Diskuze k článku

Pesimismus a demagogie

Příspěvků 14

30.7.2007 8:32

Fanatismus je jen jeden

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

...To se ostatně děje dosud v politických systémech ovládaných náboženským fanatismem, ať jakéhokoli typu...

Důrazně žádám o vypuštění slova "náboženským". Fanatismus je jen jeden, to jsme se snad už mohli víc než dostatečně přesvědčit na vražedných politických systémech nenáboženského typu.

140783

30.7.2007 10:20

RE: Fanatismus je jen jeden

Saša 207.?.?.?

Reakce na 140783

Nechci se dotknout Vašeho náboženského cítění, ale „dosud“ chápu v současnosti jsou to pouze politické systémy ovládané náboženským fanatismem. Historicky komunismus měl svojí ideologií k náboženství velmi blízko, mírnou výjimkou je nacismus, který věřil v nadčlověka. Pokud půjdete do historie dále nejčastěji byl opět zneužit právě náboženský fanatismus.

Zpět k té současnosti, dnes máte náboženské státy, kde jim to náboženství přímo ukládá nebo stát zneužívající Boha a bázně: Bůh žehnej za každým proslovem, In God We Trust na všech penězích, vůdce se lidu svěřuje jak mu sám Bůh našeptává ta hesla boje proti ose zla s nulovou tolerancí. Je mu zcela jedno jaký je to Bůh, ovšem oběti těch ostatních stejně bohabojných národů se nesmí ani počítat. Dnešní vůdci zneužijí sice od nacistů naučené nadřazenosti, od komunistů dobra a lepších zítřků, ale nejosvědčenější je stále náboženský fanatismus.

140790

30.7.2007 10:35

RE: Fanatismus je jen jeden

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 140790

Mého náboženského cítění se dotknut nemůžete [smích]

Ve Vašem příspěvku nevidím žádný argument, který by vyvracel mé tvrzení, že fanatismus je jen jeden, a že je úplně jedno, jaký mu dáte přívlastek. Fanatismus znehodnocuje vše, k čemu se váže, nicméně s náboženstvím jako takovým nijak nesouvisí. Je vlastností lidí, ne fenoménů (idejí).

140791

30.7.2007 21:24

RE: Fanatismus je jen jeden

Saša 207.?.?.?

Reakce na 140791

>Mého náboženského cítění se dotknut nemůžete [smích]

Těší mě, že se dohadujeme o ničem a nejste dotčen. [mrknutí jedním okem]

>Ve Vašem příspěvku nevidím žádný argument,

V dané souvislosti pokládám zdůraznění slova náboženský za správné. Fanatismus je v této spojitosti nejčastější neb „bohu“ nelze odporovat, „selský“ rozum selhává, je nutno prostě věřit a proto je spojitost oprávněná. Je to zneužití lidské důvěry a bázně. Principielně a teoreticky máte pravdu, fanatismus je jen jeden, ale zde to dokresluje význam, je nutno nepřemýšlet a jen věřit a slepě věřit. Můžete argumentovat, že to již přece vlastností fanatismu je, ano zde to však tuto vlastnost zdůrazňuje.

>Je vlastností lidí, ne fenoménů (idejí).

Pravda. Víra také není náboženství a naopak, někteří tvrdí, že jejich náboženské knihy „studují“ a do nekonečna můžeme takto „rozebírat“ nepodstatný subjekt. Selský rozum napovídá, že „to tam sedí“. [smích]

140818

30.7.2007 22:07

RE: Fanatismus je jen jeden

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Reakce na 140818

. Fanatismus je v této spojitosti nejčastější neb „bohu“ nelze odporovat, „selský“ rozum selhává, je nutno prostě věřit a proto je spojitost oprávněná. Je to zneužití lidské důvěry a bázně...

Nerozumím. Ono náboženství nebo víra zneužívá lidskou důvěru a bázeň ?? [překvapení]

...je nutno nepřemýšlet a jen věřit a slepě věřit...

To je Vaše definice náboženství nebo víry ?? [překvapení] Nepletete Vy si takhle náhodou víru či náboženství s těmi, kdo je hlásají, zejména s církvemi? Tak se mi zdá, bez urážky, že trochu přemýšlet by neuškodilo, a ne jen slepě věřit blábolům, které o víře zavedli vědečtí materialisté, v čele s těmi komunistickými ... [mrknutí jedním okem]

140823

30.7.2007 23:16

RE: Fanatismus je jen jeden

Saša 207.?.?.?

Reakce na 140823

Nesnažíte se podsunout „ismy“ ?[cool] Neosvětlil jste Váš "názor", řekl bych bloudíte. Také bez urážky, Vaše analytické myšlení (nechápu proč,) dospělo k tomu, že lidé věří blábolům vědeckých materialistů a [chechtot] snad pro bůh dokonce komunistů.[chechtot] Hledáte jak rýpnout nebo kam kráčí a co sleduje Váš postoj? [překvapení] Cvičíte snad na nějaký střed myšlenek/slovní souboj? [překvapení]
Snad následující P.S. zmiňující se o okrajových fanaticích v širokém smyslu, jako kaktusáři, náruživí fotbalisté apod.. Existují jistě sklony k fanatismu, řeč však byla o demagogii politických systémů především ovládaných náboženským fanatismem. Něco v zásadě zcela jiného ač jistě nějak příbuzné.

140829

31.7.2007 8:13

RE: Fanatismus je jen jeden

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 140829

Souboje jsou vždy záležitostí pro dva, a první jste bojovně reagoval Vy. Ke středu myšlenek a citů bych ovšem skutečně rád dospěl ...

[smích]

140844

30.7.2007 11:04

PS

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 140790

Jen abych to upřesnil - je přirozené, že nejvíce na očích je vždy fanatismus, který se váže na vládnoucí moc - ať už je jakákoliv. Samozřejmě, že se k moci derou fanatičtí lidé, a je jim nakonec šumafuk, na co svůj fanatismus naroubují. To, že se často fanatismus váže s náboženstvím je dáno tím, že člověk je vyroben tak, aby v něco věřil. S tím ani věda nic nenadělá, byť by materialističtí - tj. pouze na hmotu věřící - vědci prosazovali materialismus sebefanatičtěji.
No a jinak jistě znáte i fanatické fotbalisty, kaktusáře, darwinisty, filatelisty atd. - tedy vesměs takové fanatiky, kteří o náboženství nemuseli ani zavadit.

140792

30.7.2007 19:55

RE: Fanatismus je jen jeden

Kadence crazy 154.?.?.?

Reakce na 140783

Ono to pasuje i na inkvizici ( treba krizacky vypravy atd ...)a dalsi nabozensky fanatismus ! Ja durazne zadam to slovo "nabozenskym" ponechat !

140814

30.7.2007 14:55

Škoda toho úsilí

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 85.?.?.?

Patřím rovněž mezi skupinu oponentů pana Poláka. Svými výhradami k jeho návrhům jsem chtěl spíše pomoci. Vždyť z jím kritizované diskuse musí být panu Polákovi patrné, že většina čtenářů neshledává jeho návrhy proveditelnými. A jeví-li se lidem cokoliv jako neproveditelné, prostě to nepodpoří. Je zbytečné za tím hledat něco víc.

Jen my, kteří oceňujeme snahu autorů, konat cokoliv nad rámec občanských povinností, pokoušíme se přispět alespoň kritikou. To, že nás, účastníky této diskuse, označil pan Polák za "placené agenty", považuji za více než nešťastné. Z našich poznámek mohl alespoň něco dovodit. Asi však považuje za lepší, když napříště pod svými články nenalezne nic. Jinak si to ošklivé nařčení neumím vysvětlit.

Jsem hluboce přesvědčen, že naší zemi lze pomoci i mnoha jinými, jednoduššími způsoby. Jako první krok bych navrhoval, zakázat ústavním zákonem parlamentu a vládě ČR, svou zemi zadlužovat. A to bez výjímek a s těžkým trestním postihem za porušení tohoto zákona.

Jak by potom asi probíhalo našimi poslanci tak oblíbené (a provozované výhradně na dluh) ono "porcování medvěda"? A jak rychle by se ukázalo, že i v této zemi lze hospodařit bez horentních meziročních rozpočtových schodků. A možná bychom pak mohli z přebytků státního rozpočtu půjčovat vládám jiných zemí a mít se dobře z úroků, jako v onom kýženém Švýcarsku.

140797

30.7.2007 19:02

Fakt je

Kadence crazy 154.?.?.?

, ze to co se dozvidame prez media je ve vetsine pripadu propagacni brainwash za ktery by se nemusel stydet i takovej machr na lzi jakym byl Joseph Goebels . Jiste by Vas zajimalo kdo ty media ovlada . [bliji]

140805

30.7.2007 19:11

zakázat svou zemi zadlužovat. A to bez výjímek

FERDA ferr (zavináč) volny (tečka) cz 217.?.?.?

Jako první krok bych navrhoval, zakázat ústavním zákonem parlamentu a vládě ČR, svou zemi zadlužovat. A to bez výjímek a s těžkým trestním postihem za porušení tohoto zákona.
Konstatuji naprostou shodu s vyjádřením autora příspěvku tohoto typu.

140807

30.7.2007 19:11

zajímavé

merc 84.?.?.?

to co autor sám považuje za ohavné používá sám. To je ovšem starý a nepřekonatelný problém člověka, že to co vidí u ostatních u sebe vnímá jinak. Já jsem nic záměrně nepřekrucoval ani se nesnažil nikoho manipulovat. Naopak můžu říci, že vy používáte metody staré, dobré a stále využívané sofistiky. Většina lidí zná mnoho argumentů ad..... Nejlepší jsou ty, které útočí na člověka a snaží se ho zesměšnit či ponížit. Já ve svých příspěvcích nikdy nikoho neurážím a o nikoho se neotírám, považuji to za zbytečné. Lidé se mají bavit a argumentovat proti názorům a přesvědčením druhých a ne ad hominem. Proč se autor nesnaží vyjádřit proti mým argumentům a jen je povrchním odsouzením shodí ze stolu a místo toho se snaží navážet do jejich autora? Takhle tu demokracii asi těžko vybudujeme a jen jste mě bohužel utvrdil v mém přesvědčení o lidské přirozenosti.
Možná, že pojmy jako kulturní hegemonie, falešné vědomí, agenda setting jsou žvásty, ale tím jste je nepopřel. Agenda setting je snad každému známý problém. V krátkosti, když někdo rozhoduje o tom co se bude probírat na počátku a co následovně, může snadno ovlivnit výsledek a nebo o kterých otázkách se bude jednat a to se dá dobře udělat i kvůli poradnímu procesu (např. nejkontroverznější otázku dát až na konec projednávání a doufat, že lidé se dříve unaví atd.), protože pro výkonnou moc je vždy lepší, když vše dělá s přitakáním veřejnosti. Kulturní hegemonie je sice koncept komunisty Gramsciho, ale proč ho odsuzovat jen kvůli tomu. Hegemonie je schopnost vládnoucích vykonávat moc nad ovládanými získáváním jejich souhlasu a nemusí tedy používat donucení. Ty vytvářejí určité postoje, očekávání a způsoby chování, které jsou v souladu s požadavky stávajícího řádu. Toto formování poslušných subjektů probíhá prostřednictvím škol, církví, médií, kulturních asociací. Ať si myslíme o kulturní hegemonii cokoliv, těžko nebudeme souhlasit s tím, že malé dítě je od počátku svého života jako prázdná sklenice, která jen čeká na to co do ni někdo naleje. Obsah, který do něho někdo leje je právě hegemonií a tím nechci říci, že není dobrá, protože alespoň umožňuje normální existenci společnosti, ale těžko můžeme říci, že dítě si samo mohlo svobodně a dobrovolně zvolit. V okamžiku kdy si už může samo svobodně volit je už ovšem pod vlivem hegemonie. Demokracie je tak nakonec jedním z prostředků hegemonie. A falešné vědomí, tím je nám jen zastíráno skutečné chápání reality nějakým nánosem manipulace a ideologie viz. např. bůh. Navíc již jsem to psal u toho deliberačního článku, deliberaci někdo navrhuje a ať chce nebo ne promítá do ni své zkušenosti, schopnosti a přesvědčení. Už jen proto je to egoetnocentrický nástroj kulturního panství nad těmi, kteří se deliberativního procesu mají zůčastnit, ně...Automaticky kráceno

140808

30.7.2007 19:13

zajímavé 2

merc 84.?.?.?

Už jen proto je to egoetnocentrický nástroj kulturního panství nad těmi, kteří se deliberativního procesu mají zůčastnit, někdo umí lépe mluvit, zná cizí a odbroná slova, kterým ostatní nemusejí rozumět atd. těch problémů je neúrekom.
Navíc jsem napsal, že je to co děláte je bohulibá činnost. Jsem jen pouze značně pesimistický ohledně možnosti nějakého dlouhodobějšího řešení, navíc všechny dobré záměry se dají zničit lidmi a jejich vášněmi a instinkty, což se v historii také děje a jen těžko se hledá příklad, který by to vyvrátil nebo popřel. To je ten důvod proč jsem skeptický k vašim návrhům. Navíc v dnešní hektické době si lidé udělají čas jen kvůli poradnímu procesu, osobně si myslím, že by si ho neudělali ani kvůli procesu rozhodovacímu, ale třeba se mýlím.
Klidně mne obviňte z nihilismu, ale ne ze spolčení s těmi voli u vesla.

140809

Příspěvků: 14

30.07. 08:32  Fanatismus je jen jeden
30.07. 10:20 Saša  RE: Fanatismus je jen jeden
30.07. 10:35  RE: Fanatismus je jen jeden
30.07. 21:24 Saša  RE: Fanatismus je jen jeden
30.07. 22:07  RE: Fanatismus je jen jeden
30.07. 23:16 Saša  RE: Fanatismus je jen jeden
31.07. 08:13  RE: Fanatismus je jen jeden
30.07. 11:04  PS
30.07. 19:55 Kadence crazy  RE: Fanatismus je jen jeden
30.07. 14:55 Vojta49  Škoda toho úsilí
30.07. 19:02 Kadence crazy  Fakt je
30.07. 19:11 FERDA  zakázat svou zemi zadlužovat. A to bez výjímek
30.07. 19:11 merc  zajímavé
30.07. 19:13 merc  zajímavé 2

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

21

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 30 čtenářů částkou 7 430 korun, což je 21 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Přestaňte se podílet na testování dětí, vzkazuje učitelka na gymnáziu svým kolegům08.05.21 22:03 Česká republika 2

Vrbětice 2014, po sérii explozí07.05.21 15:46 Česká republika 0

Arenberger07.05.21 13:25 Česká republika 1

Skutečná pandemie vypukne PO očkování06.05.21 16:56 Rakousko 4

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 3

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 4

Lehmann skončil ve vedení Herthy Berlín kvůli rasistickému vzkazu05.05.21 17:30 Německo 0

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!05.05.21 17:20 Francie 1

Další dobrá zpráva: CIA pro diversitu04.05.21 10:41 USA 1

Podvodné okrádání lidí televizí Barandov falešným teleshoppingem04.05.21 00:17 Česká republika 1

Prof. Žaloudík: Covidový bizár pokračuje. Není důležité jaká opatření se dělají, o medicínu tu nejde29.04.21 12:57 Česká republika 3

Zajímavá diplomová práce: Aktéři selhání integrovaného záchranného systému: muniční sklad ve Vrběticích27.04.21 23:03 Česká republika 0

Ruské společnosti se bojí dodávat ropu do Běloruska kvůli sankcím USA27.04.21 21:59 Rusko 1

Aliance národních sil nabízí záruku za tři obviněné bojující za Donbas26.04.21 23:02 Česká republika 1

Lubomír Volný 20.4. ve sněmovně k Vrběticím26.04.21 17:13 Česká republika 2

Největší smrtnost má vakcína od Pfizeru24.04.21 10:02 Neurčeno 15

Lidé už pochopili, že si z nich vláda dělá srandu a na náhubky kašlou23.04.21 19:40 Česká republika 6

České karikatury politiků vyhostí další 60 pracovníků ruské ambasády22.04.21 17:53 Česká republika 5

My z vás tu chuť bojovat proti banderovcům a ukronacistům vytlučeme22.04.21 15:04 Česká republika 1

Ruská FSB zveřejnila video z tajného rozhovoru agentů CIA připravujících puč v Bělorusku21.04.21 20:39 Rusko 3

Měnové kurzy

USD
21,09 Kč
Euro
25,63 Kč
Libra
29,56 Kč
Kanadský dolar
17,39 Kč
Australský dolar
16,54 Kč
Švýcarský frank
23,40 Kč
100 japonských jenů
19,37 Kč
Čínský juan
3,28 Kč
Polský zloty
5,63 Kč
100 maď. forintů
7,15 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,60 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 642,94 Kč
1 unce stříbra
583,52 Kč
Bitcoin
1 253 503,08 Kč

Poslední aktualizace: 10.5.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 339