Ve zkratce

Stránka:

 Co vlastně lídři V4 podporují? Neidealizujeme si je příliš?

17.12.16

Evropská unie:

Memorandum podepsané ve čtvrtek Polskem, Českou republikou, Maďarskem a Slovenskem prohlašuje, že členské země EU jsou blíže dosažení konsensu o potřebě chránit vnější hranice EU před masovou migrací, ale ještě toho musí být mnoho uděláno v koordinaci národních migračních politik.

Lídři  žádali ostatní členské země EU, aby spojily své snahy při boji proti teroristickým útokům a počítačové kriminalitě.

Podtrhli důležitost evropské Passenger Name Record (PNR) direktivy, díky které budou mít policie a soudy členských států EU přístup k datům všech cestujících, kteří cestovali do a z EU.

Memorandum také zdůrazňuje potřebu úzké spolupráce EU a NATO.

Lídří V4 zopakovali svou podporu ratifikaci dohody o přidružení Ukrajiny k EU a oznámili, že chtějí najít řešení pro nizozenské námitky tak, aby ratifikace proběhla co nejrychleji.

Premiéři V4 také žádali Evropskou komisi, aby se zasadila o vytvoření jednotného digitálního trhu.

Zdroj: http://dailynewshungary.com/v4-sign-joint-memorandum-migrati...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Základy globální cenzury položeny

17.12.16

Evropská unie:

YouTube, Facebook, Twitter a Microsoft vytvořily 5. prosince organizační základ pro účinnou a rozsáhlou cenzuru sociálních sítí. Dohodly se na společné databance „extrémistických obsahů“ .

Ten, jehož názory na Twitteru (nebo zbývajících tří) budou označeny jako „extrémní“, si může být jist, že už je nebude moci vyjádřit v žádném velkém sociálním médiu.

Nikdo se také nemusí dozvědět, kdo nasadil blokádu a na čí podnět se tak stalo. Retwittovat tweet od WikiLeaks, nebo jej dále šířit na Facebooku? Tak na to zapomeňte. Brzy to již nebude možné. 

________
O tom, zda informaci blokovat, bude v EU rozhodovat tzv. občanská společnost - tedy neziskovky. EU pro ně vyčlenila 10 miliónů eur. Neziskovky mají rovněž zajistit kontrapropagandu. A to není konec. Do budoucna se uvažuje o povinné registraci na internetu.

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2016/12/postfakticke-z-ministers...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 3

 Frontex obvinil neziskovky a charity, že mají tajné dohody s pašeráky lidí

17.12.16

Evropská unie:

V tajné zprávě, kterou uveřejnily Financial Times, prohlásila agentura Frontex, že migranti dostávají před vyplutím jasné instrukce, kterým směrem plout, aby dorazili k záchranným lodím neziskovek.

Dále Frontex uvádí případ, kdy pašerácké sítě pašovaly migranty přímo do lodě neziskovky.

Jinde ve zprávě Frontex tvrdí, že migranti zachránění neziskovkami a charitami odmítají odpovídat na dotazy s tím, že byli varováni, aby nespolupracovali s italskými úředníky a Frontexem.

Počet záchranných akcí vyvolaných vysláním nouzového signálu poklesl v říjnu ze dvou třetin na jednu desetinu, zatímco skokově narostla záchrana loděmi neziskovek.

Neziskovky přivezly migranty v říjnu ve 40 % případů, zatímco loni v říjnu to bylo jen v 5 % případů.

Charity jako Lékaři bez hranic a německé See watch reagovaly na obvinění Frontexu rozlobeně.

Tvrdily, že počet záchran na nouzový signál poklesl kvůli zvýšenému nasazení neziskovek, které migranty zachránily dříve, než jim začalo téci do bot.

Evropská komise prozkoumá, zda je nutná kontrola nevládních záchranných misí.

________
Neziskovky a Brusel jednají ve vzájemném souladu a se společným cílem. Dosáhnout v Evropě navážením migrantů takových politických opatření (povinných kvót), která by byla předobrazem OSN chystaného mezinárodního imigračního zákona, podle něhož bude ustaven mezinárodní úřad, který bude určovat státům, kolik migrantů mají každý rok nabrat. Migrace se má stát lidským právem. A to již v roce 2018. A vlády to vědí.

Zdroj: http://www.keeptalkinggreece.com/2016/12/16/frontex-accuses-...

Klasifikace: politika,krimi Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 6

 Zatímco zkorumpovaná zadlužená banka Montepaschi může dostat od státu 15 miliard eur, nejchudší řečtí důchodci nesmějí dostat od státu 617 miliónů eur

17.12.16

Řecko:

Zatímco kvůli zkorumpované bance Montepaschi může být porušen unijní zákon a banka může být zachráněna 15 miliardami z peněz daňových poplatníků, řečtí důchodci takové štěstí nemají.

Tsipras navrhl nejchudším důchodcům jednorázové přilepšení v hodnotě 617 miliónů eur.

Kvůli tomuto Tsiprasovu nepovolenému kroku zrušila euroskupina (Evropská komise, ECB, ESM) již schválený odpis části řeckého dluhu.

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/16/merke...

Klasifikace: ekonomika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Italské banky sedí na "špatných úvěrech" v hodnotě 356 miliard eur

17.12.16

Itálie:

Podle evropského práva musí být bezcenné dluhopisy bank uhrazeny nejdříve věřiteli bank a až pak může banky vykoupit stát z peněz daňových poplatníků.

U banky Montepaschi, která má bezcenné papíry v hodnotě 15 miliard eur, má být tento zákon porušen s požehnáním Německa a ECB a Montepaschi má být zachráněna z peněz daňových poplatníků.

To se zalíbilo i ostatním italským bankám, které sedí na "špatných úvěrech" v celkové hodnotě 365 miliard eur. Tyto dluhy však nevznikly finanční krizí. Proslýchá se, že vznikly klientelismem a korupcí. U Montepaschi jsou např. příjemci několika miliónových půjček neznámí.

Italské banky teď hromadně požadují záchranu z peněz daňových poplatníků.

Už při Brexitu se proslýchalo, že jedním z jeho důvodů je zadlužení italských bank. EU tenkrát prohlašovala, že evropské banky jsou v dobrém stavu.

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/16/itali...

Klasifikace: ekonomika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Evropská komise vyšoupla Evropský parlament z jednání o Brexitu

17.12.16

Evropská unie:

Donald Tusk v Bruselu ohlásil, že jednání o Brexitu nepovede Evropský parlament, ale vyjednávač Evropské komise Michel Barnier.

Aby komise zachovala zdání demokracie, vyzvalo 27 lídrů členských států představitele Evropského parlamentu k účasti na přípravném jednání Evropské komise.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz je tím velmi zklamán.

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/16/blama...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Merkelová chce zákon proti falešným zprávám. Jinak jí prý Putin zabrání vyhrát volby

17.12.16

Německo:

Putin prý chce řádit i v německých volbách a zabránit Merkelové ve znovuzvolení. Proto chce  Merkelová (CDU) a lídr soc. dem. Thomas Oppermann utáhnout sociálním platformám šrouby. Chtějí na ně aplikovat tiskový zákon.

Pokud Facebook nesmaže "falešnou" nebo nenávistnou zprávu do 24 hodin, bude platit 500.000 eur pokuty.

Německá novinářská asociace s tím nesouhlasí a poukazuje na to, že tiskový zákon nelze aplikovat na sociální platformy, protože se nejedná o média.

________
V USA musí Facebook věšet návěstí "Fake news", ale v Německu už přestává všechna legrace.

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/16/bunde...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 2

 Melbourne: Africké gangy terorizují návštěvníky pláže

16.12.16

Austrálie:

Na pláži v Melbourne se potulují afričtí mladiství a terorizují návštěvníky. Kradou jim telefony, kola a další věci. Než dorazí policie zmizí.

Skupina cca 30 mladistvých Afričanů povalila dočasný plot u Life Saving Clubu. Dva dělníci je okřikli a Afričané se na ně vrhli, začali je bít, kopat, dupat po nich a bičovat je pásky.

"Bylo jich okolo třiceti a všichni se najednou otočili a napadli mě. Jenom jsem jim řekl, aby šli od té konstrukce. A oni se na mne podívali a pak se na mne vrhli jako zvěř - jako divoká zvěř," řekl Andrew, jeden z napadených dělníků. ...

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2016/12/15/african-gang-stom...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Bavorský ministr Markus Söder: Loni jsme ztratili kontrolu nad našimi hranicemi, letos ji ztrácíme v ulicích a na náměstích

16.12.16

Německo:

Bavorský ministr Markus Söder (CSU) prohlásil, že vinou masové imigrace se bezpečnostní situace v zemi zhoršuje a vyzval k posílení policejních sil a k masovým deportacím migrantů:

"Naše manželky a ženy se stále více obávají sexuálního napadení.

Pokud se občané bojí pohybovat v okolí svého bydliště, stát ztrácí svou autoritu - je to již o vnitřní bezpečnosti.

Sociální změny a zločiny způsobené migranty jsou příčinou existenciální krize Německa. ...

Stát musí konat rozhodněji než v minulosti. Loni jsme ztratili kontrolu nad našimi hranicemi, letos ji ztrácíme v ulicích a na náměstích."

Je před volbami...

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2016/12/15/rapes-murders-bav...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Co je pravda na Facebooku budou určovat organizace podporující Clintonovou

16.12.16

USA:

Facebook oznámil, že u zpráv, které spolupracující organizace vyhodnotí jako falešné, bude dávat upozornění "Fake news".

Vše z důvodu "ochrany" uživatelů.

Spolupracující organizace budou ty, které podepsaly Poynter’s International Fact Checking Code of Principles jako jsou Snopes, ABC, Politifact, a FactCheck.org. Všechny jmenované organizace podporují migraci a Clintonovou.

Zdroj: http://www.breitbart.com/tech/2016/12/15/facebook-introduce-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 A lidem to prostě neřekneme. Mrazivá změna v rozhodování EU

16.12.16

Evropská unie:

Návrh, který vypracoval britský labouristický europoslanec Richard Corbett, by měl odstranit zdlouhavou byrokracii při schvalovacích procesech zákonů a nařízení.

Napříště by se tak mělo v Bruselu rozhodovat doslova za zavřenými dveřmi a účastnit by se těchto jednání měli nevolení úředníci a jen malá část volených poslanců Evropského parlamentu,“ konstatuje britský deník s tím, že kritici EU to považují za „pohrdání voliči“.

Zatímco v minulosti se každý zákon projednával v Evropském parlamentu ve třech kolech, kdy mohli europoslanci do celého procesu zasahovat svými připomínkami a doplňky, nově tak projdou jen jedním jednáním s cílem minimalizovat počet námitek.

Ryze negativně se na přijaté změny dívají také euroskeptici ze Strany svobodných občanů, kteří je ve svém facebookovém příspěvku označili za „smrt demokracii v EU“.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-lidem-to-pros...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Zajímali jsme se o smlouvu, umožňující německým policistům řádit na našem území. A začaly se dít velmi podivné věci

16.12.16

Česká republika:

Ministerstvo vnitra hrubě porušuje zákon. Bez ohledu na zákon o svobodném přístupu k informacím ignorovalo žádost ParlamentníchListů.cz zveřejnit plný text nové smlouvy mezi českou a německou policií.

Ta dává mimořádné pravomoci německé policii k ozbrojeným akcím na jakémkoliv místě České republiky. Němci díky ní mohou zatýkat a eskortovat do Německa i české občany, a to i bez vědomí českého státu.

Váleční veteráni a jejich pozůstalí jsou tím zásahem do státní suverenity zhnuseni, politici a experti zděšeni.

„Tato smlouva nemůže stát nad zákony, nad českými zákony,“ varuje bezpečnostní expert Šándor. „Podle zákonů tohoto státu smí policie vykonávat svou činnost jen podle zákona o policii a podle trestního řádu. Má povoleno jen to, co jí zákon přesně určuje. Nic víc. Kdo a čím bude ale řídit německou policii na české půdě? Budou se snad Němci řídit našimi zákony? Znají snad Němci české zákony? Už vůbec si neumím představit, že by činnost německé policie u nás, včetně použití zbraní, řídil německý prokurátor podle německých zákonů."

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zajimali-jsme-s...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Trump „politicky nekorektne“ o Vianociach

16.12.16

USA:

Počas zjazdu v Michigane, budúci prezident Donald Trump zaprial podporovateľom „Šťastné Vianoce“ a povedal, že verí, že obchody skoro znovu začnú vešať vianočnú výzdobu s nápismi „Šťastné Vianoce“, ktoré viditeľne chýbali počas sviatkov.

„Znovu začneme hovoriť „Šťastné Vianoce“, pokračoval Trump. „Čo je so všetkými tými obchodmi, majú zvončeky, majú červené steny a majú sneh, ale nemajú „Šťastné Vianoce?“ Myslím, že by znovu mali začať vešať vianočné prianie, „Šťastné Vianoce.“

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/trump-politicky-nekorektne-o-vian...

Klasifikace: kuriozity,politika,polit.korekt Zprávu vložil/a pozorovateľ

Komentářů: 3

 Francúzsko už po piaty raz predĺžilo výnimočný stav, potrvá do leta 2017

16.12.16

Francie:

Na základe tohto opatrenia má polícia naďalej rozšírené právomoci vrátane vykonávania domových prehliadok a zhromažďovania údajov bez toho, aby musela žiadať o povolenie.

Tým, že výnimočný stav potrvá do júla 2017, zvýšená bezpečnosť preklenie aj dve kolá prezidentských volieb v apríli a máji, ako aj júnové parlamentné voľby. Pôjde pritom o najdlhšie trvajúci výnimočný stav vo Francúzsku od zavedenia takéhoto bezpečnostného nástroja počas alžírskej vojny v 50. rokoch 20. storočia.

Zdroj: http://svet.sme.sk/c/20411471/francuzsko-uz-po-piaty-raz-pre...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a pozorovateľ

Komentářů: 1

 Muž tureckého vzhledu shodil ženu ze schodů. Facebook blokuje profily za sdílení videa

15.12.16

Německo:

Zřejmě lupič tureckého vzhledu v Berlíně brutálně napadl ženu na schodišti, když jí zezadu kopl, následkem čehož žena spadla horní částí těla napřed na zem asi z třímetrové výšky.

Video incidentu obíhá sociální sítě. Ty reagují po svém. Mnoho čtenářů nám píše, že bylo zablokováno právě za sdílení tohoto videa. Stalo se tak pár dní poté, co YouTube, Micro Soft, facebook a twitter uzavřely dohodu o sdíleném nenávistném a násilném obsahu. Vyšlo tak najevo, za co se budou rozdávat blokace.

Upozorňujeme, že vzhledem k současné atmosféře nedoporučujeme sdílet taková videa na sociálních sítích. Všechna důležitá budeme dávat na web. Facebook navíc blokuje i fotografie. BANy rozdává například za sdílení fotky pachatele, který znásilnil a zabil 19-letou dívku.

Súvisiace:

Facebook zablokoval portál hnutia IvČRN, pravdepodobne za šírenie videa z útoku v berlínskom metre.

Nemecká polícia zatiaľ útočníka nenašla, ale namiesto toho hľadá človeka, čo video z útoku v berlínskom metre zverejnil.

Zdroj: http://www.stop-multikulti.cz/muz-tureckeho-vzhledu-shodil-z...

Klasifikace: politika,polit.korekt,krimi Zprávu vložil/a pozorovateľ

Komentářů: 4

 Rakouská tisková rada: Nereferujte o ničem ohledně migrantů, co by mohlo vyvolávat předsudky

14.12.16

Rakousko:

V souboru pravidel pro „odpovědné“ reportáže o migrantech dává rakouská Tisková rada žurnalistům instrukce, aby se vyhýbali všem informacím, které by mohly „podněcovat k předsudkům“.

Tato instituce pro samoregulaci, která v rakouských médiích udržuje „etický kód“, rovněž žurnalistům radí, aby vynechávali jména, pokud zní cize. Dále požaduje, aby před publikací uvážili, zda bude články možno ponechat volně ke komentování, „aniž by se museli bát, že se jim diskuse vymkne z rukou".

Zdroj: http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9359-informace-migranti-preds...

Klasifikace: politika,polit.korekt Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 4

 Senát otevírá cestu zahraničním lékařům do Česka. Čeština nebude nutná

14.12.16

Česká republika:

Senát otevírá cestu zahraničním lékařům do Česka. Čeština nebude nutná.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde o hazard. Kubek se bojí náboru zahraničních lékařů hlavně proto, že nebude ověřena jejich řádná kvalifikace ani znalost českého jazyka.

Tak, jak je teď novela připravena a projednávána v Senátu, se totiž počítá s tím, že by lékaři ze třetího světa mohli skládat teoretickou část zkoušky profesní způsobilosti v jazyce, který je jim nejbližší. Tedy třeba ve francouzštině. Po této zkoušce pak můžou rovnou odejít do nemocnic a vykonávat praxi.

Zdroj: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/senat-otevira-cestu-zahr...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 5

 Afghánec podezřelý z vraždy německé studentky prý napadl dívku už v Řecku. Atény mlčely

14.12.16

Německo:

Sedmnáctiletý afgánský azylant, který podle policie v polovině října v německém Freiburgu znásilnil a zavraždil devatenáctiletou studentku, se obdobného činu dopustil už v Řecku. Soud mu za to uložil desetiletý trest, z vězení se ale dostal už po roce a půl a odcestoval do Německa. A tamní média se teď ptají, jak je možné, že Řekové na nebezpečného migranta neupozornili.

________
Úsměvné je, jak se Novinky snaží držet diskuzi za článkem na úzdě. Každý třetí komentář je vymazán. A i ty, co zbyly, nenechávají na pochybách, co si lidi myslí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/423709-afghanec-pod...

Klasifikace: krimi Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 0

 Macek pátral, kde berou Evropské hodnoty peníze. A výsledek se mu nelíbí

14.12.16

Česká republika:

Macek tvrdí, že think tank Evropské hodnoty podle své výroční zprávy dostal v roce 2014 od Ligy lidských práv přes 675 tisíc korun. Podotkl však, že tato částka nijak nefiguruje ve výroční zprávě Ligy lidských práv. "Za rok 2015 uvádí výroční zpráva Think tanku příjem přes 625 tisíc korun od Ligy lidských práv, ta však do dnešního dne výroční zprávu za rok 2015 nevydala. Něco tady velmi smrdí, zdá se..." dodal.

Zdroj: https://globe24.cz/domov/21718-macek-patral-kde-berou-evrops...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 1

Káva pro Zvědavce

78

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 105 čtenářů částkou 27 150 korun, což je 78 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Mluvčí ministerstva zahraničí Price: USA nebudou Rusku ustupovat v otázce bezpečnostních záruk25.01.22 07:41 USA 0

Jak Britové dodávají na Ukrajinu zbraně24.01.22 19:23 Británie 4

Venezuela schválila rozmístění ruských raket na svém území!24.01.22 17:18 Venezuela 1

Proč chybí diskuze u článku, že běžkař dostal infarkt?24.01.22 10:06 Česká republika 5

Šéf Pfizeru obvinil „dezinformátory“ ze smrti milionů lidí!24.01.22 08:08 Neurčeno 3

Brusel: velké střety mezi policií a demonstranty!23.01.22 19:19 Belgie 0

Povinná štěnice v mobilu pro účastníky olympiády, která sleduje a cenzuruje23.01.22 17:33 Čína 2

Šéf německého námořnictva skončil. Kvůli výrokům o Putinovi a Krymu23.01.22 11:47 Německo 3

Do ostravských hutí vozí uhlí z Austrálie23.01.22 11:43 Česká republika 2

DLR pozoruje asi 120 tisíc ukrajinských vojáků u linie dotyku!23.01.22 08:18 Ukrajina 1

Petice za zrušení pandemického zákona22.01.22 23:28 Česká republika 0

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 3

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 4

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 10

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 7

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Měnové kurzy

USD
21,72 Kč
Euro
24,57 Kč
Libra
29,27 Kč
Kanadský dolar
17,17 Kč
Australský dolar
15,49 Kč
Švýcarský frank
23,73 Kč
100 japonských jenů
19,10 Kč
Čínský juan
3,43 Kč
Polský zloty
5,38 Kč
100 maď. forintů
6,80 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
27,57 Kč
1 unce (31,1g) zlata
40 015,59 Kč
1 unce stříbra
517,18 Kč
Bitcoin
782 026,16 Kč

Poslední aktualizace: 25.1.2022 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 41 366 612