Diskuze k článku

Řecko jako zástěrka?

Příspěvků 100

26.2.2010 19:55

děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

Gustav 89.?.?.?

Vážený pane makléři,
po přečtení Vašeho článku mi snad začíná svítat. Každý by se měl ale držet toho čemu rozumí a já jsem elektrotechnický inženýr. Vím tedy, že na vstupu do žárovky je 100% energie a na světlo se přemění 2% energie. Pokusím se Vám to vysvětlit na bankovních poplatcích. Dáte do banky 100% peněz a vyberete z ní 2% peněz zbytek jsou bankovní poplatky. To je jistě z pohledu bankéře ten správný postup a patrně byl v Řecku uplatněn. Já to vidím trochu jinak ale nemůžu s tím nic dělat. Alespoň sám ne a tak jsem aspoň trochu rád když s tím něco dělá ta neefektivní a nabujelá administrativa EU.

Přeji pěkný den

213573

26.2.2010 21:29

RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

kubrt 94.?.?.?

Reakce na 213573

Drahý elektrotechnický inženýre, omlouvám se že Vám do toho kecám jako pouhopouhý technik též elektro jen s cca třicetiletou praxí, ovšem ve Vašem srovnání chybí pár veličin :
1, cena. Obyč žárovku koupím za pár korun.
2, vlastnosti. Z obyčejné žárovky jen těžko vznikne tzv. stroboskopický efekt ( jako elektrotechnický inženýr zajisté budete vědět co to může znamenat ), únava očí při používání svítidel výhradně na bázi zářivek je podstatně vyšší. Týká se to i "žárovek" na bázi LED. To že ušetřím pár stovek či pětek (?) na šalině za rok mi zkažené oči nevyléčí.
3, výhody. Ušetříme...ano, pokud tento zdroj zapneme a necháme několik hodin svítit. To je v pořádku. Ovšem pokud úsporné žárovky narveme všude, budeme je zhasínat ještě v okamžiku kdy budou v náběhu - čili nebudou svítit ale pouze nabíhat. Jejich účinnost je v této fázi možná ještě horší než žárovek.
Z toho vyplývá také podstatné zkracování životnosti. Uváděná mnohatisíchodinová životnost se rapidně zkracuje právě krátkými cykly svícení. Víc asi není třeba dodávat.
4, Ekologičnost. Je třeba podtrhnout také konstrukcí této kraviny : v patici (aby pasovala do závitu té neekonomické žárovky) elektronika za pár set NEROZEBIRATELNĚ spojená s trubicí ve které bývá tuším občas i rtuť. Semtam odejde elektronika v patici, semtam trubice. Ovšem VŽDYCKY to vyhodíme celé. Svítidla DZ ( měly trubice zvlášť) bych ještě jako ekologické překousl. Náhradu žárovek tímhle paskvilem uvšem ani omylem. Ekologická likvidace úsporné žárovky je zlým snem oproti likvidaci obyčejné žárovky nebo zářivkové tribuce.
5, regulace. Neboť jste elektrotechnický inženýr, netřeba Vám tento termín vysvětlovat. Obyčejnému publiku raději ano: k žárovce stačí triakový regulátor za pár (desítek) korun a uděláte si intimčo nebo pravé poledne na Sahaře otočením knoflíku či stisknutím dálkového ovladače - podle typu. Úsporné žárovky zajisté regulovat jdou taky, ovšem zapomeňte na to že vaše původní stmívače to budou umět. Opět investujete. A už to nebudou desetikoruny - navíc opět zkrátíte životnost úsporných žárovek.
6, shrnutí : V žádném případě Vám nechci upírat určité znalosti. O těch 2% světelné energie z příkonu bych si troufal minimálně polemizovat, nesvítíme uhlíkovým vláknem jako za pana Edisona. Pro srovnání by od Vás bylo korektní uvést například procentuální účinnost Vámi opěvované úsporné žárovky po - dejme tomu- první 2 minuty. Pak srovnání trvanlivosti v krátkých cyklech se srovnáním pořizovacích nákladů. A zakalkulujte prosím do ekonomické výhodnosti k pořizovacím nákladům i náklady na ekologickou likvidaci úsporných žárovek oproti klasickým.

213577

26.2.2010 21:54

RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

arid 88.?.?.?

Reakce na 213577

7. spektrální diagram vyzařovaného světla. Proveďte si tzv CD test.Vezměte CD nebo DVD a natočte ho tak, abyste viděl spektrum světla daného zdroje. U žárovky je toto spektrun spojité oproti spektru kompaktních zářivek. U nich se (bílé) světlo skládá z několika barev světla, oddělených jasně pozorovatelnými mezerami. Již jsou studie, které říkají, že zářivkové světlo je zodpovědné za bolesti hlavy a zvýšenou nervozitu. Dále se zeptejte každého fotografa, co dokáže udělat nespojité spektrum.

213578

26.2.2010 22:18

RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 213578

A já doplňuji za 8. Solární články jako napájecí zdroj mnohých přístrojů, jako např. kapesní kalkulačka, jsou při osvětlení kompaktní zářivkou slepé a není-li k mání žárovka, nebo alepoň sirky se svíčkou, tak si neškrtnete.

213579

27.2.2010 14:58

RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

kubrt 94.?.?.?

Reakce na 213579

no vždyť jsem uváděl že jsem pouhopouhý technik, nedoštudovaný inženýr...takže díky za doplnění bodů.

213601

28.2.2010 12:00

RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

tydlidá 80.?.?.?

Reakce na 213579

9. ani vlastni matka mi nemuze rikat, cim budu doma svitit, natoz pak EU

213681

28.2.2010 16:59

RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213573

Vazeny pane .. ja taky jsem elektrotechnik .. a jelikoz temer vsechno co mam uz nekdo za mne napsal .. napisu jeste jednu vec ... zarovka je nezavadna, ne tak zarivka, ktera obsahuje treba rtut a dalsi svinstvo ...

Uz davno .. a je tomu vic nez 10 let muzem dobrovolne instalovat zarivky .. kdo chtel nizsi ucty, to udelal. Nevidim duvod ale narizovat neco. Bude mi snad za 10 let Brusel narizovat pouzivat na zachode jenom specialni eko papir ? Nebo co jako ... ??

Tady vubec nejde o spotrebu .. a ekologii ...

213695

1.3.2010 13:41

RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)

yvetta 83.?.?.?

Reakce na 213573

Jsem z vaší reakce jak to říci "ve smrti", protože jsem nepochopila způsob vašeho přirovnání...tedy zda chcete aplikovat svuj nesouhlas s názorem pana Žabži na žárovkách, což je fakticky přízemní reakce, anebo Vám jde opravdu o žárovky????
Pokud vám jde o žárovky, doporučím nějaké technické medium či prohlídku edisonovy trafostanice. Pokud jde o přirovnání s myšlenkou jež je žárovkám nadřazená, tak jste asi nepochopil cíl cvičení. tedy, fakt, že veškeré finance kterými nyní operuje tato země, tedy včetně vašich daní už nebou vlastnictvím této země, ale stanou se dfct. vlastnictvím několka jedinců, což je dost zlověstná představa. Souhlasím s panem Žabžou , že nic není tak horké jak se to uvaří, nicméně indicie jsou takové,že nás to v nějaké formě nemine.A tedy vězmě, že naše daně skončí někde v rozpočtech na výrobu zbraní pro Izrael, aby mohl zcela otevřeně páchat další genocidu na Palestinském obyvatelstvu.

213767

26.2.2010 20:07

testování systému je pozřebné...ptostabilitu systému

JanaJ 78.?.?.?

každý systém lze obecně korigovat pomoví kladných či záporných zpětných vazeb, je na volených činovnících, aby tyto nástroje sofistikovaně = odborně aplikovali a tedy kvalifikovaně využívali....
jinak by si měli doplnit semestry ze siciologie,psychologie etc.

213574

27.2.2010 0:41

teplo z edisonky

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 89.?.?.?

Oč je ekologičtější topit přímotopem, než rozumně umístěnou žárovkou...? Zní to jako začátek vtipu, ale není. Nejsem inženýr, zákon o zachování energie mi však cizí není. Najde se tu někdo kompetentní k vysvětlení?

213585

27.2.2010 4:52

RE: teplo z edisonky

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213585

Vezmu to popořádku, ale od konce.
>Najde se tu někdo kompetentní k vysvětlení?
Inženýři momentálně nejspíše vynalézají nějakou nezbytnost, která se později ukáže zcela zbytnou, či dokonce škodlivou. Tak jsem na to vysvětlování, v této noční době, zůstal sám. Posouzení kompetence zbývá na Vás.
>Nejsem inženýr, zákon o zachování energie mi však cizí není.
Jak jsem výše naznačil, je dobře , že nejste inženýr. To byste se na fóru snažil vyniknout nad jiné inženýry a na závěr by tady zbylo třeba dvanáct různých inženýrských názorů na edisonku. Že by se na něčem na závěr shodli? Těžko. Ctižádost by jim nedovolila.

>Oč je ekologičtější topit přímotopem, než rozumně umístěnou žárovkou...?
V první řadě je potřeba, aby uvažovaná žárovka měla celkový potřebný výkon ve Watt-ech stejný, jako uvažovaný přímotop. Pak z hlediska funkce dodají stejné teplo.
Vše jednoduché máme tímto za sebou.
Ekologicky, odhaduji, to vyjde asi na stejno. Přímotop je dražší, ale zase má delší životnost.
Slovo ekologičtější činí problém největší. Ekologickou zátěž bychom mohli jen odhadnout z výrobních a likvidačních nákladů se zahrnutím životnosti, jak pro žárovku tak pro přímotop.
Výpočet, aby byl k něčemu, by byl komplikovaný i tím, že by měl zahrnout i náklady dopravy s reflexí místa spotřeby, místa výroby, místa likvidace. To pro všechny dílčí komponenty, vlastně od těžby rud, přes ... Vše to ale předpokládá ekologickou výrobu i likvidaci, tedy splnění určitých norem, které jsou v současnosti v "pohybu", a podstatně ovlivňují náklady jednotlivých procesů.
Otázkou je, nakolik celé to "ekologické" je použitelné pro praktický život, když zpevnění či změkčení norem je také otázkou politickou. Takže třeba lob(by)ing nakonec určí co je ekologičtější.
Doufám, že jsem Vám v tom neudělal větší guláš než jste měl.
Když už o tom píšu, oprášil bych svůj "zákon zachování lidské blbosti", který diskutovaný problém možná lépe osvítí než edisonka. Ten v podstatě tvrdí, že nula od nuly pojde - v tom smyslu, že cokoli je vynalezeno a realizováno má užitek jen na úkor škod, které přitom způsobí. Takže zařízení (třeba pračka), které např. způsobí ušetření času v domácnosti, ve svém důsledku naruší původní (zdravější) životní režim (pohyb) a přispívá tak ke vzniku civilizačních nemocí, umožní např. více času pro všestranně nezdravé koukání na bednu(TV), to pak vyžaduje vynalézání "cvičících strojů", které pomohou jen částečně, zásadní škody v deformaci chování a myšlení zůstanou...

213590

27.2.2010 5:52

RE: teplo z edisonky

Datel 75.?.?.?

Reakce na 213590

Ale,ne. Zarovka ktera ma dejme tomu 300W Vam neda stejne teplo, jak stejne watovy primotop. Berte v uvahu, plochu , material - ono se to neda prirovnavat (vychazim z toho ,ze Vas primotop je po nasem heater).V zadnem pripade to nevyjde na jedno. Jinak s Vama souhlasim - neboli vse co nam ulehcuje zivot, nam vlastne pritezuje. Pokud jsme u zarovek- ten usporny typ muze zpusobovat boleni hlavy a pravdepodobne, pri rozbiti moc bezpecna nebude.

213591

27.2.2010 11:44

RE: teplo z edisonky

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213591

Pna Datel, píšete:
>Zarovka ktera ma dejme tomu 300W Vam neda stejne teplo, jak stejne watovy primotop. Berte v uvahu, plochu , material
Kdybyste napsal, že nedá stejnou teplotu, pak bych musel souhlasit. A skutečně teplota ohřátého materálu (i vzduchu) závisí od plochy i tepelné vodivosti materiálů či vzdáleností skrz které to teplo (energie) prochází.
Jinak množství tepla, které elektrické zařízení dodá se vypočítá jako součin z wattáže tohoto zařízení(žárovky, přímotopu, televize, toasteru atd.) a doby(času) po kterou je zapnuté.
Je tam ještě spíše teoretická podmínka, která musí být splněna, že prostředí kam teplo má být dodáno je schopno toto odebrat, zejména, že má podstatně nižší teplotu než žárovka či přímotop. A protože teplo dodané se zmenší o ztráty vyzářením (i vedením) do okolních prostorů, je možná další teoretická rozdílnost obou forem vytápění z různých ztrát vznikajících rozdílnou teplotou zářiče (přímotopu či žárovky) v jinak stejném prostředí.
Tolik pro upřesnění.

213598

27.2.2010 18:22

RE: teplo z edisonky

Datel 75.?.?.?

Reakce na 213598

Ano teplota zarovkoveho vlakna dosahuje vetsi teploty nez topne teleso (stejne waty). Jinak instalace svetel a topnych teles mne zivi. Tu jsme mimo tema, mate li otazky moje adresa CACPG@Yahoo.ca

213611

27.2.2010 15:25

RE: teplo z edisonky

kubrt 94.?.?.?

Reakce na 213591

Datle, ta žárovka dá skutečně ne o moc míň tepla jako přímotop. Ovšem přímotop umístěný většinou u obvodové stěny blízko podlaze udělá co se týče tepla podstatně větší službu než žárovka umístěná ( většinou) pod stropem. Neberu v úvahu žárovky třeba terárií které simulují sluneční světlo a zároveň topení. Ostatně tam to není taky tak jednoduché. Přímotop nemá vinutí žhavené na x stovek stupňů celsia, takže nevyzařuje světlo - maximálně v infraspektru, pokud nemá skryté trubice a není podporován ventilátorem pro lepší výměnu vzduchu. Zkuste si v místnosti dejme tomu 5x5 metrů rozsvítit tu třístovku žárovku - neohřejete se , ale světlo bude nepříjemně předimensované. Úsporka ekvivalentní třistawattové žárovce by mohla mít příkon cca 50-80 W . Ale dám ruku do ohně že bych z takto osvětlené místnosti utekl sakra dřív než z té s žárovkou.

213603

27.2.2010 18:38

RE: teplo z edisonky

Gustav Stolař 89.?.?.?

Reakce na 213585

Nevím jestli jsem kompetentní, ale řekl bych, že když chci topit tak žádný [smích])) Špatně je to když chci svítit. No a tak je to i s tím Řeckem asi hodně protopili a teď mají dluhy. A přitom tam mají na můj vkus teplo dost i bez svícení. (omlouvám se předem za tento druh humoru, ale nedá mi to a snad to přispěje k pochopení, co jsem chtěl předchozím příspěvkem říct)

213613

27.2.2010 2:56

V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

kozoroh 59.?.?.?

http://spectator.org/archives/2010/02/23/the-great-recession-of-2011-20
The Great Recession of 2011-2012
It will get worse. Of the 47.4 million home mortgages in place today, nearly 10.7 million are “underwater,” that is, the money owed on the loan is greater than the value of the house. And that’s not counting the 2.3 million other mortgages that are “near-negative equity.” Most of these latter will face sharply higher upward ratcheting of their interest rates in 2010 and 2011 and that will automatically plunge those debts below the surface.
In Nevada already the amount of mortgages outstanding is estimated at $132.6 billion against property worth $116.7 billion, a loan-to-value ratio of 116 percent. Even another slight decline in prices in areas such as California (loan-to-value ratio of 72 percent), Arizona (91 percent), or Florida (87 percent) will swamp Washington’s promised next round of mortgage subsidy relief.
Takze si udelejme strizlivy obrazek,jak nektere americke staty jsou az "po usi"zadluzene a otazkou je zda maji nadeji se z toho dostat ven,i kdyz media hlasaji "ozdraveni americke ekonomie" je na ceste.Americka spolecnost se zacina delit na extrimne bohate a extrimne chude a tento propastny rozdil se cim,dal,tim,vice prohlubuje a muze zkoncit velkou revoluci.
Anglickym "pound"je to rovnez nahnute,zde,lide dospeli osobnimu bankovnictvi,jako to delaji banky, totiz ,pujckou,na pujcku,klin, vyrazeji klinem,vec se ma takto.
Obcan ma 15-20 plastickych karet,na ktere nakupuje na dluh,kdyz nemuze urcitou kartu v danem terminu splatit,tak si na jinou kartu puci dluzni obnos a s tim zaplati prvni kartu,pokud termin na druhou kartu je na obzoru,obcan si pujci na treti kartu a tak to jde dal a dal, s myslenkou,po nas potopa!!
V cirkulaci dolaru sveta neni naprosty prehled ,zejmena ,kdyz pres elektronickou postu, prevod penez ,se do obehu dostaly neexistujici penize v trilionovych castkach, jinymi slovy,jedine reseni zrusit cely system a zacit znovu, jinak budem desitky roku vyrazet dluh , dluhem,klin, klinem az do doby ,kdy dojde ke svetove revoluci.

213587

27.2.2010 17:15

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Peptalkin 78.?.?.?

Reakce na 213587

A hlavne zaviest bezurocnu ekonomiku a zakladny prijem.Ale to by sa siolichvarom nepacilo, pretoze ludia by boli skutocne slobodni.

213606

27.2.2010 17:19

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213606

zakladni prijem a bezurocna ekonomie je pouze vyplod chorych marxistickych bezmozku, to je skutecne jen neco pro nedorostle pubertaky. [chechtot] [velký smích]

213608

27.2.2010 20:25

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213608

Vážně? V případě, že spoluautor Deklarace nezávislosti USA Thomas Pain je chorý marxistický bezmozek, pak máte pravdu. On je totiž autorem myšlenky "základního příjmu".
Nedorostlými puberťáky jsou v případě platnosti vašeho tvrzení politici několika evropských zemí (např.Rakouska, Švýcarska, Německa), protože právě oni se danou myšlenkou vážně zaobírají. Možná mě budete mít za úplnýho blázna, ale i u nás, v ČR, probíhají už několik let studie na dané téma (Akademie věd ČR a Univerzita Karlova).

213619

27.2.2010 21:05

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213619

je mi zcela jedno co hlasa nejaky Pain nebo jake studie provadi kdejaky cvok,o tom jak ma fungovat napriklad trh derivatu tez nekdo vypotil stovky studii (z "renomovanych bank" ), presto to slo krasne do kanalu, na rozdil od tech kteri jim to basti nejsem odkazan na cizi mozek abych to posoudil. Drzitele Nobelovky Stiglitz a Krugman jsou tez kompletni idioti, presto se najdou miliony hlupaku kteri jim to basti. [chechtot]

213624

27.2.2010 22:00

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213624

No...já na cizí mozky odkázaná jsem a posuzovat můžu jen podle svýho selskýho rozoumku. A ten mi říká, že stávající systém (včetně toho bankovního) je na pytel [smích] Když se podíváte na loňský vývoj plnění našeho státního rozpočtu, je to celkem jasné a bez naděje na lepší vyhlídky. Tady už nepomůže ani svěcená voda.
Proč tedy mozky jako vy, které vědí, že např. Stiglitz kecá, znají lepší cestu a jsou přímo "v branži", nic nedělají? Nebo dělají a není to vidět?

213629

27.2.2010 22:19

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213629

nemam v umyslu vse zde 10x rozvadet, kdyz kliknes na muj nick, najdes co si o tom myslim, ty pripsevky ve slovenstine ale nejsou ode mne. Dokonce i v USA existuji chytre hlavy ktere vedi co je treba, system je ale zalozen na chytre propagande a veskera medialni scena i university jsou v rukach oligarchie, krome papousku nema nikdo pristup. Jediny zpusob jak se toho zbavit, je vyckat bankrotu, ten se velmi rychle blizi. [smích]

213634

28.2.2010 12:38

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213634

Jo, já vaše příspěvky četla, jsou fundované a určitě zobrazují realitu. K bankrotu a zhroucení to celé směřuje a to delší dobu. Jenže... nějak se mi nechce věřit tomu, že bankrot je východiskem. Vidím to právě opačně - že bankroty jsou cílem. Pokud zbankrotuje např. ČR, znamená to, že bude celá někomu patřit. Věřiteli nebo věřitelům. A jelikož dluh státu je vlastně dluhem občanů, tak vážně nevím, jaké východisko mám v bankrotu vidět.
Jestli se mýlím, vyveďte mě, prosím, z omylu. [smích]

213684

28.2.2010 13:36

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213684

mozna jsm se nepresne vyjadril, bankrot neni vychodiskem ale naprosto nevyhnutelnym nasledkem kolapsu kreditni bubliny. Neni totiz podstatne co je pro toho ci onoho zadouci a co si preje, podstatne je jak tento system funguje. Bankrot tedy neni ani vychodiskem ani resenim problemu, nybrz pouze !!!!!! sanci udelat to priste jinak. Pokud nasledkem bude volani hlupaku po jeste vice statu a lidi se nechaji opet opit marxistickym rohlikem, bude v Evrope hladomor. [smích]

213688

28.2.2010 17:47

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213688

Stane, já nemám zatím v otázce základního příjmu jasno, protože neznám dost informací a proto se ptám. Zajímá mě to, protože jsem na něm shledala jak PRO, tak PROTI a jsou téměř v rovnováze.
Co mi ale je (snad) jasné, že na systém, který dneska funguje, už bylo před lety zaplaceno šrotovné. Je otázkou času, kdy se zhroutí. Osobně jsem si první evropské státní bankroty "datovala" do letošního roku, tak nevím...
A já si opravdu neumím představit, co bude a co to bude obnášet pro "neprominenty". Obávám se, že to zhroucení systému neprojde jen tak a "bezbolestně".
Děkuju vám za odpovědi i za trpělivost.

213701

28.2.2010 21:40

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213701

nevim Lin co mas na mysli pod pojmem srotovneho, jasne, soucasny system mele z posledniho, bude zalezet co politicti saskove udelaji, z drivejsich pripadu lze usoudit ze chcipajici kobyla kolem sebe kope, nelze vyloucit ze to zkusi s valkou. Nejsem jasnovidec ale pocitam ze to bude pekny chaos. Zakladni prijem klidne zapomen, pokud to zavede jen nekolik statu, neprezije to 3 roky,jinak 5 let. Vem si treba Cinu a Indii, obe zeme rocni prirustek populace kolem 10 mil. mas predstavu jak tohle bude fungovat? Ha ha ha, populacni exploze bude totiz po kolapsu hrat stezejni roli, bez ohledu na to jaky system zde bude, pri soucane globalizaci to pro Evropu a Ameriku bude znamenat nivelizaci zivotni urovne smerem dolu. Jedine reseni, cla na zbozi ze zemi ktere nemaji stejny socialni standart a volny trh mezi stejnymi.

213715

5.3.2010 22:07

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213715

Šrotovné je jen takový bonmot... jako že to půjde k sešrotování. [smích]
Zaujala mě zpráva ze dneška a myslím, že už jsem pochopila, co bude po vyhlášení státního bankrotu. Nemýlila jsem se, bohužel.
Němci vzkázali Řecku, aby si ze zadlužení pomohlo odprodejem ostrovů, památek, budov ... takže rozprodejem toho, co dělá stát státem.

214167

28.2.2010 18:51

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 213688

Možná že mám podivné představy, ale mě se myšlenka základního příjmu zdaleka nezdá být Marxistickou, spíš naopak. Marxismus sice hlásal podobná hesla ale nakonec klesl ku "kdo nepracuje ať nejí". Pragmaticky vidím lidi na spodku společnosti, ať už se tam dostali jakkoliv, jako zátěž na celé společnosti, je jedno zda-li jim společnost něco dá či nedá. Jsou tu, žít chtějí, nějak sem dokonce i patří a když jim nikdo nedá, tak si vezmou nakonec sami. Ekonomicky je výhodnější jim dát, neboť tím se z nich stanou skoro konzumenti vytvářející pracovní příležitosti vlastní spotřebou, zatímco pokud si vezmou sami tak je jim jedno že ukradnou rádio v ceně 1000 korun aby získali jen 50. I ta pojišťovna která to rádio okradenému zaplatí to nevyřeší, ba naopak, ona na tom bohatne tudíž ještě navyšuje ztrátu pro celou společnost. Takže nás to nakonec stojí mnohem víc než kdyby jim společnost těch 50 dala. To je jenom přímá ztráta, připočtu-li nevyhnutelné další náklady na policii, soudy a vězení tak to jenom roste do nekonečna.
Z moderní technikou, která nám byla kdysi prodána (vzato propagačně) s tím, že nám ušetří práci abychom se nenadřeli, přišla doba kdy nám tu práci v podstatě bere.
Jako člen společnosti raději zaplatím na někoho aby žil než živit celý systém založený na zločinu, což by mě stálo mnohem víc a jediné co bych z toho měl je pocit že jsem alespoň nikomu nic zadarmo nedal. Což je ovšem mylné, pokud bych mu dal a tím se vyhnul placení mnohem větší čásky někomu jinému, tak to zadarmo nebylo, ale byl to dokonce velmi výhodný obchod. Vycházím z předpokladu, že zloději nekradou proto že krást chtějí bez ohledu na zisk a riziko, ale že prostě kradou neb potřebují peníze a krást je pro ně nejen dostupná alternativa, ale buď též jediná a nebo přinášející lepší zisk než někde dřít za pár šupů. Pokud takovým společnost dá základní příjem ušetří horu peněz jinde, nemluvě o zisku plynoucím z pocitu že to kolo co máte před domem Vám nikdo ani neukradne celé ani nerozebere, protože to prostě nestojí za to. Maje základní příjem může strávit čas jinak a radostněji než tahat cizí kolo do sběru nebo k překupníkovi.

A kdybych se mýlil ve svých předpokladech tak stačí zavést malý doplněk, pokud ale budeš krást a ničit, základní příjem ti vezmeme a do smrti. Jelikož budeš jediný bez peněz, bude každému jasné že jsi zloděj a pokud ti rovnou nenabijí, tak se ti alespoň na sto honů vyhnou.

213704

28.2.2010 18:52

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 213704

pokračování

Myšlenkou základního příjmu jsem se osobně zabýval už dávno a potěšilo mě že se tím zabývají i jiní. Stávající ekonomická situace není udržitelná a něco nového se vymyslet bude prostě muset. Společnost nás jako jednotlivce potřebuje mnohem víc jako spotřebitele než jako pracovníky. Já dám přednost i pokusu o lepší společnost než se rovnou přiklonit k státnímu otrokářství, nebo životu na za nekonečný a stále rostoucí dluh, který stejně už končí.

213705

28.2.2010 20:28

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213705

muzu Ti to potvrdit, predstavy mas masivne popletene, vidis sice, ostatne jako pomalu vetsina trochu myslicich lidi, ze system je neudrzitelny, presto pro novy system vychazis z principu ktere ma v sobe stary system zabudovane, totiz, prerozdelovani od tech produktivnich k neproduktivnim a ve vire ze pomoci tiskarske rotacky se protiskneme k budoucimu blahobytu. Pustil jsem si pro srandu to video, prekrocilo to zdaleka me predstavy, jsou to jeste vetsi idioti nez jsem ocekaval, film mi pripomina stare bolsevicke tydeniky o budoucich zarnych zitrcich, demagogie jako delo, mluvi o vsem jen ne o tom podstatnem.Snazi se lidem natlouct do hlavy, ze kdyz se vse bude financovat z DPH,az do vyse 50% zdaneni, pujde to levou rukou a bude to financovatelne, kravina. Samozrejme stejne jako bolsevik, nejak zapomeli zakalkulovat faktor cloveka, mluvis o kriminalite, nemas poneti co jsou lidi schopni provest z nudy, dnesni smradi proto zabiji. To je ovsem detail, jasne je, ze zrusenim nutnosti pracovat se pocet nemakacenku zvysi o miliony. Podstatne je, ze podobny system ani zdaleka nelze nastolit celosvetove, tolik hlupaku na svete neni, v okamziku kdy to jeden stat zavede, se jeho produktivni sily vypari, to se deje uz dnes, v kratke dobe sem do Svycar prislo 250000 Nemcu, protoze uz toho okradani statem maji plne zuby, zbytek vyuziva cerny trh. Podobne jako za bolsevika musel nekdo rozhodnout kdo ma kolik zasluh a kdo potreb, shori to i v tomto systemu na tom kdo bude rozhodovat o vysi ZP i kdyz bude pro vsechny stejny.Jakmile tedy dojde k oslabeni produktivnich sil, nezbyde statu nic jineho nezli nahodit tiskarskou rotacku aby to pokryli, to je totiz to jedine co zkorumpovany politik umi. Obavam se ze spousta lidi ma stale v hlave predstavu, ze stat muze zaridit blahobyt, to je kravina, budou se muset probrat, stat muze hodne zkurvit, napravit to ale musi privatni subjekty. [velký smích]

213710

1.3.2010 0:44

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 213710

Víte pokud budeme považovat peníze a ekonomiku za to nejdůležitější nic nikam nepovede. Ono pokud budeme řešit věci pouze produktivitou skončíme vždy tam kde nutně musíme. Je potřeba se rozhodnout zda jsou tu peníze pro nás a nebo my pro peníze. Peníze jsme si nakonec vymysleli, takže žít pro peníze je žít pro výmysl. Jistě že mladí lidé dnes i z nudy vraždí ale nesouvisí to tak nějak s tím že jsou v bezvýchodné situaci? Je to třeba zcela přemyslet aby život měl konečně nějaký smysl.

213723

1.3.2010 8:48

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213723

Obavam se ze s podobnou "filosofii" daleko nedoskacem, bez zdrave ekonomicke baze muzes filosofovat az zmodras, realita Ti nakonec ukaze ze penize dulezite jsou, nikoli jako cil, nybrz jako prostredek. Hlupakovi penize umozni konsum nesmyslu ktere nepotrebuje, rozumnemu cloveku da nezavislost. S prazdnym zaludkem muzes stokrat opakovat ze nejsou dulezite, zkus se bez nich najist. Pripomels mi jednu znamou karikaturu, otec rika svemu synovi ktery se stal milionarem "tak vidis Karliku, ted kdyz jsi zbohatl, muzes si konecne dovolit byt marxistou". Pokud se tech mladych vrahu tyka, jsi na omylu, o bezvychodne situaci nemuze byt rec, velmi dobre situovane rodiny, proste se nudi.

213743

18.3.2010 21:24

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

mtk 88.?.?.?

Reakce na 213743

>S prazdnym
>zaludkem muzes stokrat opakovat ze nejsou dulezite, zkus se bez
>nich najist.
Chtělo by to možná vylézt z kanclu a vyrazit do terénu. Pokud něco umíš, tak svou práci můžeš směnit za pytel brambor, bednu jablek a cibule. Nebudeš potřebovat ani haléř. Moc si nepochutnáš, ale hlady neumřeš. To ale ekonomické mozky moc nedávaj, co? [oči v sloup]

215311

18.3.2010 22:13

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Antiseptik 69.?.?.?

Reakce na 213743

Já se zase obávám že ekonomika není všechno. Daleko jsme s ní nedoskákali. Peníze jako prostředek důležité jsou o tom není třeba diskutovat, co ale je potřeba stanovit nějak určité limity odkud až kam. Jinak se to vždy zvrhne stejně do bohatí bohatnou a chudí chudnou, bez omezení to tak skončit prostě musí. Je mnohem snazší vydělat dalších sto tisíc, pokud už je máte. Pro chudáka je to nepřekonatelný problém. Prostě aby jedni bohatli musí druzí chudnout, prací se nebohatne. [smích]

215320

1.3.2010 3:12

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

p 115.?.?.?

Reakce na 213704

...jednotnou menovou a hospodarskou politiku a odvadeni dani do Bruselu....trochu naivni od p.autora clanku...na co si mysli ze Lisabonsky diktat je a bude...velke corporace sezerou vsechny male podniky a velke staty si z malych udelaji kolonie..jako vzdy napr. v Mnichove prodaly prave ty velke staty malou i kdyz demokratickou kolonii.. vse se jenom opakuje,... neni nic noveho pod sluncem pravila kloboucnice soudruzky Antoniety vse co je nove jiz bylo predtim vynalezeno..../jen docasne zapomenuto/.

213732

27.2.2010 21:10

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213619

mimochodem, ve Svycarsku po nejakem zakladnim prijmu nestekne ani pes, nahodou tam totiz ziji, patrne nejaky pokoutni vtipalek s tim vystoupil na masopustu, nebo nejaky soci bezmozek kterych tu je tez dost. [smích]

213625

27.2.2010 21:45

Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Laskavý 88.?.?.?

Reakce na 213625

Především Stana vyzývám, aby si film "Základní příjem" prostudoval - je zde mnoho podnětů k zamyšlení!
Ten základní, bohužel stále bude ubývat pracovních míst
a to ještě vymýšlejí další kontraproduktivní opatření, jako je pozdější odchod do důchodu!!! Tím opět ubydou pracovní místa a zvýší se nezaměstnanost,která je už v mnoha oblastech hrozivá a může snadno přerůst v sociální bouře!!!!
http://mustwatch.hztz.cz/film/zakladni-prijem-grun...

213628

27.2.2010 22:12

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213628

nemam v umyslu ztracet cas nesmysly, zakladni myslenku znam, je to system NECO za NIC a pouze dalsi varianta marxistickych hovadin. Jeste nikdy nikde na svete zadna vlada krome nesmyslne byrokracie nevytvorila produktivni udrzitelne joby, lidi kteri veri ze stat jim muze zajistit blahobyt a prosperitu by se spise meli spolehat na Jeziska. [chechtot] Mimochodem, prave celosvetove problemy duchodovych systemu a blaboleni politiku o demografickych duvodech a stoupajicim veku ukazuji, ze politicti tajtrlici nemaji poneti kde jsou prave duvody problemu, totiz v zkorumpovanem peneznim systemu, soustavna devalvace kupni sily veskerych men zarucuje, ze jakykoli soucasny duchodovy system pujde do kytek. Castky ktere vplatim do fondu v 25 letech jsou po 40 odpracovanych letech bezcenne. Kdybychom meli zlatem krytou menu, nemusel by vubec zadny statni duchodovy system existovat, stacilo by 40 let vplacet na osobni blokovany ucet a i s nepatrnym zurocenim bylo zbylo dost na stari. Socialni inzenyri to ovsem vedi lip, prerozdelovani prinasi politicke preference luzy. [velký smích]

213630

28.2.2010 1:12

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Peptalkin 78.?.?.?

Reakce na 213628

nema cenu na toho primitiva reagovat. Tento zakomplexovany jedinec neopruzuje len tu, ale aj na inych portaloch. Ako napr, dolezite.sk

Stan | ip:91.190.19 | 2010-02-03 (21:57)


Šašinka,marxisticky debilek prisel se svou troskou do mlyna a pridal na hromadku hnoje, vyprodukovanou debilky cv a kri.

Čítajte viac: http://dolezite.sk/Zakladny_prijem_42.html#ixzz0gmiYjbjc


Takyto hnoj rozhadzuje na viacerych miestach. ktovie ci to nebude nejaky bankovy uradnicek, ktoremu by to urobilo skrt cez rozpocet. [chechtot] [velký smích]

213648

28.2.2010 1:28

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie a naprosto bez šance!

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 213648

> na toho primitiva reagovat

Občas s panem Stanem diskutuji. Většinou se neshodneme. Ovšem jeho znalosti ekonomie jsou velmi solidní a převyšují ty Vaše o mnoho tříd, pane Peptalkine. Stačí si počíst ve zdejším archivu. Jestliže on je primitiv, co jste potom Vy? [velký smích]

213650

28.2.2010 10:30

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie a naprosto bez šance!

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213650

diky Vojto ale nebylo to nutne, zainteresovany ctenar ktery nahledne na stranky http://dolezite.sk/ zjisti velmi rychle sam, jakym hnojem castuji zmineni soudruzi cv a kri neposlusne oponenty,kteri odmitaji klecet pred oltarem noveho nabozenstvi, Zakladniho prijmu a bezurocne ekonomie, zjisti tez ze ten hnuj pouze vracim odkud prisel. I v Cechach a na Slovensku se objevila nova marxisticka sekta, ktera soutezi o to kdo zprostredkuje nic netusicim ovcanum jejich nalet pecenych holubu nejlepe. Pokud se bolsevikum podarilo zruinovat polovinu Evropy, je tato nova varianta zarukou budouci hyperinflace a hladomoru v Evrope. Ale zadny strach, ovcani sice neoplyvaji prilisnym rozumem, pokud oplyvaji maji ho v lednicce na horsi casy, takhle blbi ale urcite nejsou. [smích] [chechtot] [chechtot]

213674

28.2.2010 22:26

stanko srandujes?!

kri 213.?.?.?

Reakce na 213674

rozobral som ta ako bicykel na dolezite.sk tak mozem kludne aj tu. ty si iba obycajny zakomplexovany neoliberal, nic viac a nic menej. dnes je vidiet kam tie tvoje teorie vedu. tu uz neoblbnes nikoho. spravas sa ako typicky svajciarsky bankar. tu pises keci o tom ako NECO za NIC, ale ake hodnoty si dedo vytvoril ty, ako ukecany maklerko na burze? ziadne! tak radsej nic nepis! si zrovna tak zavisli na PASIVNOM prijme ako cigan z osady na socialnych davkach!

213717

2.3.2010 3:45

RE: stanko srandujes?!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 213717

Jaké "jeho teorie"? Copak zde někde ten Švýcar uvedl nějakou vizi toho, jak by měl svět fungovat, aby neskončil jako nyní velkým krachem? Vždyť on jen pouští jedovaté sliny na marxizmus a bolševiky, aniž by vůbec tušil co to je a obviňuje z něho kapitalistické exponenty!!! Stačí si položit "qui bono" a je jasné o koho jde. Komu jinému by vzal vítr z plachet systém jiný, než ten dluhový s úroky? Je nutné uvádět, že slouhům Bafometa?

Ten systém přídělu na nějaké základní potřeby, bez nichž se nikdo v daném prostředí neudrží při životě, by přece nevídaně stabilizoval spotřebu i produkci a být peníze jen prostředkem směny a ne komoditní spekulací, tedy bez úroku, tak se stabilizuje i ten ostatní směnný obchod v "nadstandardním trhu" a uvolní čas i prostředky k růstu potřeby vzdělanosti a kulturnosti, kde nemohou vznikat disproporce z nadprodukce. Kapitalismus, s jeho nutností maximaliace zisků a rostoucí propastí mezi třídami, si prostě lidstvo v omezeném prostředí planety nemůže nadále dovolit, má-li zde jako druh s nejvyšší inteligencí udělat něco pro své zachování.

213844

28.2.2010 8:11

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

David Marek 92.?.?.?

Reakce na 213648

Vylepšenou verzi Základního příjmu má ve volebním programu nová slovenská politiská strana SaS. Říkají jí Odvodový bonus.
Více zde:
http://www.strana-sas.sk/odvodovybonus
a
ještě více zde:
http://web.sulik.sk/index.php?section=6

Názor nechť si každý udělá sám. Jisté ale je jedno. Tak jak to "funguje" dnes není už moc dlouho udržitelné.

213666

28.2.2010 2:32

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 74.?.?.?

Reakce na 213628

Neni to dobry system, bere lidem neco velmi duleziteho. MOTIVACI.

Aja

213652

28.2.2010 5:07

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213652

>Neni to dobry system, bere lidem neco velmi duleziteho. MOTIVACI.
Sice asi chápu, co jste měla na mysli, ale takhle to dobře nevypadá, dá se to transformovat do podoby, že na chudý lid musí být přísnost. Od toho je jen krůček k argumentování: aby lidé měli motivaci, je potřeba jim misku udržovat skoro prázdnou, hladovým to lépe myslí...Potřeba armády hladových nezaměstnaných je také obvyklým argumentem pro fungování trhu s pracovní silou, taková navíc "blahodárně" snižuje cenu pracovní síly- zlevňuje výrobu. Skutečně je to redukování člověka na tržní předmět. Vznešená zástěrka podstaty pracovních vztahů praví cosi o uzavírání smlouvy mezi zaměstnavatelem a pracovníkem. Situace hladového (pracovníka) je MOTIVUJÍCÍ i pro uzavření nerovnoprávné smlouvy. Hlad totiž nelze odložit na zítra, či jindy, to je ta nerovnoprávnost mezi smluvními stranami. To je ale i podstata MOTIVACE ve Vaší argumentaci.
Existují i jiné formy motivace, které nevycházejí z hladu a ty by měla upřednostňovat reforma, kterou jste dle mého soudu, svým příspěvkem odmítla.
Část lidí, i když pracují, nejsou-li jinak motivováni než penězi za práci, mnohdy práci odflákne na úrovni minima.
Jiní se budou stejně práci vyhýbat, motivace - nemotivace, protože tak byli vychování. Neznají radost z dobře vykonané práce, nikdy ji nezahlídli ve svém okolí. Práci považují za trest. Výkladu o tom, že něco jako radost z práce existuje, jsou navěky dopředu uzavřeni.
Ovšem, kdo jednou okusí poznání radosti z práce, pracuje i zadarmo dobře. Ten má tu správnou motivaci v sobě. Takovému bychom měli, jako společnost, umožnit, aby si mohl vybrat, a nebyl nucen hlady se zaměstnat u zaměstnavatele, který ho bude považovat za pouhý předmět zakoupený na trhu pracovní síly. O tom by to mělo být.
Otázka ufinancovatelnosti modelu i pro mne zůstává otevřená, ale jako nápad to hodnotím kladně, dává všem čas nejen k svobodnému uzavírání pracovní smlouvy, ale také ke studiu , k poznávání a tudíž k vlastnímu "růstu".
Určitě to není všelék...

213661

28.2.2010 5:36

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 74.?.?.?

Reakce na 213661

Ne, to jsem skutecne nemela na mysli, nemyslim ani, ze ve vyspele (ehm) spolecnosti by nekdo umiral hlady, od toho je socialni podpora (tady, kde ziju je pomerne stedra, rada rodin ji pobira uz v druhe generaci).

Vsude se najde urcite procento lidi, ktere nebude motivovat nic, praci se budou vyhybat.

A pak je tu, podle me, dost vysoke procento lidi, ktere je potreba "popostrcit", jiste musi mit vnitrni, osobni duvod proc rano vstat a jit do zamestnani, ale motivace musi prijit i z vnejsku.

213662

28.2.2010 7:36

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Datel 75.?.?.?

Reakce na 213662

No jo ale prace je nedostatek, tak co by meli delat? Co politici jejich vydaje jsou mnohem vysi a skodi vic. V pripade ze bude prace nadbytek budu nadavat. Dobre vime ze tato sociaety zapacha. Zeme s takym potencialem zivori a lide si neumi udelat poradek -ovce. Par krat jsme se snazili jmenem lidi (tech nadavajicich) postavit. Nikdo nas nepodporil. Zmenil jsem taktiku a rvu se sam za sebe. Prozatim to funguje. Lide stratili svoji hrdost. Maji strach.

213664

28.2.2010 9:28

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213662

>...ale motivace musi prijit i z vnejsku.
Kolik myslíte, že by v Česku mohla být ona měsíční částka, a co všechno by se za ni dalo pořídit? Podle mne, tak kolem 6000Kč. Copak to samo není dost "z vnějšku motivující" při stávající cenové hladině? Těch, kteří by si chtěli "přivydělat", i v důchodovém veku, by jistě nebylo málo, zvláště byla-li by práce.
Lidé by si na tuto částku rychle zvykli, a považovali by ji za startovní nulu. Rovněž důchod by byl odvislý od toho čím dotyčný přispěl společnosti v produktivním věku. Takových vnějších motivací by se našlo jistě více...

213672

28.2.2010 12:22

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213672

Nevím, ale mám nepodložené informace, že adekvátní základní příjem, tak, aby bylo možné ho ufinancovat, by se v podmínkách ČR pohyboval:
12 tisíc pro osoby v produktivním věku
6 tisíc pro osoby v neproduktivním věku.
Celkem by nás to přišlo na 1,1 bilionu. Vzhledem k tomu, že výdaje na "sociálno" v loňském roce dosáhly cca 40% celkových rozpočtových výdajů (a příjmy sotva cca 30%), je jasné, že situace je neudržitelná.
Pro zajímavost tabulka:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/7226/_s.155/10202?docid=124309

213683

28.2.2010 12:58

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213683

Jen zlehka přednaznačím podle Vašich dat, že nepracující rodina se čtyřmi dětmi by automaticky dostala 48 000 Kč na měsíc...
Doufejme tedy, že jsou ty informace hodně nepodložené, protože jak v dalším píšete současný systém nestačí vybrat na potřebné poměrně malé důchody a socialní dávky. Ten rozdíl by těžko doplatila likvidace současné byrokracie ošetřující sociální sítě. Ty peníze by se museli někde vzít, asi z daní. Pak by zase takové daně mohli udělat podnikání ztrátovým, a zaměstnání méně výnosným. Tudy asi cesta nevede.
Ledaže by jste ty důchody zkrouhla všem na těch šest tisíc, to by se ale důchodci mohli stát nezanedbatelnou revoluční silou...
Ještě mne napadá..., ale to si radši nechám pro sebe...

213685

28.2.2010 18:12

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213685

Současný systém na to nevybere, to je jasné. Ten nestačí vybrat ani na pokrytí stávajícího systému.
Systém základního příjmu staví na dani ze spotřebovávaného (hotového a prodaného) zboží (tj. DPH, ale vyšší).
A ano, taky vidím problém ve výši částky pro "produktivní a neproduktivní". Spíš by bylo pro mě přijatelnější rozdělení na "děti a dospělé". Mám v téhle otázce mnoho nejasností a jasné mi je jen to, že za dnešních podmínek a "nastavení" systému to fungovat nemůže.
Základní příjem byl sice zkoušený už v minulosti, ale jen lokálně. Stál ale vždy na vlastní emisi tzv. doplňkové měny.

213702

28.2.2010 21:01

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Aja 74.?.?.?

Reakce na 213672

>Kolik myslíte, že by v Česku mohla být ona měsíční
>částka, a co všechno by se za ni dalo pořídit? Podle mne,
>tak kolem 6000Kč. Copak to samo není dost "z vnějšku
>motivující" při stávající cenové hladině? Těch, kteří
>by si chtěli "přivydělat", i v důchodovém veku, by jistě
>nebylo málo, zvláště byla-li by práce.

Nemam predstavu o minimalni castce.

Asi se na celou vec divam spis z uhlu osobniho nez ekomicky-socialniho.
Prici se mi pocit zavislosti na necem ci nekom.

Jasne, v ramci globalizace by zmizela rada (mohutna) lidi z pracovniho trhu a o tech par jobu, co zbydou se bude "mydlit" mene zajemcu.

>Lidé by si na tuto částku rychle zvykli, a považovali by ji
>za startovní nulu. Rovněž důchod by byl odvislý od toho
>čím dotyčný přispěl společnosti v produktivním věku.
>Takových vnějších motivací by se našlo jistě více...

Dovedu si tohle reseni predstavit snad v mensi komunite (boze nas chran pred komunitarismem [smích] ..mozna, asi, treba...by mohlo fungovat v ramci obce, mesta. Tam si dokazu predstavit i zminenou vnejsi motivaci, v anonymite treba EU uz moje predstavivost tak daleko nesahne. Nehlede na to, ze zatim neumime fungovat jinak, nez jako konzumni spolecnost.
Lide se zakladnim prijmem budou nutne mene spotrebovavat, kde se najdou dlouhodobe prostredky na jejich finacovani?

213713

28.2.2010 23:29

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213713

>Asi se na celou vec divam spis z uhlu osobniho nez ekomicky-socialniho.
>Prici se mi pocit zavislosti na necem ci nekom.
Chápu, stát na vlastních nohou máme my starší zadřeno pod kůží.

>Jasne, v ramci globalizace by zmizela rada (mohutna) lidi z pracovniho trhu a o tech par jobu, co zbydou se bude "mydlit" mene zajemcu.
To taky je dobré vidět, protože stroje tu potřebnou práci zvládají skoro sami.

>Dovedu si tohle reseni predstavit snad v mensi komunite (boze nas chran pred komunitarismem [smích] ..mozna, asi, treba...by mohlo fungovat v ramci obce, mesta. Tam si dokazu predstavit i zminenou vnejsi motivaci, v anonymite treba EU uz moje predstavivost tak daleko nesahne. Nehlede na to, ze zatim neumime fungovat jinak, nez jako konzumni spolecnost.
Ja bych to řekl asi tak, že ještě jsme se nenaučili globálně konzumovat, už narážíme na omezení ve svém konzumním rozletu. Myslím, že i současná krize se dá vidět jako výsledek globálního konzumního šílení bez regulace, a ať se nám to líbí nebo ne, dotlačí nás to k lokálnějšímu režimu výroby i spotřeby z důvodů nižších nákladů. Internet bude nahrazen holubí poštou. [mrknutí jedním okem]

>Lide se zakladnim prijmem budou nutne mene spotrebovavat, kde se najdou dlouhodobe prostredky na jejich finacovani?
Menší spotřeba zboží by mohla být rovněž pozitivum, v důsledku toho rovněž menší spotřeba neobnovitelných zdrojů (surovin).
Obavy ohledně financování plně sdílím. Myslím ale, že se nenajde sdostatek shody pro realizaci, dokud by pro to bylo dost "sil", a později se to sice zrealizuje vynuceně na kvalitativně nižší úrovni - komunitární. I život na stromech, či v jeskyních, nebyl asi úplně nešťastný. Jen jsme si odvykli... [mrknutí jedním okem]

213720

1.3.2010 22:05

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Aja 74.?.?.?

Reakce na 213720

>Chápu, stát na vlastních nohou máme my starší zadřeno pod
>kůží.

Bez moznosti ovlivnit jsem sledovala pad cloveka, ktery ztratil odbornou praci, pri podpore v nezamestnanosti byl jeste zoufaly a motivovany hledat, pri pristani na socialni podpore uz rezignoval, k podpore si jeste "na cerno" privydelaval diky odbornosti. Pripadal si "nemoralni", ale nehodlal to resit, tvrdil, ze ho do nemoralna zahnala nemoralni spolecnost.
>

>To taky je dobré vidět, protože stroje tu potřebnou práci
>zvládají skoro sami.

Kdyby stroje, predevsim nasi pratele v Indii, levne pracovni sily v Asii a jinde.
>

>Ja bych to řekl asi tak, že ještě jsme se nenaučili
>globálně konzumovat, už narážíme na omezení ve svém
>konzumním rozletu. Myslím, že i současná krize se dá vidět
>jako výsledek globálního konzumního šílení bez regulace, a
>ať se nám to líbí nebo ne, dotlačí nás to k
>lokálnějšímu režimu výroby i spotřeby z důvodů
>nižších nákladů. Internet bude nahrazen holubí poštou.
>[mrknutí jedním okem]

Ano, v lokalnim by mohlo byt reseni.
Uz se poohlizim po postovnich holubech. [smích]

>Menší spotřeba zboží by mohla být rovněž pozitivum, v
>důsledku toho rovněž menší spotřeba neobnovitelných
>zdrojů (surovin).

>Obavy ohledně financování plně sdílím. Myslím ale, že se
>nenajde sdostatek shody pro realizaci, dokud by pro to bylo dost
>"sil", a později se to sice zrealizuje vynuceně na
>kvalitativně nižší úrovni - komunitární. I život na
>stromech, či v jeskyních, nebyl asi úplně nešťastný. Jen
>jsme si odvykli... [mrknutí jedním okem]

...takze krome postovnich holubu se zacinam poohlizet i po vhodne jeskynce.

213815

28.2.2010 12:14

RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213662

Hm... tak právě o tohle jde. Sociální podpora, která je velice štědrá a pro některé skupiny ještě štědřejší. Jde to tak daleko, že se jim platí i nájem, elektrika, pomůcky pro děti, potraviny... Vy vidíte nějakou motivaci k práci při tomto systému?
Systém základního příjmu by ale tohle všechno odboural. Nevykručíš si nic víc, protože jsi dostal, abys mohl přežít.
Já osobně jako velkou demotivaci vidím právě skutečnost, že po nástupu do zaměstnání dostanu ve výsledku míň, než když jsem byla v klídku doma na dávkách (to myslím obecně a ne osobně).
Bohužel, skutečnost je taková, že dneska pro někeré skupiny neexistuje práce, za kterou by mohly dostat dobře zaplaceno, protože jsou schopni vykonávat jen nekvalifikovanou práci (viz. vzdělání, odbornost).

213682

28.2.2010 2:56

Vidím, že jsem se k úvaze o základním příjmu vyjádřil nedostatečně!

Laskavý 88.?.?.?

Reakce na 213628

Především tato dnes jistě zatím teoretická úvaha platí pro rozvinuté západní státy, protože pro takovou úpravu sociálního systému je potřeba mít jistou míru kapitálové přiměřenosti - chudý stát si takové řešení svých sociálních problémů nemůže dovolit. Celé řešení je také podmíněno precizním propočtem,kdy je nutné zjistit, co by takový systém přinesl pozitivního a kde jsou jeho možná negativa.
Bohužel,jak vidíme, euroamerický model "tržní" dravé globální ekonomiky se propadá do stále hlubší a systémové necyklické nezaměstnanosti! Stále větší procento obyvatel v produktivním věku je pro ekonomický výkon společnosti zbytečný! Racionalizační opatření ve výrobách i službách, vedou k tomu, že ke stejnému i často časově vyššímu výkonu je zapotřebí stále méně pracovních sil a tento trend se bude dále zvyšovat s nástupem nových technologií/robotizace a kybernetika/ a výrobních postupů. Dnes je to cca 10 až 20% obyvatel trvale bez práce, která prostě není a jak je možno prognózovat do budoucnosti, nebude. Právě ekonomická krize jasně odhaluje v některých segmentech ekonomiky tuto disproporci -třeba pro Česko není dobré zjištění, že světová potřeba automobilů je cca o 30% nižší, než jsou současné výrobní kapacity, takže někdo půjde s kola ven a to jsou ve finále další statisíce pracovních míst!Obdobná situace je i v ostatních výrobních oborech a službách! Světový kapitál, kterého je také přebytek, řešil zatím nedostatek koupěschopnosti,"naléváním" peněz do nekrytých půjček a hypoték a důsledky právě teď prožíváme!
Nevím, jak "nafouknout" trh, aby spotřeboval vše, co dokáže ekonomika vyprodukovat! Ale tím vzniká klasická krize z nadprodukce,tak jak je popsána především Marxem, ale u Marxe chybí přijatelné společensky únosné řešení!
Jedna z možností, jak zajistit alespoň přijatelnou variantu dalšího rozvoje společnosti, je základní příjem pro každého - spravedlivá forma, kdy část nadprodukce prostě rozdám,abych udržel zdravou část ekonomiky v pohybu! Je největší paradox, že k takovému sociálnímu transferu dochází již nyní,jenomže značná část financí "zahučí" na samotnou obsluhu celého sociálního systému - moloch žádostí o sociální podpory všeho druhu - úřady práce,sociální odbory,ministerstvo práce a další úřady!!!
V České republice pobírá cca 50% všeho obyvatelstva nějakou formu sociální dávky a v západních zemích číslo není lepší!
Nevím, zda není férovější zavést "základní příjem" pro každého, který by sociálně pokryl bazální potřebu na nějaké nízké úrovni každého občana a mohl by být z velké části zrušen celý sociální systém, v podobě ,jak je dnes provozován! Také by se uvolnila pracovní legislativa, kde by nemusela být tak silná ochrana pracovníka v závislé činnosti,pracovní trh by se rozpohyboval a zracionalizo...Automaticky kráceno

213653

28.2.2010 3:00

Pokračování - Vidím, že jsem se k úvaze o základním příjmu vyjádřil nedostatečně!

Laskavý 88.?.?.?

Reakce na 213653

Pokračování -

Nevím, zda není férovější zavést "základní příjem" pro každého, který by sociálně pokryl bazální potřebu na nějaké nízké úrovni každého občana a mohl by být z velké části zrušen celý sociální systém, v podobě ,jak je dnes provozován! Také by se uvolnila pracovní legislativa, kde by nemusela být tak silná ochrana pracovníka v závislé činnosti,pracovní trh by se rozpohyboval a zracionalizoval - nedocházelo by k nadlimitnímu zaměstnávání a tím vlastně k ekonomickým ztrátám! Do značné míry by se vyřešil i nárůst starobních důchodů. Kardinální otázka nastává,
co by celý systém stál, a zda a v jaké míře si ho může společnost dovolit.
Ale to je stejný početní úkol, jako je pojistná matematika,
kdy zjistím míru škod a podle toho mohu vyplácet benefity!
Je už dnes velká skupina odborníků, kteří tvrdí, že takový model společnosti je dlouhodobě únosný, dokonce nezbytný!!!!!!

213654

18.3.2010 21:38

RE: Pokračování - Vidím, že jsem se k úvaze o základním příjmu vyjádřil nedostatečně!

mtk 88.?.?.?

Reakce na 213654

Nezdá se mi to, pokud se člověk chce nažrat, tak musí zvednout prdel a ty maliny si natrhat. Bez práce nejsou koláče. I toho mamuta dalo pěknou porci práce ulovit, aby pak na delší dobu mohl být klid. Základní příjem za dejme tomu 3h poctivé práce denně, třeba jen zametat chodníky. Práce je všude habaděj.

215316

27.2.2010 23:40

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Peptalkin 78.?.?.?

Reakce na 213625

Svajciarsko moze byt rad, ze ho lichvari svojimi bankami drzia nad vodou, pretoze cela ich ekonomika je len nafuknuta bublina o fiktivnych cislach a a stoji na hlinenych nohach. Ani sa nedivim ze si tak naivny a intelektualne zdeformovany, ked zijes v satelite, ktori si sionisti vydrziavaju pomocou bank a financnych podvodov. Raz ked ten system praskne a ukaze sa, ze kral je nahy, tak horko zaplaces, ale to uz bude neskoro. Teraz ked si naivne myslis ako si v pohode Ta medialne lahko opijaju rozkom, ale precitnutie bude velmi skarede.

213639

28.2.2010 3:17

S(a)tanovo království

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213625

>mimochodem, ve Svycarsku po nejakem zakladnim prijmu nestekne ani pes, nahodou tam totiz ziji,...
Konečně jsem pochopil tu dlouhodobě nesourodou směs argumentů podloženou zjevně tou švýcarskou pýchou. Napadnout úrok jako v mnoha místech neopodstatněný, logicky nezdůvodnitelný, to pro Vás musí být něco, jako na býka červený hadr.
Švýcarské hospodářství (a asi i Vaše osobní, dle angažovanosti soudě) stojí odedávna na bankovnictví, na "hospodaření s cizími špinavými penězi", provází ho kromě úroku posvátné bankovní tajemství, zajišťující všem pirátům, potentátům a jiným "loupežníkům" z celého světa bezpečné uložení "nahospodařeného". To také asi zajišťuje švýcarskou neutralitu.
Termínům, jako soci bezmozek, pokoutni vtipálek, v roli argumentů konečně rozumím v kontextu mnou výše napsaného. Dokonce to vysvětluje i Váš kritický postoj k FEDu, i k nositelům Nobelovek neb pomohli svými výmysly ohrozit samotné základy švýcarské prosperity, tady mám názor ale podobný.
Chápu Vaše, z praktického hlediska nesmyslné, volání po krytí papírových peněz zlatem. Jak byste to chtěl v praxi provádět, když by to mělo zaručovat každému, kdo přijde do banky s papírovými penězi, aby mu na požádání banka papírové peníze vyměnila za zlato, či jeho vklad vyplatila ve zlatě.
Zlata pro takový způsob krytí papírových peněz je málo.
Muselo by ho být tolik, aby pokrylo minimálně všechno oběživo všech významných ekonomik v papírové formě emitované.
Že by bylo pouze napsáno na bankovkách, že jsou kryté zlatem a nešlo to prakticky provést z různých "důležitých" důvodů, soudný čtenář se mnou zavrhne jako pokus o podvod.
To jsou, jen sentimentální vzpomínky na dobu kdy to šlo. Muselo by se jinak, tady ovšem jako znalec nepřispějete. Váš oblíbený fungující ekonomický model je skoro sto let starý (před rok 1913). Nic, čím byste chtěl do dnešní doby, kromě rádoby kritiky jsem od Vás nečetl.

213655

28.2.2010 11:08

RE: S(a)tanovo království

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213655

ale jdi hochu, tvrzeni ze jsi neco pochopil vyvola po precteni tvych nesmyslu znudeny usmev. Musim te zklamat, svycarske bankovnictvi neni v zadnem pripad duvodem zdejsiho blahobytu, je to politicka stabilita zalozena na prime demokracii, bankovni sektor prispiva ke zdejsimu HDP pouhych 10% a za poslednich 25 let nam vice uskodil nez pomohl. Tvrdit ze FED ohrozuje zaklady svycarske prosperity (podle tebe bankovni sektor), je skutecne perlicka, mel by sis to nechat patentovat.FED samozrejme nemuze ohrozovat neco co neexistuje, povazovat soucasny bankovni system za neco stabilniho muze skutecne jen nejaky mentalni podvyziva, pobavils mne. Ten zbytek tveho vypotku, co veta to nesmysl, predevsim tvrzeni ze neexistuje dostatek zlata na kryti men ukazuje ze nemas poneti o cem je rec. Ozvi se zase hochu, rad se zasmeji. [chechtot] [velký smích] [chechtot] p.s. osobne nejsem na bankovnim sektoru nijak zavisly a muze mi byt ukradeny, doufam ze ti tim trochu pofoukam bebicko. [chechtot]

213676

28.2.2010 17:24

RE: S(a)tanovo království

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213676

Nezklamal jste Stane, kromě invektiv pouze potvrzení, že i to kdysi opěvované švýcarské bankovnictví asi více "pracuje" pro sebe, než na daně (kde to okoukli?). Přesto si myslím, že ty banky mají pořád vysoký podíl na HDP, oproti třeba Česku, kde jsme ty naše dokonce zachraňovali stovkami miliard při velké privatizační loupeži. A jak z vašeho písemného šklebu vyplývá mívaly ty švýcarské, před těmi 25-ti léty, podíl na HDP ještě větší. Potěšilo mne, že současná švýcarská prosperita se už může spoléhat pouze na přímou demokracii.
>Tvrdit ze FED ohrozuje zaklady svycarske prosperity (podle tebe bankovni sektor), je skutecne perlicka, mel by sis to nechat patentovat.FED samozrejme nemuze ohrozovat neco co neexistuje, povazovat soucasny bankovni system za neco stabilniho muze skutecne jen nejaky mentalni podvyziva,
Nemohu sice najít z čeho v mém textu jste odvodil, že mám současný švýcarský bankovní systém za stabilní, to bych asi nepsal o tom FEDu, ale budiž. Zkusím to přeformulovat takto: Takže FED od svého vzniku přispíval mimo jiné ke stabilitě švýcarských bank, a ony se samy do dnešních dnů tak nějak zdecimovaly. Nebo je to opět opět špatně?
>osobne nejsem na bankovnim sektoru nijak zavisly a muze mi byt ukradeny...
Takže něco jako burzovní parazit, prašť jako uhoď.

Můžete opět něco přihodit, třeba o posvátném úroku, nebo o neutralitě, či o tom zlatém krytí, nějak jste to moc zestručnil na pouhé invektívy, ať se taky ostatní pobaví. Ty plky a škleby odfiltruju, případně to zase přeložím do klidné mluvy. Můžete se spolehnout.

213699

28.2.2010 20:48

RE: S(a)tanovo království

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213699

ale jdi hochu, na pobaveni tady mame tebe, nemam v umyslu zde praktikovat mentalni charitu, ty si vystacis sam. Ostatne vetsinu podstatneho k dane problematice jsem zde jiz rekl, nemam v umyslu se kvuli kazdemu marxistickemu snilkovi opakovat, staci kliknout na muj nick. Chapu ale ze te to bude nudit,je jasne ze jsi vsude byl,vse znas a od vseho mas klice, z tveho houpaciho kone jsi jeste nikdy nespadl a na tvem LEGO-nadrazi jsi vypravci. [chechtot] [velký smích] [chechtot]

213712

1.3.2010 5:07

S(a)tanovo zlato

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213712

>Ostatne vetsinu podstatneho k dane problematice jsem zde jiz rekl, nemam v umyslu se kvuli kazdemu marxistickemu snilkovi opakovat, staci kliknout na muj nick.
Tak já na ten nick kliknu, a zkusíme to zlato. Tak takových příspěvků se zmínkou zlata jsem tam našel od Stana cca 25 od roku 2006.
Musím se pochválit hned na úvod, protože od Vás to čekat nemůžu, že jsem si skoro na první čtení potvrdil Vaši profesi, a to jsem hádal pouze dvakrát:
>Stan 02.04.07 17:43
>Musim te opet zklamat, dobu kdy zlato explodovalo na maximum a bratri Hunt se pokouseli o "corner" na trhu stribra jsem se uz davno nevalel v "koliske", nybrz jsem byl uz davno cinny na burze.
Tak hledám dále, něco k problematice krytí měny zlatem, vazba na zlato. Nacházím ale jen samé štěky, často začínající dehonestujícím označením protějšku, poté i nějaké zrnko pravdy, také ne vždy,a pak obvykle nějaký smajlík zubící se, či chechtající, někdy i dohromady. Ukázka:
>Stan 16.01.08 11:33
>vazne? Nemel jsem naprosto v umyslu delat z tebe pitomce, to snad uz ani nebylo potreba, nikde jsem netvrdil ze se zlatym standardem nebyly delany podvody, byl samozrejme sabotovan a toho pozdeji bankovni mafie vyuzila jako dukazu o jeho nefunkcnosti, od te doby to kdejaky trouba papouskuje, nejak jsi zapomel uvest kde bankovni lobby propaguje zlaty standard, asi mi to uslo.
>Nezavislost v rezimu zlateho standardu nemuze byt ztracena z duvodu slabe tezby zlata, to je slabomyslnost, rust hospodarstvi neni podminen neustalym rustem tezby zlata, tak si to predstavuje maly Pepa, mentalne zatizeny systemem fiat money kde to tak funguje a nove kredity musi exponencialne rust.
>Fractional reserve banking je dalsi podvod ktery za zlateho standardu nemuze existovat,jinak to neni zlaty standard, to je tez duvod proc prave bankovni lobby udela vse k jeho zablokovani.Podle US ustavy FED samozrejme pravo emise nema, akorat ze na to kazdy politik kasle. [chechtot] [velký smích]
Tvrzení posledního odstavce:Fractional reserve banking je dalsi podvod...je na pováženou neb, by banka musela všechny transakce dělat klasicky penězi - ne elektronicky(asi jako družstevní záložna). Počitače by mohli sloužit jen k evidenci stavu.
Pak se tam na řadě míst opakují neuvěřitelné vlastnosti zlatem kryté měny, považte zlatem krytá měna je neinflační (budiž), ale také způsobuje zázrak - nemožnost válek. Příklad:
>Stan 15.01.08 12:48
>dodatek: zruseni zlateho standardu bylo hlavnim duvodem proc politicka sebranka mohla pokracovat v I. svetove valce, jedine tiskem nekryteho hajzlpapiru bylo mozno financovat dalsi zbrojeni,jinak bylo velmi brzo po valceni, v podminkach dnesnich modernich statu by zadny privat neprisel na napad financovat v rezimu zlateho systemu vlastnim zlatem valku, to je mozne pouze pri fiat money kde naklady jdou na konto danoveho poplatnika ktery se nemuze branit. Financovani valky ve Vietnamu bylo tez hlavnim duvodem proc Nixon pohrbil torzo zlateho systemu, Bretton Woods dohodu. [smích]

213733

1.3.2010 5:11

S(a)tanovo zlato

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213712

Dokončení:
Další příklad:
>Stan 19.12.07 08:57
>naopak, nic jsi nepochopil, jinak bys vedel, ze za systemu zlateho standartu by nebyly valky jako 1.a 2. svetova vubec mozne, jednoduse protoze zadny privat podobny nesmysl nebude financovat ze sve kapsy, na to musi mit nejprve politika pravomoc spustit tiskarskou rotacku(obrazne receno)a financovat to na ucet danoveho poplatnika inflacni menou, to se podario pouze diky sabotazi zlateho systemu bankovni mafii po 1913, konfiskaci zlata 1933 a definitivnim zrusenim jeho torza, Bretton Woods v r 1971 Nixonem. Jinak by to byval Nixon musel hned zkraje ve Vietnamu zabalit, financovani valky bylo hlavnim a jedinym duvodem zruseni. Duvodem valek bylo predevsim odstraneni nekterych monarchii a vydelek na zbranich [velký smích] [chechtot]
tak jsem pak našel kdy podle Stana bylo takové období bez válek:
>Stan 14.01.08 22:17
>Celych 100 let pred 1913 nebyla v USA diky zlatemu a stribrnemu systemu zadna inflace.
Nejsem přes historii expert, ale Americká občanská válka zrovna spadá do tohoto období, nebo to nebyla válka?
Pozor, ale přece jen jsem narazil na pramen, v tomtéž příspěvku na závěr Stan píše:
>Nehodlam zachazet do detailu, bylo by to na knihu, kazdy kdo chce pochopit jak to skutecne za zlateho standardu funguje by si mel precist pojednani od prof. Fekete ktery poskytuje mimoradnou studnici vedomosti na tomto poli. [chechtot] [velký smích]. Dotyčný profesor je skoro grafoman, takže najít jak to je s těmi válkami dá asi práci. zato jsem objevil, po chvíli moudra o vhodnosti právě zlata, které by též stáli za komentář.
Pro dnešek se loučím s pozdravem:

Burzovním parazitům zmar!

213734

1.3.2010 5:44

RE: S(a)tanovo zlato

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213734

Oprava:
poslední citovaný příspěvek je modře, ale na jeho konci je chybně do něj včleněný můj komentář. Má být:
>Nehodlam zachazet do detailu, bylo by to na knihu, kazdy kdo chce pochopit jak to skutecne za zlateho standardu funguje by si mel precist pojednani od prof. Fekete ktery poskytuje mimoradnou studnici vedomosti na tomto poli. [chechtot] [velký smích].
Dotyčný profesor je skoro grafoman, takže najít jak to je s těmi válkami, dá asi práci. Zato jsem objevil, po chvíli moudra o vhodnosti právě zlata, které by taktéž stáli za komentář.
Pro dnešek se loučím s pozdravem:

Burzovním parazitům zmar!

213735

1.3.2010 10:26

RE: S(a)tanovo zlato

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213735

Gratuluji, prohlaseim Feketeho za grafomana jsi dokazal ze zlaty standart je k nicemu, argumentacni salto hodne "Mistra Zakladniho prijm", nechces s tim vystoupit v cirkuse? Pocitam ze experti zblednou zavisti a tva pysna rodina ti za odmenu koupi dalsi plysova zviratka, pro pripad ze babovicky na piskovisti Zakladniho prijmu te prestanou bavit. Pokud se tyka financovani valek, rec byla o I. a II. svetove a Vietnamu, je ponekud rozdil financovat par flinticek a del pro Civilni valku a nebo tezkou techniku dnesni doby. Civilni valku prave kvuli zlatemu standartu nemohli financovat rotackou, zavedli 1. federalni dane. Byt tebou, s tim smichem bych to tak neprehanel, mohlo by se ti to vyrazit na plenky. [chechtot] [velký smích]

213749

1.3.2010 21:51

RE: S(a)tanovo zlato

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213749

>Gratuluji, prohlaseim Feketeho za grafomana jsi dokazal ze zlaty standart je k nicemu,...
Neprohlásil jsem pana profesora za grafomana, to bych si nikdy nedovolil po chvíli nahlédnutí do jeho spisů, pouze jsem si postesknul na velký objem nalezeného.
Napsal jsem to takhle: "Dotyčný profesor je skoro grafoman, takže najít jak to je s těmi válkami, dá asi práci. Zato jsem objevil, po chvíli moudra o vhodnosti právě zlata, které by taktéž stáli za komentář."
Toto překrucování je od Vás typická ubohost, podobná dehonestaci a invektívám, kterých jsou vaše diskusní příspěvky plné,zejména z oblasti financí a ekonomie. To, na co tak pyšně odkazujete důvěřivé a zvědavé diskutéry-"staci kliknout na muj nick", lze nazvat pouze jako Váš vlastnoruční CHOROBOPIS. Nikde v tom celém prostoru jsem nenalezl žádný argumentovaný výklad, jak by se slušelo na obhájce zlatého standardu. Forem zlatého standardu existuje celá řada, a ani se mi nepodařilo najít kterou preferujete. Podle kontextu bych soudil, že půjde zřejmě o dřevní formy zpřed roku 1913, v dnešní době naprosto nepoužitelné. I Brettonwoodská dohoda byla určitou formou zlatého standardu a pohled do grafu ceny zlata v dolarech ukazuje, že dolar se začal výrazněji znehodnocovat teprve po uzavření tzv. zlatého okna Nixonem v r.1971. To už byla Vietnamská válka v plném proudu, a dávno skončeny I. i II.světová. Nebyli žádné "rotačkové" excesy, jinak by se projevili na inflaci. Podle mne šlo hlavně o půjčování v režimu částečných rezerv, který to umožnil, při určité kázni a důvěře, které po tom roce 1971 šly do kytek definitivně, zejména ztrátou důvěry. Ty peníze nemuseli vůbec existovat v papírové formě, takže slovo rotačky se nehodí ani jako metafora. Koneckonců existují i grafy s objemy oběživa a ty nic podobného neukazují.
>Pokud se tyka financovani valek, rec byla o I. a II. svetove a Vietnamu, je ponekud rozdil financovat par flinticek a del pro Civilni valku a nebo tezkou techniku dnesni doby. Civilni valku prave kvuli zlatemu standartu nemohli financovat rotackou, zavedli 1. federalni dane.
Civilní válčička "Severu proti Jihu"? Kdo je tady komik? Já si myslím, že byla přiměřená své době, v nákladech i hrůzách.
Nemusíte se namáhat rozšiřovat svůj chorobopis, není u Vás zatím vidět žádné zlepšení.

213811

2.3.2010 9:51

RE: S(a)tanovo zlato

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213811

Co ti zrejme drobecku jeste nedoslo, pokud budu mit zajem o vaznou diskuzi o ekonomii, predpokladam jiste znalosti protejsku ktere jsou dane,predpokladam napriklad ze chape, ze obezivo neni jen ve forme bankovek a nemusim to extra zduraznovat,pokud ses domnival ze zde otevru novou skolku pro reanimovane svazaky tveho typu, privandovale z piskoviste Zakladniho prijmu, musim te zklamat, nehodlam zde psat romany, obrat se s duverou na server dolezite.sk, tam se to tvymi souverci jen hemzi,to je tva kategorie, muzete navazat druzbu a vymenit si svazacke satky. Mimochodem, je slovo dehonestace to jedine ktere jsi z anglictiny prevzal, nebo mas nejmene jeste 3 na sklade, dela to skutecne dojem kdyz tim tvuj text obcas prolozis, uplne jsi mne ohromil. [chechtot] [chechtot]

213865

3.3.2010 8:59

RE: S(a)tanovo zlato

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213865

Jen stručně, je to do archivu.
>Co ti zrejme drobecku jeste nedoslo, pokud budu mit zajem o vaznou diskuzi o ekonomii, predpokladam jiste znalosti protejsku ktere jsou dane.
Zatím jsem v celé Vaší archivní pozůstalosti (kterou jsem nazval vlastnoručním chorobopisem) nenašel nic, co by i jen vzdáleně připomínalo vážnou diskusi. Kdo nevěří ať tam běží a klikne na nick "Stan". Domnívám se, že ani nejste ničeho takového schopen. Jediný odkaz na cizí práci, z Vás žádného znalce neudělá.
Byl jste podle svých slov "činný na burze". Podrobnosti neuvádíte, ale z kontextu Vámi napsaného - četného množství urážek svých diskusních protějšků, bych soudil na poslíčka či liftboye.[velký smích] Tam jste nejspíš něco odposlechem pochytil i o oběživu.
>predpokladam napriklad ze chape, ze obezivo neni jen ve forme bankovek a nemusim to extra zduraznovat,pokud ses domnival ze zde otevru novou skolku pro reanimovane svazaky tveho typu, privandovale z piskoviste Zakladniho prijmu...
K tomu oběživu, bych dodal, že ani tudy pro Vás cesta z pasti arogantní chlubivosti nevede, protože opět existují veřejně dostupné grafy monetárních indexů (agregátů) a zrovna takový M3 je rovněž poklidný až do toho roku 1971. M3 zahrnuje prakticky všechny formy oběživa. Omlouvám se, že jsem rovnou neuvedl hned rozbor přes všechny agregáty, netušil jsem že i tyto věci jste na té burze zaslechl.[velký smích]
>obrat se s duverou na server dolezite.sk, tam se to tvymi souverci jen hemzi,to je tva kategorie, muzete navazat druzbu a vymenit si svazacke satky.
Budu se tam muset kouknout, tam už Vás zřejmě prokoukli, jen tady na Zvědavci se Vám daří zatím některé oblbovat. Doufám, že jsem touto sérií přispěl i k prozření ostatních. Příště to budu mít lehčí, přidám odkaz na tento náš "dialog", a ani nebudu muset moc argumentovat.[velký smích]

Nejsem v pavědě zvané ekonomie expert, ale jsem zvyklý vždy udělat vše pro to, abych do věci náležitě viděl, dříve než začnu psát...

Chorobopis Vám v archivu utěšeně narůstá, přidáte si opět něco? [velký smích]

213956

3.3.2010 18:30

RE: S(a)tanovo zlato

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213956

Abychom tedy dosli k zaveru, mas pravdu, zatimco ja coby liftboy na burze jsem neprinesl nic konkretniho,tys nas "fakty" primo zavalil, zcela nezistne jsi nam ve svem svazackem ruksacku prinesl teorii Zakladniho prijmu, coz je teorie s velkym T, musi prece byt, uz slovutny Mr.Paine o ni snil mezitim co kutil na Deklaraci nezavislosti, krome toho to prohlasil nejaky profesor v Nemecku, vypadal ze studoval v Plzni. Jsem rad ze tak prima aportujes, jako mopslik jsi k nezaplaceni, dokonce sem nosis dukazy ktere potvrzuji ma tvrzeni, mam sto chuti poslat ti cukricek, jak spravne uvadis, menova baze M3 explodovala teprve po zruseni zbyleho torza zlateho standartu 1971 Nixonem, predtim, prestoze ze ze zlateho standartu to bylo mezi 1913 a 1971 uz jen torzo, presto to melo na tvorbu noveho obeziva a dluhu podstatny brzdny efekt. No nic, hlavne ze jsi se mohl blysknout, nasel jsi ve Wikipedii velke M a trojku, abys nam z toho jeste nezpychl. Mam silne podezreni ze povolanim jsi flasinet, co do tebe nacpou, to hrajes. Pozdravuj svazaky na Slovensku, ja s tebou koncim, flasinety casem nudi. [chechtot] [chechtot] [velký smích]

213981

27.2.2010 20:33

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Peptalkin 78.?.?.?

Reakce na 213608

A okrem tych idiotskych vyplodov vies aj argumentovat? Daj mi jedne jediny argument, preco je urocena ekonomika lepsia ako bezurocna. Si zrejme rovnako vymlety ako aj ti nasi kvazi ekonomovia ako Miklos a spol. Prave tato lichva ako urok sposobuje to ,ze tolko ludi umiera od hladu a je na pokraji existencie. A banda chrapunov, ktora ktora je vrhcu pyramidy a ovlada ludstvo cez peniaze sa smeje... A Ty ako hlupa ovca tomu este aj tlieskas, ze si ich otrok. Gratulujem, niet vacsieho blbca ako toho, kto si chvali, ze je otrokom.

213620

27.2.2010 20:42

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Peptalkin 78.?.?.?

Reakce na 213620

Citujem:

MRAZIVÁ RUKA TRHU
Január 29, 2010, 10:56 pm

Demokracia s trhovým hospodárstvom rada sama seba prezentuje ako najdokonalejšie, najšťastnejšie a hlavne najľudskejšie riešenie usporiadania spoločnosti. Pomerne úspešne maskuje fakt, že tomu tak nie je pomocou mocných mediálnych zbraní. Skutočnosť vykresľuje lepšiu, než aká je a zamlčiava poburujúce fakty o skutočnostiach, ktoré sa dejú.

Úmyselne necháva množstvo ľudí v beznádejnej situácii bez možnosti uživiť sa. Systém je totiž nastavený tak, aby sa nedostalo práce pre každého. Pri plnej zamestnanosti by nebola možná asolútna nadvláda kapitálu nad zamestnancami, pretože to, čo núti pracovníkov znášať akékoľvek podmienky, aby si udržali svoju prácu je strach pred vyhadzovom a ocitnutím sa v situácii nezamestnaného. Systém nemá záujem pripustiť, že poctivá práca je niečo cenného, prostredníctvom držania stavu umelej nezamestnanosti vytvára dojem, že cenné je len pracovné miesto a nie človek. Súčasní vládcovia ekonomiky potrebujú držať ľudí v neistote a strachu.

V dôsledku tohoto vznikajú veľmi smutné situácie – rozpady rodín, sociálne samovraždy, závislosť od drog. Počet tragédií znásobuje úpadok mravov a rozpad súdržnosti medzi ľuďmi. Prípady, kedy deti spáchali samovraždu kvôli hanbe za svoju sociálnu situáciu, poriadne rodiny, z ktorých sa stali bezdomovci, mladé dievčatá, ktoré sa živia prostitúciou, pretože nemôžu nájsť prácu či zástupy narkomanov – áno, aj z tohoto viním súčasný režim. Hoci nie každý nezamestnaný dopadne takto extrémne, nezamestnanosť vyvoláva hádky a stres, niči rodinné vzťahy, upriamuje pozornosť ľudí na pätolízačstvo voči zamestnávateľom miesto súdržnosti medzi sebou a posilňuje u ľudí strach zo systému. Samozrejme, poznám argumenty na to, že momentálne sa ekonomika ešte stále transformuje, existuje štrukturálna nerovnováha a vládne všemocná kríza, s ktorou sa nedá nič urobiť… lenže faktom ostáva, že každý dokáže niečo produktívne robiť a fungovali režimy, kde bola garantovaná plná zamestnanosť.

Samozrejme že v tomto článku som pod pojmom nezamestnaní nemyslel lúzu, ktorej nevadí žiť v špine, zanedbávať svoje potomstvo, žiť na úkor ostatných a nepovažuje za potrebné prispievať k blahu spoločnosti.

Slovák, vyhovuje ti žiť v takýchto podmienkach? A ak nie, myslíš si, že tvoju situáciu zmenia umelo vyfabrikované postavičky typu Sulíka, ktoré ti v slušivých oblekoch ukazuje TV? Prišiel čas na skutočnú zmenu, nemyslíš?

http://nezaslepeni.wordpress.com/2010/01/29/315/#more-315

a plne sa s tym stotoznujem. Len hlupak to nevidi ze je z neho len ovca, ktora je manipulovana peniazmi a mediami a len naprosty primitiv ktory uz nema ani len stipku zdraveho zmyslania bude tvrdit, ze bezurovna ekonomika je blbost. Bodaj by to netvrdil, ked mu je lichvarsky model cely zivot husteny z knih sa medii a do hlavy ako super system...Automaticky kráceno

213621

27.2.2010 20:58

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213620

obavam se ze patrne nechapes jednoduchy text, kdyby sis precetl co jsem napsal pod clankem Amerika vypovedela Japonsku ekonomickou valku, nemohl bys tvrdit ze soucasnemu systemu tleskam. Pokud se tyka bezmozku kteri propaguji zakladni prijem a bezurocnou ekonomii, jelikoz nechapou jak soucasny system funguje a co je duvodem krize (coz je zcela zretelne z tvych blabolu), nechapou ani jak by fungovat mel. Nehodlam plytvat argumenty na ocividne kraviny, nemam ve zvyku strilet na vrabce kanonem. [chechtot] [velký smích] [chechtot]

213623

27.2.2010 23:34

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Peptalkin 78.?.?.?

Reakce na 213623

Ano, uz si nam tu vsetkym ukazal, ako to vsetko (nechapes. Bud si tak sprosty a naivny,alebo si jeden z tych smradov, co na tom zlodejskom systeme parazituje (participuje)

A to ako dnesny system funguje je uz vela ludom dostatocne zname a zistit pravdu nie je velmi tazke, ak sa clovek oslobodi od medialnej masaze.

Schvalne odpovedz, kde sa v tejto hierarchii nachadzas? Bavi Ta zo seba robit pandrlaka bez sbojej vole?

http://public.bay.livefilestore.com/y1pW_Anx1dAOzyeQlQNUslSJjjrBZPT7UebXhQ1ay-8BzDa0YOZJaiLb-de6Xze5CNcKqOBFADuYfAV4xfcLGX4SQ/Pyramid%20of%20power.jpg

Ked si naivne myslis, ze ekonomika s dlhmi na urok je nevyhnutna a idealna, tak si a nech mi to editor prepaci, neskutocne obmedzeny a hnusne oklamany.

213637

28.2.2010 1:37

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Peptalkin 78.?.?.?

Reakce na 213637

tak uz je jasne odkial vietor fuka. Tento zlodejicek zije presne z tychto zlodejin ktore tu obhajuje a okrada ludi na predajoch bezcennych papierov:

cv | ip:77.247.22 | 2010-02-05 (16:36)


bublinka
Ty este nepoznas toho chuja zo Svajciarska co sa ziví predavanim dlhopisov a cennych papierov.je to cistokrvný tupec a debil.Vsimni si jeho prispevky ...stve ho ze sme prisli na to v com je problem a preto sa boji ze ked sa zrusi trh CP lebo v bezurocnej a bezziskovej ekonomike nebude a ked stat prevezme kontrolu nad peniazmi tak svajciarsky emigrant z ceska sa stane bezdomovcom.Chuj to bol a navzdy chujom zostane.


Čítajte viac: http://dolezite.sk/Zakladny_prijem_42.html#ixzz0gmoCbth8

Ako som si myslel... aj tento zlodej patri to tej lichvarskej partie, ktora sa boji ako cert kriza,. ze by prisiel o kseft ,ak by im ta kriminalna cinnost bola zakazana. [chechtot]

To je presne ten magor, co si namysla, ze peniaze robia peniaze. Len akosi nie je jasne, keby to tak robil kazdy, kto by vlastne vyrabal hodnoty na tychto zlodejov? [velký smích]

213651

27.2.2010 22:17

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

jan386 213.?.?.?

Reakce na 213620

Nejsem sice adresát Vašeho dotazu, leč doufám, že Vás moje odpověď uspokojí.

Nejprve definujme ideální ekonomické prostředí. To definujme tak, že peníze jsou pevně navázány na jistou komoditu (zlato), neexistuje státem vynucené nekryté platidlo, banky nemohou používat systém částečných rezerv k multiplikaci peněz a konečně centrální banka nemůže manipulovat s úrokovými sazbami ani mít monopol na vydávání peněz (krytých).

Úrok vyjadřuje rozdíl mezi okamžitou spotřebou statků a budoucí spotřebou statků. Takže například máme Frantu, který si chce koupit kolo. Protože ho nutně potřebuje (např. na něm rozváží noviny) a právě na něj nemá peníze, zajde k někomu, kdo peníze má. (To nemusí být nutně banka, dokonce v normální, frakčním systémem nedeformované ekonomice, by to ani banka být neměla. Předpokládejme tedy jiného člověka - Honzu.) Honza peníze má a je ochoten Frantovi půjčit. Protože však Honza do doby, než mu Franta půjčku splatí, nebude půjčené peníze mít, dohodne se s Frantou na přirážce - úroku.

Tato přirážka vyjadřuje fakt, že Franta kolo potřebuje hned, a za tuto výhodu je ochoten přirážku zaplatit (je to pro něj výhodnější, než příští dva týdny roznášet noviny pěšky). Naopak Honza bude po dobu splácení o peníze ochuzen - nebude například moci zareagovat na výhodnou nabídku zapalovacích svíček, která se o týden později objeví v inzertní rubrice místních novin. Proto chce Honza od Franty nějaké peníze navíc, které mu tuto současnou újmu v budoucnu vykompenzují.

My však ideální prostředí nemáme. Banky si mohou vytvářet peníze z řídkého vzduchu (poměr činí 1:50; když si v bance uložíte 50 korun, jenom korunu musí banka držet jako rezervu, zbytek může půjčit - přitom vy máte pořád k dispozici celých 50 korun). Státy vnucují svá platidla, která nejsou kryta vůbec ničím, kromě víry ostatních občanů, že se stát za týden nepoloží. A v tomto prostředí jsou úroky opravdu vcelku nemorální (alespoň pokud jde o bankovní půjčky).

Nu a dále základní příjem. V ekonomii se rozdělují statky na volné (může je mít každý zdarma a v libovolném množství) a vzácné (na jejich získání je třeba vynaložit úsilí, které lze vyjádřit penězi). Volných statků je velmi málo - obecně je to třeba sluneční svit, na pustém ostrově mořská voda, v Grónsku led. Všechny ostatní statky jsou vzácné - aby je bylo možno získat, musí člověk vykonat práci (zemědělec zasít a sklidit, mlynář umlít, sedlák podojit, pekař zadělat a upéct). Protože základní funkcí peněz je sloužit jako prostředek směny jednotlivých vzácných statků, není prostě možné vzácné statky někomu dávat volně. Cokoliv jiného než sluneční svit prostě není zadarmo, ať si o tom levičáci myslí, co chtějí.

213631

28.2.2010 0:37

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Datel 75.?.?.?

Reakce na 213631

Ja si napriklad myslim ze penize by nemely byt navazany na nejake zlato. Ale mely by byt navazany na hodnotu zeme. Ta podle mne by se mnela posuzovat - prirodni bohatstvi, ekonomika, zivitni uroven obyvatel, skolstvi a pod. To znamena ze postavite treba novy pekny barak (investujete svoje penize - zamestnavate lidi) nynejsi system Vam prida na danich i kdyz zvysujete statu hodnotu. V moji teorii by jste platil dane na pozemek ,to znamena stejne jak pred stavbou. Proste to chce system, snazis se bude ti pomozeno. Mela by existovat statni banka, ktera muze dat pujcku bezurocne. Nejakym zpusobem by se mel odstranit system - na praci jste pro mne drazi, ale vase prirodni bohatstvi cerpat muzu, i kdyz na praci si sezenu nekoho lacineho.

213644

28.2.2010 11:13

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

jan386 213.?.?.?

Reakce na 213644

Neumím si představit, jak by se ta "hodnota země" určovala. To by určoval nějaký nadnárodní arbitr? Nezkorumpovatelný? Třeba jako současná EU?

Navíc nelze tuto "podkladovou komoditu" zpět za peníze vyměnit. Peníze by měly být pouze "poukázkou" na něco, co je cenné samo o sobě. Je docela jedno, jestli to je zlato, stříbro, ropa, perleťové mušle nebo kamenné kotouče. A vždy by mělo být možné zajít za vydavatelem těchto poukázek a směnit poukázky za podkladovou komoditu - jen tak se zajistí vazba peněz na komoditu, a tedy i skutečná cena peněz.

213677

28.2.2010 17:44

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Datel 75.?.?.?

Reakce na 213677

Ale problem je v tom, ze zlatem lidi nenasytite a nezastresite. A pokud za to zlato ty veci nakoupite tak onej prijdete. Myslim si ze promne je vyhodnejsi mit menu zeme, ktera prosperuje, nez zeme ktera sice zlato ma, ale zije z jeho roprodavani. A jak se urcuje hodnota zlata?

213700

28.2.2010 20:07

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

jan386 147.?.?.?

Reakce na 213700

Aby se mohla komodita stát základem peněz, musí mít určitou cenu pro všechny, kteří tyto peníze budou využívat. Zlato je vhodné proto, že celkové světové zásoby zlata jsou pevně dané a kromě toho je zlato poměrně vzácné. I když jak jsem naznačil minule, touto komoditou může být prakticky cokoli.Není podmínkou, že daná komodita musí být přímo jejími uživateli upotřebitelná. O zlato je však velký zájem v některých průmyslových odvětvích (elektronika zejména), takže konkrétně u něho je jistá poptávka zaručena.

Cenu zlata určuje pochopitelně rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Třeba stolař Filip si řekne, že za svůj stůl bude chtít zaplatit 3 g zlata. Najde-li se člověk, který Filipův stůl za 3 gramy koupí, pak cena zlata je v daném okamžiku a na daném místě právě 1/3 Filipova stolu za gram.

Při úvahách o tomto je třeba se oprostit od současné situace, kdy je "nad zlatem" ještě cosi vyššího, co jeho cenu vyjadřuje. V situaci komoditního krytí je právě ta jedna komodita nejvyšší hodnotou, podle níž se vše ostatní poměřuje.

A pořád jsem se nedozvěděl, kdo by tu "hodnotu země" určoval. A kdybyste pak měl peníze té země, co by vám tam vlastně patřilo?

213708

28.2.2010 22:57

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Datel 75.?.?.?

Reakce na 213708

Kdo by hodnotu zeme urcoval ? Tak nejak jak s tim zlatem. Vase zbozi jde na odbyt hodnota stoupa. Copak je na svete tolik zlata, aby pokrylo vsechny meny sveta? Co zeme ktere zlato nemaji?

213719

27.2.2010 22:19

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

jan386 213.?.?.?

Reakce na 213620

(DOKONČENÍ)

Cokoli se jako "zadarmo" nabízí, je tedy placeno z peněz někoho jiného, typicky to platí stát z peněz, které pod pohrůžkou násilí nakradl svým obyvatelům. Obecně platí, že cokoli přerozděleného je dražší, nežli totéž placené individuálně - neboť je třeba platit přerozdělovatele. A je-li toto přerozdělování nedobrovolné (dobrovolně se tak děje například v případě pojištění domu proti vloupání, živelní pohromě atd.), jde o hnusné svinstvo, vůči kterému se oprávněně musí protestovat, zvlášť pokud se děje v tak velké míře jako u nás. V současnosti dosahuje v ČR míra zdanění asi 55 %. To zjistíte tak, že vezmete mzdovou kalkulačku, naťukáte tam svou hrubou mzdu. Ona vám vyplivne mzdu čistou. Tuto pak vynásobíte faktorem 0,8 (odečtete tak DPH, kterou stát přirazí ke skutečné ceně zboží, které kupujete) a výsledek podělíte mzdovými náklady zaměstnavatele (to je hodnota, jakou vaše práce skutečně pro zaměstnavatele představuje). Výsledek (část práce, která skutečně zůstane vám) pak odečtěte od jedné (1) a máte míru zdanění - část vaší mzdy, kterou stát sebere a přerozdělí.

Už teď je to moc - a vy byste ještě chtěl bůhvíkomu platit nějakou základní mzdu?

213633

28.2.2010 0:35

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213633

Můžu mít dotaz? [smích]
Vysvětlil jste to krásně, to ano. Konkrétně mně je tohle jasné.
Vycházíte z dosavadního systému. Směnný systém, který funguje na základě poptávky a nabídky a kde je zdaňovaná lidská práce. Dost dobře fungoval v dobách, kdy témeř každý člověk skutečně cosi produkoval a hlavně - MOHL produkovat.
Ale co se stane, když zemědělec podojí krávu a mléko od něj nemá kdo koupit? Je celkem jedno, jestli je zrovna nadbytek mléka nebo nedostatek jiných produktů, za které by mohl mléko směnit. Vynaložil své úsilí nadarmo a ke vzácnému statku nedospěje.
A co se stane, když úsilí vynaloží stroj a vyprodukuje bez použití lidské práce? Nebylo by tedy lepší stavět až na zdanění spotřeby produktu?
A co se týká vaší zmínky o přerozdělování... Já tedy nevím, jestli jsem vás dobře pochopila, ale k tomu přerozdělování dochází právě nyní. Důchodový a sociální systém je moloch, který toho sežere víc než dost. Mzdy a režie na provoz nejsou zanedbatelné. Takže přerozdělovatele platíme a to královsky.

213643

28.2.2010 11:43

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

jan386 213.?.?.?

Reakce na 213643

Ale ovšem, vždyť jsme v diskusi. [smích]

Zemědělec by se měl v první řadě poohlédnout po někom dalším, než jsou jeho dosavadní zákazníci. To zemědělci udělali, a místo velkých mlékařských závodů prodávají své mléko přímo lidem pomocí automatů. Pokud přesto nenajde nikoho, může zkusit snížit cenu svého mléka. Ani to nemůže dělat neomezeně - nesmí se dostat pod hranici nákladů. Potom mu asi nezbyde, než nějakou dobu žít z rezerv, dokud opět kupce nenajde.

Ano, v tom s vámi souhlasím - daň ze spotřeby je skutečně nejmorálnější (dá-li se to o něčem tak nemorálním, jako je daň říci) daní, protože nepostihuje úspory a investice - pouze spotřebu. Kromě toho se z jednoho čísla dá snadno usoudit, kolik vám vlastně stát ukradne. Ne jako dnes, kdy vám musí pomoci počítač, protože to sám nespočítáte.

Nevím, jestli jste mne dobře pochopila, každopádně já soustavné krádeže a přerozdělování neobhajuji, to v žádném případě. Naopak - docela mi vadí, že na daních platíme tolik a není to nikde vidět. Vadí mi, že sociální a zdravotní se nazývá pojištěním, a přitom jde o další daň (počítá se automaticky z příjmu a ne volitelně z jiných veličin - např. výše pojištění domu proti povodni závisí na jeho vzdálenosti od řeky).

Současný průběžný důchodový systém je odsouzen k zániku, protože za 15-20 let prostě nebude nikdo, kdo by to platil. A protože by to znamenalo politickou sebevraždu, nikdo ze současných politiků není schopen lidem říct, že se musejí přestat spoléhat, že jim někdo dá důchod a pořádně důchodový systém zrevidovat.

Čeká nás světlá budoucnost.

213679

28.2.2010 18:42

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Lin 85.?.?.?

Reakce na 213679

Jo... chudák zemědělec [smích] Ale vy víte, že zrovna na tohle jsem v otázce nemyslela. Měla jsem na mysli regulovaný trh, kde nemá možnost prodat nadprodukci - nebo tlaky "dohod" mezi výkupci, kdy všichni nabízejí mizernou cenu. Zemědělec byl blbej příklad [smích]
Stát vám toho skutečně ukradne strašně moc a to nejen daněmi. Napočítejte do toho např. i správní poplatky, kdy si stát vymyslí nějaký "povinný úkon" pro občana a nechá si to všechno zaplatit. Sranda je, že když si vymyslí stát povinný úkon, který požaduje po občanovi (viz statistika, povinné hlášení pro daně, sociálku, zdravotku, odesílání neschopenek, povinné sledování výkonů atd.), bere to jako vaši bezúplatnou povinnost. Není to jen u doktorů, ti se jen první ozvali. Jinak všichni zaměstnavatelé "řeší" neschopenky na své náklady od počátku(a nejen je).
Souhlasím, že socko i zdrávko není žádným pojištěním, ale další daní. Lituju ty, kteří si dodnes myslí, že si takto "spoří na důchod". Je to krádež, nic jiného. Ne nadarmo se mění podmínky (odpracovaná léta a věková hranice) pro výplatu důchodu. Ne nadarmo máme unikát, superhrubou mzdu, která sice o málo, ale přece jen odvod zvedla. Málokdo také zaregistroval, že se odvod na sociální pojištění nenápadně rozdělil na dvě části - důchodovou a tzv. "politiku zaměstnanosti". I ta složitost je záměr... čím méně lidí do toho vidí, tím více se jich nechá v klídku okrádat.
Naše světlá budoucnost má černou barvu.

213703

1.3.2010 0:35

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213679

bohužel daň ze spotřeby prodražuje produkty/služby, tím odrazuje lidi od spotřeby, tudíž klesá výroba a zaměstnanost a tím se v dané zemi rozšiřuje chudoba a zadluženost kvůli vyživování nezaměstnaných, kteří neprodukují hodnoty, neplatí daně, ale spotřebovávají.

podle mě je jedinou spravedlivou daní absolutně rovná daň z hlavy plus jednotná firemní daň za každého zaměstnance (=využívaného občana, státem částečně "odchovaného" a vzdělaného). všechny ostatní daně by se zrušily. každý dospělý a svéprávný jedinec by musel měsíčně zaplatit jakousi "vstupenku" na právo žít v této zemi (poměrně komfortní a bohaté, na rozdíl třeba od Súdánu, Afghánistánu ap.).
každý občan má totiž jednu hlavu, dvě ruce a dvě nohy. neexistuje rozumný důvod, proč by se měl zpoplatňovat jeden občan jinak než druhý. mají stejná práva, tedy snad i stejné povinnosti.
ostatně ani v kině nedostanete lístek za různé ceny (na základě výplatní pásky), ani rohlík nestojí jednoho kačku a jiného pět. podobně i chleba. věci a služby prostě mají nějakou cenu, a to pevnou, pro všechny stejnou.
je to opravdu velmi snadné k pochopení a absolutně logické i spravedlivé. -každý plnoletý a plnoprávný občan by měsíčně odeslal např. 4000 Kč (odpovídá 20% ze mzdy 20 tisíc) na státní bankovní účet (do posledního v měsíci na měsíc následující = zajištění plynulosti financování státních služeb a nákladů). kdo by tak neučinil, to by se primitivní kontrolou podle variabilního systému poznalo, a daný provinilec (neplatič daní = parazit na úkor spoluobčanů) by byl rychlosoudem odsouzen a okamžitě odeslán do věznice na nucené práce v lomech, dolech a na stavbě a údržbě silnic pod dozorem ostřelovačů. na svůj dluh by si tak vydělal (byl by mu ihned stržen z jím vytvořené hodnoty) a ze zbytku by musel zaplatit svůj pobyt ve vězení. jakmile by dluh vyrovnal, byl by propuštěn - věřím tomu, že by naprostá většina takových parazitů napříště věděla, že daně se platí, musí se na ně vydělat a je lépe to dělat v civilu a pobývat u své rodiny. kdo by to nemohl pochopit, to by byl asi nějaký nepřizpůsobivý primitiv, a takovému patří, aby při těžké práci "uhynul".

efekt takové daňové reformy by byl dalekosáhlý, jak popíšu níže:

213722

1.3.2010 1:04

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213679

zrušením DPH v celém výrobně obchodním řetězci by došlo ke snížení ceny prodávaných výrobků o 20 až 40%.
zrušením spotřebních daní by poklesla cena piva (alkoholu), paliv (benzín, nafta), cigaret (tabáku) cca na 30% dnešní ceny.
z výše uvedeného je zřejmé, že % které by občan zaplatil na dani z hlavy, by bohatě ušetřil při realizaci svého výdělku ve formě levnějších nákupů.
ovšem nejen to! snížily by se tímto i náklady firem a státu! firmy by mohly více investovat nebo rozšiřovat výrobu (a tím i zaměstnanost), stát by jen tímto ušetřil cca 30-40% svých nynějších nákladů.
zdanění firem by bylo oproti dnešku nižší (zaměstnanec je dnes stojí více), tudíž by toto (i jednoduchost prostředí v ČR) přilákalo firmy ze zahraničí. jejich zisky by jinak daněny nebyly! jednalo by se tedy tak trochu o daňový ráj. přitáhnuté firmy by zaměstnávaly naše lidi, a vlivem konkurence při získávání kvalitních pracovníků by byli tito i lépe placeni. a rovněž tak by se zvyšoval podíl sofistikovanějších oborů.
daně jako dědická, darovací, z převodu nemovitostí atp. jsou naprosto nenormální zdanění něčeho, co už bylo pořízeno za zdaněné peníze. tedy dvojí zdanění. silniční daň je jen trestem pro firmy, že musí jezdit auty (cena je pak stejně zakalkulována v ceně zboží). a daň z příjmu by byla zrušena také - stejně šlo/jde o nespravedlivé trestání za aktivitu, že si někdo prací/činností vydělal peníze.
stávající důchodci placeni ze zisků a případně i prodeje státních firem (ČEZ, Lesy ČR, atd. atd.). příští důchodci by si postupně spořili formou individuálního kapitálového spoření.

příjmy státu: 10 mil obyvatel minus 2 miliony nezletilých plus 4 miliony zaměstnanců ve firmách => 12 mil. x 4000 Kč měsíčně = 576 miliard ročně. asi polovina dnešního rozpočtu dnes zkonzumuje jen MPSV - to by bylo možno silně zredukovat, protože parazité by už neexistovali (nebo na nucených pracích). další značné peníze (minimálně 30%) by se ušetřily snížením cen vlivem DPH a spotřebních daní. a poslední peníze by se ušetřily redukcí úřednictva na 50% dnešní úrovně. Finanční úřady zcela zrušeny (nejsou třeba, na kontrolu plateb stačí PC a několik zaměstnanců MF vyřizujících agendu jediné daně).
dále zredukovat poslance na 101 kusů (plně dostačující na tak malou zemi jako ČR), vládu na 10 ministrů +1 premiéra. ministerstva silně zeštíhlena a činnost zprůhledněna. menší objemy přerozdělovaných peněz z rozpočtu = menší šance na odčerpávání do něčích kapes. i korupce by se zredukovala, protože by v hubenějším rozpočtu chybějící balíky na předražené dálnice a zbrojní zakázky chyběly. kontrola občanů by byla zajištěna přes internet.

jednoduchý motivační systém placení poslanců uvádím níže:

213724

1.3.2010 1:09

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 88.?.?.?

Reakce na 213679

---poslanec by pracoval zadarmo při rozpočtovém schodku 3%. za každé celé uspořené procento pod 3% by dostal průměrný plat v této republice (cca 25 tis.). tzn. že při nulovém schodku (spotřebuje se jen to, co se vydělá =logické, přirozené) by si poslanec mohl vydělat 75 tisíc Kč/měsíc. žádné náhrady a podobné legrácky.
pokud by byl rozpočet dokonce přebytkový (1%), měl by každý poslanec PRO TOTO HLASUJÍCÍ bonus dalších 25 tis. Kč, tedy plat 100.000 Kč (socani a komouši, kteří chtějí rozhazovat a hlasovali by proti návrhu rozpočtu, by bonus nedostali). při 2% přebytku by pak poslanci měli plat 125.000 Kč atd.
pokud by ale poslanci udělali deficit (dluh na náš účet) nad 3% HDP, nebo dopustili rozpočtové provizorium, byli by s okamžitou platností dle nového zákona povinni vzdát se mandátu (jakožto neschopní rozumné dohody) a vypsal by se ještě ten měsíc termín nových voleb. kromě toho by každý takový poslanec musel doživotně platit pokutu ve stejné výši jako onen bonus (tzn. 25 tis. Kč nebo průměrný plat za každé procento nad přípustnou hranici).
jednoduché - logické - motivující.
jsem si jist, že takto by byl již každý rozpočet pod 3%, a téměř jistý jsem si v tom, že by se konečně všichni politici snažili dělat rozpočty vyrovnané či přebytkové. ve vlastním zájmu (a konečně i v zájmu republiky a všeho lidu ČR).
samozřejmě by se muselo jednat o REÁLNÝ návrh rozpočtu, který by vláda také dodržela - jde přece o zákon, tedy vláda by musela dodržovat zákon této země - zákon o státním rozpočtu.
pokud by vláda rozpočet nedodržela, jednak by byla s okamžitou platností rozpuštěna, a jednak by musla vrátit celý svůj plat za daný rok, kdy rozpočet nedodržela.
JEDNODUCHÉ A JASNÉ !!! toto by muselo fungovat. už žádné další zadlužování občanů a zatěžování dalších rozpočtů nutností splácet někomu do zahraničí desítky miliard na úrocích ze státního dluhu.

213725

28.2.2010 15:49

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213643

presne tak,k tomu přerozdělování dochází právě nyní a naprosta vetsina lidi si neuvedomuje, ze to neni jen srazkami na danich, dalsi masivni prerozdelovani se deje rozkradanim dosud nahromadenych uspor ve forme devalvace men, cili inflaci ve prospech bankovni mafie, to jsou ti jedini ktere z toho profituji. To je prave duvod proc jsou vsichni bankrot. Ostatne zmineny Zakladni prijem je totez, jenze v ruzovem, z makroekonomickeho pohledu je totiz zcela jedno, jestli prerozdeluji do kapsy zkorumpovaneho bankere nebo do kapes luzy, oboji je financni pyramida a vede k bankrotu. Nekdo totiz musi byt nositelem produktivniho outputu a vetsina tech kteri produktivni jsou prejde v kazdem podobnem systemu do ilegality cerneho pracovniho trhu, staci se podivat na dnesni Nemecko, nezdanene obnosy nasledkem prace na cerno jdou do stovek miliard. [smích]

213692

28.2.2010 18:53

RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 213692

V otázce přerozdělování různými daněmi máte plnou pravdu, pane Stane. Mýlíte se však v přerozdělování inflací. Na ní mnohdy velmi profitují hypotéční dlužníci s hypotékami typu fixed interest rate. A to na úkor bank.

213706

28.2.2010 20:39

RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213706

je mi lito Vojto, o hypotekach toho moc nevis, za poslednich 25 let byli zde ve Svycarsku drzitele fixnich hypotek prave ti, kteri na tom nejvice prodelali, v porovnami napriklad s Libor hypotekou nebo variabilni za tu dobu zaplatili navic pri hypotece treba 500000 kolem 100000-150000 Fr. Pochop ale konecne, ze v celkovem pohledu cele ekonomie nehraje roli kdo z prerozdelovani profituje, podstatne je, ze alkokace kapitalu jde nespravnym smerem, totiz do konzumu na dluh, zbozi se spotrebuje, dluh zustane. [smích]

213711

1.3.2010 12:29

RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Vojta49 apear (zavináč) atlas (tečka) cz 81.?.?.?

Reakce na 213711

je mi líto, pane Stane, ale o hypotékách toho moc nevíte. Ony jsou totiž hypotéky poskytovány bankami o trochu déle, než je Vašich 25 let. A také jinde, než ve Švýcarech. Zkuste se třeba podívat na hypotéky v ČR v době okupace. Nebo i jinam, kde zaznamenali pádivou inflaci.

O tom, že příčinou současné krize je zběsilý růst konzumu na dluh, není sporu. Otázkou je, jak přivést k rozumu masy obézních, zlenivělých a na "kreditní blahobyt" navyklých "pracujících". Zejména těch, kteří růst vlastní životní úrovně nevidí. A vidí jen ty úspěšnější, kteří si mohou dovolit spotřebovávat ještě víc. A tento pohled u nich vyvolává strašlivou nenávistnou frustraci a touhu, ty úspěšnější ztrestat. Třeba i za cenu 3. světové války.

213760

1.3.2010 13:02

RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Stan 91.?.?.?

Reakce na 213760

nemam Vojto v umyslu se zde prit o hyptekach, uz vubec ne v dobach davno proslych, zrejme si neuvedomujes, ze banka v kazde situaci na fixni hypoteku dava masivni prirazku a tudiz ani zvysena inflace je nedostane do minusu, neni samozrejme nic bez vyjimky, mozna v osmdesatych letech v USA kdy inflace vyrostla na kolem 15% a priblizne v te dobe na Islande kdy behem nekolika kratkych let meli diky inflaci majitele hypotek baraky prakticky zadarmo.To jsou samozrejme vyjimky.Mimochodem zamenujes pricinu a nasledek, pricinou krize neni zbesily rust konzumu na dluh, nybrz zbesily rust konzumu na dluh a krize je nasledkem zbesileho rustu menove baze, samozrejme diky manipulaci uroku smerem dolu.

213763

28.2.2010 13:21

RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 85.?.?.?

Reakce na 213587

>jinymi slovy,jedine reseni zrusit cely system a zacit znovu, jinak budem desitky roku vyrazet dluh , dluhem,klin, klinem az do doby ,kdy dojde ke svetove revoluci.
Vy ale stejně navrhujete revuluci, snad nemyslíte, že by takováto dohoda o tlusté čáře prošla bez krveprolití?
Tak to taky asi dopadne, protože dluhy jsou nesplatitelné, oni jsou také z velké části nereálné- fiktivní, jsou zrcadlovým obrazem bubliny při níž vznikli jako aktiva v bankách. Jenomže to by majitelé bank museli tuto skutečnost bez boje uznat. [naštvaný]

213686

28.2.2010 3:47

Ekonomie zapadu a vychodu ve stinu zlateho koryta,hra, " My a oni".

kozoroh 59.?.?.?

V komunismu to bylo tak,ze mnozi soudruzi nevedeli ani kde pracuji, byly ustavy pro vyskum ustavu, takze ,cely komunismus padnul na prebujenou administrativu,armadu byrokratu s rodinym pozadim od dedecka ,az po stricka z druheho kolena,Reditelstvi v Plzni,uctarna v Praze,zasobovani v Olomouci,proste, kdyz se sesli, tak zjistili ze potkavaji lidi,ktere v zivote nevideli a pripocteme k nim zamestnane sportovce ,ktere tovarna videla ,jen kdyz byla vyplata, proste smetanka, ktera si zila svym vlastnim zivotem, rekreaci na horach,dovolene v Bulharsku,lazne v Karlovych Varech.
Zapad, je jinak slozeny,ale vysledek ziti smetanky stejny.Banka rozhodla ,ze neudelala takovy financni prinos, jako minule obdobi,vinen je reditel, takze se s nim rozloucila vramci nedodrzene smlouvy, predcasne jej propustila s rozloucenim 30 milionu odskodneho.Pojistovna,tedy neproduktivni organisace zijici z prijmu obyvatelstva se v ramci spatne sezony a nebo dokonce deprese odskodnila ,jak v admistrative,tak vsichni "nahore" milionovyma castkama, kolem 30-60 milionu s tim,ze minuly rok to bylo lepsi,v dobe,kdy stat,danovy poplatnici poskytli podporu, aby nezbankrovatovali o cemz se diskutovalo na letnim resortu na nejakem ostrove s platbou pohosteni a ubytovani a eskort-zenske,vse ze statniho.Kdyz jeden boss, neschopny,podle nich ,dostane 30 milionu a delnik a nebo nezamestnany za rok ma 8-12 tisic za rok, kolik lidi s malym prijmem by se veslo do jeho,mimo plat,odmeny?
Presne,3.750 nezamestnanych a nebo s malym primem na cely rok.Nepocitejme to ,ze nezamestnany a nebo obcan s malym prijmem plati taxu-dan,kam se podiva ,od pohonnych hmot,pres nakuppotravin,zatimco,boss ma firemni auto,benzin plati firma,nakupuje na zvlastni kartu ve velkem a levneji ve velkoobchodech, dovolena a jine, jdou mnohdy za odmenu rovnez na nevydelecnou firmu,pojistovnu ,ktera se se zakaznikem taha o kazdy dolar v ramci odskodneni a jine.
Kdyz,kapitalisticky boss a nebo politik jde do penze,tak plno zvlastnich sluzeb je stale k disposici a mnohdy pobira stale procentuelni odmeny za chod podniku, nadosmrti. Kdyz vezmem sto takovych bossu-vedoucich, tak ze svych mimoradnych odmen muzou zivit 375.000 jinych lidi s malym prijmem, kteri maji penzijni strop,nedostanou ani dolar navic, na rozdil od elity, kde potomci "dedi" postaveni sveho otce a nebo dedy, zatimco lide s malym prijmem svym detem daji jen to ,co sami maji,prakticky nic ,jen beznadej do dalsich dnu,to je obrovska socialni nespravedlnost.Nakonec ,pro spolecnost"neunostny boss' s odskodnenim se hned zamestna ve vysokem postaveni opet v nejake velke spolecnosti s jeho bankovnimi zkusenostmi a zivot "ve vate" v zlatem korytku a zivot pro nej jde dal,tak,jak vyhozeny reditel za komunistu se stal opet reditelem jineho druhu "podnikani".Osobne jsem zazil reditele stavebni firmy,jez on dokonale polozil,tak to sloucili s jinou dalsi firmou,kterou svou schopnosti take polozil,tak ,jej nakonec udelali reditele vyroby leciv, coz opet zkoncilo fiaskem,tak nakonec se stal reditelem bytoveho referatu,a zde vite ,jak to chodilo s uplatkama za ...Automaticky kráceno

213657

28.2.2010 4:45

RE: Ekonomie zapadu a vychodu ve stinu zlateho koryta,hra,

Datel 75.?.?.?

Reakce na 213657

Kozorohu u nas (Kanada), je byrokracie jeste vic preburela jak v socialismu. Zamestnani sportovce- byl jsem na urovni do prvni sestkyv Evrope a urcite do prvni dvacitky ve svete, bez stereoidu. Dostaval jsem prumerny plat + diety + cestovne. Nedalo se to srovnat se zapadem. Znamy byl komunisticky poslanec (mel charakter - nikdy mne neudal a dalo se snim hadat), zil ve stejnem baraku jako ja. Jeho manzelka nemela take zadne vyhody - delala u stejneho podniku jak ja. Rekreaci na horach - vzdyt jsem jel jako nahradnik nikdo ji nechtel. Vyfackoval jsem sveho vedouciho , nic se mi nestalo. Socialismus mel jeden problem - udelali jeden pracovni koncetrak s vedoucimi kteri byli na urovni zvlastni skoly. Mozna kdyby se toho chytli chytri tak socialismus odrovna kapitalismus.

213660

28.2.2010 4:08

Dokonceni My a oni.

kozoroh 59.?.?.?

za byt, proste ,on bude reditel cehokoliv, nepostradatelny a rozumi vsemu od leciv,pres stavebnictvi,taveni oceli,letu ke hvezdam, fantasii necham na Vas, on bude stale reditelem cehokoliv.Ted se zapad spojil s vychodem,komunismus s kapitalismem a dopadne to ,jako s tim slucovanim dvou neefektnich podniku,jedna svetova vlada a jeden svetovy neporadek,kde si elita sveta, nepostradatelni a dedicni smetanka, prijde na sve.
Ten "bordel"kde chudy chudne a bohaty bohatne ,ted pujde kolem sveta ,stat od statu,po Recku,turecko,po Turecku Spanelsko atak dale,protoze zaklad ekonomie ,uz je rozkraden, ted jde jen o to,jak to rici lidu,aby nam ve hnevu nerozbombardovali nase palace,jachty,letadla,zlate reservy a vse ,co ma milionove hodnoty udelane, vydrene z lidi.
Na nasi,tak zvane "Sametove revoluci" bylo dobre sledovat,jak pres noc komuniste se stali kapitalisty a obetave a vrele se spojili s kapitalisty zapadu,jak si ochotne podali ruce, jakoby nikdy nebyli smrtelnymi neprateli na zivot a na smrt,to Vam jen doda informaci,jaka
je spravna situce, pohrbili komunismus,nekdy i svou neschopnosti a tak,pohrbi i kapitalismus, coz se dnes deje,otazkou je,kdo to vse zaplati.
Proto se elita sveta je nadsena myslenkou depopulace teto planety.Nakonec ,spanelsky umelec Eugenio Merino znazornil ve svem dile pravdivy obraz spolecnosti, kdo je vespodu a kdo je navrchu,kdo plati vsechnoa kdo nic.Jeho socharske dilo je pro mnohe velmi sensitivni a "neprijatelne" ackoliv jej nazval "schody do nebe".

Vložený obrázek

A controversial art piece on exhibition at the Madrid art fair, was condemned by the Israeli Embassy in Madrid as being "offensive to Judaism," Channel 2 news reported on Thursday.The work, which used human hair and silicone to give it a real look, was sold immediately to a European art collector for 50,000 Euros.

213659

Příspěvků: 100

26.02. 19:55 Gustav  děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
26.02. 21:29 kubrt  RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
26.02. 21:54 arid  RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
26.02. 22:18  RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
27.02. 14:58 kubrt  RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
28.02. 12:00 tydlidá  RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
28.02. 16:59  RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
01.03. 13:41 yvetta  RE: děkuji, že jste mi rožnul (pro čechy rozsvítil)
26.02. 20:07 JanaJ  testování systému je pozřebné...ptostabilitu systému
27.02. 00:41  teplo z edisonky
27.02. 04:52  RE: teplo z edisonky
27.02. 05:52 Datel  RE: teplo z edisonky
27.02. 11:44  RE: teplo z edisonky
27.02. 18:22 Datel  RE: teplo z edisonky
27.02. 15:25 kubrt  RE: teplo z edisonky
27.02. 18:38 Gustav Stolař  RE: teplo z edisonky
27.02. 02:56 kozoroh  V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 17:15 Peptalkin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 17:19 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 20:25 Lin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 21:05 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 22:00 Lin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 22:19 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 12:38 Lin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 13:36 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 17:47 Lin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 21:40 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
05.03. 22:07 Lin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 18:51 Antiseptik  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 18:52 Antiseptik  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 20:28 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 00:44 Antiseptik  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 08:48 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
18.03. 21:24 mtk  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
18.03. 22:13 Antiseptik  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 03:12 p  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 21:10 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 21:45 Laskavý  Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
27.02. 22:12 Stan  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 01:12 Peptalkin  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 01:28 Vojta49  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie a naprosto bez šance!
28.02. 10:30 Stan  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie a naprosto bez šance!
28.02. 22:26 kri  stanko srandujes?!
02.03. 03:45  RE: stanko srandujes?!
28.02. 08:11 David Marek  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 02:32  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 05:07  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 05:36  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 07:36 Datel  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 09:28  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 12:22 Lin  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 12:58  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 18:12 Lin  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 21:01 Aja  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 23:29  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
01.03. 22:05 Aja  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 12:14 Lin  RE: Základní příjem je hodně odvážná teorie, ale také nikoliv bez šance!
28.02. 02:56 Laskavý  Vidím, že jsem se k úvaze o základním příjmu vyjádřil nedostatečně!
28.02. 03:00 Laskavý  Pokračování - Vidím, že jsem se k úvaze o základním příjmu vyjádřil nedostatečně!
18.03. 21:38 mtk  RE: Pokračování - Vidím, že jsem se k úvaze o základním příjmu vyjádřil nedostatečně!
27.02. 23:40 Peptalkin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 03:17  S(a)tanovo království
28.02. 11:08 Stan  RE: S(a)tanovo království
28.02. 17:24  RE: S(a)tanovo království
28.02. 20:48 Stan  RE: S(a)tanovo království
01.03. 05:07  S(a)tanovo zlato
01.03. 05:11  S(a)tanovo zlato
01.03. 05:44  RE: S(a)tanovo zlato
01.03. 10:26 Stan  RE: S(a)tanovo zlato
01.03. 21:51  RE: S(a)tanovo zlato
02.03. 09:51 Stan  RE: S(a)tanovo zlato
03.03. 08:59  RE: S(a)tanovo zlato
03.03. 18:30 Stan  RE: S(a)tanovo zlato
27.02. 20:33 Peptalkin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 20:42 Peptalkin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 20:58 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 23:34 Peptalkin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 01:37 Peptalkin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 22:17 jan386  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 00:37 Datel  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 11:13 jan386  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 17:44 Datel  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 20:07 jan386  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 22:57 Datel  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
27.02. 22:19 jan386  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 00:35 Lin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 11:43 jan386  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 18:42 Lin  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 00:35  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 01:04  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 01:09  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 15:49 Stan  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 18:53 Vojta49  RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 20:39 Stan  RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 12:29 Vojta49  RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
01.03. 13:02 Stan  RE: V ekonomii nula od nuly pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 13:21  RE: V ekonomii nula od nuli pojde, ale, jeste mame min nez je nula.
28.02. 03:47 kozoroh  Ekonomie zapadu a vychodu ve stinu zlateho koryta,hra, " My a oni".
28.02. 04:45 Datel  RE: Ekonomie zapadu a vychodu ve stinu zlateho koryta,hra,
28.02. 04:08 kozoroh  Dokonceni My a oni.

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

41

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 80 čtenářů částkou 14 452 korun, což je 41 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Majitelé lesů raději zakáží cyklistům vjezd do lesa úplně19.10.21 20:20 Česká republika 0

Americké vojenské biologické laboratoře v Kazachstánu19.10.21 18:59 Kazakhstan 0

Evropská agentura pro léčiva zahájila hodnocení vakcíny společnosti Pfizer pro děti ve věku 5-11 let19.10.21 09:23 Evropská unie 0

Krize toaletního papíru!19.10.21 08:31 Česká republika 4

USA jsou připraveny posílit obranné schopnosti Gruzie - šéf Pentagonu přijel do Tbilisi18.10.21 09:21 Gruzie 2

Fauciho jedy18.10.21 09:16 USA 2

Kanadská provincie vydala nová pravidla COVID, která umožňují vládě zabavit soukromý majetek17.10.21 18:30 Kanada 2

„Tak to ne!“ Povinné vakcíny narazily na vážný odpor. Hnízdil spustil kanonádu17.10.21 17:46 Česká republika 1

Volby, AfD naletělo šmejdům17.10.21 04:52 Německo 1

Od severu k jihu je Itálie zablokovaná16.10.21 19:43 Itálie 2

Slovinský premiér označil poslance Evropského parlamentu za "Sorosovy loutky"15.10.21 19:07 Slovinsko 4

Do Tatier už len elektromobilom?15.10.21 19:04 Slovensko 5

Izrael zaútočil na Sýrii pod krytím dopravních letadel15.10.21 18:55 Sýrie 0

Hlavní vražedný nástroj v britských nemocnicích15.10.21 18:39 Británie 0

Pilot zemřel při letu několik dní po očkování15.10.21 10:38 USA 3

Roušky všude a restaurace jen pro očkované. Vláda po volbách zvažuje zpřísnit opatření14.10.21 17:03 Česká republika 2

Osoby s vagínami14.10.21 13:29 Neurčeno 3

Plyn čerpaný do evropských zásobníků klesl na minimum13.10.21 17:33 Evropská unie 2

Policie Feriho stále nevyslechla13.10.21 12:48 Česká republika 1

Analýza českého MZ : Nejvíc příznaků covidu a úmrtí tento rok na covid je u lidí po první dávce očkování!13.10.21 12:09 Česká republika 7

Měnové kurzy

USD
21,92 Kč
Euro
25,50 Kč
Libra
30,27 Kč
Kanadský dolar
17,75 Kč
Australský dolar
16,40 Kč
Švýcarský frank
23,76 Kč
100 japonských jenů
19,18 Kč
Čínský juan
3,44 Kč
Polský zloty
5,57 Kč
100 maď. forintů
7,03 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
30,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 823,86 Kč
1 unce stříbra
523,16 Kč
Bitcoin
1 371 716,72 Kč

Poslední aktualizace: 19.10.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 306