Diskuze k článku

Triumf kupců a jeho genealogie

Příspěvků 103

2.10.2010 5:47

zajimavy clanek

zyx 193.?.?.?

Ale skoda ze po slibnem zacatku se clanek stava stale vice a vice zaujaty smerem k (zrejme katolicke) cirkvi az to skoro vypada jako by autor sam byl silne zasahnut nabozenskou propagandou. Celkove s clankem souhlasim ale v principu na kupcich, aristokratech cirkvi ci jinych parazitech nic principialne odlisneho nevidim, to, ze historicky nakonec zvitezili kupci je asi dano jejich nejvice virulentni strategii (koncentrace moci pomoci financnich nastroju), s tim by se s autorem urcite souhlasit dalo. Jinak si ale nemyslim ze v 'kupcokracii' by bylo beznemu cloveku o tolik hur (ale rozhodne ani o nic lip) nez napr. v absolutisticke monarchii ci teokracii.
Autor me take zklamal tim ze naprosto ignoroval eru socialismu (mj. spise 70 nez 50 let) kdy rozhodne kupci zadnou moc nemeli, stejne jako aristokracie, i cirkev, a presto se lidem nezilo spatne, system byl zalozen na prijatelnych principech a po jistou dobu ze byl i vyhled na dalsi pozitivni vyvoj.

Celkove bych autorovo hypotezu trochu zobecnil a odprostil od prilisne soustredenosti na cirkev (a nadruhou stranu tez k chazarum, ktere autor z nejakeho neznameho duvodu systematicky oznacuje jako 'kupce' [smích]) ). Jde o to, ze jakekoliv dosud vyzkousene usporadani spolecnosti nebylo stabilni a nespelo (dlouhodobe) k 'svetlym zitrkum' protoze drive nebo pozdeji se ze spolecnosti vydelila jista optimalizovana trida parazitu, ktera postupne odhalila slabiny systemu, napadla je a zneuzila ke svym cilum v dusledku cehoz system stale vice skomiral az nakonec vice ci mene bourlive zanikl (ano, paraziti jsou vetsinou natolik omezeni ze radeji znici hostitele nez aby se byt jen trochu umirnili) a po urcitem obdobi chaosu byl nahrazen novym, ktery jiz mel proti, a to je ovsem dulezite, jen proti minulym(!) parazitum vybudovane pevne obranne mechanismy. Ovsem behem relativne kratke doby vyvstala nova generace parazitu, napadajici jinou slabou stranku systemu, typicky tu opacnou nez ta co byla po predchozi neblahe zkusenosti posilena az hypertrofovana (odtud ona charakteristicka bezpaternost vsech parazitu schopnych po zmene rezimu zcela zmenit chovani a byt vzdy 'papezstejsi nez papez'[mrknutí jedním okem] a cely cyklus se opakoval, s tim ze s postupujicimi dejinami se zrejme
jednostlive faze neustale zrychluji. Mozna nas ceka jakasi singularita kdy perioda techto zmen dosahne nuly, mozna ta doba uz neni daleko.

Nabizi se zde tez analogie s zivou prirodou, kde evoluci a vytvareni novych druhu casto ani tak nestimuluji zmeny vnejsiho prostredi, jako spis 'utek' pred jejich biologickymi parazity, kteri se diky tomu ze od hostitele maji vse 'zadarmo' nemusi starat o nic jineho nez o optimalizovani svych parazitickych strategii a tedy se temer vzdy adaptuji na jakekoliv zmeny rychleji nez je hostitel schopen tyto zmeny realizovat.

V kazdem pripade, pokud ma nekdy vzniknout stabilni, spravedliva a harmonicka spolenost, je nutne aby na prvnim miste a predevsim obsahovala ucinne, inteligentni a adaptabilni mechanismy vcasneho rozpoznani opravdovych(!) parazitu a jejich eliminaci (ne nutne fyzickou, staci ciste z...Automaticky kráceno

229170

2.10.2010 5:48

zajimavy clanek - pokracovani

zyx 193.?.?.?

V kazdem pripade, pokud ma nekdy vzniknout stabilni, spravedliva a harmonicka spolenost, je nutne aby na prvnim miste a predevsim obsahovala ucinne, inteligentni a adaptabilni mechanismy vcasneho rozpoznani opravdovych(!) parazitu a jejich eliminaci (ne nutne fyzickou, staci ciste znevyhodnit dane paraziticke fungovani). O toto se v minulosti vice ci mene vedome a vice ci mene uspesne jiz usilovalo, napr. spolecnost zalozena na kastovnim systemu znemozni vertikalni posuvy a tedy i rychly postup parazitu na nejvyssi mista, podobne i dynasticky princip. Nadruhou stranu ani toto neni absolutne dokonale a tak po urcite dobe i vedouci dynastie zdegeneruje a sama se stava parazitujicim prvkem. Ten je pak napr. v buroazni revoluci nahrazen principy zaozenymi na svobode, rovnosti bratrstvi, aby pak byl nasledne jistou tridou efektivne zparazitovan do nelidskeho kapitalismu 19. (a buhvi jestli ne i 21.) stoleti, kde svoboda plati jen pro bohate. Pak nasleduje napr. socialisticka revoluce zcela ostre vyhranena proti 'vykoristovani' a zalozena na rovnosti, aby nasledne byla sama zparazitovana jistym druhem sobe si rovnejsich prasat, ktera napr. opetovne zrestauruji kapitalismus, tentokrat v globalnim a technologicky vyspelem provedeni, atd. atd.

Ovsem pochybuji zda odstraneni, resp. ucinne odstranovani parazitu bude nekdy mozne, nebot tito jsou zrejme ve vyhledavani a zneuzivani vsech moznych mechanismu systemu velmi vynalezavi. Casto dokonce sami iniciuji falesne hony na domele parazity (napr. drive boj totalne zparazitene a bezpaternimi karieristy prolezle komunisticke strany proti vnitrnimu tridnimu nepriteli, nebo dnes obvzlaste nechutna taktika kriminalizace samotnych obeti parazitismu skutecnymi parazity kteri jejich spolecensky pad nabouranim systemu sami zpusobili) nebo sami paralizuji (obvykle taktikou 'rozdel a panuj' ci 'mrtvy brouk'[mrknutí jedním okem] samoopravne a protiparaziticke aktivity zbytku spolecnosti.

229171

2.10.2010 9:25

Nihil novi sub sole

drfie 78.?.?.?

Autor se tváří, jakoby objevil Ameriku, zatímco jen převypravuje staré omyly. Najdeme tu všechny evergreeny - vykořisťování, útok na racionalitu, na svobodu, na úroky... Když už se tu publikují takovéhle články, co třeba publikovat něco i od Vesmírných lidí pana Bendy? [oči v sloup]
Autor si zřejmě představuje "kupce" jako démonické bytosti nadané schopností magicky konvertovat lidské utrpení na zlato. Jinak než magicky to totiž nejde. V reálném světě si lidé něco kupují, pokud je to pro ně výhodné, ne když kvůli tomu trpí.
Má-li někdo moc, tak představuje nebezpečí pro své okolí. A je jedno, jestli to byl kupec, kněz, aristokrat nebo rolník.
Jak si vlastně autor představuje fungování společnosti? Jak bez kupců bude nakupovat potraviny nebo počítače? Zajede k rolníkovi pro brambory, nebo do Číny pro PC?

229177

2.10.2010 10:03

RE: Nihil novi sub sole

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 229177

Autor všechny ty haněné skupiny lidi potřebuje. O čem by psal, on to kladně neumí - kopat do druhých je přece tak zábavné a pohoršovat se nad špatností - to je zas tak ušlechtilé...

Když k tomu přidá dějepisný traktát o délce uherského roku, každý si sedne na zadek, jak je ten autor vzdělaný, ó co ten toho ví...

Co je všechno špatně, to dovede napsat sáhodlouze. A jak to řešit, aby to bylo dobře? Objektivně dobře? Au, to se nedozvíme...

229179

2.10.2010 10:32

RE: Nihil novi sub sole

Saša 204.?.?.?

Reakce na 229179

Obchodníci a zloději mají stejného „boha“. Nenažraná krkavost je více univerzální lidskou vlastností než velice častá pitomost a tak tedy s tím moc nenaděláme, pane 85. Vzpomeňte nedávný prodej hypoték a úvěrů v USA a nastartování krize – eh, bylo to krkavé, ale možná od nich „chytré“.

229182

3.10.2010 13:19

RE: Nihil novi sub sole

Olas 78.?.?.?

Reakce na 229179

Autor všechny ty haněné skupiny lidi potřebuje. O čem by psal, on to kladně neumí - kopat do druhých je přece tak zábavné a pohoršovat se nad špatností - to je zas tak ušlechtilé...

Jsme-li v suchu a teple, sytí a spokojení nechápu proč bychom (i autor původního článku) měli o tom psát. Jsme-li v deští, blátě tedy v nějakém pro nás nepříznivém prostředí asi je logické, že se o tom zmiňujeme. Těch oslavný ód o tom jak se máme, jak se budeme mít, o zářných zítřcích jsme již dříve v dřívějších dobách toho slyšeli dost sa dost a slyšíváme doposud.

Nevím a nechápu z čeho pramení vaše "geniální" ironie a snad to co vyžadujete v závěru vaší reakce od autora přízpěvku nám sám zpřístupníte.

Možná, že v závěru vašeho přízpěvku chybí věta "Bla, bla, bla, co jsem to vlastně chtěl říct... ?"

229228

3.10.2010 17:58

RE: Nihil novi sub sole

vigvam 85.?.?.?

Reakce na 229177

Možná když vyměníte hojně se vyskutující slovo "kupec" za slovo "žid", pochopíte oč v článku jde.
Howgh!

229245

2.10.2010 10:44

Historicky je zajímavější sledovat odklon výroby od denních potřeb

drreich.blog 188.?.?.?

Po takovém článku nutně musela zaznít otázka, a kde máme jako nakupovat? Primární problémem asi nebudou kupci. My všichni jsme kupci, všichni nabízíme zboží, minimálně nabízíme pracovní sílu.

Je spíš otázkou, jaké zboží se to vlastně nabízí a cože to vlastně všichni vyrábíme. V historii už dávno před středověkem došlo k odklonu od výroby zboží denních potřeb a zaváděla se postupně stále více výroba vyloženě nepotřebného zboží. Dnes už jsou z nás dokonalí magoři z té neustálé výroby nepotřebného a neužitečného šrotu. Chodíme do práce(my co chodíme), děláme přesčasy, na nic nemáme čas a jen taktak se uživíme, abychom vyráběli do zblbnutí výrobky, co vydrží jedno použití nebo auta na deset let abychom s nimi jezdili zase jen do práce a zpět. Vyrábí se milióny PC jen, aby se u nich uživil přebujelý úřední aparát. Jako zboží se nabízí miliónkrát překopírované neustále a ty samé informace ve formě knih a miliard článků , které už ani nelze všechny číst. Žijeme pro nabízení nebo výrobu nepotřebných hovadin a harampádí. Naše celá vyspělá kultura stojí za vyliž, a je to kultura smrti. Kdybychom zanikli, nezůstane po nás nic hodnotného , jen odpad, jedy a zničena planeta.
Historickým zvratem, tedy první opravdovou revolucí za celou historii lidstva by byl ve skutečnosti návrat k výrobě potřeb, může to být i výzkum nových technologií(proč ne?), výroba aut s výdrží 50-80 let (trabant byl sice z nesmrtelného bakelitu,ale spojovací prvky měly jako napotvoru zase životnost jen 10let). PC nemusí mít každý doma, beztak se na nich hrají většinou stupidní hry a jen se touží po komunikaci s někým normálním z masa a kostí a kdo má taky na nás čas a náladu.

229183

2.10.2010 11:36

Nemůžu uvěřit,

Lin 85.?.?.?

..že jste to s tím návratem k aristokracii fakt myslel vážně. Některé pasáže článku jsem musela číst několikrát, abych se ujistila, že to, co píšete, si přebírám správně. A váš názor nesdílím, dokonce mi některé myšlenky v článku připadají jako účelově zkreslené. Kupci že můžou za stav současného světa? No to snad...
Že aristokraté žili po staletí v přesvědčení o své privilegovanosti - v tom je uvrzovala hlavně církev. Všechny ty šaškárny s pomazáním panovníků "z boží vůle" a pokládání "svatých" korun na hlavy (byť silně degenerované). Ono vůbec hraničí se zdravým rozumem uvěřit, že když projdu takovým divadlem, jsem "pomazaná a z boží vůle" privilegovaná. Zapomněl jste uvést, že to vždy bylo něco za něco - já tě budu živit, dám ti půdu, postavím kostely a kláštery - a ty mi dáš na hlavu onu "svatou korunu". Také jsem se nikde nedočetla, že to byli aristokraté, kdo první měl otroky , se kterými zacházel mnohdy hůř, jak se zvířetem. Neomezený pán nad jejich životy, ani sňatek nebo početí ( dovychování) potomka nebylo povolené bez jejich souhlasu.
Ta kupecká třída byla v minulosti něco jako je dneska tzv. střední třída = nesla náklady na život jak aristokratů, tak církve. A to, že je zmiňované strany musely čím dál víc pouštět mezi sebe, je zase o penězích. Veškerá půda patřila buď aristokracii nebo církvi, takže vždy muselo jít o obchodní transakci, schválenou oběma "privilegovanými" stranami, aby kupec k majetku přišel. Pokud by jeho peníze nikdo nepotřeboval (ke svým cílům), pak by k žádnému vlivu a moci přijít ani nemohl.
Svěřím vám svou kaciřskou myšlenku. Jak aristokracie, tak církev (v této podobě) jsou přežité a čas je shledal neživotaschopnými brzdami. Oboje držely západní civilizaci v temnotě hrozně dlouho, takže žádní "nositelé pokroku", natož nějaké morálky nebo duchovních hodnot. Určovaly si pravidla samy pro sebe. Zářným příkladem budiž Rusko, kde se "svět po vašem" udržel nejdéle.

229186

2.10.2010 13:22

Nostalgie po starých dobrých časech?

Antiseptik 69.?.?.?

Nevím kam na to autor chodí, já jsem za dob aristokracie nežil ale jako ráj na zemi pro podané si ji rozhodně nepředstavuji. Nostalgie ráda vidí v hezkém světle a rychle zapomíná na utrpení a bídu. Ne tudy cesta nevede, ostatní čtenáři jsou zdá se stejného názoru. Ne kupci ale moc je problémem a vždy byla. Moc vedla aristokraty k půjčování si od kupců, at už na zábavy nebo na expanzivní války (však už to z podaných vydřeme), moc vedla i náboženské papaláše k požehnávání válek, panovníků a upalování čarodějnic. Zatím jsme dobrý systém nevymysleli, ale určitě je v něm zakomponovaný způsob jak moc limitovat a držet na uzdě, sice se to dosud nepodařilo ale co není může být. Zatím všichni držitelé moci nakonec padli na hubu, kupci nebudou vyjímkou a pak třeba...ale co darmo mluvit, je sobota jdu na melouch abych měl na hypotéku a účet na kreditní kartě.

229189

2.10.2010 15:05

ale kupců né...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

jde o triumf výrobců sraček, co nepřežijí často ani záruční dobu!
..a logicky náhradní díly nejsou nebo jsou tak drahé (záměrně) aby se nevyplatilo nic opravovat!

kuchyňský robot (nebo pračka) z 60-70tých let vydržel i 15-20let, dnes nepřežije ani záruční dobu!!! měl jsem pračku co vydržela 22let... za posledních 6 let mám třetí a je po ní hovno!

televizor i 10-15 let, dnes bez opravy ani záruční dobu!
video: tesla avex 20let, nový samsung 4 opravy v záruce...

a chleba? v roce 1966 týden.. i dýl...dneska je záruka DEN a za dva je plesnivej což je prý OK! (viz komentáře a vyjádření kaufhladu: http://krysatec.benghi.org/phprs/view.php?cisloclanku=2010092802 )

viděli jste někdy sváry na korejským mopedu??? zlatá socialistická BABETTA (nebo 20let starý moped Garelli)...

dnešní výrobky by měly jít z linky rovnou do šrotu!

a potraviny? jde jen o to,čím se otrávíte dřív! a čim se napakují farmaceutický firmy! ( http://krysatec.benghi.org/phprs/view.php?cisloclanku=2010092803 )

Člověk jen zírá!

Krysa taky...

229192

2.10.2010 15:54

Dobrý článek!

Vodník 94.?.?.?

Skvělé postřehy, kterým zřejmě řada lidí nebude (chtít) rozumět. S některými generalisacemi bych asi polemisoval, temná úloha žen (Lhotákova bolest) je rovněž diskutabilní, ale v zásadě jde myslím o zdařilý pokus o reflexi vlivu "kupeckého" stavu na tok dějin.

Zajímalo by mě, jak author počítá těch "50 let", kterých to trvalo kupcům, aby se vypořádali s fenomenem "SSSR".

229194

2.10.2010 21:31

RE: Dobrý článek!

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229194

[smích] Ano, ještě jsem zapomněl na královnu matku (Marie Kristina) a královnu dceru (Isabella), které mají na svědomí vítězství liberalismu ve Španělsku, potom Kateřinu II v Rusku (i když ta byla liberální jen v ohledu myšlení a víry, nikoliv hierarchie, protože utužila nevolnictví a rozšířila ho i na Ukrajinu), pak bych mohl jmenovat několik jmen francouzských Madame, které pořádaly dýchánky s francouzskými osvícenci a dodávaly jim odvahu. Inu, ženy mají onu "emoční inteligenci". Mám jen obavu, že je vhodná pro toho, kdo se utvořil k panské poslušnosti, nikoliv k panování. Soudím, že panovník by se měl řídit normální inteligencí. Nebo, k čertu, zase upadám do tenat konspiračních teorií? Jsem vskutku zděšen, kolik tady mají kupci zastánců a pochlebníků. Zjevně se všichni drží přísloví: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. (Nebo, že bych si zase spletl žida s pekařem? [chechtot] )

229204

2.10.2010 21:34

RE: Dobrý článek!

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229194

Těch 50 let počítám od druhé světové války.

229206

2.10.2010 23:49

RE: Dobrý článek!

Vodník 94.?.?.?

Reakce na 229206

A co perioda 1917-1945?

229208

3.10.2010 0:19

RE: Dobrý článek!

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229208

1917 - 1938 (zbytek byla válka) je období, kdy kupci jen zírali a nevěřili vlastním očím. Řešit to začali až druhou válkou, přičemž doufali, že tím to skončí. To ale podcenili Stalina a takové hady, jako byl Beneš a p. (To je ovšem domněnka. [smích] )

229210

3.10.2010 19:06

RE: Dobrý článek!

n.z. 99.?.?.?

Reakce na 229210

To zalezi jakeho druhu chapani jste p. Lhotak (neberte to tak, ze jsem k vasemu kriticky). Je mnoho takovych kteri tvrdi, ze vse bylo naprogramovano temi - kupci, i to jak to Jozifek a Adou a Winstounem nakonec zamichali. I to bylo velice v jejich zajmu.

Mimochodem, v ramci objektivnosti, mam pocit ze kupceni (bankovnictvi se svou fenomenalni schopnosti pujcovat penize) vedlo k uzanemu pokroku v pocatcich volneho podnikani a i dnes. Podivejte se na obycejneho maleho podnikatele; kam se bez pujcky dostane.

Nakonec bych rekl, ze je mozno to zhrnout vetou: co je to vlastne "pokrok" a je vubec k necemu dobry? Je totiz, jak se ukazalo velmi zneuzitelny proti tem, co z nej meli mit prospech - lidstvu jako celku.

229252

5.10.2010 8:23

RE: Dobrý článek!

janko janko (zavináč) karao (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 229210

...kupci nezírali, vždy byli o pár "koňských délek" v uvažování a přípravě reality napřed.
...stačí snad si připomenout Waterloo a následné zakoupení Anglie jako centra pro řízení světa z Evropy...., pomocí angličtiny, následně pomocí jazyka a existence počítačů.

...stále tu nikoho nevidím, kdo by dával dění ve světě do souvislosti s komunikačnámi nástroji, peníze jsou jen jedním z nich, posledním byl a bude vždy jazyk. Jestli jazyk matematiky, jazyky počítačů, arabština nebo čeština - to se uvidí....
Pan Lhoták se okolo vlivu jazyků "mihnul", dál ale pokračuje obvyklou cestou, bez řešení.
...a brečet tady umíme dobře, zrovna tak jako najít nepřítele....
Děkuji mu za přehled kupčení, Něco podobného udělal i Forman ve filmu "Goya"...., navíc v efektních "zrcadlech", doporučuji.

229367

2.10.2010 16:23

Celkom zaujimave,

Osel 213.?.?.?

dozvedel som sa aj par zaujimavych veci; napr. ze Fuggerovci zbankrotovali vdaka Habsburgovcom.

Predpokladam, ze pre autora su Habsburgovci velmi respectabl familia, tak by ma zajimal jeho nazor, nakolko je poctive napoziciavat si tolko, ze to neviem zaplatit, a svojho veritela privediem na psi tridsiatok? Alebo to, ze aristokracia -- to je asi jedina vrstva, ktoru autor uznava -- priviedla ku krachu Mediciovcov?

Moj nazor je, ze nech uz akokolvek nadavame, toto je (prinajmensom v Europe) jedna z mala relativne slusnych obdobi, kedy neexistuje PLOSNE prenasledovanie za nazory ani za nic ine, da sa zit, a clovek sa uz musi hodne snazit, aby sa mu zilo mizerne. Idealne pomery pre vsetkych nikde nikdy neexistovali ani neexistuju.

Takze kupci si odsudenie nezasluzia; nostalgia za aristokraciou moze byt len v jednom pripade: ked tu boli uz tak davno, ze na ich zlociny sa uz zabudlo.

229196

3.10.2010 14:57

RE: Celkom zaujimave,

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229196

Habsburkové nabídli Fuggerovi, že mu vrátí čtvrtinu dluhu, pokud se tím dluh smaže. Fugger odmítl, tak nakonec nedostal nic. Jaká nespravedlnost, že? [smích] Jinak můj názor je ten, že současná skrytá vláda oligarchie je historicky nejneslušnější a vpravdě neslýchaný způsob moci. Charakteru této moci odpovídá i charakter společnosti. Stačí to takhle?

229233

3.10.2010 15:49

RE: Celkom zaujimave,

Osel 213.?.?.?

Reakce na 229233

To mam rozumiet tak, ze ked si od Vas poziciam milion, tak je v poriadku, ze vam ponuknem, ze vratim stvrt miliona?[smích] Okamzite som ochotny si od vas pozicat, kludne aj mensiu sumu, za rovnakych podmienok[smích]

A co sa tyka druhej odpovede, moja odpoved je: NESTACI.

Skuste porovnat rozne dejinne obdobia so sucasnostou, a uvidite. Zato, ze sa sucasnost Vam nepaci, to este neznaci, ze je horsia ako ine. ALebo snad porovnavate sucasnost so nejakym mytickym Zlatym vekom?

229238

3.10.2010 17:19

RE: Celkom zaujimave,

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229238

Nejde o zlatý věk, ale o řád, který nestraní jen bohatství a mamonu. Tam kde vládne jen bohatství a mamon, neexistuje šance pro lidsky důstojný život a svobodu člověka. A to je případ současnosti. V minulosti tomu tak nikdy nebylo. Přičemž svoboda člověka není totéž, jako výše jeho hmotného zabezpečení. Dobře živený otrok není svobodný a nemá důstojnost, je to stále ponížený otrok.

Nikdo mě nenutí, abych Vám půjčoval. Stejně tak nikdo nenutí Vás, abyste si půjčoval ode mě. Jestliže si já nahrabu milión, který nepotřebuji, a chci ho nechat zhodnotit tím, že Vám ho půjčím na lichvářský úrok, musím počítat s rizikem, že nebudete schopen ho splácet. Co je podle Vás horší, jestliže v případě Vaší nesolventnosti Vás připravím o všechno a udělám z Vás žebráka, přičemž ani tak nemusím dostat všechno zpátky, nebo se vzdám části peněz, které nepotřebuji, abych dostal zpět alespoň část a Vás nechám žít? Pokud bych ty peníze nechal ležet, ztratí svoji hodnotu tak jako tak. Pokud Vás zničím, už si ode mě nikdo nepůjčí a možná mi půjde někdo po krku. Nic v životě nelze přepočítávat jen na peníze tak, jak se to děje dnes. To je konec lidskosti a kultury vůbec. Ten Fugger věděl dopředu, že návratnost půjčky je nejistá, neměl půjčovat panstvu a myslet si, že bude mocnější než oni tím, že je připraví o majetek, stejně jako okradl mnoho jiných lidí, jinak by si nemohl tolik nahrabat. Mohl být rád, že mu panstvo jeho mamon trpí a ne si myslet, že bude okrádat neomezeně a kohokoliv. Bohužel, dnes tomu tak je.

229242

3.10.2010 19:51

RE: Celkom zaujimave,

Osel 213.?.?.?

Reakce na 229242

To by som celkom bral -- "řád, který nestraní jen bohatství a mamonu". Ale takisto by som bral keby existovalo perpetuum mobile. Alebo elixir vecnej mladosti.

Proste, je kopa peknych veci, ktore by bolo dobre mat -- ale v reali neexistuju, ani neexistovali, aspon nie pocas pisanych dejin.

A co sa tyka druhej casti odpovede: presne tak.

Nikto nenutil Habsburgov si poziciavat, okrem ich vlastnej hamiznosti po moci. Ak si vsak pozicali, tak sa zaviazali, ze to vratia -- aj s tymi pripadnymi nekrestanskymi urokmi. Ked sa im to nepacilo, mali si skusit pozicat inde. Ale asi nemali prilis kredit -- to mi pripomina dnesnych chudakov, co si poziciavaju peniaze u pochybnych spolocnosti na nezmysly -- a potom placu, ked to musia vracat.

Ale nemyslim, ze je eticky spravne, aby si dlznik napoziciaval, a potom aby sam rozhodoval, kolko, kedy a ci vobec vrati veritelovi. Vy sam by ste s tym nesuhlasil ako prvy, keby to bolo na vas ucet -- ako to vidno i z vasej odpovede, a odmietnutia mi pozicat za -- podla Vas spravodlivych -- podmienok.

Fugger asi vedel, ze navratnost pozicky je neista -- preto si aj nauctoval (podla vas, ale mozno aj objektivne, aj ked je otazne, ake by boli "poctive" ) zlodejske uroky. A sazka mu nevysla...

Ale to este neospravedlnuje Habsburgovcov... tak ci tak z tejto historky vychadzaju ako zlodeji a lupici alebo podvodnici, ak sa zachovali naozaj tak, ako popisujete. Len to robili inymi sposobmi, ako lupici na cestach alebo defraudanti. Vysledok je rovnaky: privlastnili si, co im nepatrilo.

Vznika tiez zaujimav otazka, ze ak Habsburgovcov povazujete za "legitimne panstvo" -- ake je podla Vas moralne ospravedlnenie ich panovania, ked si k nemu pomahali takymito necistymi metodami? Co im este vazi za nechtami a na svedomi, o com nevieme?

Prvou podmienkou, co by som ocakaval od LEGITIMNYCH vladcov je, ze si ctia dohody. Pacta sunt servantes -- to vedeli uz stari Rimania.

229256

4.10.2010 12:24

RE: Celkom zaujimave,

sympatizant 94.?.?.?

Reakce na 229256

Příteli, ale tento model půjčování/splácení funguje i dnes. Akorát je "sofistikovanější" v tom, že půjčky nesplácí kupcům "novodobí habsburgové", ale prostřednictvím konsolidačních agentur všichni občané, s tím, že je od KA odkupují zpátky za zlomek ceny. Kdo tento model legálního okrádání (neboli odvodů našich daní do soukromých kapes) podle Vás vytvořil?

229301

4.10.2010 12:56

RE: Celkom zaujimave,

Osel 213.?.?.?

Reakce na 229301

Nie ze by nebola pravda, co pisete. Zial je. Ale z toho, ze mnohi ludia vrazdia inych ludi nevyplyva, ze je v poriadku, keby som zavrazdil niekoho ja sam.

Od rodiny, ktora aspirovala na take postavenie ake dosiahla by som tiez ocakaval, ze dodrziava elementarne pravidla fair play. Tento pripad prave ukazuje, ze ani od aristokracie, ani od nikoho, kto sa zucastnuje mocenstkych hier nemozno ocakavat ziadnu slusnost. Situacia je bezvychodiskova.

Inymi slovami, mozno je Vas "postesk" nad nemoralnostou a spolocennskym postavenim kupcikov opravneny, ale neviete ponuknut ziadnu alternativu, pretoze neexistuje. Takisto si mozete poplakat nad tym, ze nejaka konkretna konsturkcia perpetua mobile nefunguje, ale neviete ponuknut ziadnu alternativu, pretoze to nejde principialne.

Cize, neexistuje alternativa ku kupcikom, momentalne je "their turn", tak ako pred tisic rokmi boli na rade feudali. Mozno za tisic rokov sa podobne budu drat dopredu napr. orangutany. Ale aj oni budu musiet vyuzivat tie iste spinave metody, ktore boli uz tisicrociami vyskusane.

Take su pravidla hry... a nastavil to tak Stvoritel.

229302

2.10.2010 19:26

Konšpiračná teória

Osel 213.?.?.?

Teraz, ked to citam druhy raz, vidim uplne jasne, ze clanok ma strukturu konspiiracnej teorie. Keby bol autor namiesto "kupci" dosadil napr. slovo "zidia", fungovalo by to priblizne rovnako dobre, ako napr. slavne Protokoly, alebo ine podobne zdroje.

Takto vidim, ze konspiracne teorie nie su o faktoch, ale o urcitom charakteristickom vybere a zostrukturovani faktov. Je to urcity STYL uvazovania.

229202

2.10.2010 21:03

Popletené príslovia

sokra 89.?.?.?

Pán Lhoták má príslovia popletené, pretože história je učiteľkou života, matkou múdrosti je opatrnosť.
To je všetko k príspevku, pretože čítať ďalej nemá význam, ktohovie čo pán Lhoták ešte všetko mohol popliesť.

229203

2.10.2010 21:34

Ja bych byl vdecen

brána 85.?.?.?

za podrobnejsi uvahy o funkci kupckeho stavu v ruznych stadiich kapitalismu poslednich stoleti.

229205

3.10.2010 2:00

Bez studia to nejde

i 85.?.?.?

Opravdu skvělý článek.Obávám se,že většina,která si ho přečte,mu vůbec nebude rozumět.A nedivme se,školení mužstva není v plánu.

229212

4.10.2010 0:13

RE: Bez studia to nejde

micha michaVej (zavináč) seznam (tečka) cz 92.?.?.?

Reakce na 229212

Já si Radime myji ruce.Chopte se ho, a odveďte na předepsané místo. [smích]

229279

3.10.2010 4:45

Obchod,povolena kriminalita,jez je bezmeznym okradanim produktivnich lidi

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 61.?.?.?

Tak by se to dalo nazvat, s pohledem do dejin lidstva najdem mnohe zajimave casti teto lidske cinnosti, pro krestany byl obchod zahambujici,ale,pro zidovstvo se stal obchod jejich dominantni financni zbrani proti vsem ostatnim.Zide si svou cinnost,sami sobe prisoudili, aby jim nikdo jiny nedelal konkurenci, proto najdem histoticke materialy,jako napriklad dopis rabina spanelskym zidum se slovy: vyrazte z rukou krestanu obchod a stanete se pany sveta.Rovnez Rotschildovo[velký smích]ejte mi kontrolu penez a mne nezajima,kdo je u vlady. V knize ;Dairy of a Fomer Communist-by Ludwick Kowalsky je toto prohlaseni:"I was emotionally touched by what an Israeli student, a young painter, said: “Long ago we were like other people, we cultivated our own land. Then we were dispersed. The only trade available to us was usury, a dirty trade forbidden to others. But we also produced great thinkers, such as Spinoza, Einstein and Trotsky. Why do communist anti-Semites identify us with capitalists and why do capitalist anti-Semites say that we are communists? Israel is the end of the abnormality created thousands of years ago.”
Takze i staroveky Rim v ramci sveho imperia ,nakonec poznal,ze to co obsadil-dobil , neni v podstate pod jeho vladou, nebot nemel kontrolu nad obchodem a Rim byl takto zcela zavisli na zidech ,kteri obchod provadeli,neco,co nam pripomina dnesni situci v nasem svete dnes.
The situation which the Jews had acquired for themselves in the Hellenistic epoch appears to have undergone no fundamental transformation after the Roman conquest. The privileges conferred upon the Jews by Hellenistic laws were confirmed by the Roman emperors. “The Jews enjoyed a privileged position in the Roman empire.” [68] The fact that nearly a million Jews lived in Alexandria alone is sufficient evidence of their primarily commercial role in the Dispersion, which embraced three and a half million Jews several centuries before the seizure of Jerusalem, whereas hardly a million continued to live in Palestine. “Alexandria in Egypt, under the Roman emperors, was what Tyre had been in the epoch of Phoenician commercial glory ...70] The role of the Jews at Alexandria was so important that a Jew, Tiberius Julius Alexander, was appointed Roman governor of this city.
Ze,to jde v obchode i bez zidu dokazala Anglie ,ktera vyhnala zidy a 300 roku naramne prosperovala, az do doby zradneho, podplaceneho, Cronwela, pozustatek je dnes CITY of London, kam ani kralovna nema pristup.Takze,krestansky obchod nemusi byt spinavym obchodem,pokud se stanovy ruzna narizeni omezujici vyderacstvi a chamtivost, kazdy stat-narod by mel mit plnou kontrolu nad svym vlastnim obchodem, provadenym svymi lidmi,odpovedni svym uradum a vlade.Zakazovanim obchodu krestany,byl, vlastne smrtelny omyl,tim ,se cele narody krestanu dali zotrocit.
*In 1462 the doctor Han Winter was driven from the city of Nordlingen because he practiced usury through the intermediary of a Jew.Thirty years later, in the same city; a bourgeois named Kinkel was placed in the pillory and driven from the city for having pract...Automaticky kráceno

229213

3.10.2010 9:40

Je to dobrý

Hm 89.?.?.?

popis historie probití se kupců do popředí hybatele společenského děje. Avšak schází mi z toho vyvození dalšího vývoje. Aristokracie nemusí mít šlechtické tituly aby dále existovala a nevznikali dokonce i další její zástupci. Vždyť diskrétní elita splňuje všechna její kritéria. Může žít na takových místech a takovým vlastním způsobem života, kde se jí vůbec nedotýkají problémy současného světa. Na to jí stačí občas zkontrolovat zda elita pomocná (politici a spol.) ji tento klid zajišťuje. Nové náboženství je náboženství konzumu a jako nové chrámy slouží různé reklamní agentury, které svým "kázáním" jakoukoli církev lehce nahradí. Autorovo řešení v navrácení hodnot starých institucí, je stejné jako zděšení starých latinských autorů, kteří volali po slávě Starého Říma, neuvědomovali si, že vývoj lidstva je již někde jinde a dožívali v přesvědčení, že po rozpadu tak velké říše bude konec světa.

229218

3.10.2010 12:20

to autor

mazz 90.?.?.?

Dobrý den pane Lhoták, Váš článek je docela pěkný. Avšak chybí mi v něm "podstata" a to fakt, že kupectví(šmelina) je vlastně přiživování se na kupujícím a tedy ožebračování jak kupujícího tak prodávajícího. Je to čistý parazitismus... nemnozí k tomuto poznání došli. Je to trochu vyšší "level" myšlení, které většině lidem dělá problémy [smích]
PS: nenechte se rozházet otázkami typu: a jak byste to dělal vy atd... [smích] pro některé lidi je myšlení opravdu problém (hlavně to kritické)

229225

3.10.2010 13:08

RE: to autor

Vodník 94.?.?.?

Reakce na 229225

>Avšak
>chybí mi v něm "podstata" a to fakt, že kupectví(šmelina) je
>vlastně přiživování se na kupujícím a tedy
>ožebračování jak kupujícího tak prodávajícího.

Nesouhlas. Existuje - a vždy existoval - opravdu poctivý obchod, nikoli šmelina. To, že (téměř) neexistuje v dnešním Česku, je anomalie.

Problém není obchod sám. Problém je, že kupci a obchodníci postoupili va společenské hierarchii na nevyšší posici, kam svými hodnotami, svou optikou a "třídní" mentalitou nepatří. To je jako kdyby v Indii brámani a kšatrijové museli začít poslouchat vajšíje a sloužit jim (k čemuž tam zřejmě implicite dnes dochází).

229227

3.10.2010 16:04

RE: to autor

Osel 213.?.?.?

Reakce na 229227

Otazkou je, ci existuje takyto prirodzeny rád, a ci to nie je v skutocnosti tak, ze -- samozrejme casom, postupne -- sa vaijšjov stanú "noví" brahmani a kšatrijovia.

Tak ako na začiatku KAŽDEJ kraľovskej línie (dokonca ešte z čias Asýrie či Babylonu) stojí niekto, kto NIE JE kráľom, tak tieto deje prebiehajú v každom čase, a mieste. A možno v tej Indii prebieha vznik novej "dynastie" "brahmanov" a "kšatrijov" (t.j. nová vedúca vrstav v spoločnosti) -- len budú o niečo iní, ako tí predošlí a vzniknú napr. z vaijšjov.

To je spoločenská stratifikácia a to je jediné čo počas dejín pretrváva, všetko ostatné je len dočasný stav.

P.S. Ale s vaším "nesouhlasem" moj "souhlas": to co je v cesku je ozaj anomalia, ale ta anomalia je natolko rozsirena (vezmite do uvahy postkomunisticke staty, Afriku a Juznu Amerika, nevieme, ako je to v Cine) ze pomaly nie som si isty, ci anomaliou nie je ten poctivy obchod. Ale napriek tejto neistote: súhlas s Vasim nesuhlasom[smích]

229239

3.10.2010 19:37

RE: to autor

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229225

Každý středoškolák dnes chápe úlohu jak malo tak i velkoobchodu v ekonomice. Takže podle vás by měl obchodník kupovat za 10 a prodávat za 8, jedině tak by byli někteří retardovaní jedinci spokojení. [chechtot]

229255

4.10.2010 13:59

RE: to autor

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Reakce na 229255

No nevím co obchodník, ale běžně se prodává s přirážkou 100 a více procent a to už se mi zdá přitažený nejen za vlasy!
(A hlavně u nás často dráž jak vedle v Německu či Rakousku ač tamní platy jsou neskutečně vyšší! To už je zlodějna a né obchod!) Navíc tomu vůbec neodpovídá kvalita výrobků!

U nás nejde o prodej (natož o"služby"[mrknutí jedním okem], ale většinou o sprostý ojeb zákazníka!

Krysa

229306

4.10.2010 20:11

RE: to autor

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229306

tak od něho nekupujte. Jednoduché a účinné [smích]

229327

5.10.2010 15:24

RE: to autor

mazz 90.?.?.?

Reakce na 229327

taky se vam muze stat, ze za par let bude jeden vyrobce...
a se svoji svobodnou volbou se pak budete moci jit...

229386

5.10.2010 15:22

RE: to autor

mazz 90.?.?.?

Reakce na 229255

Dobra tedy, to ozebracovani prodavajiciho je v cesku bezne viz. zemedelci a obchodni retezce. To ozebracovani kupujiciho, uz mnoho lidi nechape. Retardovana je vetsina spolecnosti, ve ktere je nekde hluboko uvnitr zakorenene, ze zit na ukor nekoho jineho je spravne(v poradku) a, ze na to maji dokonce pravni narok. Ano takto retardovani jedinci nam vladnou. Lide bez zabran ozebracuji jine aniz by se zamysleli. Ale co chtit od lidi, kteri jsou retardovani a jejich jedinym cilem je maximalizace zisku(tedy energie tech ostatnich)... [překvapení] Plebs plebsem zustane, nebot nikdy nepozna svou vlastni cenu [pláč]
PS: jsou lide ve vyrobe, ve sluzbach a paraziti, sam se zaradte do skupiny do ktere patrite...

229385

3.10.2010 17:41

Nic proti

Vigvam 85.?.?.?

ale článek je hojně protkán odstavci z Protokolů sionských mudrců, které zrovna studuji, věru, není to veselé čtení, tím spíše, že se v mnoha ohledech již vyplnilo. Na druhou stranu musím konstatovat, že si skutečně neumím představit jiné zřízení, než nějakou lidskou diktaturu, kdy se stane diktátorem nikoli nějaký psychopat, ale člověk logicky a pragmaticky mylící. Lidé jsou totiž povětšinou a za určitých okolností fakt dobytek.
Howgh!

229243

3.10.2010 17:48

Tak je to predsa inák

radič 195.?.?.?

Autor priveľa čítal talmud a kabalu preto sa mu netreba čudovať čo napísal. [chechtot]

229244

3.10.2010 18:25

pro ty, kteří nepochopili o kom článek je pár citátů velikých:

vigvam 85.?.?.?

„Bylo by podivné, představiti si celý národ darebáků: je však neméně podivné, viděti národ, složený výhradně z kupčíků, kteří si nepovažují za čest, že jsou občany státu, jenž jim poskytl pohostinství, ale raději šidí jeho obyvatele.“
(Kant)
„Vidím kolem sebe raději národy mohamedánské nebo pohanské víry, než Židy. Jsou to podvodníci a šejdíři. Vykořením toto zlo. Nebude pro ně v Rusku ani střechy, ani obchodu, byť se sebe více namáhali a kde koho podpláceli.“
(Petr Veliký)
„Žid se zmocnil svojí rukou tisku všeho světa, aby s větším úspěchem mohl otřásati vlastními základy našeho občanského bytí. Houževnatě usiluje o to, aby se smísil s křesťany v nejrůznějších tajných spolcích a usměrňoval jejich činnost ve prospěch Izraeli. Žid vždy a především lpí k takovým tlupám, které si vytkly za cíl zničení vládnoucích řádů.“
(Franz Liszt)
„Kobylky a housenky, ničící moji Francii, to jste vy, Židé!“
(Napoleon)
„Kdo dal popud ke komuně a řídil ji tak, že židovský majetek všude zůstal nedotčen, že komunáři nepodnikli útoků ani na jeden ze sto padesáti pařížských domů Rothschildových? – Židé!“
(Drumond)
Atd, atd, atd...
A pár výroků z opačného tábora:
„Svět byl stvořen jen kvůli izraelitům.” (Rabín Abraham Seba, traktát Zeror hammor z roku 1595, fol. 106, col. 4.)
„Svět byl stvořen jen pro izraelity, kteří jsou jeho ovocem, ostatní národy jsou pouze slupkou.” (Rabín Ješaja Hurwitz, traktát Schené luchôth haberîth, z roku 1686, fol. 145, col. 3.)
„V čase Mesiáše se obrátí všechny národy k naší víře.” (Rabín Bechai, traktát Gad hakkemah z roku 1546, fol. 47, col. 4.)
„V budoucnu dostanou izraelité do držení celý svět a ostatní národy zhynou, izraelité potrvají navěky.” (Rabín Bechai, traktát Gad hakkemah, fol. 179, col. 3.)
„Až přijde čas Mesiáše, izraelité vyhladí všechny národy Země.” (Rabín bar Nachmani, traktát Bammidbar rabba z roku 1673, fol. 172, col. 4, a fol. 173, col. 1.)
„Země Izrael se rozšíří a pohltí všechny ostatní země.” (Rabín Naphtali, traktát Emmek hammelech, z roku 1653, fol. 44, col. 1.)
„Uvidíš zemi Izrael tak velikou jako celý svět.” (tamtéž, fol. 142, col. 2.)
Atd, atd, atd
Howgh!
„Jeruzalém bude napříště tak veliký jako celá země Izrael, a země Izrael bude tak veliká jako celý svět.” (Rabín Simeon, traktát Jalkut Šimoni z roku 1687, fol. 57, col. 2.)

229248

4.10.2010 1:18

RE: pro ty, kteří nepochopili o kom článek je pár citátů velikých:

mtk 88.?.?.?

Reakce na 229248

Co myslíte, už máte tu návnadičku v tlustém střevu, anebo ho ještě trávíte v tom tenkém? Dřív jsem to taky žral, ale pak to vylezlo druhou stranou ven, a myslím, že mi to duševně prospělo. [velký smích] Víte, informace z druhý a třetí ruky musíte vážit dvakrát tolik, aby z toho nevylezly babský drby - ty umí taky nadělat svinský škody...

229285

3.10.2010 20:16

Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

calimero 147.?.?.?

Pred tym nam sefovali diktatori pred tym krali a kniezata, pred tym cisari, pred tym atamani, pred tym kmenovi nacelnici a pred nimi..... Nazvy sa menia, podstata ostava. Su vzdy proste rovni a rovnejsi, tak to bolo a vzdy bude. Vzdy budu existovat ludia, co sa s biedou uzivia, aj keby si ruky zodrali po lakte a vzdy budu existovat taki, ktori za hodinu mozu spotrebovat viac, nez ini za cely zivot.

Nemyslim ze by nevonik v minulsti zil stastnejsie a spokojnejsie nez dnesny radovy robotnik v tovarni. Podla mna si nemaju vzajomne co zavidiet.,.. ani jeden z nich sa proste nenarodil stastne a na nazve nezalezi. Az si bankari uziju svojich 500 rokov slavy nahradia ich zase ini... mozno zase kmenovi nacelnici [velký smích] Svet nebude o nic spravodlivejsi ci nespravodlivejsi nez bol pred 500 ci 5000 rokmi bude stale rovnako zly.

229259

3.10.2010 22:23

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229259

Mýlíte se, právě oněch 5000 let to jde se spravedlností světa lidí od deseti k pěti. A věřte, že nevolnický rolník za feudalismu byl šťastnější a spokojenější, než dnešní dělník v továrně. Možná i než inženýr u prkna nebo úřednický zoufalec u PC. Stačí nahlédnout do písemných pramenů z té doby. To už vůbec nemluvím o svobodném sedlákovi, zedníkovi, mlynáři či mistru řemeslného cechu. Dnes takové svobodné stavy už prakticky neexistují. Nenechte se mást propagandou o temné feudální minulosti, v níž měly místo jen bída a utrpení. Také nástroje útlaku jsou čím dál propracovanější a technicky vypiplané.

229266

3.10.2010 22:48

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229266

P.S. Mimochodem, ti ubozí rolníci (dříve pachtýři, nevolnictví bylo ustanoveno až v poslední fázi feudalismu, aby se předešlo úniku rolníků do bohatých měst), museli odvádět knížeti desátky, což byla desetina jejich produkce. Zbytek byl pro ně k jejich svobodnému využití. Kolik odvádíme dnes na daních státu? 50% výdělku, a to nemluvím o otrockém postavení námezdníků, s nímž by se naši předci jen těžko smiřovali. Ve městech středověku potom byla například spotřeba masa 1 kg denně na hlavu. To byl tedy hladomor, že? Teprve kupci v počátcích kapitalismu udělali z rolníků chudé bezzemky, kteří museli jít dřít za nuznou mzdu do manufaktur a továren, aby nezemřeli hlady. Stejně dopadla i svobodná řemesla, která kapitalisti zlikvidovali velkovýrobou ve svůj prospěch a zisk.

229268

3.10.2010 23:42

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Osel 213.?.?.?

Reakce na 229268

A proč utíkali ti stastni rolnici do mest? Clovek neutika (a uz vubec ne masove) ze stastnejsich okolnosti do nestastnejsich.

229274

4.10.2010 0:14

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229274

Ach jo, největší odliv lidí z venkova do měst a celkový úpadek venkova je až ve 20. století, pane, tedy v našem věku.

229280

4.10.2010 0:40

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Osel 213.?.?.?

Reakce na 229280

Ve svem prispevku jste psal, ze utikali v posledni fazi feudalismu, a to teda nebylo ve 20. stoleti...

Ale jsou i dalsi nejasnosti: protoze ve stredoveku neexistoval statisticky urad, nemyslim, ze je opodstatnene tvrdit ze ve mestech lide jedli kilo masa denne (samozrejme, jak kdo, ale nejspis to pravidlo nebylo) a i v Ceskych dejinach byla za gros ovce jen za krale Holce[smích]

Skutecne, odvadel se desatek (pominme jeste cirkevni dan) ale za to ti rolnici nedostali od knizete zhola nic, takze se to neda dost dobre srovnavat s dnesnimi danemi. A co se tyka otrockeho postaveni: rozdil vuci dnesku neni v postaveni, to je otrocke tehdy i ted, jenom tehdy si nikdo nedovolil postavit se proti panovi, kdezto dnes to dela kazdy blbec...hlavne pokud postrada pud sebezachovy.

A pokud vim, z lidi -- prinejmensim v Anglii --nedelali bezzemky kupci, ale samotna chamtiva slechta.

Mimochodom, mozna nevite, ze manzel osvicene kralovny Marky-Terky nejenom obhanel zenske, ale byl ve sve dobe a krajine take nejvetsim podnikatelem -- majitelem manufaktur.

Takze i slechta mocne prispivala k jevum, ktere kritizujete. Ak kdyz uz byste vyhlasil i Cisare kupcikem, tak kdo je pro Vas vlastne slechta?

229282

4.10.2010 10:56

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 229274

zvyšující se produktivita práce a snižování pracovních míst v zemědělství
v podstatě se dá říct že v 19. století "pokrok" zničil zemědělství
ve 20. století "pokrok" zničil průmysl
a ted ničí služby
at žije pokrok za každou cenu a přes mrtvoly lidí [smích]

229296

3.10.2010 23:12

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Magnus Maximus 88.?.?.?

Reakce na 229266

No tak o té spokojenosti by se dalo asi polemizovat... Nicméně co se týče volného času, tak za feudalismu to bylo lepší, protože bylo mnoho například církevních svátků. A když byl svátek, tak se nepracovalo. Na fakultě nám kdysi kantor při výuce sociologie řekl, že tenkrát se snad nepracovalo ani z 50 % tak jako dnes, právě například díky těm svátkům. Tenkrát bylo zdá se mnohem víc volného času než dnes. Na druhou stranu lidi neměli žádnou volnost. Nemohli se bez povolení panovníka /církve/ přesunout ani do vedlejší vesnice či města, nemohli mít svatbu, nemohli jít na školu /do učení/ a spoustu dalších jiných skutečností jim omezovalo život. Já bych tedy nevolníkem být nechtěl.

229270

4.10.2010 0:11

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229270

Je vidět, jak je současná propaganda oslavující náš pokrok silná, když všichni spojují s minulostí jen nevolnictví. To nevolnictví byla jen krátká epizoda z celé předlouhé historie této civilizace (od 17. do 19. století), navíc se lišilo kraj od kraje a týkalo se jen rolníků či sedláků tam, kde vrchnost s pozemky měla na starost i duše na nich usazené. Ona se o ně musela také starat a ta povolení měla svůj význam z hlediska plánování a řízení celého hospodářství. Pán musel o takovém úniku sil dopředu vědět a připravit se na něj. Tehdy si namísto rolníka nemohli pořídit výkonnější traktor a živili další krky ve městech, která se prudce rozvíjela a rolníci měli tendenci tam utíkat, protože si mysleli, že budou mít pohodlnější život. Spojovat život lidí ve středověku s nevolnictvím je totéž, jako tvrdit, že ve starém Římě všichni lidé trpěli v otroctví. Feudální středověk se navíc počítá v době od 11. do 17. stol. kdy žádné nevolnictví nebylo. Bylo jen 20% potomků římských otroků, kteří často dobrovolně přijali nevolnické závazky, aby měli existenční zajištění. Před tím tady pobíhaly po lesích zcela svobodné kmeny.

229277

4.10.2010 13:13

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 229277

1/2
Určitě máte v mnohém pravdu, ale nedivte se, že máte důraznou opozici. Možná jste se pokusil určité věci příliš generalizovat a něco naopak úplně vynechat. Je to skoro jak nějaký ideologický traktát. [smích]
Odpor k těm „kupcům“ je mi pochopitelný, a asi vám rozumím. Má rozhodně i etnicko-kulturní podhoubí, neboť zemědělská kultura („naši“) ovládli notnou dávku světa a nomádi („hosté“), zůstali v ten moment „na ocet“. Zemědělci položili základ civilizaci a z nomádů se přirozeně vyvinuli nájezdníci a – logicky – kupci. Ono to vypadá jednoduše, proto to svádí hodit veškeré „viny“ na ty druhé, cizí.
Ale jednoduché to tak není. Již první civilizace měly své mocné duchovní zázemí, které vždy rychle analyzovalo plusy a mínusy. Proto si rychle dokázalo obšancovat i výhody kupecké a zahrnout je do svých privilegií. A o to šlo již od první říše v oblasti Mezopotámie, vlastně vytvořenou „našimi“, co přišli ze severních oblastí, kde šamanstvo zaujalo roli kněžstva. To, že zrovna neprovozuju hokynářství, přeci neznamená, že nevládnu hokynářům.
Uvedu něco konkrétně, je to trochu z té méně známé historie. Ve středověku vedla velká východozápadní stezka do Prahy, kde se kšeftovalo se zotročenými zemědělci převážně z oblasti Ukrajiny. Bylo to největší tržiště s otroky v kontinentální Evropě a podobně jako se propisce kdysi říkalo „čína“, tak si ze západu jezdili do Prahy pro „slave“. Největším otrokářem své doby byl například Boleslav I., který přirozeně kasíroval z každého „slaveho“ proběhnuvšího pražským tržištěm. To z něj dělalo i jednu z nejbohatších a nejmocnějších figur té doby. A taky velký trn v konečníku římské církve, která mu nemohla přijít na jméno (viz legenda o bratrovraždě). Zde je třeba hledat i počátek soupeření metod – zda danit, nebo zotročovat. Římská církev pochopitelně prosazovala systematické zdanění, neboť nedisponovala tím, číma aristokracie – tedy takovou fyzickou silou, aristokracie je totiž odjakživa především vojsko.
Ovšem to neznamená, že duchovenstvo bylo v tomto bezzubé. Opak je pravdou. Příkladem může být můj oblíbený řeholní (vojensky organizovaný) řád, který získal v době svého vzniku nevídaná priviligeia od papeže (Řehoř XIII.), který tovaryšstvu v bule Quanto fructuosius ze dne 1. února 1583 a v bule Ascendente Domino ze dne 25. května 1584 udělil právo zabývat se obchodem a bankovnictvím. Proč? No protože duchovně vzmáhající se aristokracie už nepotřebovala svou římskou matku a dala se jak na protestanství, tak na „kupčení“ a rozhodně netroškařila. Ovšem tradice tu byla, a velká, kdy právě ještě vojensko-katolické aristokraticko-duchovní řády ovládaly hospadářství Evropy od dob křížových výprav, díky organizování onoho zatroleného kupectví.
Jak se toho zhostilo tedy tovaryšstvo?

229304

4.10.2010 13:15

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 229277

2/2
Docela hustě. Položili základ globálnímu koloniálnímu panství, které začalo jako misijní výpravy. Nejen, že těžili z organizování světového obchodu (aniž by stáli za pultem), ale propojili ho s informační a politickou sítí. Ale často také samotný duchovní představoval i majitele dolu, či dobytkáře. Ono to ten konflikt vlastně prohloubilo. Dřívěji specializovanější duchovní pronikli do tajů nejen globálního kupectví, ale i válčení a aristokracie si kromě podnikání (konec konců komoditou bývaly i části kontinentů) přibrala i duchovno. Ale to vlastně prohloubilo jakýsi trvalý válečný stav, ve kterém jsme dodnes a jedni jak druzí soupeří, jakou metodou přinutit své zdroje k větší efektivitě, a tím v sobě probudili definitivně to, od čeho chcete aby vás spasili - ducha kupce.

Nicméně to neznamená, že nám nyní nechybí aristokratický duch. Ale budeme ho nutně muset hledat znovu někde v sobě. [smích]

hhbb

229305

4.10.2010 21:28

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229305

Děkuji za pravdivý a zasvěcený příspěvek. Souhlasím s tím, že z mého článku se může zdát, že striktně od sebe odděluji kupce, šlechtu a církev, jako by mezi nimi nebyl žádný průnik. Máte pravdu, že takový průnik existuje. Já ale pod pojmem kupec nerozlišuji, zda se jedná o knížete (nakonec rod Medicejských byl tuším rodem knížecím, nikoliv původně kupeckým), církevní řád, muslima či žida. Aristokracie se rodělovala na mnoho vrstev, do níž patřili i zchudlí šlechtici, kteří by se ke kupčení nikdy nesnížili. Totéž platí pro feudály. Podstatné je, že aristokracie a církve tvořila protiváhu kupců, která nedbala jen o mamon, ale také o vládu a pečovala o blaho společnosti. Rozhodně nelze ztotožňovat vládu skutečné aristokracie, která navíc byla všem na očích, či církve se současnou vládou kupců, jejichž mamonu již nic nebrání. Takové srovnání a položení rovnítka, jímž se považuje vítězství kupců za výměnu těchže hanebných garnitur za jiné, to je hloupý nonsens těch, kdo to zde prezentují. Vás se to samozřejmě netýká.

229332

4.10.2010 22:30

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 229332

Já samozřejmě s tou (zde celkem nepochopenou) podstatou vašeho sdělení souhlasím přesto, že jsem zde vlastně trvalým kritikem onoho církevně-aristokratického stavu. A to proto, že z mého pohledu selhal ve své historické roli té, jak jste napsal, protiváhy. Skutečnou aristokracii ducha opravdu ovládl duch konglomerátu kupčíků, podporován byrokratickým duchem posluhovačů. Pokud to tu někoho uspokojí, tak je to onen (shrnuto) židáček, ač je ten pojem skreslující. Ta „židovina“ je náš produkt, pokud si to neuvědomíme, tak se z místa nehneme.
Bohužel, ono to skutečně přežívá v nás a máte pravdu, razí si to cestu kupředu ve jménu pokroku. Svobodný aristokratický stav vyhynul, ze zemanstva se postupně stalo vykořeněné bezzemstvo a nakonec se rozplznulo pod náporem „moderního“ ducha mamonstva. Konec konců málokdo si již dnes uvědomuje, co rytířský ideál vůbec představoval. Já se však obávám, že se budeme muset prokousat érou šmelinářské zvůle až dokonce a snad si z té zkušenosti konečně (pokolikáté?) něco vezmeme.

229336

4.10.2010 21:09

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Lin 85.?.?.?

Reakce na 229277

No... myslím si, že nevolnictví tu bylo daleko déle, ale to v tuhle chvíli není podstatné. Jako slabinu vašeho úsilí vidím to, že se jeden svět hierarchie moci (v současné době jde o moc peněz) snažíte nahradit jiným světem hierarchie. To je z bláta do louže. Nahradíte dnešní hierarchiceké seskupení moci peněz hierarchickým seskupením titulů. Povede to k tomu samému, co máme dnes - jediné lidské snahy budou o prodrání se na vyšší společenský žebříček. Se všemi důsledky, jaké jsou dnes. A šlechtické tituly si koneckonců můžete už dnes za adekvátní kulatou sumičku koupit.

229331

5.10.2010 0:18

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229331

Aristokraté (šlechtici) prostě jen prohrály konkurenční boj. Nic jiného. Kupci byli dříve pouhými distributory zboží od výrobce k zákazníkovi. Znali dokonale jejich potřeby a byli schopní a ochotní je splnit. Kdo je schopen uspokojit potřeby velkého množství lidí a je hlavně ochoten naslouchat jejich potřebám, vydělá spoustu peněz. V pozdější fázi již nebyli pouhými distributory zboží, ale stali se iniciátory výroby, které zakládali, nebo do jejich výroby vkládali volný kapitál. Aristokracie ve své zabedněnosti nedokázala podchytit, až na pár vyjímek, nastupující trend a najednou se ocitla na vedlejší koleji. Prostě chytrý sedlácký synek pokud dostal možnost se nejen vyrovnal šlechtě, mnohdy zdegenerované, ale dokázal ji schopnostmi překonat. Napoleon dokázal s armádou, které veleli schopní synci měšťanů a sedláků, porážet mnohem větší armády, kterým veleli sice urození, ale neschopní velitelé. Ostatně maršál Ney byl bednářův synek. Dávat ovšem za vzor aristokracii chce notnou dávku drzosti. Autor asi nikdy nic nečetl o jejich intrikách, proradnosti a vraždách i mezi sebou.

229344

5.10.2010 10:16

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229344

Kupci nikdy nic pro uspokojení potřeb lidí nevytvořili, většinou na to ani neměli schopnosti. Jediné jejich schopnosti, které znamenají převahu nad ostatními, je bezohlednost, lakotnost, šalebnost, krátkozrakost, tupost v nazírání hlubších souvislostí a nedostatek morálních zábran pro přisvojení cizích zásluh a zneužití cizích tužeb a slabostí ve vlastní prospěch. Na takové loupení a parazitismus má málokdo žaludek, a neměli ho většinou ani ti aristokraté, proto prohráli. Jinak samozřejmě nikdo není dokonalý, ani aristokrat. Kupec ovšem je přímo vzor nízkosti. Má stejné vlastnosti jako kšeftař, vekslák, vyděrač, křivák, švindlíř, darmožrout a podvodník. Takže mít takové "duchy" v čele jako kormidelníky rozvoje je tragédie, která nemá historickou obdobu.

Samozřejmě zabedněné mozky to vidí jinak, resp. ty rozdíly ve vrchnosti nejsou schopni zaznamenat. Pro ně je prostě vrchnost jako vrchnost, neboli cokoliv, co by si mělo činit nárok na vedení jejich zabedněnosti k něčemu smysluplnému, považují za jedno zlo, protože ve své zabedněnosti neuznávají žádnou duchovní autoritu.

229372

5.10.2010 10:33

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Vodník 94.?.?.?

Reakce na 229372

Myslím, že tohle generalisování špatných vlastností pro celý kupecký stav není správné. Kupci rozhodně plnili v historii ve společnosti důležitou úlohu a nebyli jistě ani zdaleka všichni takoví, jak je popisujete, dokonce bych řekl, že to ani nejsou nějaké obecné charakteristiky kupectví. Celý problém vidím v tom převrácení hierarchie, když se kupci dostali nahoru nad šlechtu a duchovenstvo a převzali otěže společnosti do svých rukou, když se jejich hodnoty (na jejich úrovni funkční a správné) stali společensky určujícími - tam pak došlo (a velmi rychle) k tomu skluzu k oněm vlastnostem, jež vypichujete Vy.

229374

5.10.2010 11:05

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229374

Jako arbitr intelektuální korektnosti jste to vyjádřil přesně: "...když se jejich hodnoty (na jejich úrovni funkční a správné) staly společensky určujícími..." nastal úpadek mravů k oněm vlastnostem, o kterých mluvím. V důsledku je to třeba chápat tak, že ty vlastnosti v kupcích jsou organicky latentní jako jejich implicitní podstata a navenek se projevují kupčením, kdežto v lidech (nekupcích) pod vzorem kupecké morálky vylezou na povrch, protože na nich neumějí dost vydělat. Prima... [cool]

229375

5.10.2010 14:13

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Vodník 94.?.?.?

Reakce na 229375

Ano. Nelze ovšem zapomínat, že i u aristokracie nebo duchovenstva ztrátou důstojného postavení, které jim náleží, došlo k degeneraci a devalvaci jejich hodnot, takže se projevují v nevábných podobách jako násilnictví, nadutost, panovačnost a tyranie u těch prvních nebo pokrytectví, ideologisování, intellektuální a duchovní prostituce (vůči vládnoucím kupcům) u těch druhých. V této fasi kalijugy u všech kast vyplouvají díky vládnoucímu chaosu na povrch ty nejhorší vlastnosti, úkolem jedince pak není toto "napravovat", nýbrž spasit svou duši - a bude shledán velkým...

229381

5.10.2010 12:30

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

HHBB 217.?.?.?

Reakce na 229374

>Celý problém vidím v tom převrácení hierarchie, když se kupci dostali nahoru nad šlechtu a duchovenstvo a převzali otěže společnosti do svých rukou
Toto spíš skutečně vypadá, jako nějaké „spiknutí kupců“. Jeho úspěšnost by však byla možná pouze za předpokladu, že disponují „nadkupeckými” vlastnostmi, přičemž by aristokracie a duchovenstvo přestalo být tím, čím jsou, tedy by zanikli. Z kupců by se vlastně stala aristokracie a duchovenstvo, to vše je za předpokladu, že určitá skladba společnosti je jaksi archetypálně daná.
Jenže myslím, že doslovně jak píšete, to mohlo proběhnout jen stěží. Spíš jednotlivé stavy disponují univerzálnějšími vlastnostmi a nejsou tak schematické, jak se obvykle prezentuje. Z toho také vyplývá, že specializace je omezující proces, naopak slučování schopností vede k růstu moci, dokonce může daleko odskočit od specializujícího se zbytku. Proto může jít spíš o určité posuny v kvalitě, tedy ani jednotlivé stavy nezůstávájí tím, čím třeba někdy byly, nebo se prezentuje, že byly, což může být právě příčinou celé řady nedorozumění a protichůdných výkladů.

229379

5.10.2010 20:35

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229379

Mám obavu, že oligarchii nelze spojovat se schopnostmi oligarchů, tedy alespoň ve smyslu nadání a dovedností v tradičním smyslu. Současná moc oligarchů je účinek dopadu materialistického kladiva jejich hmotné převahy a vulgární mentality. Když kupci vpadli do jižní Ameriky, tamní civilizace proti nim byla bezbranná, protože neměla žádnou zkušenost s mírou jejich hrubosti, sprostoty a vulgarity.

Současná oligarchie jen drtí člověka silou hnmoty, k níž přišla naprosto stupidní cestou (viz finanční tok peněz do jejich rukou skrze současný finanční systém), pro níž nepotřebovala naprosto žádné schopnosti, jen opět vulgární bezpáteřnost a cynickou omezenost bez vědomí a zájmu o dopad toho, co činí. Ti kupci dnes nevládnou, ani by toho patrně nebyli schopni, jen korumpují, na co přijdou. S triumfem kupců přišel triumf blbosti a z hlouposti se stala nová ctnost. To není žádný stav. Skutečné stavy dnes ve společnosti neexistují. Je to pouze dočasný exces vítězství hmoty nad duchem. Naopak ti, kdo dnes slučují více schopností, jsou na okraji zájmu, živoří a ubíjejí svůj talent. Hmotná převaha oligarchů se zakládá právě na jejich jednorozměrné a zcela omezené tuposti, a tupost je dnes na výsluní, slaví úspěch, řve na nás ze všech stran, protože tupci jsou nejhlasitější a cítí se jako bozi, pokud je lidé musí poslouchat. To samozřejmě nemůže trvat dlouho, ale škody jsou již obrovské.

229405

5.10.2010 22:09

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

HHBB 85.?.?.?

Reakce na 229405

Naprosto souhlasím s následujícím...
>Ti kupci dnes nevládnou, ani by toho patrně nebyli schopni, jen korumpují, na co přijdou.
Oligarchie skutečně není v zásadě schopna vlády, tedy určitě ne takové, která jí je přisuzována, vlastně to spadá do marxistické konspirační hypotézy, kde je pěkně podáno to materialistické sociální inženýrství.
Ovšem to asi nevzniklo jen tak. Vláda hmoty mě silně navádí k mystériu vlády Velké Matky, což by tedy znamenalo, že nejde o nic nového. A to má ovšem také své duchovní strůjce. Proto ti kupci (oligarchové) jsou více než pravděpodobně pouhým nástrojem, nástrojem někoho, kdo nechce svou moc z nějakého důvodu manifestovat. Jsou v podstatě opakem toho, co představuje aristokracie, možná by srozumitelněji působil výraz „vybraná společnost“ (ovšem v tom pravém slova smyslu), která naopak je určena k manifestaci vlády (moci). Proto jisté spiknutí pravděpodobné je, řádově však stojí výše, než případný komplot oligarchů.
Jenže k hmotné převaze oligarchů (skutečně zavedené jednoduchým finančním mechanismem) by nemohlo tak spontánně dojít, pokud by nedošlo k intenzivní duchovní přípravě populace. A k té skutečně došlo. Stačí si projít, co se postupně prosazovalo do škol v několika posledních staletích, mocně podporováno nábožensko-filosoficky. Nutně mě napadá, že se to podobá jakési materiální mobilizaci za nějakým účelem (který samozřejmě v kole lapený jedinec nesleduje). Pokud to je nemoc, tak ta je průvodním jevem ozdravování, ale pokud to je cílený záměr, pak směřujeme k jakémusi střetu, tam pak bude rozuzlení.
Pojmenování „triumf blbosti“ se skutečně nabízí, jenže ten je trefný bohužel proto, že se jedná o masový jev. Omezený oligarcha by zůstal patrně osamocen ve své omezenosti, pokud by neměl odezvu v omezenosti všeobecné, proto každý, kdo tvrdí, že mu vládne šejdíř, by se měl zamyslet nad tím, co tím vlastně vypovídá. [mrknutí jedním okem]

229412

5.10.2010 11:38

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

prostej člověk 85.?.?.?

Reakce na 229372

Já bych nesouhasil s tím prvním odstavcem ve vašem príspěvku. Tak jako někdo koníčkaří, sbírá známky, sbírá pivní tácky, sbírá moudré knihy, tak druhý obchoduje na burze, sbírá peníze, zlato, kupčí apod. Většina to prostě dělá jen proto, že je to baví. Že se za to dá "něco" koupit, už je jen shoda okolností. Je to něco jako třebas pyrotechnik. Přece se nebudete honit za penězi a zlatem, nebo tvořit pyrotechnické obrazce, když vás to nebude bavit. S tím co koho bude bavit, se člověk, tak nějak rodí.

Naopak s tím druhým odstavcem naprosto souhlasím. Musím uznat sebekriticky, že to je pravda. Opravdu slovo od slova, až na to " smysluplnému ". Kdo to soudí, rozhoduje, co je smysluplné a co né. Kdo na to má právo? Patent. Která vrchnost? Děkuji.

229378

5.10.2010 16:06

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229372

Úloha kupců(obchodníků) byla distribuce výrobků. Oni na vlastní náklady distribuovali zboží k zákazníkovi. Tím uspokojovali jejich potřeby. Kupec nebyl nic jiného než to čemu dnes říkáme obchodník. Za to si účtovali nějaký poplatek. Ten poplatek byl úměrně velký vzácnosti a nedostupnosti prodávaného zboží. Ostatně stejně jako dnes. Nebo vy si jezdíte pro škodovku do Ml. Boleslavy, pro OS Windows do Redmontu? Jistě že ne. Zboží až pod nos nám dovezou obchodníci(kupci).

229388

5.10.2010 20:51

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229388

Ale pane, ve starověku kupci byli řídkým jevem, a nikomu nechyběli. Směnu potřebných věcí si lidé prováděli na blízkých tržištích sami bez kupců. Za komunismu nebyli žádní, a taky jsme měli zboží u nosu (dokonce mléko a housky ráno u dveří - předpokládám, že ze mě nyní uděláte bolševika). Na distribuci zboží nepotřebujeme kupce, kteří se na ní budou obohacovat, rozvoz zboží může směle zorganizova stát bez jakýchkoliv přirážek.

229406

5.10.2010 22:59

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229406

Jistě, dříve řemeslník zboží produkoval a jednou za týden ho naložil na povoz a jel prodávat na jarmark. Takhle se to dělalo docela dlouho a k ničemu to nevedlo. Teprve větší dělbou práce, a to věděl i Smith, Adam Smith jestli znáte, se lidstvo někam pohnulo. Takže hrnčíř vyráběl hrnce a obchodník je distribuoval. Jak prosté a účinné. [chechtot]
Jo a z čeho bude ten stát to zboží distribuovat bez přirážky? Zadarmo? PHM je zadarmo, lidé, kteří budou to zboží prodávat to budou dělat taky zadarmo. Píšete rozvoz, ale distribuce není jen rozvoz.
Stát se staral o potřeby lidí prachbídně. Zažil jsem si 20 let. Jen aby nedošlo k omylu. [chechtot]
Když tedy nepotřebujeme obchodníky, proč si vy a vám podobní nezaloží firmu, a neukáží nám pomýleným, jak to lze dělat bez obchodníka a navíc zadarmo? Příklady táhnou, tak vzhůru a do toho. Jsem pln očekávání. [chechtot]

229413

6.10.2010 0:34

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229413

Říkáte: "Takhle se to dělalo docela dlouho a k ničemu to nevedlo." A k čemu to jako mělo vést? Lidé žili spokojeněji, než žijí dnes. Dále: "Teprve větší dělbou práce, a to věděl i Smith, Adam Smith jestli znáte, se lidstvo někam pohnulo." No, to Vám pěkně děkuji za ten pohyb, nějak je mi z něho nevolno.

Distribuci zboží může dělat stát sám z rozpočtu daní. Pokud zdaní ty pravé, bude mít na to dost peněz. Nebo s nákladovou přirážkou, to je jedno, ve výsledku to pro nás vyjde na stejno, buď budou vyšší daně nebo vyšší ceny. V každém případě tento obor bych státu bez obav přenechal, na tom nemůže nic zkazit, protože tím nerozhocuje o tvorbě hodnot pro potřeby lidí.

No, a k té Vaší poslední "trefné poznámce": Já žádné obchodníky nepotřebuji, za celý rok si koupím jen jídlo, pití, tabák, pár hadrů a jedny boty, na to mi stačí jeden státní konzum, kde tyto základní potřeby budou stabilně, a ani nepotřebuji kdovíjaký výběr. Stačí, aby to bylo použitelné. Všechno ostatní (nábytek a p.) kromě pračky, mám ještě z dob socialismu, kdy také obchodníci nebyli, a ono mi to drží, co říkáte, pane? [cool]

229419

6.10.2010 2:19

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229419

No výborně, konečně jste se odkopal. Takže podle vašich potřeb se mají řídit i ostatní. Když VY potřebujete něco, tak to zaručeně potřebují i ostatní. Když VY něco nepotřebujete tak to nepotřebují ani ostatní. Svět se pohnul dělbou práce tak daleko, že tu může pomocí počítačů a internetu psát moudra každý. Osobně si troufnu říct a nebudu v tomto názoru sám, že i přes jisté potíže je obecná úroveň života na planetě docela slušná. Kdy jindy v dějinách lidstva bylo tak dobře?
Jak vypadalo zásobování v době, kdy ho realizoval stát všichni se slzou v oku vzpomínáme. [chechtot] Nechte laskavě lidi, ať si vyberou kdo jim bude zajišťovat jejich potřeby. Oni totiž lidé sami vědí nejlépe co potřebují. Není to ani farář ani aristokrat. Ti si to akorát mysleli nebo myslí, ostatně jakým právem si tyto dvě instituce přivlastňují právo rozhodovat za všechny? Morálkou duchovních a aristokratů bych se neoháněl, není o nic lepší než morálka kupců.

229423

6.10.2010 13:52

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

hc 90.?.?.?

Reakce na 229423

> Jak vypadalo zásobování v době, kdy ho realizoval stát
> všichni se slzou v oku vzpomínáme.

Asi vás hodně překvapí, že nejsou nijak neobvyklé doby, kdy i zásobování může zajistit jedině stát.

229443

6.10.2010 17:24

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 229423

milej pane naučte se rozlišovat pojmy "potřebuji" a "chci"
zatímco to první se dá řekl bych vcelku přebližně kvalifikovat a potřeby uspokojit v případě toho druhého by třeba dnes neškodilo malinko omezit ty kteří chtějí příliš mnoho copak nevidíte kolem sebe kam nás to hamounství dovedlo?
obecná úroven života na planetě není slušná obecná úroven života na planetě stojí za hovno právě kvůli parazitům jako jsi ty a tobě podobní

229452

7.10.2010 21:09

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229452

Slovo "potřeba" je termín z ekonomie. Je jedno z jakého důvodu statek potřebuji, nebo chci. Pokud mě ho někdo nabídne za nějakou cenu, buďto příjmu, nebo nepřijmu. Svět se tak funguje od pradávna a nikdo na tom nic nezmění.
To se asi pohybuješ v kanále, když nevidíš, že lidstvo jako celek je na tom mnohem lépe než před 200 lety. Prostě jste prohráli, už nemáte co nabídnout. [chechtot]

229542

7.10.2010 22:20

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 85.?.?.?

Reakce na 229542

a proto je třeba potřeby regulovat
jak je vidět lidé nejsou inteligentní bytosti ale tupé ovce které chtějí to co jim v televizi řeknou že chtít mají bohužel se nedá nic dělat budou muset být regulovány potřeby
to běž vykládat lidem do afriky nebo do asie jak se mají líp ty mudrlante [mrknutí jedním okem]

229545

8.10.2010 0:33

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229545

A o tom by měl rozhodovat kdo? Ty? No to pěkně děkuji. V Asii se mají celkem dobře a jejich životní úroveň roste. V Africe, kde nevládne žádný diktátor, co si myslí že je aristokrat se mají lidé taky docela dobře.
Samolibost až na půdu z tebe stříká. Já jsem ten nejchytřejší, já vím co lidi chtějí a mají chtít. Takových už bylo.
Jestli někdo bude rozhodovat o tom co si pořídím a co ne, tak to budu jedině já.
Už byste si vy ředitelé zeměkoule měli uvědomit, že život ve společnosti se skládá z milionů interakcí mezi firmami a domácnostmi, že nikdo na světě to není schopen řídit, protože nikdy nebude mít všechny informace ve stejný čas. Vždy tam bude spoustu neznámých, které ovlivní výsledek tak, že bude úplně jiný než sociální inženýři naplánují. [chechtot]

229546

3.10.2010 23:47

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229266

Vy jste se ho ptal, že víte na tuty, že ten nevolník byl šťastnější a spokojenější, než dnešní dělník v továrně? Vytrhnete jednu stránku z knihy kde je nějakých 20 let klidu a prosperity a aplikujete to na celý středověk. A co měly tehdejší prameny jako psát? Já zase najdu spoustu textů o tom, že se nevolník měl hůře než dobytek. I ten dobytek měl v větší cenu než nevolník. Třeba v Rusku. Je to stejné jako dnes, někdo si situaci pochvaluje a někdo ji zatracuje. Psal ty oslavné básně na tu dobu ten nevolník? Ano? A uměl takový středověký nevolník vůbec psát a číst? [chechtot] Ono je velice objektivní hodnotit středověk dnešní optikou, a ještě navíc ji porovnávat ze současností. [chechtot]

229275

4.10.2010 0:24

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229275

A že Váš neporazitelný názor se opírá o zažitá fakta. Podle mne jste autentického z doby nevolnictví nečetl nic, a jen generalizujete. Zkuste si třeba najít autentické reportáže Karla Havlíčka Borovského z Ruska v době nevolnictví. Po jejich přečtení začnete těm nevolníkům závidět.

229281

4.10.2010 1:01

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Wild_Dog 85.?.?.?

Reakce na 229281

Vy tu vytváříte dojem, že feudalismus a nevolnictví je to nejlepší co mohlo člověka potkat, a já generalizuji. To se povedlo. Každý asi čteme jen to co se nám hodí, že? Jestli se vám to tak líbí, tak si hrajte na nevolníka třeba doma, tam se to jistě setká s pochopením [chechtot] . A co třeba takový nevolník v Rusku tak v 16-17 století, úplná idylka, co?

229284

4.10.2010 20:32

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

Lin 85.?.?.?

Reakce na 229281

Brát si chudáka Havlíčka jako alibi - to není v tomto případě zrovna moudré. [smích]
Ano, Havlíček sice napsal své první zápisky z Ruska dost nadšeně, ovšem po několika měsících pobytu svůj názor změnil a stal se naopak kritikem ruských poměrů.

229330

4.10.2010 14:37

RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?

calimero 147.?.?.?

Reakce na 229266

No ja som teda hovno odbornik na starovek, ale vsadim boty ze nikto z dolnych 10tisic z dnesnej CR by za nic na svete nevymenil svoj sucasny zivot s zivotom kohokolvek mimo hornych 1000 napr v takom v starom Egypte. Tolko k miere obecneho blahobytu za poslednych 5000 rokov.

Pokial ide o slobodneho sedliaka ci mlynara tak na jedneho takeho aj vtedy pripadlo 100 takych co vlastnili len svoj zivot a handry co mali na sebe zrovna tak ako dnes na jedneho managera pripadne 100 makancenkov .... ako som uz pisal nazvy sa pomenili, ale podstata veci zostala.

Obecne som ale chcel poukazat na nieco ine a sice ze priroda nic take ako fair play, spravodlivost, ci pravo nepozna... Jedine pravo, ktore nemozno nikdy porusovat je pravo silnejsieho a vacsiu pravdu mal vzdy ten, kto mal dlhsi mec ci viac nabojov v samopale to platilo od nepamati a bude platit na veky.

229307

4.10.2010 21:46

Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

paskuda jasna (tečka) paskuda (zavináč) gmail (tečka) com 195.?.?.?

Reakce na 229307

Je zaujímavé, ako si pán Lhoták idealizáciou stredoveku a "kresťanskej" kultúry ako takej uzurpuje právo na jedinú pravdu pre seba a s ním pre celú " kresťanskú bielu rasu"
Pozabúda však na to, že z globálneho pohľadu je práve tá " kresťanská" kultúra pôvodcom (v jeho ponímaní) všetkého zla na svete. Stačí sa opýtať obyvateľov Afriky, Ázie, preživších pôvodných obyvateľov severnej a južnej ameriky, prípadne ešte austrálie, či oceánie.
Z ich pohľadu sme my tí morálne skazení,dobyvační, záludní, zvrhlí podvodníci, ktorí uvrhli ich národy do skazy, ulúpili ich majetok a nakazili ich chorobami. Nepredpokladám, že čínske, či nigérijské blogy masívne riešia "židovskú" otázku. Oni majú svojich úhlavných nepriateľov, a to pravdepodobne nás. Predpokladám, že ak by sme dnes žili v monarchii, ctený autor by už štatisticky nepatril medzi vyvolenú vládnúcu vrstvu(aj keď je vnútorne presvedčený že na to má právo od boha, napriek tomu, že medzi tú vrstvu nepatrí ani dnes [mrknutí jedním okem]a jeho názor, by bol tak ako aj dnes len pamfletom porovnateľným s komunistickou agitkou o krásach života robotníka a roľníka v slobodnom CCCP.

229333

4.10.2010 22:53

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229333

Nemohu si pomoct, abych neřekl, že takto pokřivující, zkreslující, demagogický, účelově dehonestující, zaslepený, subjektivně přetažený a emocionálně předpojatý názor se mohl zrodit jen v hlavě ženy. [chechtot] Tím samozřejmě neříkám, že tak musí nutně uvažovat každá žena. [cool] Nebo se mýlím, a autorem je muž? Potom Bůh s našim pokolením. [pláč]

229338

5.10.2010 11:35

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

paskuda 195.?.?.?

Reakce na 229338

Ako v mnohých ďalších veciach, aj v tejto náš predpojatý autor anticipuje nesprávne. Nie som ženou, ba dokonca ani príslušníkom homosexuálnej menšiny. Teší ma, že autor konečne rezignoval na pokus o argumetáciu a dal priestor tomu, čo je mu najbližšie a z čoho najradšej obviňuje oponentov: invektívam, demagógii, pokusu o a nesmiem opomenúť sexuálne predsudky. Inovatívne slovné spojenie "subjektivně přetažený" ma pobavilo, nakoľko ani v najmenšom netuším, čo by som si pod tým mal prestaviť [zmaten] Zvyčajné odvolávanie sa na boha je však aj v tomto prípade nerelevantné až pokrytecké.

229377

5.10.2010 20:57

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229377

Pane (stále mám podezření, že Vám chybí mužný úsudek), na Vaše pustá slova jsou všechny argumenty krátké, ve Vašem případě mě ani nenapadlo argumentovat, protože Vás za oponenta nepovažuji, takže ani neexistuje srovnání s tím, jak vystupuji v jiných případech.

229407

6.10.2010 10:29

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Lin 85.?.?.?

Reakce na 229407

Lhotáku, Lhotáku... vás jednou to opovrhování ženami a jejich démonizace zabije. Přitom popíráte jen sám sebe a "bojujete" proti svým vlastním nedostatkům. Už vidíte i za každým nesouhlasným názorem ženskou. No... nic ve zlým... berte to jako šumění suché trávy z úst ženy. [smích] A podívejte se, čeho se to vlastně tak bojíte a čím opovrhujete. Psal to muž a podle mého dost hezky a pravdivě. Jen si nechte při čtení po ruce něco jako první pomoc - třeba panáka nebo čichací sůl. Ať to vůbec přežijete... [smích]

229433

6.10.2010 11:32

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229433

No, paní Lin, hezké čtení, mám rád noční mámení a tajemno, jsem noční pták a romantik, rád se nechám přitahovat Vaší energií, pohlcovat Vaší černou dírou, tančit noční tango za svitu měsíce, pokud na to máte a jste ona atraktivní noční víla plná milostného vábení. Vůbec se toho nebojím, jen když se dnes rozhlédnu, zdá se mi, že je té ženské přitažlivosti a magické energie lásky jako šafránu. Že by ženy rozehrávaly své tajemné síly jen v případě, že jsou démonizovány? Dnes je vidím pouze v roli infantilních rozumářek, hokynářek úspěchu, konzumního obžerství, sexuální utrhačnosti a nesnesitelných bojovnic za rovnoprávnost a sobecké výhody, případně bezduchých subjektů vulgárního sexu, při němž se nejen tajemně neskrývají, ale za mrzký peníz ukážou i to, na co hezký pohled není a žádnou magií to nezáří. Dnes na ženách nelze spatřovat ani nic démonického, samy ovšem démonizují muže jako zlo valící se z temnot dávných věků, až běda. Takže si rozehrávejte svoji noční energii mámení na toho, komu to bude milé, nejlépe v noci, doma a v posteli, ale do věcí veřejných, filosofie a otázek etiky se pleťte co nejméně. Moudrá žena ví, kdy má mlčet.

229436

6.10.2010 12:03

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Lin 85.?.?.?

Reakce na 229436

[smích] Asi nejsem dost moudrá. Takže očekávejte, že se "plést" budu. Ten článek jste vůbec nepochopil, což mě nepřekvapuje a také to pro mě není důležité.

229437

6.10.2010 12:16

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 229436

Moudrá žena ví, kdy má mlčet.
No dost jste se teď odkopal.
Ovšem jak je vidět moudrý muž to neví. Hlavně že muži dělají vše správně a logicky, jdou vždy vzorem jako vysoce morální a filosofičtí. It takes two to tango. Přísloví za vším hledej ženu pouze potvrzuje neschopnost a alibismus mužů.

229438

6.10.2010 13:13

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Lin 85.?.?.?

Reakce na 229438

O moudrosti mužů by se daly psát romány. Pan Lhoták reagovat vůbec nemusel, však jsem mu psala, ať to bere jako šumění suché trávy. Ovšem chtěl a moudrost v tom rozhodnutí chyběla. [smích]

229442

6.10.2010 12:31

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 86.?.?.?

Reakce na 229436

No, "chlape", Vy to máte dobře přeházený - a to jak dole, tak nahoře. Tím nemíním ovšem slova Herma Trismegista.
I když... tvrdíte mnohoslovně, že toužíte po ŽENĚ PLNÉ DUCHA, ale jak vidno nekompromisně požadujete DUCHAPLNOU OTROKYNI.
Tak to se asi nezadaří [velký smích] [velký smích]

229439

6.10.2010 18:21

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229439

Po pravdě řečeno, duchaplná otrokyně, to by vůbec nebylo špatné, řekl bych ideál, ještě by jich mohlo být víc, malý harém by také neuškodil... [velký smích]

229460

9.10.2010 10:19

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?

Reakce na 229460

>Po pravdě řečeno, duchaplná otrokyně, to by vůbec nebylo špatné, >řekl bych ideál,
sice to sem píšete jakoby žertem, ale jenom potvrzujete, že pouze navazujete na svoje VELMI neharmonické touhy po naplnění sexuálních tužeb.
Nejste sám. Takových je 99% obyvatel planety Zem. Z Vás to zde pouze sálá díky Vaší grafománii a až neuvěřitelné "plodnosti" u klávesnice.

No, ten příspěvek pod Vámi to napsal vcelku trefně.
Jde o "špatný" sex.
Ten Vám duchaplná otrokyně možná občas poskytne...jenže dnes už jí nenajdete.
A ještě jeden citát, který Vám snad trochu pootevře zaslepené oči "špatným" (rozuměj-nedokonalým, nevhodně prováděným) sexem: "Síla je tajemství muže, sex je tajemstvím ženy".

Pokud muž hledá otrokyni, tak nikdy, NIKDY, nepronikne do tajemství sexu. Jediná výjimka - DOKONALÁ ASKEZE (nikoliv křesťanská-ta není dokonalá) dle pravidel buddhismu.
A jaké to tajemství je? Malá nápověda.
Japonci například říkávali, že v okamžiku "mraků a deště" jsme my lidé nejblíže bohům...

Tak hledejte dál.

229696

9.10.2010 23:30

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

Radim Lhoták rlhotak (zavináč) zvedavec (tečka) info 83.?.?.?

Reakce na 229696

A kde jste přišla na to, že otrokyně nezná tajemství sexu? Copak není žena? Samozřejmě lepší než otrokyně je milující a (p)oddaná nymfa. Jenomže o tom dnešní ženy nemají ani ponětí (většinou), nejsou na to žádné moderní školy. Rozhodně od emancipované a genderově uvědomělé manželky se muž tajů sexu, natož pak erotiky, nedočká. Dejte ženě Pána a její vášeň rozkvete. No a jak s tím souvisí Váš odpor k úrovni mého psaní (podle Vašeho grafománie), tak to mi už zcela uniká. Tak snad abyste se obrátila spíše na některý z feministických webů, tam najdete Vám konvenujících a prostoduchých textů dost a dost. Možná nakonec dojdete k přesvědčení, že si muži něco jako penis jen namlouvají. [chechtot]

229729

6.10.2010 19:48

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

quido2 81.?.?.?

Reakce na 229439

Ale kdepak: lidstvo úpí v zajetí sexu a počátek leží v nedohlednu. Tak nějak to řekl Buddha. Lidé si se sexem neví rady, a je to čímdál horší, neboť chtíč je pánem podmíněné duše a současná civilizace kojí pouze negace, a ty rostou.

A jak říká Jansmith: Peace se všemi, ale nejde nám tohoto stavu dosáhnout-právě kvůli chtíči.

229471

10.10.2010 2:04

RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu

mtk 88.?.?.?

Reakce na 229436

>Dnes je vidím pouze v roli infantilních rozumářek, hokynářek úspěchu, konzumního obžerství, sexuální utrhačnosti a nesnesitelných bojovnic za rovnoprávnost a sobecké výhody, případně bezduchých subjektů vulgárního sexu, při němž se nejen tajemně neskrývají, ale za mrzký peníz ukážou i to, na co hezký pohled není a žádnou magií to nezáří.
Buďte trochu poctivý, když už jste definoval ženskou, tak definujte i chlapa, ať toho Člověka máme trochu pohromadě. Tady to římské divide et impera už trochu nasírá.
>Dnes na ženách nelze spatřovat ani nic démonického, samy ovšem démonizují muže jako zlo valící se z temnot dávných věků, až běda.
A za vysokou spotřební daň z pohonných hmot v ČR může ženská nebo chlap? Nemusíte přesně, stačí přibližně.... Já nevím, možná byste měl změnit lokalitu, na Měsíc určitě žádná ženská nepáchne; anebo si příliš nepromítat své zkušenosti se ženami do svých obecných postojů, zní to dost komicky.

229733

4.10.2010 2:08

Moc si feudály neidealizujme,

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 83.?.?.?

to bysme mohli za chvíli volit TOPisty s knížepánem jukajícím za nimi skoro jako duch některého z jeho předků...
Z radostí feudalismu se sluší připomenout i robotu a případný je výrok Benjamina Franklina, že je lepší mít dědičné profesory matematiky než dědičné vládce.
Dle mého by se dalo kupecké nezdobě předejít po Benešově vzoru vyvlastněním těch největších majetků, aby plutokraté nemohli zasahovat vahou oběživa do zákonodárného a vládního procesu. Znárodnění r. 1945 asi zapříčinilo, že ho západní kupčíci s gustem vrhli přes palubu do rudého moře ...
A jak již mnoho diskutujících seznalo, není kupec jako kupec. Problémem je jisté požidovštění Zápaďanů ze samého obdivu k těm nejmovitějším, ale zapomíná se, že svých majetků dosáhli kolektivní souhrou, vlastní i jiným Asiatům. U evropských individualistů pak působí domnělá nápodoba úspěšnějších vybledlých orientálců vyloženě zhoubně ...

229286

4.10.2010 10:26

Obdivuhodné

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

A pane autore: proč neuvádíte žádné reference - nebo jste si to dokázal vymyslet všechno sám?

229293

8.10.2010 13:51

monopol, centralizacia, globalizacia

bogy 80.?.?.?

Podla mna nie je na kapitalizme nic zleho. Nech ma kazdy len to co si odpracuje a na co ma schopnosti. (Samozrejme stat by sa mal postarat o chorych, invalidov, dochodcov, atd.. tak, aby slusne zili).

Ani na kupcoch nie je nic zleho. ALE, je tu jedno velke ale. V dnesnom globalizovanom svete dochadza k centralizacii vyroby, distribucie a moci do ruk stale mensieho poctu "kupcov". A v tom vidim velky problem. Pretoze takyto mocny kupec velmi rad vyuzije situaciu ked ma on monopol a ceny vyzenie hore. Pretoze je nenazrany.

Pokial si niekto prihodi marzu na produkt ktory predava, vo vyske napriklad 10-30%, tak je to v poriadku. Ale existuju odvetvia resp. kupci ktory si pridaju marzu aj vo vyske 200-500%. Poznam takych. A v situacii ked ma dany kupec monopol, sa uz neda uplatnovat teza typu "kupim si to u ineho, kupim si to inde". O to horsie je to vtedy, ak nejde len o nepodstatny tovar alebo produkt, ale ak ide o tovar ktory clovek naozaj potrebuje k zivotu. Na toto nesmieme zabudat, pokial chceme hodnotit kupcov.

229602

9.10.2010 23:29

Z ekonomického chaosu stvořil nepokojný židovský duch organizovaný kapitalismus

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 83.?.?.?

Reakce na 229602

A kde tomu tak snad ještě nebylo, úplně postačovala chtivost křesťanů po penězích k tomu, aby si židovské bankovní panství nechali líbit.
Období mezi lety 1700-1760 označuje Heinrich Graetz za epochu "zdivočení" Židovstva. Zde máme jeho zdůvodnění tohoto až překvapivě kritického odsudku: "Smysl Židů pro čest a právo byl v průměru citelně oslaben. Potřeba vydělávat, získávat peníze, byla už tak pánovitým požadavkem, že způsob jejich nabytí se stal lhostejným a vymykal se každé kritice. Z toho vzniklo uctívání mamonu; ne už jen pouhá láska k penězům, nýbrž úcta a respekt před nimi, takže bylo lhostejné, zda pocházejí z nečistých zdrojů. Do té doby poměrně dodržovaná demokratická rovnost mezi Židy, která neuznávala rozdíly stavů, se zcela vytratila v zběsilém tanci kolem zlatého telete. Do vedení židovských obcí se už nedostávali ti nejváženější, ale nejbohatší, a tedy získávali jakousi plnou moc ke svévoli a zpupnosti. Satira z té doby právem pranýřuje všemocnost peněz, kterým se všechno koří: 'Peníze spojují i rozvazují; povyšují nevědomé do úřadů.' - Postupující zbídačování obyvatelstva Židy bylo spolupříčinou těchto jevů. Mezi portugalskými Židy v Amsterodamu, Hamburku, Livornu, Florencii a Londýně bylo jen velice málo skutečných finančníků." - Graetz pak dále uvádí řadu jmen a číselných údajů, které zde s ohledem na rozsah neuvádím. Postačí nám konstatovat spolu s Attalim, že počátkem 18. století povstaly v Hamburku a Londýně první, převážně židovské "obchodní banky", které se soustřeďovaly především na výnosné (zálohové) financování a na zámořský obchod. "Tato věřitelská živnost v mezinárodním obchodě a mezinárodním měřítku se pak rozšířila na Ameriku, a to dávno před prohlášením nezávislosti. Tak např. Asher Levy, David Franks a Heyds Salomon financovali vývoz do Ameriky a později také její nezávislost," tedy skutečnost, která v oficiálním spodobnění amerických válek za nezávislost pravidelně chybí...

229728

11.10.2010 16:01

RE: Z ekonomického chaosu stvořil nepokojný židovský duch organizovaný kapitalismus

smoke 89.?.?.?

Reakce na 229728

A už zase Rothkranz a spiknutí protí církvi a lidstvu... [chechtot] [oči v sloup]

229823

2.11.2010 3:46

Kupci nejsou tupci

Otaznik 213.?.?.?

Zajímavý pohled na vývoj z hlediska nespokojeného, který hledá někoho "kdo za to může" a nachází "kupce". Je pak pochopitelné, že na kupcích nezůstala ani nitka suchá. Škoda, domnívám se, že k tomu, aby kupci dosáhli toho co jim přisuzuje autor, museli být velmi hloubaví, vzdělaní, inteligentní a odvážní lidé. Jak jinak by byli schopni obchodovat velkými objemy zboží a financí na velké vzdálenosti, vytvořit finanční systém, který je přivedl až ke skryté světovládě, kde jim peníze jdou do kapsy aniž by nadále pro to museli něco zvláštního dělat, a rozbít nadvládu aristokracie a církve, jak tvrdí autor? Ostatně, proč by měla "lid" ovládat zrovna aristokracie, a proč bychom ji měli uznávat jako k tomu vhodnou, zvlášť když se nakonec ukázala jako bezmocná proti inteligenci a schopnostem kupců? Kupci totiž na rozdíl od aristokracie pochopili co je podstatou, která jim umožní vládu bez použití síly, a že jednodušší než spravovat území obsazené lidmi proti jejich přirozené vůli silou (aristokratičtí vládci nebyli nic jiného než "raketýři", kteří na území, které ovládali silou za ochranu vybírali výpalné-daně) je spravovat informace (neboť co je obchod jiného než správa a využití informací nedostupných ostatním), nechat lidi si žít svůj "svobodný" život, a za pomoci inteligentního využití informací naplnit jejich přirozenou touhu a uspokojit jejich "potřeby", a tak získat energii pro svůj život (peníze). Nikdo se pak nemá touhu bouřit, kromě pár nespokojenců, kteří by sami chtěli vládnout, a kteří se bouří zbytečně, protože pokud by opravdu měli na to, aby vládli, tak by mohli. Je to vítězství inteligence nad hrubou silou.
Ostatně, není tomu kdo nemá na to, aby ovládal sám sebe jedno kým nebo čím je ovládán? [mrknutí jedním okem]

231647

Příspěvků: 103

02.10. 05:47 zyx  zajimavy clanek
02.10. 05:48 zyx  zajimavy clanek - pokracovani
02.10. 09:25 drfie  Nihil novi sub sole
02.10. 10:03  RE: Nihil novi sub sole
02.10. 10:32 Saša  RE: Nihil novi sub sole
03.10. 13:19 Olas  RE: Nihil novi sub sole
03.10. 17:58 vigvam  RE: Nihil novi sub sole
02.10. 10:44 drreich.blog  Historicky je zajímavější sledovat odklon výroby od denních potřeb
02.10. 11:36 Lin  Nemůžu uvěřit,
02.10. 13:22 Antiseptik  Nostalgie po starých dobrých časech?
02.10. 15:05  ale kupců né...
02.10. 15:54 Vodník  Dobrý článek!
02.10. 21:31 Radim Lhoták  RE: Dobrý článek!
02.10. 21:34 Radim Lhoták  RE: Dobrý článek!
02.10. 23:49 Vodník  RE: Dobrý článek!
03.10. 00:19 Radim Lhoták  RE: Dobrý článek!
03.10. 19:06 n.z.  RE: Dobrý článek!
05.10. 08:23 janko  RE: Dobrý článek!
02.10. 16:23 Osel  Celkom zaujimave,
03.10. 14:57 Radim Lhoták  RE: Celkom zaujimave,
03.10. 15:49 Osel  RE: Celkom zaujimave,
03.10. 17:19 Radim Lhoták  RE: Celkom zaujimave,
03.10. 19:51 Osel  RE: Celkom zaujimave,
04.10. 12:24 sympatizant  RE: Celkom zaujimave,
04.10. 12:56 Osel  RE: Celkom zaujimave,
02.10. 19:26 Osel  Konšpiračná teória
02.10. 21:03 sokra  Popletené príslovia
02.10. 21:34 brána  Ja bych byl vdecen
03.10. 02:00 i  Bez studia to nejde
04.10. 00:13 micha  RE: Bez studia to nejde
03.10. 04:45 Robert Nohejl  Obchod,povolena kriminalita,jez je bezmeznym okradanim produktivnich lidi
03.10. 09:40 Hm  Je to dobrý
03.10. 12:20 mazz  to autor
03.10. 13:08 Vodník  RE: to autor
03.10. 16:04 Osel  RE: to autor
03.10. 19:37 Wild_Dog  RE: to autor
04.10. 13:59  RE: to autor
04.10. 20:11 Wild_Dog  RE: to autor
05.10. 15:24 mazz  RE: to autor
05.10. 15:22 mazz  RE: to autor
03.10. 17:41 Vigvam  Nic proti
03.10. 17:48 radič  Tak je to predsa inák
03.10. 18:25 vigvam  pro ty, kteří nepochopili o kom článek je pár citátů velikých:
04.10. 01:18 mtk  RE: pro ty, kteří nepochopili o kom článek je pár citátů velikých:
03.10. 20:16 calimero  Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
03.10. 22:23 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
03.10. 22:48 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
03.10. 23:42 Osel  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 00:14 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 00:40 Osel  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 10:56 aristokrat  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
03.10. 23:12 Magnus Maximus  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 00:11 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 13:13 HHBB  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 13:15  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 21:28 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 22:30 HHBB  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 21:09 Lin  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 00:18 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 10:16 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 10:33 Vodník  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 11:05 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 14:13 Vodník  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 12:30 HHBB  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 20:35 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 22:09 HHBB  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 11:38 prostej člověk  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 16:06 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 20:51 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
05.10. 22:59 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
06.10. 00:34 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
06.10. 02:19 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
06.10. 13:52 hc  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
06.10. 17:24 aristokrat  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
07.10. 21:09 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
07.10. 22:20 aristokrat  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
08.10. 00:33 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
03.10. 23:47 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 00:24 Radim Lhoták  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 01:01 Wild_Dog  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 20:32 Lin  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 14:37 calimero  RE: Tak nam zrovna sefuju bankari/kupci, no a?
04.10. 21:46 paskuda  Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
04.10. 22:53 Radim Lhoták  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
05.10. 11:35 paskuda  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
05.10. 20:57 Radim Lhoták  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 10:29 Lin  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 11:32 Radim Lhoták  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 12:03 Lin  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 12:16 Antiseptik  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 13:13 Lin  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 12:31  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 18:21 Radim Lhoták  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
09.10. 10:19  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
09.10. 23:30 Radim Lhoták  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
06.10. 19:48 quido2  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
10.10. 02:04 mtk  RE: Opäť raz jeden ukrivdený autor s patentom na pravdu
04.10. 02:08  Moc si feudály neidealizujme,
04.10. 10:26  Obdivuhodné
08.10. 13:51 bogy  monopol, centralizacia, globalizacia
09.10. 23:29  Z ekonomického chaosu stvořil nepokojný židovský duch organizovaný kapitalismus
11.10. 16:01 smoke  RE: Z ekonomického chaosu stvořil nepokojný židovský duch organizovaný kapitalismus
02.11. 03:46 Otaznik  Kupci nejsou tupci

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

21

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 30 čtenářů částkou 7 430 korun, což je 21 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Vrbětice 2014, po sérii explozí07.05.21 15:46 Česká republika 0

Arenberger07.05.21 13:25 Česká republika 0

Skutečná pandemie vypukne PO očkování06.05.21 16:56 Rakousko 4

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 3

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 4

Lehmann skončil ve vedení Herthy Berlín kvůli rasistickému vzkazu05.05.21 17:30 Německo 0

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!05.05.21 17:20 Francie 1

Další dobrá zpráva: CIA pro diversitu04.05.21 10:41 USA 1

Podvodné okrádání lidí televizí Barandov falešným teleshoppingem04.05.21 00:17 Česká republika 1

Prof. Žaloudík: Covidový bizár pokračuje. Není důležité jaká opatření se dělají, o medicínu tu nejde29.04.21 12:57 Česká republika 2

Zajímavá diplomová práce: Aktéři selhání integrovaného záchranného systému: muniční sklad ve Vrběticích27.04.21 23:03 Česká republika 0

Ruské společnosti se bojí dodávat ropu do Běloruska kvůli sankcím USA27.04.21 21:59 Rusko 1

Aliance národních sil nabízí záruku za tři obviněné bojující za Donbas26.04.21 23:02 Česká republika 1

Lubomír Volný 20.4. ve sněmovně k Vrběticím26.04.21 17:13 Česká republika 2

Největší smrtnost má vakcína od Pfizeru24.04.21 10:02 Neurčeno 15

Lidé už pochopili, že si z nich vláda dělá srandu a na náhubky kašlou23.04.21 19:40 Česká republika 6

České karikatury politiků vyhostí další 60 pracovníků ruské ambasády22.04.21 17:53 Česká republika 5

My z vás tu chuť bojovat proti banderovcům a ukronacistům vytlučeme22.04.21 15:04 Česká republika 1

Ruská FSB zveřejnila video z tajného rozhovoru agentů CIA připravujících puč v Bělorusku21.04.21 20:39 Rusko 3

Život vašich dětí a život dětí vrchnosti21.04.21 20:03 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,08 Kč
Euro
25,64 Kč
Libra
29,48 Kč
Kanadský dolar
17,37 Kč
Australský dolar
16,53 Kč
Švýcarský frank
23,38 Kč
100 japonských jenů
19,41 Kč
Čínský juan
3,28 Kč
Polský zloty
5,63 Kč
100 maď. forintů
7,15 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,59 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 603,07 Kč
1 unce stříbra
578,59 Kč
Bitcoin
1 225 850,53 Kč

Poslední aktualizace: 8.5.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 477