Diskuze k článku

Tábor smrti Talerhof (2)

Příspěvků 40

11.12.2014 2:38

Velmi dobrý a potřebný článek!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 193.?.?.?

Možná trochu mimo, ale napadlo mne to při jeho čtení. Každé národnostní emancipační hnutí je místem potenciálního zneužití nějakou vnější mocností. Po roce 1989 se objevilo tzv. moravské hnutí a protože sám pocházím z Moravy, docela bych si přál, aby se v naší státnosti nějak umožnilo lidem žijícím na Moravě se identifikovat se svou historickou zemí a jejími tradicemi. Nebylo by to nic proti lidem z Čech a mělo by to být v pořádku, že člověk má rád místo, kde žije, nebo odkud pochází. Jenomže když jsem viděl, jací lidé se dostali do čela v mém okolí, obloukem jsem se jim vyhnul a odložil svoji potřebu národnostního sebevyjádření na neurčito.

Podobně, jenže ostřeji, podle mého názoru, probíhalo i dělení Československa. Ne že by česká strana byla svatá a čistá, to rozhodně ne, a na slovenské straně bylo hodně pravdy, ale taky nemohu přehlédnout, že problémy byly uměle nafukovány a zveličovány ze zahraničí přes tzv. světový kongres Slováků a slovenské emigranty z USA, kteří nalezli do slovenských emancipačních spolků a působili v Československu jako pátá kolona. Jugoslávský model se naštěstí nepodařil, ale jen proto, že si naše národy v minulosti nikdy neubližovali a nebyla tu žádná nenávist, kterou by šlo vzkřísit. Občas bývá zmiňovaný tzv. slovenský fašismus z období okupace, ale když se podíváme na řádění ukrajinských Banderovců nebo chorvatských Ustašovců, nic takového Slováci nikomu neprováděli. Ani Češi nic podobného Slovákům, domnívám se, neprováděli, kromě chronicky obvyklého bagatelizování a přehlížení všeho, co leží pár kilometrů za Prahou. Což ale není žádná genocida a s vražděním srovnávat nelze.

Současné pokusy našich skvělých spojenců ze zámoří o Majdan v Praze a Bratislavě nejsou ničím novým, už to tu bylo, jen jsme si to nedokázali s jinými událostmi ve východní Evropě spojit. Teď už doufám vidíme, jak to s námi Slovany západní mocnosti myslí. Milují nás asi jako parazit hostitele. Pro americké přátelství to platí především, USA své spojence požírá jednoho po druhém...

323172

11.12.2014 8:30

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

timur 85.?.?.?

Reakce na 323172

isteže, rozpad ČSFR možno pričítať kadečomu, ale žiaden Majdan na slovensku nebol, neverte tomu, že slováci nechceli rozpad, ale chceli, boli k tomu nútení česlou stranou, a aj Havel pri návšteve Slovenska pri známej vajíčkovej afére len hral svoju rolu, uvedený chlapec pri výsluchu priznal, že bol platený za provokáciu, mládež dookola mala zaplatené českou stranou aby kričali, takže slováci pochopili, že k rozpadu dôjde a len raz som mal možnosť v česke TV pri debate Uhl - povedal: rozpad bol prianim pražskej smotánky, slováci sa nechceli podrobiť a zvlášť Klaus a Havel svojimi požiadavkami - hospspodárskymi - tlačili aby slováci niesli viac ťarchu reforiem, lebo sme doteraz viac brali než dávali, a tak každý za svoje, a bolo to myslím správne, dnes už na Slovensku niet nikoho, kto by si prial návrat do ČSFR, hádam len v Prahe, nie je dôvod, rozhodne žiaden spolok emigrantov nespôsobil rozpad ČSFR, kdeže!! - jedoducho nadutosť a nekorektnosť Klausa a Havla, žiadna piata kolóna, hlúposť, piata kolóna bola práve v Česku, a čo je dnes veľmi dobre vidieť, pôsobí aj dodnes smerom na Slovensko, lenže kým v Prahe majú priestor, Slovenko sa k nim správa chladne, a slovenský fašizmus,? - český bol v dobe Protektorátu a aj pred ním oveľa, oveľa väčší - typickým príkladom bol postoj k židovským emegrantom ktorí ušli pred represáliami z Nemecka, dávalo sa im nepokryte najavo, že práve oni spôsobili okupáciu Sudet, a po totálnej okupácii Česka sa roumohlo udavačstvo nebývalých rozmerov, ale do lágrov posielali židov nemci, češi nie, kým na Slovesnsku bol ľudácky režim, rozhodne nie fašistický, ten nebol ani v Nemecku, bol nacistický, nacistický režim bol aj v Česku, a češi sa s ním vo veľkej miere stotožnili, až na pár výnimiek, komunisti, ostatní bojovali z poza hraníc, takže, čo si budeme navrávať, moravák pociťuje túžbu nebyť čechom, a tak slovák po dejinných peripetiách prestal byť čechoslovákom, čo je na tom čudné? -

323175

11.12.2014 11:12

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 176.?.?.?

Reakce na 323175

Ano, ten hlavní tlak jistých mocností na rozpad Československa zřejmě šel logicky spíš na vedení, jež bylo přirozeně v hlavním městě, tj. právě v Praze. Kdoví co jim bylo tehdy naznačeno... třeba něco jako že "buď se rozpadnete po dobrém, nebo po zlém, tak si to zařiďte jak umíte...".

Vzpomínám si, jak jistá část "kulturní fronty" byla dost proti, ale pak najednou záhadně otočili (např. Svěrák). Jako by jim kdosi něco "vysvětlil". Taky začínaly kolovat fámy, že na Slovensku se formují nějaké ozbrojené bojůvky, a tak s tím že když ti Slováci tu nezávislost tak chŧějí, tak ať si ji mají.

Prostě na obou stranách šlo o typické manipulativní techniky typu řekneme vám co se jako děje abyste zareagovali tak, aby se to stalo tak jak chceme.

323187

11.12.2014 12:20

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 77.?.?.?

Reakce na 323175

Tak trošku tuší kde je zakopaný pes, ale dnes je to objektivně moloch bankster který slouží nesouměřitelně bohatým a evropa se mění v kolonii ussraelců a pokud se budou mlýt mezi sebou budou juchat od večera do rána a volstrýťáci zase sežerou radostí dvě zásilky humanitárně hlídaných makových polí afgánu radostí naráz. [velký smích]

323192

11.12.2014 8:42

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

mat4 213.?.?.?

Reakce na 323172

Nenavist medzi Chorvatmi vs. Srbmi alebo Poliaci/Halicania vs. Rusi ma historicky povod Vatikan vs. pravoslavie.

323177

11.12.2014 11:27

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 46.?.?.?

Reakce na 323177

>Nenavist medzi Chorvatmi vs. Srbmi alebo Poliaci/Halicania vs. Rusi ma historicky povod Vatikan vs. pravoslavie.
A pokracujici souvislost vychazejici z toho posledniho.

323189

11.12.2014 10:37

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

Martin Hofer 90.?.?.?

Reakce na 323172

Je to pořád stejný scénář. Připomněl jste mi dokument o rozpadu a kolonizaci Jugoslávie. Vynikající Srbsko-Kanadský film The Weight of Chains. https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08 nebo http://www.nwoo.org/2012/11/01/the-weight-of-chain...
Je až úděsné, jak to vše souvisí s tím, co se dělo u nás a dnes na Ukrajině. Jak neúprosně to zapadá do agendy obklíčení a zničení Ruska.
Většinou jsme schopni vidět jen krátký úsek historie a v lepším případě jednu vrstvu agendy, stojící za historickým procesem. Kdo je dnes třeba schopen dávat do souvislosti skutečnost, že humanitární bombarďák jako dítě sedával na klíně nacistickým pohlavárům? V lepším případě jsme si schopni uvědomovat naší kolonizaci, ale není to třeba chápat spíš v kontextu "konečného řešení" slovanské otázky?

323183

11.12.2014 14:07

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

franta 194.?.?.?

Reakce na 323172

ohledne deleni CSR, nejvetsi snahu ci "zasluhu" o rozdeleni CSR meli mimo Meciara kanadsti slovaci, soustredeni kolem bratri Stastnych.

Mimo toho ani Klaus tomu moc nepomohl, jen rozdelenim se mohl dostat k vetsimu korytu.

Ale treba jiz v 69 v Kanade, kde jsme byli dohromady utecenci cesi a slovaci, nekteri slovaci stale neco mleli o "utisku od cehunu" kteri je stale utiskuji.. kdyz jsme jim pripomeli ze treba naftova rafinerie v Bratislave, odpoved byla "ale vela smrdi" tak jsme toho nechali.. tak ze v nekterych to bylo zakorenene.

Pravda ovsem je, ze jsme se kvuli tomu neprali jen se hadali a pak jsme je nechali remcat. Mel jsem tam dost kamaradu ze Slovenska - kolem Bratislavy a ti byli v pohode.

Nejvetsi parchanti ale byli starousedlici - prevazne Batovi moravaci, skutecne takove zavistive hajzly jsem doposud nepoznal, meli vztek ze jsme vzdelani, mame remesla a skoly, a to zadarmo od zasranych komunistu. Vycitali nam, ze oni museli zprvu do lesu, a delat nadeniky, a meli strasnou radost nas na mistnich pracakach pomlouvat a vselijak nam hazet klacky pod nohy.

Bohudik, nase ceska povaha prevladla a vsichni jsme se nejak a rychle uchytili, byla to otazka reci..

zde, po 89 roce jsem se potom celkem nedivil, nad temi prusery a zlodejinami ktere zase ve velke vetine obstaravali moravaci, ostatne to vite sami..

Proste na par vyjimek si nemohu na slovaky narikat, mam je rad, i kdyz mluvej spatne cesky, a ti ostatni co nas nemeli radi? no ti mohou kiss my ass

Jeste neco jen pro legraci, v te tlupe uprchliku jsme byli s manzelkou a detmi jenom my Prazaci. A muj nejlepsi kamos byl Bratislavak polovicni gombos Alek ...

Tam jsem take dosel k nazoru ze vetsina toho co utekla nebyli politicti, ale pitomci, kterym by bylo lepe zustat v csr.. ono o tech vidlacich to ma neco do sebe...

323198

12.12.2014 23:13

RE: Velmi dobrý a potřebný článek!

ami 85.?.?.?

Reakce na 323198

Tak Franta....IQ bratov Šťastných je zodpovedajúce človeku ktorý často používal hlavu na prerážanie a nie na myslenie. Pripisovať im zásluhy za rozbitie ČSR je - veľmi mierne povedané - preceňovaním. Ich možnosti akéhokoľvek sofistikovaného myslenia (okrem hokeja) viackrát prezentovali verejnosti, ktorá sa celkom dobre bavila napr. na ich angličtine. O rozdeleni spoločného štátu sa zas rozhodovalo niekde celkom inde. Bohužiaľ rovnakými podliakmi ako v kedysi. Ale určite to neboli ani Moraváci ani Češi ani Slovaci, ba dokonca ani nie Pražáci, Brňáci či Blaváci...len tie rypáky mali zaručene rovnaké.

323284

11.12.2014 8:40

no -

timur 85.?.?.?

a svoju ohyzdnú úlohu v tomto kontexte tu zohral aj Wojtyla starší - je známe jeho desatoro - chodil do "ukrajinských" dedín, a tam kde boli pravoslávni nabádal na prestupenie na "pravú" vieru - ak nie - strieľal, odriekal desatoro - a desiateho... nuž, aký otec ... svätý človek

323176

11.12.2014 10:26

RE: no -

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 95.?.?.?

Reakce na 323176

Netreba nikdy zabudnúť nato že Vatikán poslal v 80s do Poľska 100 miliónov dolárov na podporu poľského majdanu(štrajkov), takže nepokoje neboli spontánne ale podporované a riadené CIA a Vatikánom!!!

323182

11.12.2014 22:30

RE: no -

Satanist 75.?.?.?

Reakce na 323182

Jo tak nak to vopravdu bylo ! Ale zapomel jste na pana Wojtylu kterymu v tech dobach z lasky k bliznimu svymu z prdeli CIA cumeli jen paty .

323223

11.12.2014 9:44

par upresneni

nezalezi 193.?.?.?

co sa tyka pojmov, autorka ma v tom trochu chaos

greckokatolici to su uniati...ako uniatov ich oznacuje pravoslavna literatura, lebo

Brestlitovskou uniou uznali ako hlavu svojej cirkvi rimskeho papeza pravoslavni z polskych uzemi

Lvovskou uniou uznali ako hlavu svojej cirkvi rimskeho papeza pravoslavni z rakuskej Haliciny

Uzhorodskou uniou uznali ako hlavu svojej cirkvi pravoslavni z Podkarpatskej Rusi, ktora patrila vtedy Uhorsku

greckokatolici a unitiati jest jedno a to iste

grecki preto, lebo to su katolici byzantskeho obradu, cize greckeho - liturgia je vychodna, povodne grecka prelozena do rustiny, resp. sv. Cyrilom a sv. Metodom a ich ziakmi boli prelozene evanjelia a casti liturgie sv. jana Zlatousteho do staroslovenciny

co sa tyka vztahu Ukrajincov a Poliakov k Rusinom/Lemkom/ tak ci uz Poliaci alebo Ukrajinci z nich robili nasilne prislusnikov svojich narodov

v Polsku doteraz dochadza k masivnej polonizacii tych zbytkov Lemkov, co tam este su

na Ukrajine zasa k poukraincovaniu, a nielen na Ukrajine...za bolsevika na vychodnom Slovensku v 50tych rokoch rusili vsetky rusinske skoly, zakladali sa ukrajinske a z Rusinov nasilne robili ukrajincov.

323180

11.12.2014 12:26

Děkuji za kvalitní článek, k popsanýnm událostem je ale více zdrojů

Tatana 31.?.?.?

Zajímavou osobností byl například arcivévoda Karel,syn arcivévody Karla nar. 1895 v Pulji, zemřel asi 1955 ve stalinově gulagu v SSSR.
Pro pochopení situace po 1. světové válce je dobré si přečíst knihu "Mírotvorci" od Margarety Mac Millan.
Také článek opomíjí "Židovskou otázku", když právě v Haliči žilo Židů hodně, a hodně Židům se před pogromy podařilo utéct k nám, do Čech.
Z článku jsem bohužel nevyčetla, kromě nářků na Rakousko-Uhersko, to, co znám z vyprávění lidí z oblasti pocházejících, totiž že v Haliči se žilo, i přes všechny přiznávané problémy, lidém lépe, než v Ruské i Pruské části Polska.

323193

11.12.2014 19:30

RE: Děkuji za kvalitní článek, k popsanýnm událostem je ale více zdrojů

Lin 88.?.?.?

Reakce na 323193

Pokusím se odpovědět jen na část vaší otázky. "Židovskou otázku" jsem neopomněla, ale vynechala a dotýkám se jí jen velmi okrajově. Důvod je ten, že tehdy se žádná "židovská otázka" neřešila a "židovská národnost" nebyla. Píšu také malé písmeno "ž", protože to, co se tehdy rozlišovalo, byla příslušnost k náboženství. Na Haliči konkrétně bylo mnoho židů, ale hlásili se většinově k polské národnosti. Obtíž je ale v tom, že někteří hájili polské zájmy, někteří se zas hlásili k "novoukrajinství", někteří hájili zájmy rakousko-uherské a někteří své vlastní. Snad jen velmi ojediněle se vyskytovali židé, kteří hájili zájmy Rusínů.
Jestliže píšu, že "novoukrajinci" nenáviděli Poláky (tak, jako úplně všechny jiné národnosti), pak k těm Polákům počítám i židy, kteří se k této národnosti hlásili.
K pogromům docházelo hlavně ke konci 1.války a po ní. Nešlo jen o pogromy na židy, ale opět o pogromy na Rusíny. A aby té skrumáže nebylo málo, z mnohých "novoukrajinských" židů se stali ti nejkovanější proletáři - viz. např. Trocký. Dneska je to popisováno, jakoby Rusíni se "přerodili" na Ukrajince a páchali tam pogromy na židy. Ne. Rusíni byli pro "novoukrajince" stejným terčem, jako židé. A z mnoha židů se stali trockisté, což je dnes cudně vysvětlované, jakože "židé viděli v marxismu záštitu proti antisemitismu".
Prostě tyto okolnosti jsem jen naznačila, abych neuváděla čtenáře ještě do většího zmatku. Už takhle je daná doba dost zmatečná a to hlavně proto, že nám chybějí informace. Podstata tkví v tom, že "ukrajinství" bylo stvořené jako kladivo na Rusíny i Poláky a v případě "potřeby" i na židy.
Podobnou schizofrenii můžeme vidět na UA i dneska, kdy žid Kolomojský podporuje (a financuje) neonacistické bandy, které z principu židy nenávidí a páchají na nich násilí.
K ostatnímu - o arcivévodovi Karlovi, o kterém píšete, nic nevím. A knihu zmiňované paní jsem nečetla.

323215

12.12.2014 12:36

RE: Děkuji za kvalitní článek, k popsanýnm událostem je ale více zdrojů

pje 93.?.?.?

Reakce na 323193

Margareth Mac Millan nepřináší do pohledu na poválečnou situaci nic tak překvapivého pro ty z nás, kteří o věci máme solidní povědomí. Především jde o problematiku uplatnění vlivu vítězných mocností a záměrů, jež se týkaly projekcí dalšího vývoje ve zcela nových podmínkách po revoluci v Rusku. Mírotvorce Karel byl chtě nechtě poněkud epizodní a vcelku bezvýznamnou figurkou na tehdejší šachovnici. Jde o svým způsobem osobní tragédii člověka, který vyšel z nobility, dospěl k její kritice a neměl naprosto žádnou možnost reálně své myšlenky, jakkoli snad humanistické, uvést v život. To je asi vše, co lze o Karlovi říci. Podotýkám, že mírotvorců s výsledky bylo zejména na české straně mnohem více a po právu se také chopili budování republiky.

323247

11.12.2014 12:35

Opět

martin bareš 90.?.?.?

děkuji za článek i když mám trochu jiné pocity. Jeden historický pramen (Vavrik) je pro mne málo, ale díky za něj! Navíc ten příspěvek v závěru démonizuje sovětskou moc, která se zrodila během krátké doby přiměřeně situaci, ve které se svět nacházel a reagovala na ni taky odpovídajícím způdsobem. Občanská válka v sovětském Rusku - téma, které se ideologicky obchází.

Dále děkuji prvnímu přispěvateli za smířlivý příspěvek. Zároveň ale jasně ukazuje na zneužívání určitých pocitů mezi příslušníky národů, etnik a menšin - příklad Morava vs. Čechy.

Proto nesouhlasím s velmi militantním příspěvkem timura.

Nevím jaké byly nálady na Slovensku, ale: Právě timure ten na jehož příspěvek odpovídáte, tak ten varuje před tím, co píšete Vy. Ultimativně a ostře. Nelze vidět jenom pražáky, nebo spíš než pražáky ty kteří je symbolizovali u zbytku repbliky: Klause a Havla, kteří mají na rozpadu veliký podíl. A házet vinu na Čechy. To bylo tehdy na Slovensku velmi jednoduché, tak jako se dnes hází vima na komunisty. Stejný myšlenkový proces u jednotlivců a skupin.
Protože pak bychom se vrátili k obviňování. Zase po čtvrtstoletí.
Možná byste si měl přečíst příspěvky mnoha českých lidí z té doby, když k dělení docházelo, či se připravovalo. Nebyli to žádní pravdoláskaři havlisté, Klausovci (ODSáci). Jak tehdy reagovali na zhoršující se vztahy mezi, naši tehdy ještě federativními částmi, státu. To se připravovalo za socialismu dlouho. Z jedné strany ignorancí, z druhé strany zneužíváním. Nikdo tu Pandořinu skřínku otvírat nechtěl.

323195

12.12.2014 13:41

RE: Opět

mat4 213.?.?.?

Reakce na 323195

Tak mne to nedalo:

1. Praha nie su Cesi.
2. Slovaci mali od zaciatku v zuboch Havla a to este nebol prezidentom ( osobne si pamatam ako sa objavili skoro vsade jeho plagaty "Havel na hrad", co u konzervativnych Slovakov posobilo kontraproduktivne ).
3. Praha mala problem. Slovaci by tazko prehltali lezenie do americkej rite.
4. Posledny klinec do rakvicky bola smrt Dubceka co ihned vyvolalo asociaciu na smrt Stefanika (do buducnosti by to sposobovalo traumu).

A pre tieto dovody bolo vhodne rozdelit CSFR aby Prahu neotravovali Slovaci pri ich rozhodnutiach.

323253

12.12.2014 17:30

RE: Opět

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 323253

Jiří Vyvadil: Havlův svět se rozpadá. Proto tolik hysterie kolem Zemana

1. 11. 2014 9:55

To, co se všechno vyrojilo v tisku, televizi i rozhlase ohledně nejrůznějších událostí týkající se Miloše Zemana připomíná svou hysterií pomalu prezidentské volby.


Foto: Hans Štembera Popisek: Jiří Vyvadil

Novináři, Schwarzenbergové, Kalouskové, Jochové, zkrátka všichni politici konzervativního trojlístku TOP 09, ODS a KDU-ČSL, herci či zpěváci zuří nad každou jednotlivostí. Je to logické. Jejich svět který započal 17.listopadu 1989 se hroutí. Havlův odkaz v lepším případě vybledl a přesněji se již ukazuje být slepou cestou.

Václav Havel miloval lidská práva, ovšem v extrémně omezené podobě. Tehdy, kdy mohly být pokládány jako politický bič. Jeho ale nezajímaly sociální jistoty milionů, jeho zajímalo zda dva-tři disidenti z miliardové Číny něco mohou či nemohou napsat. Jeho zajímali disidenti na Kubě, ale že v teokratických islámských tyraniích (Saudská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty) jsou milióny žen v postavení bezprávných otrokyň, mu bylo fuk. Havel miloval války, ovšem ty správné. Pokud k nim vydal příkaz Washington, byl bych ochoten je podpořit třeba již v noci. Humanitární bombardování Jugoslávie oceňoval s obzvláštní něžností, válku s Irákem, která rozpoutala dnešní Islámským radikalismus, podpořil okamžitě bez jakéhokoliv zmocnění vládou. Havel nenáviděl Rusko a dělal vše proto, aby bylo zatlačeno daleko do Asie. Podporoval ruské disidenty a jejich neschopnost prosadit se přikládal nedemokratickému systému. Zcela pominul, že celá ona liberální politika převedla v Rusku zemi na pokraj bankrotu a lidé ve své většině je doslova nenávidějí. Takový Chodorkovský je prostě náš Rittig a Janoušek.

Nelze mu odpustit jedno:

Tak jako komunističtí funkcionáři poklonkovali Moskvě, on stejnou měrou poklonkoval Washingtonu a Evropské unii. Pac a pusu s dalajlámou, který představuje nedemokratickou teokratickou tyranii, povyšoval za osu lidských práv.

Kdo zhlédl doslova gigantickou reportáž z Čínské televize o návštěvě Zemana v Číně, tak si uvědomil, že s takovými poctami snad zatím nikdo nikdy od nás přijat nebyl. Pochodující vojska střela z děl při státní hymně mávající děti.

Ale tady se všichni na něho vrhají kvůli tomu že se z časových důvodů vrátil jiným letadlem než státním, prohlásil, že věří ve spojení Thajvanu s Čínou a že nepoužil známý bič lidských práv.

Nuže je to tak, Zeman na rozdíl od mnohých USA nekritizuje (což je zásadní chyba), ale to našim pravdoláskařům nestačí. On zároveň a konsekventně hledá spolupráci se zeměmi, které budou v našem světě rozhodujícími činiteli, a to je pochopitelně Rusko a Čína.

Svět se od základu mění.

Když jsme před 25 lety hledali cestu k západu, bylo to přirozené. Byli jsme tak dlouho začlenění...Automaticky kráceno

323262

16.12.2014 4:07

RE: Opět

sid 109.?.?.?

Reakce na 323253

Praha nie su Češi ???? Polovina pražáků je náplava z Moravy, a že se tady máme lépe, tak nám to prosím nezáviďte. Nedávno jsem v jedné moravské hospodě se musel zapřít, když opilý hromotluk vykřikoval, že nemá rád nacisty, cikány a pražáky .. takhle to většinou začíná .. [překvapení]

323485

16.12.2014 22:12

RE: Opět

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

Reakce na 323195

Pamätám si veľmi dobre ako mali občania Českoslovenka možnosť vyjadriť názor na rozdelenie republiky tým, že zhasnú a vypnú elektrické spotrebiče v určitú hodinu. Vtedy boli všetci nalepení na obrazovkách a čakali na pokyn. Taká žhavá téma to bola. U nás na sídlisku sa svietilo veselo ďalej čo odpovedá aj môjmu názoru, že väčšina Slovákov (minimálne v mojom okolí) nebola za rozdelenie. V tom čase bolo 80 % za zachovanie. Raz cestou vlakom som mal možnosť počúvať rozhovor dvoch mužov a ten jeden hovorí druhému "vyhodil som poistky v celej našej dedine". A tak nejako sa hlasuje za ostatných. Po rokoch hodnotím rozdelenie Československa pozitívne. Vzájomne výhodný obchod je najlepšie spojivo a u nás doma jeden z rodičov vesele mluví i nadále.

323532

11.12.2014 12:35

hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku

QuoVadis 83.?.?.?

Proc dochazi ke sporum, rozpadum, krizim, valkam ? Jsou to veci nahodne ? Ja si to nemyslim - veskere tyto jevy maji spolecny puvod - snaha o ziskani, udrzeni moci a majetku nebo jeji/jeho rozsireni. At je to nabozenstvi nebo spolecenska zrizeni a staty - za vsim stoji lide a bohuzel je hamiznost, mamon a snaha byt necim lepsim, take lidska vlastnost.
K cemu slouzi nabozenstvi, politicke utvary (staty, Evropska Unie,...), ale i media ? Pokud se stanovi smysluplne hranice a pravidla, maji jiste smysl. Problem je v tom, pokud se tvoreni a kontrola techto pravidel dostane do nespravnych rukou, zvlastne pokud je techto nespravnych rukou jenom hrstka.... Tak dojde k propojeni nabozenstvi, politiky, medii k ovlivneni veskereho zivota tak, aby tato hrstka rukou po vsech strankach a pokud mozno vsude profitovala... A tento problem aktualne jiste existuje

323196

11.12.2014 14:21

RE: hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku

Sibolet 194.?.?.?

Reakce na 323196

nechceš být velvyslancem? PRACHY cloumají s každým předsevzetím a v každé době https://www.youtube.com/watch?v=M-FXkj-r9Mc [oči v sloup]

323200

11.12.2014 15:18

RE: hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku

QuoVadis 83.?.?.?

Reakce na 323200

Jsem si jist/vim, ze se mylis. Prachy urcite necloumaji s kazdym, se mnou taky ne.
Mnozi vi, pochopili a poznali, ze jsou dulezitejsi veci, nez prachy.

A velvyslancem v aktualni politice bych byt nechtel a ani nemohl.
Zadne politicke zasluhy nebo problemy nemam, aby me stranicti pratele "uklidili" na nejake klidne velvyslanecke mistecko nebo do Bruselu [smích]

Ale pokud by se takova schopna a uprimna osoba/schopne osoby nasly, pro ktere by neco delat melo smysl, tak bych nevahal.. ale urcite ne kvuli prachum.

323203

11.12.2014 15:55

RE: hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku

Sibolet 194.?.?.?

Reakce na 323203

poněkud žertovně sdělená replika z proslule pravdivého filmU se tady bere MOC OSOBNĚ... [překvapení] [překvapení]

323204

11.12.2014 16:24

Co s takovým lidským materiálem?

Sibolet 194.?.?.?

Ptal se PO VÁLCE čerstvý kancléř Konrád Adenauer..Jak by to viděl PŘED VÁLKOU? http://www.stream.cz/darwinovy-ceny/10004357-jizd...

323206

11.12.2014 20:14

Moc děkuju

Lin 88.?.?.?

Chtěla bych poděkovat, že jste (zatím) přijali mou snahu s porozuměním. I sám editor měl obavy, jak toto povídání bude přijaté a jaké vyvolá reakce.
Já vím, že není vůbec "všeobsažné" a že se pokouší vysvětlit jen úsek. To by ale bylo na hodně dlouhé bádání a pravděpodobně i nad mé síly. Chtěla jsem jen ušetřit čas těm, kdo chtějí hledat víc a pochopit víc. Čas, který jsem strávila já, když jsem začínala od nuly, jen s heslem "Talerhof".
A jsem přešťastná, že tu sami uvádíte souvislosti, kvůli kterým jsem času neželela - Češi x Slováci, Srbové x Bosňáci x Chorvati, genocida Slovanů (možná by se dalo říci - genocida tvrdohlavých, kteří odmítají zapomenout, kdo jsou), úloha náboženství atd. atd.
Metoda je opravdu stále stejná, jen doznává obměn dle prostředí, ve kterém se aplikuje. Moc to souvisí i s našimi vlastními dějinami = kolikrát byla u nás provedená "očista území od neloajálních" a kolikrát proběhlo "osazení území loajálními". A dodnes se nám podsouvá, jaký jsme to "zrádcovský" národ a že jsme takoví byli vždy a všude. Stejně, jako třeba "Češi - národ pivařů", kdy filmem, knihami, průzkumy aj. je implantován "prefabrikovaný" obrázek Čecha coby Švejka, trávícího svůj volný čas na gauči, u telky a s lahví piva v ruce.

323219

12.12.2014 8:23

RE: Moc děkuju

Slávi 194.?.?.?

Reakce na 323219

Vždy mě udivuje, jak jsou lidé ochotni sami na sebe plivat a označovat svůj národ hanlivě. Přitom, jsme národem velice vzdělaným, šikovným a kreativním, dokážeme si poradit v různých situacích a najít nápaditá řešení. Máme spoustu unikátních světových řešení v různých oborech. Jsme velice dobří válečníci o čemž vypovídá i oficielní hystorie. Můžu zmínit třeba jen Husity nebo legionáře v Rusku, kteří drželi transsibiřskou magistrálu a nebýt Masarika, mohlo to dopadnout s rudými uplně jinak. Hašek, rudý komisař v povolží, možná dostal zadání vnutit nám jiný obrázek. Buďme hrdí sami na sebe, svůj národ, na naše předky. Přestaňme se mezi sebou hádat, kdo za co mohl a vytvořme o sobě obraz na který budeme právem hrdí.

323234

12.12.2014 11:01

RE: Moc děkuju

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 323234

Mě to neudivuje, protože "národ" není to co "stát" (neřkuli státní orgán - ostudy všech národů...). Tento porobený (zdaleka ne jediný takto "přešlechtěný", převychovaný) kus země hostil už kolik cirkevního vlivu...který to způsoboval a poté se přetransformoval do skrytější podoby - médií, v/zdělávání, státní správy, atd.

323241

12.12.2014 8:51

Ja také děkuji za zajímavé počtení.

výjimečné porušení omerty 109.?.?.?

Reakce na 323219

Ale je třeba zůstat mimo sféru pocitů a emocí a hodnotit historii i národy statisticky, což u vás v posledních 2 souvětích selhává. Úplně nelogicky z pravdivých tvrzení ve 4. a 3. souvětí od konce (Metoda je opravdu stále stejná.....) "dovozujete" emotivně zcela chybný závěr. Opak je historickou pravdou. Bohužel. Všechny aspekty lidské existence skupin a projevů skupin lidské existence se řídí tímto:
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Norm%C3%A1ln%C...

323235

12.12.2014 18:48

RE: Ja také děkuji za zajímavé počtení.

Lin 88.?.?.?

Reakce na 323235

Zhodnotit statisticky? To neumím... [smích] A pramálo rozumím té Gausově křivce. "Dovozuji" podle toho, co je vlastně kultura určitého národa. Jde o ohromné množství informací, nasbíraných lidmi (příslušníky národa) během dlouhého času své existence a předávaných mimo genetiku. Kultura formuje stereotypy chování a vztahů jedince jak k vnitřnímu světu, tak k vnějšímu. A jestliže vám začnu podsouvat "prefabrikát", pak za nějaký čas se s ním můžete ztotožnit a přijmout za "svou kulturu". Tj. - začnete "poupravovat" např. rodinou předávané vzory chování "správného chlapa" či "správné ženské", protože "prefabrikát" vám ukazuje úplně jiného "správného chlapa/ženu".
Co myslíte, že je úlohou např. reklamy? Jen prodat zboží? Nebo i cosi jiného?
Brzy budou Vánoce. Je snad "českou tradicí" (když vůbec opomeneme, co to Vánoce vlastně jsou) bouchat všude blikající sobíky, mluvící Santy a vítat na náměstích kamión Coca-Coly? Kde se tohle "nadšení" vzalo v českých hlavách a jaká "česká kultura" se předává dalšímu pokolení?
PS: Jsem ráda, že čtení zaujalo a děsí mě váš nick. [smích]

323268

16.12.2014 10:31

RE: Ja také děkuji za zajímavé počtení.

jana12345 213.?.?.?

Reakce na 323235

kde vo vasom vedecko chapani ,,aspekty lidské existence skupin a projevů skupin lidské existence,, su emocie a ako meriate a zobrazujete vedecky lasku a nenavist, vedci sa klanaju vysokemu IQ, ale to maju vo velkej miere tiez psychopati a vela vysokopostavenych managerov a politikov ma zhodne charakterove vlastnosti psychopatov. Zivot a ludske jednanie sa neda vyjadrit len matematicky, je to priliš jednostranny pohlad, ktorz neberie v uvahu vela dalsich aspektov

323493

12.12.2014 22:36

Neznalost a nepoučení z historie je ztrátou orientace

Jiří Šafránek georgesafranek (zavináč) rocketmail (tečka) com 89.?.?.?

Práce je moc dobrá. Poučil jsem se, děkuji. Děkuji i za některé diskusní příspěvky. Pokud chce přemýšlivý člověk lépe pochopit, co se dnes děje mj. kolem Ukrajiny a Ruska, je dobré znát zde poskytnutá historická fakta. Ještě jednou, autorko, děkuji! [mrknutí jedním okem]

323278

12.12.2014 23:42

kořeny

jan.p 89.?.?.?

Kořeny těchto zločinů je třeba hledat na úrovni globálního zákulisí, které někdy před 150-200 lety začalo realizovat banderovský antiruský projekt, jehož podstat spočívala v tom, odtrhnout část ruské civilizace, přesvědčit je že jsou někdo jiný, sofistikovaně vymýt mozek, udělat z nich duševní mrzáky, a následně použít jako beranidlo proti Rusku, ideálně s cílem implantovat do ruské civilizace fašizmus a rozložit ji zevnitř. Tenhle banderovský projekt byl nastartován v 1. polovině 19. století rukama generálního štábu R-U, který i vymyslel ukrajinskou vlajku. Talerhof bylo místo, kde se zkoumalo, jak zlomit psychiku ruského člověka, ukrajinizovat ho. Proto tam byli téměř výhradně ti, kdo se odmítli vzdát svých duchovních, hodnotových kořenů, nezradili za půl groše. Poté co splnil účel, byly stopy rychle zahlazeny.
Na to, že banderovský projekt má kořeny na úrovni globální politiky, ukazuje ta okolnost, že nejprve byl nejpve realizován rukama Rakouska-Uherska, poté s pomocí Polska, poté rukama trockistů, poté rukama Hitlera, poté tajnýma službama SSSR a opět trockisty, kteří se dostali k moci po smrti Stalina, a po roce 91 pokračuje pod patronátem Západu. Mění se jen nástroje, kurátoři v pozadí zůstávají.

323285

13.12.2014 18:15

Koncentráky

Reveil 83.?.?.?

Docela záslužný počin, tento seriál.
Jen - kvůli historické přesnosti: první koncentrák zřídili Španělé na Kubě (kolem roku 1895), v průběhu kubánské osvobozenecké války - "campos de reconcentración".
Kitchener byl druhý v řadě, 1899. O rok později, tedy 1900, zřídily USA na Filipinách (Mindanao) koncentrák pro filipinské guerilové bojovníky.Pak přišel rakouský koncentrák, a "teprve" 1915 německý koncentrák pro polské internované a pro politické vězně, a následně, 1919, za "demokratické" Výmarské republiky, se koncentráky pro Cikány, komunisty, Židy z východní Evropy dost rozrostly. 1923 byly zrušeny.
Samozřejmě, že existovaly i nacistické KZ a sovětské gulagy. Ale o těch čtete v jednom kuse.
Tak tolik k dolnění přehledu.

323329

13.12.2014 18:58

RE: Koncentráky

Emil Robot 46.?.?.?

Reakce na 323329

Omyl....už jsem to psal v debatě k 1.dílu tomuto seriálu....úplně první koncentrák "moderní doby" byl zbudován v USA v letech války "Sever proti Jihu"...

323334

13.12.2014 21:15

RE: Koncentráky

Reveil 83.?.?.?

Reakce na 323334

Tak pokud bychom chtěli být rogorozní, tak bychom museli započítat už opatření vlády USA "Indian Removal Act" z r. 1838. Je to věcí interpetace pojmu, ale obecně se počítá za první skutečný koncentrák ten Weylerův na Kubě (přesněji: ty koncentráky, bylo jich víc).

323340

14.12.2014 13:55

pár otázek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Nevím jestli jsem pochopil správně článek. Píše se v něm že žádní ukrajinci vlastně neexistovali ale jenom obyvatelé Haliče, obyvatelé různých etnik rusové, maďaři, poláci, češi apod. Potom ale těmto některým etnikům včetně toho ruského rakouská monarchie vtloukla násilím do hlavy smyšlení být ukrajincem, a započal masakr. Nadruhou stranu se potom píše že Ukrajinci vraždili rusy !!!! Vždyť ale žádní neexistovali jak se píše výše!!! Nebo vlastně existovali jako nějaká novota ale byli vyrobeni nátlakem z Rakouské Monarchie, potom se píše že šlo o bratrovražednou válku že vlastně rus vraždil rusa a svou vlastní kulturu. Takže démon Rakousko vyvražďovalo rusy tím že se vraždili navzájem! Tak jsem to pochopil. Co je ale horší ? Minimálně to že se národ vraždí navzájem je větší demence a degradace než to že to někdo zařídí z venku. Ten z venku tam pomalu ani nemusí posílat armádu ale oni se zmasakrují samy. Takže je to známka moci tehdejší monarchie, nebo známka slabosti tehdejších obyvatel Haliče a rusa jako takového něco s tím dělat? Nebo je v jakékoliv zemi kde žije více etnik toto snadné rozpoutat ? Další otázka může znít , možná tam neměli blahobyt ale spíše vždy bídu a za vyhlídku lepšího života se nechali lidé lépe korumpovat aby mohli žíti jako ve Vídni ? Jen pár otázek

323371

14.12.2014 17:27

RE: pár otázek

Lin 88.?.?.?

Reakce na 323371

V podstatě jste pochopil velice správně. Obyvatelé Haliče byli Rusíni a ti se cítili spřízněni velmi těsně s Rusy (kulturou, historií, svými kořeny)- asi tak, jako třeba Češi a Moravané, popř. i Slováci (Velkomoravská říše zahrnovala všechny zmiňované, včetně Zakarpatské Rusi). A teď asi dám hloupý příklad, nic lepšího mě nenapadá.
Představte si, že by někdo třeba Chodům začal vštěpovat, že oni jsou "osobitý národ" a že s Čechy nemají vůbec nic společného, že je naopak Češi vždy jen utlačovali, využívali a že jsou jejich pradávný nepřítel. Na Chodsku by chtěli vyhlásit svůj vlastní "osobitý" stát, svou kulturu by úplně odřízli od té české (včetně historie). A všichni, kdo by tam s údivem prohlašovali "ale já jsem přeci Čech", by byli vraždění nebo jinak postihovaní.
A co se rozpoutání bratrovražedné války týká - není to zas tak výjimečný jev a ani není potřeba jiných etnik. Sami se mezi sebou bili např. Francouzi, Angličané, Američané, Španělé, Italové, Češi, Poláci, Rusové, Němci... Vždy byla příčinou ideologie - ať už náboženská nebo "politická" (náboženství je také součást politiky = proces řízení). Všechno je to výsledkem politiky "rozděl a panuj". Používá se vždy, když a) národ odmítá přijmout vnucovaný směr vývoje nebo naopak chce jiný směr, než je žádoucí, b) když je třeba národ oslabit (z různých důvodů) a zlomit jeho suverenitu.
No...a bratrovražedné války sice z určitého úhlu mohou vypadat jako projev demence, ale spíš jde o projev zmanipulovanosti. Pokud je společnost na úrovni davu, pak opravdu není těžké ho manipulovat a popř. rozdělit. K tomu stačí jeden šikovný řečník, schopný "oslovovat národ". A pokud jedinci v národě neumějí přemýšlet stylem "komu to bude k užitku, co to národu (i jedincům) přinese a co vezme, jaké budou následky", pak...
Ad "vyhlídka lepšího života": ano, ale ve smyslu "lepší život pro mě, výhody pro mě". Takto uvažují všichni kolaboranti, co prodávají vlastní národ za jidášský stříbrňák.
V dalším díle o Talerhofu cituji Vavrika, který napsal:
- Všichni páchali Kainovo dílo v rámci svých pravomocí a pro své osobní výhody – pro pochvalu, pro odměnu, pro blahosklonnost a oblíbenost u svých vyšších nadřízených. Nejpřísnější odsouzení si zaslouží kainovská prodejnost haličské inteligence, hlavně z řad učitelů a duchovních. -

323387

14.12.2014 19:49

RE: pár otázek

ppppp ur (zavináč) stonline (tečka) sk 95.?.?.?

Reakce na 323387

Čím byl Halič Haličem je asi složitejší, také Nohavicovi to nedalo spát:
https://www.youtube.com/watch?v=M3rMaWcztYw

323396

Příspěvků: 40

11.12. 02:38  Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 08:30 timur  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 11:12  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 12:20  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 08:42 mat4  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 11:27  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 10:37 Martin Hofer  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 14:07 franta  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
12.12. 23:13 ami  RE: Velmi dobrý a potřebný článek!
11.12. 08:40 timur  no -
11.12. 10:26  RE: no -
11.12. 22:30 Satanist  RE: no -
11.12. 09:44 nezalezi  par upresneni
11.12. 12:26 Tatana  Děkuji za kvalitní článek, k popsanýnm událostem je ale více zdrojů
11.12. 19:30 Lin  RE: Děkuji za kvalitní článek, k popsanýnm událostem je ale více zdrojů
12.12. 12:36 pje  RE: Děkuji za kvalitní článek, k popsanýnm událostem je ale více zdrojů
11.12. 12:35 martin bareš  Opět
12.12. 13:41 mat4  RE: Opět
12.12. 17:30  RE: Opět
16.12. 04:07 sid  RE: Opět
16.12. 22:12  RE: Opět
11.12. 12:35 QuoVadis  hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku
11.12. 14:21 Sibolet  RE: hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku
11.12. 15:18 QuoVadis  RE: hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku
11.12. 15:55 Sibolet  RE: hlavni duvod - ziskani, udrzeni nebo rorsireni moci a majetku
11.12. 16:24 Sibolet  Co s takovým lidským materiálem?
11.12. 20:14 Lin  Moc děkuju
12.12. 08:23 Slávi  RE: Moc děkuju
12.12. 11:01  RE: Moc děkuju
12.12. 08:51 výjimečné porušení omerty  Ja také děkuji za zajímavé počtení.
12.12. 18:48 Lin  RE: Ja také děkuji za zajímavé počtení.
16.12. 10:31 jana12345  RE: Ja také děkuji za zajímavé počtení.
12.12. 22:36 Jiří Šafránek  Neznalost a nepoučení z historie je ztrátou orientace
12.12. 23:42 jan.p  kořeny
13.12. 18:15 Reveil  Koncentráky
13.12. 18:58 Emil Robot  RE: Koncentráky
13.12. 21:15 Reveil  RE: Koncentráky
14.12. 13:55  pár otázek
14.12. 17:27 Lin  RE: pár otázek
14.12. 19:49 ppppp  RE: pár otázek

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

50

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 101 čtenářů částkou 17 396 korun, což je 50 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Více než 90% nových případů COVID-19 v Izraeli pochází z řad plně očkovaných osob25.09.21 14:13 Izrael 2

Očkovací teror pro zahraniční studenty25.09.21 10:42 Česká republika 0

Takhle se říká ne tyranii! Australané se postavili proti policejnímu státu24.09.21 18:44 Austrálie 0

35 000 neočkovaných řidičů kamionů bude blokovat od 27. září Itálii24.09.21 18:40 Itálie 1

Klimatičti alarmisté demonstrují v Praze24.09.21 15:45 Česká republika 3

Svědectví lidí po vakcinaci24.09.21 15:00 Izrael 7

Nový návrh zákona by omezil podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří byli propuštěni kvůli odmítnutí očkování24.09.21 11:40 Izrael 0

Patnáctiletý "hoch" ubodal v Sasku o rok starší dívku24.09.21 11:26 Německo 0

Až na konci roku Němci odstaví tři tisíce megawattů v jaderkách24.09.21 09:12 Německo 2

I obhájci obviněných ze zločinů nenávisti půjdou za katr23.09.21 12:55 Česká republika 2

Jak reagovali američtí astronauti, když měli přísahat na bibli, že se skutečně procházeli po měsíci23.09.21 08:31 USA 3

Vyšetřování dvou mnichů kvůli zapálení antén 5G21.09.21 16:34 Francie 16

Izraelský lidový výbor – Ještě žádná vakcína nikdy nezpůsobila tolik zranění. Zpráva o nežádoucích účincích vakcín.21.09.21 15:49 Izrael 2

Výzva lékařů a odborníků zabývajících se problematikou nemoci Covid-1921.09.21 15:45 Česká republika 1

Šest válek, které Rusko ostudně prohrává20.09.21 21:43 Rusko 7

Zaočkovaný arcibiskup Babjak sa počas návštevy pápeža nakazil covidom-19. Hovorí sa aj o ďalších menách20.09.21 15:24 Slovensko 1

Jak vypadá elektromobilita v praxi :-)20.09.21 15:21 Česká republika 8

Náhubky u dětí způsobily oslabení imunity a teď se plní ordinace20.09.21 01:35 Česká republika 1

Odsunutý sudeťák potomkem sv. Ludmily - církev opět ukázala, kdo je jejím skutečným spojencem19.09.21 12:00 Česká republika 5

Ópiová akože "epidémia" v USA: Ako vyzerá jedna ulica vo Philadelphii19.09.21 10:43 USA 0

Měnové kurzy

USD
21,71 Kč
Euro
25,44 Kč
Libra
29,71 Kč
Kanadský dolar
17,16 Kč
Australský dolar
15,76 Kč
Švýcarský frank
23,51 Kč
100 japonských jenů
19,60 Kč
Čínský juan
3,36 Kč
Polský zloty
5,52 Kč
100 maď. forintů
7,13 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
29,88 Kč
1 unce (31,1g) zlata
37 987,72 Kč
1 unce stříbra
486,95 Kč
Bitcoin
927 109,49 Kč

Poslední aktualizace: 25.9.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 975