Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané salimon

Nalezeno 15 příspěveků, 8 různých IP adres

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

04.12.2015 18:37

Proč Turecko vrazilo Rusku nůž do zad

Nůž do zad? Spíš turecká střela do vlastní nohy...

salimon 15.?.?.?

Známá otázka Cui bono.
Ptáte se někdo komu prospěl sestřel Su24? Turecku? Nebo NATO? Nebo snad USA? Na mě to (podle nyní dostupných informací) působí dojmem, že největší prospěch má zatím právě Rusko.

Než mě budete chtít obviňovat z idiocie, přečtěte si nejprve něco o Reflexive Control. V Rusku svého času rozvíjená technologie nejen boje.

Některé důsledky sestřelu Su24:
-Rusko nyní může efektivně uzavřít turecko-syrskou hranici a beztrestně ničit turecké zásobovací kolony, kterými jsou IS a další skupiny vyzbrojovány, (před časem by z likvidace tureckých zásobovacích kolon vznikl povyk, ale teď, když i několikavteřinové narušení státní hranice opravňuje k okamžité likvidaci...)
-Turecké nálety na Kurdy se s ohledem na nebezpečí sestřelu ruskou PVO zastavily nebo omezily na minimum (což posílí Kurdy a dále oslabuje IS),
-NATO a jeho soudržnost opět oslabila, mnoha lidem i na vysokých postech bylo názorně ukázáno, jak snadno by mohla vzniknout povinnost bránit agresora a jít do otevřené války s Ruskem. Mnoho lidí s velkými majetky v Evropě nyní bude zajímat první odstavec Washingtonské smlouvy, či jiné způsoby, jak případně takovou nechtěnou válku odvrátit
-válečné tažení se vlastnímu obyvatelstvu nejlépe prodává jako spravedlivá odplata, RF teď může rozšířit své operace v Sýrii aniž by riskovalo výraznou ztrátu podpory vlastního obyvatelstva
-ve stejnou chvíli PR takzvaných umírněných povstalců dostalo docela na zadek jejich zastřelením pilota na padáku
-a ještě jeden dílčí prospěch s potenciálem injekce miliard dolarů zpět do ruské ekonomiky - pokud rus nepojede na dovolenou do Turecka, pak se nabízí šance, že bude utrácet své peníze jinde - a hle vždyť rus může jet na Krym (některým bude třeba jedno, z které strany rybníka se koupou)

Ne všechno by asi bylo možné naplánovat, ale vyprovokovat prezidenta Erdogana k neuváženému útoku, se ukazuje být v kategorii cílů realizovatelných pomocí Reflexive Control
- ty zničené cisternové vozy opravdu někam tu ropu vozily a někdo z toho měl zisk
- ta ruská letadla opravdu lítala přinejmenším blízko tureckých hranic a lítala bez ochrany i přes mnohé agresivní prohlášení z turecké strany...

A cena za výše uvedené uvolnění ruských rukou v Syrii? Dva vojáci (čest jejich památce) a jedno Su24.

Výše uvedené je jen a pouze možný pohled z jiné strany. Pokud se Vám ta myšlenka nelíbí nebo Vás dokonce rozčiluje, klidně ji ignorujte. Já se jen pokusil poskládat z dostupných informací poněkud odlišný obrázek.

342748

06.12.2015 21:46

Proč Turecko vrazilo Rusku nůž do zad

RE: Nůž do zad? Spíš turecká střela do vlastní nohy...

salimon 15.?.?.?

Děkuji za slušnou odpověď.
Neumím tvrdit, že v tomto případě byla technologie Reflexive Control použita. Neumím to nijak dokázat. Mám příliš málo informací.
Dal jsem jen dohromady obecně známou otázku a méně známou ruskou nauku.
Neuvedl jsem však, že k akceptování té myšlenky je nutná určitá dávka cynismu či odosobnění. Hrát šachy na šachovnici, kde umírají skuteční lidé není pro každého. Ale kolik životů (nejen ruských vojáků) zachrání možnost přerušit zásobování IS? Nenahradí to ty dva životy mnohonásobně?

V každém případě jsem chtěl především upozornit na techniku Reflexive Control. Nejde o žádné spiknutí. Jde jen a pouze o propracované postupy, jak donutit soupeře myslet si a následně konat tak, jak Vám vyhovuje. Asi tak, jako když v šachové partii nabídnete figuru, abyste dostal soupeře do pro něj nevýhodné pozice.

342847

14.12.2015 18:20

MMF vstoupil do studené války; odpustil Ukrajině dluh vůči Rusku

Tak nebo jinak?

salimon 15.?.?.?

Dobrý nebo špatný obchod?
Rusku uvízly nesplacené 3 miliardy USD na Ukrajině. MMF změnil vlastní pravidla, když se mu přestala hodit.

I za předpokladu, že ty 3mld jsou definitivně ztracené, podíval jste se někdo na HDP a rozpočet Ruska? 3 mld USD tvoří (dle wikipedie) asi tři čtvrtiny procenta ročního rozpočtu Ruské Federace. Tedy odhadem příjem za méně než tři dny. To jen pro představu, jak zásadní útok na ruskou ekonomiku to je.

Na druhé straně je tu MMF. Finanční instituce. Základním kapitálem finančních institucí je důvěryhodnost. MMF donedávna těžil i ze svého monopolního postavení. Nyní však má MMF konkurenci v AIIB. A právě pro AIIB je toto báječný dárek. MMF prokázal nade vší pochybnost, že není nezávislou finanční institucí, ale politickým nástrojem. MMF prokázal, že jakákoliv pravidla změní, kdykoliv k tomu dostane pokyn.

Takže, byl to dobrý obchod? Podkopat svou vlastní důvěryhodnost za možnost lehce popíchnout RF? Zřejmě nebyl. Tohle rozhodnutí na straně MMF nebylo vedeno cílem poškodit RF.

A byl to vůbec obchod?
Porošenko nemůže splatit dluh RF i kdyby dostal půjčku přímo za tím účelem. Šelmy, které pomohl vypustit by ho roztrhaly (fyzicky, nikoliv obrazně). Bez půjčky od MMF by Ukrajina viditelně zbankrotovala (formálně bankrot je už tím nesplacením dluhu RF) a to by bylo přiznáním porážky strategie USA na Ukrajině. Tak někdo rozhodl obětovat věž (věrohodnost MMF), aby byl dočasně zachráněn pěšec (Porošenko, Ukrajina).

Takže to vypadá na špatnou pozici a vynucený tah. Možná špatný tah. Ale jen možná. Ukrajina je finančně černá díra, ale může se hodit na jiné věci. A MMF se ztrátou monopolu (vznikem AIIB) beztak ztrácí užitečnost, tak ten pád věže jen někdo urychlil.
Někdy záchrana pěšce stojí i za ztrátu věže. Hraje tu někdo rád šachy?

343078

16.12.2015 00:38

MMF vstoupil do studené války; odpustil Ukrajině dluh vůči Rusku

RE: Tak nebo jinak?

salimon 15.?.?.?

Touto diskusí se dostáváme do oblasti vysoce abstraktní a bohužel neznám detaily vašich úvah. Přesto na mě Vámi popsané působí jako obdoba pokusu o socialismus (no offense). A to přílišným zaměřením na technickou stránku věci bez vnímání efektu emocí (včetně dobrovolnosti).
Západní strategie ovládání lidí dosud spoléhala na příslib (nebo zdání) svobody a volnosti. Zároveň se pyšnila ideou humanity a legálnosti. Nemluvím o kostře, ale o kůži, kterou to zvíře nosí.
Vy tvrdíte, že systém bude funkční i když se změní kůže. Spadne nástřik humanity, legálnosti a dobrovolnosti. A funkční kostra to udrží v běhu. Možná máte pravdu.
Ale já se domnívám, že západní systém je živen masou obdivovatelů a příznivců. Kostrou byl tisk USD. Dnes je to příjem z kolonií a okupovaných území.
Pokud zvíře změní kůži, pak se z obdivovatelů mohou stát nedobrovolní poddaní. To zvýší náklady na udržování a vytvoří prostor pro alternativu.

Pokud dnes USA (MMF) mění dlouhodobá pravidla podle okamžité politické poptávky, ztrácí tak další příznivce a dojem legálnosti svého jednání. Otvírá to prostor pro šíření informací o dalších ilegálních aktech z doby nedávno minulé i starší. Tyto akty sice tehdy prošly bez větší negativní odezvy, ale vytváří masu, která nyní mění obecné vnímání.
Jinak řečeno, pokud rozdělíte svět na dva tábory, pak byste měl mít v ruce něco, čím získáte ostatní na svou stranu. Máte-li však pověst agresora, který nedodržuje ani vlastní pravidla, a druhý tábor vynakládá spoustu energie na zdání legálnosti svých činů, pak můžete zůstat ve vlastním táboře osamělí (krom několika vyžírků a slabých, které jste donutil zůstat).
Můžete sice nahnat ostatní do svého tábora klackem, ale máte klacek na všechny? Jak dlouho to udržíte? A nemá náhodou protistrana srovnatelný nebo lepší klacek? A máte vůbec na zaplacení drába, který klacek drží?
Končím jak jsem začal, podobností s východním blokem za studené války. Jeden tábor udržovaný klackem. A uprostřed zvíře s nepřitažlivým zevnějškem.

Jak jsem zmínil na začátku, neznám Vás ani předpoklady, ze kterých svůj názor čerpáte. Předkládám odlišný pohled než vy, ale důvodem mohou být čistě odlišné informace, ze kterých čerpám.

343137

S mnohými názory pana autora bych nesouhlasil.
1) Ruská Federace se při jednání s Washingtonem nespoléhá na pravdu, ale na sílu svých zbraní (včetně konvenčních), kterou postupně odhaluje.
"Si vis pacem, para bellum." (Chceš-li mír, připravuj válku. - antické Řecko)
2) Snaha o legitimitu svých kroků, nepoužívání viditelného násilí při získávání nových území a ochota riskovat fyzickou újmu, aby soupeř utrpěl morální ztrátu, jsou pragmatické kroky odpovídající dlouhodobé strategii namířené dovnitř (nikoliv vně). Není to otázka nějaké lepší morálky, je to praktický základ udržitelnosti.
"O lidi je třeba štědře pečovat nebo je zničit, protože za malé křivdy by se mohly mstít, za velké se mstít nemohou." (Niccolo Machiavelli)
"Má-li být válka spravedlivou, je nutné, aby její spravedlnost byla jistá a zřejmá, neboť lid nemůže být uvržen do nejhroznějších neštěstí, jaké způsobuje válka, bez určitých a jistých důvodů." (sv. Augustin)
3) Západní systém je ve viditelném rozkladu (dvojí metr, newspeak, všeprostupující dluhy...). Ruská Federace (a Putin) se nyní prezentuje jako ostrov mravnosti a nezdolnosti. Poslední dobou mi to připomíná pasáž z díla velmi často zmiňovaného. Toto je ukázka z jedné z posledních kapitol.
"Tento Boží vyvolenec bude mít za úkol zničit všechny nerozumné síly, vedené
instinktem a ne rozumem, svou zvířeckostí a ne lidstvím. Tyto síly nyní triumfují
v projevech lupičství a násilí všeho druhu pod maskou zásad svobody a lidských práv.
Svrhly všechen společenský pořádek, aby byl na jeho troskách postaven trůn krále Židů;
ale jejich role skončí v momentě, kdy vstoupí do svého království. Potom bude nezbytné je
odklidit z jeho cesty, na níž nesmí zůstat žádná překážka, ani stéblo."

(Záměrně dílo neuvádím, berte to jako kvíz. 90% zdejších čtenářů o tomto díle slyšelo a bohužel méně než 5% ho alespoň zběžně četlo, což je, dle mě, škoda.)
4) Jak se Vám líbí Putin jako vyvolenec boží? Zatím získává pověst a sílu, ale jaké jsou dlouhodobé cíle? Až historik může skutečně posoudit státníka podle hesla:
"Po jejich ovoci je poznáte. Což sklízejí z trní hrozny nebo z bodláčí fíky?" (Mt 7,16)
Jako běžní současníci, se můžeme maximálně ve volné chvíli posadit, studovat historii a podle ní odhadovat plody stromů, jež jsou nyní v květu.

A pak své názory třeba předkládat ostatním ke zvážení ... [mrknutí jedním okem]

343408

Předkládáte tezi... Režim se zhroutí, pokud není vnější nepřítel.
Upozornil bych Vás na jednu říši, která se dosud nezhroutila. A často neměla nějakého velkého vnějšího nepřítele. Sjednotil ji jakýsi Čchin.

Chci říci, vnější nepřítel může pomoci mobilizovat vnitřní energii. Může pomoci potlačit pochybnosti a odložit vnitřní spory. Může usměrnit nabytečnou energii. Nicméně je to jen pomůcka.

Existuje daleko více pomůcek, které pomáhají udržet skupinu lidí pohromadě. Například pomůcky, které podporují spolupráci. Tradice, víra, nemožnost volby, cíl, pevná struktura, jasná pravidla.
Vnější nepřítel je dnes jen velmi oblíbený způsob, jak legitimizovat cokoliv ve jménu ochrany skupiny jako celku.

Souhlasím však s Vámi, že pro náš současný systém hodnot, kdy žijeme v blahobytu, bojujeme s nudou, zákonodárce se mění každé čtyři roky a nejvyšší metou je svoboda a nezávislost jednotlivce, je velmi obtížné hledat stmelující nástroje.
Pak se obrázek vnějšího nepřítele může velmi hodit.

Domnívám se však, že jste ve své úvaze zaměnil politické divadlo (například pravice-levice) se skutečným soubojem ideologií. Souboj ideologií reálně probíhá, jen se takové bitvy příliš nehodí pro filmové týdeníky.
Například Vámi popsaná představa všeobjímajícího obchodu naráží na realitu, že Mamon zdaleka ještě neovládl duše všech. Někteří "kacíři" stále vyznávají i jiné hodnoty, než osobní prospěch.

A když jste zmínil, jak je Vám líto těch fanatiků...
Přemýšlel jste někdy o tom, že tu posledních sto let je někdo, kdo umí vytvořit ze vzduchu libovolný počet dolarů a půjčuje je na úrok? Přemýšlel jste o jeho cílech? Peníze a majetek to asi sotva budou.
Neděsí Vás myšlenka, že současné peníze jsou nejen prostředek směny ale také nástroj, díky němuž Vy oddaně plníte cíle toho, kdo tyto peníze umí stvořit?

I zapřisáhlý ateista obvykle něčemu věří. Jen to mívá těžší s pochopením.

343412

Zvláštní článek.
Podle mého názoru říká asi toto:
Autora trápí rozpor mezi vlastní potřebou být kladně vnímán a strachem z podvodníků. Následkem toho se rozhodl obhajovat svůj postoj racionálně. Poukazuje na materiální svět. Na neschopnost lidí vidět rozmanitost. Na možné negativní následky podporování podvodníků.
Sám se však utápí v domnělé kauzalitě. Nevnímá rozmanitost důsledků obdarování (třeba i podvodníka). A připravuje se tak o možnost žít v klidu.
Svůj názor si obhájil a mnoha lidem bude jeho obhajoba příjemná. Mnohým dalším však (většinou iracionálně) bude vadit.

Editor je jeden z těch, komu obhajoba autorova postoje vadí. Pokusil se vyznění článku změkčit a vrátit poukázáním na vliv daru na dárce. Škoda jen, že ve své definici proč dávat, se nedokázal zbavit určitého obchodování. Dává a chce něco na oplátku. Doufá, že si tím něco do budoucna koupí. Pocit, že na to třeba jednou nebude sám.

A tady jsem chtěl skončit. Ale byla by to jen kritika názorů druhých.
Na vysvětlení vlastního postoje tu nemám prostor. Ale naznačím ho.
1) Dar by neměl být obchod. Nedávejte nic v naději, že se Vám to vrátí. Důsledky nenaplněných očekávání mohou být destruktivní právě pro Vás a Vaše vztahy s okolím.
2) Dar by neměl být vynucován. Nicméně někdy jste okolnostmi či vlastními pocity nuceni darovat proti všem racionálním úvahám. Pokud se to stane, přijměte ten tlak a udělejte, co považujete za nutné. Bez výčitek. Tak jako přijímáte jiné povinnosti, které život přináší.
3) Darujte adekvátně situaci. Darovat 5 korun žebrákovi na ulici není hanba. Ubytovnu lze v Praze sehnat i za 150/noc. Jídlo a pití na den lze i do 50Kč. Celkem čtyřicet pětikorun za den... Příteli v nouzi darujte cokoliv zvládnete darovat, aniž byste to museli sobě nebo jemu kdykoliv připomínat.
4) Darujte jen, pokud si to můžete dovolit. Rozlišujte mezi dobrovolným obdarováním a snahou vykoupit se, či spasit svět.
5) Pokud si kupujete darem nějaký odpustek či pocit, pak to udělejte vědomě. Protože odpustky vlastnímu svědomí jsou drahé. Stejně tak pocit či pověst filantropa si za pětikorunu nekoupíte. I když zaplatíte hodně, nedivte se, že někdy má kupované zboží (odpustek, pocit, pověst...) malou trvanlivost. Přesto příjemce takového daru-odpustku nebývá selháním vinnen. Byl to Váš obchod, ne jeho.

Jistě to někdo někde sepsal lépe a výstižněji. Prostě pojem dar je používán v mnoha významech, z nichž mnohé jsou čistě obchodní. Je to podobné, jako byste pojem přivonět použili v konotaci s rozmočeným slepičincem. Chápu dar primárně jako něco iracionálního. Něco, co nevysvětlíte ani svému partnerovi (pokud není obdarovaná ona či on). Dar je podle mě něco, o čem se nemluví. Jen se daruje nebo přijímá. Obojí je občas i tak dost obtížné.

346537

12.05.2016 12:58

Kontra propaganda, v ruském stylu

RE: Nejlepší věc jak se bránit proti lží je pravda

salimon 15.?.?.?

Mám dojem, že jsem četl jiný článek než Vy. Já v tom článku vidím popsanou technologii, kterak oslabit nežádoucí názory pomocí zesměšnění jejich nositelů. Autor sám to připodobňuje k očkování. Při očkování také použijete oslabený patogen. Zde se cíleně zvou méně schopní nositelé myšlenky, aby sebe a tím i myšlenku samu zdiskreditovali, zesměšnili.
S pravdou to nemá mnoho společného. Nepleťte si Putina s Mirkem Dušínem. Mohl byste časem vypadat podobně směšně jako ti liberálové v ruské televizi. A obdobně tak nevědomky škodit akceptovatelnosti názoru, který chcete podporovat.

Ale souhlasím s Vámi, že mnoho situací v současném světě se mnohem snadněji, a pro posluchače přijatelněji, popisuje přívržencům Ruska než přívržencům EU nebo USA. Stále to ale neznamená, že by měla jedna či druhá strana monopol na pravdu. Z pohledu vládce je příjemné, pokud může používat ověřitelné argumenty. Ale ani na minutu nepochybujte o tom, že rusové s Putinem v čele budou mlčet, mlžit nebo lhát, pokud se jim realita nebude hodit do krámu. Proto bych každému doporučil oprostit se při pokusech o chápání světa od emotivních pojmů jako pravda a lež. Místo toho zkuste vnímat informace třeba jako ověřitelné či uvěřitelné. A je-li to možné tak i v kontextu známých či předpokládatelných zájmů osoby informace předkládající.

348465

11.08.2017 17:26

Konec „levných válek“ pro Spojené státy

RE: Dominance USA

salimon 90.?.?.?

Fakt, že "všichni" hovoří anglicky není pro současné USA výhodou. V článku je to dokonce okrajově zmíněno.
Pokud každý rozumí vaší řeči a vy nerozumíte jejich řeči, pak kdo má výhodu?
Drtivá většina aktivních lidí dnes více či méně rozumí angličtině.
Což znamená, že pokud se zajímají, pak jsou schopni přečíst si i informace primárně určené pro domácí americké publikum.
Mluvím sice o aktivních lidech, což je jistě menšina celkové populace. Ale zároveň jsou to právě schopní a v různých směrech aktivní lidé, kteří svým jednáním a svými názory nejsilněji ovlivňují své okolí a tím i veřejné mínění (a to i navzdory snahám sdělovacích prostředků).
Je veliký rozdíl, jestli si poslechnete pana Friedmana ze Stratfor naživo a rozumíte mu, nebo musíte věřit nějakému překladu. Ten živý projev vám poskytne daleko přesnější a hůře bagatelizovatelný obrázek plánů našich vzácných amerických spojenců.

Obecná znalost vašeho jazyka je pro vás výhodou, pokud hrajete férovou hru. Protože usnadňuje komunikaci s ostatními partnery. Pokud předvádíte pokrytectví a hrajete nefér, pak je pro Vás naopak výhoda, pokud minimum protihráčů rozumí vašemu jazyku, zatímco vy rozumíte tomu jejich.

359542

28.08.2017 10:46

Strhávání památníků je příznakem americké sebevraždy

léčebný proces

salimon 90.?.?.?

Rád bych nabídl alternativní a optimističtější pohled na aktuální dění kolem památníků.
Představte si organismus, který je napaden nějakou infekcí. Dokud je infekce neaktivní, jenom se šíří a organismu přímo neškodí, potud se hlavní obranné mechanismy organismu neaktivují. Až v momentě, kdy infekce spustí svou destrukci, pak se organismus začne bránit a skrze různé (často bolestivé) aktivity (horečka, vředy, hnis) se infekce zbaví.
No a pokud věříte, že v americe se rozšířily myšlenky, které jsou pro tamní společnost zhoubné, pak analogicky organismus se nezačne bránit do té doby, dokud tyto myšlenky nezačnou viditelně škodit.
Jakmile se tyto myšlenky promění v násilnosti vůči neinfikovaným částem organismu, pak je tu šance, že si organismus (neinfikované části) uvědomí jejich škodlivost a začne se jich zbavovat. Aneb dokud hlásám, že mi ostatní ubližují, nejsem pro organismus nebezpečný a snadno získám na svou stranu ostatní ukřivděné. Jakmile však ve jménu minulých (domnělých či skutečných) křivd začnu aktivně škodit, pak se obvykle diskredituji a spolu se sebou i myšlenku, kterou hlásám.
Osobně jsem zvědav, jak se bude situace vyvíjet a jestli aktuální touha likvidovat památníky nebude tím spouštěčem, který vyvolá imunitní reakci organismu.
Berte v potaz, že stejně jako jiné analogie, ani tato není dokonalá. Má jen naznačit jiný úhel pohledu.

359739

22.12.2017 15:35

Zpráva o pokroku v americko-ruské válce

RE: Trochu laciného optimismu

salimon 90.?.?.?

Trocha laciného přísloví...
Dějiny se často vyvíjely jinak, než jak je předpovídali tehdejší vlivní a mocní.
Není však pravda, že všechny předpovědi jsou chybné.

Ale s druhou částí vašeho příspěvku bych celkem souhlasil. Dnes z Ruska strach nemám. Ale co bude zítra, to nevím.

361553

21.02.2018 13:46

Eskalace v Sýrii – kam až lze Rusy dotlačit?

RE: Konečně

salimon 90.?.?.?

Dobrý den,
pokud si skutečně nepamatujete, kdy byla činnost USA nebo jejích zástupců prospěšná, pak se netrapte s tím, že něco nechápete.
Nyní nehodnotím celkový obraz, zda pozitiva převládla nad negativy. Ale pokud nevidíte nic pozitivního, pak pravděpodobně hledíte přes ideologické brýle a obraz, který vidíte je bohužel příliš zkreslený. Proto nikdy nebude dávat dlouhodobě smysl.

Pokud něco z aktivit prezidenta Putina není dnes pro Vás pochopitelné, pak si to zkuste zapsat a podívat se na tu otázku za rok. Nebo za pět let. Tento pán je prezidentem či premiérem bezmála dvacet let. Máte představu v jak dlouhodobém horizontu zvažuje své aktivity? O týdny nebo měsíce rozhodně nejde.

Takže pokud byste skutečně chtěl pochopit, co může tento vládce Ruské federace plánovat, zkuste začít studiem jeho aktivit, které prováděl před deseti či patnácti lety a jaký mají dopad na dnešní dění.
Až pochopíte a doceníte jeho tehdejší jednání, pak můžete začít reálně chápat, kam směřuje dnes. Jeho základní cíl se totiž nemění s vývojem situace na bojišti v jedné zemi.

Přeji pěkný den.

362713

16.03.2018 11:11

Páté pravidlo aritmetiky

RE: A umí to někdo odpovědět tady?

salimon 90.?.?.?

Když se soustředíte, přijdete na to, že není důležité zda se směr změnil po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Odchylka o 60° od přímého směru vyjde na stejno.
Jdu já a brácha, změním směr pohybu o 60° vlevo a brácha o 60° vpravo. A opět jdu (já i brácha). Na konci budu já i brácha stejně daleko od výchozího bodu (a shodou okolností i od sebe).

Víte tohle je opravdu triviální úloha. Myslím tím strašně moc jednoduchá. Pokud člověk udělá tolik chyb v takto jednoduché a jednoznačné úloze. Dokonce ji považuje za nejednoznačnou, pak se ptám, kolik chyb udělal v úvahách o složitých otázkách?

363086

19.03.2018 13:38

Páté pravidlo aritmetiky

RE: A umí to někdo odpovědět tady?

salimon 90.?.?.?

1) Podle Vašeho "jména" 35 km !!! se domnívám, že jste si spletl vlákno. Toto vlákno bylo o úloze "proč se sinus 30 stupňů rovná 1/2?". Víte to je jiná úloha než ta se vzdáleností.
2) Pokud jste si nespletl vlákno, zkuste místo informace "on je vedle" předložit svou hypotézu.
3) Pokud jste si skutečně vlákno spletl, a napadáte řešení úlohy o balónu, pak bych Vám doporučil soustředit se na větu "Poté se směr pohybu změní o stanovený úhel (60°)". Představte si změnu směru pohybu o 180° (podle mě by to znamenalo jít zpět). Představte si změnu směru pohybu o pět stupňů (tedy jen mírná odchylka od původního směru). A nyní si představte změnu o 60°.
Chyba, kterou tady udělala většina lidí, je přirozená. Když člověk vidí snadné řešení (v tomto případě rovnostranný trojúhelník), upne se k němu a následně ho obhajuje (prostě je jednodušší říci 35km, než počítat 35km krát odmocnina ze tří). Mnoho lidí si navíc navyklo, že úlohy v matematice vycházejí hezky (což je u cvičných úloh často pravda). Následkem toho, když je výsledek "nepěkné číslo", jejich mozek (zkušenost) jim říká, že určitě někde nastala chyba. Stejný postup mnoho lidí používá i v ostatních oborech. Chtějí snadné a rychlé řešení a na jeho obhajobu se upnou, místo aby se soustředili na kvalitní analýzu. Bohužel v mnoha jiných oborech se dá "pravda" uhádat.
Právě schopnost vrátit se k předpokladům a pochopit, kde vznikl rozdíl mezi mým a oponentovým názorem, je podle mě základ kvalitní diskuse. Za diskusi pak považuji takovou výměnu názorů, kde se diskutující vzájemně obohacují. Přednáška, plkání či hádka jsou jiné aktivity.

Asi pochopíte, že již nadále nemám potřebu vést zde komunikaci na toto téma. Přestože se tady našlo pár lidí, kteří rozumně argumentovali, převaha diskutujících zde má potřebu obhajovat své názory (či exhibovat), aniž by se zamyslela nad přičinou rozporu. A já nemám ani čas ani chuť tento model chování u kohokoliv měnit.

363142

Nevím jak moc sledujete aktuální rétoriku kolem Sýrie. Ani nevím jestli má úvaha nebude předběhnuta vývojem událostí. Ale rád bych se na moment zastavil a zamyslel.

Pokud všichni splní, co říkají, pak
a) US Army zaútočí velkou palebnou silou (desítky až stovky křídlatých raket).
b) Některé rakety neodstartují, některé nedoletí, ale některé zasáhnou své cíle, následkem čehož, ruská armáda pošle své nejnovější hračky a potopí lodě, ze kterých byly rakety vypáleny.

A pak CO? Eskalace až k jádru? A půjdem se podívat na největší ohňostroj od vyhynutí dinosaurů? Nebo se US Army stáhne, odepíše pár lodí a stovky námořníků a bude se tvářit, že se nic neděje? Nebo doufáte, že diplomati, kteří předvádí takovou neschopnost v kauze Skripal, dokáží podobnou eskalaci řešit?

Všimněte si jak intezivně ruso varuje na všech úrovních američany. Od diplomacie na půdě OSN, přes veřejná prohlášení, přímé vojenské linky až po předvádění svých zbraní přímo v blízkosti lodí a jejich posádek, které by měli vést útok na Sýrii. Na každé úrovni velení od Trumpa po toho vojáka, co stiskne tlačítko, se může objevit někdo, kdo bude chtít přežít.
Takže třeba někdo odmítne splnit rozkaz. Pokud se to podaří v tichosti, pak bude US diplomacie vypadat pouze jako banda chvastounů, ztratí prestiž (zase) a život snad půjde dál.

Kolik si myslíte, že je lidí na cestě od Trumpa k vojákovi, který stiskne tlačítko odpalu raket na Sýrii? Věříte, že někdo z nich raději obětuje svou kariéru, aby neztratil planetu, na které se dá žít?
A co když většinu nebo dokonce všechny Tomahawky syrská obrana zlikviduje? Má vůbec takové kapacity? Odvrátilo by to ruský protiúder?
A co když ruský protiúder nebude mít za cíl potopit, ale pouze poškodit lodě, které odpálili své rakety? Neztratili by tak rusové svou prestiž? Bylo by pak riziko eskalace menší nebo větší?
Bude po vzájemném útoku ještě důležité, zda a kdo použil nějaké chemické zbraně?

Žijeme v zajímavých časech.
Proto bych každému doporučil, ať udělá něco pěkného pro někoho ve svém okolí. Neřešme věci, které neumíme nikterak ovlivnit. A abychom nemuseli myslet na nejistotu, která je aktuálně před námi, soustřeďme se na něco pěkného, co udělat můžeme. Je to příjemnější, než deprese [smích]

363547

Káva pro Zvědavce

44

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 90 čtenářů částkou 13 331 korun, což je 44 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Sudety sobě: koho vlastně zvolili Pražané? Kvalitní analýza na aeronet.cz17.10.18 00:53 Česká republika 7

Ženy, pořiďte si šálu nápadně připomínající vaginu16.10.18 02:11 Británie 3

Soumrak mužství: Gucci odhalilo chystanou pánskou kolekci, muži vypadají příšerně15.10.18 19:23 Neurčeno 5

Porcování Trhání medvěda v Kladně15.10.18 15:01 Česká republika 3

Sýrie poukazuje v OSN na válečné zločiny USA15.10.18 03:42 Sýrie 1

Černoch, který měl být deportován, byl "zachráněn" cestujícími, přitom je to zločinec15.10.18 02:09 Británie 4

Juncker bude poroučet V4?14.10.18 22:58 Česká republika 3

Automatizace v Amazonu selhala. Robot u uchazečů o práci preferoval muže14.10.18 11:35 USA 3

Polsko nepodepíše OSN Globální pakt pro migraci - je hrozbou pro národní bezpečnost 14.10.18 05:34 Polsko 4

Dvěma samičkám myší se narodilo 29 potomků12.10.18 18:15 Čína 1

EU je úžasný projekt? Tvrdí to prezidenti V412.10.18 04:33 Evropská unie 12

V ČR a na Slovensku se prohánějí americká vojenská vozidla11.10.18 20:32 Česká republika 7

ČR vysílal pohádku, ve které gang ruských koček terorizuje Prahu10.10.18 21:08 Česká republika 8

Vstoupím do školky a zabiju bílé děti10.10.18 02:03 Francie 2

Americké úřady zmrazily majetky Olega Deripasky ve Spojených státech09.10.18 16:21 Neurčeno 1

Příjem azylantů je zastaven09.10.18 16:20 Švýcarsko 0

7. říjen - den obětí tzv. Rozmanité republiky Německo08.10.18 20:25 Německo 3

Marseille: 22 členů Generace identity bylo uvězněno kvůli vniknutí do ředitelství neziskovky SOS Mediterranean08.10.18 22:15 Francie 1

Alternativa pro Německo vytvořila židovskou sekci "Židé z AfD"08.10.18 20:11 Německo 4

Hororová Praha: Pražští Piráti budou usilovat o post primátora08.10.18 15:50 Česká republika 4

Měnové kurzy

USD
22,53 Kč
Euro
25,89 Kč
Libra
29,42 Kč
Kanadský dolar
17,25 Kč
Australský dolar
16,03 Kč
Švýcarský frank
22,66 Kč
100 japonských jenů
20,09 Kč
Čínský juan
3,25 Kč
Polský zloty
6,01 Kč
100 maď. forintů
8,00 Kč
Ukrajinská hřivna
0,80 Kč
100 rublů
34,25 Kč
1 unce (31,1g) zlata
27 694,57 Kč
1 unce stříbra
329,53 Kč
Bitcoin
145 789,18 Kč

Poslední aktualizace: 18.10.2018 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 44 116 885