Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky podepsané Martin Tomis

Nalezeno 26 příspěveků, 9 různých IP adres

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

13.08.2007 17:12

Africké země směřují k unii

Globalizace a Integrace v Africe; pozitivní role USA

Martin Tomis 211.?.?.?

O přínosech zapojení zemí Černého kontinentu do globalizace dnes již téměř nikdo nepochybuje. Jeffrey Sachs dokonce prohlásil, že Afrika je tak chudá, protože se jí globalizace vyhnula
Politická stabilita, ke které může institucionální rámec AU přispět, může zajistit, aby se z rozvojových zemí Afriky staly země rychle rozvíjející.

Přestože to z článku samotného nevyplývá, editor v dodatku tvrdí, že podpora ze strany USA africké integraci je snahou Ameriky o vytvoření protektorátu nad Afrikou a její kolonizaci.

Podle mého názoru je ale budoucí vývoj v Africe nejvhodnější, respektive nejméně škodlivou, možností.

1. Afrika je atraktivní zejména kvůli svým zásobám nerostných surovin. Již dnes se velmoci snaží o zajištění dodávek zejména energetických surovin. Jedním z nejvýznamnějších hráčů je i Čínská lidová republika, jejíž vojáci např. dozírají na stavbu ropovodu v Sudánu a CNOOC vloni pořídila 45% podíl na Nigerijském ropném poli. Přestože Číňané jsou dnes v Africe, jako občané úspěšně se rozvíjející se země, vítanými hosty, přínos Číny pro Afriku je silně diskutabilní. Příkladem může být čínské veto návrhu sankcí OSN proti Súdánu za přehlížení genocidy v Darfúru nebo úzké styky s Mugabeho Zimbabwe (Čína je hlavní obchodní partner Zimbabwe). Podpora podobných režimů, které jsou často isolacionistické, nepodpoří projekt Africké Unie a tím může ohrozit tolik žádanou stabilitu.

2. Kromě nerostných surovin Afrika nabízí i levnou pracovní sílu. Například v Lesothu existuje velké množství zahraničních textilek. Přestože to nedokážu podložit empiricky, v továrnách západních států budou panovat lepší pracovní podmínky než v továrnách čínských.

3. Celkově nejvíce pomoci posílá Africe Evropská Unie. Ani ní se ale Africké státy skutečné pomoci nedočkaly. Mnohé projekty EU na rozvoj Afriky skončily fiaskem: například zavlažovací zařízení, které mělo v oblasti Obratníku Kozoroha podpořit chovy dobytka, urychlilo odčerpáním spodní vody desertifikaci. Patrně více ale Africe škodí protekcionismus EU. Z důvodu ochrany zanedbatelné produkce tropického ovoce ve Francouzských zámořských departementech je na Africké zboží uvaleno vysoké clo.
V EU existuje také program podpory rozvoje Afrického obchodu. Určitá dobře myšlená ustanovení jsou ale opět kontraproduktivní: výše zmíněné Lesothské továrny často nemohou užít výhod bezbariérového obchodu, protože podle EU musí dovážený produkt pocházet pouze z jedné rozvojové země; Africké výrobky jsou ale často ušity u látky vyrobené v Číně. Na základě African Growth and Opportunity Act USA do roku 2012 odstranily kvóty z veškeré africké produkce. I proto je dnes Severní Amerika hlavním obchodním partnerem Afriky.

Alternativy k rozvoji bez USA tedy Africe spíše uškodí.

141662

14.08.2007 07:21

Africké země směřují k unii

RE: USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!

Martin Tomis 211.?.?.?

>Co kdyz je to tak, ze vlada Sudanu nema sanci deni v Darfuru
>ovlivnit a Cinane to, stejne jako jini lide s primymi
>informacemi, vi? [mrknutí jedním okem]

Na úvod bych napsal, že veto má zajistit, aby Sudánská vláda ukončila vojenskou a materiální podporu milici Janjaweed. Chartůmská vláda tedy má na situaci přímý vliv.

Nevím jestli chápete, že Globalizace se nerovná Integrace. Já v africké integaci vidím možnost hladšího urovnávání sporů mezi africkými státy s cílem konečného dosažení stability na kontinentě, tak jako byla po 2. světové válce zahájena v Evropě integrace západoevropských států.

>Globalizace prinesla svetu katastrofu a ze ji nevidite jeste
>neznamena ze tu neni. Je. Stejne jako centralni rizeni vseho z
>Moskvy de-facto polozilo Sovetsky blok.

Jinak mnoho lidí, co má z globalizace obavy, (z našich mě napadá P. Pithart) uvádí přesně opačný důvod než vy: neexistující politická kontrola, respektive možnost zasahování států do vývoje.
A upřímně řečeno nevím, jak se dá globalizace řídit, protože jejím ekonomickým projevem je spontánní směřování ekonomických zdrojů k nejefektivnějšímu využití v rámci celého světa. To, že k tomu dochází umožňuje další projev Globalizace; usnadněná "globální" komunikace.

PS: můžete uvést příklad závažnějšího centrálního řízení v USA?

141703

21.08.2007 09:51

Izrael má v Íránu židovský problém

Špatně přeložený výrok a Židé v Iránu

Martin Tomis 211.?.?.?

Já myslím, že ten špatně přeložený výrok se netýkal "vymazání Israele z mapy", ale "práva Iránu na jadernou energii", což CNN přeložila jako "právo na jadernou zbraň".
Vymazání Israele z mapy ale Ahmadinežád opravdu zmínil: nicméně v analogii se SSSR, který byl "vymazán" relativně nenásilně.
Jinak tvrzení, že Židé v Iránu mají plná práva je poměrně komické, nejen s ohledem na omezený rozsah práv, která požívají Iránští muslimové. Iránská vláda jen v 90. letech 2krát vydaly Protokoly sionských mudrců, v roce 2004 vysílala sérii dokumentů o konspiracích Židů. Historické programy pro děti často velmi negativně prezentují Židy. Nejedná se tedy pouze o anti-sionismus, ale o klasický anti-semitismus.
Co se týče množství synagog v Teheránu, během krátké rešerše na internetu jsem našel čísla od 3 do 30, přitom samozvaná "nejčtenější iránská stránka" udávala 15. Kromě toho ředitelem všech Židovských škol musí být muslim a žáci jsou povini navštěvovat školu i v sobotu (o Šabatu).

Stát Irán nechci nijak démonizovat, protože věřím, že kdyby místo teokratické doktríny "velayat-e fiqah" zavedl skutečnou demokracii, množství mladých Iránců by s největší pravděpodobností změnilo politickou orientaci vlády. Se současnou politickou reprezentací ale částečně chápu, proč Israel považuje Irán za hrozbu.

142198

23.08.2007 09:51

Jak se rodí New World Order

Sveďme vše na novináře

Martin Tomis 211.?.?.?

Pokaždé mám obavy, když někdo "zvenčí" prohlédne skutečný problém společnosti. Například Egypťan Sayyid Qutb po krátkém pobytu v USA odhalí příčinu, proč jsou Američané nešťastní, radikálně začne odsuzovat Západní styl života a stane se spirituálním otcem Al-Kajdy. Nebo když Číňan Huang Xiaosheng působí krátce v USA jako asistent soudce a zjistí, že USA je nejméně demokratická země na světě. Pro všechna svá tvrzení vždy najdou jednotlivé "argumenty", kterými svou teorii o špatnosti naší společnosti podpoří.

Takovými argumenty jsou i pro laika záhadné jevy, ke kterým došlo během teroristického útoku 11.září 2001. V jednom rozhovoru se tímto problémem zabývá Noam Chomsky, který rozhodně nepatří k americkému establishmentu a jehož článek tady sem tam objeví. Chomsky přesto nepochybuje o tom, že k 9/11 došlo podle oficiální vládní verze. Sám také uvádí, že i při laboratorních pokusech může dojít k těžko vysvětlitelným jevům, je ale hloupé automaticky za nimi vidět konspirační teorii.

Pokud si pamatuji reakci tisku na 9/11, psal zejména o obětech neštěstí, ukázal fotografie záchranářů, kteří neúnavně pracovali na místech tragédie, a uvedl názory představitelů téměř všech skupin Američanů, kteří samozřejmě barbarský útok odsuzovali. A naopak se tisk prakticky vyhnul reportážím o vlnách veselí na Blízkém Východě, které tam někteří obyvatelé pociťovali při pohledu na tragédii jednoho ze symbolů úspěchu Západní společnosti.
Hlavním tématem novinářů tehdy rozhodně nebylo vyvolávání vášní proti jakékoliv skupině obyvatel.
Alespoň co se týče novinářů v demokratických zemích Euroatlantického regionu. Al-Manar – televize Hizballáhu – odvysílala dodnes tradovanou “kachnu”, že se Židovští zaměstnanci nedostavili 9/11 do práce ve WTC. Čínská média události prezentovala takovým způsobem, že kamarád, který tehdy studoval v Číně na univerzitě, mi řekl, že všichni studenti byli “excited”.

Západní média, ostatně jako jakýkoliv jiný podnikatelský subjekt, nemají jiný cíl, než podnikat za účelem dosažení zisku. To vede k jejich zřejmé banalizaci a bulvarizaci, ale rozhodně ne k jejich zvyšující se závislosti na politicích. Někdy se až může zdát, že negativní kampaně o pro společnost nepodstatných pochybeních politiků jednoznačně dominují nad zprávami o úspěších politiků.
Také není pravda, že alternativní média jsou vždy namířena proti establishmentu. Před volbami v USA stanice NBC odvysílala dokument o tzv. Killian Reportu, usvědčujícího Bushe ze lži o jeho službě v Národní gardě. Byl to právě drobný blog Three Little Footballs, který upozornil na fakt, že dokument je podvrh.

Tím se tedy dostávám k úloze médií na internetu: samozřejmě existují servery, které slouží k výměně politických názorů mimo hlavní spektrum (například zmíněné TLF...

Automaticky kráceno

142386

23.08.2007 12:42

Jak se rodí New World Order

RE: Říká se, že

Martin Tomis 211.?.?.?

>"Pokud si Vaše dítě půjde zachytat
>ryby k řece, dopouští se několika trestných činů, ještě
>než nahodí udici. Pokud tam firmy vylévají tuny jedů, které
>ty ryby zabíjí po tunách, neděje se nic…."


Mě ta věta zaujala z jiného důvodu. Pominu-li vůbec možnost dopustit se rybařením trestného činu, při zachování základních společenských pravidel, nehraje tu ještě něco. Naším dítětem je patrně myšleno opravdu malé dítě, nikoliv 30-ti letý syn. Děti do 15 let nemají trestní odpovědnost.
A na excesy průmyslových firem často upozorňují právě novináři.

142400

24.08.2007 08:51

Evropa varuje Spojené státy před sankcemi proti Íránu

Sankce nefungují

Martin Tomis 211.?.?.?

Sankce nepomouhou, naopak je třeba neklást Iránu ekonomické překážky. Takto nebude nucen obchodovat takřka výhradně s Čínou a Ruskem a nebude se moci spolehnout na jejich diplomatickou podporu nejen v OSN. Když USA ponechá Iránu možnost nerušeně se zapojovat do světového obchodu, iránský režim nebude mít možnost svádět své ekonomické problémy na USA a sama se v očích mladých Íránců dříve či později zdiskredituje.

Například tolerance v obchodních záležitostech vůči Číně (např. pernamentní MFN) vyprodukovala podstatně lepší výsledky než sankce proti Kubě.

142497

Změna Iránského režimu by rozhodně nebyla na škodu. Ahmadinežád nemá zdaleka takovou podporu, jak se může v zahraničí zdát. Při prosincových volbách do obecních zastupitelstev a do Sboru Odborníků utrpěli jím podporovaní kandidáti výraznou porážku. Asi 30 poslanců Amhadinežáda pozvalo “na kobereček“ do Parlamentu. A přední ekonomové zaslali prezidentovi dopis kritizující jeho špatnou hospodářskou politiku.

Přestože Irán opravdu není demokracií, existuje tam silná opozice, která může legitimně zaujmout místo radikálů.

Jak ukázala Irácká zkušenost, vedení válek na Blízkém východě s cílem změny režimu, může dopadnout velmi špatně. Ale jsou i jiné možnosti, jak přispět ke kolapsu Ahmadinežáda.
Jeho oporou jsou v článku zmíněné Revoluční gardy. Z těch se za téměř 30 let stala velmi vlivná politická síla, zejména díky kontrole ekonomicky silných firem. Jak píše nedávný The Economist, Gardisté například z vlastní pravomoci zavřeli teheránské Chomejního Mezinárodní letiště, protože tendr na jeho provozovatele prohrála jedna z jimi vlastněných firem.

Pokud by tedy Západ “dal vydělat“ firmám spojených s opozicí (např. bývalý umírněný prezident Rafsanžání je jedním z nejbohatších Iránských podnikatelů), bylo by to rozhodně efektivnější řešení než zákaz investic do Iránu.

Změnou Iránského vedení by se mohla situace na Blízkém východě uklidnit. Irán je hlavním sponzorem sunnitského Hamásu a šíitského Hizbaláhu; dvou teroristických organizací, jejichž cílem je zničení státu Izrael. Od těchto dvou skupin pochází pravděpodobně nejtvrdší proti-americká a proti-židovská propaganda na Blízkém východě (al-Manar je zakázána i v relativně pro-arabské Francii). Destabilizující efekt Iránu na BV je tedy zřejmý, nemluvě o jeho podpoře Šíitským povstalcům v Iráku.

Co se týče Kucinichova prohlášení o “omezování svobod“ Američanů, existuje jednoduchý argument PRO přísnější sledovací systémy: Pokud sledování dokáže zamezit teroristickým útokům proti Američanům, je zcela ospravedlnitelné, protože ten, kdo nic neskrývá se nemá čeho bát. Každý má samozřejmě nějaké tajemství, ale sledovací programy se zajímají pouze o typ informací, které jsou nutné pro NÁRODNÍ BEZPEČNOST a nevinného člověka nemohou kompromitovat už proto, že jsou (alespoň v primární fázi) vyhodnocovány technikou a ne lidmi.

142638

12.09.2007 09:51

Když je odpor nahrazen zbožným přáním...

RE: Rasismus v Izraeli

Martin Tomis 85.?.?.?

V zájmu vyvářenosti bych chtěl uvést tuto informaci: The Economist z konce srpna vydal článek o migraci Dárfurských uprchlíků z Egypta do Izraele. Podle článku byli Sudánci vystaveni v Egyptě rasistickým nadávkám a diskriminaci, naopak v Izraeli se o ně lidé postarali. Článek dále uvádí, že izraelská pohostinost se rozkřikla mezi egyptskou komunitou uprchlíků z Dárfůru a ti teď ve velkém proudí do Izraele.

143675

13.09.2007 22:38

Americký kongresman obvinil izraelskou lobby AIPAC z vyvolání irácké války

AIPAC je nejlepší.

Martin Tomis 85.?.?.?

V roce 2006 vydali v článku zmiňovaní Mearsheimer a Walt studii The Israel Lobby and U.S. Foreign policy (volně ke stažení na Social Science Research Network). Článek byl akademickou komunitou přijat dost negativně, kritizováno bylo např. vytrhávání citovaných informací z kontextu etc.

Nicméně Mearsheimer i Walt připustili, že pro-Izraelské lobby se metodami práce v ničem neliší od ostatních nátlakových skupin (včetně pro-Arabských). Čím se ale liší, je jeho neobyčejná efektivita. Vzhledem k tomu, že používá legální prostředky a lobbing jako takový je v USA běžný, nechápu, proč by měl AIPAC být démonizován jen proto, že jeho "zaměstnanci" jsou schopnější než ostatní.

143785

18.09.2007 13:58

Prezidentský kandidát Ron Paul proti vlivné plutokracii

Patetičnost antiamerikanismu

Martin Tomis 85.?.?.?

Každý stát se má starat zejména o vlastní prosperitu, jinak dopadne jako ČLR v 60. letech, která sice posílala pomoc do Afrických zemí, ale desítky milionů občanů umíraly hlady.

A BTW, Američané jsou největšími dárci soukromé pomoci, a to i podle darovaného podílu HDP. Americká nevládní pomoc do zahraničí dosahuje 0.76% HDP, například u Švédska pouze cca 0.25%. Myslím si, že nevládní pomoc vypovídá o altruismu občanů mnohem víc než pomoc od vládních agentur.

Vlády, které utrácejí nejvíc veřejné peníze na pomoc cizím zemím, jsou Japonsko a Skandinávské země: často si pomocí kupují hlasy rozvojových států při hlasování např. o povolení lovu velryb.

Jak to souvisí s článkem? Ron Paul říká, že by zrušil UNICEF. Primitivní kritik USA to samozřejmě považuje za znak americké arogance. Nicméně skutečností je, že soukromí dárci často pomoc nasměrují efektivněji a zejména levněji.

144068

18.09.2007 16:27

Prezidentský kandidát Ron Paul proti vlivné plutokracii

RE: A vzpomina si nekdo na Ross Perrault(a)?

Martin Tomis 85.?.?.?

Kdybys věděl, že se jeho jméno píše Ross Perot, tak by si o něm našel informací dost.

144073

27.09.2007 12:36

V Gaze trpí sta tisíce dětí

Jednání mezi Palestinci a Izraelem

Martin Tomis 85.?.?.?

Vzhledem k tomu, že Hamás ve svých stanovách nepovažuje mírové jednání za prostředek k řešení Palestinského problému, musí Israel jednat s "umírněným" Abbásem (jehož diplomka popírala Holocaust). Abbáse bohužel Hámás (ani autor článku na který reaguji) nepovažuje za legitimního zástupce Palestinců.

Stejně malá je i podpora Olmerta mezi Izraelci - jeho strana Kadima nepřinesla vyklizením židovských osad slibovaný mír s Palestinci a proto jsou Izraelci skeptičtí vůči dalším ústupkům.

Klíčovou otázkou budou 3 záležitosti: Status Jeruzaléma, uprchlíci a hranice Israele. Pokud Palestinci uznají, že není možný návrat všech Palestinských uprchlíků na území státu Israel a Israel se zároveň stáhne do hranic zhruba z roku 1967, mohlo by to konečně přinést do oblasti mír.

Dřívější jednání požadovaný výsledek nepřinesla, nicméně dnes obě strany mají zájem se dohodnout. Pokud na podzimním jednání další arabské státy diplomaticky uznají Izrael, ztíží to pozici Iránského režimu vůči Izraeli. Naopak téměř všechny Arabské státy Blízkého východu (kromě Sýrie, samozřejmě) mají zájem na oslabení vlivu nábožensky i etnicky odlišného Iránu. Proto zlepšení života Palestinců sníží význam iránské podpory Hamásu a tím i jeho vliv.

Já tedy budu Fatáhu, Olmertovi a uspěšnému jednání rozhodně držet palce.

144579

05.10.2007 11:03

Bush připravuje Ameriku na válku s Íránem

RE: To nebude valka! - reakce

Martin Tomis 85.?.?.?

K příspěvku jako k celku nemá smysl se vyjadřovat, snad jen k pár bodům.
1.) USA nevyvražďovaly původní americké obyvatelstvo, k jeho genocidě docházelo zejména v 16. století, tedy cca 200 let před založením USA. Podepsali se na něm zejména Španělští conquistadoři, nikoliv anglosaští osadníci.

Za "Indiánských válek" v 19. století (Little Big Horn nebo Wounded Knee) zahynulo asi 20 000 Indiánů, často jak výsledek kmenových válek. Pro srovnání, během Francouzsko-Pruské války, která se udála ve stejné době, zahynulo 550 000 civilistů.

2.) Reagovat na váš komentář o Američanech a Židech, jakožto "vyvrhelích" je asi zbytečné. Nicméně připomenu, že "vyvrhelové" byli ve své době i francouzští Hugenoti, které Richelieu vyhnal z Francie, ale byli následně přijati Kurfiřtem Fridrichem do Pruska. Přijetí kvalifikovaných Hugenotských obchodníků se považuje za jednu z příčin, proč v následujících 2 stoletích ovládlo Prusko střední Evropu.

Stejně tak vyvrheli asi bylo 300 000, většinou vzdělaných Čechoslováků, kteří emigrovali po roce 1968.

3.) USA samozřejmě bojovaly proti Komunismu. A to jak na vlastní půdě (McCarthy, Rosenbergovi) tak zejména v zahraničí. Pokud to nevíte, tak strategie "Zadržování" se týkala zadržování komunismu. Boje proti komunismu se týkala Trumanova i Eisenhowerova doktrína.

Vztah USA a Číny je komplikovaný, nicméně v USA převažuje názor, že umožněním rozvoje čínské ekonomiky dojde k demokratizaci země. Zatím se názor jeví jako mylný. Podle některých odborníků převažuje na straně USA při jednání s Čínou respekt k její bohaté kulturní (v Číně zapomenuté) historii. Poslední guvernér Hong Kongu říkal, že Západ se k ČLR chová jako k drahocenné váze z dob dynastie Ming. Čína přitom ochotněji jednala s USA, pokud vystupovaly Spojené státy z pozice síly, než když dělaly Číňanům ústupky.

Vaše tvrzení, že „snad 95%“ zboží v USA je z Číny je úsměvné. Čína je producent levného textilu, nábytku, hraček i rakví, nicméně hodnota Čínského zboží v USA tvoří méně než 3% celkové americké spotřeby. V některých marginálních odvětvích nicméně může čínské zboží značně dominovat.

144975

11.10.2007 20:05

Kolaborace sionistů s nacisty

Zvědavec - Fair and Balanced, stejně jako Fox news

Martin Tomis 85.?.?.?

Proč nacisté (údajně) spolupracovali se Sionisty? Hitler se svou nenávistí k Židům nijak netajil, Židé začali v mnohém opouštět Německou Říši už po volbách 1933, ale zejména po antisemitských Norinberských zákonech. Nicméně až do roku 1942 bohužel nebylo zcela zřejmé, jakým způsobem "židovskou otázku" vyřeší. Pokud tedy Hitler vyšel v něčem Židům vstříc, bylo to vybudování židovského státu co nejdál od Německa.

Podstatně lépe zdokumentovanou epizodou ze stejného období je ale velice konstruktivní spolupráce Velkého Muftího Mohameda Amina al-Husaina, který Himlerovi navrhnul vytvoření Arabské Islámské armády za účelem boje proti Británii a Židům v Palestině. Muftí také zorganizoval jednotku SS složenou z bosenských muslimů.

Naštěstí valná většina Arabských vůdců byla kultivovaná a nacistickou genocidu Židů odsuzovala.

145321

09.11.2007 20:28

Sedm zemí za pět let

7 diktatur za 5 let

Martin Tomis 85.?.?.?

To, že administrativa měla i plány na změnu celé řady režimů na Blízkém východě není nic nového. Tárik Azzíz v březnu 2003 prohlásil, že válka proti Iráku není jen "Regime change" ale "Region change". Jeffrey Sachs v sérii Reidových přednášek na BBC také uvedl, že svržení diktátora v Iráku mělo sloužit jako příklad pro řešení problémů s diktaturami Blízkého východu.

Narozdíl od článku ale plánem nemělo být „během pěti let zničit sedm zemí“, ale změnit 7 režimů. Rozdíl je na první pohled zřejmý. Většina režimů na Blízkém východě v té době nebyla legitimních (postupně bohužel legitimitu získaly jako vůdci obrany své země proti Americké agresi) a svržení diktátorů a občanům neodpovědných a tudíž zkorumpovaných administrativ je morálně odůvodnitelné. To, že plánem mělo být svržení režimu a ne zničení státu dokazuje i taktika použitá v Iráku – strategie „Shock and Awe“ měla rychlým úderem ochromit morálku vojáků, nikoliv zmasakrovat armádu.

Další chybou ve článku je informace „O více než 15 let později neokonzervativní posedlost vzkvétá“. The Economist před týdnem napsal, že Norman Podhoretz je asi POSLEDNÍM neokonzervativcem, který ještě nepadl.
Taktéž neplatí, že neokonzervativci jsou hlavními architekty americké zahraniční politiky. Jednou z hlavních neokonzervativních zásad je myšlenka, že lidská práva a demokracie zaručí mír ve světě. V současné americké administrativě dominuje realismus – C. Riceová, D. Cheney a i John Bolton je považován spíše za nelítostného zastánce amerických zájmů ve světě než za neokonzervativního proponenta globální demokracie.

Je zajímavou otázkou, proč změna režimu v Iráku skončila tak, jak skončila. Někteří autoři, např. (muslim) Fareed Zararia, tvrdí, že pro arabskou společnost se demokracie nehodí. Pravděpodobné je, že důležitým důvodem je odpor muslímů k čemukoliv americkému. Dobře to ilustruje Fatwa Usámy bin Ládina z roku 1998, kde kritizuje USA za útok na Irák v roce 1991. Přitom Husajnův Irák tehdy ohrožoval i Svatá místa v Ládinově Saudské arábii a Ládin se údajně nabídl, že za pomoci svých mudžáhidů porazí iráckou armádu v Kuwaitu.

Americké invazi se tedy dají vytknout pouze 2 „drobné“ detaily. Tím prvním je, že ji provedli Američané. Druhým problémem je, jak řekl US kongresman Jim DeMint, Irák je na Blízkém východě. Přesto si myslím, že svržení diktátorů bez legitimity ohrožujících své občany i občany sousedních zemí, je správné.

146783

19.11.2007 12:58

Nicolas Sarkozy: Referendum o EU bychom prošvihli

RE: Sarkozy je zid

Martin Tomis 195.?.?.?

Antisemitismus podobného ražení by neměl tolerovat ani Zvědavec. Zejména pokud se vůbec netýká tématu, kterým jsou téměř 10 let trvající rozpory mezi názory politické elity a obyvatel na směřování EU.

147501

24.11.2007 11:27

Neokonzervativci volají po americké invazi do Pákistánu

USA - Indie - Pakistán

Martin Tomis 195.?.?.?

Indie to naopak docela řeší. V průběhu let 2006-2007 Manmohan Singh jednal s USA o "jaderné spolupráci", nicméně v říjnu musel po tlaku opozice jednání pozastavit. Indie moc dobře ví, že většina pomoci Pakistánu z USA, která má sloužit na boj s Islamisty, jde ve skutečnosti na budování "konvenčního" arzenálu. Tedy zbraní k poražení státu nikoliv teroristické skupiny, přestože Pakistán za peníze klidně může vylepšovat i jaderné zbraně.

Nicméně nesouhlasím s článkem v tom, že USA nemá informace o rozmístění zbraní. Velitel generálního štábu USA Mike Mullen minulý týdem prohlásil, že američtí experti dokonce pomáhají Pakistánu se zajišťováním bezpečnosti přímo na místě.

147896

24.11.2007 12:06

Neokonzervativci volají po americké invazi do Pákistánu

RE: Naskytá se otázka.

Martin Tomis 195.?.?.?

Americká vláda těžno nechá explodovat zbraně v centru světové metropole. Takže ano, zbraně jsou v dobrých rukou.

147898

16.12.2007 11:14

Sci-fi: Přímá volba prezidenta

Utopická nedomyšlená vize

Martin Tomis 195.?.?.?

1) ČR je parlamentním státem a ústava počítá s tím, že se z centrálních orgánů volí jen komory parlamentu. Prezident nemá de facto žádné pravomoci, absolutní většina rozhodnutí je kontrasignovaná vládou, která musí mít důvěru sněmovny. Pokud bychom měli v současnosti přímo voleného prezidenta, prostý lid by vybíral kandidáta podle jeho postojů k tématům jako radar nebo poplatky u lékaře, místo komplexních strategií. Pokud bychom prezidentovi dali více pravomocí, najednou by se náš systém posunul po režimu, kde je exekutiva od legislativy oddělená a až na extrémy (impeachment pro velezradu) neodvolatelná. Prezident by také byl značně rozpornou osobností, místo toho aby (v ideálním případě) sloužil jako mediátor politických konfliktů, tak, jak si to představovali tvůrci naší ústavy.

2) Co se týče provedení voleb, to je opravdu legrace. Např. nevím jestli by vedlo k demokracii, kdyby se ve "2. kole" utkali kandidáti z Karlovarského kraje, který má 300 000 obyvatel a z Prahy. I třetí kandidát z Prahy by měl téměř jistě víc hlasů než vítěz z KV.

149324

29.02.2008 23:02

Nové zbraně pro Velkého bratra

Milí zvědavci,

Martin Tomis 195.?.?.?

je užitečné si přečíst ten článek na Wikipedii, protože se dozvíte, že celý projekt "ID Sniper rifle" je celkem povedený "hoax". Je to něco jako obchodní dům "Český sen", ale pro konspirátory, namísto konzumentů [chechtot]
Alternativní média opět nezklamala... Hlavně ale, že odhalíte příčiny výpadků internetu na Blízkém východě nebo skutečné organizátory 9/11.

155479

01.03.2008 00:26

Nové zbraně pro Velkého bratra

RE: Milí zvědavci,

Martin Tomis 195.?.?.?

Reaguji na diskutující, nikoliv na článek. První příspěvky jsou o "otroctví", další o možnostech porušování tajemství zpráv.

155488

26.03.2008 02:38

Izrael zabil od začátku roku 274 Palestinců

Fair and balanced jako Fox News

Martin Tomis 195.?.?.?

V zájmu objektivity by se patrně slušelo uvést důvod vojenských operací Izraele. Gaza je ovládaná extremisty, kteří vyeskalovali násilí zejména aby zvrátili trend od června klesající popularity Hamásu (v prosinci Abbás x Haníja 56:37). Když od počátku roku dopadalo na izraelské území každý den v průměru 10 raket, popularita se začala obracet ve prospěch Hamasu, jen aby po ukončení operací IDF v Gaze (prezentované jako vítězství Hamasu) Haníja vedl ve výzkumech nad Abbásem.
Neznám žádnou jinou zemi než Izrael, která by byla veřejností odsuzována za snahu zabránit konstantním útokům na své občany ze strany nepřátel, kteří jsou schopni už 60 let stavět zájem na zničení Izraele nad blaho několika generací svých národů. Jak údajně pravila Golda Meirová: "Mír s Araby nastane až budou milovat své děti víc, než nenávidí Izrael". Paradoxně to prohlásila dávno před "Hadžafskou renezancí", která vytvořila koncept mučednictví a sebevražedných atentátů.

157188

08.07.2008 00:15

Chapadla jedné chobotnice

Další konspirace

Martin Tomis 78.?.?.?

Nemám bohužel 75 minut na shlédnutí videa, ale článek nepřinesl jediný důkaz. Proto si také zateoretizuji s tím, že video vytvořím v blízké době [chechtot]

Proč je a) ropa za USD a b) drahá?

Edward Said, který rozhodně není fanda politiků typu Henry Kissinger, už v roce 1978 psal, že USA jsou závislé na Arabské ropě - ovšem Arabové své peníze utrácí za americké zboží s mnohem vyšší přidanou hodnotou (tehdy auta, elektronika, služby). USA v roce 1946 produkovaly 50% světové průmyslové produkce - vzhledem k tomu, že hlady nestrádaly a dost toho vyvážely, znamená to, že podstatné množství světového obchodu bylo se účtovalo v USD - to, že se tak tedy účtovalo to jediné, co mohli Arabové Američanům nabídnout, je tedy zákonnitost.

Moje možné vysvětlení, proč se někomu (někomu jinému než vládcům totalitních zemí typu Irán, Saudská Arábie či Venezuela) hodí drahá ropa je toto - Čína už asi 15 let ropu dováží a její ekonomika je na ropě nesmírně závislá. USA potřebuje na produkci jednotky HDP asi 6 krát méně ropy než Čína - drahá ropa tedy způsobí nepříjemnost Američanům při výletu na 4.7., ale v Číně ohrozí ekonomický růst a tím pádem jediný důvod, proč se drží režim. Pokud se tedy konspirátorům líbí tvrzení, že RADAR či invaze do Afgánistánu obkličuje Čínu, z tohoto musí být nadšeni.

Kvalitní vědecké práce (ty hledejte na stránkách "závislých" médií, ne tady) většinou končí návrhem dalších oblastí výzkumu. Pár témat na research tedy může být:
1. Proč by "agenti pod kontrolou dynastie Rothschildů" měli celým systémem umělého zvyšování cen podporovat režimy nepřátelské vůči USA a smrtonosné vůči Israeli?

2. Je opravdu možné tvrdit, že Henry Kissinger byl obžalován z válečných zločinů jen na základě faktu, že jistý anglický autor, který se živí popíráním autorit, o něm napsal knihu s názvem Soud s Henrym Kissingerem? O skutečné obžalobě nevím, a i kdyby USA ratifikovaly Římský protokol, tak Kissingera už soudit nikdo nemůžu. Pokud byl souzen např. severovietnamským soudem, tak "no comment".

3. Proč by měly mít ropné společnosti na politiky větší vliv, než např. strojírenské? Vždyť astronomické zisky mají teprve posledních 5 let, a podle obecně panujícího názoru na Zvědavci přivedlo USA do války proti Iráku "The Israel Lobby", a ne pár ropných firem. Proč by měli politici poslouchat víc naftaře, než např. velké producenty potravin, jejichž výborná organizace a velký vliv se projevily opět před měsícem při schvalování podpor zemědělcům, a kteří vytváří pro politické kandidáty to správné "PR" (každý kandidát má spot s americkou vlajkou, rodinou a lány zlatého obilí).

164768

09.07.2008 23:44

Tisková zpráva Iniciativy Ne základnám k obvinění ze strany Ligy proti antisemitismu

Trochu jako Walt a Mearsheimer

Martin Tomis 78.?.?.?

Tito dva profesoři Harvardovy univerzity publikovali v roce 2006 (ne příliš dobrý [smích] ) článek "The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy" ze kterého byla cítit snaha pomoci jak USA, tak i Izraeli překonat současné těžké období. Článek se stal velmi populárním dílkem mezi "zvědavci" celého světa - "zvědavcům" se zdálo, že 2 špičkoví vědci mají stejný názor jako oni.

Korunu tomu nasadil přední rasista David Duke, který radostně ohlásil, že mu dali 2 profesoři za pravdu. Profesor Walt na to reagoval slovy : "Vždy jsem považoval názory pana Dukea za odsouzeníhodné a je mi líto, že on považuje (náš) článek za konzistentní s jeho pohledem na svět."

Takže abych to zakončil: Walt a Mearsheimer, stejně jako Tamáš s Bednářem, udělali věc, kterou jim nikdo nemůže moc vyčítat, ale může s ní důrazně nesouhlasit. Skupina "zvědavců" samozřejmě využila vzniklé publicity a začala prezentovat své (excuse my French, please) chorobné názory. To, že se (pevně věřím) Tamáš s Bednářem od ideového zabarvení "zvědavců" totálně distancují, "zvědavcům" samotným nevadí.

Jinak článek je ke stažení na www.ssrn.com a jeho povedená analýza (vlatně analýza následné stejnojmenné knihy) od Waltera Russella Meada vyšla ve Foreign Affairs v čísle Listopad/prosinec 2007.

A pro editora: BTW, Walt a Mearsheimer jsou podle vašich kritérií asi taky sionisté, protože o právu na exitenci Israele nepochybují.

(Zprávy a otázky pro editora zasílejte prosím na jeho email, nečte vše a může přehlédnout. Zvědavci mohou v mezích zákona číst a diskutovat cokoli, narážka o „ideovém zabarvení“ je neoprávněné obvinění většiny zvědavců a Zvědavce. – Díky, moderátor.)

165000

08.11.2008 22:33

Sláva šéfovi prezidentské kanceláře

RE: Nastoleni Obamy je casti dablova planu

Martin Tomis 88.?.?.?

Ačkoliv jsem jen svátečním čtenářem a přispivatelem, myslím si, že Zvědavec a příspěvky diskutérů nikdy nedbaly na ověřování faktů; ať už to byl zlý úmysl či pouze hloupost.
Nicméně příspěvek „Nastoleni Obamy je casti dablova planu“ je opravdu hodně mimo mísu. Přispivatel sice správně přeložil Obamovu větu „Mutts like me“ a následnou první větu zprávy na yahoonews, ale následujícím výkladem těchto citátů zcela popřel smysl Obamova výroku a z mimořádně pozitivního sdělení yahoo news se uchýlil o obyčejnému rasismu.

Obama řekl: „Oříšek jako já.“ a yahoo opravdu napsalo: „Pouze tremi ledabylymi slovy Obama pripomel kazdemu, jak naprosto rozdilna bude jeho administrativa - a nevyhnutelne jak tato zeme bude.“ Problém je v tom, že výrokem „Oříšek jako já“ Obama charakterizoval, jakého pejska koupí dcerám (to je jen jedno kritérium, dalším je, že bude hypoalergetický). Když pak yahoonews napsaly, to dokazuje jak odlišná administrativa bude, znamenalo to jediné: nikoliv že si Obama vezme do úřadu „Mutts like him“ jak naznačuje přispěvatel, ale že bude bez okolků mluvit o rasových tématech, která byla dříve tabu.

175359

08.11.2008 22:38

Sláva šéfovi prezidentské kanceláře

Informace z článku na pravou míru:

Martin Tomis 88.?.?.?

Na pravou míru bych uvedl tvrzení o službě Rahma Emanuela v IDF. V roce 1991 Saddámův Irák odstřeloval Scudy Tel Aviv a USA zakázaly, z obavy před vyvoláním rozporů mezi arabským členy proti-Saddámovské koalice, aby Izrael nebezpečí eliminoval. Rahm Emanuel, ačkoliv v té době již neměl Izraelské občanství (kterého se ve svých 18 letech zřekl), se přihlásil jako civilní dobrovolník. Pokud mu to legislativa USA a Izraele dovoluje, nevidím v tom problém. Vzhledem k tomu, že v roce 1991 už za sebou měl nemalé profesní úspěchy a místo toho se rozhodl opravovat armádní náklaďáky, naopak jeho rozhodnutí oceňuji.

Pochybuji o pravdivosti tvrzení, že je „zažraný Likudnik“: v roce 1993 sehrál důležitou úlohu při uzavření „dohody z Oslo“, kterou většina izraelské pravice považovala za velmi nevýhodnou.

Dalším bodem je argument, že jeho snaha o výběr pro-válečných kandidátů stála Demokraty prohru. Vzhledem k tomu, že v „midterm elections“ bývá znovuzvoleno až 95% reprezentantů, nevidím v jeho činnosti podstatné nedostatky.
Podle informací ve článku (parafrázuji: „demokraté získali 28 nových křesel“ a „Rahm vybral 22 kandidátů, z nichž jen 8 bylo zvoleno“) naopak podle mě dosáhl úspěchu: Republikáni měli před volbami cca 230 kongresmanů, tj. demokrati museli vybrat minimálně nových 230 protikandidátů. Jen 28 nových protikandidátů ale uspělo v boji proti stávajícím republikánským držitelům křesel, tj. zhruba 1 z 8. Z Rahmových kandidátů ale podle článku vyhrálo 8 z 22, tedy zhruba 1/3!!!

Článek dále vychvaluje paní Cegelisovou. Podotýkám, že jí neznám a proto nebudu vynášet žádné hodnotové soudy, pouze uvádím, že když v roce 2004 kandidovala, získal její republikánský soupeř více hlasů, než ve stejném roce v daném okrsku u prezidentských voleb prezident Bush. Evidentně tedy nebyla „silnou váhou“.

Reakci ale vyžaduje zejména tvrzení, že „60 % voličů chtělo mír“ a bylo tedy pro stažení vojáků. To opravdu zavání populismem, neboť stažení v Iráku v té době by žádný mír zcela jistě nepřineslo – americká veřejnost si to uvědomovala (minimálně podle informací z února 2008), neboť podle Gallupova ústavu 57% dotázaných uvedlo, že více Iráčanů zemře pokud se USA stáhnou, zatímco jen 27% uvedlo, že stažení přinese snížení násilí. Jak ukazují vývoj z posledního roku a půl, uklidnění v Iráku přineslo až navýšení počtu jednotek v Iráku a zapojování místních umírněných sil do boje proti radikálům.
Touha po stažení tedy s touhou po míru neměla nic společného, spíš naopak.

175360

Káva pro Zvědavce

35

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc duben přispělo 64 čtenářů částkou 12 096 korun, což je 35 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Na výbuchu ve Vrběticích se podíleli ruští agenti, Česko vyhostí 18 diplomatů 17.04.21 21:02 Česká republika 7

Francie přijala drakonický zákon zakazující zveřejňovat foto policajtů16.04.21 18:47 Francie 4

O tom, co můžeme říkat, bude rozhodovat Evropská unie16.04.21 18:17 Evropská unie 1

Sítě 5G16.04.21 08:42 Neurčeno 6

Německo: Soud zakázal povinné nošení masek, rozestupů a testování žáků15.04.21 20:28 Německo 3

Kúdela dostal za rasismus deset zápasů14.04.21 23:51 Británie 5

Testování lidí ve firmách bylo nezákonné14.04.21 23:27 Česká republika 1

Další a další zhovadilosti14.04.21 19:56 Česká republika 2

Moskva 11. 04. 2021 - Obchodní komplex Ochotnyj rjad14.04.21 11:09 Rusko 2

Poslanec Volný byl udán čerpadlářkou pro špatně nasazený náhubek a následně zpacifikován covidovým gestapem13.04.21 23:34 Česká republika 5

Neuvěřitelné: Američané se pokusili přivlastnit si čin Jurije Gagarina12.04.21 23:19 USA 10

Dobrý den majore Gagarine - 12.04.196112.04.21 11:02 Rusko 4

Babiš vybírá nového ministra zdravotnictví!12.04.21 11:00 Česká republika 0

Otázky, které byste měli položit sobě i autoritám, než se necháte očkovat11.04.21 21:56 Neurčeno 4

Rodičům dětí, které jsou obětí šíleného korona kvapíku11.04.21 20:02 Česká republika 0

Několik videí11.04.21 11:11 Neurčeno 1

Ne, to není Švédsko - migranti řádí v Berlíně11.04.21 11:05 Německo 0

Mengele Arenberger v akci11.04.21 09:18 Česká republika 3

Zajímavá úvaha o nelogickém postupu v případě COVID10.04.21 15:15 Česká republika 7

Pokrová radnice v Budapešti vztyčila duhovou sochu Svobody v BLM pokleku. Vydržela 24 hodin09.04.21 12:27 Maďarsko 2

Měnové kurzy

USD
21,63 Kč
Euro
25,92 Kč
Libra
29,93 Kč
Kanadský dolar
17,30 Kč
Australský dolar
16,73 Kč
Švýcarský frank
23,51 Kč
100 japonských jenů
19,89 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,71 Kč
100 maď. forintů
7,17 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,61 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 449,77 Kč
1 unce stříbra
561,62 Kč
Bitcoin
1 304 898,99 Kč

Poslední aktualizace: 17.4.2021 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo 64 227 084