Diskuze k článku

Materiální pomoc je rozhodně projevem solidarity, ne však vždy jednoznačně užitečným

Příspěvků 18

Laskavost na příkaz není laskavost , ale něčí obchod, kšeft - prodávání odpustků pokrytcům pro zisk. Skutečná laskavost je bezpodmínečná, absolutně nezištná a konaná pro vlastní potěšení nebo i bez něho jen ze soucitu.
Vše ostatní je 613.

346525

8.3.2016 10:04

Pomáhat se má silným

Nikdo (originál) 88.?.?.?

Pomáhat slabým ve všeobjímacím sociálním systému je čirý nerozum. Historicky se to dá pochopit, že velká rodina, navzájem se podporující, i almužna byly nutnou součástí zdravé společnosti. Dnes je to jen vyhazování peněz na krytí nefunkčního státu nebo lenosti či neschopnosti obdarovávaného.
Nikdy v dějinách nebyli občané okrádáni tolik jako nyní.
Když stát bere cca 70% příjmu, tak lze očekávat a hlavně vyžadovat odpovídající servis, tedy i vymizení žebroty.

346526

8.3.2016 11:40

RE: Pomáhat se má silným

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 346526

Takže Vy "originálně" připojíte žebrajícího o pomoc k systému, se vzkazem ať si to spolu vyřídí.
To ale není moc originální, to je hlavní příčina stávajícího srabu. Starat se jen o sebe , případně o "státnické" změny systému, se kterými není sto hnout ani americký prezident. Máte tak vlastně pořád hotovo, a Váš příspěvek je dobrý leda jako alibi.
Je to skoro plivnutí na ten světlý okamžik Zvědavce (jeden z mála), kde se nahoru vydralo, nad ty "státnické" neřešitelné problémy to, co by mělo být základem chodu zdravé společnosti, státu, rodu rodiny, t.j. nezištná pomoc bez urputného hledání viníka.
Kdyby se těžiště Zvědavce posunulo k organizaci různé drobné pomoci jednotlivcům (neziskové), od neustálého reportování z "vlastního pohřbu společnosti, státu, národa", mohl by Zvědavec být pro společnost i jednotlivce podstatně větším přínosem. Jsem pevně přesvědčen, že by takovému Zvědavci prostředky na provoz nebylo nutné ani občas urgovat červenou barvou, protože těžiště podporovatelů Zvědavce by se přesunulo k osobám zodpovědným a starostlivým, nikoli plkalům, které pouze starost o to, že nebudou mít kde plkat přivede k opožděné platbě.
Těch, kteří potřebují pomoc jsou tisíce ale těch schopných pomoci je mnohem více jen to dát dohromady, a uvést v pohyb.
Každou chvíli systém a nevšímavé okolí někoho uštve k smrti. A standardní trapný report bývá, že někdo upadl do kolejiště...

346530

8.3.2016 13:17

RE: Pomáhat se má silným

Nikdo (originál) 212.?.?.?

Reakce na 346530

To jste si to špatně vyložil(a). Žebrající je samozřejmě skrz naskrz neschopný hodnotného života, tedy takový věčný nedospělec, navíc se slabou vůlí. Chtít po něm cokoli smysluplného je mrháním času. V přírodě by se dlouho naživu neudržel, to jen nemocná lidská společnost si takové chabruse přímo pěstuje. Celý ten moderní sociální systém je třeba zrušit, protože má nezdravý parazitický základ, který přímo vyzývá k jeho zneužívání.
Zcela otevřeně říkám, že nepodporuji notoricky slabé a kdo to dělá pod jakoukoli záminkou, je škůdce a kazisvět. Tolik k tomu mému "alibi".
To ostatní bezduché blábolení nestojí za komentář.
[oči v sloup]

346543

9.3.2016 10:48

RE: Pomáhat se má silným

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 346543

Jsem z toho jelen. Takže Vy byste pomáhal třeba Rockefellerovi k 7-mu srdci, ale u notoricky slabého Stephena Hawkinga by jste to parazitování radši zkrátil?

>Celý ten moderní sociální systém je třeba zrušit, protože má nezdravý parazitický základ, který přímo vyzývá k jeho zneužívání.
A tak by zbylo více na originální Nikdoše, Ámen.

346607

9.3.2016 15:05

RE: Pomáhat se má silným

Nikdo (originál) 193.?.?.?

Reakce na 346607

Rockefellera bych pověsil a ne mu přispíval na šestou transplantaci srdce a ten pomatený Hawking se dobře uživí svými fantasmagoriemi.
Ale klidně nesmysly plácejte dál.

346621

16.3.2016 3:28

RE: Pomáhat se má silným

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 346621

Už to půjde sice do archivu, přesto Vám ty Vaše "smysly" trochu rozeberu, když jste mne tak vlídně vybídl:
>Ale klidně nesmysly plácejte dál.
-----
>Rockefellera bych pověsil a ne mu přispíval na šestou transplantaci srdce...
Poněkud silné řeči, které snad mají zakrýt, že se ten Váš návod k pomoci silným při prvním pokusu o konkretizování toho "silného" ukázal být mylným.
Navíc pobaví, že mu vlastně (skrytou formou, nedobrovolně) přispíváte, a nejen na to x-té srdce.
>a ten pomatený Hawking se dobře uživí svými fantasmagoriemi.
Pomineme-li dehonestace, lze souhlasit, že se dobře uživí. Chybí ale v tom, že bez několikanásobné cizí pomoci by v přírodě nepřežil, potažmo velmi krátce.
Samo o sobě v těchto souvislostech je to důkaz, že má smysl pomáhat slabým i podle Vašich "tržních" kritérií. Jiná kritéria liberálně-darwinistický sociopat stejně neuznává.

346872

8.3.2016 13:42

RE: Pomáhat se má silným

arbitr 194.?.?.?

Reakce na 346530

Tak to vidis Stworo, nech toho planyho kecani o stavu spolecnosti, prestan remcat nad to co nam delaji ostatni v Eurospolecnosti a zacni se zabyvtat dobrocinosti a tim iluminujes zvedavce - treba se dostanes na uroven BL.

Na zacatek bych navrhnul prevzeti nebo sponzorovani nezistne Kliniky na Zizkove, pak jeste par jinych komunit, a nezapomen na pomoc bezdomovcum kteri sidli pod viaduktem Noveho spojeni.

Zrejme tento pisalek ktery te peskuje pro ad nauseam remcani ti poradi jak to udelat ..............

.........neeee ja uz dal nemuzu, boze to je hovado, boze to je hovado, boze to je................ILUMINANT.

Pane Sworo - dobre ti tak to mas za to ze uverejnujes ruzne zebrave clanky - zase se vratim k babicce co rikala.. "pro dobrotu na zebrotu.

346548

9.3.2016 10:05

RE: Pomáhat se má silným

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Reakce na 346548

Vypadá to, že si tady Editor dělá co chce, dokonce bez Vašeho souhlasu.
Takže bych ho chtěl tímto podpořit k většímu úsilí v pomoci zejména těm, kdo nejsou dost silní, nedisponují potřebnou "hlásnou troubou" k zveřejnění, ba mnohdy nejsou sami schopni napsat dobře srozumitelný článek. Nemusí jít vždy jen o fin. výpomoc, různí gfrázlové mnohdy opřeni o systém mohou být udolatelní jen spojenými silami.
Jinak ale Vaše babička na rozdíl od Vás, měla pravdu, jenže to přísloví jste sem zatáhl nevhod, Editorovi tou projevenou dobrotou - zveřejněním prosby ničeho neubylo, ale spíše přibylo.

346601

8.3.2016 11:51

RE: Pomáhat se má silným

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 346526

>Když stát bere cca 70% příjmu, tak lze očekávat a hlavně vyžadovat odpovídající servis, tedy i vymizení žebroty.

Jakkoliv je toto pojímání dnešního světa žádoucí a právě takové by mělo být ústředním tématem volebních programů za něž je hodno vhodit lístek do urny, je to jen polovina toho skutečně žádoucího stavu celé civilizace. Ten skutečně žádoucí stav totiž MUSÍ zajistit, že: "každý podle svých schopností" se účastní dění na udržení druhu jenž sebe sama označuje za "homo sapiens sapiens", tedy "člověka dvoumoudrého", byť je to pořád zatím jen "holá opice", [vyplazený jazyk] a zato se mu dostane podílu na vytvářených hodnotách "podle svých zásluh". A to je vlastně to "dej a bude ti dáno".

Jenomže je-li zde někde problém, je v samotné realizaci. A to již od samého počátku výskytu té druhé z holých opic, kdy ví bůh proč právě ji oslovil ten oponent Stvůrce nabídnuvše ji znalost dobrého i zlého pod falešným příslibem státi se tím rovněž božskou, když sami jsouce oba do té chvíle nesmrtelnými, měli v Ráji všeho pro svoji existenci potřebného až do alelujá na dosah ruky.

Z uvedeného lze dovodit, že ty holé opice v prostředí zde na Zemi pro ně nepřátelském jsou sobci k pohledání, kteří s vynálezem kšeftu se navíc dopracovali i k lačnosti po mamonu. No a to pak již jdou všechny zábrany plynoucí ze základního zákona o vzájemných vztazích - DESARERA - do p...., no prostě do pryč.

Takže ta realizace onoho kréda, jenž vcelku zní - "každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh" - ta se může dostavit až s všeobecným přijetím té Stvůrčí entity coby nejvyšší autority a s omezením bezbřehé svobodné vůle těch holých opic jejím darem, jimž je - DESATERO. Nestane-li se tak, jsou veškeré projevy o morálce a spravedlnosti jen plané hospodské kecy, aby řeč nestála.


P.S. Je skutečně s podivem, co těm opičákům brání ověřit si již i nástroji vědy zpřístupněné potvrzení existence té Stvůrčí entity, plynoucí z nenáhodného vzniku Sluneční soustavy. To vážně rozum nebere, jak jsou ti opičáci umanutí tu na pouhou víru, onde zase na pouhou nevíru, když mají k dispozici artefakty k poznání... a pak prý jsou "dvoumoudří..." [překvapení] [chechtot] [oči v sloup]

346531

8.3.2016 12:56

Autor a editor

salimon 15.?.?.?

Zvláštní článek.
Podle mého názoru říká asi toto:
Autora trápí rozpor mezi vlastní potřebou být kladně vnímán a strachem z podvodníků. Následkem toho se rozhodl obhajovat svůj postoj racionálně. Poukazuje na materiální svět. Na neschopnost lidí vidět rozmanitost. Na možné negativní následky podporování podvodníků.
Sám se však utápí v domnělé kauzalitě. Nevnímá rozmanitost důsledků obdarování (třeba i podvodníka). A připravuje se tak o možnost žít v klidu.
Svůj názor si obhájil a mnoha lidem bude jeho obhajoba příjemná. Mnohým dalším však (většinou iracionálně) bude vadit.

Editor je jeden z těch, komu obhajoba autorova postoje vadí. Pokusil se vyznění článku změkčit a vrátit poukázáním na vliv daru na dárce. Škoda jen, že ve své definici proč dávat, se nedokázal zbavit určitého obchodování. Dává a chce něco na oplátku. Doufá, že si tím něco do budoucna koupí. Pocit, že na to třeba jednou nebude sám.

A tady jsem chtěl skončit. Ale byla by to jen kritika názorů druhých.
Na vysvětlení vlastního postoje tu nemám prostor. Ale naznačím ho.
1) Dar by neměl být obchod. Nedávejte nic v naději, že se Vám to vrátí. Důsledky nenaplněných očekávání mohou být destruktivní právě pro Vás a Vaše vztahy s okolím.
2) Dar by neměl být vynucován. Nicméně někdy jste okolnostmi či vlastními pocity nuceni darovat proti všem racionálním úvahám. Pokud se to stane, přijměte ten tlak a udělejte, co považujete za nutné. Bez výčitek. Tak jako přijímáte jiné povinnosti, které život přináší.
3) Darujte adekvátně situaci. Darovat 5 korun žebrákovi na ulici není hanba. Ubytovnu lze v Praze sehnat i za 150/noc. Jídlo a pití na den lze i do 50Kč. Celkem čtyřicet pětikorun za den... Příteli v nouzi darujte cokoliv zvládnete darovat, aniž byste to museli sobě nebo jemu kdykoliv připomínat.
4) Darujte jen, pokud si to můžete dovolit. Rozlišujte mezi dobrovolným obdarováním a snahou vykoupit se, či spasit svět.
5) Pokud si kupujete darem nějaký odpustek či pocit, pak to udělejte vědomě. Protože odpustky vlastnímu svědomí jsou drahé. Stejně tak pocit či pověst filantropa si za pětikorunu nekoupíte. I když zaplatíte hodně, nedivte se, že někdy má kupované zboží (odpustek, pocit, pověst...) malou trvanlivost. Přesto příjemce takového daru-odpustku nebývá selháním vinnen. Byl to Váš obchod, ne jeho.

Jistě to někdo někde sepsal lépe a výstižněji. Prostě pojem dar je používán v mnoha významech, z nichž mnohé jsou čistě obchodní. Je to podobné, jako byste pojem přivonět použili v konotaci s rozmočeným slepičincem. Chápu dar primárně jako něco iracionálního. Něco, co nevysvětlíte ani svému partnerovi (pokud není obdarovaná ona či on). Dar je podle mě něco, o čem se nemluví. Jen se daruje nebo přijímá. Obojí je občas i tak dost obtížné.

346537

8.3.2016 13:25

Panebože...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Tolik úvah....Já bych to viděla takhle:buďme rádi,že jsme pomohli-to je to důležité ...buďto chci a můžu,nebo mne to míjí.... moje volba.A když dám,tak rozhodně bez pidmínek a zbytečného mentorování.Mne např.mile zaujala nabídka pana Michala-nejenže dal,ale ještě nabídl práci-čili ten začarovaný kruh by se pomalu mohl rozplést v přímku s jasným světlem na konci.Moc p.Hartmanovi držím palce,bez podmínek a zbytečných pindů.Užijme si pocit,že jako lidi nejsme až takoví sr&či....

346545

8.3.2016 23:11

Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě

Sasin 178.?.?.?

Reakce na 346545

a bral dividendy" základní příjem" na rozpočtu, který se vytvoří v okruhu jeho právoplatného rozhodování, tak by každému mohl mávat s radostí. Takhle mu zbylo jen děkovat za almužnu. I to se změní!!!

346581

9.3.2016 5:30

RE: Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě

Nikdo (originál) 217.?.?.?

Reakce na 346581

Půdu fakticky i obrazně musí někdo obdělávat, udržovat a bránit. Bez práce nejsou koláče. Jinými slovy ta Vaše chorobná utopická vize je jen další varianta nespravedlivého nefunkčního světa, která může oslovit jen naivní netáhla.

346588

9.3.2016 13:21

RE: Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě

Sasin 178.?.?.?

Reakce na 346588

No a?
To chce klid, Pandrholovi z toho praskla cévka.
Bez práce nejsou koláče. ?? A odkdy? Muheeeeee

346611

9.3.2016 10:01

RE: Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě

Sugar 94.?.?.?

Reakce na 346581

DA!
Základní příjem je jedna z věcí, které si na j-elitách v dalším evolučním kroku musíme vymoci. Naši předci nemakali pro to, aby se 5% parazitů živilo na zbytku společnosti v době, kdy konečně můžeme všichni žít jako lidi. Tedy strojme budoucnost našich dětí...

346600

9.3.2016 10:08

konečně

martin bares 85.?.?.?

trochu psychologie. A dobré, děkuji. [oči v sloup]

346602

15.3.2016 21:39

ija

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

I ja jsem ten kdo porusil bonton!

346861

Příspěvků: 18

08.03. 08:55 výjimečné porušení omerty  613
08.03. 10:04 Nikdo (originál)  Pomáhat se má silným
08.03. 11:40  RE: Pomáhat se má silným
08.03. 13:17 Nikdo (originál)  RE: Pomáhat se má silným
09.03. 10:48  RE: Pomáhat se má silným
09.03. 15:05 Nikdo (originál)  RE: Pomáhat se má silným
16.03. 03:28  RE: Pomáhat se má silným
08.03. 13:42 arbitr  RE: Pomáhat se má silným
09.03. 10:05  RE: Pomáhat se má silným
08.03. 11:51  RE: Pomáhat se má silným
08.03. 12:56 salimon  Autor a editor
08.03. 13:25  Panebože...
08.03. 23:11 Sasin  Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě
09.03. 05:30 Nikdo (originál)  RE: Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě
09.03. 13:21 Sasin  RE: Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě
09.03. 10:01 Sugar  RE: Gdyby žil na svém nezcizitelném podílu na půdě
09.03. 10:08 martin bares  konečně
15.03. 21:39  ija

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

14

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 23 čtenářů částkou 4 874 korun, což je 14 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 1

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 2

Lehmann skončil ve vedení Herthy Berlín kvůli rasistickému vzkazu05.05.21 17:30 Německo 0

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!05.05.21 17:20 Francie 1

Další dobrá zpráva: CIA pro diversitu04.05.21 10:41 USA 1

Podvodné okrádání lidí televizí Barandov falešným teleshoppingem04.05.21 00:17 Česká republika 1

Prof. Žaloudík: Covidový bizár pokračuje. Není důležité jaká opatření se dělají, o medicínu tu nejde29.04.21 12:57 Česká republika 2

Zajímavá diplomová práce: Aktéři selhání integrovaného záchranného systému: muniční sklad ve Vrběticích27.04.21 23:03 Česká republika 0

Ruské společnosti se bojí dodávat ropu do Běloruska kvůli sankcím USA27.04.21 21:59 Rusko 1

Aliance národních sil nabízí záruku za tři obviněné bojující za Donbas26.04.21 23:02 Česká republika 1

Lubomír Volný 20.4. ve sněmovně k Vrběticím26.04.21 17:13 Česká republika 2

Největší smrtnost má vakcína od Pfizeru24.04.21 10:02 Neurčeno 15

Lidé už pochopili, že si z nich vláda dělá srandu a na náhubky kašlou23.04.21 19:40 Česká republika 6

České karikatury politiků vyhostí další 60 pracovníků ruské ambasády22.04.21 17:53 Česká republika 5

My z vás tu chuť bojovat proti banderovcům a ukronacistům vytlučeme22.04.21 15:04 Česká republika 1

Ruská FSB zveřejnila video z tajného rozhovoru agentů CIA připravujících puč v Bělorusku21.04.21 20:39 Rusko 3

Život vašich dětí a život dětí vrchnosti21.04.21 20:03 Česká republika 2

Češi dávají Rusku ultimátum! Trapnost už nemůže být větší21.04.21 19:29 Česká republika 7

Policista Chauvin shledán vinným ve všech třech bodech obžaloby21.04.21 14:51 USA 2

SÚKL hrozí Právu pokutou až půl milionu za články o ivermektinu21.04.21 11:15 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
21,50 Kč
Euro
25,80 Kč
Libra
29,87 Kč
Kanadský dolar
17,51 Kč
Australský dolar
16,61 Kč
Švýcarský frank
23,52 Kč
100 japonských jenů
19,66 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,63 Kč
100 maď. forintů
7,19 Kč
Ukrajinská hřivna
0,78 Kč
100 rublů
28,73 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 480,97 Kč
1 unce stříbra
570,25 Kč
Bitcoin
1 223 183,24 Kč

Poslední aktualizace: 6.5.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 1 752