Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané Velekněz Ratata

Nalezeno 44 příspěveků, 3 různé IP adresy

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

24.05.2012 11:27

Rusko platí dávky do amerického rozpočtu

RE: p.p.p. - Poznámka pro překladatele

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Má to co dělat s platbami za ropu + plyn ? Myslím, že aspoň za ropu Rusové nakonec ještě pořád většinou inkasují v dolarech. Nebo obráceně, ať je to jak chce, není to spíš dílek Putinovo PR proti dolaru? To by si pak i místopředseda Dumy mohl s klidným svědomím trochu zabájit .

269562

23.07.2012 11:56

Islámští bojovníci zaplavují Sýrii

Prosím, střízlivě

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Izrael by nejspíš bral Mubaraka zpátky všema deseti a zbavit se Hizballáhu za tu cenu, že půjde nejdřív pryč vypočitatelný Assad, to asi taky není to pravé. Krom zkorumpovaných mamlasů jako Netanjahu a Barak je ve vedení Izraele dost opravdu chytrých a pragmatických lidí. Počínaje vedením tajné služby a armády. Stát Izrael je příliš blízko, než aby z takového vývoje rozumný sionista jásal. (Neklamte se, rozumní sionisté tam opravdu jsou.) Energetické zájmy části globální elity, to už může být jiná. Byla by to taky hra na ostří nože, ale co když je tento scénář jenom alternativa k přímé agresivní válce proti Íránu, do které se ve skutečnosti nikomu moc nechce. Pak z toho vyleze třeba nutnost poskytnout bratrskou pomoc Saúdům a spol. a pohlídat si zbytek ropy. Pak by i angažmá části západních rozvědek bylo v tomto napůl šíleném smyslu racionální .......

272384

02.10.2012 11:11

Ještě jednou můj názor na Klause

RE: Nechápu

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Přijde mi, že se to dá chápat docela jednoduše. Klaus ze sebe a ze svých názorů nechal od počátku dělat ikonickou záležitost, a to zcela vědomě a cíleně. Logicky potom přitahuje i lví podíl nenávisti. To je celé. Je pořád zatraceně dobře vidět a je nutně spojován s tím, co se dělo a děje. S Havlem to bylo obdobné. A je pořád, přejmenovávají se letiště, odhalují se bysty a jede to furt a imrvére a horem dolem. A to je tu teď nijak nehodnotím. Proč by někdo dnes nenávíděl třeba živého Rumla nebo zesnulého Dienstbiera?

Jinak ale poslední věty článku pokládám ve vší úctě k panu Stworovi za úlet, který možná sám o sobě některé diskutující vyprovokoval. Na Klausovo citlivé nitro sice moc nevěřím, ale zajisté o něm vím prd. Ale to přece není podstatné, čerta starého po jeho citlivém nitru! Že byl třeba takový Heydrich vzdělanec a muzikant a kdoví co ještě, to je přece pouhá historická kuriozita! Neděláme Klausovi psychoanalýzu, bavíme se o tom, co dělal a možná ještě udělá s republikou.

Klaus má řadu dobrých (navenek projevovaných, aby bylo jasno) osobních vlastností, to rozumný člověk nebude popírat. Jsou mi sympatické i některé jeho počiny, a to třeba i tam, kde s ním nesouhlasím. Má úroveň, jestli chcete, nad své okolí vyčnívá. Protiví se mi ale jenom proto sdílet zjevné iluze o něm osobně nebo o tom, co jeho další působení může přinést.

276080

16.10.2014 13:29

Ještě jednou volby

To máte těžký, pane Stworo,

Velekněz Ratata 46.?.?.?

Š&G by řekli: z jedný strany je to neúspěch, a z druhý strany to není neúspěch...a vyber si!

Či dle vzoru anekdoty:

- Miláčku, víš, že na to, že je ti teprve čtyřicet, to dneska nebylo nic moc?
- Miláčku, a víš, že na to, že je ti teprve dvanáct, jsi pěkně drzá ?

Na to, že jste kandidoval, jak jste kandidoval, a neinvestoval milióny ani desítky hodin, to samozřejmě ujde. Být to v našem obvodu, sháním Vám hlasy.

Na to, že jste vůbec kandidoval, a ještě do Senátu, je to spíš rozpačité. O nic nakonec nejde a nemá smysl se v tom vrtat. Jsou kandidáti, kteří ač bez šance na zvolení, využijí kampaň ke zviditelnění nějakého svého tématu. Vy jste daleko cennější jako editor Zvědvace než jako senátor...řekl bych.

319204

22.08.2016 13:41

Nedotknutelní

Katasonov má občas barvitý jazyk.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Ta "argentinská Femida" bude prostě starořecká bohyně Themis v ruské transkripci. Bohyně spravedlnosti Diké byla její dcera.

Hledal jsem a institucionálně to byl analog našeho Nejvyššího správního soudu (federální sprvání soud), osobně tou Themidou byla tato dáma např. tady
http://diarionoticias.com.ar/index.php?option=com_...

odkaz z roku 2015 a charakteristicky pod titulkem "Kdo je soudkyně, která pozastavila (obchodní) dohody s Čínou ??" Zřejmě slušnej oddíl.

351432

30.08.2016 12:19

Arktida na prahu zhroucení

Velmi jsem váhal, zda do této diskuse ještě něco přičinit

Velekněz Ratata 88.?.?.?

První poznámka. Souhlas, že debata o global warming rozděluje lidi na dva nesmiřitelné tábory. Není to přitom ale takový spor jako zda Kramný vraždil a podobné spory, kde každý má nějaký vyhraněný názor. Toto se skutečně a přímo může dotknout každého. Tedy pokud má pravdu jedna strana. Je to spíš jako s migranty. Z obojího je kšeft i marketingový a mediální artikl, čemu se tedy divit.

Podstata problému, nakolik je to problém, je sociální, není to v "science". My většinou bez ohledu na vyhraněnost názoru a případné dílčí osobní zkušenosti nemůžeme "doopravdy vědět" , jak to je. Specialisti, kteří to poznání na nějakém levelu mají, o tom vedou debaty, ale výstupy z těch debat už jsou zkreslené. To je jak luštit, jak to doopravdy bylo s Dvojčaty. Běžný uživatel se dostane nejdál k přesvědčení, že něco musí být jinak, než se tvrdí.

Výstupy jsou zkreslené působením konkrétních sociálních sil. Ani těm sice nemáme moc šanci vidět přímo pod podolek, ale většinou máme (nebo tomu spíš než u klimatických změn věříme) dostatečnou zkušenost z obdobných případů, které se přihodily za našeho života nebo v historii, abychom si dali dohromady dvě a dvě. (Nakonec všichni jsou to jenom lidi a v důsledku jde vždycky jen o prachy, moc, slávu, ženskou nebo ... a nejhorší je, že toto ex post často odpovídá skutečnosti.)

Výstupy jsou zkreslené ani ne tam, kde jde přímo o fakt oteplování nebo kolísání klimatu, ale tam, kde jde o to, zda a) lidé na to mají vůbec nějaký vliv a b) je tedy racionálně možné postavit na tom nějakou politickou akci nebo kšeft. (I když bych jako kdysi horlivý čtenář SF musel připustit, že ty by asi nechaly postavit i tam, kde by lidstvo bylo z obliga - svítivost Slunce, Marťani ze všech galaxií). Argumenty, které zuřivě popírají nebo zuřivě dokazují sám "fenomén" - tedy to "zjevné", to, co vidět nebo ukázat by měl být přece zdaleka ten nejmenší problém - se do debat, domnívám se, vracejí až "zpětně", na základě reflexe možných sociálních důsledků, v nejširším slova smyslu a byť u někoho třeba napůl podvědomé.

Důsledky jsou samozřejmě pesimistické - pokud jakékoli věc dospěla do stadia, kdy strany vedou už zásadní spor o to, zda mají nos mezi očima, případně zda ho mají obě nebo zda tu věc mezi očima je skutečně nutné či spravedlivé intepretovat jako nos a zda protistrana ten nos třeba nevykládá mechanicky a bez přihlédnutí ke všem rozhodným okolnostem věci - pardon, teď mluvila profesionální deformace - tak tam není smír v dohledu (samozřejmě nikdy to není kvůli tomu nosu). Protože ale toto skutečně není kauza králík, průšvih je, že tato zatvrzelost je nejspíš symptomem nemožnosti dospět k nějakému rozumnému poznání a konsensu ohledně skutečného stavu věci a toho, co by případně mělo být podniknuto.

Podniknuto by muselo být na mezinár...

Automaticky kráceno

351614

30.08.2016 14:35

Arktida na prahu zhroucení

RE: Velmi jsem váhal, zda do této diskuse ještě něco přičinit

Velekněz Ratata 88.?.?.?

(omluva, dokončení)
Podniknuto by to muselo být na mezinárodní, globální úrovni, což je zádrhel svého druhu. Kdyby globální oteplování bylo problémem komunální politiky, řada i českých obcí už by ho úspěšně řešila (jde o zoufalou nadsázku, tak se neposmívejte a neptejte se, a co eurodotace a co případy, kdy by se na tom zastupitelstvo rozhádalo, rozešlo a chrlilo trestní oznámení na všechny strany). Mějme hypotetický případ, kdy se podařilo nějak odfiltrovat šum a světové papalášstvo - všechny ty váhové kategorie a stupně hereckého nadání až do příslovečného pumprlíka sedmimilinetrového - sedí řekněme na scéně zvané VS OSN náhle vybaveno zcela exaktními, stručnými, nepřekroutitelnými informacemi a) co se opravdu v té Arktidě a zbytku světa děje, b) jaký vliv na to mají emise, c) jaký bude průběh při takovém a takovém průběhu snižování emisí. Myslíte si někdo, že efekt by byl povzbudivější než při boji s Krizí a Islámským státem ??

351617

17.09.2016 16:03

Američani se pořád usmívají – jako roboti

RE: keep smiling

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Můj guru mi už špagát koupil sám,
úsměvu mého byv již namlsán.

Guru má moc a sílu velmozkovou:
špagát jsem vzal a novou velkou skobou
u lustru jsem to radši pojistil,
na židli vylez, sebral zbytek sil...

A od té chvíle už se jenom divím
a od té chvíle se jen usmívám:
jó, huba se mi do úsměvu křiví
od kusu skoby, co v čelisti mám,

a je mi stále nějak trochu švihle.
a s tímhle pořád hlavu lámu si:
kam jenom vyrazit na příští výlet
Na východ ne - nemůžu před Rusy.

Co vám tu říkám není žádná lež:
skoba je čínská, špagát - Bangladéš.

351928

18.11.2016 13:15

Procitnutí do reality

Já se zarazil a zamyslel u té věty "Možná, že Trump zklame, nebo bude odstraněn, ale naděje, kterou dnes světu jeho

Velekněz Ratata 88.?.?.?

vítězství dalo, bude i pak působit svou vlastní energií." Já vím - detail, obecnost, rétorický obrat, který ve veřejném projevu neurazí. Ale stejně - takhle to přece nechodí. Možná u určité úzké vrstvy lidí. Kteří mají dispozice (v dobrém i ve zlém) potenciálního, jak se říkalo v Rusku bratru už před sto padesáti lety, "profesionálního revolucionáře".

Jinak - kde je vliv a naděje a energie těch odstraněných, kdysi i nedávno ?? No dobře, prstíčkem hrabajíce, pár bychom jich našli. Důležitější samo o sobě je to, co je současně i hlavní podmínkou takového přetrvávajícího vlivu "zabitého projektu", totiž že původní sociální, duchovní, národnostní či jaký ještě reálný problém není odklizen, řešen, zmírněn, jinak potlačen atd. (Druhou podmínkou bývá martyrium hlavního protagonisty.)

Lze demonstrovat třeba na příkladu Allendova (a následně Pinochetova) Chile, kde ať už je jinak váš názor na věc jakýkoli, došlo minimálně k nevídané aktivizaci vrstev, které byly do té doby trpným objektem tradiční politiky, k ohromnému nabuzení celé společnosti, včetně ovšem její polarizace, vzepětí v kultuře a tak dále. Po převratu, ikonickém bobardování prezidentského paláce a po stoické smrti Salvadora Allende ovšem následovalo co - v západní Evropě vlna sympatií, která ovšem svým způsobem vrcholila Brigate Rosse, podle všeho naskakujícími na špek plánovačům operace Gladio. V samotném Chile celkem efektivní pinochetovská normalizace, emigrace intelektuálních oponentů, pouze s velmi ojedinělými akcemi násilného odporu/teroru (FPMR). Nejchudší z chudých, resp. ti, co nedostali stipendium v Itálii, pravda zapalovali u Allendeho fotografie svíčky nebo věřili, že nezemřel a vrátí se (svědectví Miguela Littina). Allendeho odkaz ale začal reálně ožívat až v okamžiku, kdy se pinochetovský model začal vyčerpávat, no a krize z 2007 už tomu samozřejmě jenom přidala. Nikdo už ale neplánuje návrat do roku 1970.

Naše normalizace byla v mnohém podobná, akorát Dubček trpěl nejdřív na ambasádě v Turecku a pak jako THP v nějakých těch dřevařských závodech (státní lesy??) . Taky to v 1989 vypadalo podle toho. A kde je "Occupy Wall Street", po pár letech, i kdyby to tisíckrát platil Šouroš?? Aby Trump (nic jako "trumpismus" neexistuje ani myšlenkově, ideologicky, ani jako hnutí - a nebude existovat, stejně nic takového nevygeneroval ani JFK), tedy aby Trump vyvolal aspoň náznak podobného "vlivu", to by se fakt musel nechat, jak zpíval Wabi Ryvola, zastřelit do břicha. Cokoli menšího je ohne šance. A protože způsoby, jak eliminovat Trumpův potenciál změny, jsou mnohé a vymazlené (viz i předchozí článek), bombardování Bílého domu mezi ně nepatří, a ani Donaldovo utrpení v Turecku, dřevařských závodech či nějaké kotelně není příliš pravděpodobné, su klidný, pokud jde o nějaký rozsáhlý vliv "naděje...

Automaticky kráceno

353444

22.11.2016 15:49

Prastaré spirituální kořeny rusofobie

Zkusím to ještě jednou

Velekněz Ratata 88.?.?.?

a stručněji a pak se na to nejspíš vydlabu (předchozí příspěvek zřejmě neprošel, i když netuším proč):

Článek jde hodně pod úroveň Sakera. Proti špinavé západní infoválce se staví nevalná východní ideologie. Jsou tam kopance faktické i argumentační. Například:

1. Kvetoucí Byzanc proti úpadkovým Frankům. Byzanc byla obdivuhodná civilizace, ale zašla na neřešené problémy. Vnitřní. Totéž carské Rusko.

2. Byzanc, 1-2-3-Řím a pravoslaví jako výlučně jediní pravověrní křesťané od samého počátku. Kolik století trvalo, než vznikla konečná redakce Nicejsko-cařihradského vyznání víry ? Nikonovy reformy v Rusku nebyly reformy ? Ale budiž, kopanec ovšem je, pokud se to bere jako vysvětlení pro (nepopiratelný) antagonismus východu a západu. Stojí na hlavě.

3. "Neutralita" islámu a pravoslaví. Vypsané důvody by musely platit i pro katolíky a protestanty, argument je logicky vadný. Jestli ono to nebude spíš tak, že pravoslaví má staletou zkušenost "mírového soužití" s islámem jak "z pozice silnějšího" (carská Rus), tak "z pozice slabšího" (blízký Východ).

353490

24.11.2016 12:15

Jak Trump ví, že kvůli neustávajícímu globálnímu oteplování bude Země za 100 let neobyvatelná?

Hokeji, politice a globálnímu oteplování rozumíme všichni,

Velekněz Ratata 88.?.?.?

takže co si budeme povídat. A to jsem zapomněl zmínit třeba Fukušimu, Ukrajinu nebo EET a jiné globální katastrofy. "Metodologicky", nicméně, v takových případech zpravidla nezbývá než spoléhat se na vlastní úsudek o tom, jak podávají informace lidé, kteří je mají nebo se tak tváří, a jak je ti lidé sami vyhodnocují. To napoví hodně. (Fyzik nobelista Steven Weinberg v předmluvě jedné populární knížky zhruba říká, že ideálního čtenáře si představuje jako zkušeného právníka, kterého musí přesvědčit o tom, co říká, přitom nemůže vyrukovat s matematickým aparátem, musí počítat s tím, že budou kladeny otázky na tělo, jak to, že ví, to co tvrdí, atd.)
Brilantní, dobře připravenou a dobře podloženou a vyargumentovanou lež samozřejmě takto těžko odhalit (někdy pomůže čas, bohužel často zjištění pravdy je pak už neproduktivní). Ale když se toto prokouknout často nepodaří ani takovým těm opravdu úctyhodným justičním institucím po světě...nedělejme si vrásky.

Mně z toho předně vychází, že (ne)oteplování je byznys pro obě "strany sporu" bez ohledu na "věc o sobě". (Větší byznys to mimo jiné je díky dotačním a jiným deformacím kapitalismu.) Obě strany se proto cítí nuceny přehánět a jakákoli zjištění procházejí filtrem barnumských metod. Pokud lze na něco usuzovat, tak lidstvo (stále ještě) nemá potenciál "totálně zničit planetu" (viz prostá energetická bilance existujících zásob jaderných zbraní a přírodních katastrof, ze kterých se milá biosféra dokázala vždycky nějak vyhrabat - sopky jasně vedou krom samozřejmě radiačního zamoření). Takže toto je asi přehánění a totéž nejspíš platí i o tom, že by emise měly rozhodující vliv. Na druhé straně global warming faktem je a hlavně, společnost se dostala do stavu, kdy je extrémně zranitelná. Viz "migrační krize" - bez ohledu na to, kdo to platí, tak sucho a přelidnění Sahelu jsou realita. Kdyby cena za přežití lidstva mělo být např. snížení populace (nemluvě o spotřebě) na úroveň poloviny 19. století - což samo o sobě nezní hrozně, viďte ?? - je to jinými slovy šest miliard mrtvých, kteří se určitě dobrovolně neobětují. Takže mazec a válka o zdroje - to je daleko reálnější perpspektiva.

353553

02.12.2016 12:23

Odkaz Fidela Castra: Síla idejí. Život v solidaritě

No, vzpomněl jsem si na slova Dimy Bykova o SSSR

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Bykov je literární kritik ročník myslím 1967 a jeho vztah k "sovku" je nejednoznačný, a také říká něco jako: "sovětský režim dělal spoustu hnusných a podlých věcí, ale přitom nám říkal spoustu naprosto správných a dobrých věcí." Ale to se přeci nedá udržet natrvalo. Já zase vždycky říkám, že komunisti u nás měli z pohledu obyčejného člověka aspoň to plus, že se nechali brát za slovo. Řečeno v nadsázce, jak kdy a s různou měrou rizika atd. atd. Ale zkuste vzít za slovo dnešní elity. Není za co. Komouši cosi dost jasně deklarovali, nějaké ideje sociální spravedlnosti, ale i rozvoje, a (mimo a) období vyhroceného teroru a b) období rozkladu, kdy ti chytřejší už věděli, že to stejně nakonec tak či onak prodají) museli věnovat dost velké úsilí "hospodaření" s rozporem mezi idejemi a realitou (který v nějaké podobě bývá vždycky). Zpátky ke Kubě: Protože Kuba skutečně není severní Korea a Kubánci mají dost jinou mentalitu než Korejci, a přitom režim se udržel 25 let od pádu SSSR, tak na tom, co se říká v článku, asi něco bude.

PS na odlehčenou k té mentalitě. Kdysi v rámci nějaké studentské brigády, přesněji řečeno večer v kulturáku jsme se s kámošem málem dostali přes hubu v bytelné proletářskointernacionalistické rvačce, která aspoň v počáteční fázi měla formát čtyři Severokorejci proti jednomu Kubáncovi. No, lítali na všechny strany, a pokaždé, když se odrazili od zdi, tvrdošíjně vstávali a znova se na něho vrhali jak na povel. Ohne šance. A to se říkalo, že mají ve škole povinně taekwondo. (Kubánec byl ovšem mulat jak hora, prý bývalý partyzán, těžký frajer a pohodář. Neměli jsme ho rádi, baby na něho letěly.) Ale ten kulturně psychologický rozdíl, ten byl zkrátka zcela markantní [smích]

353785

16.12.2016 20:11

Chudnutí a růst, aneb HDP versus HND

Mimo jiné závazek k výdajům na zbrojení se uvádí jako 2% HDP

Velekněz Ratata 88.?.?.?

i když je to vlastně nesmysl: z HDP stát nic nezaplatí. Ale vypadá to líp. Vztaženo k HND, což je ale taky nesmysl, by to bylo aktuálně asi 2,17 %, což by v novinách taky nevypadalo zle. On ten rozdíl mezi HDP a HND ani nepůsobí nějak dramaticky. Ale ono se taky dá říct : Z rozdílu mezi HDP a HND (v roce 2014, kdy to byl zatím největší nejvíc) by se uvedený závazek zbrojních výdajů dal uhradit skoro přesně čtyřikrát.

Je to samozřejmě hra se slovíčky. Logické by bylo říct, jaký podíl to je na státním rozpočtu, protože z ničeho jiného to stát armádu neplatí a ten závazek či ukazatel se vztahuje k armádě. Kolik se dá státních peněz z rozpočtu do armády, ne třeba jaká je zbrojní výroba nebo saldo obchodu se zbrojním materiálem. To je generálům v NATO fuk, protože dosud na rozdíl od Junckera se Schulzem nezblbli natolik, aby plánovali statistické granáty místo tříštivých. No a na výdajích rozpočtu by to bylo, jeslti dobře počítám (podle údajů ke konci roku 2015 a vycházeje ze skutečných, nikoli plánovaných výdajů rozpočtu, což ve finále dává trošičku nižší podíl), bratru 6,9 %. To už do zpráv, komuniké a volebních programů vypadá o dost voškliváčtějc. Stejně jako absolutní částka: 89,5 miliardy korun (2% z 4477 mld. Kč HDP k ult. 2015). Na druhé straně, co za to dneska koupíte, když
třeba jeden Pandur byl v Praze za 140 mega (a v Lisabonu prý za čtyřicet). Pravda, i to je jenom nějakých tři sta metrů české dálnice.


A pak že je statistika nuda.

354151

30.12.2016 16:35

NATO zesiluje válku na Ukrajině po porážce v Sýrii

Až jednoho napadá taková věc

Velekněz Ratata 88.?.?.?

I z alternativních zdrojů většinou slyšíme, že hlavním cílem USA či "státních elit" je hlavně předejít propojení německých technologií s ruským (eurasijským) potenciálem, že destabilizace Evropy (i proto) v žádném případě není zájmem Ruska, že Putin bude postupovat opatrně atd. Co když se ale "Evropa" nechá tupohlavě vmanipulovat až do takové pozice vůči medvědovi, že ten nakonec prostě zamáčkne slzu a zorientuje se v tom jinak ??

Já vím, jednak to vypadá vůbec jako pitomost (slza zamačkávaná nad takovým odbytištěm plynu by byla přeci hodně slaná), jednak se lze ptát, oč by to pak ještě mohlo být s Evropou horší.

V obou případech si už ale lze představovat odpovědi - přičemž zdaleka netvrdím nejlepší nebo nejpravděpodobnější : Rusové by si třeba mohli vyhodnotit budoucí situaci tak, že příliv islamistů na Kavkaz a do středoasijských republik už dokážou oslabovat jen tím, že tentokrát sami zapracují na jeho přesměrování do "Evropy". Totéž v bleděmodrém může být s tekutým ukrajinským chaosem, jakmile to bude už jen o tom, kam to svinstvo poteče. Otázka je, v kterém konkrétním ohledu má "Evropa" jako geopolitický bug hunter větší šance uspět. Ale snaží se. Co se plynu týče, pro Rusa by šlo "jen" o zvýšení rizika a sázek do hry, která by se prostě přitvrdila (přinejmenším dokud nikdo nevyhazuje do luftu trubky).

No a oč by to bylo horší - upřímně, ta okamžitá představa, jak k hnilobnému rozkladu Evropy svou synergickou troškou do mlýna přispívá, byť nerad a vida nezbytí, ještě šikula V.V., mě prostě dost zamrazila v zádech. Stačí se podívat na Ukrajinu a ani nemusíte jezdit až k Donbasu. Ti lidé tam přežívají, ale oni taky mají o poznání tužší kořínek. To v čem žijou, je pro Čecha, neřkuli třeba Rakušáka hodně zlý sen, a mají to proto, že ze sebe nechali udělat bojiště hybridní války. Je tam jiný mix těch přetlačujících se vlivů, než by asi byl v "Evropě", z východu je pořád spíš snaha, aby to Kyjevě neruchlo, ale to jsou takové finesy, které by nám rychle byly u zádi.

354416

31.12.2016 01:50

NATO zesiluje válku na Ukrajině po porážce v Sýrii

RE: @Velekněz Ratata

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Ej, paranoia tvoja - prepáč, pajtáš, nič v zlom. Ale propánakrále, copak ten mozaikový pohled na svět znamená začít slintat s Pavlovem v okamžiku, kdy uvidím slova "Rusko" nebo "Putin" v určitém kontextu ? No to potěš. To se ti vaši prediktoři namáhali zbytečně. Předmětem úvahy, připouštím nijak světoborné, byla pouze obava z toho, že okolní eurohumus může betálně zhoustnout i na margo ryze obranných akcí, k nimž bude Rusko objektivně dotlačeno. Co je na tom kaleidoskopického (uff uff) a čím to odporuje třeba tomu, co hlásí Pjakin ? Ale prosím konkrétně.

Historická analogie: Pakt Molotov-Ribbentrop byl hodně nepříjemná záležitost (a vlnky došplouchly i přes válku, ostatně takový Vlado Clementis to ví, tam kde je, nejlíp), a fakt, že Stalin prostě neměl na vybranou resp. rozhodl (v té chvíli) správně, z toho větší slávu neudělá.

354435

11.01.2017 13:41

Rozpad národů

jen dvě poznámky

Velekněz Ratata 88.?.?.?

1. To, že vznik EU byl součástí plánu USA (nemyslím konspiraci, ale "historicky standardní" sledování vlastního zájmu vládnoucí elity, který ani nebyl zuřivě utajován apod.), není novinka a pro mě nejpřesvědčivějším způsobem to ukazuje Varoufakis v Minotaurovi. Proč nejpřesvědčivějším způsobem ?? Protože logicky zasazuje americkou podporu západního Německa (a Japonska) a vznik EHS do amerického "Globálního plánu" (1946-1971, americké obchodní přebytky + "zlatý" dolar + US politická kontrola), a ten přesvědčivě vysvětluje nutností nějak civilizovaně realizovat mezinárodní přerozdělení vytvořené nadhodnoty, tedy kontrolu kapitálových toků mezi přebytkovými a deficitními zeměmi. Druhou možnost navrhoval ale proti Američanům neprosadil Keynes (zúčtovací měna bancor). Bez německého zázraku a vzniku EHS by se ale Globální plán (který z dnešního pohledu vypadá pomalu jako idylka) prostě nekonal. A vznik EHS v dané podobě předpokládal brutální zrušení představ Francie, o čemž se dnes mlčí.

2. Ani EU tedy (primárně) nevznikla na bázi nějakých euro mocenských projektů, z nějaké vnitřní systémové, organizační "logiky", dokonce ani ne kvůli přání zabránit další válce, i když tohle všechno hrálo roli. To už je ale to, čemu Marx, a zde je to přiléhavé, říkal "nadstavba". Pokud by se šlo do jiných integračních, národně sjednocovacích atd. projektů, objeví se obdobná logika. Malé je hezké, příjemněji se v tom žije, ale od toho se nedá začínat projekt. Takhle si může dovolit uvažovat osvícený absolutní vládce a jen pro svou zemi. Řekněme bhútánský král, dokud ho "trhy" etc. nechají na pokoji. (Aby bylo jasno, pokud by to šlo, tak pro emigraci bych si vybral jedině Bhútán[smích] Ostatně Bhútán a Švýcarsko jsou příklady šťastných anomálií, jsou to možná jazykem evolucionistů "slibné zrůdy", ale jejich zkušenost nemůže zopakovat každý.

Takže páni filosofové chtě nechtě vlastně taky řeší (globální) kapitalismus, jen, jako každý, radějí mluví o tom, co umějí a co by jim šlo.

354912

17.01.2017 15:18

Kdo chce svrhnout Trumpa?

Andrea Bocelli odřekl z obav o bezpečnost Trumpovi

Velekněz Ratata 88.?.?.?

kterému měl zazpívat na inauguraci. Stalo se tak poté, co Bocellimu fanoušci začali vyhrožovat bojkotem, a tento důvod byl také mediálně zmiňován. Podle zdroje Daily Mailu ("člověk z okolí Bocelliho a současně Trumpův přítel"), to ale bylo ještě jinak: zpěvák chtěl i přesto ve Washingtonu vystoupit, a couvl až poté, co mu bylo vyhrožováno smrtí a bezpečnostní experti mu vysvětlili, že to riziko za to nestojí.

Černá Jennifer Holliday, která dělala show už Reaganovi a Bushům, nejen že také nakonec pro Trumpa nezapěje, ale raději to pojistila servilním prohlášením vůči LGBT komunitě : omlouvá se, že je pouze v těchto otázkách "nevzdělaná" a ujišťuje, že v této chvíli nemůže jinak než stanout po boku LGBT fronty, pardon, LGBT komunity. Potěš votěž.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/news/article-4120970/Opera-star-Andrea-Bocelli-backs-singing-Trump-s-inauguration-receiving-death-threats.html

355155

20.01.2017 08:48

Globální kormidelník Si Ťin-pching se šarmem stupňuje ofenzívu

S omluvou za hnidopišství

Velekněz Ratata 88.?.?.?

čínštinářský vzkaz překladateli (a díky mu): President se jmenuje Si Ťin-pching (tradiční česká transkipce) resp. Xí Jìnpíng (oficiální transkripce pinyin - "česky" pchinjin). "Si" je příjmení, ale psané první, "Ťin-pching" je jméno (či given name). Podobně jako Maďaři píšou Orbán Viktor. Escobar proto píše "President Xi" atd.

355250

26.02.2017 14:02

Ztraceni v ghettu

Nejen že si to nepřečtou ti, o které jde (a ani ti, o které by časem jít mohlo)

Velekněz Ratata 88.?.?.?

a pokud ano, tak nepochopí, ale rovnou můžete dodat, že pokud pochopí, převažující reakce bude popírání a únik do nějakého pohodlného schématu. Nebo útok ad personam: ausgerechnet tohoto pána vinit ze samolibé nadřazenosti středních vrstev, případně toho, že neví, která bije, to už předpokládá notnou dávku touhy po sebeklamu. (Anebo, připouštím, velmi silné kontra-přesvědčení: umím si představit, jak by se "k tomuto džentlmenovi" vyjádřil takový Lenin, a přes všechny možné výhrady od něho by to aspoň bylo zcela autentické a praxí podložené[smích] ) Dalrymple toho napsal docela hodně, a pokud můžu posoudit z toho, co jsem přečetl, dělá a píše celý život zcela konzistentně na jednom tématu, a ta ukázka je navíc zvolená perfektně. Btw jeho tatínek byl komunista, i proto myslím, že jeho názorové zázemí a vývoj byly přinejmenším složitější a taková ta konzervativní, chestertonovská poloha, to není žádná apriorní póza ani maska, to má odžité. Proti Chestertonovi má nevýhodu, že je nevěřící a hlavně pesimista non plus ultra, pokud jde o lidskou povahu (u doktorů častá věc, řekl bych). Ale o čem píše, to prostě zná, fajront.

Pokud se někdo chce utěšovat tím, že se to přece jenom týká spíš těch černých hub, doporučuju zajet na ten víkend třeba do Mostu, do Děčína. Víc byste zjistili, mít příležitost mluvit s tamním slušným policajtem nebo rozumnou paní ze sociálky. Není to vázáno na SČ, a zatím je to proti světu podle Dalrympla druhá liga. Ale třeba ten totální bordel v rodinných vztazích, to je naprosto přesné. A třeba cikáni to kolikrát jsou schopní ustát o něco snáz (důvody bych neřešil).

Je jedno, jak tomu budeme říkat, ale to, co on popisuje, to je v podstatě perspektivní svět Kalergiho a Soroše, to se na nás skutečně tak či onak chystá. Možná ne proto, že je na to detailní plán rozepsaný do pětiletek a realizačních projektů, ale je to v logice vývoje. Tam se třeba neříká jedna věc - dřív byl sociální stát, ale dřív neplatilo, že ti lidé jsou vlastně zbyteční. Zbyteční jako třída. Ergo ani sociální stát nebýval otravná nutnost ruinující rozpočty, byla to chytrá vymyšlenost, aby dělnická třída (nebo po englicku "pracující třída") byla v pohodě a odváděla si svoje. Poslední instance, kdy britská pracující třída vystoupila, byla ještě brána vážně (a prohrála), byla, myslete si o ní jinak taky co chcete, hornická stávka z roku 1984. Zrada všech těch levicových intošů, o kterých tu píše Dalrymple, i když je neoddiskutovatelná, taky nespadla z nebe: začali vymýšlet nebezpečné hovadiny a šidítka v momentě, kdy jako třída definitivně pochopili, že jsou fakt odstřiženi od možnosti ve společnosti něco ovlivnit.

Samozřejmě tohle nic nemění na tom, že aktuálně hlavní lumpárna a klacek na nás jsou migranti a snaha nenechat Německo, aby přišlo k rozumu...

Automaticky kráceno

356106

26.02.2017 18:32

Ztraceni v ghettu

RE: Proč?

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Nemýlíte se, myslel bych, ale neříkáte to celé. Bez těch vlastností, které jste v podstatě vyjmenoval, nemáte lidi, ale chovance, to je pravda jako že z hovna bič neupleteš. Akorát že to nestačí (hvězdička, historicky ověřeno). I silní, inteligentní a odpovědní se požerou mezi sebou a ty slabé poženou před sebou. Kdyby společnost byla statická, tak by teoreticky na uhlídání jakž takž dobrých mravů mělo stačit křesťanství (v Číně konfucianismus, a tak dále). Ale v praxi to tak stejně nebylo, přestože za prvních řekněme patnáct set let po Kristu lidstvo se sociálně-ekonomickým a technickým pokrokem ani moc nevyblbávalo. Když se k tomu přidaly steroidy kapitalismu (připomínám geniální postřehy strýčka Marxe typu "akciová společnost je stejně revoluční vynález jako lokomotiva"), je vymalováno a cesta zpátky zavřená, pokud nepovede rovnou na stromy. Konzervatismus může mít v mnohém pravdu a vůbec být docela fajn, kor pokud ho hlásají lidi jako Chesterton nebo Darlymple, ale nebude to univerzální recept. (O tom se ostatně budeme mít příležitost přesvědčit, pokud po Evropě bude vítězit národní pravice - pár rozumných nebo nouzových opatření udělat může, ale tím se nejspíš její potenciál vyčerpá.) Rébus za milión bodů stále zní: pokrotit (sebe)destruktivní sklony kapitálu, ale nezaříznout tvůrčí potenciál a nenadělat z lidí sračky. Ale do tohoto Milionáře už se právě dneska vlastně nikdo ani nehlásí.

On ten Chesterton má nádhernou úvahu v Anarchistu Čtvrtkovi, kde se řečnicky ptá předsedy Neděle, tedy samotného Boha, proč bylo nutné tolik přetrpět, když žádná rada anarchistů neexistovala a Neděle si na jejího předsedu jenom hrál, a sám si odpovídá: přece aby každý muž, který hájí pořádek, dokázal mít stejně zoufalou odvahu jako anarchista dynamitník. Vždycky když to čtu, tak si říkám, že by to v ideálním případě mělo platit i tak nějak naopak. Ale nebývá to ani tak, ani naopak.

356121

27.04.2017 12:24

Je euroland na pokraji rozpadu?

Hm, mě asi nejvíc zaujalo, že

Velekněz Ratata 88.?.?.?

"americký car pro obchod Peter Navarro" říká o euro-německé měnové politice přesně totéž, co už před několika lety (marně) tvrdilo několik, i řeckých, i německých, nemainstreamových ekonomů. Jako Flassbeck, Lapavitsas, i ten pro mnohé (blbce) proskribovaný Varoufakis. A shodují se na tom přes to, že přes všeobecnou nálepku "levicovosti" jsou politicky Lapavitsas a Varoufakis každý jinde ("hvězdička, historický fakt": ověřeno ve skypové diskusi[smích]. Ale úplně jinde). Takže pokud s klidným svědomím vyloučíme možnost, že to je shodným zájmem argumentačně mlátit Německo po hlavičce čímkoli vycucaným z prstu neřkuli od KGB podstrčeným, asi na "tom" něco bude a zásadní otázka spíš je, proč "to" u všech všudy dávno netvoří podstatnou část agendy seriózních evropských periodik, proč se o tom ve všech hajdparkách nevedou diskuse, proč to prostě pro dnešní "Evropu" zjevně není téma. Jak by tomu v jakémkoli obdobném případě bylo ještě řekněme v 70s.

A přitom je německá skrytá, interní devalvace něco, bez čeho prostě vývoj v eurozóně nejde pochopit, a není to ani nic složitého. A řekl k tomu někdy něco třeba i velký racionalista Miloš Zeman, který názor na euro zjevně změnil ?? Pokud mi ušlo, omlouvám se mu.

Ještě třeba po 1989 se dejme tomu o západních rozporech ohledně sjednocení Německa aspoň někde a něco psalo. Dalo se celkem běžně dočíst co si myslí Lady Thatcher a proč. Dnes jsme jenom oblbováni "uprchlickou krizí", a podobnými konstrukty. Dřív ta zástupná účelová témata taky byla, ale nebylo to takhle komplexní a pro každého - dneska odshora dolů, od politiků po akademiky, po "novináře", o Čulíkovi nemluvě, všichni povinně sjíždějí to samé a hlasy, které by před třiceti lety byly na Západě naprosto samozřejmou součástí mainstreamové diskuse, se pomalu stávají konspirologií pro fajknšmekry.

357477

15.05.2017 15:34

Profesor Rainer Mausfeld, přednáška na téma: Strach mocenských elit z národa

Myšlení je prevít a bolí. Souhlas,

Velekněz Ratata 185.?.?.?

Proto dovolte paradox: z uváděných hledisek nebyl režim řekněme v ČSSR ani tak moc totalitní. Důvod: podceněný vývoj technologie lhaní. Systém lhal, ale převážně amatérsky. Důvod: velká část papalášů byla opravdu přesvědčena, že to dělají pro lidi a hlavně že historická pravda je tak nějak stejně na jejich straně. Chytřejší a leckdy vlivnější se řídili prostou zištností a v poslední fázi rozvalu systém, na kterém parazitovali, zradili za možnost nasytit se na jeho mršině. Stávající systém (de facto ten, který přetrval) takto rozvalit nepůjde, protože není komu ho zradit.

Autor je na tom ve skutečnosti o dost víc germánsko-hegeliánsko-marxisticky, než by tu možná každému líbilo. Ale prosím: neklamte se rovnítkem mezi marxismem a neomarxismem. (Nepatří tam víc než třeba mezi Nea a neoprén.) První chápu jako dobově úspěšnou teorii, která reálné sociální procesy demaskovala. To druhé (když už to musí být a termín je v oběhu) je něco, co sociální realitu naopak pomáhá maskovat.

357832

16.05.2017 14:25

Profesor Rainer Mausfeld, přednáška na téma: Strach mocenských elit z národa

Douška pro zajímavost k osobě přednášejícího.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Přiznám se, že to jméno nic neřeklo. Na wiki jen v německé verzi, co tam je, potvrzuje dojem z přednášky (= pro jednou Němec jak se patří[smích]. Studoval psychologii, ale i matematiku a filosofii, dlouhodobě se zabývá experimentální psychologií vnímání, vedoucí několika výzkumných projektů (vnímání barev atd.), zabývá se metodologií výzkumu a konkurujícími si koncepcemi v neurovědách - na hraně sciences a "duchověd" (sorry jako, v němčině se to tak tradičně říká). Publikoval práce o roli a odpovědnosti psychologů při vývoji technik mučení (white torture - informační deprivace atd.), kde mj. dospívá k závěru, že primární není ani tak informační deprivace, jako aktivní zlomení vůle, ponížení, disciplinování subjektu-oběti. Dělám si závěr: tenhle pán ví ale hodně dobře, o čem mluví.

357840

31.05.2017 15:52

Aféra „Russiagate“ může vést k válce

Myslím, že míněno bylo riziko náhodného/nechtěného vzniku širšího konfliktu

Velekněz Ratata 88.?.?.?

na základě nějaké záměrné, ale nedomyšlené lokální eskalace - v tomhle dávají uváděné důvody i příklady smysl. Každý názor je tu zhruba dobrý nebo špatný, reálně víme houby, ale řekl bych, že na "ruské frontě" by při tom všem mělo být riziko ještě relativně menší, aspoň dokud je řízení u Putina, Šojgu a spol. Mají snad nejvíc důvodů, vnějších i vnitřních, držet se při zdi a rány rozdávat s rozmyslem. Taky jejich strategická odstrašující moc je pořád nejcitelnější. Válku s Ruskem by spíš musel někdo přímo chtít a jít si za tím - pak ji dostane. Už proti Číně, která přitom všeobecně pořád platí za klidnou sílu, by to ale mohlo být o dost rizikovější (i vzhledem ke Koreji, ostrovům atd.), proti Íránu nejspíš ještě daleko víc, a tak dále.

358028

14.06.2017 11:40

70,000 bílých zavražděno v „moderní“ Jihoafrické republice

Rozmýšlel jsem se, jak to napsat:

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Kdyby byl ANC opravdu "komunistický", tak by pravděpodobně - na jedné straně asi znovu ožily internační/koncentrační/trestné tábory (které ostatně v oné zemi ve své moderní podobě vznikly) - na druhé straně popisovaný bordel by se nekonal.

Ano, je mi známo, že CP se podílí na vládě ANC. Tant pis. Ale o to nejde. Pro autora článku je "komunistické" označením "cizího kazisvěta" (jako "buržoazní" bývalo pro papaláše nálepkou pro vše cizí momentální linii srandovlády). Bordel v JAR ale nemá na svědomí cizí kazisvět jakékoli barvy, má objektivní vnitřní příčiny. Na vině jsou všichni, kteří to nechali dojít tam, kde to je, ale on by s tím v rámci daných možností nejspíš těžce bojoval každý, a výsledek by asi nebyl zásadně veselejší. Třeba v Brazílii není moc bezpečněji (jak kde). De Klerk je ale skutečně až podivuhodná obdoba Gorbačova. V mnoha ohledech. V obou případech bylo předem jasné (neříkám mně, ale chytřejším insiderům určitě), kam to povede.

Z čistě manažerského cynického pohledu do zpětného zrcátka to vládnoucí třídy JAR nejspíš prošvihly někdy v 80s, když nakonec odpískaly tehdy existující plán na bantustanizaci většiny území a vytvoření malé jádrové většinově bělošské JAR, dovážející pracovní sílu. Ta mohla být obdobou Izraele se všemi plusy a mínusy a riziky. Včetně bomby, kterou přeci odzkoušeli společně. Búrští farmáři ovšem by stejně zůstali na místním "Západním břehu".

358377

25.08.2017 11:04

Neokonzervativci ženou USA a zbytek světa do nebezpečné krize

Subvarianta je, že do rozpoutání jakési mely

Velekněz Ratata 88.?.?.?

bude dotlačen Trump sám nějakým špekem, který nebude moci odmítnout a (ultra light verze už přece realizoval, třeba "bombardováním" Sýrie), ale to se právě následně použije proti němu, samozřejmě za plné a nestydaté "fruktifikace" (jak rád říká jeden ze lokálních vodonosičů té bandy europoslanec Telička) toho, co Trump stačí do rezignace napáchat.

Samozřejmě to bude chtít vychytat mouchy, třeba formální impeachment uprostřed války by nebyl moc komfort, ale hoši si jistě nějak poradí. Anebo z toho spíš jako vždycky vyleze něco jiného.

Maně vzpomínám na Moniku Lewinsky, tedy na to, co mě zaujalo snad nejvíc (zajisté krom techniky práce s doutníkem). Poučenější komentátoři tehdy poukazovali na to, jak surreálně celá záminka útoku proti nominálně nejmocnějšímu muži Ameriky a světa i fakt, že jeho postavení se vůbec může takhle otřást, působí na různé vůdce hlavně ve třetím světě a varovali před důsledky celé té pitomosti. Bezprostředně následoval útok na Jugoslávii. Celkově ale i tahle epizoda prostě zapadá do linie oslabování faktické moci prezidentského úřadu v USA - pokud skutečně někdo v pozadí uvažuje až takhle dlouhodobě strategicky.

Byly by útoky na nepohodlného Trumpa nebo nepohodlného kohokoli jiného (možná Sanders, akorát by to bylo z jiné strany) tak snadné, kdyby nepředcházelo tohle, kdyby nepředcházelo působení lehce slabomyslného GWB, ze kterého měli všichni ohromnou bžundu, kdyby nebylo robota Obamy s jeho vybroušenou slibotechnikou, mlácením prázdné slámy a "předinstalovaným vypínačem" v podobě rodného listu ??

359712

03.10.2017 11:34

Stát a občina – apologetika společenství Tradice

Nic nového pod sluncem.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Gemeinschaft, Gesellschaft, Entfremdung a tak dále. Představa, že řešení zádrhelců moderní euroamerické společnosti se jmenuje občina resp. tradiční (a na své rodné hroudě opravdu fukční, to zas ano) formy uspořádání společnosti, je u ruských intelektuálů utkvělá nejméně sto padesát let. Někdy je to vyargumentováno opravdu sofistikovaně, ale základní problém zůstává. V "občině", ale klidně třeba i v izraelském kibucu, můžete velmi efektivně a přitom lidsky dělat ledacos, ale ne stavět jaderné elektrárny a létat do vesmíru. Ani provozovat obchodní řetězce, ani pitomou speditérskou/logistickou firmičku. Anebo to už pak nebude občina. Přitom je jasné jako facka, že "nějak" ten rozpor a napětí mezi rodinou-občinou-oikos atd., kde je všechno "svoje" a nechá se s tím rozumně hospodařit (až po takové aktuálních detaily, jako "kam s migranty, jak řešit populační nárůst" atd.) a abstraktní, odcizenou, liberalistickou, atomizovanou, byrokraticky nebo bankstersky řízenou, globalizovanou a co já vím ještě jakou "Gesellschaft", se ve svých projevech jen pořád stupňuje. Dovolte mi použít marxistický termín: Co ale odpovídá společenské základně dnešní společnosti - na čem dneska stojí naše každodenní existence ? To je všechno pořád moderna jako prase, moderna na entou. Kdybychom náhle měli jen samé občiny, jak dlouho přežijeme ? (Správná otázka spíš možná zní, kolik přežije a na jaké úrovni).

Z pohledu ze země, kde je ještě stále možné, aby se z tajgy vynořila bábuška, která posledních čtyřicet let žila nejdřív se zbloudilým geologem a pak už jen sama zcela soběstačným životem desítky verst od nejbližších vymožeností civilizace, to třeba vypadá ještě jinak - je mi to sympatické, přeju jim to, ale nepřísahal bych na to jako na obecnou pravdu.

Sovětský experiment ztroskotal ("ideově" a pak i prakticky) v podstatě právě na řešení tohoto rébusu, ne na nějaké např. byrokratizaci an sich. Není náhoda, že - s odstupem času a přehodnocováním některých mýtů to je stále více zřejmé - po všech stránkách "nejproduktivnějším" obdobím Ruska bylo panování Stalina. "Při všem při tom", jak říkávají Rusové (a že toho bylo) tam byl přístup a snaha řídit zem "totálně", jako jeden velký oikos nebo občinu, ne úřad, ani armádní jednotku (i když to poslední tam bylo taky a v Rusku také velmi tradičně), a zároveň obyvatelstvo to dlouho bralo a bylo ochotné se s tím identifikovat. Když toto spojení pominulo, postupně z toho zbyla jen mizerně řízená velká země.

360271

05.10.2017 12:54

Skrytý smysl katalánského separatismu

Rozbití stávajících státních celků na menší je řekněme ambivalentní.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

A srovnání Katalánska se zmíněným Skotskem to jen potvrzuje. A to v žádném případě nechci naznačovat, že jedno je černé a druhé bílé. A samozřejmě i případná suverenita Skotska bude zapracována v propočtech příštích tahů na "Velké šachovnici" - jak jinak, i tito pánové prostě hrajou s tím, co je.

V případě Skotska je ale skutečně obzvlášť markantní - za prvé - nakolik tamní hnutí za nezávislost vůbec i samotná SNP ve skutečnosti převzaly původní autentickou agendu Labour Party, ze které tato strana hanebně vycouvala - nejpozději od předčasné smrti lídra Johna Smithe v´94 (btw Smith byl Skot jak poleno) a nástupu blairismu. Zpronevěřila se přitom prakticky všem podstatným předvolebním slibům od roku 1997 dále, a bylo přitom už naprosto jedno, jestli lídrovi říkali Brown nebo i tím zcela trapným nickem "Red Ed". (Miliband otec, osobně poctivý trockista zemřelý rovněž myslím v´94 musel chudák v zemi rotovat). SNP není protianglická - je protithatcherovská, protiblairovská - a tím je i proti "globálním elitám". Přes všechny mouchy má pozitivní program. V podstatě podobný tomu, co se pokouší obnovit Corbyn v Anglii. S tím rozdílem, že zatímco třeba NHS v Anglii už je jen fasáda pro privatizaci, komercializaci, financializaci, Skotsko si drží ještě pořád autonomní systém zdravotnictví podle původních zásad. Takhle by se dalo pokračovat školstvím a tak dále. A hlavně - skotská společnost se tak do značné míry mobilizovala kolem takových problémů. Reálných politických témat - ne kolem nenávisti vůči Londýnu nebo Anglánům. (Co by za to Corbyn dal, kdyby měl aspoň takovou výchozí pozici v samotné Anglii, že ??)

A - za druhé - elitám a médiím se přizom podařilo z velké části vymazat z povědomí lidí, o čem ten spor ve skutečnosti je, podařilo se jim udělat negativní kampaní ze SNP totální vidlácká hovada. (I můj oblíbený Steve Bell nedokázal v době referenda nic lepšího, než kreslit do Guardianu karikatury Alexe Salmonda tu vyčuhujícího páně Murdochovi ze saka, tu stojícího na hromadě nějakého hnoje s tupým výrazem v ksichtu pomalovaném svatoondřejským křížem. Imperiální instinkt fungoval i u levičáků - zde přitom objektivně ve prospěch "globálních elit")

Ale samozřejmě, ani nejlepší úmysly nezaručují, že boj za nezávislost nebude zneužit. Kurdové by mohli povídat, a ještě budou mít mnoho příležitostí, obávám se.

Nakonec v konkrétní situaci stejně nejvíc záleží na tom, kam až události stačily dospět a jaké volby situace umožňuje. Osobně pořád myslím, že rozdělení Československa byla strategická chyba a na tom se shodneme i s mnohými kamarády Slováky. Jenže se shodneme i tak, že řekněme v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem v Šalingradu, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špá...

Automaticky kráceno

360324

05.10.2017 12:55

Skrytý smysl katalánského separatismu

(dokončení příspěvku)

Velekněz Ratata 88.?.?.?

(...)v momentě, kdy Klaus jednal s Mečiarem u šaliňáků v Tugendhat, už nebyla rozumná šance nějak rozumně to udržet - bez toho, aby nutně vzniklý bordel nebyl přece jen příliš drahým špásem. Teda já říkám, čistě teoreticky by byla - ale to by znamenalo např. (v nadsázce) internovat půlku tehdejší politické třídy atd. a tím pádem se odstřihnout i od Západu, mít úplně jinou koncepci privatizace (což o to, ona byla, ale), atd atd. Kdo by tohle tehdy ustál??

360325

05.10.2017 13:52

Stát a občina – apologetika společenství Tradice

RE: Nic nového pod sluncem.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Tak to mě zase dost přeceňujete, pokud myslíte, že na tohle dokážu dát odpověď. A na kvadrát, pokud myslíte, že to rozštípnu v krátkém příspěvku do diskuse. To by chtělo třeba takovou hlavu, jako měl ten rabínův vnuk z Trevíru.

Jen si myslím, že - protože žádná hotová "nová společnost s novými lidmi a novými zákonitostmi" to pořád nebyla - tak že - ani mi to nechce jít z huby - že podstatná a snad hlavní byla orientace tehdejších "elit". To ony první se ve skutečnosti přestaly reálně identifikovat s těmi myšlenkami, které zmiňujete. (Vždycky si vzpomenu, jak mi po smrti Brežněva na podzim 1982 spolužák z Ostravy hodně potichu říkal, že v Moskvě je na tuty jedna grupa, která to chce celé prodat Američanům. Já tehdy myslel, že prostě jenom nevystřízlivěl po Baníku na Spartě. Ale bylo to tak, a takové věci nezrají rok dva.) Obyčejné lidi "od toho" asi hlavně odradila situace "my" a "oni". V podstatě taky zrada elit. A postupně přesvědčení, že se všichni můžou mít jako v západním Německu.

My a oni - taky vzpomínám na starou poctivou bábu komunistickou, ze strany vyškrtnutou, která třeba říkala: "Hele, takový Slánský dojel na to, co sám zavedl. Než tam nastoupil, tak kdokoli mohl přijít do baráku (míněn ÚV KSČ) a říct: tohle se děje, tohle se mi nelíbí. To on z toho udělal ten nóbl úřad." Stalin, ať byl jinak jaký byl, tak po něm zbyly dača, fajfka, holínky a dvě uniformy. Tohle ovšem není odpověď, jsem si vědom.

360328

03.11.2017 10:44

Dodonovi oponenti tlačí Moldavsko ke vstupu do NATO

Je to stručně řečeno další zločin,

Velekněz Ratata 88.?.?.?

na kterém se jako natovské podrž... řekněme korektně, že podržtašky, podílíme. Moldávie je horká půda z mnoha důvodů, které vyjmenuje každý, kdo nespadl z Marsu. A je klidně možné, že Moldávie je záložní varianta chaosu a nakopnutí Rusů pro případ, že projekt ruty šuty Ukrajina Donbas bude přece jenom v útlumu. Co je malé, to je hezké, dá se to když tak líp zpacifikovat, Rumuni se o to už postarají , střílet se nemusí hned na ruské hranici a Podněstří už je takhle docela drahý špás.

360871

29.11.2017 10:28

«Sexuálně nesprávné chování»: USA zachvátilo šílenství

Zas tak úplně bych nerozuměl tomu, že

Velekněz Ratata 88.?.?.?

presidentskou ochranku pověřili stykem se zahraničními ženami. Pokud například při překladu nedošlo k záměně ochranky za ochranu a významovému posunu u slovesa resp. předmětu přímého, jest obsah pověření vykládati tak, že agenti "to" s nimi musí dělat "za" chráněnou osobu.

361234

29.11.2017 11:14

Třicet let britský tajný dokument zamlčoval pravdu o EU

Dovolím si přitáhnout Vaši pozornost k ještě horšímu aspektu věci

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Siru Edwardu Heathovi, to před pětačtyřiceti lety ještě dělalo opravdu starost a stálo mu to za utajování. Ale dneska??

Dneska se zvěrstva, která by se Heath, neboli ještě ta stará dobrá churchillovská škola imperialistická, aspoň snažila před národem decentně zatloukat, deklarují otevřeně, s veselou myslí : Imigrantské kvóty. Příprava na "Dublin 4". Otevřená deklarace postihů (krácení fondů). Dle zásadní analýzy Úřadu vlády „Přijetí eura je pojistkou pevného ukotvení země v EU“. Jinými slovy nějaký horlivý idiot z ÚV(lády) radostně bleje něco, o čem by takový Heath radši držel hubu, jinak tyto dny zcela neviditelný Sobotka s tím hrdě dnes jde na dosluhující vládu a mnozí moudře přikyvují.

Je na druhé straně pravda, že omerta ohledně skutečných záměrů, či spíše motivací a dlouhodobých cílů elit je dneska ještě asi krutější, ale jestli ono to nebude tím, že, přes všechny romantické řeči o staleté tradici iluminátského řízení světa, se to teprve těm dnešním elitám začíná tak trochu dařit. Či přesněji řečeno začínají "vidět na konec" a už na to mají ty opravdu husté globální digitálně phinanční knoflíky.

361236

10.12.2017 12:51

Trumpův nový nápad - noční můra všech Arabů

Z Roberta Fiska mluví upřímné zaujetí pro spravedlnost na Blízkém východě

Velekněz Ratata 88.?.?.?

s nímž spojil svůj život a kariéru poctivého novináře, když říká, že Trump má o o kolečko víc a líčí katastrofické důsledky jeho kroku. Jenže i sám jedním dechem přiznává, že reálné či reálpolitické alternativy stojí taky za bačkoru a se spravedlností nemají co dělat - jen s předstíráním. I pro samotné chudáky Palestince, neřkuli pro celý arabský nebo islámský svět.

Nejsem Trumpův fanda, ale moc nevěřím ani na tu jeho mnohokrát a i zde Fiskem zdůrazněnou impulsivitu a neřiditelnost. To je maska z nějaké role, z byznysu, podobně u Babiše.

Pokud jde o ta kolečka navíc, třeba Chruščov prý přežil proto, že ho Stalin pokládal za magora. A šílenství knížat nesmí chodit nehlídané.

Pro mě to nejlíp tipla Tereza Spencerová: Trump prostě jen vynáší židovskou kartu, když proti němu hrají tou ruskou, a kdoví jestli to nakonec není i jedna z cestiček, jak ve finále stáhnout neúměrnou angažovanost Ameriky.

Konečně, na bratry izraelity to taky může být cílené takhle - tady máte Svaté město, tak se chlapci tužte a tadyhle, podívejte, vždyť můžete mít ještě daleko víc krámů z amerických zbrojovek než doteď, o financování se ovšem ještě budeme bavit - kšeft je kšeft, co si zrovna my budeme povídat, já potřebuju makroekonomiku a aby mi to lidi doma ve Státech taky trochu věřili, a jejich obligace že by od nich ani Rothschild nekoupil ?? To si milej Netanjahu povídaj někomu jinýmu.

361380

13.12.2017 11:35

Analýza: Trumpovo prohlášení o Jeruzalémě má skrytou agendu

Jinými slovy jisté "potlačení vlivu" Ameriky

Velekněz Ratata 88.?.?.?

kterým autor článek uzavírá, vůbec nemusí být v rozporu s možným Trumpovým dlouhodobým záměrem, omezit nákladnou angažovanost. Ani to, že nakonec vypomůže Moskva třeba s aspoň dílčím urovnáním. Ale takhle zároveň vypadá jak hotový hebrejský šampión a aspoň zatím mu nikdo nemůže vmést ani nějakou spolupráci s Putinem.

Co se týče arabských papalášů, každá hůl má dva konce. Třeba Saúdové si nejspíš prostě nemůžou dovolit jít proti Trumpovi a například se sčuchnout s jeho americkými "partnery" jak by ty kmocháčky nejspíš označil Putin. Že budou řvát, to se rozumí. To patří ke hře. Bazaar. Nehledě na to Saúdové na nějaké Palestince házejí bobek zvysoka.

Prostě každý si v tom najde, co zrovna potřebuje, a dost smutná sranda je, že všichni na to zuřivě naskakujou, ale fakticky se vlastně nic nemění . Je to třeba jako když se z ČSR stala ČSSR a z té ČSFR. V tom druhém případě už ovšem pod tou prázdnou symbolikou nějaká změna schovaná byla, to bylo řekněme dočasné zamaskování procesu neodvratného rozdělování republiky. Jednou uvidíme, čo to bolo s tým Jeruzalémom a až pak si můžeme říct, jak jsme byli chytří nebo blbí.

361435

18.12.2017 15:08

Němečtí politici odsoudili protiizraelský protest jako „antisemitismus“

Opět zástupné problémy a zmatení pojmů

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Je to jako když "levice" protestuje proti pražské konferenci nacionální pravice, protože už nic lepšího neumí (a protože, kdyby se snad chtěla chovat levicově a napadlo ji cílit na privilegované a mocné elity, jako první věc jí služebné elity nepíchnou příští dávku dotací). A tak je nám vnucováno smutné divadlo, kdy si po matičce stověžaté vzájemně nadávají do fašistů dvě zdánlivě antagonistické skupiny zásadně postrádající realistickou vizi. A platí to daleko víc o té humanitně pouliční "levici" než jejích vytipovaných protivnících, ale o těch to platí taky - i když ti aspoň mají nějaký vliv na reálnou politiku a představu o ní. (Což by se ukázalo v momentě, kdy by Okamura, Wilders nebo Farage drtivě vyhráli volby a sestavili vládu. Nebyli by v boji s větrnými mlýny o chlup lepší než Alexis Tsipras, obávám se. Přesto bych byl pro to, aby dostali šanci, třeba se pletu.)

Analogicky s tím náhle identifikovaným antisemitismem po německu. Mydlí se vzájemně po hlavě kavárensky militantní antisionisti a blouznivci jako Mogherini s částí německého establishmentu, která je naopak uvyklá vydatně zaslintat, kdykoli jí zvoneček v hlavě ohlásí sebemenší příkoří vůči Davidově hvězdě. Už jen pojmenovat po pravdě a nahlas obě "strany" - Izrael jako velice životaschopný stát, silný především svými občany, který má ovšem taky máslo na hlavě, a hodně žluklé, ale z něhož si přes všechny výhrady "Evropa" může brát lecjaký příklad - ovšem zase za cenu rezignace na některé iluze - a Palestince jako lidi skutečně, nejen v pseudolevicové propagandě, ukřivděné a ponížené, jejichž reprezentace, s níž se "Evropa" baví, ovšem má z dost velké části cíle a metody, které v realitě by měly být pro "Evropu" taky nestravitelné - už jen tohle je pro oficiální evropské aktéry zcela neřešitelný problém. Jako vždycky.

361498

24.01.2018 09:31

Pravda o „falešných zprávách“

Pouze na okraj,

Velekněz Ratata 88.?.?.?

samo působení zmíněné nadace ausgerechnet pod jménem Jeana Jaurèse je čistý "Orwell". Ale mnoho lidí se odnaučilo už i divit. Případná reorganizace vlády zahrnující vyčlenění samostatného ministerstva pravdy by možná ani u nás mainstream nepobouřila, totiž pokud by se realizovala pod taktovkou premiéra jmenovaného Jiřím Drahošem. Nakonec už Chovancovo založení orwelliánského útvaru o síle čtyřiceti hlávek taky prošlo jak po másle.

362082

Vaše stanovisko je pochopitelné - je vnitřně logické - celý (ale velký) problém je prostě v jeho kontextu. Poslouchejte se: " Chápete obludnosť dosahov toho poľského zákona??" Ano, ano, samo o sobě, ano - tak jak jste rozvinul ty příklady a možné důsledky ad absurdum, je to obludné, a musí se nechat, že v dnešním světě by se asi našly ještě absurdnější, případně obludnější příklady. Nicméně čtenáři utkví hlavně ta ve výsledku dost hrozná věta, kde prominentně zazní "obludnost" ve spojení s "polským zákonem". Což zajisté nebylo Vaším záměrem.

Dovoluji si shodně s dalšími přispěvateli předpokládat, že slovní spojení "polský vyhlazovací tábor" se nedostalo do oběhu jen tak ryzí náhodou. A dále, samozřejmě, ani náhodou nevyjadřuje podstatu věci, naopak ji hodně zlovolně zkresluje. Okupovaná Francie měla na rozdíl od Polska aspoň svou vichystickou vládu - ospravedlnila by její neblahá činnost výraz "francouzská genocida Židů"?? (pokud už nemluvíme např. o žurnalistických orgiích antisemitismu v okupované Paříži = echt hnus fialovej) Klidně, stačí chtít, ale zdá se, že v mainstreamu "francouzská genocida Židů" zrovna moc nekoluje. Proč ?? A takhle by se dalo pokračovat.

Proti tomuto se polská vláda brání, protože je to holt pořád ještě vláda, a polská k tomu. Jestli to dělá šikovně nebo šťastně, to už je úplně jiná pohádka.

362380

Rozumím Vám. V čem se možná pořád rozcházíme, je to, zda to Poláci vychytávají právě nebo hlavně proto, že na jejich území byl Auschwitz, Treblinka, Majdanek či Sobibór, nebo zda jim k tomu všemu někdo ještě nepřilepšuje.

O tom, že antisemitismus byl a je rozšířenější v Polsku než u nás, osobně nemám pochybnost. Nebo řekněme tak od Slezska dál. Zkušenost. A kdybych měl nebo zapomněl proč, poslechnu si Jarka Nohavicu, jak zpívá Bezruče: "půl zásluhy má Nathan Löw a druhou půlku markýz Géro". Jenom půlku, že? A jistě, žádná svině tím své vlastní svinstvo nemůže omlouvat.

Nepřijde Vám ale opravdu ani trochu zvláštní třeba to, že na rozdíl třeba od Rigy ulicemi Varšavy opravdu, ale opravdu nepochodují už třicet let staří kamarádi Waffen SS - o jejich vztahu k holocaustu snad není třeba licitovat - ale kupodivu, pro Brusel a Štrasburk je tím ošklivým chlapečkem Polsko, a Latvija miláček ředitelny ?? (Aspoň Židi z Izraele se tímhle zblbnout nenechají, těm ještě instinkty fungují. Musejí - otázka přežití.)

Ostatně, byly Lety "český koncentrák" ?? Asi stejně jako Auschwitz "polský" (a teď prosím neřešme, co je "koncentrák"). Ale hlavně, oba termíny zjevně razí stejná pakáž. A mecenáši té pakáže vědí, proč.

Ten polský zákon neznám také, ale jako způsob řešení je to obecně dost blbé - neefektivní. Na druhé straně, říkat si, co bývá v takových případech efektivní, by pravděpodobně vedlo do oboru ryzího cynismu. Poláci mívají sklon dělat unáhlené věci, když se cítí být v právu.

362404

28.03.2018 11:48

Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!

Další hlas volající na poušti

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Dejte si vedle toho třeba nedávný článek dr. Docenka (ten jsem přečetl asi třikrát a nejde mi pořád z hlavy) a proveďte myšlenkový miniexperiment - konfrontujte jeho pařížské studenty s tímto, svým způsobem už rovněž dost otřesným apelem.

Jedinou dílčí připomínku netýkající se vyznění bych měl k postavení Ruska: o míře vnitřních rozporů cloumajících Ruskem v roce 1812 a roce 1941 dalo by se s úspěchem diskutovati, zejména ve srovnání s rokem 2018, kde Saker dost optimisticky vidí Rusko jakoby už sjednocené a plně připravené na konfrontaci. Rok 1812 asi nechme stranou (špecifiká boli, třeba už to, že od slavkovského výprasku od Napoleona uplynulo jen pár let a ani tehdejší nespokojenci s váhavě-skoro- možná-liberálním Alexandrem I. se nevázali na cizinu), ale dnes to vypadá z pohledu Rusů skoro přes kopírák jako rok 1941 : přezbrojení v plném proudu, vypadá velmi nadějně, ale zdaleka nedokončené. Vnitřní konsolidace možná ještě o krok slabší. Jediný měnič hry, jaderná triáda: zřejmě ve formě. Radši nedomýšlet.

363298

28.03.2018 17:52

Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!

RE: ?

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Já nejspíš budu v souladu s vašimi základními východisky. Zdejší diskutující patří v zásadě do dvou názorových skupin, jimž se vznikající globál-establishment hnusí z poněkud různých důvodů, zjednodušeně: "konzervativci" a "radikálové", no a Saker zkrátka víc konvenuje té první a asi i početně větší. Já a zřejmě i vy patříme spíš do té druhé, akorát já tady myslím, že že jemnější rozlišování přece jenom nezaškodí: ano, máte pravdu, podstata věci zůstává stejná, ale hlavně prakticky nejde o totéž.

Myslím tu dobu, po které se Sakerovi stýská nejspíš spolu první částí čtenářů Zvědavce. Já přitom souhlasím, že je po čem. I Vy ale budete souhlasit, že tehdy byla i úplně jiná "rovnováha" sociálních sil. Že rozkvět "západních hodnot" nepředstavoval žádnou předzjednanou harmonii ani konec dějin - zcela bez ohledu na konkrétní šmouhy a jiné zločiny, které ani Saker nějak zvlášť nezatlouká - se přesvědčovat nemusíme. Ani o tom, že byl především nějakým - konkrétním, jedinečným, dočasným - "řešením" základního rozporu kapitalismu. Matematik by možná řekl, že to byla "operace nad" tímto rozporem - jedna z mnoha možných (SSSR taky nebyl jediná možná operace "nad" společenským vlastnictvím výrobního potenciálu).

Ale co životní úroveň a perspektivy jednotlivce (na Západě), všeobecné perspektivy rozvoje (vlastně pro všechny), povaha a význam střední třídy, včetně "inteligence" a celé kulturní nadstavby, stupeň sociální mobility a současně sociální soudržnosti, a hlavně směřování, trend vývoje.

Ten ovšem, tady byste mě asi právem opravil, neměl žádnou nezpochybnitelnou oporu v "základně". Patřím k těm, kdo si myslí, že kapitalismus na této bazální úrovni dohnal Karlův zákon klesající míry zisku, se kterým se ředitelé zeměkoule ve dvacátém století úspěšně potýkali. Dnešní "řešení" a úroveň dynamické rovnováhy, ke které společnost směřuje ale zase nejsou jediné, jen působí jako nejpitomější z možných.

Radši už to zkrátím : řekl bych, že hlavní rozdíl a nejvýmluvnější ukazatel tragédie dnešní doby je "společensky nutná míra" úsilí, která musí být na Západě vynaložena na produkci falešného vědomí. V dobách de Gaulla, Schmidta, Miterranda, kdy všechno víceméně šlapalo, by to přece mělo být všechno daleko snazší, ale ono to vypadá přesně naopak: dnešní mocní, ačkoli je to proti jmenovaným třetí liga, zvládají totéž sice již bez šarmu i pozlátka, zato kliďánko s prstem v nose.

363311

28.03.2018 18:08

Co se stalo s tím Západem, kde jsem se kdysi narodil?!

Než pracné výklady, výmluvný příklad:

Velekněz Ratata 88.?.?.?

"New Zealand's claim it has no Russian spies is perplexing. Why is it isolating itself?"

Titulek z Guardianu. Právě dnes. Fajront. Komu slouží žaludek, ať si to přečte celé. Upozorňuju, že to není ve srandě a obsah článku se před tím titulkem nemusí nijak červenat, naopak tu základní tezi vylepšuje jako kdysi náš major ožrala na politickém školení. Novozélandští soudruzi by se měli nad sebou zamyslet. Kde je ti jenom konec, suchý anglický humore.

(Vidíte, narušení omerty, tady máte hned jeden příklad toho, čeho je mi z těch dob minulých ze srdce líto, bez ohledu na třídní podstatu věci[smích] )

https://www.theguardian.com/world/2018/mar/28/new-...

363312

15.05.2018 11:17

Je Izrael psychopatický stát?

Leva-net se trefuje i do křesťanství i do dialektiky.

Velekněz Ratata 88.?.?.?

Hegel by si na nich pochutnal jak doktor Hannibal. Ale jako je "sebenenávistný Žid", může být i sebenenávistný křesťan. Míním to samozřejmě v nadsázce, protože to první je převážně praktická nadávka pro realisty typu Finkelsteina. Jaký smysl ale má stěžovat si na svatého Pavla ?? To jsou dětinskosti a bezmocná negace, něco jako Macharův "Jed z Judey" (jo, v Athénách bylo všechno cool, ale pak vám, najednou...) Celá naše křesťanská duchovní historie, křesťanská protože evropská, ať se vám líbí, nebo nelíbí, ale naše, jinou skutečně nemáme, všechno to stojí na svatém Pavlovi. Z velké části. Až po toho Hegela i Marxe. A ano, svatý Pavel, byv také jenom člověkem, do ní zanesl své vlastní rozpory, neřešená nebo neohrabaně řešená dilemata a zjevné aporie. Ale současně také snad nejsilnější, nejživější, nejkrásnější stránky celého křesťanského učení. Berte nebo neberte (ale vždycky jako jeden živý celek, žádné "jádro" ani racionální ani mystické, nic exkluzívního nebo "ještě vyššího" z toho efektivně nevyzobete).

Tuto tradici nemůže nikdo beztrestně zapřít, je prostě nutné mít k ní respekt, třeba kritický, a vycházet z ní - obdobně na individuální úrovni sice lze s Woody Allenem litovat "v životě pouze toho, že nejsem někým úplně jiným", ale nakonec bude asi taky lepší vycházet radši z toho, kým jsem doopravdy.

Odtud zpět k předmětu článku a židovství. Mně se ten článek v zásadě hrozně líbí. Mluví k věci, jde na kořen. Je mi jasné, že daný přístup může být a asi i bývá někým interpretován i jako obzvlášť sofistikovaná a o to nebezpečnější forma antisemitismu. A určitě se dá i takhle použít - zvulgarizovat a zneužít se dá všechno. Ale to už pak, jak říkáme mezi námi Slovany, chuj tam s nim. Co mi přijde podstatné a co je takové "b)", které v tom článku nevidím: Prostě si myslím, že ani Židé nemohou - ani kdyby sebevíc a zcela poctivě chtěli - zapřít svou duchovní historii včetně zmíněného problematického univerzalismu. Nemohou si říct, dobře, tak od zítřka se holt stáváme národem mezi národy, jo a Izrael, samo, bude řadovým členem OSN jako třeba Gambie. To je takový osvícenecký ideál, jak by to mělo všechno být pěkné, kdyby ovšem ryby nebyly v rybníce. A kdyby svět - nejen Izrael - nevypadal jak vypadá. (Včetně muslimského světa, například.)

Ten židovský univerzalismus tu zkrátka nadále bude, nemůže být popřen ani zašlapán do země (v neposlední řadě kvůli izraelským jaderným náložím), doufejme, že může být pozitivně překonáván. Jeruzalém může být obojím: faktickým centrem impéria, odkud vzejde všeobecná zkáza, a pořád ještě může být i světovou metropolí míru. Ale nemůže být (dlouhodobě nebo v konečném výsledku) ničím třetím, obávám se.

364181

18.05.2018 11:50

Nakolik je účinná izraelská protiraketová obrana?

Při tomhle si vždycky vzpomenu na starého A.C.Clarka

Velekněz Ratata 88.?.?.?

a jeho"oblak Masada" - radioaktivní mračno, které dlouhodobě obšťasňuje obyvatelstvo Blízkého východu zbylé po posledním zoufalém odpálení izraelských bomb. Dá to selský rozum i elementární znalosti třeba i ještě z útvaru ČSLA: Pár desítek kilometrů široké území Izraele se prostě při dostatečném odhodlání potenciálních protivníků nedá bránit - minimálně ubránit tak, aby přitom nebylo přeorané jak Stalingrad. To odhodlání protivníka jít až do konce asi ve skutečnosti nebylo v roce 1967 ani 1973, protože vládcové arabských států měli pořád ještě hodně co ztratit, ale přece jen, jistou ukázku toho, jak by to mohlo ještě vypadat, zřejmě předvedl Hizballáh onehdá v Libanonu. Bomba = poslední možnost, ať si o tom jinak myslím co chci. To sice platí i pro Kima a podobné, akorát že Kim neokupuje Port Arthur, neprovádí preventivní nálety na Vladivostok a rozvědně teroristické operace v Tokiu, to mu i jeho rozum dá. Bomba v rukou jinak prudce inteligentních lidí sedících na pásu pobřežní zeleně a písku, lidí obklopených přesilou rovněž dost nevypočitatelných nepřátel, do kterých ale sami preventivně a furt a porád rejou, a zároveň lidí z dost velké části posedlých myšlenkami, které dal najevo ten původně barový vyhazovač z Kišiněva - co z toho může asi tak být ??

PS: osobně si myslím, že zrovna Avi Liebermann je při svém Lebenslaufu daleko větší cynik a pragmatik než by jeho šílené slovní projevy naznačovaly - něco jako Kissinger - vraždičky, bombardování, defolianty ano, ale sám se vyhodit do luftu, ani náhodou. Spíš je něčím jako živou a ztělesněnou židovskou anekdotou z Oděsy. Ale mohu se mýlit.

364247

Káva pro Zvědavce

40

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 98 čtenářů částkou 12 119 korun, což je 40 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: CZ4720100000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
165eUVffx5CuUNwr12JbqqZi6AtrbN22Y7
Další možnosti platby › Související články ›

Ve zkratce

Do KLDR dorazili zahraniční novináři, zúčastní se zavření jaderné střelnice22.05.18 09:50 Severní Korea 0

Je sen sudetských Němců beznadějný? Doufejme, že ano21.05.18 01:06 Německo 0

Emilia Müllerová a Daniel Herman obdrželi německou cenu Stavitel mostů za rozvoj česko-bavorské spolupráce21.05.18 00:43 Německo 0

Výroba nových Evropanů20.05.18 22:30 Česká republika 2

Doporučení týdne: Státy EU by měly vytvořit seznamy extremistických organizací 20.05.18 22:10 Evropská unie 2

Trump: Země NATO musí vynaložit 4% HDP na obranu! 20.05.18 21:54 USA 1

Český stát rozprodává svůj majetek20.05.18 21:26 Česká republika 0

Britská okatě multikulturní královská svatba - co na to Afričané20.05.18 16:44 Británie 0

23letý Kamerunec ubil k smrti 84 letou Němku20.05.18 15:46 Německo 1

Útok nožem v Paříži: Zatčený teroristův přítel pracoval ve Francouzském úřadu pro imigraci a integraci 20.05.18 15:36 Francie 0

Černá hora zvažuje výstavbu hraničního plotu s Albánií20.05.18 15:09 Albánie 0

Soluň: Rozzuření občané napadli 75 letého multikulturního starostu20.05.18 14:35 Řecko 2

ČSSD představila své ministry: Na vnitru poskok Bakaly, na zahraničí vlastizrádce19.05.18 05:38 Česká republika 2

Video dokazuje útok uprchlíků na německého pejskaře - již brzy i u nás19.05.18 04:01 Německo 0

Tři mrtví Kanaďani, dva těžce ranění US ARMY! Ukrajinci se snaží zatáhnout NATO do střetu s Ruskem19.05.18 03:39 Ukrajina 2

Salámovou metodou k vytunelování zákona o střetu zájmů19.05.18 03:20 Česká republika 0

Poche, kandidát na ministra zahraničí, je prokazatelný lhář - hlasoval pro migraci i letos19.05.18 02:46 Česká republika 1

Český překlad plného znění zrádné Marakéšské deklarace! Signatáři podporují princip nenavracení a upřednostňují dobrovolný návrat migrantů19.05.18 02:18 Česká republika 0

Evropská komise žene Slovensko před Evropský soud, protože neumožňuje odmítnutým žadatelům o víza odvolání u soudu17.05.18 23:04 Evropská unie 2

Z paslavistů jsou najednou extrémisté.Policie se samopaly u nich udělala razii.17.05.18 20:04 Slovensko 2

Měnové kurzy

USD
21,80 Kč
Euro
25,69 Kč
Libra
29,26 Kč
Kanadský dolar
17,06 Kč
Australský dolar
16,53 Kč
Švýcarský frank
21,88 Kč
100 japonských jenů
19,66 Kč
Čínský juan
3,42 Kč
Polský zloty
5,99 Kč
100 maď. forintů
8,09 Kč
Ukrajinská hřivna
0,84 Kč
100 rublů
35,38 Kč
1 unce (31,1g) zlata
28 135,76 Kč
1 unce stříbra
359,13 Kč
Bitcoin
181 446,99 Kč

Poslední aktualizace: 22.5.2018 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 42 516 170