Alexandr Litviněnko – nafouklá bublina nebo skutečně otrava?

Vladimír Stwora

26.11.2006 Komentáře Témata: Média, manipulace, lží 1876 slov

Problém bývalého (a možná současného) double-agenta KGB a Izraele Alexandra Litviněnka prostě ne a ne zmizet. BBC přinesla poměrně rozsáhlý článek o jeho smrti. Uvádí se v něm:

Smrt Litviněnka byla zapříčiněna velkou dávkou radioaktivního polonia nalezeného v jeho těle.

Scotland Yard potvrdil, že stopy (stejné látky?) byly nalezeny i v jeho domě, v hotelu a v sushi baru, ale nebezpečí ostatním prý nehrozí.

Kreml odmítá Litviněnkovo tvrzení, že by měl cokoliv společného s jeho smrtí.

Stopy (čeho?) byly nalezeny v Itsu sushi restauraci na Piccadilly, v hotelu Millennium na náměstí Grosvenor a v Litviněnkově domě v Muswell Hill.

Moskva byla vyzvána, aby pomáhala při vyšetřování. Mluvčice (říkavalo se mluvčí, ale tlakem feministek byl objeven termín „spokeswomen – mluvčice, pozn. vydavatele) sdělila, že bylo jednáno s ruským velvyslancem Jurijem Fedotovem.

Orgány studují záznamy bezpečnostních kamer a vyslýchají svědky. Pokoušejí se zjistit, s kým se (Litviněnko) setkal kolem 1. listopadu. Řekl to Peter Clarke, hlava protiteroristického oddělení, které vede vyšetřování.

Testy rovněž probíhají ve dvou londýnských nemocnicích, kde byl Litviněnko ošetřován, na University College a v Barnet General, sdělila Health Protection Agency.

Profesor Pat Troop z HPA na tiskové konferenci oznámil, že mnoho desítek nemocničního perzonálu, který se dostal do kontaktu (s Litviněnkem), je monitorován.

Pitva mrtvého dosud neproběhla.

Důvodem odkladu jsou zřejmě obavy o zdraví perzonálu, který by musel být v blízkosti mrtvého těla.

Home Office říká, že všichni, kteří mají obavy o své zdraví, by měli kontaktovat NHS na čísle 08454647, kde se jim dostane podrobnějších informací.

Ve stejném duchu pak článek pokračuje. Podle mě je článek obratně napsán tak, aby budil strach, ale současně vlastně nic nesdělil. V každém případě po jeho dočtení máte pocit, že viník je znám. A že je to pěkná prasárna.

Mám s tím trošku problém. Podívejme se nejprve, co říká Wikipedia o poloniu 210:

Polonium 210 je jeden z 25 známých izotopů polonia Po s atomovým číslem 84. Má poločas rozpadu 138 dnů. Jeden miligram 210Po vyzařuje tolik energie, jako 5 g rádia. Prudce se zahřívá, gram polonia 210 vyzařuje tepelnou energií 150W a dosáhne teploty 750 kelvinů. Používá se jako součást termodynamických článků na družicích. Polonium 210 je vysoce radioaktivní, vysoce toxické a vyžaduje přísné bezpečnostní opatření při zacházení.

Smrtelná dávka pro požití (CEDE) je 5.14×10−7 Sieverts per Becquerel (1.9×103 mrem/microcurie) neboli 12 mikrogramů.

Takže ano. Zdá se, že polonium 210 by byl skoro ideální jed. Hm. Až na těch 138 dnů, které potřebuje polovina této látky ke svému rozpadu. Doufali traviči, že se jim podaří ututlat smrt po několik roků, než dojde k pitvě? Říkám několik roků, protože dalších 138 dnů (v lidském těle prý 50 - 30 dnů, uvádí Wiki) potřebuje další polovina zbývající látky, aby se proměnila v něco neškodného. Ne nadarmo se tomu procesu říká poločas. Tedy jinak řečeno, uběhlo by zřejmě několik roků, než by se veškeré polonium v těle mrtvého úplně ztratilo. Že by traviči neměli k dispozici tuto informaci? Anebo – pokud k opravdu k otravě došlo – že by naopak chtěli, aby se na polonium přišlo?

Další drobný problém: Odborné posudky a dobrozdání vydávají v Británii. Ve stejné zemi, kde nedávno zadrželi masivní teroristický útok na 14 letadel současně (všimli jste si, jak celá věc usnula?) a která vydala oficiální „odborný posudek“ ohledně sebevraždy pana Kellyho v roce 2003. Pamatujete? Kelly se údajně zasebevraždil poté, co se vydal na procházku. Psal jsem o tom v článcích Proč musel dr. Kelly zemřít? a Vyšetřování skončilo – zapomeňte. Cituji kousek z prvního článku:

Podle manželky a rodinných příslušníků byl dr. Kelly po tvrdém a nechutném výslechu před parlamentní komisí nesmírně rozčilen a znechucen, doslova traumatizován. Postupně vycházejí najevo některá fakta. Výslech byl zuřivý. Nařídili mu jmenovat všechny novinářské zdroje, se kterými se stýká. Vyhrožovali mu trestní žalobou a tím, že přijde o svou penzi (měl rok před důchodem), nebude-li spolupracovat.

Doma dr. Kelly údajně řekl, že "toto není svět, ve kterém by chtěl žít."

A přeci ale nic nenaznačovalo, že by se odhodlal to skoncovat. Nenechal žádný dopis na rozloučenou. To sebevrahové většinou dělávají. Své manželce oznámil, že se "jde protáhnout ven."

Ve svém posledním e-mailu, jen několik hodin před smrtí, napsal: "Díky za podporu. Doufám, že to brzy bude za námi a já budu moci vrátit se do Bagdádu a dělat pořádnou práci."

V jiném svém e-mailu příteli, rovněž odeslaném těsně před svou poslední procházkou, se choval bojovně. Opět napsal, že doufá, že celou aféru nechá brzy za sebou a vyjádřil se velmi entuziasticky o svém návratu do Bagdádu.

Zajímavá je jeho zmínka o "temných silách" a "stínových hráčích" (použil výrazu "dark players") ve třetím e-mailu odeslaném toho dne na adresu paní Judy Millerové, která mu pomáhala se psaním knihy o nebezpečí biologických zbraní. Koho tím mínil? A podle paní Millerové se nezdálo, že by byl dr. Kelly v depresivní náladě, nebo že by dokonce plánoval vzít si život.

Později se našla ještě řada nepochopitelností. Např. Kelly si údajně sám podřezal zápěstí, když se nejprve nadopoval nějakým svinstvem. V místě, kde ho našli, ale nebyla žádná krev. Atd. atd.

Zkrátka přál bych si, aby tělo mrtvého Litviněnka vyšetřila mezinárodní skupina lékařů někde mimo území Británie. Teprve pak budu poněkud více věřit jejím závěrům.

Ale připusťme, že všechno, co britští lékaři uvádějí, je pravda. Připusťme, že Litviněnko byl otráven, jak bylo uvedeno, poloniem 210. Cui bono? V čí prospěch? neboli komu to prospělo? Putinovi? Hm.

Je-li pravda to, co naznačuje odkaz na článek Dead Russian Spy was israeli Double Agent, totiž, že Litviněnko mohl být double agentem pracujícím pro KGB, Rusko a Izrael současně, a že měl styky s nejvyššími lidmi kolem Jukosu, pak by se dalo obecně říct, že tihle dvojí agenti nemívají dlouhý život. A že mnoho bezpečnostních služeb může mít dobré důvody, proč takového člověka zlikvidovat. Takže ne proto, že byl proti Putinovi, ale proto, že pracoval pro více stran a ono se to profláklo. A když už zlikvidovat, tak tak, aby to současně uškodilo protivníkovi. Aby na něj padlo podezření. Zbytek hysterie už obstarají koupená média.

Neříkám, že Putin je ovečka a dobrák. Neříkám, že by toho nebyl schopen. Neříkám, že Rusko zcela ztratilo své mocenské zájmy. Neříkám, že kdyby to bylo možné, Rusko by znovu ovládlo – a rádo – své satelitní státy. Nedělám si iluze.

Ale... a teď se pojďme podívat na věc více z výšky a zahrnout i události zdánlivě nesouvisející.

Máme tady nedávné vítězství Hizballáh v Libanonu. Řada vojenských odborníků připouští, že k vítězství dílem přispěly ruské protitankové a jiné zbraně, kterými byli bojovníci Hizballáh vybaveni. A tyto zbraně daly na frak neuvěřitelně draze a moderně vybavené armádě neporazitelného Izraele. Mýtus o dvou nejskvělejších armádách světa dostal trhlinu. S ruskými zbraněmi nutno počítat. Mínus pět bodů pro Putina.

Zemní plyn – Putin je ochoten uzavřít s Evropou dohodu o dodávkách, což by zcela jistě oslabilo společnou platformu NATO a vůbec lásku Evropanů k centrálním bankéřům, USA a zbytkům jejich nohlsedů. Dalších mínus pět bodů.

Teď dokonce nabízejí – o hrůzo hrůz – evropským zemím protiraketový deštník a to pomocí ruské techniky (o které se ví, že ji není radno přehlížet). Katastrofa. Mínus deset bodů.

A tak dále. Je to hodně vroubků, které má Putin u mezinárodních bankéřů.

Za všechny jmenujme ještě ten, na který budou centrální bankéři dlouho vzpomínat, a za který mu dali rovnou mínus 100 bodů. Jde o to, jak jim odebral ruskou naftu doslova před nosem a když si mysleli, že už- už ji mají v kapse. Nic tak nenaštve zloděje, než když ho na útěku s lupem dostihne majitel a věc mu odebere.

Stejným mezinárodním bankéřům, kteří – jen tak mimochodem – vlastní všechny hlavní sdělovací prostředky. A kde – čistě náhodou, samozřejmě, nemohou přijít Putinovi na jméno. Jako ostatně nemohou přijít na jméno nikomu, kdo to myslí dobře se svým národem.

Akceptujme to jako fakt: Tato sebranka ultra mafiánů a kriminálníků nevynechá jedinou příležitost, jak se o Putina a jeho vedení otřít.

Dal jsem si jen tak pro legraci do vyhledávače článků v Lidovkách slovo Putin. Seznam článků z poslední doby. Co článek tak negativně laděn:

- Putin udělil unii tvrdou lekci
- Kalné vody ruského zločinu
- Závěť špiona: Vrahem je Putin
- Evropa se má čeho bát

A tak dále a tak dále. Jsem si jistý... ne, vím to, že stejný obraz zločince malují i všechna ostatní světová média. Médiím je zkrátka jasno.

Neříkám, že věc se stala tak nebo jinak. Jen říkám, že bychom měli mít oči otevřené a přemýšlet nad tím, co je nám k věření předkládáno. Pravdu se asi nikdy nedovíme.

Známka 1.0 (hodnotilo 2)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Články s podobnou tématikou

Káva pro Zvědavce

49

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 100 čtenářů částkou 14 806 korun, což je 49 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Podle politiků islamizace Německu nehrozí20.10.18 12:04 Německo 0

Talibán v Afghánistánu zaútočil na schůzku velitelů Američanů a Afghánců19.10.18 14:37 Afghánistán 0

Sudety sobě: koho vlastně zvolili Pražané? Kvalitní analýza na aeronet.cz17.10.18 00:53 Česká republika 7

Ženy, pořiďte si šálu nápadně připomínající vaginu16.10.18 02:11 Británie 3

Soumrak mužství: Gucci odhalilo chystanou pánskou kolekci, muži vypadají příšerně15.10.18 19:23 Neurčeno 5

Porcování Trhání medvěda v Kladně15.10.18 15:01 Česká republika 3

Sýrie poukazuje v OSN na válečné zločiny USA15.10.18 03:42 Sýrie 1

Černoch, který měl být deportován, byl "zachráněn" cestujícími, přitom je to zločinec15.10.18 02:09 Británie 4

Juncker bude poroučet V4?14.10.18 22:58 Česká republika 3

Automatizace v Amazonu selhala. Robot u uchazečů o práci preferoval muže14.10.18 11:35 USA 3

Polsko nepodepíše OSN Globální pakt pro migraci - je hrozbou pro národní bezpečnost 14.10.18 05:34 Polsko 4

Dvěma samičkám myší se narodilo 29 potomků12.10.18 18:15 Čína 1

EU je úžasný projekt? Tvrdí to prezidenti V412.10.18 04:33 Evropská unie 12

V ČR a na Slovensku se prohánějí americká vojenská vozidla11.10.18 20:32 Česká republika 7

ČR vysílal pohádku, ve které gang ruských koček terorizuje Prahu10.10.18 21:08 Česká republika 8

Vstoupím do školky a zabiju bílé děti10.10.18 02:03 Francie 2

Americké úřady zmrazily majetky Olega Deripasky ve Spojených státech09.10.18 16:21 Neurčeno 1

Příjem azylantů je zastaven09.10.18 16:20 Švýcarsko 0

7. říjen - den obětí tzv. Rozmanité republiky Německo08.10.18 20:25 Německo 3

Marseille: 22 členů Generace identity bylo uvězněno kvůli vniknutí do ředitelství neziskovky SOS Mediterranean08.10.18 22:15 Francie 1

Měnové kurzy

USD
22,46 Kč
Euro
25,89 Kč
Libra
29,35 Kč
Kanadský dolar
17,12 Kč
Australský dolar
15,99 Kč
Švýcarský frank
22,55 Kč
100 japonských jenů
19,95 Kč
Čínský juan
3,24 Kč
Polský zloty
6,02 Kč
100 maď. forintů
8,00 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
34,29 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 542,37 Kč
1 unce stříbra
328,66 Kč
Bitcoin
144 200,17 Kč

Poslední aktualizace: 20.10.2018 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 29 202