Rusko: Regiony jsou připraveny zvítězit nad COVIDEM povinnou vakcinací

31.5.2021 Komentáře Témata: Rusko, Očkování 1052 slov

Andrej Samochin, Natalja Makarova

V úterý jakutské úřady ohlásily zavedení povinné vakcinace proti COVIDU v republice. Zodpovědnost byla vložena do rukou zaměstnavatelů – bylo jim vyhrožováno pokutou, pokud jejich zaměstnanci nepodstoupí očkování. Jakutskou praxi se rozhodly následovat i některé další regiony. Ještě před tím o perspektivách povinné vakcinace promluvil Dmitrij Medveděv. Proč o tomto tématu v poslední době tak často slyšíme?

V úterý informační agentura RIA Novosti oznámila: hlava Jakutska (republiky Sacha) Aysen Nikolajev na schůzi republikánského operačního štábu za účasti hlavních představitelů obcí promluvil o zavedení povinného plošného očkování v republice. Nikolajev se odvolal na rozhodnutí hlavního hygienika schválené 10. května. Jakutské firmy, které nezorganizují povinnou vakcinaci proti koronaviru, budou pokutovány částkou od 200 tis. rublů, tvrdilo se ve sdělení tiskové služby regionální vlády. V případě neodůvodněného odmítnutí vakcinace může být zaměstnanci zakázán přístup k výkonu práce. Ve sdělení bylo upřesněno, že se to týká „firem všech forem vlastnictví, včetně společnosti podnikatelů“.

Vedení jakutského regionu oznámilo, že pod povinnou vakcinaci spadají v první řadě pedagogové a další vzdělávací pracovníci, kteří zodpovídají za organizaci dětských letních pobytů a také organizátoři plošných opatření platných pro celou republiku.

Pro ochranu těhotných žen bylo schváleno rozhodnutí o vakcinaci všech jejich rodinných členů. Nikolajev řekl, že denní očkovací kapacita v republice dosáhla počtu 19 tisíc občanů, ale za celý poslední týden bylo naočkováno jen o něco více než 21,8 tisíc lidí. K začátku června chtějí v regionu naočkovat nejméně 70% dospělého obyvatelstva.

Po několika hodinách byla však do oznámení na webových stránkách jakutské vlády, ve kterém se psalo o startu povinné vakcinace obyvatelstva v republice, vnesena zásadní oprava. Termín „povinná“ byl nyní změněn na výraz „plošná“. A hlavní hygienická lékařka republiky Margarita Ignatieva podala následující objasnění: „jde o to, že zaměstnavatelé Jakutska mají právo žádat od zaměstnanců dokumenty o očkování proti nemoci COVID 19. Jestliže zaměstnanec není očkován, musí se dostavit do očkovacího centra a tam už má právo získat očkování i odmítnout jej“ (nechat si vystavit informovaný nesouhlas), předala ruská státní zpravodajská agentura TASS slova Ignatievové. Takto se zachovává princip dobrovolnosti.

Za zmínku stojí fakt, že v úterý ruská vláda předložila ve Státní dumě návrh zákona o zařazení očkování proti nové koronavirové infekci do národního očkovacího kalendáře. Text dokumentu byl zveřejněn v elektronické bázi Dumy v úterý. V případě schválení iniciativy se vakcinace stane povinnou pro představitele sociálně významných profesí, např. lékaře a a učitele. Ale pro většinu Rusů zůstane nepovinnou, stejně jako např. preventivní očkování proti chřipce nebo pneumokokové infekci.

Během doby, kdy se ještě v oznámení jakutských úřadů psalo jmenovitě o povinné vakcinaci, stihli na tento návrh reagovat jak v regionech, tak v Moskvě. Gubernátorka Chanty-mansijského autonomního okruhu Natalja Komarova nařídila osvojit si praxi z Jakutsku a při pozitivních efektech „předložit odpovídající návrhy“. Federální zmocněnec pro ochranu práv podnikatelů Boris Titov se vyjádřil k novince kriticky. Obchodní ombudsman řekl TASSu, že ředitelé firem nesmí rozhodovat o vakcinaci svých zaměstnanců bez jejich souhlasu.

Nejednou byla od začátku pandemie vyslovena idea zavedení povinné vakcinace proti kovidu. Minulý týden zástupce předsedy Rady bezpečnosti RF Dmitrij Medveděv prohlásil, že vakcinace, ačkoliv je dobrovolnou, se v řadě případů může stát povinnou, jestliže to vyžadují státní zájmy. Tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov během komentování Medveděvových slov upřesnil: „povinnost očkování vyžaduje změny v legislativě a o tomto problému se nejedná“.

Později sám zástupce předsedy Rady bezpečnosti objasnil svá slova. Medveděv poznamenal: „dobrovolná vakcinace dá Rusku šanci vytvořit kolektivní imunitu proti koronaviru a díky jejímu pomalému postupu tak hrozí nové vlny nemocnosti“. Jak řekl zástupce předsedy Rady bezpečnosti RF, podle většiny badatelů není imunita získaná po prodělání nemoci nebo po očkování doživotní a to znamená, že očkovat se bude třeba pravidelně na základě očkovacího kalendáře.

Na pomalý proces vakcinace v hlavním městě si stěžoval před pár dny také starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ve svém blogu uvedl, že procentuální podíl obyvatel hlavního města, kteří se nechali očkovat proti nemoci COVID, je menší, než v jakémkoliv evropském městě, „nadto občas podle některých o dost menší“.

„Z pohledu medicíny můžeme iniciativu povinného očkování jen uvítat“, říká virolog, hlavní vědecký pracovník Gamalejova vědeckovýzkumného institutu epidemiologie a mikrobiologie, p. Viktor Zujev. „Vakcinace“, jak říká náš ministr zdravotnictví Michail Muraško, „probíhá nedostatečně intenzivně. Její rychlost je nedostatečná na to, abychom, mohli hovořit o úspěchu v boji proti této pandemii“, řekl Zujev novinám ВЗГЛЯД. „Vláda vynakládá veškeré potřebné úsilí, aby se vakcinace stala pokud možno dostupnější“, řekl odborník.

Zujev zdůraznil, že v sovětském období probíhala vakcinace direktivními metodami. „Školákům bylo například provedeno povinné očkování jako prvním“, připomenul společník. „Samozřejmě je potřeba velmi opatrně přistupovat k lidem s kontraindikacemi“, zdůraznil virolog a dodal, že odmítání očkování proti koronaviru vyplývá z „nízké hygienické kultury“.

Co se týká iniciativy jakutských ředitelů, federální centrum podle Zujeva nesmí překážet místním úřadům a musí jim připomínat, aby sledovaly důvody pro odmítání, tj. v případech, kdy je očkování kontraindikováno.

„Hodnotím to jako zoufalý akt jakutských úřadů. Dobrovolná vakcinace závisí na životním stylu a zde s tím nelze nic udělat“, domnívá se Zujev.

Politolog a šéf odborné rady Odborného institutu sociálního výzkumu (ЭИСИ) Gleb Kuzněcov řekl: „rozhodnutí o povinnosti očkování přesahuje rámec právního pole. Pokud já vím, nemáme taková pravidla. Úřady si nemohou dovolit pouštět se do přijímání nezákonných rozhodnutí dokonce ani za výjimečných okolností“, zdůraznil Kuzněcov.

Přitom poznamenal, že pochopit motivaci úřadů, v daném případě vedení Jakutska, je možné. „Vzhledem k dosti velkému území, rozložení obyvatelstva a nízkého počtu zdravotnických zařízení vznikají logické komplikace při administraci pandemie“.

A je zcela logické, že úřady regionu chtějí, aby na jejich území pandemie skončila jednou a provždy“,

vysvětlil společník. „Ale jestli se najdou alespoň nějaké právní základy pro povinnou vakcinaci, pak se možná stane precedens svého druhu i pro jiné subjekty. Změňte zákon a pak si dělejte, co chcete“, zdůrazňuje Kuzněcov.

„Zatím stojí povinnost očkování v očividném rozporu s právními základy“, prohlásila nedávno advokátka Stalina Gurevičová. „Každý člověk má právo na ochranu svého zdraví a obranu osobnosti. Ale nelze člověku nařídit provádění manipulace se svým organismem – to odporuje normám mezinárodního práva a normám ruské Ústavy“, poukazuje právnička.

„To vytváří prostor pro kolizi mezi právním a lékařským přístupem“, konstatoval epidemiolog Anatolij Alštejn: „Na jednu stranu je důležitý medicínský a epidemiologický aspekt. Vakcinace je prostředkem individuální ochrany a faktor kolektivní imunity. Pokud se necháte očkovat, chráníte i ostatní lidi“.

Známka 1.9 (hodnotilo 48)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

40

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 84 čtenářů částkou 13 857 korun, což je 40 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Fínsky parlament 9/06/21- Vakcína Covid je maskovany toxín, pokus na ľuďoch18.06.21 19:21 Finsko 0

Matka dvou dětí zemřela den po vakcinaci, u nás už 82 oficiálních úmrtí po vakcíně17.06.21 22:57 Slovensko 7

Ovce v řadě. Je discount nakupování smyslem našich životů?17.06.21 19:30 Česká republika 1

Mýto za vjezd do Prahy? Piráti budou chtít ročně až 36000Kč!16.06.21 21:32 Česká republika 1

Němci nebo nacisté? A přechylování. Plíživé přepisování historie. Média, školy, církev, politici16.06.21 18:11 Česká republika 1

Policista byl potrestán za bití člověka bez náhubku16.06.21 07:52 Česká republika 1

Smrtnosť na kovid v UK po vakcinácii 9x vyššia ako u nevakcínovaných15.06.21 15:20 Británie 1

Lidi umírají a vláda neví proč. Haha15.06.21 15:04 Česká republika 1

Oficiálně začíná být důvěryhodnost vakcíny Astra Zeneca v ohrožení14.06.21 21:26 Česká republika 5

Policejní brutalita - muž byl přepaden a surově zbit policií ve vlastním bytě12.06.21 12:52 Česká republika 3

Volby by vyhráli Piráti se STAN, tvrdí průzkum. Opravdu?11.06.21 11:32 Česká republika 6

Matka nechala zmrzačit malou dceru očkováním10.06.21 22:52 Slovensko 6

Prezident Guatemaly obvinil Bidena z rozpoutání migrační krize10.06.21 10:12 Guatemala 0

Indie: Zavádění mezinárodního vakcinačního pasu je pro rozvojové země diskriminační. Máme proti Covid-19 plně očkované jen 1% obyvatel10.06.21 09:30 Indie 0

Covidová Indie: Titulková manipulace Seznamu10.06.21 09:18 Indie 3

WHO: Koronavirová omezení už navždy10.06.21 01:13 Evropská unie 2

Evropská komise obvinila Česko a Polsko z diskriminace cizinců. K Soudnímu dvoru byla podána žaloba10.06.21 00:41 Česká republika 1

Poslanci odmítli zrychleně projednat změnu zákona o covid pasu09.06.21 22:46 Česká republika 2

Francouzi se zlobí na Itálii, že nemá ve fotbalovém týmu černochy09.06.21 21:00 Itálie 3

Případy Covidu v Británii dnes vzrostly cca o 70 %07.06.21 22:06 Británie 0

Měnové kurzy

USD
21,55 Kč
Euro
25,59 Kč
Libra
29,77 Kč
Kanadský dolar
17,33 Kč
Australský dolar
16,16 Kč
Švýcarský frank
23,39 Kč
100 japonských jenů
19,55 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,62 Kč
100 maď. forintů
7,19 Kč
Ukrajinská hřivna
0,79 Kč
100 rublů
29,62 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 233,15 Kč
1 unce stříbra
560,71 Kč
Bitcoin
784 853,54 Kč

Poslední aktualizace: 18.6.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 5 406