Diskuze k článku

Africké země směřují k unii

Příspěvků 9

13.8.2007 12:52

poznámka čtenáře k poznámce pod titlem:

rickover 86.?.?.?

Pokud nejde o rudý propagandistický blábol o těch strašlivých USA imperiálistech typů, jakých jsem se v Rudém Právu načetl v 70. a 80.letech něurekom, pak představa, že celá Afrika je opravdu pod kontrolu USA je pro naší euroatlantskou civilisaci naprosto SUPER a neskonale lepší alternativa, než kdyby byla Afrika pod kontrolou Ruska, Číny, popř. mohamedánů, nemyslíte?

Jak spolu dát dohromady bolševicko-rasistickou Zimbabwe, islamofašistickou Lybií, křesťansko-demokratickou Ethiopií, protektorát multiKongo a ostatní africké státy pod jednu střechu sice nevím,ale eventuálním snahám Ami: go, USA, go.

141648

14.8.2007 2:10

RE: poznámka čtenáře k poznámce pod titlem:

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 141648

Opatrne Lybie je prece dobry spojenec. Lockerbie je zapomenuto a Kadafi realisticky spolupracuje.

141684

13.8.2007 17:12

Globalizace a Integrace v Africe; pozitivní role USA

Martin Tomis martin (tečka) tomis (zavináč) hotmail (tečka) com 211.?.?.?

O přínosech zapojení zemí Černého kontinentu do globalizace dnes již téměř nikdo nepochybuje. Jeffrey Sachs dokonce prohlásil, že Afrika je tak chudá, protože se jí globalizace vyhnula
Politická stabilita, ke které může institucionální rámec AU přispět, může zajistit, aby se z rozvojových zemí Afriky staly země rychle rozvíjející.

Přestože to z článku samotného nevyplývá, editor v dodatku tvrdí, že podpora ze strany USA africké integraci je snahou Ameriky o vytvoření protektorátu nad Afrikou a její kolonizaci.

Podle mého názoru je ale budoucí vývoj v Africe nejvhodnější, respektive nejméně škodlivou, možností.

1. Afrika je atraktivní zejména kvůli svým zásobám nerostných surovin. Již dnes se velmoci snaží o zajištění dodávek zejména energetických surovin. Jedním z nejvýznamnějších hráčů je i Čínská lidová republika, jejíž vojáci např. dozírají na stavbu ropovodu v Sudánu a CNOOC vloni pořídila 45% podíl na Nigerijském ropném poli. Přestože Číňané jsou dnes v Africe, jako občané úspěšně se rozvíjející se země, vítanými hosty, přínos Číny pro Afriku je silně diskutabilní. Příkladem může být čínské veto návrhu sankcí OSN proti Súdánu za přehlížení genocidy v Darfúru nebo úzké styky s Mugabeho Zimbabwe (Čína je hlavní obchodní partner Zimbabwe). Podpora podobných režimů, které jsou často isolacionistické, nepodpoří projekt Africké Unie a tím může ohrozit tolik žádanou stabilitu.

2. Kromě nerostných surovin Afrika nabízí i levnou pracovní sílu. Například v Lesothu existuje velké množství zahraničních textilek. Přestože to nedokážu podložit empiricky, v továrnách západních států budou panovat lepší pracovní podmínky než v továrnách čínských.

3. Celkově nejvíce pomoci posílá Africe Evropská Unie. Ani ní se ale Africké státy skutečné pomoci nedočkaly. Mnohé projekty EU na rozvoj Afriky skončily fiaskem: například zavlažovací zařízení, které mělo v oblasti Obratníku Kozoroha podpořit chovy dobytka, urychlilo odčerpáním spodní vody desertifikaci. Patrně více ale Africe škodí protekcionismus EU. Z důvodu ochrany zanedbatelné produkce tropického ovoce ve Francouzských zámořských departementech je na Africké zboží uvaleno vysoké clo.
V EU existuje také program podpory rozvoje Afrického obchodu. Určitá dobře myšlená ustanovení jsou ale opět kontraproduktivní: výše zmíněné Lesothské továrny často nemohou užít výhod bezbariérového obchodu, protože podle EU musí dovážený produkt pocházet pouze z jedné rozvojové země; Africké výrobky jsou ale často ušity u látky vyrobené v Číně. Na základě African Growth and Opportunity Act USA do roku 2012 odstranily kvóty z veškeré africké produkce. I proto je dnes Severní Amerika hlavním obchodním partnerem Afriky.

Alternativy k rozvoji bez USA tedy Africe spíše uškodí.

141662

13.8.2007 21:15

USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!

trodas trodas (zavináč) seznam (tečka) cz 82.?.?.?

Reakce na 141662

> může být čínské veto návrhu sankcí OSN proti Súdánu za přehlížení genocidy v Darfúru

Co kdyz je to tak, ze vlada Sudanu nema sanci deni v Darfuru ovlivnit a Cinane to, stejne jako jini lide s primymi informacemi, vi? [mrknutí jedním okem]

A veto pouzivaji nejcasteji v OSN Amici na legalizaci nejakeho vrazdeni jejich spojencu, at jsou to zidaci v Palestince ci Libanonu, nebo hodnej strejda Saddam plynujici Irance ci Kurdy...

Globalizace prinesla svetu katastrofu a ze ji nevidite jeste neznamena ze tu neni. Je. Stejne jako centralni rizeni vseho z Moskvy de-facto polozilo Sovetsky blok, tak centralni rizeni vseho z Bruselu poklada Evropu na lopatky a tak je treba udelat to same i v USA (pilne se tam na tom pracuje a uz jsou prvni vysledky...) a Africe - ta ma zpozdeni, tam se este nezacalo...

A jakmile tohle vsechno spadne na hubu, tak jeste radi prijmeme jednu vladu, jenz nam nakuka, ze je treba ridit celou zemekouli z JEDNOHO mista, aby mohla fungovat... [mrknutí jedním okem]

Orwel se obraci v hrobe.

Jedine mozne rizeni spolecnosti je lokalni - lokalni nejlepe vi, co potrebuji a jak je to treba udelat. Zatimco ti v Praze ci Bruselu vi prd, nezajima je to a jedine co potrebuji jsou penize a podrizeni.
Cesky a hezky receno, jsou nam na prd.
A oni to moc dobre vi.
Proto pracuji na tom, jak se stat nepostradatelnymi.

Tento trik pouzil poprve Bill Gates. Ano, v spekulativnich cenach akcii (kdyby je zacal hromadne prodavat, tak jejich cena ale rapidne spadne, cize...) je to nejbohatsi clovek na svete. Ale vyvoj v pocitacich vratil o cirka 20 let dozadu a to jsme se ho jeste nezbavili, i kdyz Vista asi vyrazne pomuze, soude podle ohlasu lidi, kteri ji zkusili a pochopili, ze tudy cesta nevede.

141672

14.8.2007 0:43

RE: USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!

Michal.Maniak 85.?.?.?

Reakce na 141672

> Ale vyvoj v pocitacich vratil o cirka 20 let dozadu a to jsme se ho jeste nezbavili, i kdyz Vista asi vyrazne pomuze, soude podle ohlasu lidi, kteri ji zkusili a pochopili, ze tudy cesta nevede.

Mohl byste říci, v čem vrátil vývoj o 20 let pozadu? [překvapení]

141678

14.8.2007 7:21

RE: USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!

Martin Tomis martin (tečka) tomis (zavináč) hotmail (tečka) com 211.?.?.?

Reakce na 141672

>Co kdyz je to tak, ze vlada Sudanu nema sanci deni v Darfuru
>ovlivnit a Cinane to, stejne jako jini lide s primymi
>informacemi, vi? [mrknutí jedním okem]

Na úvod bych napsal, že veto má zajistit, aby Sudánská vláda ukončila vojenskou a materiální podporu milici Janjaweed. Chartůmská vláda tedy má na situaci přímý vliv.

Nevím jestli chápete, že Globalizace se nerovná Integrace. Já v africké integaci vidím možnost hladšího urovnávání sporů mezi africkými státy s cílem konečného dosažení stability na kontinentě, tak jako byla po 2. světové válce zahájena v Evropě integrace západoevropských států.

>Globalizace prinesla svetu katastrofu a ze ji nevidite jeste
>neznamena ze tu neni. Je. Stejne jako centralni rizeni vseho z
>Moskvy de-facto polozilo Sovetsky blok.

Jinak mnoho lidí, co má z globalizace obavy, (z našich mě napadá P. Pithart) uvádí přesně opačný důvod než vy: neexistující politická kontrola, respektive možnost zasahování států do vývoje.
A upřímně řečeno nevím, jak se dá globalizace řídit, protože jejím ekonomickým projevem je spontánní směřování ekonomických zdrojů k nejefektivnějšímu využití v rámci celého světa. To, že k tomu dochází umožňuje další projev Globalizace; usnadněná "globální" komunikace.

PS: můžete uvést příklad závažnějšího centrálního řízení v USA?

141703

14.8.2007 16:32

Jeffrey Sachs teda určite nie je nositeľom

OndreG 84.?.?.?

Reakce na 141662

hlbokej múdrosti, ktorú by si nedávna situácia v S a V Európe ako i tá dnešná v Afrike vyžadovala.
Dostalo sa mi tej možnosti vidieť ho naživo na jednej konferencii v 2002. Keď som sa následne dočítal, že práve tento jedinec je hlavným strojcom reforiem v strednej a východnej Európe, skoro ma drblo. Nie nadarmo sa to volalo terapia šokom. Poriadne to nami zatriaslo a trasie doteraz. Slabší pošli na ulicu prípadne na večnosť, ľudia kurvy sa škeria na celý svet a ten sa uberá stále hlbšie do horúcich pekiel.
Ten váš newspeakový blábol ani nevládzem dočítať.

141739

14.8.2007 4:34

Bylo by dobre si uvedomit zajmy USA v Africe

Kadence crazy 154.?.?.?

Tak ze panove a damy , na internetu co se tyce o kseftovani USA z Afrikou aby z toho cernoch moc nemel je toho napsany taky dost . Dokonce i o Zimbabwe atd... Jen nesmite lizt na CBC atd kde se Vam snazi za kazdou cenu vymejvat mozek . Musite vlizt jinam aby jste si doplnili vedomosti jak se vlastne veci maji ...... !!!! Vite vubec o tom ze z Vasich prispevku treba na africky deti to nemocny hubeny africky dite dostane mezi 5% az 19 % a ty ostatni penize se zadrou z lasky k bliznimu jistym lidem za nechty ?

141695

14.8.2007 10:54

Bude mena?

Hastrman 71.?.?.?

Mame tady Euro, bzy snad bude Amero a tohle snad znamena Afro?
Potom se vse slouci v UGT (Univeral Global Tolar)
Ted jde o to co na to Cina a Rusko.

141716

Příspěvků: 9

13.08. 12:52 rickover  poznámka čtenáře k poznámce pod titlem:
14.08. 02:10 Rene Bartosek  RE: poznámka čtenáře k poznámce pod titlem:
13.08. 17:12 Martin Tomis  Globalizace a Integrace v Africe; pozitivní role USA
13.08. 21:15 trodas  USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!
14.08. 00:43 Michal.Maniak  RE: USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!
14.08. 07:21 Martin Tomis  RE: USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!
14.08. 16:32 OndreG  Jeffrey Sachs teda určite nie je nositeľom
14.08. 04:34 Kadence crazy  Bylo by dobre si uvedomit zajmy USA v Africe
14.08. 10:54 Hastrman  Bude mena?

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

52

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 111 čtenářů částkou 18 231 korun, což je 52 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Sčítání hlasů v USA zřejmě ovlivňuje Harry Potter26.11.20 17:00 USA 0

Virginie: Mezi 5:07-5:12 ráno po volební noci zmizelo 169.000 hlasů26.11.20 16:33 USA 0

Obama napadl Hispánce za masivní podporu Trumpa a následně to od Hispánců schytal 26.11.20 10:59 USA 0

Volební fact-checker Facebooku dal v roce 2017 cenu Bidenovi, zaměstnanci dotují demokraty26.11.20 10:11 USA 0

Nevadský soudce odsouhlasil, aby Trumpův tým předložil soudu své důkazy o volebních podvodech26.11.20 09:21 USA 0

Pensylvánská soudkyně pozastavila certifikaci výsledků voleb 26.11.20 09:05 USA 0

Sadistická vláda nám dovolí nadechnout se, než zase přiškrtí25.11.20 22:48 Česká republika 1

Vývoj náboženství ve světě 1946 - 201925.11.20 12:36 Neurčeno 2

Novinky.cz zase straší covidem v Polsku, skutečnost je zřejmě jiná25.11.20 11:07 Polsko 0

Neuvěřitelně otevřený článek o teroru politické korektnosti na Expres.cz23.11.20 18:31 Česká republika 3

Sidney Powell: It will be BIBLICAL - advokátka bez obalu odhaluje podvody ve volbách23.11.20 13:53 USA 3

Newsroom ČT24 má jasno: hurá, očkovat!22.11.20 11:13 Česká republika 8

Spacákova revoluce 2?20.11.20 13:08 Česká republika 3

Novináři používají agregát dýmu pro zdramatizování protestů20.11.20 12:25 Slovensko 5

Sčítačka hlasů v poslanecké sněmovně je cinknutá a upravuje hlasování20.11.20 04:14 Česká republika 1

Šéf protiteroristické skupiny navrhuje národní debatu o kriminalizaci pochybovačů o vakcíně19.11.20 23:14 Británie 3

TRUMP TRIBUTE II CZ19.11.20 14:45 USA 0

Na Slovensku střílí gumovými projektily do hlav lidem18.11.20 22:25 Slovensko 0

Ještě jednou President Trump18.11.20 22:13 USA 1

Vláda vyrobila další paskvil, obchody zavírají při zákazu vycházení17.11.20 17:34 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
21,95 Kč
Euro
26,14 Kč
Libra
29,37 Kč
Kanadský dolar
16,89 Kč
Australský dolar
16,16 Kč
Švýcarský frank
24,15 Kč
100 japonských jenů
21,03 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,86 Kč
100 maď. forintů
7,24 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,96 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 739,34 Kč
1 unce stříbra
512,79 Kč
Bitcoin
417 079,51 Kč

Poslední aktualizace: 25.11.2020 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 535