Diskuze k článku
Americko-ruská smlouva skutečné ohrožení neřeší
Příspěvků 6
Americko-ruská smlouva je zřetelně divadlem pro veřejnost, a to především pro západní veřejnost. Ono moc nezáleží na tom jestli se limitují počty pohotovostních jaderných hlavic nebo ne, protože je jich pořád dohodnuto dostatek k vyvolání celoplanetární katastrofy. V této době se asi není třeba obávat jaderné síly ani Ruska ani USA. Nebezpečné jsou další země jaderné zbraně vlatnící, které je mohou použít v lokálním konfliktu. Ten může snadno změnit charakter na celosvětový. Nehledě na to, že se taková zbraň může dostat do rukou nějaké zájmové skupiny mimo státní dohled, která může fungovat ve vlastní režii, anebo jako něčí nastrčená loutka.
Trochu na tom záleží. Klid ve světě je dán mimo jiné tím, že hlavní mocnosti mají vyrovnané síly. Bohužel v konvenčních zbraních mají nyní USA výrazně navrch a pokud se jím podaří omezit jaderné síly Ruska a k tomu vybudovat dostatečně účinný protiraketový štít, tak by je mohlo napadnout této výhody využít, v podobě preventivního jaderného úderu.
Co by následovalo si umíte představit. Co si ale asi neumíme představit nikdo je to, co by následovalo poté, až by zůstala jedinná supervelmoc s jednoznačnou převahou nad celým zbytkem světa. Vždy v minulosti toho ten, kdo takovou převahu měl, zneužil.
Proč by to nyní mělo být jinak...
Byl bych pro vyrovnané síly a udržení dostatečné odstrašující kapacity v jaderných zbraních na obou stranách. Fungovalo to od konce II světové, mohlo by to fungovat ještě klidně 100 let.
Kdyz my, obicejni lide vime, ze toho muze USA vyuzit, tak rusti strategove to musi vedet taky. Prece to nejsou jelita, urcite vi co delaji.
6.4.2010 12:04
RE: Může nás tato smlouva uklidnit ?
charon cmartin (zavináč) airnet-cz (tečka) info 85.?.?.?
Reakce na 216475
... a k tomu vybudovat dostatečně účinný protiraketový štít ...
Americký protiraketový štít není příliš dobře účinný a je obecně známo, že na jeho vývoj v současnosti chybí prostředky. Pravda je, že podle internetových diskusí má být ruská technologie účinnější a o poznání méně čistá protože se nespoléhá na přímý zásah rakety ve střední části letu ale na malý atomový výbuch, který eliminuje hlavici rakety aniž by ji musel nezbytně zasáhnout úplně přesně. Ruské hlavice naproti tomu mají být schopné "účinně manévrovat" a tak se vyhnout zásahu amerických obranných prostředků, což mi připadá pravděpodobné pokud mají problém s navedením i na hlavici, která energicky nemanévruje.
Souhrnně si myslím, že mají obě strany jasno v tom, že by svoji technologii proti sobě navzájem použít nechtěly. Jednak by naostro určitě nefungovala tak, jak teď doufají a zadruhé by to znamenalo, že jsou v doopravdy velkých problémech i kdyby fungovala.
Na masivní útok salvou stovek raket s tisíci hlavicemi přes severní pól, nemohou mít USA nikdy dost obrany, aby tam nezůstal kámen na kameni. Pro oblast Evropy s desítkami jaderných reaktorů nemusí RF udělat nic jiného, než vypustit pár křídlatých "raket" s konvenčními náložemi a přesným navedením na cíl. Zbytek si už Evropa obstará těmi jadernými minami sama. Zůstane tam sice všechno netknuto, ale na staletí mrtvo. To samozřejmě ví i ti evropští plánovači v NATO a proto jinak než proklamacemi pro nápady USA udělat z nich mrtvé rukojmí, nijak nehorují. Ostatně USA to co si o nich myslí daly ostentativně najevo právě nyní, když k tomu podpisu s RF nikoho z evropské části NATO nepřizvali ani očumovat a nacpat si nácky na rautech. Těch deset kašpárků s nimiž se Obama "zahodil", kteří tajtrlíkují podle taktovky USA, nemá na nic vliv. Je jediné řešení, že ty diskrétní elity v USA ustoupí od snahy podrobit si zdroje RF a odstraní i už existující základny RF obkličující. Jinak vzhledem k rostoucí účinnosti ZHN nutně nastane chvíle, kdy už RF nesmí čekat na chvíli svého napadení a jak již dala najevo, spustí preventivní úder. Všemi prostředky, protože už nebude mít co ztratit. Pak Bůh s námi.