Diskuze k článku

Lekce válečných úspěchů a neúspěchů

Příspěvků 36

2.9.2008 23:32

dovětek

wilonix 213.?.?.?

Pravdou zůstavá že Rusko byť má špičkové vojenské technologie tak jen máloco z nich je skutečně zavedeno v armádě. Buď na to nejsou peníze nebo se prostě vyčkává až bude ta pravá doba (hlavně je to vidět v letectvu a těžké technice). Dále má neustálé potíže se spojovací technikou - ne že by neměli spojovací techniku na úrovni ale opět ji má v tom lepším případě jen pár jednotek. Dále je třeba doplnit potřebné satelity (komunikační, špionážní a satelity řady GLONASS)do plného stavu. Stejně tak přístroje nočního vidění a jiné pomůcky. Ale situace se neustále zlepšuje a nejspíš to nepude dokud neodejdou staré komunistické kádry sedící na vysokých armádních postech. Staříci se holt většinou bráněj novinkám a tak je třeba ještě chvíly počkat. Ovšem jedna věc mě zarazila a to předevšim kecy našich vojenskejch "odborníků" který vedly kolem výcviku ruskejch jednotek. Je vidět že naši "experti" maj ruskou armádu furt za pitomce který jsou určený jen k hromadnýmu odstřelu v první linii. Bohužel pro nás (a naše západní bratry) to už tak 10 let neplatí. Dneska probíhá výcvik v ¨ruské armádě zcela obdobně jako v armádách NATO (jen je mnohem tvrdší - respektive z našeho pohledu). Doporučuji si přečíst nějakou knihu od Marka Chlíbka který se tematu věnuje poměrně podrobně. Porovnávat obě armády je zcela zcestné protože bojů se účastnila pouze 58. armáda - veteráni z Čečenska. Počet jejich příslušníků byl asi 16 000 vojáků a 150 Ks těžké techniky - z toho asi 30-40 tanků, několik samohybnejch houfnic 2S3 Akatsiya, pár BVPček, několik BTRek a do 10-ti kusů BM21 GRAD. To je všechno co se akce účastnilo - vlastně málem bych zapoměl na letectvo - tam bohužel počty nevim ani přibližně tak jen doplnim že šlo o letadla SU25 (ztráta 3ks) a TU22 (v roli průzkumnejch letadel - ztráta 1 kus). Je tedy zřejmé že převahu měli rusové pouze v letectvu - a tam navíc díky absenci rušiček nebylo možno využít potenciál naplno - jelikož v jinejch útvarech byly Gruzínci v početní převaze. Zásah z ruské strany plánován zřejmě nebyl a místama to vypadalo na dost velkou improvizaci. Kecy o tom že se Gruzínci nemohli Rusum ubránit je troch nasnadě - jistě v dlouhotrvajícím konfliktu stěží ale zde měli prostě lepší karty a promrhali je. To že se neudrželi ani dva dny svědčí především o tom že gruzínští vojáci jednak neměli dobrej výcvik ale hlavně jim chyběla motivace - bojovat (až na pár jednotek) prostě nechtěli. US a Izraelští poradci tedy při výcviku - byť ho vedli skoro 4 roky - selhali na plné čáře. A nebo je tu možnost že prostě výcvik NATO taky žádnej zázrak neni.

169587

3.9.2008 0:07

RE: dovětek

mech mechcz (zavináč) gmail (tečka) com 82.?.?.?

Reakce na 169587

Moc pěkně jsem si rozšířil obzory, dík. Zajímalo by mě, kolik lidí, kteří sem chodí, si myslí, že Rusko je agresor... Resp., je tu někdo takový?
Nedělám si o našich bratrech na východě žádné iluze, ale jsem rád, že jsou tou protiváhou v nadcházejících časech [cool]

169588

3.9.2008 0:31

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169588

Jistě tu najdeš i takový ale mám pocit že hledání (hezky po Havlovsku) "hlavního agresora" je trochu pasé. Z vojenského hlediska šlo o agresi Gruzie proti autonomní republice Jižní Osetie - v tomto šlo o porušení smluv z roku 92-94 kdy se Gruzie zavázala že připojení Osetie, Abcházie a Adžárie (násilně připojena za prezidenta Sakašviliho - čily už tam poprvé porušil smlouvy) nebude násilnou cestou a dohlížet na to měli právě smíšené Rusko-Gruzínsko-Osteské jednotky pod patronací OSN a OBSE - útokem dne 7.8.2008 došlo nejen k porušení těchto smluv ale došlo i k útoku na Rusko-Osetské jednotky pod patronací OSN. Z morálního hlediska vedla Gruzie útok na spící civilisty což je ještě horší zločin než to první. v obou případech bylo právo na straně Ruska - v tom prvnim to bylo napadení jejich vojáků a jednotek OSN (je to stálý člen) a v tom druhém případě jim právo dávala povinost ochránit civilisty na území boje. Neni se čemu divit - po tom jakou bídu předvedla Belgie v Kongu kdy nedokázala sama rozhodnout a OSN se ukázalo jako hašteřící celek neschopnej jakkoliv reagovat až po neskutečně ostudnou roli KFOR v bejvalý Jugoslávii a jejich přihlížení probíhajícím zvěrstvům. Konečně jednou nějaká armáda udělala to co měla udělat a hned je to špatně. Holt plnit dohody se v "demokracii" a západnim světě nenosí. Tim třetim a podle mě tim hlavnim důvodem proč Ruská strana zasáhla bylo prostě jen varování západu "tak tohle ne přátelé - tady vám pšenka nepokvete". Ať už je Ruskej důvod jakejkoliv (a je jasný že v tom neni jen ona proklamovaná pomoc civilistum) tak Rusko dalo NATO (rozuměj USA) jasně navědomí že svý hranice a přilehlí okolí bude bránit i silou bude li to třeba. Rusum už de dneska z jejich hlediska o holý přežití a tak nemaj co ztratit.

169589

3.9.2008 0:37

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169588

Omlouvám se Belgické jednotky mise OSN pod velením generála Romea Dallaira přihlíželi genocidě samozřejmě ve Rwandě a nikoliv v Kongu.

169590

3.9.2008 1:11

RE: dovětek

Aja 74.?.?.?

Reakce na 169590

Tusim, ze to byly mezinarodni jednotky OSN, Romeo Dallair je Kanadan.
Po navratu se pokusil o sebevrazdu; docela zajimava je jeho kniha "Podal jsem ruku dablovi", prave o katastrofickem selhani v Rwande.

169591

3.9.2008 1:16

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169591

Aby to bylo ještě složitější tak se narodil v Holansku.

169592

3.9.2008 1:38

RE: dovětek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 169587

Nemyslim, ze by vycvik od zahranicnich instruktoru, at uz ze USA nebo Izraele nebyl kvalitni. Problem bych videl spise v moralce. Vite propaganda muze zmasirovat klidne zbytek sveta, ale prislusnici gruzinske armady vedi, jestli pomoci tezke artilerie napadli spici mesto. Podle vseho tuhy odpor kladly pouze specialni jednotky nasazene v prvnim sledu.

Ranou do vazu moralce gruzinske armady bylo striktni zamereni destrukce na cile vojenskeho charakteru. Vedeni v Moskve se vyvarovalo msty a dim doslo k naprostemu moralnimu rozkladu gruzinske armady. Jiste psychologicke aspekty, typu batalion Vostok pomohou. Argentinci si mysleli, ze ve valce o Falklandy budou proti nim nasazeny pluky sikhu. Zatimco celili "pouze" utoku pluku SAS a vysadkaru. Toto jsou vsak pomocne faktory v Gruzii.

Za hlavni faktor lze jeste povazovat necinost Zapadu, ktery je vyzbrojil, vycvicil a vytvoril i politicke zazemi naklonene k silovemu reseni. Toto bylo chapano ze strany Gruzincu jako zrada, z toho duvodu se neporusene spickove zarizeni na komunikaci dostalo Rusum do rukou. Co si asi mohl myslet obycejny gruzinsky vojak? Zapad se na nas vysral a Rusove likviduji cile vojenske povahy. V takove situaci po rozplynuti snu o snadnem vitezstvi tezko hledat motivaci k boji.

Saakasvili, jak rekl natvrdo rusky president Medvedev je politicka mrtvola. Paradoxne jeho pozici posiluje pritomnost ruskych vojsk na gruzinskem uzemi. Z taktickeho vojenskeho hlediska je to mozna nutnost, ale z hlediska politiky je to strategicka chyba. Moskva by se mela ztahnout a to, co nejrychleji a vubec nezasahovat do vnitrni situace. Jedine, co muze Saakasvili udrzet pri moci je brutalita a sila. Tim se v Kremlu nemusi znepokojovat, to uz je problem Zapadu, ktery by se v tom byl bud nucen vymachat nebo zastavit podporu. Horkost zrady zustane v Gruzii dlouho, vztahy se Zapadem to bez ohledu na ekonomickou podporu poznamena dlouhodobe. Jedine,co to muze urovnat je pritomnost ruskych jednotek v Gruzii.

169594

3.9.2008 15:09

RE: dovětek

Robocrep 217.?.?.?

Reakce na 169594

Myslím, že z konfliktu plyne ponaučení i pro naší armádu.
AČR je srovnatelná s gruzínskou armádou (nevím jestli co do velikosti, ale určitě v typu výzbroje)
Takže bychom se proti Rusku bránili cca 2 dny... A že jsme v NATO? I kdyby přišly jiné armády NATO na pomoc, tak než se rozhodnou, seskupí, vytvoří plány, tak útočník je už zase zpátky doma v teple.

169662

3.9.2008 20:30

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169662

Stěží - pozemní útok by byl bez zabrání (nebo dohody) Ukrajiny, Polska a Slovenska nemžnej. U leteckýho jsme opět stejně jako u pozemního odkázáni na schopnosti našich sousedů. Byť by byly jistě použity letadla typu SU 24 (nebo SU 34). Tak naši sousedé maj poměrně hornatý oblasti (přízemní let který je nutností pro utajení před radary) a tak je dost těžký dostat se k nám bez prozrazení. Někdo může namítnout že letoun TU22 (sestřelen nad Gruzií) byl také dělán s tím aby se procpal PVO nepřítele bez prozrazení a nedokázal to - ovšem musíme si uvědolit že letěl (a byl sestřelen) ve vejšce kolem 13 000 m nad mořem což neni obvyklá vejška průniku) kde se prostě před radarem s takovou krávou skrejt nedá. Zde byl největší faktor předevšim selhání vojenské rozvědky která nezjistila že Gruzie sehnala Systémy schopné útočit i do těchto výšek.
AD Pan Bartošek. Vycvicěné nebo nevycvičené piloty - To máte u PVO celkem jedno. SU25 (nejčastějšim cílem Gruzínské PVO) útočily ve výškách ve kterých na ně bylo možné vést palbu i z přenosných PVO. Pokud na vás poletí jedna střela tak se jí nejspíše vyhnete ale pokud na vás letí 5 tak spíše ne. Američané v Iráku a Afghánistánu maj/měli situaci o to lehčí že tyto prostředky (byť v Irácké armádě značně rozšířené) používány nebyly. Povstalci jsou proti leteckým úderům bezmocní ale pokud by Rusko vzalo vyzbrojování Gruzie těmito prostředky osobně (a že se o to aby se to povedlo někteří US senátoři snaží) pak by mohlo také dodat Iráckejm partizánum "pár" systémů IGLA-S a US piloti maj po srandě. A první dny by byly značně tvrdé - Vzhledem k tomu že američani nad irákem lítaj s vědomim že je nemá co ohrozit tak dost zanedbávaj využívání ochranejch prostředků při letu nad nepřátelskym územim. Všimněte si při nějakém videu z leteckého útoku (pokud se k ná dostane) ani nepoužívaj světlice. Přitom jde o nejnebezpečnější (pokud jde o ohrožení těmito systémy) část letu.

169706

3.9.2008 22:40

RE: dovětek

supino1 supino1 (zavináč) azet (tečka) sk 213.?.?.?

Reakce na 169706

ak môžem podotknúť...


"ale pokud by Rusko vzalo vyzbrojování Gruzie těmito prostředky osobně (a že se o to aby se to povedlo někteří US senátoři snaží) pak by mohlo také dodat Iráckejm partizánum "pár" systémů IGLA-S a US piloti maj po srandě. A první dny by byly značně tvrdé - Vzhledem k tomu že američani nad irákem lítaj s vědomim že je nemá co ohrozit tak dost zanedbávaj využívání ochranejch prostředků při letu nad nepřátelskym územim. Všimněte si při nějakém videu z leteckého útoku (pokud se k ná dostane) ani nepoužívaj světlice. Přitom jde o nejnebezpečnější (pokud jde o ohrožení těmito systémy) část letu."

Rusko...teda ZSSR prehral vojnu v Afganistane...prečo? Lebo USA poskytli mudžahedínom Stingery....to bolo OK. Keby teraz to isté spravilo Rusko (ako nástupca ZSSR)bol bny z toho medzinárodný škandál. Presne ako píšete, vždy je dbojaký meter. Uznať Kosovo za nezávislé je akt demokracie..xexe..uznať Abcházsko a J. Osetiu za nezávislé je niečo nemorálne...minimálne...Kde zostala tá ospevovaná demokracia??...neviem komu na účte.
Vojensky...Gruzínsko "muselo" prehrať....čo sa má taký krpec stavať do "veľkého"? A toto viac-menej akceptujú aj USA. Saakašvili sa len ukázal, čo je vlastne zač. Hlupák dosadený USA. On veril...USA.

169726

4.9.2008 10:14

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169726

"Rusko...teda ZSSR prehral vojnu v Afganistane...prečo? Lebo USA poskytli mudžahedínom Stingery...."
To je značně nepřesné - Rusko v Afghánistáně prohrálo ze stejného důvodu jako Američani ve Vietnamu - naprosté selhání bojové morálky a proto že válka byla čistě politickým aktem a nikoliv vojenskou nutností - možná že to vypadá hezky ale v praxi je jedno jestli bráníte cizí zem před imperialismem nebo bráníte na cizim území expansi komunismu. Možná vám to zajistí body na domácim kolbišti ale ti vojáci co tam přijedou jsou hned konfrontováni se skutěností že tam o jejich pomoc před tím či oním nikdo z místních nestojí. Doma o ně taky nikdo nestojí protože se válka stává automaticky nepopulární - zvláště když se nedaří. A pak se jen hledá cestička jak ven - nebo se rozšiřujou fráze o tom jak jsme mohli vyhrát kdyby do toho nekecali politici atd...
Pokud jde o ony Stingery tak i spousta pilotů z AFG potvrdí že mnohem větší strach měli z oněch hor než z toho že budou sestřeleni (hlavně piloti vrtulníků). Hodně sestřelů bylo předevšim pár dní po tom co USA dodala přes Britskou MI6 a pakistánskou ISI rakety Stinger. Poté co bylo několik těchto systémů při bojích "zajištěno" byla k dispozici prakticky do měsíce připravena účinná protiopatření v podobě kontejnerů nebo konstrukčních návrhů u výtokovejch trysek motorů a připraveny nové typy světlic (údajně meli zvýšit pravděpodobnost přežití o 90%). Dále u vrtulníků doházelo k používání vysokého stupně manévrování a speciálních manévrů při útoku - část těchto manévrů má ve svém repertoáru přerovská tygří letka (pozor je to stále ještě dost slabý odvar).
Ps. Rusko dejme tomu zase dodávalo systémy PVO Vietnamu atd... Takhle to nejde brát - ty tohle já tamto - to je jak chování malejch dětí.

169794

3.9.2008 22:46

RE: dovětek

supino1 213.?.?.?

Reakce na 169706

ale no...Hitler tiež obišiel Maigonotovu líniu...cez Belgicko a Holandsko... Naozaj tak veľmi veríte v NATO???... Čo by spravilo NATO...hlavne hneď...ak by Rusko napadlo Poľsko, Slovensko aj Maďarsko? Hlavne by sa dohadovali, aký postoj treba zaujať...xexe...ale napadnutým je to na prd. USA zbytočne provokujú Rusko, a OS používajú hlavne, skoro výlučne, na ekonomické ciele. Je to smutné, podľa mňa fakt.

169727

4.9.2008 3:03

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169727

Pokud vim tak Hitler Maginotovu linii neobešel ale naopak zaútočil na její klíčovej bod - pevnost Eben Emael. Netušim kde jste sebral že snad věřím v nějakou podporu NATO. Zrovna já proboha.

169758

4.9.2008 8:08

RE: dovětek

Robocrep 217.?.?.?

Reakce na 169758

> Netušim
>kde jste sebral že snad věřím v nějakou podporu NATO. Zrovna
>já proboha.

Váš názor na NATO opravdu nešlo z příspěvků moc vyčíst.

No já vidím NATO jako takový zájmový spolek. A to doslova.
Něco jako když se jednou týdně schází parta chlapů, zastřílejí si na terč, ukazujou si kdo má větší bouchačku a představujou si, kdy jí konečně vyzkouší na opravdovém zloduchovi (což se samozřejmě nikdy nestane).

Říkat obranný pakt je zavádějící. Pokud vím, tak nikdy v historii NATO nezafungovalo tak, jak se
prezentuje (tedy jako obránce v případě napadení kohokoliv z členů), zato se už projevilo útočně!
Kromě toho, mají-li všichni členové bránit napadeného, co jako by se mělo stát pokud jeden člen napadne jiného?
Navíc, pokud je jeden člen -USA- zdaleka nejsilnější a chovají se v mezinárodní politice tak agresivně jak se chovají, je to v důsledcích stejná situace jako kdyby žádný pakt nebyl.

169777

4.9.2008 10:22

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169777

NATO nikdy obranym paktem nebylo. NATO už dneska slouží jen jako servisní organisace USA - kdykoliv už na něco USA nestačí tak do toho zatáhne koalici ochotnejch pitomců, kterejm vykládá něco o tom že nejde jen brát ale je třeba taky dávat. Zkuste hádat proč se nato rozšiřuje směrem na východ - především z toho důvodu že starý členové (s vyjimkou poslušnýho psíka GB) už maj spolupráce v NATO plný zuby a jsou tam jen proto že tam jsou. proto musí NATO na východ - nikdo jinej než ty zpitomělí postbolševický regiony už jim na to pohádku o šíření demokracie a lidskejch práv (někdy též pravdy a lásky) nechtěj věřit a místy dokonce ani tolerovat. Jen pitomci typu Švancenberg, Vondra, Parkanová, Topolánek, Havel a naši Polští sousedé kteří se do svejch pozic dostali ve většině případů díky Sorosově nadaci nám furt hlásaj svět plnej blahobytu pod starostlivim příkrovem USA.

169796

4.9.2008 22:09

RE: dovětek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 217.?.?.?

Reakce na 169758

>Pokud vim tak Hitler Maginotovu linii neobešel ale naopak
>zaútočil na její klíčovej bod - pevnost Eben Emael.
ehm... Eben Emael predovštkým nepatrila do Maginotovej línie, už preto, že je v Belgicku.

169856

5.9.2008 12:57

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169856

Měl jsem za to že je součástí tohoto obraného valu - ale mohu se mýlit.

169924

5.9.2008 18:13

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169924

Tak se omlouvám šlo o klíčový bod belgické linie budované kolem Albertova kanálu. tvrdilo se o ní že je konvenčním pozemním útokem nedobytná. Při jejím obsazení bylo použito speciálních výsadkových oddílů a poprvé v historii byly použity nálože s kumulativním účinkem. pevnost padla především z důvodu naprostého selhání jejich obránců.

169958

14.11.2009 17:48

RE: dovětek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 169758

To je pro mne naprostá novinka, že pevnost Eben Emael je součástí Maginotovy linie. [velký smích] Mám v tom prostě asi gulaš. Já si vždy myslel, že Eben Emael leží v Belgii na břehu Albertova kanálu. [překvapení]
Nicméně je fakt, že němečtí výsadkáři a ženisté tuto pevnost dobyli.

204786

4.9.2008 1:25

RE: dovětek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 169706

Pravidlo cislo jedna. Nikdo nepodcenuj maleho holohlaveho usmivajiciho se starika!! [smích] Jedna vec je chyba rozvedky, nelze vedet vsechno, ale je dobre pocitat s neprijemnymi prekvapenimi. Druha vec je, ze ke ztrate letounu nedoslo najednou. Nevim jake takticke ukoly melo letectvo plnit pak jsou do jiste miry letecke ztraty zamenitelne za ziskani jinych vyhod , ale Tu22 sestreleny ve velke vysce, pokud to nebyl prvni setreleny letoun je hruba chyba a podceneni protivnika. Obvzlast kdyz je jasne, ze militarizace Saakasviliho rezimu narostla v obrovskem objemu. A ja mam pocit, ze prvni ztrata byla dvakrat SU-25. Amici taky byli na rane nez sundali PVO a komunikacni systemy v Iraku, vsechno oddelat kridlate rakety nedokazou.

Treti vec, o ktere jsem nemluvili je poskytnuti satelitnich informaci ci jinych zdroju on-line ze strany USA. V Moskve si toho mohou byt vedomi, ale bez jednoznacnych dukazu a pokud nechteji dalsi vysostreni politickych vztahu, coz nechteji. Tak se o tom mluvit verejne nebude, protoze by to de facto znamenalo valecnou akci USA proti Rusku. Dodavky zbrani se konat ted do Gruzie ze strany USA nebudou, 1 miliarda pomoci je jasne definovana jako civilni. Rusko taky vyrabi spickovou vojenskou techniku a mohlo by ji dodat, do rekneme pro Zapad velmi problematickych regionu.

169752

4.9.2008 3:24

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169752

No pokud vim tak TU22 prováděl to co by mělo bejt na systémech AWACS (v Rusku spíš A50 Mainstay). SU 25 ztratili v malejch vejškách - lze tedy předpokládat že věděli že nepřítel disponuje technikou která může v omezeném rozsahu působit proti bitevníkum - zde se jedná o klasický případ podcenění nepřítele. Ovšem pokud jde o systémy útočící i do velkých výšek - tak tady se přikláním skutečně k selhání rozvědky. Pokud jde o satelitní snímky atd. tak důkazy jsou podle mě v oněch Humrech co zabavily. Spíš se tedy opět přikláním k názoru že ještě nenastal vhodnej čas na konfronteci - z ruského pohledu (z toho amerického je vidět že američanum začíná ujíždět vlak). Mám pocit že ani tak nejde o snahu vyhnout se konfliktu (kterej je zřejmě nevyhnutelnej protože pochybuji že zrovna USA upustí od pokušení ovládat většinu zdrojů světa) ale o snahu každé strany naverbovat a zalarmovat co nejvíc spojenců. Pokud jde o vyřazení PVO Iráku tak Irák selhal z hlediska taktického - nejen že před útokem nenařídil radiovej a radarovej klid (tak jako to bylo v Srbsku - což mělo za následek že srbské PVO bylo útokem jen lehce poškozeno a představvalo problém po celou dobu bombardování) proto byly veškerý jeho hlavní složky PVO zničeny hned nazačátku a tim druhym faktorem byl absolutní zahlcení jeho systémů - na ně neútočilo 20 letadel jako na Gruzii ale stovky s elektronickym krytim. irácká PVO byla při vší úctě na úrovni max 70-tejch let a předevšim špatně rozmístěná. palebný posty se nepřekrejvali a větší seskupení bylo jen kolem Bagdádu ale opět mizerně rozestavěné. Díky satelitním snímkům znali amíci přehled stanovišť nazpaměť. Naopak Gruzie radary vypnula a používala jen mobilní - druhej problém byl v tom že gruzie k vojenskejm účelum používala i radary procivilní letectví a to se rusum moc nechtělo ničit. třetim faktorem bylo ono dodávání informací třetí stranou.

169761

4.9.2008 4:05

RE: dovětek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 169761

Vim, ze Srbove i po 78 dnech bombardovani predstavovali problem a letadla utocniku musela litat ve velkych vyskach.Muze byt, ze to je jak pisete a chyb bylo mene nez pisi autori clanku. Tenhle prispevek ma velmi dobre a padne argumenty, nenapada me nic, cim bych je mohl zpochybnit.Utok na Iran je silenstvi, ktery velmi pravdepodobne vrhne svet drive ci pozdeji do posledni valky. Rvacka o tencici zdroje nemuze jinym zpusobem skoncit. Nakonec se zkrizi primo zajmy nuklearnich velmoci a bude po ptakach. [pláč] Jedine, co je pozitivni, ze zadni prasivci zenouci lidi na valecne jatka se v suchu neschovaj jako obvykle pri svetove valce. [mrknutí jedním okem]

169765

4.9.2008 9:53

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169765

chybou bylo že na leteckejch základnách RF ze které startovali ony bitevníky nebyly kontejnery REB.To by měla bejt samozřejmost navíc v situaci kdy máte letiště jen pár kilometrú od horké zóny. SU25 je může nosit tak to nechápu o to více. Nevim jestli to tak autor článku zamýšlel ale rozhodně ta kritika není myšlena zle a podle mě měla bejt ještě tvrdší - předevšim v oblasti těžké a letecké techniky. Je pro mě skutečně nepochopitelné v době kdy se RF chlubí tanky T95 a T2000 aby měla v aktivní výzbroji ještě kousky ze 60tejch let (ať už byl T64 seberevolučnější tak už je dávno za zenitem). Bral bych jako nejhorší tank T90 poté T80UM a klidně pár T80UM2 (T2000) a T95 - nikdo neříká že to musej bejt stovky nejmodernějších tanků ale proboha 1 ukázkovej prototyp? Letectvo to samý - proč proboha ještě nedošlo k modernizaci Migů29 na standart Mig35 stejně tak SU27/35. Jeden letoun SU37?? Na co Rusko proboha čeká. Co ještě potřebuje jako důkaz aby začalo brát své obkličování vážně a začalo se připravovat. Další složkou je PVO - špičkové PVO + velmi dobré rozmístění ale velmi málo nejmodernějších systémů. Námořnictvo Podle američanů je Ruské námořnictvo velmi dobř vycvičené ale opět je v porovnání s rivalem nicotné - jistou vyváženost přinášejí těžké křižníky třídy Kirov (podle některých dokonce nejlepší a nejsilnější hladinové plavidle které kdy bylo postaveno) jenže ty jsou v činé službě 2!!! to je málo. Pěchota bych řekl přežila rozpad nejlépe - došlo k zeštíhlení a zkvalitnění výcviku a zde skutečně lze vytknout jen absence oněch přístrojů NV a dalších technickejch hraček (který ale podle mě maj na funkčnost pěchoty jako celku jen malej vliv). Je lepší jedno kopnutí směrem ke generalitě v podobě "nelíbivého" článku než se koupat ve vlastní krvy abych přišel na to samé.

169791

4.9.2008 13:59

RE: dovětek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 169791

Ja bych rekl. ze pokud to kysele generalita pripustila verejne a verejne se o tom kriticky pise, tak veci se daly do pohybu. Limity jsou samozrejme omezenost zdroju. Rusko celi po jelcinovskem chaosu obrovskemu mnozsvi problemu pocinaje socialni sferou. Jiste Vladimir Putin vi, proc na zacatku rok vyhlasil rok rodiny, korupce, utlum v prumyslu, nebostacnost v potravinach... Prioritou je logicky strategicka vojenska parita a nuklerni bezpecnost Ruska. A ta stoji ohromne mnozstvi zdroju, odhaduju, ze tak polovina volneho potencialu jde na vymenu strarych balistickych raket na konci zivotnosti za nove Topoly a Bulavy, rocne to muze byt odhadem tak 10-15 kusu.

I to je duvod, proc Moskva odmita radar, bude jit stat prostredky, ktere nutne budou tolik chybet jako investice do vazne poskozene spolecnosti v Rusku, ale Rusove i narody zijici v teto zemi maji velkou vitalitu a drive nebo pozdeji se jejich spolecnosti vzpamatuji a prejdou do normalniho rezimu. Obvzlast kdyz mocenska elita je skutecne ochotna timto smerem zamerit svou vuli a zdroje na podporu.

169815

4.9.2008 14:56

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169815

Ano demografický problém je to nejhorší čemu dnes musí Rusko čelit (ovšem přiznejme si - stejně tak Evropa - pokud nechceme za pár let bejt jednou velkou "štastnou" arabskou populací). Těžko říci jestli je na vině více přirozené vymírání nebo jen odchod velkého množství (především mladých lidí) z postsovětského a jelcinovského Ruska. Nicméně pokud se podaří tento stav obrátit pak bude mít Rusko jednu nespornou výhodu - ono se v případě populační expanze nemusí bát že by pro jeho lidi nebylo v jejich zemi místo - nicméně dovolím si takovou jednu fantasii (ne však nereálnou) - je docela dobře možné že pokud se nepodaří zarazit populační expanzi v Číně tak dojde k tomu že tito budou ve velkém emigrovat do Ruska a zabydlovat se na Sibiři (což je trochu lepší verze budoucnosti než válka obou). Sibiř je bohatej kraj (co do nerostů a primárních surovin - dřevo, zvěř, potraviny v podobě lesních plodů) a navíc jsou jeho jižní části velmi úrodné - většinou jde o černozem v povodí toků - čily hlady by tam nikdo netrpěl. otázka je nakolik by Rusko tolerovalo že spoustu jeho občanů vlastně tvořeji číňani.

169825

3.9.2008 2:02

RE: dovětek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 169587

Ja bych rekl, ze jde taky o omezenost zdroju a priority pri jejich vyuzivani. Momentalne je v ruskou prioritou udrzet strategickou vojenskou rovnovahu.Takze vetsina zdroju jde do vojenskych druzic, vymeny starych strategickych raket za nove, vystavby novych modernich ponorek a prezbrojeni starsich typu na moderni rakety typu Bulava...Tato doktrina s prefernci nuklearniho odstrasujiciho arsenalu na ukor pozemni armady fungovala v USA v 50-tych letech. V omezenem lokalnim konfliktu lze uspesne pouzit specialni jednotky, at uz maji nebo ne spickove vybaveni. Situace by se diametralne zmenila pri rozsahlejsim konfliktu.

Kazdopadne i z hlediska nakladu ekonomickych a minimalizace ztrat, Moskve ujel vlak treba v bezpilotich prostredcich a uziti on-line informaci o situaci na bojisti z ruznych zdroju, neefektivni uziti informaci ze satelitu omezene zrejme na strategicke sily... Oba clanky na Zvedavci svedci o tom, ze rusti experti jsou schopni kriticke sebereflexe.

I mocenska elita, ktera nastoupila po Jelcinovi ve mne vytvorila nazor, ze seberexlexe je neco s cim bezne operuje. Neketere veci jsou otazkou omezenosti zdroju a vyberu priorit, jine jsou dusledky chyb, ktere se daji odstranit rychle analyzou ztrat a opatrenimi predevsim na vysoke urovni veleni. Ruska "pechota" v Gruzii jiste nezklamala. IDF v Libanonu vyhorela, i kdyz moralni uroven Hizbalahu a gruzinske armady je nesrovnatelna. Srovnani vybaveni "primitivni" vyzbroje Hizbalahu s Gruzinci jasne ukazuje, jaky vyznam hraje v boji pechoty proti pechote moralni faktor.

169595

3.9.2008 2:42

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169595

Ono pokud jde o konflikt globálních rozměrů tak zde skutečně budou hrát prim jiné faktory. Odhaduji že globální konflikt by z hlediska připravenosti vyhovoval spíše Rusku než USA. Pokud by došlo ke globálnímu konfliktu tak se zcela logicky stane prvním cílem komunikažní, výzvědnej a poziční systém. To je zcela neoddsikutovatelné. A v tomto případě se pravděpodobně celá kostra kolem technické "nadřazenosti" zhroutí a zůstanou zas jen ti lidé a jejich primární bojovej výcvik a odhodlání. problémy popsal dobře ruskej generál v článku nad tímto - ovšem musíme si uvědomit že mluví obecně a především o konfliktech jako je válka v Gruzii a ta má při vší úctě k mrtvejm pouze lokální charakter. Na tyto konflikty skutečně ruská armáda není (a nikdy nebyla) stavěná (ostatně to se ukázalo už v Čečensku a předtim už v Afghánistánu). Rád bych jednou viděl jak efektivně by bojovala americká armáda pokud by musela vést boj ve stejných podmínkách jako ta ruská. Je správné že poukazují i na kritické problémy ovšem jen ukazovat nestačí - je třeba s tím také něco dělat. Pokud jde o morálku a bojové odhodlání - už Napoleon prohlásil cosi o existenci dvou sil - meče a ducha.

169597

3.9.2008 4:24

RE: dovětek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 169597

Nepochybne by vojenska masina USA smetla protivnika typu Gruzie bez leteckych ztrat. F-117 byly vyrazeny z provozu a americti piloti jako veterani nekolika konfliktu, maji vysokou kvalitu. Stejne tak veleni sazejici na masovy faktor letecke prevahy dokaze koordinovat akce s pechotou, spickova komunikace a on-line vyuzivani informaci z bojiste ziskanych ruznym zpusobem , vcetne informaci ze satelitu patri uz k vzite praxi valecnych operaci USA. Excidenty, kdy to pusti do vlastnich jednotek, jako naposledy mrtvych legionaru v Afganistanu, jsou velmi vzacne. Neni problem pri vojenskem rozpoctu polovine planety mit k dispozici rychle ve vyzbroji technicke novinky... Samozrejme jejich rychle zacleneni do armady, uz je otazkou kvalit veleni i muztsva.

Na druhou stranu ruske jednotky maji i diky sve "zaostalosti" jine vlastnosti. Jak rika autor na zaver "musime se vykoupat v krvi", aby jsme se poucili a zacali odstranovat chyby. Bylo by dobre, aby to slo i bez potoku krve. Vite kazda nejsilnejsi armada sveta, casem vesla do zeme, ktera je krizovatkou mezi Asii a Evropou, vcetne slavneho Napoleona a zadna nezvitezila. Rusko je velike, ale ustoupit neni kam, za nami je Moskva. Zapomenout na lasku Rusu k maticce Rusi je neodpustitelna chyba, na kterou kazdy ignorant tvrde dojel. Rusove plati radeji krutou cenu v krvi nez by se stali otroky cizi mocnosti. Zotrocit Rusko se podarilo pouze bolsevikum zevnitr.

169599

3.9.2008 21:40

RE: dovětek

Karel z Čech 88.?.?.?

Reakce na 169599

Předně si myslím, že interní ruské zhodnocení Kavkazské akce se asi bude trochu lišit od zhodnocení pro media. Tak neschopné ruské tajné služby nikdy nebyly a jistě ani dnes nejsou, aby jednak na ruskou armádu umožnily vyžvanění skutečně závažných informací a jednak nedokázaly se z vlastních chyb poučit. Jistě, to, co se v obou článcích uvádí, jsou všeobecně známé skutečnosti, omílané již řadu let. Dnes v Rusku nevládne žádný neomylný s stihomamem postižený Džugašvili. Dá se proto předpokládat, že skutečně vážné zjištěné nedostatky budou velmi rychle v armádě odstraněny. Samozřejmě celková modernizace armády je záležitostí dlouhodobou. Rusko se však zatím nechystá na nějaké větší dobyvačné akce ve světě a proto hlavní pozornost jistě bude stále věnovat strategické obraně. K tomu nepotřebuje tisice nejmoderněji vybavených a vyzbrojených tanků. Ta stará technika, opravitelná kladivem, mu na zabezpečení dostatečné místní ochrany území jistě stačí. A takové techniky má dostatek.

Jistě bude také pozorně sledovat, jakým způsobem nyní Gruzie za od USA slíbenou miliardu dolarů, svojí armádu obnoví. Dá se předpokládat, že Gruzínská armáda bude opět vybavena americkým a izraelským poměrně moderním šrotem. Miliarda dolarů je cca jednoroční gruzínský výdaj na armádu z posledních let. Tedy gruzínskou armádu americká pomoc na nohy hned tak nepostaví.

Nějaká nová pozemní válka Rusku v současnosti nehrozí. Kromě nějakých malých záškodnických bojůvek dnes žádný stát proti Rusku bojovat nebude, protože by do čekal osud Gruzie. I na Ukrajině se nyní mění politická situace ve prospěch Ruska. Jediná hrozba pro Rusko je možný raketový útok ze strany USA. To, co dnes hrozí Íránu, ovšem ve značně větším rozsahu. Proto do této oblasti musí Rusko přednostně investovat. O zastaralých ruských tancích bude možno dál psát jistě řadu let populární novinové články. Nepochybuji, že ruská propaganda takové články bude občasně přiživovat.

169716

4.9.2008 1:29

RE: dovětek

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 169716

Ale ja jsem nepsal nic, co by bylo v rozporu s timto prispevkem, s kterym souhlasim. [smích] [mrknutí jedním okem]

169753

5.9.2008 4:28

RE: dovětek

karel4u 201.?.?.?

Reakce na 169716

ale nemuzeme zapomenout, ze jednim z hlavnich cilu ruskych bojovych sil je zneskodnit nepratelskou komunikaci znicenim satelitu. tim padem by se taktika boje velmi zmenila.

169882

3.9.2008 22:58

RE: dovětek

supino1 213.?.?.?

Reakce na 169597

a Napoleon nabúral v Rusku...prečo všetci píšte USA kontra Rusko?...akosi zabúdate na Čínu.... globálny konflikt...čo to je?... Rusi strpeli agresiu (nič iné to nebolo) do Srbska, strpeli uznanie nezávislosti Kosova....a USA strpia rusko-gruzínsku vojnu (kto ju vyvolal?..žeby USA)... to je hra veľkých...a malí nech držia hubu a krok...

169730

4.9.2008 3:33

RE: dovětek

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 169730

No protože Čína by byla hloupá pokud by zaútočila v době kdy je na scéně třetí (notabene nejsilnější) hráč. V Číně si velmi dobře uvědomují že by na USA sami stačit nemuseli ale ve spojení s Ruskem je situace jiná - právě ono Rusko je faktorem který spojuje Čínu, indii, Kazachstán, Irán (prakticky celou euroasii) do jednoho celku - ať se nám to líbí nebo ne tak Rusko je pro všechny tyto země klíčovým partnerem a napadnout ho by znamenalo jednak roztříštění euroasie a potom velkou šanci pro USA - Jistě v budoucnu je možné (spíše provděpodobné) že mezi Ruskem a Čínou ke konfliktu o území dojde ale momentálně by to bylo pro oba sebevražda - a nemyslete si - oba to vědí a jistě se připravují.

169762

3.9.2008 22:52

RE: dovětek

supino1 213.?.?.?

Reakce na 169595

Len toľko by som dodal...všetky tie špeciál technológie sú určené..na čo??... viac-menej na útočnú, teda agresívnu vojnu... jasné, vyvíja ich každý štát, ktorý na to má... ale priznajme si, kto je naj..agresor?...Rusko asi nie

169728

4.9.2008 3:13

RE: dovětek

mtk 80.?.?.?

Reakce na 169728

>Len toľko by som dodal...všetky tie špeciál technológie sú
>určené..na čo??... viac-menej na útočnú, teda agresívnu
>vojnu... jasné, vyvíja ich každý štát, ktorý na to má...
>ale priznajme si, kto je naj..agresor?...Rusko asi nie


No, mám obavu zase přiřknout "dobro" Rusku a "zlo" USA/Isr. Místy mám dojem, že je to jedna velká parta, ale asi záleží na zdroji. Tento říká tohle: http://www.vzdelavaci-institut.com/_files/index.php?option=com_content&task=view&id=279&Itemid=57

kruci, kdoví jak to je ...

169760

3.9.2008 11:39

Úspech na mori :

sxgo 78.?.?.?

Rusko gruzínska námorná bojúvka:
http://www.tvina.sk/index.php?zobraz=videoarchiv&...

169642

Příspěvků: 36

02.09. 23:32 wilonix  dovětek
03.09. 00:07 mech  RE: dovětek
03.09. 00:31 wilonix  RE: dovětek
03.09. 00:37 wilonix  RE: dovětek
03.09. 01:11 Aja  RE: dovětek
03.09. 01:16 wilonix  RE: dovětek
03.09. 01:38 Rene Bartosek  RE: dovětek
03.09. 15:09 Robocrep  RE: dovětek
03.09. 20:30 wilonix  RE: dovětek
03.09. 22:40 supino1  RE: dovětek
04.09. 10:14 wilonix  RE: dovětek
03.09. 22:46 supino1  RE: dovětek
04.09. 03:03 wilonix  RE: dovětek
04.09. 08:08 Robocrep  RE: dovětek
04.09. 10:22 wilonix  RE: dovětek
04.09. 22:09  RE: dovětek
05.09. 12:57 wilonix  RE: dovětek
05.09. 18:13 wilonix  RE: dovětek
14.11. 17:48  RE: dovětek
04.09. 01:25 Rene Bartosek  RE: dovětek
04.09. 03:24 wilonix  RE: dovětek
04.09. 04:05 Rene Bartosek  RE: dovětek
04.09. 09:53 wilonix  RE: dovětek
04.09. 13:59 Rene Bartosek  RE: dovětek
04.09. 14:56 wilonix  RE: dovětek
03.09. 02:02 Rene Bartosek  RE: dovětek
03.09. 02:42 wilonix  RE: dovětek
03.09. 04:24 Rene Bartosek  RE: dovětek
03.09. 21:40 Karel z Čech  RE: dovětek
04.09. 01:29 Rene Bartosek  RE: dovětek
05.09. 04:28 karel4u  RE: dovětek
03.09. 22:58 supino1  RE: dovětek
04.09. 03:33 wilonix  RE: dovětek
03.09. 22:52 supino1  RE: dovětek
04.09. 03:13 mtk  RE: dovětek
03.09. 11:39 sxgo  Úspech na mori :

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

51

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 78 čtenářů částkou 17 746 korun, což je 51 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 0

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

„Pryč s očkovacími nácky.“ Tisíce lidí v Evropě protestovaly proti očkování16.01.22 16:36 Evropská unie 0

Kardioložka Jana Gandalovičová kritizuje povinné očkování - hrozí vlna onemocnění srdce15.01.22 22:31 Česká republika 0

European Green Deal15.01.22 16:42 Evropská unie 1

USA hrozí silnou reakcí na rozmístění ruských sil v Latinské Americe!14.01.22 09:51 USA 4

České maso zmizí a budete kupovat jen dražší dovážené. Růst cen o stovky procent?13.01.22 09:53 Česká republika 16

NATO upírá Rusku právo veta při vstupu Ukrajiny do aliance!12.01.22 21:06 Neurčeno 11

Ivermectin "funguje ve všech fázích" COVIDu podle uniklých vojenských dokumentů americké armády12.01.22 09:11 USA 5

Vystoupili na demonstraci s vlastním názorem. Policisty čeká kárné řízení11.01.22 19:12 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,38 Kč
Euro
24,27 Kč
Libra
29,13 Kč
Kanadský dolar
17,11 Kč
Australský dolar
15,47 Kč
Švýcarský frank
23,35 Kč
100 japonských jenů
18,68 Kč
Čínský juan
3,37 Kč
Polský zloty
5,37 Kč
100 maď. forintů
6,82 Kč
Ukrajinská hřivna
0,75 Kč
100 rublů
28,11 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 340,50 Kč
1 unce stříbra
516,64 Kč
Bitcoin
896 751,89 Kč

Poslední aktualizace: 20.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 132