Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané Vojta49

Nalezeno 1585 příspěveků, 9 různých IP adres

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

14.03.2010 11:43

Od feudalismu přes bolševismus k demokracii a zpátky

RE: úrok vs. poplatek

Vojta49 81.?.?.?

> vy a kolegové, kteří na mou úvahu reagují (kromě jednoho ) stále hledíte na peníze jako na PRODUKTY to je ale podle mne v přímém rozporu s tím, čím peníze jsou,

Peníze jsou zbožím. Jeho zvláštním druhem, ale zbožím. A podléhají stejným ekonomickým zákonům, jako všechna ostatní zboží. Fakt, že Vy si to nepřejete, pane Jiřine, na tom nemůže vůbec nic změnit. I když své přání zopakujete desetkrát.

Pokud jste objevil, že tomu tak není, zkuste svůj objev někde prodat. Lidé vždy rádi zaplatí za vše, co je pro ně užitečné. Nepodaří-li se Vám Váš objev zpeněžit, je to zřetelným znakem toho, že je úplně k ničemu. [velký smích]

214893

14.03.2010 16:32

Od feudalismu přes bolševismus k demokracii a zpátky

RE: úrok vs. poplatek

Vojta49 81.?.?.?

Já zde plácám jen to, pane Antiseptiku, co se učí na všech ekonomických školách po celém světě. Že jste o tom dosud neslyšel? Myslíte, že je to má chyba?

Zbožím je totiž vše, co má užitnou hodnotu a hodnotu. A co není dostupné všude kolem nás zdarma v neomezeném množství. Jakou asi mají peníze užitnou hodnotu?

Jako prostředek směny umožňují od sebe oddělit nákup a prodej ostatních druhů zboží. Slouží jako jednotné měřítko cen. A jako uchovatel hodnoty umí vytvořit zásobu kupní síly v čase. Tři významné užitečné vlastnosti na jeden druh zboží. To je snad dost, ne?

A jakou mají peníce hodnotu neboli cenu? To ví přece každé dítě. Je to na nich obvykle výrazně vytištěno či vyraženo.

A teď odpovědi na Vaše zvídavé otázky
> Kde si toto zboží kupujete? A čím za něj platíte? A k čemu ho používáte?

Stejně, jako všechny ostatní druhy zboží. Na trhu. Pro Vás je to novinka? Vy snad chodíte sbírat peníze do lesa či lovit do řeky?

Čím se asi za peníze platí. Většinou zbožím, které máme, ne? A tak někdo platí vlastní manuální prací, jiný sportovním talentem, další schopnostmi řídit jiné lidi. Touto prostou směnou získává zboží jménem "peníze" drtivá většina lidí. Také si lze peníze půjčit. Za cenu zvanou úrok. Překvapen?

A k čemu toto zboží používáme? Odpověď si vypracujte za domácí úkol. Napovím, že každé zboží obvykle používáme k tomu, v čem spočívá jeho užitná hodnota. Například. Je-li užitnou hodnotou cepu jeho chopnost mlátit obilí, asi s ním nebudeme kosit trávu. [velký smích]

214919

14.03.2010 22:57

Od feudalismu přes bolševismus k demokracii a zpátky

RE: Současný kapitalismus je rakovina společnosti a čím dříve bude poražen,tím lépe!!!!

Vojta49 81.?.?.?

Blahopřeji, pane Bartošku. Vaše analýza důvodů úpadku reálného socializmu je excelentní.

Bohužel něco podobného vidíme i v dnešní (socializmem velmi poznamenané) politice. Schopní lidé se věnují budování svých firem. A lemplové se derou do výnosných politických postů. Spousta gramotných lidí jim to usnadňuje svou neúčastí ve volbách (mezi ně patří i ti, kteří budou do uren házet papírky s různými nesmyslnými texty, které stejně nikdo nečte ani nesčítá). A ti negramotní nakonec vždy podlehnou slibům lemplů, a zvolí je.

Těmto současným lemplům nezáleží na ničem jiném, než na vlastním zbohatnutí. Takže si ze státu udělají na čtyři roky dojnou krávu a po nich potopa. A vůbec nejde o selhání systému. Ani o žádné loutky. Jde o chladné, vypočítavé a bezskrupulózní lotry, kteří se o ta výnosná politická koryta rvou jako vzteklí psi. Pro objektivitu musím dodat, že se i mezi politiky občas vyskytnou slušní lidé. Jsou však v zoufalé menšině.

A příčinou tohoto stavu jsme my všichni. My, kteří to svou nevzdělaností a svou nepoučitelností stále znovu a znovu umožňujeme. Také jste pro to, nejít volit? [mrknutí jedním okem]

214967

16.03.2010 12:54

Dopis prezidentovi

RE: kámen úrazu

Vojta49 81.?.?.?

Nesouhlasím s panem Řehořem. Z Vašich příspěvků je zřejmá snaha o poznání hlubších souvislostí, pane Choronzone. Jste světlou výjimkou v davu nevzdělaných "nechcistů", k nimž patří i autor diskutovaného dopisu. On to jistě nemyslí špatně. Ale pojmenovat CO NECHCI, nestačí. Je potřeba konečně přijít na to, CO CHTÍT.

Vytrvejte ve studiu. A krom ekonomie nahlédněte také hlouběji do tajemství lidských vztahů (třeba do sociologie, či evoluční biologie). Budete mile překvapen, co všechno už o nás lidech věda ví. A jak úzce to souvisí s tím, co znal už Hayek či Bastiat.

V odkazu najdete ukázku z knihy, která by Vás mohla zaujmout http://scienceworld.cz/biologie/proc-se-lide-zabijeji-4-skupiny-altruismus-kooperace-2112

215094

16.03.2010 16:33

Dopis prezidentovi

RE: kámen úrazu

Vojta49 81.?.?.?

Začněme od soběstačnosti, pane Antiquusi. Můžete vysvětlit, jak by mohla být ČR soběstačná v produkci ropy, tropického ovoce, mořských ryb, mědi, ledku, zlata či železné rudy? ... Není to trošku nesmysl?

Umíte vysvětlit, proč by se ČR měla vzdát produkční specializace a vyrábět neekonomicky ta zboží, která lze za daleko nižších nákladů vyrobit jinde? Z jakého důvodu by vůbec měla být nějaká země soběstačná? ... Že by další nesmysl?

Zánik zemědělství. Opravdu? A proč tedy nikde nevidím ty lány ladem ležící půdy? Když v ČR zaniklo zemědělství, kdo všechna ta pole obhospodařuje? A proč? ... Zase nesmysl?

A zánik některých oborů, v nichž jsme byli světovou špičkou? Ukáži na jednom příkladu. Vyráběli a vyváželi jsme statisíce špičkových motocyklů značek JAWA a ČZ. Z pohledu přidané hodnoty měla tato výroba a export mnohonásobně vyšší efekt, než třeba cukrovarnictví. České motorky získávaly světová prvenství v silničních závodech, v šestidenní i na ploché dráze. Až přišlo ono památné zasedání ÚV KSČ, cca v polovině sedmdesátých let. Na něm se "odborníci" typu Bilak, Indra, Kolder, Husák, ... usnesli, že "motocykl ztratil svou funkci, jako dopravní prostředek a jeho výroba bude postupně utlumena". Jmenovaným diletantům uniklo, že motocykl se z "dopravního prostředku" postupně stal "prostředkem trávení volného času". A výrobním závodům byly zcela odňaty prostředky na další vývoj. Bez vývoje začal výrobek zastarávat a naše trhy získali bez boje Japonci a další.

Řeči o tom, že nás čtyřicet let budování socializmu nezadlužilo, jsou jen hloupou propagandou. Ten dluh se skrytě vytvářel ve výrobních technologiích a v zastarávání veškeré infrastruktury. Z většiny strojového parku se stalo muzeum. A na muzeálním vybavení špičkové produkty za konkurenceschopné ceny nevyrobíte. To je ta prostá, ač smutná skutečnost.

Až se pane Antiquusi začnete trochu víc zajímat o skutečnou ekonomii a ne jen o hloupou levicovou propagandu, zjistíte, že existují i neoliberální státy bez dluhů. Třeba Švýcarsko.

215101

17.03.2010 00:23

Dopis prezidentovi

RE: kámen úrazu

Vojta49 81.?.?.?

Máte pravdu, pane Antiquusi. Vy jste o propagandě ve svém příspěvku nepsal. ALE. Většina Vašich argumentů propagandu užívá. Tu, která je zde do zhloupnutí a bezmyšlenkovitě opakovaná. Třeba ta slavná socialistická soběstačnost. Myslíte, že Švédsko, Japonsko, Norsko či Lucembursko jsou soběstačné? Ne? A usilují o soběstačnost? Také ne? Tak proč to máme dělat my? A kdo to má zařídit? Vláda? Jak? Vysvětlete to prosím.

Další propagandistický blábol. 3 biliony škod. Ekonomové pravicového i levicového zaměření spočetli reálné škody, vzniklé při privatizaci. Nakonec se kupodivu celkem shodli. Na sumě 40-60 miliard korun. Vy tvrdíte 3 biliony. Jste zřejmě excelentním ekonomem. Tak nám zde prosím uveďte ty konkrétní případy, které tvoří podstatnou část onoho zničeného, rozkradeného, ... To přece pro Vás nemůže být problém. A nezapomeňte uvést u každého z nich výši škody.

> Kdo způsobil takový nárust vymyšleného a umněle nastoleného "dluhu"?

Slova "vymyšlený" či "umělý dluh" jsem zde také už četl mockrát. Opět mozek zatemňující propaganda. Dluh se skládá z jednotlivých dlužných korun. Z čeho jiného, že? Zkuste nám vysvětlit, čím se liší "uměle vymyšlená a nastolená" projedená koruna od reálně projedené koruny. Moc se těším, co vymyslíte. [velký smích]

Za diskuzi by stálo i to "kdo způsobil". Já jsem uvedl konkrétní jména lidí, kteří svým neumětelstvím připravili naši zemi o motocyklový průmysl. Vy tedy uveďte jméno toho či těch, kdo způsobili náš dluh. I na to jsem velmi zvědavý.

Ještě krátce k Vašemu "dysfunkčnímu vědomí". Také jsem zde četl o vědomí pokřiveném, chamtivém, nenažraném, ... Věda snesla nepřeberně dokladů o tom, že současné žijící organizmy disponují těmi nejúčelnějšími možnými vlastnostmi. Tedy i my, lidé! Všechny ostatní, jejichž vlastnosti byly jen o trochu méně účelné (méně funkční), vyhynuly. A poměr počtů druhů živí/vyhynulí činí 2:98. Je-li naše vědomí "dysfunkční", měli jsme už dávno vyhynout a na našem místě měli být třeba potomci Neandertálců. Proč tomu tak není? Jak mohou mezi námi přežívat jedinci s dysfunčním vědomím? Umíte to vysvětlit?

215141

17.03.2010 21:15

Peníze a dluh

RE: půjčit si nebo ne??????????

Vojta49 81.?.?.?

Zkušenost dokládá, že na vysoké inflaci vždy v historii vydělali hypotéční dlužníci s dlouhou dobou fixace. Podstupujete dvě rizika. První uvedl pan Dub. Druhé tkví v možnosti, že se očekávaná hyperinflace nedostaví. Pohlédněte jen, kolik "expertů" už od počátku krize prognózovalo totální zhroucení dolaru. Údajně nejpozději ihned po nástupu prezidenta Obamy k moci. [velký smích]

215230

17.03.2010 23:18

Od feudalismu přes bolševismus k demokracii a zpátky

RE: Je na nápravu pozdě? Nikdy není pozdě.

Vojta49 81.?.?.?

Rozčarování politikou, stranami, zadlužováním a vším okolo toho, dosahuje po 20 letech vrcholu. A to je špatně nebo dobře? Já myslím, že dobře. Toto je totiž demokracie, a to je stále ten nejlepší systém, který lidé na této planetě byli schopni vymyslet a realizovat. Všechna předchozí mocenská uspořádání byla výrazně horší.

Proč? No protože zacházela s mocí podstatně svévolněji a arogantněji. Protože byla pod podstatně menší veřejnou kontrolou. Dřívější mocipáni vůbec nepřipustili, aby se o jejich lumpárnách mluvilo. Lidé mohli jen tiše zatnout zuby. Kdežto dnes se politik s máslem na hlavě alespoň potí a mlží, protože výhled na kriminál nebo na konec kariéry je daleko reálnější, než u bývalého tajemníka ÚV. A to je pokrok.

A tak jen houšť a větší kapky. A více statečných novinářů, blogerů, lidí ochotných jít s vlastní kůží na trh. Podaří-li se všem lotrům ukázat, že jejich voličům není lhostejné, jak se svěřenou mocí nakládají, bude líp. Mým snem je stav, za něhož by se někdejší vládní strany vůbec nedostaly do parlamentu. Moc rád bych viděl tváře pánů Topolánka a Paroubka po takovém volebním fiasku. Vím, je to nereálné. Ale bylo by to skvělé poděkování za jejich "služby" národu. Vám by se to nelíbilo?

A kdo že v tom parlamentu tedy má být? Andělé? Obávám se, že ty v naší zemi nemáme. Ale ať už tam bude kdokoliv, měl by vědět, že doby všemocných gubernátorů jsou minulostí. Takže k těm volbám rozhodně půjdu, paní Jarmilo. A se mnou spousty dalších. [smích]

215233

22.03.2010 10:49

Peníze na dluh a peníze bez dluhu

RE: Reakce

Vojta49 81.?.?.?

Lidé znají spoustu věcí, pane Hc. Českou historii se učí ve škole už od mala. Základy ekonomie však neučí ani mnohé vysoké školy. Bohužel.

Pan Malčik zde velmi fundovaně a srozumitelně vysvětluje některé základní ekonomické souvislosti. Doporučuji Vám i mnoha dalším si jeho texty pečlivě pročíst. Proč? No protože bez znalosti chronologie českých panovníků se dá docela obstojně žít. Ale bez znalosti základů ekonomie jsou lidé zcela mimo. Protože nechápou pohnutky chování ostatních lidí.

Že to nevadí? Pohlédněte do většiny internetových diskuzí, tuto nevyjímaje. Lidé nerozumí tomu, proč je svět takový "zlý". Proč někteří lidé jsou úspěšní a oni sami neúspěšní. Jsou z toho frustrováni. A místo toho, aby se (třeba také prostřednictvím ekonomie) pokusili pochopit principy fungování lidské společnosti, vymýšlejí si nesmysly. Jako třeba zákaz úroků či zdanění práce strojů. A protože se jim podobné "vynálezy" nedaří realizovat, soudí, že tomu někdo brání.

Kdo? No přece ONI. A tak prostí lidé místo toho, aby dělali něco smysluplného, bojují proti NIM. A od tohoto bludu jim studium české historie nepomůže. Ani náhodou. [velký smích]

215603

22.03.2010 13:47

Další velké záchranné balíčky pro banky na cestě

RE: Nemovitosti jsou v troskách a ceny míří dále dolů.

Vojta49 81.?.?.?

Pane Esmate, nemáte nazbyt trochu toho "papírového a virtuálního odpadu"? Z Vašich slov cítím, že Vás zřejmě tíží a působí Vám problémy. Bez nároku na odměnu Vám ulehčím od jakéhokoliv množství. [velký smích]

215608

22.03.2010 17:14

Peníze na dluh a peníze bez dluhu

RE: Reakce

Vojta49 81.?.?.?

Pro pana Hc. Základní kurs ekonomie obvykle obsahuje následující témata: základní ekonomické pojmy, formování a fungování trhu, peněžní trh, trh práce, hospodářská a měnová politika státu, fungování nákladů a výnosů a možné formy podnikání. Dobré je zařadit i základy bankovnictví a úvěrování.

Pro pana "90". Vaše otázka je nesmyslná. Ukazuje na to, že své základní ekonomické znalosti čerpáte ze série Zeitgeistů a podobných blábolů. Napadlo by Vás se ptát, co se stane, až všechna voda z oblaků vyprší a steče řekami do moří? Tato situace totiž nastává se stejnou pravděpodobností, jako úplné splacení všech úvěrů.

Banky, úvěry a úroky fungují v lidské civilizaci už téměř 4000 let. Stav, kdy byl některý subjekt (stát) těžce předlužen, už nastal nesčíslněkrát. V našich zemích se řešil přibližně před 200 lety. Zde http://www.penize.cz/46095-kdy-muze-stat-vyhlasit-bankrot naleznete více informací. A také přes třicet konkrétních případů, kdy státy nebyly schopny splácet své dluhy. A kupodivu. Nikdy nenastal konec světa. [smích]

215620

23.03.2010 13:48

Explozivní dluhové domino: nadcházející finanční katastrofa - část 3.

RE: Idealni material pro uskutecneni cistky.

Vojta49 81.?.?.?

Kdykoliv člověk něčemu nerozumí, pane Quido2, hledá jakékoliv vysvětlení. A tak si lidé už před dávnými časy vymysleli hejkaly, bludičky, vodníky i různé pánbíčky. Jimi si vysvětlovali množství tehdy nepochopitelných jevů. Pak přišla VĚDA a většinu těch jevů vysvětlila. A hejkalům, ..., byl konec.

Věda dodnes nezná spoustu věcí. Třeba všechny faktory, které ovlivňují zemskou atmosféru. A také způsob, jakým pracuje lidský mozek. A proto dosud není možné řídit ani počasí naší planety, ani
> libovolně vybraného člověka.
Ano. Tak prosté to je. Nevíte-li, jakým způsobem nějaký objekt funguje, nedokážete jej řídit.

Nevěříte-li tomuto mému tvrzení, můžete si je osnadno ověřit v praxi. Kupte si levný model RC vrtulníku a bez předchozího čtení návodu a nácviku s ním rovnou zkuste proletět svým bytem. Za škody ovšem neodpovídám. [velký smích]

Závěr? Věda z nás učinila osvícence, kteří už nevěří na polednici, uřknutí nebo hromovládného Peruna. A zbavila nás množství dalších pověr. Dáte-li jí přednost před čtením různých alarmistických blábolů, zbaví paranoidních obav i Vás. [mrknutí jedním okem]

215695

24.03.2010 00:55

Explozivní dluhové domino: nadcházející finanční katastrofa - část 3.

RE: Idealni material pro uskutecneni cistky.

Vojta49 81.?.?.?

Vidím, pane Hade, že můj skeptický postoj k ezoterice a despekt k vírám Vás opět vyprovokoval. Díky za Vaše slova. Bohužel to je to jediné, co nabízíte. Na podporu svého tvrzení, že v člověku se skrývá něco VÍC, než jen jeho mozek, máte sice vřelá, ale stále jen slova. Dokázal byste to VÍC nějak ukázat beze slov? Podobně, jako třeba:

Zasvěcený rozdrtí před diváky kus zdánlivě obyčejného křemene na prach. Křemenný prach vsype do roztaveného olova. Zamíchá taveninou a setře s jejího povrchu strusku. Pak nalije olovo do jakési bílé misky. Olovo tajemně zmizí a na dně misky se objeví kulička ryzího zlata. Nezasvěcení diváci žasnou. Zasvěcený ví, že křemen pochází ze zlaté žíly. A umí kapelovat zlato olovem. K předvedení zdánlivého "zázraku" nepotřeboval jediné slovo. Ani víru. Jen své znalosti.

A nebo zkuste uvést, co lidem přinesla ta "tvořivá síla víry" Nějak si na nic významného nevzpomínám. V souvislosti se silnou (fanatickou) vírou se mi stále spíše zjevují povraždění nevinní lidé. Bohužel.

215724

24.03.2010 01:29

Explozivní dluhové domino: nadcházející finanční katastrofa - část 3.

RE: Idealni material pro uskutecneni cistky.

Vojta49 81.?.?.?

Pokusy o ovlivňování lidské psychiky probíhají od nepaměti, pane Quido2. Armádní výzkum má samozřejmě téměř neomezené zdroje. Existuje i řada zpráv, které dokládají určité dílčí úspěchy. V tom s Vámi souhlasím. ALE. Trvám na tom, že Vaše tvrzení

> K matení slouží především věda. Způsob ovlivňování lidské mysli a vědomí prostřednictvím přímého vstupu do něj. Tato technologie je již připravena ke globálnímu použití

je obyčejný alarmistický hoax. Proč? Myslíte, že by se američtí diplomaté trápili s ponižujícím vyjednáváním se Severní Koreou? Že by se Obama opakovaně pokorně podbízel Iránu? Že by už dávno nebyla zmanipulována čínská i ruská vláda, Chávez, Castro a další? Kdyby "byla připravena technologie"? Nutnost používat klasické způsoby vyjednávání či vojenské síly je jednoznačným dokladem toho, že žádná "zázračná techologie" k dispozici není. Nemyslíte? [smích]

215726

24.03.2010 13:38

Post-apokalyptická živá mrtvola financí

Konečně správně pojmenovaná příčina krize - státní SOCIALISMUS

Vojta49 81.?.?.?

Autor je jedním z mála, který správně identifikuje příčinu současné krize. Tou jsou
> požadavky vládního financování, nevídané od dob druhé světové války.
Nádherné počtení na toto téma je třeba zde. Státní zaměstnanec s šestnácti měsíčními platy ročně? No to už snad není ani socialismus. Řecko je na cestě ke komunismu. [chechtot] ALE! Kdo jim ten blahobyt zaplatí?

Autor rovněž přesně identifikuje důsledky tohoto stavu.
> bankovní systém ... přesunul své zdroje směrem k vládním dluhům a od financování soukromého sektoru

A to je obrovské nebezpečí pro světové hospodářství. Banky snadno investují obrovské částky do výnosných vládních dluhopisů. Nač tedy pracně úvěrovat nějaké riskantní podnikatelské plány, že?

Jenže těch (skoro) 7 miliard lidí na této planetě neživí vlády ani rozbujelé státní aparáty. Právě naopak. Všecny nás živí ti, kteří pro nás vytvářejí pracovní místa v produktivní sféře. Tedy v těžbě surovin, v průmyslu, energetice, zemědělství, dopravě, službách, ...

Nebude-li kapitál k financování produkční sféry, protože jej promrhají socialistické vlády za nákupy hlasů svých voličů, bude opravdu zle.

215764

28.03.2010 13:56

Pravda zemřela a s ní i Svoboda

RE: Další pozoruhodný muž za mulatem

Vojta49 81.?.?.?

Ještě v době americké volební kampaně zde Obamu identifikoval pan Zápaďák. Dokonce tak pojmenoval svůj diskuzní příspěvek. Jeho jméno znělo : Obama je salonní socialista.

Smekám před panem Zápaďákem klobouk. Za jeho dokonalý odhad.

Všimněte si, pane Bartošku, jak málo lidí dokáže ve zdejších diskuzích správně odhadnout budoucí vývoj. O to víc si vážím těch, jejichž předpovědi se potvrdí. Myslím, že schopnost správně odhadnout budoucnost nějak souvisí s moudrostí. [smích]

215906

29.03.2010 00:26

Pravda zemřela a s ní i Svoboda

RE: úhel pohledu

Vojta49 81.?.?.?

Podepisuji Váš úhel pohledu, pane Esoteriku. Je to přesně tak, jak pravíte. Lamentací, pláčem a lomením rukou ještě nikdy nikdo ničeho nedosáhl. Ani nikomu nepomohl. Jen lidé, kteří se dokážou postarat sami o sebe a své blízké jsou schopni vykonat něco užitečného pro tento svět. A pomáhat i druhým.

A proto Vám blahopřeji. K Vašemu štěstí a svobodě. A také k Vaší lidské moudrosti. I pro mě je každý den svátkem. Soudím, že je nás šťastných a svobodných víc. Daleko víc, než je těch hořekujících. Jen nevidíme důvod, proč o své spokojenosti psát. Chcete-li si přece jen přečíst slova podobně smýšlejícího člověka, vyhledejte si blog pana Víta Kučíka. Píše skvěle.

Snad trochu jinde než Vy vidím tu základní příčinu úzkosti a nespokojenosti některých lidí. Nemyslím, že jde o jejich chudobu. Lidé, kteří jsou schopni komunikovat na internetu určitě dokážou s trouchou píle a prostřednictvím několika správných rozhodnutí chudobu překonat. Vydělat peníze není dnes neřešitelný problém. Viz Váš osud. Spíš soudím, že těmto lidem chybí smysl života. Oni se nemají o koho starat, pro koho žít, kým se těšit. Kdyby měli Vaši super manželku a roztomilého předškoláka, možná by se na svět dívali optimističtěji.

Odhad obecné příčiny nespokojenosti je ovšem čistě má soukromá spekulace. Je možné, že se mýlím. [smích]

215925

29.03.2010 00:56

Pravda zemřela a s ní i Svoboda

RE: Další pozoruhodný muž za mulatem

Vojta49 81.?.?.?

Nedokážu a ani nechci posuzovat, pane Bartošku, s kým vším jste se v minulosti v diskuzích poškorpil. Dovolil jsem si jen zhodnotit diskuzní příspěvek člověka, který jako jeden z mála předem přesně odhadl budoucí činy prezidenta Obamy. V době, kdy mnozí (i zde) na něj pěli ódy a vzývali jej jako spasitele světa. Dnes už možná i Vy uznáte, že Obamova keynesiánská (státně socialistická) politika nejspíš nebude "to pravé ořechové".

215926

29.03.2010 14:05

Práce je lidstvu vrozena nebo vnucena?

RE: Rozdíl

Vojta49 81.?.?.?

Souhlasím Lin, ta otázka je naivní. Ale z jiného důvodu, než soudíte Vy. Jak autor článku, tak ani nikdo z diskutujících se neobtěžoval definicí. Co je to práce? Práce je soustavná a cílevědomá ... k uspokojování lidských potřeb. Jinak řečeno. I když se Vám to sebevíc oškliví, pokakaný zadeček svého děťátka vždy znovu a ráda očistíte.

Naše mozky se ničím neliší od mozků našich předků. Oni nebádali nad tím, zda jim je práce vnucena. Oni jen prostě rodili a vychovávali své děti. A vychovat dítě, to je panečku nějaká práce! Činili tak generaci za generací. A teď to důležité. Ti, kteří to nedělali, žádné potomstvo nezanechali. Určitě mezi námi není nikdo, jehož předkové se rozhodli ze zásady nepracovat. Takoví lidé se na žádné potomstvo prostě nezmohli.

Autor mi proto připadá, jako by spadl z višně naznak. Vždyť on dnes žije a může psát svá "moudra" jen díky nezměrné práci tisíců svých předků. Kdyby jen jeden jediný z nich selhal, pan autor by nic psát nemohl. Nebyl by zde. A on se i přes to ptá, zda práce náhodou není lidstvu vnucena. [chechtot]

215952

29.03.2010 21:32

Pravda zemřela a s ní i Svoboda

RE: Další pozoruhodný muž za mulatem

Vojta49 81.?.?.?

S dobrým nápadem, správným odhadem budoucího vývoje či obecně moudrou myšlenkou se potkávám pane Bartošku jen velmi zřídka. Možná, že i Vy máte podobnou zkušenost. A když už konečně na nějakou takovou narazím, zavrhnu jí pro to, kde, jak nebo kým byla vyslovena? Měli bychom odmítnout obecnou teorii relativity, kdyby na ni náhodou místo Einsteina přišel Hitler? [smích]

215981

31.03.2010 23:13

Změny jsou nutné, ale možná je nyní důležitější, kdo a jak je provede

Výkřik na poušti

Vojta49 81.?.?.?

Pan Zelenka postavil svůj článek na emocích. On nepíše o tom, co bezpečně ví. Sděluje nám to, co cítí. Co považuje za správné. Jak by měl podle něho svět fungovat. Jenže bohužel. Světu je lhostejné, co by si přál pan Zelenka. Vyberu jen několik nejkřiklavějších příkladů.

> je nutné vyjít z jedné základní skutečnosti – změna společnosti nutně a zákonitě nastane. Z čeho vycházím při tomto tvrzení – změnu si přeje většina lidí.

Ano. Každý si přeje nějakou změnu. Někdo víc peněz, jiný chcíplou sousedovu kozu. Další víc lásky, někdo benzín za 150, další touží po dětech, ... PROBLÉM je v tom, že co člověk, to přání JINÉ ZMĚNY.

> Globální elity již nepotřebují více peněz, protože jich mají tolik, že je již nemohou nikdy utratit.

Elity nemají své peníze doma v matraci, ani na tučném bankovním kontě. Nejbohatší Evropan, Bernard Arnaut, podniká v oděvním průmyslu. Má své peníze uloženy ve výrobních závodech, v zásobách materiálu i hotových výrobků, v provozních prostředcích, ... A co je hlavní? Jeho peníze tak slouží nám všem, jeho zákazníkům. Kdybychom nekupovali jeho oděvy, zkrachoval by.

A kdyby měl o 100 milionů USD víc? Třeba by mohl postavit svůj další závod na Haiti a dát tak práci lidem, postiženým zemětřesením. Kdybychom naopak rozdělili těch 100 milionů rovným dílem mezi všechny nás "chudé", vyjdou na každého 2 centy. Panečku! [velký smích]

> Nikdy nikde v dějinách lidstva neexistoval dlouhodobě systém, který by dobře fungoval, ...

A to je ten důvod, proč počet lidí na této planetě vzrostl v uplynulém století z 1,5 na 6 miliard? Tedy podle dosaženého výsledku fungoval ten "systém 20. století" ne toliko úspěšně, ale přímo úžasně. Nikdy předtím se lidstvu nic podobného nepodařilo.

> Co bylo prvotní příčinou každé revoluce v dějinách? Změna ve vědomí lidí, v jejich informovanosti.

Příčinou každé revoluce byla IDEA. A musel s ní přijít někdo tak charizmatický, jako třeba Spartakus, Ježíš z Nazaretu, Jan Hus nebo Hitler. A ta IDEA musela obsahovat dvě zásadní složky. V první musela nabídnou lidem něco, po čem velmi toužili. Jednoduše a srozumitelně, CO CHTÍT. A ve druhé ukázat JAK TOHO DOSÁHNOUT. A onen charizmatický vůdce musel lidi přesvědčit, že CO CHTÍT je reálné a cesta JAK TOHO DOSÁHNOUT je schůdná. Pokud mu lidé neuvěřili a nedokázal je pro svou IDEU nadchnout, nestalo se vůbec nic. Žádná revoluce se nekonala.

Závěr? Volání po "změně", o níž NEVÍME CO má být jejím obsahem, NETUŠÍME JAK "změny" dosáhnout, ani KDO jí prosadí, není nic víc, než výkřik na poušti.

216107

01.04.2010 14:31

Změny jsou nutné, ale možná je nyní důležitější, kdo a jak je provede

RE: Výkřik na poušti

Vojta49 81.?.?.?

Máte pravdu, pane Kadleci. Ani mě se nelíbí potoky krve a hory mrtvol. Jako produkty revolucí. A proto nemám rád ani ty revoluce. Ať už je vedl Mohamed, Lenin nebo Mao.
(Vsuvka pro pana Bartoška : tato kombinace jmen už vyhovuje?) [mrknutí jedním okem]

Změnu společensko-ekonomické formace bych spíše označil slovem evoluce. Však i Vy jste použil výraz r/evoluce. Právě proto, že nejde o proces, který probíhá skokem a násilím (jako revoluce), ale spíše dlouhodobě a jen pod mírným tlakem společensko-ekonomického vývoje. Například dělby práce.
(Vsuvka pro bádavé : není on ten přechod ke globalizaci stejně zákonitý, jako všechny předchozí změny společenských formací? Je-li, má smysl proti němu bojovat?)

Z dlouhodobého hlediska jsou jakékoliv revoluce (i s těmi svými charizmatickými vůdci) jen zdrojem lidského neštěstí. V tom s Vámi vřele souhlasím, pane Kadleci. A proto raději dál od těch, kteří s žárem v oku hřímají o nutnosti další revoluce. [smích]

A chtít (spolu s panem Zelenkou) provést nějakou revoluci lidského vědomí? Naprostý nesmysl. Stejný, jako žádat jabloň, aby namísto jablek začala (revolučně [velký smích] ) plodit pštrosí vejce. Jak lidské vědomí, tak jabloňový metabolizmus se vyvíjely miliony let. Žádným nedestruktivním způsobem je nelze v historicky krátké době změnit.

Dle mého soudu budou jabloně i za deset tisíc let stále plodit jablka. I lidé (dožijí-li se té doby) budou stále stejní. Někteří schopní a jiní neschopní. A v důsledku toho chudí a bohatí. A i za těch deset tisíc let ti neschopní nebudou schopni pochopit, že příčinou jejich (relativní) chudoby nejsou ti bohatí, ale oni sami.

Neschopný totiž není schopen ani rozpoznat, že je neschopný. Je to smutné, ale bohužel je tomu tak. To není nějaký můj výkřik na úrovni "tvrzení" pana Zelenky. To je fakt, potvrzený řadou seriózních vědeckých studií.

Nevěříte-li, zkuste si provést malý průzkum sám. Zeptejte se libovolných deseti lidí, jak dobří jsou řidiči. Pravděpodobnost pevně stanoví, že z deseti řidičů musí být pět podprůměrných a pět nadprůměrných. Všimněte si, že skoro všichni dotazovaní sami sebe označí za nadprůměrné řidiče. Ti podprůměrní svou neschopnost prostě nejsou schopni poznat.

A k předchozímu nepopulárnímu odhalení ještě jeden můj dohad. Soudím, že neschopní lidé jsou sami se sebou velmi spokojeni. Ovšem těžce nespokojeni jsou s vlastnostmi a chováním druhých. Nikdo pro ně není autoritou, nic pro ně není svaté. A čím hlouběji, tím hůř. Zkuste se zeptat bodrého opilce, trávícího většinu svého života v nálevně, co nebo koho má rád. Odpověď? Všichni jsou svi..., všechno stojí za ho... všechny by nakopal do pr... Jen on sám je OK. K smíchu nebo k pláči?

216144

02.04.2010 14:35

Přestaňme těžit přírodu

Tragedie společné pastviny

Vojta49 81.?.?.?

Vesnice má obecní pastvinu. Ta uživí právě tolik krav, kolik má obec obyvatel. A tak každý z vesničanů po léta vyhání na pastvinu svou jedinou kravku. Až si kdosi pořídí druhou (třetí, čtvrtou, ...) krávu. A bohatne na úkor ostatních. Ti to vidí a udělají totéž. Jenže přílišné množství krav pastvinu rychle zničí. A tak nejenže nikdo nezbohatne, ale všichni strádají.

Řada přírodních zdrojů má charakter "společné pastviny". A mnoho jich už bylo zničeno. Jsou jen dvě cesty, jak zabránít ničení dalších. Prvou je stanovení pravidel užívání "společné pastviny" a nekompromisní trestání přestupců. Druhou je privatizace "pastviny". Majitel si ji spolehlivě ohlídá.

216220

03.04.2010 00:43

Přestaňme těžit přírodu

RE: Tragedie společné pastviny

Vojta49 81.?.?.?

Na příkladu Antarktidy je zřejmé, že to jde, paní Ájo. Antarktic Treaty System - Antarktický smluvní systém tvoří celý komplex opatření, regulujících vztahy mezi státy v oblasti Antarktidy. A je už cca 40 let bez problému dodržován. Celý kontinent tak zůstává bez průmyslové exploatace.

Určitě by šlo podobným způsobem vymezit v mezinárodních vodách něco, jako oceánské rezervace. V nich by byl veškerý život pod přísnou ochranou. Na dodržování zákazu rybolovu by snadno dohlížely satelity. Rybolov v ostatních částech moří a oceánů by nemusel být omezován, protože z "rezervací" by se tak staly stálé zdroje nové rybí populace. Při rozumném rozložení rezervací by žádnému mořskému tvoru nehrozilo vyhubení.

Soudím, že tak by mohl vypadat rozumný kompromis mezi zájmy rybářů a ochránců přírody.

216266

03.04.2010 14:29

Změny jsou nutné, ale možná je nyní důležitější, kdo a jak je provede

RE: Výkřik na poušti

Vojta49 81.?.?.?

Evoluce je, pane Kadleci, od určité doby mým koníčkem. Proč? Přišel jsem totiž na velmi důležitou věc. Evoluce je ta jediná skutečná (nepřepisovatelná) historie druhu homo sapiens. Je zapsána v našich genech. A jen ten, kdo pozná tuto svou reálnou historii pochopí, v čem spočívá smysl života, proč člověk disponuje svým mimořádným mozkem, které lidské vlastnosti jsou ty nejdůležitější, jaké jsou základní lidské pohnutky, lidské možnosti, jaký je trend dalšího možného vývoje, ...

Proč o tom mluvím? Protože Vaše představy o evoluci (zběsilé vzájemné útočení našich předků před 30ti tisíci léty, pouze tříbarevné vidění lidí v době Aristotela, ...) jsou zdvořile řečeno slabé. Vaše "znalosti" nebudu vyvracet. Ale zkuste se zamyslet třeba nad tím, kdo stvořil ty nádherné mnohabarevné kresby v sídlech Mínójců či hrobkách egyptských faraónů tisíce let před Aristotelem, když myslíte, že lidé ještě 350 let před Kristem vímali jen tři barvy?

Nic si z toho pane Kadleci nedělejte. Podobně žalostné představy o své evoluční historii má drtivá většina lidí. Pana Zelenku nevyjímaje.

A nyní to podstatné. Většina lidí neví téměř vůbec nic o nutriích. A proto také nikoho ani nenapadne, zkoušet navrhovat jakékoliv zásahy do jejich chovu či opatření ke zlepšení jejich genetických vlastností. Pan Zelenka má o člověku podobné znalosti, jako o nutriích (prošel jsem si jeho web). Je to směs pověr, předsudků, mýtů a bludů. A na základě těchto svých "znalostí" navrhuje onu svou ZMĚNU. Opravdu myslíte, že diletant, který o předmětu svého zájmu skoro nic neví je schopen ten předmět kvalifikovaně "opravit"?

216314

04.04.2010 00:55

Změny jsou nutné, ale možná je nyní důležitější, kdo a jak je provede

RE: Výkřik na poušti

Vojta49 81.?.?.?

Nejprve odpovím na Vaše otázky, pane Kadleci.

Rozhlédnu-li se kolem sebe, vidím lidskou společnost s mnoha chybami. Ovšem v celé lidské historii tu nejsvobodnější, nejbohatší, nejzhýčkanější. Nebo myslíte, že byla nějaká lepší doba? Ve které byste Vy osobně žil raději?

Naši vůdci jsou právě tací, jaké si volíme. Klaus, Zeman, Špidla, Gross, ... přece nebyli dosazeni do křesla českého premiéra žádnou cizí mocností. Kdybychom měli někoho tak osvíceného, jako byl v šedesátých létech japonský premiér Ikeda, určitě bychom byli dál.

A co je mou nejvyšší životní direktivou? Tou je základní princip mravní. Jím žiji a vštípil jsem jej i všem svým potomkům.

Nyní bych Vám chtěl pogratulovat. K Vašemu
> o sobe, alespon co do psychiky a mezilidskych vztahu, vim dost
Já mám na rozdíl od Vás pocit, že toho vím žalostně málo. Proto poprosím na oplátku o Vaši odpověď. Jak byste se svými znalostmi řešil náledující modelovou situaci?

Pracujete v hlubinném dole. Dnešní směnu máte na starosti výhybku typu Y. Ta rozděluje důlní koleje z hlavní štoly do dvou čelních ražeb. Štola se směrem k čelům silně svažuje. Náhle dostáváte hlášení, že na překladišti se utrhlo několik plných vozů a jedou směrem k Vám. Nemáte žádnou možnost vozy zastavit či zpomalit. Ani sebeobětování nepomůže. Lidé v rubání, kam vozy vjedou, s určitostí zahynou. Jediné, co můžete udělat, je nasměrovat vozy výhybkou. V levé větvi pracuje na čele 6 mužů, Vašich dobrých přátel, vesměs otců rodin. V pravé větvi pracuje jen jediný svobodný a dosud bezdětný střelmistr. Váš syn. Máte posledních pět sekund. Kam vozy pošlete?

Opravdu moc by mě zajímal Váš názor. Netroufnete-li si odpovědět za sebe, zkuste alespoň odhadnout, jak by odpověděl pan Zelenka.

Současné problémy mě trápí stejně, jako Vás. I já bych chtěl pro své děti, vnuky, ... jen tu nejlepší budoucnost. Velmi se však bojím diletantů, kteří se zbrkle snaží opravovat něco, čemu nerozumějí. Fungování lidské společnosti. Viz drtivá většina historií zaznamenaných revolucí. Na jejich tragických výsledcích jsme se snad shodli. [smích]

216357

05.04.2010 01:25

Změny jsou nutné, ale možná je nyní důležitější, kdo a jak je provede

RE: Výkřik na poušti

Vojta49 81.?.?.?

Díky, pane Kadleci. I když jste při hrozbě smrti Vašeho potomka (po racionální úvaze) výhybkou nepohnul, soudím, že realita by vypadala jinak. V takových situacích totiž nejednáme racionálně, ale rozhodují za nás emoce. Za něž vděčíme nikoliv výchově, ale miliony let trvající evoluci. Kdyby se v podobné situaci ocitla Vaše dcerka, neváhal byste zachránit jí život na úkor jiných. A stejně by se ve vztahu ke svému dítěti zachovala drtivá většina lidí.

Upřednostňovat své blízké přede všemi ostatními je evoluční danost. Posilovaná v nás už od dob našich prvních savčích předků. Proč? No protože organismy (pokud by takové existovaly), které se staraly více o cizí potomstvo než o vlastní, žádné vlastní nezanechaly. Evoluce nás vybavila účelnými vlastnostmi, které plní hlavní evoluční poslání všeho živého. Rozmnožovat se rychleji a úspěšněji, než hyneme.

Mým obecným principem mravním je skutečně "nečiň druhým ...". Problém mám s "miluj bližního svého". Snaží-li se mě někdo přesvědčit, že všichni lidé jsou jako mí bratři a sestry, je zle. Proč? No protože všichni lidé mými bratry a sestrami prostě nejsou!

Blížíme se k podstatě naší diskuze. Vy stále horlíte pro to, aby lidé "změnili pohled". A myslíte tím hlavně to, aby se bohatí dobrovolně vzdali části či většiny svého (dle Vás nesmyslně obrovského) majetku ve prospěch potřebnějších. Říkám to správně, že?

Vraťme se myšlenkově o 100 let zpět. Tehdy se v Rusku rozbíhal boj mužiků a proletariátu proti tehdejší ruské buržoazii a feudálům. Odhaduji, že Vaše rodina dnes žije ve srovnání s většinou současných lidí na Haiti, v latinskoamerických, afrických či asijských slumech na tak vysoké životní úrovni, že ten rozdíl je podobný, jako mezi tehdejší ruskou buržoazií a chudinou. A to dokonce i tehdy, kdybyste byl nějaký čas na podpoře.

Na naší planetě údajně žije 1,4 miliardy lidí za méně, než 20 korun denně. Proč tedy Vy sám okamžitě neprodáte dceřin mobil, její značkové oblečení, obutí, počítač, kolo, sportovní vybavení, ... ? Nic z toho přece nutně k životu nepotřebuje. Teplo jí bude i v oblečení ze "sekáče". Proč totéž neudělá pan Zelenka? A všichni stoupenci názoru, že bohatí se mají vzdát ... ? A nepodpoříte alespoň ty, kteří žijí jen za 10 korun denně. Pro takového člověka znamená desetikoruna denně růst životní úrovně o 100%! Co je pro Vás 10 korun denně?

Ale! Vzít vlastní dceři to, co má ráda? I když by se bez toho obešla? Nikdy! Vždyť to je Vaše dítě. To nejcennější, co na tomto světě máte. Ať dávají ti, kteří jsou ještě bohatší.

A hleďme? Náhle se nám ten původně zásadní princip (nechť bohatí dobrovolně ...) sesypal. A už vůbec není zásadní. Teď se začneme handrkovat o míru. Kde leží ta hranice, za níž jsou ti opravdoví "zlí bohatí"? [velký smích]

216421

06.04.2010 01:45

Změny jsou nutné, ale možná je nyní důležitější, kdo a jak je provede

RE: Výkřik na poušti

Vojta49 81.?.?.?

Oceňuji Vaši vlídnou odpověď, pane Kadleci. A přijímám Vaši radu. Opatřil jsem si Hovory s Bohem II.

Se smíšenými pocity jsem přečetl prvních 14 stránek. Většina Božích "rad" přesvědčuje autora o tom, aby se neřídil rozumem, neplánoval své budoucí činy, neuplatňoval ve svých rozhodnutích své znalosti a zkušenosti. Bůh zde naopak radí autorovi, aby se řídil výhradně svými city. Znamená to emocemi? Těmi našimi archaickými, zvířecími emocemi? A to, co nás odlišuje od zvířat, produkt našeho neokortexu - racio, to máme odvrhnout? Své znalosti a léty nabyté zkušenosti také? Ty, které se u výjimečných lidí spojují až v tolik žádanou moudrost? Proč? Obávám se, že takové "rady" nedokážu akceptovat.

Nyní cituji ze strany 14:

A přece vám říkám tohle: Proste a bude vám dáno. Hledejte a naleznete. Klepejte a bude vám otevřeno.“

Vyskočte z okna a budete létat.

„Jsou lidé, kteří dovedou například levitovat. Věříš tomu ?“

Slyšel jsem o tom.

„A jsou lidé, kteří dovedou procházet zdmi. A lidé, kteří vystupují ze svého těla.“

Ano, ano. Ale já jsem nikdy nikoho neviděl projít zdí ...
-------------------------- konec citátu

Tomu už vůbec nerozumím. Vaše názory, které zde prezentujete ukazují, že jste zkušený a racionální muž. Proč mi doporučujete pohádky? Těmto "radám" mám uvěřit? Nebo co s nimi mám počít?

Pokusím se číst dál. A třeba pochopím. Proč se mám já starat o to, aby všichni lidé měli
> pristup k zakladnim zivotnim potrebam jako je jidlo, hygiena, zakladni zdravotni pece, osaceni a civilizovane bydleni ...

Proč se o to nemají postarat ti lidé především sami? A nechcete-li brát bohatým, kdo se o to má postarat?

Běžný český občan, který celý život pracoval, platil daně, přispíval si na zdravostní a sociální pojištění obdrží při odchodu do důchodu průměrný důchod. Tedy bídný. Cikánovi, který žil celý život z podpor, nepřispěl ani korunou do společných sociálních zdrojů, je důchod vypočten z průměrné mzdy. Tedy z 24.000 korun. A proto nadprůměrný. Opravdu chcete tuto do nebe volající nespravedlnost ještě prohloubit a platit podobný luxus dalším práce se štítícím lemplům? Proč?

216476

09.04.2010 16:08

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Vojta49 81.?.?.?

Příspěvky pana Koubka obsahují, pane Lesove, spousty zajímavých informací. Můžeme je analyzovat, ověřovat, kombinovat s vlastními, ..., nevěřit jim. Ale jsou to skutečné INFORMACE. Z Vašeho příspěvku jsem se dozvěděl :

> kdo nic o GMO nepochopil, jste Vy
> víte, co se stane v potravním řetězci za 20 nebo více let?
> Jeden z nás je magor a já to nejsem
> Přečtěte si něco a začněte nějakou lehčí literaturou (pohádky),
> nejedna fotbalová jedenáctka by nejspíš skončila na vozíku
> naučte se číst mezi řádky
> přestaňte blbnout lidem hlavy

Promiňte, ale to jsou jen bezobsažné BLÁBOLY. Jediný, komu něco přinesly, jste Vy sám. Odreagoval jste se jimi. Nezkusíte ve svém příštím příspěvku přinést také nějakou informaci? Třeba toho typu, že my všichni (lidé) máme ve své DNA stejné geny, jako pšenice. Není to důsledek nějakého zásahu mimozemšťanů do našeho vývoje v dávné minulosti a tedy důkaz o tom, že i my, lidé, jsme GMO? [mrknutí jedním okem]

216717

09.04.2010 23:10

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Vojta49 81.?.?.?

Kdykoliv lidské poznání pokročilo, našla se spousta "zastánců starých pořádků". Někteří rozbíjeli stroje, jiní odmítali železnici, další dokonce prohlásili kybernetiku za nebezpečnou buržoazní pavědu, ...

Moc pěkně kdysi zpíval o upalování osvícenců v jedné ze svých prvních písní Karel Černoch. Ten verš zněl nějak takto:

Když jeden trochu více umí
A druhý tomu nerozumí


Takže si z toho nic nedělejte, Jene. Alarmisté byli, jsou a budou. Naštěstí pokrok zastavit nedokážou. Maximálně jej přibrzdí. [smích]

216758

10.04.2010 13:15

Kristus na tapetě

RE: Feldkurat Katz

Vojta49 81.?.?.?

Dějiny lze libovolně "vymýšlet", pane Abc. To ano. Ovšem dokážete vysvětlit, jak Aškenáziové dosáhli tak vysoké intelektuální převahy nad ostatními národnostmi a etniky? V USA tvoří necelá 3% populace. A přitom vlastní 27% Nobelových cen, udělených Američanům. Jak si s touto otázkou poradí Vaše víra? [smích]

216837

11.04.2010 14:56

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Vojta49 81.?.?.?

Mohu. Jsme nejvolnější v možnosti pohybu v lidských dějinách. Jako ptáci. Nikdy jsme neměli více volnosti. Ještě dnes můžeme sednout do vlaku či auta a jet na druhý konec Evropy, jak se nám zlíbí. Nemusíme se nikoho ptát nebo něco vysvětlovat. Dokonce díky členství v EU nepotřebujeme po celém kontinentě ani víza. A nejen cestovat, můžeme si v Evropě vybrat i jakékoliv místo k žití, přestěhovat se, pracovat tam, užívat všech výhod jako domácí a zase se sebrat a jet jinam. Cokoliv, co se nám zamane. Něco, o čem se naším rodičům nezdálo ani v nejsmělejších snech.

Jsme nejsvobodnější v lidských dějinách. Můžeme svobodně volit koho chceme. Můžeme si sami založit tu sebeobskurnější stranu. Můžeme klidně hned vzít transparent a jít demonstrovat na náměstí. Nic se nám nestane. Můžeme praktikovat jakékoliv náboženství či výstřední duchovní směr nebo vyznávat tvrdý ateismus. Nebo s úspěchem volit komunisty. Můžeme nadávat na politiky, bohaté, chudé, na manželku i tchyni, můžeme podnikat, studovat, nedělat nic. Můžeme všechno. Nikdy v dějinách jsme neměli větší svobodu. Tedy opět něco, o čem se naším rodičům nezdálo ani v nejsmělejších snech.

I přes neustálý nářek jsme nejbohatší. Nejbohatší ze všech lidí, kteří kdy žili v České kotlině. Každý, kdo chce, si může vydělat prostředky, které mu umožní žít plnohodnotný život. Jsme bohatí nejen v materiálním, ale i duchovním směru. Můžeme číst co libo, studovat co nás zajímá, volně si vyměňovat myšlenky s lidmi ze všech koutů světa. Nic není tabu. A zase ... ani v nejsmělejších snech.

Můžete mi prosím odpovědět pro změnu Vy, pane Lesove? Zdá se mi, že jste nespokojen s úrovní současného pokroku a života obecně. Když se Vám nelíbí tady a teď, kde a kdy byste žil raději?

216944

12.04.2010 13:15

Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku

RE: já s tím nesouhlasím

Vojta49 81.?.?.?

Určitě je "košér", když řecká škola, kam dochází 10 (slovy deset!) dětí má 40 státních zaměstnanců?

Také je "košér", když státní zaměstnanec dostane při případné výpovědi 100 (slovy jednosto) měsíčních platů odstupného?

Neméně "košér" je to, že někteří státní zaměstnanci berou 16 měsíčních platů za rok a ty poslední dva dokonce nezdaněné?

Také je "košér", když státní zaměstnanci berou zvláštní příplatek "za včasnou docházku do práce"? A stávkou se brání odněntí této "zasloužené" výhody?

Určitě je také moc "košér" fakt, že Řecko má z celé EU největší počet státních zaměstnanců. I to, že řecký státní zaměstnanec má v průměru vyšší plat, než zaměstnec produktivního soukromého sektoru.

Než spustíte žehrání na ty, kdo se o státní dluh Řecka postarali, zjistěte si alespoň základní řecké reálie, pane Střelče. Jinak střílíte pánubohu do oken.

217035

13.04.2010 14:19

Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku

RE: já s tím nesouhlasím

Vojta49 81.?.?.?

Reagoval jsem na Vaše "vědoucí tvrzení"

> kdo se o řecký dluh postaral

pane Střelče. Já zastávám názor, že o svůj dluh se "postarali" sami Řekové. Ti samí Řekové, kteří naletěli na sliby svých populistických politiků. A za ty (nereálné) sliby jim dali k dispozici vládu nad svou zemí i s jejím rozpočtem.

Řeckou budoucnost projedli především řečtí státní zaměstnanci. Ti státní zaměstnanci, kteří dostali své (až do penze jisté a skvěle placené) posty jako úplatek za to, že zvolili své populisty. Nemám čas ani chuť hledat, kolik to dnes Řeky stojí. Pro srovnání uvedu čísla u nás. ČR má 750 000 státních zaměstnanců. Náklady na jednoho činí zhruba 100 tis. korun měsíčně. Jde nejen o platy a odvody, ale též o budovy, jejich vybavení, vytápění, energii, pracovní pomůcky, auta, zbraně, školení, ... Ročně tedy stojí čeští státní zaměstnanci naši zemi asi 900 miliard Kč. Ne vše jde ze státního rozpočtu, část financují kraje.

Plat řeckého státního zaměstnance je 2,5 násobkem platu zaměstnance v řecké soukromé sféře. U nás je to přibližně stejné. Přitom řeckých státních zaměstnanců je výrazně víc, než českých. Odhaduji, že Řekové vynakládají ročně za své státní zaměstnance více, než 3 biliony korun.

Lidé, kteří mají svá teplá místečka ve státní správě, ve volbách opět zvolí politiky, kteří jim jejich místa ponechají či dokonce slíbí zvýšit jejich prebendy. Dluhy, nedluhy. Prostě košile bližší, než kabát. Dokladem mých slov budou výsledky květnových voleb u nás. Ač je naprosto zřejmé, že ČSSD užívá stejných populistických metod (rozdávání peněz, které nemáme, ale půjčíme si je, neb státní dluhy se přece nesplácí!?!) jako vlády, které zadlužily Řecko, v květnových volbách jim dá svůj hlas ohromná masa českého voličstva. Proč asi?

217093

14.04.2010 14:14

Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku

RE: já s tím nesouhlasím

Vojta49 81.?.?.?

Nefunkčnost zastupitelské demokracie. Bohužel. Máte pravdu, pane Mtk. U toho bych se s dovolením na chvíli zastavil.

Nemyslím, že by pomohl zákaz kampaní. Oba to známe. Na každou byrokratickou kličku se vždy najde vhodná obezlička. Zakázané volební kampaně by byly ihned nahrazeny jinými, NEzakázanými aktivitami. S týmž dopadem na elektorát. Spíš bychom měli nejprve hledat DŮVOD té nefunkčnosti. Až pak řešení.

Možná se mýlím. Ale má zkušenost mě naučila, že právo rozhodovat musí být spojeno s odpovědností za ono rozhodnutí. Tam kde není (třeba státní sektor), narážíme na rozhodnutí, jejichž důsledky připomínají přírodní katastrofy. Co z toho plyne? Lidé, kteří nijak nepřispívají do společných zdrojů (do příjmové strany státního rozpočtu), by dle mého soudu neměli mít žádné právo rozhodovat o tom, kdo a jak s těmi zdroji bude nakládat. Ti, kteří přispívají, by měli mít práva přímo úměrná, výši svého příspěvku. Takto prostince to funguje v každé z miliónů s.r.o. na celém světě. Kolik předlužených s.r.o. znáte? A kolik států?

A ještě stručně k Vašemu dotazu vlivu vlád (pravice/levice) na výsledky státního rozpočtu. Vezmu s dovolením posledních pět let pravicových vlád a posledních pět let vlád levicových. Za relevantní budu považovat jen ta léta, kdy zmíněná vláda měla k dispozici celý kalendářní rok. Tedy

Rok Vláda Schodek státního rozpočtu
2008 ODS 19,4
2005 ČSSD 56,4
2004 ČSSD 93,5
2003 ČSSD 109,1
2002 ČSSD 45,7
2001 ČSSD 67,7
1997 ODS 15,7
1996 ODS 1,6
1995 ODS -7,2 (Přebytek rozpočtu)
1994 ODS -10,4 (dtto)

Posledních pět (celých) let vlád ODS skončilo úhrnným schodkem (dluhem) 19,1 miliard Kč. Posledních pět (celých) let vlád ČSSD skončilo celkovým schodkem 372,4 miliard.

Zdroj : http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_rozpo%C4%8Det_%C4%8Ceska

Ještě stále pochybujete o zhoubném vlivu levice na státní rozpočet? [smích]

217143

15.04.2010 00:34

Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku

RE: já s tím nesouhlasím

Vojta49 81.?.?.?

Z čeho soudíte, pane Mucho, že jsem pravicový matematik? Zdá se Vám ten můj prostý výčet schodků státních rozpočtů nějak ovlivněn mými politickými postoji? Jak?

K Vaší otázce. Jestliže se parlamentní opozici podaří vyslovit nedůvěru vládě, očekával bych, že to má jediný důvod. Snaží se nás, své potenciální voliče přesvědčit o tom, že to s jinou vládou půjde lépe. Tedy s vládou, kterou sestaví ta opozice. Tak to obvykle bývá, ne?

Odmítne-li opozice vládnout, považuji to za čirý projev NECHCISMU. Opozice nám tím sděluje: Z voleb vzešlou vládu NECHCEME. Ovšem sami vládnout také NECHCEME! Co tedy CHCEME? Nějak nevíme, co CHCEME (možná se trochu bojíme [mrknutí jedním okem] ). Tak to raději svěříme úředníkům.

Já vím jediné. Výsledkem tohoto NECHCISMU je (krom mezinárodní ostudy ČR) schodek státního rozpočtu ve výši 192,2 miliard Kč. Soudím, že ta zásadní otázka by měla znít. Je to pro nás dobře nebo špatně? Co myslíte, pane Mucho? [smích]

217172

15.04.2010 21:59

Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku

RE: já s tím nesouhlasím

Vojta49 81.?.?.?

Píšete pěkně, pane Střelče, ale fakta jsou jiná. Topolánkova vláda padla 24.3.2009. Připisovat jí za necelé 3 měsíce vládnutí odpovědnost za celý hospodářský rok 2009 je nesmysl. Navíc, když rok předtím tatáž vláda hospodařila s deficitem pouhých 19,4 miliardy.

V této souvislosti připomenu důležitou věc. Zákon stanoví datum daňového přiznání na 31.3., resp. 30.6. běžného roku. Drtivý podíl daní z příjmů platí bohaté společnosti a bohatí lidé obecně. Tedy stoupenci pravice. Co myslíte? Jakým způsobem tito voliči pravice (legálně) zoptimalizují svá daňová přiznání, padne-li jejich pravicová vláda a budoucnost je nejistá? Že by přiznali vyšší zisk a odvedli více na daních? K smíchu, že?

Faktem je, že v roce 2008 činily příjmy státního rozpočtu 1064 miliard, v roce 2009 už jen 974 miliard korun. Jak se na tomto propadu podílel NECHCISMUS můžeme dnes již jen spekulovat. To, že pád vlády v tomto termínu je neštěstím pro libovolnou ekonomiku Vám potvrdí každý nezaujatý ekonom.

Paroubkova vláda byla táž ČSSD, jako vlády pánů Zemana, Špidly a Grosse. Máte-li o výsledcích hospodaření těchto vlád nějaká jiná čísla, než jsem uvedl výše já, sdělte nám je. Jsem opravdu velmi zvědav, jak vypadá paroubkovské snižování dluhu. [chechtot]

217248

15.04.2010 23:13

Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku

odpověď panu Datlovi

Vojta49 81.?.?.?

Díky za důvěru, pane Datle. Žádná formální omezení ani kvóty EU jsem v ČR pro oblast chovu drůbeže nenašel. Ovšem berte to s rezervou, jsem zemědělský diletant. Zde je úplný soubor předpisů k chovu živých organismů v ČR:

http://eagri.cz/public/eagri/legislativa/pravni-pr...

Jediné omezení chovu drůbeže jsem nalezl ve smlouvě chovatelského podniku a ekologických aktivistů viz zde:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cac...

Produkce mléka je v ČR limitovaná. V legislativě se pro tyto limity užívá pojem individuální referenční množství mléka. Zde naleznete příslušný zákon:

http://www.portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cm...

Ať Vám slepičky dobře nesou. [smích]

Naučte se laskavě vkládat odkazy. Dnes jsem to ještě udělal za vás, příště vám příspěvek s dlouhou url adresou nepustím a rovnou to vymažu. Editor

217255

16.04.2010 12:42

Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku

RE: odpověď panu Datlovi

Vojta49 81.?.?.?

Omlouvám se panu editorovi za lajdácky vložené odkazy. A děkuji za jejich úpravu.

217302

20.04.2010 23:42

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Blahopřání - i na Zvědavci máme konečně ekonomickou osvětu

Vojta49 81.?.?.?

Ještě před několika málo sty lety byli lidé, schopní číst a psát, řídkými výjimkami. Dnes je negramotnost (v rozvinutých zemích) překonána. Ale ne ve všech oborech. Mnozí se posmívají starší generaci. Za to, že je počítačově negramotná. Napadne někoho zeptat se sám sebe. Jsem já vůbec ekonomicky gramotný/á?

Pan Malčík zde uvedl základní lekci ekonomické gramotnosti. Díky za ni. Stoupenci konspirací a všemožných spiknutí jsou zaskočeni. A kde je v povídání o Robinsonovi místo pro NĚ?

Biologickou evoluci považuje věda, na rozdíl od náboženských fanatiků, za fakt. Podobně, jako je skutečností, že E=mc2. Evoluční syntéza kombinuje několik teorií. První z nich říká, že druhy nejsou stálé, ale v čase a prostoru se mění. Druhá tvrdí, že různé podoby života pocházejí ze společných předků, takže vývoj života připomíná větvící se strom. Třetí má za to, že evoluce je nesmírně pomalá, ale probíhá stále. Čtvrtá pak tvrdí, že počet druhů na planetě přibývá. A další říká, že mechanismem evoluce je zejména přírodní výběr. To je tlak všeho možného, co podpoří či zamezí rozmnožování druhů života do dalších generací.

Zpět k ekonomii. Nepodobá se něčím ekonomie evoluci? Že by ZBOŽÍ byla nějak podobná DRUHŮM? Zboží také nejsou stálá, ale v prostoru a čase se mění. Zboží (tedy správně ekonomické produkty) stejně jako podoby života často vznikají ze společných předků. Ekonomické produkty, stejně jako rostlinné a živočišné druhy se také stále zdokonalují. V čase a prostoru se zmnožují a větví a vzájemně spolu soutěží. A to na trhu. Některé trh akceptuje, a ony žijí, rozmnožují a zdokonalují se dále. Jiné trh odmítne a ony "vyhynou". Třeba takové produkty, jako cep, okřín nebo osníř. Že by byly tyto podobnosti evolučních a ekonomických souvislostí náhodné?

Na závěr ještě jedna podobnost. Zdánlivá dokonalost života v mnoha lidech vyvolává potřebu Tvůrce a Organizátora, který všechno stvořil, vše ví a řídí. Zdánlivá složitost ekonomiky, jejích prvků a vazeb mezi nimi v mnoha lidech vyvolává potřebu podobného vševědoucího a všemocného organizátora. Který všemu vládne a všechno řídí. Ať už je to 6000 nejbohatších, 300 rodin, illumináti, bankéři, Bilderberg a nebo stát. Co s tím?

Pane Malčíku, čeká Vás ještě mnoho práce. [mrknutí jedním okem]

217550

21.04.2010 11:10

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Blahopřání - i na Zvědavci máme konečně ekonomickou osvětu

Vojta49 81.?.?.?

Především díky za slova chvály, pane Rostislave. Potěší. Jen mám pocit, že by si je zasloužil spíše pan Malčík. Jeho článek nás přiměl k této diskuzi.

K Vaší udičce. Nezbývá, než se přiznat. Právě tuto hříčku jsem zde před časem postoval i já. A nejen tuto. Podobné hádanky nemají bohužel v diskuzích dlouhou životnost. Stačí jediný "slávychtivý", který prozradí pointu. A je po udičce.

Někteří diskutující užívají ve svých příspěvcích poměrně často otazníku. Zdá se, že oba patříme k této skupině lidí. Proto by mě zajímal Váš názor na následující otázku. Proč marníte svůj čas, který byste jistě dokázal vynaložit na něco účelnějšího, ve zdejších diskuzích? Tím marněním nemyslím čtení článků a příspěvků k nim. Myslím jím psaní vlastních příspěvků. Co Vám to přináší?

217575

23.04.2010 13:50

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Blahoprani i na zvedavci mame konecne ukazku demagogie

Vojta49 81.?.?.?

Pane Malčíku, vedete nerovný boj. Bojujete totiž nikoliv s věděním, ale s vírou.

Už před delší dobou provedli psychologové pokus. Účastnily se ho dvě skupiny lidí. Jedna byla přesvědčena, že trest smrti smysl má. Druhá, že ho nemá. Psychologové předložili oběma skupinám čtyři částečně vymyšlené studie. Ve všech byly nápadné, úmyslné chyby. Jedna studie dokládala, že trest smrti zločince odrazuje – počet vražd v určeném státě po jeho zavedení klesl. Druhá studie dokazovala opak – počet vražd po zavedení trestu smrti stoupl. Třetí studie ukazovala, že zavedení trestu smrti mělo odstrašující účinek, čtvrtá, že zavedení tohoto trestu odstrašující účinek nemělo.

Výsledky pokusu jsou lidsky výmluvné. Jak zastánci trestu smrti, tak jeho odpůrci došli k závěru, že ta ze dvou studií, která odpovídá jejich názoru, byla "lépe vedena" a je "přesvědčivější", než je studie, která jejich názoru odporovala. Lidé postřehli chyby v těch studiích, které byly proti jejich názoru. Ve studiích, které svědčily ve prospěch jejich názoru, chyby nepostřehli.

A co hlavně? Pevnost přesvědčení zastánců obou opačných názorů se po přečtení uvedených studií posílila!

Jinak řečeno: správná víra ve vlastní názor spolehlivě vypíná rozum. Argumenty proti této víře ji posilují. Což je známo jen nemnoha lidem. Ostatní jsou užaslí a ohromení z toho, jak neúčinné bývají i ty nejrozumnější argumenty. Co Vy, pane Malčíku?

Obdivuji Váš elán i trpělivost. [smích]

217793

25.04.2010 13:56

Finanční systém a jak je to vlastně s tím kapitalismem

RE: Klasický konspirační blábol

Vojta49 81.?.?.?

Pokusím se Vaše "argumenty" shrnout, pane Artaste. Daly by se vyjádřit asi takto?

Lidé, nezajímejte se o základní ekonomické souvislosti, zůstaňte i nadále ekonomickými analfabety. Nestarejte se o hospodaření svého státu. Nechoďte k volbám a nezajímejte se o politiku. Nerozčilujte se nad tím, jak s vašimi penězi nakládají vaši politici. Tím vším se jen ztrapňujete. Nic z toho nemá smysl. Protože všechno důležité stejně mají v ruce ONI! ONI vše ovládají a řídí! Proti NIM nic nezmůžete!

To, co zde předvádí pan Malčik, je dle mého soudu ekonomická osvěta. Kdo chce, naučí se z ní alespoň něco ze základů ekonomie a povznese se nad širokou masu ekonomických analfabetů.

I Vy jste pane Artaste v něčem užitečný. Svou snůškou jednoduchých "zetgeistovských pravd" jste potvrdil základní poučku dobrého propagandisty. Jednoduchá, dobře srozumitelná, emotivní a často opakovaná lež v hlavách lidí snadno porazí složitou pravdu.

Zbývá maličkost. Vysvětlit, komu či čemu to má posloužit.

217916

27.04.2010 15:14

Také se ptám, jak je to s finančním systémem

Problém je akumulace kapitálu?

Vojta49 81.?.?.?

Základní mašlenka článku pana Votruby říká :

> Dojde-li k vysoké akumulaci finančního kapitálu natolik, že se ho nevyplatí dále poskytovat na úvěr, pak se projeví nedostatek peněz na trhu, ...

"Vysoká akumulace" je tak díky nedostatku peněz na trhu údajnou příčinou krize. Potud tomu rozumím.

Problém mám s fyzickou realizací této myšlenky. Dovedu si ji představit za předpokladu, že jako měnu používáme zlato. Akumulace kapitálu ve formě tezaurace zlata. To ano. Při nadměrném objemu tezaurovaných zlatých peněz by se nutně projevil jejich nedotatek na trhu.

Dnes však představují převažující část světových financí peníze elektronické. Tedy peníze naprosto virtuální, které dle mého soudu nelze jednoduše tezaurovat.

Snad jen tak, že jako vlastník akumulovaného kapitálu současně vlastním banku, v níž mám onen kapitál uložen. Jako většinový vlastník mohu rozhodnout, že banka s tímto kapitálem nebude nadále podnikat (půjčovat jej za úrok). Ovšem v tom okamžiku na uvolněný trh nastoupí konkurenční banky. Vzhledem ke globalizaci třeba z jiného kontinentu. Ty díky systému frakčních rezerv vytvoří jiné "peníze z ničeho" a začnou vydělávat na uvolněném bankovním trhu. Protože inflace probíhá neustále, přijde vlastník zmrazeného kapitálu krom zisku z jeho zápůjček i o část jeho podstaty.

Otázka zní. PROČ by to dělal, pane Votrubo?

Nefunguje-li to takto, prosím tedy o jiné vysvětlení. Jak lze akumulací kapitálu způsobit nedostatek peněz na trhu? Kdybych byl vlastníkem dvaceti bilionů dolarů, co s nimi mám udělat, aby je ostatní svět nemohl používat?

218107

08.05.2010 13:50

Finanční systém a jak je to s tím kapitalismem II.

RE: Rozprava kvalitní - díky za diskusi 7.

Vojta49 81.?.?.?

I Vy jste, pane Petře.Ms, evidentně vložil do
> diskuse hodně argumentů a osobní energie.

Pozorně jsem si pročetl všechny Vaše příspěvky. A našel jsem většinou jen kritiku tézí, prezentovaných panem Malčíkem. Kritiku, postavenou většinou na velmi vratkých argumentech. Některé Vaše argumenty dokonce hodně připomínají propagandu viz např. typické nálepkování
> dnešní ekonomie má spíš pachuť pavědy, která supluje středověkou roli teologie ...

Odmítáte-li základní ekonomické principy, prezentované zde panem Malčíkem jako nesprávné, prosím. Každý má právo na svůj názor. Odmítne-li ovšem kritik nějaké téze jako chybné, měl by přijít s vlastními, správnými. Jinak kritika ztrácí smysl. Sdělíte nám, jak by měly základní ekonomické vztahy mezi lidmi fungovat dle Vás?

Předem děkuji za odpověď [smích]

218945

09.05.2010 19:02

Finanční systém a jak je to s tím kapitalismem II.

RE: Rozprava kvalitní - díky za diskusi 8b.

Vojta49 81.?.?.?

Děkuji za Vaši odpověď, pane Petře.Ms. I když otevřeně řečeno, čekal jsem trochu víc.

Vy sám kladete důraz na svůj 4. příspěvek v diskuzi. Ten uzavíráte slovy

> Pokud tomu věří, plní příznivci této ideologie (libertarianismu) roli užitečných idiotů, odvádějí pozornost veřejnosti nesprávným směrem a nabízejí nereálná, nefunkční řešení.

Pojďme tato Vaše silná slova konfrontovat s realitou. Porovnejme absolventy jihokorejských a severokorejských vysokých škol. Těm prvně jmenovaným jsou ve školách (dle mého soudu správně) vštěpovány libertariánské ekonomické principy. Ti severní se učí kolektivismu, rovnostářství, třídní nenávisti, tézím o nemravnosti bohatství a škodlivosti zisku, soudružskému bratrství, ...

Ti první jsou dle Vás "užiteční idioti". Pod jejich vedením ovšem jejich země produkuje na jednoho obyvatele 13x více bohatství, než libertariánstvím "nedotýkaná" KLDR. Mohl bych srovnat sociální zabezpečení, průměrný dožitý věk, úroveň zdravotnictví, ... Rozdíly jsou nebetyčné.

Vím, že diskutujeme pod článkem, který je již v archivu. Přesto bych Vám byl vděčen za alespoň krátké vysvětlení faktu, proč právě v rozdělené Koreji Vaše téze o užitečných idiotech zjevně neplatí? A kde tedy v reálných ekonomických podmínkách platí? A kde tedy jsou ti nešťastní stoupenci libertarianismu příčinou rostoucích zástupů chudých, jež jste ve svých příspěvcích několikrát zmínil.

Těším se na Vaši odpověď. [smích]

219014

11.05.2010 16:27

Svobodní lžou, Řecku jsme nepůjčili ani 1 €!

Neodbytná otázka

Vojta49 81.?.?.?

Stále dokola čtu o tom, že Řecko nesmí zbankrotovat. Obvykle následuje mlhavé zdůvodnění. Něco v tom duchu, že důsledkem by byla ztráta důvěry v Euro, či dokonce celou Eurozónu. Skutečně? Proč? Proto, že řecké státní instituce už řadu let podvádějí? Nebo proto, že z eráru si každý rád bere pro sebe? Bez ohledu na to, jak hluboko se stát zadlužuje? Proto je nedůvěryhodná celá EU?

Vztah Řecka vůči EU je podobný vztahu velké české firmy vůči ČR. Třeba kopřivnické Tatry. Vyhlásí-li úpadek Tatra, a.s., znamená to, že finanční trhy ztratí důvěru v českou měnu? Nebo dokonce agentury sníží rating celé ČR? Jistě ne.

Státní bankrot Řecka by určitě ovlivnil řadu parametrů na světových finančních trzích. Na krátký čas. Pro samotné Řeky by byl tvrdou lekcí. A současně varováním pro země, jejichž "hospodaření" se tomu řeckému podobá. Vytáhne-li nyní EU Řecko z bryndy, dá tím vládám ostatních zemí jasný signál. Chovejte se dál neodpovědně, zadlužujte se až po uši, o budoucnost se nestarejte. Dojde-li k nejhoršímu, socialistická EU se postará. Ptám se. JAK DLOUHO?

219123

12.05.2010 14:38

Svobodní lžou, Řecku jsme nepůjčili ani 1 €!

RE: Neodbytná otázka

Vojta49 81.?.?.?

Vtip je v tom, pane "90", že státní dluhopisy může vydávat jen vláda. A pak je nabízet na trhu ke koupi různým zájemcům. Nejen bankám. O tom jste ještě nikdy neslyšel?

Když nějaká vláda vládne zodpovědně (třeba estonská) a dluhopisy nevydává, mohou si všichny bankéři světa své finance třeba ... spařit na čaj. Nemyslíte? Hospodaří-li ovšem vláda způsobem "po nás potopa", je marné to svádět na anonymní Woldemorty. Jistě, třeba pomáhali za bakšiš "upravit" řecké bilance. Ovšem ty, kteří prosadili tištění řeckých státních dluhopisů lze pojmenovat jejich vlastními jmény. To nejsou žádní anonymové.

Bajky o Woldemortech přenechme dětem. Své znalosti nám prokažte tím, že odpovíte na mou otázku z úvodu tohoto vlákna. EU rozhodla, že do černé díry jménem řecká ekonomika naleje (i z našich peněz!) 2.800.000.000.000,- korun. To představuje skoro tři roční rozpočty ČR. To jsou na dlouhá desetiletí totálně umrtvené finance. Tedy v podstatě ztracené. Jak vysoké ztráty by utrpěla EU, kdyby nechala Řecko jednoduše zkrachovat? Uměl byste odpovědět na tuto prostinkou otázku? [mrknutí jedním okem]

219163

14.05.2010 14:30

Nůžky se rozevírají

Bohatší bohatnou, chudší chudnou?

Vojta49 81.?.?.?

Bohatší bohatnou. To ano. A ti chudší? Kdyby stále jen (století za stoletím) chudli, už by mezi námi nebyli. Dávno by pomřeli hladem. Jenže chudší dosud nevymřeli. A jsou dokonce bohatší, než bývali jejich rodiče. Oblíbené klišé by tedy mělo spíše znít bohatší bohatnou rychleji, chudší pomaleji.

Otázka zní. Je to správně nebo špatně? Hledejme poučení v historii. Existovaly státy, kde bohatí prostě nebyli (dodnes se s tím ještě trápí lidé na Kubě a v KLDR). Bohatství tam patřilo všem. Tím zásadním bohatstvím ovšem nemyslím vily, jachty, auta a plné prkenice. Tím skutečným bohatstvím jsou totiž doly, farmy, továrny, elektrárny, firmy, infrastruktura, stavby, ...

Všichni starší si pamatujeme zoufalý úpadek (v roce 1948) špičkových světových firem Škoda, Aero, ČZ, Tatra, ČKD, Jawa, Avia, Baťa, ... Pod správou "nás všech" [oči v sloup] se z nich stala během pár desítek let zastaralá technická muzea, vyrábějící téměř neprodejný brak. Proč se to stalo? Nabízí se jednoduchá odpověď.

Řádně spravovat bohatství dokážou jen nemnozí. Obecně pouze schopní lidé. Ti, kteří prokázali své schopnosti tím, že zbohatli zákonným způsobem. Spravuje-li jakékoliv bohatství člověk, který je sám nevytvořil, jsou výsledky obvykle žalostné (viz hospodaření států či nadstátu - EU). Také lidé, kteří zbohatli nelegálně (Mrázek, Krejčíř, Kočka, Kožený, ...) nedokážou své bohatství řádně spravovat a příliš si je neužívají.

Zkušenost tedy jasně říká. Dobře je v zemích, kde bohatí bohatnou rychleji, než chudí (Jižní Korea, Švýcarsko, Lucembursko). Začnou-li rychleji než podnikatelé bohatnout (např. původně chudí řečtí) státní zaměstnanci, je to na pováženou. A pro ty rychle bohatnoucí chudé to nemůže dobře dopadnout. Přesvědčíme se o tom na vlastní oči.

Závěr? Dělejme vše pro to, aby ti nejbohatší a nejschopnější z nás spravovali co nejvíce majetku. Tedy aby bohatli ještě rychleji, než dosud. Zkušenost hovoří jasně. Tam, kde se to daří, se i průměrní a relativně chudí lidé mají líp. [smích]

219287

15.05.2010 00:14

Nůžky se rozevírají

RE: Bohatší bohatnou, chudší chudnou?

Vojta49 81.?.?.?

Na Vaše přání Vám pane Anonyme vybírám firmu, která byla za socializmu vybrakována až na dno. Cituji z Wikipedie:

V minulosti, zejména v padesátých letech 20. století, byla Jawa ve špičce motocyklových výrobců, exportovala do mnoha zemí světa, zejména péráky, kývačky a panelky, významný byl export pro SSSR. Po roce 1990 nastal výrazný útlum výroby, který měl kořeny již v dřívějších socialistických letech, kdy se do motocyklového průmyslu prakticky neinvestovalo. Nedostatečné modernizace nedokázaly zakrýt zastaralost koncepce.

Chcete o tom polemizovat nebo půjdeme k další značce? [smích]

219338

15.05.2010 00:33

Nůžky se rozevírají

RE: Bohatší bohatnou, chudší chudnou?

Vojta49 81.?.?.?

Dobrá, pojďme k Pragovce. Chcete se soustředit na základní vysočanský závod, který v 90. létech skončil na výrobě převodovek s parametry let padesátých nebo budeme diskutovat o některém z dalších závodů, třeba o výrobně ventilů (jejichž přesnost zůstala i v devadesátých létech na úrovni let padesátých) závodě v Pernerově ulici?

219341

15.05.2010 01:04

Nůžky se rozevírají

RE: Bohatší bohatnou, chudší chudnou?

Vojta49 81.?.?.?

Problémy definujete správně, pane Krabate. Třeba ten, že na jedné straně existují superbohatí lidé a na druhé straně umírají děti hladem. Na rozdíl od Vás si ovšem nemyslím, že za ty umírající děti mohou ti superbohatí. Spíše bych vinil rodiče těch dětí. Vy ne?

Úroky ve výši 20 a více procent. Myslíte, že kdyby lidé nebyli ekonomicky negramotní, podepsali by úvěr s takovým úročením? Za negramotnost většiny lidí mohou bohatí?

Myslíte, že těch sto soukromých bank zkrachovalo v USA loni proto, že
> mají v rukou moc vytvářet a půjčovat peníze z ničeho?

Bohatí lidé mohou za to, že se davy klanějí (a ze svých nuzných příjmů luxusně platí) špičkové sportovce a seriálové hvězdy?

Opravdu mohou bohatí za přebujelý státní aparát?

Nebudu Vám dál oponovat, pane Krabate. Problémy současnosti definujete správně. Jen ti viníci jsou trochu jinde. [smích]

219342

15.05.2010 01:38

Nůžky se rozevírají

RE: Bohatší bohatnou, chudší chudnou?

Vojta49 81.?.?.?

V otázce terénní Pragy V3S (resp. S5T) s Vámi pane Anonymusi vřele souhlasím. Prozradím Vám tajemství. Tento automobil, o který by byl zájem (třeba na Haiti) ještě dnes, má na většině originálních konstrukčních výkresů předválečná data. Udiven?

Socialistické "snažení" mu nepřidalo zhola nic. Až do konce výroby se třeba vyráběl s dveřmi, otevíranými proti směru jízdy. V případě tohoto vozu (podobně jako Tatraplánu) se jednalo o naprosto nadčasovou předválečnou konstrukci. Výkresy byly za okupace dobře uschovány a po válce se vůz vyráběl bez větších konstrukčních změn až do roku 1990. Kupodivu nikoliv v Pragovce, ale v Avii, n.p.

Možná, že by tato starobylá "vejtřaska" ještě dnes měla na svou konkurenci. Jen by se v průběho těch uplynulých sedmdesáti! let od svého vzniku do ní muselo vývojově alespoň trochu investovat. Ono přece jen motor o objemu 7,9 litru s výkonem 69,9kW (necelých 100 koní) udělí tomuto skvostu maximálku 60 km/hod. A to bude na dnešní konkurenci asi málo. Nemyslíte?

Přejete-li si prodiskutovat některou z dalších, za socializmu vydrancovaných firem, budu k dispozici až v pondělí.

219344

17.05.2010 00:13

Nůžky se rozevírají

RE: Bohatší bohatnou, chudší chudnou?

Vojta49 81.?.?.?

Reakcí pod panem HC si dovolím oponovat myšlence Vás všech, pánové, kteří soudíte, že socialismus (resp. komunismus) by vlastně nebyl ani tak špatný. Jen jej "nějak pokazili" lidé.

Úhelným kamenem socialistické (resp. komunistické) ideologie je zespolečenštění výrobních prostředků. Tedy prakticky sprostá krádež většiny bohatství jeho vlastníkům. A krádež zůstane krádeží bez ohledu na to, za jakým eufemismem ji ideologové ukryjí. Krádež s cílem, uzavřít ony pomyslné nůžky, o nichž zde diskutujeme.

Jenže bez oněch otevřených nůžek to nejde. Zloděj nikdy nedokáže spravovat ukradený majetek se stejnou péčí, jako jeho původní vlastník. A proto byla, je a vždycky bude tato ideologie bez šance. Proto se také stalo, že z českých poválečných špičkových fabrik zbyla po čtyřiceti létech jen bezcenná šrotiště. Pod správou zlodějů ani nelze jinak.

A proto se i ta slavná Čína potácela na hranici hladu ještě téměř padesát let po válce. Až do okamžiku, kdy se čínští komunisté vzdali ideologie krádeže a umožnili lidem akumulovat bohatství. A tím zase rozevírat nůžky mezi schopnými a těmi ostatními. A proto se budou KLDR, Kuba, případně další levicově orientované země dál topit v chudobě. Dokud se nevzdají té nemravné ideologie krádeže. Která zní tak sladce a lákavě uším nevzdělaných a neschopných mas. I přes její do očí bijící nefunkčnost, prokázanou opakovanými historickými fiasky. Homo stupidus budou dál horlit proti "nemravnosti" bohatých a pro nezbytnost jejich eliminace ze společnosti. Bohužel.

219486

17.05.2010 15:11

Zabte bílé!

RE: za 90 procent problémů afriky můžou běloši

Vojta49 81.?.?.?

Mýlíte se, pane Aristokrate. Za většinu svých problémů si obvykle (s výjimkami zotročení a pod.) mohou lidé sami. Pohleďte prosím na Haiti. Tam žije podobná černošská populace, jako v JAR. A bez bílých. Tropický ráj dokázali tito lidé změnit v naprosté peklo. Už před zemětřesením.

Opravdu soudíte, že v zemích, kde vládne černošská populace je ohromující míra chudoby, násilí a zločinu dílem nás, bílých?

219526

18.05.2010 13:51

Nůžky se rozevírají

RE: pokud tohle neco dokazuje,

Vojta49 81.?.?.?

Co brání nezodpovědné vládě, nasekat i v systému se zlatým (či jiným) standardem, nesplatitelný státní dluh? Tomu přece žádný standard nezabrání, nebo ano?

219605

26.05.2010 14:11

Volby zla

RE: Jediné k čemu jsem dospěl,

Vojta49 81.?.?.?

Podepisuji toto racionální stanovisko, Janko. A trochu jej doplním.

Už delší čas soudím, že lidé se dělí na PŘEMÝŠLIVÉ a NECHCISTY. Těch druhých je bohužel většina. Vyznačují se odporem vůči všem a všemu, co je v životě potkává. Vrcholnými představiteli NECHCISMU jsou stálí návštěvníci nejlevnějších náleven. Ti na otázku, koho nebo čeho si váží, odpoví "všechno stojí za ho..., všichni jsou svi..., všechny nakopat do pr...!".

Nechcisté prostě dokonale vědí, co nechtějí. Bohužel nedokážou vymyslet nic na téma - CO CHTÍT. A tak i v současné volební kampani vidíme řadu pěkných nechcistických hesel. Z billboardů civí graficky vylepšení politici a hlásají, co všechno ten který NECHCE a proti čemu BOJUJE. Taková hesla správně brnkají na nechcistické strunky voličstva.

Nechcisté byli, jsou a budou. Faktem je, že NECHCISMUS nikdy v historii neposunul lidstvo ani o krůček vpřed. Vymanit člověka z područí nechcismu může dle mého soudu jen vzdělání. Jenže vzdělávat se je pracné. A tak většina líných nechcistů zůstane dál u svého lkaní a hořekování nad současným "zkaženým světem". K volbám nepůjdou. Ani náhodou. Je to totiž pohodlné. [mrknutí jedním okem] Kdežto pokusit se namísto lkaní něco udělat? Třeba vymyslet, koho volit? Šmarjápano, to je přece dřina! [velký smích]

220195

27.05.2010 19:31

Volby zla

RE: Jediné k čemu jsem dospěl,

Vojta49 81.?.?.?

Moudrá slova, pane Hade. Díky za ně. Ano, dnes jsem s Vámi zajedno. Protipólem NECHCISMU je s nejvyšší pravděpodobností MOUDROST. Prostá lidská moudrost. Ta moudrost, o níž byly napsány stohy knih. Ta moudrost, o níž lidé často a rádi hovoří. A přitom většinou ani netuší, co to moudrost vlastně je.

Nebudu tady vyprávět, co už o moudrosti (zatím jen mlhavě [zahanbení] ) tuším. Je to zajímavé téma. Máte-li o ně zájem, jsem Vám k dispozici na svém emailu. Souhlasím s Vámi, že moudrost
> není podložena úporným šťoucháním dat do ...
Ale dle mého soudu ani "nevyvěrá z nitra", a dokonce ani nesouvisí s vírou. Fanatická víra je naopak účinnou překážkou, bránící svému nositeli, dospět k moudrosti.

Snad bych měl odůvodnit své tvrzení, proč je dle mého názoru moudrost opakem nechcismu. Nechcismus, neboli úporná a trvalá nespokojenost se všemi a se vším, je nejsnazší lidský názor. Zvládne jej úplně každý. Není k němu potřeba žádných znalostí, dovedností, zkušeností, moudrosti. Je natolik snadný, že jej dokáže vyjádřit i právě narozené dítě. A téměř každé to také hned po narození udělá. Pro onu snadnost nespokojenosti se za ní moudří lidé stydí. A vyhýbají se jí. Neprojevují ji.

Ještě poslední poznámka. Moudří lidé jsou obvykle nespokojeni především sami se sebou. A proto svou moudrost stále prohlubují. Nechcisté právě naopak. Ti jsou sami se sebou navýsost spokojeni. Jen kdyby jim ve štěstí z jedné strany nebránili ONI a z druhé strany my, prostí ovčané. Mýlím se? [mrknutí jedním okem]

220334

27.05.2010 20:11

Volby zla

RE: Jediné k čemu jsem dospěl,

Vojta49 81.?.?.?

Jedno slůvko Vašeho kratičkého textu Vás zrazuje, pane "62". Ukazuje, co "přesně chcete". Zdá se, že to co Vy chcete, je postaveno jen na zlobě, zášti a nenávisti. Ač si to možná neuvědomujete, předvedl jste nám pěknou ukázku NECHCISMU. Díky za ni.

Mimochodem. Sám se sebou jste docela spokojen, že? [mrknutí jedním okem]

220338

29.05.2010 00:18

Řekové to chápou

RE: Nechápu...

Vojta49 81.?.?.?

U Vás mě pane Antiseptiku nepřekvapuje, že nechápete základní ekonomické souvislosti. Trochu mě to překvapuje u paní Lin.

Jak lze snadno a rychle projíst ekonomiku země?

1. Nabídněte statisícům lidí státní službu za dvaapůlnásobek běžného platu.

2. Protože na jejich platy nemáte, opakovaně si na ně půjčujte (a brzo také na splátky minulých půjček a úroků z nich) v zahraničí.

3. Státní zaměstnanci utratí většinu svých peněz za spotřební zboží a služby. Protože státní zaměstnanci bohužel nic prodejného neprodukují, nemá doma poptávané zboží a služby kdo vyrobit. Žádný problém, obchodníci rádi dovezou jakékoliv žádané zboží ze zahraničí.

4. Vypůjčené peníze, vyplacené jakoby za práci státních zaměstnanců, ale ve skutečnosti ZA NIC, snadno a rychle odplynou ze země k zahraničním producentům importovaného spotřebního zboží a služeb.

5. Cyklus lze opakovat tak dlouho, dokud věřitelé věří, že poskytnuté půjčky i s úroky budou v termínech splaceny.

6. Dobu důvěry lze protáhnout, když státní statistika vykáže nižší poměr dluhů ke skutečnému výkonu ekonomiky, než je realita. Žádná zahraniční banka ani agentura nedokáže bez aktivní účasti vlády zfalšovat základní státní statistiky.

7. Projedené peníze rozhodně neskončí u "zlých" bankéřů, kteří je půjčili. Skončí třeba u producentů filmů, které si dobře placení státní zaměstnanci koupí na DVD a jiných nosičích, u výrobců domácích kin, na nichž si ty filmy pouštějí, u výrobců aut, v kterých jezdí, u producentů pohonných hmot, které ... Vyhlásí-li země státní bankrot, tak bankéři naopak prodělají kalhoty, neboť se jim obvykle vrátí jen zlomek toho, co půjčili.

Je to opravdu tak obtížné pochopit? [smích]

220484

29.05.2010 00:42

Řekové to chápou

RE: Nechápu...

Vojta49 81.?.?.?

Kolik řeckých automobilek znáte? A kolik výrobců elektroniky? Kde si Řekové pěstují všechnu potřebnou bavlnu? A kde těží svou ropu? Dobývají měď, zinek, paladium, ... ?

Prostě "všechno" u domácích firem utratit nelze. A to musí i ta nejhloupější vláda vědět, nebo ne?

220490

31.05.2010 13:34

Volby zla

RE: Jediné k čemu jsem dospěl,

Vojta49 81.?.?.?

Díky za reakci, "zachytil" jsem ji. A opět s Vámi souhlasím. Soudím, že další debata na toto téma zde by byla poněkud OT. Těším se, že si najdete čas ...

Stále více se kloním k závěru, že moudrost spočívá ve schopnosti rozpoznat, co je v životě důležité a co méně. Možná, že je důležité být schopen vnímat víru jako tvořivou sílu. Zatím nevím. [smích]

220651

01.06.2010 16:18

Nejít k volbám je výrazem osobní odpovědnosti

RE: Matematická zákonitost

Vojta49 81.?.?.?

> Lid je dnes bídou přikován k těžké práci mnohem pevněji, než tomu bylo v dobách otroctví nebo roboty [chechtot]

Popisovat tímto blábolem stav naší současné společnosti je úsměvné. Soudím, že mnohem blíže k realitě je:

Lid je dlouhým obdobím rostoucího blahobytu zhýčkán více, než kdykoliv předtím. A tak z nedostatku skutečného strádání a bídy trpí frustrací. Frustrací z toho, že jeho blahobyt neroste stejně rychle, jako blahobyt nejvyšší příjmové skupiny ve společnosti. A protože nikdo si netroufá označit sebe sama za strádajícího a trpícího, užívá ve svých argumentech a tirádách jakýsi imaginární "lid, přikovaný k těžké práci ..."

Nebo nám snad chcete tvrdit, pane Hestroyi, že právě Vy jste ten "přikovaný chudák"? [velký smích]

Přesto dovolte, abych Vám poděkoval. Vy a Vám podobní nechcisté jste svou neúčastí ve volbách přece jen něčeho dosáhli. Díky vám nedošlo k patu. A to je nadějné. [smích]

220852

02.06.2010 18:29

Brutální útok na mírový konvoj v mezinárodních vodách

RE: informace? to je to o co tu běží.

Vojta49 81.?.?.?

Legraci si děláte Vy, pane Djb. Palestinci, tedy jejich vůdcové, se nikdy nevzdají ohromných příjmů z "mezinárodní pomoci". Vždyť jejich slavný vůdce Arafat si "našetřil" za dobu svého "vůdcování" na švýcarských kontech několik miliard! dolarů. To je veřejným tajemstvím. A přesto ještě zbylo na slušný život všech Arabů, kteří sami sebe prohlásili za palestinské uprchlíky.

Jejich život připomíná život Romů v ČR. To jsou také všechno údajně Češi, ne? Protože dávky pomoci jsou vypláceny na hlavu, převyšuje porodnost palestinských Arabů vysoko porodnost obvyklou v regionu. Stejně jako porodnost cikánů u nás.

Takže údajní Palestinci (žádný takový národ ani stát v celém minulém tisíciletí neexistoval, viz prohlášení jejich bývalého vůdce Zahíra Músejna) nikdy nepřistoupí na plán OSN. Přišli by o tučné prebendy a museli by se začít starat sami o sebe. Kdyby o stát jménem Palestina skutečně stáli, už jej mohli několik desetiletí mít. Nebo ne? [smích]

220974

02.06.2010 21:00

Nejít k volbám je výrazem osobní odpovědnosti

RE: Matematická zákonitost

Vojta49 81.?.?.?

> Do roka a do dne budou všichni občané ČR zase ... nadávat.

Ovšem někteří nadávají už teď. Nebo ne, paní Jarmilo?

Docela by mě zajímalo, jaký výsledek voleb by uspokojil Vás? Tedy pokud vynecháte nesmysly o odvolatelnosti libovolného politika. Takový stav by vedl k permanentní válce všech proti všem, nikdy nekončící volební kampani a každodenním doplňovacím volbám. [smích]

220992

07.06.2010 13:42

Pohľad späť

RE: Slovenština, to je tedy jazyk ...

Vojta49 81.?.?.?

A to je dobře a nebo špatně, pane HHBB? Jinými slovy. Je lepší, sedět DOMA na samotě u lesa a celý život se probírat starými ohmatanými almanachy? A nebo je lépe "se spustit" a propadnout té zatrolené globalizaci se všemi jejími důsledky? [mrknutí jedním okem]

221447

07.06.2010 23:24

Pohľad späť

RE: Slovenština, to je tedy jazyk ...

Vojta49 81.?.?.?

Svou reakci pro Vás oba umístím s dovolením zde, pánové HHBB a Méďo. A hned odpovím na to nejdůležitější. Také bych naříkal spolu s autorem článku kdybych marně toužil:

> ešte stretnúť človeka-priateľa ... sa ráno prebudiť a celým srdcom sa tešiť novému dňu ... mať okolo seba úprimných ľudí, ... stretnúť kamaráta, ...

Já mám své přátele (pokud bohužel nezemřeli) stále. Nikdo mi je nevzal. Ba naopak. Díky moderním komunikačním technologiím mám víc přátel, než kdykoliv dříve.

Probouzím se (s výjimkou dní s poznámkou v diáři - zubař) s pocitem radosti a příjemného očekávání, co pěkného přinese nový den.

Mám okolo sebe spoustu milých a upřímných lidí. Jak svou velkou rodinu, tak přátele. A když mi můj malý vnouček řekne "dědě, mě tady bíbí (ještě neumí říci l)", jsem dokonale šťastný.

Soudím pánové, že člověk obvykle dosáhne toho, po čem touží. Globalizace neglobalizace. Jen nesmí podlehnout přesvědčení, že za naplnění jeho tužeb je odpovědný někdo jiný. Mýlím se? [smích]

221480

08.06.2010 14:40

Skupina Bilderberg konspiruje v latinské Americe

RE: Řízení světa

Vojta49 81.?.?.?

Janko jste poněkud nepozorný. Střelec je paní, zrozená ve znamení Střelce.

K věci. Naše planeta vskutku uživí 8, ba možná i 15 miliard lidí. Redukce populace je blud, opakovaný do zhloupnutí alarmisty. A zatímco alarmisté rok za rokem urputně "redukují", lidstvo mezitím utěšeně roste. [velký smích]

Možná by bylo zajímavé zjistit, proč jsou někteří lidé tou údajnou plánovanou redukcí tolik fascinováni? Prozradíte nám to, paní ve znamení Střelce? [smích]

221514

10.06.2010 00:36

Pohľad späť

RE: Slovenština, to je tedy jazyk ...

Vojta49 81.?.?.?

Janko, díky za vlídná slova. Ať se potkáváte jen s dobrými.[smích]

A pro pana Méďu mou oblíbenou moudrost. Člověk by měl mít odvahu, znalosti a sílu měnit věci, které změnit může, pokoru vyrovnat se s těmi, které změnit nemůže a hlavně - moudrost je od sebe rozlišit. Proč to říkám? Protože mám pocit, že lidé často chtějí měnit nezměnitelné.

Vezměme Vaši alegorii s plastelínou a aplikujme ji na původní slovanské kmeny, obývající kdysi českou kotlinu. Kde jsou dnes Charváti, Pšované, Děčané, Chebané, Doudlebi, Lučané, Holasici, ... ? Bylo náhodou, že z nich všech vznikl Český národ? Bylo náhodou, že vznikl Německý národ z řady germánských kmenů? Nebo jde o zákonitý společenský proces? Není i ta globalizace, se všemi svými nešvary, také jen další zákonitou etapou ve vývoji lidstva?

Mnohokrát jsem zde zopakoval, že nevěřím v dlouhodobé plánování a řízení vývoje lidstva. Kýmkoli. Ano, bezpochyby existují lidé, kteří znají více, než většina ostatních. A znalosti představují ohromnou sílu. Sílu, kterou tito "vědoucí" umějí transformovat třeba v moc a bohatství. Ovšem ani ta nejkoncentrovanější moc a bohatství nedokáže odhadnout budoucnost. A tak se vždy bude budoucnost lidstva dost lišit od toho, co třeba kdosi kdesi naplánoval.

Proto tolik nebojuji. Proti Billderbergu, proti Illiminátům, proti KC, proti ... Na místo boje se snažím poznávat. A pomocí znalostí třeba i využívat jevů, proti nimž jiní bojují. Příklad? Globální oteplování. Naučil jsem se stratifikovat ořechy a pěstovat ořešáky. Je to snadné. A sázím je do prořídlých ovocných alejí podél cest i v nadmořských výškách, kde by ještě před nedávnem vymrzly. Třeba někdy přijdou lidem vhod. Jak lahodné ořechy, tak jedno z nejkrásnějších dřev, co znám. A možná i pomohou vyčistit vzduch, znečištěný díky "zeleným bojovníkům", kteří pod praporem boje proti NWO brání stavbě jaderných elektráren. [smích]

221643

15.06.2010 15:35

Skupina Bilderberg konspiruje v latinské Americe

RE: Vidím, že treba dať bodku za mnohými nezodpovedanými otázkami

Vojta49 81.?.?.?

Nebudu vás pánové Abc a Quido2 o ničem přesvědčovat. Jen si dovolím vám dát k úvaze téma STUPIDITA.

Co to vlastně ta stupidita je? Hodně populárně řečeno. Je to stav, kdy se lidé snaží užívat k řešení nových problémů "staré a osvědčené recepty, návody a postupy". A to i za situace, kdy ty "recepty" očividně nefungují. A ti lidé přesto znovu a znovu zkoušejí ty "staré a osvědčené ..." a nedokáží se jich zříci. A ač se pomocí těch "receptů" stále nedaří, oni lidé nevidí chybu v těch receptech, leč v jakýchsi tajemných nepříznivých okolnostech.

Vy oba se pokoušíte pánové napravit tento "zkažený svět". A snažíte se nás přesvědčit, že jediným správným prostředkem k nápravě je Bible (dle pana Abc) či Védy (dle pana Quida2). JENŽE! Oba tyto skvělé "návody ke správnému životu" vlastní lidstvo už pár tisíc let. A právě s jejich užíváním došlo do stavu, kde dnes je. CO S TÍM? [mrknutí jedním okem]

222053

15.06.2010 17:40

Skupina Bilderberg konspiruje v latinské Americe

RE: Vidím, že treba dať bodku za mnohými nezodpovedanými otázkami

Vojta49 81.?.?.?

Vy nikdy nezklamete, pane Antiseptiku. [smích] Nic ve zlém. Z čeho pramení Vaše dětinská víra? Víra, že kdosi kdysi dávno už na všechno důležité zázračně přišel? A zapsal to do "chytrých knih"? A od těch "zlatých časů" lidé už jen zapomínali, překladatelé komolili a přepisovači prznili to geniální "dílo"? Proč se ti, kteří ono dílo užili ku svému povznesení a osvícení nepostarali alespoň o jeho zachování? Když už se nepostarali o jeho masové rozšíření?

Vy jste Lin tradičně blíž k jádru problému. Geniální starobylé návody jsou samozřejmě nesmysl. Příčina tkví skutečně v tom, že lidé v drtivé většině NECHÁPOU ... A přitom znalosti a vědomosti k tomu, aby pochopili jsou. Důkazem je ta menšina osvícených, kteří CHÁPOU. Až na ty nejchudší oblasti Země má většina lidí dnes všechny potřebné znalosti "na talíři". V čem je tedy problém? Učit se je příšerná práce. Nač se trápit se spoustou "brožur"? Když k získání toho "jediného správného přesvědčení" stačí přečíst si pár řádek internetových diskuzí. [mrknutí jedním okem]
Mýlím se?

222061

16.06.2010 01:05

Skupina Bilderberg konspiruje v latinské Americe

RE: Vidím, že treba dať bodku za mnohými nezodpovedanými otázkami

Vojta49 81.?.?.?

Díky za vlídná slova všem. I za to přímé vyslovení názoru pana Quida2, co mu na mně vadí. Nevidím přínos a poselství starobylých uznávaných kapacit ... Ano, souhlasím. Jsem přesvědčen, ža ona vyzdvihovaná starodávná duševní dědictví jsou pro současného člověka bez významu. A že daleko důležitější než studium Véd (Tóry, Bible, Koránu, ...) je poznání toho, co nám nabízí současná věda. A člověk by měl dle mého soudu umět rozlišit, co je pro něho důležité a co méně.

Pojďme pane Quido2 posuzovat myšlenky, ideologie i činy lidí podle výsledků, které za nimi zůstávají. Védy má lidstvo k dispozici již drahný čas. A výsledky? Dle mně nic moc. Paní Lin tvrdí, že jejich přínos je zatím zanedbatelný proto, že jim nerozumíme či je neumíme správně interpretovat. Vy považuje jejich přínos pro lidstvo za klíčový. Já tvrdím, že existuje množství moderních vědeckých poznatků, proti nimž jsou Védy dětskými říkadly (nic ve zlém). Třeba evoluční biologie. A jsem připraven to dokázat.

Pojďme odpovědět na otázku SMYSLU ŽIVOTA. Vy nám pane Quido2 ukažte, jak na ni odpovídají Védy. Já Vám pak povím, co o ní soudí moderní věda. Zkusíme to? Nechť pak ostatní posoudí, zda jsou pro náš současný život důležitější Védy či věda. [smích]

222108

16.06.2010 14:05

Skupina Bilderberg konspiruje v latinské Americe

RE: Vidím, že treba dať bodku za mnohými nezodpovedanými otázkami

Vojta49 81.?.?.?

Díky za obsáhlou odpověď, pane Quido2. Zkusím ji poněkud shrnout.

V 1. části se snažíte dokázat, jak jsou Vaše oblíbené staroindické náboženské texty staré. Proč ne. Jen nesmíme zapomínat, že "stáří" <> "zaručená kvalita".

Ve 2. části pěkně dokládáte, že Védy byly a jsou (s prominutím) k ničemu. Nedokázaly totiž ochránit své věřící od cizích vlivů i přes to, že údajně
> Tato prastará civilizace exisovala ve zdraví před Kali-yugou, tisíce a tisíce let.

3. to nejdůležitější. Poprosil jsem Vás o Váš názor na smysl života. Věřil jsem, že Vám tím dám příležitost blýsknout se brilantní odpovědí, založenou na starodávných védských moudrostech. Jenže Vy jste se na žádný vlastní názor nezmohl. Védy Vám zřejmě s jeho formulací nepomohly. Namísto toho jste provedl kritiku mého, dosud nevysloveného (možná ateistického?) názoru. Není to poněkud málo a trochu předčasné? [smích]

Dobrá, otázka smyslu života je na Védy zřejmě příliš obtížná. Nabídnu tedy jiné otázky.

Po čem lidé nade vše touží a proč?

Jak vysvětlíte dítěti na základě Véd, co je to láska (jako vztah, ne jen sex)?

Jak je to s rovností mužů a žen? Jsou si spíše rovni či naopak? A proč?

Zkuste to prosím znovu se smyslem života nebo si vyberte libovolnou jinou otázku a dokažte nám svou odpovědí na ni, k čemu jsou dobré Védy. Zatím jste mě o jejich přínosu pro současný život ani málo nepřesvědčil. [smích]

PS. Až do sobotního večera nebudu mít přístup k internetu. Je tedy dost času.

222137

19.06.2010 23:09

Skupina Bilderberg konspiruje v latinské Americe

RE: Vidím, že treba dať bodku za mnohými nezodpovedanými otázkami

Vojta49 81.?.?.?

Védy i další náboženské texty jsou nepochybně vzácnými doklady starých lidských kultur. Klíčová tajemství života v nich hledaly už zástupy badatelů. Mnozí zasvětili jejich studiu celý život. Marně. Nic, co by pomohlo zásadně změnit život lidstva v nich bohužel nenašli. Vy ano? Lidé, kteří jsou schopni a ochotni studovat něco víc, než (profesně) musí, jsou vzácní, pane Quido2. Vy k nim nejspíš patříte. A je-li cokoliv vzácné, nemělo by se tím plýtvat.

Svými otázkami jsem se Vás pokusil přimět k zamyšlení. Zda kromě Véd neexistují i jiné prameny vědění. Kdybych si Vás a Vaší schopnosti nevážil, neudělal bych to. Nemarnil bych Váš ani svůj čas touto diskuzí. Přijměte prosím toto mé vysvětlení zároveň jako omluvu. [smích]

K otázce smyslu života. Věda soudí, že všechny známé formy organismů slouží jen jako "dopravní prostředky". Tyto dopravní prostředky (dále jen DP) si staví jejich tvůrci. Staví si je proto, aby jim tyto DP posloužily na cestě do budoucnosti. A k případnému dalšímu zdokonalení svých tvůrců. Ti tvůrci DP kupodivu nemyslí, neplánují, nevidí, neslyší a ani nic necítí. Nedokážou se dokonce ani samostatně pohybovat. Ovšem pozor! Jsou nesmrtelní.

Krom nesmrtelnosti mají jen několik jednoduchých vlastností. Umějí uchovávat informaci a replikovat sebe sama. Proto se jim také někdy říká replikátory či geny. A umějí ještě jednu věc. Skvěle syntetizují aminokyseliny. Ovšem to je velmi pomalý a choulostivý proces. V konkurenci druhů je potřeba zvládnout obranu, útěk, ... A to sám replikátor neumí. Proto si každý replikátor (či celé kolonie sdružených replikátorů) staví své DP.

Jak vznikl první replikátor zatím nikdo neví. Brzo už se to dozvíme. Nejspíše se na počátku éry života množily replikátory bez vnějších obalů, tedy bez jakýchkoli DP. V rostoucí konkurenci se však začalo dařit víc těm, které uplatnily svou schopnost syntetizovat aminokyseliny a začaly si z nich tvořit ochranné obaly. Tedy první formy DP.

Zrychlíme. Replikátory se umějí jen množit. V soutěži vždy uspěly ty, jejichž DP byl účelnější, než DP konkurenční. Lepší obal, krunýř, svaly, oči, ..., mozek. Prostě dokonalejší orgány, vlastnosti, schopnosti. Umožňující množit se rychleji, než hynout. Evoluce je jen stálé hromadění účelných vlastností organismů.

Tedy. Žít znamená, být schopen množit se rychleji, než jedinec hyne. To je základní smysl (nebo chcete-li účel či poslání) života, pane Quido2. Vše ostatní je tomuto přírodnímu imperativu podřízeno. Jestliže jej jakýkoliv organismus (rozsivka, streptokok, václavka obecná, hlenka, pisivka, borovice, moroň či člověk) nebude respektovat, jednoduše vyhyne. I kdyby duchovně vyrostl až do ...

Překvapení na závěr. Který z výše uvedených organismů dorůstá největších rozměrů?

222379

21.06.2010 14:29

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Přečetl jsem si uvedený odkaz. Základní filozofie "tiché zbraně" je postavena na následujícím převratném objevu (cituji):

> Stručně řečeno, bylo objeveno, že ekonomika se řídí stejnými zákony jak elektřina, a že všechny matematické teorie a praktický počítačový "know-how" (souhrn vědomostí), vyvinutý pro elektroniku oblast, lze přímo aplikovat při studiu hospodářských věd.

Pokud je toto tvrzení pravdivé, bude "tichá zbraň" fungovat. Pokud ovšem jde o blud, je "tichá zbraň" jen pouhou fantasmagorií jejího nedovzdělaného autora. Co myslíte, pane Kadleci?

222459

22.06.2010 00:30

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Souhlasím, pane Udo. Lidi lze ovlivňovat tisíci rozličnými způsoby. ALE. Nikdo dosud nedokázal předem spočítat, jaká bude reakce konkrétního jedince či dokonce odezva celé skupiny lidí. Viz nedávné parlamentní volby. Nebudu zde rozebírat podrobnosti. Zájemci si najdou víc informací pod pojmem "deterministické a stochastické systémy".

To, co tvrdí mnou uvedený citát je holý nesmysl. Ukazuje diletantství autora uvedeného textu. Důkaz? Kdyby se daly ekonomické procesy modelovat stejně, jako modelujeme deterministické systémy, už dávno by skončily všechny burzy. Počítačové simulace by totiž dokonale předpovídaly budoucí chování a vývoj trhů. Burzovním sázkám by odzvonilo. Podnikání (tedy rozhodování kam umístit budoucí investice) by přestalo být riskantním tvůrčím činem a stalo by se rutinní záležitostí. Že tomu tak stále není?

Ekonomika zcela závisí od rozhodování lidí. A rozhodování lidí je z větší části řízeno nikoliv rozumem, ale emocemi. Emoce jedince jsou ovlivnitelné množstvím faktorů a v podstatě nevypočitatelné. Vynásobíme-li nevypočitatelnost chování jednotlivce několika miliardami? Obratem ruky máme jednoduchý deterministický model světové ekonomiky . [chechtot]

222524

22.06.2010 13:12

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Nezbývá, pane Udo, než abyste své domněnky dokázal. Pojďme provést jednoduchý test. Vy pomocí vzorečků pro návrh elektrických obvodů (dle kritizovaného citátu) namodelujete výši ceny zlata na LME k 1.9.2010 a procento nezaměstnaných v SR k 30.11.2010. Dokážete to či ne? [mrknutí jedním okem]

222565

22.06.2010 18:52

Steve Connor: Potřebujeme globální debatu o populaci

RE: INTELIGENCE

Vojta49 81.?.?.?

K čemu Vám je důkaz, pane Antiseptiku? Nechť jsou evoluce či ID jen pouhé teorie. Podstatné je, jak odpovídají na základní otázky života. Opakuje-li jedna teorie na nepříjemné otázky stále dokola "protože si to stvořitel tak přál", zatímco druhá přináší logické odpovědi, odvozené z pozorování reálné přírody, není nad čím váhat.

Myslíte, že stoupenci stvoření dokážou vysvětlit, proč byly muži stvořitelem "obdařeni" prsními bradavkami? Proč jsou ženy v mládí nejútlejší v pase, tedy v místě, kde brzy budou potřebovat nejvíc místa pro budoucí plod? A naopak proč když zestárnou a už rodit nemohou, jsou nejobjemnější opět v pase, kde už žádné místo pro plod potřebovat nebudou? K čemu potřebují ženy prsy, když všechny ostatní samice primátů kojí stejně dobře a přitom mají ploché hrudníky? Proč jsme my lidé tak líní, lakotní, sobečtí, hloupí, iracionální, snadno podléháme stupiditě, ..., když jsme byli stvořeni k obrazu toho nejdokonalejšího, všemohoucího, vševědoucího, ...? [velký smích]

222577

23.06.2010 15:32

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Pokusím se tuto diskuzi vrátit k našemu původnímu sporu, pane Udo. Prohlásil jsem za nesmyslný výrok

> ... bylo objeveno, že ekonomika se řídí stejnými zákony jak elektřina ...

Prostě neřídí. Na tom trvám. Globální světovládě se můžeme věnovat později. Mimochodem už ten pojem samotný je také pěkný nesmysl.

V deterministických fyzikálních systémech platí (například) I=U/R, tedy proud v uzavřeném obvodu je přímo úměrný napětí a nepřímo úměrný odporu. Budu-li postupně snižovat napětí až k nule, bude úměrně tomu klesat i proud opět až k nule.

Předpokládejme modelový pokus, v němž se nás dva editor rozhodl odměnit za vysoce kvalitní diskuzi. [mrknutí jedním okem] Myslíte, že přijmete od editora jakoukoliv částku od tisíce až po 0,- Kč? Vždyť je to vlastně zadarmo, s žádným příjmem za diskuzi jste nepočítal, proč byste libovolnou částku nepřijal, že? Alespoň ekonomicky racionální úvaha tak praví. JENŽE! Lidé se ekonomicky racionálně nechovají. Stačí k nabízené čátce přidat pár slov navíc, a máme tu zcela nepředpověditelný stav.

Těch pár slov zní: Editor nám nabízí za tuto diskuzi dohromady 1.000.- Kč. Já mám rozhodnout, v jakém poměru budou tyto peníze mezi nás dva rozděleny. Vy máte pouze právo peníze přijmout nebo odmítnout. V případě Vašeho odmítnutí ovšem nedostanu nic ani já.

A výsledek? Navrhnu-li dělení 500/500, budete nejspíš spokojen a peníze přijmete. Když však navrhnu pro sebe 700, 900 nebo dokonce 999?!? Budete mé rozhodnutí považovat za natolik nespravedlivé, že svůj podíl odmítnete. Abych "za trest" také nic nedostal. Věda tomuto jevu říká altruistické trestání a v životě lidí se s ním běžně setkáváme.

Už vidíte rozdíl mezi ohmovým zákonem a svým rozhodováním? Navíc hranice, na níž svůj nižší podíl odmítnete (a původní lineární průběh funkce tak náhle ukončíte) se bude měnit v závislosti na tom, zda ke mně cítíte spíše sympatie či antipatie, jakou máte momentální náladu, jak nutně právě potřebujete každou korunu, ... Vidíte, kolik proměnných nám na rozdíl od I=U/R vstupuje do funkce, jíž bychom měli modelovat Vaše (původně zdánlivě bezproblémové) rozhodnutí, zda přijmout dar? A kterak jsou ty proměnné vágní?

Ekonomika je výhradně produktem lidských emocí, pane Udo. To je neoddiskutovatelný fakt. A lidské emoce se rozhodně neřídí stejnými zákony, jako elektrické obvody. [smích]

222653

23.06.2010 16:26

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Také připojím pár vět z uvedeného článku:

... řecké nemocnice ve své většině nefungují ...

Státní pokladna již déle než pět let neplatí dodavatelům zdravotnického materiálu ...

Lidé čekají na operace, na ošetření, anebo třeba jenom na rentgen či ultrazvuk ...

lékaři a zdravotníci po několik let nedostali zaplacené přesčasy, noční služby a pohotovost ...

Peníze stát dát nechce s výmluvou, že nemá ...

U lékaře můžete slyšet: »Zaplať, protože tvoje pojišťovna mi dluží několik let. Mám taky děti.«

---------------- konec citací

Nějak nemohu přijít na to, jak s těmito problémy souvisí kapitalizmus. Všechny uvedené nešvary jsou přece typickými průvodními jevy státního socialismu. A ten je v Řecku bez pochyby "v kytkách". Jednoduše řečeno. Pod praporem "sociálního státu" se rozdávalo tak moc a tak nesmyslně, že dnes nezbývá ani na to nejdůležitější - na zdraví.

Prostých Řeků je mi líto. Ovšem bylo by zajímavé zjistit, kolik z nich si z bývalého (a možná dodnes trvajícího) řeckého státního rozdávání vůbec nic "neuloupli". Za skvělé mzdy vojáků, státních zaměstnanců, příplatky za chození včas, štědré důchody, astronomické odstupné a pod. mají jistě nakoupeno spustu aut, rekreačních lodí, spotřební elektroniky, ... A ve zdravotnictví ty peníze teď ... bohužel trochu chybí.

222659

24.06.2010 13:54

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Dovolím si zareagovat na všechny odpovědi na můj příspěvek až zde, na konci vlákna. Nejdříve se musím omluvit panu Peleškovi, alias Montážníkovi, alias Laskavému, ... Nečetl jsem dost pozorně. Kdybych si včas uvědomil, že jediným, kdo sem neustále vnucuje komunistickou propagandu z Haló novin jste Vy, na příspěvek jakéhosi pana Protona bych nereagoval.

K věci. Základní charakteristiky kapitalismu "vymyslel" cca před sto lety Lenin. Jsou tři. Student, který je neuměl odříkat při státnicích z Marxismu-Leninismu byl nekompromisně vyhozen. Komunističtí ideologové v ČSSR považovali jejich znalost za tak důležitou, že vnutili studium ML i studentům úzce technických specializací, které se společensko-vědními obory nijak nesouvisely.

Ty leninské bláboly zní: "Kapitalismus je ve své nejvyšší imperialistické formě parazitický, zahnívající a nad propastí." U zkoušky musel být adept schopen ke každé charakteristice několik minut plynule pohovořit a zdůvodnit ji.

Proč o tom mluvím? No protože mi Vaše příspěvky pánové poněkud připomínají ono zdůvodňování ohavnosti kapitalismu u zkoušky z ML. Čím to, že už sto let zahnívá a stojí nad propastí a nějak ne a ne shnít či spadnout? [velký smích]

Zbývá se zamyslet nad tím, co je to kapitalismus. Zda sprosté slovo nebo společensko-ekonomická formace, která ze všech dosud existujících uspořádání prokazatelně přinesla lidem nejvyšší stupeň blahobytu a uspokojení jejich potřeb? Já osobně se kloním ke druhé variantě. [mrknutí jedním okem]

222718

24.06.2010 23:23

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Nejprve pan Anonymus. Vy tvrdíte, že tady a teď je nám zle. Proč ne? Logika ovšem praví, že tedy musí existovat nějaké jiné místo případně jiný čas na této planetě, kde a kdy bylo lépe. Buďte tak laskav, pane Anonyme a prozraďte nám, na jakém místě a v jaké době byste žil raději, než tady a teď. A kam byste s sebou vzal tu chudinku prodavačku, která neumí nic jiného, než posouvat zboží přes skener. Aby se tam se svou "vysokou" kvalifikací měla lépe.

Tuto prostinkou otázku jsem použil v těchto diskuzích už několikrát. Ještě nikdy jsem na ni nedostal přímou odpověď. Co Vy, pane Anonyme?

Pro pana Pippocz. Vaší otázce po kvalitě a uspokojování duchovních potřeb lidí v kapitalismu nerozumím. Dnes snad nejsou ke koupi či k zapůjčení všechny knihy, po kterých jste kdy zatoužil? Brání Vám někdo cokoliv studovat? Nemáte přístup ke špičkovým uměleckým dílům ze všech oborů lidské činnosti? Omezuje Vás někdo ve Vaší víře či politickém přesvědčení? Nesmíte navštěvovat kázání svého oblíbeného kněze? Koncerty filharmoniků, výtvarné výstavy či divadelní premiéry snad nejsou dost kvalitní? Brání Vám někdo v založení spolku příznivců ... (čehokoli) a ve scházení se s nimi?

Nebo si stěžujete na to, že většina médií nabízí namísto kvalitní kultury spotřební brak? Komerční média musí nabízet to, co si spotřebitel žádá. S tím my nic nenaděláme. A nás přece nikdo nenutí brak přijímat. Výběr je jen na nás.

Také nárůst civilizačních chorob rozhodně nezapříčinil kapitalismus. Když se podíváme na statistiky průměrného dožitého věku, budou korelovat s ekonomickou vyspělostí země. Tedy lidsky řečeno. Tam, kde panuje skutečná chudoba (Bangladéš) umírají lidé dříve, než je začne v osmdesáti trápit hypertenze, cukrovka, kornatění cév či parkinson. [smích]

A ještě k těm pár stovkám milionů vyvolených. Před sto lety jich bylo pár desítek milionů. A před dvěma sty léty? Všechno ukazuje na to, že už velmi brzo bude nás vyvolených pár miliard. Čína, Indie i celá Latinská Amerika na tom dost tvrdě pracují. Je-li takový vývoj špatně, co by podle Vás bylo dobře?

222766

25.06.2010 00:21

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Víte, pane Udo, já se pokouším v diskuzi uvádět konkrétní argumenty, dokládající má tvrzení. Například ono iracionální altruistické trestání. Ten pojem jsem nevymyslel. Můžete si jej vygooglovat.

Vy mé argumenty nevyvracíte. Dokonce s nimi ani nepolemizujete. Místo toho přicházíte se stále novými, velmi odvážnými, ovšem ničím nepodloženými teoriemi typu:

> Keď teda deformujem chápanie a hodnotový sýstém jednotlivca, alebo cieľovej skupiny, kontrolujem ich emócie.

Opravdu víte, jak "deformovat chápání" či dokonce "ovlivňovat hodnotový systém" jednotlivce, najmě celého národa? Neuvěřitelné! Tuto svou schopnost jste měl nabídnout před volbami některé z politických stran. Objednatelů by bylo dost. Touto "prostinkou" kontrolou emocí elektorátu byste snadno dokázal zajistit vítězství ve volbách komukoliv. A byl by to dokonalý důkaz Vaší téze. Navíc by Vám to vyneslo pohádkové bohatství. Jenže Vy jste to neudělal. A to je fakt, který tuto Vaši teorii (tak trochu [mrknutí jedním okem] nebo spíše zcela) falsifikuje. Prostě nic takového, čím byste zvrátil hodnotový žebříček člověka v jeho protiklad, zatím neexistuje. Naštěstí. [smích]

Myslím, že nic neobhajitelného neobhajuji. Naopak mám pocit, že Vy se mně snažíte přesvědčit o správnosti svých tvrzení, bez jakýchkoli reálných argumentů. Co s tím uděláme? [smích]

222771

25.06.2010 14:37

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Takže i Vy, pane Anonyme. Kdykoliv zde v diskuzi naznačím, že současný kapitalismus nám umožňuje žít v nebývalém blahobytu, sesype se na mně zběsilá kritika. A když se potom zeptám, kde a kdy to už bylo lepší? Nastane hluboké mlčení. Nebo se poněkud změní téma diskuze. [velký smích]

Pojďme se tedy bavit o "vykořisťovaných chudácích". Má další slova jsou určena i pro pana Mazze. Ano. Vím, že prodavačky pracují za 50,- Kč na hodinu. Má zásadní otázka na vás oba, pánové, zní. Kdo je ten necitelný kruťas, který stanovil prodavačkám tak nízký plat? A také řidičům kamionů a obsluhám čistírenských strojů a přidavačům a popelářům a uklízečkám a ...?

Oba se rozhořčujete nad nízkými platy většiny z nás (nedosáhnou ani na průměr). Asi vám také vadí horentní příjmy různých sportovních či mediálních hvězd. Které naopak ten průměr mnohonásobně převyšují. O nich rozhoduje také on? Tak ho pojmenujte, toho lumpa!!!

Že to nedokážete? Samozřejmě že ne. Nikdo takový není. O mzdách a platech (v nestátním sektoru) rozhodujeme my všichni. I vy oba, pánové. Že ne?

Dobrá, pojďme udělat malý experiment, pane Anonyme. Aniž jste co tušil, zemřel Vám vzdálený strýc ve Švýcarech a odkázal Vám zavedený supermarket na periferii Vašeho města. Jste jeho jediný vlastník. Máte právo rozhodovat úplně o všem. Prodavačky u Vás vydělávají stejně, jako všude jinde. Ihned se rozhodnete, že jejich bědnou situaci změníte. Ztrojnásobíte jim mzdy.

Váš ekonom Vás upozorní, že na zvýšené mzdy bude muset vzít peníze z oběžných prostředků. Tedy měsíc od měsíce bude méně peněz na nákup zboží, až nezbudou žádné. No to ne, řeknete Vy. Vezměte ty peníze někde jinde. A tak ekonom promítne zvýšené mzdy do cen. Není jiná možnost. Kostka másla teď u Vás stojí 49,90, litr mléka 29,90 a rohlík 3,90. Prodavačky jsou navýsost spokojeny. Mají skvělé platy a na kasách klid. Lidé se Vašemu předraženému supermarketu obloukem vyhýbají. Ovšem jak dlouho štěstí Vašich prodavaček potrvá? Lidé jako Vy a pan Mazz svým jednáním ty vysoké platy prodavaček nepřipustí. Tak funguje regulace cen trhem. Jde o ceny všeho. I lidské práce. S výjimkou zásahů státu, který může z peněz, jež nám ukradl na daních, libovolně rozhazovat. Bohužel.

Pojďme na to teď z pohledu té Vaší konkrétní prodavačky. Kdo za to může, že ona chudinka musí žít z tak nuzného platu? Vy? Pan Mazz? Nebo já? To asi ne, že? Nemůže za to náhodou ona sama? Základní kurz účetnictví trvá čtyři týdny a stojí 7500,- viz http://www.ucetnikurzy.cz/ . S různou mírou úsilí ho zvládne každý. Pomocná účetní vydělá asi tak o 50% víc, než prodavačka. A nemusí pracovat na směny ani o víkendu. A časem třeba povýší. Proč to u té Vaší konkrétní slečny/paní nejde? [smích]

222805

26.06.2010 01:00

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Souhlasím, pane Anonyme. Ani podle mě se svět točit nebude. Nač tedy ztrácet čas nějakou hloupou propagandou. Té najdete dost v Zeitgeistech a v podobných "zadarmofilmech".

Na modelu virtuálního supermarketu, kterého jste se stal "jako" majitelem a šéfem jsem se Vám pokusil ukázat základní regulační princip trhu. Vy mi jej nevěříte. S tím nic nenadělám. Existuje jen jedna možnost, jak se přesvědčit o Vaší nebo mé pravdě.

Vy víte "od stolu", že supermarkety dosahují velmi vysoké míry zisku. Dokonce až tak vysoké, že by si z ní klidně mohly dovolit výrazně zvýšit platy svých prodavačů. Je-li to pravda, každá banka Vám ráda půjčí na nákup některého právě krachujícího supermarketu (proč asi krachují?). A Vy si jej budete moci koupit a v praxi ověřit, jak vysokého zisku lze v tomto oboru podnikání dosáhnout.

Prokážete-li věrohodně, že jste dokázal provozovat jakýkoliv typ maloobchodu s nejméně deseti zaměstnanci po dobu jednoho roku tak, že jste bez účetní ztráty vyplácel svým zaměstnancům včetně sebe alespoň průměrnou mzdu, se vší vážností a při jasném vědomí prohlásím, že jsem ekonomický nedouk, nadutý diletant a naprostý blb. Toto sebehodnocení se všemi svými osobními daty zveřejním v libovolném Vámi vybraném českém deníku a veřejně se vzdám svého vysokoškolského diplomu.

To je docela zajímavá nabídka, ne? Rychle zbohatnete a ještě ke všemu budete mít pravdu. Na Vašem místě a s Vaší vírou bych neváhal ani vteřinu. [smích]

Dáte-li však alespoň trochu na můj názor, za žádných okolností to nezkoušejte. Strašlivě se zadlužíte a ke všemu ještě zjistíte, že pravdu jsem měl já.

Realita je totiž taková. Najde-li náhodou nějaký šťastlivec způsob podnikání, v němž dosahuje mimořádně vysokého zisku, ihned si toho všimnou další. A zkusí v témže oboru podnikat také. Proč? No protože v jejich bývalém oboru už konkurence stlačila zisk na naprosté minimum. A tak jdou za lepším. Při nízkém zisku totiž stačí malé zaváhání nebo jen nešťastná náhoda a je bankrot na krku. A tak v žádném oboru podnikání (krom monopolu) nelze dlouhodobě dosahovat mimořádných zisků. To je prosím pane Anonyme ekonomický zákon. Věřte nevěřte. [smích]

222827

26.06.2010 01:44

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Co chápu jako argumenty? No přece jakékoliv reálné výsledky toho, o čem mě přesvědčujete, že funguje. Třeba. Pan XY nechal v novinách zveřejnit, že přestanou platit české pětitisícovky a pak si nadělal jmění jejich vybíráním z popelnic.

Teoretizování bez praktických výsledků nemá žádný smysl. Mohu tisíckrát tvrdit, že zveřejněním zprávy o tom, že nebudou rajčata vyprodám zásoby neprodejného kečupu. Proč to Heinz každoročně nedělá? Když to údajně funguje?

Jestliže se pane Udo ve zdejších diskuzích mnoho lidí na čemkoli shodlo, neznamená to, že mají pravdu. Svět a jeho poznání se stává tak složitým, že stále častěji vidíme, kterak se většina mýlí.

Jestliže
> dlhodobo veľmi reálne prebieha
deformování chápání či dokonce ovlivňování hodnotových systémů jednotlivců či skupin, ukažte prosím KDE a JAK. Když to jde, proč už dávno nejsou vyřešeny dlouhodobé konflikty? Učiňte, ať Palestinci milují Židy a naopak. A bude klid. Ne?

Nebo co takhle maličko zmodifikovat hodnotový žebříček cikánů? Aby se namísto "okrást gadža" stalo jejich nejvyšší hodnotou "poctivě pracovat a nekrást". Proč to nejde? [smích]

A další nesmysl
> tí, ktorí sa po generácie snažia o absolútnu moc,

Kdo jsou TÍ? Skutečně existují lidé, kteří žijí po generace? Snaží-li se o něco člověk, může se snažit nanejvýš do své smrti. Ale "po generácie"? Takové lidi neznám.

Obávám se, pane Udo, že naše pohledy na tento svět jsou naprosto neslučitelné. Je mi líto. Proto se vzdávám další diskuze a přeji Vám mnoho úspěchů v odhalování toho, jak Vám někdo deformuje chápání a mění Váš žebříček hodnot. Já si něco takového rozhodně nenechám líbit. [smích]

222829

26.06.2010 11:46

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Promiňte pane Anonyme, ale máte pravdu. Skutečně nemůžete provozovat žádný obchod. Píšete totiž úplné nesmysly. Udělá-li jakýkoliv obchodník 10 mil. hrubých tržeb, odvede z nich nejprve DPH. Každý, kdo trží víc než milion Kč ročně je ze zákona! plátcem DPH.

Pak musí ze zbytku oddělit částku, za níž původně nakoupil prodané zboží. To musí totiž znovu nakoupit a doplnit do regálů. Jinak by nebylo co prodávat. A ta částka na nové zboží činí z těch tržených 10 milionů podstatnou část. Odhadl, bych, že tak asi 8 milionů.

Z toho, co zbude musí nejprve uhradit nájem prodejny, energie, reklamu, údržbu, nákup provozních materiálů, pojištění, dopravu a ztráty zboží, které se mu zkazilo dříve, než je prodal. Pak teprve přijdou na řadu mzdy, náhrady, odměny a parafiskál (odvody z mezd). A zbude-li nějaký zisk (také se může stát, že zisk vyjde záporný a jsme v ...), je potřeba počítat s tím, že z něj musím odvést daň ze zisku.

Chcete si to po těchto informací spočítat znovu? [mrknutí jedním okem]

222846

27.06.2010 14:41

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Zajímavý závěr, pane Udo. Vyprovokoval jste mě jím k neplánované reakci. Vy jste v něm podtrhl to, co zřejmě považujete za nejdůležitější:

> Opakujem, ide o to ako chápete veci a aký máte k nim postoj.

Pokusme se tedy Váš (opakováním zdůrazněný) názor analyzovat. Já se domnívám, že věci a jevy objektivně existují bez toho, JAK (AKO) my je chápeme. Pokusíme-li se pak věci a jevy zkoumat jako Vy, tedy s předem zaujatým postojem k nim, ovlivní to naše vnímání. Možná až tak dalece, že uvidíme namísto objektivní reality jen to, co vidět chceme. A to asi nebude dobré.

Vaše příspěvky jsou, pane Udo, dokladem tohoto mého závěru. Zcela ignorujete uváděné argumenty o tom, že se nikdy nikomu žádná skutečná větší manipulace mysli nezdařila (sedmdesát let té nejbrutálnější komunistické propagandy v SSSR se rozplynulo, jako pára nad hrncem) a vidíte jen to, co vidět chcete. Útěchou Vám může být, že nejste sám. Takových, kteří věří v tu SVOU JEDINOU PRAVDU a plamenným způsobem o ní přesvědčují ostatní, je mnoho.

Zajímavou otázkou je, proč? Proč lidé, kteří v něco hluboce uvěří (reinkarnace, chemtrails, socialistická ideologie, peklo, úrok jako hlavní příčina ekonomických nesnází, numerologie, čarodějnictví, možnost zmanipulovat hodnoty člověka v jejich pravý opak, hvězdopravectví, kreacionismus, ...) náhle jakoby oslepnou a ohluchnou? Jakoby NEVIDÍ a NESLYŠÍ nic, co je v rozporu s jejich vírou.

Začnou náruživě vyhledávat informace, které jejich víru podporují. Informace, které víře protiřečí nebo ji dokonce falsifikují ignorují nebo alespoň bagatelizují. A hlavně. Zaujatě šíří svou víru dál. A pokoušejí se pro ni získávat další "věřící". Nedaří-li se jim adepta přesvědčit, jsou z toho rozladěni, možná snad i nešťastni. Dokonce se neváhají uchýlit k hrozbám, jako třeba
> zodpovednosť za to ponesiete aj s Vaším okolím.
[velký smích]

Nečekám, pane Udo, že na tento můj ZÁVĚR budete reagovat. Neberte jej prosím osobně a ani ve zlém. Ostatně soudím, že setkání se zapáleným věřícím (v cokoliv) je přínosnější, než srážka s hlupákem, který nezná nic a všechno je mu jedno. Tímto příspěvkem jsem chtěl jen poprosit čtenáře, které také zajímá zvláštní motivace lidského mozku, pracujícího v "režimu víra", o případnou další diskuzi na toto téma. Jsem k dispozici na svém mailu apear(zavináč)atlas.cz. Zde bychom byli s takovým tématem poněkud OT. [smích]

222901

27.06.2010 15:13

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Zeptejte se prosím ještě jednou, pane Anonyme, co je obsahem pojmu HRUBÉ TRŽBY. Dle mého soudu je to souhrn všech tržeb (tedy peněz), které se sešly na účtu a v pokladně obchodníka za dané období. Pokud je ponížíme o DPH, pak už se ta částka jmenuje HRUBÉ TRŽBY BEZ DPH.

Ale pozor! Nic jiného z té částky není "odečteno". Z povinnosti zaplatit za vše, co si obchodník od svých dodavatelů objednal, jej nikdo nezprostí. Ani žádné tajemné účetní praktiky. Lidsky řečeno, Obchodník MUSÍ být schopen z hrubých tržeb bez DPH zaplatit úplně všechno, co jsem Vám výše vyjmenoval. A určitě ještě i další položky (třeba ostrahu), které jsem zapomněl. A teprve až co zbude, je případný zisk, který můžete rozdělovat. Třeba na zvýšení mezd.

Ještě poznámka ke ztrátám na zboží. Skutečně si myslíte, že když Vám odejde mrazák a přes víkend se v něm všechno rozteče, že Vám to zaplatí mrazírenský velkoobchod? A kdo to zaplatí jemu? Skandinávský dodavatel mražených ryb? Proč by to dělal? Nebo když brigádník z neznalosti zarovná ve skladu paletu banánů prázdnými obaly a přijde se na to, až když tečou. Určitě Vám je někdo zaplatí? Kdo?

Promiňte mi pane Anonyme určitou strohost mých vyjádření. Není to arogance. Ani pokus Vás podvést. Jen nemám tolik času (a upřímně ani chuť) vést zde podrobný kurs ekonomiky maloobchodu na pokračování. V každém případě si vážím Vaší snahy, proniknout do jejích tajů. Ať se daří. [smích]

222902

27.06.2010 23:23

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Nutíte mě, pane Anonyme, abych se vrátil do diskuze. Jinak zůstanu za lotra a hloupého propagandistu. Nevěříte-li mě, vygooglujte si prosím statistický údaj nazývaný "průměrná maloobchodní marže". Ten údaj najdete třeba zde. Píše se tam:
> je průměrná marže maloobchodu v ČR zhruba 21,5 procenta

V jiných statistikách se dočtete +- totéž. Pojem marže znamená, kolik procent si obchodník v průměru přirazí na nákupní cenu. Ve Vašem konkrétním případě to znamená, že obchod musel nakoupit zboží za 8,2 milionu korun, aby na něm dokázal dosáhnout tržeb 10 milionů. To vše bez DPH. Tedy obchodníkovi zbude po úspěšném prodeji zboží, za něž utržil 10 milionů, přibližně 1,8 mil. Kč. A teprve z těch 1,8 milionu si může dovolit platit všechny své náklady včetně mezd. 5 milionů zisku je naprostá chiméra.

Kdyby fungoval Váš příklad, aby obchodníkovi zůstalo z 10 milionů tržeb po zaplacení veškerých nákladů 5 milionů zisku, musel by dokázat nakoupit to zboží, které za těch 10 milionů prodal asi tak za 3 miliony korun. A to by znamenalo, že ve svém obchodě dosahuje průměrné obchodní marže 333%. I když jste laik, ani tento údaj Vás nezarazí?

222917

28.06.2010 14:43

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: PS

Vojta49 81.?.?.?

Jen do mě, pane "85"! Fanatické kazatele a propagátory "ne/víry" a šiřitele "shnilého ovoce" je záhodno zcela eliminovat z lidské společnosti. A bude Ráj na Zemi! Tak jste to myslel? Toto sdělení mělo být jádrem Vašeho příspěvku? [mrknutí jedním okem]

V tom případě se Vám hluboce omlouvám. Za všechna svá slova, která ve Vás mohla vzbudit pocit, že snad pohrdám vírou, pronásleduji věřící či se snažím je od víry odvrátit. Není tomu tak.

Fakt, že většina lidí v něco věří (možná přesněji řečeno, je pevně přesvědčena o existenci, vlastnostech či pravdivosti některých věcí a jevů, aniž podrobně studovala jejich podstatu) jasně dokazuje, že schopnost věřit, není žádná úchylka ani směšná lidská slabost. Je to účelná vlastnost lidského mozku, získaná a dovedená do dnešní podoby miliony let naší evoluce.

Když si pozorněji přečtete můj příspěvek, na nějž reagujete svým tvrdým odsudkem, najdete možná jeho klíčovou větu. Ptám se v ní "proč je tomu tak"? Co víra (či přesvědčení) lidem přináší?
Soudím, že možná následující:

1. zbavuje je nejistoty, co si o předmětu víry myslet a tak posiluje jejich sebevědomí,
2. šetří jejich energii, kterou by museli vynaložit na detailní studium skutečných vlastností dané věci či jevu,
3. dává jim pocit sounáležitosti a případné podpory od skupiny lidí stejného smýšlení - čím větší skupina, tím vyšší podpora a tím i společenský statut "věřího".

Toto je můj osobní názor, který je možná hloupý a omezený. Třeba namítnete, že než poznávat příčiny a vlastnosti víry, je mnohem důležitější ji mít. Já se pak zase zeptám. Proč? [smích]

222945

28.06.2010 23:30

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Tak o Vás přemýšlím, pane Anonyme. Ne ve zlém. Jen jsem zaskočen tím, jak bleskurychle jste si vytvořil názor, že řetězce běžně produkují 50% zisku z tržeb. A to je dle Vás jasný důkaz o tom, že peněz mají dost. Proto jsou jejich majitelé lotři, neboť jen z chamtivosti nepřidají prodavačkám.

Nevím, zda má ještě smysl Vám tento blud vyvracet. Je otázkou, zda jste ochoten přijímat věcné argumenty, či už Vás Vaše přesvědčení natolik ovládlo, že vlastně ani nechcete nic slyšet.

Podařilo se mi najít výsledky hospodaření řetězce Penny Market za poslední 3 roky. Jsou zde. V létech 2007, 8 a 9 řetězec vyprodukoval zisk ve výši 4%, 3% a vloni dokonce jen 1% z tržeb. Ta data jsou nezpochybnitelná. Zveřejňování hospodářských výsledků ve Finančních novinách je zákonná povinost a uváděná data se musí shodovat s výkazy, předkládanými Finančnímu úřadu. Co myslíte? Jak daleko je 1% zisku od krachu?

Krom toho jsem Vám našel jména tří řetězců, které v ČR nedávno zkrachovaly. Tedy nebyly schopny dlouhodobě tvořit VŮBEC ŽÁDNÝ zisk). Byly to Edeka, Meinl a Delvita. Tato jména a jejich osud si snadno ověříte Googlem.

Na závěr ještě jedno vysvětlení. Nemám žádný důvod, nadržovat zaměstnavatelům. Jen se snažím ukázat, že některé laické představy o "výnosnosti a snadnosti" podnikání jsou zdvořile řečeno nereálné.

Jen pro Vás. Můj tatínek byl Baťovým mužem. Se vším, co k tomu patří. Dost mě toho naučil. Já jsem na něj velmi hrdý, i když od 69. roku už byl jen pouhým dělníkem v dole. Možná to bude znít jako vychloubání, ale nevím, jak jinak Vám sdělit, jak velkým stoupencem baťovských metod řízení a motivace lidí jsem. Představte si, že se mi (přes odpor některých zarputilých soudruhů) podařilo zavést baťovskou metodu řízení práce jako jednomu z prvních v této zemi ještě před listopadem 89. Tehdy se to formálně jmenovalo BFO (brigádní forma organizace práce a odměňování) a bylo to tehdy povoleno jako důkaz nástupu "perestrojky". Byl to tehdy tak výjimečný čin, že si ho povšimla i jedna vysoká škola a zadala na toto téma diplomovou práci. Její kopii mám dodnes. A lidé z mé tehdejší party na ty časy rádi vzpomínají. [smích]

222973

29.06.2010 14:49

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: PS

Vojta49 81.?.?.?

Omlouvám se, pane "85", za poněkud opožděnou reakci. Nerad činím ukvapené závěry. Tak jsem chvíli nad Vašimi slovy přemýšlel. A jsem na vahách. Otevřeně a nezáludně jsem Vám předložil výsledek své snahy o pochopení podstaty víry. Nejde o vyčtený či jinak přejatý názor. Zatím nebyl vystaven žádné oponentuře. Co to znamená? Že jsem Vám nabídl možnost můj názor argumentačně rozcupovat a ukázat tak převahu víry nad tím, co opovržlivě nazýváte ne/vírou.

Už jsem někde psal, že si Vašich příspěvků poměrně vážím. Vyzařuje z nich vzdělání i životní zkušenost. Ovšem jen tehdy, když nejde o víru. Jakmile dojde na toto téma, Vaše moudrost je tatam. Váš jindy brilantní úsudek je náhle zastřen a já namísto věcných argumentů, cílených k tématu diskuze, od Vás čtu, že:

- jsem žonglér se slovy,
- mých (nejspíše strašlivě temných) úmyslů se můžete jen dohadovat,
- má osobnost je stejně nedobrá, jako mé názory,
- svatouškovsky a pokrytecky zesměšňuji …
- zaslepenost mi brání hledat inormace, atd.

To přece nejsou argumenty, hodné člověka Vašich schopností. Jak si tu změnu vysvětlit? Čím to, že téma "víra" mění laskavého a moudrého pana "85" na roztřesený, ustrašený a pěstičkou hrozící uzlíček nervů? Nic ve zlém, ale jak jinak ty reakce nazvat? Čeho se tak strašně obáváte? Že se dokonce ponížíte až k dětinskému BU BU BU! - nepátrejte po mých pohnutkách a hleďte si raději …

Já po Vašich osobních pohnutkách nepátrám, pane "85". Ani Vám neberu Vaši víru. Chraň přírodo. Jen se snažím pochopit obecné pohnutky lidského konání. Myslím, že nikdo nemá právo mi v tom bránit. Ani Vy. Všimněte si prosím, že od doby, kdy jste odmítl mou nabídku k diskuzi na toto téma, Vás svými názory neobtěžuji. A v diskuzích se Vám vyhýbám. Reagujete-li ovšem Vy sám, nezbývá, než abyste strpěl mé odpovědi.

Má následující slova prosím berte jako pouhý dohad laika. Domnívám se, že Vaše extrémní přecitlivělost na téma "víra" nějakým způsobem souvisí s Vaším sebevědomím. Dál to nebudu rozvádět. Vy už si s tím určitě poradíte. A přijměte to prosím jako nabídku jakési "dýmky míru". [smích]

223002

30.06.2010 14:13

Skupinka Romů brutálně zbila třináctiletého hocha

RE: Tady je dukaz,ze blbost se dedi.

Vojta49 81.?.?.?

Souhlasím s panem Nohejlem. A mám za to, že problém je ještě širší, než jej vidí on. Netýká se totiž jen našich cikánů. Co tím myslím?

Před dvěma sty léty a dříve se lidé museli o sebe postarat sami. Jistě, existovaly ústavy milosrdné péče, špitály, obecní chudobince, pastoušky, ... V nich nacházeli pomoc ti nejpotřebnější. Bylo však téměř vyloučeno, takovou pomoc zneužívat.

Současný vyspělý svět posunul sociální péči tak daleko, že tím stvořil nový typ lidské životní strategie. Parazitování na společnosti. Ti starší si jistě pamatují, že cikáni bývali výteční kováři. Peníze si uměli vydělat i jako talentovaní muzikanti. Ovšem nač se dnes lopotit u výhně či trápit prsty na strunách? Když peníze ze sociálních podpor jsou tak jisté, jako každodenní východ slunce!

A tak má dnes většina vyspělých zemí nějakou menšinu obyvatel, kteří nikdy nepoznali, co je to poctivá práce. A ani si poznat nepřejí. Žijí s pocitem, že společnost je povinna se postarat o všechny jejich "oprávněné" potřeby.

To by ještě nebyla taková tragédie. Tristní je, jakým tempem ty menšiny bytní. Jejich růst je dán stupidní strategií většiny vlád vyspělých zemí. Ty se snaží řešit problém stárnoucí populace. A tak podporují porodnost. PLOŠNĚ! [oči v sloup] A dělají, že nevidí, jak tato "podpora" ve skutečnosti funguje. Že namísto zamýšleného účelu slouží jako spolehlivý zdroj obživy parazitů. A podněcuje vlastně pouze jejich reprodukci. A čím větší podpora, tím těžší zátěž pro hostitele, kteří parazity živí.

Černošští "revolucionáři" v JAR, evropští cikáni, muslimská menšina v západní Evropě, palestinětí Arabové, potomci bývalých otroků na Haiti, afroameričané a další. Někteří z nich nepoznali starost o vlastní obživu už po řadu generací. Nezmění-li vlády zásadním způsobem přístup k tomuto problému, je jen otázkou času, kdy se společnost poctivě se živících lidí pod rostoucím tlakem parazitů zhroutí. Příkladem může být Haiti. Tam už k tomu došlo.

223067

30.06.2010 20:16

Skupinka Romů brutálně zbila třináctiletého hocha

RE: Tady je dukaz,ze blbost se dedi.

Vojta49 81.?.?.?

S rostoucí produktivitou práce máte naprostou pravdu, pane Řeháku. Ta nás však nespasí. Zapomínáte totiž na maličkost. Na demokratickou MOC VĚTŠINY. Co se asi stane, až ruskou Dumu i Radu federace ovládnou muslimové? Jaké daně odhlasuje cikány ovládaný český parlament pracující bílé menšině? Kam se bude ubírat potomky severoafrických Arabů ovládaná Francie? ...

Křivky demografického vývoje jsou, pane Řeháku, neúprosné. V posledních šesti desetiletích jsou obdivuhodně stálé. Pracující populace v nich vykazuje trvalý pokles, parazité bouřlivý růst. Co by mohlo tento trend v dohledné budoucnosti zvrátit?

223091

01.07.2010 00:31

Pravda o situaci v Severní Korei

RE: Severni Korea byla vzorem

Vojta49 81.?.?.?

Byla-li v sedmdesátých létech KLDR rozvinutou průmyslovou zemí, jistě mi pamětníci snadno připomenou značky aut, sportovních letadel, motocyklů, traktorů, elektroniky, spotřebního zboží, ... které jsme tehdy dováželi z bratrské socialistické KLDR výměnou za naše Tatry, Trenéry, Jawy, Zetory, Tesly, ... Já si nějak na žádnou ne a ne vzpomenout. Že by ono to s tou průmyslovou vyspělostí zase nebylo až tak horké? [velký smích]

Argument o embargu Severní Koreje, jako hlavního důvodu jejího ekonomického rozvratu je slaboduchá propaganda, pane Hestroyi. Že zrovna Vy, takový "internetový osvícenec" jste ji neprohlédl? Každý stát, který je podporován svým sousedem s miliardou obyvatel, má k dispozici hospodářské zdroje i trhy takových rozměrů, že by měl růst raketovým tempem. Dokladem jsou země, označované jako asijští tygři.

Proč se KLDR také nestala jedním z asijských tygrů? Má jiné klima, jiné lidi, špatné suroviny, horší moře, ...? Vůbec ne. Od své jižní části se liší jen jedinou maličkostí. Na jihu lidé smějí pracovat ve prospěch svůj a svých blízkých. A díky tomu u nás dnes známe výrobky značek Hyundai, Kia, SsangYong, LG, Samsung, ... Na severu to lidé dělat nesmějí. Jsou nuceni pracovat ve prospěch svých soudružských bratří a sester. A to bohužel nefunguje. Soudruzi prostě opravdoví bratři nejsou!

Tato jednoduchá pravda byla postupně objevena ve většině zemí takzvaného socialistického tábora. Jen KLDR jednou bude výjimkou a všem nám to (tedy hlavně těm lumpům bankéřským) ukáže! [chechtot]

223114

01.07.2010 18:44

Pravda o situaci v Severní Korei

RE: Severni Korea byla vzorem

Vojta49 81.?.?.?

Opět mnoho slov, pane Hestroyi a žádný argument k věci. Není s čím polemizovat. Vaše chiméry o NICH, kteří potřebovali držet Slovany a Čínu dole (proč?) a pak si to náhle rozmysleli? Opět proč?

Buďte tak laskav, pane Hestroyi a na tyto mé otázky ani neodpovídejte. Dětských báchorek už jste zde vyplodil až až. Budu 10 dnů mimo internet, tak je ani nebudu moci vyvrátit.

Přeji krásné dny všem.

223184

23.07.2010 13:52

Ahmadinežád předpovídá pro lidstvo lepší časy

Lepší časy?

Vojta49 81.?.?.?

Pozorně jsem si přečetl slova pana Ahmadinežáda. A ty LEPŠÍ ČASY v nich nějak nevidím.

Údajně je před námi "doba osvícení". Chci vidět, jak a čím budou "osvíceni" cikáni (a podobní parazité na celém světě), aby se konečně sami začali starat o své vlastní potomstvo?

Také nerozumím tomu, jak dokáže "působení proroka" trvale nasytit miliardu hladovějících?

A už vůbec netuším, jak se z tohoto světa stane Ráj, naplní-li se přání pana Ahmadinežáda a bude zrušena OSN i s její nenáviděnou Radou bezpečnosti?

Žádné z Ahmadinežádových přání dle mého soudu světu nic nepřinese. Ve skutečnosti jde o starý známý NECHCISMUS. Pod klamavým titulkem o předpovědi lepších dob se iránský prezident jen vykřičel z toho CO NECHCE. Nebo mi snad něco podstatného z jeho slov uniklo?

224736

23.07.2010 23:29

Ahmadinežád předpovídá pro lidstvo lepší časy

RE: Lepší časy?

Vojta49 81.?.?.?

I já znám mnoho svobodných lidí, pane Erwine. Naprostá většina z nich umí přesně sdělit, co nechce. Projevit nespokojenost (s čímkoli) je totiž ta nejsnazší věc na světě.

Už křik novorozeněte, pláč předškoláka, vzdor puberťáka. Také většina diskuzí na internetu. A konec konců i spousta hesel v předvolební kampani začínala slovem ... NECHCEME.

Domnívám se, že NECHCISMUS je laciný. Netřeba nic znát, nic studovat. Stačí nabýt pevného přesvědčení a to vytrubovat do světa. U důvěřivých příjemců pak vyvolávají projevy NECHCISMU obvykle odpor, hněv, zlobu a nenávist. Nic pěkného, že?

To jsou důvody, pane Erwine, proč nemám NECHCISMUS rád a kritizuji jej. Domnívám se, že zvláště prezidenti (tedy lidé, kterým naslouchají mnozí), by se měli nechcismu vyvarovat. A měli by raději lidi učit, CO CHTÍT. Jenže to dokážou jen nemnozí. Jak vidíme, tak i nemnozí z prezidentů.

Na závěr se omluvím, pane Erwine. Tento příspěvek jsem psal jen jako vysvětlení svého postoje. Odpovíte-li na něj, nebudu moci reagovat. Budu opět na nějaký čas bez internetu.

224769

30.07.2010 21:36

Populace, eugenika a moc

RE: Autore, prosím...

Vojta49 81.?.?.?

> V době, kdy musíte mít oprávnění na kdejakou trivialitu je rodičovství otevřeno stále každému, což považuju za katastrofu.

Bezvýhradně souhlasím, paní Alexo. Tento Váš moudrý výrok si dovolím trochu doplnit.

Po celou dobu lidské evoluce předávali své geny úspěšněji (jinak řečeno dokázali vychovat více dětí) ti schopnější. V posledních několika generacích se tento trend převrátil. Vlivem stupidní plošné podpory porodnosti ve spojení s pokročilým zdravotnictvím a předimenzovaným sociálním systémem vypukla ve vyspělých zemích populační exploze underclass.

Zde je třeba si uvědomit další souvislost. Pokud bychom byli technologicky na středověké úrovni, všichni tito lidé by našli uplatnění i skromnou obživu (v lese, na poli, jako sloužící, ...). Současně s populační explozí ovšem probíhá i nebývale rychlý technologický vývoj. Ti schopnější to pochopili a upřednostňují kvalitu svého potomstva před jeho kvantitou.

Většina vzdělaných lidí dnes uznává, že trvale klesá úroveň školství. A hledají všechny možné příčiny, proč je tomu tak. Přitom odpověď je nasnadě. Naženu-li povinně do škol s rostoucími nároky na objem i kvalitu učiva stále větší procento nevzdělatelných a funkčně negramotných dětí, nemohu přece čekat nic jiného. Ti lidé se sice naučí číst, špatně psát a trochu počítat. Ale tím jejich schopnosti končí. Po celý svůj život zůstanou funkčně negramotní. Je pro ně problémem vyplnit složenku, porozumět jízdnímu řádu, zvládnout obsluhu složitějšího mobilu. Takoví lidé budou stále obtížněji hledat uplatnění ve společnosti, kde i základní role moderního oráče spočívá v komunikaci s počítačem jeho traktoru.

Tito lidé naprosto dokonale pochopili, že jedinou možností jejich "společenského uplatnění" je plodit děti. Vždyť společnost je za to odměňuje! Oni prostě nic jiného (s výjimkou kriminality) neumějí. Doufat, že kretén s imbecilkou mohou zplodit potomky, kteří se uplatní jako cokoliv jiného, než jako rodiče dalších debilů, je naivní.

Přikláním se spolu s Vámi paní Alexo k názoru, že právo plodit děti by mělo být CO NEJDŘÍVE podmíněno. Třeba tím, že po rodičovství toužící pár prokáže, že se už nějaký čas živí sám a pro očekávané dítě již připravil odpovídající životní podmínky (byt).

225228

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Káva pro Zvědavce

39

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 81 čtenářů částkou 13 773 korun, což je 39 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Za polibek bez náhubků 400 euro20.10.20 17:33 Itálie 3

Soud v Německu rozhodl, že omezit zavírací dobu restaurací není opodstatněné19.10.20 21:32 Německo 4

Co je s panem prezidentem?17.10.20 09:47 Česká republika 7

Je třeba říci dost, burcuje Klaus. Nejsme ve válce, nestrašte mrazáky s mrtvolami14.10.20 11:11 Česká republika 3

Erouška je pochybná aplikace s placebo negativním efektem14.10.20 10:15 Česká republika 5

Ve stavu nebezpečí si schválí cokoli bez demokratické kontroly13.10.20 19:31 Česká republika 0

Maďarská poslankyně skartovala knihu dětškých pohádek plnou gayů a leseb, aktivisté ječí13.10.20 18:08 Maďarsko 2

Absurdita článků z dění na pařížských předměstích nadále roste13.10.20 16:51 Francie 0

Marián Kotleba se rozdáním 3 šeků po 1488 eurech dopustil ideozločinu a půjde sedět12.10.20 21:56 Slovensko 12

Počty zemřelých loni a dnes09.10.20 15:21 Česká republika 6

Studenti na slavné Karlové univerzitě chtějí "bezpohlavní systém"09.10.20 00:10 Česká republika 2

Byla pandemie plánována?08.10.20 21:48 Neurčeno 8

Hoří, hoří a ne a ne spadnout08.10.20 21:23 Jižní Korea 11

Vláda tvrdě zpřísňuje opatření. Na 14 dní se zavřou ZOO, bazény, posilovny, kulturní i sportovní akce08.10.20 16:43 Česká republika 7

Zákon o šmírování internetu vojáky prošel dál08.10.20 15:37 Česká republika 0

Už je to tady: Očkovaní na covid nebudou muset nosit roušky08.10.20 13:19 Česká republika 6

FB smazal Trumpovi 2x příspěvek, ve kterém píše, že chřipka je horší než covid07.10.20 10:35 USA 2

Zločin proti lidskosti06.10.20 21:22 Německo 0

Prymulovi jen tak přistál na účtu milión korun06.10.20 09:50 Česká republika 3

Petice proti náhubkům, testům na covid19 a dalším opatřením04.10.20 17:58 Česká republika 11

Měnové kurzy

USD
22,91 Kč
Euro
27,14 Kč
Libra
29,73 Kč
Kanadský dolar
17,49 Kč
Australský dolar
16,22 Kč
Švýcarský frank
25,28 Kč
100 japonských jenů
21,75 Kč
Čínský juan
3,44 Kč
Polský zloty
5,95 Kč
100 maď. forintů
7,47 Kč
Ukrajinská hřivna
0,81 Kč
100 rublů
29,63 Kč
1 unce (31,1g) zlata
43 937,86 Kč
1 unce stříbra
573,30 Kč
Bitcoin
279 824,29 Kč

Poslední aktualizace: 21.10.2020 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 55 239 601