Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 482 příspěveků, 4 různá jména: <nic>, Radim, Radim Lhoták, RL.

Stránka: 1 2 3 4 5

Setříděno od nejnovějšího, přetřídit od nejstaršího

28.03.2011 00:48

Víme, co chceme?

RE: Takto NE

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nevím tedy, jak otázka volebních preferencí v současném liberálně demokratickém či liberálně konzervativním spektru politických snaživců souvisí s filosofickým hloubáním. Pro mě je bojkot voleb morálním závazkem, totiž nepodpořit svým hlasem ideově, morálně i fakticky zkorumpovaný systém moci loutkových vlád, který nezmění žádná z variant kombinace rozhádaných egoistů v parlamentu, včetně účasti malých stran. Kdo tedy chce za každou cenu zasáhnout do složení parlamentu, volte Stranu pro ekonomickou reformu, uvidíme, zda alespoň tato systémová změna dojde svého naplnění. Jinak nikde není široko daleko slyšet o nějaké kvalitativní změně současného politického pořádku, natož pak společenského. (Snad s výjimkou DSSS, Komunistické nebo Monarchistické strany?) A na nějaké rošády lidových zástupců na základě přímé demokracie také nejsem zvědavý. Rovněž nevidím žádné riziko v bojkotu voleb. Maximálně může nastat narušení stávajícího status quo, a myslím, že jeho jakákoliv změna je vítaná změna.

240556

31.01.2011 23:28

Měl by Zvědavec opustit svou značku „politicky nekorektní“?

RE: Velice rafinovaný tah

Radim Lhoták 83.?.?.?

Jestli se něco kromě rozkladu a hniloby již rozmáhá, tak je to páchnoucí žluč lží, pokrytectví a falše z Vašich přecpaných střev parazitickou stravou. Na novou civilizaci díky takovým, jako jste Vy, budeme muset ještě dlouho čekat a prožít si mnoho utrpení. Jděte k šípku... [bliji]

237267

31.01.2011 22:26

Měl by Zvědavec opustit svou značku „politicky nekorektní“?

RE: Velice rafinovaný tah

Radim Lhoták 83.?.?.?

Díky, myslím, že je vymalováno:

"Ministerstvo rovněž vypracuje pro hejtmany plán, jak čerpat peníze z eurofondů na podporu konkurenceschopnosti, z čehož by měly plynout výhody pro zachované školy."

Peníze z eurofondů již zaručí tu správnou korektní výuku.

"Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) k tomu doplnil, že kvalitu vzdělávání je třeba hlídat, přičemž optimalizace sítě středních škol je jednou z cest."

K nekorektnímu odchýlení k nějaké "všeobecné vzdělanosti" již nemůže dojít.

"Hejtmani se také s ministrem shodli, že je třeba do školství zapojit i podnikatelskou sféru."

A podnikatelé zajistí, kdo získá certifikát MIPS (Mladý Idiot Plný Síly).

237262

31.01.2011 21:49

Měl by Zvědavec opustit svou značku „politicky nekorektní“?

Velice rafinovaný tah

Radim Lhoták 83.?.?.?

Způsob manipulace lidským vědomým a vymývání mozků se mění a přizpůsobuje situaci. Dnes již není efektivní pranýřovat, nejlepší způsob, jak se zbavit nepohodlných myšlenek, je učinit je neviditelnými a s nimi i jejich protagonisty. Je třeba si říct na rovinu, že většina lidí tyto myšlenky nebere a zastává jiný názor, jaký jim byl vtlučen do hlavy všemi možnými cestami. Nejhoršími hrobaři pravdy a lidskosti jsou sluhové elitami kontrolovaných humanitních pseudověd, jako je psychologie, sociologie, politologie, politická ekonomie a p. Pokud se Zvědavec přizpůsobí vidění světa většině, byť zatím jen vnější formou, již tím, že přitáhne tu většinu, postupně se současné „nekorektní“ vidění světa dostane pod tlak, až zcela vymizí. Již nyní se sem infiltrují různé elementy, které tlačí diskusi ve směru korektnosti: Nic není tak horké, jak se to uvaří, úspěch je kritériem pravdivosti, kdo nemá úspěch a není v pohodě, je v podstatě úchyl, každý je strůjcem svého štěstí a žádný systém ani nějaké konspirace mu nebrání si zařídit život podle svého, prosadit se, mimo je jen ten, kdo pro své nevhodné vlastnosti či neschopnost se nedokáže integrovat, atd., atd.

Počítám se k autorům, kteří mají prostor na Zvědavci právě proto, že je politicky nekorektní. Na jiném webu se srovnatelnou čteností mám zavřené dveře. Nakladatelství se mi doslova vysmívají. Není moc míst, kde o moje texty stojí, a jde o weby s minimálním dopadem na veřejné mínění. V reálném společenském prostoru jsem člověk, z něhož tento politicky korektní systém postupně dělá neúspěšnou a politováníhodnou socku, protože se snažím myslet i existovat svobodně a nezávisle, nestoupám po kontrolovaných cestičkách, po zádech těch, jimž bych měl být vděčný a sloužit jejich zájmům, nikdo mi proto nezaplatí za moji snahu, práci ani schopnosti. Jdu si svojí cestou i proti jejich zájmům, a to se neodpouští. Jsem přesvědčen, že jednou přijde doba, kdy skončím jako můj synovec, dej mu pánbůh nebe, který se pokusil jen nezávisle žít. Až se Zvědavec přizpůsobí, přestanu být vidět i jako nezávislý autor, prostě přestanu existovat, a to je nejjednodušší způsob, jak definitivně skoncovat se mnou i mně podobnými. Je mi to už vcelku jedno, klidně se na všechno vykašlu, už jsem vynaložil hodně marného úsilí a stále zřetelněji vidím, jak se vše rozplizává do jedné velké názorové břečky bez spojujícího smyslu, kdo má ale ještě špetku samostatného úsudku, nesmí věřit tomu, že ti, kdo se etablují na lukrativních či politicky uhájených pozicích, mají něco společného s nezávislým myšlením, politicky nekorektním myšlením, ať je to Bartoš, Klaus nebo někdo jiný.

237258

19.01.2011 23:57

Princip sociálního státu

RE: Fajn, pane Lhoták.

Radim Lhoták 83.?.?.?

KAŽDÝ myslitel Vás bude nabádat, abyste udělal něco se sebou, nejen ten tradiční. I komunisti tak nabádali. Katolicismus se opírá o filosofii stoicismu, asketismus, nežádej nic, co není v tvé moci, přičemž skutečnou moc máš jen sám nad sebou. Ovšem málo katolíků, a už vůbec ne církev, se tím řídí, a tu dobu měnili o překot, dokonce i násilím (misie a p.) Chci říct, že bez duchovního vedení a osvěty nikdo ani neví, co by se sebou měl dělat, a opravdu těžko změní své myšlení. A pokud tak učiní jen pár izolovaných jedinců, jen si tím většinou způsobí trápení a potíže. Jestli katolíci v něčem dnes selhávají, je to jejich alibistická pasivita v situaci, o níž se v historii lvím podílem zasloužili. A jejich naivní apel na to, aby každý začal sám u sebe, a tím je vše dáno, vypovídá jen o jejich neschopnosti promluvit účinně do problémů doby a starosti jen o vlastní bydlo.

236456

19.01.2011 23:14

Princip sociálního státu

RE: Pozor pán Lhoták, ešte sa zaradíte medzi Havlovských humanistov.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Přečtěte si ještě jednou celý článek a zjistíte, že žádné zákony na regulaci porodnosti neprosazuji, nýbrž uvažuji přesně o tomtéž, jako Vy: Totiž keď populácia skutočne žije v harmónií so svojím okolím a využíva viac-menej lokálne zdroje, tak o reguláciu postará okolie (a to dosť účinne).

236454

19.01.2011 21:54

Princip sociálního státu

RE: Otázky jazyka

Radim Lhoták 83.?.?.?

Pojem liberalismu, jeho ideologické podhoubí, příčiny a důsledky jsem již vysvětlil v mnoha článcích, pokud je nezaujatě prostudujete, nebude se divit ani výrokům v tomto článku. Ve výsledku liberalismem právě svoboda člověka nejvíce trpí.

Sociální inženýrství je obor, který racionálně spekuluje nad tím, jak docílit oněch "ideálů rovnosti a svobody jedince" ve společnosti podle toho, jak je chápe právě liberalismus. Já zastávám přirozené sociální vztahy podložené tisíciletou zkušeností a tradicí. Tedy nic nevymýšlím a neřídím se žádnou moderní idelologií. Pan Quido2 tady dobře zmínil transcendentální vědomí, a měl tím na mysli, že vnímání transcendentna nám odhaluje řád přírody, nebo řád Boží, který je nám dán objektivně a mimo naše přímé racionální chápání. Tento řád nemá nic společného s liberalismem ani moderními ideologiemi a o tento řád běží. Jediná skutečná pravda a moudrost takový řád poznává a ctí.

236445

19.01.2011 20:41

Princip sociálního státu

RE: Fajn, pane Lhoták.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dobrý večer, myslíte si, že je možné vyskočit z kalijugy bez toho, aniž bychom pro to něco začali dělat? Já vím, namítnete, že čas ještě nenazrál, možná ne pro praktické kroky, není ale nejvyšší čas začít měnit alespoň svět idejí? Nebo co myslíte?

236437

15.01.2011 21:14

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: Par veci k zamysleni

Radim Lhoták 83.?.?.?

Mám obavu, že většina lidí nutně musí dát dnes přednost jen pár věcím z těch nekvalitních. Ty kvalitní jsou tak předražené, že si je prostě nemohou dovolit. Dříve si lidé většinou mohli dovolit zase jen pár věcí, zato těch kvalitních. S těmi vývařovnami pro chudé asi máte pravdu, jenomže kde jsou takové vývařovny dnes? Snad nemáte na mysli supermarkety? Potom 80% populace je dnes chudina. To nemá historickou obdobu. Například průměrná spotřeba masa na hlavu ve středověkém městě byla 1 Kg na den.

236152

15.01.2011 19:23

Podvod zvaný úroky

RE: ...super

Radim Lhoták 83.?.?.?

P.S. Navíc Vám vůbec nevadí, že bankéř za svých 10p dostal dvacet rohlíků, tedy deset navíc, aniž by musel hnout prstem.

236143

15.01.2011 19:01

Podvod zvaný úroky

RE: ...super

Radim Lhoták 83.?.?.?

Vidím, že jste k mé žalosti nepoučitelný, uvádíte znovu tentýž nesmysl, kdy bankéř jí rohlíky a pekař je za jeho peníze vyrábí z ničeho, aniž by sám cokoliv snědl. Můj ty smutku... [pláč]

236139

15.01.2011 17:39

Podvod zvaný úroky

RE: A není to ještě trochu jinak?

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nemohu s Vámi souhlasit, a pokud trváte na svých názorech a přeludech bez ochoty naslouchat cizím argumentům a ten názor případně změnit, je to diskuse opravdu k ničemu.

Vy zaměňujete toho, kdo hodnotu vytvořil, s tím, kdo mu na to půjčil, což je těžko pochopitelný nonsens.

Lichva je samozřejmě každý úrok, protože tato forma odměny se neporovnává s reálnou přidanou hodnotou, kterou banka poskytuje.

Pokud by byla jedna státní banka, pozbyl by smysl pojem centrální. Tato jediná banka by měla zároveň na starost emise peněz a starost o to, aby nedocházelo k inflaci či deflaci. Investiční banky by samozřejmě nemohly "tisknout" peníze a od této státní banky (centrální) by mohly získávat provozní úvěry stejně, jako jakékoliv jiné subjekty. Otázka, zda by nebylo vhodné, aby měly u státní banky i veškeré účty vlastní, protože by neměly právo ani důvod vést účty vkladové. Připouštím ovšem, že diskutovat o takovéto či jiné finanční reformě je poněkud marné, když není zřejmé, jak takovou reformu uvést do praxe. To ovšem nic nemění na tom, že současný finanční systém je patologický.

Ještě poznámka k argumentu, že přece nikdo nikoho nenutí si od bank půjčovat. Ale nutí! Celý systém tak, jak je nastaven, všechny nutí žít na dluh. Firmy využívat cizí kapitál, aby obstály v konkurenci, jednotlivce, aby přežili výpadky příjmů, případně si zajistili okamžitý nutný životní standard (např. byt) k tomu, aby vůbec mohli žít a pracovat, když systém drží většinu lidí na životním minimu. Je opravdu svinstvo, pokud se člověk dostane do úzkých, že nemá možnost si půjčit peníze bez úroku, čimž se dvojnásobně snižuje jeho schopnost se z těch úzkých dostat ven.

236128

15.01.2011 16:46

Podvod zvaný úroky

RE: A není to ještě trochu jinak?

Radim Lhoták 83.?.?.?

Uniká Vám mnoho věcí, a zjevně vůbec nechápete, co to znamená lichva. Nemáte ani pojem o hodnotě, jedinou hodnotou pro Vás je číslo vyjadřující výši peněžního konta a je Vám zjevně úplně fuk, jakým způsobem se toto číslo mění a navyšuje, jinými slovy za jeho navýšením nemáte nejmenší potřebu shledat odpovídající reálnou hodnotu. Patříte k oněm druhům lidí, které nazýváme spekulanty bez morálky.

Přijatelná odměna ve formě reálné hodnoty je pouze tam, kde vznikla nějaká reálná hodnota jiná. Banky ovšem žádné reálné hodnoty samy nevytvářejí, tudíž jim nepřísluší jiná odměna, než na pokrytí jejich nutných nákladů. Pokud si přivlastní někým druhým vytvořenou hodnotu ve formě úroku jen za to, že půjčí peníze bez jakékoliv přidané hodnoty, je to odporná lichva. Z toho plyne, že by měla být jedna státní banka zřízená jako nezisková služba občanům. To, že to bankám dnes prochází, je dáno pouze tím, že dnes už prakticky nikdo nemůže konkurenčně obstát bez cizího kapitálu proti těm, kdo tento kapitál využívají, tedy proti velkým korporacím, které navíc mají nejvýhodnější úvěrové podmínky. Je to také jistá forma konspirace skrytá za současným systémem.

Pokud by soukromá banka fungovala jako služba (úschovna peněz a zprostředkovatel platebních převodů), musela by si účtovat pouze poplatky ve výši odpovídající hodnotě té služby plus maximálně 20% zisk. Úrok je zcela něco jiného. Přijatelný způsob ziskově neomezeného finančního podnikání je investovat do tvorby hodnot podniků a firem, a mít podíl na zisku (ale i ztrátě) těchto firem. Krátkodobé spotřební půjčky a provozní úvěry by měly být poskytovány pouze za přiměřený manipulační poplatek bez úroku pokrývající nutné náklady banky. Což je důvod k tomu, aby byla jedna banka státní jako nezisková organizace pod dohledem vlády a jako soukromé subjekty byly povoleny pouze banky investiční, které by nesměly půjčovat na úrok.

236119

14.01.2011 20:52

Podvod zvaný úroky

RE: ...super

Radim Lhoták 83.?.?.?

P.S.: Ještě Vám povím, za jakých podmínek je vyrábět rohlíky na úvěr rentabilní: Pekař musí za půjčený obnos zakoupit výrobní linku takovou, aby vyráběl rohlíky za zlomek 1p a ve velkém množství. Takže pokud jich vyrobí za cenu 0,1p dejme tomu 500, ty rohlíky prodá a pak bude schopen zaplatit úvěr i s úrokem a ještě sám zbohatnout, jenomže takové rohlíky už skoro nebudou k jídlu, jak jsme nakonec svědky na našem trhu. Taková je realita, pane.

236071

14.01.2011 20:35

Podvod zvaný úroky

RE: ...super

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nějak se do toho, pane, zaplétáte. Ten předpoklad, že jsou dva, bankéř a pekař, a vedle toho existuje regulérní trh, je naprosto reálný proti Vašemu předpokladu, že jsou sami na pustém ostrově. Můj scénář je tudíž opět reálný a skutečně odpovídá tomu, jak to v reálu s tím půjčováním na úrok dopadá. Pekař by totiž musel za 10p vyprodukovat minimálně 30 rohlíků, aby se uživil, a to je nejspíš už docela těžké, protože potom by přidaná hodnota na jednom rohlíku musela činit 2/3 jeho ceny a suroviny jen 1/3, což by byl asi dost drahý rohlík. Když k tomu připočítáte rabat obchodníka, kterému pekař rohlíky prodá, protože s nimi dnes nemůže jít rovnou na trh, což je opět blíže k reálu, musí pekař z 10p vyrobit 40 rohlíků. A už jsme opravdu ve svízelných číslech.

236070

14.01.2011 19:42

Podvod zvaný úroky

RE: ...super

Radim Lhoták 83.?.?.?

No tedy pane, náhodou jsem zabrousil na Váš příspěvek, a nestačím se divit. Ten vývoj přece bude vypadat úplně jinak: Pekař spotřebuje zapůjčených 10p za nákup surovin, aby mohl vyrobit 20 rohlíků. Tři prodá bankéři (ten víc nesní), zbytek na trhu a utržených 17p vrátí bankéři. A výsledek? Pekař nemá nic a bankéř 17p, je tedy o 7p bohatší a pekař tam, kde byl na začátku, navíc si nevydělal ani na jídlo, takže rohlíky pekl o hladu. Pokud ovšem pekař zbývajících 17 rohlíků neprodá a ztvrdnou mu, bankéř podle práva prodá exekučně jeho pekárnu svému synovi za dlužných 17p. Ve výsledku bankéž má 17p, pekárnu k tomu a pekař zůstane hladový a udřený pod mostem. [chechtot]

236067

14.01.2011 18:49

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: Par veci k zamysleni

Radim Lhoták 83.?.?.?

Ano, nikdo nikdy a nikoho neomezoval v tom, co si může koupit z dané nabídky a podle svých možností. Tak Vás jen doplním, jak se ta nabídka s lety vyvíjí podle generací: Naši prapředci, stačí se podívat třeba do Českého Krumlova, v jakých krásných a útulných domech žili, a to jsou dnes 200 let staré, jakými skvosty mistrů truhlářů, řezbářů, kovářů, hrnčířů a ševců se obklopovali, jaké dobroty řeznického, uzenářského či cukrářského umění jedli. Naši prarodiče, ty pamatujeme, mírný pokles kvality ve prospěch kvantity, přesto kvalita i provedení domů, nábytku, všech domácích potřeb i jídla, vesměs ještě ze selských zdrojů, byla mnohem lepší, než u našich otců. Přesto já mám dodnes slušný nábytek ještě z dob socialismu, ten, co jsem si koupil nedávno, je pár mizerných desek, které jsem si musel sám smontovat. Také jako kluk jsem si naposledy pochutnal na výborné zabijačce, jedl opravdu dobré pečivo, nosil pohodlné a trvanlivé boty, používal bytelné a pěkné věci domácí potřeby. Dnes? Když zajdu do supermarketu, vidím plné regály něčeho, z čeho se mi dělá jen špatně, nemám na výběr ke koupi ani kus dobrého žvance, od pečiva, přes sýry, uzeniny, polotovary či základní suroviny. Z oblečení obcházím hromady nevkusných hadrů a nevím, do čeho bych se oblékl, boty, co by se daly opravdu nosit, hledám jako jehlu v kupce sena, v nábytku mám pocit, že když si stluču pár prken a hodím na to polštáře, vyjde to na stejno. A obydlí, podívejte se na současné novostavby, kurníky horší než paneláky, kde můžete slyšet všechny sousedy, o čem si povídají, a házet z výšky špačky na střechy aut pokrývající ulice. Opravdu životní úroveň, jakou by nám museli všichni předci závidět. [oči v sloup]

236058

14.01.2011 11:39

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: Komunistické recepty autora nefungují!!

Radim Lhoták 83.?.?.?

Opravdu nevím, kde jste v článku našel komunistickou propagandu. Hodnoty nevytváří byznys ale produktivní sféra. Lidé častěji nekupují to, co opravdu potřebují, ale k čemu jsou vedeni manipulací. Životní úrověň a kvalita lidkého života rozhodně není historicky na nejvyšší úrovni, spíše naopak. Takže o hlouposti si dovolím uvažovat na Vaší straně.

236028

14.01.2011 01:24

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: Par veci k zamysleni

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dobrý námět k zamyšlení. Trh základního HW ovládá pár světových značek. Jde o vysoce náročnou technologii výroby a v tomto případě asi není důvod k velké diverzitě, protože taková výroba musí být hromadná, aby se vyplatila, jinak by ty CPU byly neskutečně drahé. Víte ale, na co se dnes spotřebuje 95% výkonu těch CPU? Pouze na grafické efekty systému windows a software, který staví právě a jen na líbivém efektu. V zásadě na něčem, co lidé vůbec nepotřebují. Pro průmyslové využití a tvorbu hodnot to je naprosto k ničemu. Jedinou výjimkou jsou CAD systémy, které ovšem potřebují jen konstrukční kanceláře. Pokud by se vývoj IT ubíral plánovitě a racionálně jako pomoc při zvyšování lidského blahobytu, měl by dnes každý výrobní podnik k dispozici centrální počítačový systém, který by dokázal řídit fabriku s řádově vyšším výkonem a efektivitou, než je tomu dnes. Microsoft převrátil smysl automatizace úplně na hlavu, takže naprostá většina vývojářského úsilí se orientuje na věci bez zřejmého přínosu pro smysluplné pojetí lidského života. Naopak tomu životu škodí.

236009

14.01.2011 00:58

Podvod zvaný úroky

RE: A není to ještě trochu jinak?

Radim Lhoták 83.?.?.?

Problém činnosti bank je pouze samotný úrok, nikoliv fakt, že banka půjčí ničím nekryté peníze. To je v pořádku, protože proto, abyste mohl úvěr vrátit, musíte vytvořit novou hodnotu v celé jeho výši, jinak přijdete na buben. Kdyby jste si půjčil kryté peníze, tu novou hodnotu byste musel vytvořit tak jako tak s tím, že banka by logicky následně musela navýšit o stejnou hodnotu celkový kapitál. V případě úroku ovšem musíte vytvořit další hodnotu navíc, kterou si následně přivlastní banka, a to je neetické.

Banka by měla být nezisková služba občanům, případně být financovaná těmi, kdo peníze mají, tedy střadateli, a ne těmi, kdo je potřebují a musí si vypůjčit. Viz můj článek "Tajemství peněz".

236006

14.01.2011 00:45

Podvod zvaný úroky

RE: Úrok platíte, i když si nepůjčíte vůbec nic....

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dovolil bych si Vás doplnit. Nejde o to, že banky peníze tisknou z ničeho. To by v zásadě mohly i v případě, že půjčí bez úroku, protože očekávají, že k tomu, abyste mohla dál žít jako dosud, a přitom vrátit půjčku, musíte vytvořit ve výši půjčky novou hodnotu, která ty vytvořené peníze bude krýt. Problém je v tom, že s úrokem musíte vytvořit novou hodnotu takřka dvojnásobnou, tedy dvakrát větší, než hodnotu, kterou jste si za tu půjčku pořídila, přičemž tato nad-hodnota připadne bance.

Úrok je ovšem neetický i v případě, že půjčujete svoje poctivě vydělané peníze. Tím, že je půjčíte bez úroku namísto toho, abyste je vrátila do oběhu produktivní investicí či nákupem, zajišťujete si, že Vaše peníze neztratí hodnotu jako umrtvený kapitál, aniž byste pro to musela něco udělat. Peníze za Vás "točí" někdo jiný a ten někdo na to vynakládá vlastní energii, čímž máte bezpracně dáno, pokud Vám samozřejmě dlužník peníze poctivě vrátí, že dostanete po čase svoje peníze zpět v neztenčené výši. To je dostatečná odměna za půjčku. Viz můj článek "Tajemství peněz".

Banky by měly být pouze službou pro občany, kteří spoří, aby své peníze jako uspořené také našly v okamžiku, kdy je budou potřebovat. Na druhé straně pak službou pro lidi s investičními záměry, kteří ze zapůjčených peněz vytvoří novou hodnotu a zvětší tak společné bohatství.

236005

13.01.2011 23:38

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: Slovni sracka s hrubkou

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nemohu si pomoci, ale Vy nejste jen emocionálně vypjatý, přímo se vztekáte, a těžko odhadnout proč. Pokud hodnocení "slovní sračka" je chladná kalkulace, potom si ani nechci představovat, co u Vás může znamenat emocionální vypjatost.

Rok 1961 nic nepopírá, protože ta studie byla dokončená v roce 1966 a teprve v mnou zmíněných letech se dostala na veřejnost. Já to tady uvedl jen proto, aby nebyly pochyby, že vše, co píši, má svůj objektivní základ. Takže s prázdným vršením slov problém nemám, a to ani v poezii, kterou jsem psal také. Mohu se ve svých závěrech mýlit, ovšem Váš příspěvek s odhalením chybného závěru či informace nemá nic společného. Je mi líto, že jste nepřispěl ničím vhodným ani zajímavým do diskuse. Potom ale k čemu vůbec takový příspěvek má sloužit? Máte v tom alespoň jasno?

235998

13.01.2011 19:25

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: Slovni sracka s hrubkou

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nemám potřebu se proti Vašim zaujatým a emocionálně vypjatým výpadům obhajovat. Uvádím jen pro upřesnění, co považuji za NWO.

NWO je novodobý plán, který byl iniciován za prezidentství J.F.Kennedyho v roce 1961, kdy byl zadán úkol vypracovat "přísně tajnou" studii pro vytvoření nového světového řádu. Ministerstvo zahraničí vydalo publikaci (#7277) nazvanou "Freedom From War, The United States Program for a General and Complete Disarmament in Peaceful World" (Osvobození od války, Program Spojených států pro všeobecné a úplné odzbrojení v mírovém světě). Tato publikace popisuje třístupňový program na odzbrojení americké armády, zrušení vojenských základen a zřízení armády Organizace spojených národů. Tato "armáda" by byla celosvětovou policejní silou, která by byla používána jako "síla pro udržování míru" na celém světě. Tento plán zahrnoval, že "všechny zbraně hromadného ničení" budou odstraněny s výjimkou těch, které "budou požadovat mírové síly OSN" (str. 12, 1. paragraf). Aby byl "udržen mír, všechny státy znovu potvrdí své závazky, vyplývající z Charty OSN, zdržet se hrozby použití jakéhokoli druhu ozbrojené síly" (str. 16, 8. paragraf).

Později se tento plán, samozřejmě ve změněné podobě, vžil pod názvem NWO "New World Order".

235973

12.01.2011 11:18

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: no asi autora článku něco trápí.......

Radim Lhoták 83.?.?.?

No, pane přechytralý, kdybych byl na straně elitní kasty, nebo byl vysmátý jako Vy, asi bych takovéto články nepsal, to máte naprostou pravdu. [oči v sloup] Jinak asi bude dobré, pokud se poučíte z některých účelově nezkreslených sociálních analýz současné společnosti (např. Keller a jeho západní zdroje), pak si uděláte lepší představu o tom, kdo je dole a kdo nahoře.

235892

11.01.2011 20:35

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: ad výše

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nějak mi ty Vaše závěry, pane Guru, nesedí. Je mi jasné, že akcie vysoce ziskových korporací mohou mít větší výnos, než úvěr s úrokem okolo 4%. Ponechám stranou, že banky a jiní lichváři půjčují na úrok 13% až 25%. Umím si představit, že na akciové burze se dá spekulacemi zbohatnout rychleji a řádově více, než z lichvy (ovšem zase na úkor někoho jiného). Jenomže ve výsledku co uděláte s těmi nahrabanými penězi, které nemáte za co utratit? Aby neztratily hodnotu, musí se vrátit zpět do oběhu cestou úvěrů, tak se i tito akcionáři podílí na lichvě bank a jen s jejich pomocí o své peníze nepřijdou (jen tak mohou dokonce pobírat úroky z vkladů). Navíc investice do akcií sice může mít větší výnos než úrok, ale také nemusí, může být 0 nebo i záporný (pokles hodnoty akcií), což se u zápujčního kapitálu nestane, protože návratnost půjček je vymahatelná zákony, návratnost akcií nikoliv. Neřeším tady bankrot akciové společnosti či dlužníka, tam jsou ztráty srovnatelné, i když banka dostane konkurzní peníze zpět ze zákona opět jako první. No a nějak zapomínáte, že úvěr dostanete automaticky zpátky i s úroky, kdežto peníze v akciích nikoliv, pokud je včas neprodáte, což se Vám dnes snadno může stát osudným. Dnes už těžko najdete akciovou společnost, jejíž Vámi zakoupené akcie budou dědit i Vaši potomci a mít z nich neztenčený nebo dokonce roztoucí výnos.

235866

04.01.2011 22:25

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Už opravdu nevím, jak Vám vysvětlit, že patriarchální řád má společného s Bohem je to, jakými nás stvořil po fyzické i psychické stránce. Nebo jak jsme se za statisíce let, možná milióny let, evolučně utvořili. Jde zkrátka o nejpřirozenější způsob organizace v rodině, a s tím nic neuděláte, ať spekulujete jak spekulujete. Neudělaly s tím nic feministky ani genderistky, a ty naše mocné elity dobře vědí, že všechna ta indoktrinace rovnoprávnosti, rovného postavení a rovných příležitostí hlavně mezi pohlavími tuto společnost nevede k lidštějšímu stavu, ale přesně naopak, oslabuje ji až k naprosté ztrátě vitality a zájmu o vlastní svobodu a důstojnost.

235565

04.01.2011 22:15

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Mýlíte se, vše co píši zde i jinde, dělám nikoliv z nenávisti ale pro pravou, nefalšovanou a ničím nezdeformovanou lásku k ženám. Vše, co prosazuji a doporučuji, jim může v dnešním neutěšeném stavu pomoci. Neutěšeném především pro ženy, které se nehřejí na výsluní byznysu s ženským tělem a přejí si pevnou rodinu a mužnou oporu, o níž si mohou nechat jen zdát, a těch je většina.

235564

04.01.2011 19:00

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Milý Jane, myslíte a hodnotíte jako malé dítě, a v této popletenosti převracíte vše vzhůru nohama. Bohužel, sám žijete v idealistických a utopistických představách. Předně patriarchát není nikým vymyšlený řád, nevymyslelo ho ani žádné náboženství, jen ho všechna převzala z hloubi dávných věků, protože v nich většinou měli vážený hlas moudří muži.

Za druhé Vaše představy o "rovnoprávném vztahu postaveném na principu dobrovolné spolupráce navzájem se respektujícího páru" je zcela naivní a smyšlená představa, která nikdy a nikde řádně nefungovala, natož aby byla schopná zajistit stabilitu rodiny a výchovu dětí. Takže právě v tomto případě se jedná o naprosto vysněnou a ničím nepodepřenou ideu, která v důsledku deformuje společnost víc, než všechna sebedogmatičtější náboženství.

Navíc Vaše tvrzení o "vývoji lidské rasy" je pouhým zbožným přáním Vaší rovnostářské ideologie. Člověk se ze své přirozenosti a podstaty těžko změní za tisíce let, natož za nějaké tři generace, které si prožily všechny zrůdnosti liberalismu, feminismu a demokracie.

Takže se probuďte ze sna a opusťte fantaskní přeludy.

Bůh s Vámi.

235555

04.01.2011 15:53

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

To, co říkám o pověstných sukničkářích, není logická úvaha, ale intuice podložená zkušeností. Jistě že existují krásní a šaramantní muži, kteří ženám imponují, nakonec opačně to funguje naprosto jistě, tak proč by ne u žen? Ale ten fenomén mužů, co se s nimi chce každá vyspat a také to udělá, byť by to mělo být jen jednou, a náramně si to užije, ten souvisí právě s pověstí, která připraví ženskou mysl na pozitivní přijetí aktu, s takovým mužem. Totéž platí o slavných mužích či popových hvězdách. Sexuální prožitek jde především z hlavy toho, kdo prožívá, nikoliv z projevu toho, kdo působí. Rozhodně si nemyslete, že existuje nějaké "umění" sexuálně uspokojlt ženu. Rozhodně se o to nesnažte a nemyslete si, že jiní muži v tom mají nějaký utajený recept či vrozenou schopnost. Takoví ti posteloví borci, to je jen velká iluze nebo lež.

235546

04.01.2011 00:51

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

>komunikace je zase a jenom komunikace vůbec nezáleží na tom
>jaká nebo jakou formou je vedená

>pokud vy mi řeknete něco co se mě dotkne a já se vykašlu na
>logickou argumentaci a dám vám pěstí tak je to prostě
>adekvátní odpověd v určitém stylu i když asymetrická a
>spojená s tím že jsem odmítl vstoupit s vámi "do ringu"
>logické argumentace kde bych proti vám třeba neměl šanci

>a s ženskými je to to samé ony jsou daleko silěnjší v
>komunikaci nonverbální nalogické naznačovací apod ale
>neznamená to že by byly horší jsou jen jiné

Potud souhlasím

>váš velký omyl ukazuje vysvětlení případu casanova
>vy zase cpete ženské někam do pozice slepé logiky ale tak to
>vůbec není ony prostě dovedou "vycítit" určité věci o
>kterých vy jako "logik" nemáte nejmenší tušení takže
>neusuzují logicky že casanova je velký milovník ale poznají
>to z jistých náznaků jeho dejme chování stylu komunikace
>apod.

To ale už ne, ženy nikam necpu, ani schopnost žen něco vycítit přímočařeji, než muž, nemohu popřít, ale v případě Casanova trvám na tom, že nešlo o intuitivní poznání, jaký je skvělý milovník, ale o sílu pověsti, která z něho takového milovníka udělala. Pak se už totiž vůbec nemusel o nic snažit a ženy šílely orgasmem.
[velký smích]

235512

04.01.2011 00:41

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Doplnil bych to o kosmologické znalosti mayské kultury a jejich rozenávání časových cyklů v souladu se znalostmi drah vesmírných těles, k nimž dospěla u nás teprve moderní věda. Jde o cykly desetitisíců a statisíců let. Navíc na americkém kontinentě jsou již dnes doložené archeologické poznatky o dochovaných městech starých 80 000 let.

235511

K tomu mohu říci jediné: O Vaší víře tomu, kam se ženy oproti minulosti za poslední století posunuly, si můžete nechat zdát, pochybuji však, že taková víra někoho spasí. [smích]

235510

No souhlas, mravní úpadek Říma předznamenal nástup křesťanství, který přitvrdil mnohdy ad absurdum. Jenomže pořád tvrdím, že i ten prohnilý Řím fungoval lépe, než naše společnost, právě díky tomu že nepopíral tak přirozenou věc, jako je patriarchát.

235509

04.01.2011 00:21

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Pane Vojto, tady bychom se opravdu dostali do křížku, protože interpretujete teorii s názvem "Evoluční psychologie". Je mi tato nauka podrobně známa, takže žádný šok nenastal. Budete se divit, ale já s mnoha závěry evoluční psychologie souhlasím, pokud se budu držet oné dejme tomu animální či přízemní stránky člověka. Prostě v této rovině to funguje, jak říkáte, pokud ovšem zcela ignorujete duchovní sféru lidské existence, a to Vy ignorujete, protože ty naše "vědecké pravdy" jsou bohužel jen velice omezeným pohledem na svět z té materiální stránky přístupné empirickému zkoumání a vědecké metodě.

235507

04.01.2011 00:11

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nemůžete klást rovnítko mezi křesťanství a patriarchát. To prostě nemá žádnou přímou spojitost. Jinak více než sv. Augustýna byste se měla bát Tomáše Akvinského a tomismu. Jenomže o křesťanství tady vůbec nejde, teda jde, ale v tom smyslu, že mnozí si dnes myslí, že právě novou evangelizací spasí tento svět. O mně je známo, že více fandím pohanským kultům.

Co se týká kultu boha slunce, ten v Římě nebyl o nic významnější, než kulty jiné, spíše tam převládaly kulty řecké. Takže s ním Konstantina nemůžete spojovat. Také si nelze dělat hotový úsudek z jednoho filmu.

235505

Jmenovala jste mě, tak se také připojím. Dnes tady žádný patriarchát není, ten skončil někdy po druhé světové válce zrušením otcovské moci v zákonech. Od té doby se nezměnily ženy, ale muži, jednoduše přestávají být muži a přibližují se ženám, čímž ztrácejí přesně to, co mají oproti nim navíc. Tím se také stávají postupně neplodní. Změnit je třeba společenský řád a navrátit ho přirozeným poměrům. Role dnes už nezastává nikdo žádné, proto nefungují rodiny a výchova dětí. Návrat ke světu před 200 lety možný není, ale návrat k patriarchátu je naprosto nutný. A pokud si myslíte, že v minulosti byly ženy odsouzeny k tomu, co říkáte, tak nevíte vůbec nic historii. Podívejte se, co si všechno mohly dovolit ženy třeba ve starém Římě. Pokud neznáte zdroj, doporučuji Vám přečíst si třeba Petróniův Satirikon, nebo Iuvenalis - Satiry, nebo román Apuleius - Zlatý osel a zatraceně si opravíte svoje představy o zlém patriarchálním světě, který tak utiskoval ženy.

235499

03.01.2011 23:28

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Zdravím také. Jsem z Vás nějak popletený. Šla tady řeč o patriarchátu, a Vy svůj souhlas stavíte v názoru na křesťanství a navíc ho přes Konstantina spojujete s pohanstvím, přitom Konstantin byl helénského vyznání, kde žádný kult boha slunce nepanoval. Konstantin založil katolickou církev, aby sjednotil Římské impérium - jeden stát, jeden césar a jedno náboženství. Sám se nechal pokřtít až na smrtelném loži, pro jistotu, kdyby na těch křesťanech něco bylo. Co se týká patriarchátu, na něm se ovšem jako na zákonu božím sjednotila všechna náboženství bez výjimky, ale i na mnoha jiných věčných pravdách. Stejně tak všechny filosofické názory vycházející z objektivního poznání patriarchát uznaly, což je příklad konfucianismu, které žádným náboženstvím není, ale jedná se o výklad ideálního společenského řádu.

235497

03.01.2011 22:52

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

S většinou toho, co jste napsal, v zásadě souhlasím. Vyznat se v jakémkoliv člověku je pro vnějšího pozorovatele vždy značná svízel. Právě proto si s rozmachem tipnu, že v případě Casanova a spol. šlo většinou o to, že je pár žen rychle utáhlo na vařené nudli a pak zase odkoplo, čímž došlo k tomu, že získali pověst velkých milovníků, no a tato pověst už potom žádné další ženě nedala spát, takže se vzrušila či omdlela už při pouhém zaznění toho jména, natož pak in natura. To jsem četl také o jednom, kterému už potom stál pořád, až na to chudák zemřel.

S čím ale nesouhlasím, je nazývat lepší ovládání mimikrů logickou komunikací. Předpokládám, že tady jste se jen špatně vyjádřil. [velký smích]

235491

03.01.2011 21:59

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

I tak by se to dalo vyložit, i když nemusí být nutně zženštilý a naopak se v něm druhý pól proti tomu bouří. To mohl být případ Schopenhauera. Já ovšem jeho spis o ženách nečetl a ani mě příliš nezajímá. Nietzsche o ženách skoro nepsal, a když, tak s velkou rezervou. Většina ostatních filosofů, obzvláště těch starších, ženy ze svých úvah o člověku a jeho ctnostech zcela vypouštějí. Mluví v zásadě jen o mužných ctnostech, jiným slovy, mužnost je pro ně synonymem ctnosti. [cool] Bude to ovšem asi také tím, že žena ve starověku nebyla jako dnes vystavena do popředí jako vzácné a draze dostupné zboží. [smích]

235486

03.01.2011 20:18

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Tak frustrační nebo frustrované? Jste snad mojí filosofií frustrována? Chybí Vám potřebný sex-appeal? Zkuste navštívit kosmetický salón. [smích]

235483

03.01.2011 19:48

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Zdá se, že největší strach či nejistý pocit z žen mají muži citliví, vysoce inteligentní a se silným ženským prvkem v duši. Otázka zní, vychází ta obava z nepochopení, nebo naopak ze schopnosti hluboké empatie k ženské povaze a schopnosti si analyticky ujasnit všechny její důsledky a skryté motivy? [smích] Kdo jiný by potom měl předpoklad mluvit o ženách pravdivě, než takový filosof? Mám obavu, že za největší znalce žen, protože s utrpeným pocitem úspěšnosti, se považují ti muži, kteří se ženami nechají utáhnout na vařené nudli.

235480

03.01.2011 18:25

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

A Vy jste muž nebo žena? To abych si ujasnil, jak chápete ono "zvládání v posteli". Esoterikou se dnes nazývá kdejaký blábol. No nic, hlavně že současnou společnost máte za zdravou a nikoliv úchylnou. Jinak o lásce píši ve verších nebo v poetické próze, což se sem moc nehodí, a nefilosofuji o ní. [smích]

235473

02.01.2011 23:54

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Velice zaujaté, zlomyslné, zbytečně denunciační a nepravdivé, ukažte mi jiného autora, který má ve svých článcích tak široký záběr témat a problémů, jako já. Moc jich určitě není. No a pokud Vás jedna z mých pravd tak tíží, asi Vám v tom nepomohu. [cool]

235419

02.01.2011 23:44

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Mýlíte se ve všech věcech, viz mé odpovědi Vám výše. Nejde vůbec o to vstoupit dvakrát do téže řeky, ale vrátit se k řece a znovu se do ní ponořit a svlažit vyprahlé tělo ze současné pouště, a nic na tom, že už to není přesně tatáž řeka, protože tok času a vody ji poněkud pozměnil, ale stále je to ona životadárná řeka, bez níž se už nepohnete nikam.

235418

02.01.2011 23:23

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

>Doporučuji shlédnout mnou prve odkazovaný film "Agora", který
>vám ukáže, jak lidskou přirozenost a tzv. boží zákony ve
>jménu křesťanského JHVHo v jisté době prosazovali
>křesťanští boží služebníci, jak se chovali k nepohodlným
>ženám obecně a jak tyto zákony (pro MOC a peníze do těch
>správných kapes) vydávali za Boží slovo a tudíž lidskou
>přirozenost. A pro vaší informaci, Víra, kterou pomáhali
>uvádět v život, vládne miliónům lidí doposud.

Z mylných předpokladů odvozujete ještě zaslepenější soudy. Máte na mysli proti reformační tažení KC. To ovšem nemá s historickou úlohou patriarchátu nic společného. Patriarchát platil nejen v křesťanství, ale i v konfuciánském řádu či u indiánů. I každý pralesní kmen je dodnes patriarchálně orientován a peníze ani neznají.

>
>Tedy znovu, jedná se o obraz Systému, který využívá
>patriarchát jako nástroj ovládání lidí (nejen žen) a
>jestli se nepoblijete, tak máte opravdu odolný (košér)
>žaludek.

Spíš by se mi mohlo udělat nevolno s Vašeho nedostatku soudnosti, ale při současné indoktrinaci většiny lidí se Vám zase tak moc nedivím.

>
>
>Asi mi odpovíde, že jde o extrém a patriarchát, který
>hlásáte VY takový není, ale na to je jednoduchá odpověď:
>Nemůže být jiný, protože pokřivené přírodní zákony a
>deformovaně hlásaný smysl života lidských bytostí, jinými
>slovy: záměrně vadný source-code ze kterého vychází, JE
>STEJNÝ.

Patriarchát je přirozený řád a v rámci něho může dojít ke zneužívání moci tak jako v jakékoliv jiné organizaci moci. Ovšem naprosto bezprecedentního zneužití jsme světky nyní, což je umožněno právě rozkladem tradičních patriarchálních sociálních vazeb ve společnosti.

>
>
>A Peace s vámi, příteli a kamaráde,
>
>jansmith[smích]

Také mír s Vámi a vše dobré.

235416

02.01.2011 23:22

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

>Naše realita a svět plný zbytečných lží/zla ve kterém
>žijeme (a žili naší údajně také civilizovaní předkové)
>je výsledkem Systému, který je založen na egu, pokrytectví
>a stále uměle NĚKÝM přiživovaných animálních pudech a
>instinktech. Jedná se o Systém, který VY, podle mne
>nepřiznaně emotivně sice kritizujete, ale ve skutečnosti,
>jako mnoho dalších rádoby (nejen náboženských) autorit
>pomáhate, i popularizací principu patriarchátu, udržovat v
>chodu..[smích]

Systém, o němž mluvíte, je starý asi 200 let. Egoismus je základní princip lidského jednání, přičemž jen duchovní rozvoj a pochopení smyslu vzájemnosti vede k recipročnímu altruismu, při němž lidé pochopili, že držet se jen vlastního prospěchu a animálních pudů je ke škodě všech. Pouze tento současný systém, který se opírá o feminizaci a zotročení většiny, dává elitám žít si v pohádkově bohatém a bezpečném světě totální nadřazenosti. Tak to ovšem v patriarchátu nikdy nebylo. Kdyby nezničili patriarchální řád až do té nejnižší úrovně, nikdy by si toto nemohli dovolit. Ovšem Váš odpor k autoritám jen dokazuje, jak mazaně je ten systém zařízen. Přičemž na ty elity si ani prstem nesáhnete.

>
>Chod našeho světa je založen na (v jistém okamžiku)
>sofistikovaně podsunutém vadném source-kódu (podrobnosti viz.
>starší příspěvky) a v případě patriarchátu (jak jej
>podle vás a dalších "hlásačů pravdy" do lidské
>přirozenosti údajně vložil coby boží zákon Bůh) se jedná
>o stejnou deformaci, jako o kteroukoli jinou, která se košér
>způsobem tváří jako něco jiného, než ve skutečnosti je.

Patriarchát se nikdy na nic netvářil, ale jako řád zcela otevřeně platil. Dnes tomu tak není, což je vada onoho source-kódu.

>
>Pokud bych chtěl být ironizující, tak to funguje podle
>podobného principu a zásad, které odhalují ty tolik reálné
>Protokoly, a nechám na vás, aby ste se zamyslel nad tím, jak
>to myslím..[smích]

Protokoly sionských mudrců vycházejí z platných zákonů lidského jednání a přirozenosti, v tom je možné se z nich opravdu poučit. Způsob, jak jsou tyto zákony ovšem cíleně zneužity, je zřejmě něco, co Vám z nepochopitelných důvodů uniká. Přičemž liberalismus a později feminismus je hlavním nástrojem tohoto zneužití.

235415

02.01.2011 22:56

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Expanze patriarchálních elit netrvá tisícovku let, ale sotva 200 let. Ten patriarchát tam ale hraje pouze tu roli, že se stal sám o sobě privilegiem těchto elit. Pro zbytek byl zavržen, což vedlo k tak obrovské převaze, nahromadění bohatství a moci. Dokud byl přirozeným principem ve všech úrovních společnosti, udržovala se relativní rovnováha. První nesouměřitelnost vznikla až s feudální mocí, kterou posvětila duchovní moc v podobě katolické církve, přesto i feudální páni museli brát v úvahu moc nižší šlechty, svobodných stavů a měšťanů. To co vidíme dnes, nemá historickou obdobu. Nějaký svět rovnosti, v němž se muži a ženy budou nespoutaně milovat, vyhovovat si, svorně pracovat a dělit se rovným dílem o produkty své práce, je utopie. Vždy půjde o vyvažování moci mezi jednotlivými vrstvami společnosti. Čili současný stav bohužel asi musí skončit velkým utrpením a nouzí, jaké lidstvo nepamatuje, protože teprve tehdy, až bude nejhůře, se rodiny začnou znovu ztmelovat na patriarchálním základě, spolčovat se a budovat novou mocenskou strukturu. Doufejme že takovou, při níž nová duchovní moc bude pečovat o spravedlivé rozdělení světské moci a rovnováhu ve prospěch všech podle božích zákonů. Patrně půjde o novou kastovní společnost, v níž nebude problém přejít z jedné kasty do druhé podle schopností a duchovní vyspělosti. Vládnout budou ale opět muži se svými oddanými ženami po boku.

235413

02.01.2011 21:55

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Napsala jste: "Ne nadarmo jste nabádaný moudrými znalci vztahů, že svého partnera máte pozorovat = nálady, rozpoložení a reagovat podle toho." Tím jste se napřela ke mně osobně, což nemůžete popřít. Pokud tím zájmenem "jste" máte na mysli nějakou moderní nauku o vztazích vtloukanou všem lidem do hlavy, potom si o ní dovolím pochybovat a troufám si tvrdit, že ke skutečné moudrosti má na hony daleko, zvláště v kontextu s tím, jakých rad se dnes člověk dočte v mainstreamu. Jinak mohu Vás ujistit, že se mě to tedy nedotklo.

K Vašemu poslednímu příspěvku nemám co říct, je od věci, nic moc zajímavého či neznámého neříká a není důvod s ním polemizovat.

235407

02.01.2011 21:21

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Vy pořád mluvíte o intimním vztahu mezi mužem a ženou. Já ale o principu moci ve společnosti a v rodině. Samozřejmě, že i muž potřebuje občas citovou oporu od své ženy. Na druhou stranu ale naprosto nelze souhlasit s tím, že by se neměl cvičit a vychovávat k síle a sebeovládání, při němž rozum nabývá vrchu nad emocemi, právě proto, že je předurčen k vládě. Po ženě nikdo nic takového nechce ani chtít nemůže. Tedy jakoliv máme každý v sobě ženský i mužský prvek, je přirozené, správné a žádoucí, aby muži rozvíjeli ten svůj mužský a ženy zase ženský. Rozhodně nechtějte vidět, jak by vypadala společnost, kdyby v ní u všech lidí byl jin a jang na stejné úrovni.

Jinak nevím, které "moudré znalce" vztahů, jež mě k něčemu nabádají, máte na mysli a proč se neustále napíráte do mé osoby a mého soukromí. Dělám to snad já? Pokud se jedná o moji osobu, ještě mi kromě hloupých výpadů nikdo žádnou moudrou radu nenapsal, ani nechtěl slyšet, jak na tom se svými vztahy ve skutečnosti jsem, se svým soudem byl vždy hotový dopředu. Na druhou stranu bych to takto veřejně stejně nerozebíral. Pozorovat svůj protějšek a reagovat podle toho, tak v tom nějakou moudrost nevidím, to snad proboha dělá každý.

235404

02.01.2011 21:03

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Já si nezoufám a myslím, že moje "anima" na Vás hledí v naprostém klidu a svrchu. Pokud Vy s ní máte problém a jste ve vleku svých nereflektovaných emocí, nechte prosím na své hlavě. A pokud nehodláte ani respektovat, co píši, např. jak je to s mojí frustrací a jakou roli v tom (ne)hrají ženy, tedy pokud i v případě, že se Vám v něčem osobně otevřu, Vy mi stejně budete podsouvat svoje fikce, abyste se varovnal(a) se svými emocemi před zraky těch, kterým do toho nic není, potom nemá smysl, abych s Vámi nadále vůbec ztrácel čas.

235399

Zkuste pozorněji číst mé články, a zjistíte, že nejsme vůbec v rozporu. Napsal jsem snad někde u pojmu "společenská hierarchie" přívlastek "dědičná"? Tak proč něco takového uvádíte a explicite mé jméno k tomu? Já mluvím právě o přirozených autoritách, o aristokratické dělbě moci. Omlouvá Vás jen fakt, že dnes si lidé pojem aristokracie spojují s dědičnou vládou feudálů. Jenomže to je tragický omyl. Aristokracie je vláda nejlepších a v důsledku právě těch autorit vynesených do popředí jejich přirozenými dispozicemi, morální vyspělostí a úctou ostatních. To, že se dnes nic takového nenosí, a každý se chce s libovolnou autoritou srovnávat (žena s mužem, žák s učitelem, syn s otcem atd), je věc zcela jiná.

235397

02.01.2011 20:38

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Já si myslím, že s paní Lin jsme v zásadě ve shodě, i když každý to nazýváme jiným jménem. Ve Vašem případě ovšem musím říct, že jste vedle jak ta jedle. Matriarchát nejenže nikdy neexistoval, navíc to, co se o něm dozvídáme ze starých legend, mělo sloužit jen jako odstrašující příklad tam, kde by někdo snad chtěl, jako dnes a jako Vy, zpochybňovat lidskou přirozenost a boží zákony. Patriarchát nemá nic společného s nadřazeností a už vůbec ne s komplexy méněcennosti, které by jím měly být kompenzovány. Leda byste řekl, že všichni mudrci, duchovní muži, šamani, náčelníci, vládcové, aristokraté, vážení otcové a patricijové minulosti byli zakomplexovaní tajtrdlíci. Podobné panoptikum tajtrdlíků vidíme na současné politické scéně, ovšem jen díky tomu, že lidé byli indoktrinováni názory, jaké máte Vy.

235395

02.01.2011 20:25

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Já si myslím, že není třeba příliš pátrat v análech, abyste zjistila, že většina opravdu významných mužů tam, kde má svoji váhu evropský vliv, přiznala, že mohutným podporovatelem jejich významu i díla byla jejich žena. Proto je stále méně mužů, kteří by si zaloužili úctu za to, co vytvořili a vybojovali, protože takovou ženu dneska už těžko nalést. Ti naši politici s tím nemají nic společného. Ti nevládnou, jen slouží cizímu pánu a nenasytnosti svých emancipovaných žen.

235393

02.01.2011 19:11

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Vidím si nejen do úst, ale i za dosah Vašeho soudu. Několikrát jsem psal, že přijatelný společenský řád musí být založen na hiararchické dělbě moci. Současná zrůdnost systému spočívá v tom, že vznikla duální mocenská nerovnováha mezi mocnými patriarchálními rody a zbytkem bezmocné atomizované společnosti, v níž byl cíleně rozvrácen funkční patriarchální řád a tím jakákoliv schopnost odporu. Jestli tomu ještě nerozumíte, tak musím říct, že pouze spolčením uvnitř zotročené většiny právě na bázi stejně striktně patriarchálních skupin (zpočátku to ani jinak možné nebude), lze vytvořit mocenskou protiváhu současným elitám. Více ženskosti, více rovnosti, více demokracie, více universálních idejí humanismu, tak to je přeně to, co nás totálně zničí.

235387

02.01.2011 19:00

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Pokud mi moje znalosti dovolují, je jin a jang duální princip celého světa, přičemž z hlediska mužů a žen je v mužích obvykle převaha jednoho a v ženách druhého, proto poměr mezi ženou a mužem je většinově daným a funkčním rozdělením rolí. Tomu odpovídá potom i společenský řád. Stále se ale jedná o jeden výklad světa. Těch výkladů je víc, a všechny v praxi podporovaly patriarchální řád a odpovídající společenskou hierarchii, včetně současných světových náboženství, křesťanství nevyjímaje.

235384

02.01.2011 18:49

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Jen jestli sám(a?) nejste příliš pod vlivem svých emocí. Já se svých emocí samozřejmě nezbavím, a pokud se Vám moje články zdají emotivně předpojaté, je to Váš problém. Emoce v nich samozřejmě jsou, ale obvykle dodatečně vzniklé na základě ztotožnění s poznáním pravdy, za níž horuji. No, a pokud obhajuji patriarchát, je to proto, protože si dnes málokdo uvědomuje, nakolik vážný je to problém. Jinak frustracemi trpím také, to Vám mohu prozradit pro klid vaší duše, ale rozhodně nejde o frustraci ženami. Spíše o frustraci stavem této společnosti, která se ze mě, jako ostatně z mnoha mně podobných, snaží udělat socku (chátru), jinými slovy nedopřeje mi, abych svých schopností mohl využít k zajištění důstojné existence a vlastní rodiny, kterou si dnes už ani nemohu dovolit.

235380

02.01.2011 18:08

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Přestože si vážím Vašich úvah, tentoktáte, myslím, nemíříte do černého. Rovnováha mezi ženou a mužem není dynamicky postavena tak, že má jednou ten a hned zase druhý navrch. Komplementarita je vyjádřena tím, že nesoupeří, ale vzájemně se doplňují ve svých rolích. Jin a jang není o poměru mezi mužem a ženou. Proti tomu kulty velké matky nemají nic společného s rozdělením moci v lidské společnosti, kde vždy, kam lidská paměť sahá, a ve zcela globálním měřítku, tím se rozumí od dalekého východu až k západním civilizacím žijícím ještě bez vlivu Evropy za velým mořem, všude panoval patriarchální řád. Panuje i dnes v tom smyslu, že zfeminizované a zotročené většině vládne striktně patriarchální elita.

235374

02.01.2011 17:45

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Budete se divit, ale v okamžiku, když začnu filosoficky přemýšlet o nějakém problému, moje emocionální preference jdou vskutku do hlubokého pozadí. Jsem schopen v tom dokonce pokračovat i přes podobné útoky pod pás, jako jsou ty Vaše, přičemž jaké jsou moje emocionální preference, o tom nemáte ani potuchy, a to, zdá se, i přes Vaše studium psychologické literatury.

235370

02.01.2011 16:53

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nevím tedy, nač ta podezření, spíše to vypadá, že mi dáváte za pravdu, protože to, o čem píšete, je přesně obsaženo v mém pojmu komplementární patriarchální dvojice.

235366

02.01.2011 16:40

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Pro co já se osobně rozhodnu, tak to je zcela irelevantní v souvislosti s tím, o čem píši. Lidé si pořád ještě neuvědomují, že feminizace je jeden z nejjistějších nástrojů nadřazené moci, jak zotročit společnost. Dokud se nevymaní z rozjařenosti našich žen nad tím, jaká práva si vydobyly, a podle toho se budou nadále ubírat volební preference politických stran, není cesta ven ze současného marasmu.

235364

02.01.2011 16:19

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Proč si pořáde myslíte, že posuzuji věci z pozice nějaké ublíženosti? To je Váš hrozný omyl. Já se jen snažím ukázat, jak objektivně a fakticky funguje moc ve společnosti. Přitom nic nespekuluji o vztazích mezi muži a ženami, jen nezaujatě hodnotím dlouhodobou lidskou zkušenost, a ta mluví docela jasně o tom, co kam vede a nevede, včetně současných účelově vytvořených teorií o poměru mezi pohlavími (genderové stereotypy a p.) Jak vypadá praxe v současných domácnostech, tak o tom se snad ani raději šířit nehodlám.

235361

02.01.2011 15:55

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dávám k dobru příklad jedné tibetské kultury s názvem Mosuo. Tam vládl feudální rod, který měl problémy s odbojem svých poddaných. Vyřešil to příkladným způsobem: Dekretivně zavedl pro svůj lid matriarchát. Veškerá rozhodovací práva o majetku, dědictví a dětech přiřkl ženám. A bylo velice rychle po odboji.

Podobně funguje současná západní společnost. Feudálové jsou sice v pozadí jako plutokraté, ale jimi ovládané státy jsou kontaminovány feminizací. Výsledná "demokracie", volná soutěž, nárok rovných příležitosti, rovnoprávnosti a ne-řád je výsledkem násilně nastolené převahy ženského prvku a potlačení toho mužského. Jen taková společnost se dá snadno ovládat prostředky, jakých jsme svědky.

Mimochodem historicky komplementární podíl žen na moci v patriarchální společnosti je výdobytkem evropské kultury. Odtud také dřívější rozvření moci do více stavovských úrovní. Východní kultury jednoznačně preferovaly vládu mužů a řád postavený na absolutistických samovládcích, v němž žena patří do harému.

235356

02.01.2011 15:05

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

Mužský s ženský prvek

Radim Lhoták 83.?.?.?

Duchovní směřování, jednota a řád, na druhé straně vynucování řádu silou a despocie je převaha mužského prvku. Duchovní tolerance, otevřenost volné soutěži a soucit se slabými, na druhé straně rozvracení řádu křivými cestičkami a podpora šedé moci pro sobecký zisk je převaha ženského prvku. Tak kde je harmonický střed přijatelné moci? Podle mne v patriarchálně komplementární dvojici, v hierarchii a dělbě moci stavovských struktur řízených patriarchálně vyváženými a vznešenými dvojicemi. [smích]

235354

01.01.2011 13:42

Proroctví apokalypsy

RE: Troška myšlenek.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Pokud mě ponecháte při domněnce, že jste žena, a přitom tomu tak není, potom nečekejte, že se debata bude ubírat rozumným směrem. U ženy předpokládám jistý způsob myšlení a také jistou motivaci k opozičnímu postoji. Tomu také přizpůsobuji vedení polemiky, protože vím, že většinou nejde o hledání pravdy či konsenzu, ale o obhajování osobních pozic. Snažím se proto hledat, o jakou pozici jde, a pak se tomu přizpůsobit, nejlépe resistencí. Pokud při tom uvádím nějaké obecné teze, tak jen proto, že se jedná o debatu veřejnou, kterou může číst i někdo jiný. Pravdou ale je, že pokud jsem konfrontován s ženským myšlením, obvykle velmi rychle získávám pocit, že všechna slova ztrácejí svůj obsah. To je možná subjektivně osvojená, ale stále se potvrzující zkušenost. I pokud jsem se kdy setkal s ženským uchopením filosofie, vždy z toho ona svévolná hra s pojmy a jejich ohýbání podle potřeby účelu, jakého má být dosaženo, čišelo na sto honů. Tedy pokud nešlo o čistou reprodukci filosofického názoru bez vlastního úsudku. Bohužel zatím jsem nikde nenašel příklad, který by to alespoň ve výjimce vyvracel. A není to ani Ayn Randová, která žádný filsofický systém nesystematizovala a pojmově netříbila, i když k filosofii objektivismu mám byť kritický, přesto uctivý postoj.

235285

31.12.2010 16:35

Proroctví apokalypsy

RE: *Kali-yuga- věk Kali*

Radim Lhoták 83.?.?.?

Podle starých legend Hyperborejci (árijci) pocházejí ze severní země, kde jeden rok je jako jidne jeden den. Z toho lze usoudit, že Atlantida byla ostrovem v oblasti dnešního severního pólu.

235252

31.12.2010 15:11

Na přelomu roku

PF 2011

Radim Lhoták 83.?.?.?

Chtěl bych touto cestou přispět rovněž k přání všem do nového roku. Co si však přát? Myslím, že prosté a zdánlivě banální přání, abychom si všichni uvědomili, že existence každého z nás je svázána s existencí všech ostatních, tedy abychom se naučili naše existenční podmínky sdílet, pomáhat si a hledat cestu ke vzájemnosti, nikoho neurazí ani nepodráždí. Vím, že tím není řečeno skoro nic a zároveň všechno.

Myslím při tom na zázraky, jaké vidíme všude kolem nás. Takovým zázrakem přírody je například voda. Pohleďme, jakých neuvěřitelných forem a funkcí takový prostý živel, jako voda, v našem světě nabývá. Kolik krásy a harmonie se v ní zračí. Je všude kolem nás, je naší základní stavební matérií, plodí život i ten život formuje zdánlivě zkázonosnými vlivy. Nabírá energii ze země a předává ji všem živým tvorům, je zdrojem rovnováhy i všech dramatických změn klimatu, také zdrojem informace a poučení, kde jsou meze našich možností a důsledky našich špatných rozhodnutí. Člověk je také takový zázrak přírody, dnes podobně mocný živel ovlivňující vývoj celé planety. Co jiného by pro něho mělo být důležitější, než vytváření harmonie a krásy, v níž všechny rozpory a nerovnovážné stavy musejí směřovat ke konečné jednotě v mnohosti?

Vše dobré v roce 2011

Radim Lhoták

235245

31.12.2010 13:23

Proroctví apokalypsy

RE: Troška myšlenek.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Vím přesně, co píši, a dost dobře tuším, i kam směřuje Vaše psaní, a nenašel jsem ve Vaší snaze přesvědčit se o opaku jediný argument proti, jen mi vkládáte do úst nové a nové teze, jak se Vám hodí do krámu, a pak na ně rozvíjíte argumenty.

Nikde jsem netvrdil, že mysl není ovlivnitelná, stejně bych ani netvrdil tak tvrdý předpoklad, že není schopná sebekontroly. Vy prostě jen generalizujete jisté skutečnosti a tak vytváříte nepravdivé dojmy, navíc zcela účelově. Kdybyste stála proti někomu jinému, kdo má opačný názor od mého, budete docházet sama před sebou k opačným závěrům, což je typicky ženský způsob polemiky, něco Vám emotivně nekonvenuje, tak oponujete, abyste si vykompenzovala ty emoce. To nikam nevede. Přitom nejde o žádné podnětné myšlenky.

Vaše teze, že duchovnost antiky byla postavena na otroctví, tedy že bez něho by se jen utápěla v obstarávání základních potřeb a na duchovní pohyb by jí už nezbyl prostor, tak to považuji za docela směšné. Nicméně s neporazitelnou vehemencí, s jakou to tvrdíte, to podle Vás platí na všechny kultury a civilizace. Podle Vás navíc každý duchovní stav nutně živí otroci. Nikdo jiný k tomu nemá důvod. No nic.

K bezesporné definici hmoty, či alespoň k „vymezení“ její podstaty dosud nedospěla ani moderní fyzika, natož pak Vy.

Hinduismus mě zajímá jako každý jiný duchovní diskurs světa, a například fakt, že se neztotožňuji s existencí duše o sobě, s její reinkarnací ani věčným blaženstvím v božím království, ještě neznamená, že nemohu vycházet z věčných pravd o životě na zemi, jež to které myšlení nutně zahrnuje. A spolčování se za účelem dosažení lepšího stavu, tedy ne k zachování ale ke změně současného stavu, z nich vychází. Jestli navíc tvrdíte, že podle hinduismu není žádný důvod chránit, tedy ani zušlechťovat současný stav lidské duše, potom ať se k tomu vyjádří jeho znalci. Potom by ovšem všechny ty duchovní cesty východního myšlení (meditace, kontemplace, nirvána) postrádaly jaksi smysl.

Na závěr: Nestačí jen pečlivě číst, ale je třeba také samostatně a kriticky myslet, abyste si přečtené poznatky mohla dát do smysluplné vnitřní soustavy, ne se jen nechat unášet dojmy podle svých citových reakcí, jinak nikdy nedospějete smysluplného poznání. Ach ty ženy…

235240

31.12.2010 01:25

Proroctví apokalypsy

RE: Utopia?

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dostal jsem jako reakci na můj článek také takovouto otázku:

"Myslíte, že by tradiční znalosti byly tak vzácné, ba přímo posvátné, kdyby o nich věděl kdekdo? Je moudré je vystavovati na odiv dnešnímu materialistickému plebsu?"

Souvisí to s Vašim příspěvkem, co myslíte?

235207

31.12.2010 01:12

Proroctví apokalypsy

RE: Troška myšlenek.

Radim Lhoták 83.?.?.?

1) Uvedl jsem hinduistické proroctví, stejně tak bych mohl uvést proroctví třeba křesťanské nebo židovské. Moje tvrzení nevycházejí z hinduismu, a jsem si přitom jist, že nejsou s hinduismem ani v rozporu.

2) Pokud operujete s nezávislostí na hmotě, měla byste jasně říct, o jakou nezávislost jde, jistě to nelze říct absolutně, což jste asi měla na mysli, když jste opak srovnala se smrtí. Já neprorokuji žádný nový ideální svět, a moc nevěřím tom, že hidnuismus ano, mimochodem osobně jsem v naprostém rozporu s vizí "božího království", jak ho prorokuje například křesťanství.

3) S Vašemi generalizacemi o přirozené nutnosti zneužití moci k individuálnímu prospěchu naprosto nelze souhlasit, možná to tak sama cítíte, já ovšem ne. Je to zase jen povrchní a nepodložené sofisma, tedy zdání dané Vaší dojmologií.

4) Se souvislostmi týkajícími se sobeckého genu do značné míry souhlasím, proto také většinou mluvím o rodových či kmenových společenstvích, nikoliv o smíšených komunitách.

5) Společenství postavené na zákonech hmoty, co to je? Chcete mi snad tvrdit, že lze postavit cokoliv na světě v rozporu se zákony hmoty? A víte Vy vůbec, co to ta hmota je?

6) Pokud mě chcete napadat, že jsem použil pojmy z hinduismu v rozporu s jejich významem, tak to dokažte, takto se jen předvádíte. Pochybuji, že sama jste takový znalec.

235206

30.12.2010 23:06

Proroctví apokalypsy

RE: Troška myšlenek.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Moje, dejme tomu, nepřesné vyjádření (otočit v opak) si sama dovedete do svévolného důsledku a pak k němu rozvíjíte argumenty. Z Vaší polemiky na mě dýchá vícero účelových sofismat, a proto nemám příliš chuť se do dalšího zaplétat. Vyjádřím opět jen pár tezí, buď je pochopíte, nebo ne, ale s výrokovou logikou na mě nechoďte, jsem vzděláním matematik:
1) Vysvětlil jsem svůj názor na ontologické otázky vědomí, ideje a p., nepřesně, ale myslím, že vzdělaný člověk si je umí dát do platné filosofické soustavy. Nikde jsem neřekl, že lidské vědomí může produkovat hmotu, nevím, zda máte na mysli zhmotnělé představy, ale to považuji na nemožné. Tedy žádný rozpor.
2) Onen opak měl znamenat to, že nadvláda hmoty nad duchem, čímž se rozumí determinace mysli jako produktu vědomí ve smyslu přitakání materiálním hodnotám proti duchovním, může nabýt opačného znaménka. Jde tady o epistémé, které je neseno ideou Boha a esence všech materiálních věcí jako prvotní existence. Jinak řečeno: idea může hmotě přiřknout jiný význam i váhu, než odpovídá její spontánní reflexi v lidském vědomí, a to i přesto, že je produktem vědomí coby vlastnosti hmoty. Ještě jinak: K tomu, abychom pochopili esenci jako ideální předobraz věcí, není nutné předpokládat, že chápající mysl existuje o sobě nezávisle na hmotě. Nicméně právě omezenost lidského chápání je patrně dána tím, že lidské vědomí je vlastností hmoty, tedy substance stvoření, a samo není schopno stvoření, neboť veškeré esence jsou dány pouze z vůle Boží, včetně lidské mysli.
3) K Vašemu pojetí legendárních kultů a kultur: Vím přesně, kam směřujete a nebudu to raději pojmenovávat, abych nevyvolal zbytečné emoce. Mohu k tomu jen říci, že Vaše tvrzení „… kultury se staly význačné jen právě na tom, že starostí o svou vlastní hmotnou existenci "přenechali" jiným, většinou otrokům či podmaněným, kterým ale přesně tu šanci vyniknout v dějinách tímto vzali…“ je zcela nepodložená a účelová fikce, jíž se má vyvrátit nárok na „podřízenost“ žen mužům ve všech kulturách, jaké kdy lidstvo vytvořilo. Důsledkem je současná bezkulturnost a celkový duchovní i morální úpadek. Problém těch, kdo tyto feministické interpretace minulosti konstruují, je ten, že naprosto nechápou, nakolik ve skutečnosti nikdy nešlo o podřízenost ženy ve smyslu podřízenosti otroka vůči otrokáři. Je to jen zarputilé zdůvodňování nezdůvodnitelného, v němž přání, či spíše emoce, je původcem myšlenky. Rozdělení mužské a ženské role má komplementární význam a ten, kdo má ještě svých pět pohromadě, žena či muž, dobře chápe, v čem je prospěšný například takový patriarchální řád.

235196

30.12.2010 13:33

Proroctví apokalypsy

RE: Troška myšlenek.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dobrý den, nejsem znalec hinduismu, nemohu proto reagovat na Vaše sdělení o cyklech. Co se týká duše a její omezenosti hmotou, nezastávám existenci lidské duše o sobě, a to ani v náboženském smyslu její věčnosti, tak ani ve filosofickém, jak ho interpretovalo karteziánství. Podle mne je lidské vědomí vlastnost hmoty. Nebýt ve vleku hmoty, ale dát se duchovní cestou, potom chápu trochu jinak, než Vy. Vše samozřejmě souvisí s jazykem, který vznikl jako potřeba sdělení a dorozumění se v nouzi, teprve hlubší pochopení toho, v čem ona nouze spočívá, že nouze hmotná je především důsledkem nouze duchovní, že vyšší forma hmoty je její idea, tedy esence, substance pak a její existence v čase je odrazem této esence, to vše ukazuje k ideji Boha a k nezávislosti na hmotě ve smyslu přiblížení se božské dokonalosti, v níž právě ideje dávají lidem schopnost povznést se nad časnost hmotných substancí, spojit se v duchovní sféře a tak vládu hmoty nad lidským vědomím otočit v opak.

235169

29.12.2010 19:10

Proroctví apokalypsy

RE: Proroctví asi není v lidských silách změnit.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Já se těch pánů zastávat nehodlám, protože jen poukazují na vnější projevy, o jakých všichni vědí, podstaty zla se ale nedotýkají. Buď tedy slepě věří přeludům tohoto zla, nebo jen provokují.

Již jsem jinde napsal, že korupci považuji za nutnou a organickou součást liberálně kapitalistického systému moci. Bez změny tohoto systému nemá boj s korupcí význam.

Stejně tak moderní národní stát nemá nic společného s demokracií, ani se zajištěním národní identity, ani se zajištěním lidské svobody. Síly, které toto vše ničí, působí nad těmito státy, a národní politické vlády jsou stejné loutkové vlády, jako ty evropské, tytéž národní státy již před vstupem do EU podlehly moci nadnárodního kapitálu. Naopak si myslím, že v rámci EU je větší šance na vznik autonomních, nezávislých a svobodných společenství (komunit), než v samotném Česku pod diktátem nadutých politiků a komunistických soudců.

235123

29.12.2010 18:45

Proroctví apokalypsy

RE: Pocit = směrování osobní volby

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dobrý den

>Morálka není jen silou vášně, horující pro spravedlivý
>život, morálka je součtovou hodnotou mezi tím, co nabízí
>společnost a tím, co se v nás přenáší skrze námi
>zpracované informace z minulosti.

Je třeba začít rozlišovat mezi morálkou a etikou. Etika upravuje nazírání hodnoty. Morálka o poznané hodnoty usiluje. Bez etiky není poznání dobra a zla. Bez morálky není vítězství dobra nad zlem.

Jinak myslím, že s vašim sdělením intuitivně souhlasím, i když, přiznám se, příliš sdílné není, což je asi dáno tím, že kombinujete "technologický" jazyk s jazykem přirozeným (původním).

235118

29.12.2010 17:52

Proroctví apokalypsy

RE: Lhotákoviny

Radim Lhoták 83.?.?.?

- v tom článku se chybně používá pojem oligarchie (nejde o vládu skupiny ale o vládu bohatých), přičemž se ani slovem nezmiňuje aristokracie, což považuji za záměrný manipulativní tah a cítím za ním skutečnou oligarchii. S hodnocením demokracie souhlasím. Republika však i ve staré Římské republice nemá nic společného s vládou práva (právním státem). Nakonec právní kodex v písemné formě vznikl až ve vrcholné fázy Římské republiky a vznikl jako soupis zvykového práva, nikoliv jako vymyšlený nástroj spravedlivé vlády. Jádrem republikánské moci byla aristokracie a základní rozhodnutí dělal senát jako sněm otců z vážených aristokratických rodů. Já zastávám rebublikánské konstituční zřízení, v němž výkoná moc je v rukou senátu sestaveného ze zástupců společenských stavů, kteří jsou delegováni na základě přirozené dělby moci ze stavovsky a hierarchicky založené společnosti. Zákony jsou potom schvalovány na základě návrhů stran zastoupených v dolní sněmovně, které odráží život, zvyky a zkušenost všeho lidu. Zákon ale nemůže mít výkonnou moc ani ji nemůže zprostředkovat. Vždy se totiž najde situace vyžadující odpovědné rozhodnutí jedince, protože na ni zákon nepamatuje nebo jí neodpovídá.
- s právy se žádný člověk nerodí ani mu nejsou přisouzena kolektivní mocí. Práva mají ryze souvztažný význam, jímž se zajišťuje, že budou v daném společenství splněna jistá očekávání při jistých způsobech jednání.
- egoismus je přirozená vlastnost každé lidské bytosti a bylo by podivné chtít po člověku, aby dával přednost prospěchu druhých před prospěchem vlastním. Evoluční psychologie objevila sobecký gen a z počátku se postavila proti požadavku altruismu. Po dalším přízemním (empirickém) zkoumání, jako nakonec každá věda, dospěla ke zjištění, že v životě sociálních útvarů je potřebný reciproční altruismus. Moudří všech věků ale již dávno věděli, že prospěch celku je i prospěchem jedince a oba mají totéž ustrojení. Čili jde o to, nebýt krátkozraký sobec ale nahlédnout, že vše, čím prospěji druhým, se mi stokrát vrátí jako můj vlastní prospěch, pokud žiji v kulturně vyspělém společenství. O kulturu jde tedy v prvé řadě, o společenství, kde vládnou vyšší ideje jako odraz věčných pravd a kde nositelé těchto idejí jsou nejváženější ze všech.

235113

29.12.2010 17:24

Proroctví apokalypsy

RE: Lhotákoviny

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dobrý den. Vyzval jste mě k vyjádření, cítím povinnost odpovědět, i když dopředu vím, že smysluplná odpověď by byla na celé filosofické dílo. Takže mi nezbývá, než se omezit na krátké teze bez jejich dokazování:
- můj postoj k individualismu jsem vyjádřil ve svém článku Indiviudalismus a doba, a nemá nic společného s tím, kdo má jaká práva a jakým způsobem mají být přidělovány
- ten článek jsem začal číst pozorně, ale v polovině jsem ustal, protože zavádí ještě větší zmatení pojmů, než jaké chce napravit. Pokud mluvím o tom, že celek je nadřazen jednotlivci, nemá to nic společného s kolektivistickým pojetím vlády. Já mluvím o kulturní, morální a sociální identitě, jejíž nutnost je dána člověku přirozeně jako evolučně danému sociálnímu tvoru. Veškeré naše snahy, touhy, sociální i duchovní potřeby se k tomuto celku vztahují a bez něho postrádají smysl. V tom celku, či minimálně v druhých lidech z téhož společenství hledáme pocit uznání, bezpečí, existenční zázemí i přijetí ve smyslu pozitovní citové reakce (lásky)
- za největší omyl moderní doby považuji pojetí práv jako něčeho univerzálního, co určuje znaky lidského života. Jenomže právo je velice mladý pojem a tisíce let ho lidstvo nepotřebovalo. První právní kodex se týkal práva věřitele vůči dlužníkovi, a šlo o právo odplaty či trestu, v případě že byl věřitel podveden (již z pojmu věřitel - právo vzniká tehdy, pokud někomu něco svěřujeme a uvěříme, že se svěřenou věcí bude naloženo podle dohody) Právo tedy vzniká teprve ze vztahu, nikoliv naopak, že by tyto vztahy zavádělo. (Viz také můj článek Otázka lidských práv a svobod)

235110

26.12.2010 18:55

Kauza Drobil? Na každou svini se najde řezník

Krátkozrakost

Radim Lhoták 83.?.?.?

Pane Matějko, nemůžete jedněmi ústy mluvit o minimálním státě a týmiž obhajovat volný trh, který je výdobytkem buržoazie a nikoliv dělného lidu. Dnešní kapitalistický trh se podobá džungli, v níž dominujícím druhem jsou predátoři. Takový ekosystém bez regulace musí skončit kolapsem, a to i kdyby si ti predátoři zbytek zvířat (ovčanů) pásli jako ty vepře, aby je mohli v klidu požírat. Ve skutečné džungli mají všechna zvířata možnost obsadit si své přirozené teritorium, které jim poskytuje přírodní zdroje k obživě, to je zajištěno přírodní regulací (vyšší mocí). Dokud nepřerozdělíte lidem tytéž zdroje z moci a vlastnictví predátorů, dokud neobnovíte přirozené stavy, jimž vyšší moc bude regulovat přístup k těmto zdrojům tak, aby se dostalo na všechny a mohli se všichni o sebe postarat, dokud nezavedete dělbu moci vytvořenou z hierarchie těchto stavů, nefantasírujte o minimálním státě a lidské svobodě. Kapitalismus volného trhu zavedl totalitní stát s loutkovými vládami pod mocí buržoazie (a používá k tomu právě Vámi kritizované korupční nástroje) a se sociálním přerozdělováním. Bez takového státu nemůže liberálně kapitalistický systém fungovat. Tak se probuďte.

234929

18.12.2010 22:11

Hovory na pravici

RE: Mimo?!

Radim Lhoták 83.?.?.?

P.S. Podstatou onoho "systémového" přerozdělování je udržet většinu populace na existenčním minimu tak, aby nebyl zásadně porušen sociální smír, přičemž vše ostatní se rozdělí bohatým, aby se ještě více napakovali. Troufám si tvrdit, že nyní jde o to, jak málo ještě lidé unesou, aby se nebouřili a přitom se přestali množit, protože problém přelidnění a jeho ekologické dopady je dnes jediné, co oligarchy zajímá, na něj totiž mohou sami dojet.

234497

18.12.2010 21:45

Hovory na pravici

RE: Mimo?!

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nechci se s Vámi přít, kdo je víc mimo, mám však obavu, že vidíte jen jednu stránku věci a patologická podstata celého společenského i ekonomického systému Vám uniká. Systém, tak jak je postaven, včetně "volného" trhu, se bez přerozdělování prostě neobejde, protože nedává skoro žádnou reálnou šanci většině lidí se o sebe svobodně postarat. Za teoretické plácání považuji, když někdo mluví o tom, aby lidé převzali sami odpovědnost za svoji existenci, o minimalizaci státu, přičemž zcela přehlíží moc oligarchů a jejich ovládnutí politiky, trhu, peněz i všech zdrojů lidské existence. O rozkladu společnosti na atomizované a existenční trosky záměrně podrobené státu s cílem učinit z nich bezmocné otroky ani nemluvím. Korupční obohacování pomocných elit je v tom systému zakomponováno jako jeho organická součást, takže i pokud proti korupci chcete vystupovat, je to jen plané mlácení prázdné slámy.

234495

16.12.2010 21:38

Hovory na pravici

RE: video z akce

Radim Lhoták 83.?.?.?

Omlouvám se panu Hájkovi, že jsem mu do úst vložil výrok o služebnosti pravoslavné církve státní moci. Spletl jsem si jména. Tento výrok patří panu Jochovi.

234406

13.12.2010 00:19

Pravice nebo levice?

RE: Otázka stojí jinak

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dnes pro politiku možná ne, ale pro to, aby učinili něco pozitivního pro společnost a nápravu věcí lidských, určitě ano, pokud by přitom nemuseli živořit jako poslední cikán na okraji společnosti, což by si asi ta většina představovala, aby měla nějaký důvod ke svému selhávání a krátkému pohledu.

234117

12.12.2010 23:37

Pravice nebo levice?

RE: Otázka stojí jinak

Radim Lhoták 83.?.?.?

Jesliže podle Vás neexistují výjimeční jedinci, kteří pro smysl vlastního života vystoupili na onu pomyslnou horu poznání, pokud v ně nevěříte a nechcete je podpořit, protože jste přesvědčen, že vetšina je tak jako tak ušlape, potom nemá žádný smysl mluvit o odpovědnosti za nějaká rozhodnutí či o kontrole odborníků, kteří si zase jen hřejí vlastní polívčičku. Mluvíte o podvázání vlastnictvím. Snad nemáte na mysli odpovědnost oněch funkcionářů ke svému vlastnictví, a snaze si co nejvíce nahrabat, myslím tím onu odpovědnost sama k sobě, jak se dnes o tom tak s oblibou mluví a v parlamentu si politici předhazují, kdo je ekonomicky úspěšnější a tudíž schopnější. Toho jsme dnes svědky. Jinak opravdu nevím, jak současná masa zhlouplé většiny posoudí, jaká rozhodnutí jsou ta špatná, aby za ně dotyční nesli odpovědnost a postih. Od odborníků to rovněž neočekávám, protože jestli má dnes někdo naprosto zvrhlou představu o tom, jak má fungovat vyspělá společnost, tak jsou to právě ti naši humanitní vědci. Stačí se ohlédnout po vývodech třeba takové evoluční psychologie, sociální antropologie či genderových studií.

234114

12.12.2010 22:50

Pravice nebo levice?

RE: Otázka stojí jinak

Radim Lhoták 83.?.?.?

Otázka stojí poněkud jinak. Pokud by většina lidí splňovala kritérium morálních jedinců, kteří nadřazují zájem obecní nad zájem osobní, potom by ta většina teprve nabyla práva a schopnosti mluvit do věcí obecních. Taková většina by potom snadno vybrala ze svého středu morálně nejvyspělejší zástupce, kteří by jí mohli vládnout. Jenomže tento předpoklad splněn není, protože většina lidí myslí a priori na svůj vlastní prospěch. Myslím ovšem, že tato podmínka nebyla splněna nikdy ve známé historii, proto nutně selhávaly i demokratické systémy moci. Jediná šance pro lid je, že jim začnou vládnout výjimeční jedinci, kteří o dobru pro celek mají jasno a to ve prospěch všech, jedinci, kteří budou ušlechtilí, a také vznešení, protože budou stát proti nechápavému a nízkému mínění té ne dost morální většiny. Proto v historii největším dobrem pro lid byli právě ušlechtilí a osvícení vládci. Takové jedince si ale lid svojí většinou vybrat neumí ani nemůže. A mám obavu, že tomu tak nebude ani v budoucnu. Přitom nemusí jít o vládce absolutistické na úrovni států, ale o vládce samosprávných celků, kteří si toho nejvyššího vládce již sami zvolí.

234106

29.11.2010 00:49

Etno-nacionalismus a otázky lidské identity

RE: Já mám jiný názor.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Tak to je myslím jedna z věcí, v které mám jasno, o Vašem tvrzení totiž nepochybuji a dávám Vám plně za pravdu.

233351

28.11.2010 21:36

Etno-nacionalismus a otázky lidské identity

RE: Já mám jiný názor.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Aha, jste tedy přesvědčen, že Váš čas přijde, myslím tím křesťanskou komunitu věřících. To nelze ani nemá smysl vyvracet, jen si nejsem jist, zda tato víra není jedním z průvodních znaků kalijugy, i když lepší nějaká duchovnost než žádná.

K té moderní racionální filosofii, možná jsem špatně použil přívlastek moderní, měl jsem zůstat jen u té racionální, z níž nakonec vycházejí i křesťanští teologové. Mimochodem, nepatří třeba takový tomismus také mezi moderní filosofické směry myšlení?

Těmi připravenými jsem měl na mysli například mocenské elity, které celý ten vývoj řídí (podle jiných sionisty), nikoliv věřící křesťany, kteří možná ani netuší, co se s nimi děje. Odtud rovněž odpověď na to, kdo jsou "my".

233335

28.11.2010 16:57

Etno-nacionalismus a otázky lidské identity

RE: Já mám jiný názor.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Když mluvím o návratu k duchovnosti, mám na mysli její obnovu ve formě přijatelné pro dnešní západní svět, který se samozřejmě nedá srovnávat ani s tradiční muslimskou společností, ale ani s minulou společností křesťanskou, přesto nezavrhuji základní pochopení charakteru člověka a podmínek jeho udržitelné existence, jaké ve své moudrosti obě tyto formy duchovnosti mají. Stejně tak pravoslavné křesťanství, pohanská víra či judaismus. Osobně si myslím, že současný stav společnosti při svém vědeckém poznání a rozvoji výrobních sil má nejblíže k pohanskému diskursu světa, k pantheismu či k starověkým filosofiím, které se nakonec promítají i do filosofie moderní, racionální. Dále jsem přesvědčen, že má smysl zabývat se tím, jaká filosofie a lidská organizace nabude vrchu, až tento cyklus skončí, a to nové, co nás čeká, bude odpovídat duchu těch, kdo budou na změnu připraveni. Přitom ti, kdo připraveni budou, nám vůbec nemusejí být pochuti.

233315

28.11.2010 12:24

Etno-nacionalismus a otázky lidské identity

RE: Já mám jiný názor.

Radim Lhoták 83.?.?.?

Cesta z něčeho ven, je-li lidské myšlení zafixováno v určitém modu, je asi vždy diskutabilní, zvláště pokud člověk zastává konzervativní myšlení a není zastáncem revoluční změny. Zajímalo by mě, zda někdo dnes má alespoň nějakou představu, kam by taková cesta měla vést a jaké postupné a nenásilné změny by jí měly předcházet. Já si nemyslím, že podstata duchovnosti je závislá na kvalitativním stavu společnosti, a tam, kde se duchovnost zcela postrádá, je její obnovení vždy návratem k něčemu. Myslím si proto, že pokud se máme dnes vrátit, bylo by dobré přeskočit naopak onen modus duchovního postoje, který nás zavedl tam, kde jsme, tedy křesťanství v jeho klasické formě. A pochybuji, že se křesťasnká víra dá reformovat ve svých základních dogmatech universalismu a od přirozenosti odtržené duchovní spásy. Já propaguji návrat k přirozené duchovnosti, i když, pravda, ta dnes postrádá úzký vztah člověka k přírodě a k půdě. Věřím ale, že tento vztah se dá obnovit na nové bázi, minimálně oživením vlastní přirozenosti, v níž krev a rod má geneticky zakotvenou nosnost v každém z nás.

233294

08.11.2010 15:29

Východisko z ekonomické krize

RE: 7) sedmý způsob, který napadl nejen mě

Radim Lhoták 83.?.?.?

Děkuji za příděl pozitivní energie. Přiznám se, že pro to "společné vrtění ocasem" dělám co mohu, i když mnozí by mě nejraději za to svým ocasem přetáhli. [smích] Nicméně duch času jistě určí sám, kdo bude odstaven a kdo odměněn.

232158

08.11.2010 00:23

Východisko z ekonomické krize

RE: 7) sedmý způsob, který napadl nejen mě

Radim Lhoták 83.?.?.?

Dovolím si poznamenat, že způsobů řešení, které zcela změní systém, od socialistické revoluce, přes ekonomickou reformu a zestátnění bank, až k novému feudalismu je mnoho. Článek zvažuje, co nás čeká v nejbližších letech, pokud nedojde k revoluci. Jakou by si to ale světové elity vybudovaly moc, pokud by se o ni nechaly připravit revolucí či vyvlastněním? To je soudím nemožné. Osobně si myslím, že možná cesta je přes vytváření lokálních autonomních společenství, která začnou vnitřně hospodařit nezávisle na stávajícím finančním systému. Mohou si zavést vlastní směnu zboží třeba s využitím lokálních neinstitucionalizovaných peněžních poukázek. Je to jen věc dohody a ochoty v širší míře svépomocně spolupracovat. Na to nepotřebujeme stát ani banky. Jediné, co je třeba, je naučit se znovu vzájemnosti a životu v podmínkách organického společenského řádu, v němž vládnou přirozené autority a místní zastupitelé. To je ovšem podmínka, která patrně vyžaduje změnu myšlení a sociálních vztahů menšího kalibru, než Vy uvádíte, nicméně přesto mám obavu, že je to otázka generací, pokud je k tomu vůbec někdo začne vychovávat. Dnešní společnost není vůbec způsobilá k nějakému sjednocenému odporu vedoucímu ke kvalitativní změně současného ekonomického i politického systému, a to ani demokratickou cestou.

232120

29.10.2010 21:58

Tajemství peněz

RE: Hezký

Radim Lhoták 83.?.?.?

Tisknout peníze z ničeho, resp. proti ničemu, a dát je do oběhu, by znamenalo jen jejich znehodnocení, to nikdo jen tak nedělá, ani soukromé banky. Státní banka potom má proti soukromým výhodu, že nemusí produkovat zisk, a okrádání lidí úroky by si musel zdůvodnit samotný stát. Soukromé banky k dobývání svých lichvářských pohledávek zneužívají rovněž silových orgánů státu, což je dvojí nemravnost.

231344

29.10.2010 19:06

Přímá demokracie

RE: Kastovní systém

Radim Lhoták 83.?.?.?

Svobodné stavy jsou takové, které vládnou svým existenčními zdroji, přírodními (statkář), výrobními prostředky (továrník), směnnými prostředky (obchodník, bankéř). Tyto stavy se potom sdružují do kast, které existují v hierarchickém rozvrstvení podle podílu na moci. V kastovním systému nemá moc lid, ale moc je odstupňována podle příslušnosti k vyšší či nižší kastě. Tomu odpovídají také příslušná privilegia. Takže pokud jsem označil referendum ve Švýcarsku jako nástroj rozhodování o věcech veřejných, jde o věci společného zájmu napříč kastami, nikoliv o vládu či moc jako takovou.

231333

29.10.2010 15:53

Přímá demokracie

RE: Kastovní systém

Radim Lhoták 83.?.?.?

Když se mnou souhlasíte v otázce kastovní hierarchie, potom nemůžete říct, že ve Švýcarsku jde o vládu lidu. Ve věcech podstatných, tedy ve vnitřní organizaci zajišťující existenční prosperitu nevládne demokracie, ale přirozené autority dané stavovskou dělbou moci. Jsem rád, že jste zmínila to volební právo žen, Švýcarsko je poslední zemí, která na něj přistoupila, pokud se nemýlím, čili jde o velice konzervativní zemi. Otázka zní, zda příští generace ženského hnutí tam nenastolí stejnou rovnostářskou frašku a vládní bordel, jako v jiných zemích. Možná to ale už nestihnou, svět se začíná, zatím alespoň v myšlení, pomalu obracet zpět ke kořenům.

231309

29.10.2010 12:27

Přímá demokracie

Kastovní systém

Radim Lhoták 83.?.?.?

Švýcarsko je jedna z mála zemí, kde se udržel kastovní společenský řád. Kasty či stavy jsou tam striktně oddělené (příslušník nižší kasty se s někým z té vyšší sotva potká a přesuny mezi kastami jsou minimální) a na všech úrovních platí dělba moci v rámci dané společenské hierarchie, proto tam dodnes platí princip subsidiarity. Přímá demokracie se týká pouze věcí veřejných (společných) a odvíjí se zdola nahoru tak, jak se chápe společný zájem ve struktuře obce, kantonu a státu. Ten společný zájem ale není o tom, že vše je společné a všichni mohou do všeho mluvit. Švývarsko se zřejmě díky bankovnímu bohatství, které umožnilo všem kastám stabilní a rostoucí existenční status, ubránilo nákaze liberalismu a uchovalo si vnitřní hierarchický kastovní řád, který všichni respektují. A to nemá nic společného s demokracií, jak si ji Vy představujete.

231292

25.10.2010 18:32

Tajemství peněz

RE: nepřesnosti článku

Radim Lhoták 83.?.?.?

Vzdejte to, ten člověk je bezpáteřní sofista a užívá sofismat, jen aby se předváděl. Takové dubové týpky znali již ve starém Řecku, kde se pěstovala dialektika.

230949

25.10.2010 18:24

Tajemství peněz

RE: nepřesnosti článku

Radim Lhoták 83.?.?.?

OK tak ještě jednou, nedochází mi argumenty, dochází mi jen trpělivost, protože na každý můj argument, kterým vyvrátím Vaše tvrzení, reagujete tím, že pozměníte význam a střelíte někam úplně jinam, nebo se jinak vykroutíte. Takže na každé Vaše poslední tvrzení ještě jednou odpovím, avšak takto bychom mohli diskutovat do nekonečna.

Inflace: Samozřejmě připouštím, že současný systém nechá propad many vyrovnat inflací, čímž důsledky opět budou míjet viníky a zatíží nevinné. Moje vývody z pochopení principu peněz, a tedy z objektivních pravidel ekonomiky, směřují k tomu, aby se takovému okrádání zamezilo. Vy si patrně pletete ekonomická pravidla s pravidly loupežníků.

Zlato: Neřekl jsem, že cena zlata je neměnná, jde ale o surovinu, která vždy nějakou hodnotu bude mít, zlato je součást many a já jen poukázal na to, že peníze nelze srovnávat se zlatem, jak si mnozí představují. Zlato sice svého času plnilo funkci platidla, ale zrovna tak místo něho bylo možné platit třeba hrnci, pokud ponecháme stranou nepraktičnost a fakt, že zlato se prakticky nekazí a je jako platitlo vhodné. Směna zboží za zlato je v podstatě barterový obchod.

Poplatky: To vaše NIKDY není žádný argument, zrovna tak mohu já říct, že NIKDY nepřipustím, aby mě nějaký zazobanec využil k recyklaci jeho many formou půjčky a ještě si ode mě chtěl ukrást další vydobytou manu jako úrok. Já v tomto případě mám morálně navrh.

Poctivost: Otázka záruky vrácení úvěru je stejná, ať mám vrátit samotný úvěr nebo navíc úroky. Takže tady si jen brnkáte na zcela falešnou notu.

Nákladová cena: Původně jste prohlásil, že nákladová cena je jako vyvolávání duchů, že na ní nelze nic stavět. Nyní upřesňujete, a dokonce zabředáváte do pojmů týkajících se metod výpočtu režijních nákladů, že na ní záleží, ale...Zase jen kličkování. Já se s vámi tady nebudu dohadovat a uvádět na pravou míru pojmy, s nimiž máváte, aniž byste je znal, např. že UVN je stále naprosto relevantní pojem pro stanovení kalkulačního vzorce. Metody rozpouštění režijních nákladů do ceny výrobků jsou navíc také můj denní chleba, jenomže o tom vůbec nešla původně řeč. Tak se nedivte, že ztrácím ochotu s Vámi diskutovat.

230945

24.10.2010 21:49

Tajemství peněz

RE: nepřesnosti článku

Radim Lhoták 83.?.?.?

V prvním případě není smícháno výbec nic, pokud jste četl pozorně můj článek a pochopil, že hodnota peněz závisí na hodnotě many, která se kazí (a je zbytečné do toho míchat pohyby cen, to je zcela jiný problém), musí v případě uložených peněz jejich hodnota klesat s hodnotou many. Takže nemluvme o záporném úroku, ale o odměně banky vkladatelem za to, že peníze točí (půjčuje) a tím uchovává jejich hodnotu, čili jde o zákonitost, která nesuvisí s pohybem cen na trhu, kterou do toho Vy mícháte. Zřejmě vycházíte z obecného mýtu, že peníze jsou jakousi hodnotou o sobě.

Poplatky ani podíl na zisku nelze srovnávat s úrokem, to jsou prostě dvě naprosto rozdílné věci a měl byste se nad tím zamyslet.

Podíl banky na zisku nemá nic společného s jejím podnikáním v daném oboru. Ona podniká s penězmi, ty půjčí bezúročně podnikateli, a pokud ten dosáhne zisku, banka bude mít nárok na smluvní podíl (tak fungují banky např. v Iránu). V opačném případě banka nadostane nic a v případě, že podnikatel skončí se ztrátou, neměla by banka zabavovat jeho majetek a likvidovat ho proto, že nemůže splatit úvěr, ale odepsat nevrácenou částku jako ztrátu společně s podnikatelem. To je prostě riziko podnikání, které si banka nemůže odpustit tím, že bude svůj úvěr jistit majetkem podnikatele. V tom je ta otázka spravedlnosti a současného predátorství bank.

Cenu účetní a uklízečky musíte započítat do nákladové ceny, čil patří do těch 10.000 KIMů. Prodávat dráž nemusím, ale měl bych, abych si vytvořil zisk pro investice na inovace a udržení firmy na trhu, víc si ale nemohu dovolit, pokud na trhu existuje zdravá konkurence, která drží ceny na poměrně stabilní hodnotě.

230824

24.10.2010 18:49

Tajemství peněz

RE: nepřesnosti článku

Radim Lhoták 83.?.?.?

Jakkoliv moje vysvětlení funkce peněz je více filosofické než odborné (podle Vás laické), jeho platnost budete těžko vyvracet, leda na základě nepochopení, o čemž svědčí i Vaše námitky. Zvolil jsem obecně srozumitelný výklad bez vysvětlení jistých detailů, které principiálně nemají význam, aby funkce peněz byla pochopena. Jakkoliv je celý princip velmi jednoduchý, mnohým se v pohledu právě na ty jednotlivosti zatěmňuje. Z funkce peněz jasně vyplývá, že půjčování i bez úroku zajišťuje zachování hodnoty úspor, které by logicky měly být zatíženy zápornou úrokovou sazbou. Banka, pokud si chce vydělat, může tuto sazbu snížit tak, aby to bylo přijatelné pro vkladatele a také pro ni. Druhý způsob je, že si na vlastní režii vydělá poplatky za vedení účtu, což se dnes i děje. Třetí a významná možnost je, že si na základě investičního úvěru sjedná s dlužníkem podíl na zisku z jeho podnikání. Takže úroky jsou čistý lup many, na níž banka nemá žádnou zásluhu. Lichva prostě zůstane lichvou za všech okolností.

Dále Vaše argumentace z cenou se vůbec nedotýká vysvětleného principu funkce peněz. Bylo uvedeno, že cenu určuje trh svojí nabídkou a poptávkou a tato cena je promítnuta do hodnoty many. Cena samozřejmě nemůže být nižší, než vynaložené náklady na dobývání many, a do těch nákladů přirozeně patří všechny Vámi uvedené případy. Kolik jste ochoten zaplatit za účetní nebo uklízečku je dáno konkurenčně vytvořenou cenou na trhu, kdy všichni výrobci se snaží náklady minimalizovat, aby uspěli v konkurenci. Tyto tržní pravidla platí a s uvedeným principem funkce peněz a se závěry z něho vyplývajícími to nemá nic společného.

230797

09.10.2010 23:30

Triumf kupců a jeho genealogie

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Radim Lhoták 83.?.?.?

A kde jste přišla na to, že otrokyně nezná tajemství sexu? Copak není žena? Samozřejmě lepší než otrokyně je milující a (p)oddaná nymfa. Jenomže o tom dnešní ženy nemají ani ponětí (většinou), nejsou na to žádné moderní školy. Rozhodně od emancipované a genderově uvědomělé manželky se muž tajů sexu, natož pak erotiky, nedočká. Dejte ženě Pána a její vášeň rozkvete. No a jak s tím souvisí Váš odpor k úrovni mého psaní (podle Vašeho grafománie), tak to mi už zcela uniká. Tak snad abyste se obrátila spíše na některý z feministických webů, tam najdete Vám konvenujících a prostoduchých textů dost a dost. Možná nakonec dojdete k přesvědčení, že si muži něco jako penis jen namlouvají. [chechtot]

229729

09.10.2010 13:56

Odešel člověk a kamarád

RE: Člověk, kterého zabil systém

Radim Lhoták 83.?.?.?

Nevím, zkuste dnes hledat velký zemědělsky využitelný pozemek, který Vás uživí, který bude trochu chráněný od civilizace a který bude ke koupi za cenu přijatelnou pro nemajetného člověka, který si na něj musí půjčit. Tu louku našel v Českém středohoří, majitel o ni neměl zájem a nevyužíval ji, proto byla levná. Kdysi dávno šlo o horské pastviny. Bohužel s vodou nic podobného nenašel, jinak by asi musel zaplatit milióny. Nejsem ovšem odborník na reality.

229702

09.10.2010 13:44

Odešel člověk a kamarád

RE: Pohřeb

Radim Lhoták 83.?.?.?

Upřesňuji: V rozlučkové síni Nového krematoria - U Krematoria 5, Ústí nad Labem - Střekov 1571

229701

08.10.2010 23:04

Odešel člověk a kamarád

RE: Člověk, kterého zabil systém

Radim Lhoták 83.?.?.?

Pardon, koz, ne ovcí, už se do toho ke své bolesti zaplétám, emanicipovaný ženský živel tady působí rozkladně, nakonec jako všude, stačí jedna feministka typu Strigy, a celá komunita i pieta je vzhůru nohama. Tímto končím svoji účast v diskusi, může mi být jen líto, že jsem hned na začátku nepřitvrdil, aby Vladimír celé to vlákno se Strigou vymazal.

229678

Stránka: 1 2 3 4 5

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Praha 6 přesouvá Koněva03.04.20 11:08 Česká republika 5

Hermafrodité a úchylové v Panamě mají problém. Málo respektu k jejich úchylce03.04.20 10:48 Panama 1

Člověk v tísni spustil pomoc Česku. A je zle.03.04.20 09:20 Česká republika 2

Proč jsou americké nemocnice klidné a prázdné?03.04.20 00:18 USA 6

Je podáno trestní oznámení na komisařku Jourovou za nenávist ke svobodě slova!02.04.20 19:22 Česká republika 2

Rockefellerova studie o "budoucí" epidemii02.04.20 08:56 Neurčeno 1

Už to začíná vypadat, jako by zemi vedli milionchvilkaři02.04.20 07:11 Česká republika 3

Podívejte se, kam přísná karanténa vede01.04.20 17:41 Itálie 5

Vláda: Zakážeme teplé počasí! Aby se lidi necourali venku01.04.20 13:10 Česká republika 3

Zákazy, zákazy, buzerace, zákazy: Několik mladých spáchalo zločiny. Opékali buřty v lese01.04.20 11:30 Česká republika 4

Policisté hlídají město v kostýmech v podobě koronaviru01.04.20 06:21 Bolivie 1

Rusko vyslalo do USA letadlo se zdravotnickými potřebami, Trump poděkoval. Proč o tom mlčí média?31.03.20 23:32 Rusko 0

D-Test provedl test roušek a respirátorů31.03.20 19:38 Česká republika 12

Minister Krajčí v súvislosti s koronavírusom plánuje zaviesť opatrenia voči občanom, ktorí odmietnú očkovanie31.03.20 16:02 Slovensko 3

Dějiny učí že po zpřísnění se návrat k normálu konat nemusí31.03.20 11:07 Česká republika 14

Rouškový teror v Čechách31.03.20 00:57 Česká republika 11

Neutopické zemědělství: krizové jaro30.03.20 17:08 Česká republika 3

Lidstvo se vyvinulo původně na zcela jiné planetě, na Zemi jsme cizinci30.03.20 16:41 Neurčeno 17

Rockefeller a pandemie29.03.20 12:55 Neurčeno 4

Fed nemůže opravit, to co je rozbité.28.03.20 19:25 USA 1

Měnové kurzy

USD
25,74 Kč
Euro
27,80 Kč
Libra
31,47 Kč
Kanadský dolar
18,21 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
26,33 Kč
100 japonských jenů
23,72 Kč
Čínský juan
3,63 Kč
Polský zloty
6,07 Kč
100 maď. forintů
7,56 Kč
Ukrajinská hřivna
0,94 Kč
100 rublů
33,36 Kč
1 unce (31,1g) zlata
41 582,60 Kč
1 unce stříbra
369,43 Kč
Bitcoin
173 305,56 Kč

Poslední aktualizace: 3.4.2020 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?