Ve zkratce

Stránka:

 Italské banky sedí na "špatných úvěrech" v hodnotě 356 miliard eur

17.12.16

Itálie:

Podle evropského práva musí být bezcenné dluhopisy bank uhrazeny nejdříve věřiteli bank a až pak může banky vykoupit stát z peněz daňových poplatníků.

U banky Montepaschi, která má bezcenné papíry v hodnotě 15 miliard eur, má být tento zákon porušen s požehnáním Německa a ECB a Montepaschi má být zachráněna z peněz daňových poplatníků.

To se zalíbilo i ostatním italským bankám, které sedí na "špatných úvěrech" v celkové hodnotě 365 miliard eur. Tyto dluhy však nevznikly finanční krizí. Proslýchá se, že vznikly klientelismem a korupcí. U Montepaschi jsou např. příjemci několika miliónových půjček neznámí.

Italské banky teď hromadně požadují záchranu z peněz daňových poplatníků.

Už při Brexitu se proslýchalo, že jedním z jeho důvodů je zadlužení italských bank. EU tenkrát prohlašovala, že evropské banky jsou v dobrém stavu.

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/16/itali...

Klasifikace: ekonomika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0 Komentáře mohou přidávat pouze registrováni čtenáři.

 Evropská komise vyšoupla Evropský parlament z jednání o Brexitu

17.12.16

Evropská unie:

Donald Tusk v Bruselu ohlásil, že jednání o Brexitu nepovede Evropský parlament, ale vyjednávač Evropské komise Michel Barnier.

Aby komise zachovala zdání demokracie, vyzvalo 27 lídrů členských států představitele Evropského parlamentu k účasti na přípravném jednání Evropské komise.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz je tím velmi zklamán.

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/16/blama...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Merkelová chce zákon proti falešným zprávám. Jinak jí prý Putin zabrání vyhrát volby

17.12.16

Německo:

Putin prý chce řádit i v německých volbách a zabránit Merkelové ve znovuzvolení. Proto chce  Merkelová (CDU) a lídr soc. dem. Thomas Oppermann utáhnout sociálním platformám šrouby. Chtějí na ně aplikovat tiskový zákon.

Pokud Facebook nesmaže "falešnou" nebo nenávistnou zprávu do 24 hodin, bude platit 500.000 eur pokuty.

Německá novinářská asociace s tím nesouhlasí a poukazuje na to, že tiskový zákon nelze aplikovat na sociální platformy, protože se nejedná o média.

________
V USA musí Facebook věšet návěstí "Fake news", ale v Německu už přestává všechna legrace.

Zdroj: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/16/bunde...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 2

 Melbourne: Africké gangy terorizují návštěvníky pláže

16.12.16

Austrálie:

Na pláži v Melbourne se potulují afričtí mladiství a terorizují návštěvníky. Kradou jim telefony, kola a další věci. Než dorazí policie zmizí.

Skupina cca 30 mladistvých Afričanů povalila dočasný plot u Life Saving Clubu. Dva dělníci je okřikli a Afričané se na ně vrhli, začali je bít, kopat, dupat po nich a bičovat je pásky.

"Bylo jich okolo třiceti a všichni se najednou otočili a napadli mě. Jenom jsem jim řekl, aby šli od té konstrukce. A oni se na mne podívali a pak se na mne vrhli jako zvěř - jako divoká zvěř," řekl Andrew, jeden z napadených dělníků. ...

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2016/12/15/african-gang-stom...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Bavorský ministr Markus Söder: Loni jsme ztratili kontrolu nad našimi hranicemi, letos ji ztrácíme v ulicích a na náměstích

16.12.16

Německo:

Bavorský ministr Markus Söder (CSU) prohlásil, že vinou masové imigrace se bezpečnostní situace v zemi zhoršuje a vyzval k posílení policejních sil a k masovým deportacím migrantů:

"Naše manželky a ženy se stále více obávají sexuálního napadení.

Pokud se občané bojí pohybovat v okolí svého bydliště, stát ztrácí svou autoritu - je to již o vnitřní bezpečnosti.

Sociální změny a zločiny způsobené migranty jsou příčinou existenciální krize Německa. ...

Stát musí konat rozhodněji než v minulosti. Loni jsme ztratili kontrolu nad našimi hranicemi, letos ji ztrácíme v ulicích a na náměstích."

Je před volbami...

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2016/12/15/rapes-murders-bav...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Co je pravda na Facebooku budou určovat organizace podporující Clintonovou

16.12.16

USA:

Facebook oznámil, že u zpráv, které spolupracující organizace vyhodnotí jako falešné, bude dávat upozornění "Fake news".

Vše z důvodu "ochrany" uživatelů.

Spolupracující organizace budou ty, které podepsaly Poynter’s International Fact Checking Code of Principles jako jsou Snopes, ABC, Politifact, a FactCheck.org. Všechny jmenované organizace podporují migraci a Clintonovou.

Zdroj: http://www.breitbart.com/tech/2016/12/15/facebook-introduce-...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 A lidem to prostě neřekneme. Mrazivá změna v rozhodování EU

16.12.16

Evropská unie:

Návrh, který vypracoval britský labouristický europoslanec Richard Corbett, by měl odstranit zdlouhavou byrokracii při schvalovacích procesech zákonů a nařízení.

Napříště by se tak mělo v Bruselu rozhodovat doslova za zavřenými dveřmi a účastnit by se těchto jednání měli nevolení úředníci a jen malá část volených poslanců Evropského parlamentu,“ konstatuje britský deník s tím, že kritici EU to považují za „pohrdání voliči“.

Zatímco v minulosti se každý zákon projednával v Evropském parlamentu ve třech kolech, kdy mohli europoslanci do celého procesu zasahovat svými připomínkami a doplňky, nově tak projdou jen jedním jednáním s cílem minimalizovat počet námitek.

Ryze negativně se na přijaté změny dívají také euroskeptici ze Strany svobodných občanů, kteří je ve svém facebookovém příspěvku označili za „smrt demokracii v EU“.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-lidem-to-pros...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Zajímali jsme se o smlouvu, umožňující německým policistům řádit na našem území. A začaly se dít velmi podivné věci

16.12.16

Česká republika:

Ministerstvo vnitra hrubě porušuje zákon. Bez ohledu na zákon o svobodném přístupu k informacím ignorovalo žádost ParlamentníchListů.cz zveřejnit plný text nové smlouvy mezi českou a německou policií.

Ta dává mimořádné pravomoci německé policii k ozbrojeným akcím na jakémkoliv místě České republiky. Němci díky ní mohou zatýkat a eskortovat do Německa i české občany, a to i bez vědomí českého státu.

Váleční veteráni a jejich pozůstalí jsou tím zásahem do státní suverenity zhnuseni, politici a experti zděšeni.

„Tato smlouva nemůže stát nad zákony, nad českými zákony,“ varuje bezpečnostní expert Šándor. „Podle zákonů tohoto státu smí policie vykonávat svou činnost jen podle zákona o policii a podle trestního řádu. Má povoleno jen to, co jí zákon přesně určuje. Nic víc. Kdo a čím bude ale řídit německou policii na české půdě? Budou se snad Němci řídit našimi zákony? Znají snad Němci české zákony? Už vůbec si neumím představit, že by činnost německé policie u nás, včetně použití zbraní, řídil německý prokurátor podle německých zákonů."

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zajimali-jsme-s...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

 Trump „politicky nekorektne“ o Vianociach

16.12.16

USA:

Počas zjazdu v Michigane, budúci prezident Donald Trump zaprial podporovateľom „Šťastné Vianoce“ a povedal, že verí, že obchody skoro znovu začnú vešať vianočnú výzdobu s nápismi „Šťastné Vianoce“, ktoré viditeľne chýbali počas sviatkov.

„Znovu začneme hovoriť „Šťastné Vianoce“, pokračoval Trump. „Čo je so všetkými tými obchodmi, majú zvončeky, majú červené steny a majú sneh, ale nemajú „Šťastné Vianoce?“ Myslím, že by znovu mali začať vešať vianočné prianie, „Šťastné Vianoce.“

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/trump-politicky-nekorektne-o-vian...

Klasifikace: kuriozity,politika,polit.korekt Zprávu vložil/a pozorovateľ

Komentářů: 3

 Francúzsko už po piaty raz predĺžilo výnimočný stav, potrvá do leta 2017

16.12.16

Francie:

Na základe tohto opatrenia má polícia naďalej rozšírené právomoci vrátane vykonávania domových prehliadok a zhromažďovania údajov bez toho, aby musela žiadať o povolenie.

Tým, že výnimočný stav potrvá do júla 2017, zvýšená bezpečnosť preklenie aj dve kolá prezidentských volieb v apríli a máji, ako aj júnové parlamentné voľby. Pôjde pritom o najdlhšie trvajúci výnimočný stav vo Francúzsku od zavedenia takéhoto bezpečnostného nástroja počas alžírskej vojny v 50. rokoch 20. storočia.

Zdroj: http://svet.sme.sk/c/20411471/francuzsko-uz-po-piaty-raz-pre...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a pozorovateľ

Komentářů: 1

 Muž tureckého vzhledu shodil ženu ze schodů. Facebook blokuje profily za sdílení videa

15.12.16

Německo:

Zřejmě lupič tureckého vzhledu v Berlíně brutálně napadl ženu na schodišti, když jí zezadu kopl, následkem čehož žena spadla horní částí těla napřed na zem asi z třímetrové výšky.

Video incidentu obíhá sociální sítě. Ty reagují po svém. Mnoho čtenářů nám píše, že bylo zablokováno právě za sdílení tohoto videa. Stalo se tak pár dní poté, co YouTube, Micro Soft, facebook a twitter uzavřely dohodu o sdíleném nenávistném a násilném obsahu. Vyšlo tak najevo, za co se budou rozdávat blokace.

Upozorňujeme, že vzhledem k současné atmosféře nedoporučujeme sdílet taková videa na sociálních sítích. Všechna důležitá budeme dávat na web. Facebook navíc blokuje i fotografie. BANy rozdává například za sdílení fotky pachatele, který znásilnil a zabil 19-letou dívku.

Súvisiace:

Facebook zablokoval portál hnutia IvČRN, pravdepodobne za šírenie videa z útoku v berlínskom metre.

Nemecká polícia zatiaľ útočníka nenašla, ale namiesto toho hľadá človeka, čo video z útoku v berlínskom metre zverejnil.

Zdroj: http://www.stop-multikulti.cz/muz-tureckeho-vzhledu-shodil-z...

Klasifikace: politika,polit.korekt,krimi Zprávu vložil/a pozorovateľ

Komentářů: 4

 Rakouská tisková rada: Nereferujte o ničem ohledně migrantů, co by mohlo vyvolávat předsudky

14.12.16

Rakousko:

V souboru pravidel pro „odpovědné“ reportáže o migrantech dává rakouská Tisková rada žurnalistům instrukce, aby se vyhýbali všem informacím, které by mohly „podněcovat k předsudkům“.

Tato instituce pro samoregulaci, která v rakouských médiích udržuje „etický kód“, rovněž žurnalistům radí, aby vynechávali jména, pokud zní cize. Dále požaduje, aby před publikací uvážili, zda bude články možno ponechat volně ke komentování, „aniž by se museli bát, že se jim diskuse vymkne z rukou".

Zdroj: http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9359-informace-migranti-preds...

Klasifikace: politika,polit.korekt Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 4

 Senát otevírá cestu zahraničním lékařům do Česka. Čeština nebude nutná

14.12.16

Česká republika:

Senát otevírá cestu zahraničním lékařům do Česka. Čeština nebude nutná.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde o hazard. Kubek se bojí náboru zahraničních lékařů hlavně proto, že nebude ověřena jejich řádná kvalifikace ani znalost českého jazyka.

Tak, jak je teď novela připravena a projednávána v Senátu, se totiž počítá s tím, že by lékaři ze třetího světa mohli skládat teoretickou část zkoušky profesní způsobilosti v jazyce, který je jim nejbližší. Tedy třeba ve francouzštině. Po této zkoušce pak můžou rovnou odejít do nemocnic a vykonávat praxi.

Zdroj: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/senat-otevira-cestu-zahr...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 5

 Afghánec podezřelý z vraždy německé studentky prý napadl dívku už v Řecku. Atény mlčely

14.12.16

Německo:

Sedmnáctiletý afgánský azylant, který podle policie v polovině října v německém Freiburgu znásilnil a zavraždil devatenáctiletou studentku, se obdobného činu dopustil už v Řecku. Soud mu za to uložil desetiletý trest, z vězení se ale dostal už po roce a půl a odcestoval do Německa. A tamní média se teď ptají, jak je možné, že Řekové na nebezpečného migranta neupozornili.

________
Úsměvné je, jak se Novinky snaží držet diskuzi za článkem na úzdě. Každý třetí komentář je vymazán. A i ty, co zbyly, nenechávají na pochybách, co si lidi myslí.

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/423709-afghanec-pod...

Klasifikace: krimi Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 0

 Macek pátral, kde berou Evropské hodnoty peníze. A výsledek se mu nelíbí

14.12.16

Česká republika:

Macek tvrdí, že think tank Evropské hodnoty podle své výroční zprávy dostal v roce 2014 od Ligy lidských práv přes 675 tisíc korun. Podotkl však, že tato částka nijak nefiguruje ve výroční zprávě Ligy lidských práv. "Za rok 2015 uvádí výroční zpráva Think tanku příjem přes 625 tisíc korun od Ligy lidských práv, ta však do dnešního dne výroční zprávu za rok 2015 nevydala. Něco tady velmi smrdí, zdá se..." dodal.

Zdroj: https://globe24.cz/domov/21718-macek-patral-kde-berou-evrops...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a Vladimír Stwora

Komentářů: 1

 Česká spořitelna stáhne jako první velká společnost inzerci z dezinformačních webů

14.12.16

Česká republika:

Česká spořitelna se připojila k iniciativě think-tanku Evropské hodnoty a stáhne svou on-line inzerci z českých dezinformačních webů. Stala se tak první velkou společností v Česku, která tak učiní. 

Mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová uvedla: „Věříme, že můžeme lidem sloužit i jako kompas, který je bezpečně provede mořem mediálních informací. Proto je pro nás nepřijatelné podporovat zdroje nepodložených a někdy dokonce záměrně lživých informací.“

__________
Které že to "desinformační" weby ČS podporovala, či zda se to týká pouze Google adware, není ze zprávy jasné.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1982566-ceska-spo...

Klasifikace: politika,polit.korekt Zprávu vložil/a simonx

Komentářů: 2

 Pamätáte si brutálny útok imigranta na ženu v berlínskom metre? Tak hádajte, koho stíha nemecká polícia

14.12.16

Německo:

Berlínska polícia začala vyšetrovanie úradníka, ktorý zverejnil nahrávku ukazujúcu útok imigranta na náhodnú ženu. Bezpečnostná kamera stanice metra Hermannstrasse v Berlíne 27. októbra nahrala túto udalosť (link).

Kopnutá 26 ročná žena spadla z 13 schodov. Polícia za takmer jeden a pol mesiaca nezistila kto bol páchateľom a ani nezačala vyšetrovanie.

Po zverejnení nahrávky – 9 decembra – polícia začala vyšetrovanie. Začala ale vyšetrovať kto zverejnil nahrávku a či tým neporušil zákon.

Po útokoch počas silvestrovskej noci v Kolíne polícia prikázala zmazať nahrávky dokazujúce násilie páchané na ženách imigrantmi. Čaka nás ďalší Silvester.

Súvisiace:

Facebook zablokoval portál hnutia IvČRN, pravdepodobne za šírenie videa z útoku v berlínskom metre.

Najlepšou hláškou mesiaca sa však stáva vyjadrenie "experta" zo Sorosom financovaného Európskeho Koncilu pre zahraničné vzťahy (ECFR), ktorý vyhlásil, že v skutočnosti agentúry tajných služieb Ruska a Sýrie mohli vyslať najatých “sexuálnych útočníkov”, ktorí obťažovali Nemky počas minuloročných silvestrovských osláv, aby tak spustilo nárast podpory pravicových strán.

Zdroj: http://medzicas.sk/pamatate-si-brutalny-utok-imigranta-na-ze...

Klasifikace: politika,polit.korekt Zprávu vložil/a pozorovateľ

Komentářů: 0

 Srbsko přislíbilo, že nevstoupí do NATO

14.12.16

Srbsko:

Srbsko nemá v úmyslu vstoupit do NATO. Uvedl to ministr zahraničí Srbska Ivica Dačič na tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí RF Sergejem Lavrovem.

"Nebudeme akceptovat protiruské sankce a vstupovat do NATO", slíbil srbský ministr.

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2016/12/srbsko-prislibilo-ze-nev...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 1

 Na Sobotku a Hermana podáno trestní oznámení za vlastizradu... Poškozený: Česká republika a všichni její občané

14.12.16

Česká republika:

"Podáváme trestní oznámení na předsedu vlády Bohuslava Sobotku a ministra kultury Daniela Hermana, neboť existuje podezření, že jejich politická činnost, a to zejména spolupráce se Sudetoněmeckým Landsmanschaftem naplnila skutkovou podstatu trestného činu vlastizrady a dalších výše uvedených trestných činů nebo pokusu o ně.

Podezřelí: Bohuslav Sobotka, nar. 23. října 1971, předseda vlády České republiky
Daniel Herman, nar. 28. dubna 1963, ministr kultury

Oznamovatel: Svaz Českých právníků, z.s. IČ 02428890
Zastoupen předsedou JUDr. Bc Norbertem Naxerou ..."

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2016/12/na-sobotku-hermana-podan...

Klasifikace: politika Zprávu vložil/a maru

Komentářů: 0

Káva pro Zvědavce

54

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 89 čtenářů částkou 18 870 korun, což je 54 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

EMA zjistila, že "posilující dávky" imunitu naopak snižují22.01.22 07:42 Evropská unie 0

Lukašenko vyzývá "mezinárodní podvodníky" k ukončení pandemie koronaviru21.01.22 19:35 Belorusko 2

Srbsko zrušilo Austrálii licenci na těžbu lithia21.01.22 17:24 Srbsko 1

Už se to láme. Britský časopis si stěžuje na cenzuru FB a Novinky.cz to uveřejnily21.01.22 11:22 Británie 0

Česko dodá Ukrajině dělostřeleckou munici, uvedlo Ministerstvo obrany ČR21.01.22 10:03 Česká republika 7

Rusko chce zakázat těžbu krypta a omezit transakce20.01.22 17:18 Rusko 6

Pfizer od roku 2020 vydělal "asi 36 miliard dolarů", potvrzuje generální ředitel Albert Bourla20.01.22 16:18 Neurčeno 0

Studená sprcha pro Ukrajinu: Podle Bidena je členství Kyjeva v NATO v brzké době nepravděpodobné20.01.22 15:22 USA 1

Údajný vynálezce mRNA vakcín Malone málem zemřel po vakcíně proti COVIDu19.01.22 22:39 USA 4

Čína - země, kde zítra znamená včera19.01.22 16:43 Čína 0

WHO hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy pre podávanie posilňujúcich dávok „vakcín“ pre deti a mládež19.01.22 08:22 Neurčeno 0

Jan Kodeš k aféře Novak Djokovič19.01.22 08:08 Česká republika 5

O čem se mlčí - Jindřich Rajchl18.01.22 17:21 Česká republika 0

Majú rúška a respirátory v školách význam?18.01.22 09:37 Sierra Leone 0

Rusko stahuje své diplomaty a jejich rodiny z Ukrajiny18.01.22 07:03 Rusko 2

Soňa Peková: 15.1.2022 Lékařský dům17.01.22 22:01 Česká republika 6

Covidové zpovědi17.01.22 17:48 Česká republika 2

S pravdou ven - svědectví zdravotních sester17.01.22 17:46 Česká republika 0

Studie firmy Pfizer – mýty a fakta o studii, která spustila celosvětové očkování17.01.22 16:38 Kanada 0

Mezioborová konference lékařů - 4. díl: otázky a odpovědi16.01.22 16:52 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
21,52 Kč
Euro
24,41 Kč
Libra
29,17 Kč
Kanadský dolar
17,10 Kč
Australský dolar
15,45 Kč
Švýcarský frank
23,60 Kč
100 japonských jenů
18,92 Kč
Čínský juan
3,39 Kč
Polský zloty
5,39 Kč
100 maď. forintů
6,81 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
27,73 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 471,82 Kč
1 unce stříbra
522,53 Kč
Bitcoin
753 830,15 Kč

Poslední aktualizace: 22.1.2022 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 41 334 330