Diskuze k článku

Saharská veľká umelá rieka

Příspěvků 44

6.10.2011 0:47

A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Každý absolvent 5. třídy si umí spočítat, kolik spojů sedmimetrových betonových rour muselo být na tisícikilometrové trase provedeno. Už od počátku provozu se voda z potrubí "podivně" ztrácela. A jak časem povoluje stále více spojů, ztráty se zvyšují. Na poušti se do rour ženou tisíce kubíků vody a na konci vytékají stovky. Vše ostatní se vsakuje bez užitku do vyprahlého písku. Ovšem tím se nikdo nechlubí. Tento fakt není zohledněn ani v kalkulaci ceny za kubík takto získané vody.

Další "výhrou" tohoto šíleného projektu je trvalý pokles hladiny spodních vod. Na poušti vysychají starodávné studny. Umírají oázy. S klesající hladinou spodní vody se samozřejmě stále zvyšují i náklady na její čerpání.

Moderní osmotické odsolovny dokážou vyprodukovat kubík sladké vody za 0,5 USD. Bez astrononickách nákladů na údržbu tisíců kilometrů problematických rour, tedy pardon "velké umělé řeky". A bez drancování neobnovitelných zdrojů vody.

Tento projekt je výplodem chorobného mozku, stiženého vírou ve vlastní neomylnost. Ekonomicky jsou to miliardy dolarů, zahrabaných v písku.

254602

6.10.2011 1:25

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Antiseptik 70.?.?.?

Reakce na 254602

A každý kdo tu školu vychodil si uvědomuje že jako civilizace umíte sestrojit potrubí které neteče, rozhodně ne v takovém množství, neb bychom měli problémy všude, nejen z vodou ale i s ropou, kanalizací a pod. Měl bys ses konečně do té šesté třídy vrátit. [chechtot] [chechtot] [chechtot]

254604

6.10.2011 2:59

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

xml 176.?.?.?

Reakce na 254602

Si tam bol na brigáde, že si si taký istý o presakovaní? Či len zase tliachaš svoje sprostosti aby reč nestála?

254607

6.10.2011 9:58

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

jan vítek vyfukove (tečka) systemy (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 254602

Každý absolvent 5 třídy možná, alety tady mícháš hrušky s jablkama. To, že čerpají ekvifery nemá nic společného se spodní vodou a starodávnými studnami jak píšeš. Termín si dohledej ve slovníku. Tvrdit, že kvůli tomu umírají oázy a podobně je nesmysl. Možná si to pleteš s tímhle jevem z jiných částí světa, kde se čerpá spodní voda. V Lybii se ale čerpá voda, která je zakonzrvována hluboko mezi nepropustnými horninami. nemá žádnou spojitost se spodní vodou (která je v daleko nižších hloubkách) ani se studnami, ani s prameny ani s čímkoli co funguje na povrchu. Ta voda je tam bez užitku desítky, možná stovky tisíc let (ne-li miliony). Další tvé tvrzení, že se čerpání zdražuje jak klesá hladina spodní vody je nesmysl, protože váha nadloží udržuje tlak, ta voda se nečerpá, nýbrž z těch vrtů prýští, přečerpávací stanice jsou až dál na trase (a opět, není zde žádná souvislost se spodní vodou, takže její pokles nemá žádný vliv). A o drancování neobnovitelných zdrojů : podle geologického průzkumu je v ekviferech v lybii tolik vody, že při současné spotřebě vystačí na tisíc let. Nehledě na to, že Kaddafí v rámci svého panafrického přístupu plánoval postupně zásobovat všechny suché oblasti afriky, takže nějaké hynutí oáz je kapku mimo. To, že se voda z tohoto systému ztrácí naopak hladinu spodní vody zvyšuje. Jedná se v podsatě o tisíc kilometrů zavlažování.

254621

6.10.2011 15:43

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 254621

Vaše informace jsou sice zajímavé, ale bohužel nesprávné, pane Vítku. Ve Vaší LYBII možná prýští voda sama. Já čerpám z vyprávění lidí, kteří na libyjské Sahaře instalovali naše čerpadla. Možná by nebylo též od věci, přečíst si o těch čerpadlech ve vrtech přímo v textu článku:

> elektrárne napájajúce jednak čerpadlá vo vrtoch aj v prečerpávacích staniciach, ...

O tom, že vysychají starobylé přirozené zdroje vody na Sahaře si jistě také najdete dostatek informací sám. Že by suchým studnám a oázám nějak prospívaly průsaky z Kaddáfího potrubí žádné zprávy nejsou. Průsaky se z povrchových vrstev písku nejspíše bez užitku odpaří.

Že je celý projekt "umělé řeky" více propagandou než užitkem, svědčí dvě okolnosti.

1. Nepokoje v Libyi byly vyvolány mimo jiného i rozporem mezi Kaddáfího propagandou o tom, jak každý Libyec má dostatek vody zdarma a tvrdou realitou, že PROSTÍ LIDÉ VODU NEMĚLI. A to ještě před nepokoji.

2. "Umělá řeka" je zdokumentována řadou propagandistických fotografií. Třeba tou, na níž je dlouhá kolona kamionů MAN, vezoucích osmdesátitunové betonové roury. Jistě si umíte představit, jak dlouho asi trvá naložení a fixace takového nákladu na jeden vůz. Ten pak poodjede a čeká až v betonárně naloží druhý vůz, třetí, ... Řidiči v pouštním úpalu čekají hodiny (možná desítky hodin), než se podaří podobnou kolonu vytvořit. Po nafotografování kolony pak řidiči musí znovu hodiny čekat, než na ně přijde řada při vykládce. Příšerné. A zbytečné.

Kdybyste se Vy chtěl pochlubit světu s "umělou řekou", nebyl by nade vše ostatní záběr na mohutný čtyřmetrový proud vody z jejího ústí? Kde je? Proč ten klíčový záběr chybí? Nebude to třeba proto, že z ústí potrubí po všech ztrátách vytéká jen zanedbatelný čůrek? Co myslíte? [mrknutí jedním okem]

254645

6.10.2011 18:08

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Rene Bartosek 69.?.?.?

Reakce na 254645

Vysychají studny v mírném klimatickém pásu, kde se užívá průmyslové zemědělství, došlo k odlesnění, meliorace nás zbavili těch zlých mokřadel a bažin, vybetonovalili jsme koryta řek ... Velké korporace, které distribují vodu v plastových lahvích dokážou taky hezky vypludnrovat lokální zdroje vody. Tuším nedávno v Michiganu nějaká korporace vyhrála spor, místní farmáři mají lokální problém s vodou. Prej i velká korporace je jako soukromá osoba a má tudíž právo neomezeně využívat zdroj vody. Pravda nezákázali farmářům chytat dešťovou vodu jako Bechtel v latinské Americe.

Té vody v Libyi je odhadem na tisíc let, ropné zásoby jsou mnohem menší. Takže jste pro embargo na těžbu ropy? Kadáfí na rozdíl od zahraničních korporací své vlastní přírodní zdroje neplundroval, ať šlo o vodu nebo uhlovodíky. Stačí se podívat jakým způsobem těží Shell například v deltě Nigeru. Nemluvím o tom, že tzv. vyspělý průmyslový sever vyplundroval zásoby spodních vod přímo strašlivým způsobem. Jsme první civilizace, kde při průměrných srážkách 700-800 mm za rok při teplotních podmínkách mírného pásu v rámci toho pokroku došla skutečně hodně daleko. Daň z vlastní studně.[bliji]

254654

6.10.2011 18:27

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

steve 166.?.?.?

Reakce na 254645

Mily soudruhu Vojto,
.. zcela spravne uvadite "prosakovani" v rourach. Vase vsimavost je motivujici - a mela by byt prikladem vsem Zvedavcum.
.. Je tedy nanejvyse spravne, ze tyto prosakujici vodni roury byly od prosakovani - osvobozeny. Stejne jako byly od "teceni" osvobozeny iracke olejove roury. A vzpomenme take Afghanistan - kde byly "heroinove roury" - vlastne suche ..
.. Avsak v teto dobe, po vami uvadenych nutnostech Efektivniho vyuziti ..., iracanum uz z jejich roury nenabrynda ani kybl oleje, protoze roura brynda v izraelske Haife. Libyjci radeji umiraji zizni na ulici, nez aby sli s kyblem pro vodu a heroinove afghanske roury uspokojuji poptavku svetovych zakazniku svymi 80ti %.
.. k bodu 2: vas popis hruz, ktere prozivali soferi cekajici na roury ve fronte - opravnene vyustil v nenavist proti Kadafimu a NATO zcela spravne zareagovalo na volani soferu po svobode a novych technologiich. Jak jiste vite (jak take jinak, ze ?) - jedinou tuzbou libyjcu, je mit "suche" roury a zizen. A byt svobodny.
.. Mily soudruhu Vojto, preji vam i nadale vasi pravicovou vsimavost, zcela neotrele pohledy na tematiku z mnoha oboru, kterymi vladnete stejne bravurne jako soudruh Wiesenthall, soudruh madarsky spisovatel s Noblem, soudruh "Pepku vyskoc" a mnoho jinych soudruhu, ktere jiste znate ..
.. jen houst !! prispevku udernych jako tento. "Pravda a ....."- je to, co prysti z vaseho pera a lide vas potrebuji. A holokaust - take ... [mrknutí jedním okem]

254655

6.10.2011 21:34

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 66.?.?.?

Reakce na 254645

Soudruhu Vojto, v Ceske republice, ktera jak jiste vite z 5. tridy, nelezi na Sahare, vysychaji take studny.Divne, ze?Asi jste zapomnel, ze kdo v Saharske Africe ovlada pristup k vode, tak ovlada vsechen zivot.A kdyz k tomu pripocteme bonus ropnych zasob, tak jiz chapeme uprimnou snahu madarskeho icika Sarkozyho o demokratizaci Libye.V Israeli mirumilovni sioniste nesnesou, aby Palestinci v ghettu Gaza zachytavali obycejnou destovou vodu, asi aby netrpeli nemocemi jako je tyfus.

254677

6.10.2011 23:09

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

jan vítek vyfukove (tečka) systemy (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 254645

mé informace jsou naopak velmi přesné v porovnání s těmi vašemi. Neřekl jsem, že se tam čerpadla nepoužívají, ale používají se zejména až na přečerpávání vody po porvchu. Za druhé, neřekl jsem, že nevysychají studny a oázy, ale řekl jsem, že to s čerpáním ekviferů nijak nesouvisí, protože tyto dva systémy nějsou nijak propojené. Voda v ekviferech je od systému spodních vod oddělena vrstvou nepropustných hornin o tlošťce několika set metrů a je tam zakonervována po desetitisíce let a po desetitisíce let nemá na to co se děje výš žádný vliv. Tvrdil jste, že s klesající hladinou je čerpání dražší, kdybych toto přijal jako axiom, tak při zásobách vody na víc jak 1000 let a při době čerpání nějakých 25let se zásoba snížila o 2,5% tedy zvýšení nákladů v neměřitelné úrovni. Jak jsem řekl v předešlém příspěvku, mícháte hrušky s jablkama. Tvrdit, že kvůli čerpání ekviferů vysychají studny na sahaře je stejný nesmysl jak tvrdit, že kvůli tomu vyschla někomu studna v čechách. Když jste tedy zmínil 5 třídu, pak to je pravděpodobně maximum čeho jste dosáhl [smích]

254682

7.10.2011 14:57

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 254682

Je úsměvné, pane Vítku, kolik máme v naší zemi špičkových hydrogeologů. Kteří jsou si skálopevně jisti, že zásoby vody v saharských akviferech nikterak nesouvisejí s jejími přirozenými prameništi či vývěry. Schválně. Kolik byste byl ochoten na tuto svou víru vsadit?

Váš další "expertní" údaj. Vody je pod Saharou na 1000 let. To víte také naprosto přesně? [mrknutí jedním okem]

Dokážu si živě představit, jak tato daumiální hodnota vznikla. Zástupci dodavatele "umělé řeky" usilovali u Kaddáfího o získání zakázky, jejíž cena ve své době několikrát převyšovala roční rozpočet ČSSR. Takové zakázky se na této planetě nezískávají každý den, že? A tak když přišla řeč na zásoby vody v akviferech, nabulíkovali Kaddáfímu že jsou na 1000 let. A klidně mu to dali i písemně. Co na tom, když se za 50 let drancování ukáže, že jí zdaleka tolik není. My ani Kaddáfí už tu nebudem. A z propagandistického hlediska je to pěkné kulaté číslo. [chechtot]

A co víc? Z "umělé řeky" zbude po nejbližším zemětřesení "umělý tisícikilometrový betonový cedník". Takže žádnou starost. K reklamaci "tisícileté zásoby" určitě nedojde.

Na závěr bych si dovolil připomenout Kaddáfího slib
> Projekt veľkej umelej rieky spraví púšť tak zelenú, ako je líbyjská vlajka.

Vy jste přece expert. Prozradíte nám, kdy to bude? [velký smích]

254740

7.10.2011 20:45

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 254740

>
>Vy jste přece expert. Prozradíte nám, kdy to bude? [velký smích]

Vďaka intervencií NATO (aká môže byť tá "demokracia" prinesená bombardérmi?) asi nikdy. [bliji]

Prečo mám ten nepríjemní pocit, že Vy to humanitárne bombardovanie schvaľujete? [oči v sloup]

254745

7.10.2011 21:22

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

djb 90.?.?.?

Reakce na 254740

Totéž v bledě modrém, jako Váš příspěvek výše.

Posmíváte se možná nepodloženým faktům a pak argumentujete "dovedu si živě představit".

Nějaké důkazy ? Vyšetřování ? Něco víc než Vaše živá představivost ? Kam jsme se to dostali ?

1000 let propagandistické kulaté číslo ? Už jste viděl nějaký odhad typu ropa/zlato/voda na 1253 let 5 měsíců 2 dny a 8 hodin ? Viděl jste vůbec někdy nějaký odhad, že Vás to číslo tak zaráží ?

A mimochodem, ten Libyjský projekt je takového velkého rázu, že snad musí být otázkou pěti minut si ověřit jestli je nebo není pravdivý.

(nebudu to ověřovat, popravdě mě to zas tak nezajímá, nechci být odborník na vše, ale Vaše argumentace je hodna reagování...)

254747

8.10.2011 15:38

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

jan vítek vyfukove (tečka) systemy (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 254740

samozřejmě, že zásoby vody v ekviferech nesouvisejí s přirozenými prameništi spodní vody. To je dáno už z principu věci. Něco spolu souvisí a něco ne, s tím se prostě budete muset smířit. Tvrdit, že zásoby vody v ekviferech souvisí s přirozenými prameništi je prostě nesmysl. Konkrétně v Lybii byla tato voda přes 40000let.
Dále co se nákladů na čerpání týče, stačila by vám definice:

Zvodeň shora uzavřená nepropustným stropem (isolátorem, artéským stropem) s napjatou hladinou. Po provrtání stropního isolátoru vystoupí vody na příslušnou piezometrickou tlakovou hladinu, která leží nad úrovní terénu.

254807

7.10.2011 9:22

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

erich 46.?.?.?

Reakce na 254645

Podľa tohto by ako prvý kvôli vysichajúcim studniam v púšti a oázach mali povstať obyvatelia púšte, čiže Tuarégovia.
Je to ale presne naopak a Tuarégovia sa ako celok postavili na stranu Kaddáfiho. Mali by ste im asi ísť vysvetliť akú chybu robia. [smích]

254719

7.10.2011 19:53

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Adrien Arcand 90.?.?.?

Reakce na 254645

Ha,Ha výborné!To mě připomíná,že pokud mají na každém letišti a okolí množství kamer tak musejí údajní teroristé touto sítí při nástupu do letadel projít [chechtot] kupodivu záběry nikdo nezfalšoval,protože by rozvědky spřátelených států rozkryli,že žádní teroristé v letadlech NEJSOU.
Proto není a neexistuje jediný záběr jejich nastupování
Takže asi ze stejného důvodu záběr na prýštící vodu NENÍ.
Socialismus může fungovat pouze tam kde dostává více než vydá tedy pokud je z čeho brát a to jen díky ropě.

254743

7.10.2011 21:17

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

djb 90.?.?.?

Reakce na 254645

ad 2.
Vojto, pokud se podíváte na první fotku, vidíte, že se to nakládá nějakým pojízdným zdvihadlem.
Tedy ne jako v doku, že máte pevný jeřáb na pevno, ale opačně, zaparkujete vozy a ty mohou být naloženy.

Prosté vysvětlení tedy je, že kolona zaparkuje vhodně rovnoměrně na vhodném místě u skladu připravených trubek, řidiči se jdou vyspat před cestou, pak se vrátí a jedou.

Mimochodem, proč by se to nakládalo po jednom vozu, proč by těch míst na nakládání nemohlo být třeba 10 najednou.

Jistě tušíte sám, že způsob naložíme a jedeme všichni, je efektivnější, než aby někde kus po kusu nakládali.

tedy o Libyjské řece nevím nic, ale to co píšete je ukázka naprosté neochoty hledat logická vysvětlení a ukázka urputné potřeby to nandat "druhé straně".

254746

7.10.2011 22:02

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Islander 96.?.?.?

Reakce na 254602

Pane Vojto, jde o to, zda je pravda co vy zde postujete. Přečetl jsem si tento článek, kde se praví opak vašeho tvrzení. Voda z toho projektu vyjde na 35 cents. Odsolená voda (desalinized water) is $3.75. Kde je tedy pravda?

Ty roury jsou utěsněny gumovými kroužky a po montáži tlakově zkoušeny takže únik vody nulový.

http://www.galenfrysinger.com/man_made_river_libya...

254749

8.10.2011 17:13

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 254749

Pánové Djb a Islandere. Můj úvodní příspěvek v tomto vláknu je motivován mým silným odporem k propagandě. K jakékoliv. Článek velebící "veledílo osvíceného plukovníka" propagandou je. Protože se snažím vyhýbat odborné terminologii, nepoužil jsem pro "umělou řeku" výraz "chybná alokace kapitálu". Ale na několika jevech jsem se pokusil ukázat, proč je toto dílo více propagandou než reálným užitkem.

Trvám na tom, že NIKDE NA SVĚTĚ NEFUNGUJE BETONOVÝ VODOVOD. A ještě ke všemu 1000 KILOMETRŮ DLOUHÝ. A že ve skutečnosti jde o vodovod a ne o řeku, je nepochybné. Vždyť to potrubí nutně musí překonávat na své trase množství terénních nerovností. Aby překonalo bezvýznamné návrší o převýšení 300 metrů, musí být natlakováno na 30 atmosfér! Pan Antiseptik přirovnal tento vodovod ke kanalizaci. Chtěl bych vidět jakoukoliv kanalizaci, kdybychom ji takto natlakovali. Proto se také ropovody svařují z ocelových rour a neskládají z betonových.

Další problém. Kdo někdy viděl koleso vodní turbíny po deseti letech provozu, ví, co dokáže s ocelí provést kavitace (pro zájemce viz inertial cavitation). Tento jev působí v rychle proudících kapalinách. Co udělá po létech v místech většího spádu s betonem? Soudím, že úhledné díry.

Poslední problém. Jaká bude těsnost tisícikilometrové betonové roury po zemětřesení? O tom si jistě nikdo nedělá iluze.

Článek, na nějž odkazujete, pane Islandere, zjevně čerpá ze stejné Kaddáfího propagandy, jako článek, pod nímž diskutujeme. Údaj o 35 centech za kubík vychází z předpokladu, že betonové potrubí bude bez poruch a hlavně beze ztrát sloužit sto let. Naproti tomu údaj $3.75 je naprostý nesmysl. Moderní osmotické odsolení krychlového metru vody spotřebuje cca 3 KWh elektřiny. Celkové náklady na desalinaci kubíku mořské vody pak činí asi 50 centů.

Závěr? Megalomanské projekty mocných ještě nikdy v historii neposloužily lidem. Naopak. Obvykle se staly katastrofou. Za 30 miliard USD mohly být v Libyi postaveny stovky menších lokálních odsoloven. A jejich pomocí mohly být už dávno zavlažovány rozsáhlé plochy kolem libyjského pobřeží. Díky Kaddáfího velikášství a přesvědčení o vlastní neomylnosti je těch 30 miliard s vysokou pravděpodobností nenávratně pohřbeno v poušti. A Libye bude dál trpět nedostatkem vody. Je mi líto.

254811

8.10.2011 18:19

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Islander 96.?.?.?

Reakce na 254811

Pane Vojto,
Je možné, že se jedná o propagační a tudíž zkreslené informace. Je také asi pravda, že moderní odsolovací zařízení vyrobí kubík vody za 50 cents. Ale bylo tomu tak v době, když ten projekt vznikl? Je potřeba posuzovat měřítky té doby, nikoli dnešními.
Vodovod z betonových rour teoreticky fungovat může a jistě funguje, nebo fungoval i v tomto projektu, ne? Vždyť z něho čerpá, nebo doposud čerpali víc než 30% vody pro domácnosti občané Libye. Nebo ani to není podle vás pravda? Vždyť všude na snímcích jsou vidět plné reservoáry vody!!! Kde se tam potom tedy vzala? Ty domácnosti a zavlažovací systémy jsou tedy podle vás fikce?
Souhlasím s vámi, že je to neobvyklé a snad megalomanské řešení a 300m převýšení se mi jeví opravdu moc na betonové potrubí. Ale je tomu skutečně tak? Já tvrdím, že pokud tam bude tlak nízký, může to fungovat i z betonových rour. I když já osobně bych to také raději provedl z rour ocelových, pochopitelně upravených tak, aby odolávaly korozi ap. Myslím, že u potrubí na studenou vodu toto problém není. Ještě poznámku k těm megalomanským projektům - tento projekt se mi jeví určitě přijatelnější, než vynaložené finance celého západního světa na zbrojení, války a okupace cizích území.
Kavitace a rychle proudící kapaliny - ano to opravdu vzniká. Jenže, rychlost proudění kolem lopatek vodní turbíny asi nebude srovnatelná s rychlostí protékající vody v potrubí o průměru 4m. Myslím, že právě proto tam byl použit tak veliký průměr rour, aby rychlost proudění byla co nejmenší. Já osobně bych tedy viděl větší problém v korozi betonu působením vody vzhledem k době 100 let.
Zemětřesení bezpochyby zničí toto dílo k nepotřebě. Ale to by zničilo určitě i potrubí ocelové. Pokud jsem si všiml, vždy při silném zemětřesení dojde ke zničení plynových i vodovodních ocelových řádů.
Otázkou je, zda by během sto let takové zemětřesení zde bylo. Spíš bych řekl, zda nebylo zasaženo bombami NATO, protože jsem zaregistroval tamní problémy s dodávkou vody...

254820

8.10.2011 19:20

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Oracle mteleky (zavináč) zoznam (tečka) sk 178.?.?.?

Reakce na 254811

Nu6 Rimania dokázali viesť vodu aj 50 kilometrov (možno aj viac) a to len samospádom a gravitáciou v betónovom koryte (lebo aj Rimania používali betón, ktorý mal vlastnosti umelého kameňa), ktorý bol len zľahka prikrytí aby minimalizovali straty a možnosť znečistenia, takže to nebol tlakový systém (na celom úseku, lebo keď potrebovali previesť vodu cez dosť široké údolie, tak vtedy použili tlakový systém, ale to bolo skôr zriedkavosťou).
Takže špeciálny vodu odolný betón sa dá použiť, dokonca sa používa aj na stavbách mostov premosťujúce morské úžiny a na niektorých vrtných vežiach v arktickom mori.

Druhá vec je z akviferu tá voda vyviera pod značným tlakom, nehovoriac že sa to vedie pod zemou- hĺbiť tunel v konštantnej (nadmorskej) výške sa dá už minimálne 150 rokov- viď anglické a francúzske kanály a prvé anglické železničné trate.
Takže odpadajú nároky na natlakovanie na celom úseku a nehovoriac o tom, že kavitácia sa vyskytuje len pri prudkom poklese tlaku a aj to len vtedy, keď pokles tlaku spôsobí prudké zovretie vody. Z toho jasne vyplýva že pokiaľ projektanti neurobili zásadnú chybu vo svojich výpočtoch, tak nemali by vyskytovať kavitačné bubliny.

Žiaľ Vami spomínané moderné osmotické odsolenie morskej vody bolo vyvinuté v USA asi pred 3 rokmi. Nehovoriac o tom, že aj to odsoľovanie má svoje obmedzenia, takže v čase budovania bolo dostupnejšie vybudovať ten vodovod, ako vybudovať drahé a veľké odsoľovacie zariadenia (aj keď sú to len lokálne zariadenia), ktoré potrebujú neustálu údržbu a sú vhodné len ako doplnkový zdroj pitnej vody.
Mimochodom destilácia je diametrálne odlišná vec ako osmóza, takže nemiešajte tu hrušky s jablkami. [cool]

>Díky Kaddáfího velikášství a přesvědčení o vlastní
>neomylnosti je těch 30 miliard s vysokou pravděpodobností
>nenávratně pohřbeno v poušti. A Libye bude dál trpět
>nedostatkem vody. Je mi líto.

Znova sa mýlite, nebude to kvôli Kaddáfimu, ale vďaka bombardovaniu NATO, hoci Kaddáfi sa stále môže vrátiť k moci. [mrknutí jedním okem]

PS: Prestaňte tu vydávať svoje názory za fakty, stávate sa tým len objektom posmechu. Kvôli tomu Vás nikto nebude ľutovať. [velký smích] [velký smích]

254828

8.10.2011 21:10

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 254811

Začínáte být směšný pane Vojto. Nedoporučoval bych osmoticky odsolenou vodou zavlažovat, vždy je tam zbytkové množství soli, tím dojde po čase k nevratnému poškození půdy.

254835

8.10.2011 21:24

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

jan vítek vyfukove (tečka) systemy (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 254811

pane Vojto, problém s kavitací bývá spíše u předmětů pohybujících se rychle v kapalině (lodní šrouby, turbíny apod), i když i tam může být přínosem (superkavitace). Voda v 4m betonovém potrubí se takovou rychlostí nepohybuje ani náhodou. Nicméně tvrdíte, že lidé v Lybii budou dál trpět nedostatkem vody, pravdou ale je, že nedostatkem vody lidé v Lybii trpí až teď, když jim NATO vybombardovalo vodovody a drží je záměrně bez vody, jen aby je donutili vzdát se vlastní vlády a nechat si vládnout bandou hrdlořezů. Až doteď měli v Lybii, jak se u nás na ostravsku říká, vody po kokot. (doufám, že to neurazilo editora, je to ustálené rčení, takže by nemělo vadit, že je mírně expresivní)

254838

9.10.2011 4:03

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Antiseptik 98.?.?.?

Reakce na 254811

Že velké projekty nefungují? To říkejte Italům kde některé římské aqvafery běží už tisíc let. Také připomenout Panamský průplav, to neštěstí námořní dopravy, Suezský kanál a Egyptské pyramidy. Ovšem Libye trpět nedostatkem vody bude, to máte pravdu, o to se postaralo NATO.

254851

9.10.2011 18:00

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Pavel123 94.?.?.?

Reakce na 254811

Pane Vojto, také nemám rád propagendu. Beton používal k stavbě akvaduktů již antický Řím, některé akvadukty přivádí vodu do dnešních dnů. Převýšení 300 m (k tlakování 30 atm)v poušti je spíše iluzorní, Sahara v oblasti Libye se od jižních hranic postupně svažuje k pobřeží, z převýšení cca 600 m k 0 m na pobřeží při délce cca 800km. Voda tedy může proudit téměř samospádem. Libye tedy bude trpět nedostatkem vody minimálně méně. A jako iřešnička na dortu se jeví fakt, že již investované peníze nejdou tak snadno ukrást.

254874

10.10.2011 14:22

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 254874

Srovnávat antické (OTEVŘENÉ A SAMOSPÁDOVÉ) akvadukty s UZAVŘENÝM TLAKOVODNÍM vodovodem je nesmysl, pánové. Podobně bych mohl argumentovat, že když mi u lodě pro povrchovou plavbu stačí lehký laminátový trup, musí mi stejný stačit i pro ponorku. Nestačí, že?

Trvám na tom, že je-li beton dost dobrý k vytvoření samospádové stružky, je naprosto nevhodný ke konstrukci tlakového vodovodního potrubí. Proto se s ním také nikde jinde, než u "umělé řeky" nesetkáme. Krom argumentu o tlacích při překonávání terénních nerovností si dovolím ještě malé zamyšlení o hmotách, se kterými se v tomto megalomanském projektu pracuje.

Naplním-li rouru o světlosti 4 m vodou, je to co do váhy stejné, jako bych do ní nechal najet souvislou kolonu tanků Merkava. Ano. Co 7 metrů, to jeden tank. A teď to nechám rozjet. Po rovině jen rychlostí cca 10 km/hod. Co to asi bude dělat na spádu? Jaké rychlosti a tlaky budou v potrubí vznikat? Jak obrovské setrvačné síly se budou snažit potrubí v jeho ohybech narovnat resp. roztrhat? Jak dlouho budou těmto silám vzdorovat gumová (tedy časem degradující) těsnění rour?

Jsem přesvědčen, že velmi podobné argumenty proti "umělé řece" musel slyšet i Kaddáfí v době, kdy ji plánoval. Dovedu si také představit jeho samolibý výraz, když všechny odborné argumenty smetal se stolu se slovy, že Alláh je velký ... A tak dodavatelé "umělé řeky" rezignovali. Když to zaplatí, ať má, co chce.

Plukovníkův diletantismus je patrný i z konstrukce nekrytých zásobníků. Z vrtů se čerpá pitná voda nejvyšší kvality. Ta se pak nechá v tomto projektu stát v otevřeném "rybníku", kam do ní prachové bouře nafoukají hory špíny. Slunce poté vodu ohřeje a z původní křišťálové pitné vody je zanedlouho kalná břečka plná řas a ... Všichni provozovatelé bazénů vědí, o čem mluvím.

Zájemce o plukovníkův diletantismus si dovolím upozornit ještě na jeden jeho "velkolepý projekt". On totiž také zkonstruoval automobil. Vygooglujte si "Kaddáfího raketa". [chechtot]

254942

10.10.2011 15:27

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Islander 96.?.?.?

Reakce na 254942

>Trvám na tom, že je-li beton dost dobrý k vytvoření
>samospádové stružky, je naprosto nevhodný ke konstrukci
>tlakového vodovodního potrubí. Proto se s ním také nikde
>jinde, než u "umělé řeky" nesetkáme.
Trvám na tom, že pokud to bude nízkotlaký vodovod, bude v jedné rovině (tzn. nebude překonávat terénní překážky převýšením), fungovat může a v daném případě taky fungoval, než byl zasažen bombami NATO. Uznávám, že je to neobvyklé řešení a sám bych ho řešil jinak, vhodnějšími materiály. Jenže Plukovník si nemohl dovolit kupovat ocelové roury kvůli embargu, pokud vím, bylo v té době uvažováno o embargu i na ocelové roury pro stavbu Trans Gas, ale protože to bylo potřebné pro Záp. Evropu, embargo se nekonalo.
>Naplním-li rouru o světlosti 4 m vodou, je to co do váhy
>stejné, jako bych do ní nechal najet souvislou kolonu tanků
>Merkava. Ano. Co 7 metrů, to jeden tank. A teď to nechám
>rozjet. Po rovině jen rychlostí cca 10 km/hod.
Váhově ano, ale co se týče rozprostření měrného tlaku, je to hovadina! Přeci nechcete srovnávat rovnoměrné zatížení tlakem kapaliny s umístěním stejně těžkého předmětu do roury?
>Co to asi bude >dělat na spádu? Jaké rychlosti a tlaky budou v potrubí
>vznikat? Jak obrovské setrvačné síly se budou snažit
>potrubí v jeho ohybech narovnat resp. roztrhat? Jak dlouho budou
>těmto silám vzdorovat gumová (tedy časem degradující)
>těsnění rour?
Vycházíte ze špatných předpokladů. To potrubí je umístěno v zemi a zasypáno zeminou tak, že je dokonale fixované. To tlumí menší rázy v potrubí. Ty roury byly záměrně voleny s tak velkým průměrem právě kvůli tomu, aby rychlost proudění byla co nejmenší. Gumové těsnění se běžně používá při spojování litinových vodovodních řádů, kdy jsou roury opatřeny hrdlem s drážkou pro gumové těsnění, do kterého se nasune s přesahem další roura, atd... To celé je umístěno ve výkopu a zahrne se zeminou. Pokud je guma v zemi a není vystavena UV záření, vydrží věky.

254945

10.10.2011 15:35

Vojto, pardon, ale rychle se chyťte za nos. to je tedy ostuda

djb 90.?.?.?

Reakce na 254942

Základní škola, tlak vody h krát ró krát g

Všimněte si, závisí, jen na hloubce, hustotě a gravitaci.

Tlak nezávisí na hmotnosti.
Ostatně na tom principu funguje celá hydraulika, teploměry apod.

Jinými slovy. I kdybyste tam nacpal milion tanků merkava, tak na konci bude tlak stále stejný - výškový rozdíl mezi počátečním a koncovým bodem krát ró krát gé.

(je to proto, že kapalina je nestlačitelná, tudíž se objem vždy rozloží, čím více kapaliny, tím větší plocha na kterou se rozloží tlak, anebo tím větší výška, pokud byste tu řeku stavěl nakolmo)

takže, ehm, toto je vážně 6. třída ZŠ, už raději žádné úvahy.

mimochodem, pořád samý beton, ale někdo tu psal, že používají nějaké těsnění či co.

ale celé to je stejně diskuze o ničem. Proč samé dohady, toto má být existující projekt. takže jediné dotazy jsou

1. existuje to ?
2. fungovalo to ?

a máte po hádání.

ps.: a že je to drahé a nabubřelé, ano je, takový je arabský svět, od pyramid a dnes viz dubai. ale jsou to jejich peníze, maj jich dost a nikde jim nechybí, tak co má být..

254946

10.10.2011 19:45

RE: Vojto, pardon, ale rychle se chyťte za nos. to je tedy ostuda

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 254946

No ale musíme panu Vojtovi nechat jedno, zahrnout všechny Merkavy pod zem je dobrý nápad.

254955

10.10.2011 15:59

Vlastnosti betonu coby vodiče vody

djb 90.?.?.?

Reakce na 254942

Proč beton v kanalizacích

- životnost - 50 - 80 let, moderní až 100 let

- odolnost - až do rychlosti 36 km/hod


atd...

to jsou fakta, ne vaše dojmy

254947

1.11.2015 8:48

Libyjská raketa

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 178.?.?.?

Reakce na 254942

http://revue.idnes.cz/kaddafi-vymyslel-auto-jmenem-libyjska-raketa-fno-/lidicky.aspx?c=990907_135931_senzace_lsd

341248

10.10.2011 21:29

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 254811

Pane Vojto, jsem z oboru (vodohospodář), takže musím upřesnit - patrně jste přehlédl, že roury jsou z PŘEDPJATÉHO betonu (ev. špatně rozumíte slovenštině), čili předpjatá výztuž v potrubí funguje jako obruče u dřevěného sudu - drží potrubí v celku a vydrží i velké tlaky, podle parametru předpjetí.
Viz. článek - transportné potrubia zložené zo sekcií zo špeciálneho tzv. predpätého železobetónu s priemerom až 4 metre, dĺžkou 7,5 metra a hmotnosti 86 ton (najväčšie predpäté potrubie na svete) skryté pod zemou..
Dále pak gumové (spíše asi pryžové) těsnění potrubí se běžně používá i dnes, pro daleko vyšší tlaky (i 100 m vodního sloupce)..
Pak bych řekl, že projekt musela dělat nějaká západní projektová společnost (snad Francouzi??, zkuste zapátrat) a i technologii dodávaly západní země. Čili pokud je něco špatně, tak ne na straně Kaddáfího. Co se týče ekonomiky, tak vyrobit ocelové potrubí DN 4000 je již pořádný oříšek, nehledě na jeho spojování svary - když se u nás dělal přivaděč o průměru 1600 mm, tak byly na stavbě strašné problény s různou ovalitou potrubí - prostě dvě trubky proti sobě neseděly a nešly řádně svařit - vše se muselo složitě rektifikovat na stavbě. Dále nezapomeňte na korozi oceli, ta je hodně důležitá. Prostě bych řekl, že navržená varianta je velice dobrá a má šanci sloužit dobře. Takže se nesnažte hledat za každou cenu mouchy tam, kde nejsou. U nás by toto nikdy nikdo nepostavil, to mi věřte.. [cool]

254961

11.10.2011 11:23

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 254811

Ano, Libye nyní trpí nedostatkem vody, hlavně civilisté v Sirtě, kde jim NATO na jejich ochranu rozbombardovalo přivaděče a ostatní infrastrukturu. Tím je uvedlo záměrně do humanitární katastrofy aby tohoto využilo k dobytí města. Stejně jako Hitler svého času v Lenigradu. Pane Vojto nechte už těch hloupých keců, nechci se snižovat k vulgárnostem.

254989

11.10.2011 13:22

RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 254989

Pánové. Myslím, že nejlepší bude vyčkat, až čas ukáže, jak promyšlenou investicí "umělá řeka" byla. Nemyslím, že je nějak těžce poškozena bombardováním. Ono totiž asi nebude nijak snadné zničit ze vzduchu cíl, čtyři metry široký a tisíce km dlouhý. Ještě ke všemu zahrabaný pod zem.

Tedy díky všem za reakce. A prostým Libyjcům přeji, nechť jim voda teče. [smích]

254991

6.10.2011 2:56

I když je Kadáffí hodně rozporuplná figura, něco po něm zůstane,

Dobroděj 88.?.?.?

zato po Vojtovi49 zůstane jenom trochu nenávistného smradu!
Táhni nazpět do lehožumpy, odkud si vylezl!

254606

6.10.2011 7:00

Hmm.

Rene Bartosek 69.?.?.?

Takže ztráty? Je ta voda znečištěná, zasolená apod? Jenom tak pro jistotu, když to potrubí je zakopané v zemi by mě zajímalo, kde ta voda jaksi zmizí? Do nějaké černé díry ji vcucne gravitace? Možná vyschnou nějaké studny, ale obyvatelné díky téhle vodě je daleko větší plocha a velké množství lidí má z téhle vody užitek. Množství vody je v těchto podzemních rezervoárech obrovské a spotřeba malá. Problém se spodní vodou má ta naše zelená revoluce, USA chtěli použít na zavlažování vodu z Velkých jezer. Kanada to zamítla, nejvězší rezervoár spodní vody na uzemí USA se jmenuje tuším Ogalla a hladina tohodle rezerboaáru za několik desítek let poklesla velmi významně. Ještě se pro jistotu zeptám, když cílem bezletové zńy kromě nemocnic, škol, byl i atomový rektor, zda se podařilo zeleným mozkům trefit i infrastrukturu tohodle vodního díla. Vojáci by to trefit neměli, aly vypatlané hlavy dokáží zničit cokoliv. Jestli to významně poškodili, tak ztratily mezi kmeny na celé Sahaře tvář, tam má totiž voda pro lidi velkou cenu.

254615

6.10.2011 9:27

RE: Hmm.

Levap 83.?.?.?

Reakce na 254615

Pravděpodobně to zničili. Jak jinak by Tripolis a Sirta a další města mohly být bez vody?

254620

6.10.2011 10:25

Vlezdoprdelkové

Vlastik 93.?.?.?

Tak, jak před rokem 89 bylo plno zarytých odpůrců všeho západního a hlavně amerického, tak úplně stejně se teď objevuje plno těch, kteří naopak haní vše, co se dobrého podaří v zemích, které si zrovna se Spojenými státy nemusí hrát na jednom písečku - viz třeba zrovna tento vodovod nebo cokoli z velkých staveb v Číně. Stačí jim až do nebe zviditelňovat sebemenší zádrhel ( žádná stavba nemůže být 100% kladná ) a o úspěšných vlastnostech pochopitelně pomlčí. Je mi z takových lidí na nic - a většinou jsou to ti stejní, co před rokem 89 oslavovali každé ruské prdnutí. A kdyby se u nás objevil Dolfa, tak hned začnou po náměstích běhat v bílých podkolenkách a jejich nejoblíbenější barvou bude hnědá. [bliji]

254625

6.10.2011 10:54

Straty

JKB 85.?.?.?

Dobry den,

faktom je, ze problemy s tesnostou su v clanku spomenute - vyskytli sa v roku 2000, ked musela byt prevadzka niektorych sekcii projektu pozastavena. Boli sposobene koroziou kovovych casti zelezobetovovych rur, takze rury zacali presakovat. Na zaklade toho boli uskutocnene rozsiahle napravne akcie - predovsetkym v clanku spomenuty monitorovaci system a takisto pokrytie casti rur bitumenovou hydroizolacnou hmotou (viditelnou aj na niektorych obrazkoch v clanku ako tmavy nater). Odvtedy sa pretekanie neobjavilo a problem bol uspesne vyrieseny. Takze projekt je z technologickeho hladiska velmi uspesny - spytajme sa realisticky, ktory projekt za desiatky miliard dolarov nikdy nenarazail na obtiaze? Americky projekt Apollo na Mesiac stal zivoty troch astronautov, ktori zhoreli pri testoch ked spadnuty srobovak sposobil skrat v testovacej kabine velitelskeho modulu a vtedy cisto kyslikova atmosfera nedala sancu astronautov zachranit. Naprava bola prijata - uz sa nepouzivala vysokohorlava cisto kyslikova nizkotlakova atmosfera. Takisto raketoplany - strnast mrtvych, dva raketoplany znicene. Naprava bola prijata, poslednych 8 rokov nebola ziadna havaria. Ani projekt umelej riekdy nebol bez problemov, ako zmienene pretekanie objavujuce sa do roku 2000. Avsak tento problem bol inziniermi uspesne vyrieseny, ako ukazuje aj desat rokov dalsej uspesnej prevadzky.
Co sa tyka poklesu spodnej vody - myslim, ze clanok obsahuje dostatok informacii o akviferoch a ich kapacite. Mierny pokles hladiny je viac nez dobrou cenou za benefity, ktore z dostatku vody vyplyvaju. Kapacita akviferov podla geologickych prieskumov vydrzi najmenej tisic rokov.
A co sa tyka aktualnej situacie - bohuzial, podla dostupnych informacii NATO potrubia s vodou zasiahlo uz pred niekolkymi mesiacmi (zapadne media to samozrejme odovodnili tym, ze sa v potrubiach skryvali kaddafiho vojaci), konkretne pri meste Brega, a zbombardovalo aj tovaren na vyrobu potrubia pri tomto meste, takze nebola mozna ani jeho oprava.
Vid napr. http://humanrightsinvestigations.org/2011/07/27/gr...

254627

6.10.2011 21:27

dilo stoleti - dilo kaddafiho

jm 177.?.?.?

Reakce na 254650

Válka o modré zlato
Josef Mikovec
http://www.czechfreepress.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1701-valka-o-modre-zlato&catid

254676

6.10.2011 19:20

Voda

Satanist 50.?.?.?

Nic ve zlym, ale nezvratitelnym faktem zustava, ze vsude ve svete uz maj importovanou democracii z USA radi jak pazdero v prdeli a v Lehosejkrovne a na s-eretz z toho maj prisernej prujem kdyz to tu tak dokazali zasrat...... [chechtot]

254661

6.10.2011 21:22

RE: Voda

jm 177.?.?.?

Reakce na 254661

Monopolizace vody, ať formou privatizace a/nebo mocenskými institucemi, není možná v takovém rozsahu jako to je u zemědělských plodin, ale přesto představuje nebezpečí mnohem větší . Jestliže se toto stane skutečností, mohou být války o cokoliv i při naprostém dostatku všeho. Války s tradičními i netradičními cíly, vojenskými, ale především nevojenskými. Už nám vlastně bylo ,,prozrazeno" , že žijeme v době Totální války http://www.blisty.cz/art/44410.html Dystopie a nepřímo i utopie, hlavně filmové a televizní nám prozradí více nežli projevy státníků a oligarchů http://www.blisty.cz/art/49408.html Zatím nelze vlastnit, monopolizovat ani prodávat vzduch, ale ve sci-fi literatuře se to už vyskytlo.http://www.scifiworld.cz/article.php?ArticleID=476, takže to je reálné.

254675

6.10.2011 20:55

otázka pro jkb

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

O této řece jsem přečetl hodně článků, impulsem byla intervence fašistů do Lybie. Nehce se mi to hledat, ale narazil jsem na informace, že se tento podzemní rezervoár naopak doplňuje... A to stékáním podzemních vod po litosférických deskách z jižnějších oblastí Afriky kde ke srážkám dochází.

254673

9.10.2011 10:35

Aj mainstream mení rétoriku??

erich 46.?.?.?

Nie je to tejto téme, ale je to o Lýbii. Pre "povstalcov" to asi naozaj vypadá blbo keď už aj CNN referuje o ich porážkach
http://www.youtube.com/watch?v=FBNyJgXaz-U&feature=player_embedded

254860

9.10.2011 17:44

Demagog

3,14ča 93.?.?.?

Kdyby tento neuvěřitelný megaprojekt byl vybudován v SSA, pan Vojta by básnil. Bohužel byl vybudován v teď už zlé Lybii, tudíž je špatný, že áno..
[zmaten]

254872

Příspěvků: 44

06.10. 00:47 Vojta49  A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 01:25 Antiseptik  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 02:59 xml  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 09:58 jan vítek  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 15:43 Vojta49  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 18:08 Rene Bartosek  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 18:27 steve  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 21:34  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 23:09 jan vítek  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
07.10. 14:57 Vojta49  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
07.10. 20:45 Oracle  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
07.10. 21:22 djb  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
08.10. 15:38 jan vítek  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
07.10. 09:22 erich  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
07.10. 19:53 Adrien Arcand  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
07.10. 21:17 djb  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
07.10. 22:02 Islander  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
08.10. 17:13 Vojta49  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
08.10. 18:19 Islander  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
08.10. 19:20 Oracle  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
08.10. 21:10  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
08.10. 21:24 jan vítek  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
09.10. 04:03 Antiseptik  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
09.10. 18:00 Pavel123  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
10.10. 14:22 Vojta49  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
10.10. 15:27 Islander  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
10.10. 15:35 djb  Vojto, pardon, ale rychle se chyťte za nos. to je tedy ostuda
10.10. 19:45  RE: Vojto, pardon, ale rychle se chyťte za nos. to je tedy ostuda
10.10. 15:59 djb  Vlastnosti betonu coby vodiče vody
01.11. 08:48  Libyjská raketa
10.10. 21:29  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
11.10. 11:23  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
11.10. 13:22 Vojta49  RE: A teď k té Kaddáfího propagandě trocha faktů
06.10. 02:56 Dobroděj  I když je Kadáffí hodně rozporuplná figura, něco po něm zůstane,
06.10. 07:00 Rene Bartosek  Hmm.
06.10. 09:27 Levap  RE: Hmm.
06.10. 10:25 Vlastik  Vlezdoprdelkové
06.10. 10:54 JKB  Straty
06.10. 21:27 jm  dilo stoleti - dilo kaddafiho
06.10. 19:20 Satanist  Voda
06.10. 21:22 jm  RE: Voda
06.10. 20:55  otázka pro jkb
09.10. 10:35 erich  Aj mainstream mení rétoriku??
09.10. 17:44 3,14ča  Demagog

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

8

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc srpen přispělo 19 čtenářů částkou 2 971 korun, což je 8 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Premiér Scott Morrison: Lockdown je v NSW nezbytný, přibylo 199 případů05.08.21 00:17 Austrálie 1

Rezoluce Rady Evropy 2361 (2021)04.08.21 15:53 Česká republika 1

Bude ministerstvo konečné soudu prokazovat, zda tu máme epidemii?04.08.21 14:13 Česká republika 0

Přinesl nám pandemii VIR anebo LIDÉ a politici z ASPEN INSTITUTU?04.08.21 13:56 Neurčeno 0

Cvičení při Covid-1904.08.21 09:51 Neurčeno 1

Na Bruntálsku jsou ještě lidé normální a nenechali si vymýt mozek04.08.21 09:30 Česká republika 4

Sydney: Násilná vakcinace04.08.21 09:10 Austrálie 5

Připojte se k žalobám proti diskriminaci osob neočkovaných proti c-1904.08.21 07:24 Česká republika 0

Izrael zavádí karanténu pro příchozí cestující - ale i pro očkované!03.08.21 21:01 Izrael 1

Německo si došláplo na kritika covid teroru03.08.21 09:54 Německo 0

Na webech píšicích pravdu neinzerujeme, zní z firem po výzvě pražské rady02.08.21 22:37 Česká republika 2

Už i česká pošta se připojila k oslavě úchylnosti02.08.21 20:47 Česká republika 0

Prague Pride pro děti02.08.21 19:45 Česká republika 1

Von der Leyen: Nový milník Evropské vakcinační strategie02.08.21 19:13 Evropská unie 2

Evropská komise a Bill Gates oznámili své partnerství v oblasti Green Dealu02.08.21 18:12 Evropská unie 1

Petice VOLNÉHO bloku za obnovení školní výuky bez povinnosti roušek, testování a očkování02.08.21 16:13 Česká republika 0

Pozvánka na Letnou 28. srpna 2021 na akci „Zachraňme republiku“02.08.21 15:41 Česká republika 0

Vláda počítá s tím, že po očkování umřou děti02.08.21 15:31 Česká republika 1

Mimochodem věděli jste, že Rusové nesmějí na olympiádě prezentovat svou vlast?01.08.21 22:11 Rusko 2

Kdo chce bít psa Lukašenka, hůl si najde01.08.21 21:57 Belorusko 3

Měnové kurzy

USD
21,51 Kč
Euro
25,45 Kč
Libra
29,87 Kč
Kanadský dolar
17,16 Kč
Australský dolar
15,89 Kč
Švýcarský frank
23,70 Kč
100 japonských jenů
19,61 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,59 Kč
100 maď. forintů
7,18 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
29,38 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 948,45 Kč
1 unce stříbra
546,03 Kč
Bitcoin
847 915,33 Kč

Poslední aktualizace: 5.8.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 238