Diskuze k článku
Česká televize připravila neseriozní diskuzi o přímé demokracii
Příspěvků 24
to byl takový seriálek o mrtvých a nemrtvých nebožtících,kde hrdinka byla zabita záchodovým prkýnkem z ruské orbitální stanice.Podle pana Cibulky to má na triku pan Putin a GRU,KGB,NKVD atd.Tudíž,raději preventivně se na pořad,kde vévodí přepravicovaný Cibulka nekoukám,nebot,jen při nahnutí se k oné míse bych zahlédl kníry rudého komisaře...
10.3.2013 19:20
Střílí od boku, ovšem ekomiku to neřeší prioritně a to politika zhuštěně je
Reakce na 286147
Tak nabízí se otázka, proč si nenotuje s knížetem, ten v jedné vlasti systém referend má a nedoporučoval to zde (no bezesporu feudální absolutismus by byla mňamka a proč by se mu zrovna tohle nemělo líbit,ne?), ovšem označení Beneše válečným zločincem, tedy že by ho dnes soudili v Haagu, když o tom poválečném uspořádání rozhodla Postupimská konference velmocí se mi zdá také jako silné kafe.
11.3.2013 9:32
RE: Střílí od boku, ovšem ekomiku to neřeší prioritně a to politika zhuštěně je
Reakce na 286151
Nejsem si jist, ale domnívám se, že šlo o způsob odsunu a ten, co si budeme povídat, by v současnosti zcela určitě byl důvodem pro zaslání do Haagu...
jelikož ČT je již dlouhou dobu pod kontrolou havlovců,v žádném pří-
padě nemůžeme čekat,že nám předvede nějakou rozumnou diskuzi na
libovolné téma.Aby se diskuze zvrhla ve frašku,stačí pozvat do
diskuze některého z pravicových extremistů nebo antikomunistů.
Názory havlovců jsou podobny době extrémního antikomunismu jaký
existoval v USA počátkem padesátých let(viz případ bývalého
ministra USA Forrestala),takže přítomnost pana Cibulky v různých
debatách je zcela dle vkusu ČT.
Je jen jediná přímá demokracie - Ta kdy se domlouváme mezi sebou - přímo, bez prostředníků.
Je známo, že patrím mezi odpurce prímé demokracie, i když se me do ní nekterí diskutující snaží zasvetit. Problém je, že jsem projel dále, než se čekalo, a zjistil, že ta ulička je slepá. Ulice v principu nikdy nemuže kvalifikovane rozhodnout, dokonce ani v zájmu té samé ulice. Proto se podobné rozhodování časem vždy svrhne na ješte komplikovanejší a méne efektivní mechanismus, než máme k dispozici aktuálne. Jen ho neumíme nebo nechceme ho využít, nebo si s ním nevíme rady, protože nekde sedí žába na prameni, s kterou podle zákona nesmíme pryč.
Zase jen další agenti s teplou vodou, kterí znají rešení na všechno, a naučí ostatní nečemu, o čem sami nemají ani páru.
Ještě jste to nezkusil a už to odsuzujete bez jakékoliv zkušenosti. Bud Vám současný systém plně vyhovuje, protože Vám umožňuje dobré postavení s rozhodovací mocí nebo se prostě daného systému bojíte. Proč můžou prvky přímé demokracie fungovat po stovky a desítky let v jiných zemích a nikomu to nepřipadá zvláštní? Chce to jen trochu osobní odvahy, aby mohl člověk o věcech, kterého se týkají spolurozhodovat. V dnešní době již není čas na hledání nových spasitelů - vůdců, je na čase vzít osud svůj a svých bližních do svých rukou a nenechat se vláčet samozvanými elitami. Jakýkoli lokajský postoj lepší budoucnost nezíská.
10.3.2013 23:25
RE: co je to přímá demokracie
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?
Reakce na 286158
Proč myslíte, že jsou jen dvě možnosti a obě předložené (j)elitou?
priama demokracia môže fungovať len vo veľmi obmedzenej miere, podobne ako vo Švajčiarsku, kde občas plebsu dajú hlasovať o nejakej nie veľmi dôležitej veci, aby mali ovce pocit rozhodovania. To najdôležitejšie sa prejednáva za ich chrbtami. Je to to isté, ako keď sa polícia tvári, že bojuje proti drogám a pritom spoluorganizuje obchod s drogami a ovciam občas podhodí nejakú malú rybu, aby to vyzeralo ako boj proti drogám... Myslím, že toľko by mohlo stačiť o priamej demokracii v iných štátoch.
Priemerný volič nemá šancu kvalifikovane rozhodnúť v takých veciach, ktorým proste nerozumie. Vždy bude rozhodovať tak, ako bude zmanipulovaná. Ak aj bude existovať úplná sloboda médií, bude to znamenať slobodu aj pre tie médiá, ktoré chcú ovciam zle a práve tie médiá majú najlepšie premakané techniky manipulovania.
Jediná možnosť je zvoliť si schopnú elitu a tá ak sa neosvedčí, tak z času načas organizovať občianske nepokoje. Demokracia neexistuje a vôbec - zmysel tohto slova je zvrátený. Podľa neho má rozhodovať hlúpa väčšina. Skúste si niekto zaviesť demokraciu vo firme a dajte všetkým zamestnancom hlasovať o každom kroku...
Zkuste si místo domýšlení lépe prečíst, co jsem napsal.
Mou odvahu radši nerešte, možná mám s tím rozhodováním slušné zkušenosti a nepotrebuji se tolik domnívat. Vaše závery jsou stejne povrchní. Žádná prímá demokracie stejne po svete nikde nefunguje, protože proste nemuže. Jenom je jinak zabaleno totéž, a možná mají neco lépe očištené od bordelu, cose tady nosí. Anonymní občan XY obecne proste kvalifikovane nemuže rozhodnout, protože zatím nemá povinnost s dodanýma informacemi umet nakládat.
vaše slova tesat do kamene , anonymní občan xy coby cvičená opice není v 90% kvalifikován dnes již k ničemu a zbytek je kvalifikován dost selektivně, přirozeně se i výjimky najdou , ona ta bájná přímá demokracie je teoreticky možná pouze v kolektivu dokonale vzdělaných a bystře myslících vesměs altruistických jedinců schopných z myšlenek obecně abstraktních dojít logikou ke konkrétním závěrům platným bez výjimek , v české praxi v nevychovatelné společnosti sobců a třídních resp. majetkových zájmů skupinek je tato fikce dokonale nerealizovatelná , hezký den
11.3.2013 15:47
RE: co je to přímá demokracie
aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?
Reakce na 286194
ve zkratce a bez pseudointelektuálských okecávaček:
přímá demokracie je možná ovšem pouze v omezeném prostoru a při hlasování o otázkách které se přímo dotýkají všech hlasujících do značné míry stejným způsobem
na úrovni státu je to neuskutečnitelná hovadina ovšem pokud by byl stát zrušen nebo by byl rozdělen na malé samosprávné jednotky které by byly tak velké nebo spíš malé aby je bylo možno uřídit přímou demokracií a ze státu by zbyla pouze jakási vrchní slupka sloužící k jakémusi koordinačnímu plánování ve věcech které se týkají většího množství obcí a reprezentaci navenek
přičemž by se drtivá většina rozhodnutí přesunula na bedra těch obcí a zanikla by tak státní byrokratická mašinérie
tak by to fungovat mohlo
Vždycky, když sleduji vážné tváře diskutujících o demokracii, přímé demokracii, nepřímé či já nevím ještě jaké, napadají mne slova Josepha Goebbelse : Lidé si neumí sami vládnout a ani o to nestojí. Chtějí jen vládu, které mohou věřit.
Pan ing. Milan Valach měl být více rozhodný a přesvědčivější.
Třeba tím, jak Švýcaři referendem nutí manažery šetřit na padácích.
Pán Soc. INženýr (omlouvám se...nevím jak se dá dát takový titul před jméno kolektivisty...Snad "sin"?) Pan sin. ...někdo někdo by především měl nebýt zednářem.
Odpůrci přímé demokracie tvrdí, že je nemožná, protože potřebuje ideální lidi. A že stačí současný zastupitelský systém, jen je třeba jej vylepšit tím, že tam zvolíme ideální lidi.
Volby do obecních zastupitelstev v malých obcích JSOU PŘÍMOU DEMOKRACIÍ, pane Pietroo. Přesto vidíme spoustu obcí, které jejich zastupitelé rozkrádají prosazováním nesmyslných projektů pro firmy svých blízkých, jiné zadlužují, v dalších se zastupitelstvo tak rozhádá, až se úplně rozpadne. Důvod? Tyto problémy byly jsou a budou, dokud LIDEM POVLÁDNOU LIDÉ.
Kdo má tedy lidem vládnout? SPRAVEDLIVÁ A PŘÍSNÁ PRAVIDLA. Taková, aby se lidem velmi vyplácelo je dodržovat. A naopak velmi nevyplácelo je porušovat. Příklad? Na Tchajwanu jsou všechny účtenky ze zákona vybavené unikátním číslem. A jsou slosovatelné. Stát z nich pravidelně losuje výherce nemalých částek. Lidé tak nekompromisně trvají na vydání pokladní stvrzenky za každý i sebemenší nákup. Vždyť je to přece los.
Výsledek? Obchodník, který by chtěl prodávat "na černo" a unikat tak z odvodu DPH nebo daně ze zisku nemá šanci. Bez pokladní stvrzenky si od něj nikdo nic nekoupí. A Tchajwan tak má jeden z nejlepších výběrů daní na světě. Už od roku 1951. Je to složité?
ja veľmi dobre chápem neochotu platiť dane u nás, lebo poplatníci vidia, na čo sa ich dane utrácajú. Takže prvý krok je presvedčiť daňových poplatníkov o zmysle platenia daní, takto sú v podstate trestaní, nútení pripievať na blahobyt niekoľkých parazitov.
Možná by tu každý článek měl začínat vysvětlením pojmů, aby se tu nediskutovalo o ničem. Evidentně tu většina diskutujících téměř nemá ponětí, co je to vlastně přímá demokracie.
Lid skutečně vládnout může a dokonce daleko lépe než jakýkoli volený vládce natož placený. Nicméně nestačí jen upravit stávající perverzní model tzv. zastupitelské demokracie. Ostatně, když současný model předpokládá občany dostatečně kvalifikované na výběr svých zástupců, těžko jim může následně upírat podíl na konkrétním dílčím rozhodnutí.
Mimochodem model našich slovanských předků, který se odvíjel od hlav rodin, rodů a svazu rodů, byl mnohem rozumnější.
Snad si někdo nemyslel, že televize je tady pro to, aby se občané něco užitečného dozvěděli.
Televize je tady proto, aby se občané nedozvěděli nic užitečného, aby byly jejich hlavy intoxikovány dezinformačním odpadem a aby byli dokonce přesvědčeni, že není nic lepšího než ta mizerie, kterou mají.
Dle mého názoru je potřeba si na některé nevýhody demokracie spíše zvyknout, jako každý systém má demokracie své problémy, holt s tím se dá obtížně něco dělat, je to o umění možného. Takové shrnutí problémů demkracie (ovšem dost nekompletní) je třeba zde: http://www.mises.cz/clanky/occupy-noama-chomskeho-...
12.3.2013 12:19
RE: Demokraci má své limity
Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?
Reakce na 286201
Demokracie je i to, když si 51% voličů odhlasuje, že se všechno zase pěkně znárodní
Třeba za ty "privatizační ceny" minus zisk
11.3.2013 16:22
Přímá demokracie je povolena
kutra vainova (tečka) 937 (zavináč) seznam (tečka) cz 80.?.?.?
jen ve Švýcarsku. Tam je uloženo v bankách skutečné zlato a skutečné peníze. A ty musí být v bezpečí. Obyvatelé nesmí mít důvod k nepokojům, situace tam musí být stabilní. Proto i za válek bylo Švýcarsko prohlášeno neutrální zemí a nikdo se ho nesměl ani dotknout. Protože všechny válečné strany byly financovány ze stejného zdroje, který ochraňuje stabilitu ve Švýcarsku, tak to všichni respektovali a Švýcarsko nechali na pokoji. Kdyby byla přímá demokracie, nepotřebovali bychom centrálu v Bruselu, to naši pánové nedovolí. No a tak ve svém manipulačním prostředku s názvem Česká televize vysílali pořad, kterým divákům udělali jen další zmatek v hlavinkách. To, že by si tam pozvali někoho seriozního, který by vysvětlil, co to přímá demokracie je, to určitě nehrozí.
Jo jo, Švýcarsko bylo a je "zvláštní případ". Zmínil se o tom i Churchill ve svých pamětech. Prý jednou vykládal Rooseveltovi svoje představy o poválečné Evropě. Různé konfederace, bloky a tak. Roosevelt se ho (možná ironicky) zeptal: "A co Švýcarsko?". Churchill odpověděl: "Švýcarsko je zvláštní případ."