Diskuze k článku

Vyznáte se v jednotkách radioaktivity?

Příspěvků 11

29.5.2013 1:20

No Vyznam

coinageboy 98.?.?.?

Pokud tomu clovek nerozumi, ztrati se v tom jako Cervena Karkulka v lese... Alfa, Beta, Gamma, neutrony.. Na stole mi zari asi kilo kvalitniho Jachymovskeho smolince ktery spolehlive vypne Radalert Inspector Geiger.. - ale to neni tak hrozny...
Pokud se tomu hodlate venovat, sledujte Caseium-137, Radon a kupte si lepsi detektor - scintillator, ne Gaiger....

290403

29.5.2013 2:47

dobrý článek

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 109.?.?.?

Ještě snad jen pro upřesnění, než celková aktivita a nebo obdržená dávka je také velmi důležité i to kam se ona dávka vyzáří.
Např. ten draslík z banánů se prakticky rovnoměrně rozptýlí po ěle, zatímco jód se selektivně vstřebá do štítné žlázy ke ve velmi malém objemu způsobí paseku v jemých mechanismech syntézy hormonů štítné žlázy. Proto se to tak sleduje (např. spad z jadernýxh testů v usa měl jako takový vliv naprosto zanedbatelný, ale poté co se radioaktivní jód z polí zkoncentroval prostřednictvím krav do mléka, a odtud ještě do štítné žlázy dětí které ho pily, byl již vliv statisticky jasně dohledatelný.

Podobně může působit např. i plutonium či ochuzený uran v plicích - i když je aktivita zrníčka malá, alfa částice (narozdíl od beta a gama záření draslíku a jódu) z něj uletí pár desetin mm a tudíž se celá dávka neabsorbuje v celém těle rovnoměrně, ale jen v maličkém kousku tkáně, kde je tudíž šance na nezvládnutelné kumulativní poškození DNA jedné buňky mnohem vyšší, s příslušnými důsledky.

Nicméně i přesto jsou aktivity pár set Bq jsou opravdu zanedbatelné.

Vůbec mi přijde že se z radiace dělá takový strašák na odvedení pozornosti; jsou mnohem horší věci které akutně hrozí, např. toxické GM potraviny, znečištění životního prostředí nanočásticemi ze všech možných nano-nesmyslů (ideálně v kosmetice nebo dokonce v jídle...), vůči antibiotikům odolné bakterie apod. A samozřejmě i to, že tyto věci nejsou nejspíš žádné nehody, ale je to tlačeno schválně (ano, penězmi až na druhém místě, může za to ten/ti kdo určují co se vyplatí a co ne)

290409

29.5.2013 6:25

RE: dobrý článek

Střelec 31.?.?.?

Reakce na 290409

Pěkně napsáno a vyplývá z toho jedna věc, kterou si dovolím připomenout. Ze tří základních druhů záření je za nejnebezpečnější považováno záření gama. Je pronikavé (fotony)a špatně se odstiňuje. Alfa a beta se odstíní snadno. Ovšem to platí jen v případě ozařování těla zvnějšku. Pokud se radioaktivní látka dostane do těla, potom jsou škodlivější radioaktivní prvky vyzařující paprsky alfa (jádra prvku helia) a beta (elektrony, pozitrony), z jednoduchého důvodu. Jejich energie se celá předá v těle a dochází k škodlivému působení na orgán, ve kterém se ra prvek nachází. Škodlivost jednotlivých radionuklidů je také dána tím, ve kterém orgánu se kumulují. Například radium, radioaktivní stroncium, jakožto dvojmocné prvky se kumulují v kostech, odkud je organismus těžko vylučuje, to znamená, že působí velmi dlouho. To je případ třeba kontaminace v době intenzivního testování jaderných zbraní v letech po druhé světové válce, kdy děti narozené v této době měly větší obsah Sr 90 v kostech, vzhledem k jejich mléčné stravě. Oproti tomu zde zmiňované cesium patří do skupiny méně škodlivých nuklidů. Kumuluje se ve svalech a odtud se poměrně rychle vylučuje.
Ještě snad jedna poznámka ke SR 90. Je to prvek umělý, který se do životního prostředí dostal až v období práce s radioaktivitou. Do té doby neexistoval. Je přitom nebezpečný, patří do druhé skupiny radionuklidů z hlediska nebezpečnosti pro lidský organismus. Skupiny jsou celkem 4, do první patří například plutonium.

290413

29.5.2013 13:11

Není to nijak složité

MUF mufovo (zavináč) seznam (tečka) cz 92.?.?.?

Bez ohledu na to, jak složitými (či jednoduchými) výpočty se prokousáváte, je důležité si pamatovat, že to, co Vaše těla zabíjí, jsou Sieverty, neboli vstřebaná energie (energie letící kulky Vám ihned roztrhne hlavu, čehož si určitě všimne minimálně Vaše okolí, kdežto energie letících protonů Vám postupně potrhá DNA řetězce v buňce, čehož si všimnete sami nikoliv ihned, ale až po nějaké době, když Vám zasažené buňky v těle začnou mutovat do nepěkných novotvarů).
Je tedy stanoveno nějaké limitní množství vstřebané energie za určité období, se kterým jsou naše těla schopná se bez následků vyrovnat. Například pro pracovníky v jaderné elektrárně je to 50 milisievertů za 1 rok (50 mSv/rok). To znamená, že pokud by takový pracovník z jakéhokoliv důvodou vstřebal energii odpovídající těm 50 mSv během jedné směny (což by mohlo nastat pouze díky havárii, o které bychom se z tisku bezesporu dozvěděli), musel by dostat na celý zbytek roku dovolenou, aby nebyla takříkajíc ohrožena integrita jeho oragnismu.

Takto jednoduché to je a větší vědu za tím nehledejte.

290432

29.5.2013 14:43

RE: Není to nijak složité

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 81.?.?.?

Reakce na 290432

>(energie letící kulky Vám ihned roztrhne hlavu, čehož si
>určitě všimne minimálně Vaše okolí, kdežto energie
>letících protonů Vám postupně potrhá DNA řetězce v
>buňce...

Protonů? Tedy v podstatě záření alfa, což jsou vlastně heliová jádra? Ale alfa se dá zastavit i obyčejným papírem. Myslel jsem, že to, co nejvíce škodí, je záření gama, což je, pokud si pamatuji ze školy, ionizující záření fotonů podobné elektromagnetickému vlnění. Žádné protony.

290433

29.5.2013 15:27

RE: Není to nijak složité

Wilonix 109.?.?.?

Reakce na 290433

Nejhorší jsou neutrony (ať už pomalé, nebo rychlé) mají zdaleka největší prostupnost materiálem a nejhorší účinky na organismus
Zde poměrně zajímavé stránky k tématu.
http://astronuklfyzika.cz/Fyzika-NuklMed.htm

290435

29.5.2013 20:04

specifické bábovičky...

fohat 194.?.?.?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=znaTirqLIds#!

290444

29.5.2013 22:01

Radioaktivní prvky jsou škodlivé především v součinnosti s poškozeným životním prostředím

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 193.?.?.?

Pokud hovoříme o škodlivosti radioaktivního záření na organismus,
je nutné také zohlednit další faktory, které mají na rozvoj zhoubného bujení zásadní vliv.
Příkladně nadměrná radioaktivita a benzpyren se vzájemně umocňují,přitom benzpyren je ve velké míře obsažen ve výfukových
a kouřových plynech spalin.
Je možné si položit otázku,který karcinogen je škodlivější!
A takových rizikových látek je mnoho a stále příbývají.
Tady začíná velké dilema.Zvýšená radioaktivita je vždy nebezpečná, ale ještě daleko nebezpečnější je zásadně poškozené životní prostředí, kde míra zdravotních rizik stále stoupá
a lidé se zajímají pouze o radioaktivitu a přitom přehlížejí,
jak moc je sebevražedné další zhoršování životních podmínek na planetě! Dnes už není čistého místa na Zemi.
Jediná šance by snad byla, kdyby se dokázal lidský organizmus
na radikálně zhoršené životní prostředí adaptovat, ale změny jsou příliš rychlé. Můžeme také konstatovat, že vydáváme jako lidstvo mnoho peněz na zbraně, ale jak si podřezáváme pod sebou větev, ani nikdo moc vidět nechce! Na tom se nedá vydělat!!!

[bliji] [bliji] [bliji]

290447

29.5.2013 22:25

Trochu inak

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

Pletú sa tu dva efekty:
1) "zvonku" sú nebezpečné predovšetkým gamažiarenia a neutróny, kvoli prenikavosti a dosahu o zdroja
2) "zvnútra", po požití alebo vdýchnutí, sú naopak viac nebezpečné žiariče betačastíc a predovšetkým alfačastíc.
Kým zvonku prechádzajú len do relatívne malej hĺbky kože, ktorá je na to do istej miery prispôsobená (vyrastá zvnútra von a na povrchu sa odlupuje)m tak vo vnútri pôsobia priamo na tkanivá pľuc a čriev.

290448

30.5.2013 23:08

Jeste jedna chyba v tom je...

P.A.Semi 83.?.?.?

Jednak se mi tedy nechce verit, ze by energie z rozpadu drasliku v bananech byla stejna nebo vyssi, nez u cesia, no ale kdyz to rika, tak asi jo...

Ovsem - jak tam pise, ten draslik mu v tele zustane asi den, kdezto to cesium se uklada, takze snist kilo te ryze je srovnatelne s jedenim kila bananu kazdy den po nekolik let, nez se to vyzari !


A ovsem - to leto po Cernobylu (nebo nasledujici?) rostly v Praze pampelisky se 3-4 kvety na 1 stonku, a jeste tak rok nebo dva byly obcas - uz mene - videt... Rekl bych, ze kdyz nechate bednu bananu na zahonu, ctyr-kvete pampelisky tam neporostou...?

Pry v Americe po Fukushime vzrostl pocet vrozenych vad, statisticky dost vyznamne. A ovsem v Cechach je statisticky vyznamne nejvice vrozenych vad v okrese, ktery sousedi s Temelinem (tedy ne primo u Temelina), mozna tam je nejake uloziste nebo jina ekologicka zatez ? (Taky je tam mirne vyssi pocet zemrelych na nemoci dychaci soustavy, nez v okoli, ale je to srovnatelne s nekolika dalsimi regiony v Cechach...)

http://semi.gurroa.cz/Stat/Zdravotni.html#vady_plo...
(Podíl živě narozených s vrozenou vadou na 10 000 živě narozených - v okrese Tabor v roce 2010 asi 13%)

290522

31.5.2013 2:30

Na druhou stranu...

P.A.Semi 83.?.?.?

No ovsem - chcete svitit v noci? Chcete pracovat na pocitacich? Uhli a plyn za chvili nebudou, Slunce v noci nesviti...

Jiste, ze jaderna havarie je pomerne velky prusvih. (Rekl bych, ze cim lepsi sluha, tim horsi pan...) Ovsem na nasledky automobilismu zemrelo mnohem vice lidi, a doslo a dochazi k mnohem vetsimu poskozeni zivotniho prostredi... Budete proto vsichni chodit pesky a jezdit na kole?

Je velky zlocin na budoucich generacich, ze vsechno cenne uhli a ropu, ktere se tvorily stamiliony let, ted za par desitek let spalime... Jestli tahle civilizace selze, dalsi podobny rozvoj na tehle planete uz nebude mozny, nebudou suroviny...

Takze alarmisty, kteri delaji z komara velblouda v zajmu uhelnych lobby (proti jadernym elektrarnam), bych uplne vazne nebral... Na druhou stranu je mirne znepokojujici, pokud takova nebezpeci zamerne bagatelizuje clovek ze SUJB... (srovnanim s banany)

Na druhou stranu - staci tak malo - umet skladovat elektrinu na jeden nebo nekolik dni, a Slunce sem nasviti tolik terrawatt, kolik muzeme potrebovat... Takze urcity tlak na rozvoj timhle smerem je potrebny a vhodny, treba to reseni mame nekde nablizku...? (No ale zatim ho nemame a treba jen tak mit nebudeme, takze jadro je zatim nejprijatelnejsi reseni - pro prirodu i pro lidi...)

290527

Příspěvků: 11

29.05. 01:20 coinageboy  No Vyznam
29.05. 02:47  dobrý článek
29.05. 06:25 Střelec  RE: dobrý článek
29.05. 13:11 MUF  Není to nijak složité
29.05. 14:43 Vladimír Stwora  RE: Není to nijak složité
29.05. 15:27 Wilonix  RE: Není to nijak složité
29.05. 20:04 fohat  specifické bábovičky...
29.05. 22:01  Radioaktivní prvky jsou škodlivé především v součinnosti s poškozeným životním prostředím
29.05. 22:25  Trochu inak
30.05. 23:08 P.A.Semi  Jeste jedna chyba v tom je...
31.05. 02:30 P.A.Semi  Na druhou stranu...

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Masivní protesty v Paříži proti covid pasům a omezením. Policie se připojila k demonstrujícím01.08.21 12:56 Francie 0

Vakcinovaní lidé tvoří 75% nedávných případů COVID-19 v Singapuru, ale jen málo jich onemocní01.08.21 12:49 Singapur 0

Povinost testování bude platit i pro očkované osoby31.07.21 11:42 Česká republika 0

Útok mačetami tři na jednoho a za článkem chybí diskuze. Je to jasné31.07.21 10:55 Česká republika 3

Absolutní zrůdnost: učitelka nabízí jedničky za očkování31.07.21 10:46 Česká republika 3

Léčba ivermektinem už jen pro vyvolené, lék nedostane výjimku ministerstva30.07.21 21:23 Česká republika 1

Vláda: My vám sem ty afghánské islamisty dopravíme i za cenu lží a podvodu30.07.21 09:54 Česká republika 1

Babišův bonus za očkování v podobě dvou dní volna připraví českou ekonomiku o 21 miliard29.07.21 21:29 Česká republika 3

CDC říká, plně očkováni lidé šíří variantu delta a měli by nosit náhubky29.07.21 21:19 USA 0

Máme se nejlépe za 20 let, hlásí Češi29.07.21 18:16 Česká republika 3

Poslanec Milan Mazurek hovoří ve slovenském parlamentu29.07.21 10:09 Slovensko 1

Antigenní testy nefungují dobře28.07.21 02:58 Česká republika 2

Soud zrušil povinost nošení náhubků v dopravě a obchodech27.07.21 13:14 Česká republika 4

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Baerbocková vyslovila slovo negr a má problém27.07.21 10:47 Německo 2

Co visí na autobusovém nádraží v německém Lübz27.07.21 10:36 Německo 2

Lékaří se konečně shodli v poznání, že Ivermectin je bezpečný a účinný lék proti Covidu-1926.07.21 21:03 Neurčeno 1

Nechte se očkovat, budete fit26.07.21 15:53 Británie 0

V Singapuru zavedli navzdory 52% "proočkovanosti" zase lockdown26.07.21 06:08 Singapur 0

V Rize v Lotyšsku odhalili sochu. Pokochejte se25.07.21 23:29 Lotyšsko 1

Jsem očkovaný a testovaný, ale musím mluvit do skříně. Tak o čem to je. Petr Rada na tiskovce25.07.21 23:21 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,48 Kč
Euro
25,49 Kč
Libra
29,87 Kč
Kanadský dolar
17,22 Kč
Australský dolar
15,78 Kč
Švýcarský frank
23,73 Kč
100 japonských jenů
19,58 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,58 Kč
100 maď. forintů
7,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
29,37 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 963,78 Kč
1 unce stříbra
547,80 Kč
Bitcoin
910 676,64 Kč

Poslední aktualizace: 1.8.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 3 720