Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané svt

Nalezeno 24 příspěveků, 12 různých IP adres

Setříděno od nejnovějšího, přetřídit od nejstaršího

18.01.2021 13:46

Občanská válka se rozhořívá

Máte jen částečnou pravdu...

svt 2a00:x:x:x:x:x

Smyslem impeachmentu je zahájit ho v době prezidentství Trumpa (to je obžalobou splněno), aby v případě, že bude obžaloba úspěšná (a Trump "shledán nevhodným pro vykonávání funkce prezidenta USA"), nemohl již vícekrát kandidovat.¨
Opravdu nejde o to, zkrátit mu volební období o pár hodin.
Jestli jsem to ovšem dobře pochopil, i v případě úspěšného impeachmentu si však demokraté tak trochu "nakáleli do bot", protože údajně v takovém případě se musí nejprve řešit právě impeachment a teprve pak další agenda (namátkou zdravotnictví, rušení některých Trumpových rozhodnutí apod.).
Pravdou taky je, že Trump nejde a nešel pod vousy i mnohým republikánům, kterým by se nemožnost příští Trumpovy kandidatury docela zamlouvala...
Teď je jen otázkou, čí názory a přání (na straně republikánů) převáží - zda vyhraje vize "bez Trumpa ani ránu" nebo představa "už nikdy více Trumpa". Pro republikány to je velké dilema, protože si mohou pohněvat mnohé voliče, kteří volili Trumpa kvůli němu a nikoli kvůli republikánům. Navíc by teoreticky mohl Trump založit novou stranu či hnutí (a to by byl konec republikánů v prezidentském úřadu - nikoli proto, že by vyhrál Trump, ale proto, že by vítězili demokraté).
Je to jakási "Sofiina volba" - na jedné straně nekontrolovatelný exot Trump, na druhé straně možnost na dlouhou dobu ztratit prezidentský úřad...
Myslím, že republikáni zvolí variantu protahování (kvůli té blokaci demokratické agendy) s výsledkem podpory Trumpa a budou doufat, že mezi sebou před příštími primárkami vyberou někoho schopného, kdo jednak porazí v primárkách Trumpa a kdo porazí ve volbách kandidáta (či spíše kandidátku) demokratů.

385809

29.09.2020 09:45

Bude Trump v galerce smrtičů nad zákonem?

Omyly (snad nikoli záměrné) mohou škodit podstatě článku...

svt 193.?.?.?

Cituji z článku:
Izraelští vůdci Menachen Begin, Isak Rabin a Šimon Peres dostali cenu míru v roce 1994 za údajné úsilí nastolit mír na Středním východě a části Sýrie, ačkoli opětovně porušovali příměří, aby zaútočili na své sousedy.

Cituji z Wikipedie:
Nositelé Nobelovy ceny za mír v roce 1994 byli Jásir Arafat (Palestinská autonomie), Šimon Peres a Jicchak Rabin (oba Izrael).

A já se ptám - Proč uvádíte (předpokládám, že ne záměrně) mylné informace? Zbytečně tím snižujete hodnotu článku, protože to pak vypadá, že se stavíte proti udělení Nobelovy ceny za mír lidem, kteří jsou buď přímo Židy (Peres, Rabin), či mají židovský původ (Kissinger). Když současně s tím pominete fakt, že např. v roce 1994 byla udělena Nobelova cena za mír i Jásiru Arafatovi, potom působí váš článek poněkud "nesolidně".

Tím nechci hodnotit, zda bylo správné udělit Nobelovu cenu za mír v tom kterém roce daným laureátům, to nechť posoudí každý sám. Míním však, že nechtěné (či dokonce snad záměrné?) uvádění mylných č neúplných informací neslouží dobré věci.

382490

21.09.2020 09:36

Je Česká televize nedotknutelný „stát ve státě“?

ČT jako možná hlásná trouba vlády?

svt 193.?.?.?

Dokud ČT není jakousi "vládní linkou" (nezávisle na tom ,která strana je aktuálně u moci), je to ještě dobré.
Pokud by se z veřejnoprávního média stalo něco ve stylu některých obecních či krajských hlasatelů jediné pravdy, potom teprve by to byla katastrofa...
Je zajímavé, že mnozí "nasazují" nejen na Moravce (údajného reprezentanta TOP09 v ČT), ale i na pořad 168 hodin pořad Reportéři ČT, přitom za Nečasovy vlády se naváželi (jak Reportéři tak i 168 hodin) o sto šest do Kalouska, kterého podezírali např. z alkoholismu (nehodlám posuzovat, zda to byla pravda, tehdy možná ano).

Bohužel objektivitu si každý z nás představujeme jinak a pod vlivem částečného se uzavření ve své sociální bublině neseme nelibě, když se setkáme s názorem, který tu naši bublinu narušuje. - A to platí jak pro "liberály", sluníčka apod., tak i pro pro "popírače čehokoli", odpůrce migrace, pravičáky i levičáky...

Objektivita však nespočívá v tom, že se každé "bublině" dá stejný čas (ono by to asi bylo z určitého pohledu zdánlivě správné, ale jen na první pohled), protože pak už by z toho byl opravdu jen "zmatek nad zmatek" a naprostá dezorientace společnosti (což je údajně jen tak mimochodem v zájmu některých zahraničních zájmových skupin). Pro takové skupiny není podstatné, aby přesvědčili lidi o svém světonázoru, stačí jim vnést zmatek do jejich myslí - oni se ti lidé virtuálně "pobijou" už sami mezi sebou...

382190

04.09.2020 09:50

Roušky jako symbol podvolení

RE: Trochu jiný možná (rozhodně ne) altruistický pohled...

svt 193.?.?.?

Nosím roušku skutečně jen tam, kde to je třeba. Pravdou je, že se běžně v takových prostředích nevyskytuji, takže mě rouška na obličeji omezuje jen výjimečně a po relativně krátkou dobu...
Když k tomu přičtu i fakt, že nenavštěvuji různé bary či hospody (nikdy jsem je nevyhledával, tak proč bych se nyní měl snažit změnit), snižuji tím případné riziko nákazy pro sebe i pro svou rodinu.
Takže nošení roušky např. v prostředcích hromadné dopravy, kde člověk s výjimkou cest na dlouhou vzdálenost netráví vámi zmiňované 4 hodiny, považuji za celkem rozumný přístup.
Jinak s tou vládou chaotů, kteří rozhodují na základě nálad na Facebooku či jiných sociálních sítí, bych nejraději nesdílel společný stát - mám ale snad kvůli Babišovi a spol. emigrovat? A kam?

381748

04.09.2020 09:33

Roušky jako symbol podvolení

RE: Trochu jiný možná altruistický pohled...

svt 193.?.?.?

Aha - takže váš "altruismus" spočívá v tom, že tzv. "promořením" odepíšeme "slabší kusy" a dosáhneme tak lepší imunity celé společnosti... O-ou...
Matematicky to asi bude fungovat, ale já tento postup považuji za nehumánní.
A jen tak na okraj - roušky skutečně mohou ochránit okolí před nákazou respiračními chorobami. Pokud ne, potom mi vysvětlete, proč je mají chirurgové na obličeji během operací?
A ještě by mě v této souvislosti zajímalo, jak se stavíte k problematice záchrany života předčasně narozených dětí? Z hlediska zdraví celé společnosti se to totiž může jevit podobně jako váš "odpis slabších, starších a nemocných" v případě epidemie covid-19.

381744

03.09.2020 18:42

Roušky jako symbol podvolení

RE: Trochu jiný možná altruistický pohled...

svt 2a00:x:x:x:x:x

ad Podle Vasi teorie by se podobne saskarny musely praktikovat u kazdeho viru...
Po pravdě v případě nastupující chřipkové epidemie by ty roušky skutečně měly svůj význam - především by ale neměl nakažený člověk jít s chřipkou mezi lidi (a v krajním případě s tou rouškou)... Když to pochopili např. Japonci, nevím, proč bychom nemohli využít jejich zkušeností i my...

Hlavní problém covid-19 je ovšem jeho infekčnost i v situaci, kdy ještě/že nakažený člověk nemá příznaky onemocnění a nevědomky to tak může šířit...

381725

03.09.2020 18:37

Roušky jako symbol podvolení

RE: Trochu jiný možná (rozhodně ne) altruistický pohled...

svt 2a00:x:x:x:x:x

Ano - rouška funguje za specifických podmínek... Ostatně i já jsem psal o nasazení roušky ve specifických prostředích (lze to chápat stejně jako za specifických podmínek).
Rouška příliš nepomůže tomu, kdo ji nosí, může přispět k ochraně těch, kteří se se mnou (nositelem roušky) setkají, a to za předpokladu, že jsem nakažlivý a dosud o tom nevím...
V tom je právě problém s tím virem - jste infekční ještě dřív, než pociťujete nějaké příznaky onemocnění, či dokonce i tehdy, když vůbec žádné příznaky nemáte.

Proto píšu o "altruismu" těch, kteří roušky nosí - skutečně mohou ochránit ty, se kterými se setkají. Rouška nemá sloužit k vlastní ochraně, může ale přispět k ochraně zdraví druhých.

No a já, pokud můžu, pomůžu... protože slovy z písně Přišel mi k svátku gratulovat Olda - "...a nezlobte se, já mám lidi rád..."

381724

03.09.2020 12:46

Roušky jako symbol podvolení

Trochu jiný možná altruistický pohled...

svt 193.?.?.?

Problém je v tom, že společnost je dlouhodobě masírována tím, že normální je žít, a smrt i pod vlivem různých reklamních kampaní vytěsňujeme ze života jako něco nepatřičného...
Jenže smrt je prostě součástí života každého z nás, každého jednou, dříve nebo později dostihne.
A najednou nám do toho přesvědčení o "nesmrtelnosti" hodil vidle jakýsi nepatrný organismus - koronavir. A společnost se s tím neumí srovnat a někteří se snaží jej ze svého života "vytěsnit". A když k tomu připočtu fakt, že koronavirus má pravděpodobně vážnější dopady na zdraví především již jinak (většinou vážně) nemocných (tj. nejčastěji starší generace, která se již "dožila" své civilizační choroby), mají zhusta ti "mladí a zdraví" celkem oprávněný (byť poněkud sobecký) pocit, že jich se to přece netýká a proč by se tedy měli "omezovat". A to nejde ani tak o roušky, jako spíš o to, že jsou omezováni v takových aktivitách, jako jsou různé návštěvy barů či jiné "společenské aktivity". Koneckonců mají pocit, že generace před nimi si již své "odžila" a užila, zatímco jim v případě těchto "omezení" obrazně "proplouvá život mezi prsty".
Odtud dle mého plyne přesvědčení, že jakákoli opatření jsou zbytečná a že koronavirus představuje pro zdraví lidí celkem malé nebezpečí (ano, ale zejména pro zdraví těch mladých , zdravých a silných). Takže proč bychom se vlastně měli omezovat kvůli těm "slabším či starším kusům" (z nichž by stejně mnozí o měsíc či později zakončili svou pouť po tomto světě kvůli nějaké jiné chorobě či stáří)? Možná proto, že ti "staří, nemocní či slabší" by si zasloužili naši úctu (asi ne všichni, většina ale ano) a ochranu (např. před koronavirem).
A nasazení roušek ve specifických prostředích představuje celkem nenáročnou akci nás "mladých, zdravých a silných", kterou můžeme pomoci ochránit zdraví těch druhých.
Jsem přesvědčen, že hledět sobecky jen na své zájmy, je chybné, a že nás samotné tento přístup někdy v budoucnu dostihne... Stačí si vzpomenout na Nerudovu báseň Dědova mísa (https://ceskaliteratura.cz/texty/neruda.htm).

381714

02.06.2020 15:02

Čeká Evropskou unii osud Babylonské věže?

RE: nepokoje v americe

svt 193.?.?.?

Ad "dělejte, co činí židé"

Je zajímavé, že v Izraeli zavedli podobná opatření jako v celém světe a že zavedli (mám pocit, že dříve než u nás) sledování kontaktů nakažených lidí...
Takže vlastně v určitých ohledech jsme dělali to, co Židé - dle vás tedy v pořádku. Asi měli Židé víceméně stejné informace, co my, nebo naopak i naši představitelé měli podobné informace, jako měli Židé (a řídili se možná nevědomky vaším doporučením dělat to co Židé).

Pravdou je, že v počátcích neměl nikdo na světě dostatečné přesné informace a žádný politik si nechtěl vzít (veřejně) na svědomí životy lidí, kteří by možná zemřeli kvůli covid-19... ne že by ti politici činili opatření z nějakého altruismu - ve skutečnosti mají zájem populisticky činit to, co po nich žádají voliči, protože chtějí být zvoleni i příště. To vede jednak k upřednostňování krátkodobých cílů před vizemi do budoucna, jednak i k prosazování kroků, které v aktuálním čase vypadají smysluplně a teprve později se ukáže, že mohly být chybné, či že mohly se učinit jiná a lepší opatření...
Obecně se tomu říká "po bitvě každý generál" a děje se tak na východě, na západě, na jihu či severu - prostě všude - snad s výjimkou těch nejtvrdších diktatur, kde riziko postihu za pochybení mocných je eliminováno silou státního aparátu a plebs nemá moc možností, jak vyjádřit svou nelibost s nimi...

379794

07.01.2020 14:50

Přiblížila se Putinova hodina

Koalice Rusko, Írán, Čína + Turecko + Indie?

svt 193.?.?.?

Autorem zmiňovaná možnost ustanovení koalice Rusko, Írán, Čína + Turecko + Indie se mi jeví jako veskrze nepravděpodobná.
1) Například Írán představuje a prosazuje svou šíitskou verzi Islámu, u Turecka si tím nejsem jist.
2) Čína má své problémy s Ujgury (zde nevím, zda vyznávají šíitskou či sunnitskou verzi, ale to je vcelku jedno).
3) Indie své muslimy a zejména muslimy přišedší z okolních zemí taky "nemusí", takže do takové koalice hned tak nepůjde.
4) V Rusku je zajisté dost muslimů (jakou verzi vyznávají většinově, nevím), ale angažovat se přímo na straně Íránu (šíitů) znamená fakticky si rozkmotřit sunnity a naopak.
Autor navíc zmiňuje nenávist šíitů i sunnitů vůči USA (v tom má pravdu), ještě větší nenávist však cítí tito muslimové vůči sobě navzájem (sunnité x šíité). Nakonec nejvíce obětí teroristických útoků ve světě zorganizovaných muslimy nejsou "jinověrci", ale vyznavači "té druhé verze" Islámu...
Takže minimálně Saudská Arábie by zřejmě v případě konfliktu s Íránem stála na straně USA (tedy rozhodně vládnoucí královská garnitura, zda obyčejní lidé, nevím).
Obávám se, že hlavním důvodem, proč USA zaútočilo právě teď, jsou blížící se prezidentské volby (v tom se shodnu s autorem) a taky probíhající snahy o odvolání prezidenta Trumpa z funkce.
Že se případné oslabení Íránu a jím podporovaných ozbrojených složek při hranicích Izraele Židům hodí, je pochopitelné (s ohledem na rétoriku vrcholných íránských představitelů), nicméně si nejsem jist, že mají představitelé Izraele nějaký eminentní zájem o rozpoutání většího válečného konfliktu takříkajíc "za humny". Pro Izrael by bylo přijatelnější, pokud by se mohl dohodnout i s dalšími okolními (nejen arabskými) zeměmi, jako se kdysi dohodl např. s Egyptem. I židovský stát chápe, že mír je lepší než válka.

375817

09.12.2019 10:01

Pavel Novotný: Když si Žid přeje smrt Čechů, je to zcela v pořádku

"Žid" Novotný?

svt 193.?.?.?

Obávám se, že pohlížet na Pavla Novotného jako na představitele typického příslušníka židovského národa je zavádějící (a to je slabé slovo).
Jemu jde ve skutečnosti jen to to, aby na sebe upoutal dostatek pozornosti (odtud např. jeho rozvíření debaty o zásluhách ROA a RA na osvobození Prahy) a aby provokoval. Ostatně i negativní reklama je reklama (a mnohdy velice úspěšná) - podstatné je, že se o daném politikovi (výrobku, události apod.) mluví a ne jak se o nich mluví...
Nakonec si myslím, že se oba Novotní (otec i syn) považují za Čechy (s židovskými kořeny) a že ve skutečnosti nemají potřebu nějak ostouzet náš národ.
Pavel Novotný prostě chce jen a jen provokovat, chce "naštvat" své názorové oponenty (ať už jde o různé zastánce Rusů, o pana Zemana a jeho spolupracovníky na Hradě, sympatizanty ANO či SPD apod.).
Pokud na něj pohlédneme touto optikou a pokud mu nebudeme věnovat pozornost tak velkou jako doposud, v podstatě po něm "neštěkne ani pes" - koneckonců kolik z nás by vědělo něco o starostovi Řeporyjí, pokud vy nespustil svou provokativní rétoriku? Koho z nás zajímá, kdo konkrétně je starostou Prahy 6 (nebýt odmítání Koněvova pomníku)?
Zdá se, že někteří komunální politici mají potřebu na sebe neúměrně upozorňovat - zřejmě ve snaze získat mezi svými spolustraníky určitou podporu či alespoň popularitu po případ, že by snad usilovali o postup ve stranické struktuře té které strany.
Nepochybuji o tom, že podobné týpky, kteří na sebe chtějí přitáhnout pozornost (nejlépe celostátních) médií, mají i v jiných stranách či hnutích. Uběhne půlrok - po Novotném třeba pes neštěkne a objeví se jinde někdo jiný, kdo přijde zase s něčím jiným dostatečně provokativním jen proto, aby to byl pro změnu on/ona, o kom se bude mluvit.
Jestli to těm lidem nějak pomůže v jejich snažení, je otázkou. Myslím, že ne, ale jak dlouho to bude trvat jim, aby to pochopili - to je opravdu ve hvězdách.

375210

30.09.2019 12:44

Seznam.cz ve službách pravdy a lásky

Drobná oprava...

svt 193.?.?.?

Nejsem si jist, zda je to opravdu primátor Hřib, který přišel s myšlenkou odstranit sochu maršála Koněva. Pokud je mi známo, jde o akci městské části Prahy 6 (jednotlivé části Prahy mají svá zastupitelstva a jsou dost nezávislí na Magistrátu, asi jako jednotlivé obce v nějakém kraji vůči hejtmanství). A na Praze 6, mám dojem, mají hlavní slovo (nebo jedno z hlavních slov) zástupci za TOP09.
Ale ono je to snadné napsat něco (byť nepravdivého) o primátorovi, který pochází z líhně Pirátské strany (fujky, fujky - oni totiž piráti jsou poněkud vstřícní k těm, ke kterým bychom dle názoru mnohých vstřícní být neměli).
Pravda je ovšem ta, že Magistrát nemůže příliš mluvit do rozhodnutí zastupitelů jednotlivých městských částí (kdyby tomu tak bylo, možná bychom již stavěli severní část okruhu kolem Prahy, která je blokována pro změnu například zastupiteli městské části Praha - Suchdol).
Takže - ač také nemusím souhlasit se vším, co hlásají piráti, tak v tomto případě pomyslné "máslo na hlavě" nemají...
Pokud chceme něco kritizovat, měli bychom si nejprve ověřit fakta. To že v jiných případech piráti "souzní" s TOPkou, neznamená automaticky, že se shodnou ve všem (kdyby ano, proč by tu byly 2 na sobě nezávislé politické subjekty?).
A malý dodatek na závěr - nejsem voličem pirátské strany. Jen nemám rád, když je komukoli přiřčeno něco, zač nemůže...

373859

19.07.2019 09:22

Apollo – jedno velké výročí

Odpověď na jednoduchou otázku...

svt 193.?.?.?

Ta odpověď je skutečně jednoduchá - ideologie a propagace společenského systému, který "to dokáže", zatímco ten druhý (tehdy socialistický) to nedokáže (dokázal ale poslat dříve člověka do vesmíru).

A tato snaha "se předvést", shrnutá mimochodem již ve vyhlášení J.F.K. ("Rozhodli jsme se letět na Měsíc… Chceme letět na Měsíc a dokázat ještě víc. Ne proto, že je to snadné, ale právě proto, že je to obtížné.", zdroj https://cs.wikiquote.org/wiki/John_Fitzgerald_Kenn...), byla tím hlavním motivem, proč tam doletět.

Samozřejmě se ukázalo, že ekonomicky to bylo i pro tehdy nejvyspělejší ekonomiku světa neúnosné, takže lety na Měsíc byly ukončeny. Podle dostupných údajů se na celém projektu letů na Měsíc podílelo na 400.000 lidí! To je opravdu ohromná masa lidí. A i když některé poznatky a objevy či vynálezy získané během tohoto projektu byly později aplikovány i v běžném životě a měly tak pozitivní ekonomický přínos, náklady byly opravdu ohromné.

To vše samozřejmě nevysvětluje, proč se ztratily originály záznamů z přistání na měsíci (skutečně se ztratily všechny nebo jen ty z prvního přistání na Měsíci?). To pochopitelně zavdává příčinu k tomu, aby si někteří mysleli, že Američané na Měsíci nebyli. Nicméně mám dojem, že během let již bylo několikrát dokonce i pozorováním (#1) míst. kde došlo k přistáním na Měsíci, doloženo, že tam skutečně byli.

(#1) pozorování pomocí družice LRO, zdroj: http://vtm.e15.cz/clanek/zajimalo-by-me-zda-je-moz...)

372601

08.07.2019 10:22

Kam s ním?

Senát jako pojistka?

svt 193.?.?.?

Na v titulku mého příspěvku uvedenou otázku je evidentní odpověď:
Ano - Senát může fungovat jako pojistka.

Jak to myslím?

Představte si, že následkem jinak demokratických voleb do Poslanecké sněmovny ČR dojde k překlopení moci na jednu či druhou stranu politického nebo chcete-li mocenského spektra (a není důležité, zda se k moci zákonodárné a v důsledku toho i k moci výkonné /k vládě/ dostane levice či pravice či pro mě za mě zelení či jiná "pakáž" ) . Pokud nebude existovat Senát, bude možnost změny společenského řádu nepochybně snazší (myšleno v rámci demokratických postupů, o revolučních řešeních není řeč) než v případě existence Senátu.
Jistě - někdo namítne, že podobnou pojistku může představovat prezident. Jenže ten může být zvolen voliči ve stejném "svatém nadšení" jako poslanci Poslanecké sněmovny a pak je nám taková pojistka k čemu? Odpovězte si sami...

Na rozdíl od toho je Senát volen po třetinách (každé dva roky se obmění 1/3 z 81 senátorů), takže úplná obměna osazenstva Senátu trvá něco málo přes 4 roky (může dojít k tomu, že jedny volby do Senátu budou ve stejný rok jako volby do Poslanecké sněmovny = výměna 27 senátorů, za dva roky je na řadě druhá třetina a ta další dva roky poslední třetina původního osazenstva Senátu). A během této doby se může mocenská garnitura buď osvědčit (a voliči v dalších volbách do Poslanecké sněmovny a při volbách té zbývající třetiny Senátu potvrdí svůj zájem postupovat tak, jak realizuje aktuální vládní většina), a nebo se naopak ukáže, že vládnutí aktuální vládní většiny se voličům znelíbí (a poslední 1/3 nově zvolených senátorů nepůjde na ruku poslancům).
Takže Senát je skutečně pojistkou - pojistkou proti tomu, aby jakákoli (možná i nevratná) změna politického uspořádání byla náhlá - naopak by byla rozložena v čase, aby nemohlo tak snadno docházet k náhlým (téměř "revolučním" ) změnám politického uspořádání naší země.
A to je jedině dobře!
I kdyby jen toto bylo přínosem Senátu, bohatě by to vyvažovalo výtky vyřčené autorem článku "Kam s ním?".

372397

02.01.2019 16:54

Požehnaní jsou váleční štváči

A co většina "nerusů"?

svt 89.?.?.?

Věřím tomu, že většina Rusů lituje rozpadu SSSR. Ptal se ale někdo na názor neruských občanů bývalého Sovětského svazu?

368834

16.01.2017 07:58

Napaden fanatickým nekuřákem

Kuřáci, kuřte si, prosím, kde chcete...

svt 193.?.?.?

...jen to ale, prosím, nevyfukujte.

Nemám nic proti tomu, aby kuřáci kouřili, nicméně fakt, že kolem nás existují zdroje i jiných rizik pro naše zdraví, nemůže být důvodem pro to, aby člověk neměl právo ohradit se proti tomu, pokud mu kuřák kouří pod nos.

Licoměrné ovšem je, že se zákonodárci při schvalování tzv. protikuřáckého zákona oháněli snahou ochránit zdraví kuřáků, a přitom je to stát, který inkasuje daně z tabákových výrobků.

Smysluplné však je, pokud je motivem pro zákaz kouření na některých veřejných místech snaha ochránit zdraví těch, kteří nekouří.

Samozřejmě jde vždy o to, jaká má být míra regulace kouření. Možná by dokonce šlo umožnit kuřákům kouřit např. na otevřených zastávkách s tím, že by ovšem museli na požádání okamžitě přestat kouřit, pokud by byli někým dalším požádáni, aby nekouřili. Jde svým způsobem o jakési "právo veta" ve věci (ne)kouření, kterým by byl automaticky vybaven kdokoli, komu na místech, jako jsou zastávky veřejné dopravy, vadí tabákový kouř.

A nebo ať tabákové firmy vymyslí takové cigarety (či jiné tabákové produkty), z nichž veškerý kouř spolyká kuřák. Pokud bude kuřák škodit jen a jen svému zdraví, nemám s kouřením pražádný problém.

Obecně souhlasím s tím, že snaha omezit místa, kde se smí kouřit, zavání zdánlivě "prvními krůčky totality", nicméně neochota típnout cigaretu při čekání na spoj MHD na zastávce je minimálně neohleduplnost ze strany kuřáka a prosazování jeho práva (kouřit) na úkor práva nekuřáka na vzduch bez zplodin tabákových produktů.

Pravda je následující:
Tím, že nekouřím, neomezuji práva nikoho dalšího. Pokud kouřím a vyfukuji to kolem sebe, mohu tím práva druhého významně omezit.

Co je správnější?

PS: Nezastávám se jakéhokoli jedince, který chce svůj pohled na svět prosazovat násilím.

355073

29.11.2016 07:22

Jak by vypadala zahraniční politika „Amerika především“?

RE: Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

svt 193.?.?.?

Ohrazuji se proti označení SVT = státem vyplácený trol.
Rozhodně nejsem žádným "trolem" na diskuzních fórech, pokud ovšem tak nechcete označovat někoho, kdo na dané diskuzní fórum napíše tak 5 krát do roka, nikoho snad neuráží a dovolí si pouze napsat něco, s čím někteří další čtenáři (diskutující) zrovna nesouhlasí.
Nechci ukrývat svou mysl před názory obou stran spektra, což je možná důsledek toho, že se neuzavírám v bublině tvořené "přáteli" na Facebooku. Tam totiž hrozí to, že člověk vnímá pouze názory "spřízněných duší" (přátel) a má pak (neoprávněný) pocit, že všichni přeci sdílí jeho (jedině správné) názory. A to vede k tomu, že pak není schopen se seznámit s názory opačnými (a už vůbec je pochopit).

S pozdravem
Jan Svatek

PS 1: Své jméno uvádím jednak proto, že se za něj nestydím, a aby bylo jasné, že se nechci skrývat za nějaké zkratky, které vyplynuly kdysi z toho, že jsem ji (tu zkratku) měl kdysi jako (soukromou firmou přidělené) jméno před zavináčem ve firemním mailu (tedy nikoli z mé vůle) a tuto zkratku jsem pak následně začal používat i jinde.

PS 2. Nenapsal jsem, že situace pobaltských států je totožná, ale podobná situaci meziválečného Československa. A že to byl ze strany tehdejších spojenců UK a Francie podraz, je jasné, stejně jako je jasné, že neochota se postavit na obranu spojenců v této době (vyjádřena výroky některých důležitých osobností či publikovaná v článku) by byla velice podobným podrazem.

353706

28.11.2016 08:12

Jak by vypadala zahraniční politika „Amerika především“?

Souhlasíte či nesouhlasíte s Mnichovskou dohodou v r. 1938?

svt 193.?.?.?

Zdánlivě nesmyslná otázka, zdálo by se.
Ale po přečtení článku, se kterým lze jistě v některých ohledech souhlasit, je nastolení takové otázky nabíledni.
Totiž - situace Estonska po ztrátě garancí ze strany NATO by byla velice podobná situaci Československa před rokem 1938. Porovnejme si ji:
1) V obou zemích (Československo/Estonsko) existovala/existuje významná národnostní menšina, jejíž zájmy chtěl/chce bránit mocný soused (Německo/Rusko).
2) Oba mocní sousedé měli/mají své vnitřní ekonomické problémy, které lze řešit přeorientováním zájmu do blízkého zahraničí. (Nenamlouvejme si, že Rusko může dlouhodobě žít jen ze zásob surovin, stejně jako Německo bylo ochotno řešit svou tehdejší ekonomickou situaci zbrojením a následnou expanzí.)
3) Oba mocní sousedé nemohli/nemohou skousnout fakt, že "prohráli" 1. světovou válku/studenou válku.
4) Oba mocní sousedé se chtěli/chtějí považovat za světovou mocnost. (Prohlašovalo to jak Německo tehdy, tak i Rusko nyní.)
5) V obou zemích vládl/vládne autoritativní režim, jakkoli formálně vzešlý z demokratických voleb.
Těch podobností by se našlo jistě i více. Situace Estonska (a asi i ostatních pobaltských států) je tedy velice podobná situaci tehdejšího Československa. Pokud se nebudou moci pobaltské státy spolehnout na společnou obranu, pokud někdo jako autor tohoto článku uvažuje o tom, že bránit případně tyto státy (rád budu věřit tomu, že to nebude potřeba) proti možnému útoku z Ruska není v zájmu ostatních států, zařazuje se po bok Daladiera a Chamberlaina, kteří rovněž souhlasili s tím, že tehdejší Německo má právo na okleštění Československa.
Neochota bránit pobaltské státy znamená souhlas s platností (později zrušené) Mnichovské dohody.
Jistě - Rusko má jaderné zbraně... Aha - takže sbohem svobodo, vždy to bude jen "o nás bez nás".

353685

05.04.2016 14:11

Stížnost řediteli ČT na zradu vlastního národa

Připomínka

svt 193.?.?.?

Jen připomínám, že není vše jen "černé" nebo "bílé". Česká televize byla jediné západní médium (TV), která měla možnost uskutečnit a odvysílat (nesestřihaný v přímém přenosu současně se syrskou TV) rozhovor s panem Assadem... Takže není vše jen "odsouzeníhodné"...

347457

03.08.2015 12:39

Zvědavec má novou tvář

Jak na cookies v prohlížeči Chrome?

svt 193.?.?.?

Design se mi líbí/nelíbí - zatím nevím, protože se zatím neorientuji v obsahu (zvyk je železná košile). Předpokládám, že časem se to srovná, takže budu opět téměř automaticky vědět, co kde najdu.
Chtěl jsem ale podle návodu "ukotvit" to záhlaví (výborná myšlenka) - jenže ouha, něco v mém Google Chrome prohlížeči webového obsahu je zřejmě špatně: nedaří ze mi to.
Problém bude asi v těch cookies. Kde v Chrome najdu potřebné nastavení, kde bych mohl "povolit" ty cookies? A samozřejmě pokud možno jen cookies od Zvědavce?
Děkuji za odpověď.
Jan Svatek

337494

21.11.2014 09:54

Projev, který nikdo neslyšel

RE: Malá poznámka

svt 193.?.?.?

Ale já nerozporuji to, že někdo těm studentům "radil" ty stupňující požadavky. Pamatuji se, že jsme tehdy (studenti FJFI ČVUT) odhlasovali nějaké body, které jsme považovali za správné a průchozí, zatímco některé jsme tehdy již považovali za neprůchodné a příliš dráždící tehdejší mocipány.
Když jsme pak chtěli, aby náš (demokraticky zvolený) názor tlumočili naši zástupci výše, dozvěděli jsme se, že nepředpokládali, že bychom neodsouhlasili vše, a že stejně tam výše oznámí (dokonce to působilo tak že to už tak sdělili), že jsme odsouhlasili vše, jak ostatní fakulty (asi zejména humanitního zaměření).
Druhý den byla posluchárna, ve které jsme se všichni v rámci studentské stávky scházeli, plná z půlku oproti předchozímu dni...
Takže to byla "revoluce" v tom smyslu, že byla řízena "vůdci". Demokracie ve smyslu skutečného hlasování, na které jsme přitom na fakultě kupodivu již byli dávno zvyklí a vždy jsme hledali vhodná a smysluplná řešení - asi proto, že jsme byli budoucí technici, to v daném okamžiku rozhodně nebyla.
Demokracie totiž předpokládá změny evoluční, postupné - na základě určité shody, řekněme většiny zúčastněných, zatímco revoluce umožňuje změny rychlé, náhlé, které nemusí v daný okamžik podpořit nějaká většina. Stačí, že se prosadí názor silnějšího či většího "křiklouna". To tak prostě je a v tomto světle šlo skutečně o "revoluci" a nikoli o "evoluci".

321642

20.11.2014 07:44

Projev, který nikdo neslyšel

Malá poznámka

svt 193.?.?.?

Dnešní "režim" sice platí 25 let, ale předchozí trval let 41 (1948 - 1989). Měl snad i on tak kvalitní - cituji "vysoce sofistikované a rafinované metody", které předchozí režimy (1939-1945) či (1918-1938) neměly? (Jistě - "CCCP" v zádech.)
Jde mi o to, že člověk i celá společnost jsou vždy ovlivňovány aktuální situací, aktuálními (ve fyzice bychom řekli počátečními a mezními) podmínkami.
Ve skutečnosti není vše "černé" či jen "bílé", ani současná společnost, ani minulý režim. Faktem je, že před 25 lety si asi lidé nedovedli představit, jak to bude fungovat dnes (a kdyby to věděli, tak mnozí by zřejmě klíči nezvonili), ale nelze vše "svádět" jen na USA (dnes) či na "CCCP" (kdysi).
A před těmi 25 lety byl pro změnu "režimu" rozhodující okamžik (odvysílaný tehdejší ČST), kdy dělníci v ČKD soudruhu Štěpánovi na jeho výrok (přibližně znějící) "15tileté děti nám nebudou říkat, jak vést stát" sborově odpověděli "My nejsme děti!".
A protože změny jsou buď pomalé (evoluční) nebo rychlé (revoluční), tak z tohoto pohledu šlo skutečně o "revoluci" (To, že se jí začalo říkat "sametová", souviselo s tím, že lidé se k sobě navzájem v ony dny skutečně chovali tak trochu lépe a empaticky.) Pamatuji se, jak se postupně (a velice rychle) zvyšovaly požadavky studentů (tehdy jsem studoval na ČVUT) - to, co si člověk před 2-3 dny nedovedl ani představit, najednou měl víceméně téměř na zlatém podnose...
To, že někteří využili příležitostí lépe než druzí (třeba i s využitím informací z doby, kdy sami přisluhovali režimu minulému), je daní za současnou svobodu. Samozřejmě ne každý na to má "žaludek", ne všichni měli stejné "startovní podmínky". Tak tomu je však vždy za každého "režimu".
Listopad 89 nebyl podvod. Současnou "špatnou náladu" (jak by řekl pan Václav Havel) ale mají na svědomí různí "podvodníci", vyskytující se v menší či větší míře ve všech společenských vrstvách.

321523

05.10.2012 08:15

Bioterorismus a nový světový řád (I)

Malá poznámka

svt 193.?.?.?

Myslím, že by se dalo s úspěchem polemizovat s výrokem z článku - cituji: "Ve skutečnosti použily USA biologické zbraně poprvé v r. 1763, když se britští důstojníci obléhaní ve Fort Pitt pokusili nakazit indiány neštovicemi tak, že dali zástupcům kmene Delaware dvě deky a kapesník neštovicemi nakaženého vězně..."
Dovolím si poznamenat, že v té době USA ještě neexistovaly. Přece jen asi není možné všechno jen svádět na USA, nakonec by to mohlo znamenat (s nadsázkou), že Brutus byl tajný agent CIA...

276535

15.05.2006 08:21

O projektu IZIP

Ať je IZIP, jaký chce...

svt 194.?.?.?

...systém, který by umožnil a zaručil správné informování nejen o užívaných lécích (zejména starší lidé si to nepamatují), ale i o výsledcích některých rozborů např. krve, je třeba. Občas se stane, že jeden doktor nechá udělat rozbor krve, u jiného doktora však tento rozbor dejme tomu po 14 dnech nestačí, musí být další... Což o to, dospělý člověk má svých cca 6 litrů, ale co malé 1-2leté dítě? Mluvím ze zkušenosti své rodiny. Námitka, že i v papírové formě lze zajistit vzájemnou informovanost doktorů, není oprávněná, dokud zdravotní karta nebude ze zákona majetkem pacienta a nikoli doktora, který ji vystavil. Při přechodu děcka k jinému doktorovi nám bylo odmítnuto předat jeho zdravotní kartu, byl předán jen pouze kratičký výpis. Kdyby aspoň byl doktor, od něhož pacient odchází povinen udělat kompletní fotokopii všech záznamů, aby bylo jasné, kdy jaké vyšetření pacient u doktora absolvoval.

Proto volám: Nechť je zdravotní dokumentace majetkem pacienta nebo ať je kompletně dostupná pouze pod heslem, které zná pacient a svému doktorovi toto heslo sdělí. Pokud pak odejde k jinému doktorovi, měl by mít právo toto heslo změnit a nové heslo říci jen těm doktorům, kterým důvěřuje. Bez vědomí pacienta by neměl nikdo s jeho daty pracovat.

105888

Káva pro Zvědavce

75

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc leden přispělo 121 čtenářů částkou 26 160 korun, což je 75 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Lupo Anetta POLITIKA27.01.21 19:29 Česká republika 0

Rusko a USA podepsaly smlouvu START velmi rychle27.01.21 10:07 Neurčeno 1

Čiperka Prymula ukradl tváře herců na soukromou kampaň26.01.21 23:07 Česká republika 1

Vakcína od Astra Zenecy má prý jen 8% účinnost26.01.21 11:16 Německo 11

Poslanci používají legální restauraci, i když to plebsu zakázali25.01.21 17:14 Česká republika 5

Papaláši se chytili do vlastní sítě25.01.21 12:23 Česká republika 7

Začínám rozumět roli Navalného: užitečný idiot by mohl posloužit k zastavení Nord Stream 223.01.21 12:12 Evropská unie 4

Pane Volný, to bylo hloupé21.01.21 17:14 Česká republika 21

Slovenský lekár objednal pre svojich covidových pacientov Ivermectin. Colníci mu zásielku zabavili20.01.21 19:05 Slovensko 4

Na Seznamu se rozmáhá cenzura jako rakovina20.01.21 08:06 Česká republika 8

Sbohem, Kalousku. A zavři za sebou z druhé strany19.01.21 19:17 Česká republika 8

Chcete, aby skončil Lockdown? 26. ledna máte reálnou možnost to změnit19.01.21 10:14 Česká republika 3

Helena Duke poté, co udala vlastní rodinu, žebrá o peníze18.01.21 14:28 USA 3

Satanisté a jejich poskoci mají Vánoce17.01.21 23:15 Česká republika 3

V Norsku po aplikace vakcíny zemřelo 23 lidí a Blatný by chtěl očkovat15.01.21 20:37 Norsko 4

Humorem proti totalitě15.01.21 18:55 Česká republika 1

Fanatismus a nesmiřitelnost – aneb stane se Helena Duke legendou?15.01.21 16:52 USA 1

V protestu před Kapitolem 6. ledna sehráli roli „agenti provokatéři“ – Interview s Michaelem Yonem14.01.21 11:38 USA 2

Luboš Xaver do Českého rozhlasu patří!13.01.21 22:50 Česká republika 1

Zemanovi už doopravdy hrabe, mrzí ho ukončení okupace Afghánistánu13.01.21 18:25 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,54 Kč
Euro
26,06 Kč
Libra
29,48 Kč
Kanadský dolar
16,85 Kč
Australský dolar
16,54 Kč
Švýcarský frank
24,23 Kč
100 japonských jenů
20,69 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,73 Kč
100 maď. forintů
7,24 Kč
Ukrajinská hřivna
0,76 Kč
100 rublů
28,46 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 746,40 Kč
1 unce stříbra
543,75 Kč
Bitcoin
660 551,53 Kč

Poslední aktualizace: 27.1.2021 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 60 180 529