Proč kradou američtí diplomaté v Rusku železniční návěstidla?

Vladimír Stwora

15.7.2021 Komentáře Témata: USA, Rusko 1273 slov

Je to celé divné. Aeronet přišel s dalším senzačním článkem Ruská FSB natočila zaměstnance americké ambasády v Moskvě při sabotáži železničního návěstidla na křižovatce železničních tratí ve Tverské oblasti. Kousek z něj ocituji:

Ruské kontrarozvědce FSB se povedl další mistrovský zářez. Po nedávném odhalení spiknutí a plánu na zavraždění běloruského prezidenta Alexandera Lukašenka se ruské FSB podařilo přímo na kameru natočit zaměstnance amerického velvyslanectví v Moskvě při páchání sabotáže a pokusu o terorismus, který mohl mít stovky obětí. Ruská FSB včera uveřejnila záběry z železničního přivaděče a křižovatky železnic nedaleko města Ostaškov ve Tverské oblasti, asi 300 km severozápadně od Moskvy.

Článek dále pokračuje spekulací, že Američané možná ukradli návěstidlo za účelem jeho okopírování a namontování snímacích / skenujících zařízení, takto upravena návěstidla by pak američtí diplomaté montovali po večerech u různých tratí, aby měli přehled, co ruské vlaky vozí. Zní to dost šíleně, ale úplně vyloučit to nelze. Ostatně podobné pokusy tady byly – viz například článek pana Babáčka z roku 2011 Bude Írán další obětí války o ropu?, kde se píše: Podle Seymoura Hershe se v utajené zprávě z konce roku 2010 psalo, že vojáci z amerických speciálních jednotek ve spolupráci s najatými íránskými agenty umísťovali už od roku 2004 senzory maskované jako dopravní značky a cihly na místa, kudy Američané předpokládali, že je dopravován obohacený uran k jeho dalšímu tajnému obohacování na koncentrace potřebné pro výrobu atomové bomby. Sensory byly umístěny poblíž teheránské univerzity, kde, podle New York Times, řekl Šahram Amiri, že je centrum íránského vývoje atomové bomby.

Nejprve jsem myslel, že je to čistě nesmysl. Tak blbí by snad Američané nebyli. Ale dva odkazované články na rt.com opravdu o tom případu referují. Tón jejich zpráv je ovšem méně senzační. Pro jejich rátkost je uvádím v plném znění. První článek uvádí:

Vykolejení vztahů? Zaměstnanec americké ambasády obviněn z KRÁDEŽE návěsti na ruské železnici a z ohrožení životů cestujících

12.července 2021

Ruské ministerstvo zahraničních věcí se domnívá, že za zmizením železničního návěstí na začátku letošního roku stojí zaměstnanec velvyslanectví USA v Moskvě, a uvedlo, že krádež mohla mít smrtelné následky.

Mluvčí diplomacie Maria Zacharovová v pondělním projevu uvedla, že k incidentu došlo na jaře letošního roku a že z železniční křižovatky u vlakového nádraží Ostaškov nedaleko města Tver u Moskvy zmizela návěstí se šipkovým ukazatelem.

„Policie podle očekávání provedla šetření a na základě kamerových záznamů zjistila, že návěstí odnesl neznámý asi třicetiletý muž a uložil do kufru svého auta,“ uvedla. Podle ní vozidlo na sebe upozornilo tím, že mělo červenou diplomatickou značku.

„Ve stejný den bylo úplně stejné auto s úplně stejnou registrační značkou zastaveno dopravními policisty v Tverské oblasti za porušení pravidel silničního provozu. Řídil ho zaměstnanec americké ambasády,“ pokračovala Zacharovová.

V kuriózním případě, kdy život napodobuje umění, uvedla paralelu mezi tímto incidentem a hrou ruského spisovatele Antona Čechova „Zloděj„, v níž je muž obviněn z krádeže kovových matic na železnici. Nicméně „při vší kurióznosti situace a podobnosti jejího děje s touto povídkou,“ uvedla Zacharovová, „nebezpečí, kterému Američan vystavil životy a bezpečnost cestujících ve vlaku, není vůbec směšné.“

Podle úřednice bylo návěstí ukradeno z rušného křižovatkového uzlu, kde hrozilo reálné nebezpečí. Pokud by chybějící ukazatel nebyl rychle objeven, mohly být následky údajného jednání diplomata katastrofální.

Zdroj: Derailing relations? American embassy employee accused of STEALING Russian train station sign & ‘endangering lives of passengers’

Všimněte si, žádné velké obviňování, článek je podivně střízlivý, ačkoliv počínání amerického diplomata zakládá jasně na obvinění z obecného ohrožení a mohlo by se jednat i o formu terorismu. Nepochybuji ani vteřinu o tom, že být to obráceně, Američané by tato obvinění okamžitě vznesli a provinilec by už hnil v americkém gulagu – imunita / neimunita.

A zde je druhý článek:

Americký diplomat v centru skandálu s krádeží železničních značek byl Washingtonem povolán zpět, aby se vyhnul obvinění v Rusku, tvrdí Moskva

13. července 2021 11:18

Americký vyslanec obviněný z ohrožení života tím, že rozbil a ukradl železniční značku z rušného vlakového uzlu, raději opustil Rusko a vrátil se domů do USA, než aby čelil případnému trestnímu stíhání, uvedli představitelé Moskvy.

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v rámci rozhovoru pro zpravodajský pořad vysílaný v úterý na YouTube vysvětlila, že ruská vláda kvůli incidentu, který se odehrál loni na jaře, vydala protest do Washingtonu.

Den předtím ministerstvo zahraničí oznámilo, že úřady mají důkazy potvrzující, že za krádeží signálu železničního ukazatele z křižovatky u stanice v Ostaškově nedaleko středoruského města Tver stojí zaměstnanec americké diplomatické mise v Moskvě. Na videozáznamu, který má RT exkluzivně k dispozici, je vidět, jak muž, o němž se tvrdí, že je americkým diplomatem, ukazatel odtrhává. Podle úřadů se jednalo o důležitý prvek infrastruktury a jeho odstranění ohrožovalo životy cestujících ve vlaku.

Podle Zacharovové se Washington rozhodl dotyčného zaměstnance ambasády odvolat, „protože by bylo nutné zbavit ho diplomatické imunity“, a to vzhledem k formální protestní nótě z Moskvy. Dodala, že žádosti o prošetření incidentu vydaly i orgány činné v trestním řízení v zemi. Místo spolupráce při vyšetřování „ho prostě poslali domů“, řekla.

Zatímco oficiální žádosti o komentář na americkém velvyslanectví zůstaly bez odpovědi, zpravodajská stanice NTV s odvoláním na anonymní zdroje označila amerického diplomata, který je v centru sporu, za Parkera Wilsona. Uživatel se stejným jménem má na webových stránkách pro vlakové nadšence umístěno značné portfolio fotografií z ruských železnic, včetně řady snímků z Ostaškova, kde se incident odehrál. Na klipu zachycujícím údajnou krádež je vidět podezřelý, jak nese přes rameno fotoaparát.

Zacharovová již dříve uvedla paralelu mezi tímto případem a hrou „Zloděj“ ruského dramatika Antona Čechova, v níž je muž obviněn z krádeže kovových matic na železnici. Nicméně „při vší kurióznosti situace a podobnosti jejího děje s touto povídkou,“ uvedla Zacharovová, „nebezpečí, kterému Američan vystavil životy a bezpečnost cestujících ve vlaku, není vůbec směšné.“

Zdroj: US diplomat at center of railway sign theft scandal was flown back by Washington to avoid facing charges in Russia, Moscow claims

Podívejte se na natočené video, které ruská strana zveřejnila

S vysokou mírou pravděpodobnosti se incident opravdu odehrál tak, jak vylíčeno. Pak ovšem vzniká několik otázek

  1. Proč to Američané dělají tak nekonečně hloupě? Pokud by chtěli návěsti zničit, či ukrást, proč na to nenajali někoho z místní opozice a páté kolony, platí si jich dost. Někoho s autem s ruskou značkou a ne s diplomatickým číslem.
  2. Pokud nejel ničit, co dělal americký diplomat 300 km daleko od Moskvy?
  3. Pokud jel ničit, proč si nevybral něco blíže? Muselo mu být přece jasné, že auto s diplomatickou značkou tak daleko od Moskvy vzbudí pozornost.
  4. Jak je možné, že existuje celkem dokonalý video záznam celého ničení a krádeže pořízený 300km od Moskvy dokonce s přiblížením? Opravdu to měla FSB pod palcem a dotyčného „diplomata“ sledovala? Pokud ano, tak
  5. Jak je možné, že si ten Američan nevšiml, že je sledován? Celou cestu?
  6. Jde o opravdu nebezpečný čin obecného ohrožení, proč je tón ruských médií tak utlumený a téměř smířlivý. Vždyť to je z americké strany jasná diverze.
  7. Čin se stal na začátku roku. Proč Rusové čekali 7 měsíců s jeho zveřejněním?
  8. Proč Rusové dovolili Parkeru Wilsonovi, pokud je to on, opustit zemi? Já vím, diplomatická imunita, ale tohle je vážné.
  9. Parker Wilson má opravdu na internetu mnoho neskrývaných obrázků ruských železnic uveřejněných pod svým jménem. Zde je na Pinterestu, zde na Flickeru a zde pořizuje snímky zimní trans-sibiřské magistrály. Jde o neškodné hobby milovníka ruských železnic?
  10. Jak je možné, že o tom všechna světová média tak třeskutě mlčí? Být to naopak, máme to na talíři 24 hodin denně měsíce.

Na poslední bod bych odpověď znal. Nehodí se do krámu. A co se nehodí do krámu, jako by nebylo. O tom se přesvědčujeme dnes a denně. Ale stále zůstává mnoho otázek a žádné odpovědi. Ale tak už to v našem světě chodí.

Známka 1.1 (hodnotilo 136)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Seznamka Badoo - výběr pohlaví28.10.21 21:00 Neurčeno 0

Kalousek volá po povinném očkování28.10.21 18:40 Česká republika 1

Šílené, lidé to dál trpí? Známý právník udeřil na Vojtěcha.28.10.21 09:08 Česká republika 2

Štvrtá vlna fašizace je tady27.10.21 23:28 Česká republika 0

Britská vláda přiznává: dvě injekce a kus vaší přirozené imunity je pryč27.10.21 18:30 Británie 1

Počas Španielskej chrípky 92% ľudí umrelo na bakterialnu infekciu z nosenia rúšok27.10.21 18:13 Neurčeno 1

České banky začínají podléhat teroru Green Deal26.10.21 23:01 Česká republika 5

Pravda s očkovacím utrejchem leze na porvch - vláda podepsala likvidační smlouvu26.10.21 19:51 Česká republika 3

Očkovaní: Nula protilátek. Neočkovaní: Plno. Vynesla laborantka26.10.21 18:51 Česká republika 3

Už je to tady: Covid se stal epidemií neočkovaných, tvrdí vladní loutky26.10.21 11:07 Česká republika 8

Nakažení očkovaní jsou podle Tečky bezinfekční25.10.21 17:51 Česká republika 16

Nová nařízení vlády? Máme pro vás právní návody pro důstojný a svobodný život 25.10.21 17:13 Česká republika 2

Ameriku zaplavila vlna lítosti těch, co se nechali naočkovat24.10.21 17:07 USA 3

Měnit pohlaví dětí je zločin proti lidskosti24.10.21 09:58 Rusko 1

Hliník se odstěhoval do Humpolce......24.10.21 09:53 Evropská unie 0

Po celé Itálii vyrazili lidé i přes zákaz do ulic, podpořili je i Francouzi (VIDEA)24.10.21 09:44 Itálie 2

Zákon, který omezuje základní svobody 67 milionů Francouzů, schválilo 23 % poslanců!22.10.21 17:54 Francie 2

Policie pokračuje ve stíhání exposlanců Volného a Roznera, souhlas sněmovny už nepotřebuje 22.10.21 17:34 Česká republika 4

Soud zrušil další nezánonný paskvil - příjezdový formulář21.10.21 19:50 Česká republika 0

Nesvítí, nefouká... Data z Německa kříží plány EU21.10.21 17:38 Německo 5

Měnové kurzy

USD
22,03 Kč
Euro
25,74 Kč
Libra
30,41 Kč
Kanadský dolar
17,84 Kč
Australský dolar
16,63 Kč
Švýcarský frank
24,15 Kč
100 japonských jenů
19,43 Kč
Čínský juan
3,45 Kč
Polský zloty
5,57 Kč
100 maď. forintů
7,12 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
31,36 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 685,36 Kč
1 unce stříbra
530,73 Kč
Bitcoin
1 348 029,21 Kč

Poslední aktualizace: 28.10.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 9 881