Starbucks na hanbě

Marian Kechlibar

23.4.2018 Komentáře Témata: Politická korektnost, Rasismus 1483 slov

Řetězec zavře 29. května 2018 všech 8000 kaváren v USA, aby podrobil svoje zaměstnance „školení proti rasové předpojatosti“ (racial bias training).

Starbucks se staly terčem intenzivní kampaně aktivistů z hnutí Black Lives Matter (BLM) po incidentu, který se odehrál 12. dubna v jedné z filadelfských poboček. Co se stalo?

Do kavárny přišli dva muži, nic si neobjednali a požádali o přístup na WC, které je chráněné kódem. Obsluha je odmítla s tím, že záchody jsou určeny jen pro zákazníky. Pánové zasedli, opět si nic neobjednali a řekli, že neodejdou dříve, než dorazí jejich kamarád.

Jelikož zdržovat se v soukromých prostorách bez souhlasu majitele či nájemce je přečin (trespassing, v USA braný poměrně vážně), byla zavolána policie, aby je vyvedla. Policisté nejprve pány třikrát požádali o odchod, a když to nezabralo, zatkli je. Dotyční byli odvezeni na místní policejní okrsek. Poté, co Starbucks prohlásil, že je nemíní žalovat, byli bez dalšího propuštěni.

Celkem banální záležitost, že? Skoro každý pracovník restauračního sektoru má zkušenost s někým, kdo si spletl jeho podnik s bezplatnou veřejnou toaletou nebo čekárnou, když venku leje; ostatně právě proto na těch záchodových dveřích ty kódy jsou. Jenže pánové byli černí a tak se z jejich odvozu policií stala rasová kauza. Organizace Black Lives Matter, jež se specializuje na veřejné protesty v agresivním duchu, zmobilizovala svoje příznivce a Starbucks se ocitly na pranýři.

Update 18. 4. 2018, 14.25

Dvě dodatečné informace k incidentu. Na jednu mě upozornili čtenáři, druhou jsem našel sám.

Za prvé. Událost se dostala na světlo světa skrze virální video z průběhu zatýkání, které na Twitteru zveřejnila jedna zákaznice (Melissa DePino).

K tomuto videu existuje anonymní svědecká výpověď, podle které nebylo s černými zákazníky zacházeno rovně. Pět minut předtím měla od obsluhy dostat kód k záchodu běloška, aniž by si něco koupila. Anonymní zdroj výpovědi v článku je autorka videa, „Lauren, která nechtěla uvést své příjmení“.

O pár dní později vyšel jiný článek na stránkách CNN, kde Melissa DePino, jež video sdílela na Twitteru, vysvětluje svoje pohnutky. Není zcela jasné, zda „Lauren“ je ta samá osoba jako Melissa DePino, nebo zda později zmíněná jen nasdílela video, které pořídila „Lauren“, chtějící zůstat v anonymitě; kdybych měl odhadovat dle pečlivého užití slova „posted“, spíše to druhé.

V podepsaném článku na CNN se však o bělošce, která dostala kód k WC jen tak, nic nepíše. Zatím tuto informaci tedy beru jako výpověď jedné osoby bez příjmení, čili i na nenáročné standardy Internetu poměrně lehkou váhu.

Za druhé. Šéf filadelfské policie Richard Ross Jr. vystoupil na Facebooku na obranu svých podřízených, kteří zákrok provedli. „Moji muži neudělali vůbec nic špatného.“ Říká, že si vzpomíná na několik let starý případ, kdy jeden z jeho podřízených, seržant v uniformě, chtěl také ve Starbucks na WC a obsluha jej vykázala.

Richard Ross Jr. je sám černý a podle vlastních slov má s rasovou diskriminací celoživotní bohaté zkušenosti.

[Tahle poně...]
Tahle poněkud rozmazaná fotka dobře vystihuje charakter aktuálních událostí: aktivista BLM Asa Khalif požaduje – s megafonem v ruce – propuštění manažera pobočky. Chudák barista.
[A druhá fo...]
A druhá fotografie. Regionální viceprezidentka Starbucks Camille Hynes „hovoří“ s tímtéž Asou Khalifem. Na mne to působí spíše jako zoufalé, ponížené prosby. Ta dynamika dominance a podrobení je zachycena dokonale.

Zajímavé na celé situaci je, že Starbucks nejsou žádný ultrapravicový podnik. Naopak, v politických záležitostech se obvykle přidávají na progresivní, politicky korektní stranu. Například jejich evropská větev ohlásila v létě 2017, tedy už dávno poté, co iluze o povaze migrační vlny vyprchaly, že po celé Evropě zaměstná 2500 uprchlíků.

Dva roky předtím pak americká pobočka uvedla do svých provozoven „Race Relation Quiz“ (kvíz rasových vztahů): při popíjení kávy jste se sám mohl otestovat, zda máte mezi přáteli na Facebooku naplněny ty správné kvóty apod. Vypadalo to takto:

[...]

Ačkoliv tedy Starbucks dodržuje levicově-progresivní stranickou linii tak věrně, že už se to nedá ani parodovat, stal se po této události okamžitě terčem aktivistické šikany. Zde je například k vidění,  jak členové BLM obsadili filadelfskou pobočku a skandují „káva ze Starbucks je protičernošská“ (Starbucks coffee is anti-black). Ředitel (CEO) společnosti se už dvakrát omluvil, jednou písemně, podruhé dokonce odcestoval do Filadelfie, aby se omluvil oběma vyvedeným per persona. 

Zatím to k uklidnění protestujících nestačilo, proto byl vyhlášen „den korporátní převýchovy“. Domnívám se ale, že nepokoje neutichnou dříve, než pár lidí přijde o práci a BLM si vyslouží nějaké to bolestné v řádech statisíců dolarů.

Tím, že se levicově-progresivní hnutí zaměřilo právě na Starbucks, ilustruje starý princip. Na ideologické ultralevici panují kanibalské poměry  – rádi se „žerou mezi sebou“, a to kvůli relativně malým záležitostem. (Musíme přitom ovšem vzít v úvahu, že s dostatečně černobílým viděním světa nic jako „malá záležitost“ neexistuje. Všechno je mega-problém, kvůli kterému padají nebesa, pokud se nebude řešit teď a radikálně).

Hnutí Black Lives Matter proslulo například tím, že v demokratických primárkách opakovaně narušovalo kampaň Bernieho Sanderse, levicového senátora z Vermontu. Měl totiž tu drzost říci, cituji „black lives matter, white lives matter, Hispanic lives matter„, a ta poslední dvě tvrzení aktivisty z BLM notně rozzuřila. Od té chvíle se Sandersovi snažili znepříjemnit život, což bylo paradoxní, protože ze všech kandidátů velkých stran, kteří měli v minulé volební kampani šanci na nominaci, byl Sanders jejich politickým pozicím nejblíže. 

Podobně třeba v Německu: tübingenský starosta Boris Palmer, člen strany Zelených, je terčem systematické nenávistné kampaně na sociálních sítích, ba i na ulicích (graffiti), protože se od zelené ortodoxie odlišuje v jednom důležitém bodě: migrační problémy vidí realisticky až kriticky a nedrží se posvátné mantry „diverzita je obohacení“. Palmer je přitom jako starosta ve městě Tübingen velmi oblíben, poslední místní volby v říjnu 2014 vyhrál s drtivou převahou 61,7 % hlasů. O to hůře asi ideologicky zaměření jedinci snášejí, že veřejně říká něco jiného, než by měl.

(Jedna ze zakladatelek a ikon německého feminismu, 75-letá Alice Schwarzer, na tom není o nic lépe: kvůli své kritice islámu je rovněž cílem útoků z progresivních kruhů.)

Tradice je v tomto směru dlouhá. Vezmu-li její viditelný extrém, tak už za Stalina se koncentráky plnily nejen „buržousty“, ale i „titoisty“ a „trockisty“. Nejeden obyvatel „souostroví gulag“ byl ve svém předešlém životě věrným soudruhem, až do okamžiku, kdy za ním přišli do práce dva pánové s průkazkou. Stranické čistky v Československu vyvrcholily monstrprocesem proti Rudolfovi Slánskému a jeho kolegům, včetně ministra zahraničí Clementise; oba skončili na šibenici, ač předtím byli dobrými kamarády Klementa Gottwalda. Úchylkář, tedy někdo, kdo se v něčem odchýlil od stranické linie, byl snad ještě pod úrovní fašisty, protože ve fanatickém černobílém vidění světa existují pouze dva póly. Jeden se jmenuje „absolutní poslušnost a souhlas ve 100 % bodů“, druhý pak „hnusný zrádce“.

Je zajímavé, že tenhle jev bývá na pravici vzácný, a to včetně tvrdé pravice. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se třeba na akci Geerta Wilderse dostavila stovka skinheadů a křičeli po něm megafonem, že je špatný nacionalista, protože má babičku Indonésanku (); nebo že by stoupenci Generace identity obsadili kanceláře Marine Le Pen a odmítali se hnout, dokud nepřijme jejich (o něco radikálnější) linii vůči islámu. To se prostě neděje. Chování tvrdé levice v tomhle směru připomíná náboženské sekty.

Asi ještě bude chvíli hůře, než bude lépe. Pro aktivisty z BLM musí být skutečnost, že se před nimi miliardová megakorporace okamžitě „složila“ a škemrá o veřejné odpuštění, něčím jako nukleárním orgasmem: takový absolutní, opojný pocit vítězství zažijete jen několikrát za život, pokud vůbec. Budou si jej chtít zopakovat a nějaká příležitost se vždycky najde.

Z dlouhodobého hlediska je tato taktika sebedestruktivní. I kdybych byl progresivním levičákem, jako že nejsem, váhal bych, než bych naskočil na tenhle aktivistický vůz: představa, že od této chvíle musím přesně a neúchylně dodržovat „stranickou linii“ diktovanou jinými lidmi, a že sebemenší drobnost (třeba deset let starý tweet) se může stát záminkou k tvrdé hromadné šikaně, je opravdu krajně nepřitažlivá. Druhá věc je, že v protikladu se scénami masové veřejné hysterie se skoro každý jiný politický směr jeví jako rozumná alternativa a pokud aktivisté tohoto typu ovládnou nějakou stranu, středostavovští voliči od ní utečou jinam. Ale schopnost přemýšlet na dlouhou dobu dopředu nebývá silnou stránkou aktivismu.

Jsem zvědav, čím nás ještě Starbucks překvapí. Jejich podvolení zatím vypadá jako bezpodmínečná kapitulace. Čekal bych, že po svém školicím dni přijdou s nějakou novou iniciativou ve věci převýchovy zákazníků.  Za pozdního bolševismu se říkalo, že nemůžete otevřít konzervu, aby na vás nevykoukl Lenin; budoucnost Západu možná představuje kafe, ve kterém plave povinný (a nestravitelný) dotazník na rasové vztahy ve vaší domácnosti.

Hudební epilog

„Jedu misku v denním tisku / na rozličných rovinách / opiátu do salátu / v televizních novinách. // Trocha lhaní na snídani / větší porci k obědu / v komentáři sedmilháři / upatlaní od jedu.“

Básníci jsou smrtelní, básně … asi taky, ale aspoň přežívají podstatně déle. Máte na takové menu chuť?

Článek vyšel 18.4.2018 na kechlibar.net.

Známka 1.1 (hodnotilo 87)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Petice VOLNÉHO bloku za obnovení školní výuky bez povinnosti roušek, testování a očkování02.08.21 16:13 Česká republika 0

Pozvánka na Letnou 28. srpna 2021 na akci „Zachraňme republiku“02.08.21 15:41 Česká republika 0

Vláda počítá s tím, že po očkování umřou děti02.08.21 15:31 Česká republika 0

Mimochodem věděli jste, že Rusové nesmějí na olympiádě prezentovat svou vlast?01.08.21 22:11 Rusko 2

Kdo chce bít psa Lukašenka, hůl si najde01.08.21 21:57 Belorusko 2

Očkované ženy hlásí zvětšení prsou01.08.21 18:46 Neurčeno 4

Očkovaných a neočkovaných triedia na kúpalisku farebnými náramkami01.08.21 17:43 Slovensko 3

Masivní protesty v Paříži proti covid pasům a omezením. Policie se připojila k demonstrujícím01.08.21 12:56 Francie 1

Vakcinovaní lidé tvoří 75% nedávných případů COVID-19 v Singapuru, ale jen málo jich onemocní01.08.21 12:49 Singapur 0

Povinost testování bude platit i pro očkované osoby31.07.21 11:42 Česká republika 1

Útok mačetami tři na jednoho a za článkem chybí diskuze. Je to jasné31.07.21 10:55 Česká republika 3

Absolutní zrůdnost: učitelka nabízí jedničky za očkování31.07.21 10:46 Česká republika 3

Léčba ivermektinem už jen pro vyvolené, lék nedostane výjimku ministerstva30.07.21 21:23 Česká republika 1

Vláda: My vám sem ty afghánské islamisty dopravíme i za cenu lží a podvodu30.07.21 09:54 Česká republika 1

Babišův bonus za očkování v podobě dvou dní volna připraví českou ekonomiku o 21 miliard29.07.21 21:29 Česká republika 3

CDC říká, plně očkováni lidé šíří variantu delta a měli by nosit náhubky29.07.21 21:19 USA 0

Máme se nejlépe za 20 let, hlásí Češi29.07.21 18:16 Česká republika 3

Poslanec Milan Mazurek hovoří ve slovenském parlamentu29.07.21 10:09 Slovensko 1

Antigenní testy nefungují dobře28.07.21 02:58 Česká republika 2

Soud zrušil povinost nošení náhubků v dopravě a obchodech27.07.21 13:14 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
21,49 Kč
Euro
25,51 Kč
Libra
29,87 Kč
Kanadský dolar
17,23 Kč
Australský dolar
15,78 Kč
Švýcarský frank
23,73 Kč
100 japonských jenů
19,59 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,58 Kč
100 maď. forintů
7,11 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
29,35 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 944,02 Kč
1 unce stříbra
547,92 Kč
Bitcoin
855 618,85 Kč

Poslední aktualizace: 2.8.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 8 788