Diskuze k článku

Falešná božstva

Příspěvků 45

27.9.2008 6:29

Neni to jednoduche jit svou cestou.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Ale namaha stoji za to. Ja bych s ledovym klidem prinesl CD s vyberem nejakych pisnicek, co se mi libi. S tim, ze nemam zadnou oblibenou kapelu, ani knihu, film .... ale existuji vecicky , ktere povazuju za kvalitni. Mimochodem rad bych videl nekoho komu se z noveho alba libi vice nez polovina pisnicek. Ted hned si vzpomenu pouze jedno a prekvapive od Madony, u ktere vetsinou povazuju za dobre jednu nebo dve pisnicky z CD maximalne. Prekvapive se Ray of Light libilo i kritikum. Ono byt bilou vranou v nejakem veku je osidna vec. Docela by me zajimalo, kolik takovych maskovanych bilych vran jako vase sestra, v takove tride pouziva mimikry?

171767

27.9.2008 8:17

RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.

Filla 86.?.?.?

Reakce na 171767

No a to je právě děs - děti se bojí být samy sebou už v takhle nízkém věku. Co z nich asi vyroste? Pokrytci tak akorát. Já jsem pro, aby se děti odmalička vedly k tomu, nebát se být se svým názorem osamoceny, ale stát si za svým. To, že něco dělá nebo říká většina z toho ještě nedělá pravdu nebo správnou věc. Sám sebe takhle zrazovat je to nejhorší.

171770

27.9.2008 11:44

RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.

Michal Přikryl 83.?.?.?

Reakce na 171770

> Já jsem pro, aby se děti odmalička vedly k tomu, nebát se být se svým názorem osamoceny, ale stát si za svým.

Zní to velmi hezky, tak idealisticky. Vy asi nemáte děti, že?

Stát si za svým názorem bez ohledu na cokoli, řvát a řvát a řvát ustavičně svůj názor - nejlépe sestávající z pouhého "ne" - to je přímo definice dítěte. S tím se lidi rodí, to je nikdo učit nemusí. Výchova sestává převážně z potlačování tohoto základního pudu, z pěstování schopnosti hledat kompromisy, umět se podívat na vlastní názor i z odstupu a případně ustoupit.

Samozřejmě nemluvím o tupém systému, ubíjejícím každou osobitost, ale bezohledné vřískání vlastního názoru opravdu děti nikdo učit nemusí.

171785

27.9.2008 14:02

RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.

Rene Bartosek 68.?.?.?

Reakce na 171770

Velmi vystizne. Nedopustme, aby se nase deti naucili brzo prodavat sebe sama, sve principy, svou viru, sve idealy! A stali se z nich do budoucna ti, co budou drzet hubu a krok se sklopenou hlavou. Falesna bozstva ma pod palcem jeden velky "buh" konzumistancu. [pláč] [naštvaný]

171793

27.9.2008 14:47

RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.

jansmith1984 193.?.?.?

Reakce na 171793

Souhlasím s názorem, že je v moci rodičů a vychovatelů efektivní a odpovídající VÝCHOVOU působit na děti tak, aby se nenaučily brzy sebe, své principy, víru a ideály prodávat.

A dodávám, že je v jejich moci probudit v nich i schopnost od počátku rozeznávat pokrytectví a manipulaci médií a neetické reklamy, schopnost kritického pohledu a nezávislosti na jakékoli propagandě.

Podmínkou ale je, aby rodiče a vychovatele měli sami možnost přístupu k informacím, které jim mohou otevřít oči a tady je pole působnosti pro nezávislé články a diskuze i zde na Zvědavci.
---

Už sem to napsal do jiného vlákna, ale osobně jsem optimista, protože přes veškerý dosavadní marasmus, brainwashing a násilí, kterých se mocní a mocnější tedy ti "rovnější" HISTORICKY!!! celosvětově na dětech i dospělých pro moc a peníze dopouštějí, přes současné mediální upřednostňování různých úchylek a lidských negací, se jim ani jejich lokajům nedaří manipulované a zneužívané lidi úplně přetvořit tak, jak by to jeden mohl po tolika letech cíleného pokrytectví předpokládat.


Pořád ve své většině tzv. běžní lidé všech kontinentů, i když mnozí jenom podvědomně, tíhnou k lidským hodnotám jako je pravda a spravedlnost i k té "zprofanované" lásce a přes veškerou (a narůstající) mediální a reklamní masáž si svoje hodnoty, i když to na první pohled nevypada, většinově dále drží...

Jedná se o veliké pozitivum a NADĚJI, že to s lidskou civilizací po tolika staletích(+) obelhávání tak špatné zase není a že ji těch několik promile DEPRIVANTŮ a mafiánů zlatým teletem úplně ovládnou nedokázalo.


Přes všechna hodnocení a pesimistické výhledy do budoucnosti některých i zdejších pisatelů by to bylo PROTI pozitivním tendencím lidského ducha a v tom je naše NADĚJE.

jansmith[smích]

171796

27.9.2008 9:47

Trochu se mi to nezdá.

Jan K 90.?.?.?

A co nejoblíbenější barva ? Nejoblíbenější historická postava ? Nejoblíbenější roční období ? To jsou taky jen nějaká poselství systému, zajišťující uniformitu ? Pokud nemám žádnou nejoblíbenější skupinu, můžu vzít cédečko jedné z mých oblíbených. Nebo to udělat jako René Bartošek. Nějaké donucování - vybrat si jednu nejoblíbenější skupinu - ze strany školy by, podle mě, těžko přišlo. Proč se znerozňovat kvůli takovéhle prkotině ?

Ad Americké děti. Pro mnoho mladých lidí je hudba velice důležitá, mě nevyjímaje. Hudba obdivuhodně silně změní náladu, třeba i myšlenky. Pro mnoho lidí, pokud mohu soudit, je pak důležité znát o tom, ským komunikují, jeho hudební vkus stejně jako věk.

Jiný případ jsou ovšem popisované "celebrity" a "hvězdy" které jsou opravdu zcvoklé. Nadruhou stranu je mnoho zpěváků či zpěvaček, skupin a umělců, kteří se zabývají hudbou a přitom se nechovají jako rozmazlení boháči.

171772

27.9.2008 10:52

RE: Trochu se mi to nezdá.

Dolfa 86.?.?.?

Reakce na 171772

Taky si myslím, že autor přehání. Je úplně normální, že se dospívající baví o oblíbených skupinách, filmech apod. O čem se asi chcete s úplným cizincem? Bavení o skupinách je jen "sociální lubrikant", hledání společné řeči..
A taky si nemyslím, že by škola měla nějaké pokoutní úmysly s donesením CD, je opravdu takový problém vybrat kapelu, kterou momentálně rád poslouchám? Říct, proč ji rád poslouchám, která písnička se mi líbí? Pokud ano, pak je to přinejmenším zvláštní.
V tomto je ta neuniformita, vyhlášení svého názoru a stání si za ním. Těžko se budou ve škole dávat pětky za to, co posloucháte. Že se někteří vrstevníci budou "posmívat", či přinejmenším divit vašemu hudebnímu vkusu bylo a vždy bude.
Nicméně, to, že základ článku je uměle vykonstruovaný, neznamená, že autor nemá v některých věcech pravdu.

171777

30.9.2008 9:31

RE: Trochu se mi to nezdá.

detergent 194.?.?.?

Reakce na 171772

Problém není v samotném tématu "oblibený zpěvák / skupina / hudba"... problém je v tom, že když dneska člověk neposlouchá "tekno", případně nějaké skandující negry, je mezi spolužáky beznadějně out. Čímž je dítě jaksi samovolně tlačeno k přijetí současné pakultury, aniž by mělo šanci bránit se. Rodiče mu sice už od kolébky můžou pouštět Iron Maiden, ale tah spolužáků bude vždy silnější.

171993

27.9.2008 11:19

Sice se mi vaše rozhořčení líbí, ale...

Michal Přikryl 83.?.?.?

Sice se mi vaše rozhořčení líbí, ale... Skutečná situace bude patrně podstatně střízlivější. Paní učitelka nejspíš chce, aby děti přinesly CD s hudbou, která se jim líbí, aby si ji mohli v hodině hudební výchovy poslechnout a trochu se o ní pobavit. Třeba i nenápadně v tom směru, jak je děsně primitivní vůči vážné hudbě. Nebo aby děti poněkud znemožnila tím, až zjistí, že vlastně ani nedokážou říct, co se jim na jejich tak "kultovní" muzice zamlouvá. Nic víc v tom nebude.

A že vaše dcera za nepřinesení "dostane pětku"? Jenže to víte jen od té dcery, že? Vlastně od dcery víte dvě věty a zbytek jste si vyfabuloval. Já mám ve škole dcery dvě a v žádném případě jim na slovo nevěřím. Nemusí v tom být ani zlý úmysl, ale ony prostě nedokážou popsat situaci reálně (stejně jako většina dospělých). Jindy, když nemají domácí úkol, dostanou pětku, tak si to vztáhnou na cokoli. Věřím, že kdybyste se v klidu zeptal učitelky, jak se věci skutečně mají, zjistil byste, že nemáte proč být vzteklý.

171779

30.9.2008 10:16

RE: Sice se mi vaše rozhořčení líbí, ale...

mtk 80.?.?.?

Reakce na 171779

>Třeba i nenápadně v tom směru, jak
>je děsně primitivní vůči vážné hudbě. Nebo aby děti
>poněkud znemožnila tím, až zjistí, že vlastně ani
>nedokážou říct, co se jim na jejich tak "kultovní" muzice
>zamlouvá. Nic víc v tom nebude.

Ha ha ha, Vy jste naivní asi jak ta učitelka, která údajně má ukázat, jak je moderní hudba "primitivní" proti vážné. Tato učitelka (zpravidla) není naprosto schopná definovat "podřadnost" moderní hudby - protože s tím mají problém i kapacity světové muzikologie. Tato učitelka spíš vaří z vody (moje bohatá zkušenost s těmito učitely nemusí pochopitelně nic vypovídat o tomto případu), protože ti, kteří "vědí", se zpravidla nebudou za pár šlupek zahazovat na základní škole (čest všem výjimkám). Takže popsaná situace v článku je pravdě-podobnější než vzdělávací idylka ve školách, jak ji vidíte Vy. Víte, školní osnovy jsou školní osnovy. A ten, kdo se rozhodne jít proti nim, už musí být opravdu osobnost a těch je spíš méně než více, na to vemte jed ... [mrknutí jedním okem]

171995

27.9.2008 11:25

Ještě k chatu

Michal Přikryl 83.?.?.?

Ještě k vaší zkušenosti s chatem - nu ano, přesně tak to je, ale co se divíte? Situace je přece naprosto symetrická. Oni se s vámi (nebo se mnou) nechtějí bavit, když zjistí, že není o čem. Stejně jako vy. Lidi nejsou žádná homogenní skupina, v níž by byl ochoten mluvit každý s každým, proboha, taková samozřejmost. Dělí se do mnoha navzájem více či méně nepřátelských skupinek, třeba podle třídy. Přece si nebudeme amlouvat, že jsme všichni kamarádi a táhneme za jeden provaz, to přece každého rozumného tvora opustilo nejpozději ve školce.

171780

27.9.2008 13:07

Na stránke hfboards

mt-svk 91.?.?.?

bola téma, kde sa fanúšikovia predstavovali. Zároveň tam boli otázky na ktoré mali odpovedať. Otázka na obľúbenú knižku tam nebola, len spevák/speváčka/skupina, film, seriál a počítačová hra.

171789

27.9.2008 13:39

To znám až moc dobře

Mrkva 82.?.?.?

Tohle znám. Ale z pozice žáka (víceletý gympl, poslední ročník). Tady je člověk skutečně perekuován za vlastní názor. Nejhorší je, že si ani nemůže moc vyskakovat, jinak neodmaturuje. Ale naštěstí se zatím! najdou i vyjímky.

171791

27.9.2008 13:39

ZnouzeCNost

sxgo 84.?.?.?

Je to za dara a hudba-texty sú na úrovni:
http://www.znc.cz/
kolónka Rádio ZNC
jedna za všetky, venovaná Vám:
http://www.znc.cz/ra/ra-b.asp?deska=mliko&pis...

171792

27.9.2008 14:41

To cele se da popsat jednim slovem.....

pastinak 23cenzura (zavináč) seznam (tečka) cz 85.?.?.?

Domestikace.....To vsechno co se okolo nas deje(policie je od vybirani pokut a ne od vysetrovani kradezi ,urednici na uradech vas povazuji za otravny hmyz a podle toho se k vam chovaji,velke firmy vas pravidelne okradaji a nikde se bez penez na pravniky nedoberete spravedlnosti...)To vsechno slouzi k DOMESTIKACI a postupnemu otupeni..Kazdopadnem domestikce musi probihat stale ,protoze kdyby se polevilo,lidi by ziskali vic prostoru a zacali by se cukat...I male omezeni ma velky vyznam v postupne domestikaci..!!!..Lidi to nakonec vzdaji a tezko rict jak to bylo driv(nejsem zas tak starej) ,ale evidentne to funguje a lidi si dneska nechaj vsechno libit a me jako toho co se vzdycky ozve nazyvaji nespokojencem...
Jeste bych jenom podotknul ze mladez nevydava medialni "hvezdy" za bohy ale idoly coz je v podstate jeste horsi...

171795

27.9.2008 17:04

proc?

no sé 89.?.?.?

Proc me prijde, ze v CR leti jenom hudba ktera je anglicky? Ja kdyz zapnul radio, tak jsem slysel,(placnu) 80% anglickych a 19% ceskych a zbytek placnu spanelsky nebo francouzky. To ty radia nemuzou,poustet nic jinyho, nez co je fakt komercni a co leti, se toho boji?

171802

27.9.2008 18:38

RE: proc?

rataj 85.?.?.?

Reakce na 171802

No to je přece jasný jak facka. Chceme-li být s USA nerozluční kámoši na věčný časy a nikdy jinak a za každou cenu, jak si to mnozí naši mocipáni přejí, musíme se naučit šprechtit englicky a je to možný, že se nám časem i podaří dostat se ze spárů EU a začlenit se jako první!!! externí stát do vřelé náruče USej. A protože to není nijak lehká řeč, zejména pro starší lidi, jak vím z vlastní zkušenosti, je třeba začít už od těch maličkých, kterým se líbí hlavně písničky. Mimochodem ta angličtina se mi osobně jeví jako dost "uvalená" řeč: jinak se píše, jinak vyslovuje, jedno slovo může být postatným jménem, slovesem, přídavným jménem atd, a některá slova mají snad i přes 50 různých významů v češtině, často i dost protichůdných. Taky je to řeč poměrně "huhňavá", tuším, že Miloš Kopecký prohlásil, že při jejím učení je vhodné si dát do pusy horký knedlík pro docílení správné artikulace. Myslím, že by pro úpravu potřebovala někoho, jako byl náš Jan Hus.Nedivím se proto, že v USA je poměrně hodně analfabetů, a že např. mezinárodní smlouvy nemusí být zcela jednoznačně pochopeny. Tož učit se, učit, učit, ať nejsme za voly!

171811

27.9.2008 19:48

RE: proc?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Reakce na 171811

Jsem absolutně alergický na omezené české duchodce a jézedďáky, kteří předpokládají, že česky se domluví všude, tak proč by se učili anglicky?! Zvracel bych, jak je u nás podprůměrná úroveň výuky na školách, včetně těch, které by měly být považovány za výběrové!
Průměrný Holanďan, Belgičan či Němec umí 100x líp, než kterýkoliv čech i třeba s vysokou školou! Tohle je hnus! [bliji]
Jak se chcete domlouvat na dovolené? Jak chcete objednávat ze zahraničních obchodů na internetu? Česky asi těžko!
A angličtina, zvláště pak ta americká, není těžký jazyk. To je jedna z jejich silných stránek! Jednak neskloňuje, což je pak například to těžké na němčině, jednak slova mají více významů (stačí vám menší slovní zásoba), je i poměrně otevřená cizím jazykům (takže se dobře vyvíjí).
Americká angličtina je pak pravidelnější, lépe se poslouchá (otevřené samohlásky a nepolykají souhlásky) a hlavně má mnohem lepší spelling (píší jak vyslovují a co vyslovují), za to vděčí panu Noahu Websterovi.

171817

27.9.2008 21:36

RE: proc?

Kropáč kropac20 (zavináč) seznam (tečka) cz 78.?.?.?

Reakce na 171817

Alergie, to je vlastně nemoc, že?

171825

28.9.2008 0:01

RE: proc?

rataj 85.?.?.?

Reakce na 171817

Asi jste mě dost nepochopil, napsal jsem to trochu ironicky s ohledem na to, že třeba na některé rad. stanici není slyšet českou písničku, každý krám má anglický nápis a pod.. Je mi jasné, že když anglicky hovoří, nebo se domluví přes 1/2 světa, je velmi důležité a to zejména pro mladé lidi tento jazyk ovládnout, alespoň v rozsahu pro možnost běžné konversace. A na tom, jestli se mi osobně zdá, že je to jazyk obtížný, nebo pro mně není dost libozvučný, přece vůbec nezáleží, taky mně spousta známých tvrdí, že je mnohem lehčí než němčina, která mi na gymplu docela šla. Přesto se mi, a myslím docela obstojně, daří překlad anglických textů pro osobní zájem, s pomocí programu pro automatický překlad, upřesněného překladu jednotlivých vět a vyhledání nejvhodnějšího významu ze slovníku pro jednotlivá slova, jejichž automatický překlad nedává smysl a s určitou minimální znalostí gramatiky. Takže se sám stále učím. Ale to,co jste napsal o průměrném Holanďanovi,... se mi skutečně nezdá, že by byli tolikrát chytřejší, to zase vy hrubě přeháníte.Je pravda, že třeba Němci, Angličani, atd mají podstatně bohatší a úplnější odbornou literaturu a určitě i propracovanější výukové audiovizuální programy, což je dáno možností a hlavně ochotou státu vynakládat na vzdělání potřebné prostředky. Proto je nutné jazyky znát a vědomosti čerpat z těchto zdrojů, pokud jsou dostupné.

171837

28.9.2008 10:27

RE: proc?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Reakce na 171837

To nebylo napsáno ironicky, to byl primitivní výkřik, že se učíme anglicky, abychom mohli být přátelé s USA.

Angličtina je mnohem lehčí, než němčina, ale musíte se ji začít učit včas.

To o průměrném Holanďanovi není vůbec nadsazené, to mohu porovnat z praxe. Na dovolené (v anglicky mluvící zemi) Holanďané (jak starší manželé, tak jejich 13ti letý syn) naprosto plynně komunikovali anglicky (včetně pokročilejší gramatiky a slovní zásoby), dokonce i Rusáci ve středních letech se domluvili! Na jiné dovolené se zase typický čech na celnici rozčiloval, že anglicky neumí, že bude mluvit česky, když jsme přece v té evropské unii.

171869

28.9.2008 12:13

RE: proc?

rataj 85.?.?.?

Reakce na 171869

Někdo může znát třeba 50 jazyků, ale význam textu nebo mluvy (často poněkud skrytý) přesto nepochopí, prostě proto, že nechce, a že vyznává jen tu svou, kterou má za jedinou, pravdu. Podíval jsem se na všechny vaše příspěvky a je mi trochu jasné, co je vaše pravda. Vše, co neodpovídá vašemu přesvědčení, je podle vás žumpa, důchodci a jézeďáci jsou omezení a tedy blbí, a neměli by tedy hubu vůbec otevírat, český národ je sebranka nedouků, kteří si o sobě myslí, že jsou pupkem světa, Američani jsou jenom dobří, Rusi jsou většinou zákeřní, vyznavači islámu jsou vesměs teroristi a je dobré je všemožně nasírat třeba karikaturami proroka, a kdo s tím nesouhlasí, je komouš, socka, nácek a podplacený rusofil. Jinak dost zevšeobecňujete, na příkladu jedné rodiny Holanďanů si myslíte, že jsou 100* vzdělanější, než Češi. Nemyslíte, že je to tím, že měli, stejně jako Angličané po velmi dlouhou dobu nepřetržitý kontakt téměř s celým světem, na rozdíl od nás, kteří jsme byli v důsledku bývalého režimu od světa téměř odloučeni? A pokud hudrujete na kvalitu výuky cizích jazyků u nás, není to třeba tím, že ještě nebyl dostatek času k tomu, aby byl vychován dostatek skutečně kvalitních pedagogů pro nastalou masovou potřebu, a rovněž tím, že ti nejkvalifikovanější raději odejdou do jiného sektoru, kde jsou nesrovnatelně lépe placeni?

171878

30.9.2008 10:28

RE: proc?

mtk 80.?.?.?

Reakce na 171878

dvěstětřináctka je známá firma, s ním toho moc nevykomunikujete. [smích]

171996

28.9.2008 1:58

RE: proc?

Grovik 89.?.?.?

Reakce na 171817

Jsem absolutně alergický na omezené české duchodce a jézedďáky, kteří předpokládají, že česky se domluví všude, tak proč by se učili anglicky?!

A proc nekdo predpoklada ze se u nas domluvi nemecky, francouzky nebo Anglicky???

V anglii se snazim mluvit Anglicky tak proc by se oni nemeli snazit mluvit u nas cesky.
Jde o princip... hmm?

171838

28.9.2008 4:19

RE: proc?

Saša 74.?.?.?

Reakce na 171817

Na rozdíl od povýšeně „v/zdělaného“ pana 213, hrdí lidé a národy nelezou do prdele co nejdále, nepohrdají důchodci, neposmívají se neexistujícím jézedďákům, kteří za dávných časů za svůj nedobrovolný úděl nemohli a konec konců byli daleko vzdělanější a žili kulturněji než průměrný americký venkovan. Drtivá většina Američanů nezná a není schopna se naučit jiný jazyk než angličtinu a to často ještě mizernou, což je důvodem proč se angličtina stala jakýmsi mezinárodním esperantem. Když nejste pokládán za omezeného Američana a anglicky oslovíte Francouze nebo někoho ze španělsky mluvících zemí, zeptá se vás, proč nemluvíte francouzsky nebo španělsky. Když zjistí, že se mimo té angličtiny domluvíte jen lámanou němčinou a nějakým tím slovanským jazykem tak po dlouhé pauze soucitně spustí docela obstojnou angličtinou. Na rozloučenou vám ještě připomene, že alespoň pozdravit jste mohl v jazyku dané země.

171844

28.9.2008 7:46

RE: proc?

Mškap 85.?.?.?

Reakce na 171817

"Jsem absolutně alergický na omezené české duchodce a jézedďáky, kteří předpokládají, že česky se domluví všude, tak proč by se učili anglicky?! Zvracel bych, jak je u nás podprůměrná úroveň výuky na školách..."

No zvracet byste tak mohl nad tím co jste uvedl - citace - výše. Proč urážíte někoho, kdo napsal třeba dle mého velmi jemný a přesný příspěvek? Navíc si všiměte, že reagoval na Vaši nechutnou ataku opět s nadhledem...

Navíc připojím můj názor. Angličtinu nepokládám vůbec za řeč. Je to prostě podvod - jazyk, kde mají slova opravdu desítky často přímo protichůdných významů je iluze, není k domluvě. Nicméně je opravdu předurčen pro svou melodičnost k doprovodu hudby, protože ji nejméně ruší a je velmi jednoduchý - i mě Beatles udělali na She Love´s You, Yeh, Yeh, Yeh - jenže ona neloves me [smích]. Celá Amerika je jedna velká halucinace, Hollywood je matka zvrácenosti od A až po Zet a dnes angličtinu cpou do děcek často od první třídy, kde to jsme? Ano, určitá minimální znalost angličtiny je dnes nutná, abychom mohli zejména obsluhovat počítače [smích] , které si pokud to bude takto pokračovat už brzy ale vystačí bez nás. Zlatá čeština, která umožňuje barvitý, ale i přesný popis a přímo vybízí k přemýšlení, hloubání.

171855

28.9.2008 10:33

RE: proc?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Reakce na 171855

Ale v češtině mají slova taky velké množství významů, to má každý jazyk, daný význam se dá pochopit z kontextu, slovní hřičky jsou založeny i na tom, že se jedno slovo dá v daném kontextu vyložit více způsoby. Tvrdit, že angličtina je jednoduchá, to bych si opravdu netroufal - stačí si přečíst Tolkiena v angličtině (Hobit se ještě dá, Pán prstenů už je podstatně složitější).
Nebude vaše averze k angličtině způsobena tím, že ji moc neovládáte, o čemž svedčí vyjadřování třetí osoby jednotného čísla času přítomného prostého apostrofem se "s" i když správný tvar je připojené "s" přímo na sloveso (popřípadě "-es"[mrknutí jedním okem].
Angličtina je velmi hezký jazyk. Je melodický, což je vidět jasně u písniček, a má relativně jasnou logickou stavbu.
A učit se cizí jazyk už od první třídy? Nic proti tomu nemám, naopak, čím dříve, tím lépe, alespoň se mozek lépe uzpůsobí na učení se cizím jazykům.
Čeština není o moc výjimečná oproti ostatním jazykům.

171871

28.9.2008 13:55

RE: proc?

google 84.?.?.?

Reakce na 171871

suhlasim s vami, ze kazdy jazyk, s ktorym sme si dali namahu a naucili sme sa ho,
zneje nasmu uchu prijemnejsie. k svojim detom mame vzdy najmenej kriticky pristup.

napriek tomu, existuju jazyky (napr. madarcina), ktore som aj mal snahu sa naucit,
ale vsetko vo mne sa priecilo a jazyk som nikdy nezvladol.
pritom by ma v zivote nenapadlo tvrdit, ze madarcina je nejaka podradna rec.
len mi nerezonuje s mojim ja.

tak isto by to bolo zrejme, keby som sa mal v detstve zacat ucit zuvackovu emerictinu
a nie kontinentalnu anglictinu, ze by som to zrejme uz vtedy nechal.

inac jazyk je velmi zaujimavy fenomen,
kratko po mojej autonehode, ked som sa prebral z komy,
som dokazal rozpravat len jednym jazykom
a nebol to moj materinsky ani otcovsky.
bol to jazyk krajiny, kde sa nehoda stala.
aby nedoslo k nedorozumeniam, ten jazyk som ovladal aj predtym.
len som vtedy vsetky ine zabudol.

kazda rec, sa podla Chomskeho, riadi stejnou univerzalnou gramatikou,
takze sa neda rozpravat o kvalitativne lepsich a horsich reciach,
kazdy jazyk ma potencial (neznamena to automaticky, ze ho aj vyuziva)
ale v kazdom pripade ma kazdy jazyk, ktorym sa prave posluhujeme,
zpätnu väzbu na hovoriaceho.
to znamena, ze ovplyvnuje/zvadza jeho myslenie urcitym smerom.
a kazdy jazyk to robi inac.
z takeho uhlu pohladu, by sa o vynimocnosti urcitych jazykov hovorit dalo.

171883

28.9.2008 10:49

RE: proc?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Reakce na 171855

Protože dotyčný tvrdí, že Angličtina se u nás učí, abychom se mohli stát součástí USA a podobné nesmysly.

Angličtina je mnohem víc řeč, než čeština. Je efektivní, je lehká a dá se s ní domluvit všude.

Čím dřív se s výukou angličtiny začne, tím lépe! Čeština nám všem v budoucnu bude absolutně k ničemu, proto je potřeba se naučit plynně ovládat angličtinu, kterou se domluvíme na dovolených, na internetu, budou ji vyžadovat zaměstnavatelé, bude součástí maturit, mnohdy i příjmaček na vysoké školy atd.

171873

29.9.2008 13:59

RE: proc?

hc 194.?.?.?

Reakce na 171873

Angličtina je teď zřejmě na vrcholu a bude spíš ustupovat. Jako kdysi francoužština, němčina... Zatím je dobré umět anglicky, ale že by to byla univerzální řeč budoucnosti? O tom silně pochybuji.

171950

30.9.2008 10:35

RE: proc?

mtk 80.?.?.?

Reakce na 171873

>kterou se
>domluvíme na dovolených, na internetu, budou ji vyžadovat
>zaměstnavatelé, bude součástí maturit, mnohdy i příjmaček
>na vysoké školy atd.

Pane 213 s vypláchlým (nebo zaplaceným) mozkem, co to tady už podruhé melete o dovolené? Váš "lobinkg" za angličtinu kvůli dovolené je ukrutně směšný. Došel Vám snad střelný prach?

171997

30.9.2008 11:24

RE: proc?

google 84.?.?.?

Reakce na 171997

>Pane 213 s vypláchlým (nebo zaplaceným) mozkem

mtk, u 213-ky by ste sa ani s cakanom nedokopali k niecomu,
co by sa dalo vyplachnut alebo zaplatit.. [velký smích]

172000

28.9.2008 9:13

RE: proc?

Kevin 78.?.?.?

Reakce na 171817

>Jsem absolutně alergický na omezené české duchodce a jézedďáky, kteří předpokládají, že česky se domluví všude, tak proč by se učili anglicky?! Zvracel bych, jak je u nás podprůměrná úroveň výuky na školách, včetně těch, které by měly být považovány za výběrové!

Vidite, a ja jsem zas tezce alergicky na lidi, kteri ve sve snaze "byt svetovy" tady v nasi zemi Ceske nazvou svou firmu universal heating corporation namisto lidskeho topenarstvi Blazek a pak misto svarece hledaji senior welding engineera.

171861

27.9.2008 19:05

RE: proc?

kosk 77.?.?.?

Reakce na 171802

Ono to má ještě jeden důvod. Angličtina je rytmická z principu, tedy písničky v tomto jazyku znějí dobře většině populace. Taková němčina, nebo francouzština jsou na tom o poznání hůře, písničky jsou sice také hezké, ale nemají ten rytmus.

Stejné je to i z češtinou. Je tu spousta krásných písniček, ale je problém ty texty vytvořit aby měly rytmus. Je to pracnější. V angličtině to problém takový není, tam je to přirozené. Ale samozdřejmě v tom hraje velkou roli i komerce a další vlivy. [mrknutí jedním okem]

171812

28.9.2008 2:29

RE: proc?

sxgo 84.?.?.?

Reakce na 171812

Aj francúština sa dá, ale toto zrejme v rádiu nebude:
http://www.youtube.com/watch?v=F3G5s4IRqqg&fe...
http://www.youtube.com/watch?v=g7iKoDMq7E0&fea...

171840

27.9.2008 19:41

RE: proc?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Reakce na 171802

Co je to za hovadinu? Jedno léto letěla Karma (Chorvati), pak O-zone (Makedonci, kteří začali v Rumunsku), dále Tatu (Rusky), pak třeba Las Ketchup (Španělsko) a hlavně poslední dobou Tokyo Hotel (Němci)

171814

27.9.2008 20:11

RE: proc?

aristokrat aristokrat (tečka) tomas (zavináč) centrum (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 171814

já myslel že řeč je o hudbě nikoli o mrvě chlévské [velký smích]

171821

27.9.2008 19:51

se podívejte na čechy na chatech!

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Tam kritizujete Američany, že píší How R U a podobně, tak se podívejte někdy na české chaty!!!
o5, z5 - klasika
všude "w" místo "v" - co ti na to wadí?
"h" místo háčku - "Skvělá kámoshka"
úchylné zdrobněliny - "Achooojky"

A témata? Když to není "Posloucháš taky Tokyo hotel?" tak je to "S kolika klukama/holkama jsi spal/spala"

171818

27.9.2008 21:43

Nohavica kontra Big Brother - už je to tady znovu...

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 82.?.?.?

http://www.youtube.com/watch?v=cQbqAdGF_J0&fea...

171827

27.9.2008 23:08

Zase trochu jinak

Alexa 89.?.?.?

Opět téma, kde není těžké se z lokálního problému dobrat problémů globálních.
Podle mě je toto jedna z příležitostí jak tu lokální záležitost trochu ovlivnit.

Tapine, Už tu zaznělo, že sestra nemusí být schálně neobjektivní, jen do svého sdělení Vám dala trochu svých emocí, které výsledné sdělení učinily více negativním než je.
Přesto, pokud je situace skutečně taková, proč neříci sestře, aby si stála za svým a přinesla CD s hudbou, kterou má ráda(nikoliv nutně její nejoblíbenější - já také žádnou nejoblíbenější nemám)? Pokud ji má sestra ráda, ať se nebojí s tím jít ven. Podpořte ji v tom a nesršte jen oheň a síru. Jistě, záleží na tom, jak si s tím poradí dotyčná učitelka, ale myslím, že právě takové situace jsou často zásadní. Je to otázka jestli se sestra vydá po cestě zvaná Konformita, nebo po té druhé, zvaná ... třeba Autenticita. Sestra musí pochopit, že pokud bude dělat i nadále takové ústupky, bude pro ni jednou příliš těžké vykročit mimo proud, který se ji bude snažit strhnout zpět.

Moc dobře tomuhle rozumím. Sama tímhle trpím celý život. Společnost je někdy až příliš svazující, protože nechcete-li být tím, kdo jen stojí opodál, musíte se podřidit. Někdy to není problém, někdy je to doslova otázkou zříci se sama sebe. Za tohle však nemůže jen okolní společnost, v tomhle máme prsty i my sami a strach, který nám velí jít a bečet s ostatními. Nemusíme. Pokud půjdeme, přenecháváme zodpovědnost za sebe těm druhým. Té někdy abstraktní společnosti.

Tapine, sestra si musí uvědomit, že tohle je jeden z mnoha milníků v jejím životě a ona si pokaždé musí uvědomit jestli půjde svou cestou, nebo cestou těch druhých. Láteření nad konformitou školství tu nic nevyřešíme. Podpořit sestru v tom, aby se nebála být sebou(v tomhle případě vzít staré CD s hudbou, kterou má ráda a umět si to obhájit)je myslím to nejlepší možné v takový moment.

Mimochodem. Já nikdy neměla období idolů a plakátů na zdi. Občas nad tím přemýšlím a nevím proč. Ani nemám idoly v jiných oblastech. Mám pár oblíbených autorů knih, ale to je asi vše. Asi jsem sešla z té stezky Konformity dřív než bylo zdrávo.

171834

28.9.2008 11:52

Zmatekk

ousher 85.?.?.?

Je mi 21, asi jako většina v tomto věku, jsem idealista, jednoduše řečeno. Nicméně to neznamená, že nepoužívám rozum a intuici, čili vidím svět jaký je, ne jaký bych ho vidět chtěl. Nejen já, věřím že všichni lidé, kterým ještě konzum nerozleptal mozek vědí, že současná situace na Zemi se den ode dne mílovými kroky blíží k příslovečnému konci/začátku...
Možná, že nejsme schopni velké věci přímo ovlivnit, ale to na čem můžeme pracovat každý den je úroveň našich vědomostí o silách, které do velké míry určují osud naší společnosti. A vězte, to oni skutečně nechtějí (převzato z matrix2001). Ďábelská pseudouniformita, která v podstatě likviduje právo na vlastní názor, má na svědomí právě tu masu "ovčanů", ochotných souhlasit s věcmi, které se vymykají běžnému smýšlení Člověka. Nejenže to vidíme, slyšíme a dokonce i cítíme. Náš neo-otrokářský systém, nám bude do "Velkého Finále" tvrdit pravý opak. Jsem nejspíše ten idealista jednadvacetiletý, každopádně na současnou situaci mám Názor, který se jako pozitivní netváří, ale opak je pravdou. Na samotné řešení situace, i když je to zvláštní, je zatím příliš brzy .
Článek byl o hudbě, systému, uniformitě. Kdo ví, zda se já někdy potomků dočkám, ale s autorem, který neskrývá rozhořčení nad falešnou "hrou na život", nezbývá než souhlasit.
V našich myslích převládá zmatek a bezmoc, ten zmatek a bezmoc, který formuje náš svět. Není to přirozené, je to umělé a ten, kdo s námi začal hrát "hru na život" moc dobře ví, že skrz zmatek a paniku může přimět k poslušnosti veškerenstvo. Bude to konec? Věřím, že nikoliv, dojde pouze k uzavření kruhu, který má díky Bohu [smích] nekonečné množství podob. Každopádně je dost smutné, že Lidé, kteří se mají ze života radovat, víceméně zažívají pravý opak. Stagnaci nepovažuji za východisko, můžu zachránit sebe, sobecky to zní, ale více dělat nemůžu já ani ty. Nikdy by mě nenapadlo, že nejhezčí léta mého života, budou spojeny se s obavami nejen o mé blízké, o naši Planetu, o Život, v jeho původní, čisté formě. Poznat kořeny strachu, pochopit a přijmout ho, to je východisko. Nebát se a nebýt slepý, to je příslovečné záchrané lano, které si sami hodíme až přijde čas, protože nevědomost je nebezpečná, vědění ochraňuje.
Tento příspěvek může vypadat jako pesimistický, vězte, že naděje JE.Please, share the Truth, share the Wisdom.
Na závěr si vzpomeňte, že mi je 21...

171877

29.9.2008 8:55

.

cyp 195.?.?.?

Tak jsem dočetl příspěvky a taky si musím přisadit. Nechci nijak nadávat na jazyky, ale kdysi dávno jsem nesnášel francouzštinu. Angličtina mi nikdy nevadila. Teď se mi francouzština hodně líbí, ono někdy člověk přemýšlí nad jazykem v souvislosti s kulturou národa, což Francie má nepochybně hezčí a bohatší kulturu, než upjatá Anglie a tomu odpovídá i jazyk, Jazyk se totiž vyvíjí zároveň s kulturou a technickým vývojem. Naštěstí jsou technické výrazy většinou v angličtině a ostatní jazyky je přejímají v nezměněné formě. Angličtina je univerzální jazyk v dnešní době a jak víme, všechny univerzální věci spoléhají spíše na kvantitu, než na kvalitu. Proto je i angličtina jazyk, který klade důraz spíše na to, aby lidé mluvili a menší důraz je kladen na myšlení. Čeština je jazyk, který klade důraz především na kvalitu obsahu. Je pravda, že když pojedu do cizí země, naučím se alespoň základní fráze a pozdravy, je to slušnost. Když mě někdo na ulici zastaví a spustí na mě anglicky a ptá se mě na cestu, nebo na ubytování, tak ho česky pošlu s úsměvem do prdele, přestože mu rozumím, ale jsem v České republice a budu tady mluvit česky, až budu v Anglii, budu tam mluvit anglicky. Opravdu jde jenom o princip a o slušnost k národům, které jedeme navštívit.

171928

29.9.2008 9:15

RE: .

jean.laroux jean (tečka) laroux (zavináč) seznam (tečka) cz 217.?.?.?

Reakce na 171928

No nedovedu si představit cestovatele, který se bude učit jazyk každé země do které se chce podívat. To by pak platila úměra Čím víc zemí navštívím = Tolik jazyků znám. Blbost ne ? Prostě je angličtina světový jazyk a ví to i američané takže na Vás na Václaváku uplně v klidu spustí po svém. V tomhle problém nevidím. Problém vidím v tom, že z jazyka obecně se stává pomalu něco jako Orwelovský Newspeak. Jazyk je popisem a hodnocením údálostí, vyjádřením představ a pocitů a nástrojem k manipulaci jiných osob. Bohužel čím dál víc se skutečná podstata jevu vyjádřená pojmem zaměňuje za psychosomatické stereotypy spojené s primárním vnímáním pojmu. Výsledkem je, že existuje spousta slov s negativním či pozitivním nábojem, jež jsou podprahově vnuceny široké veřejnosti. Povrchní okamžité, "pocitové" chápání pojmu pak převyšuje nad vnímáním jeho skutečného obsahu. NEWSPEAK jako vyšitý. Jedinou cestou je neustále uvažovat nad každým slovem které s takovou oblibou vyslovujeme (svoboda, demokracie) a zejména uvažovat nad slovy, které se bojíme vyslovit protože mají v našem podvědomí negativní náboj. Pokud nepřemůžeme v sobě verbální servilitu a verbální strach staneme se manipulovaným stádem.

171931

29.9.2008 14:14

kto je vinny?

Zebia 195.?.?.?

Nemyslim si ze za to moze tak uplne skola. Ved predsa aj dotycna ma svoje oblubene cdcko ako pise autor, ale boji sa ho priniest do skoly. Skor by som malej vysvetlil, ze ma pravo na svoj nazor a moze pocuvat co chce a svoje cd si do skoly zoberie. K tomu ze ucitel jej da 5ku ak nedonesie nic sa radsej nevyjadrujem. Hovori sa ze ucitelom mozes byt len z lasky k povolaniu ale kazdy vieme ze to "uz" nieje pravda.

A co sa tyka debat o hubne, nepride mi na tom nic povrchne ako pise autor. Ak si pisete s niekym koho nepoznate tak je jasne ze hlada temata ktore su tzv. vseobecne. Zato ze VY ste na "vyssej" urovni. Riadte debatu Vasim smerom.

171951

10.11.2008 16:46

Psal se

norwi 62.?.?.?

Psal se rok 1985 a už tehdy byla zásadní myšlenka "Drž hubu a krok, jinak přes ni dostaneš." Potom se nedivte, že myšlenka pokračuje dál. Platí to však jak o nás dospělích tak ještě více o dětech, které jsou formovány mnoha směry až se jim z toho motá hlava. Viz. Tati kup mi tašku s oranžovou rybou tatínka Nema. Protože je to teď moderní.

175459

Příspěvků: 45

27.09. 06:29 Rene Bartosek  Neni to jednoduche jit svou cestou.
27.09. 08:17 Filla  RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.
27.09. 11:44 Michal Přikryl  RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.
27.09. 14:02 Rene Bartosek  RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.
27.09. 14:47 jansmith1984  RE: Neni to jednoduche jit svou cestou.
27.09. 09:47 Jan K  Trochu se mi to nezdá.
27.09. 10:52 Dolfa  RE: Trochu se mi to nezdá.
30.09. 09:31 detergent  RE: Trochu se mi to nezdá.
27.09. 11:19 Michal Přikryl  Sice se mi vaše rozhořčení líbí, ale...
30.09. 10:16 mtk  RE: Sice se mi vaše rozhořčení líbí, ale...
27.09. 11:25 Michal Přikryl  Ještě k chatu
27.09. 13:07 mt-svk  Na stránke hfboards
27.09. 13:39 Mrkva  To znám až moc dobře
27.09. 13:39 sxgo  ZnouzeCNost
27.09. 14:41 pastinak  To cele se da popsat jednim slovem.....
27.09. 17:04 no sé  proc?
27.09. 18:38 rataj  RE: proc?
27.09. 19:48  RE: proc?
27.09. 21:36 Kropáč  RE: proc?
28.09. 00:01 rataj  RE: proc?
28.09. 10:27  RE: proc?
28.09. 12:13 rataj  RE: proc?
30.09. 10:28 mtk  RE: proc?
28.09. 01:58 Grovik  RE: proc?
28.09. 04:19 Saša  RE: proc?
28.09. 07:46 Mškap  RE: proc?
28.09. 10:33 Jiří Koubek  RE: proc?
28.09. 13:55 google  RE: proc?
28.09. 10:49  RE: proc?
29.09. 13:59 hc  RE: proc?
30.09. 10:35 mtk  RE: proc?
30.09. 11:24 google  RE: proc?
28.09. 09:13 Kevin  RE: proc?
27.09. 19:05 kosk  RE: proc?
28.09. 02:29 sxgo  RE: proc?
27.09. 19:41  RE: proc?
27.09. 20:11 aristokrat  RE: proc?
27.09. 19:51  se podívejte na čechy na chatech!
27.09. 21:43  Nohavica kontra Big Brother - už je to tady znovu...
27.09. 23:08 Alexa  Zase trochu jinak
28.09. 11:52 ousher  Zmatekk
29.09. 08:55 cyp  .
29.09. 09:15 jean.laroux  RE: .
29.09. 14:14 Zebia  kto je vinny?
10.11. 16:46 norwi  Psal se

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Venezuela schválila rozmístění ruských raket na svém území!24.01.22 17:18 Venezuela 0

Proč chybí diskuze u článku, že běžkař dostal infarkt?24.01.22 10:06 Česká republika 2

Šéf Pfizeru obvinil „dezinformátory“ ze smrti milionů lidí!24.01.22 08:08 Neurčeno 1

Brusel: velké střety mezi policií a demonstranty!23.01.22 19:19 Belgie 0

Povinná štěnice v mobilu pro účastníky olympiády, která sleduje a cenzuruje23.01.22 17:33 Čína 1

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 3

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 2

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 9

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Měnové kurzy

USD
21,53 Kč
Euro
24,39 Kč
Libra
29,18 Kč
Kanadský dolar
17,14 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,56 Kč
100 japonských jenů
18,90 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,92 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 565,14 Kč
1 unce stříbra
520,85 Kč
Bitcoin
756 612,54 Kč

Poslední aktualizace: 24.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 877