Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané MartIN-anonymně

Nalezeno 17 příspěveků, 1 IP adresa

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

15.04.2016 06:02

Dnešním vzorem dětí je poseroutka

Poseroutka je fajn

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Knížky jako Poseroutka, Odvážný Bojko a podobně si čtu na toaletě vždy, když jedu na návštěvu za neteří (10 let). Jsou to vtipné knihy, je možné se z nich spoustu věcí naučit o tom, jak to ve společnosti dětí skutečně funguje. Tedy co je pro děti důležité, co rozhoduje o úspěšnosti a o oblíbenosti, jak to funguje v rodinách včetně takové té rodinné přetvářky, vztahů mezi starším a mladším sourozencem, mezi příbuznými, je to vlastně lehce pojatá parodie společnosti.

Je mi 35 let. Jako dítě jsem také četl Vernea, Mayovky, Robinsona, i toho Foglara (kdy Stínadla mne uchvátila)... začal jsem číst brzy, tak jsem většinu stihl ještě před revolucí. A po revoluci jsem přidal Conana, desítky komixů, Tolkiena (časem i Sapkowského, ale i mnoho klasické literatury). Ano, skvělé příběhy knih v dětství, daly mi podnět k mnoha fantazijním hrám, dobrodružstvím, ale upřímně - realistické nejsou a na život ve společnosti moc nepřipraví. To už mi byla sympatičtější kniha Mládí v Hajzlu, která se mému reálnému životu podobala podstatně víc, než tomu, co prožíval Mirek Dušín.

Pokud je kluk odchovaný na takových knihách jako těch od Foglara, o to tvrdší je potom poznání, jak odlišně to funguje v té pozdně komunistické společnosti a že ty knihy jsou vlastně jen taková nebezpečná pohádka. Že jiné věci se smí říkat v rodině a jiné ve škole, jinak za to platí blízcí, že dospělí jsou z 99% pokrytci, kteří se sice povyšují na děti, ale na oplátku se zase někdo povyšuje na ně, že většina dospělých včetně těch, kdo se ohání ideály (a to po krátké euforii z revoluce rychle přešlo), ty ideály v praxi běžného života vyměňuje za střechu nad hlavou, trochu jídla a konzum, flákání se u televize a zasmrádlý klídek. Že 80% toho, co se učí ve škole je prostě jen masírování mozku obecně přijatou propagandou a 50% z toho nevěří ani učitelé.

Možná, že generace odchovaná Poseroutkem a Odvážným Bojkem nebude tak hloupě naivní, jako byla ta, která cinkala klíči v inscenovaném divadle, kterému se říká Sametová revoluce. Ano, nová generace si možná nebude sama sebe představovat jak někde koni střílí padoušské gaunery, ale proč by sakra měli? O co je až tak lepší být knihami vychovávaný jako naivní trouba, co si myslí, že vrcholem hrdinství je zbytečně zdechnout pro idealismus, který nemá a ani nemůže mít oporu v realitě? Proč by měla další generace budovat nové vzdušné zámky komunismu II, fašismu II, křesťanství IV nebo islámu III - kéž by žili realističtěji, řešili, jak si život udělat příjemnější a jak spolu lépe vyjít.

A mimochodem - Poseroutka i Odvážný Bojko učí i kladné hodnoty. Přes tu parodii a humor je tam vidět, že z dlouhodobého hlediska se vyplatí třeba podpořit přátelství i když kamarád není oblíbený, i když je dítě hned poučeno, jaké to bude mít následky.

347735

23.04.2016 08:55

Evropské hodnoty

Evropské hodnoty

MartIN-anonymně 109.?.?.?

1. Evropské hodnoty nejsou automaticky evropské duchovní hodnoty ve smyslu idealistického pojetí. Kritické logické myšlení, zdravý rozum, osvícenství, racionalismus a třeba i filosofický materialismus a dokonce i ateismus také patří k hodnotám Evropy. I tyto hodnoty pomohly nastartovat vědecko-technickou revoluci a posunuly Evropu vpřed v době, kdy idealismus byl v úpadku a víra byla využívána prostě na ovládání mas.

2. Humanismus, myšlenky lidské pospolitosti, soucit, odpuštění, dobro - i toto jsou evropské hodnoty, vyvěrající už z helénistické filosofie, které do určité míry pomáhalo formovat křesťanství a hodně k němu přidala právě ta doba osvícenství. Jsou to velmi důležité evropské hodnoty.

3. Svoboda, rovnost, bratrství - další hodnotné myšlenky a ideály Evropy. Všichni mají právo na svobodu, jsme svobodné bytosti. Všichni jsme si rovni. A všichni bychom se k sobě měli chovat v duchu bratrství.

4. Stejně tak myšlenky puritánů a dalších reformních církví, které hodnoty spatřovaly v čistém, asketickém životě naplněném prací a službou bohu a které vlastně pomohly nastartovat kapitalismus (přebytek je vytvářen, ale nespotřebováván, tedy je ho třeba investovat).


Všechno toto také patří k důležitým evropským hodnotám. Pomohlo to Evropu vyvést ze středověku, nastartovat rozvoj vědy a techniky, díky tomuto byla Evropa schopna se postupně povznést.


A mimochodem - nevím nic o tom, že by věda tvrdila, že lidé nemají společný původ nebo společné "předky", či že by rasy byly různé druhy. Naopak moderní vědecké poznatky ukazují, že i v minulosti zcela běžně probíhalo křížení jednotlivých typů lidí, že homo sapiens se křížil s člověkem neandrtálským a řadou dalších typů a že máme důležité části jejich genetických informací. Takže čistá rasa je mýtus - jsme kříženci. Všichni.

347966

04.05.2016 08:43

Kult Baala a post-moderní zednáři

Historii píší vítězové

MartIN-anonymně 109.?.?.?

V minulosti to bylo stejné, jako dnes.

Římané nezničili Kartágo kvůli chrámu, vyvraždili ho včetně civilistů, žen a dětí a vysolili prostě proto, aby definitivně zničili konkurenci, která se jim po čase znovu objevovala.

Podobně se to má s Baalem a dalšími starými bohy, kteří byli nahrazeni novějšími bohy (byť často se jedná vlastně o uctívání stejných sil, jen pod novým jménem) a ti původní bohové byli vykládáni čím dál negativněji, až nakonec zaujali pozici démonů.

Křesťané v tomto úspěšně pokračovali a tak i řada třeba slovanských bohů prošla démonizací. Slovanský bůh Veles byl při christianizaci nahrazen Svatým Blažejem a dalšími svatými a ztotožněn s čertem nebo ďáblem. Takhle se to dělalo prakticky všude, staré písemnosti křesťané pálili, sochy a památky ničili a za jiný výklad historie nebo světa zabíjeli. Dělali naprosto to stejné, co teď dělá IS, prostě násilně přepisovali historii ničením všeho, co by lidem mohlo připomenout, že jsou i jiné pohledy na svět.

Připadá mi dost pokrytecké, když se zrovna křesťané, se svou historií plnou válek a násilného obracení na víru, potírání heretiků (lidí s jiným názorem a výkladem), čarodějů a podobně, se svou propracovanou snahou podřídit si masy tím, že je v nich vzbuzován pocit viny za přirozené sexuální potřeby, ohání tím, jak byl nějaký starověký kult krvavý a nemravný.

Ten oblouk přežil stovky let v islámském prostředí. V tom islámském prostředí, které je s oblibou vykládáno jako naprosto netolerantní, fanatické, agresivní a podobně. Nějací pošahaní islamičtí teroristé ho zničili a další, tentokrát křesťanský dogmatik teď brání tomu, aby byl aspoň nějak připomínán a ohání se přitom antikristem.

Fakticky nevidím moc rozdíl mezi myšlením islámských dogmatiků a křesťanských dogmatiků. Oba si, když jim něco nezapadá do jejich škatulky, obhájí, proč by někde něco nemělo stát, proč už samotný kus architektonické památky - oblouk ze starověkého chrámu nebo jeho replika je vlastně urážka boha a lidstva a velebení zabíjení dětí.

A ve jménu otce a syna a ducha svatého a není jiného boha než boha a jeho proroka a fuj, klidně buďte agresivní primitivové, ale hlavně proboha nemravně nesouložte a zničte tu ohavnost! [mrknutí jedním okem]

348224

03.06.2016 09:25

Konec amerického impéria

Opravdu výborný článek

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Jeden z nejlepších, jaké jsem tu kdy četl.

349185

16.06.2016 09:10

Pekelný oheň z nebes Taliban nezničí

Milióny závislých na heroinu jen v USA jako výsledek politiky v Afghánistánu

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Doporučuji pozornosti tento článek a celkově toto téma:

http://www.washingtonsblog.com/2016/04/obama-gives-green-light-heroin-epidemic.html

"Since ending eradication efforts, US heroin deaths shot up from 3,036 (2010) to 5,925 (2012) to 10,574 in 2014. The heroin death toll continues to shoot up as does the number of heroin users, from the 1,500,000 US heroin users in 2010 to 4,500,000 users in 2015. As heroin deaths under Obama tripled, so has heroin usage.

There were 7,600 hectares of Afghan opium poppies when the War in Afghanistan began in 2001. (1 hectare = 2.5 US acres.) In 2009, there were 123,000 hectares. By 2014, Afghan poppy fields spread to 224,000 hectares resulting in a bumper crop of 6,400 tons of opium, enough to make 640,000 kilograms of heroin, thanks to Obama."

Útok na Afghánistán se často oficiálně zdůvodňoval útokem na WTC, kde umřelo 2996 lidí a tím, že v Afghánistánu byly výcvikové tábory Talibanu. Ty tam jsou pořád, i po 15 ti letech okupace (na které se podílí i česká armáda).

Kolik lidí ale celosvětově umřelo na braní heroinu a díky kriminalitě s tím spojené? Jaké to celkově napáchalo škody? Než USA a západní spojenci zaútočili na Afghánistán, Taliban tam srazil produkci opia na minimum.

Od té doby se produkce opia v Afghánistánu a tedy i spotřeba heroinu ve světě radikálně zvýšila. Viz:
http://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2015/01/Opium-Afghanistan-chart.jpg

349570

27.06.2016 10:48

Americké možnosti na Ukrajině: náboženská válka?

Nepravděpodobné důsledky

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Ano, rabující se mohou obrátit proti nepopulární církvi. Dává to i smysl, protože z toho mohou získat peníze.

Jenže nebude reálné rabující "udržet na uzdě", takže ty útoky budou ve výsledku směřovat proti skoro každému, u koho bude možno získat peníze. Jak jednou někdo pustí rabující lůzu a bandity ze řetězu, tak už ji zpět nedostane bez násilí.

Což bude ve výsledku vyvolávat spíš rozbroje mezi vládou a samotnými rabujícími skupinami, mezi rabujícími skupinami navzájem...

Řídit v takové situaci veřejné mínění nebude jednoduché ani na Ukrajině, ani v Rusku, ani v Evropě a to pro žádnou stranu. Navíc Evropa je unavena a vyděšena imigranty a tak nebude moc ochotná poslouchat ideologické řečičky a lidé budou spíš chtít předkládat způsoby, jak to tam uklidnit a zabránit další migrační vlně.

To samé Ukrajinci - útok na jednu z církví popudí i řadu Ukrajinců běžných podle mně a hrozí spíš jen chaotické rozdmýchání bojů, ovšem bez toho, že by vzniklý požár dokázal někdo řídit.

Další věc je, jak moc už jsou Ukrajinci sami z těch bojů unavení a zda spíš chtějí další válku a nebo už prostě jen klid a přežít.

350023

01.07.2016 05:03

Brexit: Jak Britové ztratili důvěru své vlády

Blábolivé články

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Články posledních několika dní mi přijdou spíš blábolivé, než užitečné. Zvědavec je pro mně zajímavý, protože poskytuje alternativní pohled na vyvážení masmédií a leckdy jsem se v něm mohl s předstihem dozvědět informace, které masmédia zmínila až o x dní později a to ještě neochotně a v jiném kontextu.

Byly zde třeba zajímavé analýzy kolem Ukrajiny, sem tam něco zajímavého i kolem Sýrie a předtím Libye a podobně. Stejně tak rozsáhlejší a propracované články ohledně financí, ekonomiky, geopolitiky a podobně mne zde vyloženě těšily. Nevadí mi ani konspirace, pokud jsou seriózně podložené, se zdroji a vnitřně konzistentní.

To, co je zde kolem Brexitu mi však přijde spíš jako blábolení. Nejprve se tvrdilo, jak to referendum nemá šanci, protože by to přeci elity nedovolily, mají to podchycené, vražda Coxové, zmanipulování referenda... Jenže referendum prošlo. Je zmatek, vypadá to, že nikdo moc neví, co bude dál.

Chybí mi v těch dalších článcích nějaká sebereflexe tohoto. Ano, pan Stwora uznává, že ten výsledek referenda nečekal - já také ne. Ale co z toho, když místo článků střízlivějších a opatrnějších (jak bych čekal, když je situace zmatenější a očividně se vyvíjí směrem, který není očekávaný), se zde objevují články ideologicky vyhraněnější a blábolivější. Však co jiného je všechno to házení "anglo-sionistických říší" a "facka páníčkům" - to jsou obecné, nekonkrétní kecy, které se dají našít skoro na cokoli.

Pomalu si zde začínám připadat jak v době, kdy jsem se na Facebooku setkával s hysterickými články o konci světa 2012 (Mayský kalendář). Chyběla fakta, chyběla sebereflexe, o to víc blábolení, hysterie a ideologie.

Vím o tom velké kulové a sem jdu, abych se něco dozvěděl. Ne abych si přečetl ideologicky zabarvené názory lidí, co o tom také ví (nebo píší) velké kulové.

350095

01.08.2016 08:31

Slované

Kult Matky Země a tradiční rodina u Slovanů

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Mokoš - mať syraja zemľa „matka vlhká zem“

Je pravda, že Slované asi neměli kult Bohyně Matky, jako dominantní síly, ale o slovanských bozích a víře se toho zase tak moc neví a navíc záleží na době. Takže - je klidně možné, že v některých obdobích a oblastech...

Jinak představovat si, že původní Slované před nebo krátce po příchodu do našich zemí měli tradiční role muže a ženy a tradiční rodinu v našem dnešním pojetí, je podle mně celkem naivní.

Základní jednotkou byl rod. A to bylo něco mnohem většího, než dnešní obvyklé úzké, jedno, či dvou generační rodiny.

http://www.2012rok.sk/wp/rodne-duchovno-2/28036-sexualni-zivot-starych-slovanu

V podstatě se dá říct, že původní Slované sexuálně nejspíš žili sexuálně mnohem volněji, možná dokonce i o proti dnešní době. A vzhledem k tomu logicky se nemohlo příliš řešit, zda partner nebo manžel té či oné dívky je také otcem všech jejích dětí. Základ nebyl otec, ani matka, ale právě ten rod. A rod - široká rodina - se staral o výchovu dětí, rod je přijímal, do rodu patřily.

Takže matka by neodešla s dětmi od otce (spíše od svého stabilnějšího partnera, protože otcem mohl být leckdo), ale musela by s dětmi odejít od rodu - a to samozřejmě by bylo dost těžko představitelné jak u otce, tak tím víc u matky s dětmi.

351031

19.09.2016 23:03

Hra na boha

Co z toho?

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Dejme tomu, že je někde v té mocenské pozici, která je prezentována na začátku. Peníze, internet, týmy géniů...

Proč by vlastně měl podporovat zrovna mocenskou politiku USA? Je to vlastenec a občan USA? Pokud je to nadnárodní korporace, tak proč by jí měla zajímat zrovna dominance USA? Prostě bude těžit z nadnárodnosti a USA bude podporovat jen proto, že jí poskytuje určité bezpečí a dobré podmínky. Jenže to ve výsledku znamená, že taková korporace vlastně až tak moc silnou pozici nemá, když potřebuje konkrétní zem k tomu, aby byla v bezpečí, aby ji někdo nevyvlastnil a podobně.

Ta politika vůči Evropě (míšení ras a podobně), to už je vyloženě spíš USA záležitost (v rámci konspirace) a nevidím důvod, proč by na tom měla nějaká nadnárodní společnost s takovou mocí bazírovat. Evropa není hrozba. Maximálně se může částečně osamostatnit na USA (ale bez armády ne moc). Jde jen o to, jak moc bude v podřízeném postavení a jak výhodně budou pro USA a její firmy nastaveny podmínky. Ale velké korporace budou vydělávat tak jako tak.

Ta světlehnědá rasa, IQ 90 průměrné... A co z toho? V USA je už vznik takové rasy mnohem dál než v Evropě. A bílá populace stejně nemá nejvyšší IQ na světě (to spíš Asiaté), takže snižování IQ populaci v Evropě - zase dejme tomu pokud by se USA obávaly přílišné samostatnosti Evropy, ale těžko to bude v zájmu přímo nějaké nadnárodní organizace ovládající svět. Naopak - hloupější populace v Evropě znamená rychlejší nástup jiných mocností, jako je Čína.

Prostě připadá mi to jako poskládaných několik různých věcí se snahou vytvořit z toho konspirační teorii, ale postrádám tam především důvod, proč by někdo v takovém postavení něco podobného vlastně dělal. Populace s IQ 90 příliš hloupá na chápání a dost chytrá na práci mi připadá jako hloupost. I kdyby, tak je to jen průměr - vždy bude hodně chytrých lidí, kteří budou chápat leccos a budou mít vlastní ambice a nebylo by těžké pro ně sjednotit a zmanipulovat klidně i masu s průměrným IQ 80 a poslat ji do boje.

351984

19.09.2016 23:14

Hra na boha

Jednotlivci vs Společnosti

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Mimochodem pokud hledáte rozhodující síly v současném světě, tak dívat se na tyto bohaté jednotlivce je sice zajímavé, ale stačí porovnat třeba majetek Billa Gatese 79, mld dolarů a majetek čínské ICBC, přes 3 bilióny dolarů (české bilióny, ne ty americké!) nebo majetek druhé největší banky světa (také Čína) a je jasné, kdo má větší páky na světové dění co se přístupu k financím týče.

A to jsou pořád jen veřejné obchodní společnosti.

351986

30.09.2016 21:38

Ženy dobrovolnice v „Džungli“ u Calais mají sex s více uprchlíky denně

Je to zajímavé, ale nepodstatné

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Evropské ženy nepatří evropským mužům, patří sobě. Nemohou tedy ani evropským mužům zahýbat s Afričany nebo Asiaty - pokud nemají evropského přítele nebo manžela. A pokud mají, tak je podle mně celkem fuk, s kým mu zahýbají. Prostě zahýbají.

Dobrovolnice by neměly spát s uprchlíky, kterým pomáhají. Podobně jako by dobrovolníci neměli spát s uprchlicemi, kterým pomáhají. Další možné kombinace raději nerozepisovat. .o) Na druhou stranu, těžko tomu zabránit.

Když měli bílí páni černé otrokyně, také s nimi spali a rodili se mulati a to i v situaci, kdy ženy byly v silně podřízeném postavení a jen tak nějaká žena si nemohla dovolit porodit dítě černému otrokovi. Takže to není žádná proradnost nespolehlivých žen, zrazujících svou rasu, je to přirozenost vlastní mužům i ženám. Ostatně zrovna v ČR, která je dokladem širokého mísení různých národů a etnik (Kelti, Germáni, Avarové, Slovani...) bych čekal, že to Češi budou chápat.

A pokud má někdo problém s barvou - všichni jsme prý původem z Afriky a nejspíš jsme do Evropy před těmi desítkami, stovkami tisíc let nepřišli bílí. Takže bych z rození mulatů a dalších nedělal drama.

A co se týče změkčilosti evropských mužů... Kdyby se holkám ti metrosexuálové nelíbily, tak ti metrosexuálové se také chovají jinak. Stačí se podívat, jak se oblékala a chovala šlechta v určitých obdobích (muži a pudr, líčení, paruky) nebo co všechno dělali co se týče úpravy zevnějšku už staří Egypťané (muži a oční stíny, holení, paruky) a je hned vidět, že je to prostě už mnohokrát viděný výkyv módy v lidském chování. To samé ta proklínaná homosexualita. Kam se hrabeme na staré Řeky a jaká to byla civilizace a co vše přinesla světu.

Další část změkčilosti je daná prostě tím, že v Evropě už dlouho nebyla pořádná válka a žijeme si celkem dobře. Díky za to!

352290

15.10.2016 09:33

USA a Saúdové poskytnou 9 000 bojovníků ISIS volný průchod z iráckého Mosulu do Sýrie

Pochybná důvěryhodnost

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Byla by to dost zásadní informace, kdyby ovšem byla důvěryhodná.

Takto je to (prý) vyjádření anonymního diplomatického zdroje (to je co?), bez jakýchkoli důkazů, třeba i nepřímých.

Každopádně bude dobré sledovat, zda se to potvrdí.

352615

17.10.2016 08:54

V Sýrii se strhávají masky

Článek - pár dobrých postřehů, ale ne vysvětlení

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Článek odmítá vykládání události na základě snahy o zisk ropy a ekonomického prospěchu a snaží se to vykládat na základě ideologie.

Podle mně je to stejná zjednodušovací chyba, jako snažit se to vykládat podle jakékoli jiné jedné osy se zanedbáním ostatních. Je dobré připomenout, že ideologie má svůj význam, ale rozhodně není jediný vliv.

Většina konspiračních teorií a snah o analýzy navíc podle mně dost zanedbává jeden důležitý vliv. Všeobecný zmatek a lidskou neschopnost ovládat tak složité a nepředvídatelné děje, jako je mezinárodní politika, války, ekonomické krize a podobně.

Pro zjednodušení se obvykle píše o světové elitě, ale to není nic jednolitého, podobně jako islamisté nejsou jednotní, západ není jednotný, ani čeští politici nejsou jednotní. Je to řada drobných, často kolidujících vlivů různých lidí a lidí z jejich okolí, ve kterých se občas dají vysledovat nějaké převažující trendy.

Fakt je, že neumíme předpovědět budoucnost, neumíme ani plně pochopit přítomnost, ani minulost. Takže nikdo není schopný přesně říct, co a proč se děje v Sýrii a ani zpětně to nikdo přesně nevysvětlí.

Jsou dobrá vysvětlení toho, proč padla Římská Říše, ale přesná nebo kompletní ne. A to máme dost zdrojů, velký časový odstup, takže i nadhled a věnovala se tomu řada vědců po mnohem delší dobu, než je na analýzu dění v Sýrii.

Ono je to vlastně pohodlné a tak trochu uklidňující předpokládat, že někde existuje nějaká utajená elita, skrytě řídící celý svět. Můžeme si tak namlouvat, že mi lidé, máme nad naším lidským osudem mnohem větší moc a kontrolu, než skutečně máme. A pro naše lidská ega je lákavé tomu věřit, proto je to tak snadné bez ohledu na fakta, která ukazují opak.

Naopak je dost děsivé si představit, že ti "mocní", jsou vesměs úplně stejní "blbci", jako my sami, jako naši šéfové v práci, jako naši politici. A o tom, co se skutečně bude dít, ví leckdy velké kulové a i když třeba mají informace, které mi nemáme, velmi často si je vyloží špatně, něco podcení, něco přecení, před něčím zavřou oči, něco prostě proflákají a ve výsledku se tak nechovají o moc chytřeji než my.

352641

17.10.2016 11:33

V Sýrii se strhávají masky

RE: Článek - pár dobrých postřehů, ale ne vysvětlení

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Zajímavý odkaz - děkuji za něj.

1. Medián je podle toho článku 330 let, ale s tím, že některé dlouhotrvající civilizace rozčlenil podle období - Řím na tři období, Egypt na tři období, Řecko na tři období. Je tedy dobré si všimnout, že prvně konec toho jednoho období nemusel nutně znamenat nějakou katastrofu pro běžné obyvatele v té civilizaci a naopak katastrofa nemusí znamenat konec té civilizace.

2. "Západní civilizace" podle toho dělení by se asi v poslední době dělila na období dominance Britského Impéria v koloniální době, což bylo těch dejme tomu 350 let (Alžběta I. až 1. světová válka) a pak nástup dominance USA, což je dejme tomu nějakých 150 let. Tedy období USA ještě zdaleka netrvá těch nejčastějších 330 let a statisticky jsou v pohodě. Jiná věc je, že doba se vyvíjí rychleji než kdysi... Každopádně předání moci mezi Velkou Británií a USA mi přišlo celkem mírové a stále od sebe čerpají - možná jako Řekové a jejich předání moci Římanům.

3. Na našem území konkrétně by se asi dalo mluvit o období Zemí koruny České, pak období Rakousko-Uherska a pak o pokusech o samostatný český stát, přerušených okupací ze strany Německa a pak okupací ze strany SSSR (které jakožto jedno z těch období civilizace nevydrželo moc dlouho statisticky). V podstatě je to takové trochu neklidné, okrajové území, které střídavě spadalo pod různé vlivy a občas si delší dobu udrželo určitou samostatnost. Je otázka, zda se z EU podaří vůbec udělat nějaké "civilizační období", které by stálo za zmínku historicky. Zatím to nevypadá na skutečně úspěšný projekt.

Je to každopádně zajímavý úhel pohledu s tou délkou civilizací.

352649

17.10.2016 19:08

V Sýrii se strhávají masky

RE: Článek - pár dobrých postřehů, ale ne vysvětlení

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Dobrá, uznávám. Nechal jsem se unést a ukazuje to mé přebujelé ego. Omlouvám se a děkuji za upozornění.

JÁ přes veškerou snahu nejsem racionálními úvahami a logikou schopný předpovědět budoucnost, neumím ani plně pochopit přítomnost, ani minulost. A nejsem schopný přesně říct, co a proč se děje v Sýrii. Uvědomuji si, že většinu věcí nechápu a jen se snažím najít a odhadovat pár nejviditelnějších vzorců. A čím víc se něčemu věnuji, tím víc je mi jasné, že oblast toho, co nechápu a neznám, je obrovská.

Sem ta něco odhadnu dobře nebo mám pocit, že vidím hlouběji, než třeba popisují běžné články a analýzy v médiích hlavního proudu, ale celkově považuji ty děje za příliš složité a komplikované na to, abych je dokázal analyzovat logikou.

I přes zájem o historii a četbu různých historických knih, jsem ani nenašel pro mně uspokojivé, komplexní vysvětlení toho, proč se rozpadla Římská Říše. Důvodů jsem samozřejmě našel mraky, ale žádný takový, který by mi to umožnil skutečně pochopit a ne jen případně přeříkat nebo přepsat naučené větičky.

A domnívám se - na základě znalosti vlastní nedokonalosti, že tyto jevy přesahují schopnosti a chápání i ostatních lidí. Tedy vím, že nejsem nejchytřejší mravenec v mraveništi, ale komplexní pochopení reality a z toho plynoucí schopnost předpovězení dalšího vývoje, je podle mně zcela jiný level, než je level lidský.

Uvědomuji si totiž, že i když je opakován téměř stejný jev (třeba házení míčků ze stejné výšky na zem a sledování jejich odrazu a pohybu), tak je velice těžké odhadnout, jak se bude míček chovat, protože se začne projevovat efekt motýlích křídel - tedy i drobounké odlišnosti se začnou skládat dohromady a vést k těžko odhadnutelným výsledkům. Stačí tedy přehlédnout změny a odlišnosti na prakticky atomární úrovni nebo ve společnosti na úrovni drobných změn nálad vhodných osob a začne se to skládat dohromady směrem k nečekaným výsledkům.

Na úrovni tak komplexního dění, jako je vývoj lidské společnosti (ovlivňovaný mraky dalších efektů) v rámci třeba 50 ti let, to považuji za nemožné skutečně předpovědět, maximálně to jde poučeně odhadnout. Podle mého neskromného osobního názoru samozřejmě.

352666

18.10.2016 08:55

V Sýrii se strhávají masky

RE: Článek - pár dobrých postřehů, ale ne vysvětlení

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Pokud si myslíš, že snaha o řízení nebo ovlivňování komplexního, živého systému, jako je člověk, lidská společnost nebo dokonce zeměkoule je stejné, jako dělání střechy, tak chápu, že ti to připadá jasné jako facka. Stejné to podle mně není a to ani v principu.

Tesař nebo pokrývač dělá samostatnou, odbornou, vesměs manuální práci, ve které potřebuje faktické a teoretické znalosti materiálů, nástrojů, postupů a základních norem. Je třeba, aby se dokázal přizpůsobit konkrétní situaci, přemýšlel a zodpovědně se rozhodoval. Je to potřebná, užitečná a náročná řemeslná práce. Ale vesměs jde o léty ověřené postupy, něco, co se jde naučit a každý dovedný člověk s trochou talentu a snahou a praxí, se to naučí.

Viz: http://katalog.nsp.cz/karta_tp.aspx?id_jp=102688&kod_sm1=41

Ředitel nebo lékař, či psycholog, ekonom a podobně, což jsou svou povahou profese podle mně bližší, ale stále směšně jednoduché proti řízení zeměkoule nebo lidské společnosti, pracují se systémem, ve kterém je známa jen velmi malá část.

Většina dějů probíhá skrytě a jen se odhaduje, co má jaký význam. Proto se také ekonomové běžně v hodnocení dění i u předpovědí rozchází. Nejsou hloupější než tesař, jen zkrátka v té oblasti je to běžné, pracuje se s malým procentem známých jevů a velkým procentem neznámých.

Navíc při takové profesi nemůže působit přímo (nejde tu věc vzít a prostě ji zkrátit), ale vyvíjí vliv, podává podpůrné prostředky, předává instrukce a nemá zcela pod kontrolou, jak jejich plnění dopadne. Nepracuje sám, ale ve velkých týmech s často protichůdnými postoji a zájmy. A to v prostředí, které se neustále nepředvídatelným způsobem mění pod rukama. Je to typ práce, kde většina situací je originálních a vyžaduje originální myšlení a přístup. Tedy zásadní tam pak není ta naučitelná část, ale talent - je v tom kus umění. A umělec nedokáže stvořit velké umělecké dílo jen tak na lusknutí prstů - je závislý na své inspiraci. Není inspirace, není nic.

Tedy zatímco tesař se drží osvědčených postupů a ty jen lehce upravuje, hypotetický ředitel zeměkoule má sice nějaké obecné poučky, ale fakticky skoro vše co dělá, je experiment - zkouší to poprvé, protože ta situace ve které je, je téměř vždy unikátní.

A ohledně toho Říma a ČR. Kdy ČR ovládla korupce a na vedoucí místa se dostali debilové? Stalo se to až teď? Nebo tam byli od revoluce? A co předtím - to tam nebyli? A pokud tam byli, tak proč už nás ten osud Říma nepotkal třeba před 20 lety? Pokud klíčový faktor je přítomnost debilů, homoloby a korupce ve vládě, tak se dá říct, že v roce 1935 to bylo horší než třeba před deseti lety, když tehdy následovala přímá okupace a nyní nenásledovala? Jednoduché chápání nerovná se pravdivé a použitelné.

352683

18.10.2016 16:10

V Sýrii se strhávají masky

RE: Článek - pár dobrých postřehů, ale ne vysvětlení

MartIN-anonymně 109.?.?.?

Řím: dobré postřehy. Je to přesně to, o čem jsem psal v prvním svém příspěvku. Jsou to jednotlivosti, které ty osobně považuješ za důležité. Tedy pokud říkáš, že Řím nikdy neskončil, protože náboženství a právo, tak zas někdo jiný s tímto přístupem může prohlásit, že nikdy nezaniklo České Království, protože to byly Země Koruny České a českými korunami dodnes platíme a že finance tvoří základ... Nebo někteří lidé vyvozují, že Židé ovládají vše, protože základ křesťanství je judaismus a...

>...Člověk je velice jednoduché stvoření, které potřebuje žrát, spát a šukat, nic víc. K tomu, abys ho mohl ovládat, potřebuješ jen strach...

Sám jsi mne upozornil, abych nepsal za ostatní, ale jen za sebe. Tedy i ty prosím rovnou napiš, že TY jsi podle tvého názoru velice jednoduché stvoření, které potřebuje žrát, spát a šukat, nic víc. A že k tvému ovládání je třeba jen strach.

Já v životě potřebuji víc a tedy ne každý člověk je takový, jak jsi uvedl. A jen tak na okraj, píšeš sem a pokud tě to neživí (žrát) nebo tím nezískáváš sexuální partnery/ky (šukat), tak pravděpodobně i ty potřebuješ v životě víc a proto nad těmito věcmi přemýšlíš a řešíš je. A vzhledem k tomu, že to co řešíš a píšeš je pro tebe potencionálně nebezpečné, domnívám se, že ani tím strachem tě nejde zcela ovládat.


>To je jako bys říkal, že pokud jíš nové jídlo, je to natolik unikátní, že to nesvedeš a nevíš, jaký bude výsledek. Přitom výsledek bude vždy stejný - hovno.

Ano, když to takto zjednodušíš, tak máš pravdu. Ovšem pokud má k jídlu tento přístup kuchař a o víc se nestará, tak je to kuchař na hovno, který o vaření ví hovno a hovno dělá. A také je tam zbytečně, protože hovno by z toho jídla bylo i bez toho kuchaře. A stejně je to s tím hypotetickým ředitelem zeměkoule při této úrovni "náročnosti". Ze všech lidí bude hovno s ním i bez něj, ale pokud je tohle vše co ví a řeší, tak sice toho ředitele může dělat každý, ale ten ředitel je tam úplně k hovnu a nic neovládá.

>...Při tomhle přístupu bych se divil, kdybys měl nějakou ženskou. [mrknutí jedním okem]...

Údiv je zdravý, takže ano, mám ženu i dítě.

Ano, věci fungují v principu stejně na úrovni rodiny, obce, i světa. Ty rozumíš všemu a řídíš vše ve své vlastní rodině? Stačí ti snad jen strach k tomu, abys je plně ovládal? Rozumíš vždy tomu, co cítí a chce tvá partnerka? Tvé děti? Dokážeš předpovědět, co budete ve vztahu řešit a prožívat za deset let? A to je jen ta rodina. U světové elity jde o řízení miliard lidí.

Děkuji za diskuzi. Odlišný úhel pohledu je užitečný.

352708

Káva pro Zvědavce

32

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 70 čtenářů částkou 11 342 korun, což je 32 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Mýto za vjezd do Prahy? Piráti budou chtít ročně až 36000Kč!16.06.21 21:32 Česká republika 1

Němci nebo nacisté? A přechylování. Plíživé přepisování historie. Média, školy, církev, politici16.06.21 18:11 Česká republika 1

Policista byl potrestán za bití člověka bez náhubku16.06.21 07:52 Česká republika 1

Smrtnosť na kovid v UK po vakcinácii 9x vyššia ako u nevakcínovaných15.06.21 15:20 Británie 1

Lidi umírají a vláda neví proč. Haha15.06.21 15:04 Česká republika 1

Oficiálně začíná být důvěryhodnost vakcíny Astra Zeneca v ohrožení14.06.21 21:26 Česká republika 5

Policejní brutalita - muž byl přepaden a surově zbit policií ve vlastním bytě12.06.21 12:52 Česká republika 3

Volby by vyhráli Piráti se STAN, tvrdí průzkum. Opravdu?11.06.21 11:32 Česká republika 6

Matka nechala zmrzačit malou dceru očkováním10.06.21 22:52 Slovensko 6

Prezident Guatemaly obvinil Bidena z rozpoutání migrační krize10.06.21 10:12 Guatemala 0

Indie: Zavádění mezinárodního vakcinačního pasu je pro rozvojové země diskriminační. Máme proti Covid-19 plně očkované jen 1% obyvatel10.06.21 09:30 Indie 0

Covidová Indie: Titulková manipulace Seznamu10.06.21 09:18 Indie 3

WHO: Koronavirová omezení už navždy10.06.21 01:13 Evropská unie 2

Evropská komise obvinila Česko a Polsko z diskriminace cizinců. K Soudnímu dvoru byla podána žaloba10.06.21 00:41 Česká republika 1

Poslanci odmítli zrychleně projednat změnu zákona o covid pasu09.06.21 22:46 Česká republika 2

Francouzi se zlobí na Itálii, že nemá ve fotbalovém týmu černochy09.06.21 21:00 Itálie 3

Případy Covidu v Británii dnes vzrostly cca o 70 %07.06.21 22:06 Británie 0

Indie začíná rozvolňovat lockdowny v různých státech07.06.21 21:37 Indie 0

Německo požaduje zrušení práva veta unijních států v zahraniční politice07.06.21 17:23 Německo 1

Sněmovna bude opět projednávat Covid pas 9. 6. 07.06.21 06:08 Česká republika 8

Měnové kurzy

USD
21,26 Kč
Euro
25,50 Kč
Libra
29,75 Kč
Kanadský dolar
17,32 Kč
Australský dolar
16,21 Kč
Švýcarský frank
23,40 Kč
100 japonských jenů
19,20 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
5,63 Kč
100 maď. forintů
7,24 Kč
Ukrajinská hřivna
0,79 Kč
100 rublů
29,30 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 737,00 Kč
1 unce stříbra
576,29 Kč
Bitcoin
826 174,78 Kč

Poslední aktualizace: 17.6.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 67 374 802