Upravte si řídicí oblast MS Explorer

Vladimír Stwora

11.3.2001 Technická poradna Témata: Počítače 1166 slov

Víte, že horní panel s řídícími příkazy v prohlížeči MS Explorer je vysoce modifikovatelný? Následující doporučení nemusíte provést všechna, uvádím jen ta, která se mně osvědčila, ale každému může vyhovovat něco jiného.

První úprava. Začneme tím, že zmenšíme řídící ikonky v IE a zbavíme je textu. Proč? Podle mého názoru totiž velké ikonky plus text v IE zabírají zbytečně moc cenného prostoru; ten může být využit lépe k prohlížení obsahu stránky. Klikněte kdekoliv na prázdné místo na řídícím panelu pravým knoflíkem myši, v otevřeném okně zvolte Customize.... Otevře se okno Customize Toolbar. Vlevo dole u Text Option zvolte No next labels. V okénku Icon Options zvolte Small Icons. Vidíte ten rozdíl? Možná vám bude popisný text zpočátku chybět, ale zakrátko si zvyknete a oceníte větší prostor k prohlížení.
[Velké ikonky] [Malé ikonky]

Druhá úprava se bude týkat úpravy pořadí jednotlivých řídících lišt. Co je lišta? Skupina příkazů začínající svislou vystouplou čárou. Pořadí těchto lišt lze měnit:

 1. [manipulace s lištou]Položte kurzor na levé rozhraní mezi lištami. Tvar kurzoru se změní na vodorovnou čárku se dvěma šipkami na každé straně. Viz obrázek v pravo.

 2. Stiskněte levý knoflík myši, držte jej a táhněte lištu nahoru nebo dolů podle toho, kam ji chcete umístit. Tvar kurzoru se opět změní, tentokrát na dvě svislé čárky, z nichž vedou vodorovné šipky na každou stranu. Viz obrázek.

 3. Uvolněte knoflík myši a lišta zůstane v nové oblasti.

Osobně se mi osvědčilo toto pořadí:
Horní řada vlevo: lišta s texty File, Edit, View...
Horní řada vpravo: lišta s adresou URL (Address)
Prostřední řada: Lišta s ikonkami, tzv. Standard Buttons.
Spodní řada: Lišta Links (o této liště si budeme za chvíli povídat ve zvláštní kapitole). Pořadí lišt viz následující obrázek.

[řídicí panel s lištami]


Máte vaši složku Favorites (Oblíbené adresáře) organizovanou?

Jestliže ne, tak je možné, že v této složce máte desítky adres a vyhledávání v nich je tudíž pracné. Utvořte si v této složce adresáře organizované tématicky. Například

 • Počítače
 • České stránky
 • Erotika
 • Zprávy
 • ...apod. (podle vlastního uvážení)

Klikněte na text Favorites, vyberte Organize Favorites. Otevře se nové okno. Klikněte na Create Folder, vytvořte první adresář, pak stejným způsobem další. Pomocí volby Move to Folder nyní přenášejte jednotlivé adresy podle obsahu do příslušných adresářů.

Máte? Zbývá poslední krok, a sice setřídění adres v každém adresáři. Znovu klikněte na Favorites, v otevřeném okně nyní máte nově vytvořené složky. Položte kurzor kdekoliv do tohoto okna a stiskněte pravý knoflíček myši. V nabídce vyberte Sort by Name. Postup opakujte znovu pro každý adresář.


Jak jednoduše uložit záložku (bookmark)

Našli jste zajímavou stránku a chcete si uložit její adresu? Předpokládám, že ji právě máte otevřenou. Pak máte několik možností rychlého uložení:

 • Stiskněte CTRL-D.
 • Položte kurzor na ikonku vedle URL adresy v poli Address. Nyní stiskněte a držte levé tlačítko myši (nepouštět!). Táhněte kurzor s adresou vlevo až na ikonku Favorites (Oblíbené adresáře). Uvolněte tlačítko myši.

Výhoda předchozích dvou postupů: rychlost. Nevýhoda: adresa se uloží do hlavního adresáře Favorites. Po čase zjistíte, že máte ve Favorites příliš mnoho odkazů.

 • Klikněte na text Favorites (ne na ikonku). Klikněte na Add to Favorites. Objeví se nové okno Add Favorite. Vyberte adresář, kam chcete novou adresu uložit.


Složka Favorites není jediné místo, kam se dá uschovat zajímavá adresa

Zajímavou adresu lze rovněž uložit přímo na pracovní plochu nebo do složky (na lištu, chcete-li) Links. V prvním případě (adresa přímo na pracovní ploše) ušetříte několik kliknutí. Stačí totiž kliknout na uloženou adresu a prohlížeč se sám otevře přímo s žádanou stránkou. Je to rychlejší.

Postup ukládání:

 1. Nejprve zmenšíme okno s prohlížečem tak, aby byl vidět alespoň kousek pracovní plochy, lhostejno kde
 2. Je-li adresou, kterou chceme uschovat, přímo stránka, na kterou se díváme, položíme kurzor na ikonku vedle adresy stránky v poli Address. Je-li adresou nějaký odkaz na stránce, kterou máme před sebou, položíme kurzor na tento odkaz
 3. Stiskneme a držíme levé tlačítko myši. Nepouštět!. Jinak bychom stránku vyvolali a to nechceme
 4. Táhneme kurzor ven ze stránky až na pracovní plochu
 5. Uvolníme stisk myši

V druhém případě (adresa uložena v Links) je adresa stále lehce a rychle dostupná. Nevýhodou Links je to, že v prohlížeči je vidět jen omezený počet adres. To je dáno rozměrem obrazovky. V Links by měly být adresy často navštěvované a jejich popisy by měly být co nejkratší. Než začneme něco ukládat do Links, doporučuji tuto složku nejprve "vyčistit" od nesmyslných a nudných adres, které jsou při každé instalaci prohlížeče automaticky generovány.

 1. Klikněte na nápis Favorites
 2. Klikněte na Organize Favorites
 3. Následuje dvojí rychlé kliknutí na složku Links
 4. Vymažte odsud vše, co nepoužíváte

K uložení do Links použijeme stejnou metodu jako při ukládání na pracovní plochu. Položíme kurzor myši na žádanou adresu, stiskneme levé tlačítko, držíme stisk a táhneme adresu na lištu Links. Nyní uvolníme stisk tlačítka.

Popis, který se ukládá spolu s adresou, je převzat z titulku stánky. V mnoha případech je nesmyslně dlouhý (může mít až 511 znaků) nebo nevýstižný. Popis adres v Links by měl být heslovitý. Čím kratší popis, tím více adres se vejde na obrazovku najednou. Jak změníme popis? Položíme kurzor myši na text v Links, který hodláme změnit, stiskneme pravý knoflík myši, v okně vyberme Rename.

Adresy v Links se dají také přesouvat, pořadí adres si tak můžete určit sami. Položte kurzor myši na adresu v Links, stiskněte a držte levý knoflík myši, táhněte kurzor s adresou do nové pozice v Links, nyní uvolněte stiknutí myši.


Používáte vyhledavače?

Tento trik ocení zejména čtenáři v Čechách, kteří jsou připojeni k Internetu telefonní linkou a platí za každou minutu spojení velké peníze. Ukážeme si, jak přeskočit stahování úvodní stránky v hlavních prohledavačích. Tím ušetříme čas. Vyzkoušejte si nejprve, jak to funguje. Klikněte na některou adresu v seznamu a zadejte nějaký text k prohledávání:

Pozor, váš prohlížeč musí být minimálně verze 4, aby to fungovalo.

Altavista
Excite
Infoseek
Lycos
NorthernLight

Líbí se vám to? Můžete si tyto adresy uložit do Links (Internet Explorter), nebo Personal Toolbar Folder (Netscape), takže je budete mít stále viditelně na liště. Postup ukládání: Položte kurzor na adresu, kterou chcete uložit, nyní stiskněte a držte levé tlačítko myši (nepouštět!). Táhněte adresu nahoru ven z okna prohlížeče až na lištu Links u IE, nebo Personal Toolbar Folder u Netscape. Teď můžete uvolnit levé tlačítko. V IE se objeví varování You are adding a favorite that may not be safe. Do you want to continue? (Ukládáte adresu, která nemusí být bezpečná. Chcete pokračovat?). Klidně odpovězte Yes.

Známka 1.0 (hodnotilo 1)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 91 čtenářů částkou 13 065 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Prohrávají, prohrávají! A jsou čím dál zběsilejší :-)))21.11.18 00:19 Česká republika 0

Německo se připravuje na hromadné letecké dovážení afrických migrantů do EU20.11.18 15:46 Německo 0

Špinavá dohoda mezi Bruselem a Renziho Itálií: Itálie bude brát všechny migranty a Brusel jí zajistí flexibilitu veřejných účtů20.11.18 14:59 Itálie 0

Slovenská obdoba ÚOOZ začala vyšetřovat organizátory demonstrací, které vypukly po vraždě Jána Kuciaka! Stejné procesy probíhají nyní i v Praze20.11.18 13:13 Slovensko 0

Migrant v Německu podřízl otce aktivistky, která jej otci doporučila na výpomoc19.11.18 20:13 Německo 2

Migrant v Německu znásilnil ovci19.11.18 20:09 Německo 3

Fico: Globálny pakt o migrácii nie je v súlade s migračnou politikou Slovenskej republiky 19.11.18 12:48 Slovensko 0

Bulharsko odmítlo Globální pakt pro migraci a ... vypukla v něm barevná revoluce19.11.18 12:39 Bulharsko 1

Slovensko sa k paktu OSN o migrácii asi nepripojí, “nie sme však ešte za vodou,” hovorí poslanec Paška a očakáva ešte brutálny nátlak zo strany EÚ19.11.18 12:34 Slovensko 1

Vánoční svátky v Evropě 201819.11.18 11:18 Evropská unie 5

Výbušná výpověď: Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz Chovance, tvrdí.18.11.18 22:24 Česká republika 0

Španělská facka USA: Ruské námořnictvo se vrací do španělské Ceuty18.11.18 17:35 Španělsko 1

Německo čeká růžová budoucnost18.11.18 17:10 Německo 1

17. listopadu v Marseille. Demonstranti požadují rezignaci Macrona18.11.18 16:56 Francie 0

Imám v Německu: Vaše dcery si vezmou muslimy a šaría se stane německým právem18.11.18 16:37 Německo 4

Rozkopejte hroby rodičů Fialy (ODS) a Rakušana (STAN). Je to pouze projev občanské nespokojenosti...18.11.18 12:56 Česká republika 2

Už víme, kdo je chátra z Národní: senátoři Hilšer a Drahoš v čele18.11.18 12:45 Česká republika 1

Úřady s velkou slávou hlásí, že ušetřily 657 milionů na dětech17.11.18 15:08 Česká republika 4

Takto aktivisté skupiny Kaputin vyhodili květiny Babiše a Okamury17.11.18 12:15 Česká republika 3

5G sítě v ČR. Operátoři slintají blahem17.11.18 11:24 Neurčeno 11

Měnové kurzy

USD
22,87 Kč
Euro
26,02 Kč
Libra
29,26 Kč
Kanadský dolar
17,19 Kč
Australský dolar
16,55 Kč
Švýcarský frank
23,00 Kč
100 japonských jenů
20,26 Kč
Čínský juan
3,29 Kč
Polský zloty
6,04 Kč
100 maď. forintů
8,10 Kč
Ukrajinská hřivna
0,83 Kč
100 rublů
34,73 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 926,30 Kč
1 unce stříbra
327,45 Kč
Bitcoin
102 586,66 Kč

Poslední aktualizace: 21.11.2018 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 12 132