Diskuze k článku

Stát a občina – apologetika společenství Tradice

Příspěvků 9

3.10.2017 8:36

Tak jo

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 107.?.?.?

Zajímavé jsou vize ziskovců zde v evropě a s automatizací 4. generace a dovozem inženýrů a doktorů světových. Už nám také tvrdili že budou dělat zisky příjmů států a senioři budou mít na důchody. Zahlédl jsem "dobrý propočet jakéhosi statistika kterému vyšli afričani na IQ 65. To by je tu mohli rovnou ubytovat s dávkami a ošetřovateli komplet i když ten dojem postižení vzbuzují mnohdy oprávně mnozí evropští a naši politikové z možná předchozích nadměrných aktivit obcování. Tedy to spíš jde od vzdělanosti s fortelem k zpocené nádeničině kdy fanaticky dřou co to jde všichni interesovaní v podivuhodně nelidském systému konkurencí a jejich odstraňování stůj co stůj. Ovšem s jejich nositeli. Obrazná "kola vývoje nám jedou asi s kopce s naloženými naivy kdy krosáci z úsporných důvodů a spěchavosti odstranili všechny myslitelné pojistky a nechají jízdu kulturně rozvinuté vzdělanostní společnosti milénia informatiky na umu nové světle hnědé panevropské rasy, alah akbar. [cool][chechtot] https://www.youtube.com/watch?v=voVVnsrwJWI
Proč se mi zdá bližší budoucnost selenitů jako na měsíci zde ve scifi od Wellse dumat ai nechci.
https://ulozto.cz/!63THjnZ8/wells-h-g-prvni-lide-n...

360265

3.10.2017 11:34

Nic nového pod sluncem.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Gemeinschaft, Gesellschaft, Entfremdung a tak dále. Představa, že řešení zádrhelců moderní euroamerické společnosti se jmenuje občina resp. tradiční (a na své rodné hroudě opravdu fukční, to zas ano) formy uspořádání společnosti, je u ruských intelektuálů utkvělá nejméně sto padesát let. Někdy je to vyargumentováno opravdu sofistikovaně, ale základní problém zůstává. V "občině", ale klidně třeba i v izraelském kibucu, můžete velmi efektivně a přitom lidsky dělat ledacos, ale ne stavět jaderné elektrárny a létat do vesmíru. Ani provozovat obchodní řetězce, ani pitomou speditérskou/logistickou firmičku. Anebo to už pak nebude občina. Přitom je jasné jako facka, že "nějak" ten rozpor a napětí mezi rodinou-občinou-oikos atd., kde je všechno "svoje" a nechá se s tím rozumně hospodařit (až po takové aktuálních detaily, jako "kam s migranty, jak řešit populační nárůst" atd.) a abstraktní, odcizenou, liberalistickou, atomizovanou, byrokraticky nebo bankstersky řízenou, globalizovanou a co já vím ještě jakou "Gesellschaft", se ve svých projevech jen pořád stupňuje. Dovolte mi použít marxistický termín: Co ale odpovídá společenské základně dnešní společnosti - na čem dneska stojí naše každodenní existence ? To je všechno pořád moderna jako prase, moderna na entou. Kdybychom náhle měli jen samé občiny, jak dlouho přežijeme ? (Správná otázka spíš možná zní, kolik přežije a na jaké úrovni).

Z pohledu ze země, kde je ještě stále možné, aby se z tajgy vynořila bábuška, která posledních čtyřicet let žila nejdřív se zbloudilým geologem a pak už jen sama zcela soběstačným životem desítky verst od nejbližších vymožeností civilizace, to třeba vypadá ještě jinak - je mi to sympatické, přeju jim to, ale nepřísahal bych na to jako na obecnou pravdu.

Sovětský experiment ztroskotal ("ideově" a pak i prakticky) v podstatě právě na řešení tohoto rébusu, ne na nějaké např. byrokratizaci an sich. Není náhoda, že - s odstupem času a přehodnocováním některých mýtů to je stále více zřejmé - po všech stránkách "nejproduktivnějším" obdobím Ruska bylo panování Stalina. "Při všem při tom", jak říkávají Rusové (a že toho bylo) tam byl přístup a snaha řídit zem "totálně", jako jeden velký oikos nebo občinu, ne úřad, ani armádní jednotku (i když to poslední tam bylo taky a v Rusku také velmi tradičně), a zároveň obyvatelstvo to dlouho bralo a bylo ochotné se s tím identifikovat. Když toto spojení pominulo, postupně z toho zbyla jen mizerně řízená velká země.

360271

4.10.2017 11:49

RE: Nic nového pod sluncem.

moravan 88.?.?.?

Reakce na 360271

Zdáte se být historie znalá a přemýšlivá persóna. Zkusil by jste rozvést tu poslední myšlenku : "Když toto spojení pominulo..."

Připadá mi důležité pochopit, co se tehdy, prakticky ve všech státech východního bloku, stalo.

Proč byly oficiality tak vyčpělé, křečovité, nevěrohodné...? Od kladení věnců rudoarmějcům, až po agitaci na školách, prvomájový průvod nebo spartakiádu... V zásadě to nebylo špatné a přesto... to nějak nefungovalo... lidi to nezasahovalo úplně niterně, mnozí to vnímali povrchně...

Po převratu najednou "zmizely" dva miliony komunistů... Kým tedy byli předtím ?

Proč se většina lidí přestávala identifikovat s myšlenkami solidarity, sociální spravedlnosti, obrany země, atd... ?

360293

5.10.2017 13:52

RE: Nic nového pod sluncem.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Reakce na 360293

Tak to mě zase dost přeceňujete, pokud myslíte, že na tohle dokážu dát odpověď. A na kvadrát, pokud myslíte, že to rozštípnu v krátkém příspěvku do diskuse. To by chtělo třeba takovou hlavu, jako měl ten rabínův vnuk z Trevíru.

Jen si myslím, že - protože žádná hotová "nová společnost s novými lidmi a novými zákonitostmi" to pořád nebyla - tak že - ani mi to nechce jít z huby - že podstatná a snad hlavní byla orientace tehdejších "elit". To ony první se ve skutečnosti přestaly reálně identifikovat s těmi myšlenkami, které zmiňujete. (Vždycky si vzpomenu, jak mi po smrti Brežněva na podzim 1982 spolužák z Ostravy hodně potichu říkal, že v Moskvě je na tuty jedna grupa, která to chce celé prodat Američanům. Já tehdy myslel, že prostě jenom nevystřízlivěl po Baníku na Spartě. Ale bylo to tak, a takové věci nezrají rok dva.) Obyčejné lidi "od toho" asi hlavně odradila situace "my" a "oni". V podstatě taky zrada elit. A postupně přesvědčení, že se všichni můžou mít jako v západním Německu.

My a oni - taky vzpomínám na starou poctivou bábu komunistickou, ze strany vyškrtnutou, která třeba říkala: "Hele, takový Slánský dojel na to, co sám zavedl. Než tam nastoupil, tak kdokoli mohl přijít do baráku (míněn ÚV KSČ) a říct: tohle se děje, tohle se mi nelíbí. To on z toho udělal ten nóbl úřad." Stalin, ať byl jinak jaký byl, tak po něm zbyly dača, fajfka, holínky a dvě uniformy. Tohle ovšem není odpověď, jsem si vědom.

360328

6.10.2017 10:39

RE: Nic nového pod sluncem.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 80.?.?.?

Reakce na 360328

Myslím, že jste to skoro řekl posledním odstavcem, to byl poslední vlastenec s potřebnou mocí a intelektem, nastoupil nepotismus, geronti schopni sloužit se drželi míst až do skonání, nemajíce ideově co nabídnout, postrádajíc tu jiskru jednoty osobní s cílem a prací. Zaostávání a rozklad byl nevyhnutelný. Celé to mělo odraz i u nás. Dělníci u moci s rozhledem žížaly, čekali až jim dorostou ratolesti vzdělané na školách...

360344

8.10.2017 9:59

RE: Nic nového pod sluncem.

vyjímečné porušení omerty 2a00:x:x:x:x:x

Reakce na 360328

V podstatě taky zrada elit.

Ale to je naprosto zákonité ve společnosti postavené na "elitách". Tedy ve společnosti lidí, kde žádná faktická rovnost odpovědnosti za své činy před kolektivem neexistuje. Proč neexistuje je dáno normálním statistickým rozložením lidských vlastností v populaci jejíž organizace je fakticky "elitářská" a formálně rovnostářská. ( víra hmoty tvaru křivky hory přenáší [pláč] )

360397

9.10.2017 11:58

RE: Nic nového pod sluncem.

Norman redakcia (zavináč) nadhlad (tečka) com 85.?.?.?

Reakce na 360271

Velmi výstižné a presné vyjadrenie problému, Veleknez z Ratata.
Je to stále tento trvalý problém a takto sa aj v súčasnosti prejavuje, všade, nielen v Rusku. Rusko je možno len špecifické v tom, že tieto predstavy vyjadruje najviac explicitne a že si stále najviac robia nádeje, ba dokonca v tom, že majú (z geopolitických dôvodov) ešte aj aké také možnosti, či šancu ( i keď celkovo je to skôr beznádejný pokus chytiť vlastný chvost -čím viac sa budú snažiť, tým viac im bude cieľ unikť)

360423

3.10.2017 14:32

zjednodušení není projevem síly

FERDA ferr (zavináč) volny (tečka) cz 109.?.?.?

Analýza procesů je sama rozporem, pakliže nebudeme mít vhodné srovnání.
Prvotní je skutečnost, že dobyvačné přístupy alias kolonizace nebyly zdrojem pokroku. Indie, třeba, a Ghandí a výsledný efekt byl Pakistan.

Spíše se jednalo o snahu všechno "zploštit", aby se to lépe dalo dělit
Výsledkem jsou miliony kilometrů prázdných šutrů, třeba v Utahu.

Výsledek je dnes v tom, že Katalánci požadují oddělení.
Když ovšem Španělé a Portuglaci "lezli Indiánům do života" nikdo moc neprotestoval.
Místní obyvatelstvo u toho jaksi "zavazelo",
totéž je podle "tradic" chování přistěhovalců do Ameriky,
kde výsledek je španělština i v NY.

Inkové, Toltékové a jiné civilizace byly "objeveny" až po jejich zničení
Výsledkem byla a je zase jen směs, nevázaná na místní přírodní souvislosti.

taky mne štve to opakované "mletí" o nebezpečnosti RUSKA
kde je Francie a Alžír ? kde je Anglie a nový Zéland ?
a taky Stroesner v Paraguaji ?
A nikde nevidíme cosi o ostrovech nedaleko Patagonie -- proč Malvíny ?
a kde sedí ta halda zlodějů z dob privatizace 1992 ++ ?

Místo plácání o paradigmatech volím raději logické otázky.
tož tak nějak a spíše aby to už přestalo
Ferda

360275

3.10.2017 21:18

Pochvala panu Stworovi,

F. 82.?.?.?

za obhajobu tradice, dokonce s velkým T! Pozn. k příspěvkům nahoře: Tradice je v nich nabourávána modrnitou, něčím z ní skutečně lze rozvrátít vše. Jinak řečeno, když slyšíte úvahy o nemožnosti Tradice, všimněte si, prosím, že vždy tato nemožnost je zdůvodňována něčím z modernity, co s Tradicí nemůže koexistovat. Ovšem je dost věcí moderních, které Tradici nijak nenabourávají.

360281

Příspěvků: 9

03.10. 08:36  Tak jo
03.10. 11:34 Velekněz Ratata  Nic nového pod sluncem.
04.10. 11:49 moravan  RE: Nic nového pod sluncem.
05.10. 13:52 Velekněz Ratata  RE: Nic nového pod sluncem.
06.10. 10:39  RE: Nic nového pod sluncem.
08.10. 09:59 vyjímečné porušení omerty  RE: Nic nového pod sluncem.
09.10. 11:58 Norman  RE: Nic nového pod sluncem.
03.10. 14:32 FERDA  zjednodušení není projevem síly
03.10. 21:18 F.  Pochvala panu Stworovi,

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

14

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 23 čtenářů částkou 4 874 korun, což je 14 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 1

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 2

Lehmann skončil ve vedení Herthy Berlín kvůli rasistickému vzkazu05.05.21 17:30 Německo 0

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!05.05.21 17:20 Francie 1

Další dobrá zpráva: CIA pro diversitu04.05.21 10:41 USA 1

Podvodné okrádání lidí televizí Barandov falešným teleshoppingem04.05.21 00:17 Česká republika 1

Prof. Žaloudík: Covidový bizár pokračuje. Není důležité jaká opatření se dělají, o medicínu tu nejde29.04.21 12:57 Česká republika 2

Zajímavá diplomová práce: Aktéři selhání integrovaného záchranného systému: muniční sklad ve Vrběticích27.04.21 23:03 Česká republika 0

Ruské společnosti se bojí dodávat ropu do Běloruska kvůli sankcím USA27.04.21 21:59 Rusko 1

Aliance národních sil nabízí záruku za tři obviněné bojující za Donbas26.04.21 23:02 Česká republika 1

Lubomír Volný 20.4. ve sněmovně k Vrběticím26.04.21 17:13 Česká republika 2

Největší smrtnost má vakcína od Pfizeru24.04.21 10:02 Neurčeno 15

Lidé už pochopili, že si z nich vláda dělá srandu a na náhubky kašlou23.04.21 19:40 Česká republika 6

České karikatury politiků vyhostí další 60 pracovníků ruské ambasády22.04.21 17:53 Česká republika 5

My z vás tu chuť bojovat proti banderovcům a ukronacistům vytlučeme22.04.21 15:04 Česká republika 1

Ruská FSB zveřejnila video z tajného rozhovoru agentů CIA připravujících puč v Bělorusku21.04.21 20:39 Rusko 3

Život vašich dětí a život dětí vrchnosti21.04.21 20:03 Česká republika 2

Češi dávají Rusku ultimátum! Trapnost už nemůže být větší21.04.21 19:29 Česká republika 7

Policista Chauvin shledán vinným ve všech třech bodech obžaloby21.04.21 14:51 USA 2

SÚKL hrozí Právu pokutou až půl milionu za články o ivermektinu21.04.21 11:15 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
21,50 Kč
Euro
25,80 Kč
Libra
29,87 Kč
Kanadský dolar
17,51 Kč
Australský dolar
16,61 Kč
Švýcarský frank
23,52 Kč
100 japonských jenů
19,66 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,63 Kč
100 maď. forintů
7,19 Kč
Ukrajinská hřivna
0,78 Kč
100 rublů
28,73 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 480,97 Kč
1 unce stříbra
570,25 Kč
Bitcoin
1 223 183,24 Kč

Poslední aktualizace: 6.5.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 1 639