Diskuze k článku

„Ukrajina sa na tento spor pripravovala mesiace“

Příspěvků 34

11.1.2009 0:38

Já být teď na Ukrajině

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

tak s Juščenkem vyrazím dveře a ještě mu přidám pár do zubů! Vyzbrojovat Gruzii proti Osetii; zmanipulovat volby oranžovou revolucí, nechat si naočkovat kdovíco do tváře, aby mohl obvinit Janukoviče příp. Rusy, krádeže tranzitního plynu a vytváření naprosto ZBYTEČNÉHO napětí mezi Ruskem a EU,... ten chlap by měl co nejdřív zmizet ze scény! Jakkoliv chápu ukrajinskou ublíženost z doby SSSR, toto chování už překračuje všechny meze! [naštvaný] [bliji]

180519

11.1.2009 1:52

RE: Já být teď na Ukrajině

l.leimas 90.?.?.?

Reakce na 180519

ublíženost Ukrajiny z doby SSSR? Vtip? Chruščov, Brežněv, Černěnko. Tři Ukrajinci po sobě v čelě státu. A od Chruščova ruský Krym jako malý dárek. Od Stalina pak naši podkarpatskou, kus Polska a i Německého Pruska kousek. Tomu říkám křivda.. Křivdu mají až teď, trhli se od ruska a mysleli že se bez nich Rusi podělají. A věděli proč, ukrajinská klika v době SSSR převedla na ukrajinu většinu moderních výrob rakety letadla tanky aj. Jenže rusko se nepodělalo a to Kyjev irituje a Moskva zato vidí ukrajince jako podrazáky. Ten článek to vystihuje dost přesně.

180524

16.1.2009 11:53

RE: Já být teď na Ukrajině

Anellus Anellus (zavináč) centrum (tečka) cz 195.?.?.?

Reakce na 180524

Drobná chybička se vloudila, Podkarpatská Rus nebyla nikdy "naše", po 1.sv.válce to bylo mandátní území Spojených národů jehož správou byla poté pověřena ČSR. Legalita připojení Podkarp.Rusi k SSSR po 2.sv.válce je naprosto nesporná ,je tu nejen právo vítěze ale nikým nezpochybněné volby kdy se Rusíni rozhodovali sami. Zbavme se již iluzí o Podkarpatské Rusi, když jsme neuměli nastolit rozumný "modus vivendi" ani s nám nejbližšími Slováky, to bychom mohli stejně tak pořád brečet, že se nám odtrhlo "naše" Slovensko.

181175

11.1.2009 2:23

RE: Já být teď na Ukrajině

Kadencecrazy 154.?.?.?

Reakce na 180519

Vsude kde predstavitele statu lezou do sionistickych (_!_) jako Juscenko na Ukrajine to je stejny ....... Nejhorsi na tom vsem je , ze ty svinstva ktery nadelali za ne vzdycky odsere celej narod . Temhle dobytkum z kterych je na . [bliji] kdyz jim uz ani rana pesti do usmevu nepomuze jedine dat od konopnyho nakrcniku konec provazu mezi klofaky aby pred zhoupnutim s nima nemohli skripat .

180530

11.1.2009 2:09

Plynový pat

sxgo 84.?.?.?

Jednoducho povedané: Brusel v záujme EÚ obetoval Ukrajinu. A v podstate oprávnene. Hlavným vinníkom plynovej krízy neboli Rusi (aj keď to tak vyzeralo), ale Ukrajinci.
http://chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=544&c=Dag_...
Geoenergetická zima?
Skúste si niekto vygúgliť konzorcium BG Group Plc, ktoré malo ťažiť plyn 35 km pri pobreží Gazy (ale počkajú až odstavia Hamas), alebo konzorcium CPC, ktoré sa motá v strednej Ázii.
Mnohé krajiny (EU a iné) sú asi namočené v prekazení plánov CPC (nie nadarmo napr. Bulhari mrznú).
Nie som odbornik a ani sa mi nechce rozpisovať, tak len naznačím:
Ukrajina mala drobnou plynovo-mrazivou obštrukciou v záujme US a jeho energocesty cez Afganistan dosiahnuť prebudenie väčšieho transatlantického ducha v EU v "boji proti terorizmu" a prečistenia cesty pre energovody mimo územie Ruska. Lenže rusi sa chytili situácie a povedali si OK, nechcete podporovať naše záujmy, tak si to užite už teraz a kohtútiky priškrtili tiež.
Samozrejme, nemusí ísť na 100% iba o geopolitiku. ix % konfliktu sú aj prachy rôznych "finančných" skupín z príslušných štátov, ktoré bojujú o svoj podiel na týchto výnosných rúrach (či pod kontrolou US, alebo Ruska).
www.mwm.cz/index1.php?make=diskuze&idc=0&p...

180529

11.1.2009 2:50

RE: Plynový pat

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 180529

Čo dodať, nič nové pod Slnkom. [cool]

180533

12.1.2009 1:08

RE: Plynový pat

p 125.?.?.?

Reakce na 180529

...nazval bych to ekonomicky terorismus a podlem toho bych poslal do Quantanama,,,

180618

11.1.2009 5:35

2009

Hm 141.?.?.?

V USA končí období vlády staré garnitury. Koncem ledna bude končit fáze virtuální ekonomiky, kdy se všechny finanční rezervy do poslední chvíle pumpovaly do jejich hospodářství, aby drtivý dopad superkrize nedopadl na její viníky. Současný režim v USA má naději na přežití, když dokáže, že ostatní vyspělý svět prožívá tuto krizi ještě mnohem hůře a oni jsou na tom ještě relativně dobře. Bitevní pole se musí připravit a na tuto akci musí být rozmístěni ve světě vhodní lidé. Chtělo by to zjistit za jaký tým kope Juščenko a zda on i jemu podobní nečekají pak úlevy ve vzniklé situaci. Mám dojen, že i u nás by se našlo pár potrefených, kteří to mohou dělat úmyslně nebo nevědomky ze své přirozené blbosti.

180542

11.1.2009 17:22

RE: 2009

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 180542

Hmme ano, máte dobrý postřeh. Zkusím jej doplnit.
Téma, jehož nosičem je distribuce plynu, je klíčové. Představuje změnu "koncepce řízení světa". Informační vrstva lidí, řešících skrze naplánovanou krizi v dodávkách plynu politické uspořádání světa připravovaly obě strany. Jednu tvoří lidi ze Sionu (ti, co vymysleli nekryté peníze a nadměrný zisk a drží se toho vší silou), ti realizuji své silové řešení (své způsobilosti k řízenísvěta) prostřednictvím "akce Gaza".
Ale zřejmě část lidí "ze Sionu", která s tímto řešením nesouhlasí, pomohla předjednat modely pro překlopení vlády dolaru, bankovky s "božím okem". Je na čase, aby tento (božský?)mlýnek zapracoval konečně ve vhodnějším směru.

Zdá se, že oběd Topolánka s Klausem byl tím klíčovým momentem, který umožnil předjednané varianty Topolánkovi nabídnout.
Dál už mohlo jít vše téměř samospádem.

K této domněnce mě přivedla až Filipova poznámka při dnešním sledování Moravcových hostů na ČT 1.
Nevím, jak dalece je připravený debakl politických špiček, který odstartoval doktor Dryml. Doufejme, že se obejde bez fyzické újmy účastníků. Ostudu si ale nejen Paroubek, ale i mnozí další zaslouží pořádnou. Čím déle se "bratrstvu černé pracky" podaří ostudu oddalovat, tím budou její dopady horší. Nejdřív pro nás - později a o to víc pro ně.

Zdá se, že máme naději se z informačního podsvětí vyhrabat. Na míchání pravdy s polopravdami jsme byli jako národ vždycky dobří, mnoho lidí i ve vysokých postech ve světě nám, naší úloze v přěměně EU a světových dějin drží palečky. Ze svých pozic se ozvat nemohou, jsou vázáni pravidly, které je do těchto pozic dostaly - a mnozí jsou z toho nešťastní.

Ale možná se mi to jen zdá, lucidní snění bývá předzvěstí skutečnosti, takovým "demíčkem" toho, co je možné, ale nejisté.

180581

11.1.2009 18:59

RE: 2009

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 84.?.?.?

Reakce na 180542

Zmena vládnucej garnitúry USA? [zmaten]
Kde to ste človeče? [překvapení]

180586

12.1.2009 3:08

casopis OGONOK

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 64.?.?.?

Reakce na 180542

konec stare garnitury ve Washingtonu? a to zrejmne psali v casopisu OGONOK.
videl uz jste mily pane list clenu vladniho kabinetu Obamy? tak to jsou vsechno stary Clintonaci,bude se tam porad tocit ten starej rozvrzanej kolotoc jako za Jirky

180622

11.1.2009 10:13

Děti na pískovišti

Alexa 89.?.?.?

Více dítětem je v této situaci přeci jen Ukrajina, v podobě Naftěgazu, protože za situace, kdy nemá v ruce nic se pokouší hrát hru, ve které je ona tím článkem, který bude nejvíce platit.

Platit hluboce podtržní cenu za ruský plyn a přitom se neustále snažit emancipovat od Ruska(ale rovnou pod sukně "mámě"EU a USA) je sezení jedním zadkem na dvou židlích, které nemůže dopadnout jinak, než pádem a novým, avšak bezpečnějším usazením se jen na židli jednu. Ukrajina si zkrátka musí vybrat - a vlastně už si vybrala v oranžové "revoluci". A jak to chodí, každá volba něco stojí. Její představitelé chtějí v kapsách eura a dolary a o to víc jich budou platit za teplo svých domovů. Nejhorší na tom je, že největší újmu budou mít nakonec - ostatně jako vždy - běžní lidé, co jen chtějí mít doma teplo a politika je příliš nezajímá. V televizi se na ně budou usmívat ukrajinští politici "západního" střihu a na zaplacení budou čekat složenky s násobnými ciframi oproti dřívějším rokům. [pláč]

180553

11.1.2009 18:55

RE: Modre puppet states

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 180556

Dobre vidím že podľa množstva je viac štátov proti činom Izraelu a všeobecnej agresie ako za?
A chceš týmto naznačiť že "modrý sú pod papučou"? [mrknutí jedním okem]

180585

11.1.2009 12:09

Jak to vlastně začalo?

jan386 213.?.?.?

To takhle jednou Putin vystoupil a řekl: "Gáza něbudět." A Izrael to špatně pochopil.

Ne, ale teď vážně. Tato epizodka je dokladem toho, jak je Evropa závislá nejen na Rusku, ale i na státech, které jinak mají nesrovnatelně menší význam. Budeme se holt muset začít starat o co největší energetickou soběstačnost. A větrná energie nám nepomůže. [chechtot]

Co potřebujeme, je dostavění Temelína a započetí stavby minimálně dvou jaderných elektráren srovnatelného výkonu. JE se nedá postavit za dva roky, a proto musíme vzhledem ke vzrůstající spotřebě energie začít co nejdříve. Navíc by bylo dobré odstavit co nejvíce starých a špinavých uhelných elektráren, už kvůli životnímu prostředí.

Rusko se však nemusí bát, pro některá použití je plyn i tak nezbytný, jen ho budeme kupovat o něco méně. Čína ráda sáhne po zbytku . . .

180563

11.1.2009 17:03

RE: Jak to vlastně začalo?

Honza007 62.?.?.?

Reakce na 180563

Stavba JE trvá 10 let, zejména kvůli byrokracii EU. (Studie o vlivu na živ prostředí, ...) a některé země k jádru nikdo nepřesvědčí. Staré členské země EU budou těžit stále méně plynu a za 10 let o zhruba 80 bcm/rok méně.
viz: http://europe.theoildrum.com/node/4933
Spotřeba EU je nyní 500 bcm/rok. Nabucco bude mít kapacitu 30 bcm/rok - to nás tedy vytrhne.
Rusko bude i dál vyvážet plyn - odhadoval bych to na stejné množství jako dnes, nicméně 70 % plynu si Rusko spotřebuje samo. Sázel bych na zkapalněný plyn (LNG)z Alžírska, Íránu, Nigérie, ...

180580

11.1.2009 19:03

RE: Jak to vlastně začalo?

sxg 84.?.?.?

Reakce na 180563

U nás je Lisabonská schválená, obmedzuje energetiku členských štátov...takže za túto plynaférku je zodpovedný Fico, pretože chce spustiť odstavený reaktor. Len neviem čím uplatil Rusko a Ukrajinu, alebo Slovania naozaj držia spolu!
[vyplazený jazyk]

180587

11.1.2009 22:05

RE: Jak to vlastně začalo?

Karel z Čech 88.?.?.?

Reakce na 180587

K lisabonské smlouvě přednáška Jany Bobošíkové na VŠTE v čem vidí nebezpečnost této smlouvy pro ČR http://www.youtube.com/watch?v=P1MRiSIHhkg

Ohledně dodávek ruského plynu je diskuze na zdejším fóru
USA začínají rozehrávat ukrajinskou kartu

Zdá se, že plyn hned tak nepoteče Smlouva o plynu neplatí, mírní Medveděv naděje Evropy - Topolánek je neuvěřitelně naivní kecal. On se domníval, že Ukrajina si ke smlouvě jednostranně připojí své dodatky a Rusko s tím bude bez dalšího souhlasit. On snad vůbec nemá tušení, jak se uzavírá smlouva.

Pro EU bude nejvhodnější všechna důležitější jednání vést bez české účasti. S modrou šancí je to blamáž za blamáží.

180600

11.1.2009 23:40

Uvádím zde část dopisu z odborné diskuze energetiků, ze které je trochu jasno

Montaznik 88.?.?.?

Reakce na 180600

Hlavní problém je v tom, že Ukrajina dostala nabídku od Ruska na nákup plynu pro rok 2009 za 250 USD/tis. m3, státy EU včetně ČR ale budou za rok 2009 platit cca 400 USD/tis. m3. Ukrajina tak dostává slevu od Ruska cca 150 mld. Kč za rok, tak to bylo i za rok 2008. Ukrajina dostává za tranzit ruského plynu totéž co ČR nebo SR, tato služba je navíc obvykle regulovaná a současná výše poplatků stačí na obnovu sítí, vytváří i zisk.
Spor je v podstatě snadno řešitelný. Ukrajina chce cenu 235 USD a zvýšit tranzitní poplatky ze současných 1,6 USD/tis.m3/100 km na 1,7-1,8 USD/tis.m3/100 km. Rozpor tedy při objemu plateb Ukrajiny za plyn je minimální, to je ten paradox. Ukrajina také tvrdí, že není dořešen problém technologického plynu, to je ale minimální položka v celkových objemech dodávky plynu.
Ukrajinská delegace odjela z Moskvy a nemá podepsaný kontrakt na dodávku plynu na rok 2009. Má ale podepsaný kontrakt na tranzit plynu do roku 2010 ( i když ho nyní zpochybňuje). Kromě toho Ukrajina dlužila za rok 2008 2 mld. USD za odebraný plyn, z něj dosud splatila 1,5 mld. m3. Pokud dojde k arbitráži, tak bude Ukrajina ve velmi nevýhodné pozici, arbitráž ale obvykle trvá více měsíců nebo i roků.
I když se opakuje situace z roku 2006, Ukrajina neudělala příliš mnoho pro snížení spotřeby plynu, která je extrémně vysoká (Ukrajina je největší odběratel ruského plynu v Evropě) a neefektivní (zastaralé provozy, vysoké ztráty v sítích a neměřené odběry plynu pro obyvatele). Řešení ze strany EU je tedy v tom pomoci Ukrajině zefektivnit spotřebu plynu a zprostředkovat podpis smlouvy o dovozu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou místo na 1 rok za fixní cenu (která se obtížně prognózuje) za kontrakt na cca 3 roky na základě vzorce. Samozřejmě i pomoci v posouzení smlouvy na dodávku plynu po odborné stránce.
Pokud tedy nebude jasně označená Ukrajina jako viník současné krize a veškerá vina bude svalována na Gazprom, tak k dohodě nedojde. Je nutné donutit Ukrajinu, aby se rychle vrátila k jednání o kontraktu (má se to stát 8.1.) a byla upozorněna na penalizační platby za nesplnění smluv (to se týká i Ruska). EU správně označuje právě tento spor za obchodní nikoliv politický.
Dnes např. v Právu je správná reakce české podnikatelské sféry. Prezident Hospodářské komory ČR p. Kužel jasně označil Ukrajinu za viníka.
A návazně i GŘ Svazu průmyslu p. Liška, který vyzval ČR, aby výrazněji řešila problém v rámci svého předsednictví. Vůbec se jim nedivím, když slyší za jaké ceny nakupuje Ukrajina plyn a ještě dělá problémy, tak je to musí rozčilit. Zejména v období ekonomické krize, kdy i firmy v ČR jsou výrazně postiženy a nejsem si jist, že se jejich problémy řeší zásadním způsobem. To byly také 2 hlavní info, které jsem uvedl několikrát v rozhlase a TV, je dost info často i publikovaných o smlouvách Ukrajina – Rusko pro výrazný zásah ze...Automaticky kráceno

180608

11.1.2009 23:42

Z dopisu energetiků

Montaznik 88.?.?.?

Reakce na 180600

Pokračování -
Rusko pro výrazný zásah ze strany EU a tím i ČR jako předsednické země v tomto sporu. Vždyť Evropa je v tomto sporu jediným rukojmím a zatím jen přihlíží jak se situace zhoršuje.
Umím si představit jak by se choval např. ČEZ, zda by dodával elektřinu, kdyby mu někdo dlužil třeba 200 mil. Kč a ne 2 mld. USD.
Ještě dodávám, že Ukrajina nechce přistoupit na kontrolu sítí ze strany Ruska, protože tam došlo k machinacím a údajně"zmizelo" cca 200 milionů m3 plynu a stopy pachatelů vedou do nejvyšších politických pater.

180610

11.1.2009 21:26

Ukrajina hraje špinavou hru

flamewar 62.?.?.?

Hezky je to napsáno tady: http://blisty.cz/2009/1/9/art44675.html
Ukrajina si prostě myslí, že bude mít plyn skoro zadarmo i když jde kdykoli kdy to jen jde proti Rusku.
Je to ale možná dobře, alespoň si Evropa uvědomí na kom je závislá a bez jakých zdrojů se neobejde. Moc se o tom nemluví, ale kdyby Rusko začalo plyn prodávat do Číny a Evropu částečně odstřihlo, jsme totálně v háji. Zřejmě by došlo k zhroucení energetické sítě pokud by se začalo s nahrazováním plynu elektřinou. Snad si teď i zelenáči uvědomí, že v této situaci pár větrníků a fotovoltaických panelů moc nepomůže, je naprosto nutné začít se stavbou nových bloků jaderných elektráren, protože uhlí ještě budeme potřebovat na výrobu benzínu a svítiplynu až začne docházet ropa které stále víc odebírá Čína a Indie...

180593

11.1.2009 23:04

RE: Ukrajina hraje špinavou hru

Nasredin 85.?.?.?

Reakce na 180593

Máte naprostou pravdu. Rusko opravdu Evropu nijak zvláště nepotřebuje. Dostatečným důkazem je založení "Šanghajské organizace spolupráce", jejíž členy jsou kromě Ruska a několika postsovětských zemí, bohatých na ropu a plyn, Čína, Indie a se statutem pozorovatele, Pakistán a Írán. Rusko staví ropovody a plynovody do Číny, které mají, v budoucnu, pokračovat do Indie. Buduje nový, obří terminál na tichomořském pobřeží, aby mohlo dodávat suroviny do Japonska. Írán buduje ropovod přes Pákistán do Číny a Indie, do zemí, které mu nevyhrožují, ani ho neohrožují. Projekt Nabucco krachuje. Není o něj, ze strany dodavatelů, příliš velký zájem. Myslím si, že Rusko posílá Evropu do "druhé ligy". Rusko s Íránem uzavřelo smlouvu o tranzitu surovin přes ruské území a smlouvu o rozvoji jaderné energetiky. Také dodává do Íránu moderní zbraně. Jakmile dokončí rozestavěné produktovody, budeme se moci jen vztekat a nadávat.
K tomuto obratu došlo již dříve, po obklíčení Ruska NATEM (přes veškerá ujišťování Západu, že právě toto, po pádu SSSR, nenastane), při neustálém zesměšňování a urážkách Rusů i Ruska, zejména ze strany pobaltských pidizemí, ČR, Polska i odjinud. Šanghajská organizace buduje i vojenskou alianci. Prostě jsme Rusům dávali tak dlouho najevo, že jsou jen hloupí a ožralí mužici, že jsou jiní než Evropané, že je to spíše asijská země s odlišnou kulturou, že se máme mít neustále napozoru před ruskými imperiálními choutkami, až jsme těmi sračkami naplnili nádobu ruské trpělivosti po vrch. Teď máme výsledek - Hovno, namísto ropy a plynu. Ale chtěli právě toto evropští občané, obyčejní lidé? Pochybuji.

180606

12.1.2009 2:44

RE: Ukrajina hraje špinavou hru

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 91.?.?.?

Reakce na 180606

Všeobecne nikdy som nemal príliš vysoké mienku o kvalite ruskej práci kvôli SSSR (však uznajme do práce zväčša chodilo na oddych), ale keď museli niečo urobiť a keď sa vložia do toho tak je to urobené.

180620

12.1.2009 4:29

Z Ruska se stala dospělá a sebevědomá velmoc a to se mnoha lidem na západě nelíbí!

Montaznik 88.?.?.?

Reakce na 180606

Prostě jsme Rusům dávali tak dlouho najevo, že jsou jen hloupí a ožralí mužici, že jsou jiní než Evropané, že je to spíše asijská země s odlišnou kulturou, že se máme mít neustále na pozoru před ruskými imperiálními choutkami, až jsme těmi sračkami naplnili nádobu ruské trpělivosti po vrch. Teď máme výsledek - Hovno, namísto ropy a plynu. Ale chtěli právě toto evropští občané, obyčejní lidé? Pochybuji.
Evropa končí až za Uralem a podle toho bychom měli také s Ruskem jednat.Nevím, že by nás Rusko za posledních 20 let nějak ohrožovalo a z žádných příznaků nelze dovodit, že by se Rusko v budoucnu chystalo naši republiku nějak zachvátit, nebo ohrozit.
Těžkou krizi, která nás teprve v plné síle čeká, nezpůsobili "komunisté" nebo Rusko , ale prolhaná, nenažraná bankovní mafie z USA!!! Když tak nad tím celým "plynovým" problémem přemýšlím, zjišťuji, že nás - myslím tím západní Evropu, Rusko nepotřebuje.Ale my Rusko potřebujeme, jako zdroj surovin a potom jako obrovský trh, kam Evropa, především Německo umisťuje velkou část produkce.Kolik prodá Německo třeba v Rusku aut, včetně naší Škody, což je defakto též německá automobilka! Co by se stalo, kdyby hypoteticky Rusko zmizelo a nebylo by zde nic!!! Kdo by prodělal?
Myslím, že odpověď je jasná!Proto mně neustálé házení špíny na Rusko vadí.Nemusíme sice s ním být nějací úhlavní kamarádí kvůli minulosti, ale je nutné vytvořit s Ruskem jasné korektní vztahy,
i v rámci EU!
Takové se nevytvoří, když zde budeme chtít umístit radar a pořád proti Rusku brojit.Případnou protiraketovou obranu je možné vytvořit s Ruskem a proti tomu Kreml jistě není a několikrát to zdůraznil! Politika současné vlády je proti našim národním zájmům, ke kterým jistě především patří dobré a korektní vztahy
s Ruskou federací. Jako si budujeme dobré vztahy s EU a USA, je nutné také posilovat standardní vztahy s Ruskem.

180625

12.1.2009 15:50

RE: Z Ruska se stala dospělá a sebevědomá velmoc a to se mnoha lidem na západě nelíbí!

Karel z Čech 88.?.?.?

Reakce na 180625

Je hezké, že naši židé chtějí do Evropny, ale naši podnikatelé by se již měli začít zajímat o to, jak se dostat do Asie. Šanghajská organizace je oproti EU výrazně perspektivnějí, ale pro nás dost daleko. Tam se můžeme uplatnit jen pomocí Ruska, se kterým bohužel již nesousedíme. Ukrajina zdá se bude dělat obstrukce a přes Polsko s Bělorusko to také není právě ideální.

Ukrajina by zřejmě chtěla od Ruska plyn za stejnou cenu, za jakou ho má Bělorusko. O tom se nikde nemluví, že Bělorusko platí 200 dolarů za tisíc kubíků. Jenže to si měl Juščenko rozmyslet před tím, než začal vyzbrojovat Gruzii a než se začal hrnout do NATO.

Naší západní modlou je svobodný ničím neregulovaný trh. Rusko ve styku s námi (západem) se přizpůsobilo a prodává nám ropu a plyn za cenu určenou trhem. Nemá žádný důvod, aby nespřáteleným státům prodávalo za zvýhodněné ceny. Nepřátelským státům přece nemusí prodat vůbec. Je to vyloženě na jeho vůli. I USA mají seznam strategických výrobků, které nelze vyvážet do zemí velmi blízce s USA nespřátelených. Ropa a plyn jsou také strategické suroviny a pokud Rusko v zájmu své bezpečnosti je někomu nebude chtít prodat, tak s tím nikdo nic nenadělá. Jednalo by stejně, jako dnes jednají USA. Tedy nic by mu nebylo možno vytknout.

Kvikot Ukrajiny a europolitiků je proto jen licoměrnost. Nechce-li Ukrajina kupovat od Ruska, ať si na svobodném trhu koupí jinde, kde jí prodají. Na svobodném trhu je mojí věcí komu a za kolik budu chtít prodávat a toho, kdo kupuje, kolik je ochoten zaplatit. Nikomu třetímu do toho nic není, zejména není oprávněn kohokoliv nutit, aby prodal, když prodat nechce nebo aby prodal za konkrétní cenu.

Že popa, plyn neboi rakety s jadernými hlavicemi ve skutečnosti nejsou stejný druh zboží, jako housky na krámě, chápeme jistě všichni. Ovšem jak se který vedoucí politik západu rozčiloval, když se ropa prodávala za 147 USD? Bylo ticho po pěšině, protože cenu určovaly americké olejářské korporace. Tak proč dnes licoměrníci ohledně ruského plynu tak piští?

180672

12.1.2009 11:39

ZAJDANus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 212.?.?.?

Zdravím Vás...
úplně největší chybou bylo svěřit plynovody soukromím subjektům...katastrofa!!!!
jinak co se týče plynu...vyprdl bych se na něj...vůbec nechápu, proč už dávno nerozšíříme jaderné elektrárny...já od jedné bydlím 25km a vůbec mi to nevadí naopak to podporuju.

jo a nezapomeňte někdo vyzvednout že za všechno můžou židi... :_)))

180651

12.1.2009 21:47

Výbuch v Slovnafte

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Bratislavou pred chvíľou otriasli dva výbuchy. Bolo to smerom od Slovnaftu otriasali sa okna až pri Poluse.

180722

13.1.2009 11:05

RE: Výbuch v Slovnafte

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 180722

"BRATISLAVA. Bratislavským Slovnaftom otriasol dnes večer približne o 21.30 hodine silný výbuch, ku ktorému došlo po bezproblémom spustení prevádzky polyetylénu. TASR to potvrdili zdroje Slovnaftu.

V rafinérii došlo po explózii k materiálnym škodám, ale podľa neoficiálnych zdrojov si nevyžiadal výbuch obete na životoch.

Podľa obyvateľov bratislavského Ružinova sa nad podnikom zablyslo a potom bolo počuť výbuch. Podľa TA3 došlo v Slovnafte k výbuchu pri odtlakovávaní zariadení."


----------------

viz. také

V Slovnafte sa ozval výbuch

180779

14.1.2009 14:19

RE: Výbuch v Slovnafte

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 180779

To je normalni, stava se to i v jinych rafineriich. Pocitac zjisti abnormalni provozni stav a zarizeni se odtlakuje pres bezpecnostni vypuste a horaky. Boucha to nekdy silneji, nekdy slabeji (podle mnozstvi latky a tlaku v komore) tak jednou-dvakrat za rok vsude, kde se vyrabi etylen vetsinou pri nabehu nebo odstavce vyroby, kdy nejsou garantovany stabilni parametry reakce. Je to standartni bezpecnostni procedura.

Kdyby to nebylo pozde vecer, tak si ten vybuch kilometr od Slovnaftu nikdo ani nevsimne. Proste vypusteny etylen vytvori oblak, ktery je zapalen bezpecnostnimi horaky a bouchne. Materialni skody jsou nejspise par vysklenych oken primo v arealu a po.rany trenky nejakeho zamestnance co to jeste neznal...

Osobne vidim souvis s plynovou krizi na Slovensku, tipuju ze asi vypinali jednotku kvuli povinnemu snizeni odberu plynu...

180942

13.1.2009 14:04

update

aspirin 84.?.?.?

Takže Ukrajina sa rozhodla tranzit plynu blokovať a neprestáva si ulievať z cudzieho pre seba... kohútiky sú opäť zavreté.

180804

13.1.2009 21:50

RE: update

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 180804

do hry nakonec vstoupí realizace Baltského plynovodu, paralelnímu k projektu ropovodu a bude to. Pak bude moci Rusko dodávat svůj plyn bez obstrukcí, a když Ukrajina nebude chtít platit za plyn určený pro ni tržní ceny, pak už nebude problém ji odstřihnout bez rizika kradení tranzitního plynu.

180846

14.1.2009 7:57

Hovorím za poškodené slovenské podniky!

Santos 193.?.?.?

Hovorím za poškodené slovenské podniky!
JEDINE:!
Hromadná žaloba na SPP zo strany poškodených podnikov by bola tým najlepším riešením.
SPP by len zdvíhalo ceny ale povinnosti si nechce plniť.
Mňa ako zákazníka nezajíma odkiaľ má SPP plyn môže ho mať aj z Marsu.
Rovnako ma nezaujímajú spory Ruska Ukrajiny a Turmenistánu. [bliji]

180880

14.1.2009 11:10

Pohled z druhé strany

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

možná je to vše trošku jinak. Možná ne. Těžko říct, kdo lže. Každopádně, zde jsou dva články, které plynovou kauzu vidí jinak.

Čo keď Putin blafuje? A nemá už plyn...

Ukrajinci: Rusko púšťa málo plynu

180915

14.1.2009 11:55

Krycí akce USA?

petens 81.?.?.?

Objevilo se nekolik spekulaci a z Ruska i primych narazek, ze za krizi v dodavce plynu muzou USA (pri ovladaji Juscenka).
Myslite ze je to mozne?
Snazi se tak odvest pozornost od deni v Gaze a poskodit Rusko?

180922

Příspěvků: 34

11.01. 00:38 MedaBeda  Já být teď na Ukrajině
11.01. 01:52 l.leimas  RE: Já být teď na Ukrajině
16.01. 11:53 Anellus  RE: Já být teď na Ukrajině
11.01. 02:23 Kadencecrazy  RE: Já být teď na Ukrajině
11.01. 02:09 sxgo  Plynový pat
11.01. 02:50 Oracle  RE: Plynový pat
12.01. 01:08 p  RE: Plynový pat
11.01. 05:35 Hm  2009
11.01. 17:22 janko  RE: 2009
11.01. 18:59 Oracle  RE: 2009
12.01. 03:08  casopis OGONOK
11.01. 10:13 Alexa  Děti na pískovišti
11.01. 10:30 Gösta z Mosta  Modre puppet states
11.01. 18:55 Oracle  RE: Modre puppet states
11.01. 12:09 jan386  Jak to vlastně začalo?
11.01. 17:03 Honza007  RE: Jak to vlastně začalo?
11.01. 19:03 sxg  RE: Jak to vlastně začalo?
11.01. 22:05 Karel z Čech  RE: Jak to vlastně začalo?
11.01. 23:40 Montaznik  Uvádím zde část dopisu z odborné diskuze energetiků, ze které je trochu jasno
11.01. 23:42 Montaznik  Z dopisu energetiků
11.01. 21:26 flamewar  Ukrajina hraje špinavou hru
11.01. 23:04 Nasredin  RE: Ukrajina hraje špinavou hru
12.01. 02:44 Oracle  RE: Ukrajina hraje špinavou hru
12.01. 04:29 Montaznik  Z Ruska se stala dospělá a sebevědomá velmoc a to se mnoha lidem na západě nelíbí!
12.01. 15:50 Karel z Čech  RE: Z Ruska se stala dospělá a sebevědomá velmoc a to se mnoha lidem na západě nelíbí!
12.01. 11:39  ZAJDANus
12.01. 21:47  Výbuch v Slovnafte
13.01. 11:05 MedaBeda  RE: Výbuch v Slovnafte
14.01. 14:19 Kevin  RE: Výbuch v Slovnafte
13.01. 14:04 aspirin  update
13.01. 21:50 MedaBeda  RE: update
14.01. 07:57 Santos  Hovorím za poškodené slovenské podniky!
14.01. 11:10 MedaBeda  Pohled z druhé strany
14.01. 11:55 petens  Krycí akce USA?

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 64 čtenářů částkou 16 204 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 0

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 0

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 1

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Obnovitelná energie mohla způsobit totální výpadek rozvodné sítě13.01.21 09:36 Rakousko 13

Smlouvy s výrobci vakcín jsou tajné, nemohou je vidět ani europoslanci12.01.21 19:03 Evropská unie 3

Probuďte se: Uzamčení jsou navržena tak, aby vydržela navždy12.01.21 16:01 Neurčeno 4

Současné prodlužování nouzového stavu je porušením mnoha zákonů12.01.21 11:46 Česká republika 0

Velký reset, krátký distopický film s čs titulky11.01.21 23:11 Neurčeno 0

Síť Parler přestala existovat11.01.21 19:03 USA 5

Policisté v Německu protestují proti povinnému očkování proti COVID-1911.01.21 16:39 Německo 4

Další krůček k otroctví11.01.21 11:42 Česká republika 3

Jaroslav Turánek 1. díl: Všichni nereagují na vakcíny stejně, část populace bude reagovat negativně09.01.21 17:58 Česká republika 1

Američtí manažeři sjíždějí fotky z obsazení Kapitolu. Když najdou svého zaměstnance, má padáka09.01.21 11:15 USA 3

Noc dlouhých nožů v USA09.01.21 10:28 USA 2

Zpěváka vyhodili ze soutěže, protože kritizoval opatření proti kovidu. 08.01.21 11:34 Německo 2

Na web Badatel bylo podáno trestní oznámení za "šíření poplašné zprávy"08.01.21 11:27 Slovensko 2

A další BLM/Antifa demonstrant v Kapitolu - Adrian De Los Dios08.01.21 07:16 USA 0

Měnové kurzy

USD
21,68 Kč
Euro
26,19 Kč
Libra
29,45 Kč
Kanadský dolar
17,02 Kč
Australský dolar
16,70 Kč
Švýcarský frank
24,34 Kč
100 japonských jenů
20,88 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,78 Kč
100 maď. forintů
7,27 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
29,49 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 619,31 Kč
1 unce stříbra
537,07 Kč
Bitcoin
807 548,38 Kč

Poslední aktualizace: 16.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 672