Matovič – Zmatkovič?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.org)

URL adresa článku:
https://zvedavec.org/komentare/2020/04/8273-matovic-zmatkovic.htm

Ivan Štubňa

Podľa uverejneného článku v Pravde pod názvom: „Matovič pritvrdil: Pellegrini mohol spáchať trestný čin, nedal Rómov do karantény“

Pán Matovič asi nezbadal, že sedí na premiérskom stolci. Tak mu pripomeniem čo mal urobiť a čo neurobil, pričom je celkom možné, že tiež mohol spáchať trestný čin. Kedy nastúpila nová vláda? Prvé rokovanie novej vlády sa uskutočnilo 21.3. 2020. Postupne pribúdali ďalšie rokovania. Tie prvé sa týkali personálnych čistiek. Nebudem komentovať tieto záležitosti, ani iné body programu. Vzhľadom k situácii s coronavírusom, niektoré skutočne mohli počkať.

Kedy vláda prejavila záujem riešiť situáciu s nedisciplinovanými Rómami? Len pred pár dňami. Dovtedy akoby pre novú vládu tento problém neexistoval. Čiže je tu povedzme manko 10-15 dní, kedy Matovičova vláda nekonala. Koľko, že to je Rómov v karanténe? Okolo 6 tisíc? Prečo sa verejnosť nedozvie, koľko je nakazených Rómov spomedzi všetkých chorých?

Nemôže pritom tvrdiť, že o probléme nová vláda nevedela. Za pasivitu vlády možno považovať aj nevenovanie sa problematike bezdomovcov. Podľa niektorých médií len v Bratislave ich je skoro 4 tisíc. Aké boli urobené účinné opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu nákazy bezdomovcami? Nespadá to tiež do možnej trestnej činnosti?

Okrem toho ešte pár dní pred výmenou vlády Pellegriniho, Matovič tvrdil, že majú rozpracované svoje vlastné návrhy riešení. Tie ale nepredložili. Prečo? Veď je jedno, kto je pri moci keď treba riešiť takúto situáciu. Samozrejme pokiaľ sú tie návrhy k niečomu. Nepredložením týchto návrhov v tom čase, vzniká podozrenie, že ich jednoducho nemali pripravené.

Takže treba si upratať pred vlastným prahom. Matovič vyslovene plytvá svojou energiou dennodenného predvádzania sa v médiách. Jeho vystúpenia sa často opakujú, bez toho, že by priniesli nejakú podstatnú zmenu. Samozrejme ak nerátam s Matovičovou myšlienkou tzv. blackoutu, čo bol totálny výstrel vedľa. Keby komunikoval s odborníkmi, ale aj s obyčajnými ľuďmi, tak mu povedia, prečo blackout nie je pre Slovensko prijateľný. Pripomína mi to správanie sa nezrelého chlapca, ktorý si niečo prečíta, ohúri ho to, páči sa mu to a chce to stoj čo stoj presadiť. Takto sa, ale zodpovedný politik nemá správať. A ani sa takto nebuduje tzv. PR. (Public Relations).

Drvivá väčšina obyvateľstva SR sa správa zodpovedne a to je hlavný dôvod, že zatiaľ nie sme tak postihnutí ako iné krajiny, v ktorých situáciu podcenili. Čiže, nie je to pán Matovič Vaša zásluha, ale zásluha ľudí. Vaša vláda má prijímať účinné opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu tak, aby sme spolu ako celok tohto nepriateľa porazili. A hlavne citlivo, aby ste neuváženými krokmi nekomplikovali situáciu. Medzi také možno považovať predveľkonočný dopravný chaos. Obmedzenia cez Veľkú noc boli správne, len nedomyslené do konca. Vystúpenie Matoviča, predstaviteľov vlády, poradcov a imunológov v televízii, s ktorými Matovič zdôvodňoval tieto obmedzenia pôsobili jemne povedané zvláštne. Množstvo ľudí natlačených na sebe a potiacich sa s rúškami na tvárach pred kamerami je ten najlepší spôsob ako ochorieť.

Keď sa už stane chyba, je zbabelé zvaľovať vinu na policajtov. Tí si len plnili svoje úlohy, ktoré im vláda dala. Nie je to vina policajtov, ale vlády.

Ľudí by tiež povedzme zaujímalo ako dlho sa vírus drží na potravinách alebo obaloch potravín. V niektorých prípadoch je to aj okolo 9 dní podľa druhu obalu. Vláda mala zakázať dovoz potravín z najviac postihnutých krajín akými sú Taliansko, Španielsko. Pretože riziko nákazy je tu pomerne veľké a vylúčiť sa nedá. Alebo si myslíme, že nie je žiadne?

Viaceré štáty (USA, Austrália, Japonsko, Čína, Rusko, Česko) testujú vhodnosť použitia liekov, akými sú Remdesivir, Lopinavir-Ritonavir, hydroxychlorochín, interferón-beta, Favipiravir, Avigan a je predpoklad, že budú rýchlo schválené a používané na liečbu. Informácií o tejto problematike je však v médiách ako šafránu. Prečo? Imunológovia určite pracujú na výskumných úlohách hľadania testovania liekov, prípadne komunikujú so zahraničím. Alebo nie? Čo urobila vláda v tomto smere?

V médiách sa dozvedáme čoraz viac informácií o chybách Matovičovej vlády, ktorá nedokázala adekvátnym spôsobom riešiť prílev repatriantov tak, aby zamedzila šíreniu korona vírusu. Napríklad miešanie zdravých ľudí s chorými v karanténe za nevyhovujúcich hygienických podmienok. Mohlo by sa aj toto považovať za trestný čin? Veď 23 policajtov skončilo v karanténe.

Ďalej problematika tzv. pendlerov. Verejnosť by rada vedela, koľko ich denne prekračuje hranice, koľko z nich bolo doteraz nakazených a ako sa robia ich zdravotné kontroly. Táto otázka nie je riešená naproti riziku, ktoré hrozí. Nemožno to považovať za trestný čin?

Možno považovať za trestný čin aj to, že sa Matovič vyjadril, že objednané rýchlotesty z Číny skončia v Dunaji lebo sú pre SR nepotrebné? Ozaj je to tak? Prečo potom ich chceli kúpiť Česi a záujem prejavili aj Švajčiari? Čo si s nimi otapetujú úrad vlády?

Je jasné, že sa treba pripraviť na naštartovanie ekonomiky po koronavíruse. Tiež je jasné, že treba pomôcť firmám hlavne takým, ktorých predmet podnikania im nevynáša vysoké zisky. Ale prečo odškodňovať firmy s vysokými ziskami? Alebo banky? Banky sa „topia“ v peniazoch, nevedia čo s nimi, núkajú ich občanom a firmám v podobe úverov. Takže treba rozlišovať. Každá banka alebo slovenskí magnáti napr. v klube 500 by mohli solidárne prispieť tejto republike. Alebo automobilky, ktoré majú neprimerané zisky. Tiež môžu solidárne prispieť. Alebo US STEEL Košice. Keď ich štát dotoval, tak to bolo O.K. Teraz by sa žiadalo, aby aj oni solidárne prispeli. Alebo Enel. A tak by sa dalo pokračovať. Nevidím dôvod, prečo by mal štát sanovať ich straty. Strata pracovných miest je iba ich verbálna hrozba ako si vynútiť štátne peniaze. A ak by začali prepúšťať, tak treba napr. strategické firmy Slovenska, ktoré niekto za obrovské úplatky rozpredal, kúpiť výhodne späť. Okrídlená veta Dzurindu, že štát je zlý hospodár, a preto treba všetko predať je iba ospravedlnením tejto samovražednej privatizácie. A on dobre vedel prečo to robí...

Takže na mieste pána Matoviča by som vážil slová. Pellegrinimu patrí veľká vďaka za naštartovanie opatrení v boji proti koronavírusu. Matovič v prijímaní opatrení pokračuje. Mal by však dobre zvážiť či niektoré prijaté opatrenia nebudú kontraproduktívne a budú plniť svoj cieľ.

Okrem toho by mal zmeniť rétoriku. Obviňovanie bývalej vlády za vlastné chyby je kontraproduktívne. Okrem toho svojich kritikov považovať za hejterov je neobyčajne hnusné a vyjadrenie neúcty k spoluobčanom. Múdry človek sa z kritiky poučí a potom v budúcnosti si dáva väčší pozor, aby sa nedopúšťal chýb. Úroveň Pellegriniho zatiaľ Matovič nedosahuje a ak takto bude pokračovať, je otázne, či ju vôbec dosiahne.

Článek byl publikován 13.4.2020


© 2021-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.