Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané Velekněz Ratata

Nalezeno 111 příspěveků, 5 různých IP adres

Stránka: 1 2

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

24.05.2012 11:27

Rusko platí dávky do amerického rozpočtu

RE: p.p.p. - Poznámka pro překladatele

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Má to co dělat s platbami za ropu + plyn ? Myslím, že aspoň za ropu Rusové nakonec ještě pořád většinou inkasují v dolarech. Nebo obráceně, ať je to jak chce, není to spíš dílek Putinovo PR proti dolaru? To by si pak i místopředseda Dumy mohl s klidným svědomím trochu zabájit .

269562

23.07.2012 11:56

Islámští bojovníci zaplavují Sýrii

Prosím, střízlivě

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Izrael by nejspíš bral Mubaraka zpátky všema deseti a zbavit se Hizballáhu za tu cenu, že půjde nejdřív pryč vypočitatelný Assad, to asi taky není to pravé. Krom zkorumpovaných mamlasů jako Netanjahu a Barak je ve vedení Izraele dost opravdu chytrých a pragmatických lidí. Počínaje vedením tajné služby a armády. Stát Izrael je příliš blízko, než aby z takového vývoje rozumný sionista jásal. (Neklamte se, rozumní sionisté tam opravdu jsou.) Energetické zájmy části globální elity, to už může být jiná. Byla by to taky hra na ostří nože, ale co když je tento scénář jenom alternativa k přímé agresivní válce proti Íránu, do které se ve skutečnosti nikomu moc nechce. Pak z toho vyleze třeba nutnost poskytnout bratrskou pomoc Saúdům a spol. a pohlídat si zbytek ropy. Pak by i angažmá části západních rozvědek bylo v tomto napůl šíleném smyslu racionální .......

272384

02.10.2012 11:11

Ještě jednou můj názor na Klause

RE: Nechápu

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Přijde mi, že se to dá chápat docela jednoduše. Klaus ze sebe a ze svých názorů nechal od počátku dělat ikonickou záležitost, a to zcela vědomě a cíleně. Logicky potom přitahuje i lví podíl nenávisti. To je celé. Je pořád zatraceně dobře vidět a je nutně spojován s tím, co se dělo a děje. S Havlem to bylo obdobné. A je pořád, přejmenovávají se letiště, odhalují se bysty a jede to furt a imrvére a horem dolem. A to je tu teď nijak nehodnotím. Proč by někdo dnes nenávíděl třeba živého Rumla nebo zesnulého Dienstbiera?

Jinak ale poslední věty článku pokládám ve vší úctě k panu Stworovi za úlet, který možná sám o sobě některé diskutující vyprovokoval. Na Klausovo citlivé nitro sice moc nevěřím, ale zajisté o něm vím prd. Ale to přece není podstatné, čerta starého po jeho citlivém nitru! Že byl třeba takový Heydrich vzdělanec a muzikant a kdoví co ještě, to je přece pouhá historická kuriozita! Neděláme Klausovi psychoanalýzu, bavíme se o tom, co dělal a možná ještě udělá s republikou.

Klaus má řadu dobrých (navenek projevovaných, aby bylo jasno) osobních vlastností, to rozumný člověk nebude popírat. Jsou mi sympatické i některé jeho počiny, a to třeba i tam, kde s ním nesouhlasím. Má úroveň, jestli chcete, nad své okolí vyčnívá. Protiví se mi ale jenom proto sdílet zjevné iluze o něm osobně nebo o tom, co jeho další působení může přinést.

276080

16.10.2014 13:29

Ještě jednou volby

To máte těžký, pane Stworo,

Velekněz Ratata 46.?.?.?

Š&G by řekli: z jedný strany je to neúspěch, a z druhý strany to není neúspěch...a vyber si!

Či dle vzoru anekdoty:

- Miláčku, víš, že na to, že je ti teprve čtyřicet, to dneska nebylo nic moc?
- Miláčku, a víš, že na to, že je ti teprve dvanáct, jsi pěkně drzá ?

Na to, že jste kandidoval, jak jste kandidoval, a neinvestoval milióny ani desítky hodin, to samozřejmě ujde. Být to v našem obvodu, sháním Vám hlasy.

Na to, že jste vůbec kandidoval, a ještě do Senátu, je to spíš rozpačité. O nic nakonec nejde a nemá smysl se v tom vrtat. Jsou kandidáti, kteří ač bez šance na zvolení, využijí kampaň ke zviditelnění nějakého svého tématu. Vy jste daleko cennější jako editor Zvědvace než jako senátor...řekl bych.

319204

22.08.2016 13:41

Nedotknutelní

Katasonov má občas barvitý jazyk.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Ta "argentinská Femida" bude prostě starořecká bohyně Themis v ruské transkripci. Bohyně spravedlnosti Diké byla její dcera.

Hledal jsem a institucionálně to byl analog našeho Nejvyššího správního soudu (federální sprvání soud), osobně tou Themidou byla tato dáma např. tady
http://diarionoticias.com.ar/index.php?option=com_...

odkaz z roku 2015 a charakteristicky pod titulkem "Kdo je soudkyně, která pozastavila (obchodní) dohody s Čínou ??" Zřejmě slušnej oddíl.

351432

30.08.2016 12:19

Arktida na prahu zhroucení

Velmi jsem váhal, zda do této diskuse ještě něco přičinit

Velekněz Ratata 88.?.?.?

První poznámka. Souhlas, že debata o global warming rozděluje lidi na dva nesmiřitelné tábory. Není to přitom ale takový spor jako zda Kramný vraždil a podobné spory, kde každý má nějaký vyhraněný názor. Toto se skutečně a přímo může dotknout každého. Tedy pokud má pravdu jedna strana. Je to spíš jako s migranty. Z obojího je kšeft i marketingový a mediální artikl, čemu se tedy divit.

Podstata problému, nakolik je to problém, je sociální, není to v "science". My většinou bez ohledu na vyhraněnost názoru a případné dílčí osobní zkušenosti nemůžeme "doopravdy vědět" , jak to je. Specialisti, kteří to poznání na nějakém levelu mají, o tom vedou debaty, ale výstupy z těch debat už jsou zkreslené. To je jak luštit, jak to doopravdy bylo s Dvojčaty. Běžný uživatel se dostane nejdál k přesvědčení, že něco musí být jinak, než se tvrdí.

Výstupy jsou zkreslené působením konkrétních sociálních sil. Ani těm sice nemáme moc šanci vidět přímo pod podolek, ale většinou máme (nebo tomu spíš než u klimatických změn věříme) dostatečnou zkušenost z obdobných případů, které se přihodily za našeho života nebo v historii, abychom si dali dohromady dvě a dvě. (Nakonec všichni jsou to jenom lidi a v důsledku jde vždycky jen o prachy, moc, slávu, ženskou nebo ... a nejhorší je, že toto ex post často odpovídá skutečnosti.)

Výstupy jsou zkreslené ani ne tam, kde jde přímo o fakt oteplování nebo kolísání klimatu, ale tam, kde jde o to, zda a) lidé na to mají vůbec nějaký vliv a b) je tedy racionálně možné postavit na tom nějakou politickou akci nebo kšeft. (I když bych jako kdysi horlivý čtenář SF musel připustit, že ty by asi nechaly postavit i tam, kde by lidstvo bylo z obliga - svítivost Slunce, Marťani ze všech galaxií). Argumenty, které zuřivě popírají nebo zuřivě dokazují sám "fenomén" - tedy to "zjevné", to, co vidět nebo ukázat by měl být přece zdaleka ten nejmenší problém - se do debat, domnívám se, vracejí až "zpětně", na základě reflexe možných sociálních důsledků, v nejširším slova smyslu a byť u někoho třeba napůl podvědomé.

Důsledky jsou samozřejmě pesimistické - pokud jakékoli věc dospěla do stadia, kdy strany vedou už zásadní spor o to, zda mají nos mezi očima, případně zda ho mají obě nebo zda tu věc mezi očima je skutečně nutné či spravedlivé intepretovat jako nos a zda protistrana ten nos třeba nevykládá mechanicky a bez přihlédnutí ke všem rozhodným okolnostem věci - pardon, teď mluvila profesionální deformace - tak tam není smír v dohledu (samozřejmě nikdy to není kvůli tomu nosu). Protože ale toto skutečně není kauza králík, průšvih je, že tato zatvrzelost je nejspíš symptomem nemožnosti dospět k nějakému rozumnému poznání a konsensu ohledně skutečného stavu věci a toho, co by případně mělo být podniknuto.

Podniknuto by muselo být na mezinár...

Automaticky kráceno

351614

30.08.2016 14:35

Arktida na prahu zhroucení

RE: Velmi jsem váhal, zda do této diskuse ještě něco přičinit

Velekněz Ratata 88.?.?.?

(omluva, dokončení)
Podniknuto by to muselo být na mezinárodní, globální úrovni, což je zádrhel svého druhu. Kdyby globální oteplování bylo problémem komunální politiky, řada i českých obcí už by ho úspěšně řešila (jde o zoufalou nadsázku, tak se neposmívejte a neptejte se, a co eurodotace a co případy, kdy by se na tom zastupitelstvo rozhádalo, rozešlo a chrlilo trestní oznámení na všechny strany). Mějme hypotetický případ, kdy se podařilo nějak odfiltrovat šum a světové papalášstvo - všechny ty váhové kategorie a stupně hereckého nadání až do příslovečného pumprlíka sedmimilinetrového - sedí řekněme na scéně zvané VS OSN náhle vybaveno zcela exaktními, stručnými, nepřekroutitelnými informacemi a) co se opravdu v té Arktidě a zbytku světa děje, b) jaký vliv na to mají emise, c) jaký bude průběh při takovém a takovém průběhu snižování emisí. Myslíte si někdo, že efekt by byl povzbudivější než při boji s Krizí a Islámským státem ??

351617

17.09.2016 16:03

Američani se pořád usmívají – jako roboti

RE: keep smiling

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Můj guru mi už špagát koupil sám,
úsměvu mého byv již namlsán.

Guru má moc a sílu velmozkovou:
špagát jsem vzal a novou velkou skobou
u lustru jsem to radši pojistil,
na židli vylez, sebral zbytek sil...

A od té chvíle už se jenom divím
a od té chvíle se jen usmívám:
jó, huba se mi do úsměvu křiví
od kusu skoby, co v čelisti mám,

a je mi stále nějak trochu švihle.
a s tímhle pořád hlavu lámu si:
kam jenom vyrazit na příští výlet
Na východ ne - nemůžu před Rusy.

Co vám tu říkám není žádná lež:
skoba je čínská, špagát - Bangladéš.

351928

18.11.2016 13:15

Procitnutí do reality

Já se zarazil a zamyslel u té věty "Možná, že Trump zklame, nebo bude odstraněn, ale naděje, kterou dnes světu jeho

Velekněz Ratata 88.?.?.?

vítězství dalo, bude i pak působit svou vlastní energií." Já vím - detail, obecnost, rétorický obrat, který ve veřejném projevu neurazí. Ale stejně - takhle to přece nechodí. Možná u určité úzké vrstvy lidí. Kteří mají dispozice (v dobrém i ve zlém) potenciálního, jak se říkalo v Rusku bratru už před sto padesáti lety, "profesionálního revolucionáře".

Jinak - kde je vliv a naděje a energie těch odstraněných, kdysi i nedávno ?? No dobře, prstíčkem hrabajíce, pár bychom jich našli. Důležitější samo o sobě je to, co je současně i hlavní podmínkou takového přetrvávajícího vlivu "zabitého projektu", totiž že původní sociální, duchovní, národnostní či jaký ještě reálný problém není odklizen, řešen, zmírněn, jinak potlačen atd. (Druhou podmínkou bývá martyrium hlavního protagonisty.)

Lze demonstrovat třeba na příkladu Allendova (a následně Pinochetova) Chile, kde ať už je jinak váš názor na věc jakýkoli, došlo minimálně k nevídané aktivizaci vrstev, které byly do té doby trpným objektem tradiční politiky, k ohromnému nabuzení celé společnosti, včetně ovšem její polarizace, vzepětí v kultuře a tak dále. Po převratu, ikonickém bobardování prezidentského paláce a po stoické smrti Salvadora Allende ovšem následovalo co - v západní Evropě vlna sympatií, která ovšem svým způsobem vrcholila Brigate Rosse, podle všeho naskakujícími na špek plánovačům operace Gladio. V samotném Chile celkem efektivní pinochetovská normalizace, emigrace intelektuálních oponentů, pouze s velmi ojedinělými akcemi násilného odporu/teroru (FPMR). Nejchudší z chudých, resp. ti, co nedostali stipendium v Itálii, pravda zapalovali u Allendeho fotografie svíčky nebo věřili, že nezemřel a vrátí se (svědectví Miguela Littina). Allendeho odkaz ale začal reálně ožívat až v okamžiku, kdy se pinochetovský model začal vyčerpávat, no a krize z 2007 už tomu samozřejmě jenom přidala. Nikdo už ale neplánuje návrat do roku 1970.

Naše normalizace byla v mnohém podobná, akorát Dubček trpěl nejdřív na ambasádě v Turecku a pak jako THP v nějakých těch dřevařských závodech (státní lesy??) . Taky to v 1989 vypadalo podle toho. A kde je "Occupy Wall Street", po pár letech, i kdyby to tisíckrát platil Šouroš?? Aby Trump (nic jako "trumpismus" neexistuje ani myšlenkově, ideologicky, ani jako hnutí - a nebude existovat, stejně nic takového nevygeneroval ani JFK), tedy aby Trump vyvolal aspoň náznak podobného "vlivu", to by se fakt musel nechat, jak zpíval Wabi Ryvola, zastřelit do břicha. Cokoli menšího je ohne šance. A protože způsoby, jak eliminovat Trumpův potenciál změny, jsou mnohé a vymazlené (viz i předchozí článek), bombardování Bílého domu mezi ně nepatří, a ani Donaldovo utrpení v Turecku, dřevařských závodech či nějaké kotelně není příliš pravděpodobné, su klidný, pokud jde o nějaký rozsáhlý vliv "naděje...

Automaticky kráceno

353444

22.11.2016 15:49

Prastaré spirituální kořeny rusofobie

Zkusím to ještě jednou

Velekněz Ratata 88.?.?.?

a stručněji a pak se na to nejspíš vydlabu (předchozí příspěvek zřejmě neprošel, i když netuším proč):

Článek jde hodně pod úroveň Sakera. Proti špinavé západní infoválce se staví nevalná východní ideologie. Jsou tam kopance faktické i argumentační. Například:

1. Kvetoucí Byzanc proti úpadkovým Frankům. Byzanc byla obdivuhodná civilizace, ale zašla na neřešené problémy. Vnitřní. Totéž carské Rusko.

2. Byzanc, 1-2-3-Řím a pravoslaví jako výlučně jediní pravověrní křesťané od samého počátku. Kolik století trvalo, než vznikla konečná redakce Nicejsko-cařihradského vyznání víry ? Nikonovy reformy v Rusku nebyly reformy ? Ale budiž, kopanec ovšem je, pokud se to bere jako vysvětlení pro (nepopiratelný) antagonismus východu a západu. Stojí na hlavě.

3. "Neutralita" islámu a pravoslaví. Vypsané důvody by musely platit i pro katolíky a protestanty, argument je logicky vadný. Jestli ono to nebude spíš tak, že pravoslaví má staletou zkušenost "mírového soužití" s islámem jak "z pozice silnějšího" (carská Rus), tak "z pozice slabšího" (blízký Východ).

353490

24.11.2016 12:15

Jak Trump ví, že kvůli neustávajícímu globálnímu oteplování bude Země za 100 let neobyvatelná?

Hokeji, politice a globálnímu oteplování rozumíme všichni,

Velekněz Ratata 88.?.?.?

takže co si budeme povídat. A to jsem zapomněl zmínit třeba Fukušimu, Ukrajinu nebo EET a jiné globální katastrofy. "Metodologicky", nicméně, v takových případech zpravidla nezbývá než spoléhat se na vlastní úsudek o tom, jak podávají informace lidé, kteří je mají nebo se tak tváří, a jak je ti lidé sami vyhodnocují. To napoví hodně. (Fyzik nobelista Steven Weinberg v předmluvě jedné populární knížky zhruba říká, že ideálního čtenáře si představuje jako zkušeného právníka, kterého musí přesvědčit o tom, co říká, přitom nemůže vyrukovat s matematickým aparátem, musí počítat s tím, že budou kladeny otázky na tělo, jak to, že ví, to co tvrdí, atd.)
Brilantní, dobře připravenou a dobře podloženou a vyargumentovanou lež samozřejmě takto těžko odhalit (někdy pomůže čas, bohužel často zjištění pravdy je pak už neproduktivní). Ale když se toto prokouknout často nepodaří ani takovým těm opravdu úctyhodným justičním institucím po světě...nedělejme si vrásky.

Mně z toho předně vychází, že (ne)oteplování je byznys pro obě "strany sporu" bez ohledu na "věc o sobě". (Větší byznys to mimo jiné je díky dotačním a jiným deformacím kapitalismu.) Obě strany se proto cítí nuceny přehánět a jakákoli zjištění procházejí filtrem barnumských metod. Pokud lze na něco usuzovat, tak lidstvo (stále ještě) nemá potenciál "totálně zničit planetu" (viz prostá energetická bilance existujících zásob jaderných zbraní a přírodních katastrof, ze kterých se milá biosféra dokázala vždycky nějak vyhrabat - sopky jasně vedou krom samozřejmě radiačního zamoření). Takže toto je asi přehánění a totéž nejspíš platí i o tom, že by emise měly rozhodující vliv. Na druhé straně global warming faktem je a hlavně, společnost se dostala do stavu, kdy je extrémně zranitelná. Viz "migrační krize" - bez ohledu na to, kdo to platí, tak sucho a přelidnění Sahelu jsou realita. Kdyby cena za přežití lidstva mělo být např. snížení populace (nemluvě o spotřebě) na úroveň poloviny 19. století - což samo o sobě nezní hrozně, viďte ?? - je to jinými slovy šest miliard mrtvých, kteří se určitě dobrovolně neobětují. Takže mazec a válka o zdroje - to je daleko reálnější perpspektiva.

353553

02.12.2016 12:23

Odkaz Fidela Castra: Síla idejí. Život v solidaritě

No, vzpomněl jsem si na slova Dimy Bykova o SSSR

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Bykov je literární kritik ročník myslím 1967 a jeho vztah k "sovku" je nejednoznačný, a také říká něco jako: "sovětský režim dělal spoustu hnusných a podlých věcí, ale přitom nám říkal spoustu naprosto správných a dobrých věcí." Ale to se přeci nedá udržet natrvalo. Já zase vždycky říkám, že komunisti u nás měli z pohledu obyčejného člověka aspoň to plus, že se nechali brát za slovo. Řečeno v nadsázce, jak kdy a s různou měrou rizika atd. atd. Ale zkuste vzít za slovo dnešní elity. Není za co. Komouši cosi dost jasně deklarovali, nějaké ideje sociální spravedlnosti, ale i rozvoje, a (mimo a) období vyhroceného teroru a b) období rozkladu, kdy ti chytřejší už věděli, že to stejně nakonec tak či onak prodají) museli věnovat dost velké úsilí "hospodaření" s rozporem mezi idejemi a realitou (který v nějaké podobě bývá vždycky). Zpátky ke Kubě: Protože Kuba skutečně není severní Korea a Kubánci mají dost jinou mentalitu než Korejci, a přitom režim se udržel 25 let od pádu SSSR, tak na tom, co se říká v článku, asi něco bude.

PS na odlehčenou k té mentalitě. Kdysi v rámci nějaké studentské brigády, přesněji řečeno večer v kulturáku jsme se s kámošem málem dostali přes hubu v bytelné proletářskointernacionalistické rvačce, která aspoň v počáteční fázi měla formát čtyři Severokorejci proti jednomu Kubáncovi. No, lítali na všechny strany, a pokaždé, když se odrazili od zdi, tvrdošíjně vstávali a znova se na něho vrhali jak na povel. Ohne šance. A to se říkalo, že mají ve škole povinně taekwondo. (Kubánec byl ovšem mulat jak hora, prý bývalý partyzán, těžký frajer a pohodář. Neměli jsme ho rádi, baby na něho letěly.) Ale ten kulturně psychologický rozdíl, ten byl zkrátka zcela markantní [smích]

353785

16.12.2016 20:11

Chudnutí a růst, aneb HDP versus HND

Mimo jiné závazek k výdajům na zbrojení se uvádí jako 2% HDP

Velekněz Ratata 88.?.?.?

i když je to vlastně nesmysl: z HDP stát nic nezaplatí. Ale vypadá to líp. Vztaženo k HND, což je ale taky nesmysl, by to bylo aktuálně asi 2,17 %, což by v novinách taky nevypadalo zle. On ten rozdíl mezi HDP a HND ani nepůsobí nějak dramaticky. Ale ono se taky dá říct : Z rozdílu mezi HDP a HND (v roce 2014, kdy to byl zatím největší nejvíc) by se uvedený závazek zbrojních výdajů dal uhradit skoro přesně čtyřikrát.

Je to samozřejmě hra se slovíčky. Logické by bylo říct, jaký podíl to je na státním rozpočtu, protože z ničeho jiného to stát armádu neplatí a ten závazek či ukazatel se vztahuje k armádě. Kolik se dá státních peněz z rozpočtu do armády, ne třeba jaká je zbrojní výroba nebo saldo obchodu se zbrojním materiálem. To je generálům v NATO fuk, protože dosud na rozdíl od Junckera se Schulzem nezblbli natolik, aby plánovali statistické granáty místo tříštivých. No a na výdajích rozpočtu by to bylo, jeslti dobře počítám (podle údajů ke konci roku 2015 a vycházeje ze skutečných, nikoli plánovaných výdajů rozpočtu, což ve finále dává trošičku nižší podíl), bratru 6,9 %. To už do zpráv, komuniké a volebních programů vypadá o dost voškliváčtějc. Stejně jako absolutní částka: 89,5 miliardy korun (2% z 4477 mld. Kč HDP k ult. 2015). Na druhé straně, co za to dneska koupíte, když
třeba jeden Pandur byl v Praze za 140 mega (a v Lisabonu prý za čtyřicet). Pravda, i to je jenom nějakých tři sta metrů české dálnice.


A pak že je statistika nuda.

354151

30.12.2016 16:35

NATO zesiluje válku na Ukrajině po porážce v Sýrii

Až jednoho napadá taková věc

Velekněz Ratata 88.?.?.?

I z alternativních zdrojů většinou slyšíme, že hlavním cílem USA či "státních elit" je hlavně předejít propojení německých technologií s ruským (eurasijským) potenciálem, že destabilizace Evropy (i proto) v žádném případě není zájmem Ruska, že Putin bude postupovat opatrně atd. Co když se ale "Evropa" nechá tupohlavě vmanipulovat až do takové pozice vůči medvědovi, že ten nakonec prostě zamáčkne slzu a zorientuje se v tom jinak ??

Já vím, jednak to vypadá vůbec jako pitomost (slza zamačkávaná nad takovým odbytištěm plynu by byla přeci hodně slaná), jednak se lze ptát, oč by to pak ještě mohlo být s Evropou horší.

V obou případech si už ale lze představovat odpovědi - přičemž zdaleka netvrdím nejlepší nebo nejpravděpodobnější : Rusové by si třeba mohli vyhodnotit budoucí situaci tak, že příliv islamistů na Kavkaz a do středoasijských republik už dokážou oslabovat jen tím, že tentokrát sami zapracují na jeho přesměrování do "Evropy". Totéž v bleděmodrém může být s tekutým ukrajinským chaosem, jakmile to bude už jen o tom, kam to svinstvo poteče. Otázka je, v kterém konkrétním ohledu má "Evropa" jako geopolitický bug hunter větší šance uspět. Ale snaží se. Co se plynu týče, pro Rusa by šlo "jen" o zvýšení rizika a sázek do hry, která by se prostě přitvrdila (přinejmenším dokud nikdo nevyhazuje do luftu trubky).

No a oč by to bylo horší - upřímně, ta okamžitá představa, jak k hnilobnému rozkladu Evropy svou synergickou troškou do mlýna přispívá, byť nerad a vida nezbytí, ještě šikula V.V., mě prostě dost zamrazila v zádech. Stačí se podívat na Ukrajinu a ani nemusíte jezdit až k Donbasu. Ti lidé tam přežívají, ale oni taky mají o poznání tužší kořínek. To v čem žijou, je pro Čecha, neřkuli třeba Rakušáka hodně zlý sen, a mají to proto, že ze sebe nechali udělat bojiště hybridní války. Je tam jiný mix těch přetlačujících se vlivů, než by asi byl v "Evropě", z východu je pořád spíš snaha, aby to Kyjevě neruchlo, ale to jsou takové finesy, které by nám rychle byly u zádi.

354416

31.12.2016 01:50

NATO zesiluje válku na Ukrajině po porážce v Sýrii

RE: @Velekněz Ratata

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Ej, paranoia tvoja - prepáč, pajtáš, nič v zlom. Ale propánakrále, copak ten mozaikový pohled na svět znamená začít slintat s Pavlovem v okamžiku, kdy uvidím slova "Rusko" nebo "Putin" v určitém kontextu ? No to potěš. To se ti vaši prediktoři namáhali zbytečně. Předmětem úvahy, připouštím nijak světoborné, byla pouze obava z toho, že okolní eurohumus může betálně zhoustnout i na margo ryze obranných akcí, k nimž bude Rusko objektivně dotlačeno. Co je na tom kaleidoskopického (uff uff) a čím to odporuje třeba tomu, co hlásí Pjakin ? Ale prosím konkrétně.

Historická analogie: Pakt Molotov-Ribbentrop byl hodně nepříjemná záležitost (a vlnky došplouchly i přes válku, ostatně takový Vlado Clementis to ví, tam kde je, nejlíp), a fakt, že Stalin prostě neměl na vybranou resp. rozhodl (v té chvíli) správně, z toho větší slávu neudělá.

354435

11.01.2017 13:41

Rozpad národů

jen dvě poznámky

Velekněz Ratata 88.?.?.?

1. To, že vznik EU byl součástí plánu USA (nemyslím konspiraci, ale "historicky standardní" sledování vlastního zájmu vládnoucí elity, který ani nebyl zuřivě utajován apod.), není novinka a pro mě nejpřesvědčivějším způsobem to ukazuje Varoufakis v Minotaurovi. Proč nejpřesvědčivějším způsobem ?? Protože logicky zasazuje americkou podporu západního Německa (a Japonska) a vznik EHS do amerického "Globálního plánu" (1946-1971, americké obchodní přebytky + "zlatý" dolar + US politická kontrola), a ten přesvědčivě vysvětluje nutností nějak civilizovaně realizovat mezinárodní přerozdělení vytvořené nadhodnoty, tedy kontrolu kapitálových toků mezi přebytkovými a deficitními zeměmi. Druhou možnost navrhoval ale proti Američanům neprosadil Keynes (zúčtovací měna bancor). Bez německého zázraku a vzniku EHS by se ale Globální plán (který z dnešního pohledu vypadá pomalu jako idylka) prostě nekonal. A vznik EHS v dané podobě předpokládal brutální zrušení představ Francie, o čemž se dnes mlčí.

2. Ani EU tedy (primárně) nevznikla na bázi nějakých euro mocenských projektů, z nějaké vnitřní systémové, organizační "logiky", dokonce ani ne kvůli přání zabránit další válce, i když tohle všechno hrálo roli. To už je ale to, čemu Marx, a zde je to přiléhavé, říkal "nadstavba". Pokud by se šlo do jiných integračních, národně sjednocovacích atd. projektů, objeví se obdobná logika. Malé je hezké, příjemněji se v tom žije, ale od toho se nedá začínat projekt. Takhle si může dovolit uvažovat osvícený absolutní vládce a jen pro svou zemi. Řekněme bhútánský král, dokud ho "trhy" etc. nechají na pokoji. (Aby bylo jasno, pokud by to šlo, tak pro emigraci bych si vybral jedině Bhútán[smích] Ostatně Bhútán a Švýcarsko jsou příklady šťastných anomálií, jsou to možná jazykem evolucionistů "slibné zrůdy", ale jejich zkušenost nemůže zopakovat každý.

Takže páni filosofové chtě nechtě vlastně taky řeší (globální) kapitalismus, jen, jako každý, radějí mluví o tom, co umějí a co by jim šlo.

354912

17.01.2017 15:18

Kdo chce svrhnout Trumpa?

Andrea Bocelli odřekl z obav o bezpečnost Trumpovi

Velekněz Ratata 88.?.?.?

kterému měl zazpívat na inauguraci. Stalo se tak poté, co Bocellimu fanoušci začali vyhrožovat bojkotem, a tento důvod byl také mediálně zmiňován. Podle zdroje Daily Mailu ("člověk z okolí Bocelliho a současně Trumpův přítel"), to ale bylo ještě jinak: zpěvák chtěl i přesto ve Washingtonu vystoupit, a couvl až poté, co mu bylo vyhrožováno smrtí a bezpečnostní experti mu vysvětlili, že to riziko za to nestojí.

Černá Jennifer Holliday, která dělala show už Reaganovi a Bushům, nejen že také nakonec pro Trumpa nezapěje, ale raději to pojistila servilním prohlášením vůči LGBT komunitě : omlouvá se, že je pouze v těchto otázkách "nevzdělaná" a ujišťuje, že v této chvíli nemůže jinak než stanout po boku LGBT fronty, pardon, LGBT komunity. Potěš votěž.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/news/article-4120970/Opera-star-Andrea-Bocelli-backs-singing-Trump-s-inauguration-receiving-death-threats.html

355155

20.01.2017 08:48

Globální kormidelník Si Ťin-pching se šarmem stupňuje ofenzívu

S omluvou za hnidopišství

Velekněz Ratata 88.?.?.?

čínštinářský vzkaz překladateli (a díky mu): President se jmenuje Si Ťin-pching (tradiční česká transkipce) resp. Xí Jìnpíng (oficiální transkripce pinyin - "česky" pchinjin). "Si" je příjmení, ale psané první, "Ťin-pching" je jméno (či given name). Podobně jako Maďaři píšou Orbán Viktor. Escobar proto píše "President Xi" atd.

355250

26.02.2017 14:02

Ztraceni v ghettu

Nejen že si to nepřečtou ti, o které jde (a ani ti, o které by časem jít mohlo)

Velekněz Ratata 88.?.?.?

a pokud ano, tak nepochopí, ale rovnou můžete dodat, že pokud pochopí, převažující reakce bude popírání a únik do nějakého pohodlného schématu. Nebo útok ad personam: ausgerechnet tohoto pána vinit ze samolibé nadřazenosti středních vrstev, případně toho, že neví, která bije, to už předpokládá notnou dávku touhy po sebeklamu. (Anebo, připouštím, velmi silné kontra-přesvědčení: umím si představit, jak by se "k tomuto džentlmenovi" vyjádřil takový Lenin, a přes všechny možné výhrady od něho by to aspoň bylo zcela autentické a praxí podložené[smích] ) Dalrymple toho napsal docela hodně, a pokud můžu posoudit z toho, co jsem přečetl, dělá a píše celý život zcela konzistentně na jednom tématu, a ta ukázka je navíc zvolená perfektně. Btw jeho tatínek byl komunista, i proto myslím, že jeho názorové zázemí a vývoj byly přinejmenším složitější a taková ta konzervativní, chestertonovská poloha, to není žádná apriorní póza ani maska, to má odžité. Proti Chestertonovi má nevýhodu, že je nevěřící a hlavně pesimista non plus ultra, pokud jde o lidskou povahu (u doktorů častá věc, řekl bych). Ale o čem píše, to prostě zná, fajront.

Pokud se někdo chce utěšovat tím, že se to přece jenom týká spíš těch černých hub, doporučuju zajet na ten víkend třeba do Mostu, do Děčína. Víc byste zjistili, mít příležitost mluvit s tamním slušným policajtem nebo rozumnou paní ze sociálky. Není to vázáno na SČ, a zatím je to proti světu podle Dalrympla druhá liga. Ale třeba ten totální bordel v rodinných vztazích, to je naprosto přesné. A třeba cikáni to kolikrát jsou schopní ustát o něco snáz (důvody bych neřešil).

Je jedno, jak tomu budeme říkat, ale to, co on popisuje, to je v podstatě perspektivní svět Kalergiho a Soroše, to se na nás skutečně tak či onak chystá. Možná ne proto, že je na to detailní plán rozepsaný do pětiletek a realizačních projektů, ale je to v logice vývoje. Tam se třeba neříká jedna věc - dřív byl sociální stát, ale dřív neplatilo, že ti lidé jsou vlastně zbyteční. Zbyteční jako třída. Ergo ani sociální stát nebýval otravná nutnost ruinující rozpočty, byla to chytrá vymyšlenost, aby dělnická třída (nebo po englicku "pracující třída") byla v pohodě a odváděla si svoje. Poslední instance, kdy britská pracující třída vystoupila, byla ještě brána vážně (a prohrála), byla, myslete si o ní jinak taky co chcete, hornická stávka z roku 1984. Zrada všech těch levicových intošů, o kterých tu píše Dalrymple, i když je neoddiskutovatelná, taky nespadla z nebe: začali vymýšlet nebezpečné hovadiny a šidítka v momentě, kdy jako třída definitivně pochopili, že jsou fakt odstřiženi od možnosti ve společnosti něco ovlivnit.

Samozřejmě tohle nic nemění na tom, že aktuálně hlavní lumpárna a klacek na nás jsou migranti a snaha nenechat Německo, aby přišlo k rozumu...

Automaticky kráceno

356106

26.02.2017 18:32

Ztraceni v ghettu

RE: Proč?

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Nemýlíte se, myslel bych, ale neříkáte to celé. Bez těch vlastností, které jste v podstatě vyjmenoval, nemáte lidi, ale chovance, to je pravda jako že z hovna bič neupleteš. Akorát že to nestačí (hvězdička, historicky ověřeno). I silní, inteligentní a odpovědní se požerou mezi sebou a ty slabé poženou před sebou. Kdyby společnost byla statická, tak by teoreticky na uhlídání jakž takž dobrých mravů mělo stačit křesťanství (v Číně konfucianismus, a tak dále). Ale v praxi to tak stejně nebylo, přestože za prvních řekněme patnáct set let po Kristu lidstvo se sociálně-ekonomickým a technickým pokrokem ani moc nevyblbávalo. Když se k tomu přidaly steroidy kapitalismu (připomínám geniální postřehy strýčka Marxe typu "akciová společnost je stejně revoluční vynález jako lokomotiva"), je vymalováno a cesta zpátky zavřená, pokud nepovede rovnou na stromy. Konzervatismus může mít v mnohém pravdu a vůbec být docela fajn, kor pokud ho hlásají lidi jako Chesterton nebo Darlymple, ale nebude to univerzální recept. (O tom se ostatně budeme mít příležitost přesvědčit, pokud po Evropě bude vítězit národní pravice - pár rozumných nebo nouzových opatření udělat může, ale tím se nejspíš její potenciál vyčerpá.) Rébus za milión bodů stále zní: pokrotit (sebe)destruktivní sklony kapitálu, ale nezaříznout tvůrčí potenciál a nenadělat z lidí sračky. Ale do tohoto Milionáře už se právě dneska vlastně nikdo ani nehlásí.

On ten Chesterton má nádhernou úvahu v Anarchistu Čtvrtkovi, kde se řečnicky ptá předsedy Neděle, tedy samotného Boha, proč bylo nutné tolik přetrpět, když žádná rada anarchistů neexistovala a Neděle si na jejího předsedu jenom hrál, a sám si odpovídá: přece aby každý muž, který hájí pořádek, dokázal mít stejně zoufalou odvahu jako anarchista dynamitník. Vždycky když to čtu, tak si říkám, že by to v ideálním případě mělo platit i tak nějak naopak. Ale nebývá to ani tak, ani naopak.

356121

27.04.2017 12:24

Je euroland na pokraji rozpadu?

Hm, mě asi nejvíc zaujalo, že

Velekněz Ratata 88.?.?.?

"americký car pro obchod Peter Navarro" říká o euro-německé měnové politice přesně totéž, co už před několika lety (marně) tvrdilo několik, i řeckých, i německých, nemainstreamových ekonomů. Jako Flassbeck, Lapavitsas, i ten pro mnohé (blbce) proskribovaný Varoufakis. A shodují se na tom přes to, že přes všeobecnou nálepku "levicovosti" jsou politicky Lapavitsas a Varoufakis každý jinde ("hvězdička, historický fakt": ověřeno ve skypové diskusi[smích]. Ale úplně jinde). Takže pokud s klidným svědomím vyloučíme možnost, že to je shodným zájmem argumentačně mlátit Německo po hlavičce čímkoli vycucaným z prstu neřkuli od KGB podstrčeným, asi na "tom" něco bude a zásadní otázka spíš je, proč "to" u všech všudy dávno netvoří podstatnou část agendy seriózních evropských periodik, proč se o tom ve všech hajdparkách nevedou diskuse, proč to prostě pro dnešní "Evropu" zjevně není téma. Jak by tomu v jakémkoli obdobném případě bylo ještě řekněme v 70s.

A přitom je německá skrytá, interní devalvace něco, bez čeho prostě vývoj v eurozóně nejde pochopit, a není to ani nic složitého. A řekl k tomu někdy něco třeba i velký racionalista Miloš Zeman, který názor na euro zjevně změnil ?? Pokud mi ušlo, omlouvám se mu.

Ještě třeba po 1989 se dejme tomu o západních rozporech ohledně sjednocení Německa aspoň někde a něco psalo. Dalo se celkem běžně dočíst co si myslí Lady Thatcher a proč. Dnes jsme jenom oblbováni "uprchlickou krizí", a podobnými konstrukty. Dřív ta zástupná účelová témata taky byla, ale nebylo to takhle komplexní a pro každého - dneska odshora dolů, od politiků po akademiky, po "novináře", o Čulíkovi nemluvě, všichni povinně sjíždějí to samé a hlasy, které by před třiceti lety byly na Západě naprosto samozřejmou součástí mainstreamové diskuse, se pomalu stávají konspirologií pro fajknšmekry.

357477

15.05.2017 15:34

Profesor Rainer Mausfeld, přednáška na téma: Strach mocenských elit z národa

Myšlení je prevít a bolí. Souhlas,

Velekněz Ratata 185.?.?.?

Proto dovolte paradox: z uváděných hledisek nebyl režim řekněme v ČSSR ani tak moc totalitní. Důvod: podceněný vývoj technologie lhaní. Systém lhal, ale převážně amatérsky. Důvod: velká část papalášů byla opravdu přesvědčena, že to dělají pro lidi a hlavně že historická pravda je tak nějak stejně na jejich straně. Chytřejší a leckdy vlivnější se řídili prostou zištností a v poslední fázi rozvalu systém, na kterém parazitovali, zradili za možnost nasytit se na jeho mršině. Stávající systém (de facto ten, který přetrval) takto rozvalit nepůjde, protože není komu ho zradit.

Autor je na tom ve skutečnosti o dost víc germánsko-hegeliánsko-marxisticky, než by tu možná každému líbilo. Ale prosím: neklamte se rovnítkem mezi marxismem a neomarxismem. (Nepatří tam víc než třeba mezi Nea a neoprén.) První chápu jako dobově úspěšnou teorii, která reálné sociální procesy demaskovala. To druhé (když už to musí být a termín je v oběhu) je něco, co sociální realitu naopak pomáhá maskovat.

357832

16.05.2017 14:25

Profesor Rainer Mausfeld, přednáška na téma: Strach mocenských elit z národa

Douška pro zajímavost k osobě přednášejícího.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Přiznám se, že to jméno nic neřeklo. Na wiki jen v německé verzi, co tam je, potvrzuje dojem z přednášky (= pro jednou Němec jak se patří[smích]. Studoval psychologii, ale i matematiku a filosofii, dlouhodobě se zabývá experimentální psychologií vnímání, vedoucí několika výzkumných projektů (vnímání barev atd.), zabývá se metodologií výzkumu a konkurujícími si koncepcemi v neurovědách - na hraně sciences a "duchověd" (sorry jako, v němčině se to tak tradičně říká). Publikoval práce o roli a odpovědnosti psychologů při vývoji technik mučení (white torture - informační deprivace atd.), kde mj. dospívá k závěru, že primární není ani tak informační deprivace, jako aktivní zlomení vůle, ponížení, disciplinování subjektu-oběti. Dělám si závěr: tenhle pán ví ale hodně dobře, o čem mluví.

357840

31.05.2017 15:52

Aféra „Russiagate“ může vést k válce

Myslím, že míněno bylo riziko náhodného/nechtěného vzniku širšího konfliktu

Velekněz Ratata 88.?.?.?

na základě nějaké záměrné, ale nedomyšlené lokální eskalace - v tomhle dávají uváděné důvody i příklady smysl. Každý názor je tu zhruba dobrý nebo špatný, reálně víme houby, ale řekl bych, že na "ruské frontě" by při tom všem mělo být riziko ještě relativně menší, aspoň dokud je řízení u Putina, Šojgu a spol. Mají snad nejvíc důvodů, vnějších i vnitřních, držet se při zdi a rány rozdávat s rozmyslem. Taky jejich strategická odstrašující moc je pořád nejcitelnější. Válku s Ruskem by spíš musel někdo přímo chtít a jít si za tím - pak ji dostane. Už proti Číně, která přitom všeobecně pořád platí za klidnou sílu, by to ale mohlo být o dost rizikovější (i vzhledem ke Koreji, ostrovům atd.), proti Íránu nejspíš ještě daleko víc, a tak dále.

358028

14.06.2017 11:40

70,000 bílých zavražděno v „moderní“ Jihoafrické republice

Rozmýšlel jsem se, jak to napsat:

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Kdyby byl ANC opravdu "komunistický", tak by pravděpodobně - na jedné straně asi znovu ožily internační/koncentrační/trestné tábory (které ostatně v oné zemi ve své moderní podobě vznikly) - na druhé straně popisovaný bordel by se nekonal.

Ano, je mi známo, že CP se podílí na vládě ANC. Tant pis. Ale o to nejde. Pro autora článku je "komunistické" označením "cizího kazisvěta" (jako "buržoazní" bývalo pro papaláše nálepkou pro vše cizí momentální linii srandovlády). Bordel v JAR ale nemá na svědomí cizí kazisvět jakékoli barvy, má objektivní vnitřní příčiny. Na vině jsou všichni, kteří to nechali dojít tam, kde to je, ale on by s tím v rámci daných možností nejspíš těžce bojoval každý, a výsledek by asi nebyl zásadně veselejší. Třeba v Brazílii není moc bezpečněji (jak kde). De Klerk je ale skutečně až podivuhodná obdoba Gorbačova. V mnoha ohledech. V obou případech bylo předem jasné (neříkám mně, ale chytřejším insiderům určitě), kam to povede.

Z čistě manažerského cynického pohledu do zpětného zrcátka to vládnoucí třídy JAR nejspíš prošvihly někdy v 80s, když nakonec odpískaly tehdy existující plán na bantustanizaci většiny území a vytvoření malé jádrové většinově bělošské JAR, dovážející pracovní sílu. Ta mohla být obdobou Izraele se všemi plusy a mínusy a riziky. Včetně bomby, kterou přeci odzkoušeli společně. Búrští farmáři ovšem by stejně zůstali na místním "Západním břehu".

358377

25.08.2017 11:04

Neokonzervativci ženou USA a zbytek světa do nebezpečné krize

Subvarianta je, že do rozpoutání jakési mely

Velekněz Ratata 88.?.?.?

bude dotlačen Trump sám nějakým špekem, který nebude moci odmítnout a (ultra light verze už přece realizoval, třeba "bombardováním" Sýrie), ale to se právě následně použije proti němu, samozřejmě za plné a nestydaté "fruktifikace" (jak rád říká jeden ze lokálních vodonosičů té bandy europoslanec Telička) toho, co Trump stačí do rezignace napáchat.

Samozřejmě to bude chtít vychytat mouchy, třeba formální impeachment uprostřed války by nebyl moc komfort, ale hoši si jistě nějak poradí. Anebo z toho spíš jako vždycky vyleze něco jiného.

Maně vzpomínám na Moniku Lewinsky, tedy na to, co mě zaujalo snad nejvíc (zajisté krom techniky práce s doutníkem). Poučenější komentátoři tehdy poukazovali na to, jak surreálně celá záminka útoku proti nominálně nejmocnějšímu muži Ameriky a světa i fakt, že jeho postavení se vůbec může takhle otřást, působí na různé vůdce hlavně ve třetím světě a varovali před důsledky celé té pitomosti. Bezprostředně následoval útok na Jugoslávii. Celkově ale i tahle epizoda prostě zapadá do linie oslabování faktické moci prezidentského úřadu v USA - pokud skutečně někdo v pozadí uvažuje až takhle dlouhodobě strategicky.

Byly by útoky na nepohodlného Trumpa nebo nepohodlného kohokoli jiného (možná Sanders, akorát by to bylo z jiné strany) tak snadné, kdyby nepředcházelo tohle, kdyby nepředcházelo působení lehce slabomyslného GWB, ze kterého měli všichni ohromnou bžundu, kdyby nebylo robota Obamy s jeho vybroušenou slibotechnikou, mlácením prázdné slámy a "předinstalovaným vypínačem" v podobě rodného listu ??

359712

03.10.2017 11:34

Stát a občina – apologetika společenství Tradice

Nic nového pod sluncem.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Gemeinschaft, Gesellschaft, Entfremdung a tak dále. Představa, že řešení zádrhelců moderní euroamerické společnosti se jmenuje občina resp. tradiční (a na své rodné hroudě opravdu fukční, to zas ano) formy uspořádání společnosti, je u ruských intelektuálů utkvělá nejméně sto padesát let. Někdy je to vyargumentováno opravdu sofistikovaně, ale základní problém zůstává. V "občině", ale klidně třeba i v izraelském kibucu, můžete velmi efektivně a přitom lidsky dělat ledacos, ale ne stavět jaderné elektrárny a létat do vesmíru. Ani provozovat obchodní řetězce, ani pitomou speditérskou/logistickou firmičku. Anebo to už pak nebude občina. Přitom je jasné jako facka, že "nějak" ten rozpor a napětí mezi rodinou-občinou-oikos atd., kde je všechno "svoje" a nechá se s tím rozumně hospodařit (až po takové aktuálních detaily, jako "kam s migranty, jak řešit populační nárůst" atd.) a abstraktní, odcizenou, liberalistickou, atomizovanou, byrokraticky nebo bankstersky řízenou, globalizovanou a co já vím ještě jakou "Gesellschaft", se ve svých projevech jen pořád stupňuje. Dovolte mi použít marxistický termín: Co ale odpovídá společenské základně dnešní společnosti - na čem dneska stojí naše každodenní existence ? To je všechno pořád moderna jako prase, moderna na entou. Kdybychom náhle měli jen samé občiny, jak dlouho přežijeme ? (Správná otázka spíš možná zní, kolik přežije a na jaké úrovni).

Z pohledu ze země, kde je ještě stále možné, aby se z tajgy vynořila bábuška, která posledních čtyřicet let žila nejdřív se zbloudilým geologem a pak už jen sama zcela soběstačným životem desítky verst od nejbližších vymožeností civilizace, to třeba vypadá ještě jinak - je mi to sympatické, přeju jim to, ale nepřísahal bych na to jako na obecnou pravdu.

Sovětský experiment ztroskotal ("ideově" a pak i prakticky) v podstatě právě na řešení tohoto rébusu, ne na nějaké např. byrokratizaci an sich. Není náhoda, že - s odstupem času a přehodnocováním některých mýtů to je stále více zřejmé - po všech stránkách "nejproduktivnějším" obdobím Ruska bylo panování Stalina. "Při všem při tom", jak říkávají Rusové (a že toho bylo) tam byl přístup a snaha řídit zem "totálně", jako jeden velký oikos nebo občinu, ne úřad, ani armádní jednotku (i když to poslední tam bylo taky a v Rusku také velmi tradičně), a zároveň obyvatelstvo to dlouho bralo a bylo ochotné se s tím identifikovat. Když toto spojení pominulo, postupně z toho zbyla jen mizerně řízená velká země.

360271

05.10.2017 12:54

Skrytý smysl katalánského separatismu

Rozbití stávajících státních celků na menší je řekněme ambivalentní.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

A srovnání Katalánska se zmíněným Skotskem to jen potvrzuje. A to v žádném případě nechci naznačovat, že jedno je černé a druhé bílé. A samozřejmě i případná suverenita Skotska bude zapracována v propočtech příštích tahů na "Velké šachovnici" - jak jinak, i tito pánové prostě hrajou s tím, co je.

V případě Skotska je ale skutečně obzvlášť markantní - za prvé - nakolik tamní hnutí za nezávislost vůbec i samotná SNP ve skutečnosti převzaly původní autentickou agendu Labour Party, ze které tato strana hanebně vycouvala - nejpozději od předčasné smrti lídra Johna Smithe v´94 (btw Smith byl Skot jak poleno) a nástupu blairismu. Zpronevěřila se přitom prakticky všem podstatným předvolebním slibům od roku 1997 dále, a bylo přitom už naprosto jedno, jestli lídrovi říkali Brown nebo i tím zcela trapným nickem "Red Ed". (Miliband otec, osobně poctivý trockista zemřelý rovněž myslím v´94 musel chudák v zemi rotovat). SNP není protianglická - je protithatcherovská, protiblairovská - a tím je i proti "globálním elitám". Přes všechny mouchy má pozitivní program. V podstatě podobný tomu, co se pokouší obnovit Corbyn v Anglii. S tím rozdílem, že zatímco třeba NHS v Anglii už je jen fasáda pro privatizaci, komercializaci, financializaci, Skotsko si drží ještě pořád autonomní systém zdravotnictví podle původních zásad. Takhle by se dalo pokračovat školstvím a tak dále. A hlavně - skotská společnost se tak do značné míry mobilizovala kolem takových problémů. Reálných politických témat - ne kolem nenávisti vůči Londýnu nebo Anglánům. (Co by za to Corbyn dal, kdyby měl aspoň takovou výchozí pozici v samotné Anglii, že ??)

A - za druhé - elitám a médiím se přizom podařilo z velké části vymazat z povědomí lidí, o čem ten spor ve skutečnosti je, podařilo se jim udělat negativní kampaní ze SNP totální vidlácká hovada. (I můj oblíbený Steve Bell nedokázal v době referenda nic lepšího, než kreslit do Guardianu karikatury Alexe Salmonda tu vyčuhujícího páně Murdochovi ze saka, tu stojícího na hromadě nějakého hnoje s tupým výrazem v ksichtu pomalovaném svatoondřejským křížem. Imperiální instinkt fungoval i u levičáků - zde přitom objektivně ve prospěch "globálních elit")

Ale samozřejmě, ani nejlepší úmysly nezaručují, že boj za nezávislost nebude zneužit. Kurdové by mohli povídat, a ještě budou mít mnoho příležitostí, obávám se.

Nakonec v konkrétní situaci stejně nejvíc záleží na tom, kam až události stačily dospět a jaké volby situace umožňuje. Osobně pořád myslím, že rozdělení Československa byla strategická chyba a na tom se shodneme i s mnohými kamarády Slováky. Jenže se shodneme i tak, že řekněme v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem v Šalingradu, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špá...

Automaticky kráceno

360324

05.10.2017 12:55

Skrytý smysl katalánského separatismu

(dokončení příspěvku)

Velekněz Ratata 88.?.?.?

(...)v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem u šaliňáků v Tugendhat, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špásem. Teda já říkám, čistě teoreticky by byla - ale to by znamenalo např. (v nadsázce) internovat půlku tehdejší politické třídy atd. a tím pádem se odstřihnout i od Západu, mít úplně jinou koncepci privatizace (což o to, ona byla, ale), atd atd. Kdo by tohle tehdy ustál??

360325

05.10.2017 13:52

Stát a občina – apologetika společenství Tradice

RE: Nic nového pod sluncem.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Tak to mě zase dost přeceňujete, pokud myslíte, že na tohle dokážu dát odpověď. A na kvadrát, pokud myslíte, že to rozštípnu v krátkém příspěvku do diskuse. To by chtělo třeba takovou hlavu, jako měl ten rabínův vnuk z Trevíru.

Jen si myslím, že - protože žádná hotová "nová společnost s novými lidmi a novými zákonitostmi" to pořád nebyla - tak že - ani mi to nechce jít z huby - že podstatná a snad hlavní byla orientace tehdejších "elit". To ony první se ve skutečnosti přestaly reálně identifikovat s těmi myšlenkami, které zmiňujete. (Vždycky si vzpomenu, jak mi po smrti Brežněva na podzim 1982 spolužák z Ostravy hodně potichu říkal, že v Moskvě je na tuty jedna grupa, která to chce celé prodat Američanům. Já tehdy myslel, že prostě jenom nevystřízlivěl po Baníku na Spartě. Ale bylo to tak, a takové věci nezrají rok dva.) Obyčejné lidi "od toho" asi hlavně odradila situace "my" a "oni". V podstatě taky zrada elit. A postupně přesvědčení, že se všichni můžou mít jako v západním Německu.

My a oni - taky vzpomínám na starou poctivou bábu komunistickou, ze strany vyškrtnutou, která třeba říkala: "Hele, takový Slánský dojel na to, co sám zavedl. Než tam nastoupil, tak kdokoli mohl přijít do baráku (míněn ÚV KSČ) a říct: tohle se děje, tohle se mi nelíbí. To on z toho udělal ten nóbl úřad." Stalin, ať byl jinak jaký byl, tak po něm zbyly dača, fajfka, holínky a dvě uniformy. Tohle ovšem není odpověď, jsem si vědom.

360328

03.11.2017 10:44

Dodonovi oponenti tlačí Moldavsko ke vstupu do NATO

Je to stručně řečeno další zločin,

Velekněz Ratata 88.?.?.?

na kterém se jako natovské podrž... řekněme korektně, že podržtašky, podílíme. Moldávie je horká půda z mnoha důvodů, které vyjmenuje každý, kdo nespadl z Marsu. A je klidně možné, že Moldávie je záložní varianta chaosu a nakopnutí Rusů pro případ, že projekt ruty šuty Ukrajina Donbas bude přece jenom v útlumu. Co je malé, to je hezké, dá se to když tak líp zpacifikovat, Rumuni se o to už postarají , střílet se nemusí hned na ruské hranici a Podněstří už je takhle docela drahý špás.

360871

29.11.2017 10:28

«Sexuálně nesprávné chování»: USA zachvátilo šílenství

Zas tak úplně bych nerozuměl tomu, že

Velekněz Ratata 88.?.?.?

presidentskou ochranku pověřili stykem se zahraničními ženami. Pokud například při překladu nedošlo k záměně ochranky za ochranu a významovému posunu u slovesa resp. předmětu přímého, jest obsah pověření vykládati tak, že agenti "to" s nimi musí dělat "za" chráněnou osobu.

361234

29.11.2017 11:14

Třicet let britský tajný dokument zamlčoval pravdu o EU

Dovolím si přitáhnout Vaši pozornost k ještě horšímu aspektu věci

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Siru Edwardu Heathovi, to před pětačtyřiceti lety ještě dělalo opravdu starost a stálo mu to za utajování. Ale dneska??

Dneska se zvěrstva, která by se Heath, neboli ještě ta stará dobrá churchillovská škola imperialistická, aspoň snažila před národem decentně zatloukat, deklarují otevřeně, s veselou myslí : Imigrantské kvóty. Příprava na "Dublin 4". Otevřená deklarace postihů (krácení fondů). Dle zásadní analýzy Úřadu vlády „Přijetí eura je pojistkou pevného ukotvení země v EU“. Jinými slovy nějaký horlivý idiot z ÚV(lády) radostně bleje něco, o čem by takový Heath radši držel hubu, jinak tyto dny zcela neviditelný Sobotka s tím hrdě dnes jde na dosluhující vládu a mnozí moudře přikyvují.

Je na druhé straně pravda, že omerta ohledně skutečných záměrů, či spíše motivací a dlouhodobých cílů elit je dneska ještě asi krutější, ale jestli ono to nebude tím, že, přes všechny romantické řeči o staleté tradici iluminátského řízení světa, se to teprve těm dnešním elitám začíná tak trochu dařit. Či přesněji řečeno začínají "vidět na konec" a už na to mají ty opravdu husté globální digitálně phinanční knoflíky.

361236

10.12.2017 12:51

Trumpův nový nápad - noční můra všech Arabů

Z Roberta Fiska mluví upřímné zaujetí pro spravedlnost na Blízkém východě

Velekněz Ratata 88.?.?.?

s nímž spojil svůj život a kariéru poctivého novináře, když říká, že Trump má o o kolečko víc a líčí katastrofické důsledky jeho kroku. Jenže i sám jedním dechem přiznává, že reálné či reálpolitické alternativy stojí taky za bačkoru a se spravedlností nemají co dělat - jen s předstíráním. I pro samotné chudáky Palestince, neřkuli pro celý arabský nebo islámský svět.

Nejsem Trumpův fanda, ale moc nevěřím ani na tu jeho mnohokrát a i zde Fiskem zdůrazněnou impulsivitu a neřiditelnost. To je maska z nějaké role, z byznysu, podobně u Babiše.

Pokud jde o ta kolečka navíc, třeba Chruščov prý přežil proto, že ho Stalin pokládal za magora. A šílenství knížat nesmí chodit nehlídané.

Pro mě to nejlíp tipla Tereza Spencerová: Trump prostě jen vynáší židovskou kartu, když proti němu hrají tou ruskou, a kdoví jestli to nakonec není i jedna z cestiček, jak ve finále stáhnout neúměrnou angažovanost Ameriky.

Konečně, na bratry izraelity to taky může být cílené takhle - tady máte Svaté město, tak se chlapci tužte a tadyhle, podívejte, vždyť můžete mít ještě daleko víc krámů z amerických zbrojovek než doteď, o financování se ovšem ještě budeme bavit - kšeft je kšeft, co si zrovna my budeme povídat, já potřebuju makroekonomiku a aby mi to lidi doma ve Státech taky trochu věřili, a jejich obligace že by od nich ani Rothschild nekoupil ?? To si milej Netanjahu povídaj někomu jinýmu.

361380

13.12.2017 11:35

Analýza: Trumpovo prohlášení o Jeruzalémě má skrytou agendu

Jinými slovy jisté "potlačení vlivu" Ameriky

Velekněz Ratata 88.?.?.?

kterým autor článek uzavírá, vůbec nemusí být v rozporu s možným Trumpovým dlouhodobým záměrem, omezit nákladnou angažovanost. Ani to, že nakonec vypomůže Moskva třeba s aspoň dílčím urovnáním. Ale takhle zároveň vypadá jak hotový hebrejský šampión a aspoň zatím mu nikdo nemůže vmést ani nějakou spolupráci s Putinem.

Co se týče arabských papalášů, každá hůl má dva konce. Třeba Saúdové si nejspíš prostě nemůžou dovolit jít proti Trumpovi a například se sčuchnout s jeho americkými "partnery" jak by ty kmocháčky nejspíš označil Putin. Že budou řvát, to se rozumí. To patří ke hře. Bazaar. Nehledě na to Saúdové na nějaké Palestince házejí bobek zvysoka.

Prostě každý si v tom najde, co zrovna potřebuje, a dost smutná sranda je, že všichni na to zuřivě naskakujou, ale fakticky se vlastně nic nemění . Je to třeba jako když se z ČSR stala ČSSR a z té ČSFR. V tom druhém případě už ovšem pod tou prázdnou symbolikou nějaká změna schovaná byla, to bylo řekněme dočasné zamaskování procesu neodvratného rozdělování republiky. Jednou uvidíme, čo to bolo s tým Jeruzalémom a až pak si můžeme říct, jak jsme byli chytří nebo blbí.

361435

18.12.2017 15:08

Němečtí politici odsoudili protiizraelský protest jako „antisemitismus“

Opět zástupné problémy a zmatení pojmů

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Je to jako když "levice" protestuje proti pražské konferenci nacionální pravice, protože už nic lepšího neumí (a protože, kdyby se snad chtěla chovat levicově a napadlo ji cílit na privilegované a mocné elity, jako první věc jí služebné elity nepíchnou příští dávku dotací). A tak je nám vnucováno smutné divadlo, kdy si po matičce stověžaté vzájemně nadávají do fašistů dvě zdánlivě antagonistické skupiny zásadně postrádající realistickou vizi. A platí to daleko víc o té humanitně pouliční "levici" než jejích vytipovaných protivnících, ale o těch to platí taky - i když ti aspoň mají nějaký vliv na reálnou politiku a představu o ní. (Což by se ukázalo v momentě, kdy by Okamura, Wilders nebo Farage drtivě vyhráli volby a sestavili vládu. Nebyli by v boji s větrnými mlýny o chlup lepší než Alexis Tsipras, obávám se. Přesto bych byl pro to, aby dostali šanci, třeba se pletu.)

Analogicky s tím náhle identifikovaným antisemitismem po německu. Mydlí se vzájemně po hlavě kavárensky militantní antisionisti a blouznivci jako Mogherini s částí německého establishmentu, která je naopak uvyklá vydatně zaslintat, kdykoli jí zvoneček v hlavě ohlásí sebemenší příkoří vůči Davidově hvězdě. Už jen pojmenovat po pravdě a nahlas obě "strany" - Izrael jako velice životaschopný stát, silný především svými občany, který má ovšem taky máslo na hlavě, a hodně žluklé, ale z něhož si přes všechny výhrady "Evropa" může brát lecjaký příklad - ovšem zase za cenu rezignace na některé iluze - a Palestince jako lidi skutečně, nejen v pseudolevicové propagandě, ukřivděné a ponížené, jejichž reprezentace, s níž se "Evropa" baví, ovšem má z dost velké části cíle a metody, které v realitě by měly být pro "Evropu" taky nestravitelné - už jen tohle je pro oficiální evropské aktéry zcela neřešitelný problém. Jako vždycky.

361498

24.01.2018 09:31

Pravda o „falešných zprávách“

Pouze na okraj,

Velekněz Ratata 88.?.?.?

samo působení zmíněné nadace ausgerechnet pod jménem Jeana Jaurèse je čistý "Orwell". Ale mnoho lidí se odnaučilo už i divit. Případná reorganizace vlády zahrnující vyčlenění samostatného ministerstva pravdy by možná ani u nás mainstream nepobouřila, totiž pokud by se realizovala pod taktovkou premiéra jmenovaného Jiřím Drahošem. Nakonec už Chovancovo založení orwelliánského útvaru o síle čtyřiceti hlávek taky prošlo jak po másle.

362082

Vaše stanovisko je pochopitelné - je vnitřně logické - celý (ale velký) problém je prostě v jeho kontextu. Poslouchejte se: " Chápete obludnosť dosahov toho poľského zákona??" Ano, ano, samo o sobě, ano - tak jak jste rozvinul ty příklady a možné důsledky ad absurdum, je to obludné, a musí se nechat, že v dnešním světě by se asi našly ještě absurdnější, případně obludnější příklady. Nicméně čtenáři utkví hlavně ta ve výsledku dost hrozná věta, kde prominentně zazní "obludnost" ve spojení s "polským zákonem". Což zajisté nebylo Vaším záměrem.

Dovoluji si shodně s dalšími přispěvateli předpokládat, že slovní spojení "polský vyhlazovací tábor" se nedostalo do oběhu jen tak ryzí náhodou. A dále, samozřejmě, ani náhodou nevyjadřuje podstatu věci, naopak ji hodně zlovolně zkresluje. Okupovaná Francie měla na rozdíl od Polska aspoň svou vichystickou vládu - ospravedlnila by její neblahá činnost výraz "francouzská genocida Židů"?? (pokud už nemluvíme např. o žurnalistických orgiích antisemitismu v okupované Paříži = echt hnus fialovej) Klidně, stačí chtít, ale zdá se, že v mainstreamu "francouzská genocida Židů" zrovna moc nekoluje. Proč ?? A takhle by se dalo pokračovat.

Proti tomuto se polská vláda brání, protože je to holt pořád ještě vláda, a polská k tomu. Jestli to dělá šikovně nebo šťastně, to už je úplně jiná pohádka.

362380

Rozumím Vám. V čem se možná pořád rozcházíme, je to, zda to Poláci vychytávají právě nebo hlavně proto, že na jejich území byl Auschwitz, Treblinka, Majdanek či Sobibór, nebo zda jim k tomu všemu někdo ještě nepřilepšuje.

O tom, že antisemitismus byl a je rozšířenější v Polsku než u nás, osobně nemám pochybnost. Nebo řekněme tak od Slezska dál. Zkušenost. A kdybych měl nebo zapomněl proč, poslechnu si Jarka Nohavicu, jak zpívá Bezruče: "půl zásluhy má Nathan Löw a druhou půlku markýz Géro". Jenom půlku, že? A jistě, žádná svině tím své vlastní svinstvo nemůže omlouvat.

Nepřijde Vám ale opravdu ani trochu zvláštní třeba to, že na rozdíl třeba od Rigy ulicemi Varšavy opravdu, ale opravdu nepochodují už třicet let staří kamarádi Waffen SS - o jejich vztahu k holocaustu snad není třeba licitovat - ale kupodivu, pro Brusel a Štrasburk je tím ošklivým chlapečkem Polsko, a Latvija miláček ředitelny ?? (Aspoň Židi z Izraele se tímhle zblbnout nenechají, těm ještě instinkty fungují. Musejí - otázka přežití.)

Ostatně, byly Lety "český koncentrák" ?? Asi stejně jako Auschwitz "polský" (a teď prosím neřešme, co je "koncentrák"). Ale hlavně, oba termíny zjevně razí stejná pakáž. A mecenáši té pakáže vědí, proč.

Ten polský zákon neznám také, ale jako způsob řešení je to obecně dost blbé - neefektivní. Na druhé straně, říkat si, co bývá v takových případech efektivní, by pravděpodobně vedlo do oboru ryzího cynismu. Poláci mívají sklon dělat unáhlené věci, když se cítí být v právu.

362404

28.03.2018 11:48

Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!

Další hlas volající na poušti

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Dejte si vedle toho třeba nedávný článek dr. Docenka (ten jsem přečetl asi třikrát a nejde mi pořád z hlavy) a proveďte myšlenkový miniexperiment - konfrontujte jeho pařížské studenty s tímto, svým způsobem už rovněž dost otřesným apelem.

Jedinou dílčí připomínku netýkající se vyznění bych měl k postavení Ruska: o míře vnitřních rozporů cloumajících Ruskem v roce 1812 a roce 1941 dalo by se s úspěchem diskutovati, zejména ve srovnání s rokem 2018, kde Saker dost optimisticky vidí Rusko jakoby už sjednocené a plně připravené na konfrontaci. Rok 1812 asi nechme stranou (špecifiká boli, třeba už to, že od slavkovského výprasku od Napoleona uplynulo jen pár let a ani tehdejší nespokojenci s váhavě-skoro- možná-liberálním Alexandrem I. se nevázali na cizinu), ale dnes to vypadá z pohledu Rusů skoro přes kopírák jako rok 1941 : přezbrojení v plném proudu, vypadá velmi nadějně, ale zdaleka nedokončené. Vnitřní konsolidace možná ještě o krok slabší. Jediný měnič hry, jaderná triáda: zřejmě ve formě. Radši nedomýšlet.

363298

28.03.2018 17:52

Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!

RE: ?

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Já nejspíš budu v souladu s vašimi základními východisky. Zdejší diskutující patří v zásadě do dvou názorových skupin, jimž se vznikající globál-establishment hnusí z poněkud různých důvodů, zjednodušeně: "konzervativci" a "radikálové", no a Saker zkrátka víc konvenuje té první a asi i početně větší. Já a zřejmě i vy patříme spíš do té druhé, akorát já tady myslím, že že jemnější rozlišování přece jenom nezaškodí: ano, máte pravdu, podstata věci zůstává stejná, ale hlavně prakticky nejde o totéž.

Myslím tu dobu, po které se Sakerovi stýská nejspíš spolu první částí čtenářů Zvědavce. Já přitom souhlasím, že je po čem. I Vy ale budete souhlasit, že tehdy byla i úplně jiná "rovnováha" sociálních sil. Že rozkvět "západních hodnot" nepředstavoval žádnou předzjednanou harmonii ani konec dějin - zcela bez ohledu na konkrétní šmouhy a jiné zločiny, které ani Saker nějak zvlášť nezatlouká - se přesvědčovat nemusíme. Ani o tom, že byl především nějakým - konkrétním, jedinečným, dočasným - "řešením" základního rozporu kapitalismu. Matematik by možná řekl, že to byla "operace nad" tímto rozporem - jedna z mnoha možných (SSSR taky nebyl jediná možná operace "nad" společenským vlastnictvím výrobního potenciálu).

Ale co životní úroveň a perspektivy jednotlivce (na Západě), všeobecné perspektivy rozvoje (vlastně pro všechny), povaha a význam střední třídy, včetně "inteligence" a celé kulturní nadstavby, stupeň sociální mobility a současně sociální soudržnosti, a hlavně směřování, trend vývoje.

Ten ovšem, tady byste mě asi právem opravil, neměl žádnou nezpochybnitelnou oporu v "základně". Patřím k těm, kdo si myslí, že kapitalismus na této bazální úrovni dohnal Karlův zákon klesající míry zisku, se kterým se ředitelé zeměkoule ve dvacátém století úspěšně potýkali. Dnešní "řešení" a úroveň dynamické rovnováhy, ke které společnost směřuje ale zase nejsou jediné, jen působí jako nejpitomější z možných.

Radši už to zkrátím : řekl bych, že hlavní rozdíl a nejvýmluvnější ukazatel tragédie dnešní doby je "společensky nutná míra" úsilí, která musí být na Západě vynaložena na produkci falešného vědomí. V dobách de Gaulla, Schmidta, Miterranda, kdy všechno víceméně šlapalo, by to přece mělo být všechno daleko snazší, ale ono to vypadá přesně naopak: dnešní mocní, ačkoli je to proti jmenovaným třetí liga, zvládají totéž sice již bez šarmu i pozlátka, zato kliďánko s prstem v nose.

363311

28.03.2018 18:08

Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!

Než pracné výklady, výmluvný příklad:

Velekněz Ratata 88.?.?.?

"New Zealand's claim it has no Russian spies is perplexing. Why is it isolating itself?"

Titulek z Guardianu. Právě dnes. Fajront. Komu slouží žaludek, ať si to přečte celé. Upozorňuju, že to není ve srandě a obsah článku se před tím titulkem nemusí nijak červenat, naopak tu základní tezi vylepšuje jako kdysi náš major ožrala na politickém školení. Novozélandští soudruzi by se měli nad sebou zamyslet. Kde je ti jenom konec, suchý anglický humore.

(Vidíte, narušení omerty, tady máte hned jeden příklad toho, čeho je mi z těch dob minulých ze srdce líto, bez ohledu na třídní podstatu věci[smích] )

https://www.theguardian.com/world/2018/mar/28/new-...

363312

15.05.2018 11:17

Je Izrael psychopatický stát?

Leva-net se trefuje i do křesťanství i do dialektiky.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Hegel by si na nich pochutnal jak doktor Hannibal. Ale jako je "sebenenávistný Žid", může být i sebenenávistný křesťan. Míním to samozřejmě v nadsázce, protože to první je převážně praktická nadávka pro realisty typu Finkelsteina. Jaký smysl ale má stěžovat si na svatého Pavla ?? To jsou dětinskosti a bezmocná negace, něco jako Macharův "Jed z Judey" (jo, v Athénách bylo všechno cool, ale pak vám, najednou...) Celá naše křesťanská duchovní historie, křesťanská protože evropská, ať se vám líbí, nebo nelíbí, ale naše, jinou skutečně nemáme, všechno to stojí na svatém Pavlovi. Z velké části. Až po toho Hegela i Marxe. A ano, svatý Pavel, byv také jenom člověkem, do ní zanesl své vlastní rozpory, neřešená nebo neohrabaně řešená dilemata a zjevné aporie. Ale současně také snad nejsilnější, nejživější, nejkrásnější stránky celého křesťanského učení. Berte nebo neberte (ale vždycky jako jeden živý celek, žádné "jádro" ani racionální ani mystické, nic exkluzívního nebo "ještě vyššího" z toho efektivně nevyzobete).

Tuto tradici nemůže nikdo beztrestně zapřít, je prostě nutné mít k ní respekt, třeba kritický, a vycházet z ní - obdobně na individuální úrovni sice lze s Woody Allenem litovat "v životě pouze toho, že nejsem někým úplně jiným", ale nakonec bude asi taky lepší vycházet radši z toho, kým jsem doopravdy.

Odtud zpět k předmětu článku a židovství. Mně se ten článek v zásadě hrozně líbí. Mluví k věci, jde na kořen. Je mi jasné, že daný přístup může být a asi i bývá někým interpretován i jako obzvlášť sofistikovaná a o to nebezpečnější forma antisemitismu. A určitě se dá i takhle použít - zvulgarizovat a zneužít se dá všechno. Ale to už pak, jak říkáme mezi námi Slovany, chuj tam s nim. Co mi přijde podstatné a co je takové "b)", které v tom článku nevidím: Prostě si myslím, že ani Židé nemohou - ani kdyby sebevíc a zcela poctivě chtěli - zapřít svou duchovní historii včetně zmíněného problematického univerzalismu. Nemohou si říct, dobře, tak od zítřka se holt stáváme národem mezi národy, jo a Izrael, samo, bude řadovým členem OSN jako třeba Gambie. To je takový osvícenecký ideál, jak by to mělo všechno být pěkné, kdyby ovšem ryby nebyly v rybníce. A kdyby svět - nejen Izrael - nevypadal jak vypadá. (Včetně muslimského světa, například.)

Ten židovský univerzalismus tu zkrátka nadále bude, nemůže být popřen ani zašlapán do země (v neposlední řadě kvůli izraelským jaderným náložím), doufejme, že může být pozitivně překonáván. Jeruzalém může být obojím: faktickým centrem impéria, odkud vzejde všeobecná zkáza, a pořád ještě může být i světovou metropolí míru. Ale nemůže být (dlouhodobě nebo v konečném výsledku) ničím třetím, obávám se.

364181

18.05.2018 11:50

Nakolik je účinná izraelská protiraketová obrana?

Při tomhle si vždycky vzpomenu na starého A.C.Clarka

Velekněz Ratata 88.?.?.?

a jeho"oblak Masada" - radioaktivní mračno, které dlouhodobě obšťasňuje obyvatelstvo Blízkého východu zbylé po posledním zoufalém odpálení izraelských bomb. Dá to selský rozum i elementární znalosti třeba i ještě z útvaru ČSLA: Pár desítek kilometrů široké území Izraele se prostě při dostatečném odhodlání potenciálních protivníků nedá bránit - minimálně ubránit tak, aby přitom nebylo přeorané jak Stalingrad. To odhodlání protivníka jít až do konce asi ve skutečnosti nebylo v roce 1967 ani 1973, protože vládcové arabských států měli pořád ještě hodně co ztratit, ale přece jen, jistou ukázku toho, jak by to mohlo ještě vypadat, zřejmě předvedl Hizballáh onehdá v Libanonu. Bomba = poslední možnost, ať si o tom jinak myslím co chci. To sice platí i pro Kima a podobné, akorát že Kim neokupuje Port Arthur, neprovádí preventivní nálety na Vladivostok a rozvědně teroristické operace v Tokiu, to mu i jeho rozum dá. Bomba v rukou jinak prudce inteligentních lidí sedících na pásu pobřežní zeleně a písku, lidí obklopených přesilou rovněž dost nevypočitatelných nepřátel, do kterých ale sami preventivně a furt a porád rejou, a zároveň lidí z dost velké části posedlých myšlenkami, které dal najevo ten původně barový vyhazovač z Kišiněva - co z toho může asi tak být ??

PS: osobně si myslím, že zrovna Avi Liebermann je při svém Lebenslaufu daleko větší cynik a pragmatik než by jeho šílené slovní projevy naznačovaly - něco jako Kissinger - vraždičky, bombardování, defolianty ano, ale sám se vyhodit do luftu, ani náhodou. Spíš je něčím jako živou a ztělesněnou židovskou anekdotou z Oděsy. Ale mohu se mýlit.

364247

11.07.2018 13:18

„Špinavá práce“ MMF pokládá základy pro celosvětové podrobení si finančních systémů

Ano, ale tohle je jenom jeden pohled

Velekněz Ratata 88.?.?.?

a MMF dnes není ani jediná "zločinecká organizace" ani součást úplně jednotné fronty globálního kapitálu. Bylo a je to vidět na příkladu Řecka, kde MMF je na dost jiných pozicích - i z hlediska ekonomické neoklasiky realističtějších - oproti zbytku "Troiky". I když ve výsledku je to pro to Řecko prašť jako uhoď.

MMF vznikl po WWII spolu se Světovou bankou jako instituce nového impéria založeného na globální dominanci dolaru tehdy krytého zlatem. Jiné měny v systému nebyly kryté zlatem , ale prakticky byly kryté jenom tím zlatým dolarem, dolarovými (v dolarech denominovanými, což je totéž) rezervami té které "národní" banky, a každá "národní" banka v systému musela dolarová aktiva nejen "nepovinně povinně" držet, ale jejich výše měla vliv i na "národní" peněžní zásobu atd atp. Systém současně fungoval - a opravdu po svém fungoval - k přerozdělování surplusu ve "světové", západní ekonomice.

Tím pádem se v okamžiku, kdy už ani Amerika nemohla táhnout a předstírat zlaté krytí a de Gaulle s Pompidou do toho z milosti hodili vidle, věci nemohly poněkud nezměnit. Nezměnilo se samozřejmě povinně nepovinné držení dolarových rezerv
a dominance dolaru ve "svobodném světě" a pro všechny jeho "národní" banky. To je pořád ještě základ impéria. Akorát, že jaksi odpadla dosavadní brettonwoodská logika a ekonomicky celkem podložená motivace držení celkem poctivého zlatého dolaru.

Takže ji musely vystřídat motivace tak či onak mimoekonomické, mocenské, vnucené, imperiální. První krok byl asi Kissingerův majstrštyk s vytvořením povinně nepovinného petrodolaru. I když obrovské úsilí politického, ekonomického, akademického, mediálního a já nevím jakého ještě establishmentu je směrováno na to, aby se tento stav věcí zakryl a snaživí hajzlíci jako byl Clinton mohli pořád s ohromným úspěchem prodávat své "It's economy, stupid". Ne. Právě že "to" není ekonomika, je to čím dál víc už jenom imperiální politika. A je dobré vidět taky dynamiku systému a tendence. Od pádu zlatého dolaru uběhlo skoro padesát let a od otevření východních trhů skoro třicet. Deset let je od poslední bubble krize a přibližně tak dlouho trvají zatím dost opatrné pokusy o větší emancipaci Číny, Ruska a spol. od dolarového systému impéria.

Zkrátka "něco" nejspíš opravdu nazrává. Otázkou je, zda právě to taky nenaznačují i různící se stanoviska mocných lidí včetně třeba šéfky MMF. A to nemluvíme o naší chudince Evropě a třeba faktu, že Deutsche Bank utrpěla snížení ratingu - dalo by se čekat, že to je zpráva na palcové titulky, ale četli jste o tom někde ?? Na bednu nekoukám, nemohu sloužit.

365234

13.07.2018 15:28

Hitler řídí naše kroky

Taky jednoznačně palec nahoru a některé komenty shora

Velekněz Ratata 88.?.?.?

jsem jenom nejspíš ne zcela pochopil - mea culpa. Za mě: původní, silný, autentický příspěvek, kde je znát, že autor skutečně přemýšlí vlastní hlavou - aniž přitom musím souhlasit se vším - a přináší i docela svěží náhled na věc.

365291

23.08.2018 12:11

Kult „géniů“

Pro mě zajímavá informace o P.C.R.

Velekněz Ratata 185.?.?.?

Totiž ani jsem nevěděl, že byl P.C. Roberts v Montpelerinské společnosti. Pokud to odpovídá, tak je to plus k váze jeho stanovisek. On nebyl za toho Reagana asistent, to je posunutý překlad, ani tak úplně "náměstek ministra", jak to překládají jiní, ale to je fuk. Šéfů odborů na ministerstvu může být za ta léta dvanáct do tuctu a celkem to moc neříká nad rámec toho, že dobře zná, jak se formulovala a prosazovala finanční politika, v jeho době, oficiálně (což se člověku jinak jistě hodí[smích]). Jestli ale byl členem elitní grupy, tak je to daleko víc. Přeci věděli, proč si kádra vybírají.

366016

24.08.2018 12:50

Kult „géniů“

RE: Pro mě zajímavá informace o P.C.R.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Máte pravdu, i proto jsem napsal jenom, že o to spíš stojí za to číst, co on produkuje. Že to tedy tuplem není jenom nějaká stará americká struktura, které prostě buď na stará kolena ruplo v kouli nebo se v ní (jenom) hnulo svědomí. Jakou má ale "doopravdy" roli a vazby, a proč třeba - zvonku to tak naozaj vyzerá [smích] - hecuje Rusy a Číňany, aby byli sami na Ameriku taky patřičně tvrdí, jinak -

366055

21.09.2018 09:32

Co je v pozadí angloamerické války proti Rusku

Proto, mimo jiné,

Velekněz Ratata 88.?.?.?

budou přednostně podnikány pokusy vrazil nějaký ten klín mezi Rusko a Čínu, jejichž zájmy samozřejmě nejsou "geopoliticky" nutně totožné. "Konceptuální" signály toho jsou a bylo to znát například na komentářích mainstreamu k účasti Číny na cvičení Vostok 2018.

366662

25.09.2018 10:16

Existuje skrytá ruka za ,střetem civilizacíʻ v Evropě?

S nevelkou licencí lze doplnit: historie se opakuje

Velekněz Ratata 88.?.?.?

nejen co do spolupráce některých sionistických kruhů s nominálním úhlavním nepřítelem. Hlavní deja vu je opakování situace z třicátých let, kdy bylo nutno za každou cenu dostat do konfliktu SSSR a Německo. Plán zničení bolševismu, ale v zásadě nešlo o politické ideologie, hlavní je business a geopolitika as usual. Tehdy se povedlo navzdory vítězství Stalina. Kontinentální Eurasie se nesmí konsolidovat na úkor civilizace moře. Ono jim to v těch hlavách mluvících i mlčících pořád straší. Ani Izrael a chudák Kohn s Uzi u plotu nejsou subjekt, nýbrž objekt a nástroj manipulace.

366732

28.09.2018 12:02

USA a Izrael varují Rusko, aby Sýrii nedodávalo protiletadlové systémy S-300

Zajímavá byla reakce Jakova Kedmiho

Velekněz Ratata 88.?.?.?

najdete na youtubu, Vesti News. Osoba zajímavá, ale to je na jindy. Stačí říct, že poté, co nejprve desetkrát zdůraznil, že nemůže mluvit za Izrael (ale to víte, pane ministře, bývalý špión je samozřejmě pouhý nýmand a navíc využít člověka s takovým potenciálem ovlivnit veřejné mínění v Rusku by přece nikoho ani nenapadlo), a opakovaně vyjádřil soustrast a politování, šel evidentně až na hranu a izraelskou akci resp, její provedení konkrétními lidmi označil za chybné a nedbalé až trestuhodně. Mimo jiné proto, že izraelští letci prý takovéhle triky nikdy nad Sýrií nedělali. Proč ?? Ale že toho neměli zapotřebí, neb ze S-200 a spol. si nemusejí dělat hlavu (případy, kdy to tak úplně nebylo, na rovinu přiznal). Načež řekl, že i tak je to pořád jen tragická epizoda, a aby Rusům nespadnul erb, připomněl jim izraelský úrok na USS Liberty, kde mrtvých Američanů bylo prý asi osmdesát. Je to už dávno, ale leckomu se to pořád hodí. No a dál už se věnoval tomu opravdu důležitému - aby prý Rusové hlavně nenechávali Íránce zneužívat ruského deštníku a schovávat se pod něj se svými drony a raketami, které mají nebo mohly by mít potenciál dosáhnout na Izrael. Když prý tohle, tak jsme pořád kamarádi do deště.

366791

02.11.2018 11:09

Jak přežít svou prekarizaci

Velmi inspirativní včetně poznámky editora

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Tahle: když jsem to četl, taky se mi pomalu obracela kudla v kapse (anarchistická, po dědečkovi). Ale je to podáno naprosto pregnantně, názorně, na základě zkušenosti. Taková je prostě jedna zcela realistická alternativa nebo životní strategie v dnešní zglobalizované společnosti. (Ostatně ona je doopravdy zglobalizovaná asi v tom smyslu, v jakém byl Twainův pozlacený věk zlatým[smích] ale to patří jinam.)

Pro člověka, který v tom nemá jasno, jako argument atd atd. je daleko efektivnější si prostě přečíst třeba tohle, než sebefundovanější teoretické výklady o tom, co je to prekarizace, proč to souvisí s globalizací a proč prý je jako třeba špatná.

Možná bych si dovolil upřesnit poznámku pana Stwory: myslím, že tohle je cesta ne ani tak hlavně do otroctví, i když taky, samozřejmě (a otroci třeba právě na sklonku římského impéria často, charakteristicky, už měli své majetečky a hospodářstvíčka, ze kterých taky občas jedině přežívali). Hlavní charakteristika "otroka" pana Gilíka ale je: má filipa a jde tomu naproti, tedy tam, kde ještě zbývají a dají se urvat (možná příliš barvitý termín, není to míněno osobně) stále se tenčící zdroje. A to - což je také podstatné - zdroje, které si zatím ještě pro sebe nevyhradila vládnoucí elita. Je to tedy ještě spíš dobrovolná cesta do hry na Titanik, s tím, že tento šikovný "otrok", cestující třetí třídy či proletář se pravděpodobně utopí nebo zmrzne mezi posledními ze sobě rovných, ale dávno před elitami z horních palub.

367443

09.12.2018 14:12

Ukrajina se za podpory USA připravuje na fázi vojenských provokací

RE: Srbsko

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Ano, ale je to hra na kuře, nebo na kdo první mrkne. Když Putin před pár týdny řekl "my zahyneme, ale půjdeme do nebe, kdežto oni prostě zdechnou a nestačí se ani pomodlit (pokát)", mohl blufovat, mohl to myslet vážně, ale věděl, proč to říká a jasnější vzkaz už prostě poslat nemohl. Jedině snad že by ještě zavolal Trumpovi a řekl mu třeba "heleď, Done, věř tomu, kdyby jako něco, tak ten knoflík určitě zmáčknu a na nic čekat nebudu". A proč by to dělal, Trump asi ví. Jenže vypadá to, že vlak prostě jede dál mimo kontrolu.

Za této situace jedinou šancí těch, kdo tak úplně neplánují Armageddon, je pátá šestá kolona v Rusku. Nutno říci že tohle nemají tak úplně beznadějné (voni, však víte, nebudu jmenovat ")). Akorát jsem dost pevně přesvědčen, že dneska - a dokonce i po penzijní reformě - už by se jakýkoli zásadní mocenský převrat v Rusku neobešel bez občanské války a rozvratu, proti kterým by dnešní Ukrajina vypadala jako oáza prosperity a bezpečí. A velmi pravděpodobně by to velký kus Evropy vzalo s sebou, zřejmě i s obohacením o příslušné radioizotopy.

368284

02.01.2019 12:20

Požehnaní jsou váleční štváči

Stávající vratkou rovnováhu ve světě udržují hlavně dvě věci

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Ruská uvážlivost a čínská ochota k recyklaci ohromných přebytků v investičních programech, které nemají obdoby. To první zatím předešlo horké válce, to druhé zatím, hlavní měrou, předešlo definitivnímu křachu zfinancializovaného globálního kapitalismu. Přitom důsledky by mohly vyjít nastejno. PCR často přehlíží tento přínos PRC.

368823

08.01.2019 10:03

Demise Západu

Ono je to tak nenápadné, že to až mlátí dveřmi

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Národní stát je jediná entita, kde (přes všechu možnou kritiku) reálně funguje "demokracie" i "suverenita lidu" . Všechny komunální, regionální, autonomní a kdoví jaké ještě další úrovně vládnutí, kterým je dovoleno přerozdělovat, co zbyde, lze v tomto kontextu s klidem pominout. Nemluvě o tom, že pokud začnou zlobit, jako katalánská autonomie, nastoupí staré dobré represivní složky a seřežou místní nebarevné obyvatelstvo tak, jak bylo politicky přijatelné mlátit černochy (dle starého sovětského vtipu) naposledy někdy tak v době Martina Luthera Kinga.

Takže Merkel v podstatě říká úplně jasně a nahlas, že princip suverenity lidu hodlají evropské elity poslat ke všem kozlům rohatým, a všichni, minimálně Němci, jsou přitom většinově spokojení. Snad na základě očekávání, že budou suverénní prostřednictvím Evropské komise, podobně jako se podle jiného vtipu dříve pracující lid taky vlastně vozil v těch šestsettrojkách.

Zkrátka: za daných okolností, a ty by se jistě nechaly rozvádět mnohem podrobněji, za daných okolností by bylo prostě urážkou zdravého rozumu spokojit se s interpretací, že Merkel a evropské elity jsou (jenom) tak neschopné, pitomé a bezradné.

To je předem připravené šidítko pro všechny, kdo nenaskakují na verzi, že vše se páchá jménem humanity a pokroku, a snad největším marketingovým úspěchem této linie je paňáca Juncker na trůně, vskutku až příliš vymazlený idiot na to, aby se tam ocitl a setrvával jen tak sám od sebe a silou okolností.

Ostatně, kdo pamatuje rozpad SSSR a "reálného socialismu" (zde bez nároku na hodnocení dobře či špatně), a pozdější vyjádření protagonistů, nemůže nevidět analogie. Někteří oklikou, nepřímo, neradi (Gorbačov), jiní zcela hrdě (Jakovlev) přiznávali, že, bez ohledu na deklarované zásady i dílčí kroky, cílem byla prostě likvidace existujícícho systému. (Hloupější a poctivější Jakeš se dožil požehnaného věku, aby se o tomtéž mohl přesvědčovat až retrospektivně, dlouho a trpce, atd, atd.)

368950

16.01.2019 11:33

Proč chce Británie zaútočit na Rusko

Tam budou ještě minimálně dvě věci

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Předně, tak jak dneska leží karty, klasické letadlové lodě jsou extrémně zranitelné při střetu se silami přibližně rovnocenného protivníka jako Rusko nebo Čína. To se už tak nějak všeobecně ví a i na Zvědavci k tomu ledacos bylo. Takže zdánlivě: k čemu ten šunt, když proti Rusům to nenasadí?? Vynechme ekonomické a politické zájmy, kde i Trump bude mít prostě z objednávek na letadla radost. Ale takové mamutí krámy pak vždycky slouží desítky let, konečně i v článku se říká, jak dlouho se už ty HMS kocábky strojí a určitě to ještě bude trvat. Takže za druhé, po deseti patnácti letech může být spousta věcí jinak. A britské vládnoucí třídy vždycky docela uměly přemýšlet dopředu - minimálně ve srovnání se svými hlavními konkurenty a aspoň v nejlepších dobách impéria (i když dneska to třeba při pohledu na jejich politickou elitu nemusí tak úplně vypadat).

Je například pravda, že teď mají Rusové náskok v některých vojenských technologiích, a to jsou mimo jiné takové, které ty letadlové lodě přinejmenším udrží pěkně na distanc, a tím prudce sníží jejich význam. Za nějakých deset let to Američani asi všechno doženou - s tím ostatně sami Rusové nahlas počítají. To ještě nemusí znamenat, že letadlové lodě - kterékoli strany - na tom budou obecně líp. A může se objevit úplně nový měnič hry.

Jejich úvaha zaměřená na horizont deset a více let ale může jít i tak, že se jim budou ještě hodit, pokud se jim podaří Rusko nějak podlomit zevnitř nebo aspoň podstatně oslabit, nebo i bez toho, pokud budou využity v zástupných "proxy" konfliktech. Bylo to trochu vidět i na Sýrii, kde se šachovalo ohledně možných útoků na nosiče a naopak, ale nakonec to prošlo víceméně jako ve starých dobrých dobách studené války (to jsou paradoxy, co ?). A to, že se tam západní šíf objeví, přece jenom nějakou roli sehraje, viz i teď výsadkové plavidlo prý na podporu Trumpova "stažení". Ani Rusko ani Čína se ale nechystají a nemůžou být všude, dneska například Venezuela, a zítra takových bodů může být deset - když se chce, všechno jde.

369113

11.02.2019 15:21

Skrytá vlastnosť 5G siete

RE: Mnoho lidí, mnoho názorů

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Ano. Existuje taky takový spíš sběrný termín jako "koktejlový efekt". Spíš v souvislosti s pesticidy a nastavením norem.

A taky existuje, někdo to už shora zmiňoval, princip předběžné opatrnosti. Ten je v oběhu i jako legislativní termín - u nás nejméně od počátku devadesátek a všeobecného mladistvého nadšení pro environmentální management a právo, což pamatuju dobře, leč připomínám si spíše s nasraností. Také proto, že i na princip předběžné opatrnosti se již nějakou dobu kálí zvysoka, a to i v tzv. přeregulované tzv. evropské tzv. unii. Stačí si připomenout třeba debaty o prodloužení registrace glyfosátu, kde už řeč ani nešla o "předběžné" - a koneckonců ani "opatrnosti" - nýbrž o tom, jak dlouho ještě se bude dařit zpochybňovat tvrdá data v zájmu vyhovění silnému komerčnímu a hlavně finančnímu zájmu.

Mně se hlavně nelíbí ty řeči kdo má a kdo nemá diplom. To je jak tlouci o stůl svým občanským průkazem a vykřikovat, kdo je tu nejstarší, kdo je tu nejstarší. V té rovině lehkého disclaimeru od některých řekněme odvážných úvah autora se mi líbí střízlivé stanovisko pana Stwory a aby bylo jasno, vůbec nezpochybňuju, že když o něcem básním, měl bych tomu prvně rozumět. Ale taky je pravda, a daleko hlubší, že o věcech veřejného zájmu nebo věcech, které se byť jen potenciálně týkají velkého počtu "obyčejných" lidí, i hodně velký specialista prostě musí umět promluvit tak, aby to dokázal vysvětlit průměrně inteligentnímu člověku ochotnému naslouchat a přemýšlet. Pokud to neumí, není to ani v nejmenším na újmu jeho odbornosti, ale od "prostého" publika bych ho raději držel na dostřel obranných vidlí, jinak je schopen nadělat hroznou paseku. Zkušenost. Včetně mimochodem některých soudních znalců.

Takže, jsa nucen zkrátit příspěvek, děkuji nicku pozorovateĺ za srozumitelné a jasné podání. Ještě dodám: A to vám není nikomu divné, že při těch kapitálech, které se v tom točí, nejsme zavaleni studiemi publikovanými v impaktovaných časopisech, které by opakovaně exaktně prokazovaly, že daná technologie, látka atd, jsou průkazně neškodné ??

369556

13.02.2019 15:57

Otevřený dopis občanům USA od prezidenta Nicoláse Madura

Mně se tedy nejvíce v uvozovkách líbí zmínka o kolumbijském původu Madura

Velekněz Ratata 88.?.?.?

když v zájmu nevypalování adrenalínů raději vynechám kontroverznější "původy", tak to připomíná třeba debaty okolo výročí, zda Brežněva největším zločinem byl/nebyl jeho ukrajinský/ruský původ. Výmluvné maličkosti.

V rovině maličkostí spíše faktických je výmluvné třeba už to, že ještě Chávez rozdal (nebál se rozdat) několik set tisíc pušek (i "samopalů" ) mezi lid. Side effect jest, že něco z toho samozřejmě časem skončilo i někde jinde, a kriminalita ve Venezuele je veliká (chtěl bych ale vidět smělce tvrdícího, že třeba v Brazílii je na ulici nějak bezpečněji). Nicméně podstatné je, že většina těch kvérů je furt v držení bolívarských milicí a aspoň co jsem slyšel, ti lidi to v případě potřeby umějí a chtějí použít. A samozřejmě toto nejsou lidi z privilegovaných tříd. A contrario : pokud by je chtěli použít proti Madurovi, ať už je původu jakého chce, neměl by šanci (roli armády teď snad vynechme, ale pokud by i "bolívarovci" šli kontra, armáda ho nepodrží, řekl bych). Zatím vypadá, že toto se neděje, přese všechno a například i přes korupci, o které bylo taky slyšet dost. Těch dolních deset miliónů tam zatím spíš drží s Madurem.

Na okraj: jaký to rozdíl oproti Slovensku i ČR, odkud byly staré "samopaly" vz. 58 vyvezeny za pár šupů do Afriky zřejmě opravdu jen pro vyloučení možnosti, že by se třebas nějak dostaly mezi lidi, kteří to ještě umějí vzít do ruky.

369614

04.03.2019 12:07

Trump se chystá předat jadernou technologii Saúdům

Čím dál víc to tak všecko vypadá

Velekněz Ratata 83.?.?.?

že nakonec k odpálení "bombičok pod sotňu megaton" - jak se onehdá zpívalo v Isakajevském soboru v Petěrburgu - přece jenom dojde spíš někde v tom pásu od Egypta po Kašmír, a ne třeba na Ukrajině nebo na Tchajwanu. Nám to může být celkem jedno, pořád je to moc blízko.

Ono bude asi taky ještě zajímavé sledovat, jak se budou vymezovat jednotlivé izraelské a židovské skupiny. Celkem nepochybuju, že z Ameriky to i pro rrradikálního sionistu - nechme stranou "evangelikála", který má Izrael sice hrozně moc rád, ale spíš jako vítanou součást, hm, scénáře - vypadá o dost jinak než z takové Kirjat Šmony, kde místní Židi mají a musí operativně řešit daleko konkrétnější starosti - bez ohledu na to, kdo za ně vlastně může. Když člověk musel někdy v životě utíkat do krytu, má na tu bombu (a nejspíš i na Saúdy) trochu jiný náhled než s prdelí ve vypolstrovaném křesle lobbistické kanceláře v DC. Taky si furt říkám, že jistý Kedmi přeci není pečený vařený v ruské televizi jen tak mýrnyx dýrnyx pro zlaté oči jistého Satanovského ??

370057

17.05.2019 11:16

Bombardování přivede Írán zpět do doby kamenné, ale tak na půl

No tak on už prosákl například i "vzkaz"

Velekněz Ratata 83.?.?.?

nejmenovaného ruského jestřába, že na nic lepšího on a kolezi nečekají, než pěkné bombardování Íránu, kterým skončí velmocenské postavení USA v regionu. Ale to jsou holt jenom takové ty jemné diplomatické kecy.

Protože ve věci je zaangažován Izrael, a protože to furt vypadá, že na Írán je v Izraeli větší jednota názorů než na cokoli jiného, není třeba akutního mentálního vypětí k závěru, že i Putinova reakce, pokud k něčemu dojde, tím bude do značné míry ovlivněná. Samozřejmě jedna věc jsou drobné demolice íránských assets a kárný terorismus en détail někde u Golan a jiná věc případné vybombardování Teheránu. Ale stejně tak samozřejmě, sám Beňka Netanjahu si přece takhle prsty pálit nebude. Jo, takhle odpálit si z bezpečí pár raket, až se do toho kovboj pořádně zamotá a Peršani ve spravedlivém hněvu rozmašírujou na sračky pár v daném kontextu nevinných Židů, co to prostě někde na venkově nestihnou do krytu, to jo, to by se to tomu schmockovi líbilo ze všeho nejvíc. Nic nového pod sluncem, doktore Golde.

A samozřejmě to neznamená, že Voloďa se aspoň nedokáže postarat, aby to Donalda pořádně nezabolelo. Íráncům to nějak zásadně nepomůže, ale oni taky mají svoji hlavu. A svoje možnosti. Myslím, že Lavrov a jeho lidi vyčerpají spousty energie na přesvědčování Íránců, aby se drželi při zdi, a to i v případě, že už si někdo vystřelí, a stejně tak si myslím, že ho nebudou zas tak moc poslouchat.

Ve finále se to snad, snad obejde jen nějakým tím naparováním, pár sestřely atd. a zabití holt budou kolaterálně odepsaní jako vždycky. Pokud nebudou "oběti chemických útoků", v tom případě poběží nový populární seriál. A Izrael se třeba spokojí omezením přítomnosti Íránců v Sýrii. V opačném případě bych to radši sledoval z nějaké jiné planety, ale to je právě to. Jsme něco jako ztracená generace, do Austrálie už nemá cenu emigrovat a na Mars to furt eště nejde.

371548

31.05.2019 09:36

Podle ministerstva zdravotnictví nepředstavuje síť 5G žádný problém

RE: Biliónový biznis

Velekněz Ratata 83.?.?.?

Ti ojedinělí ekofanatici, kteří nedostanou rozum, budou assangizováni.

A takoví se asi najdou, přece jenom takový ten rockersko grínpísácký duch ještě tu a tam na Západě přežívá. Pokud 5G je tak či onak použitelný nástroj kontroly obyvatelstva, tak prostě zdroje i na 5G majdany budou.

371800

03.06.2019 08:58

Pád Sociální demokracie

Pád sociální demokracie je v podstatě pád demokracie

Velekněz Ratata 83.?.?.?

jako takové. Role sociální demokracie byla tradičně v tom, že "kanalizovala" třídní konflikt ve společnosti ze strany "neprivilegovaných producentů" (pokud nechcete říkat "dělnická třída" ) a z této strany se podílela na jeho převedení do režimu, jak tomu říkají někteří scholáři, "agonistického", v zásadě mírumilovného a nedestruktivního střetu zájmů hraného podle pravidel. Politická demokracie aspoň západoveropského střihu, včetně britské, je z velké části jen hřiště a soubor pravidel pro tuto hru. Je možné, že jeden z důvodů pádu soc dem je, že "neprivilegovaní" už nejsou "producenti" (= mizení dělnické třídy), klasický třídní konflikt se na Západě oslabuje, a tak slábne i potřeba ho radši nějak civilizovaně uřídit. Přispějí ovšem k větší civilizovanosti a menšímu počtu krvavých zranění přeorané hřiště a pravidla a hráči, kteří třikrát za poločas změní dres a sponzora ??

371866

23.06.2019 12:03

Demonstrace proti Babišovi

RE: Myslím, že ani autor, ani editor nemají pravdu

Velekněz Ratata 83.?.?.?

Vy máte taky pravdu, ale tomu se říká spojit příjemné s užitečným. Taky jsem včera viděl například ve výloze jedné maloměstské lékárny veliký plakát "Letná". Oba majitele z minulosti letmo znám, proto to zmiňuju, jsou to solidní a uvážliví lidé. Asi každý z nás tady by dokázal uvést podobné příklady. Samozřejmě že Babiš, EET a dotace je dožírají a hlavně vzhledem k té EET nejsou schopni v Burešovi rozpoznat to menší zlo.

EET není největší B. zločin, ale velmi, velmi se hodí, protože to i těm živnostníkům, pro které je to opravdu jen buzer navíc, umožní propojit si protiburešovský protest s legitimním osobním (klidně říkejte třídním, abych si trochu zaprovokoval) zájmem. Opravdu si nemyslím, že by zrovna lékárníci ve svém oboru mohli i dosud páchat nějaké podstané úniky. Daleko horší systémově je občas kretenistická aplikace v praxi a arogance moci vůbec, kdy například Ústavní soud jako nedávno řekne, že v podezření nemá finanční správa právo obstavit celý účet, ale právě jen ty částky, kde je podezření např. na nadměrný odpočet DPH, a finančí správa dokonce i do Českého rozhlasu Radiožurnálu troubí, že Ústavní soud sice rozhodl, to že je jako krásná práce, no, ale oni že budou dál postupovat jako předtím, protože je to podle nich podle zákona. A žádný obraz za zády redaktora zřejmě při těch slovech nesletěl a ani kvůli tomu nikdo nebude mít chuť demonstrovat, protože nadměrné odpočty DPH přeci páchají jenom mafiáni (ne že by je nepáchali, o tom žádná). A na tomhle se samozřejmě nic nezmění, pokud Babiše odstraní.

Kdežto u EET se v takovém případě udělá pár kosmetických úprav s ohromným PR a leckterý poctivý živnostník bude možná skákat radostí po celém majdanu, dokud si nespočte, co to znamená v praxi. A bude si opět zcela zaslouženě připadat jako blbec.

Důvodem prokurátorského převratu proti Nečasovi taky nebyla Nagyové kabelka, i když je tím jediným, co z toho Ištvánovi s Katánym v sukni zbylo. A sere to někoho ??

372181

23.06.2019 12:25

Sázka na krále

RE: Při veškeré úctě k paní Procházkové

Velekněz Ratata 83.?.?.?

Možná by se mnohé zjednodušilo, kdybyste napsal, co si myslíte o sloupu a proč.

Podotýkám, že názory z obou stran pokládám za naprosto legitimní, a třeba názory Pekaře na rekatolizaci beru vážně. I když, co naplat, rozhodující pro mě je motivace, proč se to rozviřuje dneska a jako to má mít symboliku dneska, na úrovni toho chýrného symbolického řízení (takhle na to zřejmě hleděl třeba už Masaryk).

Principiálně a když s veselou či spíše vyprázdněnou myslí abstrahujeme od všech politických, sociálních, historických souvislostí, není například nic špatného, aby landsmanšaft sněmoval v Čechách. Vždyť je to přece tak krásné smířit se, družičky jim tam budou cupitat s pantlema, a který morous by proti tomu mohl něco namítat ?? Snad jedině nějaký takový ten popírač, který nepřizná ani to, že doopravdy vidí ty molekuly CO2, jak mu lítají před nosem.

372183

13.08.2019 13:41

Další varování před účinky sítě 5G

RE: Méně zarputilé jednostrannosti by nebylo?

Velekněz Ratata 83.?.?.?

1. Proč vůbec mluvíte o "ohlupování lidí" natož "menším ohlupování lidí" ? Připisujete snad autorovi "ohlupování "- a priori ?

2. Ano, "frekvence jsou jiné". Ve stejné logice ovšem "pořád jsou to rádiové vlny". Skok z frekvencí 4G na 5G je taky docela významný, atd. Samotný argument "frekvence jsou jiné" tedy žádný obsah nemá, upřímně řečeno.

3. Především ale existuje něco jako princip předběžné opatrnosti, o kterém já osobně slyšel poprvé kupodivu ne už před válkou od pana okresního hejtmana, nýbrž někdy v 1990 myslím ještě na fakultě od Holanďanů, co nás tam přijeli civilizovat, pomoct s právním státem, ochranou ŽP a tak. Byli hrozně fajn, aby bylo jasno, a o předběžné opatrnosti (i jiných vymoženostech) uměli vykládat, že se jednomu sbíhaly sliny. Nuže, pokud se na princip předběžné opatrnosti (či jiné vymoženosti) hází bobek tak očividně jako v případě 5G nebo třeba glyfosátu (a navíc je pro průměrně zkušeného člověka a občana zjevná snaha to maskovat nebo překrýt něčím jiným), tak mně osobně by to aspoň jako červené světélko bohatě stačilo. V souvislosti s kladnou odpovědí na dvě kontrolní otázky: 1) Může jít o velké prachy? 2) Může jít o mocenské využití ?

V těchto případech pak ani trocha zarputilosti nebývá na škodu. Z hlediska čirého zkoumání vědeckého je to možná trochu diskomfortní, ale to už sorry jako.

373027

16.08.2019 12:43

Marxismus-multikulturalismus

RE: To se nedá číst

Velekněz Ratata 83.?.?.?

Dejme tomu. A nechá se to říct i takhle (za využití aforismu, že vše, co nám komouši říkali o komunismu byla lež, a o kapitalismu vše pravda). Socialismus skončil hlavně proto, že něco říkal lidem a lidi něco jiného viděli a žili. Přitom ani v dobách rudého teroru to nebylo tak, že by tady byla nomenklatura, jejíž příslušníci by se vůbec nemuseli bát, že se budou jednou někomu zodpovídat, a v pozdějších dobách se zase huba často držela z jiných důvodů, ale prostě komunisty bylo v zásadě možné brát za slovo. Někdo to dělal proto, aby je prostě usvědčil ze lži, někdo proto, že věřil aspoň v možnost vylepšení systému nebo dokonce v možnost dosažení oficiálně hlásaného. A komunisti nemohli řešit rozpor tím, že by to celé odpískali, mávli rukou a řekli, že to, co hlásali, vlastně nemysleli vážně, ani neměli zmáklý takový propagandistický systém (samozřejmě třeba v Rumunsku byl ten absurdistán na jiném levelu). Museli držet to, co říkali, a taky přece doopravdy vybudovali nějaký materiální základ, nějakou alternativní realitu se všemi klady i zápory, i odchylkami od toho, co říkali.

Druhý bezprostřední důvod je taky notorický - srovnání se západním eurokapitalismem, který tehdy taky, i z konkurečních důvodů a mnohde se zaťatými zuby, vypučel do sociálních států s mnohem vyšší úrovní a kvalitou konzumu i samozřejmě svobody. Byla to ta druhá, jiná, porovnatelná, pro mnohé u nás už tehdy přímo hmatatelná materiální základna. V podstatě to nemohlo dopadnout jinak.

Když odbočím, tak i ten nacismus i ten fašismus - z tohoto pohledu - jen do jisté míry a taky v omezenějším čase - alternativní materiální základnu taky budovaly.

Co z toho se dá spojit s dnešním ideologickým blbnutím ? Základ je stejný, všude, furt a pro všechny, konkureční alternativy se nekonají respektive jsou v rovině blouznění (nebo jsou někde úplně out there za hradbama jako Čína, pokud teda Čínu lze pokládat za alternativu). To, co se prodává za to nové a lepší v tom ideologickém plánu, jsou zase jen prudce dílčí blbiny a izolované výkřiky typu elektromobility, nebo jsou to všeobecné, nekonkrétní fantasmagorie.

A zároveň Západ je opravdu v krizi a základ té krize je ten, co vyhmátl - přes všechny výhrady - Marx ben Heršl, a spíše Marx ekonom než Marx filosof nebo Marx "vědecký komunista". Kapitál se musí za každou cenu replikovat, tvořit zisk a růst a už moc nemá kam a už dlouho vymejšlí, co s tím. Takže ve skutečnosti je naopak všechno pěkně při starém, akorát se objevují nová šidítka.

373076

21.08.2019 10:58

EU a zdravý rozum

Mám pouze jedinou zcela dílčí připomínku.

Velekněz Ratata 185.?.?.?

Čísla by pravděpodobně seděla i tak, ale není tak úplně výstižné srovnání "6,9% světové populace vyrábí 23,8 % světové produkce, ale životní prostředí zatěžuje jen 12% skleníkových plynů." Srovnáván je výstup HDP, což je dneska produkce ve smyslu výroba už jen dost volně. Forex nebo investiční bankéř bude mít taky nějakou uhlíkovou stopu, ale prostě z komína se jim tak moc nekouří, aspoň v domicilu. Pokud je dneska třebas Čína tou dílnou světa, jakou byla Británie před 150 lety, tak nutně nějaká část její "stopy" jde za samotnou výrobou a nějaká část za faktem, že ta výroba tam je neekologická. A v EU - což by možná bylo ještě zajímavější vidět analyzované - bude pravděpodobně příznivé skóre zčásti vyplývat z relativní deindustrializace - vedle již teď neoddiskutovatelně tvrdých předpisů a norem.
PS: samozřejmě i z nových technologií a tak. Ale vždycky by byl rozdíl v tom: vyrábíme srovnatelné, ale ekologičtěji (a jsme konkurenceschopní, pak klobouk dolů), nebo vyrábíme už jenom high tech strategická hejblata (díky za ně, kde to tak je), nebo případně vyrábíme jako finalista a polotovary/díly ze špinavé výroby si necháváme dovézt ??

373154

17.09.2019 11:14

Kozel zahradníkem

RE: Jednotná Čína? Co to je!?

Velekněz Ratata 83.?.?.?

Nic ve zlém, ale nepomotal jste si Dobsona s Rorschachem ?? Vám nejspíš ty obrázky připadají hodně podobné.

373656

17.09.2019 11:42

Kozel zahradníkem

Je velmi případné ono připomenutí aspektu památkové ochrany

Velekněz Ratata 83.?.?.?

o tom se s oblibou mlčí. Asi bych nešel tak daleko, že bych tvrdil, že porušení tady bude trestný čin. Ale mohl by být, samozřejmě, jako zneužití pravomoci úřední osoby, dříve veřejného činitele. Takto je stíhána například chudák starostka jedné malé a dost odlehlé obce, která to spáchala tak, že - přirozeně po schválení v zastupitelstvu, takže tam správně mělo být ještě zločinné spolčení, ale toho je pokud vím ušetřili - zakázala na místních uzoučkých a už dost zdevastovaných komunikacích provoz nad 3,5 tuny, ledaže zájemce o průjezd přispěje litrem do obecního rozpočtu, aby to pak bylo z čeho opravovat. No, osobovala si pravomoc, která jí nepříslušela, místní komunikace sice může být vlastnictvím obce, ale provoz je kompetence silničního správního úřadu, takže formálně má soudruh prokurátor recht. Společenská škodlivost skutku natož zdravý selský rozum už jsou druhá věc. Ale Kolář jistě i proto může být v klidu.

Přesto to bude pozoru hodné: orgán památkové péče je jednak jako orgán vykonávající státní správu formálně nezávislý na volených čunitelích samosprávy (často taky sedí někde úplně jinde na rozdíl od chudáků stavebních úřadů, které hlavně na obcích mají pana starostu za prdelí nebo o patro výš). A jednak obvykle jde po té ochraně jak slepice po flusu (zvlášť pokud cítí, že majitel budovy prachy na plnění požadavků má a komunálně politické kontakty že nemá). Hle, co učiní orgán státní památkové péče v tomto případě ? Není na čase strachovat se o jeho nezávislost a hopsat na náměstí ?

373657

12.10.2019 10:15

Hamáček v odpovědi Okamurovi ve věci tzv. Strpění cizince bezostyšně lže

Což takhle například ...

Velekněz Ratata 83.?.?.?

... ožrat se raději až po dopsání a postnutí příspěvku ? A proč ne ?

374039

01.11.2019 08:06

Jaký vztah mají obyvatelé Ruska k Putinovi?

Jak píše editor, je to i pro nás takové ožehavé (a důležité)

Velekněz Ratata 83.?.?.?

Pouze můj názor, ale mám čas jen na opravdu heslovitou reakci: možná máme obecně trochu problém vnímat zprávy a hodnocení z Ruska nezkresleně proto, že společnost je to opravdu pro člověka od nás trochu jiná, a přitom navenek stejná (Slovani, Evropa, stejné termíny debatách o politice, důchodech atd atp), není to Čína, kde člověk tak nějak podvědomě čeká, že je všechno obráceně. No a vztah k moci a vůdci (byť to je v úvodu hezky "ztezované" na příkladech) i to, jak tam probíhá "občanský" nebo lidový "odpor" je tam zrovna něco hodně jiného.

374367

25.11.2019 09:57

Rozkopnutá bábovička NATO

No tak můžete mít nakonec pravdu oba

Velekněz Ratata 83.?.?.?

pan Dvořák i pan Stwora: opravdu vyčůraný chlapeček přeci tu bábovičku nerozkope doopravdy, to dělají jen chlapečkové v afektu, a takoví mají dneska asistentky už ve školce. (Budiž, Emánek o něco později, ale taky už je to velkej kluk). Stačí naznačit.

Pointa: to by bylo, aby se do těch dvou a časem ještě víc procent HDP nevešly jak ty vrtulníky od Sama, tak nějaké zbrusu nové eurokrámy od žabožroutů. Eman zahájil vyjednávání, ne že rozkopl, spíš měl výkop. Ostatně výhoda HDP je (krom toho, že podíl na HDP vypadá v procentech daleko skromněji než v procentech z výdajů státního rozpočtu) dneska už taky v tom, že se celkem nechá vyhonit i bez silné vazby na stav reálné ekonomiky. Aspoň nějakou dobu.

374858

29.01.2020 09:16

Německo se zříká uhlí, Evropa plynu

Již načerpaný plyn

Velekněz Ratata 83.?.?.?

bude z Německa ekologicky a pod dozorem švédských autistů odtransportován do Auschwitz, pronajatý na 99 let od Poláků. Ti z nájemného uhradí přesun základny Ram(m)stein na území Rzeczy Pospolitej. Přítomnost rusko-německého mírového plynu v táboře symbolicky završí vypořádání se s minulostí a v duchu usnesení sjezdu evropských poslanců vyjádří společnou odpovědnost za rozpoutání války.

376466

29.01.2020 10:11

Německo se zříká uhlí, Evropa plynu

A pokud vážněji,

Velekněz Ratata 83.?.?.?

tak mě napadá jen tolik: Je na tom mj. vidět, jak pofiderní, kočkopsovité ekonomické nástroje se chystají k realizaci záměru, který snad, snad, někdy, někdo třeba i myslel dobře, a každopádně je dneska zabalený do mnoha vrstev rádoby pozitivní ideologie a propagandy. A samozřejmě, taky obludná megalomanie designérů toho záměru (o "projektantech", ani, v horším případě, sociálních inženýrech, se nedá mluvit).

Obojí by nám něco mělo připomenout, ale tohle je objektivně spíš ta horší varianta. Socialistický šlendrián a megalomanie většinou spíš nevedly k fatálnímu tnutí do samotné výrobní základny. Samozřejmě krom šíleností jako Maův skok nebo Chruščova reorganizace zemědělství, ale dokonce i to jejich ekonomiky jakž takž nějak ustály, tedy v oněch totalitních poměrech a hlavně díky nim. Druhá věc, že Západ má dneska tu základnu pochopitelně trochu jinde.

A ta kočkopsovitost se samozřejmě týká toho, že z jedné strany je nadále adorován tržní liberalismus a v podstatě i nabídková strana jako zdroj bohatství či hodnot a na druhé straně se - aby se ideologický vlk nažral ? nebo oba ideologičtí vlci ? - zavádějí "jakoby tržní" nástroje např. v podobě zmíněných bondů, které nebudou o nic funkčnější než slavné emisní povolenky. Stačí se podívat, co se děje s těmi. Cena se zmnohonásobuje, protože se uměle vytvořil "trh" s uměle nedostatkovou hodnotou, Ve výsledku hřa s nulovým součtem, prosperují dobyvatelé nově nalezené renty, spekulanti finančně nejsilnější nebo nejvlivnější nebo nejlépe obojí. Finální, reálný produkt určený konečnému spotřebiteli zdražuje, byť zatím ne mnohonásobně (a ty náklady, které nemůžou přehodit na spotřebitele, reální výrobci taky někde nesou). Kočkopsovitá je i jakási hra na jakési prognózování či snad dlouhodobé plánování. To by sice bylo potřeba jak praseti drbání, a úspěšně ho využíval i státní kapitalismus. Dneska ale už i samotné korporace dělají strategické hrubky jen proto, že oddělí a pozvednou manažerské/finanční úseky vysoko daleko nad výrobu a vývoj (Boeing). Ale to všechno je přece v perfektním souladu s dnešním ekonomickým mainstreamem.

Akorát opravdická realizace takto megalomanských záměrů není dlouhodobě slučitelná s dnešní (či spíše donedávnou?) podobou západní demokracie a zároveň s udržením materiální základny té společnosti nebo i té demokracie a aspoň řádově srovnatelné úrovni. A ta základna, teda ta ekonomika, není skladiště, ale dynamický systém nějak reagující v čase. Někde se teda bude muset slevovat a budou se pracně hledat a ještě pracněji zdůvodňovat a prodávat další kočkopsovité kompromisy. Taky známe.

Vlastně import migrantů tady dává dobrý smysl: však se podívejte na vlastní oči, že vy si žijete ještě moc dobře. A to se nestydíte být proti Energiewende??

376474

30.01.2020 10:18

Který společenský systém je nejlepší, toť otázka

Jenom tak na okraj, jenom k tomu Rusku, jenom jeden moment

Velekněz Ratata 83.?.?.?

jménem národní banka. Totiž sami Rusové jsou velmistři šachové kompozice divokých, často dost promyšlených a obvykle i ostře se potírajících soc-pol-ekon teorií a hypotéz. Přirozeně, ta Putinova reforma je pro ně jak start nového kola šampionátu.

Třeba Pjakin (kterého jsem mimochodem bral s velikou rezervou přesně do okamžiku zvolení Trumpa, neboť Pjakin skutečně předem analyzoval a zcela správně odhadl průběh a výsledek) je naladěn až nezvykle pozitivně. Vidí hlavně Putinův důraz na sféru vzdělání a výchovy, tedy zjednodušeně řečeno na tu vlastní konceptuální moc. Je toho samozřejmě víc, a i jiní si všímají doprovodných jevů, náznaků jakési čistky a podobně. No a proti tomu stojí postřeh třeba i prof. Katasonova a dalších, který říkají, všechno krásný, ale centrální banka je nedotčena. A samozřejmě, národní banka dneska rovná se ten úplně nejzákladnější nástroj podřízenosti národní ekonomiky.

Mimochodem, nechci samozřejmě tvrdit, že průměr dvou názorů rovná se správná odpověď, ale zrovna Pjakin dlouhodobě tvrdí, že Putin nevede s "globalistickou elitou" konfrontační boj, ale dosahuje s nimi kompromisů, vše mj. proti společně znepřátelené US "státní elitě", zhruba tomu, čemu jiní říkají Deep State. Takže pokud je to tak, tak by už vůbec byl div, kdyby ruská centrální banka nebyla centrálním políčkem šachovnice. I bez ohledu na posledně uvedený předpoklad, tedy přímý vliv "globalščiků" na to, co si Putin ještě dovolí, se ale zdá, že případné dění nebo naopak ticho po pěšině okolo ruské centrální banky budou skutečně významné.

376501

12.02.2020 09:54

Sociální experiment Žít Brno

Opatrněji s tou terminologií, oni ti zednáři jsou všude

Velekněz Ratata 83.?.?.?

ale "neomarxisté" je fakt blbé. Ale napadlo mě, že by se "tomu" dalo říkat například "nemarxisté" podle vzoru "nemrtví". Ostatně při pohledu na obličej Matěje Hollana se pomyšlení na nějaká zombie těžko ubránit, přinejmenším v rovině cosplay či lehce perverzních praktik. Zde si vybavuju název opusu tuším pana Topinky "Utopír". Also, "utopírský socialismus" ??

376832

12.02.2020 10:44

Merkelová: Volba durynského premiéra je neomluvitelná, a proto musí být zrušena

Němcům už příliš dlouho betálně neruplo v kouli

Velekněz Ratata 83.?.?.?

nejvyšší čas to napravit a dohnat, čiže pro Evropu konec relativně klidných časů. Kontext: Brexit, konflikt s trumpistama ve Státech (ať už je to kdo je to), Energiewende, daně na maso (a zřejmě brzy i na uhlíkovou stopu dětí, ovšem jen bílých), hospodářské ochlazení, v horším případě bankovní matka všech krizí, kvóty na uprchlíky, extrémní počasí v orgánech EU, napnelismy s druhým infernálním koněm stejného pána (Francie), sankce a nátlaky na untermenšskou část Evropy. Co jsem zapomněl ?? Jasně, mazácky profackovaní voliči CDU na východě a ne úplně doceněná možnost, že část Linke se přece jen projeví jako levice. Mimochodem, průzkum, který zveřejnili už po "tom", je vypovídající: CDU brutálně dolů, AfD jenom procento plus. Pochopitelně, opatrnosti nezbývá. Jo a samozřejmě, ano, jakoby počátky prosakování některých pravdivých informací o zločinnosti migrantů, za současného posilování tvrdého multi kursu. Šídlo v pytli, umláceného hasiče a popálené policajty neutajíš, nebo přinejmenším přece jenom hůř než znásilněnou holku.

Ale hlavně limity pro německý růst: dosažení extrémů "funkcí" totálně exportní orientace, i minimalizace domácí spotřeby i investic (relativní, ale na německé poměry už taky extrémní), i exploatace eurozóny. Ve výsledku je zaděláno na sociální konflikt, proti kterému jsou Žluté vesty a odboráři ve Francii jen starý, tradiční a empatický čert z Dalskabátů. Stačí bavorská hospoda, když jsou jsou místní jistí, že Brettschneider nepřišel. Ta nasranost se z nich dávno nechá přímo ždímat, svým způsobem z toho jde na našince strach a co si tam teď asi povídají o tom Durynsku, radši neslyšet.

Aby ten fašismus nebyl ještě příliš slabé slovo. Z více důvodů.

376834

20.03.2020 11:09

Chvilka poezie v éře koronaviru

Připojuju se k díkům editorovi

Velekněz Ratata 90.?.?.?

akorát na co jsem si okamžitě musel vzpomenout: na reakci Sama Gamgee-Křepelky v Posledním domáckém domě, když Bilbo proponuje šťastný konec story "a všichni žili dál šťastně až do smrti", a Sam opáčí něco jako "no jo, ale kde, kde žili, to si pořád říkám??"

Přemýšlivější současníci už nás vůbec zásobují tezemi, jak svět potom bude už navždycky jiný. V jádru mají určitě recht. (Jako měla pravdu - jedinou a nejhlubší, i když prakticky stěží použitelnou - na té první krizové tiskovce ona paní, co prostě pravila, že situace se bude dynamicky vyvíjet; snad to byla dokonce ta vzápětí odvolaná hlavní hygienička). Výklady poezie mně navozují vzteklý smích idiota (být hardcore surrealistou, přivedly by možná až aux crimes et au deuil), ale nešť, projednou: básník tedy chová naději v niterný duchovní přerod (brr) a určité oproštění vztahů (gee whiz). Kéž by. Aspoň u někoho. Řečeno s větším básníkem, mlsně bych to očekával.

Po kýžené katarzi a doufejme konci moru-cholery však lyrické subjekty naklušou z meditativního závětří zpět do změněného světa. Tam už je na místě předpoklad, že parametry změn budou málo ovlivněny nějakým hlubším vhledem a poznáním. Po dobrém to rozhodně k dobrému nepůjde. Zcela bez ohledu na to, zda je snad celá tato taškařice předpřipravená či se jí nějak pomohlo, ti opravdu mocní a vlivní se samozřejmě pokusí ji využít a zapojit do realizace svých záměrů, prostě proto, že to tak dělají vždycky, a protože nejsou blbí. A o to bude pře, svár i boj. Tedy doufejme, že bude, jinak totál ovčinec. Krize je příležitost ke změně, nic proti meditaci, ale komu neráčí sestoupit do prefrontálního kortexu, do ručiček a s prominutím do gulí, tak je u mě dekadentní škůdce. Doufám chápete nadsázku.

377708

25.03.2020 11:59

30 let od velké zrady F. W. de Klerka

Jen letmo, útržkovitě

Velekněz Ratata 90.?.?.?

1. Ilana Mercer se sama prohlašuje za "paleokonzervativce", a to je asi nejspíš to, co ona opravdu je. Ideologii nesdílím, respektuji, tu a tam musím souhlasit. Zabývat se jejím původem je za daných okolností totálně scestné - například i její vztah k Izraeli a Palestincům se zjevně odvozuje hlavně od tohoto světonázoru, atd.

2. de Klerk určitě udělal nevyhnutelné, ale to určitě šlo udělat politicky různými postupy. (I když je zcela případná otázka, jak moc by se lišily konečné výsledky, pokud už se jednou zvedlo to stavidlo.) Pamětníci vědí, jak moc byl srovnáván s Gorbačovem - byla tam i pozoruhodná vnější podoba. Po třiceti letech vesele konverguje i hodnocení jejich skutků.

3. Myslím si, a už to s omluvou vezmu jen heslovitě, že

a) podstatná byla nakonec stejně integrace deapartheidizované JAR do globalizujícího se lib dem systému - ano, oproti SSSR byla zapojená, ale "systém" ji v dosavadní podobě netoleroval, sankce taky byly atd.
b) dnes je JAR i přes "členství" v BRICS totálně lib dem globalizovaná (čemuž samozřejmě např. excesy rasového revanšismu nejsou na překážku), a výsledky jsou obdobné jako jinde (čemuž zase nebrání formální demokracie a rasová rovnost), akorát koloniální metropolí se stává čím dál víc Čína. Pokud např. totálně propadla jejich produkce oceli, tak za to nemůžou primárně ani neschopní černoši ani údajní komunisti z ANC
c) pokud zrada, tedy stejnou měrou to platí i o Mandelovi a jeho okolí
d) možnost, kterou Mercer jakoby vyzdvihává, nějaká řízenější transformace, to je buď "Čína", anebo - Izrael, analogie připomenutá na margo společných jaderných testů je docela případná
e) když už jsme v těch komunistických analogiích, dalo by se to taky označit jako "deapartheidizace budovaná v jedné zemi", což se už od Stalina ví, že je problém něco takového uřídit (a v Izraeli to vědí určitě nejlíp přes své do značné míry výsadní postavení)

377941

20.04.2020 08:20

Pravda o koronaviru vychází na světlo

Zase není dobré tu argumentaci přehánět

Velekněz Ratata 90.?.?.?

9/11 taky bylo předmětem zneužití a manipulace, ale to neznamená, že ty mrakodrapy vůbec nespadly. Chápu, jak to asi ausgerechnet FSK myslí, ale nejlepší bývá škůdcem dobrého.

Citace jako že podle WHO neexistují žádné důkazy o šíření viru vzdušnou cestou kapénkami a přední německý virolog neobjevil způsob přenosu kapénkami ani kontaktem nutně přivádějí k naivní otázce, jak že se to teda ten sajrajt vůbec šíří, nebo jestli se teda vůbec nějak šíří, když neumí prý dokonce ani to, co zvládá ordinérní myxovirová chřipka.

Mor jsem po třiceti letech taky otevřel, ale ten citát není tak úplně komplet. Říká to tam doktor Rieux a nemyslí tím, že proti "moru" by se snad mělo "bojovat" především morálním postojem. To je snad tak trochu part jiné postavy, nebudu jmenovat, na ten mor tam umírá a ani by to nebylo fér, také není jednorozměrná. Rieux totiž (na pilátovskou otázku, co je poctivost), dodává: Nevím, co to je všeobecně, ale vím, že v mém případě to prostě znamená dělat své řemeslo.

378777

29.04.2020 16:24

Heja, heja, Sverige!

Těžko komentovat něco, co není samo o sobě moc jasné a diskusi, která tím pádem nemůže být jasnějí

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Statistiky na prd (přesněji řečeno, nesrovnatelné) mají všichni. Tedy i Švédi. Mají například cca už tři čtvrtiny DD ve Stockholmu "promořených" a smrtnost v příslušné věkové kohortě tam není významně nižší než jinde. Tady by bylo dobré znát aspoň absolutní počet lidí v domovech, ale pokud vezmete v úvahu tamní všeobecně vysoký věk dožití a zároveň to, že poměrně velký podíl z toho je v domovech, začnete dosazovat a aritmetika z prvního stupně ZŠ vás sama přivede dovede k určitým pochybnostem. Jasně, nebyl to virus, byl to jen zápal plic, v extrémním případě. (Ad absurdum vzato ten virus sám nezabíjí skoro nikdy, to jen imunitní systém pacienta.) Samozřejmě, budou i opačné extrémy popsané i v diskusi. Má to asi ale své dost konkrétní a pojmenovatelné důvody - jedno i druhé. Švédské důvody ale nejsou principiálně lepší než americké (včetně vyšší úhrady za případy s virem) nebo třeba babišovské.

Dle známého sloví, že je kdo paranoik, naprosto nevylučuje, že po něm opravdu nejdou. A kdo se bojí viru víc než zdrávo, klidně na něj pořád může umřít. Ostatně i ten, co se nebojí. S jakými pocity či přesvědčením to bude, už je celkem vedlejší.

Je velmi ošidné pomáhat si konkrétním švédským příkladem - i bez jeho přikrašlování - na obhajobu takového nebo makového stanoviska. Že je ta situace využívaná a zneužívaná, o tom žádná. A ona snad nějaká mimořádka v dějinách nebyla??

379009

15.05.2020 08:05

Reklama a válka proti bělochům – pokračování

Já bych k tomu jenom přičinil (obligátní) poznámku

Velekněz Ratata 90.?.?.?

že tam zdaleka není jen ta dimenze rasová, ale i sociální. Lépe řečeno je to jedno a totéž. Americká střední třída - o Státech je řeč a termín "střední třída" přes svou rozplizlost i vnitřní členění atd. má nějaký obsah a je hned každému zhruba jasný - je jednak pořád bílá, ona vpravdě JE tím (bílým) "americkým národem", nositelem i adresátem jeho hodnot ať jsou reálné nebo fiktivní, a je to třída produktivní, na ní a na její práci i podnikavosti materiálně stojí existence té Ameriky, o které teď mnozí říkají, že je určena k "reformátování" a podobně. Etnicky "nebílí" příslušníci střední třídy se s jejím hodnotovým světem minimálně donedávna většinou sami a rádi identifikovali - byli konformní, stejně tak k Americe patří to, že k alespoň "nižší střední třídě" se většinově počítali i zaměstnanci a dělníci - slušně vydělávající a hlavně se širokými možnostmi svobodně se podílet na spotřebě.

Zkrátím: je to i útok, zjevně dobře promyšlená součást útoku na třídní základy americké společnosti. Ostatně doufám, že vás použitá terminologie nedráždí.

379410

08.06.2020 07:47

Pokud je J.Biden nejlepší z Demokratické strany, pak Bůh opustil USA

Jen okamžitá myšlenka

Velekněz Ratata 90.?.?.?

A kdopak tedy asi bude nakonec viceprezidentským kandidátem ? Nebude nakonec tahle nominace důležitější než sám Biden ? Kdysi se říkalo (aspoň jsem to četl v nějaké kníže o JFK), že Nixon si vybral Spiro Agnewa, pár let po JFK, v podstatě jako životní pojistku. No a Cheney,kdyby nic jiného, tak vtipy o něm a GWB jsou snad ještě v živé paměti.

379897

29.06.2020 08:40

Tři antiutopie – tři modely pro přetváření Homo Sapiens

Trochu překvapující, že ausgerechnet (politický) ekonom Katasonov

Velekněz Ratata 90.?.?.?

víc nezdůrazňuje slavné vnějšně materiální podmínky reprodukce života společnosti. "O těch" to ale je nejen z hlediska vytváření "nového člověka", ale i efektivní eliminace veškeré alternativy. Když lidi (pořád ještě) mají kam utéct (ale tam kam by utekli, musí nějak existovat), tak je to problém. S boužel předčasně zemřelým kolegou jsme měli velice štěpné téma k pivu, jak je to v kelu, když např. do Austrálie už to nemá wert a na Mars to ještě nejde, a kdoví jestli kdy půjde a jak to pak bude. Mezi marxisty je celkem populární "událost na Swan River", kdy kolonisté mohli odmítnout vykořisťování prostě tím, že odešli hospodařit na dosud nezabranou půdu mimo efektivní kontrolu orgánů Jejího Veličenstva. I když jakási (byť jenom potenciální, "aktivovatelná" v případě potřeby) soběstačnost atd. se stává čím dál větší iluzí už po dlouhé desítky let, tak přece jenom naše doba nejposlednější zažívá minimálně: extrémně sofistikovaná, a tím pádem extrémně "fragilní" kouzla s logistikou v nejširším slova smyslu, od třeba výroby, skladování, zavážení dílů do další výroby po rohlík cé zet - závislost na tom, že všechno klapne tak jak je to v diagramu, je strašlivá, rezervy zhoršují ekonomiku a moc se nedrží atd., a totální komunikační závislost na těch vašich internetech. Celkem vzato a s několika dalšími vychytávkami to možná bude velkýmu bratrovi stačit i bez lobotomií, genetik a vyštafírovaných virů.

380240

17.07.2020 16:58

Krvavá kosovská skvrna i na tváři V. Havla?

RE: Havel a Literat?

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Postřeh je dobrý, on určitě ten kousek foltýnovštiny v sobě měl, jenže kdo z umělců ho nemá ?? Upřímně řečeno to, co Havel napsal ještě jako "jenom literát", je až úplně to poslední, kvůli čemu ho hanět. Co jsem přečetl, bylo ze samizdatu, a něco se i líbilo (v Largu desolatu si třeba dělá srandu i sám ze sebe a z disidentů). Že to bylo hodně podle Ionesca a dalších, je druhá věc. Po plyšáku nastal obligátní efekt, že ho cpali i do plněných knedlíků a strkali na podstavce mnohonásobně vyšší než byl on sám, a to mi ho teprve zprotivilo i v této rovině. Fajront. A samozřejmě ty moralizátorské spisky, to už je makulatura a fialovej hnus. Ale zase především vzhledem k rozporu mezi slovy a skutky.

Buďme spravedliví pokud možno ke všem. Není problém, že takový Heydrich byl vzdělaný a špičkový muzikant amatér, ale samozřejmě ani to není omluva, a ani to nemá co dělat s hrdinstvím našich parašutistů i těch, kdo jim pomohli. Nebyla by to ale polehčující okolnost, spíš naopak, protože líp než ledaskdo věděl, co dělá. Havel si musel taky být ledasčehos velice dobře vědom, věděl, co dělá, a za co to ve skutečnosti stojí, ovšem vypořádal se s tím asi jako s těhotenstvím Vodňanské. Okecáváním a závěrečným gestem v Odcházení. To také není polehčující okolnost, spíš naopak. To nebyla omluva, lítost nebo reflexe, to bylo právě jenom to efektní gesto. Bohužel.

Takové, jakého by možná byl schopen i ten Foltýn, kdyby ho nechytil fantaz hned na děkovačce "Judity". Ale tam je katarze snad právě v tom, že Foltýnovi konečně sepne, co byl celý život zač, a z toho se (ostatně v dobré čechovovské tradici, řekl bych) zblázní a umře. A v Čapkem nedopsaném závěru měl mít aspoň pohřeb jako opravdový umělec, protože pražští muzikanti po jeho smrti uznali, že na tom umění holt tak jako tak prostě shořel. Havel neshořel na umění, to přece vůbec ne.

Ale ta Vaše analogie se mi strašně zalíbila: představte si, že prezidentem ČSR nebo ČR se stal ausgerechnet Bedřich Foltýn. No tak třeba to humanitární bombardování by bylo prašť jak uhoď, možná i včetně nějaké hrdinské hysterie, a dalo by se pokračovat.

380602

06.08.2020 12:37

Na západní frontě chaos

Já spíš myslím, že nic nového pod sluncem

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Autor v titulku parafrázuje Na západní frontě klid. Originální titul díla je Im Westen nichts Neues. A mně to skutečně spíš přijde, že na Západě v podstatě nejde o nic nového. "Ti", u nichž je celkem jedno, jestli jim říkáte buržousti, kapitál, globalisti, sionisti, zednáři, prediktoři nebo jinak, se prostě stále "jenom" dál a dál snaží řídit a soustřeďovat moc, a ta moc, jak víceméně shodně vykecali Rothschild a Marx, se zakládá na multiplikaci kapitálu koneckonců kontrolované přes bankovní a úvěrový systém. Na tom se jako něco změnilo ? A jestli se v rámci této hry obětuje Konstantinopol, ruský car, Německo nebo rovnou údajně ona stále ještě židokřesťanská Evropa (a za pomoci jaké propagandy, demagogie či násilí) - kakája ráznica ??

381014

18.08.2020 09:57

Vědí Bělorusové, co jim hrozí?

Problém je pravděpodobně jako obvykle v tom, že to vědí, ale nebudou se chovat podle toho

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Myslím si, že v hloubi duše vědí, že se v podstatě mají velice dobře. Už někdy před rokem jsem se ve vlaku dal do řeči s pár chlapama z Grodna, kteří tady pracujou. Jak sem přišli, jsem se pochopitelně nevyptával (ostatně o polských pracovních vízech, populárních u inspektorátů práce, jste snad slyšeli). Oni si na jedné straně velice rádi přivydělají v eurech i za nekvalifikovanou práci (partafýra inženýr chemie) ale jsou citliví na to, co mají doma, včetně třeba lékařské péče, kdyby tady měli úraz, což už se tu jednomu stalo, včetně laciné a fungující "komunálky", vzdělání pro děti, včetně toho, že tam není bordel jako na Ukrajině atd atp. Nejvíc je třeba míchalo, že u nich ve městě snad chtějí do technických služeb pustit nějaké investory z Ruska a že slibujou kdovíjaká vylepšení. Nebaštili to, z toho byli opravdu nas*aní.

Je tam i ten stereotyp, že Lukašenko už je tam moc dlouho a okoukal se. A on je navíc opravdu takový, že mu nedá žádnou práci spoustu lidí namíchnout už jen tím, jak vystupuje a mluví a je jasné, jaký typ lidí to převážně je. Samozřejmě spousta lidí ho naopak žere, ale ti ajťáci to nejsou. A schopnost prohlédnout, jak zoufalá a na nic dobrá je ve skutečnosti ta prozápadní a prodemokratická opozice, je mírně řečeno hodně limitovaná. Jak to tak chodí. Bude to ale mít i objektivní důvody. Opozice ani neměla příležitost se na něčem znemožnit. Lukašenko drsně zametá i s poctivými kritiky, kteří nebudou koupení ani ze západu, ani z východu. Zase spoustě lidí i tohle imponuje nebo prostě řeknou, nene, přesevšechno, radši Baťku. Jestli se to tam začne mydlit na ulici, může se ještě taky stát, že spoustu opozičníků neumlátí policie, nýbrž spoluobčané.

A ještě je tam proti Ukrajině jeden rozdíl, že Bělorusko není národnostně a kulturně rozdělené jako Ukrajina. Není ani odkud brát banderovce, ta Haličina upřímně a zabedněně nenávidící všechno, co je na východ (ovšem Poláky jakbysmet) ta tam prostě takhle organicky neexistuje.

381295

03.09.2020 12:16

Roušky jako symbol podvolení

Nelibuju si v tom, být za kazi...., ale co naděláš

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Nuže, určitě to není tak (vlastně optimisticky) jednoznačné. Jak praví poučka: že jste paranoidní, to ještě neznamená, že po vás doopravdy nejdou. Že je virová krize uměle přihřátá nebo i zfabrikovaná od počátku, to ještě neznamená, že virus není nebezpečný; dokonce v té druhé silnější variantě je to více než pravděpodobné: světové přeformátování s relativně neškodným virem by plánoval jen blbec.

I když mi např. můžete opáčit, že stejná blbost je mlátit Navalného novičkem, a stejně slyšíme, že se to tak určitě stalo (a Merkelová hlavně bude bojovat s dotazy, jestli teda jako i přes americké 1) dobré rady, 2) sankce a konečně i 3) novičok, se nerozmyslela a porád chce páchat Nord Stream 2 hen s týmto oným novičkárom). V obou tyátrech jsou však podstatné rozdíly počínaje už tím, že ten virus a jeho účinky přece jenom musíte nějak prokázat u statisíců a více lidí, to si neupečete v elitním berlínském špitálu v úzkém kruhu poslušných-majetných německých specialistů. Papírovej tygr ne, principiálně.

Druhá instance, která taky nic nemění na tom, že svědky tyátru jsme (včetně cílů uvedených v článku), ale zamotanějšího a brutálnějšího, může být ono slavné očkování. Podle některých názorů Virus divočí krom jiného v případě, že narazí na konkurenci v podobě jiného kmene, mutace atd. téhož Viru, a v tom je ten prevít specifický. (Viz třeba blog R Valenčíka, který na to, ekonom, aplikuje svou oblíbenou teorii her, ale má to původně od Jardy Flegra atd atp). Připočtěta pochyby, jestli a jak vlastně u Viru funguje získaná imunita, a je přinejmenším reálná možnost, že očkování naopak spustí přinejmenším mezi podstatnou částí očkovaných další a vážnější "vlnu". Hodila by se do scénáře popsaného v článku ?? Řečnická otázka.

A ještě je reálné, že do scénáře hry zapadá právě i samotný odpor proti omezením, rouškám atd. Záleží samozřejmě, zda se ho podaří udržet či kanalizovat určitým směrem - podobně jako třeba "nacionalizující" odpor proti migraci a centralizaci EU či přifukovanou BLM občanskou válku ve Státech. Resp. zda se "jim" podaří udržet jeho mediální, dnes rozhodující obraz. Snaha je intenzivní: viz už třebas jen prosté zapírání počtu demonstrujících v Berlíně - mainstream max desítky tisíc, organizátoři i snímky z dronů dobře milión. Ano, vždy je šance, že "jim" to neklapne, v historii nejsou dokonalá spiknutí (a zatím nedokázali "udělat" např. ani toho Madura). Blbé je to, že pro "ně" je úspěch nejen dokonale zrealizovaný projekt, ale už i sám chaos. A tam battly rouškařů s antirouškaři (či střílečky honest trumpovců s BLMkama) určitě nejsou na škodu, aspoň.

Z druhé strany, nic nového pod sluncem. Tož měřme dvakrát. S 99,9 % lidí jsme ve skutečnosti na jedné lodi v tomto ... chickenshit outfit.

381710

14.10.2020 10:47

Racionální deklarace proti COVID-represi

Se základním zaměřením

Velekněz Ratata 90.?.?.?

a naprostou většinou konkrétních hodnocení či návrhů nemám problém. Celkově úctyhodné. Proto nebudu vypichovat místa, kde si myslím, že to v dobré snaze a víře trochu ujíždí. Zádrhel je prostě "jen" v tom, co sebelépe sepsaná deklarace a bohužel ani sebelepší konkrétní návrhy nevyřeší: velmi obecně řečeno, v dlouhodobě utvářeném stavu celé společnosti, jejího řízení i "samoregulace". Kdyby se problém, slovy komentu shora, jmenoval (jenom) "Babiš a lampasák", bylo by hej. Je to ta "krize politických systémů Západu", jak správně praví kolega lubosmat.

To co je navrhováno, je racionální, dobře. Pořád máme v republice lidi i týmy, kteří umějí a dokázali by ledacos zprocesovat. Výborně. Snad je i dost takových z nás, kteří by to aspoň coby adresáti brali racionálně (byť např. i stručná a tolerantní diskuse pod článkem už taky svědčí přinejmenším o rozptylu názorů "jak na to" ). Ale nejsou funkční natož robustní, zažité mechanismy, jak řekněme racionální koncepty vyjadřující zájmy (když už ne vůli) nějaké podstatné části národa nejdřív vůbec překlopit do roviny programu či "projektu" (to jest něčeho, co už musí počítat s konkrétním a různorodým prostředím, s problémy, odporem, variantami ...), jak to zároveň efektivně prohnat nějakou organizací, strukturou, sítí (nebo ji nejdřív vytvořit od nuly), a přitom ji už jen tím zároveň nezničit, jak to potom prodávat dál... mám pokračovat? Hořká zkušenost ? Áno, aj. Naproti tomu jsou velmi robustní a odzkoušené mechanismy, jak tomu bránit - efektivně, bez zbytečného úsilí, špinění rukou, přiměřeně situaci - a ty jsou podložené velice reálnými zájmy, vlivem, kapitálem - v tomto ohledu jsou Bureš, Parašutista, Lampasák, Tchajwanec atd. cestující ze stejné paluby. V takovém prostředí se mohou prosadit i naprosto racionální dílčí opatření (i článek cosi kvituje), ale zpravidla jen pokud nebudou ani perspektivně riziková pro zavedený systém, nepůjdou proti zájmům takových hráčů, a ještě lépe, pokud je některý bude moci "prodat" jako vlastní službu. Pokusy něco protlačit takovým prostředím "kooperativně" mohou vést jen k občasnému zaskórování (díky i za to), ale jedinci i spolky s reálným alternativním či konkurečním potenciálem jsou identifikováni a eliminováni - nezřídka komfortní a vzájemně výhodnou cestou. Proč by to tedy mělo být zrovna u epidemie a jejího zvládání jinak. Pokud je to tedy předmět těch "velkých" zájmů, a tom asi nikdo nepochybujeme.

Přečetl jsem si to po sobě, a nebudu to ani mazat ani už přepisovat, ale s lehkým zděšením jsem si uvědomil : Mimoděk jsem zreprodukoval dvě oblíbené teze jistého Uljanova, zvaného též Lenin: Musíte mít silnou goal oriented organizaci. Nemůžete převzít a ochočit staré řídící struktury, musíte je dát pryč a vytvořit vlastní. As you know, Bob ...

382995

24.11.2020 09:17

Na obranu Hany Lipovské

Především "levicový liberalismus" se "spacákovou revolucí"

Velekněz Ratata 90.?.?.?

neměl ve své době co dělat. Nebo je velmi málo - musely by se tam pracně ex post hledat paralely a podobnost s dnešními akcemi kafírny. (Je Kalousek levicový liberál? Jistě si lze představit i argumentaci pro, z jistého pohledu, ale bude to dost násilné.) Tam šlo o vliv a kšefty, no a pokud k udržení vlivu a kšeftů vede cesta přes "levicový liberalismus", tak se to tam bude provozovat. Kdyby zadání bylo, co já vím, liberální islamismus nebo korporativní řízená demokracie, bude to fungovat víceméně stejně. (Byla by to jen otázka přechodného období. Pár zoufalců, kteří berou vážně tu ideovou stafáž, třeba zahájí hladovku, rozhodující většina a hlavy budou mít jasno včas). Takže zbytečné klišé.

384257

01.12.2020 14:55

Volby v rozpolcené společnosti

"Současný lidový konzervatismus"

Velekněz Ratata 90.?.?.?

je především rezistencí, obranným bojem, reakcí. Míněno nikoli ve smyslu "reakční", jako spíše "reagující". A v tomto případě se jednak asi nevystačí s klasickou vševojskovou poučkou, že útok musí násobně přečíslit obranu, jednak možná útočící strana dávno v přečíslení je. Tam, kde je to potřeba, a za využití zdrojů i prostředků, kterými obrana nedisponuje (nebo nemá co postavit proti nim, případně to, co má, zatím neumí mobilizovat). To, co pan Podracký nazývá současným lidovým konzervatismem, z povahy věci nejen že nemůže, jako protistrana, spoléhat na efektivní vzájemnou koordinaci natož samozřejmě nějaké řízení, ale je a bude asi i dost citlivým cílem pokusů o vzájemné rozeštvávání, prostě už jen kvůli objektivně konkurujícím zájmům národních komunit. Stačí se podívat na středoveropskou V4, což je teoreticky optimální prostor, kde by se ten lidový konzervatismus měl prosadit. Z jiného pohledu to ostatně moc optimisticky nevypadá ani ve Státech. Globalisti nebo liberalisti nebo i ti eurofederalisti mají úchylný narativ, ale mají ho a často se jím také umí slušně ohánět. A hlavně, byť ta jejich ideologie je úchylná, odráží se taky od reality a trendů vývoje. Velmi špatných i těch lepších nebo nikoli nutně, apriori špatných (platí i u globalizace, EU atd.). Vůči vizím, které může postavit konzervatismus, pořád často hrajou přesilovku. Takže vidím to, vážení konzervativní soudruzi, zatím spíš pořád víc na chyby protivníka (u něhož evidentně občas platí maločeské "jak jsou chytrý, tak jsou blbí) ... a v poslední instanci ten zásadní rozpor zabudovaný v jeho pozici: oni nemohou prostě všem splnit to, co se tváří, že pro všechny tak nějak bude. Ovšem to je rozpor, jehož rozuzlení může mít lecjakou, rozhodně ale ne moc civilizovanou podobu. Uff

384415

01.12.2020 14:57

Vakcíně proti covid-19 bychom se měli za každou cenu vyhnout

Pouze související docela zajímavý odkaz

Velekněz Ratata 90.?.?.?

https://www.unz.com/mwhitney/heres-why-you-should-...

384416

03.12.2020 12:11

Nebuďme hejlové

RE: Nutnost dluhů v kapitalismu a banky

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Douška k Vaší připomínce: A není část rozporu docela prostě už v samotném pojmu majitele? Není to, co je označováno v článku i zde v diskusi jako "majitel" ať už banky nebo firmy, většinou spíš "investor"? (V investorské roli nakonec může zjevně skončit i zakladatel firmy nebo impéria, vedle manažerské, i když to už je vedlejší). Jeho chování je diktováno potřebou zhodnotit vložený kapitál, bez ohledu na to, kam ho nainvestoval nebo jak se tam dostal. A je jedno jestli je to banka nebo firma.

Dejme tomu, že spíše majitel než investor byl třeba ještě Baťa. Ještě si to mohl dovolit. Už v dimenzích jmenovaných firem, neřkuli těch bank, to pak nutně zahrnuje i hru mocenskými nebo zákulisně mocenskými prostředky. Gates a jemu rovní mají firmu (a zásadně neuchopitelný, přímo kvantový oblak různých korporátních i nekorporátních, humanitárních, napůl governmentálních atd. strašidel okolo) současně i jako mocenskou základnu. Bez toho se jim ale ten kapitál - kapitál těchto dimenzí - dneska nezmultiplikuje. Banky jsou jen principiálně vyšší uzel redistribuce kapitálu se vším všudy. Současně asi jen málokdo z těch kmotříčků to dělá čistě pro pocit, že sedí na největší hromadě nebo že může například vystřelit firemní raketu na ISS nebo vnutit světu nějakou vakcínu. Dělají co musejí dělat a nemohou se zastavit, jako Černá královna s Alenkou musí cválat, aby zůstaly aspoň na tom samém místě.

384473

03.12.2020 13:21

Nebuďme hejlové

RE: Nutnost dluhů v kapitalismu a banky

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Možná ještě k výstižnému komentáři shora, pokud říká, že Sayův zákon neplatí. Já s dovolením na tohle dám flek a tvrdím, že to je ještě o level dál (či hůř). Sayův zákon buď platí, nebo neplatí - a ne podle toho, jestli se experimentátor podívá do krabice, ale podle toho, jak se to zrovna (předpokládaně) hodí.

Obecněji: mainstreamoví ekonomové také prostě jenom reagují na poptávku. Jestli si poptávku taky sami vytvářejí svou nabídkou v intencích Sayova zákona... ne, až takhle impertinentní nebudu (pokud už bych musel, vykroutil bych se odpovědí, že jde patrně o vztah dialektický).

Neúčinnější Say's law killer byl ve své době Keynes. V momentě, kdy se vynořila reaganomika aka thatcherismus (aniž musíme hodnotit, jestli to bylo dobré), a "přišel" či byl nastolen čas "ekonomiky strany nabídky" tak ne že se z ničeho nic objevily, ale přišly ke slovu i starší kritiky Keynese včetně pokusů o reanimaci Sayova zákona. A s určitým odstupem (daným nejspíš setrvačností či inercí akamemického prostředí ??) přišel co ostrý Australák pan Steven Kates a - alespoň dle té jedné strany - konečně pořádně rozbil tomu Keynesovi nos a Saye jaksepatří postavil na nohy.

Takový Stiglitz mu to ale asi nikdy neodhlasuje. Taky "trhy" reagují spíš a hbitěji dejme tomu na Trumpův tweet než na to, že někdo vydá nějakou knížku (i kdyby všichni punditi chórem vykřikovali, jak je geniální). Ale "trhy" se vůbec chovají spíš jak lumíci u fjordu, bez ohledu na to, kdo je tam případně zkouší směrovat. Na strategické úrovni je Kates pořád hvězda rovná pomalu samému Hayekovi pro tu jednu stranu, která bude tvrdit, že je to přece vědecky vyřešené, že není jiná alternativa, a že se tím pádem prostě musí dělat taková a taková politika. A to bude do doby, než převáží jiný zájem. Pak může být all sereno vpuštěn do arény naopak třeba reanimátor Keynese, který ještě strčí do kapsy Stieglitze i s nobelovkou.

384475

10.12.2020 18:46

Kráčí česká vláda ve stopách Mengeleho?

Jak je správně nadhozeno shora

Velekněz Ratata 90.?.?.?

může dojít i k tomu, že některé šarže některých vakcín budou například schválně kontaminované; pokud je bank dostatečně vysoký, někomu to za pokus určitě stát bude, a jsou tady konkurující si vakcíny za velké peníze a ve hře veliký vliv ... nehledě na to, že pokud by se dala čekat další pandemie, a to slyšíme vlastně pořád, že určitě ano (a svým způsobem je skoro jedno, jestli je plánovaná nebo prognózovaná nebo je to nějaký mix a hra o to, jak se zadaří), no tak to potom mít v ruce prokázanou schopnost přijít s vakcínou (nebo politicko-mediálně-burzovní simulákrum takové schopnosti), to se vyplatí. Toť doslova kapitál.

384655

17.12.2020 16:22

Znamení doby - mediální manipulace

RE: Mám strach.

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Upřímně řečeno, mně teda, pokud něco, nejvíc vyděsilo to, že za konspirátora z konspiračního serveru už může být dneska člověk i v české hospodě. A jestli zrovna tohle, pane Hanuš, bylo třeba na tom volejbale - kakája ráznica ??

Se samotným článkem bych taky většinou souhlasil, akorát prostě a zcela fakticky na rozdíl od pana Dvořáka nemám to štěstí, že bych - jak on to vyjádřil - neznal nikoho s tím sajrajtem, který by neměl těžké příznaky. Naopak vím sám o třech konkrétních a do té doby přinejmenším navenek zdravých lidech, kteří na to exli, přičemž dvěma bylo lehce přes 40; maje v nejbližším příbuzenstvu lékaře, vím i o dalších těžkých případech, atd. Tudíž tuto - nikoli přehlédnutelnou - část jeho argumentace pokládám za krajně nešťastnou a zbytečně shazující.

Sám pan Dvořák správně píše: svízel je, že nikdo nemůže říct že "neexistuje nebo, že se na něj nedá zemřít". Tak. A může pokračovat sugestivní otázkou: co je jednodušší - vyvolat globální krizi a řídit ji pomocí jen virtuálně existujícího viru (toho papírového tygra, jak by řekl předseda Mao), anebo k tomu použít nějakou opravdickou virulentní entitu (jedno jestli v přírodě nalezenou, umělou, ještě náležitě nedovyvinutou či nevím jakou ještě) ??

Hlavní důvod, proč se mi tohle konkrétně moc nelíbí, zdaleka není jenom moje konkrétní osobní odchylná vědomost nebo obava nebo názor. Ne. Připadá mi dost jasné, že konflikt mezi námi prostými občany : (popírači x strašáci), (rouškaři x antirouškaři), ...... , je velice příhodná a taky docela dobře manipulovatelná součást (případného) managamentu celospolečenské krize.

Ono je to trochu jako s tím přistáním na Měsíci. Okolnost, že některé záběry byly vylepšeny v ateliéru, je morálně sporná, je podezřelá, ale určitě to není přímý důkaz ani indicie fingování všech letů Apolla. Nikoli, pokud skutková verze "fingovaný let" nevysvětlí uspokojivě nebo přinejmenším podstatně lépe než oficiální verze všechny další okolnosti. A taky se o to nadšenci pořád dokážou hádat do krve (a to pamatuju vlastně i z hospody, teda naštěstí krom té krve).

Promítnuto sem to např. znamená : Pokud říjnová listopadová úmrtnost je oficiálně na dvojnásobcích dlouhodobého průměru za stejné období, tak pokud ten údaj není pravý, musí být číslo buďto fingované bez podkladu (uměle upravené oproti podkladům - to si u nás lze pořád jen těžko představit, příliš snadno odhalitelné), anebo je správně z obsahově podvržených dokladů včetně zdravotnické dokumentace konkrétních pacientů (koordinace, spolupachatelství, větší riziko, odpovědnost), anebo teda (ad absurdum) ty lidi snad někdo vždycky dozabíjí až na úroveň "normy" ?? Příliš složité vysvětlení, nejpravděpodobnější je, že to bude v podstatě správné číslo. A tak dále...

Automaticky kráceno

384868

18.12.2020 10:53

Znamení doby - mediální manipulace

RE: Mám strach.

Velekněz Ratata 90.?.?.?

To je mi Vás líto. Vlastně ať zbytečně nerejpu, je mi to prostě upřímně líto. Ale - což jste přehlédl - ausgerechnet o tomhletom tam přeci píšu a ještě dvakrát říkám, že to pokládám za to nejdůležitější, člověče nešťastná.

Budem se teda prát, kdo je větší svědek kovidův nebo naopak lovec kovidovejch trollů a kdo jich vodhalí víc a bystřejc, až na to ostatní už nebude chuť ani energie?? (Víte, že stejným právem bych já teď mohl zase napsat, že přesně tohle sleduje Váš příspěvek, a že je naopak tohleto ještě rafinovanost na druhou, a že to Vy jste ten troll schovnej za maskou lovce trollů, atd. A účelu by bylo dosaženo).

Kontrolní otázka: myslíte si opravdu, že by Váš pomyslný troll psal o zjevných manipulacích, které se dějí, a o účelu toho všeho ?

No, sám si umím představit odpověď; je to ale odpověď z roku 1937 (1984). Pokud sprostý ideově podezřelý říká třebas i něco rozumného, tak je to jenom další důkaz toho, jak je ve skutečnosti rafinovaný a nebezpečný pro společnost.

PS, ještě se omlouvám za přehlédnutou hrubku v prvním příspěvku (mně/mě). Asi to také mohlo vzbudit oprávněnou nedůvěru.

384895

18.12.2020 11:20

Znamení doby - mediální manipulace

RE: Mám strach.

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Tohle je racionální. A taky mě tohle nenapadlo. Mimochodem schovávám si jen od určité doby, útržkovitě a spíš pro zábavu, jak ministerstvo, ÚZIS a mainstream (seznam.cz) informují veřejnost o epidemii a s klidným svědomím tvrdím, že už způsob informování a hlavně to, jak se mění v čase (a měnící se politické situaci), nese známky manipulace.

Rozumíme si ?? O obsahu bych to tvrdit nemohl, pokud bych to měl tvrdit jako něco, co musím zároveň umět dokázat. Myslet si můžu co chci a taky to na mě samozřejmě dělá nějaký dojem. Dojmy nejsou pojmy. Ale mohu tvrdit, např. že změny v rozsahu zveřejňovaných informací a způsobu jejich prezentace veřejnosti jsou vypovídající, zejména pokud a dokud jejich oficiální zdůvodnění je nulové nebo nikoli věcné, a pokud to zároveň časově koreluje s nějakým zájmem (např. termín voleb - jednoduché "cui prodest" ). Za tím si můžu stát a vím, že když se o tohle budu hádat, že jsem pevnej v kramflekách. Profesionální deformace.

Díky za odkaz na NR, statistiky a Ďula Trula, což tedy je reálný dědeček z Valašska a navíc SŠ profesor matiky v.v. A tohle skutečně je nějaká konkrétní argumentace. Jak jsem pochopil, pan Dvořák mu ty jeho zazálohované screeny na NR nakonec nepublikoval. Nešlo by to ale tady ?

384897

18.12.2020 18:52

Znamení doby - mediální manipulace

RE: Mám strach.

Velekněz Ratata 90.?.?.?

Napadat může každého ledacos. A samozřejmě "proti tomu se zákon neobrací" (Galatským 5:23). A mě taky občas napadnou i totální kraviny, ale snažím se to aspoň neinzerovat. Co naplat, shodneme se snad aspoň v tom respektu ke zdvořilosti diskuse.

Ve zmíněné vší úctě ale trvám na tom, že Vy ani Váš spoluoponent se jednoduše ne-vy-ja-dřu-je-te - vůbec nijak !! - k obsahu příspěvku (ostatně: předřečník sám upřímně říká, že ho to zaujalo "né obsahem a pointou"), nýbrž soudíte autora na základě toho, JAK to říká. Nehádáte se s tím, CO říká, ale JAK to říká a v tom snaživě hledáte nějaké "markery", řetězce "manipulačních technik". Vyšinskij soft verze. Aspoň tohle si to připusťte - takhle opravdu dokážete najít černou kočku v KTERÉKOLI temné místnosti, a to i když tam není. V kterékoli, podle potřeby a chuti, v horším případě podle zadání.

Ale to Vám nepřipisuju, je to bohužel obecnější jev. (Ovšem jinak by bylo přece tak snadné naopak Vám oběma stejně účelově přišít destruktivní motivaci: není špatný výsledek pro manipulátora účinně rozvolnit věcnou debatu). A zbytečně namíchnete lidi, kterým zapíráte nos mezi očima, viz kolega ze slovenského špitálu. Na to taky mířil původní příspěvek. Méně je někdy více. Když založím jinak zcela rozumnou a poctivou argumentaci i na jedné nejisté premise nebo prostě něčem, co se pak ukáže jako blábol, běda, pokud ji pak musím obhajovat za každou cenu. Shazuju tím všechno a snadno začnu bojovat úplně jiný boj. Ale taky nic nového pod sluncem.

A rozumný člověk se snaží tam, kde to má smysl. Čínské přísloví, podstatně zdvořilejší českého rčení, zde praví: Když se nosorožec kouká na měsíc, zbytečně utrácí své mládí. Jinak můžu poradit už snad jen Knihu apokryfů, zejména příběh "Attila". I když Čapek to psal ještě před moskevskými procesy, zakrátko se dočkal sám a zdánlivě od té druhé strany. No přece musel to bejt kotlář a agent kotlářů.

Pokud se podíváte na začátek původního příspěvku, vadilo mi, že i v české hospodě může být člověk takhle snadno za konspirátora.

Quod erat demonstrandum.

384909

19.12.2020 13:29

Znamení doby - mediální manipulace

RE: Mám strach.

Velekněz Ratata 90.?.?.?

A další a další alegorické vozy ...jémine, v tomhle obratu vy přece budete taky vidět kdoví co, temnou aluzi na totalitní režim, ne-li slušovický nitky. Co taky jiného by to mohlo být ? - a něco to přece musí, musí znamenat, když to říká konspirátor a konspirátor to musí bejt, když takhle mluví, soudruzi ... Je to marný, je to marný ... je to marný. Btw místo rádoby pjakinovského mudrování nad nickem nahlédněte do V+W, hra Caesar. Jsem zvědav, co dovodíte z toho. Keep it up.

Trochu smutno mi možná je z toho, jak společnými silami v přímém přenosu názorně a opravdu snad už zcela blbovzdorně (i když, kdoví) demonstrujeme jeden z důvodů, proč to ta druhá strana nakonec vždycky ustojí. A ne, na ta Druhá strana naproti Stínadlům.

384923

Stránka: 1 2

Káva pro Zvědavce

40

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 84 čtenářů částkou 13 857 korun, což je 40 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Fínsky parlament 9/06/21- Vakcína Covid je maskovany toxín, pokus na ľuďoch18.06.21 19:21 Finsko 1

Matka dvou dětí zemřela den po vakcinaci, u nás už 82 oficiálních úmrtí po vakcíně17.06.21 22:57 Slovensko 9

Ovce v řadě. Je discount nakupování smyslem našich životů?17.06.21 19:30 Česká republika 1

Mýto za vjezd do Prahy? Piráti budou chtít ročně až 36000Kč!16.06.21 21:32 Česká republika 1

Němci nebo nacisté? A přechylování. Plíživé přepisování historie. Média, školy, církev, politici16.06.21 18:11 Česká republika 1

Policista byl potrestán za bití člověka bez náhubku16.06.21 07:52 Česká republika 1

Smrtnosť na kovid v UK po vakcinácii 9x vyššia ako u nevakcínovaných15.06.21 15:20 Británie 1

Lidi umírají a vláda neví proč. Haha15.06.21 15:04 Česká republika 1

Oficiálně začíná být důvěryhodnost vakcíny Astra Zeneca v ohrožení14.06.21 21:26 Česká republika 5

Policejní brutalita - muž byl přepaden a surově zbit policií ve vlastním bytě12.06.21 12:52 Česká republika 3

Volby by vyhráli Piráti se STAN, tvrdí průzkum. Opravdu?11.06.21 11:32 Česká republika 6

Matka nechala zmrzačit malou dceru očkováním10.06.21 22:52 Slovensko 6

Prezident Guatemaly obvinil Bidena z rozpoutání migrační krize10.06.21 10:12 Guatemala 0

Indie: Zavádění mezinárodního vakcinačního pasu je pro rozvojové země diskriminační. Máme proti Covid-19 plně očkované jen 1% obyvatel10.06.21 09:30 Indie 0

Covidová Indie: Titulková manipulace Seznamu10.06.21 09:18 Indie 3

WHO: Koronavirová omezení už navždy10.06.21 01:13 Evropská unie 2

Evropská komise obvinila Česko a Polsko z diskriminace cizinců. K Soudnímu dvoru byla podána žaloba10.06.21 00:41 Česká republika 1

Poslanci odmítli zrychleně projednat změnu zákona o covid pasu09.06.21 22:46 Česká republika 2

Francouzi se zlobí na Itálii, že nemá ve fotbalovém týmu černochy09.06.21 21:00 Itálie 3

Případy Covidu v Británii dnes vzrostly cca o 70 %07.06.21 22:06 Británie 0

Měnové kurzy

USD
21,56 Kč
Euro
25,58 Kč
Libra
29,78 Kč
Kanadský dolar
17,30 Kč
Australský dolar
16,12 Kč
Švýcarský frank
23,36 Kč
100 japonských jenů
19,57 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,62 Kč
100 maď. forintů
7,19 Kč
Ukrajinská hřivna
0,79 Kč
100 rublů
29,62 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 046,09 Kč
1 unce stříbra
556,37 Kč
Bitcoin
778 031,93 Kč

Poslední aktualizace: 19.6.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 67 467 946