Všechny příspěvky podepsané Astrofenes
Nalezen 1 příspěvek, 1 IP adresa
Setříděno od nejnovějšího, přetřídit od nejstaršího
25.09.2012 23:42
Hugo Chavez může prohrát prezidentské volby
Chávez, aneb jak to skutečně je... 1. část
Astrofenes 89.?.?.?
Pro začátek pár statistik a historie:
1952 - 1958 => vláda pravicového diktátora generála Jimeneze. Popravuje 10 tisíc odpůrců a dostává od USA vyznamenání boje za svobodu a demokracii.
1958 - počátek Puntofija, armáda sesazuje vlastního diktátora a dvě nejsilnější politické strany "sociálně-demokratická" AD a pravicově-křesťanská COPEI vytvářejí společný politický pakt na přetvoření země. Následujících 40 let se více méně dobrovolně střídají u moci, jejich styl vlády je téměř totožný a v 60. letech znárodňují ropný průmysl, aby si sami namastili kapsy. Nulové dotaci sociálním programům a celé venezuelské společnosti z ropného programu.
1988 - vítězství "sociálně demokratického" populisty Carlose Andrese Peréze, který nejprve kritizuje USA a MMF a pak jde plně na ruku těmto silám. Peréz zahajuje masivní neoliberální reformu, privatizace, snižuje platy a důchody, zdvojnásobuje ceny benzínu a jízdného (VE VENEZUELE!!!!!!). V březnu 1989 dochází k povstání proti reformám. Podle vlády je zabito asi 217 demonstrantů, podle lidskoprávních organizací při OAS a OSN bylo zabito (včetně odvlékání a popravování) 2 500 - 3 000 demonstrantů. Vláda nasazuje armádu vč. jednotek pod velením Huga Cháveze proti demonstrantům.
V této době je situace ve Venezuele následovná - míra chudoby je 65%, extrémní chudoby 10%, počet lidí trpících podvýživou cca. 8-10%, počet dětí trpících podvýživou 8%, počet vysokoškoláků je 300 000 z toho 200 000 pochází z nejbohatších vrstev a negramotnost mezi lidmi 65+ dosahuje 90%, nemocniční síť téměř nefunguje a slumy se neustále rozrůstají. Ropný průmysl je ovládán elitou zkorumpovaných manažerů napojených na obě velké strany.
Na přelomu 80. a 90. let zakládá Chávez "Revoluční bolívarovské hnutí-200" formované z armádních důstojníků nesouhlasících s vražděním a terorem proti civilistům, kterého se Perézova vláda dopustila. V roce 1992 dochází k neúspěšnému chávezovskému puči, který je potlačen. Chávez nedokáže zmobilizovat obyvatelstvo ke generální stávce (zřejmě se bojí, že by se z Cháveze stal nový Jimenez). Peréz vítězí a odsuzuje Cháveze a ostatní vojenské velitele k dlouholetým trestům za velezradu. V roce 1993 nejvyšší soud Venezuely vydává zatykač na Peréze pro zpronevěření 20 miliónů dolarů. Nový křesťansko-demokratický president Caldera propouští Cháveze a spol. z vězení. Chávez vytváří politickou stranu Hnutí za 5. republiku a vítězí s ní v presidentských volbách, volbách do ústavodárného shromáždění a dalších presidentských volbách. Chávez se potýká s podnikateli i propodnikatelsky orientovanými odborovými předáky. Uspořádává několik všelidových referend. 1. o rozpuštění ústavy, 2. o přijetí nové ústavy a 3. o odvolání odborových předáků. V dubnu 2002, po sabotážích odborářů a podnikatelů ruku v ruce s manažery s...
Automaticky kráceno