Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané kavol

Nalezeno 1059 příspěveků, 67 různých IP adres

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

08.11.2002 18:23

Přehlížejí americká média demonstrace proti válce?

RE: Přehlížejí americká média demonstrace proti válce?

kavol 147.?.?.?

ano, mohu potvrdit ... na CT jsem videl ve zpravach reportaz o demonstracich, ktera zminovala protestni akce i mimo USA a byla v bloku hlavnich zprav, zatimco tyz den v tel. novinach na H@vne o nejakem nesouhlasu s politikou USA nepadlo ani slovo ...

5413

08.11.2002 18:55

Výzva teroristům: vražděte dále, ale vybírejte si cíle!

RE: Výzva teroristům: vražděte dále, ale vybírejte si cíle!

kavol 147.?.?.?

otazka bez nazoru:
A neni snad cilem ctenare "Milo" prostrednictvim nepatricne uzivane striktni logiky namisto "zdraveho selskeho rozumu" poskodit obecne mineni o soudnosti pana Stwory, potazmo lidi s nim alespon castecne souhlasicich?

5414

12.11.2002 20:16

Sklapni, Johne!

RE: Sklapni, Johne!

kavol 147.?.?.?

no, ono je dabing a takydabing - a uvadet zrovna Ceskou televizi jako spatny priklad je ponekud nefer ... souhlasim, ze cesky dabing vypada, jakoby se ridil vzorcem "kvantita * kvalita = konstanta" (snad jste jeste nezapomneli ze skoly neprimou umeru [smích], nicmene jeste stale u nas existuje kvalitni dabing, ktery povazuji za svetovou spicku (ne ze bych ovladal tolik jazyku, abych to mohl rozumne posoudit, ale kdyz ani zvuk zdaleka nesedi s obrazem ...) - a co se tyce prekladu, prectete si nekdy napr. narky pana Fuky nad tim, jak se lisi predstavy producentu od lidi, kteri by _chteli_ odvadet kvalitni lokalizacni praci ... [pláč]

5541

12.11.2002 20:27

Sklapni, Johne!

RE: Sklapni, Johne!

kavol 147.?.?.?

s tim Koljou, to jste mi pripomnela ... kdysi pradavno jsme na nem byli s gymplem v kine -- vsichni rvali smichy pri hadce o vlajku ... ptal jsem se pak na to par spoluzaku, jestli tusi, co znamena "krasnyj"; samozrejme nevedeli ... takze pak chtejte kvalitni preklady veci, ktery nedochazej ani puvodnimu cilovemu publiku -- hazet perly svinim ...

5542

26.11.2002 11:15

IAO - nejvážnější ohrožení našeho soukromí

RE: IAO - nejvážnější ohrožení našeho soukromí

kavol 147.?.?.?

Matěji, ty jsi ale Matěj [smích]
Já se sice za své aktivity také nestydím (většinou...) a v případě potřeby jsem ochoten podrobit se prohlídce, že vskutku žádnou bombu nevlastním, nicméně zásadně nesouhlasím s tím, aby o mě byla jakákoliv data sbírána jen tak "preventivně". Asi si neuvědomujete, jakou moc informace mají; a kdyby je nakrásně nechtěla zneužít přímo ta úžasně morální a starostlivá americká vláda, vždy se najdou alespoň zlomyslní jednotlivci.
Například e-mail adresa není nic závažného, přesto může jejímu majiteli škodolibec pěkně znepříjemnit život, když ji zapíše do spamerských databasí. A těch dat v diskutovaném systému by mělo být podstatně více a aby byla účinná, musí k nim mít přístup poměrně dost bezpečnostních složek ... takže co kdyby si cholerický detektiv v databasi náhodou zjistil, že se scházíte s jeho ženou?
A což teprve ta varianta, že by k datům náhodou získali přístup teroristé a mohli by je proti komukoliv použít stejným způsobem, jako je plánovánou použití proti teroristům?

6133

27.11.2002 12:15

Zvědavec bude možná dočasně nedostupný

Zvědavec bude možná dočasně nedostupný

kavol 147.?.?.?

http://www.csacek.cz/

6190

28.11.2002 14:37

Zvědavec bude možná dočasně nedostupný

RE: Zvědavec bude možná dočasně nedostupný

kavol 147.?.?.?

mno, pozorní čtenáři manuálu k PHP vědí, že preferovaný způsob ohraničení kódu je <?php ... ?>, nikoliv pouze <? ... ?>, stejně tak v případě csacku <?csacek ... ?>, takže zde žádný problém nevidím (pokud je současný kód stránek stavěn pro <? ... ?> a vyskytnuvší se "<?" nepřísluší ničemu jinému, než PHP, pak doporučuji prostě provést hromadnou záměnu "<?" => "<?php"[mrknutí jedním okem]
hlavní výhodu csacku spatřuji v tom, že je-li vše dobře nakonfigurováno, nejsou třeba žádné "šachy" s kódováním, neb si jej přečte v hlavičce dokumentu a browseru dodá to, co požaduje (hlavička Accept-Charset v HTTP požadavku)
ad "jde-li to změnit" - samozřejmě, csacek je open-source, stačí základní programátorské dovednosti [smích]

6229

04.01.2003 10:20

Dopis Havlovi

Dopis Havlovi

kavol 147.?.?.?

No, asi ještě po Silvestru nejsem střízlivej nebo co, ale nějak vůbec nechápu, co tím dopisem chtěl básník říci ... O výpočtech tzv. "obětí komunismu" a o "vyšetřovacích a nápravných metodách let padesátých" si můžeme počíst ledaskde jinde; abych se přiznal, některé pasáže článku jsem po pár odstavcích již přeskakoval pro jejich redundanci. Uniká mi tedy nějak pointa, co vlastně autor chtěl panu Havlovi říci - mám pocit, že má snad nějakou představu, jakože by pan Havel měl dojít do Leninova mauzolea (nejlépe pěšky, aby odpykal své vlastní hříchy), aplikovat trochu magie k oživení Lenina a toho pak exemplárně ztrestat za všechna tzv. komunistická zvěrstva...
Přijde mi zbytečné vyčítat nemocnému člověku na konci jeho úřadování to, že nespolupracoval vždy jen s lidmi, kteří by byli autorovi po chuti (a kdo říká, že nové politické tváře by byly menší s prominutím svině, nežli ti, kteří po revoluci převlékli kabát?)

7472

07.01.2003 12:52

Proč nemůže být `politická korektnost´ korektní

oprava...

kavol 147.?.?.?

když už byla v úvodu článku řeč o opravování chyb, nedá mi, abych vydavatele neupozornil na jeden typografický prohřešek přímo v nadpisu - v češtine se při psaní lomených uvozovek (guillemot) používá konvence >>ruská<< nikoliv <> ... jinak oceňuji, že si někdo vůbec dává práci s překladem

7562

08.01.2003 11:28

Proč nemůže být `politická korektnost´ korektní

RE: oprava...

kavol 147.?.?.?

well, nobody's perfect ... ještě musím opravit sám sebe, uvozovky jsou 'guillemet', zatímco 'guillemot' je druh ptáka (česky tuším 'alkoun'?) a také výrobce mj. zvukových karet, kterýžto mě zřejmě k překlepu svedl (tímto děkuji čtenářce Áje)

7585

08.01.2003 11:36

Proč nemůže být `politická korektnost´ korektní

RE: oprava...

kavol 147.?.?.?

když už, tak bych prosil ‚ a ‘ [smích]
ale myslímže účelnější bude přemýšlet nad obsahem článku a ne nad uvozovkami ...

7586

pravda je taková, že kvalitních průzkumů veřejného mínění je dnes jako šafránu a věřit se nedá ani jednomu z uvedených [pláč]

mimochodem ankety na kolejích v Plzni:
Schvalujete útok USA/UK na Írák?
15% Ano
3% USA/UK to myslí dobře
24% Ne
50% USA/UK jde jen o prachy a ropu
3% Nevím
3% Ať si dělaj co chtěj
Máme poslat vojáky do války s Írákem?
29% Ano
58% Ne
12% Nevím

7850

17.01.2003 16:44

Odpověď poslance Vidíma na výzvu `10 x NE české účasti na americké agresi do Iráku`

jeste k tem pruzkumum verejneho mineni...

kavol 147.?.?.?

zajimava cisla jsem se dnes docetl tady: http://www.halonoviny.cz/index.php?id=26766

7920

18.01.2003 15:52

Ještě jednou pan poslanec Vidím

RE: Ještě jednou pan poslanec Vidím

kavol 147.?.?.?

to víte, že Vám hned vynadám ... co to je za slušnost (ve které dle Vás pan Vidím vítězí), jestliže někomu nadává do hlupáků?
cituji: "Mí voliči jsou lidé moudří, ... Prostě lidé naprosto opační, než jste Vy."
- pokud mě můj jazykový cit neklame, antonymem k "moudrému člověku" je například "člověk hloupý"

a dále, jestliže většina lidí nemá čas hlasovat v anketách, jaktože ti, co zrovna čas mají, většinou jsou proti válce, stejně jako ti, co odpovídají v průzkumech veřejného mínění - tedy prokažte prosím jasnou sovislost mezi ochotou nechat se zatáhnout do války a neochotou o válce mluvit?

7972

19.01.2003 10:26

Ještě jednou pan poslanec Vidím

RE: Ještě jednou pan poslanec Vidím

kavol 147.?.?.?

Již podruhé píšete, že u Vás pan Vidím vyhrává díky argumentům ... můžete mi tedy prosím ukázat alespoň jeden argument, kterým se panu Stworovi snaží jeho názor vyvrátit?
Pokud si já rozeberu jeho dopisy, pak v prvním čtu:
- co pan Vidím považuje za svou povinnost
- velikou obavu p. Vidíma o smyslu konversace s p. Stworou
- na základě čeho (nikoliv proč!) se p. Vidím pokusí trávit svůj čas smysluplněji
ve druhém:
- kdo není voličem p. Vidíma, a jací dle jeho názoru jsou jeho voliči
- prohlášení (bez odůvodnění), že další komunikace je bezpředmětná
Ještě je možnost, že si pod slovem "argument" představujeme každý něco jiného: v tom případě upozorňuji, že můj výklad je v souladu např. s www.m-w.com .
(Na tuto variantu mě přivádí Váš výklad slušnosti jakožto "sebeovládání".)

Co se týče anket, nemyslím, že by je "levičáci a bojovníci za mír" manipulovali větší měrou, nežli pravičáci a propagátoři války. Fakt, že Vás osobně se zatím nikdo na nic neptal, myslímže nijak nesouvisí s tím, jaký podíl lidí je ochoten vyjádřit svůj proválečný či protiválečný postoj.
Pana Bena Afflecka jsem doposud neznal, nicméně dle fotografií na jeho webu neshledávám aspoň po visuální stránce žádný nedostatek ve znacích, kterými se řídí průměrný ženský sexuální pud. Proto se mi nezdá nijak zvláštní, byl-li prohlášen ideálem krásy, a nerozumím Vašemu výsměchu. Ovšem pokud považujete za zmanipulované jakékoliv výsledky neodpovídající Vašemu osobnímu vkusu, pak myslím mohu bez výčitek svědomí napodobit Váš poslanecký idol p. Vidíma a prohlásit další diskusi na toto téma za bezpředmětnou.

A nakonec k té válce - můžete mě prosím poučit, se kterou zemí je Česká Republika ve válečném stavu? Jelikož dění nesleduji tak pečlivě, mohlo mi něco uniknout ... v tom případě bych rád věděl kdy a kým byla jaká válka týkající se České Republiky vyhlášena?

7992

29.01.2003 14:16

Kam kráčíš, Microsofte?

RE: Kam kráčíš, Microsofte?

kavol 147.?.?.?

Jaké krásné téma pro flamewar [smích]

Dovolil bych si nesouhlasit s tím, že by uživatelský komfort linuxu byl nižší, nežli u Window$. Používám KDE 3.1 a uživatelské rozhraní, jen mírně poupravené oproti standardní mandrakeovské konfiguraci, je zdaleka to nejlepší, na čem jsem kdy pracoval (mám za sebou Windows od verze 3.1 po XP, mimochodem s Linuxem se znám od verze 1.2 - RedHat 3.0).
Rovněž si nemyslím, že by pro Linux bylo málo "software na běžné používání" - tedy kromě nějakých specializovaných oblastí, ale i tam se to rychle lepší. OpenOffice, ač je to rozežraná obluda, se mi nejeví nijak nestabilněji, nežli Maloměkký Úřad, a z funkčního hlediska mě neustále positivně překvapuje - teď instaluji verzi 1.0.2, tak uvidíme dále ... Nicméně pro většinu běžných úkonů bohatě postačuje KOffice, což je software výrazně menší a svižnější. A tím výčet un*xovských kancelářských balíků rozhodně nekončí ...

Na závěr bych si dovolil poznámku o té ceně - ano Linux lze stáhnout zdarma. Pro jeho instalaci člověk už dávno nemusí být žádný odborník. Jenže i přes veškerou snahu autorů distribucí sem-tam něco nefunguje nebo potřebuje doladit, protože podpora ze strany výrobců hardware aj. není taková, jaká by měla být. A potom je potřeba do Linuxu investovat čas - buď vlastní a něco se naučit nebo si zaplatit odborníka. Ať tak či tak, tímto se to může pěkně prodražit ... ale pro mnohé je pořád příjemnější obětovat volný čas a brát to třeba jako koníčka, nežli obětovat penízky [smích]

8331

30.01.2003 16:47

Kam kráčíš, Microsofte?

RE: Je StartOffice náhradou za MS WORD?

kavol 147.?.?.?

Pokud dokument má být pouze čten (tisknut), tak je ideální možnost, poskytovaná kwordwm (editor prostředí KDE) uložit jako .PDF, což nespotvoří ani přechod na platformu windows (není to ale v nabídce uložení, nýbrž v nabídce tisku).

Dovolil bych si mírné upřesnění - toto není vymoženost KWordu, ale tiskového subsystému KDE, čili umí to jakákoliv aplikace tisknoucí v KDE. Navíc umožňuje export i do postscriptu, takže bych zpochybnil i tvrzení, že ideální možností je PDF - jednak to není otevřený formát a navíc PS se dá na spoustu tiskáren poslat přímo, zatímco k prohlížení a tisku PDF je třeba speciální software. A to nejdůležitější - s tím "nezpotvořením" ani na window$ nemáte zcela pravdu, některé kombinace software a postscriptových tiskáren mají v takto exportovaných souborech problémy s diakritikou...

8382

31.01.2003 22:10

Kam kráčíš, Microsofte?

RE: Kam kráčíš, Microsofte?

kavol 147.?.?.?


Pouzivat Unix na PCs a malych serverech (jako je ten co na nem bezi Zvedavec) je neprakticke.

Dovolil bych si oponovat. Tedy alespon pokud stale mluvite o Linuxu, nikoliv o obecnem Un*xu. Desktopove uziti Linuxu bylo myslim jiz dostatecne diskutovano, stejne jako jednoduchost instalace. Pouzivam aktualni distribuci Mandrake, zprovozneni http serveru (Apache) bylo otazkou nekolika kliknuti v instalatoru balicku a prepsani par radek v konfiguracnim souboru (protoze jsem chtel pouzit jiny nez standardni adresar pro web), stejne tak (jiz beze zmen konfigurace) anonymni ftp (proftpd), smtp (postfix), database (MySQL), php pro Apache atd. Tedy kompletni maly server. Jeho aktualizace je opet trivialnim ukonem v instalatoru balicku (kteryzto zvladam, narozdil od administratoru instalujicich M$ servicepacky, coz asi nezvladli, soude dle poctu serveru podlehnuvsich nedavnemu viru [smích]). Muzete mi vysvetlit, co je na tom nepraktickeho oproti Window$?
A mimochodem, k cemu je vubec na serveru dobre graficke prostredi, ktereho se u Window$ XP jaksi nezbavim?

A vy jste pane Stwora mladsi nezli ja (asi podstatne) kdyz se zminujete o tech archaickych computerech.

Pri vsi ucte k Vasim sedinam, vek je asi to posledni, o co tady jde, potazmo ktera vykopavka je oznacena za archaicky pocitac. Tedy samozrejme nevim, jak presne to pan Stwora myslel, nicmene odpustil bych mu basnicky obrat, jimz se oznacuje za cteneho starce. Jde o rozliseni mezi prostymi "konzumenty" a temi, kdo maji k pocitacum hlubsi vztah. Sam jsem v dobe prichodu IBM 5150 znameho jako PC jeste cural do plenek, presto bych se za pametnika tez hrde oznacil: videl jsem v chodu derovacku stitku, pracoval jsem na TNS/AT, mam doma ZX Spectrum atd. ... ENIAC jsem nemel sanci zazit, stejne jako spoustu jinych stroju, ale aspon jsem o nich cetl - coz je vic, nez muze rict ledasktery soucasny "takyodbornik" v IT, i kdyz ma trebas rodny list starsiho data. Myslimze cloveku, ktery se o pocitace zajima, je vzdy prospesne poznat jiny system (at uz ve smyslu koncepce, hardware nebo software), nez na ktery je z nejakeho obskurniho duvodu zvykly.

8439

01.02.2003 12:42

Kam kráčíš, Microsofte?

RE: Kam kráčíš, Microsofte?

kavol 147.?.?.?

Dost casto sa mi stane, ze to co ulozim na disk, pri dalsom nahrani vyzera uplne inac.

Mluvíte teď o M$ Office? [smích]

Funkcii ma tiez Open Office menej ako MS Office a takisto ako balik obsahuje menej programov.

Má méně skutečně užitečných funkcí anebo blbostí ve stylu neustále vyrušující ozvučené animace ohnutého drátu?
A který program v balíku OO chybí? Access? Na databáze máme přece spoustu jiného (a lepšího) software... a samotnou práci s datovými zdroji OO umožňuje.
Nebo je to Outlook? Verzi Express mi nahrazuje KMail, s výrazně lepší funkčností, o zbytek se bohatě postará KOrganizer.

Přiznám se, že nejsem přes *-Office žádný znalec, svoji práci obvykle presentuji v LaTeXu nebo HTML, ale zatím jsem v OO oproti M$-O žádnou vlastnost nepostrádal.

Navíc se mi nelíbí postup M$ nacpat do jednoho balíku co nejvíc věcí, aby si lidé museli koupit i to, co nechtějí. PowerPoint jsem tvůrčím způsobem využil v životě jednou, jinak by mi stačil viewer... (Ostatně už i množství "nedělitelných" komponent v OO se mi jeví jako přeplácané.)

Kromě toho, nejde snad o to, aby jeden balík kopíroval druhý, ale zda je na něm možno vybudovat plnohodnotné kancelářské prostředí - a to lze.

8459

02.02.2003 01:23

Six Americans, one Israeli aboard space shuttle

RE: Six Americans, one Israeli aboard space shuttle

kavol 147.?.?.?

za prvé nechápu, co je na tomto článku paranoidního (vynecháme-li širší souvislosti, jakože nikomu se nechce žít v orwellovském státě)
za druhé, americký president je zmíněn v jedné větě ... i kdyby bylo možno ji chápat jako útok, stále je to jediná věta (a jediný "útok") oproti spoustě jiných obsažených informací - kde tedy berete to množné číslo? nebo je to tak, že se od Vás nedá očekávat nic jiného, než využití jakéhokoliv článku k útoku na pana Stworu?

myslímže článek vcelku oprávněně kritisuje povrchnost a zaujatost současného tisku, potažmo nezájmu o (vesmírný) výzkum - a v tom s ním lze principiálně souhlasit

rovněž mě překvapila informace (kterou jsem se v běžném internetovém zpravodajství nedozvěděl), že se jednalo již o 28. let - nemám nic proti starším, časem prověřeným, technologiím a výrobkům, ale technologie je jedna věc a únava a opotřebení materiálu věc druhá ... nepochybuji o tom, že ten stroj prošel před každým letem náročnými testy, přesto se mi (jako laikovi) jeví toto číslo dosti vysoké

8481

03.02.2003 22:51

Kam kráčíš, Microsofte?

RE: Je StartOffice náhradou za MS WORD?

kavol 147.?.?.?

No však já jsem také neřekl, že ty "speciální programy" nemohou být free - příkladem toho budiž právě zmiňovaný tiskový export v KDE :-p

8557

03.02.2003 23:19

Kam kráčíš, Microsofte?

RE: Kam kráčíš, Microsofte?

kavol 147.?.?.?

Ale no tak, her je na linuxu přeci spousty a vyjímkou nejsou ani takové, co předčí své window$ovské protějšky ... Balíku kdegames nabídka ze standarní wokenní instalace nesahá ani po kotníky; lidé tady na koleji vesele smaží linuxový CounterStrike se svými window$oidními kolegy; dnes již obstarožní Quake 3 byl de facto vlajkovou lodí ... na Linuxu nejde všechno, spousta věcí nejde ani hladce, ale nabídka je přeci jen poměrně široká.
p.s. Počítače s předinstalovaným linuxem se již dávno prodávají...

8558

11.02.2003 13:58

Internet může zachránit lidský život

Internet může zachránit lidský život

kavol 147.?.?.?

souhlasil bych spíše se skeptickými názory ... zaráží mě především jeden detail:

Když diskutující zjistili, že se osoba pod přezdívkou hatlessbug (doslova přeloženo brouk bez klobouku) už neozývá, začal závod s časem.

- nevím, jaká je koncepce a kvalita zmíněného chatu a též jak je to s připojením jednotlivých účastníků, ale na chatech, se kterými mám zkušenosti, je úspěch, když se vůbec zadaří stránku obnovovat čtyřikrát do minuty; z toho plyne, že běžná reakční doba je minuta až dvě, možná i více ... za "nereagujícího" se považuje člověk, který nic nenapsal 5-10 minut (další otázka jest, jestli vůbec něco napsat měl - pokud nebyl přímo na něco tázán, těžko se to posuzuje... jak bylo zmíněno, číslo záchranky samo o sobě těžko v někom na chatu vyvolá nutkání jí volat) ... dále započítejme pomalost domluvy o tomto problému, čas než se zadařilo zburcovat policejní hlídku, než ta přivolala záchranku ... takže octla-li se dotyčná v nemocnici po dvou hodinách, lze téměř s jistotou říci, že to je de facto doba, než se jí vůbec dostalo nějaké lékařské pomoci ... čili její přežití bych připisoval spíše tuhému kořínku, nežli rychlé pomoci ... ale jako pohádka je to opravdu hezký [smích]

p.s. s tou sousedkou - mohly třeba někdy chatovat spolu [smích] nicméně spíš se divím, že chat byl stále aktivní - nepotkal jsem zatím interaktivní webovou službu (chat, email ...), která by člověka po jisté době neaktivity automaticky neodlogovala (obvykle mnohem dříve než za 2 hodiny)

8748

12.02.2003 02:20

Kolik stojí Linux

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

>Chci jenom říci, že pro mě samotného je grafické prostředí
>Windows mnohem přijatelnější, a efektivnější pro práci, než
>prostředí Linuxu.

Můžete toto tvrzení nějak doložit?
Myslímže ne - ono lze totiž mnoho Xovských prostředí nakonfigurovat tak, aby se chovaly jako window$, a pak budete jen těžko tvrdit, že stejná akce vyvolávající stejnou reakci je v jednom případě prostě "přijatelnější a efektivnější".
Jenomže on se asi nikdo nebude namáhat konfigurováním přesné kopie, jestliže mnoho věcí lze udělat lépe - ovšem je pochopitelné, že "přijatelnější" je pro člověka to, na co je zvyklý, což se pojí i s efektivitou. (Bezpochyby je jednodušší, čili efektivnější, provést pro nějakou akci desetisekundový postup naučený zpaměti, nežli kvůli téže akci pět minut pročítat manuál a pak ji zvládnout jedním hmatem v půlsekundě...)

> U příkazové řádky je to přesně naopak.

Mimochodem, máte-li utkvělou představu window$ = grafika, Linux = příkazová řádka, pak jste o pěkných pár let zaspal dobu...

>Ve Windows spolu grafické aplikace
>spoluprací, stejné akce se dělají stejným způsobem a jsou tam
>vychytané maličkosti. Již jsem si zvykl na to, že při ukládání
>souboru v jakékoli aplikaci mohu založit nový adresář, například.
>Že stejné akce se dělají stejně. U Linuxu je to každý pes jiná
>ves.

Promiňte, ale tato argumentace je zcestná - i pro window$ bezpochyby lze nalézt dvojice aplikací, kde stejné akce se budou dělat různým způsobem, a naopak v Linuxu je možné zvolit konzistentní prostředí - například já jsem si vybral KDE a musím říci, že uváděný detail (možnost založení adresáře při ukládání souboru) je pro mě de facto standardem, a to i u "ne-KDE" aplikací (např. v minulé diskusi často omílané OpenOffice).

>MS využívá své trumfy, které má. Základním trumfem je chování
>zákazníků, kteří nechtějí znát detaily systému, ale pracovat.
...
>Pokud dostanou
>systém, který je nenutí číst manuálové stránky, jsou ochotni
>snést i určitá příkoří od MS.

Opět omyl. Kde jste proboha přišel na to, že uživatel musí v případě Linuxu znát detaily systému a číst manuálové stránky? Ten druhý výrok by možná byl ospravedlnitelný faktem, že s Linuxem přichází dokumentace v elektronické podobě, protože nikdo nechce vyhazovat peníze za haldy potištěného papíru dobrého tak akorát k tomu, aby se člověk v případě potřeby nahlédnutí do nich při problémech dozvěděl, co všechno daný software neumí anebo že je nutné se obrátit na technickou podporu...

>To většinu lidí zajímá, protože jsou si vědomi, že s větším
>podílem na trhu mohou dostat zaměstnání v oblasti Linuxu. S
>větším podílem na trhu se zvyšuje pravděpodobnost, že i pracovně
>budou moci dělat s Linuxem, apod.. Podíl na trhu není nezajímavý
>údaj.

Je mi srdečně jedno, s jakou odrůdou un*xu se v zaměstnání potkám - Linux by potěšil, ale nelpím na něm...


btw, nepotřebuje někdo sysadmina nebo síťaře? [smích]

8767

12.02.2003 10:59

Patriot Act II

RE: Patriot Act II

kavol 147.?.?.?

co je to za svobodu myšlení, když jsou nám dnes výmývány mozky tak dokonale, že se prakticky nikdo nevzmůže na vlastní názor?

8781

13.02.2003 01:19

Kolik stojí Linux

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

> na linux sa proste neportuju ziadne hry.

hergot kruci ale už toho mám dost!
kdy už vy zavilí windowsáci konečně přestanete omílat ty svoje nesmyslné argumenty? myslíte si, že když o něčem nevíte, tak to neexistuje?

http://www.lokigames.com/products/ (bohužel končí)
http://www.linuxlinks.com/Software/Games/

- to jsou dva odkazy, na které si vzpomenu z hlavy, hledání samořejmě vynese odkazů nepřeberně ...
(a to nemluvím o tom, co všechno lze rozběhnout pod různými emulátory...)

8809

13.02.2003 02:00

Kolik stojí Linux

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

>Je to můj subjektivní názor. Mohu to doložit sám sebou.

tedy tím de facto přiznáváte, že jste zaujatý ...
tedy alespoň mohu-li toto tvrzení chápat tak, že na výroku o vyšší efektivitě Window$ trváte i za okolností, které jsem navrhl (tedy systémy nakonfigurované ku stejnému chování)

nic proti zaujatosti v diskusi nemám, nicméně ve sporu jsou platnými argumenty objektivní (resp. takové, na jejichž přijetí se strany shodnou) a nikoliv osobní citové vazby ...

>Mimochodem, máte-li utkvělou představu window$ = grafika,
>Linux = příkazová řádka, pak jste o pěkných pár let zaspal
>dobu...

>Šlápnul jsem Vám špatně na paleček, nebo kdo Vám namluvil, že
>takto smýšlím? Můj názor jsem získal po třech letech intenzívní
>práce v X Windows pod Linuxem. Je to málo?

namluvil jste mi to Vy sám - v předchozích příspěvcích v souvislosti s Window$ mluvíte o grafickém prostředí a v souvislosti s Linuxem o příkazové řádce (např. naprosto zcestné srovnání Word vs. TeX - když se zeptáte na náhradu Wordu, snad nikdo Vám neodpoví TeX ale OOWriter, KWord etc.; ovšem na otázku "v čem mám psát" se naopak odpověď TeX dozvíte podstatně častěji - ale takovéto slovíčkaření se Vám jistě nehodí do krámu, když vykládáte o tom, jací jsou un*xoví guruové zaslepenci ve vztahu k BFU...)

>Ne každá aplikace je k dispozici v KDE verzi. Právě proto, že
>není pouze jeden windows manager.

co tím chtěl básník říci? je to snad v rozporu s tím, co jsem napsal?
... "ne každý textový editor ve Window$ vypadá jako Notepad"

>Nezlobte se, ale na zbytek už reagovat nebudu. Prostě pro Vás je
>Linux je absolutně nejlepší, skvělý, já Vám to nebudu brát.

že by byl Linux "absolutně nejlepší" jsem snad nikdy nikde nenapsal ... mimochodem, právě zvažuji, zda na jeden server nemám prosadit spíše FreeBSD než Linux - ale to už má s diskusí o desktopu pramálo společného...

>Pro mě je Linux dobrý na určité účely, na jiné účely je lepší
>Windows.

potíž je v tom, že jste ještě nevysvětlil na jaké přesně účely a proč (o subjektivním hodnocení se snad dohadovat nebudeme, Váš názor Vám brát nemíním, jenom se mi nelíbil způsob, jakým jste jej zpočátku prezentoval - "potřeby obyčejných lidí", a to že jeho opodstatnění dle dalších reakcí nelze hledat v rovině technické nýbrž citové)

a mimochodem, když už se vracím k prapůvodnímu příspěvku, musím přiznat, že s pasážemi kritizujícími článek převážně souhlasím

8811

13.02.2003 02:09

Internet může zachránit lidský život

RE: Internet může zachránit lidský život

kavol 147.?.?.?

kdysi kdesi jsem viděl stránku shromažďující nevhodné reklamy ... když jsem se podíval na uvedený odkaz, reklama mě nabádala "Vyzkoušejte si to!" - vskutku výtečné [smích]

(nemáte-li takové štěstí, mohu zaslat screenshot, kontakt: kavol at email dot cz)

8812

13.02.2003 18:50

Kolik stojí Linux

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

>Já jen tvrdil, že v grafickém prostředí se mi lépe dělá, nic
>více. Jasně jsem to deklaroval jako můj subjektivní pocit.
>Připadá mi to, jako kdybych řekl, že mám raději švestkové
>knedlíky, než špagety a někdo chtěl z této věty udělat objektivní
>diskusi.

Inu, je to možné - zprvu mi totiž Váš příspěvek vyzněl tak, že švestkové knedlíky považujete za obecně kvalitnější stravu; a jak se zdá, nebyl jsem v tom přesvědčení sám. Od toho máme diskusi, abychom se vzájemně vyvedli z omylu...

>Někdy mám pocit, že se mě snažíte nacpat do standardních
>odpovědí. Napsal jsem opět, že v grafickém prostředí se mi lépe
>dělá s Windows (tj. netrdím, že Linux jej nemá) a v příkazové
>řádce vede Linux (tj. i Windows má příkazovou řádku). Pro jistotu
>napíšu, že mi je jasné, ve WIndows i v Linuxu mohu dělat jak v
>grafickém režimu, tak i v textovém režimu.

Pardon, větu o příkazové řádce jsem si vyložil jakože je to s její přijatelnosti naopak oproti grafickému prostředí, nikoliv jako srovnání window$ versus Linux.

>Potíž je v tom, že v této diskuzi například člověk s nickem
>manXXyra vysvětlil, jak postupuje linuxový a windowsový uživatel
>při řešení úkolu, aniž by vysvětlil, o jaký úkol mu jde. Bohužel,
>takto se postupuje často při obhajobách Linuxu a to občas
>nepůsobí fajn.

Ano, souhlasím, že nelze zobecňovat takovýmto způsobem. Nicméně onen vzorový postup přeci jen na jistou skupinu úkolů odpovídá ... je právě těžké dohodnout se, o čem je řeč. A máme-li posuzovat běžné úkoly (jako třeba donutit systém, aby se pokaždé neptal na ssl certifikát oblíbeného serveru), pak lze říci, že dané zobecnění se týká bezmála všech z této množiny...

>Závěrem dovolte, abych Vám sdělil, že diskuse s Vámi je velmi
>příjemná, Vaše argumenty jsou promyšlené, snažíte se být
>objektivní. Děkuji Vám.

I já děkuji...

8842

14.02.2003 00:15

Kolik stojí Linux

RE: Kolik stojí Linux

kavol 147.?.?.?

>preboha naco by som pod linuxom emuloval winprostredie ?

to nevím, já to nepotřebuji :-p
ale hypoteticky, kdybyste nechtěl přijít o výhody linuxu a zároveň se nechtěl rozloučit s nějakou win-only blbostí ...

>k tym hram. pozrel som sa na uvedene stranky a hry
>ktore tam su uvadzane nespadaju do kategorie "novinky".
>tazko uspokoja vyssie spominane deti nasho pana uctovnika. [smích]

byly to odkazy, které jsem vylovil z hlavy - hry nesleduju ...
něco novějšího najdete asi na http://www.idsoftware.com/index.php?flash=false
HalfLife - CounterStrike se zde na kolejích zcela jistě hraje i na linuxu
dále http://www.epicgames.com/ - Unreal Tournament 2003, hm, to asi nebude nejstarší, nebo že by se už psal rok 2004? [smích]

>naozaj to nema zmysel? nemam dovod k vyhladavaniu tychto
>produktov.

jistě, nebudete je přece vyhledávat pro linux, když je můžete vyhledávat pro window$ ...

>ruku na srdce. vacsie percento uzivatelov MSproduktov
>ich ma aj tak zadarmo. nemusia ich kupovat presne tak isto ako
>linux a pokial sa spravaju dostatocne paranoidne tak bez postihu.
>to plati samozrejme aj pre tie hry a multimedia.

to, jestli někdo krade, přeci nesouvisí s tím, jaký operační systém používá ...
(pominu-li, že ti, kteří krást nechtějí a nemají peněz nazbyt, volí raději linux)

>ja ten prechod na iny OS znesiem, lenze co moje okolie ? je
...

dle popsaných symptomů jste to prostě jen vzal za špatný konec

>neberte to osobne, vyhradny priaznivci, ale do linuxu som
>bootoval iba z dovodu kompilacie noveho a stabilnejsieho jadra.

toto mě opravdu pobavilo [smích]
nevím, proč se kompilací zatěžujete, když linux nepoužíváte?
jinak otázka, zda nové jádro bude stabilnější je spíše jasnovidecká - chyby se opravují a zavlékají ... každopádně teď mám na 2.4.20 uptime 9 dní 5 hodin + drobné a nestěžuju si - je to o 4 dny více, nežli můj rekord (na stejném hw) s úžasně stabilními W2k
(v lednu jsem měl uptime 16 dní, načež jsem musel stroj vypnout kvůli zapojení cizího disku a dotyčný odmítl hotplug, ač jej mám již úspěšně vyzkoušený)

>ked som potreboval naozaj (rozumej efektivne) pracovat, musel som
>bootnut MSWindows.

můžete mi prosím říci, na čem jste pracoval? jaký úkol byl ve window$ efektivnější, nežli v linuxu?

>aby som naozaj
>efektivne vyuzil PC treba musim zasvetit do noveho OS aj celu
>spolocnost co so mnou zdiela PC.

proč?
nejsou snad jiné možnosti? - jako nejjednodušší mě napadá vmware, jestliže si nepotrpíte na legálnost nebo máte možnost zainvestovat; trochu krkolomnější je rebootování (to ale stejně wokna čas od času potřebují :-p) nebo třeba věnovat čas na nainstalování wm emulujícího chování window$ a občasná konzultace, pokud něco nechodí dle očekávání ...

>nechcem travit mesiace (roky)
>vysvetlovanim a vyukou niecoho o co nemaju zaujem.

proč o to nemají zájem? protože se kdysi naučili window$? nebyla to tehdy náhodou stejná časová investice?

8854

14.02.2003 00:51

Patriot Act II

RE: Patriot Act II

kavol 147.?.?.?

>Ano teto hrstce vadi, ze mnozi, vcetne Vasi osoby, jako by
>zapomneli, proc tato opatreni vznikaji...A na misto aby obratili
>svuj "verbalni hnev" proti pricinam, nadavaji na
>dusledky...a v podstate na vse spojene s US. (Ja vim, tady me
>napisete, ze: - utok byl pravdepodobne zinscenovan CIA/MOSAD
>nebo: - je to jenom vysledek spinave zahranicni politiky US, nebo
>neco podobneho) ...

Použil jste dvojsečnou zbraň. Ano, je chybou, že se zde častěji věnujeme důsledkům, nežli příčinám. Ale jestli Vám správně rozumím, diskutovaná opatření vznikají jako reakce na rozklad společnosti, v extrémním případě končící tzv. terorismem, a Vy byste si přál místo kritiky důsledků opatření číst chvalozpěvy na to, před čím nebohé američany brání. Jenomže co takhle se v těch příčinách ještě o krůček vrátit - proč je vůbec společnost v rozkladu? Zajisté bychom se zanedlouho dostali k tomu, že svůj díl viny na tom mají právě opatření v nějakém směru srovnatelná s těmi současnými ... a začarovaný kruh je na světě! Někdo silnější někoho zahnal do kouta, a ten nemaje možnosti se z újmy vymanit volí raději vlastní destrukci (s případnou šancí uškodit utiskovateli) - voila a je zde terorismus. Člověk s plným břichem a možností si vykřikovat nejapné poznámky na téma inteligence hlavy státu bez nebezpečí, že beze stopy zmizí ve vězení, asi sebevražedný útok nepodnikne... Proto myslím, že je zcela na místě jakákoliv kritika a odpor vůči aktivitám typu Patriot Act, nehledě na pořadové číslo.

8855

14.02.2003 01:00

Patriot Act II

RE: Hrstka zaslepenych amerikanofilu.

kavol 147.?.?.?

děkuji, téměř vše jste mi vzal z úst [smích]

>> Lidé si neuvedomují, jaké nebezpecí jim hrozí.
>A jaké nebezpečí jim tedy v ČR hrozí?

tak k tomuto dotazu se připojuji - pokud se nenecháme od našich naTvrdlých politiků zavléci do války, co nám hrozí?

>> Postoj k situaci kolem Iráku ovlivnuje predevsím vzdelání. S
>>jeho rustem mírne pribývá príznivcu zásahu a ubývá odpurcu.
>Nahradit diskusi o podstatě problému diskusí o korelaci vzdělání
>s procentem odpůrců "našeho" názoru, to už je opravdu
>nechutná mediální demagogie.

souhlasím a ještě k tomu připojuji, že moje okolí uvedený vztah nepotvrzuje, naprostá většina VŠ studentů v něm je proti válce... ale možná, že to na procenta vyjde o trošku méně, než u těch nevzdělaných pracujících, takže studie by vlastně měla pravdu [smích]

8856

16.02.2003 06:19

Způsob, jakým referují česká média o protestu proti válce, je bolestný

Způsob, jakým referují česká média o protestu proti válce, je bolestný

kavol 147.?.?.?

Vůbec je divné, že v Čechách protestují řádově stovky občanů, zatímco jinde statisíce. Mají Češi strach? Myslím, že ne.

nikoliv, Češi jsou líní...
demonstrace byla v Praze, v Brně ... a já v Plzni; v Praze jsem byl v pátek a dávat znovu 120 Kč za zpáteční jízdenku se mi nechtělo, nehledě na 4 h ztracené cestováním [pláč]
abych tak učinil, musel bych doufat, že je zde alespoň nějaká, byť nepatrná, šance, že si naši politici názoru občanů všimnou - a takový optimista dávno nejsem

Obávám se, že je to částečně pro to, že politikové a média navlekli protestanty do kabátů starců a rudochů.

souhlasím ... kabát rudochů je bohužel pravdivý, de facto jediní komunisté byli schopni vzburcovat své příznivce k aktivitě, a mnohé lidi stále odrazuje, ač bez oné "nálepky" by s nimi společnou řeč našli alespoň v rámci řešení tohoto jednoho konkrétního problému
mezigenerační štvaní je též typickou perličkou českých médií; dle reportáží z minulé demonstrace by člověk očekával samé zombie a hle, z fotek na něj koukají vesměs mladší ročníky...

8908

17.02.2003 17:45

Patriot Act II

RE: Patriot Act II

kavol 147.?.?.?

>Sice nevim podle ceho jste rozpoznal, ze bych si
>pral "cist chvalospevy" a proc oznacujete americany za
>"nebohe", ale jiste k tomu mate duvod.

je v tom jistá nadsázka - vpodstatě vyhnané do extrému to, co jsem přečetl mezi řádky (ale nejsem moc dobrý čtenář...)

>Co vsak hlavne postradam, je, aby zde alespon jeden
>"mistni" kritik rekl jak a cim jednotlive body
>nahradit, vylepsit a proc.

z toho, co jsem si o diskutované aktivitě přečetl, mám pocit, že výtečnou náhradou jednotlivých bodů by bylo prázdné místo a vylepšil bych je tučným přeškrtáním, aby nemohlo být zneužito ...
proč tak smýšlím snad zde dostatečně vyplývá; zdůvodňovat jednotlivé případy by bylo na mnohem rozsáhlejší psaní, než považuji za únosné

>Pokud se vsak rozhodnu k hodnoceni, vzdy si
>danou problematiku prostuduji a pokud se rozhodnu ke kritice,
>nachystam si /podle meho/ lepsi reseni.

též dávám přednost konstruktivní kritice...
pokud bych se tedy měl vyjádřit konkrétně, má utopická myšlenka by byla udělat zákon opačný - zrušit šmírování atp. a ušetřené peníze investovat do prevence (výchovy, vzdělání, kultury...)

>Sam bez pravnickeho vzdelani, si netroufam ucinit analyzu cele
>problematiky.

bohužel mám tentýž "handicap", nicméně k tomu, abych věděl, že se mi tato aktivita jako občanovi (kterého se to za mořem zdánlivě ani netýká) nelíbí, nepotřebuji žádné odborné analýzy

>> "rozklad spolecnosti je primou pricinou terorismu" <
>nevim jestli jsem Vas spravne pochopil, nemelo tam byt:
>"terorismus je primou pricinou rozkladu spolecnosti"

nikoliv, myslím to přesně tak, jak jsem to napsal ...

>(ztrata osobnich svobod, strach, neduvera, omezeni pohybu..atd,
>jako dusledek ochrany)?

... ale mluvím o jiném rozkladu - nikoliv o strachu ze ztráty svobody atp., ale o ztrátě morálních hodnot, o sobectví a pokrytectví

>Uz v Antickem
>Rime, se ale hovorilo o rozkladu spolecnosti, ale nikde jsem
>nenasel zminku o terorismu jako dusledku...?

obávám se, že nelze dost dobře srovnávat, už třeba jenom proto, že nikdo z nás nemá stroj času, aby se mohl podívat, jak to tehdy přesně chodilo, ale přesto připomenu jednu událost, kterou si z dějepisu pamatuje snad každý: Spartakovo povstání otroků - dle dnešních měřítek by se za teroristické označit jistě dalo (zemřeli při něm nevinní lidé pro dosažení cílů jisté zájmové skupiny, která pro své cíle obětovala i životy vlastní)

jen tak na okraj, je zajímavé, jak mnoho se hovoří o počtech obětí a jak málo o tom, proč k nim vůbec dochází...

>Kde zacal rozpad. Pokud vynechame
>bibli a prvotni hrich, tak, zrejmne nekde v okamziku, kdy prvni
>jedinec ziskal prevahu nad druhym.

jenže vývoj šel dál a dnes víme, že symbiosa bývá výhodnější, nežli jednostranná dominance ... moudrý pomáhá slabšímu, protože ví, že se mu to vyplatí

>Ale ono je vzdy snadnejsi
>hazet kamenem, nez z neho postavit silnici nebo dum. A tam bude
>nekde ten problem, proc se svet vyviji tak jak se vyviji.

bohužel, máte pravdu

8946

18.02.2003 01:47

Dobře utajené housle

RE: Dobře utajené housle

kavol 147.?.?.?

jestli se tu jako hlasuje, tak se taky přidávám, je to správně [smích]
btw, pokud by nebyla čárka za "jste", nesměla bý být ani po "Horníčku"

8953

18.02.2003 18:12

Skončete ten kuřácký apartheid!

RE: Skončete ten kuřácký apartheid!

kavol 147.?.?.?

>Do restaurace s kouřovou clonou prostě nevlezu.

A jéje, a kde teda teď budeme schůzovat a pít? ,-) ... posledně tam bylo taky dost nahulíno [pláč]

8978

19.02.2003 00:45

Skončete ten kuřácký apartheid!

RE: Skončete ten kuřácký apartheid!

kavol 147.?.?.?

>Zkus najít v Plzni hospodu, kde není nahulíno a pivo je pod 15
>korun.

V hificlubu mi to přišlo celkem ok ... akorát je tam potřeba chodit s MadMaxem, Fastredem či jiným elektronikem, aby byla splněna podmínka pivo pod 15 [smích]

btw, proč to vůbec řešíme tady a ne na Lamárně?

8996

19.02.2003 13:47

Skončete ten kuřácký apartheid!

RE: Skončete ten kuřácký apartheid!

kavol 147.?.?.?

pokud by se všichni chovali podle Vašeho "odmítnout nebo přijmout" a neřídily se zákony, které se jim nelíbí, myslímže spousta lidí by si tu svoji "povinnost zemřít" (nedobrovolně) splnila podstatně dříve [smích]

... jen by mě zajímalo, jestli byste tento svůj názor obhajoval, i kdybyste se náhodou dostal mezi ty postižené bezohledností (nemusí to být jen kouřeníú jiných, kterou se zákony snaží regulovat

9019

19.02.2003 13:51

Skončete ten kuřácký apartheid!

RE: Skončete ten kuřácký apartheid!

kavol 147.?.?.?

výtečně, takže co je dobré pro peníze, je dobré i pro zdraví?

a kdybych prosadil zákon, že o osobu podepisující se na Zvědavci jako "stefan" se žádným způsobem nebude starat sociální systém a bude platit dvojnásobné daně, pošlete mi alespoň gratulační e-mail za to, kolik peněz jsem do státní kasy přinesl? [smích]

9020

19.02.2003 19:38

Skončete ten kuřácký apartheid!

RE: Skončete ten kuřácký apartheid!

kavol 147.?.?.?

>hmm v Plzni ??? no celkem dobra situace panuje U Budika na
>slovanech a potom v Jalte taktez na Slovanech.

bohužel, Slovany jsou na opačném konci města ... na Borech by nic nebylo?

9038

20.02.2003 05:00

Dobře utajené housle

RE: Dobře utajené housle

kavol 147.?.?.?

>Sice nevim, proc je pro nekoho ta carka tak strasne dulezita,

já se na to dívám tak: asi všichni vzdáváme čest památce člověka, který jazykem českým vládl skvostně, vystoupiv ze stínu pana Wericha (čest budiž i jemu)
bylo by tedy velmi pokrytecké nevážit si prostředku, jenž je předmětem této pocty, a proto je pro nás důležitá i ta mizerná čárka, protože ta čárka má svůj význam pro češtinu ...

mimochodem, možná někoho může napadnout, že slova o úctě k češtině zní prapodivně ode mě, tedy z klávesnice člověka, co svůj jazyk neustále przní malými písmeny na počátcích vět, jejich ukončením řádkovým zlomem namísto tečky a vůbec pochybnou interpunkcí
necítím to jako zradu na jazyce - prostě jsem si vyvinul svůj styl vyjadřování myšlenek, a pokud mám psát o něčem, co se jich až tak netýká, navracím se ku korektní formě
naopak v případě té zatrolené čárky o žádný styl nejde, je to prostě chyba člověka, který je ve svém myšlení natolik roztěkaný, že nedokáže být konsistentní alespoň v tom, či kolem jedné vsuvky (a tou oslovení de facto je) má udělat čárky (ted před i po) či nikoliv (bez obou čárek)

nu což, chybuje každý ... ale důležité je v případě sporu dobrat se správného výsledku nebo alespoň kompromisu, jinak padá podezření, že vůbec nešlo o předmět, ale o spor samotný, což v tomto případě doufám není (alespoň u vetšiny diskutujících) pravda

9050

20.02.2003 05:07

Skončete ten kuřácký apartheid!

RE: Skončete ten kuřácký apartheid!

kavol 147.?.?.?

>na borech?? hmm to fakt netusim.. tam to takhle moc neznam..ale
>ta Lamapa je na Klatovske [mrknutí jedním okem]

Klatovská se táhne od nevidim-do nevidim a léto (a otevřené okno) je za dlouho ...

9051

24.02.2003 17:56

Těžce zkoušení klienti českých bank

RE: Těžce zkoušení klienti českých bank

kavol 147.?.?.?

pokud vím, tak česky je to
10^6 = milión
10^9 = miliarda
10^12 = bilión
10^15 = trilión
10^18 = kvadrilión
...
zatímco v americe je to jednodušší:
10^6 = million
10^9 a více = billions, zillions (pan Štorch pro to měl výraz "eka eka" - počet, který neumíme vyjádřit [smích] )

za správnost informací neručím, já používám SI :-p

9137

17.03.2003 01:11

Něco pro potěchu v neveselé době

RE: Něco pro potěchu v neveslé době

kavol 147.?.?.?

nevyprávěl se náhodou tou dobou s Billem Gatesem?

9800

17.03.2003 16:28

Používáte PayPal? Dejte si pozor na podvodníky

trust no one

kavol 147.?.?.?

já jen žasnu, jak mohou být lidé tak důvěřiví - zvláště když se to týká těch, kteří jinak vykazují jisté sklony ke kritičnosti úsudku, jako například autor ... copak nás ty tuny spamů a hoaxů ještě nenaučily, že nelze automaticky věřit všemu, co člověku přijde mailem?

9829

17.03.2003 16:35

Používáte PayPal? Dejte si pozor na podvodníky

RE: lide bdete

kavol 147.?.?.?

hm, to miluju ... člověk má s něčím jednu špatnou zkušenost, tak je to automaticky špatné všechno, včetně čehokoliv, co s tím má nějakou spojitost ...

mohu říci, že já v elektronických obchodech nakupuji vcelku bez problémů - a to tak, že se mi to vyplatí
ono je pořád jednodušší přečíst si podmínky (poštovné, dodací lhůty), nežli oběhávat všechny krámy ve městě a pak zjistit, že to mají "u sousedů" levněji ... jenže když je někdo líný i přečíst si ty podmínky, tak je to těžké ...
(samozřejmě otázka jest, zda firma podmínky dodrží - jestli ne, pak 1. od ní už nikdy nic nekoupím a nebudu ji doporučovat, 2. v případě potřeby - většího problému využiju instituce na obranu zákazníků)

9831

18.03.2003 15:21

Jak jsem pro svou ženu sháněl sněženky

RE: Jak jsem pro svou ženu sháněl sněženky

kavol 147.?.?.?

nechce se mi to hledat, ale též bych tomu věřil, u nás je (naštěstí) chráněné kdeco ... jenže je rozdíl, když někdo zničí půlku lesa anebo si to cíleně vypěstuje na zahradě

9887

19.03.2003 23:09

Na stromech seděli mrtví ptáčkové

RE: Na stromech seděli mrtví ptáčkové

kavol 147.?.?.?

přiškvařit?

9942

21.03.2003 01:51

Na stromech seděli mrtví ptáčkové

RE: Na stromech seděli mrtví ptáčkové

kavol 147.?.?.?

Hm, také by mě to docela zajímalo ... když je nehodláte zveřejnit sám, mohl byste aspoň uvést odkazy na Váš osobní výběr, co byste doporučil z těch tisíců již zveřejněných?
Víte, jedna z věcí, o kterých se na univerzitě (přírodovědecké) člověku dostane poučení velmi brzy, je jak se "zbavit" důkazu. Kolují na to téma různé humorné skazky s praktickými ponaučeními. A jedno z nich praví, že vyskytuje-li se v textu věta ve stylu "důkaz si čtenář laskavě najde v literatuře" (která se nápadně podobá Vašemu "bylo zveřejněno") bez konkrétního odkazu na dílo a kapitolu či stránku, znamená to, že v žádné věrohodné knize se nic takového nepíše, potažmo že autor sám důkaz nezná, v tématu se příliš neorientuje a není schopen konstruktivního myšlení.
Proto prosím, nechcete-li, abychom si o Vás mysleli, že jste zcela desinformován (neřku-li zfanatisován), snad zčásti z důvodů mdlého rozumu, zkuste vzíti vážně některá doporučení pana Pelešky týkající se argumentace.

Mimochodem, tímto neříkám, že souhlasím se všemi jeho názory či snad dokonce s formou příspěvků; dovolil bych si podotknout, že některé příspěvky (nejen od p. Pelešky) v této diskusi byly dle mého názoru zralé na censorský zásah. (Censuru neschvaluji, ale pokud jsme byli ochotni akceptovat její podmínky zde svojí další účastí, pak by tyto stanovené podmínky měly být dodržovány pořád a ne jen dle jakéhosi rozmaru. Přičemž jsem měl zato, že tyto podmínky vylučují urážlivé osobní výpady...)

10063

21.03.2003 01:58

Oni tomu říkají válka!

RE: Oni tomu říkají válka!

kavol 147.?.?.?

eh, myslel jsem, že je to krásná nadsázka, ironie, humor ... ale ten člověk to asi opravdu myslí vážně [pláč]
nu doufám, že jako správný patriot půjde do Koreje v první linii, když už jaksi nestihl Irák (anebo žeby to pro Amíky byla taková "brnkačka", že si mohou I-netit z fronty? ... to snad ne, ještě by někdo vyzradil něco zajímavého z války před uhlazením na oficiální verzi )

10064

25.03.2003 13:55

Jak Michael Moore narušil kašírovanou slávu hollywoodských Oskarů

RE: Jak Michael Moore narušil kašírovanou slávu hollyw

kavol 147.?.?.?

> Po udělení Oskara bude ale ještě těžší Moora umlčet...

nebyl bych takový optimista; když jsme u těch "mediálních" osobností, například John Lennon už mlčí docela dlouho ...

10430

26.03.2003 01:18

Prezident Klaus se vyjádřil k útoku na Irák

RE: Prezident Klaus se vyjádřil k útoku na Irák

kavol 147.?.?.?

>>> Bush a USA zautocili na Irak ponevadz podporoval teroristy
>>Nějaký důkaz, zmatený "Patriote"?
>nejaky dukaz, ze ne ? zmateny Jirko

mno, měl jsem za to, že USA mají v právním řádu zakotven jakýsi předpoklad neviny, jaktože je to najednou naopak?

a mimochodem, jak byste o mě (jako jediné osobě, ať je to jednodušší, nežli pro celý stát...) chtěl potenciálně dokázat, že nepodporuju teroristy? kupou věrohodných svědků a záznamů o každé minutě těch cca 8500 dní mého života od doby, co jsem byl počat?

10503

30.03.2003 21:40

Kdo seje vítr, sklízí bouři

RE: Kdo seje vítr, sklízí bouři

kavol 147.?.?.?

>Je to smutný, vloni každý cítil s američany,

Mýlíte se; přespříliš zobecňujete. Já jsem tedy vloni s američany nesoucítil (jako s národem, nikoliv s jednotlivci postiženými tragédií). Ne každý se chová jako korouhvička...

10914

06.04.2003 13:34

Pravděpodobnost použití ZHN v Iráku je vysoká

RE: Pravděpodobnost použití ZHN v Iráku je vysoká

kavol 147.?.?.?

Nevím, proč věnujete tolik pozornosti původu těchto informací - lidé na celém světe jsou stejní ... zvěrstva Rusů na civilním obyvatelstvu jsou stejně dobře známa jako americká, čínská, zimbabwská nebo třeba česká. Pravidlo "podle sebe soudím tebe" v globálním měřítku obstojí. Nebo snad také vidíte černobíle a nechal jste se naočkovat doktrínou ruské = špatné, americké = dobré?

11369

06.04.2003 13:36

Saddám je živ a vede válku z opevněného úkrytu

RE: Saddám je živ a vede válku z opevněného úkrytu

kavol 147.?.?.?

a proč ne?

11370

07.04.2003 22:59

Saddám je živ a vede válku z opevněného úkrytu

RE: Saddám je živ a vede válku z opevněného úkrytu

kavol 147.?.?.?

>Proc se nebavim o politice, Kavol?

nikoliv, mínil jsem proč by Bushovy dcery neměly bojovat v první linii
myslímže Honza to vyjádřil relativně dobře ...
co se žoldu týče, víme dobře z minulých válek, jak "ochotně" američané umírají pro peníze - a co kdyby Saddám nabídl třeba dvojnásobnou odměnu, změnili by američtí žoldáci zaměstnavatele, co myslíte?

>Protoze si myslim, ze tomu tolik nerozumim

čemu? co všechno potřebujete znát, abyste toto téma mohl komplexně posoudit? za posledního polyhistora se považuje Leonardo da Vinci a obecně se soudí, že od jeho dob již tento titul obyčejný smrtelník získat nemůže ... takže netřeba se stydět, není-li člověk všeználkem - snad právě od toho máme diskuse, abychom si jednotlivé názory vyjasnili ...

>a nechci si hrat na neco co nejsem.

to je chvályhodné [smích]

...
>nemaji ani tolik hrdosti, odvahy, nebo cti se pod svuj nazor
>podepsat, nebo dokonce pouzivaji jmeno nekoho jineho, tak se
>nestacim divit a nekdy usmivat. To myslim staci rict o autorovi
>vic, nez kdyby pouzil treba 10 000 znaku k vyjadreni sveho
>postoje.

máte pravdu - obava o podpis svědčí o mnohém
naštěstí takových zde na Zvědavci mnoho není, většina se drží svojí identity (přičemž nepovažuji za podstatné, je-li reprezentována občanským jménem nebo unikátní přezdívkou; ale jestli chcete, "vygooglujte" si mě - nápověda: nejsem ani severský hudebník, ani ženská fantasy postava [smích] )

11462

17.04.2003 12:05

Geneticky modifikované plodiny se staly pro US a Kanadu katastrofou

Geneticky modifikované plodiny se staly pro US a Kanadu katastrofou

kavol 147.?.?.?

Nějak jsem nepochopil, v čem že se tedy ta hrozba pro zmíněné státy skrývá ... že je to dražší? Proč je to dražší - jednotka osiva je dražší, nežli o kolik je z ní vyšší výnos?

Postrádám v článku nějaké rozumné údaje - podle mě je to jen snůška propagandistických "takypravd"...
Lidstvu nevadily genetické modifikace celá tisíciletí, proč je to najednou špatné? Pravda, dříve změny probíhaly šlechtěním, zatímco nyní jsme schopni v jedné generaci realizovat to, co dříve trvalo mnoho let, desetiletí či staletí; je třeba zamyslet se nad možným narušením přírodní rovnováhy. Ale tu už stejně nezachráníme ... králíky a kapry v Austrálii nikdo nevyhubí, znečišťování (nejen) ovzduší se jen tak nezastaví a kdoví, zda po další emerické eskapádě bude tato planeta ještě existovat ...

12245

23.04.2003 09:32

Sudetský problém budeme muset jednou řešit

Sudetský problém budeme muset jednou řešit

kavol 195.?.?.?

ehm, takový dotaz - už nám Německo zaplatilo válečné reparace a odškodnilo totálně nasazené? [zmaten]
nebylo by snad vhodnější postupovat dle chronologie, čili vyrovnat jeden účet a pak se zabývat dalšími (třeba bychom se tak dostali i do toho roku 1968 [velký smích] )?

12610

23.04.2003 10:41

Jak na to: PGP

Několik upřesnění ...

kavol 195.?.?.?

..."máte-li možnost používat linuxovou variantu PGP. V Linuxu je program znám pod jménem GPG."

GNU Privacy Guard (aka GPG) není variantou PGP, ale samostatným programem kompatibilním s RFC2440 a tedy i s PGP, přičemž window$ovský port je též dostupný (et vice versa - existuje i PGP pro linux, ale asi jen starší verze); viz http://www.gnupg.org/

"jenže to heslo tvoří už jen nepatrnou část celého klíče"

AFAIK je to tak, že klíč je přes toto heslo při uložení zašifrován, čili výrok, že heslo činí část klíče je nepřesný (jde o to, zda si pod pojmem "klíč" představíme jen číslo, přes které se šifruje, anebo i spřažené informace) - každopádně počítání procent hesla z klíče je zcestné (AFAIK není žádný limit na délku hesla, čili heslo by mohlo být delší než klíč, hm, co na to procenta?)

"máte možnost zvolit si délku svého klíče. Platí zde pravidlo čím delší, tím lepší."

toto není 100% pravda - náročnost šifrování roste úměrně s náročností louskání (např. pro ElGamal exponenciálně), příliš dlouhý klíč může způsobit problémy; pokud bude šifra opravdu nerozbitná, útočník většinou mnohem jednodušším způsobem získá tajný klíč a heslo k němu...

"Maximální délka klíče je 4096 bitů"

záleží na software ... z kontextu je jasné, že se to týká konkrétní verze PGP a konkrétního algoritmu, ale přesto bych dodal, že maximální délka standardního DSA klíče (nutného pro podpis dle RFC2440) je 1024 bitů, zatímco ElGamal žádný limit nemá

p.s. nemyslím si, že by šifrování bylo jen pro paranoiky - ale pokud někdo není schopen použít email k ničemu vážnějšímu, než posílání oplzlých vtipů a oblíbených hoaxů, asi toto vážně není článek pro něj ... na druhou stranu, proč se nepřipojit k těm, co užírají výpočetní kapacitu sledovacích systémů [velký smích]

12614

23.04.2003 10:44

Jak na to: PGP

RE: Jak na to: PGP

kavol 195.?.?.?

hm, to je výtečný vtip ... takže abych si mohl zašifrovat data, musím je vystavit veřejně na webu? [velký smích]

12615

27.04.2003 20:38

Jak na to: PGP

RE: Jak na to: PGP

kavol 147.?.?.?

tedy za prvé, z jejich webu jsem vyrozuměl, že klíče jsou uloženy na jejich serveru (jest tak?), takže v okamžiku nabourání účtu nebo serveru je na tom uživatel hushmailu úplně stejně, jako uživatel služby nešifrované

za druhé, pokud lze šifrovaně komunikovat s lidmi pouze na jednom serveru, pak nevidím rozdíl, zda zprávy budou šifrovány či nikoliv, neboť nehrozí jejich odchycení při posílání (ale z jejich FAQ se mi zdá, že lze šifrovat i pro uživatele jiných adres)

za třetí, nevím, co je míněno web banking - bankovní operace přes http(s)? - no potěš koště ... s homebankingem (tj. ovládání účtu po Internetu prostřednictvím speciálního software) bych to nesrovnával, neboť a) klíče má uživatel na vlastním počítači (resp. je tomu tak všude, co znám), b) banka má informace pouze o bankovních transakcích (+pár osobních dat), zatímco mailem může procházet všechno možné (např. supertajný recept na borůvkový koláč [smích] )

12917

27.04.2003 20:46

Jak na to: PGP

RE: Několik upřesnění ...

kavol 147.?.?.?

sice offtopic, ale ...

>Dobře jste to doplnil a opravil. Takové komentáře, které jsou
>zasvěcené a přitom neurážejí, mám rád. Díky. [smích]


...též děkuji; málokdy se mi zdaří napsat nějaký takový opravný komentář tak, aby se dotyčný necítil uražen :-/

12918

29.09.2003 17:56

Extáze

RE: Extáze

kavol 147.?.?.?

> Ta neschopnost komunikovat je hrob pro souziti lidi mezi sebou.

hm, neco na tom je ... teda hodne na tom je ... akorat, jestlize mila klavesnicko pises "muzi nestydte se", pak asi tak desetkrat jeste napis "zeny nestydte se" - co mam zkusenost ve svem okoli, kluci jsou v tomto ohledu mnohem otevrenejsi, chteji o problemech mluvit a holky je odhaneji; naopak holky taky chteji mluvit, ale jenom s kamaradkama, partner byva vetsinou posledni, kdo se o nejakem problemu dozvi, a to jeste pokud mozno oklikou od pratel ... [pláč]((

btw, docela by me zajimalo, jak se tento pristup meni v zavislosti na veku...

20188

03.10.2003 12:06

Blogujete? Ne? Chyba!

trosku kritickeho nahledu ...

kavol 147.?.?.?

Oprostim-li se od emocionalniho naboje, musim pripomenout, ze ke kvalitnimu psani patri nejenom sila myslenky, ale i jeji zpracovani v danem jazyce. A to je u posledniho prispevku, Dopisu pro Anu, slusne receno hrozne. At po strance stylisticke, kdy autor pise Ane a najednou mluvi k mamince, nebo po strance pravopisne. [pláč]
Neverim, ze by "blogeri" prinaseli neco opravdu positivniho; ano, obcas nekoho prinuti k zamysleni, ale tim to u vetsiny publika konci... Podle me naopak jen jedou na vlne soucasne kultury, cimz podporuji mocipany, kterych se pan redaktor tak boji. Davaji lidem ten hrejivy pocit zmineny v clanku, ze vsichni jeste nejsou tak zcela "vygumovani" - ale tvori sva dilka proto, ze chteji sdelit opravdu neco zavazneho, nebo jen maji potrebu exhibovat sve nitro, vyvrhovat myslenky v uzasnem mnozstvi? Mam pocit, ze jde jenom o dalsi "ulet", kde se v rade barevnych emoci ztraci vlastni identita ctenare; tak jako nam televize nahradila fantasii(!)
No a proc tak mluvim na zacatku o jazyce? - Podle me je to perfektni vizitka trendu "antikultury", kde mnozstvi nahrazuje jakost...

20272

21.12.2003 14:33

Nový design

RE: Nový design

kavol 195.?.?.?

>Naprostý souhlas. Bohužel XHTML neumím,

xhtml neni nic jineho, nezli reformulace html tak, aby striktne odpovidalo xml; v praxi to znamena akorat pridat do stranek xml hlavicku "" a striktne uzavirat tagy ("" misto "" apod.) - nic tezkeho ...

>K té velikosti písma v px: Co doporučujete?

ponechat px - px je totiz relativni jednotka definovana zornym uhlem, px neni totez, co "pixel" na monitoru - pokud to nejaky browser nerespektuje, asi je vhodne prejit na nejaky kvalitnejsi [smích]

23172

21.12.2003 19:11

Nový design

RE: Nový design

kavol 195.?.?.?

ehm, koukam, ze mi nejak zmizely priklady tagu v uvozovkach ... to sem musim psat < a > (resp. &< a &gt[mrknutí jedním okem] ?

23190

21.12.2003 19:14

Nový design

RE: Nový design

kavol 195.?.?.?

eh, koukam, ze ani na druhy pokus jsem to nejak nevychytal [smích]

jinak ten text v uvozovkach mel byt "<?xml …>" a potom "<br>" a "<br />" (jestli jsem to ted zadal dobre ...)

23191

21.12.2003 19:54

Nový design

RE: Nový design

kavol 195.?.?.?

>Prosím nerozumím. Můžete specifikovat čemu říkáte "zarovnání
>do bloku"?

<tag style="text-align: justify;">

a když jsme u těch zvyků (nebo spíš nezvyků) z poslední doby, taky se upouští od dělení slov (a když už se dělá, tak většinou špatně [pláč] ), škoda ... ovšem podíváme-li se, jak nám kurví (s prominutím, to už nelze slušně) pravopis, těžko plakat nad sazbou ...

>Vyhýbám se definici fontů natvrdo. Vlastně nikde fonty
>nespecifikuji, pouze na začátku sans-serif (bez nožiček)
>jako default. Co systém vezme, je na něm.

mno, koukám do stylu, že to s tím specifikováním family skoro až přeháníte, jestliže má body sans-serif, potom prakticky všechny elementy, kde to specifikujete znovu, by měly toto dědit...

a všimnul jsem si u INPUT.*, že deklarujete "font-family: Courier New, sans-serif;" což je poněkud nekorektní, neboť (pokud je mi známo) Courier New je písmo patkové (serif) neproporciální, čili v řeči CSS "monospace"

23193

21.12.2003 21:14

Nový design

Nový design

kavol 195.?.?.?

tak tedy zhodnocení ... změna v designu se mi zdá (jenom) lehce k lepšímu, ale nejsem výtvarník, aby mi příslušelo soudit; víceméně beru všechno, co mě nepálí do očí jasně bílým pozadím a v čem se lze vyznat - právě v tomto ohledu musím Zvědavce pochválit, že se snaží o přehlednost

ale musím si říct svoje k problematice rozlišení a začnu pár praktickými situacemi:
a) normálně používám 16001200 na 17'' monitoru, to je ok u dobře napsaných stránek, u stránek s absolutními velikostmi a obrázky jako integrální součástí orientace a navigace je to povětšinou na zabití webmastera [naštvaný]
b) nyní musím (přechodně) používat starý 14'' monitor, který víc než 800
600 rozumně nezvládne, nemám na výběr; také na 15'' monitorech (kterých se kupodivu ještě stále používá a prodává dost) je jen málokdy použitelné rozlišení vyšší
c) občas browsím v textovém režimu v Linksu, tam je samozřejmě všechno jinak, stránky se zohledněním nějakého konkrétního rozlišení jsou obvykle totálně nepoužitelné
d) defaultní nastavení starých windows je 640480, nových 800600, spousta uživatelů je líná (neumí) si ho změnit, spousta ani nemůže (např. na firemních sítích)

pro mě (a doufám, že i pro kteréhokoliv rozumného webmastera) z toho plyne, že orientace na pevný layout (přizpůsobený rozlišení) je nesmysl

jinak k šířce textu: kvůli b) je pro mě na některých zdejších stránkách text příliš úzký

naopak, u diskusí je text příliš široký a musím scrollovat do boku
- to ale není chyba malého rozlišení, nýbrž v kombinování stylu s html atributy:
tabulky, do kterých je to formátováno, mají html (!) atributem width deklarovanou šířku 100% - podíváme se na http://www.w3.org/TR/html4/struct/tables.html#adef-width-TABLE a zjistíme, že se to počítá z "available horizontal space", což bych chápal jako šířku okna ... "zaobalující" tabulka má sice šířku pouze 84%, jenže ta se _může_ automaticky roztáhnout natolik, aby pojmula svůj obsah, takže toplevel tabulka je poněkud širší, než okno
k tomu se pak připočítá to, že body má ve stylu zvedavec.css deklarováno margin-left : 4%; margin-right : 4%; - to se opět počítá ze šířky okna, ale width není definováno, čili základ pro výpočet šířky obsahu je také šířka okna (v tomto bodě by teoreticky stačilo explicitně deklarovat body width: 92% (resp. méně kvůli okraji tabulek)), šířka obsahu je html atributy stanovena na (o něco více než) 100 %, takže výsledek výpočtu width u body je přes 108 % šířky okna a přidává se horizontální posuvník...

nemohu si na závěr odpustit jedovatou poznámku, že jsem zatím na Zvědavci nepotkal problém, který by si zasloužil tisíce řádek kódu [smích] ovšem sám dobře vím, že neudělá-li se na začátku projektu pořádná analýza a následně se k němu bastlí feautury, jak je zrovna potřeba, snadno se skripty rozrostou o spoustu zbytečností a věcí nepříliš šikovně napsaných ... potom v životě každého programátora nastává osudový okamžik rozhodnutí, kdy už je stávající podoba neúnosná a neudržovatelná, a že musí začít znovu a pořádně ,-)

23199

21.12.2003 21:31

Nový design

RE: Nový design

kavol 195.?.?.?

eh, sorry za to tučné, zapomněl jsem na BBCode, taktéž kursiva neměla být kursiva, ale text mezi složenými závorkami ...

... je způsob, jak se toho efektu zbavit, vyjma &ascii_kod;?

p.s. doufám, že rozbor ohledně výpočtu šířky nebude chápán jako osobní útok [mrknutí jedním okem] ale jako snaha napravit chybu v zájmu všeobecného blaha [překvapení])

a ještě podotýkám, že popsaný problém se nemusí objevit u všech browserů, protože záleží na tom, zdali renderovací engine prvně vyhodnocuje html atributy anebo styl - prvá situace byla rozebrána, v druhém případě de facto nastatne totéž, jako kdyby byla explicitně deklarována šířka body: z defaultního základu 100 % se prvně odpočte 8 % dohromady na okraje, a tím pádem pro výpočet width podle deklarace v html atributu zbývá "available horizontal space" už jenom 92 % ze šířky okna

23201

22.12.2003 11:32

Mikrosoft a svastika

Mikrosoft a swastika

kavol 195.?.?.?

ehm, nepíše se náhodou česky (a potažmo slovensky [smích] jednoduché v, tedy „svastika“ ?

jinak bylo by vhodné informaci trochu upřesnit - z článku to skoro vyznívá, že M$ použil svastiku někde jako logo či propagaci, ve skutečnosti jde ale pouze o dva znaky v jednom fontu ... tak napůl mě v tomto případě překvapuje vlezdoprdelismus s jejich odstraněním, protože tyto znaky jsou součástí standardu Unicode; ale opravdu jenom napůl, vzhledem k tomu, jak M$ (ne)podporuje jiné standardy...

mimochodem, když jsem na to koukal, zjistil jsem, že ve svých standardních fontech mám pouze levotočivou svastiku, pravotočivá se mi na žádné stránce nezobrazila - asi napíšu nějaký bugreport autorům [smích]

vůbec, celé toto šaškování je na hlavu padlé, nevím, jaký je důvod odstraňovat z inkriminovaného fontu obě svastiky, když levotočivou skoro nikdo neužívá, a už vůbec ne nacisté, a o závadnosti té pravotočivé by se též dalo polemizovat, neboť ve válečném pojetí se jednalo o černý hákový kříž v bílém kruhu v červeném okolí (např. na červené vlajce), bez kterýchžto sounáležitostí je to asi jako malovat hvězdu, která nemá pět cípů a není rudá nebo žlutá (na rudé vlajce), a prohlašovat o ní, že je symbolem komunismu [zmaten] ... [pláč]

23218

23.12.2003 11:03

Mikrosoft a svastika

RE: Mikrosoft a swastika

kavol 195.?.?.?

náboženským symbolem jsou obě svastiky, to že si později někdo jednu z nich vybral pro své heraldické choutky, na tom nic nemění - např. o němčině se také neříká, že je to nacistický jazyk, ačkoliv význam "das Hakenkreuz" je totožný s jeho obrázkem (pravotočivou svastikou)

cituji:

A swastika is of two types: the right-handed or male, representing the vernal sun and the god Ganesha. In this Svastika, the extremities of the arms of the cross bend clockwise. It is considered auspicious. The left-handed or female cross represents the autumnal sun and the goddess Kali. Its arms are bent in an anti-clockwise direction and it is believed to be inauspicious.

zdroj http://www.gurjari.net/ico/Mystica/html/svastika.htm

vivat Google! [mrknutí jedním okem]

23257

25.12.2003 12:57

Vianoce v Kanade

RE: Vianoce v Kanade

kavol 195.?.?.?

Zeptal jsem se na tento problém odborníků a dostalo se mi poměrně vyčerpávající odpovědi, kterou bych shrnul asi následovně:
Před ježíškem dárky nikdo konkrétní nenosil; tradice dárků v naší kultuře byla ovlivněna jednak kulturou římskou, kde se lidé navštěvovali a mohli při té příležitosti přinést hostiteli různé symbolické předměty, např. svíce - sluneční světlo, číše - hojnost atp. Jak je tedy správně poznamenáno, obdarování bylo jasně vzájemné, nikoliv od nějaké "vyšší moci", Druhým kořenem je (mj. slovanská) tradice koledování (moderně bychom řekli "somrování" [smích]), které postupně zdegradovalo na koledu dětskou, jíž se v 17. až 18. století chytila církev a přetvořila ji.

23330

12.01.2004 16:16

Problémy s diakritikou?

RE: Diky za dobry napad

kavol 195.?.?.?

Bohuzel, deklaraci kodovani na urovni http protokolu nemzee ovlivnit autor stranek, nybrz spravce serveru. Pokud je blbe nastaveny Apache, tak si funkci header v php moc nepomuzete [pláč] Navic browsery bohuzel informaci z http hlavicky uprednostnuji pred informaci obsazenou v souboru. Pritom default pro http je - pokud se nemylim - 7bit ASCII, pro html/xhtml je to ISO-8859-1 (lehky rozpor mezi protokolem a formatem...)

24255

12.01.2004 17:01

Problémy s diakritikou?

par poznamek ...

kavol 195.?.?.?

1) kodovani windows-1250 oficialne existuje, je registrovano u IANA uz od roku 1996 - coz ovsem neznamena, ze by bylo standardisovano [smích] - jedine zavazne kodovani je u nas (v CR) zatim jenom ISO-8859-2, ktere bylo prevzato nejakou CSN (cislo nevim a hledat se mi nechce) (tedy co se tyce uzivani na webu, jinak samozrejme rodina KOI-8)
2) Galeon je na jde Mozilly, takze s nim si nikdo moc nepomuze, pokud ma v Mozille problemy...
3) ad Safari, viz http://www.danvine.com/icapture/
4) btw, Content-Language by melo mit hodnotu cs_CZ

24258

13.01.2004 21:06

Problémy s diakritikou?

RE: Diky za dobry napad

kavol 195.?.?.?

Myslímže první odstavec patřil jako reakce k příspěvku o úroveň výše, říkáte totiž totéž, co já [smích] (ok, zmínil jsem praktické chování a ne co říká norma...)

Co se druhého odstavce týče, nemáte pravdu, Apache hlavičku Content-Type generuje prakticky vždy a navíc ve většině defaultních instalací je v konfiguráku zapnut dříve zmiňovaný parametr "AddDefaultCharset", což je pěkná pitomina. To, že autor skriptu nechá poslat header ("Content-Type...") je sice pěkný počin, ale když se něco (např. mod_csacek) rozhodne to přepsat, tak s tím autor stránek nenadělá nic, je na správci serveru, aby si v tom udělal pořádek ...

24319

13.01.2004 21:13

Problémy s diakritikou?

RE: par poznamek ...

kavol 195.?.?.?

psal jsem minule vyjímečně z Linksu, pokud byla špatně diakritika, asi bych měl nahlásit bug Mikuláši Patočkovi [smích]
... teď píšu z Konqueroru, snad to bude ok (aneb dříve jste si nestěžoval) - pokud ne, omlouvám se předem a diakritiku si příště už vážně odpustím

nicméně chtěl jsem si sypat popel na hlavu, neboť s tím jazykem jsem se nechal poplést un*xem, oddělovátko pro nářečí je v html pomlčka a ne podtržítko, takže čeština je správně "cs-CZ" a nikoliv "cs_CZ" (mimochodem, zajímavé je, že slovenština je "sk", i když ze systematického hlediska by bylo správně "cs-SK" [smích])

24320

17.01.2004 11:44

Zvědavec je jako nevěsta, která si nedovede vybrat šaty

RE: Zvědavec je jako nevěsta, která si nedovede vy

kavol 195.?.?.?

stránka doporučeného software ani nestojí za otvírání [smích]
...nicméně problém mohu potvrdit, ve Firebirdu 0.7 je tam pro změnu text naskládaný přes sebe

...ale jinak musím říct, že Zvědavec v podobě, jak jsem jej dnes otevřel, je zatím asi tak v nejlepším stavu (vzhled, navigace) od dob, co ho znám, tož gratulace p. Stworovi, lepšíte se! [mrknutí jedním okem]

24553

22.01.2004 11:13

Cesta do Ruska

Cesta do Ruska

kavol 195.?.?.?

zajímavé, jak první část doposavadních příspěvků je téměř výhradně negativní a druhá naopak velmi positivní [smích]

pravdu mají bohužel obě skupiny, i když ta negativní se zde presentuje spíše zaslepenými předsudky, nežli skutečnými zkušenostmi...

co se předsudků týče, měl bych příklad, kdy se absolutně nepotvrdily: byli jsme dvakrát na vodě v Polsku, každý nám říkal, že jsme blázni, že nás okradou, v Polsku se prý strašně krade ... nechávali jsme často lodě i s věcmi bez dozoru, a přesto se nám ani při jedné výpravě nic neztratilo; naopak v době první výpravy byla kamarádka okradena v kempu v Čechách, na Ohři ...

vždy, v kterékoliv zemi, záleží, kde se pohybujete, na koho narazíte a jak se chováte - jak zmiňovali jiní, draze oblečený cizinec v turistickém centru zcela jistě přiláká pozornost zlodějů spíše, nežli ošuntělý chodec v davu domorodců; když vám někdo vyhrožuje, je mnohem pravděpodobnější, že vám nabančí, budete-li ho provokovat, nežli když ho pozvete na panáka

k dotazům (některé odpovědi a doporučení už padly, přesto myslím, že neškodí je zopakovat - pokud se dva zdroje shodnout, třeba na té informaci něco bude, že [mrknutí jedním okem] ) -
pozvání - řešit to přes cestovku je zbytečné, chce to zeptat se svých známých, kdekdo má v Rusku příbuzné nebo kamarády, s nimiž se lze domluvit, a je dost možné, že se tím vyřeší i otázka prvního ubytování po příjezdu
ubytování - bez problémů různé priváty, někdy se na nádražích starší ženy (vdovy) pokouší přímo odchytnout cizince, jinak se stačí poptat - pro mnoho z nich je to nezanedbatelným zdrojem obživy, přitom ceny jsou pro "zápaďáky" poměrně příznivé
peníze - pokud se budou pohybovat po městech, hotovost radši ne (ostatně i v Čechách nerad nosím s sebou větší obnosy...) - proměnit šeky nebo vybrat z mezinárodně platné karty není (ve větších městech) problém, Rusko je poměrně "civilizovaná" země
mladí ve městech skoro všichni mluví (často velmi dobře) anglicky, naopak starší generace a venkov jen rusky (a to ještě pokud možno nějakým nesrozumitelným přízvukem/nářečím)
já osobně bych si nenechal ujít ruské řeky a hory [mrknutí jedním okem] ale to je otázka vlastního vkusu, předpokládám, že vyráží spíše za kulturou ... no i v té oblasti je nepřeberných možností, takže nelze jednoduše odpovědět
turisté se okrádají jako kdekoliv jinde
* zvláštním trikem jsou uniformovaní panáčci, těch pravých je tam opravdu dost a dokáží nepříjemně otravovat, ti falešní jsou schopní ledasčeho - je nejlepší nechat se seznámit s poměry od domorodce z oblasti (viz první bod, pozvánka, v tomto může spřátelená rodina dost pomoci)

p.s. v Rusku jsem bohužel nebyl [pláč] - jen předávám zkušenosti party, se kterou jsem tam chtěl jet - doufám, že se tam brzy podívám také [smích]

24839

22.01.2004 11:15

Cesta do Ruska

RE: Cesta do Ruska

kavol 195.?.?.?

jaj, zapomněl jsem, že hvězdičkou nemůžu dělat odrážky, neboť je to ohraničení tučného textu - sorry [zahanbení]

24840

23.01.2004 21:07

Ako to bude vyzerať so SLOVENSKOM od roku 2014

RE: Ako to bude vyzerať so SLOVENSKOM od roku 2014

kavol 195.?.?.?

abych pravdu řekl, mnohem více jsem se zasmál té parafrázi pana Wericha, nežli článku samotnému - nic proti panu redaktorovi [cool]

(pro neznalé - je to z Divotvorného hrnce, ve verzi, co jsem kdesi sehnal, je to stopa 8, asi 1:40 od začátku - vřele doporučuji!)

24908

26.01.2004 17:10

V dnešním Washingtonu nelze nevidět ducha doby

volby

kavol 195.?.?.?

Článek končí tak hezky optimisticky s přáním změny v Bílém domě ... on snad ještě vůbec někdo věří, že příští volby nevyhraje figurka stejných loutkoherců? [pláč] [naštvaný] [pláč]

24968

26.01.2004 23:14

V dnešním Washingtonu nelze nevidět ducha doby

RE: volby

kavol 195.?.?.?

myslímže tuto myšlenku vyjádřilo již více lidí (snad i nezávisle na sobě...) - každopádně jest pravdou, že jméno Noam Chomsky je takřka zárukou, že "na tom něco bude" [mrknutí jedním okem]

24988

27.01.2004 08:28

V dnešním Washingtonu nelze nevidět ducha doby

RE: V dnešním Washingtonu nelze nevidět ducha doby

kavol 195.?.?.?

celkem pěkná myšlenka, bohužel nevěřil bych historické zkušenosti s pády impérií ...
a) žádní vladaři afaik dosud neměli v rukou prostředky, aby si udrželi moc delší dobu i přes masivní odpor svého lidu
(problém je, že "lid" jako většina se ani příliš vzpouzet nemusí, jelikož se dá poměrně dobře manipulovat - to dříve v historii bez televize apod. moc nešlo; navíc pokud někdo nějaký luxus (jako třeba svobobdu...) nezná, ani ho nemůže postrádat...)
b) žádné impérium zatím nebylo schopno ohrozit celou planetu

25002

27.01.2004 08:42

V dnešním Washingtonu nelze nevidět ducha doby

RE: V dnešním Washingtonu nelze nevidět ducha doby

kavol 195.?.?.?

>Proste deti i rugbyste si najdou jine misto na hrani,

jako třeba na betonu nových Aljašských dálnic?
nelze utíkat donekonečna ... Země je sice velká, ale zase tolik místa na ní není ...

když už zde v diskusi padl odkaz na Chomského, zkuste si přečíst třeba http://www.chomsky.info/articles/20020909.htm - možná budete překvapen informací, že lidé v USA se mohli bát téhož co dnes (je-li řeč o islámských "teroristech") už před téměř půlstoletím (a možná dříve, ale Chomsky hovoří o průzkumu Eisenhowerově)

25004

27.01.2004 08:59

Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

ach ta čeština

kavol 195.?.?.?

měl bych drobnou poznámečku - nevěští se z koule "krystalové" ale "křišťálové" (a pak že angličtina je jednoznačná [velký smích] ... "crystal" znamená oboje)

25007

27.01.2004 09:10

Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

RE: Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

kavol 195.?.?.?

>Vas syn studuje,ne Vy. Vy mu jen financujete studia, stejnym
>zpusobem jakym by mu je financovala jakakoliv jina financni
>instituce.

zeptejte se někoho, kdo dělá v nějaké neziskové organisaci, jaké informace musí poskytovat, aby ze sponsora vymámili peníze ... zkuste si vypůjčit od jakékoliv finanční instituce peníze v množstvím takovém, aby pokryly potřeby během _celého_ studia (a nemyslím jen školné) - nejspíše budete překvapen, jaké záruky chtějí ...

nevím, jak v Kanadě, ale tady u nás, pokud je mi známo, má jakýkoliv poskytovatel pěnez právo ověřit si informace, na základě kterých peníze dává - proč tedy ne rodič?

25009

27.01.2004 09:45

Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

RE: Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

kavol 195.?.?.?

> kdyz si tu skolu sam neplati. Nechapu, proc. Prece si muze vzit pujcku...

[chechtot]

člověče umíte počítat a jste aspoň trochu obeznámen s potřebami mladých?

studium, to není jenom školné ... takže chudák studentík se nám zadluží, dostuduje, chtěl by si založit rodinu, k tomu je ovšem vhodné mít aspoň byt, jenže ouha, kde na něj vzít, když ještě nesplatil dluh za školu ... no, pak si dejme tomu vezme půjčku na byt, ale děti, hm, to je tak drahá záležitost, to si nelze dovolit během splácení bytu ...
nevím, jak to chodí v Kanadě, tam se třeba na bydlení nešetří roky, ale jenom měsíce, ale i tak je studium silná brzda do života - co je člověku po tom, že třeba v pětatřiceti bude vydělávat miliony, když prošustruje mládí?
- ok, 35 není "jedna noha v hrobě", ale z hlediska fyzičky (pokud člověk pravidelně nemaká) taky nicmoc ... kamarádovi je 24 a předminulý týden mu při košíkové ruplo v zádech tak, že tři dny ležel - stalo se mu to poprvé a bude hůř ...

>4)Chyba je u rodicu. Ta premira podpory skodi.

souhlas, člověk si občas potřebuje nabít hubu :-/

25016

28.01.2004 03:18

Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

RE: Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

kavol 195.?.?.?

...
>S jednim takovym dluznikem jsem se dal do reci. Prisel pred
>sesti lety do Kanady z Vietnamu. Za tech sest let zvladl
>anglictinu, bakalarske studium a ted studuje Dentistry. Jeho
>dluh je uz $75,000...

neznám kanadské poměry, takže informace z prvních třech odkazů google - průměrný plat v Kanadě je údajně kolem $2000 ... člověk studovaný asi dostane více, nicméně po škole, bez praxe, hm ... no dejme tomu, že $75000 bude splácet asi 3 roky, pokud by na to měl padnout průměrný plat (a bude žít za to, co snad jako studovaný dostane navíc)

>Pokud ten pan, kteremu oponujete, vychazel z toho, ze se
>jedna o Kanadu, jak je poukazano v samoztnem clanku pana
>Stwory, ktery je take v Kanade, stavim se za nej.

... takže z výše uvedeného nechápu buď čeho se vlastně přesně zastáváte anebo jak se toho můžete zastávat (?)
opět podotýkám, že nevím co Kanada (třeba jsem mimo a budu-li poučen, změním názor), nicméně v Čechách se (jde-li to dobře) studuje do 24 let, k tomu tedy připočtěme ty 3 roky dluhu; nevím, jakou částku mám počítat na bydlení, našel jsem nějaké porovnání cen, ze kterého mi vychází minimálně $100000 - ale na to už se mohou skládat dva
... tak tedy máme párek, který je ve svých 30 letech schopen založit (zajištěnou) rodinu, good, to si ještě můžou užívat 46 (resp. 52) let spokojeného života, výtečná vyhlídka
- jen se to asi tak o 5-10 let opožďuje za "biologickými hodinami", ale to nic, kvalitní finanční ohodnocení, které bezpochyby díky studiu získají, jim všechny doposavadní strasti výtečně vynahradí, že ...

>>ale i tak je studium silná
>>brzda do života - co je člověku po tom, že třeba v
>>pětatřiceti bude vydělávat miliony, když prošustruje
>mládí?
>Na ten vas nazor bez patricne zivotni zkusenosti neumim
>odpovedet.

jaká zkušenost Vám v tomto případě chybí?

>>- ok, 35 není "jedna noha v hrobě", ale z hlediska fyzičky
>>(pokud člověk pravidelně nemaká) taky nicmoc
>Udivene kroutim hlavou. Nejenom nad vasi formou sdeleni.

a nad čím tedy? nad obsahem sdělení? nad tím, že bez obalu říkám, že stárnutí je _značný_ problém?

25074

28.01.2004 23:31

Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

RE: Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

kavol 195.?.?.?

>Musim se smat. Tomu, jak odkazy google stravujete ve svych
>zavitech v rytmu propagandy. Ziju v Kanade 20 let a verte
>mi, ze jsem jeste nezaregistroval, ze by tu nekdo splatil
>hypoteku $75,000 za 3 roky. Ja se svoji zenou jsme se s
>podobnym dluhem vyporadali za 4 roky a jsme za to pro
>kdekoho neuveritelni exoti.

využil jsem "vygooglované" informace tak, aby co nejméně podporovaly to, co se snažím "dokázat" - pokud běžná doba splácení $75000 dluhu není 3 roky, ale 4 a více, pak mám tím spíše pravdu, že takový zadlužený student má zničené mládí ...
že se od reality odchyluji jsem předpokládal, ale nechtěl jsem svůj odhad směřovat tak, abych mohl být nařčen, že si fakta překrucuji ve svůj prospěch - poznámka o propagandě se mi tudíž zdá poněkud mimo

>Ale konkretne: Kuprikladu si zvolite splaceni ve vysi
>$600/mesicne. Z tech penez jde 1. mesic na uroky
>zjednodusene receno $599.50, ze sveho dluhu tudiz splatite
>JEN $0.50! Dalsi mesic zaplatite bance za uroky $599.00,
>takze svuj dluh ztencite o $1.00! A tak to pokracuje.
...

ehm, padlo zde (na jiném místě diskuse) něco o tom, že studentské půjčky se neúročí...?


...
>>... takže z výše uvedeného nechápu buď čeho se vlastně
>>přesně zastáváte anebo jak se toho můžete zastávat (?)
>>opět podotýkám, že nevím co Kanada (třeba jsem mimo a
>>budu-li poučen, změním názor)
>
>Uz vam svita?

bohužel ne - drobná rekapitulace:
1. p. Jakub tvrdí, že pro studenta není problém si vzít půjčku
2. já tvrdím, že to problém je, neb si tím zničí mládí
3. Vy píšete, že pokud p. Jakub píše o Kanadě, souhlasíte s ním
4. já Váš souhlas nechápu, vzhledem k tomu, že jste nijak nepopřel, co říkám (a proč v bodě 2 nesouhlasím)
5. Vy se smějete (do jisté míry oprávněně) mému výpočtu obhajujícímu můj názor, ale přitom sám uvádíte okolnosti mé tvrzení podporující ještě spíše
6. stále nechápu...

[zmaten]

pokud se poznámka o svítání nevztahovala k posloupnosti diskuse, ale k poměrům v Kanadě, pak se jednak omlouvám, že nejsem schopen překonat komunikační bariéru mezi námi, a dále děkuji za nástin situace

>V sedesati si reknete, ze v petatriceti jste byl mladik a
>mel zivot pred sebou.

ano, a v osmdesáti si můžete říci, že jste byl mladík v šedesáti ...
bohužel, jsou zde jistá (nejen) biologická omezení - např. oněch 35 je myslím shodou náhod i hranice, po které se ženám silně nedoporučuje těhotenství

...
>Ja jsem jeste v petapadesati behal 10 km denne.

to je chvályhodné, ale myslíte si, že jste byl schopen podat větší fyzický výkon v oněch 55 nebo třeba o 20 let dříve? ("a vo tom to je")

četl jsem například nedávno článek o Standovi Chládkovi, kde se píše, že v roce 1991 (stáří 54 let) přestal jezdit na singlovce, protože už nezvládal zvedat (teď doufám, že to není příliš odborně řečeno [mrknutí jedním okem])

>To muzete pochopit z me predesle rakce a take z toho, ze jste ke starnuti i stari netaktni.

ano, nejsem dostatečně "politicky korektní" [mrknutí jedním okem] k otázce stárnutí - proč taky, je to (zatím ještě) nevyhnutelný proces ...

25131

28.01.2004 23:47

Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

RE: Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

kavol 195.?.?.?


> ze jste ke starnuti i stari netaktni.

ještě bych si dovolil poznámku, že lidé, kteří mě věkem převyšují dvakrát i více, nejsou v mém okolí nijak vzácní ... rozhodně je nijak nepodceňuji (ani fyzicky), naopak si jich ve valné většině vážím - i třeba proto, že mohu sdílet jejich zkušenosti
mohu např. vzpomenout na šerifa jedné osady, který si mi stýskal, že už nejezdí tak, jako zamlada, ačkoliv podmínky k tomu nemá špatné - děti odrostlé, výbava podstatně bohatší, nežli dřívější usárna a jedna deka, weekendy poměrně volné, autíčkem se dopraví lépe, než posázavákem ...
no darmo mluvit ... prostě jsem chtěl říci, že je značný rozdíl mezi "úctou k šedinám" a užíváním eufemismů v hovoru o biologických/psychologických/sociologických (a jakýchkoliv jiných) problémech

25133

28.01.2004 23:58

Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

RE: Rodiče? Jen takový obtížný hmyz

kavol 195.?.?.?

fakt? a kde? v Kozodojích? [chechtot]

25135

29.01.2004 00:05

Jak na intranet?

RE: Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?

primarní diagnostika je správně, nicméně - chápu-li dobře, že z linuxu sám své stránky "vidí" - v právech k adresářům to nebude (to by pak nedostal stránku ani z localhosta)

25138

29.01.2004 00:38

Jak na intranet?

Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?

co se týče testů ve window$, než druhý počítač, zkusil bych wine, bochs nebo vmware [mrknutí jedním okem]

ad httpd.conf -
Vy tu síť s někým sdílíte, že potřebujete omezovat přístup?
já bych se nebál nechat allow from all ...

jinak tou konfigurací si sám zakazujete přístup, viz http://httpd.apache.org/docs-2.0/mod/mod_access.html#order a přilehlé odkazy
(stručně: zakážete všechno a povolíte jenom síť 192.168.0.0/16, tím jste ale vyloučil linuxovský stroj, neboť ten se sám na sebe připojuje jako localhost - 127.0.0.1, nikoliv jako 192.168.0.2; řešením je allow from 127.0.0.1, allow from 192.168.0.0/24 - dva řádky pravidel, prvním povolíte localhost, druhým celou síť - s maskou 255.255.255.0, Vaše "192.168" by odpovídalo masce 255.255.0.0)

co se týče hlášky "cannot find server", vzhledem k tomu, že zadáváte přímo IP je to blbost - jediné možné vysvětlení, co mě napadá, je, že máte v IE nastavenou http proxy - čili buď IE hlásí, že nemůže najít proxy, anebo proxy hlásí, že nemůže najít Váš server (což je v pořádku, protože ona proxy ho hledá v Internetu a ne na lokální síti) - vypnout proxy

jestliže ping 192.168.0.2 funguje, zkuste jako diagnostiku "telnet 192.168.0.2 80", jestli se spojí, tak třeba "GET / HTTP/1.0" a dvakrát enter - pokud to dá smysluplný výsledek (nějaké http hlavičky + html stránka), chyba není v síti, ale v IE

co se týče onoho Forbidden, jestliže za určitých okolností vám to z linuxovského stroje funguje, není problém v právech adresářů, jak zde již bylo řešeno, ale právě jenom v konfiguraci Apache

25140

29.01.2004 00:45

Jak na intranet?

RE: Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?

>Vyzera to na nejaku hlupu zastrcenu chybu.

nejmenuje se ta chyba paranoia? [velký smích]

>A este som si vsimol, ze v clanku sa pise "http.conf" - je
>to preklep?

to je překlep, na jiném místě je to správně
(btw, na Gentoo je to ovšem commonapache2.conf - prostě otázka vkusu [smích])

25141

29.01.2004 09:44

Jak na intranet?

RE: Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?


>BTW: Preco vlastne prepajate dva pocitace cez router? Ja by
>som na to vyuzil crosslinkovy kabel [smích] .

žeby proto, aby komunikovaly nejen mezi sebou, ale i se světem (aniž by se musela do jednoho přidat další síťovka a patřičně nakonfigurovat)? (viz obrázek v článku)

25164

29.01.2004 09:48

Jak na intranet?

RE: Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?

chyba nastane pouze v případě, že někde budete napevno počítat s adresou, kterou danému stroji přidělí, a on se rozhodne přidělit jinou ...
spíš mě ještě napadlo, přes DHCP se dá získat podstatně více informací, nežli jen vlastní adresa - např. gateway (ta by ovšem měla být správně, když funguje ping) nebo adresy dns (ty ale pro tento případ nejsou potřeba) atp. - takže zběžná globální kontrola síťového nastavení neuškodí...

25165

29.01.2004 10:21

Jak na intranet?

RE: Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?


>Fungovalo to skvěle až do doby, kdy jsem upgradoval na MS IE 6. >Nová verze přestala fungovat a nedá se ani odinstalovat,

existují na to speciální odinstalátory - nejsem si ovšem jist, jestli se tím systém nezprasí ještě více

>strávil jsem dost času laděním Photoshopu pod Linuxem a
>dalších software, bez kterých se bohužel neobejdu.

ale, a kterých? s GIMPem místo PhotoShopu jste se ještě nesžil? [mrknutí jedním okem]

>Vmware požírá strašně moc resource,

to je pravda, ale mám 512 MB RAM (což na dnešní dobu není množství nijak přehnané...) a spuštěná virtuální mašina mě nijak neobtěžovala...

>musíte mít k tomu sambu

na co?

>a jede to jako několik serverů. Přestalo se mi to líbit.

mě se přestalo líbit, když
a) pořídil jsem si SCSI kabel ke scanneru, takže už s ním spolupracuje linuxovský VueScan, USB chodilo jen ve woknech s pomocí canonovských driverů
b) vmware moduly nešly zkompilovat pro kernel 2.6
c) uvědomil jsem si, že by to byl poslední kradený program na mém systému [mrknutí jedním okem]

...
>Nesdílím a nebojím se toho. Mě jenom štve, že by to mělo
>fungovat i tak, jak to mám. Zlaté pravidlo je dovolit co
>nejméně. [mrknutí jedním okem]

jo tak [cool]

>>jestliže ping 192.168.0.2 funguje, zkuste jako diagnostiku
>>"telnet 192.168.0.2 80", jestli se spojí, tak třeba "GET /
>>HTTP/1.0" a dvakrát enter - pokud to dá smysluplný výsledek
>>(nějaké http hlavičky + html stránka), chyba není v síti,
>>ale v IE
>
>Zrovna jsem zkusil z linuxu. Funguje. Mám to zkusit i z toho
>laptopu?

no myslel jsem především z toho laptopu [smích]
(z linuxu Vám to přeci dává buď stránky nebo Forbidden, tzn. že s Apache komunikujete ... ta chyba, co jste psal u IE, nemá s Apache nic společného)

25171

29.01.2004 15:32

Jak na intranet?

RE: Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?

>Problém som pochopil tak, že je v konfigurácii routeru.

ono hw zařízení neznám, ale zdá se mi pravděpodobné, že když pustí ping, pustí tcp na portu 80 taky...

>(Druhej sieťovej karty? Prečo to neprepojiť cez USB
>alebo Firewire?)

možná mám jen zbytečné předsudky, ale zprovozňovat tcp/ip přes usb nebo firewire mezi woknama a linuxem bych se raději nepokoušel ...

>Mať router doma na dva počítače je trochu
>nadštandardné. (Teda aspoň na slovenské pomery.)

myslímže nejde ani tak o ten router jako přeposílač paketů, na propojení by stačil hub, ale o funkci NAT firewallu - snad ani slovenští provideři nerozdávají IPčka jenom tak ...
řešení mít jeden počítač pořád online a přes něj připojovat druhý nemusí být pro někoho pohodlné, řešení mít na obou počítačích stejné IP omezuje možnost připojit oba zároveň (nehledě na nepohodlí přepojování kabelu anebo nutnost mít tam stejně hub (koax je už asi mrtvý)) - jsou jiné rozumné varianty?

25186

29.01.2004 20:42

Jak na intranet?

RE: Jak na intranet?

kavol 195.?.?.?

no, nebyl jsem tady v diskusi sám, kdo s tím allow radil správně ...

jen doufám, že jste z těch chaotických komentářů taky porozuměl, jak to funguje, že to nebyl jen pokus-omyl [mrknutí jedním okem]

25195

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Káva pro Zvědavce

40

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 84 čtenářů částkou 13 857 korun, což je 40 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Fínsky parlament 9/06/21- Vakcína Covid je maskovany toxín, pokus na ľuďoch18.06.21 19:21 Finsko 1

Matka dvou dětí zemřela den po vakcinaci, u nás už 82 oficiálních úmrtí po vakcíně17.06.21 22:57 Slovensko 9

Ovce v řadě. Je discount nakupování smyslem našich životů?17.06.21 19:30 Česká republika 1

Mýto za vjezd do Prahy? Piráti budou chtít ročně až 36000Kč!16.06.21 21:32 Česká republika 1

Němci nebo nacisté? A přechylování. Plíživé přepisování historie. Média, školy, církev, politici16.06.21 18:11 Česká republika 1

Policista byl potrestán za bití člověka bez náhubku16.06.21 07:52 Česká republika 1

Smrtnosť na kovid v UK po vakcinácii 9x vyššia ako u nevakcínovaných15.06.21 15:20 Británie 1

Lidi umírají a vláda neví proč. Haha15.06.21 15:04 Česká republika 1

Oficiálně začíná být důvěryhodnost vakcíny Astra Zeneca v ohrožení14.06.21 21:26 Česká republika 5

Policejní brutalita - muž byl přepaden a surově zbit policií ve vlastním bytě12.06.21 12:52 Česká republika 3

Volby by vyhráli Piráti se STAN, tvrdí průzkum. Opravdu?11.06.21 11:32 Česká republika 6

Matka nechala zmrzačit malou dceru očkováním10.06.21 22:52 Slovensko 6

Prezident Guatemaly obvinil Bidena z rozpoutání migrační krize10.06.21 10:12 Guatemala 0

Indie: Zavádění mezinárodního vakcinačního pasu je pro rozvojové země diskriminační. Máme proti Covid-19 plně očkované jen 1% obyvatel10.06.21 09:30 Indie 0

Covidová Indie: Titulková manipulace Seznamu10.06.21 09:18 Indie 3

WHO: Koronavirová omezení už navždy10.06.21 01:13 Evropská unie 2

Evropská komise obvinila Česko a Polsko z diskriminace cizinců. K Soudnímu dvoru byla podána žaloba10.06.21 00:41 Česká republika 1

Poslanci odmítli zrychleně projednat změnu zákona o covid pasu09.06.21 22:46 Česká republika 2

Francouzi se zlobí na Itálii, že nemá ve fotbalovém týmu černochy09.06.21 21:00 Itálie 3

Případy Covidu v Británii dnes vzrostly cca o 70 %07.06.21 22:06 Británie 0

Měnové kurzy

USD
21,56 Kč
Euro
25,58 Kč
Libra
29,78 Kč
Kanadský dolar
17,30 Kč
Australský dolar
16,12 Kč
Švýcarský frank
23,36 Kč
100 japonských jenů
19,57 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,62 Kč
100 maď. forintů
7,19 Kč
Ukrajinská hřivna
0,79 Kč
100 rublů
29,62 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 046,09 Kč
1 unce stříbra
556,37 Kč
Bitcoin
755 443,08 Kč

Poslední aktualizace: 19.6.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 67 448 779