Diskuze k článku

Stuxnet – první počítačový virus určený k fyzickému zničení konkrétního cíle

Příspěvků 41

27.9.2010 3:08

Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

...tak si klikněte sem. Je jistě jen náhodou, že tam žije jeden ubožák z nezvědavce, mikin. [velký smích]

228808

27.9.2010 6:28

RE: Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 228808

A vy si myslite, ze v te oblasti zije jen jeden Cesky emigrant? [zmaten]
Kazdy nema na to zit ve velkomeste [mrknutí jedním okem]

228815

27.9.2010 15:14

RE: Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku

64 88.?.?.?

Reakce na 228808

TOMU BLBEČKOVI NA YUKONU UŽ NAMRZLA PALICE !!! PROSTĚ ZAPŠKLÝ,ZLOSTNÝ,DUŠEVNÍ CHUDÁK A TĚCHTO DUŠEVNÍCH ONANISTŮ JE NA LEHOŽUMPĚ CELÁ ŘADA !!!!! ONI NEMAJÍ ŽÁDNÝ NOSNÝ PROGRAM, JEJICH PROGRAMEM JE DESTRUKCE, TAK JIM DĚLÁ RADOST, KDYŽ MOHOU ŠKODIT !!!! JEJICH OPĚVOVANÉ USISRAELSKÉ ZLOČINNÉ IMPÉRIUM KLESÁ KE DNU A ONI SE JIŽ ZMOHOU TAK AKORÁT NA DÁVÁNÍ "PĚTEK" !!!!
KAŽDÝ, KDO NEKDÁKÁ NA LEHOŽUMPĚ DO TAKTU JEJICH STÁLE STEJNÝCH ONANISTICKÝCH KECŮ JE KOMUNISTA A S TÍM SI JEJICH MOZEČKY VYSTAČÍ !!!!!!
[velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích]
[oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup]

228840

28.9.2010 3:45

RE: Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku

Soudce Lynch 81.?.?.?

Reakce na 228808

Celkem mikinovi "závidím"... Panenská příroda kolem... [smích]

228875

27.9.2010 4:56

Dalsi pandorina skrinka otevrena.

Rene Bartosek 76.?.?.?

Tohle je mnohosecne velmi univerzalnim zpusobem. Obvzlast ti, co ziji v komlexmni slozite civilizaci se mohou tlouct do makovice. Vyrobit takovy vir jiste je problem, ale anylizovat a napodobit ho uz dokaze daleko vice subjektu. Buh s nami. Lidska blbost je skutecne nekonecna. [naštvaný]

228813

27.9.2010 7:21

preco windows

lubbeno 77.?.?.?

Tak ma napada otazka, preco preboha pouzivaju u takychto objektov (atomove elektrarne) windows.

228819

27.9.2010 10:06

RE: preco windows

Hladovec 83.?.?.?

Reakce na 228819

Proč Windows? Na elektrárnách žije celá řada systémů (zvlášt na jaderkách), od zabezpečovacích, přes kontrolní a řídící, monitorovací, diagnostické a nevím, jaké ještě. Na těch nízkých a zabezpečovacích úrovních se OS typu Windows samozřejmě nenachází (často je tam ale jen nějaká jiná hámotina), na těch operátorských už ale ano. Právě celá ta operátorská, monitorovací a archivační úroveň je postavená na nějakém tom SCADA systému a zde je dnes Windows v okleštěném provedení celkem standart. Nakonec nějaký OS tam být musí a je to jen otázkou volby, který že to bude. Z hlediska odolnosti vůči takovýmto specializovaným virům to nakonec vyjde nastejno.

Hlavním problémem současnosti bude, že tvůrci těch řídících systémů s výskytem takového viru zřejmě vůbec nepočítali. Proto, když se změní funkce i jen té operátorské úrovně, tak se celá elektrárna stane minimálně neprovozovatelná. Pokud by se k tomu pak ještě přidala nějaká další sabotáž (snadné úpravy v zapojení kriticky důležitých systémů), tak by se tím samozřejmě daly vyvolat i podstatně horší následky. Prostě každý reálný systém bude mít svou mez poškození, za kterou se pak už stane nebezpečným.

Samozřejmě, elektráren se starým řízením se tento problém téměř netýká. Tam se používají ještě staré dobré mozaiky. U těch nových a nebo zmodernizovaných už ale operátoři čučí téměř výhradně jen na placaté monitory. Vlastní článek má u mne jendodtku s hvězdičkou, je velmi přesný. Spojení SCADA a všech nových a modernizovaných elektráren je rovněž charakteristické.

228829

27.9.2010 12:11

Siemens

Hladovec 83.?.?.?

Pro Íránce to musí být dosti prekérní situace. Hlavní know-how leží v Německu a Siemens se k podobným záležitostem staví typicky jen velmi vlažně. Jó, arabáši za své peníze z ropy chtěli něco víc a tak si všude do elektráren pořídili něco extra [oči v sloup]. Na staré držáky bez všech těchto nevýhod teď budou zřejmě vzpomínat obzvlášť s láskou [naštvaný] .

228834

27.9.2010 13:45

Siemens

Andrew Siddur 85.?.?.?

Hm... mobilní telefony značky Siemens byly v určitých kruzích (a v určité době, zhruba v letech 2003-2007) známé a ceněné pro možnost úprav jejich softwaru, který šel dodatečně doplnit o mnohé pozoruhodné funkce (žádné "špionážní" funkce, ale mimo jiné například zobrazování "interních" informací o síti, či dokonce spouštění vlastních aplikací v jazyce C[!]), pokud byl tedy člověk programátorsky zdatný.
Takoví lidé pak svoje úpravy softwaru i zveřejňovali, a do telefonu si je mohl aplikovat i méně zkušený "zasvěcenec".

Většina těchto programátorských mágů přitom pocházela z Ruska (případně z Ukrajiny) a z Číny. (Čistě na ukázku: ruský web, čínský web.)

Což je v případě nynějšího "softwarového útoku" na Írán přinejmenším zajímavé.
I vezmeme-li v úvahu, že jak softwarová rozhraní pro mobilní telefony, tak i software pro řízení průmyslových provozů mohla mít na svědomí stejná divize firmy Siemens, takže se pak tyto softwary mohly vyznačovat podobnými rysy.

228836

27.9.2010 13:54

Zase Izrael?

Řehoř 92.?.?.?

No pokud je to z Izraele, tak už snad není pochyb, co je to za šunt, tahle arogantní země plná zlodějů a zločinců.

228837

27.9.2010 16:25

Spíš bych řekl, že je to "poslední vážné varování"

A.S. Pergill 89.?.?.?

Pokud by tomu tak nebylo, tak by asi od toho viru dala řada firem (všetně MS) ruce pryč, případně by využíval "backdoors" Win, o kterých ví akorát MS a tajné služby. [chechtot]
Obrana před tímhle způsobem napadení je naprosto triviální záležitost (myšleno, že by se nezasahovalo do stávajícího systému, jinak je těch možností neurekom, včetně nasazení nějakého tučňáka). Protože zrovna nefandím zrůdným režimům, kde je za polibek na veřejnosti bičování a za nezahalení se ještě něco horšího, tak to prozrazovat nebudu.

228841

27.9.2010 16:29

Trochu mne mrazí !

64 88.?.?.?

Počítačově řízeny jsou dnes všechny energetické sítě - plyn,el.energie,voda,dálkovody tepla apod.
Článek říká, že není daleko doba, kdy bude možno počítačovým virem tohoto nového typu napadnout i všechny ostatní systémy, které jsou přes síť řízeny!
To zrovna dobrá vyhlídka není! A stačí jenom jeden pokyn, jedno kliknutí a už se vezeme! A co třeba zabezpečovací systém na dráze? Když nechám srazit Pendolíno, to je na mrtvoly "vydatnější" než letadlo! Jímá mne tichá hrůza, jenom se mohu utěšovat, že se jistě najde nějaký antivirus!
A zase budeme platit - to je snad uspořádáno také proto , aby se něco dělo,aby ekonomika nestagnovala!!!
Když není kšeft, tak se alespoň budou vyrábět viry a antiviry
a o prosperitu je postaráno !!!! [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích] [velký smích]

228842

27.9.2010 17:41

no nevím,

n/a 212.?.?.?

to si myslíte, že je na počítačích v tak kritických zařízeních možné používat USB zařízení?
Pokud tam vůbec USB porty jsou, pak by mělo být ošetřeno, že do nich žádné Mass Media Storage zařízení nepřipojíte.
Pokud není, měly by padat hlavy těch co řešili security audit!

228843

28.9.2010 21:54

RE: no nevím,

Fernet 85.?.?.?

Reakce na 228843

No a aj k si myslíš, že se to oživuje. Nejprve to všechno hezky zakabelujou, natahaj dráty k čidlům a "oměřej" na úrovni kabeláže. Pak nastartujou ten komp co je v tom zabudovanej, technik tam vrazí flešku s testovacím SW a začne kontolovat jednotlivé snímače a ovladače. No a tu flešku měl před tím vraženou do svýho neotebooku, na kterym včera večer jeho syn doma brouzdal po facebooku......

228947

27.9.2010 17:50

Vitajte vo vyššom leveli

Alexx 62.?.?.?

Bradatý terorista s kosom skrytým pod zaprášeným plášťom, či mladé arabské dievča opásané dynamitom s koránom v ruke už zrejme prestávajú byť hlavnými hrdinami kasových trhákov. Prichádza nová hrozba. Od dnes na vás terorista čaká vo vašom počítači, zajtra v chladničke, kde vám bude pod rúškom noci zvyšovať teplotu a vaše potraviny budú plné toxických jedov. Nová hrozba, tajomná a záhadná. Nikto ho nevidel, ale všetci sa ho boja. Eliminácia a boj proti týmto hrozbám bude vyžadovať nekonečné rozpočty, úpravy zákonov a zákaz súkromia. Vitajte vo vyššom leveli ...
.
Btw ... sú batérie, ktoré si vaša manželka kupuje do svojho priateľa skutočne bezpečné? Má jej nabíjačka platný bezpečnostný certifikát? Nepriateľ nespí, číha všade!

228844

27.9.2010 19:39

RE: Vitajte vo vyššom leveli

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 228844

Tohle, ale neni nejaka mlha. Cim komlexnejsi system tim vice je zranitelny ve sve technicke slozitosti. Bohate staci rust vyznamu chyb, ktere s rostouci slozitosti systemu posiluji svuj domino efekt. Vyrobit vir na prumyslovy software skutecne asi tezko zvladla particka talentovanych teenegeru v garazi. Predevsim dostat se k nekterym technologickym tajemstvim nebude jenoma tak. A bez teto znalosti vytvorit neco skryteho a desktruktivniho neni mozne, ale jak uz se neco takoveho vypusti na svetlo bozi, pak analyzou takoveho viru, lze zjistit dost zajimavych informaci.

Je dost pravdepodbne, ze Iran pokud je cilem vylepsi ochranu nebo prejde na odlisny zpusob rizeni jaderneho reaktoru. Jenomze otazka je, zda "mene dulezite" komponenty technologicke infrastruktury budou z ekonomickeho hlediska schopny zavest dostatecne ucinny bezpecnostni standart. A to neni problem zdaleka jenom v Iranu.

Pokud vam vypadne i lokalne dostatecne velka cast prumyslove infrastruktury, pak se to muze sirit dale lavinovitym zpusobem v systemu, ktery je znacne propojeny. Samozrejme nejvice zranitelne jsou prumyslove vyspele zeme. Jestlize tedy vir byl vytvoren v jedne z nich, pak to slouzi jako priklad neuveritelne tuposti, dany strategii nevidim spicku sveho vlastniho nosu, ktera hodnoti "uspechy" kvartalovym zpusobem.

228849

27.9.2010 19:37

méně senzace, více reality

kavol 77.?.?.?

"To může mít za následek přehřátí jaderných reaktorů a katastrofu podobnou té v Černobylu."

ehm ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Bushehr_Nuclear_Power_Plant tvrdí, že tam jde o VVER 1000/446

a VVER má zápornou zpětnou vazbu

to by teda byl sakra dobrej virus, kdyby dokázal, aby to bouchlo jako v Černobylu [chechtot]

228848

27.9.2010 19:46

RE: méně senzace, více reality

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 228848

Ale vyradit z propvozu by na nejaky cas treba jaderny reaktor by slo nebo ne? Pri nejake havarii by bylo nutne udelat bezpecnostni proverku, zkontrolovat vsecko mozne... Kolik to vezme casu takova kontrola tydny, mesice? Chytre navrzeny vir by mel provadet akce, ktere by se jevili jako nejake technicke poruchy. Nekolik takovych poruch, ktere si vynuti dokladnou kontrolu a verejnost prestane povazovat v danem regionu a mozna i globalne jadernou energetiku za bezpecnou.

228851

27.9.2010 20:03

RE: méně senzace, více reality

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 206.?.?.?

Reakce na 228848

Ježíšmarja, já jsem uváděl příklad, co by se dalo dělat, ne proveditelný návod na likvidaci konkrétní elektrárny. Já nevím, co přesně tam mají, ale snad se shodneme, že ti, kteří ten virus psali, patrně věděli nejméně tolik, co vy, a neprogramovali by do něj nic, co nelze použít.

228853

28.9.2010 1:51

RE: méně senzace, více reality

qwertz 121.?.?.?

Reakce na 228848

Samoregulacni efekt vodo vodnich reaktoru je krasny ale pokud vypadne chlazeni a dochlazovani reaktoru. Tak s "Cinskym syndromem" muzete pocitat. Reaktor se zacne tavit rozpadovym teplem. Toho tepla je az prilis i vyhorele palivo se musi take leta dochlazovat.

228871

28.9.2010 14:58

RE: méně senzace, více reality

Magnus Maximus 88.?.?.?

Reakce na 228848

Dobrá připomínka pane kavol. V Iránu asi JE nemůže skončit jako to bylo v Černobylu, protože je tam postaven principiálně jiný typ reaktoru, kde je havárie tohoto typu vyloučena. Nemám vzdělání v tomto oboru čili nemohu vést odbornou debatu, ale nabízím link, kde je toto objasněno.: http://atominfo.cz/2010/09/kolem-cernobylu-bude-postaven-novy-sarkofag/
Zde se mimo jiné píše, že černobylská JE používala reaktory typu RBMK - grafitové tyče jako jakýsi moderátor a vodu jako chladící medium. Příčinou havárie bylo údajné tepelné zkroucení pouzder grafitových tyčí kvůli špatnému chlazení, což snížilo schopnost jejich moderace. Pak narostla teplota a tlak páry a došlo k výbuchu. Po havárii se začal používat reaktor typu VVER - tlakovodní vodou chlazený, který je na JE Temelín či Dukovany. Více informací je na uvedeném linku.

228903

28.9.2010 15:59

RE: méně senzace, více reality

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 228903

Cernobyl neni otazka selhani techniku v atomove elektrarne, ale otazka hrubeho selhani vedeni bez potrebneho technickeho vzdelani, ktere ignorovalo nekolik let pripominky odborniku. Za povsimnuti stoji i to, jak dulezity je cit, ktery vznika letitou praxi.
http://www.pavrda.cz/cernobyl/jak_jsme_pripravoval...

228909

28.9.2010 16:01

RE: méně senzace, více reality

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 228909

Cernobyl neni pouze otazka.....tam melo byt.

228910

28.9.2010 16:07

RE: méně senzace, více reality

Rejpal 96.?.?.?

Reakce na 228909

Kdo si myslis ze bude poslouchat nejake "odborniky" v komunistickem state? [zmaten] [oči v sloup]

228912

28.9.2010 22:34

RE: méně senzace, více reality

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 228912

Mnoo, kdyz odborny posudek znamena zvyseni nakladu, tak to neni popularni ani v tej demokrature. Kuprikladu jeste dneska se Haliburton a BP dohadujou, kdo ma odpovednost za "kvalitu" betonu okolo podmorskych vrtu.

228952

29.9.2010 3:18

RE: méně senzace, více reality

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 228912

A kdyz jsem u tech odborniku v uvozovkach z toho komunistickeho statu. Neni chyba techniku a vedcu, ze nomenklatura si nechala lecos pro sebe a nejaky ideovul tvrdil, ze sovetsky rektor je bezpecny na vecne casy. Ono ideovolove se kupodivu najdou za jakychkoliv casu v jakemkoliv rezimu, a jako kazdy druh blbce jsou nebezpecni ze vsech stran.

Ale kdyz to bouchlo, tak ti lidi meli dostecne kvalitni vzdelani, aby vedeli o co kraci, kdyz jim pod nohama lezi grafit z reaktoru, ale presto delali bez reptani, co pokladali za svou povinost. Nekteri byli velmi mladi, cerstvi absolventi v prestiznim oboru s titulem jaderny inzenyr. Cely zivot pred sebou. Ti obyčejní lidé prokázali udatnost nad, kterou chladná racionalita zustává stát v tichém úžasu. Ono, kdyz se nekdy lame chleba, tak tohle se v tech obycejnych lidickach projevi. Pro elitare to byva casto velmi necekana zalezitost, obvzlast kdyz se na lidicky divaji pres nos hodne zvrchu.

228970

28.9.2010 22:27

RE: méně senzace, více reality

Magnus Maximus 88.?.?.?

Reakce na 228909

No čtu to raději v originále, protože překlad je tedy slušně řečeno tvrdej /asi je to přeloženo nějakým tím internetovým překladačem / ... ale jinak dobrý odkaz. Je vidět, že mezi diskutujícími je celá řada správných zvědavců.

228951

28.9.2010 2:09

Windows

vulcain 88.?.?.?

Je pravda,

že Windows je zranitelný a to hodně. Ne proto, že by byl napsaný špatně, ale protože MS je lačný po penězích. Proto tlačí na programátory, aby vytvářeli systém, který umožní práci komukoliv, tedy i prakticky negramotným.

Stačí, když zvládnou vložit DVD nebo CD a už "to hraje".

Ale tato doba končí. Začněte se připravovat na dobu po Windows.

Myslím to vážně. To čeho jsme svědky je jen začátek.

228873

28.9.2010 4:41

Kazdy tlak, budi, zorganisuje, protitlak, takze oba se stanou obeti.

Robert Nohejl emunest (zavináč) cyberinternet (tečka) com (tečka) au 61.?.?.?

Je to tak,za svuj zivot ,uz jsme to nekolikrate zazili, dobra,maji virus,ale napadeny zacne studovat a mozna vyrobi svuj virus a v ramci odvety jej posle do Diamond atomov elektrarny v Israelu a nebo,dokonce znemozni atomove elektrarny v USA, nebo,nedj Boze,uz jsme tu meli chytrou hlavu,jez pronikla do supertajneho programu Pantagonu, kde spatril kompletni plan atomove obrany-utoku, proti jinym zemim, bylo mu jen 17 roku a FBI mela velky fofr tohoto nebezpecneho jedince zjistit a zajistit,kdyz by jim takto mohl odpalit jejich vlastni rakety z jejich zakladen,bez jejich vedomi, takze,takovy jedinec, z jine zeme,muze doslova zaridit valku Americanu proti nekomu, ve prospech nekoho a to je velka otazka dnesnich dnu, kterou si Americane neradi kladou sami sobe.Mnoho znalcu veci v USA po 11 septembru prehodnotilo svoje znalosti o svem spojenci Israelu a mnozi dosli k nazoru,ze mit takoveho "spojence',tak uz nepotrebujete zadneho nepritele.Israelcum se zda sladky sen,jak pres byrokraty,politiky a odborniky a take pres israelske podniky ziskaji naprostou kontrolu obranu Spojenych Statu Americkych,ke svemu ucelu.Navic ,znaly American, se nemuze "smichy" udrzet,kdyz zjisti,ze israelsti spioni jsou placeni z kapes danovych poplatniku.
http://desertpeace.wordpress....PAYING ISRAEL, TO SPY ON YOU....Take ,prosty American nijak neprehledne ,tlak, "americkych" neocon senatoru na napadeni Iranu s tim,ze Israel pouzije atomovych bomb,nebot toto dite Spojenych Narodu, nikdy nepodepsalo zadny mezinarodni zakon a nikdy nemelo zadnou kontrolu svych 300 atomovych a jinych zbrani,Diamont elektrarnu nepocitaje a Evropa je dosti nervozni od tech dob,co rabbin prohlasil,ze israel muze znicit celou Evropu,takze,Evropane ve verejnem vyzkumu se nechali slyset,ze Israel je to nejvetsi nebezpeci ktere dnes ohrozuje lidstvo, s malym prihlednutim ke zpravam ,ze israel studuje vytvoreni etnicke bomby,bakteriologickeho typu,jez vymiti,vse nezidovske, zde je moje uspokojeni,ze i kolaboranti zidu pujdou s nami take ,jak rika Talmud-i nejlepsi z goyimu musi byt utracen!
-------
Citát z díla prof. teol. J. Rothkranze; Nadcházející diktatura
humanity aneb Panství Antikrista (II. díl, Světovládci temnot
v akci):
“Původem rumunský Žid, Marcus Eli Revici, který se v Americe nazýval Ravage, oslovil ve svém článku v newyorském „Century Magazine“ z 28. ledna 1928 přímo nežidovské národy: „Nejste ještě ani na samém počátku k rozpoznání skutečné velikosti naší viny. Jsme vetřelci a okupanti. Jsme ničitelé. Jsme buřiči a revolucionáři. Zmocnili jsme se vašeho přirozeného světa, vašich ideálů, vašich osudů a udělali jsme z nich zdechliny. To my jsme byli pravou příčinou nejen poslední války, ale téměř všech vašich válek. Byli jsme původci nejen ruské, nýbrž vůbec všech větších revolucí vašich dějin. Zanesli jsme nejednotu a zmatky do vašeho osobního i veřejného života a děláme to dodnes. Nikdo nemůže říci, jak dlouho to ještě bude pokračovat“

228876

28.9.2010 18:29

RE: Kazdy tlak, budi, zorganisuje, protitlak, takze oba se stanou obeti.

mtk 88.?.?.?

Reakce na 228876

>Citát z díla prof. teol. J. Rothkranze; Nadcházející diktatura humanity aneb Panství Antikrista (II. díl, Světovládci temnot v akci)
[oči v sloup] [oči v sloup] [oči v sloup]
>“Původem rumunský Žid, Marcus Eli Revici, který se v Americe nazýval Ravage, oslovil ve svém článku v newyorském „Century Magazine“ z 28. ledna 1928 přímo nežidovské národy: „Nejste ještě ani na samém počátku k rozpoznání skutečné velikosti naší viny. Jsme vetřelci a okupanti. Jsme ničitelé. Jsme buřiči a revolucionáři. Zmocnili jsme se vašeho přirozeného světa, vašich ideálů, vašich osudů a udělali jsme z nich zdechliny. To my jsme byli pravou příčinou nejen poslední války, ale téměř všech vašich válek. Byli jsme původci nejen ruské, nýbrž vůbec všech větších revolucí vašich dějin. Zanesli jsme nejednotu a zmatky do vašeho osobního i veřejného života a děláme to dodnes. Nikdo nemůže říci, jak dlouho to ještě bude pokračovat“
katolický hardcore pro ty nejprimitivnější alterstreamové ovce. Pozdravujte biikupa.

mtk [smích] ...pravda není pro všechny ...

228928

28.9.2010 6:40

usb a podobně

kedu 78.?.?.?

již se tady podobná reakce objevila, tedy, že v takových provozech nebývá běžná praxe používání do "klíčových" PC usb a jiných externích storage.
Podstata problému velkých datových úložišť a nebo citlivých systémů je v úplně jiné rovině užívání, ovládání a hlavně kontroly. Těžko mohu uvěřit, že by v jaderné elektrárně, která je v hledáčku tolika institucí a bezpečnostních agentur jejichž zájmy jsou krajně nevyzpytatelné, by se mohlo k důležitým pc přistupovat podobně jako u domácího pc.
I v naprosto běžných firmách se užívá i několikanásobné jištění způsobující, že rizika se dají popsat prostou nulou.
On by totiž jinak tento systém ani být řízený nemohl, protože by si nikdo netroufl nad, v tomto případě atomovou elektrárnou, takovým zařízením převzít odpovědnost.
Nejde jen o užívání antivirů ale hlavně o sofistikovanou kontrolu dat, která se mají implementovat do systému či s ním synchronizovat. Není vůbec snadné vložit do takto střeženého systému něco navíc.
Mám z celé kauzy osobně pocit spíše snahy o manipulaci a spoléhání se manipulátora na to, že řeči lidí "diskuze" a vyvolaná vlna v podobě davové psychózy strachu z takové "síly, chytrosti a bezohlednosti" hackerského útoku, udělají více práce, než jeden nebezpečný vir, který se navíc může velmi snadno vymknout kontrole a obrátit se i proti svému strůjci.

228878

28.9.2010 6:42

Z hlediska selskeho rozumu

IVANFOJT 64.?.?.?

Dostat virusy do klicovych siti nema logiku, protoze klicove site musi a maji byt electronicky a informacne ISOLOVANE!! a pocitace jsou fungujici na soukromych siti a jsou absolutne bez pristupu z venci . A jakozto takovy prenos viru neni mozny, jedine v pripade sabotaze ze vnitr, ci viru , ktery je vlozen do operacniho systemu a ma casove odstartovani za rok, ci mesic.
Zavery si prosim udelejte sami.

228879

28.9.2010 11:26

RE: Z hlediska selskeho rozumu

mkadlec 89.?.?.?

Reakce na 228879

Mozna proto se Stuxnet siri USB Mass Storage. I kdyz je system oddelen, nejakej pitomec tam tu klicenku rad strci.

228888

28.9.2010 13:48

RE: Z hlediska selskeho rozumu

kedu 78.?.?.?

Reakce na 228888

možná někde v nějakém pc, na kterém se hrají akorát dětské hry. Pokud se jedná o pracovní stroj, tak o blbosti uživatelů - obzvláště v jaderných elektrárnách - pochybuji [mrknutí jedním okem]

228894

28.9.2010 19:46

RE: Z hlediska selskeho rozumu

kavol 77.?.?.?

Reakce na 228894

>Pokud se jedná o pracovní stroj, tak o blbosti
>uživatelů - obzvláště v jaderných elektrárnách -
>pochybuji [mrknutí jedním okem]

ze srdce vám přeji, ať střet s realitou, až se s ní potkáte, přežijete bez újmy, jen obohacen zkušenostmi

člověk může bejt zasloužilej člen Mensy s deseti VŠ titulama, a stejně na tu přílohu v mailu supersexyspořič.exe klikne, tak co by někam nestrčil USB nesmysl

228935

28.9.2010 21:11

RE: Z hlediska selskeho rozumu

kedu 78.?.?.?

Reakce na 228935

můžete zkoušet tahat za sexuální konec pomyslného provázku, ale berme tuto debatu alespoň trochu vážně. Atomových elektráren je na světě poměrně hodně a všechny mají více méně stejné bezpečnostní protokoly. To je dané tím, že jakmile onen protokol byl po xy desetiletích vypilovaný do naprostého bezvědomí, tak od té doby se používá a piluje se vesele dál. Jaksi v něm opravdu nezbývá místo na pitomosti a malichernosti. Nepleťte si realitu s četbou žánrové literatury nebo s nějakým filmem. [mrknutí jedním okem]

228943

29.9.2010 12:54

RE: Z hlediska selskeho rozumu

kavol 77.?.?.?

Reakce na 228943

netahám za sexuální konce, to byl příklad (stejně tak tam mohlo být "receptnasuperbábovku.exe" nebo jsme se vůbec nemuseli bavit o klikání na přílohy v mailu, ale třeba o pin typu "1234" napsaném na papírku založeném v peněžence u kreditky atd.)

sebelepší protokol je na nic, pokud lidský faktor selhává - o kus výše máte krásný příklad reálného scénáře, flashka s diagnostickými nástroji předtím strčená do nedůvěryhodného stroje

v žádné jaderce se například nesmí chlastat, například na Dukovanech, poté, co se zavedly drakonické kontroly, tak se někteří báli projít ráno vrátnicí, když večer předtím dali trochu víc piv, a radši si brali dovolenou, a co myslíte, jsou tam všichni vždy 100% střízliví? - to leda tak v té vaší literatuře nebo filmu :-p

228983

28.9.2010 22:41

RE: Z hlediska selskeho rozumu

Rene Bartosek 76.?.?.?

Reakce na 228935

Presne tak, takova je lidska povaha. Neco tady nakousl fernet.
http://www.zvedavec.org/nazory_4002.htm#ptr228947
Po oziveni systemu tu mame bezny provoz, ktery velice rychle sklouzne do kazdoddnni sedi a lidi se zacnou i nudit. Zrejme bude osekany pristup na net ven, zakaza tahat si vlastni notebooky..., ale clovek je vynalezavy tvor, takova fleska s nejakou vtipnou blbustkou se da uz nejak pronest, casem spadne do rutiny i ostraha objektu. Strazni zacnou byt ostri znovu na nejaky cas, po nejakem pruseru.

228953

29.9.2010 9:46

RE: Z hlediska selskeho rozumu

mkadlec 62.?.?.?

Reakce na 228953

Nemluve o tom, ze se tady bavime o potencialni zamerne sabotazi nebo aspon o sprostem podezreni na ni.

228976

3.10.2010 18:57

Diletantská lenost!

Pasant 79.?.?.?

The default username and passwords used by the worm's writers have been publicly known since they were posted to the Web in 2008......

.. a jen úplné hovado nechá běhat JAKÝKOLI systém na defaultu! Ovšem zdá se, že hovada jsou skoro všichni...

229251

Příspěvků: 41

27.09. 03:08 Vladimír Stwora  Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku
27.09. 06:28 Rejpal  RE: Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku
27.09. 15:14 64  RE: Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku
28.09. 03:45 Soudce Lynch  RE: Pokud by vás zajímalo, kdo dal pětku pět minut po vydání tohoto článku
27.09. 04:56 Rene Bartosek  Dalsi pandorina skrinka otevrena.
27.09. 07:21 lubbeno  preco windows
27.09. 10:06 Hladovec  RE: preco windows
27.09. 09:54 mkadlec  Jen pro Info
27.09. 12:11 Hladovec  Siemens
27.09. 13:45 Andrew Siddur  Siemens
27.09. 13:54 Řehoř  Zase Izrael?
27.09. 16:25 A.S. Pergill  Spíš bych řekl, že je to "poslední vážné varování"
27.09. 16:29 64  Trochu mne mrazí !
27.09. 17:41 n/a  no nevím,
28.09. 21:54 Fernet  RE: no nevím,
27.09. 17:50 Alexx  Vitajte vo vyššom leveli
27.09. 19:39 Rene Bartosek  RE: Vitajte vo vyššom leveli
27.09. 19:37 kavol  méně senzace, více reality
27.09. 19:46 Rene Bartosek  RE: méně senzace, více reality
27.09. 20:03 Vladimír Stwora  RE: méně senzace, více reality
28.09. 01:51 qwertz  RE: méně senzace, více reality
28.09. 14:58 Magnus Maximus  RE: méně senzace, více reality
28.09. 15:59 Rene Bartosek  RE: méně senzace, více reality
28.09. 16:01 Rene Bartosek  RE: méně senzace, více reality
28.09. 16:07 Rejpal  RE: méně senzace, více reality
28.09. 22:34 Rene Bartosek  RE: méně senzace, více reality
29.09. 03:18 Rene Bartosek  RE: méně senzace, více reality
28.09. 22:27 Magnus Maximus  RE: méně senzace, více reality
28.09. 02:09 vulcain  Windows
28.09. 04:41 Robert Nohejl  Kazdy tlak, budi, zorganisuje, protitlak, takze oba se stanou obeti.
28.09. 18:29 mtk  RE: Kazdy tlak, budi, zorganisuje, protitlak, takze oba se stanou obeti.
28.09. 06:40 kedu  usb a podobně
28.09. 06:42 IVANFOJT  Z hlediska selskeho rozumu
28.09. 11:26 mkadlec  RE: Z hlediska selskeho rozumu
28.09. 13:48 kedu  RE: Z hlediska selskeho rozumu
28.09. 19:46 kavol  RE: Z hlediska selskeho rozumu
28.09. 21:11 kedu  RE: Z hlediska selskeho rozumu
29.09. 12:54 kavol  RE: Z hlediska selskeho rozumu
28.09. 22:41 Rene Bartosek  RE: Z hlediska selskeho rozumu
29.09. 09:46 mkadlec  RE: Z hlediska selskeho rozumu
03.10. 18:57 Pasant  Diletantská lenost!

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Dostálovi hrozí vyhazov z týmu Pirátů. Nelíbí se jim, jaká data šíří o covidu30.11.21 16:49 Česká republika 0

Deklarace lékařů k nátlaku na očkování30.11.21 15:25 Česká republika 0

Vláda chce zavést povinné píchání mRNA injekcí - přesto, že tvrdila, že to je lež30.11.21 10:54 Česká republika 3

Otevřeli nové očkovací centrum - už ne "udělejme tečku" ale "jedna tečka za druhou"30.11.21 10:34 Česká republika 2

Slovinsko: Řidiči musí při tankování předložit osvědčení COVID29.11.21 21:21 Slovinsko 3

Návštěva u MUDr. Kubka29.11.21 18:16 Česká republika 2

Legální eutanazie v Německu pro očkované - mají s tím historické zkušenosti29.11.21 11:39 Německo 1

Ředitel řecké JIP: Umírají vakcinovaní. Vláda musí přestat dělat rozdíly mezi očkovanými a neočkovanými28.11.21 12:49 Řecko 2

Povinnou vakcinací namydlí Babiš starší generaci schody do hrobové jámy28.11.21 08:54 Česká republika 4

Lidé po napíchání mRNA utrejchem ztratili 40% imunity, dále ztrácejí 3,3% až až 6,4% týdně až k 0%28.11.21 08:32 Neurčeno 3

Ukrajinská armáda zaútočila vo viacerých regiónoch Donbasu. Objavili sa pripravení americkí vojnoví poradcovia28.11.21 07:28 Ukrajina 0

Švýcarsko omezilo vstup Čechů do země28.11.21 07:22 Švýcarsko 0

Nejvíce proočkované Portugalsko vyhlašuje výjimečný stav a zavádí opatření kvůli covid-1928.11.21 07:12 Portugalsko 1

Ladislav Větvička také začíná mít problémy s cenzurou na blogu iDnes26.11.21 23:08 Česká republika 1

Demonstrace na Letné 28.11. 2021 od 14:0026.11.21 21:38 Česká republika 6

Rakousko-chorvatská diplomatická vojna! Chorvatský prezident nazval rakouský lockdown fašizmem!26.11.21 03:25 Chorvatsko 12

Odborová organizace Pro Libertate - pomoc neočkovaným v zaměstnání26.11.21 03:02 Česká republika 2

Už neexistují oběti Covidu, jen oběti zločinného jednání vlády a Mengele-lékařů26.11.21 02:53 Evropská unie 0

České nemocnice zahlcuje epidemie infarktů a mozkových příhod očkovaných26.11.21 01:33 Česká republika 0

Vědci varují: mRNA vakcíny proti Covidu dramaticky zvyšují riziko cévních příhod25.11.21 23:17 Evropská unie 0

Měnové kurzy

USD
22,65 Kč
Euro
25,58 Kč
Libra
30,17 Kč
Kanadský dolar
17,77 Kč
Australský dolar
16,17 Kč
Švýcarský frank
24,55 Kč
100 japonských jenů
19,94 Kč
Čínský juan
3,55 Kč
Polský zloty
5,47 Kč
100 maď. forintů
6,96 Kč
Ukrajinská hřivna
0,83 Kč
100 rublů
30,44 Kč
1 unce (31,1g) zlata
40 509,76 Kč
1 unce stříbra
519,61 Kč
Bitcoin
1 294 670,81 Kč

Poslední aktualizace: 30.11.2021 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 644