Diskuze k článku
Rusko-německý strategický severní plynovod
Příspěvků 6
Severní plynovod po dně Baltského moře má mít po dokončení v roce 2012 kapacitu přesahující 55 miliard m3 plynu ročně a Gazprom se vyjádřil jasně,že uspokojí kteréhokoliv zákazníka v Evropě.Chce tak objemem a cenou vytlačit z trhu s plynem v Evropě ostatní dodavatele, třeba i z Norska a ostatních zemí,odkud EU plyn dostává.
Schröder odesel ne proto, ze se znelibil USA, ale proto, ze prohral (jeho strana SPD) prakticky vsechny zemske volby (asi 15), diky brutalnim zmenam v nemecke socialni politice. To, ze byl proti valce v Iraku byl ve volbach spise pozitivni bod.
.. jen houst !! At se prvni kapky zmeni v poradny lijak !! Snad jednou nektere narody "procitnou" a skutecne si uvedomi CO je dobre pro zivot pristich generaci synu a vnuku ..
..Paskvil jmenem Unie - to zcela jiste neni ..
15.7.2010 5:15
Jsou i jine plany rozvoje, kde, jak Nemecko, tak Rusko, tak Cina planuji.
Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 61.?.?.?
Cinsky plan na spojeni dalneho vychodu s Evropou, prakticky neco,co se kdysi nazyvalo "Hedvabnou cestou"( Great Silk Road) z dob cest velbloudich karavan napric pousti. Zatimco v 1994 probihala konference o snizeni lidske populace, tak , americky ekonom Linde LaRochue hleda reseni v rozvoji statu a narodu ekonomicko-industrialni cestou, tak, jak navrhuji "pozemni most" Land-Bridge, vlakove ceste , Berlin-Peking, jez by zcela zmenilo situci byvalych sovetskych republik a ovlivnilo celou oblast kolem Cerneho more a Kaspickeho, kde jsou velke zasoby oleje.Jenze, je zde zajem Britanie, jez by v namorni plavbe ztratila mnoho veci na prepravu,kdy by vse levneji a rychleji slo drahou,s tim by souviselo i pozdejsi zprumyslneni a zavedeni energie do vsech prilehlych casti kudy by sla tato cesta vymenneho obchodu. Britanie proto nevita tento plan a udela vse, aby k takovemu projektu nikdy nedoslo.Zavedeni plynu do Evropy a tezba oleje v oblastech Cerneho more a Kaspickeho, je jen zacatek rozvoje v teto oblasti. Plany do budoucna navic pocitaji i moznosti vse prodlouzit az k Beringove uzine a zde tunelem spojit Asii-Sibir s Aljaskou- Severni Amerikou, ale, to je zatim jen plan do ktereho je znacne daleko, ale ,ta moznost by tu byla, jako tunel pod Lamanskym prulivem spojujici Francii s Britanii.Samozrejme ,zde probehla v tomto ohledu jednani Rusko -Cinskem jednani-schuzce v Bishkek, Kyrgysii a to, uz v roce 1992.Touto cestou, by vlastne politika USA a Israelu ve vstahu k Iraku, Afganistanu a Iranu, zemim s velkym mnozstvim oleje stratila na duraznosti ve smyslu uplne kontroli nad olejovou produkci. USA sen o ropovodu pres Turecko a az do Haifi z oblasti byvalych sovetskych republik s kaspiskym olejem se pomalu ztraci v nedohlednu a posledni kartou je jen valecny konflikt. Prakticky i kontrola vseho v Pacificke oblasti rovnez utrpi na sve dulezitosti, naopak vzroste zde cinsky vliv a zmeni se mozna i politika Indie, ukazkou byla mala nehoda v Cinskem mori,kdy se najednou obevila cinska ponorka vedle lodi USA, prekvapenim a to velmi nemilim,je ze ni nemeli behem cviceni ani tuseni, tim Cina naznacila,ze manevry USA v Cinskem mori nejsou vitane, nebo dokonce jsou urcitym hazardem. Zatim je vse ve stavu vyckavani, jak se vyvine politika byvalych sovetskych republik na jihu Ruska, zde je zatim neodpovezena otazka, samozrejme, ze zde hraje vliv zahranicni politika USA, ktera se tu stretava se zajmy Ruska, konflikt v Afganistanu a Iraku je i planem na oklesteni Ruska a Ciny v budovani zakladen USA a jeho spojencu.Vnitrnim problemem Ciny je Taiwan a vnitrnim problemem Ruska je Chechnya
Cina se stala vlastnikem Panamskeho pruplavu a to je dalsi zavazny cin, pocita se tim i s rozsirenim a zdokonalenim teto vodni cesty, pruplavu pouzily valecne lode Ruska, coz ve Washingtonu pocitili take, ze neni vse,jak by si prali,ze svet se meni, zde slo Americanum o bezpecnost jejich vlastni, odjakziva spise provadeli agrese na cizim uzemi,tentokrate se svet znacne zmensil, prujezdem ruskych lodi a tim i cinskych,ovsem.