Diskuze k článku

Saddámova tajná válka

Příspěvků 19

20.2.2008 10:28

Divna uvaha

android 78.?.?.?

Pokial tusim spravne, tak US(Izrael) nepotrebuje v Iraku "vyhrat", ale krajinu destabilizovat dlzkou pritomnosti v krajine (čelit další partyzánské válce, která se protáhne roky) a stvanim narodnostnych mensin proti sebe. Takto odvrati pozornost od rozkradania prirodneho bohatstva.

154796

20.2.2008 13:41

RE: Divna uvaha

jm 201.?.?.?

Reakce na 154796

samozrejme-orwell

154808

20.2.2008 16:09

RE: Divna uvaha

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 193.?.?.?

Reakce na 154808

Kde je co ukrást, tam může být nezávislost!

Significant Gold Deposits Discovered in Kosovo
http://tinyurl.com/yqd2hw
PS-pan Dyba by mohl oprášit opět svůj plán a vyhlásit nezávislé Kašperské Hory [pláč]

154822

20.2.2008 16:17

RE: Divna uvaha

karel4u 207.?.?.?

Reakce na 154796

Oni potrebuji vyhrat, samotna destabilisace bez pevne kolaborantske vlady by umoznila formaci nepredvidanych politickych tvaru, asi jako rtut z rozbiteho teplomeru, ktera by nakonec mohla kompletne pretvorit podobu Stredniho Vychodu a vytvorila navod jak se vymanit z pout intelektualniho kolonialismu.
Proto ta kampan na haneni Islamu. Neni to proto, ze Islam sam o sobe by spatny, ale proto, ze je postaven na diametralne odlisnych principech Zapadni doktriny materalismu.
Napriklad, snadnost ovlivneni mysleni v Cechach, ktera je vlastne zajistena snadnym pristupem k pujckam. Koupe na pujcku a zavedeni koupeneho jako vlastnictvi v ucetnich knihach teoreticky zvysi prosperitu o x procent. Ovsem opravdove majetnictvi by se melo chapat az po zaplaceni pujcky, coz by vytvorilo uplne jiny obraz o prosperite. To jen tak na okraj.

154818

20.2.2008 18:59

RE: Divna uvaha

osg 88.?.?.?

Reakce na 154818

To, co jste napsal o účetních knihách je totální blbost - berte v úvahu že účetnictví zná nejen aktiva, ale i pasiva.

Faktem ovšem je, že dostupnost půjček je jedním z důležitějších faktorů na ovlivňování myšlení. Připomínám, že pro stát je nejlepší hodně zadlužený člověk, který když bude dost makat je schopen dluhy splatit (a udělat si nové samozřejmě) a je dostatečně zaměstnán, že nemá čas na to "někde šťourat", bude jen makat a makat, platit daně a na nic jiného nemá čas. Pokud si to neohlídáte, tak vám stát sebere přes polovinu toho, co vyděláte.

154832

20.2.2008 19:47

RE: Divna uvaha

karel4u 207.?.?.?

Reakce na 154832

Mate pravdu, nemyslel jsem opravdove ucetni knihy podniku, ale politiku propagandy, kde se vydava napriklad koupe domu a ostatnich veci na dluh jako vlastnictvi a s tim si imaginarne zvysuje uroven ekonomie.
Jako v US, kde diky subprime pujckam mnoho lidi zakoupilo domy ktere, jak se ukazuje si nemohli dovolit, ale v dobe pred dvemi lety to vlada US vydavala jako triumf ekonomiky a rikala: pohledte, kolik lidi si muze dovolit Americky sen vlastnictvi domu. A ted se to vsechno rozsypalo a prisla hluboka krise.
Chtel jsem hlavne poukazat na snizovani zivotni urovne a rust derivatives v bankovnictvi jako maskovaci faktor tohoto. Ta posledni veta je pro vas.

154841

20.2.2008 12:01

Tet

Wilonix 212.?.?.?

operaci tet rozhodně nejde popsat jako taktickou prohru. Operace tet byla plánována po smrti Hočimina komunistickým velením NVA a samotný generál Giap s ní nesouhlasil (nedostatek lidských zdrojů a nesplnitelnost požadavků). Samotná operace byla naplánována pro jednotky Vietcong a tajným cílem bylo nechat zlikvidovat Vietkong v jehož řadách byla převaha nekomunistů (po smrti Hočimina se začali v organizaci složené převážně z nacionalistů projevovat rozdílné názory na situaci - Hočimin měl tu vlastnost že dokázal spojit nacionalisty v jeden celek jenže samo komunistické vedení tyto vlastnosti nemělo) a udeřit přitom nepřítele v místech které byly pro něj citlivé (což byl cíl oficiální). Wiki bych nechal protentokrát stranou. Později proběhli další dvě pod taktovkou vojsk NVA s většími úspěchy. Pravdou ovšem je že rozsahem byla tet tou největší a je tudíž nejznámější.

154803

20.2.2008 23:20

RE: Tet

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 154803

A také židovská média v 60.letech měla zájem srazit americkou (WASP) sebedůvěru prohrou, a proto ofenzívu Tet naprosto dezinterpretovala (Židé byli jako jediné etnikum proti válce, která byla jinak podporována hlavně mladými bělochy až do oznámení o plánovaném odchodu právě r.1968). Dnes je situace právě opačná, a tak Američané v Iráku budou moci být klidně dalších 100 let.

154852

23.2.2008 20:42

RE: Tet

wilonix 213.?.?.?

Reakce na 154852

Mediální stránka věci je věc druhá. Výhodné bylo (především pro vojenskoprůmyslový komplex) vytrvat co nejdéle a nevyhrávat při tom. Kdesi jsem četl že snad sovětské firmy dostavali finance od amerických (židovských) bankéřů na výrobu vojenského materiálu pro NVA ale co je na tom pravdy si říct netroufnu. Jak jistě víte peníze neznaj ideologickou stránku věci.

155068

20.2.2008 12:58

Nic noveho.

TS 85.?.?.?

Tohle neni zadna nova strategie.

154805

20.2.2008 13:11

Spíše chaos a nadutost US army, než Saddámova tajná válka.

spravedlivý 88.?.?.?

Britové měli značné výhrady k poválečnému chování US army na území Iráku, protože mají zkušenosti, jak udržovat kolonie
v klidu.US army byla "vítěz", ale co se má dělat po vojenském
obsazení území již generálové nebyli schopni naplánovat.
Když by rychle došlo ke stabilizaci infrastruktury a obnovení
normálnější funkce společnosti,nebyl by tak velký důvod k revoltám všeho druhu,k masové emigraci a rozvratu společnosti
v Iráku a jeho rozdělení do etnických oblastí.
Je zde také možná varianta záměrného zničení společnosti v Iráku,
poničení památek a uvrhnutí Iráku ve vývoji o několik desetiletí
zpátky. Ropa poteče do těch správných rukou a co se děje s lidmi
v Iráku, ropné barony nezajímá!

154807

20.2.2008 18:32

Zvítězit tak,

rickover 86.?.?.?

že po prohrané konvenční válce zvítězím v gerillové je hloupost, autor by si měl přečíst pár knížek o vojenství[smích]))

Guerillová válka je riskantní podnik, hraje tam roli mnoho faktorů, například podpora obyvatelstva - spekuluje-li autor s tím, že Kurdové, šiité a část sunni diktátora nenáviděla (což je mimochodem pravda, Hussajn měl a má více příznivců v Evropě než v Iráku) pak by si měl být vědom, že hovoří o více, jak 90% obyvatelstva Iráku. Dalším důležitým faktorem je odhodlání druhé strany nenechat se od guerilly porazit. A dalšími jsou terén, výcvik, výzbroj, finance, mediální a diplomatická podpora. A konečně zkušenosti z "guerillových" válek po WW2 ukazují, že většina z nich se neobešla ani bez pomoci pravidelných jednotek kamarádů - viz vietnamská válka, kde "partyzáni" existovali jen u komunistických propagandistů, ve skutečnosti všechny operace prováděla severovietnamská armáda a skutečná "guerilla" se omezila jen na zpravodajskou činnost. A zkušenost z druhé strany: rudé špíny z FARC a M19 se marně snaží dobýt Kolumbií a rudé špíny z NPA se marně snaží dobýt Filipíny v obojím případě trvá guerillová válka již páté desetiletí.

Pokud by Hussajn naplánoval guerillu měl by jistou jen podporu médií a tichou diplomatickou podporu ze strany Ruska, Iránu a EU, možná i finance a výzbroj a v Iránu navíc výcvik a týl.

Jenže na druhé straně se nedá vést úspěšná guerilla na území, kde mne 90% obyvatelstva nenávidí, které nemá příhodný terén, kde existuje odhodlání USA a legální irácké vlády nenechat se smést a kde z taktických důvodů armády kamarádů nepřekročí hranice.

Tohle určitě Hussajn věděl a žádnou guerillovou válku zcela určitě nenaplánoval, ať byl jaký byl velitelské schopnosti měl a žádný velitel si nenaplánuje ani prohrát válku ani vést válku u které je šance na úspěch minimální, nehledě na to, že žádný velitel, který chce opravdu vyhrát guerillu si nenaplánuje, že jeho "guerillos" budou utíkat před vojáky a vraždit děti ve školách a báby na trhu, jak předvádí alKajdá v Iráku, skutečný velitel by věděl, že tímto si jen nasírá obyvatelstvo proti sobě.

Na druhé straně je třeba podotknout, že bývalí členové strany BAAS v Iráku mají důvod ke vzpouře i bez Hussajnových instrukcí neb nová vláda je odstavila od moci a mají i možnost sem tam odpálit hřiště plné školních dětí neb nová vláda je nepozavírala - pokud by exBAAS seděli v internačních táborech, byl by v Iráku dávno klid.

154828

20.2.2008 19:14

RE: Zvítězit tak,

osg 88.?.?.?

Reakce na 154828

Je tu ale i druhá strana mince - předpokládejme, že diplomaticky už vyhrát nemohl, tak měl na výběr mezi konvenční válkou a gerilovou válkou, šance vyhrát konvenční válku byla HODNĚ blízká nule, tak proč nezkusit tu gerilu? Já být Hussajnem asi podstrčím USÁkům info, že vyrábím atomovku ať na mě zaútočí ve chvíli, kdy já chci (chvilku předtím než mě stihne sejmout vlastní dav), zkusím tu gerilu a naschvál nebudu na USÁky dělat žádné teroristické útoky (což je ve válce klasika) abych proti nim poštval co největší část světa. Obyvatelstvo si musí vybrat mezi dvěmi zly - mezi mnou a mezi USÁckou okupací - a to mi pár bodíků k dobru hodí.

154834

20.2.2008 19:35

RE: Zvítězit tak,

rickover 86.?.?.?

Reakce na 154834

"...naschvál nebudu na USÁky dělat žádné teroristické útoky (což je ve válce klasika) abych proti nim poštval co největší část světa..."

Z jakého důvodu by měl být svět (mimo levičáků) naštván na USA[smích]))

"... Obyvatelstvo si musí vybrat mezi dvěmi zly - mezi mnou a mezi USÁckou okupací..."

Ano, vyberou si, pokud se budu chovat k vlastním lidem jako Hussajn, zvolí raději Američany[smích]))

154840

20.2.2008 19:51

RE: Zvítězit tak,

Saša 74.?.?.?

Reakce na 154840

>"... Obyvatelstvo si musí vybrat mezi dvěmi zly - mezi mnou a
>mezi USÁckou okupací..."

>Ano, vyberou si, pokud se budu chovat k vlastním lidem jako
>Hussajn, zvolí raději Američany

Tak dobrý vtip jsem již dlouho nečetl![chechtot]

http://news.yahoo.com/s/ap/20080218/ap_on_re_mi_ea...

154844

21.2.2008 7:20

RE: Zvítězit tak,

Rene Bartosek 75.?.?.?

Reakce na 154828

Zrejme ctete vojenskou literaturu postarsiho data. Irak, Afganistan, Pakistan ani Musaraf neni pitomec, ktery by riskoval eskalaci situace ve Varizistanu nekam jinam. Problematicke bylo eliminovat guerily v latinske americe a dodnes pusobi nektere skupiny po desitku let, aniz by byly porazeny. Muslimske zeme jsou z hledisako pohledu gueril naprosti novy fenomen. Bojovnik, ktery se z jakychkoliv duvodu nedesi smrti a je ochoten na vlastnim tele dopravit bombu je zcela novy fenomen, obvzlast v masovem meritku.

Jestli velice rychle nedojde k navyseni poctu vojaku USA, aby mohli casteji rotovat sluzbu v Iraku, tak se jednotky rozlozi moralne velmi rychle zevnitr. Jedna vec je byt 50 let na Okinave a uplne jina je byt 50 let v Bagdadu nebo Afganistanu, kde i Soveti vydrzeli deset let. A to sovetsky vojak s vercajkem na auto opravi vrtulnik, sezere k tomu mistniho psa a napije se bez nejakych tabletek z kaluze. Material, ktery vydrzi opravdu hodne, coz se v tezkych prirodnich podminkach Afganistanu pocita dvakrat.

A nerespektovani relanych hracu, kteri drzi realnou moc typu BAAS nebo Talibanu? [velký smích] Britove maji ponekdu odlisne nazory na vec se svymi americkymi bratranci, naposledy byli dva diplomate z Afganistanu vyhosteni. Takovy satelitni telefon je jiste prima vec, ale proc ho Britove uci pouzivat Taliban? [vyplazený jazyk]

154887

20.2.2008 19:33

taktická prohra

pietroo 194.?.?.?

U taktické prohry mne napadl případ Srebrenice. Může to klidně být ten případ. Zcela neočekávaně se stáhnu a tím u nepřítele vyvolám takovou "radost", že ten se úplně přestane ovládat... a mediálně vyhraji já a pak mám důvod k skutečně vojenskému zásahu... Rusové v Maďarsku 1956 to možná udělali podobně. Můžeme o tom ale jen spekulovat:
(Wikipedie[smích] 6. července 1995, během války v Bosně na srebrenickou enklávu bosenských muslimů zaútočily srbské jednotky pod vedením Ratka Mladiče. Přibližně 15 000 obyvatel se rozhodlo pro útěk k Tuzle, ostatní se vydali k několik kilometrů vzdálenému Potočari, kde se chtěli uchýlit pod ochranu jednotek UNPROFOR, ovšem bez úspěchu. Během dvou dnů bylo město vyklizeno (!!) a začaly hromadné vraždy. Až 8373[1] mužů bylo povražděno, většinou zastřeleno. Mnoho žen bylo znásilněno, došlo i k vraždám žen a nezletilých dětí[2].Masakr ve Srebrenici je největší masovou vraždou v Evropě od konce druhé světové války, a po holocaustu první soudem označenou genocidou.[3]

154843

21.2.2008 0:30

RE: taktická prohra

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 154843

Srebrenica byla krapet nafouklá, i když jistě krutá záležitost (jak je v občanských válkách zvykem). Posloužila při zdůvodňování pozdější agrese proti Jugoslávii, která ale s ní neměla nic společného. Jen židovský copyright na podobné výstřelky asi zabránil, aby byla uzákoněna cifra 8 000 nevinných civilistů jako "Srebrenická lež" ( i když sazba by asi byla menší než za tu o 6 000 000).

154857

23.2.2008 0:02

RE: taktická prohra

vladuna 86.?.?.?

Reakce na 154857

"Tak to je teda sila!". Dekuji za odkaz.

155022

Příspěvků: 19

20.02. 10:28 android  Divna uvaha
20.02. 13:41 jm  RE: Divna uvaha
20.02. 16:09  RE: Divna uvaha
20.02. 16:17 karel4u  RE: Divna uvaha
20.02. 18:59 osg  RE: Divna uvaha
20.02. 19:47 karel4u  RE: Divna uvaha
20.02. 12:01 Wilonix  Tet
20.02. 23:20  RE: Tet
23.02. 20:42 wilonix  RE: Tet
20.02. 12:58 TS  Nic noveho.
20.02. 13:11 spravedlivý  Spíše chaos a nadutost US army, než Saddámova tajná válka.
20.02. 18:32 rickover  Zvítězit tak,
20.02. 19:14 osg  RE: Zvítězit tak,
20.02. 19:35 rickover  RE: Zvítězit tak,
20.02. 19:51 Saša  RE: Zvítězit tak,
21.02. 07:20 Rene Bartosek  RE: Zvítězit tak,
20.02. 19:33 pietroo  taktická prohra
21.02. 00:30  RE: taktická prohra
23.02. 00:02 vladuna  RE: taktická prohra

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

8

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc srpen přispělo 19 čtenářů částkou 2 971 korun, což je 8 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Premiér Scott Morrison: Lockdown je v NSW nezbytný, přibylo 199 případů05.08.21 00:17 Austrálie 1

Rezoluce Rady Evropy 2361 (2021)04.08.21 15:53 Česká republika 1

Bude ministerstvo konečné soudu prokazovat, zda tu máme epidemii?04.08.21 14:13 Česká republika 0

Přinesl nám pandemii VIR anebo LIDÉ a politici z ASPEN INSTITUTU?04.08.21 13:56 Neurčeno 0

Cvičení při Covid-1904.08.21 09:51 Neurčeno 1

Na Bruntálsku jsou ještě lidé normální a nenechali si vymýt mozek04.08.21 09:30 Česká republika 5

Sydney: Násilná vakcinace04.08.21 09:10 Austrálie 5

Připojte se k žalobám proti diskriminaci osob neočkovaných proti c-1904.08.21 07:24 Česká republika 0

Izrael zavádí karanténu pro příchozí cestující - ale i pro očkované!03.08.21 21:01 Izrael 1

Německo si došláplo na kritika covid teroru03.08.21 09:54 Německo 0

Na webech píšicích pravdu neinzerujeme, zní z firem po výzvě pražské rady02.08.21 22:37 Česká republika 2

Už i česká pošta se připojila k oslavě úchylnosti02.08.21 20:47 Česká republika 0

Prague Pride pro děti02.08.21 19:45 Česká republika 1

Von der Leyen: Nový milník Evropské vakcinační strategie02.08.21 19:13 Evropská unie 2

Evropská komise a Bill Gates oznámili své partnerství v oblasti Green Dealu02.08.21 18:12 Evropská unie 1

Petice VOLNÉHO bloku za obnovení školní výuky bez povinnosti roušek, testování a očkování02.08.21 16:13 Česká republika 0

Pozvánka na Letnou 28. srpna 2021 na akci „Zachraňme republiku“02.08.21 15:41 Česká republika 0

Vláda počítá s tím, že po očkování umřou děti02.08.21 15:31 Česká republika 1

Mimochodem věděli jste, že Rusové nesmějí na olympiádě prezentovat svou vlast?01.08.21 22:11 Rusko 2

Kdo chce bít psa Lukašenka, hůl si najde01.08.21 21:57 Belorusko 3

Měnové kurzy

USD
21,51 Kč
Euro
25,45 Kč
Libra
29,87 Kč
Kanadský dolar
17,16 Kč
Australský dolar
15,89 Kč
Švýcarský frank
23,70 Kč
100 japonských jenů
19,61 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,59 Kč
100 maď. forintů
7,18 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
29,38 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 948,45 Kč
1 unce stříbra
546,03 Kč
Bitcoin
847 915,33 Kč

Poslední aktualizace: 5.8.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 312