Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 21 příspěveků, 2 různá jména: <nic>, Malcik.

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

09.02.2010 11:50

Otevřený dopis poslancům a senátorům Parlamentu ČR

Neouhlas

Malcik 195.?.?.?

S autorem sice soucítím, ale bytostně nesouhlasím.

Ano, je skutečně pravda, že valná většina lidí dávky zneužívá. V době, kdy nějakou formu sociální dávky pobírá více než 50% populace, je to, myslím, více než jasné. Vždycky to tak bylo a vždycky to tak bude. Důvod: skutečně sociálně slabých a nemohoucích lidí je velmi málo, naopak parazitů, kteří rádi peníze bez práce, je spousta. V demokracii tedy vždy bude mít druhá skupina navrch. Osekat dávky parazitům a zvýšit je lidem, kteří je skutečně potřebují, by bylo sice hezké, ale v praxi naprosto nerealizovatelné.

Druhá možnost je zvýšit odvody na sociální pojištění. Již teď jsou ale nechutně vysoké a pokud bychom je dále zvýšili, tak od nás uteče i ten poslední zbytek firem, které tu ještě máme, a s nimi i pracovní místa.

Třetí možnost je si peníze půjčit. Půjčovat nám ale nikdo nebude do nekonečna a navíc půjčku bohužel musíme také splatit - odnesou to tedy příští generace.

Osobně si myslím, že by se měly důchody dramaticky snížit, protože při současném trendu za nějakých 20, 30 let důchodový systém zbankrotuje a lidé, kteří si dnes na důchod přispívají, nebudou mít vůbec nic. Současní důchodci mají aspoň to málo. A nevím, čím je současný důchodce hodnotnější než důchodce budoucí.

Snad pak konečně každý pochopí, že jediný efektivní způsob spoření je spoření soukromé. Ostatně důchod nebo dočasná ztráta zaměstnání jsou jisté nebo alespoň velmi pravděpodobné události, a je tedy odpovědností každého se na ně včas připravit.
Kdyby stát radši nevybíral měsíčně třetinu mzdy na toto pseudopojištění a nechal tyto peníze lidem, ať si s nimi spoří sami, tak bychom takovéto problémy neměli. Na neregulovaném trhu je možné dlouhodobě zhodnocovat i několik procent nad inflaci - jen si zkuste v Excelu spočítat, o kolik by se důchodové úspory zhodnotily za těch 40 let, co člověk zhruba pracuje, a jakou by potom měl životní úroveň, a srovnejte to s dneškem.

Každopádně - voláním po navýšení dávek o pár stovek problém opravdu nevyřešíte.

212031

Je opravdu smutné, jakým způsobem bylo vytunelováno slovo "právo". Příklady:

Právo na bydlení, za které nemusím platit může být dosaženo dvěma způsoby. Buď bude vlastník bytu násilím přinucen poskytnout nájemné za nižší než tržní cenu. Nebo bude zavedena progresivní daň, díky které budou bohatší přispívat těm chudším na tržní nájemné.
Jinými slovy, právo na bydlení je buď právo násilím začít používat cizí byt za podmínek, s nimiž majitel nesouhlasí (tedy krádež), nebo právo vzít legálně a nekonfliktně nabytý majetek bohatších spoluobčanů bez jejich souhlasu a použít ho k zaplacení nájemného (tedy také krádež).

Stejně tak právo na důstojnou práci. Znamenalo by to násilím nutit podnikatele, aby si kupoval pracovní sílu a platil za ní více, než kolik odpovídá její kvalitě a dostupnosti. Tedy opět krádež a násilí.

Stejné je to s dalšími "právy". Já bych třeba chtěl mít právo, abych nemusel pracovat a měl se dobře. Skutečné právo je pouze právo na nedotknutelnost vlastní osoby a právo na nakládání s vlastními statky, které jsem si vyrobil anebo je nekonfliktně směnil. Samozřejmě, právo moje končí tam, kde začíná právo jiného.

Spojovat právo na teplo a pitnou vodu s právem na život je naprostá blbost. Jsme živí tvorové a živí tvorové si musí podmínky k životu zajistit sami. A pokud chceme být civilizovaní, tak rozhodně ne tak, že je ukradneme tomu, kdo je již má. Právo na život znamená zákaz někoho zabít. Rozhodně to neznamená příkaz udržovat někoho při životě.

Jestli se vám líbí kolektivní vlastnictví, založte si občanské sdružení jménem Sociální stát, o.p.s. a prostřednictvím něj si všechno mezi sebou sdílejte - bydlení, vodu, cokoliv. Nenuťte ale násilím nikoho, aby vám to financoval, na to nemáte sebemenší právo. Inspirace: http://en.wikipedia.org/wiki/Marinaleda

213165

24.03.2010 13:47

Peníze na dluh a peníze bez dluhu

RE: Reakce

Malcik 195.?.?.?

Jestli někdo dostal v poslední době pořádně "na pr*", tak to byli právě keynesiánci. Každá ekonomická krize (a ta dnešní obzvlášť), dělá z keynesiánských přematematizovaných pohádek kůlničku na dříví. Keynesiánská ekonomie si prostě vytvořila předpoklad, že poptávka vytváří ekonomickou prosperitu, a tohoto předpokladu se nehodlá zbavit a s ním stojí a padá celá teorie. Každému soudnému člověku ale musí být jasné, že tím, že se člověk, který se dostal díky dluhům do problémů, ještě více zadluží, svoji situaci sotva vyřeší. Že když je národ v problémech kvůli nízké produktivitě práce a vyrábění nekonkurenceschopných výrobků, tak se z těch problémů těžko dostane, když bude co nejvíce plýtvat zdroji a podporovat výrobu těch nekonkurenceschopných výrobků.
V jednom mají keynesiánci pravdu: krize je, když je nějaká produkce, a po této produkci není poptávka. Problém je, že to řeší tak, že lidi přinutí kupovat zboží, které nechtějí (a hrozně se diví, že se za pět let problém objeví znovu). Přitom jediná smysluplná a dlouhodobě udržitelná cesta je, naopak nechat produkci, aby začala vyrábět jiné věci, po kterých poptávka je.

215766

24.03.2010 18:49

Peníze na dluh a peníze bez dluhu

RE: Reakce

Malcik 195.?.?.?

A kdo chce rušit peníze? Stačilo by postupně umožnit lidem přejí na jinou měnu. Nebo postupně rovnovážným a dopředu naplánovaným tempem stahovat likviditu, dokud se její množství nevrátí na takovou úroveň, aby mohla být opět krytá zlatem. Rothbard navrhnul několik způsobů, jak opět přejít ke krytým penězům.

Já osobně nejsem liberál, ale libertarián, a podle mých informací se libertariáni a rakouští ekonomové málokteré věci věnují tak podrobně jako penězům. Takže zde máte značně nepřesné informace.
Nejvíce se tomu věnoval asi Rothbard - opravdu doporučuji, jděte na mises.org a přečtěte si nějaké eseje od něj. Není ani třeba číst celé knihy. Taky jsem tomu ze začátku nedůvěřoval, ale když jsem si to přečetl, těžko už si kdykoliv budu myslet něco jiného, protože jeho argumenty, v porovnání s argumenty dnešních rozumbradů obhajujících centrální bankovnictví, jsou naprosto nesrovnatelné, je to úplně "jiná liga".

215787

24.03.2010 18:56

Peníze na dluh a peníze bez dluhu

RE: Reakce

Malcik 195.?.?.?

OK, tak ještě jednou:

Dlužníci + Banky + Věřitelé + Ostatní = “Společnost”

1) $0 + $0 + $500 + $500 = $1000

Rozdělíme společnost na jednotlivé skupiny

2) $0 + $500 + $0 + $500 = $1000

Věřitelé vložili $500 do bank.

3) $500 + $0 + $0 + $500 = $1000

Banky daly dlužníkům $500 úvěr.

4) $0 + $0 + $0 + $1000 = $1000

Dlužníci (firmy) za $500 nakoupily od Ostatních zboží a služby, tedy vstupy do produkce.

5) $530 + $0 + $0 + $470 = $1000

Dlužníci (firmy) ze vstupů vyrobily výstup a prodaly ho Ostatním za $530.

6) $20 + $510 + $0 + $470 = $1000

Dlužníci splatili bankám $500 úvěr a $10 úrok.

7) $20 + $5 + $505 + $470 = $1000

Věřitelé si z banky vybrali $500 vkladů a $5 úroků.

8) $20 + $0 + $505 + $475 = $1000

Banky vlastní normální lidé, členové Ostatních, takže zisk banky $5 se vyplatí jim.

9) Na konci cyklu vidíme, že nemusely být do systému přidány nové peníze na zaplacení úroků. Když začne nový cyklus, čísla se opět vynulují, protože někteří předchozí dlužníci se mohli stát věřiteli a naopak.

215788

07.04.2010 12:25

Peníze na dluh a peníze bez dluhu

RE: Reakce

Malcik 195.?.?.?

"Vy mluvíte jako bychom měli peníze ze zlata a ne kryté zlatem, protože vytvářet virtuální peníze můžete i při měně kryté zlatem."

To by mě zajímalo, jak byste to udělal, pokud tedy nejste čáryfuk a nedokážete vykouzlit nové zlato [smích] Pokud tedy nepočítáte padělání, jenže padělání je možné i dnes, a přesto se mezi lidmi děje jen v zanedbatelné míře; jediným velkým padělatelem je stát, resp. centrální banka.

Co se týče luxování peněz, tak uznávám, že můj případ se zmenšujícím se celkem byl zavádějící. Stále ale platí, že pokud věřitelé naakumulují nějaké větší množství zlata, které budou chtít dále rozmnožovat, budou muset rozpůjčovat celé toto velké množství zlata, které bude reprezentovat velmi velkou kupní sílu. Neboli, když to řeknu jednou větou, v ekonomice bude nadmíra úspor, což na svobodném trhu způsobí výrazný pokles úrokových sazeb. Jinými slovy, s každým dalším opakováním Vámi zmíněného cyklu bude úroková sazba klesat, a toto bude tempo luxování zpomalovat. Nakonec se zastaví, protože v jednu chvíli se spoření zkrátka nevyplácí. Nevím jak Vy, ale já, kdybych byl akcionář Goldman Sachs, akcie držel třeba 20 let a za celou dobu neviděl jedinou dividendu, zatímco bych v účetních výkazech viděl obrovské vlastní jmění, které skoro nic nevydělává, tak bych asi nějakou dividendu požadoval a něco bych si za ní koupil, tedy pustil bych to zlato zpět mezi běžné lidi.
Také stále existuje ten práh úspor, které jsou vůbec použitelné na ziskové projekty - těch není nekonečně a pokud dojdou, banka ty úspory nebude mít komu půjčit a bude je muset spotřebovat.
Dále, jak jsem řekl, život není nekonečný, odkázat něco svým potomkům je sice hezké, ale asi to neznamená, že budu chodit o žebrácké holi jenom proto, abych mohl potomkovi odkázat obrovské jmění.
Také je zde ještě jedna věc - bavíme se o zlatě, jako by bylo svaté. Zlato je jen komodita, a pokud by snad někdy došlo k jeho nedostatku (jako že to je nemožné), tak na svobodném trhu by kdykoliv bylo možné přejí t na jiné platidlo - třeba stříbro, platinu, rohlíky nebo ponožky.

216562

14.04.2010 15:22

Promarněná šance vyléčit Velkou hospodářskou krizi

LOL

Malcik 195.?.?.?

Big LOL.

Jinými slovy, je třeba motivovat lidi, aby hlavně všechny své peníze co nejrychleji utratili. Hlavně žádné úspory a žádné půjčky. Všechno rozfofrovat za okamžitou spotřebu, hlavně nefinancovat žádný výzkum, nové technologie, kapitálové statky atd. Zastavit ekonomický růst, vždyť přeci není v zájmu státu, aby lidé byli bohatí, protože by si pak nedej Bože mohli myslet, že ten stát k ničemu nepotřebují a chtěli by ho zrušit.
Když spořit, tak jen když si chci koupit něco dražšího - jakmile ale na to budu mít, hned tu věc koupit. Když mám našetřené peníze, radši je utratit za luxusní auto, které nepotřebuji, než abych je produktivně někomu půjčil.
A když už budu na nějaký dražší (spotřební) statek spořit, tak ty peníze během spoření někomu půjčit, ale je vlastně jedno komu. I když o půjčku bude mít zájem totální idiot, který není schopen produktivního zhodnocení, a kapitál bude tak de facto "umtrvený" - nezájem. Že ve frontě čeká jiný podnikatel, dvakrát schopnější, který by přišel s něčím novým, co nám opravdu zvedne životní úroveň, ale na kterého se nedostane a z jeho nápadu tedy sejde? No, smůla.

Opravdu ideální systém!

Že tento systém fungoval rok a čtvrt? No to je báječné! - hypoteční bublina tedy musí být pravé nebe na zemi, protože ta fungovala minimálně 4 roky a to počítám jen tu její nejdivočejší fázi.

Ještě něco na zamyšlení: když se nyní všichni sebereme a půjdeme kopat jámy a zase je zahrabávat, nezaměstnanost bude 0%. Co to zkusit? Nemusíme to dělat tak složitě jako ve Wörglu a budeme stejně bohatí jako oni!

Kdybyste radši, pánové sociální inženýři, místo projektování nového řádu dali lidem svobodu a nechali je, ať si sami žijí život tak, jak chtějí.

217148

14.04.2010 16:44

Promarněná šance vyléčit Velkou hospodářskou krizi

RE: LOL

Malcik 195.?.?.?

Násilí ze strany centrální banky bylo nahrazeno násilím ze strany Wörgelského starosty, které bylo následně opět nahrazeno násilím ze strany centrální banky. Nějak tam nikde nevidím žádnou svobodu, nemůžu si pomoct. Tedy samozřejmě, pokud nemáte v ruce písemný souhlas všech obyvatel vesnice s používáním této měny. O čemž silně pochybuji, protože pokud si mám vybrat třeba mezi zlatem, které na hodnotě nabírá, a nějakou sociálně inženýrskou pseoudoměnou, která na hodnotě ztrácí, a kterou navíc nemůžu půjčovat za úrok, tak hádejte, co si vyberu.

217152

14.04.2010 19:02

Promarněná šance vyléčit Velkou hospodářskou krizi

RE: LOL

Malcik 195.?.?.?

Napsal jste vskutku literální skvost, jen jsem z něj nějak nepochopil, podle čeho soudíte, že nechat lidi svobodně žít je podmíněné tím, aby se odstěhovali do lesa na stromy.

217160

20.04.2010 11:39

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Volná ruka trhu

Malcik 195.?.?.?

"Nikde to není, nikdo to v praxi nevyzkoušel, ale teoreticky to zkrátka musí fungovat."

Máte značně nepřesné informace. V praxi to vyzkoušeno bylo a fungovalo to, když to srovnáte s dneškem, až neuvěřitelně skvěle. Přečtěte si příslušné kapitoly na http://mises.org/money.asp

217508

20.04.2010 11:41

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Hezke,ale...

Malcik 195.?.?.?

Souhlasím, a proto jsem tento článek napsal, abych zvýšil povědomí mezi lidmi, kteří sedí u TV atd. Ve finále jsme to my, odkud pochází existence státní moci. Jen je třeba přesvědčit ostatní, abychom všichni zvedli zadek a zvolili si takové zástupce, kteří tento stav odstraní. Kdysi lidé prostě přišli k politikům na úřad a defenestrovali je. My můžeme dosáhnout toho samého, když jim prostě ve volbách nedáme hlas.

217509

20.04.2010 11:53

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Blahoprani i na zvedavci mame konecne ukazku demagogie

Malcik 195.?.?.?

Přikážeme lidem, aby šli kopat jámy. Poté můžeme říct: jsme na tom lépe, protože bez toho přinucení bychom ty jámy neměli. To Vám připadá logické? Nejde jen o to, jestli to či ono máme nebo ne, ale jestli je to něco, o co lidé mají nějaký zájem. Kdyby o to skutečně zájem měli, mohli si to postavit i před změnou měny, v tom jim nikdo nebránil. Pokud to neudělali, asi k tomu měli důvod. Poté, když novou měnu zavedli, tak než držet měnu, která ztrácí na hodnotě, radši peníze utratí za něco, co nepotřebují. Kdyby mi někdo řekl, že mám 10 minut na to, abych utratil všechny své peníze, jinak zmizí ze světa, tak nejspíš půjdu do nejbližší restaurace a tam si koupím královský oběd. Dotyčný mi pak může říct, vidíš jak jsem skvělej, díky mně sis užil super oběd a máš lepší životní úroveň. To je trochu blbost ne? [smích]

New York a Paříž - narozdíl od Číny mám pocit, že v New Yorku a Paříži "pár" lidí žije [smích] http://www.youtube.com/watch?v=0h7V3Twb-Qk , http://www.charlierose.com/view/interview/10960

217511

21.04.2010 12:02

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: diky

Malcik 195.?.?.?

Jj. Dát státu více moci a doufat, že tentokrát jí nezneužije. Nebo si zvolit jiné zástupce a jiné zákony, a doufat, že tentokrát, posté, už to určitě fungovat bude. To je hudba dneška [smích]

217577

21.04.2010 12:09

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Volný trh

195.?.?.?

Existence státu závisí pouze na vůli většiny lidí. Ano, politici na vůli lidí kašlou, ale kašlou na ní prostě proto, že lidé jsou příliš líní a příliš neinformovaní na to, aby jim to spočítali.
Jediná cesta ke změně tedy je, tak jako se o to snažím já, šířit mezi lidmi osvětu, přesvědčovat je, aby šli k volbám, a hlasovali konzistentně s tím, jak by si přáli, aby to tu fungovalo (a ne úvahy typu "volím menší zlo" atd.). Pokud to lidé udělají, můžeme časem svobodnou společnost mít, tak jako si jí kdysi lidé udělali v USA. Problém je, že než k tomu lidé dospějí, bude to dlouho trvat, nicméně: Jednak nechci, aby se mě děti a vnoučata v budoucnosti ptali, proč jsem sakra proti stavu světa nic neudělal, dokud to ještě aspoň trochu šlo. A jednak, státy nefungují, centrální bankovnictví přináší větší a větší problémy, hospodářství je čím dál méně funkční, a celý ten systém se jednou MUSÍ rozpadnout tak, jak se kdysi rozpadnul východní blok. Ten den nemusí být zase tak daleko.

217578

21.04.2010 12:12

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Klasický libertariánský blábol

Malcik 195.?.?.?

S většinou příspěvku souhlas, až na to, že pokud se peníze budou vydávat kreditně, tak bude vše dobré. Nebude. Pokud se peníze budou vydávat jakkoliv, bude inflace. Toto se nedá nijak obalamutit. Peníze by se neměly vydávat VŮBEC. Ostatně tak je to přirozené - peníze mají hodnotu uchovávat, a pokud bude existovat inflace, tak peníze nebudou plnit svoji základní funkci.

217579

21.04.2010 12:17

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Vnov neponimaju

Malcik 195.?.?.?

Ach jo, jak do dubu.

Uvedl jsem (mimo jiné) dva příklady. Jak ekonomika fungovala kdysi, když do ní (konkrétně do bankovnictví) stát nezasahoval, a jak ekonomika funguje nyní, když do ní stát zasahuje. Ukázal jsem, proč je první případ lepší než ten druhý, který nyní máme. Apeloval jsem na to, abychom tedy přešli z druhého případu zpět na ten první. Nic více se článek říct nesnažil.

Říkat "nemůžeme přejít ze systému B na systém A, protože máme systém B" v sobě neskrývá moc logiky.

217580

21.04.2010 12:32

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Blahoprani i na zvedavci mame konecne ukazku demagogie

Malcik 195.?.?.?

"Teorie s Robinsonem je založená na představě, že je v nedostatku, tedy nemá čas uplést si košík"

Pro jednoduchost jsem uvedl předpoklad, že Robinsonovi zajištění obživy trvá celý den. Ano, v realitě nám to celý den netrvá a samozřejmě můžeme pracovat o hodinu déle na to, abychom si na investici vydělali. Sotva ale pak můžeme mluvit o lepším blahobytu - ano, jsme bohatší, ale za cenu delší pracovní doby.
Nebo mi vysvětlete, jak je možné, že máme vyšší životní úroveň než třeba před 200 lety, ačkoliv v práci trávíme méně než tehdy [smích] Pokud bychom vždycky všechny plody práce spotřebovávali, těžko bychom mohli za méně práce mít více muziky.

To, že si Sobota mohl dovolit snížit svojí spotřebu, znamená že se přežíral? Já třeba jím poměrně střídmě, nepřejídám se, a přesto vím, že pokud bych za to měl být odměněn, tak bych dokázal jíst méně.
Kdyby se Sobota přežíral, stačilo by mu pracovat méně. Pokud nepracuje méně, asi má ze svého výdělku požitek, kterého se dočasně vzdá, jen když mu za to někdo zaplatí úrok.

Zbytek příspěvku už jsou jen výkřiky do tmy, včetně paradoxu úroků. Já jsem na modelovém příkladu ukázal, že nic takového nefunguje, vy jste prostě akorát řekl, že kecám, a nic víc.
Těch 30 dolarů se tam vzalo z nové, do té doby nepoznané produkce navíc, která vznikla za stejný čas a ze stejných zdrojů díky investici a za kterou spotřebitelé dobrovolně zaplatí. Jsou to ty dvě nové ryby denně, které Robinson chytí.

217581

21.04.2010 12:35

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Vnov neponimaju

Malcik 195.?.?.?

Znovu, už snad po padesáté:

Příklad se týkal ekonomiky, kde jsou peníze kryté zlatem, žádný Fed ani nikdo jiný je nemůže emitovat. Peníze jsou prostě zboží jako každé jiné.
Že to takhle nefunguje (ačkoliv by mohlo, pokud bychom to chtěli) vím a v článku jsem s tím vyjádřil nesouhlas.

217582

21.04.2010 12:36

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Vnov neponimaju

195.?.?.?

Nevím o tom, že bych něco takového tvrdil, ani jak to vyplývá z toho, co jsem napsal.

217583

21.04.2010 14:01

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Dúfam že na tento príspevok zareaguje pán Malcik, a nielen on.

Malcik 195.?.?.?

Díky za konstruktivní reakci, v této diskusi docela rarita [smích] Nicméně asi s Vámi nebudu většinou souhlasit.

Obilím kryté peníze - nesouhlasím v tom, že by měly být kryté JEN obilím. Správně by mělo být ponecháno volnému trhu, ať si vybere, čím mají být peníze kryté. Pokud by byla poptávka po penězích krytých obilím, nějaký soukromý subjekt by je emitoval. Nicméně historie ukazuje, že trh poptává peníze kryté zlatem - stříbro i jakékoliv jiné komodity postupně byly jako peníze z trhu vytěsněny, nebyl o ně zájem. Důvod je ten, že po zlatě je relativně konstantní poptávka a existuje jeho omezená nabídka, dá se tedy očekávat velmi stabilní kupní síla, která se bude měnit jen mírně s dlouhodobým ekonomickým růstem, a to směrem nahoru. Také je zlato narozdíl od obilí trvanlivé atd. Trh si toto platidlo historicky vybíral z dobrého důvodu a nevidím důvod, proč ho v tom omezovat.

"prejsť na také úroky ktoré by odpovedali za nákladom na poskytnutie úveru" Tak toto je lepší než bezúročná ekonomika, nicméně stále to nezohledňuje újmu z odložené spotřeby. Nikdo tedy nebude motivovaný spořit a budeme mít podobné problémy jako nyní. A když náhodou spořit bude, nebude rozlišovat, jestli peníze dá více produktivnímu nebo méně produktivnímu podnikateli.

217589

21.04.2010 14:06

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Dúfam že na tento príspevok zareaguje pán Malcik, a nielen on.

Malcik 195.?.?.?

Body 1-4 jsou bohužel pouze zbožná přání, která se praxi nikdy nenaplňovala a naplňovat nebudou - bohužel.

Proto navrhuji jednodušší řešení - zbavit státní moloch jeho moci a nechat fungovat společnost svobodně s tím, že jediné omezení bude respektování vlastnických práv.
Trh sám vykrystalizuje do podoby, ve které bude v rámci možností co nejlépe uspokojovat potřeby lidí. Jestli tuto potřebu budou uspokojovat rodové statky a osady, nebo hypermoderní mrakodrapy, jestli hodnotu budou lépe uchovávat peníze kryté zlatem nebo obilím, stejně tak jestli se bude hrát víc fotbal nebo hokej, o to se postará trh, jako tomu vždy bylo, pokud mu stát neházel klacky pod nohy. S největší pravděpodobností budou existovat obě možnosti a každý si vybere, které dá přednost.

217590

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Íránského vědce patrně zavraždil Mosad01.12.20 23:07 Írán 1

Co nikdo neříká o lockdown29.11.20 23:02 Neurčeno 0

Seznamte se: Soudruh Vrábel, Vyvolený informátor29.11.20 17:01 USA 1

Policejní robocapové zastavili zločin28.11.20 11:19 Česká republika 6

Jak migranti "obohatili" Švédsko27.11.20 21:12 Švédsko 1

České nemocnice jsou motivovány umístit co nejvíc covidových pacientů na JIPce27.11.20 21:02 Česká republika 2

Vláda se chystá vymývat nám za naše peníze mozky. BigPharma se tetelí radostí27.11.20 17:07 Česká republika 1

Odporné. Jako by to ani nebyli živí tvorové27.11.20 16:50 Dánsko 3

V Georgii a Michiganu byl právě vypuštěn Kraken26.11.20 17:24 USA 0

Sčítání hlasů v USA zřejmě ovlivňuje Harry Potter26.11.20 17:00 USA 7

Virginie: Mezi 5:07-5:12 ráno po volební noci zmizelo 169.000 hlasů26.11.20 16:33 USA 0

Obama napadl Hispánce za masivní podporu Trumpa a následně to od Hispánců schytal 26.11.20 10:59 USA 0

Volební fact-checker Facebooku dal v roce 2017 cenu Bidenovi, zaměstnanci dotují demokraty26.11.20 10:11 USA 0

Nevadský soudce odsouhlasil, aby Trumpův tým předložil soudu své důkazy o volebních podvodech26.11.20 09:21 USA 0

Pensylvánská soudkyně pozastavila certifikaci výsledků voleb 26.11.20 09:05 USA 2

Sadistická vláda nám dovolí nadechnout se, než zase přiškrtí25.11.20 22:48 Česká republika 2

Vývoj náboženství ve světě 1946 - 201925.11.20 12:36 Neurčeno 2

Novinky.cz zase straší covidem v Polsku, skutečnost je zřejmě jiná25.11.20 11:07 Polsko 0

Neuvěřitelně otevřený článek o teroru politické korektnosti na Expres.cz23.11.20 18:31 Česká republika 3

Sidney Powell: It will be BIBLICAL - advokátka bez obalu odhaluje podvody ve volbách23.11.20 13:53 USA 3

Měnové kurzy

USD
21,83 Kč
Euro
26,29 Kč
Libra
29,24 Kč
Kanadský dolar
16,85 Kč
Australský dolar
16,06 Kč
Švýcarský frank
24,25 Kč
100 japonských jenů
20,91 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,90 Kč
100 maď. forintů
7,37 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,83 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 536,44 Kč
1 unce stříbra
518,84 Kč
Bitcoin
415 752,70 Kč

Poslední aktualizace: 1.12.2020 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?