Diskuze k článku

Židé věrní Tóře brání prezidenta Cartera

Příspěvků 18

10.1.2008 9:44

Ortodoxní

Sid 78.?.?.?

Nevien, či by sa mal Carter vôbec vyjadrovať k tomuto problému. Sčasti aj jeho vinou je napríklad dnes v Iráne ten perverzný režim. Mal by byť ticho a užívať si penziu.

Čo sa týka ortodoxných židov, sú to povalači a bigotní extrémisti, ktorí Izraelskej spoločnosti dokopy nič neprinášajú. neviem, či by im to v nejakom inom štáte tolerovali.

150992

10.1.2008 18:25

vypada to, ze dnes neviete vobec nic.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 195.?.?.?

Reakce na 150992

Napriek tomu si vazim vasu odvahu vyslovit vlastny nazor, i ked lezi dost daleko od mojho, da sa povedat, ze moj nazor lezi (ak by sme mohli nazory znazornit v kartezskom suradnicovom systeme) v protilahlom kvadrante k Vasemu.

151039

11.1.2008 5:10

RE: Ortodoxní

truetorah 78.?.?.?

Reakce na 150992

Musí je tolerovat, neboť jsou to povětšině jediní starousedlíci. Co přinesl Izrael jim: permanentní válku, rozvrat a apartheid.

151080

11.1.2008 13:04

RE: Ortodoxní

Sid 78.?.?.?

Reakce na 151080

Myslím, že im priniesol skôr sociálne dávky- keďže väčšina z nich nepracuje, a výhody oslobodenia od brannej povinnosti.

151122

10.1.2008 17:26

Vernost k jake Tore?

Latinec 148.?.?.?

Jsou tito zide verni k psane Tore? Ci k te "ustni Tore" , tez zname coby Talmud? Talmud nabada zidy k tomu, ze pokud dojde ke konfliktu mezi psanou Torou a "ustni", tak ta "ustni" ma precedenci.
Pzn.: Byl to prave Kristus ktery napadl Farizeje ze nasledovanim Tradici Starsich (ustni verze pozdeji doplnene a sepsane v Talmud) udelali Zakony Mojzise (i.e., psana Tora) neplatnymi.
Vi nekdo, jestli tito zide zavrhuji Talmud a namisto toho jsou verni psanemu Zakonu, t.j. skutecne Tore? Ale kdyby tomu tak bylo, to by pak tito Zide verni Tore nebyli Zidy/zidy, a pokud ja vim, tak prave tento druh zidu (chazari) jsou temi nejhorlivejsimi Talmudisty ...

151029

10.1.2008 20:17

RE: Vernost k jake Tore?

pietroo 194.?.?.?

Reakce na 151029

Ne, tito Židé Talmud nezavrhují. Naopak se na něj odvolávají: např. na traktát Kesubos 111 (www.come-and-hear.com/kethuboth/kethuboth_111), kde se říká, že Židé mají dobře vycházet s ostatními národy, nemají být proti nim a nemají se vracet do Palestiny až do konce světa. Takových, kteří jej zavrhují žije na celém světě jen úplné minimum. Např. tzv. karaitští Židé. Rabíni jim nemohou přijít na jméno. I když je to vlastně již jen několik rodin, přesto je podle přehnaných reakcí považují za ohrožení své legitimity.
Pěkná stránka je: www.karaitskyjudaismus.estranky.cz/
Pokud vím, tak tyto Židy ani Hitler za Židy nepovažoval. (Žili na Krymu) [smích]

151044

10.1.2008 20:31

RE: Vernost k jake Tore?

Latinec 148.?.?.?

Reakce na 151044

>Ne, tito Židé Talmud nezavrhují. Naopak se na něj
>odvolávají: např. na traktát Kesubos 111
>(www.come-and-hear.com/kethuboth/kethuboth_111), kde se říká,
>že Židé mají dobře vycházet s ostatními národy, nemají
>být proti nim a nemají se vracet do Palestiny až do konce
>světa.

Stranka www.come-and-hear.com je skvela studijni reference pro zvedave gojimy schopne rozumet anglickemu textu, aby mohli primo nahlednout do tistenych stranek Talmudu, a seznamili se s tim, jak na ne coby nezidy zide pohlizi, a kdyz jim pak prilezitost umozni (viz SSSR po 1918, dnes Palestina), tak v praxi nakladaji.
Pietroo, verite ze tito tzv. "Tore verni" zide (chazari)jsou "Talmud vybercivi"? Tj., ze nasleduji pouze trakat Kesubos 111 a ty ostatni nechutnosti, nepravosti, oplzlosti, zlocinnosti, nabadani k cineni zla gojimum (tj. tem co nejsou zide, predevsim pak krestanum), etc., i.e. vse pro nezidy opresivni co Talmud obsahuje, odmitaji ?? Kdyby tomu tak bylo, jak by pak tito mohli byt nabozenskymi (lze-li toto vubec nazyvat "nabozenstvim"[mrknutí jedním okem] zidy ??

151047

11.1.2008 5:43

Mate to mozna trochu pomotane?

truetorah 78.?.?.?

Nejdulezitejsim pismem judaismu je Tora - Pentateuch. Tradice tedy Talmud je ustni, a nesmi byt zapsana, jinak se stane nepravdou. Existuje vice smeru zidovstvi lisicich se svou tradici. Nicmene Tora je svatym pismem povazovanym za dar bozi Mojzisovi. Kdo v to veri a uznava to je v nabozenskem smyslu zidem. Mojzis je v zidovskem smyslu nabozenstvi prorokem bozim a Pentateuch je mj. formou smlouvy s bohem - a kdo tedy neuznava jeho inspiraci a nejvyssi autoritu, nemel by byt v nabozenskem smyslu povazovan za zida. Existuji samozrejme lide, kteri se proklamuji za zidy, uzivaji ruznych farizejskzch spinu a za nejvyssi autoritu povazuji ruzne formy Talmudu, at uz psaneho nebo nepsaneho. Zda jsou pak zidy nebo nikoli nechavam na laskavem ctenari.

vice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentateuch
http://en.wikipedia.org/wiki/Sefer_Torah

151086

11.1.2008 10:09

RE: Mate to mozna trochu pomotane?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 151086

Myslím, že i křesťané věří, že Tora je svatým písmem a božím darem Mojžíšovi. Protože ale dále věří, že Ježíš je Kristovým vtělením a předpovězeným Mesiášem, nemohou být v náboženském smyslu židy, nemysíte? [mrknutí jedním okem]

151095

11.1.2008 13:14

RE: Mate to mozna trochu pomotane?

truetorah 78.?.?.?

Reakce na 151095

Kristus je titul který označuje bohem vyvoleného krále, těžko se vtělit do titulu. Křesťané by za nejvyšší autoritu měli považovat Ježíšovo učení - zapsané v Evangeliích - nikoli Tóru, jejíž zákonodárství Ježíš podstatně změnil a v částech odmítl, proto nemohou být v náboženském smyslu židy. [cool]

151123

11.1.2008 16:21

RE: Mate to mozna trochu pomotane?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 151123

V tom s Vámi naprosto souhlasím [smích] . Jen jsem upřesňoval tuto Vaši formulaci :

"Nicmene Tora je svatym pismem povazovanym za dar bozi Mojzisovi. Kdo v to veri a uznava to je v nabozenskem smyslu zidem."

Takže shrnuto: křesťané nejsou v náboženském smyslu židy i přesto, že považují Toru za dar boží ... atd.... Nejenom věda, ale i duch podléhá evoluci. IMHO duchovní evoluce vede přes židovství ke křesťanství a pak možná ještě dál... [smích]

151138

11.1.2008 18:40

RE: Mate to mozna trochu pomotane?

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 151138

tak tak, žádný judaismus ale poctivý mosismus!!![velký smích]
viz. následující článek kolující internetem

"Dr. Laura Schlesingerová je rozhlasovou moderátorkou v USA a posluchačům, kteří ji zatelefonují do její show, uděluje rady. Před nedávnem prohlásila, že se jako dbalá křesťanka nemůže za žádných okolností příznivě stavět k homosexualitě, protože ta je podle Třetí knihy Mojžíšovy (Leviticus 18,22)ohavností. Následující text je otevřený dopis jednoho občana Spojených států
dr. Schlesingerové, uveřejněný na Internetu.

Drahá paní doktorko!
Ze srdce Vám děkuji, že vynakládáte tolik obětavého úsilí, abyste lidem přiblížila Boží zákony. Lecčemus jsem se díky Vašemu vysílání naučil a o toto poznání se snažím podílet s co největším počtem lidí. Například, když se někdo pokouší obhajovat své homosexuální chování, připomenu mu prostě Třetí knihu Mojžíšovu (Leviticus 18,22),kde jasně stojí, že jde o ohavnost. A basta fidli. Jenže od Vás ještě potřebuji poradit ohledně několika
speciálních zákonů a způsobu, jak je dodržovat:

Za prvé: Když u oltáře obětuji býka jako zápalnou oběť, vím, že je to libá vůně pro Hospodina (Leviticus 1,9). Problémem jsou moji sousedé. Tvrdí, že je to nelibá vůně pro ně. Mám je odrovnat?

Za druhé: Rád bych prodal svou dceru do otroctví, jak to dovoluje Druhá kniha Mojžíšova (Exodus 21,7). Jakou přiměřenou cenu bych dnes podle Vašeho názoru měl za ni chtít?

Za třetí: Vím, že se nesmím dotknout žádné ženy, je-li ve stavu
menstruační nečistoty (Leviticus 15,19-24). Problém je v tom, jak se to o ni dovědět. Zkoušel jsem se ptát, ale většina žen reaguje na dotaz podrážděně.

Za čtvrté: Leviticus 24,44 ustanovuje, že mohu vlastnit otroky, muže i ženy, získám-li si je ze sousedních národů. Jeden přítel má za to, že se to vztahuje na Mexičany, ale na Kanaďany ne. Proč nesmím vlastnit Kanaďany?

Za páté: Mám souseda, který o sobotách vždycky pracuje. Exodus 35,2 jasně stanoví, že musí zemřít. Znamená to pro mě morální závazek, abych ho vlastnoručně usmrtil?

Za šesté: Jeden můj přítel si myslí, že i když pojídání všeho, co nemá ploutve a šupiny, jako mušlí a humrů (Leviticus 11,10) je prezentováno jako hodné opovržení, je to ohavnost menší než homosexualita. Mně se to ale tak nejeví. Můžete mi to nějak víc objasnit?

Za sedmé: Leviticus 21,20 praví, že se nesmím přiblížit k Hospodinovu oltáři, jsou-li mé oči stiženy nějakou nemocí. Přiznávám, že nosím brýle na čtení. Musí můj zrak být dokonalý, anebo se na tohle dá použít nějaká obezlička?

Za osmé: Většina mých mužských přátel si dává stříhat vlasy i přistřihovat
vousy, přestože to Leviticus 19,27 jednoznačně zakazuje. Jakou smrtí mají sejit?

151152

11.1.2008 18:18

pokr.

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 151138

pokr.

Za deváté: Podle Leviticu 11,6-8 vím, že dotknu-li se kůže mrtvého vepře,budu nečistý. Smím doufám hrát kopanou míčem z vepřovice, když si navléknu rukavice?

Za desáté: Strýc má statek. Proviňuje se proti Leviticu protože osívá totéž pole dvojím druhem semene. Navíc nosí jeho žena šaty utkané z dvojího druhu vláken (bavlna + polyester). On nadto často zlořečí rouhá se. Je opravdu zapotřebí té námahy se svoláním celé vesnice, abychom je ukamenovali (viz
Leviticus 24,10-16)? Nestačí, když je formou drobného rodinného obřadu upálíme, jako se to dělá s těmi, kdo se vyspí s tchyní (Leviticus 20,14)?

Vím, že jste se všemi těmito věcmi podrobně zabývala a tak jsem
pln důvěry,že nám budete moci být nápomocna. A ještě jednou mockrát děkujeme za to,jak nám připomínáte neměnné a věčné Boží slovo.

S obdivem Váš oddaný učedník a fanoušek

Jake"


[velký smích] [velký smích] [velký smích]

151153

12.1.2008 16:31

RE: pokr.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 151153

No a co mu doktorka odpověděla?

151222

13.1.2008 11:22

RE: pokr.

MedaBeda mcaellen (zavináč) seznam (tečka) cz 77.?.?.?

Reakce na 151222

zapátrám.

Originál vyšel v srpnu 2004 v New Internationalist, Issue 370
po názvem Let's get literal

http://www.newint.org/features/2004/08/01/literal/

Laura Schlessinger

http://en.wikipedia.org/wiki/Laura_Schlessinger

151274

12.1.2008 15:43

RE: Mate to mozna trochu pomotane?

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 78.?.?.?

Reakce na 151138

No a to katolíci si k tomu ještě přibrali deuterokanonické knihy. To je pak teprve mazec. No ale je pravda, že na to konto vypustili většinu evangelií. Už by se to fakt pletlo.

151217

11.1.2008 10:22

Není divu

pje 194.?.?.?

Kdykoli dojde na morální imperativ (zde obsažený v náboženském étosu), oddělí se manipulující od věřících. Pokud věřící věří v dobro svého náboženství, nemohou je šířit ohněm a mečem ani mlčet k těm, kteří tak činí. Carter nejen že neinstaloval ani nepodpořil Chomejního (jednoho z manipulujících), ale on přímo proti mocenskému pojetí islámu vystupoval. Pokud je ortodoxie založená na étosu a ne na písmu, je Talmud autentičtější, udrží-li si onen morální imperativ. Pokud je ale ortodoxie pouze klamem používaným k manipulaci, stává se Tóra tím, čím by jinak byl Talmud. Všechna tři současná světová náboženství přitom mají jeden společný kořen, jen ještě nevíme, zda jej můžeme pravdivě přiřadit časově a autorsky nejstarším známým civilizacím (Sumer, Egypt...). Militantní interpretace náboženství jsou pouze znakem jejich ovládnutí manipulujícími. U Židů je potíž s konjunkcí náboženských a národnostních atributů (novozákonní křesťané ani muslimové s tím problém nemají). Doufám, že to nevidím moc pokřiveně [smích]

151107

11.1.2008 18:44

RE: Není divu

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 90.?.?.?

Reakce na 151107

Mně se Váš pohled zdá OK [smích] .

Jen ten společný kořen bych nehledal pouze v historii, ale hlavně v duši, v lidském podvědomí... myslím, že je to něco jako psychická matrice, která se postupně "zhmotňuje" prostřednictvím různých civilizací, vždy formou poplatná aktuální době...

151156

Příspěvků: 18

10.01. 09:44 Sid  Ortodoxní
10.01. 18:25  vypada to, ze dnes neviete vobec nic.
11.01. 05:10 truetorah  RE: Ortodoxní
11.01. 13:04 Sid  RE: Ortodoxní
10.01. 17:26 Latinec  Vernost k jake Tore?
10.01. 20:17 pietroo  RE: Vernost k jake Tore?
10.01. 20:31 Latinec  RE: Vernost k jake Tore?
11.01. 05:43 truetorah  Mate to mozna trochu pomotane?
11.01. 10:09  RE: Mate to mozna trochu pomotane?
11.01. 13:14 truetorah  RE: Mate to mozna trochu pomotane?
11.01. 16:21  RE: Mate to mozna trochu pomotane?
11.01. 18:40 MedaBeda  RE: Mate to mozna trochu pomotane?
11.01. 18:18 MedaBeda  pokr.
12.01. 16:31  RE: pokr.
13.01. 11:22 MedaBeda  RE: pokr.
12.01. 15:43  RE: Mate to mozna trochu pomotane?
11.01. 10:22 pje  Není divu
11.01. 18:44  RE: Není divu

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

29

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 38 čtenářů částkou 10 202 korun, což je 29 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Klaus Schwab požaduje globální zdravotní průkaz založený na implantovatelném mikročipu10.05.21 19:57 Neurčeno 1

Oficiální apartheid v Česku vyhlášen!10.05.21 17:46 Česká republika 1

Školy s rouškami zaznamenaly o 37% více infekcí než školy bez roušek!10.05.21 07:54 Slovensko 0

Přestaňte se podílet na testování dětí, vzkazuje učitelka na gymnáziu svým kolegům08.05.21 22:03 Česká republika 2

Vrbětice 2014, po sérii explozí07.05.21 15:46 Česká republika 0

Arenberger07.05.21 13:25 Česká republika 1

Skutečná pandemie vypukne PO očkování06.05.21 16:56 Rakousko 4

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 3

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 4

Lehmann skončil ve vedení Herthy Berlín kvůli rasistickému vzkazu05.05.21 17:30 Německo 0

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!05.05.21 17:20 Francie 1

Další dobrá zpráva: CIA pro diversitu04.05.21 10:41 USA 1

Podvodné okrádání lidí televizí Barandov falešným teleshoppingem04.05.21 00:17 Česká republika 1

Prof. Žaloudík: Covidový bizár pokračuje. Není důležité jaká opatření se dělají, o medicínu tu nejde29.04.21 12:57 Česká republika 3

Zajímavá diplomová práce: Aktéři selhání integrovaného záchranného systému: muniční sklad ve Vrběticích27.04.21 23:03 Česká republika 0

Ruské společnosti se bojí dodávat ropu do Běloruska kvůli sankcím USA27.04.21 21:59 Rusko 1

Aliance národních sil nabízí záruku za tři obviněné bojující za Donbas26.04.21 23:02 Česká republika 1

Lubomír Volný 20.4. ve sněmovně k Vrběticím26.04.21 17:13 Česká republika 2

Největší smrtnost má vakcína od Pfizeru24.04.21 10:02 Neurčeno 15

Lidé už pochopili, že si z nich vláda dělá srandu a na náhubky kašlou23.04.21 19:40 Česká republika 6

Měnové kurzy

USD
21,09 Kč
Euro
25,60 Kč
Libra
29,78 Kč
Kanadský dolar
17,43 Kč
Australský dolar
16,52 Kč
Švýcarský frank
23,41 Kč
100 japonských jenů
19,37 Kč
Čínský juan
3,28 Kč
Polský zloty
5,61 Kč
100 maď. forintů
7,15 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,38 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 690,48 Kč
1 unce stříbra
576,13 Kč
Bitcoin
1 161 631,66 Kč

Poslední aktualizace: 11.5.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 478