Diskuze k článku

Co nás čeká u Windows XP

Příspěvků 16

30.9.2001 0:59

Vazeny pane Stwora.

Frantisek Krizik fkrizik (zavináč) seznam (tečka) cz 209.?.?.?

Vazeny pane Stwora.

Přečetl jsem si z Vašeho článku jen pasáž "Rozdíly mezi šestácti a dvaatřiceti bitovým jádrem op. systému", zbytek jsem vzdal. Je to totiž, s prominutím, neskutečná snůška nesmyslů a polopravd.Jestli OS může nebo nemůže adresovat paměť nad 640K nebo jestli dokáže nebo nedokáže "sdílet úlohy", nemá nic společného s tím jestli je OS 16ti nebo 32 bitový (nebo jestli processor podporuje 16ti či 32bitové instrukce). Problém adresování paměti nad 640K byl dán architekturou Intel procesoru (kde segmenty paměti jsou viditelné pouze jako 16K bloky) a neschopnost MS operačních systémů zabezpečit protected memory je dán pouze a pouze nekvalitní či nedomyšlenou architekturou MS operačních systémů.Rovněž schopnost OS zaručit procesům "protected virtual memory", o níž mluvíte ve druhém odstavci, nemá nic společného s tím jestli je OS (či processor) 16 nebo 32 anebo 64 bitový.Možná že jste si nevšiml, ale existuje mnoho a mnoho 16ti bitových, velice stabilních Operačních Systémů jimž adresování paměti nad 640K a "pre-emtive multitasking" (re: providing process with vitual, protected memory) na Intel 16ti bitových processorech nedělá již léta letoucí žádné potíže, jako např. Unix-based OSes. Za povšimnutí rovněž stojí fakt, že Motorola 68000 řada 16ti bitových procesorů nikdy neměla, na rozdíl od Intelu, žádný problém s adresováním paměti nad 640K - hádejte proč.Jediné co je v odstavci "Rozdíly mezi šestácti a dvaatřiceti bitovým jádrem op. systému" pravda je fakt, že 32bitový OS je rychlejší, z různých důvodů na jejichž uvedení zde není místo (32bit bus a tudíž 32bit instrukce, memory and file pointers big enough to adress more than 20G, etc).Závěrem: jestli jsou Vaše znalosti a chápání politických a společenských událostí stejně mělké a povrchní jako Vaše představy o tom jak pracují počítače, pak se nedivím že, co se týče událostí v USA, píšete tak arogantní, urážlivé a necitlivé články. Nevím jestli by Vám dlouhý pohled do zrcadla nějak pomohl, ale za pokus to snad stojí. Trocha humility by Vám jistě neuškodila - o troše vzdělání v oboru, v němž ze sebe děláte div ne profesora, ani nemluvě.

384

29.9.2001 21:40

Ulet

Dirigent 63.?.?.?

Tenhle clanek byl fakt trochu ulet ale jinak ctu Zvedavce rad, dekuji za nej a mysli, ze dela uzitecnou praci. Kazdy se nekdy utne.

385

30.9.2001 1:02

Panu Křižíkovi

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 24.?.?.?

Vážený pane
Nedělám si nárok na to, že všechno vím. Jsem rád, že jste mně upozornil na technické nedostatky v článku. Na svou obhajobu byl doplnil toto: Zvědavec není určen odborně vzdělané veřejnosti. Tzn., že při vysvětlování technických stránek problému hodně zjednodušuji, někdy na úkor přesnosti. Měl jsem na začátku poznamenat, že vše, co píšu, se týká procesorů Intel a že vycházím z jeho historického vývoje, nikoliv z teoretických možností. Máte totiž pravdu v tom, že vlastnost sdílení úloh nezávisí na tom, zda procesor je 16ti nebo 32bitový. Pouze v případě procesorů Intel rodiny 8088 tomu tak náhodou bylo.
Napíšu, co vím a budu rád, když mě doplníte nebo opravíte. K té adresaci: U Intel procesorů rodiny 8088 se adresa paměti ukládala do jednoho slova, tzn., max. adresa by byla 65535 (2^16-1, 64kB). Protože to samozřejmě nestačilo, přišli inženýři Intelu s metodou adresace pomocí segmentů, kdy výsledná adresa byla tvořena dvojicí registrů CS:IP. CS ukazoval číslo segmentu, jednotlivé segmenty byly od sebe posunuty o 16 bytů. Tzn. výsledná adresa příští instrukce byla CS*16+IP. Defacto Assembler 8088 měl ještě tři další segmentové registry: DS (Data Segment), SS (Stack Segment) a ES (Extra Segment). Touto metodou tedy bylo teoreticky možno adresovat max. 1MB paměti. Procesor 8086 měl 20 adresních linek, což odpovídá schopnosti adresovat 1MB paměti. Proč DOS dohlédl jen ke hranici 640kB nevím a budu rád, když mě v tomto místě doplníte.
V roce 85 přišel Intel spolu s Lotusem s metodou "Expanded memory", krátce EMS. Ovšem tato metoda vyžadovala hardwarový expanzní modul a softwarovou podporu ve formě driveru. Umožňovala adresovat až 8Mby paměti rozdělených do tzv. stránek (pages). Každá stránka o velikosti 16kBy. S verzi 3.2 padlo omezení velikosti stránek, verze 4.0 už umožnila až 32 Mby stránky.
S příchodem procesorů 80286 se objevila druhá metoda adresace stránek, pomocí tzv. extended memory. Procesory 80286 byly první, které dovolily adresaci paměti za hranici 1Mby pomocí přepnutí procesoru do tzv. Protected Mode (Ring 0). Schopnost přepnout do protected mode byla poprvé uvedena právě u 286. Intel u tohoto typu přidal 4 adresní linky, tedy 286 dokázala adresovat až 16MB paměti. Bohužel, protected mode neumožňovala jet programy v DOSu (real mode).
Teprve 80386 byla prvním procesorem umožňující plné přepnutí do protected mode a s tím přišlo i využití multitasking a preemptive multitasking a multithread. Takže si nemyslím, že problém hranice 640kB byl výsledkem neschopností MS operačních systémů zabezpečit protected memory, jak píšete Vy. Prostě ten procesor až do verze 80386 to neumožňoval.
Píšete, že existuje množství stabilních 16ti bitových OS, uvádíte jako příklad OSes. Zřejmě máte na mysli 16ti bitové systémy se schopností multitasking a multithread. Domnívám se, že žádný z těchto systému by nefungoval na 286 a níže. Dále se domnívám, že tyto systémy možná používají 16ti bitové instrukce v real mode, ale po přepnutí do protected mode, musí používat jinou instrukční sadu (32bitové instrukce). Opravte mě, jestliže tomu tak není.
Procesor Motorola 6800 neměl problémy Intelu prostě proto, že se jedná u úplně jinou architekturu.
Závěrem: Není mi zcela jasné jak souvisí technické nedostatky tohoto článku s tím, že "píšu necitlivě a arogantně o Americe". To, že USA na rozdíl od Vás neobdivuji, je přeci o něčem úplně jiném.
Jinak jsem rád, že jste měl odvaju se podepsat.

386

3.5.2002 11:57

RE: Panu Křižíkovi

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

Reakce na 386

Ale tvuj clanek je uplne na hovno !

1590

30.9.2001 22:24

qjeci

consultant 24.?.?.?

Tak zase zpet k tematu. Kdyz jsem poprve videl xp, velmi mi pripomnela linux mandrake (barvami i ikonami), rekl bych, ze microsoft zkopiroval co mohl.Mate-li starsi hardware - treba obycejnou sitovou kartu NE2000, nemate sanci rozchodit sit, protoze neni ovladac (pokud u karty nemuzete nastavit mod plug&pray).Velmi pekne je prepinani uzivatelu v professional verzi (pricemz puvodni nemusi ukoncovat programy), opet feature vypujcena z unixu.Chcete-li nastavovat prava souboru na ntfs partition, nejdrive musite nekde zapnout zobrazovani "security" tab, defaultne neni zapnuto.aktivacni kody jsou zamereny na domaci uzivatele, corporate verze aktivovat nemusi.Nechci nikoho k nicemu navadet, ale windows xp pro corporate edition se daji jiz delsi dobu najit v newsgroups.

387

1.10.2001 1:26

Ten rozdíl mezi 16 a 32 bitů je hodně mimo.

Miloslav Ponkrác miloslav (tečka) ponkrac (zavináč) interval (tečka) cz 193.?.?.?

Na ten rozdíl se nedá nereagovat, prostě to nejde neopravit.Napíšu to jednoduše, ve skutečnosti jsou uvnitř procesoru Intel více 16-ti bitových módů. MS-DOS používal reálný mód (nebo mód V86, který je od 386 výše a přepíná ho většinou extenderem paměti), který má přesně ty omezení, které píšete. Ale 16-ti bitové části Windows používají tzv. chráněný 16-ti bitový mód, který nemá prakticky žádné z omezení, o kterém píšete. Má prakticky většinu vlastností 32-bitového módu, jen prostě velikost segmentu je 64 KB. Ale bez omezení typu 640 KB, 16-ti bitový mód má ochranu paměti, apod..O tom, že píšete s prominutím voloviny se můžete snadno přesvědčit. I čistý MS-DOS si pomocí 16-ti bitového režimu dokáže u šikovnějších programů sáhnout po celé paměti, i kdyby měla mnoho MB. Jsou to programy, které se přepnou do chráněného 16-ti bitového módu, a nebo využijí služeb extenderů, které udělají totéž.Problém 16-ti bitového kódu je spíše v etice, prostě 32-bitový kód nepotřebuje segmentovat, to je asi všechno. Ale třeba 16-ti bitové programy jsou většinou kratší, a leckdy i někdy rychlejší, než 32-bitové programy, i když to překvapí různými propagačními hláškami o 32 bitech zmasírované hlavy, jakož i Vás. Toho využil MS třeba u Windows 95, když potřeboval, aby chodily i ve 4 MB paměti.Trochu jsem to zjednodušil, 32-bitů má leccos navíc oproti 16-ti bitům, ale nic z toho jste nezmínil. Pro jistotu napíšu, že jsem všemi deseti pro 32-bitů.

388

1.10.2001 2:21

RE: Ten rozdíl mezi 16 a 32 bitů je hodně mimo

Vladimír Stwora editor (zavináč) zvedavec (tečka) org 24.?.?.?

Děkuji. Tohle jsem nevěděl. Stále mě ještě ale zajímá, zda chráněný šestnáctibitový mód bylo možno použít u procesoru před 80286.

389

1.10.2001 13:45

Už to konečně vymažte

Miloslav Ponkrác miloslav (tečka) ponkrac (zavináč) interval (tečka) cz 193.?.?.?

Pane, už konečně vymažte tu volovinu o rozdílech. A nebo začnu mít dojem, že američtí občané prostě trvají na svém, ať je to pravda, nebo lež z nějakého falešného pocitu, že by to snížilo jejich sebevědomí.Co se týká procesorů[cool]086 - pouze reálný mód 16 bitů80286 - reálný a chráněný mód 16 bitů plus podpora všeho možného navíc jako třeba podpora multitaskingu, ochrany paměti, ochrana privilegovaných instrukcí procesoru80386 - přidán V86 mód 16 bitů, stránkování paměti, ladící funkce80486 - přidána vyrovnávací paměť, integrován koprocesor na čipuPoznámka: Už Windows 3.0 nepracuje na nižším procesoru, než 80286 a celý 16-ti bitový kód je tomu uzpůsoben. 16 bitů běhá pod Windows v chráněném režimu, a to, že je to méně stabilní není způsobeno ničím jiným, než nedotáhnutím to u MS do konce.Mimochodem, i 32-bitový kód stojí z hlediska implementace možností procesoru za starou bačkoru. Například MS se rozhodl u Windows nepoužít ochranu pomocí úrovně oprávnění a tak není těžké napsat například program, který shodí záměrně systém. Stačí na to pár instrukcí procesoru. Kdybych byl autor virů, tak by ze mně byly Windows nešťastné, protože Windowsy dovolují provádět privilegované instrukce, které jsou k dispozici pouze s nejvyšším oprávněním každému programu. A ono i na jiných místech to s ochranou Windows nejspíše nebude tak vynikající. Jedná se spíše o marketinkový tah. Prostě Windows jsou donuceny nějak ošetřit výjimky a porušení ochrany, které procesor prostě neodpustí a vynucuje si nějakou reakci, takže to MS nemohl ošudlat. Taková je pravda.Ale abych nekritizoval, některé věci Windows udělaly dobře, napčíklad obsluhu zásobníku u programů.

390

2.10.2001 13:53

Ještě k limitu 640 KB

Miloslav Ponkrác miloslav (tečka) ponkrac (zavináč) interval (tečka) cz 193.?.?.?

Mimochodem, víte, že omezení toho nejhoršího 16-ti bitového módu není 640 KB, ale zhruba 1087 KB? Platí to i v reálném módu na 8086.

391

3.10.2001 13:52

win xp

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 62.?.?.?

vase komentare jsou dobre, ale nic nemeni na skutecnosti, ze wxp na svem pc nechci [mrknutí jedním okem]

398

8.10.2001 21:33

Product Activation

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 129.?.?.?

Nase rodina s dvema detmi ma nekolik pocitacu a Product Activation je jako kdyby vydavatel mistnich novin pozadoval aby jsme si kazdy koupili jeho noviny zvlast. Microsoft's slogan "Freedom to Innovate" se zavedenim Product Activation dostal podobny vyznam jako slovo "freedom" v ustech pana Bushe.

425

10.10.2001 0:54

No prave testuju XP

Marek Marek_Blazicek (zavináč) Centrum (tečka) CZ 147.?.?.?

a je fakt, ze mi nejak moc pripomina jiste distribuce GNU Linuxe, a ten vzhled je navic dost ujetej, jedu v 1024x768 a v XP mi to nestaci, protoze titulek kazde aplikace je 2xvetsi nez u starich M$ Win$.Jo a ta aktivace take neni vsemocna, uz jsem videl cracky ktere obejdou PA .

431

11.11.2001 6:29

to jsou veci

Sekacka lucni cf582&torfree (tečka) net 206.?.?.?

Kdo je svolny, tak tomu poslu zdarma vyslouzily notebook s 386AMD a koprocessor. Nejen ze je schopen rejdit v real mode, ale i v protected. Samozrejme, lze na nem kompilovat a jet programy v Real i v Protected mode. Samozrejme, ze mam pristup k pameti nad 640k. Velmi malo lidi se snazi alespon myslet v duchu "Phar Lap" a jinych OS. Cela tahle vec je jen marketing. Cim rychlejsi jsou vsechny cipy, tim jsou madmutejsi nesmyslne pozadavky na hardware a sw.Schvalne, az bude processor pracovat s 5GHz clk signalem, vybec to nebude znamenat ze vse bude bezet rychleji z hlediska uzivatele. Na cteni posty a text Editor (90% lidi) to je trochu malo.Trapne zustava, za nas genius marketingu nema lepsi technickou erekci nez windows. Zacnete s jinymi OS, piste si programy sami. Srdecne zdravim pana Frantiska Krizika a Kolben-Danka. Jiste v Cechach pracuji na novem mainframe velikosti PC (jak ho vyrabi HP) a z toho plyne jejich frustrace. Odkud plyne jejich bezbrehy idealismus nevim. Staci shlednou filmy typu Pohled Spolecnosti Paralax a jine, pristi den to muze byt realita.

529

3.5.2002 11:54

Co nás čeká u Windows XP

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

hovno

1588

3.5.2002 11:55

Co nás čeká u Windows XP

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě 213.?.?.?

hovno tralala

1589

6.12.2004 22:35

Co nás čeká u Windows XP

trodas 82.?.?.?

Pouzivam Win2k a u toho zustanu (mam rozebrany pocal a pisu na masine s XP, to je fakt - ale jen z donuceni).
Sveho casu jsem sepsal par duvodu, proc nemam XPcka rad tadyhle:
http://trodas.wz.cz/index.php?act=ST&f=14&t=153
...v clanku je mnoho zjednoduseni, ale v zasade ma recht.

K certu s XPcky.

BTW, po instalaci WinMedial player 9 to kamaradovi prestalo prehravat DivX filmy. Zlaty zdarma a malinky BSplayer... [oči v sloup]

Smrt M$!

30241

Příspěvků: 16

30.09. 00:59 Frantisek Krizik  Vazeny pane Stwora.
29.09. 21:40 Dirigent  Ulet
30.09. 01:02 Vladimír Stwora  Panu Křižíkovi
03.05. 11:57  RE: Panu Křižíkovi
30.09. 22:24 consultant  qjeci
01.10. 01:26 Miloslav Ponkrác  Ten rozdíl mezi 16 a 32 bitů je hodně mimo.
01.10. 02:21 Vladimír Stwora  RE: Ten rozdíl mezi 16 a 32 bitů je hodně mimo
01.10. 13:45 Miloslav Ponkrác  Už to konečně vymažte
02.10. 13:53 Miloslav Ponkrác  Ještě k limitu 640 KB
03.10. 13:52  win xp
08.10. 21:33  Product Activation
10.10. 00:54 Marek  No prave testuju XP
11.11. 06:29 Sekacka lucni   to jsou veci
03.05. 11:54  Co nás čeká u Windows XP
03.05. 11:55  Co nás čeká u Windows XP
06.12. 22:35 trodas  Co nás čeká u Windows XP

Vybrat pouze nové | Odznačit

Káva pro Zvědavce

37

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 58 čtenářů částkou 13 108 korun, což je 37 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

V zemi s největší mírou proočkovanost vypukla nová epidemie koronaviru14.05.21 19:40 Seychelles 4

Tisíce Čechů hlásí zdravotní problémy po očkování, 65 úmrtí a jede se dál13.05.21 20:49 Česká republika 9

Otevřený dopis lékařů VLÁDĚ A PARLAMENTU ČR. Rozhodujme pro SVOBODU! (20. 3. 2021)13.05.21 18:36 Česká republika 1

Chcete se zařadit mezi inteligenty a zvýšit si socioekonomický status ? Nechejte se očkovat 13.05.21 10:59 Česká republika 15

Nový otvorený list - tentoraz aktívnych francúzskych vojakov11.05.21 09:10 Francie 0

Klaus Schwab požaduje globální zdravotní průkaz založený na implantovatelném mikročipu10.05.21 19:57 Neurčeno 1

Oficiální apartheid v Česku vyhlášen!10.05.21 17:46 Česká republika 3

Školy s rouškami zaznamenaly o 37% více infekcí než školy bez roušek!10.05.21 07:54 Slovensko 0

Přestaňte se podílet na testování dětí, vzkazuje učitelka na gymnáziu svým kolegům08.05.21 22:03 Česká republika 2

Vrbětice 2014, po sérii explozí07.05.21 15:46 Česká republika 0

Arenberger07.05.21 13:25 Česká republika 1

Skutečná pandemie vypukne PO očkování06.05.21 16:56 Rakousko 4

Pozvánka na 9.květen05.05.21 23:13 Česká republika 3

Nemyslete si, že základním nezdaněným příjmem od Pirátů něco dostanete05.05.21 19:59 Česká republika 4

Lehmann skončil ve vedení Herthy Berlín kvůli rasistickému vzkazu05.05.21 17:30 Německo 0

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!05.05.21 17:20 Francie 1

Další dobrá zpráva: CIA pro diversitu04.05.21 10:41 USA 1

Podvodné okrádání lidí televizí Barandov falešným teleshoppingem04.05.21 00:17 Česká republika 1

Prof. Žaloudík: Covidový bizár pokračuje. Není důležité jaká opatření se dělají, o medicínu tu nejde29.04.21 12:57 Česká republika 3

Zajímavá diplomová práce: Aktéři selhání integrovaného záchranného systému: muniční sklad ve Vrběticích27.04.21 23:03 Česká republika 0

Měnové kurzy

USD
20,96 Kč
Euro
25,46 Kč
Libra
29,56 Kč
Kanadský dolar
17,31 Kč
Australský dolar
16,30 Kč
Švýcarský frank
23,25 Kč
100 japonských jenů
19,17 Kč
Čínský juan
3,26 Kč
Polský zloty
5,62 Kč
100 maď. forintů
7,17 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,33 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 655,52 Kč
1 unce stříbra
574,88 Kč
Bitcoin
1 041 782,15 Kč

Poslední aktualizace: 15.5.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 7 014