Diskuze k článku

Opožděná obžaloba (na úsvitu IV. odboje?)

Příspěvků 109

2.11.2011 1:28

Řády se mění, lidé zůstávají stejní

rem 89.?.?.?

Řády se mění, lidé (a hlavně jejich podstata, vlastnosti) zůstávají. K poznámce editora - není důvod se obávat nějakého návratu k bývalým (aspoň tak nazývaným) social- či komun- "ismům". Tak to není, tak to nefunguje. Žádná nová doba, epocha, řád se neopakoval. Tak jako se v současnosti neopakuje (nazvěme ho tak pracovně) tržní kapitalismus na národních (státních) základech poválečného období. Ten se vytratil šílenou (a prosazenou) myšlenkou globalizace postupně od 80-tých let minulého století. Škoda, že jsme o něj, my dříve narození v Českých zemích, dohodou velmocí (pokolikáté už o nás bez nás?) přišli. Teď žijeme ve všeobjímajícím finančně-korporátním fašismu. Jak dlouho vydrží? Těžko říci, v této formě křeče dlouho asi ne. Avšak po další krvavé řeži (jen za těchto podmínek a okolností se co je svět světem, mění řády a struktury společnosti) přijde něco dalšího, dosud přesně nepojmenovaného (nebo už pojmenovaného - třeba pracovně NWO?). Iluze si však nedělejme. Ti, kteří ho budou řídit (vlastnit), budou stejní "altruisté", jako současní a minulí vlastníci moci a "pravdy". Smůla, nějak to tady, na této planetě, divně stvořitel naprogramoval. Tedy, myslím pro tu velkou většinu lidí… [smích]

256420

3.11.2011 10:45

RE: Řády se mění, lidé zůstávají stejní

Jirinek 90.?.?.?

Reakce na 256420

ano, tak nějak to je, jen jsem zvědav, jestli někdy přijdu na to, jaký smysl měl můj pobyt tady..

256509

2.11.2011 2:16

Snad ne opožděná

Venan 178.?.?.?

Plně se ztotožňuji s textem páně Nevařilovým.
Ať se systémům, které zde panovaly říkalo socialismus a nebo říká kapitalismus, je to jen označení daného období.
A každý, kdo zažil ten, či onen, je jistě schopen porovnat, který z nich byl pro lidi a který ne.
Já sám, nemám jediný důvod, pro který bych měl minulý režim chválit, ale při porovnání s tím, co tady zavedly, dnešní (prý) elity, byl ten minulý zlatý.

256421

9.11.2011 14:33

RE: Snad ne opožděná

Al Pepino 78.?.?.?

Reakce na 256421

Al Pepino
CO TEN SMRAD?
Trapná fraška „Máte slovo“ za malou chvíli
Přechází na komedii pro debily
Smrdí, smrdí, smrdí, křičí občané
V dalším díle se vám nové dávky dostane
Nastrčené figurky, nastrčené otázky,
Všude kolem smrad, kde na tu špínu
Mají lidé pořád nervy brát
Domluvená sestava, domluvené odpovědi,
Ukřičení oponenti a všude smrad
Odporná, levná, páchnoucí žumpa
Kotel sraček, plný stranických značek
Polistopadoví hovnivalové se rvou
O zbytky socialistického trusu
Rvou se o titul krále hnusu
A dav tleská ve stoje, vládnoucí elitě,
Která rabuje veřejné zdroje
Vždyť to jsou nejlepší z nás!
Co na tom, že nám to zlomí vaz
Odporná, levná, páchnoucí žumpa
Tu už nevyčerpá žádná pumpa
A všude smrad, smrad, smrad
Stát se hroutí, vepři mlaskají,
Na parketách je modré bahno a výkaly
Lidé si přes plot závidí i to co nevidí
Všude osobní bankrot, krach a
jenom smrad a modrý hnůj
Země Česká- domov můj.
(28.září 2011)

256846

2.11.2011 3:53

A je to tu, přátelé ...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Havlův mejdan končí kocovinou. A červi se rozlezou ...
Bič Boží, Major Zeman Remix

256422

2.11.2011 7:57

Chamtivost našich elit

Bubeník 89.?.?.?

Někdy v červenci 2005 utrousil šéf mocné Americké ústřední banky FED
Greenspan poznámku, která symbolizuje znepokojení nad tím, že majetkové rozdílnosti mohou destabilizovat ekonomiku.
„Příjmová diference mezi bohatými a zbytkem Amerického obyvatelstva se dostala přiliž daleko, a narůstá tak rychle, že by mohla posléze ohrozit stabilitu demokratického kapitalismu samého“.

V říjnu 2011 řekl v rozhovoru Petr Robejšek: „Krize elit a kastrace voličů.“
http://www.literarky.cz/civilizace/89-civilizace/6448-petr-robejek-krize-elit-a-kastrace-voli
„Kapitalismus není nutné odstranit, nýbrž reformovat. Ve svém neoliberálním kabátu, nás do nynější situace zahnal. Zásadní restrukturaci považuji za legitimní a nutnou. ………….
Elity nepoužívají demokracii jako mechanismus hledání správných odpovědí – nýbrž používají demokracii jako proces, v němž se deleguje moc v jejich prospěch a oni si zajistí klidný život. Důsledkem je, že se problémy neřeší, nýbrž nechají se vyhnít, dokud to jde. Demokracie sama o sobě není nevýhoda, oslabuje ji způsob jak s ní zacházíme“.
A naše elity? Tady je větší chamtivost po majetku než v USA a jinde. Chamtivce a vrtáka hospodářství, bankovního účetního Klause, nahradil jiný gauner Kalousek, který 20 letou zlodějnu při které vehementně pomáhal maskuje další tzv.reformou. A lidé tomu všemu ne a ne uvěřit.

256429

2.11.2011 8:23

porovnanie dvoch epoch

jan26 195.?.?.?

Súhlasím s autorom na tak 95%. Keď skončil minulý režim, bol som ešte dieťa, no tú dobu si pamätám dobre. Bola to doba, keď si bežný človek mohol nadobudnúť poctivou prácou rodinný dom, doba, keď človek nevedel, čo je to nezamestnanosť. Bola to doba, keď narkománia a iné neduhy existovali len na blikajúcich obrazovkách televíznych prijímačov zn. Tesla. Doba, keď ľudia neboli po uši zadĺžení, doba, keď sme dostávali na školách balík písaniek, ceruzky a ďalšie potreby zadarmo. Iste, nebolo vždy dostať banány, nemali sme tu limuzíny zn. Mercedes. Iba škodovky, trabanty a "žigulíky". Pre mladých to bola doba záujmových krúžkov, športu, turistiky, väčšinou sponzorovaných štátnym aparátom. Doba stability a /v porovnaní s dneškom/ rozkvetu.
Situácia, že vám zabijú rovesníka-podnikateľa bombou nastraženou v aute, bola nemysliteľná. Dnes je to bežná realita (aj v mojom osobnom prípade).
A nesloboda? Nuž, tá dnešná "sloboda" je vykúpená strašnou cenou. "Demokacia"? Končí pred bránami závodu /a parlamentu/. Nie je to demokracia, ale skorumpovaný parlamentný bordel, ovládaný kriminálnou sférou a korporáciami. Diktatúra zbohatlíckych mafií. Značná časť týchto lumpenpodnikateľov predtým parazitovala a rozvracala zvnútra komunistickú stranu. Pripravovala pôdu pre nešťastný puč v novembri 89. Škoda ďalej písať, veď to všetci vieme.I s prihliadnutím na všetky neduhy minulého režimu možno povedať, že to bol zlatý socík.
Môj otec poznal starého disidenta, kt. prežíval svoje posledné roky v chalupe na Slovensku. Mal kontakty na tzv. disidentské kruhy a výborné informácie. Vedel, že sa chystá puč. Vedel, že V. Havel bude prezident, poznal mená viacerých ministrov budúcej "revolučnej" vlády. Bolo to na jeseň 88, rok pred pučom. Vedel, že je to komplot štruktúr v štátostrane a tzv. disentu. Komunistov nenávidel, mal na to osobné dôvody. Ale vedel, že to, čo príde, bude oveľa horšie...

256430

4.11.2011 4:22

komunismus mi porad hodne smrdi

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 174.?.?.?

Reakce na 256430

Komunismus smrdi a ja na ten odpornej pach nikdy nezapomenu.Preci nemuzete ospravedlnovat tezkou politickou represi jen proto,ze dnesni system narazi na mnohocetne problemy.
Budme vsichni moc radi,ze jsme setrasly ten provsivejlej rudej mantl sovetskych soudruhu a snazme se vylepsit nase zivoty a nasi soucasnou spolecnost .
Komunismus pozabijel veliky pocet vlastencu,uvrhl do veznic tisice nevinnych a tem premyslivejsim tipum cloveka jen hazel klacky pod nohy.Urcite na nas cekaji tezke predely,ale navratem k levicacke diktature si nepomuzeme.Cestu je treba hledat v parlamentni demokracii a predevsim se clovek sam musi urcitym zpusobem zaclenit do politickeho procesu sve vlasti.

256530

4.11.2011 10:10

RE: komunismus mi porad hodne smrdi

karkulka59 81.?.?.?

Reakce na 256530

Nemohu nezareagovat. "Komunismus" o kterem mluvite, byl jen jednou z moznych variant, varianta sovetskeho typu (nebo jeste lepe stalinskeho). Na to by se cesti komuniste nezmohli, cesti politici se zmuzou max. na vlezdopr..., v tom jsou opravdu prikladni. 50ta leta byla obludna (a nejen kom. bloku, ale i treba v USA), tesne po valce, zivot cloveka nemel valnou cenu a slo o to, kdo z koho (USA nebo Sovetsky svaz). Ze by cesti (madarsti, polsti...) komuniste neco ridili? Kdykoli se jen pokusili o trochu jiny smer, prijeli tanky ze SSSR a sjednali poradek.

256540

4.11.2011 11:21

RE: komunismus mi porad hodne smrdi

Pavel Krejčí 83.?.?.?

Reakce na 256530

Je nás mnoho, komu komunismus porad hodně smrdí, s mnoha věcmi s Vámi souhlasím, jen ne s tím, že se vše jen demokraticky vyřeší.
Vždyť ty samí komunistický s...e nebo jejich děti sedí nadále na vedoucích místech v parlamentu i ve vládě. A to demokraticky zvolené. To přeci není to pravé jahodové nebo snad ano ?

256549

2.11.2011 8:33

ANO i NE

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Ten úvod článku je moc hezký. V rovině analytické a při zhodnocení současného stavu souhlasím bez výhrad. Opravdu jsme se stali národem prostitutů a prostitutek. Probíhá zde proces psychologické manipulace veřejnosti s využitím médií. Používá se naprosto vše od pohádek pro děti, přes zpravodajství a reklamy až po seriály a filmy pro dospělé. Základním prvkem manipulačních metod je DISOCIACE, která spočívá na vymýcení zažitých hodnot a tradic a oddělení individua od společnosti. V globále jde o rozbití společnosti jako takové. Jde o rozbití toho co tradičně drželo společnost (národ) pohromadě. Současně s tím dochází ke zpochybnění sociálně-pozitivních modelů chování a ty jsou nahrazeny paranoidní nedůvěrou na straně jedné a nekritickou servilitou na straně druhé. V kombinaci s nastavením životních podmínek spočívajících na takovém nastavení příjmů a výdajů, které zejména u "střední" třídy vedou k nutném zadlužování je dosaženo naprostého zotročení obyvatelstva. Po fázi disociační přichází fáze usměrňovací. Přesně stejně se v rámci projektu Monarch programovali (programují) nájemní vrazi a prostitutky. Oddělit od společnosti - zničit vlastní ego (dané rodinou) a nabídnout vlastní alternativu k přežití tj. vytvořit nové "ovladatelné ego". Úplně nejlepší je zajistit aby to ego už odpočátku nevytvářela rodina ale třeba TV channel pro děti. Podobně funguje drill na vojně. Ponížit - zničit dosavadní ego - vyrobit ego nové. Přesně tak to dělají i pasáci. Oddělit od rodiny a společnosti nejlépe s využitím drog a nabídnout "práci", aby bylo na ty drogy. Přesně tak to dělají bankéři. Nabídnout SEN a úvěr k jeho dosažení = donutit dlužníka splácet úvěr v naprosté nejistotě jestli na splátky bude mít i zítra. Dlužník tak bude mlčet a držet krok než aby se systému vzepřel.

256431

2.11.2011 8:35

Kapitalismus ano či ne ?

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

S čím na článku nesouhlasím je hodnocení kapitalismu. Kapitalismus je přirozeným způsobem interakce ekonomických subjektů ve společnosti. Kapitalismus už (z logických důvodů) funguje i v zvířecích společenstvích. Kapitalismus je v podstatě hromadění kapitálu a to má svůj smysl. Jde o zásobení se na horší časy. Sysel, medvěd, včely atd. atd. .. i ti sbírají kapitál aby přežili. Aby přežila komunita. Současně nelze zpochybnit, že schopnější mají větší kapitál než ti méně schopní nebo líní. Co je problémem na současném kapitalismu je fakt, že je to kapitalismus, který již nevytváří stejné možnosti pro všechny. Někdo si ta pravidla upravil pro sebe a ovládá celý systém. Jako hráč s cinknutými kartami. Pokud někdo vlastní majetek a hodnoty, ke kterým se dopracoval vlastní pílí a schopnostmi nelze nic vytknout. Něco jiného je když někdo ony hodnoty vykradl ve spekulativní hře. Něco jiného je, když si někdo přivlastní hodnoty, které nestvořil jako jsou surovinové zdroje nebo třeba půda. Když vnímáme ten hnůj kolem tak to není kapitalismus ve své základní podstatě ale něco jiného. Nazvěme to třeba korporatisvem nebo jinak ale nebojujme primárně proti myšlence kapitalismu. To je cesta do NIKAM. Jakákoliv alternativa postavená proti systému přirozených ekonomických vazeb ve společnosti musí časem zkrachovat viz. socialismus středoevropského typu.

256432

2.11.2011 9:50

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 256432

No jo, o té vaší verzi kapitalismu jsme snili za totáče, ale už tehdy byl kapitalismus někde úplně jinde, což komunisti celkem pravdivě popisovali (přičemž zamlčovali vlastní chyby), ale všichni to brali jako součást propagandy.

Problém je, že poctivý kapitalista je na špatné straně vývojové křivky, jak říká kocour Garfield. Zkrachuje, konkurence ho zničí. Vývoj přece ukazuje, že kapitalismus přirozeně přerůstá v ten korporatismus... Mimochodem, kapitál sbírají i čínští komunisti, taky aby přežili [smích].

256440

2.11.2011 13:16

RE: Kapitalismus ano či ne ?

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 194.?.?.?

Reakce na 256440

No v podstatě souhlas. Jen si myslím, že ten kapitalismus v ten korporativismus přerůst nemusí. Přeroste v něj zcela přirozeně bez existence centrálního dohledu, který definuje principy hry a hlídá jejich dodržování. Živelný kapitalismus s principy neregulovaného volného trhu totiž nesmíme vnímat jako volný trh bez pravidel. Ta pravidla tu být musí. A ta pravidla zde nejsou. A to je problém toho současného kapitalismu. Proto se z něj stal korporativismus. Před rokem 70 to v USA ještě jakž takž fungovalo. Právě ti Číňani myslím přišli na to jak kapitalismus regulovat. Jak hlídat ty principy. Jejich centralistický model je v oblasti ekonomiky (obchodování) poměrně volný. To co se nám na centralismu ze zkušenosti zajídá je hlavně ideový diktát. Pokud tedy já mluvím o centralistickém řízení tak mám na mysli ne totalitu a diktát jedné strany ale spíš centrální dohled nad pravidly ekonomické soutěže. Připravovanou alternativu v podobě centrálního ekonomického dohledu v EU já vnímám ne jako dohled ale právě jako diktát. Dojde k tomu, že vyvolená hrstka lidí ze silných států bude rozhodovat o ostatních zemích a nebude schopna vytvořit stejná pravidla a možnosti pro všechny. Někdo z Německa tedy bude rozhodovat o tom, že Němci a Francouzi budou mít min. mzdu nebo důchody 3 x vyšší než třeba Češi. Blížíme se tedy tomu nejhoršímu možnému řešení. Korporátní kapitalismus, kde platí pravidla hry protěžující elity a to vše utužené centralistickým diktátem, znemožňujícím zpětnou vazbu.

Máte Vy nějaký jiný - alternativní model ke kapitalismu, který by byl lepší a hlavně funkční ? Sem s ním [mrknutí jedním okem]

256451

2.11.2011 13:53

RE: Kapitalismus ano či ne ?

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 256451

velice NAIVNÍ...

První, k čemu každý "kapitalista" v podnikání dospěje je přece MĚNIT PRAVIDLA HRY... Proto nikdy nemůže kapitalismus ani dospět k jinému výsledku, nežli ke krizi, bídě a válkám.
Jakmile někdo získá dominantní roli, odklidí soudce/regulátory z cesty a/nebo je paralyzovat. Na to nikdo nikdy žádný "lék" nevymyslel, nevymýšlí a nevymyslí!

Je úplně jedno, jestli nějaký Bakala spolu/založí, podmázne nebo chytí do chomoutu tři čtyři strany, nebo si pro/volí presidenta, který dosadí předsedy nejvyšších a ústavních soudů apod. Kapitalismus musí vždy zajít na principu maximalisace zisku bez kde ber - a stůj co stůj.

Vložený obrázek

Investoři a majitelé akcií nikdy nekývnou na couvnutí před principy, nebo pravidly apod. Nepleťme si top-management a akcionáře. Nejsou na jedné lodi! Manažer může být postižen ztrátou pozice a kariéry nebo odvoláním investory. Vždy má proto snahu ohýbat pro své přežití právní rámec a "pravidla hry"...

A nasadit si i Ronnieho...k paralyzovani regulace a dohledu...

256455

2.11.2011 14:32

RE: Kapitalismus ano či ne ?

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 194.?.?.?

Reakce na 256455

Velmi moudré MoUdrostraku [smích]

První co napadne Vaše bejby někdy kolem třetího roku života je, že si uzpůsobí pravidla hry podle sebe. To samé napadne Vaši manželku, která se Vás rozhodne v manželství převychovat a totéž může napadnout i Vás ve vztahu k Vaší manželce. Každý živý tvor včetně rostlin se snaží URVAT si z prostoru kolem co se dá. Tím prostorem mám samozřejmě na mysli i ta pravidla hry. Pokud se snažíte vychovat dítě nebo nějak udržet ve společnosti nějaká pravidla hry jste naivní ? No podle Vás jste [smích] Přestanete se snažit a zůstanete pasivní ? To, že účinný dohled nad pravidly hry v rámci současného kapitalismu není nikde vidět neznamená, že není možný.

256458

2.11.2011 16:12

RE: Kapitalismus ano či ne ?

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 256458

Vážený Jeane, netvrdím, že DOHLED není možný. Jen tvrdím, že ne za kapitalismu.

Kapitalismus je SOUTĚŽ kdo/s koho. Není "nastavený" aby ŠKODIL. ŠKODY jsou jen collaterální efekt, stejně jako mrtví při humanitárním bombardování. Nejsou CÍLEM, ale vedlejším produktem. O to je to ale HORŠÍ...protože každý tvrdí, že nestojí za to je eleminovat. Anebo kvůli NIM něco nedělat či měnit...

Typickým příkladem je nynější causa Sazky. Staré židovské rodiny z londýnské City a Brighton Beach se rozhodly, že přes své proxies Kelnera, Vítka & Co. odeberou pravicujícím českým Pepíkům a lídlujícím Máničkám zdroj financování sportu a státního baugetu = zprivatisují zisky.

Aby skutenčně Bohem a Knihou stanovení "zájemci" uspěli, "ztratila/opozdila" se NA SOUDU při přihláškách vyvolaného konkursu jedna z pohledávek protistrany.

Elegantní, jednoduché, bezbolestné... Aby ale tento trik obhájili, museli mít osnovatelé ještě pod palcem odvolací soud.

Nic není pod palbou miLLiard a medií ne/možné... Povězte mi upřímně, kde tady vidíte šanci, aby nějaký "regulátor" mohl zasáhnout?!

Během několika málo měsíců a let budou všechny zisky dříve směřující do sportu a státního budgetu ZPRIVATIssOVÁNY. A neštěkne ani pes. Stejně jako u vodovodů, kanalizací, elektráren, ČSA, České pošty, Lesů ČR a možná že i toho "našeho" Budváááárku[smích]

Až nebude kudy kam, servou se o drobty a "kdo/s koho" za pomoci "obranných" Gripenů, Pandurů a zblblých zbídačených a zverbovaných Pepíků. Vždy tomu tak bylo, je a bude... Za hodného kapitalismu... Jako collaterální (nechtěný, ale tradiční) efekt

256468

2.11.2011 16:38

RE: Kapitalismus ano či ne ?

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 256468

Hezky to MoUdrostrak shrnul a pro dokreslení si dovolím přidat malou glosu:

-- A tak to "ma byt" a tak to je "spravne" (jak říkají kratkymi zobaky sev.Moraváci [smích]), protože a anžto, v kosher Systému, přeci-vá Pravda (a kosher zisky) NEJSOU pro VŠECHNY. --

Když už, tak jen pro TY (zlatým telátkem a jediným správným Bohem) Vyvolené...[smích]

A než zase vysublimuji, Peace se všemi,

jansmith[smích]

256470

2.11.2011 19:10

RE: Kapitalismus ano či ne ?

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 78.?.?.?

Reakce na 256468

Já myslím, že se neshodneme v definici pojmu "kapitalismus". Každý si pod tím představujeme něco jiného [smích] Já v kapitalismu vidím především soutěž v přirozeném konkurenčním prostředí probíhající dle nastavených pravidel. "Kdo z koho" je v pořádku pokud mají všichni stejné šance a možnosti. Možná namítnete, že pokud se spojí více firem vytvoří silnou firmu, které malá firma nemůže konkurovat a mizí tedy ty "stejné možnosti" ale já namítnu, že ta malá firma se může spojit s jinými subjekty a stát se také součástí velkého hráče. V kapitalismu vidím možnost pro schopnější (ne všehoschopné) aby se prosadili a mohli by ze svých schopností získat více než ti neschopní nebo líní. Vidím v něm směnu vytvořených hodnot a kooperaci při rozvoji společnosti. Chybu nevidím v "kapitalismu" jako principu ale v těch pravidlech, která jsou nastavena špatně.

256484

2.11.2011 19:49

RE: Kapitalismus ano či ne ?

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 256484

Vážený Jeane, opravdu se v tomhle velice těžce budeme domlouvat. Vaše víra v "čistý" "konkurenční" "kapitalismus" je reálná.

Já tvrdím, že ne. Asi jako perpetuum mobile, které také může existovat jen v ideálních podmínkách, tak stejně tak FUNKČNÍ kapitalismus může existovat jen ve zbožných přáních. A/nebo jen velice, velice, ale velice dočasně. A to JEN v podmínkách ROZPÍNAJÍCÍHO se TRHU. V podmínkách, kdy jsou generovány příležitosti.

Řekněte mi např. upřímně, jak řešíte vánoční dárky?! Všude je všechno némlich jedno a to samé! Po celém světě! Težko koupit něco, co bude skutečným překvapením. Co obdarovávaný neviděl v Adventu někde na pultě - byť na druhém straně zeměkoule. A nemusel pak hrát u stromku či pančuchy tyjátr, jak je překvapený a jak se mu to líbí...

To je vrcholnou známkou (alespoň podle mne) a důkazem, že jsme dospěli do stádia monopolního a patového kapitaliSSmu. Ze kterého už není úniku, protože jeden "nejúspěšnější" zválcuje a pohřbí všechny ostatní. Svět se přestal "byznysově" rozpínat. Narazil na ohradu. A proto je nynější krise nevyléčitelná - a bez resetující války je to krise definitivní. Místo exploze, zažijeme implozi. http://cs.wikipedia.org/wiki/Imploze Místo INFLACE, nyní se třeseme všichni před DEFLACÍ. A nevíme, jak se jí bránit.

Když se kolegové a přátelé upínají ke mě pro radu, tak jim neradím - kdy a CO "půjde nahoru...".

Vložený obrázek

Radím jim, a sám se spoléhám, na investice a počiny do projektů, které půjdou "dolů" pomaleji, nežli jejich okolní prostředí. A zatím mi to vynáší, protože se moc nejde nesplést...
Vždycky jsem k businessu přistupoval spíše filosoficky. A dokonce jsem ani nechtěl vydělávat - jen se bavit a hrát si. A proto jsem byl "jiný" a míval snadno úspěch tam, kde se jiní mořili a museli tvrdě makat.
Proto i teď pozoruju s pobavením implozi světa okolo sebe. A bavím se a jsem uspokojený... I když hořce...

http://www.ceskapozice.cz/en/business/markets-fina...

256487

3.11.2011 7:40

RE: Kapitalismus ano či ne ?

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 194.?.?.?

Reakce na 256487

No dobře MouDrostraku .. ale jaká je Vaše alternativa ? [mrknutí jedním okem]

256503

3.11.2011 9:48

RE: Kapitalismus ano či ne ?

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 256503

Asi nejsem sám ( nejsem jediný), který Vám neporadí.

Od mladých slyším: " Titanic jde dolů, zachraň se kdo můžeš! ". Nespoléhej se na stát, ani na kohokoliv, a nahrabej si pod sebe, kolik stačíš. A když toho bude dostatek, tak snad VELKÝ RESET přežiješ...

Jakmile se začalo "pravicovat" tzn. dávát Predátorům Bianco Šek na vyplundrování zisků - a zevšenárodnění ztrát, bylo jasné, jak to dopadne. Návody Warrena BUFFETa, aby každý "majetný" dal půlku majetku opět "národu" jsou už velice pozdním čůráním do stepního požáru.

MoUdří, včetně např. Jirky Kunertů tvrdí, že každá kriSSe končilam dosud válkou nebo inflací...anebo obojím. A že to na válku "zatím" nevypadá... Takže bychom měli čekat na inflaci?!

Ale i kdyby iflace přišla, co potom?! Pokud se bude pokračovat "hodným" kapitaliSSmem, sešněrovaným poválečnými nebo poinflačními zlými regulacemi, bude trvat jen několik let max. jednu generaci, nežli hodní hoŠŠi angažují Ronnieho Reaganů a on regulace odstraní. A hodný kapitaliSSmus se bez zlých regulací velice rychle promění opět v něco podobného současné kriSSi (anebo kriSSi z doby před WWII - moc se od sebe ve fundamentu neliší).

Vložený obrázek

Nevěřím v to "dobré" a "samoregulující" v lidstvu. Stále častěji vídávám "NOVÉ" Číňany, Rusy a zejm. Indy po celém světě, opojené konSSumem a svoji koupěschopností. Nevěřím, že si každý, kdo ještě může, utáhne sám kohoutek, aby ostatní přežili.

Podle mne dojde k velké válce o zdroje a energie. Možná nebude rychlá, ale bude jako vír, který nasaje a zatočí se všemi. Pak možná (kdo to přežije) bude mít šanci se zamyslet jak dál...

Zatím se vír točí stále rychleji. Osu nemá daleko od Tel Avííívu.

A proto: Pravicujme, tunelujme a humanitárně bombardujme - dokud je ještě CO!

256505

6.11.2011 15:45

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Pavel123 94.?.?.?

Reakce na 256505

Kdysi jsem čet rozhovor s režizérem Cameronem, tvůrcem poslední verze Titaniku. Jedna otázka zněla, proč je i přes nákladnou snahu zajistit autenticitu dobových reálií, scénář příběhu místy otočen o 180 s.
Jde o scény, kdy na potápějící se lodi, vybavené jen omezeným počtem záchranných člunů, je chudina uzavřena v podpalubí mříží, a boháči se doslova cpou do zbylých člunů. Faktem je, že té osudné noci byla na palubě nezanedbatelná část finanční elity světa. A byli to oni, boháči, kteří ve většině a dobrovolně přenechávali svá privilegovaná místa bezejmenným a chudým ženám a dětem. Cameron odpověděl, že scénář se přepracoval proto, že skutečnému by v dnešní době divák neuvěřil. V dnešní době Sarkoziů, Berlusconů a dalších, je to asi skutečně nepředstavitelné. Svět se mění, a my s ním. A stejně jako kapitalismus urazil dlouhou cestu, urazil ji i komunismus. A stejně jako dnešní kapitalisté už nejsou elitní, vzdělaní lidé se smyslem pro čest a povinnost, nejsou dnešní komunisté už tou původní tlupou zfanatizovaných primitivních mužiků, ovládaných židobolševickým hnutím. Asi by bylo vhodné, vrátit se troch zpět, k nějakým základům. Vrátit některým slovům jejich původní smysl, jiná, jako například čest, vytáhnout z nánosů času zpět na denní světlo, a tyto základy použít pro nějakou novou, všeobecně přijatelnou konstrukci. A jako minimální základ bych viděl výchovu, vzdělání a zodpovědnost za své činy. Ale jak toho dosáhnout, to také nevím.

256679

6.11.2011 17:28

RE: Kapitalismus ano či ne ?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 256679

Já bych věděla. Vymahatelnost práva a rovnost před zákonem se tomu říká.

256683

6.11.2011 18:01

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 256683

Ano, přijatelné a jednoznačné zákony, platné pro všechny. A omezená možnost je modifikovat. Ale jak toho dosáhnout [smích]

256686

6.11.2011 19:17

RE: Kapitalismus ano či ne ?

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 256686

Odpovědnost. Odpovědnost vládců za blbé zákony a normy, tzv. šité na míru, odpovědnost hmotná i trestní, prokázat škodu není až taková šichta. A odpovědnost soudců; když někdo je poškozen rozhodnutím českých soudů a následně je toto zkonstatováno Evropským soudem pro lidská práva a je mu vyměřena hmotná satisfakce - proč by takovéto věci měly být placeny z kapes daňových poplatníků?

256688

10.11.2011 22:13

RE: Kapitalismus ano či ne ?

trautenbr 46.?.?.?

Reakce na 256679

Toto nemůžete Pavle123 myslet vážně. "Faktem je, že té osudné noci byla na palubě nezanedbatelná část finanční elity světa. A byli to oni, boháči, kteří ve většině a dobrovolně přenechávali svá privilegovaná místa bezejmenným a chudým ženám a dětem". To ano, ale dokud nezjistili. že člunů je omezené množství, a také proto, protože nejjdříve věřili, že loď je nepotopitelná, oni se zachrání a díky jejich předem zdokumentované obětavosti vydělají na důvěřivosti lidí po návratu těžký groš. Jestli jste tam byl, a vaše výpověď je autentická, potom nemám žádné argumenty.

256889

12.11.2011 16:51

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 256889

Vaše účast na té plavbě je rovněž vysoce nepravděpodobná, zato vysvětlení toho chování boháčů je s pravděpodobností rovnající se jistotě, jak zní diplomatická fráze obvykle dehonestující protivníka, to je k nim zcela adekvátní... Vždyť přece příčina zbohatnutí má původ ve zločinu a tím i morálka a kapitál jsou protiklady.

A pro ty, kdo sice umí skvěle popsat jak dějiny, tak i současnost společenského dění, ale nemají dost invence jak ten nadcházející civilizační sešup do prehistorie zvrátit, tak těm, a tím méně těm ostatním, nepomůže žádný z negativistických postojů. Zde je co platný jen ten pověstný "selský rozum" v tom, že nejprve postaví všechny nohama na zem v neoddiskutovatelné skutečnosti, že máme co do činění se záměrným stvořením a nejsme dílem náhody. Ta neoddiskutovatelnost je dána ze zjištění, že pyramidy v Gíze jsou obrazem projektu na vznik terestických planet Sluneční soustavy, což nelze než přiznat inteligentní entitě toho schopné. No a protože člověk, coby vrcholný výtvor aplikace inteligence do oživené hmoty, je obrazem svého Stvůrce a kdyby byl sám schopen takového počinu, tak by si nepochybně čas od času ohlídal jak se mu tento počin chová a zda nemá nežádoucí průběh, tak i tento Stvůrce tak činí, byť se zcela odlišným vnímáním času. O tom pak, co je od nás očekáváno jako jako žádoucí, o tom nás docela slušně podrobně instruuje Bible a je na nás samých, abychom prostředkem k tomu určeným, tedy tím co máme mezi ušima a svobodnou vůlí v něm, si to už zařídili sami. V zásadě si tak musíme přiznat bezvýhradnou podřízenost té tvůrčí entitě a jí nám danou povinnost postupného vytváření podmínek nám všem vlastních -rajských i na této planetě. V první řadě dostupností základních existenčních potřeb - bezpečí, teplo, vzduch, pití a jídlo. Všem a nejen bez rozdílu čehokoliv, ale navíc vědomě a cíleně od každého a napořád. Až pak bude čas k bádání "nad nesmrtelností chrousta", lidově řečeno nad píčovinami.

Je nad námi "Damoklův meč" a nevíme kdy a jak dopadne, pokud se své role nezhostíme nejlépe už včera. Jinak nám bude "pozdě bycha honiti". Ta entita nás sice stvořila a má k nám jistě i jistý citový vztah, ale historie zná i její hodně nepříjemné projevy za nechování se podle očekávání. Všichni jsme přece potomky Noe a ten byl až desátou generací po meči od Adama, který sám byl nepříjemně postižen strkáním nosu tam, kam neměl.

256958

12.11.2011 16:42

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Jarmila 88.?.?.?

Reakce na 256679

Přečetla jsem si od Fulforda zajímavý názor, který je docela i uvěřitelný. Že totiž Titanic byl potopen záměrně. A to z toho důvodu, že na něj bylo nalákáno 600 světových finančníků, kteří nesouhlasili se založením FEDu (rok 1912).

Je to zvláštní, že se na té lodi nedodržela ani základní pravidla, aby bylo k mání pro superboháče dostatečné množství záchranných člunů. Dále všude byly lodi okolo a stejně se nemohli dovolat pomoci. Také na vedoucí místo dali starého kapitána před penzí. Příliš mnoho podivných náhod.

Co se týče komunistů, těm dodnes nevěřím ani nos mezi očima. Jenom tiše vyčkávají, a jen tiše čekají, až jim vítězství samo spadne do klína. Jejich předseda Filip rád udával lidi- do StB se přihlásil naprosto rád a dobrovolně. A takovíhle lidi jsou na nejpřednějších místech v KSČM? Děkuji nechci! Nechápu jansmitha, že těmto lidem uvěřil a ještě by je i volil.

256957

12.11.2011 17:34

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 256957

Jarmilo neblbněte i vy. [oči v sloup] StB byla stejná složka státní moci, jakou mají všechny státy světa - rozvědka a kontrarozvědka. Dnes je to u nás BIS, ve VB pořád MI5 a MI6, v USA CIA a FBI, Izraeli Mosad atd., atp. To co se stalo u nás, kdy se tato služba vydala do područí cizím mocnostem, za to by byli všude jinde ve světě odpovědní činitelé postaveni ke zdi, ať je tam, či není zavedený trest smrti. Právě proto, aby se zde mohlo stát to čeho jsme nyní svědky a z čeho se sami už nevyhrabeme do skonání světa, tak právě proto byly a jsou proti této složce vedeny tak zuřivé dehonestující útoky. Oni totiž ti jejich "klienti" nebyli žádní bezúhonní andělé, ale z těch domácích ti, kteří jsou dnes miliardáři, tedy bývalí vexláci, pasáci a podobná sebranka a z těch zahraničních vyzvědači a diverzanti, což je všechno po celém světě zločinným jednáním s mnohaletými tresty. Takže jako jejich stíhač si nemůžete brát servítky a chovat se k nim láskyplně jako tibetský mnich. Tam jde často o život a ta dnešní děsivá kriminalita se zkorumpovanými represivními složkami, ta je toho idiotského poplyšákového postoje důsledkem. Vzpomeňte si na to poté, až vás někdo okrade, nebo znásilní, pokud mu za to budete ještě stát a před tím, než vás něčím migne po kokosu, po čemž už vás hlava bolet nebude a ani se vám v ní nerozsvítí... Tak lze jen doufat, že se vám v tom kokosu rozsvítilo nyní. [velký smích]

256961

4.11.2011 16:15

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Vopice 74.?.?.?

Reakce na 256487

> Když se kolegové a přátelé upínají ke mě pro radu, tak jim neradím - kdy a CO "půjde nahoru...".

A jak hodně zoufale se upínají pro radu? Klečí na kolenou a prosí: "Moudrý Moudrostraku, jediný mezi všemi, kdo všemu rozumí, pomoz nám, obyčejným smrtelníkům, sestup ze svého oblaku a pomoz ubožákům, neboť jedině ty jsi ten pravý mesiáš, který ví o svých kvalitách a skromnost je mu tím pádem cizí."

>A proto jsem byl "jiný" a míval snadno úspěch tam, kde se jiní mořili a museli tvrdě makat.

A dál pokračují: "Ty, který jsi sestoupil z nebe, ty který víš o světě více než Stvořitel, ukaž nám, jak umět vše a bez jakékoliv námahy. Dej nám alespoň kapku tvé nekonečné moudrosti, tvé neuvěřitelné vzdělanosti a ukaž nám, jak hodná komuniSStická Čína zajišťuje bohatství pro každého svého obyvatele."

Tolik samolibosti a narcismu pohromadě se hned tak nevidí... Vojta49 a MoudroSSSSSStrak jsou svými neoddělitelnými protipóly. [bliji]

256559

12.11.2011 17:40

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 256559

Logicky z toho plyne, že "Vojta49" je tvým favoritem. Inu "vrána k vráně...", takže taky exot. [bliji]

256962

4.11.2011 22:42

RE: Kapitalismus ano či ne ?

smutnyklaun 109.?.?.?

Reakce na 256484

Úporně se bráníte faktu,že kapitalismus v současné podobě je prostě nereformovatelný a nutně vede ke stále ničivějším krizím a válkám. Je to systém, kde vítěz bere vše a počet těch, kteří vládnou světu, se stále rychleji zužuje.Dnes vládne světu maximálně několik tisíc ultraboháčů.Idea o rovnosti šancí na startovní čáře je falešný mýtus, který už dávno neplatí.Jediné s čím souhlasím je to, že pravidla jsou nastavena velice nespravedlivě, a to samotnými vládci světa. A na to tento systém právě dojíždí.

256584

2.11.2011 14:24

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Duanitta 62.?.?.?

Reakce na 256451

Kdysi mne zaujala jeden modýlek kolkování peněz, možná se to stalo ve skutečnosti, ale už nevím, je to dávno a nemohu to najít. V jedné (asi) německé obci měli téměř prázdno v kase, nezaměstnané obyvatelstvo, spoustu nedodělané práce (asi jako teď u nás). Nový starosta zavedl měsíční kolkování obecních peněz, tj. označení platnosti peněz jen na měsíc dopředu, a převést do dalšího měsíce, tj. nově okolkovat si každý směl jen určité množství těchto peněz. Každému, kdo, vydělal více, přibyla další starost: do konce měsíce u někoho jiného utratit. Začalo se pracovat jako nikdy předtím, vzkvétající obec jako ze škatulky, obecní kasa se dokonce začala (prý) plnit.
To sice nevím z čeho, navíc obec je na tento model příliš malá, ale základní myšlenka se mi neustále vrací jako funkční. A může to pak být i kapitalismus.

256457

2.11.2011 14:39

RE: Kapitalismus ano či ne ?

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 194.?.?.?

Reakce na 256457

Na toto téma tu už myslím byl celý článek. Já bych pro začátek omezil spekulace vysokým zdaněním. To by znamenalo konec Wall Streetu v současné podobě. Veškeré peníze v bance by musely být podloženy reálnou hodnotou k aktuálnímu datu. Neustálé zadlužování se dá omezit zrušením právní (státní) garance za úvěry. To by přinutilo banky nepůjčovat a na investice by se muselo začít šetřit. Zpomalení růstu ? Jistě .. ale pokud by to platilo po dohodě všude ... já vím .. naivní ale i tak .. Dalším z prvků systémové změny by bylo znárodnění surovinových zdrojů. Jak si může někdo přivlastnit něco co nestvořil ? Jen proto, že to je na půdě (pod zemí), ke které nějak přišel ? To vše je o nahrazení ekonomických axiomů, které nyní bere každý jako nezpochybnitelné přestože dělají z trhu jungli a jsou v zásadě nespravedlivé.

256462

4.11.2011 3:18

RE: Kapitalismus ano či ne ?

čěf 94.?.?.?

Reakce na 256462

Já bych pro začátek omezil spekulace vysokým zdaněním. To by znamenalo konec Wall Streetu v současné podobě.
Já bych pro začátek omezil spekulace (s akciemi) nepatrnou (Tobinovou) daní. I tak by byl výnos gigantický, přinejmenším zpočátku, než by spekulanti začali být zdrženlivější. (Nastal by ovšem další problém: komu patří vybraná daň.)
Konečným řešením by mělo být: chovat se k akciím (= podíl na reálném majetku) naprosto STEJNĚ jako k jiným realitám. Když někdo prodá dům, který drží kratší než určenou dobu (u nás tuším dva roky), stát to považuje za spekulativní prodej a vyměří z něho daň. Akcie téže firmy lze koupit a prodat třeba desetkrát za den a bez danění. Copak je to normální a pro společnost užitečné, desetkrát denně koupit a prodat kus jedné fabriky??
To by znamenalo konec burz v současné podobě, kdy tam 99% účinkujících jsou spekulanti, a staly by se z nich nudné, ospalé a užitečné instituce pro 1% investorů.

256529

4.11.2011 17:44

RE: Kapitalismus ano či ne ?

dub 94.?.?.?

Reakce na 256529

zdaněním nevyřešíte nic, jen změníte formu placení daní.
ale ty finanční instituce to platit nebudou, budete to platit vy jako jejich klient. instituce to v ničem neomezí, budou pokračovat v činnosti dál, jen si do nákladů přidají další položku, kterou promítnou do ceny.
nebo snad chcete tvrdit, že když stát zvýší třeba spotřební daň, že ji zaplatí prodejci? ne, ti ji jen technicky převedou, ale zaplatíte to vy. a chování prodejců a výrobců produktů se nijak nezmění. tak proč si myslíte, že to u finančních daní bude jinak?

256564

4.11.2011 20:17

RE: Kapitalismus ano či ne ?

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 78.?.?.?

Reakce na 256564

My si asi nerozumíme. Já mluvím o takřka 100 procentním zdanění zisku ze SPEKULACE pokud spekulant otočí akcie dříve než např. za 10 let po koupi. Když nebude zisk ze spekulace tak nebude nikdo spekulovat. Proč by spekuloval ? Co by z toho měl ? Že to zaplatí klient. Klient přece nebude platit v systému, kde by měl jistou ztrátu ne ?

Ohledně DPH se jistě shodneme. Ano tu nakonec platí zákazník. Plátce ji pouze vykáže v papírech a promítne do ceny jako náklad.

256577

4.11.2011 21:09

RE: Kapitalismus ano či ne ?

dub 94.?.?.?

Reakce na 256577

v tom případě bych se na danění též vykašlal.
prostě zákony o finančním trhu nebudou spekulaci umožňovat, bude to těžký zločin, jako defraudace, nebo ještě lépe, sabotáž.
veškeré obchody pouze se skutečnými (podkladovými) aktivy, žádné umělé fiktivní virtuální konstrukty.
mnohem jednodušší, levnější a spolehlivější řešení. zkrátka deriváty, nekryté krátké pozice, margin trading (vlastně veškeré leverage produkty) apod. mimo zákon, a je po spekulacích.
ale i to je jen flastr, takové nouzové ošetření akutolem...

256580

2.11.2011 17:24

RE: Kapitalismus ano či ne ?

dub 94.?.?.?

Reakce na 256457

jistě, stačí hyperinflaci a systémově implicitní nadspotřebu přejmenovat (nebo si snad myslíte, že se to od stávajícího systému nějak liší?), a náhle je to funkční model...
ach jo, proč si lidi nejdřív nenasadí mozek, než začnou něco plodit.

256473

2.11.2011 17:57

RE: Kapitalismus ano či ne ?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 256473

hyperinflace znamená velké zvyšování peněžní zásoby
sorry dube ale tady seš úplně mimo mísu
v teorii kazících se peněz se totiž peněžní zásoba vůbec nezvyšuje [mrknutí jedním okem]

256475

2.11.2011 18:32

RE: Kapitalismus ano či ne ?

dub 94.?.?.?

Reakce na 256475

jistě, ale hezky rostou ceny, protože se všichni snaží bezcenný zahnívající hajzlpapír vyměnit co nejrychleji za něco trvalého.
a namísto podpory udržitelného rozvoje a minimalizace nadměrné spotřeby se dělá přesný opak - nakup co největší hromadu šrotu, dokud ten hajzlpapír něco platí.

takže i když nejde o zvyšování peněžní zásoby, výsledné efekty jsou identické. a o to jde.
nehledě na to, že v takovém prostředí si nikdo není schopen nakoupit zboží dlouhodobé spotřeby, protože než na něj našetří, moudří soudruzi na radnici mu z jeho úspor udělají hovno, doslova.
takže děkuji, nechci[smích]
je to totiž jen další ukázka nepochopení podstaty problému - a tím nejsou peníze a jejich množství, ale podstata peněz, jak jsou vytvářeny a čím jsou kryté.
stejná hovadina, jako když moudré dělnické kádry požadovaly zrušení peněz a zavedení socialistických poukázek v domnění, že když se něco přejmenuje, stane se z toho něco jiného[smích]
bon chance

256479

3.11.2011 18:16

RE: Kapitalismus ano či ne ?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 256479

pokud se nezvyšuje peněžní zásoba tak nemůžou ani růst ceny
jen se (dost možná) rychleji točí peníze v ekonomice
resp ceny vzrostou jen u něčeho o co je velký zájem a není to možné dostatečně rychle vyrobit
ale to je přeci normální i dnes že když je po nščem velká poptávka tak cena vzrůstá

dále budu reagovat k poslednímu odstavci
zrušením peněz zanikne trh protože barter je vcelku nevýhodný snad jen barter zboží za práci bude fungovat ale na tom nevidím nic špatného
utopický komunismus může bez problémů fungovat stačí zbavit lidi strachu z nedostatku zdrojů v budoucnu takže je to problém spíš psychologický než socioekonomický
já to vysvětluji na příkladu psa
pes totiž když nějakou dobu nedostane nažrat a pak mu dám plnou misku granulí tak se přežere pobleje přežere pobleje atd dokud je co žrát
pokud ale bude mít v misce granule neustále a nepozná tedy nedostatek tak si občas párkrát kousne a sní jen tolik kolik skutečně potřebuje
tohle je úplně to samé
na druhou stranu za těchto podmínek bude fungovat i kapitalismus nebo jakékoli uspořádání ekonomiky

256512

3.11.2011 18:36

RE: Kapitalismus ano či ne ?

dub 94.?.?.?

Reakce na 256512

nemáte tak docela pravdu, směna zprostředkovaná penězi závisí i na kvalitě peněz.
pokud budou peníze nekvalitní, tak i za jejich omezeného množství je nebude nikdo chtít, a tudíž dojde k nárůstu indexu peníze/zboží, tedy ke zvýšení cen.
když budete mít hnijící peníze, je to jako ekvivalent reálného zboží velmi nekvalitní komodita, a nebudete ji chtí akceptovat, nebo jen s velkou prémií. takže v důsledku hnijících peněz nebude o tyto peníze zájem, tudíž množství peněz požadované za reálnou hodnotu vzroste (cena). takže nejen, že budete mít vysoké ceny, ale téměř nulovou směnu, protože tento hajzlpapír nikdo chtít nebude.

barter je jen jiná forma směny. a v dnešní technologické době není barter žádný problém, protože počítače jsou schopné směnné indexy (ceny - poměry zboží a ke zboží b) evidovat bez problémů, takže v případě čistého barteru odpadají peníze jako účetní zprostředkovatel směny a směna probíhá ve své nejčistší podobě.

jistě, ale nejdřív to lidi musí pochopit. a pak tu musíte mít systém, který je k takovému chování stimuluje, a nikoliv k opaku.

a k opaku je stimuluje i systém hnijících peněz, protože je musí udat za cokoliv dřív, než jim shnijou. navíc jak říkám tento systém znemožňuje produkci zboží dlouhodobé spotřeby. v tomto systému může přežít sedlácká osada, protože lidé pracují v podstatě jen za stravu (za střechu nad hlavou již ne, protože si na ni nikdy díky hnití peněz nenašetří). takový hezký středověký komunální feudalismus. ale větší celek v něm fungovat nemůže.
udělejte si myšlenkvou simulaci tohoto modelu, a když ji uděláte poctivě, budou se vám ježit chlupy nejen na hlavě...

256513

4.11.2011 1:43

RE: Kapitalismus ano či ne ?

čěf 94.?.?.?

Reakce na 256513

a k opaku je stimuluje i systém hnijících peněz, protože je musí udat za cokoliv dřív, než jim shnijou. navíc jak říkám tento systém znemožňuje produkci zboží dlouhodobé spotřeby.
Přeháníte. Jde o vhodné nastavení parametrů. Jestliže za rok ubyde z ušetřené částky jedno promile (nebo i procento), přestanete šetřit na auto a poletíte úspory prožrat, než shnijou? Systém (nepatrně) kazících se peněz je rozumnější, než současný systém bobtnajících peněz (o úroky), které se ostatně také kazí (inflace). Ostatně pro začátek nápravy by stačilo zavést systém nebobtnajících peněz.

256528

4.11.2011 17:36

RE: Kapitalismus ano či ne ?

dub 94.?.?.?

Reakce na 256528

nikoliv pro začátek, ale jako jediné systémové řešení. už se to tu probíralo.
jakékoliv řešení založené na něčím rozhodování je dlouhodobě (a někdy velmi brzy) nefunkční, nikdo není tak chytrý, aby byl schopen vzít v úvahu všechny kombinace faktorů (nemluvě o zneužití pravomocí), takže funkční může být jen systém s vhodně nastavenými parametry, kde nikdo nic neurčuje direktivně (a pozor, některé parametry jako třeba znárodnění přírodních zdrojů patří také do kategorie parametrů systému).

256562

4.11.2011 0:55

RE: Kapitalismus ano či ne ?

čěf 94.?.?.?

Reakce na 256457

Městečko se jmenuje Wörgl a šlo o tohle: aby peníze (oběživo) sloužily, musejí být trvale v oběhu. (Pokud mají někdo enormně víc peněz, než dokážou využít, pak je buď tezaurují nebo s nimi spekulují v globálním kasínu, převládnou-li tyto trendy, nakonec se ekonomika zastaví nebo exploduje).
Experiment byl úspěšný... a proto byl zakázán.

256527

2.11.2011 16:56

RE: Kapitalismus ano či ne ?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 256451

Husákovský "reálný socialismus" taky nějak fungoval, ne sice moc dobře, ale přece. V roce 1989 jsem si naivně, ale zřejmě podobně jako mnoho dalších lidí myslel, že volba zní buď ten poloshnilý husákovský model, eventuálně opravovaný a reformovaný ala socialismus s lidskou tváří, nebo "poctivý" kapitalismus "volné soutěže" s určitými sociálními prvky. Ale volba byla bohužel jiná, reálný kapitalismus už byl někde jinde, ve svém zatím posledním stádiu, které zažíváme teď na vlastní kůži. Tak kdybych měl znovu volit, raději prosím toho Husáka, Brežněva atd..., ve srovnání se zločinci, kteří řídí současný západní kapitalistický svět, to byli jenom neškodní strejcové, kteří to v podstatě mysleli s lidmi dobře (a dělali špatně). Současná vládnoucí elita to zcela určitě se zbytkem lidstva myslí špatně, a jediná naše naděje je, že to nebude umět dělat dobře.

256471

2.11.2011 8:56

Polopravdivá slátanina.

John.B. 82.?.?.?

A já blb z toho ráje ( socialistického) utekl do Kanady. Článek je plný polopravd a propagace socialismu, což je ideologie k oblbnutí mas vytvořená těmi největšími kapitalisty aby zbytku těch menších kapitalistů ukradli majetek a vesele vládli světu.

Střílení z Aurory je krásným příkladem toho jak se to dělá.Tam si dělný lid socialismem opravdu polepšil.

A co se týká výčtu těch profesí tak podle autora KGB žádné nájemné vrahy neměla a těch 30 milionů lidí umřelo předčasným stářím.

256433

2.11.2011 9:56

RE: Polopravdivá slátanina.

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 194.?.?.?

Reakce na 256433

Vy jste utekl ze socialistického "ráje" a jelikož nemáte s tím současným českým rájem přímý kontakt, tak žijete v iluzi, že ti komunisti dostali na frak a v zemi vládne démokracie pod vedením pravdy a lásky zosobněné postavou velkého hůmanisty Václava Havla [smích])))

Prdlajs. V zemi dál vládnou ti bolševici a používají k ovládání mas stejné metody jako dříve. Jen jsou jinak maskované a rafinovanější. Oni ti tzv. pravdoláskovští démokraté jsou ve spojení s těmi "bolševiky" v jůesej nebo v té Vaší Kanadě, kteří usilují o vytvoření dalšího totalitního a centralisticky řízeného světového "ráje". Snad je alespoň v té Kanadě dokážete identifikovat ..

256441

2.11.2011 10:30

RE: Polopravdivá slátanina.

Atilla 212.?.?.?

Reakce na 256433

Lidi to je debilek,,,,,

256444

2.11.2011 18:02

RE: Polopravdivá slátanina.

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 90.?.?.?

Reakce na 256433

tys prostě jen utekl ze socialismu do socialismu
žádný kapitalismus totiž nikde na světě není
ty dva systému u nás před a po roce 1989 se liší jen prostorem jaký zaujímá trh ničím jiným jsou SKORO TOTOŽNÉ i za husáka existoval trh existovali neoficiální živnostníci (chodilo se makat na "melouchy"[mrknutí jedním okem] existovalo soukromé vlastnictví výrobních prostředků (takové kladivo nebo šroubovák byly pro ty meloucháře výrobní prostředky) apod ten systém byl de facto stejný jen byl všemožně zdeformovaný
dokonce se dá paradoxně říct že normalizační "komunismus" byl pravicovější než všechny vlády po listopadu pokud se na to podíváme z pohledu hospodářské a rozpočtové politiky tak jednoznačně
dokud tohle nepochopíš tak nejsi abysolutně schopný se na podobné téma bavit [mrknutí jedním okem]

256477

3.11.2011 10:07

RE: Polopravdivá slátanina.

Bubeník Bubenikivo (zavináč) seznam (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 256433

Nemáš pravdu. Autor však ano. Autorovi vadí dnenší "bordel" v porovnání s minulostí. A tam má pravdu. Kamarád Švýcar mi před týdnem řekl. Já bych volil komunisty. Ten váš kapitalismus je jen jako. Všude v ČR vidí bordel, sokromé podniky jsou investovány státem-EU fondy. Nic nám nepatří, ač to bylo z našich peněz, zisk jde do zahraničí, kurupce, skandály atd.

Doufám, že se na stará kolena nevrátíš domu. Nic zde "zadarmo" jako některé náročné operace, zuby atd. již určitě nenajdeš!

256507

2.11.2011 9:01

zadna odpoved

vaclaus 84.?.?.?

Pan Nevaril jen prazdne a mnohoslovne mluvi. Odpoved zadnou nedava. Vrcholem je poznamka pana editora, ze mu je clanek prilis "levicovy". Tajemstvim uspechu komunistu nebyla jejich inteligence, ci schopnosti. Tajemstvim byl system, ktery nasemu hospodarstvi zajistoval stabilni trh - RVHP, zejmena trh SSSR. Dale to byly vysoke dane, tzv. odvody ze zisku (75%, banky 85%). To znamena, ze temer vsechny zisky sly do statniho rozpoctu a z nich se financovalo potrebne, investice se planovali. Nebylo treba se prilis zadluzovat a bolsevek skoncil svoji existenci s asi 1 miliardou dolaru dluhu. Pracovalo se s realnymi, existujicimi penezi. Kdyz se SSSR dohodl s USA o ukonceni studene valky, dal USA a Zapadu jako pfand vychodni Evropu. Zapad, trpici neustalou(sustainable) krizi z nadvyroby se toho chopil a dosadil u nas do vyznamnych politickych funkci predem vybrane lidi, vyznamne egomany typu Klaus ci Havel. Zavedl pro ne i imunitu "na vecne casy". A pak nam sebral vsechno co bylo opravdu lukrativni - banky, maloobchod, pivovarstvi, vodne-stocne, plyn atd. Dale nam zde zavadi socialni system napadne podobny tomu co je v USA. Ze se z toho nekdy dostaneme je nepradepodobne. Proti zkusenym anglo-saskym vrahum byli soveti neco jako hodna babicka.

256434

2.11.2011 9:36

RE: zadna odpoved

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 256434

Každý si vzpomíná na dobu minulou tak, jak ji zažil, každý má svou zkušenost. Ale většina lidí přemýšlí o době minulé tak, jako by před ní nic neexistovalo. Mí rodiče vyrůstali za první republiky. Otec v rodině malého sedláka, matka v rodině dělníka a v době krize, nádeníka. Jejich vzpomínky nebyly nejkrásnější a i když jsme nebyli právě majetní, byly jsme čtyři děti a otec posléze v invalidním důchodu, tak neustále nám rodiče připomínali, jak jsme na tom dobře narozdíl od nich. Matka vzpomínala, jak dědovi platili, když měl práci, zmrzlými brambory, jak posléze dělal nádeníka, aby se uživili a její matka příležitostně šila, jak ve čtrnácti musela jít sloužit, místo do školy, do které by ráda chtěla, moje teta plakala, když jsem ji v Čechách navštívila, že ve čtrnácti musela jít sloužit do Čech a domů už se nevrátila. Pamatuji si chalupu mých prarodičů, když jsem byla malá,byla naprosto primitivní, ale za totality si chalupu vylepšovali, i když pracovali oba v JZD a a pak žili z důchodu, takže nakonec to bylo k žití, i s koupelnou. Naši nadávali na komunisty, ale v listopadu měla moje matka z té revoluce, jak říkám, revoluce Nováčků, trauma a já ještě větší,bylo mi jasné, kam to směřuje. Nechápu většinu, po tom, co jsem slyšela z přenosů z Prahy a četla v tisku, bylo vše naprosto jasné. Mimochodem, i já jsem pracovala v JZD a jak je známo, členové JZD daně neplatili, co vydělali, to měli. Ale i ve starých filmech je jasně vidět, jak obyčejní lidé žili před únorem, ta bída je tam docela zřetelná. Pamatuji i jak bydleli mí spolužáci ve škole, koupelny a splachovací záchod měl málokdo a to se týkalo i činžáků. Jinak, dobytek ani pole nám nevzali, asi v padesátém pátém můj otec všechno prodal, protože sedlačinu nenáviděl.

256437

6.11.2011 11:43

RE: zadna odpoved

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 96.?.?.?

Reakce na 256437

Takove zkusenosti ma mnoho lidi.Bohuzel propaganda Svobodne Evropy, kterou lide po vecerech potaji poslouchali, licila Prvni republiku jako raj na zemi, coz byla obycejna lez.Kazdy drobny zivnostnik(remeslnik, rolnik) na vlastni kuzi zazil trauma hospodarske krize, ke ktere se pak pridalo trauma narodnostni, vyplyvajici z uspesnejsi hospodarske politiky socialistickeho Nemecka.Cesti komunisti udelali spoustu chyb, ta nejvetsi byla, ze zavedli tridni nenavist jako formu reseni hospodarskych obtizi.
Budiz jim slaboua omluvou to, ze v dobe, kdy provadeli nejtvrdsi represe, byl v jejich cele enormni pocet Chazaru.

256673

2.11.2011 9:38

RE: zadna odpoved

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 94.?.?.?

Reakce na 256434

Nevyčítal bych autorovi, že nenabízí odpověď, sám ji také neznám. Článek jsem nedokázal přečíst podrobně, protože zhruba to, co autor píše, vím už dávno. Že to u nás jde do háje, je částečně i vina našich volících spoluobčanu, kteří, jsa vyčuránci a zmrdi, navolili vyčuránky a zmrdy ještě větší. Změna politického systému je mimo naše možnosti, ale se slušnou a poctivou politickou elitou by se nám zase tak zle nevedlo i v rámci stávajícího systému.

256438

2.11.2011 10:17

RE: zadna odpoved

Jarmila 88.?.?.?

Reakce na 256434

Autor článku příliš vychvaluje socialismus, ale je třeba si uvědomit všechny souvislosti. To znamená hlavně to, že světu vládnou již několik století tzv.“velcí hráči“, kteří určují všechna pravidla hry ve světě a SYSTÉM, v jakém lidé budou žít. To, že v socialismu existovaly lepší poměry než v současném krajně prohnilém zločineckém mafiánském kapitalismu nebyla zásluha komunistů-poskoků, ale opět jen hra velkých globálních hráčů. Ti se rozhodli, že po jimi zavedené bolševické ruské revoluci, rozdělí svět neprodyšně na socialismus a kapitalismus a že budou sledovat oba systémy. Režim socialismu byl tedy jakýsi pokus o vytvoření NWO. Tento jejich komunistický experiment trval 40 let a zdá se, že se jim nezdařil, nebyli s výsledky spokojeni, proto se rozhodli tento nevydařený experiment zrušit.

Autor článku se patrně domnívá, že kdyby většina lidí teď zvolila ve volbách komunisty, že by se opět vrátil ráj na zemi. Jenže bohužel by tomu tak nebylo. Musí mít stále na paměti, že život lidí neurčují nějaké přiblblé vylhané volby, ani cinkání klíči na náměstích, ale ta vládnoucí globální světová „elita“, ti velcí hráči za oponou, kteří si světem dělají co chtějí.

256443

3.11.2011 2:42

RE: zadna odpoved

lindsay 116.?.?.?

Reakce na 256434

Je velmi malo zemi na teto planete ktere se se nopoddali temto zlocincum. Jsou bombardovany na padrt a jejich ptavoplatni presidenti jsou bud obeseni ci umlaceni a sexualne zavrazdrni. co je to za svoloc neni nutne poukazovat jeden program na TV na to bandu"revolucionaru+ v Lybii stacil. A ti co jsou za to zoodpovedni v Evrope ci USA jsou naprosto v stejne zumpe

256500

2.11.2011 12:11

myšlení přírodních národu

fohat 88.?.?.?

podle přírodních národu praktikuji život v duchodu,tak zvaně odevzdaný,to znamená pořád stejný,jako v dobách pracovního procesu.Byly příležitosti si nahrabat majeteček navíc,ale neudělal jsem to,bral jsem vždy jen tolik,kolik jsem potřeboval.Tato zkušenost ukázala,že predátoři,co si nahrabali navíc,měli problémy,zdravotní,partnerské,nakonec finanční.Zduraznuji,že vesmírná harmonie mě,ani rodinu nikdy nenechala ve štychu,finančním,partnerským,či ve výchově potomka.Vše do sebe zapadá bez žádných otřesu,ačkoliv okolo je problém na problém. Zazobaný stavitel postavil vilu v třicátých letech,měl jedináčka dceru,která mě kdysi prováděla pokoji,modrý,zelený,atd.Poslezé šlapala chodník,nebot za soudruhu z běžného platu neutáhla standart,co ji nabízeli kdysi rodiče.Po její smrti na rakovinu se rozhádaní pozustalí nedohodli,vilu obsadili bezdomovci,posléze vila vyhořela a dodnes straší jako memento do okolí.

256448

2.11.2011 13:58

Dobrý

Duanitta 62.?.?.?

S radostí chci autorovi opět pogratulovat k výbornému, čtivému a sdělujícímu textu, stejně tak jako k minulému "Nemocný kapitalismus..."
Kromě toho, že s tím obsahově naprosto souhlasím, tak oceňji, že je to psané krásným jazykem, jasně, nevulgárně přesto pádně, chytře i se srdcem, tyto věty by dobře zněly na pouličních demonstracích.

256456

2.11.2011 14:33

RE: Dobrý

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 256456

Dobrý je slabé slovo. Tento text je excelentní. Ano. Je excelentní ukázkou propagandy. Autor se zřejmě v minulosti živil psaním úvodníků do Rudého práva. A dnes se mu po tomto dobrém bydle stýská. Tak dělá co může, aby se ty "zlaté časy" vrátily.

Co je tím znakem kvalitní propagandy? Třeba věta

> jen 45 % lidí si myslí, že dnešní kvalita života je lepší než byla před r. 1989.

Autor nelže. On nám jen maličko zatajil, že v rámci tohoto průzkumu celých 14% lidí soudí, že lépe bylo před listopadem. A zbytek respondentů to pro své mládí nebo z jiných důvodů nechce nebo neumí posoudit. Co to znamená? Poměr výslovně spokojených k výslovně nespokojeným je 45 : 14. Že tato formulace přece jen lépe vystihuje pravdu o spokojenosti lidí? Samozřejmě. Jenže autorovi přece o pravdu vůbec nejde. On se z nás snaží dělat blbce stejně, jako to činíval v dobách, kdy psal ty své "radostné" úvodníky. [velký smích]

256459

2.11.2011 14:55

RE: Dobrý

hc 84.?.?.?

Reakce na 256459

Autor byl za minulého režimu ekonomickým poradcem vlády. Četl jsem jeho výpověď v knize Záhady 17. listopadu a tam píše, že sám pád Jakešova režimu vítal a dokonce cinkal klíči... A že se za to dnes stydí. Jeho názory nejsou adorací minulého režimu, ale odsouzením toho současného.

256463

2.11.2011 15:42

RE: Dobrý

Duanitta 62.?.?.?

Reakce na 256459

Můžeme se zde spousta lidí shodnout, že se máme lépe, než před listopadem, pokud půjdeme po linii, kolik co stálo a kolik za to koupíme spotřebního zboží.
Jenže JE TO NA DLUH milý Vojto, a díky práci lidí v Číně a ve třetím světě.
Co je lepší?????
Žít si za svoje? Zkuste z toho co máte uhradit své dluhy i svůj podíl na dluhu státním. Byl byste mrtev.
A vzpomeňte po revoluci, když vyletěly ceny, a ještě sem nedolehlo čínské konkurenční zboží.... byla jsem malá ale pamatuju, že moc žít nešlo. Prostě "dobře a za naše vlastní peníze vlastníma rukama" to současný kapitalismus záhadně neumí. Tzv. "dobře" začalo být až s rapidním nárůstem mezd za socanů, s rostoucím dovozem z Číny, ale to může všechno vzít a své během chvíle.

256467

2.11.2011 17:55

RE: Dobrý

Vopice 77.?.?.?

Reakce na 256459

Možná máte pravdu, nicméně to, co tu obvykle píšete vy, to je propaganda na n-tou a daleko to svojí hloupostí a naprostou absencí schopnosti posoudit realitu předstihuje jakékoliv bolševické úvodníky. [chechtot]

256474

2.11.2011 18:15

RE: Dobrý

R. Kovanda 87.?.?.?

Reakce na 256459

Zkratka a dobre, autor je byvaly komunisticky papalas a tak si prece nebude kalet na hlavu. Lhat a prekrucovat statistiky by ovsem nemel.

256478

2.11.2011 23:57

RE: Dobrý

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 256478

Díky pánové HC a Kovando za potvrzení mého odhadu. Jako ekonomický poradce vlády v ČSSR patřil soudruh Nevařil k horním deseti tisícům. Měl tedy k dispozici špičkové zdravotnictví v Sanopsu, nejmodernější průmyslové zboží z Tuzexu, výběrové potraviny z Vládních prodejen, devizové přísliby a s nimi cestování po světě, služební T603 s řidičem, protekci pro sebe i svou rodinu na každém kroku, ... A v devětaosmedesátém – šmytec. Už se nedivím, že řičí nenávistí a mermomocí by chtěl zpět vše, oč přišel. Marně.

A teď pár překvapivých faktů pro slečnu (paní?) Duanitu. Co myslíte? Kdo může za český státní dluh? Je to kapitalismus? A nebo stát? Stát je kapitalismus? Ani z leknutí. Stát je dnes mladá dámo socialistický moloch, v němž nikdo za nic neodpovídá. Z toho, co zaplatí za Vaši práci Váš kapitalistický zaměstnavatel skončí v jeho spárech 80%. Ne nespletl jsem se. Slovy osmdesát korun z každé stovky, vynaložené podnikatelem na zaplacení produktivní práce, uloupí stát. Strašné, že?

Státní finance (nejen našeho státu) se tak staly ceněnou kořistí. Za socialismu směli dojit stát jen prokádrovaní soudruzi. Prostě KSČ si pořídila na dojení státu monopol. Vzpomínáte na komedii Jak básníci přicházejí o iluze? Tam byl dojič socialismu dokonce ukázán. Nikdo nevěděl co vlastně dělá, ale už si nadojil na vilu, auto a mlejn na Sázavě. Když některý z tehdejších dojičů udělal chybu, kvalitní cenzura zabránila tomu, aby se o tom lidé dozvěděli. A tak byl ten socialismus na pohled selankou, v níž se nekrade.

V listopadu tento monopol KSČ padl. A dojit může dnes demokraticky každý lump. A protože zbohatnout je strašlivě lákavé, budou státní rozpočet, ČSA, ČD, ČEZ, velké státní nemocnice, ... dál dojeny jak o život. Dokud se za dojení nezačnou sekat ruce. Ovšem dojení státu NENÍ kapitalismus. Je to ovšem ceněné téma pro novináře. Bulvár se zprávami o dojení jde na dračku.

Třešnička na závěr. Věděla byste, kolik činí úspory českých domácností u bank? Myslím v současnou chvíli? 1,5 bilionu korun! Nepřipomíná Vám ta částka něco? Třeba náš státní dluh? Ne, netvrdím, že ty naspořené peníze jsou nakradené. Jen se Vám snažím ukázat, že peníze obvykle nikam nemizí. A náš státní dluh by šel snadno a okamžitě zaplatit. Samozřejmě teoreticky. [smích]

256495

3.11.2011 9:57

RE: Dobrý

Duanitta 62.?.?.?

Reakce na 256495

Nesmíte po mě chtít zázraky, jsem jen matematicko-fyzikální omezenec, nevybrala jsem si to, barvitosti psychologie lidské společnosti a historie zde rozumí lépe jiní, tak se do toho snažím nemotat. Každému přijde nejdůležitější něco jiného, mě přijde zakopaný pes v toku peněz, na víc nemám (hlavně čas), ale mě to skutečně přijde, že je to trefa.
Pro mě, účetního omezence se liší kapitalismus od socialismu opravdu jen tím tokem peněz, že v socialismu byl hladký oběh peněz a peníze se nesměly příliš hromadit, v kapitalismu ne, tam se z ničeho vytvoří dvojice peníze a dluh, a už se nesetkají, hromadí se každý jinde.
Zdroje finančních průšvihů vidím 1. v akumulaci peněz, která je jedinou příčinou zadluženosti 2. v nevyrovnanosti obchodní bilance vývoz/dovoz, která se vymstí globálně i exportním velmocím, tedy i nám, co otročíme světu v automobilkách a sami nemáme nic.

Na Vaše otázky...
Za český dluh může hamižnost superziskových subjektů, jedno jestli bank, firem či jednotlivců. Těch 80% jste vzal kde? Před slevami z hrubé mzdy to dělá 65% (ale tam je to problematické sčítat), ze superhrubé 48%, a ještě k tomu před slevami (historicky jde o ekvivalent životních výdajů). Za socialismu se dojilo trošku, jestli závidíte mlejn na Sázavě, tak materiál na barák si kradli lidé i obyčejní. Socialismus si nehrál na to, že se tam nekrade, ale šlo to hůř. Píšete trochu nekoncepčně, a myslím, že by se Vám dobře nastavovalo zrcadlo..

Líbí se mi Vaše poslední věta, a doplňuji, že domácnosti mají i dluhy, také cca 1 bil. korun. Kam se Vám to ztratilo? Ale nevadí, v zásadě uvažujete asi dobře, peníze minus dluhy = konstanta původně emitovaná. (CZK+dluhyCZK jsou i zahraničí a v různých formách cenných papírů).
Zdraví částicovo-vlnová Duanita [smích]

256506

3.11.2011 23:04

RE: Dobrý

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 256506

Blahopřeji Vám ke špičkovému vzdělání, Duanito. Ostatně je patrné z Vaší pěkné češtiny. O to víc mě mrzí, když vzdělaná a nejspíš i půvabná mladá dáma tak snadno podlehne. Podlehne vylhané propagandě starého bolševického aparátčíka.

K věci. Kde jsem vzal těch 80%? Zkuste se na chvíli převtělit do pozice pana Jančury (Student Agency). Právě jste se rozhodla zřídit novou autobusovou linku. Přijmete na ní personál. A ten musíte vybavit výrobním prostředkem. V ceně nového autobusu zaplatíte státu DPH. Také silniční daň. Z natankované nafty zaplatíte krom DPH i nehoráznou spotřební daň. Pak si ještě zaplatíte dálniční škatulku a můžeme vyrazit. Teprve po měsíčním ježdění jsme u mezd. V odvodech, které z nich platí zaměstnavatel se očividně vyznáte. Ovšem to ještě stále není pro kapitalistu konečná. Zbyde-li koncem roku po odečtu nákladů nějaký zisk, odvede z něj státu další peníze.

Co zaměstnanci? Daně a odvody z hrubé mzdy jsou jasné. Zbytek obvykle utrácíme. Nehorázná spotřební daň z tabáku, alkoholu a motorových paliv nás připraví o část vydělaných peněz. DPH o další. Daň z nemovitosti, daň dědická, daň darovací, místní poplatky, ... Státem uloupenou část z každé vynaložené stokoruny dokonce někteří ekonomové odhadují až na 85 Kč. Exaktně ovšem vyčíslit nelze. Penězovody do státu jsou dobře ukryty v nepřehledné houštině zákonů, vyhlášek a předpisů. Prostý člověk je proto obvykle v souhrnu nevidí.

Ještě maličko k rozdílu mezi socialismem a kapitalismem. Kapitalismus vyznává jako svou nejvyšší hodnotu svobodu. Třeba i svobodu akumulovat kapitál. Socializmus stojí na jiných pilířích. Prvním je třídní boj. Druhým zespolečenštění výrobních prostředků. Když tyto dva eufemismy přeložíme do běžné řeči, požaduje socialismus likvidaci skupiny lidí (třídy údajných vykořisťovatelů). A loupež jejich majetků. Základními ideovými východisky socialismu jsou tedy vražda a loupež. Proto si velmi vážím toho, co dnes máme. I přes všechny problémy a nedostatky kapitalismu. Ve srovnání se zrůdností socialismu je to i tak ráj na zemi. Věřte zkušenému. [smích]

256524

4.11.2011 9:40

RE: Dobrý

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 256524

Duanitta má, samozřejmě pravdu Vojto, náš velký pravicující cvičiteli! Jsem moc rád, že se tady objevila[smích]

Je dokonce NEŽÁDOUCÍ, aby měl pan hodný Jančura snadné zřizování nových linek. Každá jeho "prosperující predátorská linka" stojí likvidaci několika desítek spojů v zapadlých regionech.

Pan Jančura a Vy (a Vaši Apologetové TRHU) totiž chcete jen privatizovat ZISK - a znárodňovat ZTRÁTY. Každý ústup Jančurovi, znamená menší výkon a zisk Českých Drah nebo jiných nepredátorských přepravců. A ti pak v reakci musí za zisk přenechaný a "vysoutěžený" nájezdem pana Jančury, zlikvidovat své linky do zapadlejších obcí a regionů.

Kdo zažil, jak vypadá "regionální" ne/doprava v JůYsEj, Eustrélii či jinde, ví co mám na mysli. Vznikají neživoucí a zbídačené vylidňující se Zapadákovy, kde dávají lišky dobrou noc.

Proto je důrazné držení pana Junčury na oprati (vysokými daněmi, přerozdělováním, mzdovými náklady...) může česká maloměsta a vesnice na chvíli zachránit.

Vložený obrázek

Ne náhodou VŽDY v pravicujících diktátorschipech i rozvojofkách vznikají během pár měsíců max. let ghetta v metropolích - a vymírající hnízda s dožívajícími starými lidmi v provinciích.

Tenhle pohled ale Vojtovi, horlivému čtenáři Hayeka, Friedrich von a slavných Pouček Prof. Big Toonnela z Hradu nejde pod nos.

Ve zlé socialistické VYSOCE přerozdělující Skandinávii je dnes jediné skutečně prosperující místo na světě. Bez ohledu na OBŘÍ stát, moc politiky a nepravicující oVčany...

256538

4.11.2011 10:14

RE: Dobrý

Duanitta 62.?.?.?

Reakce na 256538

Děkuji,
Jančura ale má jednu zásluhu, ukázal, jak důsledně jsou ČD tunelovány. Občas plácá z cesty a nelze mu věřit všechno, ale konkrétně by mně zajímalo proč tvrdí, že byla dosud linka Praha Ostrava pro ČD prodělečná. To musel někde vidět. Jestli to byl nějaký účetní trik kvůli tunelování.
Hysterická reakce ČD se mi moc nelíbí.

256541

4.11.2011 10:36

RE: Dobrý

MoUdrostrak 90.?.?.?

Reakce na 256541

Samozřejmě souhlasím, že tunelování není nic pro dobro věci. Na druhou stranu si musí čeští pravicující oVčané i rozmyslet, co chtějí?!

A) Kvaziefektivitu v pár centrech - a okolo naprostou bídu - jako je to všude v Africe nebo rozvojovkách.
B) Skutečně solidární společnost, kde jeden chápe, že nemůže jet do Ostravy jen za režiji a minimální zisk, protože se ještě musí z části (anebo potom z daní) dodotovat nějaká místní lokálka.

A naprosto souhlasím, že celá česká "ekonomika" je cedník, do kterého sponsoři politiků navrtaly obří díry.

Jančura ale není řešení. Jančura je jen element, který s přibývající silou ještě víc zhorší stav země. A nic dobrého nikomu (kromě zisku pro sebe) nepřinese.

Východiska jsou jen omezená:

1) Buď bude jen privát (a bez dotací) - a země Česká plná ghett a vylidněných Zapadákovů.

2) Nebo Jančurové (a zisky jim) na všech profitních tratích. A z daní ostatních dotované ostatní NUTNÉ a životně důležité spoje.

3) Nebo solidární rozvrstvení mezi privát a dostatečně velkou a účinnou společnost, svázanou poskytovat (a přerozdělovat zisk) ve prospěch okrajových tratí a linek.

Ne náhodou se v hodných pravicujících JůYsEj musel místo naprostého liberalismu ustavit AmTrak. A ve Švýcarsku není vše zprivatizováno, ale působí vedle sebe jak lokální soukromé trati, tak i SBB.

256542

5.11.2011 8:50

RE: Dobrý

Olas 78.?.?.?

Reakce na 256542

Východiska jsou jen omezená

Dovolím si východiska doplnit dalším bodem:

4) Co takhle požadovat, aby politické strany a nejen politické, ale rovněž církve a další pseudosdružení fungovaly pouze z členských příspěvků bez jakéhokoliv latentního sponzorství a tzv. darů. Domnívám se, že by tak rázem prořídly řady dosavadních sympatizantů.

Určitě je to nereálné, ale zamyšlení se nad tím je výživné. Proč jako nestraník mám přispívat na něco nebo někoho, kdo mi nejen nepomáhá, ale naopak mě omezuje a z moji byť nechtěné finanční spoluúčasti luxusně profituje.

A ještě maličkost. Velmi mě pobaví, když mi někdo komu je už 35 let vysvětluje jak to bylo např. v roce 1968. Připouštím, určitě jsem něco propásl. Kdybych v pivovaře válel sudy jako např. humanista kulisák, mohl jsem mít i já Mercedes.

No už dosti....

256602

4.11.2011 15:56

RE: Dobrý

Vopice 83.?.?.?

Reakce na 256524

Číst tyhle slizké, podlézavé a zároveň manipulativní slátaniny, to chce už pořádně odolný žaludek. I když na druhou stranu oceňuji, že se Vojta označil sebekriticky za starého bolševického aparátčíka, to už chce také kus odvahy. A ano, je to prolhaná propaganda, co zde úlisný Vojta šíří svým nezaměnitelným způsobem. Opravdu nechápu, jak někdo může smíchat dohromady tolik nesouvisejících věcí a vydávat to za jeden celek.

Nefungující a byrokratický stát vůbec nesouvisí s nějakým socialismem a kapitalismem. Dokonce ani vymahatelnost práva s tím nesouvisí. Dokonce ani morálka s tím nesouvisí. A dokonce ani inteligence obyvatelstva s tím nesouvisí.

Ale vysvětlit tohle starému bolševickému aparátníkovi není možné, neboť jeho myšlení je jednou provždy deformováno přečtenými poučkami. Selský rozum? Nikdy nebyl. [bliji]

256556

4.11.2011 0:16

RE: Dobrý

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 256506

2 Duanitta - bacha na některé argumenty Vložený obrázek
viz zde hezký popis technik manipulace

Vložený obrázek

256526

4.11.2011 8:38

RE: Dobrý

Duanitta 62.?.?.?

Reakce na 256526

Pani Blažková, díky za upozornění. Nevím jestli jsem těchto věcí vedomě schopna, podvědomě to nevylučuji, možná něco z rodinných vzorců chování.. , každopádně teď z toho na mě padá paranoia. Zkusím více naslouchat, méně žvanit, Vám přeji krásný den.

256536

4.11.2011 9:21

RE: Dobrý

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 256536

Pani Duanitto, to nebylo o vás, ale pro vás.

Je naprosto normální, pokud se chcete nějakým způsobem představit v takto anonymním fóru, já sama sem chodím někdy od roku 2005 a tak mám o některých niccích zde i komplexnější představy, s některými jsem se i setkala osobně.

Já sama sem píšu o svých osobních zkušenostech, tudíž spousta lidí tu o mně určitě má taky určitou představu.
Takže klidně pište o vašem vzdělání, mne naopak váš rozhled v těchto oblastech fascinuje.

Ale právě proto, že to tady sleduju už pár let, tak si o některých zde i myslím svoje. A někdy se i bavím tím, že právě způsob argumentace si takto sama pro sebe "analyzuju", zejména pokud se někteří diskutéři nezabývají obsahem článku, ale pouze napíší něco ve smyslu "autor je blbec" aniž by svá tvrzení zdůvodnili, popřípadě osobně zaútočí na svého oponenta v diskusi argumenty, které s tématem diskuse nemají pranic společného jako např. "vy nulo, co vy jste v životě dokázal(a), že se opovažujete zpochybňovat teze pana ministra XY".

Ostatní způsoby zcestné argumentace jsou v onom odkazu. [cool]

Omluva za OT editorovi.

256537

4.11.2011 9:59

RE: Dobrý

Duanitta 62.?.?.?

Reakce na 256537

Aha, tak to se mi ulevilo, já si na oplátku velice vážím Vašich příspěvků, a vůbec všech přispěvatelů zde. Jsem tu chvíli, ale stačilo mě to hodně změnit, za což děkuji všem ...
(a už svou osobou nechci víc zdržovat [smích] )

256539

4.11.2011 12:04

RE: Dobrý

hc 84.?.?.?

Reakce na 256495

>Díky pánové HC a Kovando za potvrzení mého odhadu. Jako
>ekonomický poradce vlády v ČSSR patřil soudruh Nevařil k
>horním deseti tisícům. Měl tedy k dispozici špičkové
>zdravotnictví v Sanopsu, nejmodernější průmyslové zboží z
>Tuzexu, výběrové potraviny z Vládních prodejen, devizové
>přísliby a s nimi cestování po světě, služební T603 s
>řidičem, protekci pro sebe i svou rodinu na každém kroku, ...
>A v devětaosmedesátém – šmytec. Už se nedivím, že
>řičí nenávistí a mermomocí by chtěl zpět vše, oč
>přišel. Marně.

Podle sebe soudím tebe, že? Řekl jste hodně o sobě, nic o něm. Já ho neznám, ale vaše představa, že každému záleží jedině na svém primitivním hmotném prospěchu je chybná. Jste vadný a tragédií je, že takoví jako vy tu mají hlavní slovo. Proto je ale také současný režim neudržitelný. Neudrží se ani těch čtyřicet let jako "komunismus".

256551

6.11.2011 17:58

RE: Dobrý

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 96.?.?.?

Reakce na 256495

Soudruhu Vojto, s potesenim mohu konstatovat, ze vy lzete jako ti bolsevici, ktere tolik kritizujete.Cili jste bolsevik ne ciny, ale svym myslenim.Abychom si to ujasnili, statni dluh je nutnou podminkou k tomu, aby kapitalismus fungoval, protoze zijeme v systemu, kdy zitra musime vratit vic nez jsme si pujcili dnes, vite to vy ignorante?
Statni dluh CR cini 1457 miliard korun, dluhy ceskych domacnosti jsou 1096 miliard a dluhy ceskych nefinancnich podniku jsou 829 miliard.Secteno a podtrzeno, z ceho chcete ten statni dluh zaplatit?To nejde ani teoreticky.

256685

7.11.2011 0:56

RE: Dobrý

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 256685

Pane HC. Nevím, jaké zkušenosti z dob ČSSR máte Vy. Můj neúplný výčet výhod komunistických papalášů z oné doby Vám potvrdí každý pamětník těch časů. Není ani zdaleka úplný. Například.

Čs socialistické zemědělství mělo tehdy k dispozici jen primitivní strojní dojičky. Ty způsobovaly kravám mastitidu – zánět vemene. Tak se preventivně kravám přidávalo do krmiva brutální antibiotikum. Které samozřejmě pronikalo do všeho nadojeného mléka. Proto byli na hranicích před konzumací mléčných výrobků u nás varováni všichni turisté ze Západu. Prostí občané a jejich děti ovšem toto „mlíčko“ museli. Jiné nebylo. Vlastně bylo. Každý den časně ráno přilétalo na Ruzyni nákladní letadlo s několika tunami čerstvých mléčných výrobků ze Švýcarska. Těmito nezávadnými potravinami byly zásobovány Vládní prodejny. Dětičky prominentů přece nesměly žádné fuj-mlíčko. Jak to vím? Mám přímo v rodině člověka, který měl v té době přístup k fakturaci Koospolu (Koospol – tehdejší monopol na zahraniční obchod s potravinami a zemědělskými produkty).

Moc nerozumím Vašemu hněvu. Sděluji jen své vlastní zkušenosti. A z nich odvozuji svá doporučení těm, kteří reálný socialismus nepamatují. Mé doporučení zní. Naše současná společnost sice trpí množstvím problémů. Avšak dá se v ní žít a s problémy buď bojovat nebo svobodně odejít. Je to o moc lepší, než žít po dlouhá desetiletí jako zcela bezmocní otroci v ohradě z komunistických ostnatých drátů. Bez naděje na jakékoliv východisko.

Panu 96. Osočil jste mě, že lžu. Ovšem zapomněl jste dodat, v čem? Máte na mysli mou spekulaci, že by teoreticky šel zaplatit náš státní dluh z úspor českých rodin? Proč ne? Kdyby se k moci dostali opět komunisté a provedli stejnou měnovou reformu, jako 1.6.1953? Tím by se zmocnili nejen většiny rodinných úspor, ale i většiny provozního kapitálu soukromých firem. Náš státní dluh by mohl být splacen okamžitě a ještě by zbylo.

Nebo se zlobíte, že jsem vedle rodinných úspor nezmínil také zadlužení rodin? Možná to nevíte, ale dluhy rodin i korporací si banky velmi pečlivě jistí. V drtivé většině zárukami nemovitostí. Takže i kdybychom lidem a firmám ukradli veškeré jejich úspory, jejich věřitelé by přesto nepřišli zkrátka. Navíc prostá logika naznačuje, že dlužník splácející hypotéku asi nebude totožný s vlastníkem solidního rodinného balíku úspor.

Na závěr mi dovolte, abych se pousmál nad Vaším dětinským přesvědčením, že
> statni dluh je nutnou podminkou k tomu, aby kapitalismus fungoval,
Kapitalismus funguje na této planetě už přes dvě století. A to tak, že po drtivou část tohoto času BEZ STÁTNÍCH DLUHŮ. Státní dluhy se jmenují státní proto, že je vytvářejí státy a ne kapitalisté. V opačném případě by se jim říkalo kapitalistické dluhy. Nebo ne?

256695

10.11.2011 0:49

RE: Dobrý

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 174.?.?.?

Reakce na 256695

Evropa a USA se potapeji v dluhovych srackach a vy se pousmivate, ze statni dluh vznikl sam od sebe?Vy pisete z blazince?Kapitalismus je stejny jako komunismus.Vas je tu skoda, mohl byste delat Kalouskovi poradce, takove lidi, kteri neumeji myslet on potrebuje.

256866

16.11.2011 15:41

RE: Dobrý

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 91.?.?.?

Reakce na 256695

Drobná poznámka k mléku. Řekl bych že je to fifty fifty. Dříve si většina lidí mohla koupit mléko (byť s antibiotiky) které po nějaké době zkyslo a vybraná skupina jedinců si mohla dovolit mléko tzv. kvalitní. Dnes si většina lidí může koupit bílou kapalinu která ani nezkysne a rovnou se zkazí, protože na kvalitní mléko nemají anebo k němu nemají přístup (bízkost farmy, atd). Alespoň je bez antibiotik. A vybraná skupinka lidí si holt nechá dovážet ze Švýcarska protože na to má.
No obdobně to dnes platí u např: u kuřecího, kečupů, marmelád, pracích prášků, ... doplňte si sami
Ano, dnes si můžeme dovolit koupit kvalitní potraviny, potíž je v tom, že za týden by byla většina lidí na suchu [pláč]

257128

2.11.2011 15:15

polopravdivá slátanina

John.B 82.?.?.?

Pane Atillo vy si mě asi s někým pletete. Zkuste trochu postudovat a můžeme pak o problému zkecnout.

Pane Larouxi, od reálu vzdálen moc nejsem neboť už pár let žiju zpět v kleptokotlince. Nechtěl jsem v příspěvku vychvalovat kapitalismus, jen poukázat na to , že ta korporátní se státní správou prorostlá hydra má s kapitalismem volné soutěže málo společného.
To mě ovšem nenutí abych se slzou v oku vzpomínal na Jakeše.

256465

2.11.2011 17:18

Řešením je aristokracie

Radim Lhoták radim (tečka) lhotak (zavináč) arsiqa (tečka) cz 83.?.?.?

Je s podivem, že stále většina lidí při úvahách o nápravě věcí lidských (a co jiného je současný kapitalistický marasmus jiného, než otázka pokřivených lidských vztahů, nároků, soužití a spravedlnosti?) volá po demokracii a rovném přístupu všech k moci. Jako kdyby o způsobu fungování trhu chtěl rozhodovat stejnou měrou (stejnou váhou hlasu) námezdní dělník, řemeslník, kramář, podnikatel a lichvář. Trh má být odrazem společenského konsenzu všech vrstev společnosti, přičemž spravedlivé rozdělování hodnot v něm není otázkou jen volné soutěže a práva silnějšího (či schopnějšího), nýbrž pohledu na to, jak má vypadat spravedlivá společnost v celku. Nikdo v ní neexistuje isolovaně a při zajištění své individuální existence nutně využívá společných výdobytků práce a umu všech pracujících současníků, ale také mnoha generací našich předků. Předpokladem pro spravedlivé poměry na trhu je proto spravedlivá společenská organizace lidí zajišťující jejich dobrou spolupráci, dělbu práce a dělbu moci. Historická éra lidstva již dávno a několikrát ověřila, že zajistit spravedlivou společnost ani trh není v možnostech demokracie. Ta se vždy zvrhne v tyranii či plutokracii. Stejně tak zjistila, že nejlepším ústavním zřízením je aristokracie. Zde se míní aristokracie coby vláda nejlepších, kteří přebírají osobní odpovědnost za svoji vládu a nejcitelněji nesou dopady svých špatných rozhodnutí, nikoliv feudální elita, která si přivlastnila dědičná privilegia. Výběr těch nejlepších potom musí být výsledkem dělby moci přes všechny vrstvy společnosti, kde dominantní roli přebírají přirozené autority, rodinou počínaje, přes cechy, systém profesních komor, až ke státnímu mocenskému sboru (senátu), v němž jsou zastoupeny všechny sociální vrstvy společnosti podle míry, jakou přispívají do společného koše. Na podobném aristokratickém principu fungovaly republikánské ústavy (včetně té americké) dokud se nezvrhly v demokratickou frašku v zájmu oligarchů. Jisté ovšem je, že návrat k aristokracii není možný bez toho, aby se středním vrstvám vrátila většina zdrojů ve státě. To však znamená, že tyto zdroje musejí být odebrány současným oligarchům. Problém proto není ve volbě mezi kapitalismem a socialismem, nýbrž ve schopnosti návratu ke společenské dělbě moci, která zde byla v lepší či horší formě před nástupem moderního liberalismu, jehož jsou kapitalismus a socialismus pouze dvě verze, jako dvě strany téže mince.

256472

2.11.2011 20:06

RE: Řešením je aristokracie

ppppp 178.?.?.?

Reakce na 256472

Súhlasím. Nie je traba chodiť ďaleko. Keby jedna bunka netvorila oko a iná žalúdok, tak by sme neboli ani na úrovni červíka (je to medzinárodnejší výraz než dážďovka/žížala) [smích]
Je treba funkčnú štruktúru, hierarchiu. Pozrime sa na to, kde sídli moje ja. V jednej bunke mozgu, či vo viacerých, ktoré vedia spolupracovať? Určite nie v zadku, ten je veľmi potrebný, ale súži na iné účely.

256489

2.11.2011 18:42

Není žádný rozdíl za uplynulá staletí.

baki 90.?.?.?

Názvy, jako kapitalizmus, socializmus, komunisté, kapitalisté, ... jsou jen názvy, které ale oproti uplynulým věkům nemají žádný smysl. Pokud porovnáte dějny světa, resp. dějiny jednotlivých částí světa, pak dospějeme ke zjištění, že se situace v politice a pod. vždy zase opakují. Skutečností je, že platí zákon "negace negace", který je neprávem připisován Marxovi a Engelsovi. Jeho podstata je ale jiná, nejlépe jí rozpracoval (popsal) Budhha před více než dvěma a půl tisíci lety.
Nejlépe toto mužeme pozorovat na říši Římské. To co se dělo před dvěma tisíci lety v Římě, to se v mnoha případech opakovalo nejen ve středověku, ale i v době dnešní. Stojí za to prostudovat materiály starší i více než dva tisíce let. Je to poučné. Nic nového se v dnešní době neděje. Tak nač takový povyk. Takové krize se ve světě vždy řešily válkou. Někdo si myslí, že nyní to bude jinak???

256480

2.11.2011 18:57

NWO - Ordo ab chaos

Klika 69.?.?.?

Levicový článek, mnoho pravdy, ale i mnoho nesmyslů. Kdo žil v socialismu ví jakých. Např. autor píše: "Socialismus se vyvíjel v trvalém obklíčení a smrtelném ohrožení bohatým kapitalismem, který v něm zcela oprávněně viděl strategické ohrožení svého postavení". Nesmysl kapitalismus vybudoval a finacoval socialismus. Antagonismus zde byl, ale byla to pouze hra. Socialismus měl základní problém a to, že měl ve všech vedoucích funkcích debily, nebo lidi, kteří si na ně museli hrát. Říkalo se tomu diktatura proleteriátu, jednoduše řečeno "dusili inteligenci", proto zaostávali a nejen technicky za Západem. Nyní nežijeme v kapitalismu, ale spíše ve feudalismu, který má zřejmě za úkol všechno zničit. Podle tajného plánu má bílá rasa vymřít a předat své území muslimům a cikánům. Na troskách naší civilizace má vzniknout NWO. Za tím účelem byla vymyšlena ideologie multikulturalismus a masová imigrace, dále také politická korektnost, genderové nesmysly, podpora a propagace homosexuality, maximální sociální podpora natality muslimů a cikánů, atd. Máme se na co těšit [bliji]

256481

2.11.2011 19:04

je třeba pochopit

Jan Valenta Valenta60 (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Kapitalismus tady nemáme,to co zde je se dá nazvat fašismus.

256483

3.11.2011 21:34

RE: je třeba pochopit

Satanist 50.?.?.?

Reakce na 256483

Na Aktualne CZ dnes brecej ze 7 poslancu v ceskym krateru neodletelo na vylet do Israele kam si je kneset pozval na koberecek ......... Ja jen aby uz kazdej vedel ktera bije!

256518

3.11.2011 0:25

pravda je jednoducha

ivan_fojta 64.?.?.?

Potrebuji predelat system aby byli bezpecnejsi, tak se musi zdiskreditovat existujici system drogami , pornem , poskozenim rodiny a spatnym vzdelanim a rici lidem co je spatne ? a co je dobre pro ne?? . Uz jste videli ekonomii jasne pracujici v podobe ekonomickych modelu na papiru a jasne dokazujici, ze kapitalismus je produktivnejsi nezli komunismus?? Nedavno jsem slysel inteligentniho economa tvrdiciho, ze zmena se deje, protoze Cinska verse komunismu je produktivnejsi nezli kapitalismus. Tak co je pravda? vse je manipulovani kdy lidi ztraci a mala skupina umele bohatne. Ja nevidim rozdil prilis velky mezi systemem Dubceka a Cinskym kapitalismem.

256497

3.11.2011 0:57

Jak to vidim .....

Satanist 50.?.?.?

Faktem je, ze jste tenkrat v CZ vo kapitalismu toho moc nevedeli a nalitli jste Havlovi na jeho cancy vo democracii a svobode ke ktery vy novodoby votroci v ceskym krateru mate jeste hodne daleko! Nejdulezitejsi pro vas ted ale je, ze se celej ten system kterej jste si tenkrat klicema vyzvonili zacina v rozkradenym a v rozprodanym ceskym krateru kde se prosustrovalo i to co po sobe zanechal socialismus a komunisti kousat uz i do svy vlastni prdele a tak se podle toho zaridte. [naštvaný]

256498

4.11.2011 14:05

RE: Jak to vidim .....

Antiseptik 70.?.?.?

Reakce na 256498

Normální jev. Vstoupili jste do systému založeném na kreditu, nikoliv na bohatství. Ne nadarmo je na západě nejdůležitější Váš kredit nikoliv kolik máte v kapse. V kapse už nemá nikdo skoro nic. Výhodou bylo že to pozvedlo výrobu na nadvýrobu a zisky z dobrých na skvělé. Na chvilku. Nevýhodou bylo vlastně to samé. Trik kdy si chvilku myslíte že máte peníze, když si je nesete z banky a nakonec zjistíte že jich máte méně, než když jste žádné neměl. Mělo by se to asi jmenovat kreditismus a ne kapitalismus.

256553

4.11.2011 18:18

RE: Jak to vidim .....

Satanist 50.?.?.?

Reakce na 256553

Ja ty lichvarsky kreditky ktery ty desperados kazdymu cpali v bance a i ve vobchodech pouzivam jen pro mou convinience a vzdycky jim zaplatim na cas aby me nemohli naouctovat ouroky a tim padem me vokrast.... Ale ted k veci. Kdyz jsem pred lety prisel z ceskyho krateru do Canady a do USA videl jsem vsecko tak jako kazdej emigrant kterej vlez z komunismu do kapitalistu zlaty. Netrvalo to dlouho a ze zlatyho se stalo jen tenoucky pozlatko pod kterym kdyz se udala do nej dira to zacalo prohnile takovou tou hnilobnou zatuchlinou kterou ta nejstarsi generace pamatuje jeste z vetesnictvi kde zastavovala svuj skromnej majetek jen aby nak prezili priserne smrdet!

256567

3.11.2011 8:38

ne

Ibrahim Ag Alhabib 88.?.?.?

systémy ne, to lidi jsou špatní...

256504

3.11.2011 10:07

system je system, ludia su ludia

srsto 91.?.?.?

System nie je ani dobry ani zly, iba viac umoznuje ludom ukazovat ich zle stranky.. zaklad slobodneho obchodu je skvely, a nebol hy ziadny problem pokial by sa ludia v nom riadili krestanskou moralkou.. proste ak sa mi nedari hladam riesenie v sebazlepsovani a nie v tom ze idem nasilne potlacit konkurenciu, tak ako sa to robi dnes.. u nas na. slivensku ak mate schopneho cloveka dobre ho vyuzijete 2x preperete za smiesny plat a nakoniec sa tvarite ublizene ak odide s tym ze vam zarobil na pekny dom 2 auta.. a sam nema poriarne ani na najom.. tieto a podobne problemy su to zlo co nici kazby system. V centralnom planovani akurat jednotlivec nemal moznost tak hlboko sa v tom zlom spravani presadit.. zmenit netreba system, ale myslenie ludi.. ak vladnu psychopati, budu silou mocou obhajovat psychopatiu ako vrchol normalnosti a vacsina ludi to prijme a sprava sa podla toho.. toto sa deje dnes a verte ze psychopat sa sam od seba nezmeni lebo by to islo proti nemu. Takze ak cakate ze sa system zmeni k lepsiemu, cakajte [smích], kto chce zmenu kusi zacat pre nu nieco robit, a tym nemyslim to ze vstupi do vlady.. tam uz sanca neni, treba budovat realne hodnoty podporovat iba ludi ktory tak konaju a vylozene nepodporovat darmozracov, kazdy musi vediet co pre udrzatelny zivot potrebuje a hlavne musi robit! A nie snazit sa vsetko narocne hodit na nejakeho iniciativneho blazna.. ina sanca na normalny zivot nieje

256508

3.11.2011 12:55

Celá kniha ke stažení

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

je na http://nakladatelstvi.tode.cz/index.php?option=co...

On na ní upozorňoval už pan Kadubec asi 2 měsíce zpátky v článku na OM, ale pustit se do takhle smutného čtiva chce mít pevné nervy. No aspoň, že tak někdo píše, zaplaťpámbu.

A to jsem nevěděl, že se musí psát na závěr disclaimer, i když článek není o velkém H..u. I když je fakt, že se tam o souvisejícím zákonu vyjadřuje jako o protiústavním, takže radši ano, svatá pravda.

256511

3.11.2011 19:42

Nejde o definici ale o princip

Antiseptik 70.?.?.?

Koukám tolik příspěvků, názorů, rozborů, teorií a vědeckých studií a přitom je to všechno na nic. Hádat se o tom který systém byl lepší či zda je kapitalismus kapitalismem je prostě k ničemu. Všichni přeci v nitru jasně cítíme co je dobré a co ne a je jedno jak se to jmenuje.

Člověk jasně cítí že aby si vydělal tak by měl za to něco pro společnost udělat, jinak je to vlastně zlodějna. Zrovna tak cítí že pokud by ho postihla vážná nemoc, nemělo by jeho uzdravení záviset na tom kolik může zaplatit. Všichni bychom chtěli aby výrobky co si kupujeme nebyli ošizené, aby fungovali, aby jídlo bylo k jídlu. A přesto jedeme do čím dál tím dál od takového stavu.

Ani kapitalizmus ani socialismus ale něco mezi, z obou systémů to co funguje a vyhodit co nefunguje nebo dokonce zní absurdně. Jako třeba francouzské firmy kupující vodu v jižní Americe. Nebo vydělávat prachy na tom že se změní majitel už fungující firmy a vydělá se na tom že se zavře. Ti co podporují bohaté nadávají na chudé že vydírají systém a neuvědomují si že bohatí to dělají nejen taky, ale i lépe a radostněji. Rozhodně nepotřebujeme zničit planetu kvůli penězům (ač to děláme) ani se stát obětmi kapitálu (což jsme). Malé firmy fungují principiálně lépe jako soukromé, velké zase lépe jako státní, neb se předejde tomu aby mohutným kapitálem zničili nejen konkurenci, ale i trh tím že budou chrlit sračky a tak hromadit prachy.

Zdravotnictví má být národní neb to není obchod ale služba všem bez rozdílu a majetkových poměrů, stejně jako vzdělání. Doly, slévárny, velké firmy také. Bez příjmů z velkých firem se stát neobejde, protože jako dnes pouze přivede střední třídu na mizinu. Pokud nebude pro každého na světě místo kam by se mohl zařadit skončíme tak kam směřujeme, pár superboháčů a zbytek na mizině. To ovšem znamená, že to ti boháči budou muset všechno živit nebo zabít, jinou možnost nějak nemají. Nebylo by lepší, skončit někde mezi, i kdyby to znamenalo že se nová Bugatka prostě neprodá, neb na to nikdo nemá? Kdo taky potřebuje 1000 koní pod kapotou? Nikdo. K čertu s ní, pokud za to bude každý mít co jíst a kde bydlet.

Kde jsme udělali chybu? V tom že věříme že takový systém existuje, protože to není pravda, musíme ho vymyslet a nastolit. Vracet se někam nemá cenu, ale zapomínat na to co kdy bylo snad lepší a fungující taky ne. Je potřeba poskládat z těch mozaikových kaménků zcela nový obraz, obraz který by se líbil všem až snad na Vojtu. [smích]

256516

4.11.2011 15:30

Pravdivá úvaha.

kocynder 83.?.?.?

Myslím, že celý svět spěje k tomu, co jsme my už tady měli.Jistota práce,sociální jistoty, vymahatelné zákony,to jsou důležité podmínky k životu.

256554

4.11.2011 21:43

RE: Pravdivá úvaha.

baba_Blažková babaBlazkova (zavináč) atlas (tečka) cz 89.?.?.?

Reakce na 256554

Optimista se domnívá, že žijeme v tom nejlepším možném světě.
Pesimista se obává, že je tomu přesně tak.
Vložený obrázek

256582

5.11.2011 13:51

RE: Pravdivá úvaha.

Olas 78.?.?.?

Reakce na 256582

A přesto za několik let se bude tomuto období říkat "Zlaté staré časy".
To je paradox vnímání reality existence.

256630

4.11.2011 19:52

Bohužel chybička se vloudila! Každou vědu lze vochcat.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Souhlasím s pochvalami , které tu již zazněly. Článek je vynikající. Kapitalismus protáhne většinu lidí blátem a vůbec se nestydí slibovat stále znovu světlejší zítřky. Na takové a podobné kritice nevidím nic levicového. Socialismus byl v mnoha ohledech lepší než co máme nyní , alespoň tedy v Čechách. To ale už naznačuje, že je vždy na výběr z více možností nikoliv jen ze dvou, středu a extrémů , jak mnozí ze zvyku vše hodnotí. Komunismus? Drtivá většina ani neví co to je, a vůbec, můžeme být všichni vklidu, kdo jeho verzi neprožívá nyní, jako velmi bohatý, sotva se ho dožije. To považuju za zbytečnou debatu. Ale! Autor tvrdí:
"Kdyby ekonomie byla skutečně věda, muselo by pro ni platit to co je nesporným a nepominutelným odborným postupem v přírodních vědách. Taková chybná teorie se v těchto oborech zcela zavrhuje a hledá se jiná spolehlivější, popřípadě se věda vrací k výchozímu bodu bádání. K bezpodminečnému respektování takového přístupu nabádal kdysi sám Albert Einstein. "
Jde o hluboký omyl. A Albert byl byl pěknej hajzl, nebo snad ctíte výrobce smrti?
Vědu dělají lidé a bohužel nikoliv bohové. Ekonomie je věda. Jak o tom může někdo pochybovat? Správná rozhodnutí se však dají politicky manipulovat. Možná , že by to někdo neviděl nikde jasněji.
V každé jiné vědě je to stejné. Ať mi někdo a nejlépe sám autor uvede jedinou vědu, kterou nelze manipulovat!
Nedávno se tu řešilo očkování.Přírodní věda a jednotný názor neexistuje , každý může poukazovat na své argumenty a případy. Tím to nekončí. Neexistuje jediný obor , který by nešel vochcat. Další př. Má tu snad někdo zájem abychom platili zlomek za osobní dopravu než doposud? Jen velmi vlažný, přesněji, to rozhodně nemá! Jistá firma vyvinula systém vstřikování nepatrné kapičky vody do procesu ve spalovacím motoru. Výkon šel nahoru spotřeba dolu. A? Systém byl zakázán.
Je to stejné jako ve středověku a pokud to autor nezapracuje do své knihy ,tak vyjde knižně opět jen velmi nepatrná výseč správného pohledu.Dříve se také nesmělo říci, že Země je kulatá , jenže dnes je také možné mnoho věcí dokázat, až na jednu maličkost, nelze to prosadit do komerčního využití pokud věc nebude náležitě finančně využitelná , samozřejmě výhodně pro smetánku. nikoliv pro všechny.
Jako další př. je velký zájem blokovat účinné léky rostlinného původu , protože nejsou patentovatelné. Další příklady by se mohli jen hrnout, zkrátka žijeme v hologramu.
Autorovi knihy přeji mnoho štěstí.

256573

5.11.2011 10:37

RE: Bohužel chybička se vloudila! Každou vědu lze vochcat.

baki 90.?.?.?

Reakce na 256573

Typickým příkladem, jak lze "vědu vochcat" je popsán na příkladu posuzování RECIPROČNÍ FYZIKY našimi vědci z Akademie věd - www.baki.estranky.cz.

256605

6.11.2011 16:27

Skvělá analýza jako vždy od F. Nevařila.

Rudolf 93.?.?.?

IV. odboj !!!

256680

7.11.2011 1:51

same reci

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

vsecko delaji lidi. Pokud jsou lidi bezmezny kokoti, coz v cesku tak je, podle toho se deje.

256700

8.11.2011 9:54

K editorovi

Anonym 90.?.?.?

Dostali jsme se z bláta do louže?Řekl bych, že jsme se dostali už do pr..le.A tak i zvonění klíčů nám pomohlo k tomu aby banda hlupáků a zlodějů ovládla už celou rozkradenou ČR.

256771

8.11.2011 10:35

RE: K editorovi

Antiseptik 70.?.?.?

Reakce na 256771

A myslíte si že jsou jinde na tom líp? Rozhlédněte se, copak je stav ČR jediný problém? Celý svět je ve stejném srabu, ergo banda zlodějů vládne všude. Až na země na které se denně nadává v denním tisku celého světa až na jejich vlastní. Souhlas v tom že v pr...i jsme. [velký smích]

256777

8.11.2011 10:37

RE: K editorovi

Antiseptik 70.?.?.?

Reakce na 256777

Ale odtamtud se nakonec dostane i každé ho..o. Tak hlavu vzhůru.

256778

11.11.2011 10:20

nic nového pod sluncem

david334 84.?.?.?

dokud bude společnost tvořena lidmi, tak bude pořád stejná. Když zajdete do hospody mezi otroky s kradeným mobilem a nabídnete dobíjení kreditu na účet okradeného, tak 90% si to nechá nabít.

256911

Příspěvků: 109

02.11. 01:28 rem  Řády se mění, lidé zůstávají stejní
03.11. 10:45 Jirinek  RE: Řády se mění, lidé zůstávají stejní
02.11. 02:16 Venan  Snad ne opožděná
09.11. 14:33 Al Pepino  RE: Snad ne opožděná
02.11. 03:53  A je to tu, přátelé ...
02.11. 07:57 Bubeník  Chamtivost našich elit
02.11. 08:23 jan26  porovnanie dvoch epoch
04.11. 04:22  komunismus mi porad hodne smrdi
04.11. 10:10 karkulka59  RE: komunismus mi porad hodne smrdi
04.11. 11:21 Pavel Krejčí  RE: komunismus mi porad hodne smrdi
02.11. 08:33 jean.laroux  ANO i NE
02.11. 08:35 jean.laroux  Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 09:50  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 13:16 jean.laroux  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 13:53 MoUdrostrak  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 14:32 jean.laroux  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 16:12 MoUdrostrak  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 16:38 jansmith1984  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 19:10 jean.laroux  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 19:49 MoUdrostrak  RE: Kapitalismus ano či ne ?
03.11. 07:40 jean.laroux  RE: Kapitalismus ano či ne ?
03.11. 09:48 MoUdrostrak  RE: Kapitalismus ano či ne ?
06.11. 15:45 Pavel123  RE: Kapitalismus ano či ne ?
06.11. 17:28 baba_Blažková  RE: Kapitalismus ano či ne ?
06.11. 18:01  RE: Kapitalismus ano či ne ?
06.11. 19:17 baba_Blažková  RE: Kapitalismus ano či ne ?
10.11. 22:13 trautenbr  RE: Kapitalismus ano či ne ?
12.11. 16:51  RE: Kapitalismus ano či ne ?
12.11. 16:42 Jarmila  RE: Kapitalismus ano či ne ?
12.11. 17:34  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 16:15 Vopice  RE: Kapitalismus ano či ne ?
12.11. 17:40  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 22:42 smutnyklaun  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 14:24 Duanitta  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 14:39 jean.laroux  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 03:18 čěf  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 17:44 dub  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 20:17 jean.laroux  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 21:09 dub  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 17:24 dub  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 17:57 aristokrat  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 18:32 dub  RE: Kapitalismus ano či ne ?
03.11. 18:16 aristokrat  RE: Kapitalismus ano či ne ?
03.11. 18:36 dub  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 01:43 čěf  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 17:36 dub  RE: Kapitalismus ano či ne ?
04.11. 00:55 čěf  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 16:56  RE: Kapitalismus ano či ne ?
02.11. 08:56 John.B.  Polopravdivá slátanina.
02.11. 09:56 jean.laroux  RE: Polopravdivá slátanina.
02.11. 10:30 Atilla  RE: Polopravdivá slátanina.
02.11. 18:02 aristokrat  RE: Polopravdivá slátanina.
03.11. 10:07 Bubeník  RE: Polopravdivá slátanina.
02.11. 09:01 vaclaus  zadna odpoved
02.11. 09:36  RE: zadna odpoved
06.11. 11:43  RE: zadna odpoved
02.11. 09:38  RE: zadna odpoved
02.11. 10:17 Jarmila  RE: zadna odpoved
03.11. 02:42 lindsay  RE: zadna odpoved
02.11. 12:11 fohat  myšlení přírodních národu
02.11. 13:58 Duanitta  Dobrý
02.11. 14:33 Vojta49  RE: Dobrý
02.11. 14:55 hc  RE: Dobrý
02.11. 15:42 Duanitta  RE: Dobrý
02.11. 17:55 Vopice  RE: Dobrý
02.11. 18:15 R. Kovanda  RE: Dobrý
02.11. 23:57 Vojta49  RE: Dobrý
03.11. 09:57 Duanitta  RE: Dobrý
03.11. 23:04 Vojta49  RE: Dobrý
04.11. 09:40 MoUdrostrak  RE: Dobrý
04.11. 10:14 Duanitta  RE: Dobrý
04.11. 10:36 MoUdrostrak  RE: Dobrý
05.11. 08:50 Olas  RE: Dobrý
04.11. 15:56 Vopice  RE: Dobrý
04.11. 00:16 baba_Blažková  RE: Dobrý
04.11. 08:38 Duanitta  RE: Dobrý
04.11. 09:21 baba_Blažková  RE: Dobrý
04.11. 09:59 Duanitta  RE: Dobrý
04.11. 12:04 hc  RE: Dobrý
06.11. 17:58  RE: Dobrý
07.11. 00:56 Vojta49  RE: Dobrý
10.11. 00:49  RE: Dobrý
16.11. 15:41  RE: Dobrý
02.11. 15:15 John.B  polopravdivá slátanina
02.11. 17:18 Radim Lhoták  Řešením je aristokracie
02.11. 20:06 ppppp  RE: Řešením je aristokracie
02.11. 18:42 baki  Není žádný rozdíl za uplynulá staletí.
02.11. 18:57 Klika  NWO - Ordo ab chaos
02.11. 19:04 Jan Valenta  je třeba pochopit
03.11. 21:34 Satanist  RE: je třeba pochopit
03.11. 00:25 ivan_fojta  pravda je jednoducha
03.11. 00:57 Satanist  Jak to vidim .....
04.11. 14:05 Antiseptik  RE: Jak to vidim .....
04.11. 18:18 Satanist  RE: Jak to vidim .....
03.11. 08:38 Ibrahim Ag Alhabib  ne
03.11. 10:07 srsto  system je system, ludia su ludia
03.11. 12:55  Celá kniha ke stažení
03.11. 19:42 Antiseptik  Nejde o definici ale o princip
04.11. 15:30 kocynder  Pravdivá úvaha.
04.11. 21:43 baba_Blažková  RE: Pravdivá úvaha.
05.11. 13:51 Olas  RE: Pravdivá úvaha.
04.11. 19:52  Bohužel chybička se vloudila! Každou vědu lze vochcat.
05.11. 10:37 baki  RE: Bohužel chybička se vloudila! Každou vědu lze vochcat.
06.11. 16:27 Rudolf  Skvělá analýza jako vždy od F. Nevařila.
07.11. 01:51  same reci
08.11. 09:54 Anonym  K editorovi
08.11. 10:35 Antiseptik  RE: K editorovi
08.11. 10:37 Antiseptik  RE: K editorovi
11.11. 10:20 david334  nic nového pod sluncem

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Německo si došláplo na kritika covid teroru03.08.21 09:54 Německo 0

Na webech píšicích pravdu neinzerujeme, zní z firem po výzvě pražské rady02.08.21 22:37 Česká republika 2

Už i česká pošta se připojila k oslavě úchylnosti02.08.21 20:47 Česká republika 0

Prague Pride pro děti02.08.21 19:45 Česká republika 1

Von der Leyen: Nový milník Evropské vakcinační strategie02.08.21 19:13 Evropská unie 2

Evropská komise a Bill Gates oznámili své partnerství v oblasti Green Dealu02.08.21 18:12 Evropská unie 1

Petice VOLNÉHO bloku za obnovení školní výuky bez povinnosti roušek, testování a očkování02.08.21 16:13 Česká republika 0

Pozvánka na Letnou 28. srpna 2021 na akci „Zachraňme republiku“02.08.21 15:41 Česká republika 0

Vláda počítá s tím, že po očkování umřou děti02.08.21 15:31 Česká republika 1

Mimochodem věděli jste, že Rusové nesmějí na olympiádě prezentovat svou vlast?01.08.21 22:11 Rusko 2

Kdo chce bít psa Lukašenka, hůl si najde01.08.21 21:57 Belorusko 3

Očkované ženy hlásí zvětšení prsou01.08.21 18:46 Neurčeno 5

Očkovaných a neočkovaných triedia na kúpalisku farebnými náramkami01.08.21 17:43 Slovensko 3

Masivní protesty v Paříži proti covid pasům a omezením. Policie se připojila k demonstrujícím01.08.21 12:56 Francie 1

Vakcinovaní lidé tvoří 75% nedávných případů COVID-19 v Singapuru, ale jen málo jich onemocní01.08.21 12:49 Singapur 0

Povinost testování bude platit i pro očkované osoby31.07.21 11:42 Česká republika 1

Útok mačetami tři na jednoho a za článkem chybí diskuze. Je to jasné31.07.21 10:55 Česká republika 3

Absolutní zrůdnost: učitelka nabízí jedničky za očkování31.07.21 10:46 Česká republika 3

Léčba ivermektinem už jen pro vyvolené, lék nedostane výjimku ministerstva30.07.21 21:23 Česká republika 1

Vláda: My vám sem ty afghánské islamisty dopravíme i za cenu lží a podvodu30.07.21 09:54 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,46 Kč
Euro
25,48 Kč
Libra
29,81 Kč
Kanadský dolar
17,15 Kč
Australský dolar
15,81 Kč
Švýcarský frank
23,70 Kč
100 japonských jenů
19,64 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,59 Kč
100 maď. forintů
7,15 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
29,39 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 861,34 Kč
1 unce stříbra
543,32 Kč
Bitcoin
828 556,31 Kč

Poslední aktualizace: 3.8.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 562