Všechny příspěvky podepsané dolly00
Nalezeno 17 příspěveků, 6 různých IP adres
Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího
Odporucam knihu od ceskeho autora "Nabozenstvi v boji o Palestinu". Popisuje relativne do velkej hlbky sucasne tendencie a ideologicke prudy v Izaraely. Vzhladom na povodny Vladunov prispevok konkretne to, ze cisto nabozensky, mesianisticky pohlad na rozsirovanie Izraelu je od sestdennej vojny zivsi a zivsi, resp. tolerovanejsi a podporovanejsi viac a viac.
Myslím si, že v tejto dobe môže ísť spolu viac až protichodných názorov na realitu a víťazí ten, čo je opakovanejší, módnejší, pre rôzne sociálne a vzdelanostné vrstvy zdaním reálnejší a samozrejme ten, čo vyhovuje filtru predsudkov každého z nás.
Spôsob povedať niečo a potom to poprieť je v súčasnosti takmer bežný a absolútne priechodný. Pokrýva súčasne všetko a potom kto sa má v tom vyznať?
Ak je nieco príliš háklivé, zamiešajú šikovný konšpirátori dezorientujúce a degradujúce tiežpravdy a ideálne je to na jedincovy, čo si z toho viac či menej zámerného chaosu vyberie.
Zámer pritom nemusí byť len nepoznať "pravdu", ale rozdeliť a rozoštvať spoločnosť.
Súhlasím s viacerými názormi v tejto diskusii, najmä s týmto sympatickým protiparanoidným, ale rád by som ho obohatil o ďalší rozmer-
Ľudí bavia rôzne veci-niekoho baví to, čím sa menežujú ostatní ľudia, niektorých baví užívať si vlastného mikrosveta-to je ok, ak to robia poriadne a ak si navzájom plytko nezávidíme.
Niektorých však baví napríklad rétorika tak, že nemusia čítať klasiku, aby mali moc nad čitateľmi Ovidia. Alebo postavenie-výchova.
A potom je tu tá vec s adiktívnym pocitom moci-a jej zneužitia. A túžba neklesať, nespadnúť z pozície Sily, akú dosiahli-napríklad aj tým, že zabránia aby sa iní vychovali tak ako oni, aby ostali tam kde sú-najlepšie tak, že o tom ani nevedia.
Svetov je veľa, ale aktivity a snahy, kriticky myslieť nad inými a aj sebou málo.
A hlavne je málo Lásky
Trochu mi zadrhava (nielen) JPho nazor na stat. Stat je predovsetkym system, ktory je prospesny vsetkym obcanom. To, ze su tam ludia, ktory tlacia "zle" zakony, je nieco ine-a oni sa este obhajuju prave tym istym individualizmom=sebectvom.
Nadavanim na stat ich este podporujeme.
Likvidaciou sekularneho, demokratickeho statu ako systemu vzniknuteho pre organizaciu obyvatelov k ich prospechu, davame priestor pre korporatizmus a "trh". Potom uz pravdepodobne nebudeme moct dianie ovplyvnovat ani v sucasnej miere raz za styri roky.
Fajcenie je tolerovane statom najma kvoli historickemu precedensu, ze "je to normalne". Stat podporuje fajciarov priamo umerne s fajciarmi a lobystami, ktory ohybaju zakony statu, nepriamo umerne so zvysovani socialnej a vzdelanostnej urovne obyvatelov, atd atd..
Kazdopadne by som si dal pozor na vyjadrenia, kto je parazitom na kom. Ci stat na ludoch, alebo ludia na state.
Omylom som ohodnotil článok namiesto naj, opačným naj-prosím pardón za pokazenie priemeru
Možno by som doplnil, že snaha sociálneho štátu je aj určitá výchova/dozor (o.i. aj nad zdravým a pod..) - jeho efekt by však štát mal vnímať, kedy sa už stane kontraproduktívnym, kedy pár prípadov zneužívajúcich výnimku začne mať tendencie masového návyku.
12.05.2015 23:39
Za bezvýhradnou podporou Izraele je náboženský fanatismus Američanů
RE: Příčina?
dolly00 188.?.?.?
Ježiš bol reakciou na to, že vyvolený národ sa nesprával podľa božích predpokladov a preto Boh zoslal svojho syna aby spravil "poriadok". Tak vznikol Nový zákon, v ktorom môže byť vyvolený ktokoľvek, kto bude milovať boha, nielen ten jeden prvý národ.
Islám potom vznikol ako reakcia na "zlyhanie" kresťanstva, tentokrát síce nie pomocou božieho syna - stačil prorok. Všetky tri náboženstvá uznávajú rovnakého boha, ale každé si myslí že ho dosahuje správnejšie. Jeden z ich hlavných vzájomných rozdielov je; židovstvo a islám sú si bližšie, pretože detailne predpisujú každodenný život veriaceho, kdežto kresťanstvo (RKC) tento návod nemá a akokoľvek sa niekomu zdá že cirkev ovláda súkromie veriacich, oproti prvým dvom to nič nie je.
Ako ale už bolo uvedené, americké evanielické cirkvy sú dosť iné než v európe.
13.05.2015 16:32
Jsme proti válce! Nepřátelé nejsou ruští vojáci, ale naši politici
Občianska vojna
dolly00 188.?.?.?
Takto sa rodí občianska vojna.
Akokoľvek je myšlienka podporená úprimnou "otcovskou láskou", onedlho sa na ňu nabalia radikálnejšie vrstvy a reakcia mainstreamu týchto ľudí posunie ešte viac k extrému, kde ich zabetónuje a nepustí k demokratickému diškurzu.
Aby sa nerozpadli, budú sa musieť spájať s ďalšími extrémistami, s ktorými pôvodne vôbec nechceli, ale nik iný sa s nimi spájať nebude chcieť.
Veľa z toho čo alternatíva píše sú vážne a semtam aj skutočné veci, ale posledný rok-dva začína byť dôverčivosť alternatívcov unášaná v rámci "rozdeľuj a panuj" raketovým tempom.
Dávajte si na to pozor, Zvedavci.
Na SK badám PRO postoj skôr od liberálnych pravičiarov. Liberálnosť-konzervatívnosť, nie pravo-ľavosť je tu určujúca.
Chovanie nemecka bolo od začiatku +- rovnaké - hlavné správy boli ultra vítajuce - ale vždy v pozadí niekto z vlády dodal, že robia pragmatické protiopatrenia, dokonca aj v snahe komunikácie s Assadom a Iránom.
Dokonca trošku chladnú aj rozpálené Blisty a článok z Guardianu http://blisty.cz/art/78995.html v podstate ukazuje všetky reštrikčné riešenia, ktoré sa dajú v súčasnej klíme vymyslieť. Humánne mediálne výstupy tak pre niekoho naberajú patinu pokrytectva, podľa mňa je to najrealistickejší postup aký sa dá pre západnú európu a najmä večne traumatizované ww2 nemecko použiť. Je pravda že sa Európa ako jedna z najvyššie vyvynutých spoločností nesmie správať nehumánne voču umierajúcim ľudom. A je pravda, že odlišné kultúry s progresívnym stredovekým náboženstvom ju môžu ztrhnúť k sebe, čo je viac pradepodobné než strhnúť davy vášnivého etnika, ktorým zostalo z identity už len hádam to náboženstvo a preto sa ho budú držať ešte viac. Hojnosť a technologický pokrok odsunuly kresťanstvo takmer do neživej kultúry. Určite to dokážu za nejaký čas aj s islámom-ale to sú stovky rokov, počas ktorých nesmú prísť príležitosti (vojny) na jeho reformáciu. Tak či tak, vždy bude vrana k vrane sadať a idealizmus (socializmus?) zrejme nikdy nenastane.
Aktuálne ide aj o ekonomickú interpretáciu imigrácie - ak lídri budú veriť tomu, že kvôli znižovaniu populácie európa potrebuje lacnú pracovnú silu, tak nebudú príliš proti imigrácii. A opäť sa môžme zamotať do nekonečných diskusií porovnateľných s mocou aktivistov a emocionálnych žurnalistov paralyzujúcich akékoľvek ráznejšie opatrenia (kritika ale musí byť, nič nie je čiernobiele a veľa ľudí má na to všetko príliš násilné názory). Maďari sú v zaujímavej situácii a myslím že nemci sú vo vnútri spokojní že robia čo robia.
Je možné, že nemecko si všetko zrátalo a nechá si tých najbohatších a najschopnejších ktorí mohli prísť v prvých vlnách a ostatné vlny v ďalších rokoch nakoniec budeme musieť prijať aj my. Každopádne azylový mechanizmus stále funguje a aj vďaka tomu že nemecko uľahčilo trápenie putujúcich migrantov, bude sa môcť naň odvolávať pri mediálnych smrštiach budúcich deportácií.
Nemyslím že veci niekto priamo riadi - usmerňuje, vytvára podmienky, ale aj v politike je značný chaos. Domáce konflikty pre a proti sa vedú do veľkej miery po mimochodných líniách a zamieňajú individuality za masu a naopak. Málokto by nepomohol jednotlivcom, aj ak ich je veľa. Ale v mase sa individuum stráca a toho sa boja kritici imigrácie. Strata individuality ale platí aj pre mnoho konšpirátorov či vlastencov, ktorí to so svojím životným príbehom preháňajú, až je to smiešne (konšpirácie ako náhrada za indiánky a detektívky).
Myslím že veľa by zmenilo hlasovanie dvoch strán - primárnej a sekundárnej. Ak sa primárna nedostane nad určitú úroveň (do parlamentu?), hlas by prešiel sekundárnej (ak sa nedostane ani tá, tak už je relatívne jedno ktorej by zostal). Elegantné a nevyžadujúce neustálu pozornosť, občianske rozbroje, masírovanie hláv a peniaze ako pri priamej demokracii alebo odvolávaní politikov (tj. neustále voľby v niečom).
05.11.2015 16:51
Hnutí Pegida: 10 požadavků na německou azylovou politiku
Stačil by jediný požiadavok
dolly00 188.?.?.?
A to je dočasný azyl, resp. azyl s nemožnosťou trvalého pobytu.
V USA sa posledné roky točí viac "nezávislých", aj kvalitných štúdiových filmov než sa kedy točilo od 70-tych rokov. SW7 sú zlé a SW4-6 dobré pre objektívne, kritické príčiny. Vyčítať fantastike, že odvádza pozornosť od "reálnych problémov", je ako vyčítať vesmírnemu programu, že sa doň dávajú peniaze napriek svetovému utrpeniu a chudobe.
Kresťanstvo zaviedlo duchovné prvky do "drsnej" antiky. Či už duchovné v zmysle rovnosti, alebo nádeje v spasenie (v americký sen ).
Sú však náznaky, že sa aj západná spoločnosť opäť vracia ku kastovným, či inak mocenským, neideologickým systémom staroveku. Náboženstvo presahovalo vládcu, bolo dobrým zjednotiteľom aj ak vládca umrel.
24.02.2017 17:35
Obludná mystifikace dějin: Mongolské impérium a tatarské jho na Rusi
RE: Úroveň Zvědavce upadá
dolly00 188.?.?.?
Som veľmi rád že sa tu objavujú tieto kritické hlasy. Po prvých odstavcoch a prvých komentoch som sa cítil ako na inej planéte. A súhlas s upadaním Zvedavca. Rusko rozťahuje svoju moc a do "investigatívnej" politickej kritiky sa zaplietli fantasti, ktorý by pred desiatimi-dvadsiatimi rokmi holdovali ezoterickej literatúre.
Sú problémy, obrovské problémy, ale treba očisťovať (propagandistické) rozprávky od reálnych mocenských, ideologických a socioekonomických pohybov. Rusi to nevedia, je až desivé, koľko fanúšikov si získavajú. Určite aj voči nim sa deje rôzna politika, ale to nie je dôvod namotávať sa na ich dosť pravdepodobné nezmysly.
Vedúcou krajinou sveta bude vždy najpokrokovejšia krajina. A tou sú stále a budú ešte dlho Usa. Pre nás, európanov, určite. Robia aj zlé veci, je zlé že nie sú často potrestané, ale o tých veciach sa aspoň dozvieme.
Treba veľa vecí zmeniť, aj falošné elity, zákonnosť, vylepšiť globalizáciu, prehodnotiť mnoho vzťahov, ale ničiť najslobodnejšiu spoločnosť, ktorá sa začala najmä rozbíjať kvôli dileme s utečencami, je recept na diktatúru, občiansku vojnu, smrť a nekonečné straty všetkého.
Nedávno bol zaujímavý článok čo je to vlastne populizmus. Nie je to od slova populárne, ale od populi=ľudu. Populizmus neoslovuje, ale vytvára skupiny ľudí, ktoré potom používa. (Nielen) táto rozprávka, hádam ešte viac tým kedy a na akých miestach sa objavuje, je jedna z množín, ktorá má obmotať určitých ľudí na rovnaký povraz.
Odporúčam knihu "Okultní kořeny nacizmu"... vyšla dávnejšie v levných knihách.
23.03.2017 12:28
Lidovky citují Zvědavce jako desinformační zdroj, aniž si ověřily fakta
RE: V podstate jde o jedno,pravy cil zamlzit,dat lidem povidacky.
dolly00 188.?.?.?
Povídačka je skôr to, že "v politike sa nič nedeje náhodou" a podobne..
Áno, mocní sa snažia udržať si kontrolu čo najlepšie ako sa len dá, ale aj ideje, dôvody a vzťahy sa časom menia. Dlhodobé analýzy všetkých smerov majú určite všetci k dispozícii, ale realita je napokon stejne aj ak len trošku iná, než ju vymodelovali najlepší vykonávatelia.
Nechcem spochybňovať rôzne detaily, ani rôzne sekty ktoré držia staré ideje a snažia sa ich dostať do politiky, ale množstvo ľudí z alternatívnych webov už tak fabuluje a tak si je isté ako veci sú, až sa stávajú tými, čo nemajú nadhľad a "zdravý rozum". Často potom končia ako užitoční posluhovači nejakých mocných.
To, že si Vladimír obháji jeden článok je nič, pokiaľ bude publikovať tri ďalšie, ktoré sú vyslovene konfrontačné, s cieľom kŕmiť naratívy čitateľov, ktorý si mýlia napínavé thrillery a detektívky so skutočnosťou, hľadajúc kľúč k zasveteniu, resp. ku spokojnému životu.
A samozrejme neobhajujem mainstream, ktorí často hlúpo ostro vymedzuje, čo je pravda a čo nie.
Článok som nečítal, stačil mi odstavec s kurzívou na začiatku.
Prečo potom reagujem?
Pretože zvedavec bol môj obľúbený server a momentálne publikuje hromadu somarín a kvitnúcej protizápadnej propagandy, ktorá nemá nič so snahou riešenia problémov moci.
Mohli by ste povedať, že aj toto je vklad do diskusie... ale nie je. Západ má slušnú mieru sebakritiky, najmä na podobné populárno historické udalosti.
Podobné články ako tento turecký je len rozširovanie politickej hry zakomplexovaných a mocichtivých pánkov cez vieru naivných "hľadačov pravdy", ktorý žiaľ môžu ovplyvňovať ďalších.
Skôr by som povedal, že hlavné problémy súčasnosti sú problémami ega. Presnejšie centra a periférie. Rusko a Turecko sú len niektoré krajiny, ktoré defakto nie sú podstatné. Tieto problémy sú aj vo vnútri všetkých štátov - aj SR, ČR aj USA a zvýrazňuje ich informačná globalizácia, resp. sociálne siete.
Je to problém sebarealizácie, závisti, aj (často spravodlivého) hnevu.
Namiesto toho, aby autokrati vo svojich zemiach nastolovali dobrý život, keďže podľa mnohých to ide len ak je vo vláde autokrat, vyhovárajú sa na vonkajšie problémy a umlčanie opozície.
Je oveľa výhodnejšie robiť zmeny pomaly, vďaka IT niekedy aj pomerne rýchlo, než všetko zbúrať, zmeniť všetky zmluvy, či aj ideológie, pustiť do vlády debilov (namiesto terajších "iba zlodejov"). Revolúcia je recept na hostinu pre zakomplexovaných looserov. Nie že by to, čo sa v dejinách stalo nemalo svoj dôvod, ale po ukľudnení situácie sa vždy všetko všetkým vráti - za desať, päťdesiat, sto rokov..
Okrem reálnych problémov s ekonomikou, distribúciou bohatstva, ideológiami všetkého druhu a ich mocenských tlačeníc, je hlavný problém pre čitateľov Zvedavca infiltrovanie alternatívnych spoločensko-politických webov smiešnou propagandou, najmä východných autokratov a z oboch strán nepochopený stret mainstreamu a voľne šírených informácií.
Tento problém je zo svojej podstaty ťažko vyriešiteľný, ale známky pod článkami ako tento, sú desivým svedectvom minimálne o tom, že si "jednotkári" pomýlili obľúbený server.
Zvedavec nie je beletria, mystifikácia, ani propaganda.
Po čase som kukol na Zvedavca a gúľam očami aké články tu považujete za "komentár lepší než článok". Pán Stwora aspoň čítavo rozpráva svoje dojmy, ale v tomto "lepšom" článku sa mieša populárna rodinná psychológia s hejtermi čo myslia, že všetko vedia a preto treba zničiť čo je a.. ono sa to nejak vybuduje-a lepšie.
Pripomenul by som, že fašizmus nie je len o nejakej mlhavej preferencii korporácii (čo je skôr prehnaný kapitalizmus), ale skôr o šírení a priam pestovaní depresie, že systém je zlý, skazený, niekde bájne v minulosti sú naše dokonalé vzory a bez zničenia súčasného, nemôžeme nadobudnúť znovuzrodenie, slobodu a spokojnosť.
Bližšie k téme článkov, problémy súčasnosti sú oveľa viac spojené s globalizáciou informačných technológií - presýtenosťou obrazmi, znakmi, vzorcami a vplyvmi, ktoré sú postavené takmer na rovnakú úroveň (tzv. demokratizácia - napríklad zvedavec = demokratizácia "spravodajstva").
Prakticky všetky spoločenské systémy sú navrhnuté dobre a stačia len updaty zvlášť s príchodom robotizácie, ale, povedzme kvôli rozptýleniu pozorností, nie sú pravidlá dodržiavané. To vedie obyčajných ľudí často k zúfalstvu a v extréme pridávania sa k alternatívnym mocenským skupinkám. Tie potom často fungujú ako kulty nasávajuce moc, kým sa nezrútia.
Široký záber "tohoto všetkého" uzavriem na prípade opätovnej voľby Merkelovej (čiastočne platí aj napr. na Babiša).
Merkelovú volili ľudia kvôli trom veciam:
1) Ľahšie sa obhajuje funkcia
2) Bez toho aby sme súdili jej rozhodnutia, Merkelová je silný, rozhodný vodca rešpektovaný po celom svete. Navyše je ženou, čo je pri jej šikovnosti bod navyše. Vyzývateľ bol zjavný slaboch.
3) Európania a nemci o to viac sú skôr rozvážni a pri jednej kríze nerušia celý vzťah. Radšej dúfajú, že sa ešte nie je neskoro a systém sa spamätá. Rovnako sa boja čo by robili extrémisti, aj keď by boli jediní, ktorí by jasne a hneď zabránili tomu hlavnému, prečo sa väčšina bordelu v Európe spustila (kto vie, či by len nehovorili). Ministri Brexitu, Trumpa, či maličkého Okamuru už nie sú ani na smiech-to je hanba.