Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 23 příspěveků, 2 různá jména: drfie, emil zola.

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

19.11.2014 20:39

Mail z Prahy

RE: Malé srovnání..

drfie 185.?.?.?

He he, tady je vidět, jaké má kdo asociace. Mě jako antikomunistu by asociace červených karet s rudými knížkami nenapadla [smích]

Spíš mě pobavili podporovatelé Zemana s tou zelenou kartou. To jako od něj chtěj pojistit auto? Nebo mu jako cizinci (že by ruský agent?) udělujou pracovní povolení?

321456

10.12.2014 00:14

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

>Je Česká národní banka opravdu česká a národní? Kdo řídí ČNB a v čím zájmu?
Jako vždy je vysvětlení celkem prosté. Pan guvernér je totiž keynesiánec. Keynesiánci si myslí, že se můžou protisknout k blahobytu. Opravdu si to myslí, nekonají v zájmu nikoho jiného. Já vím, že je to špatně, ale nic s tím nenadělám. Keynes prostě posunul ekonomii o 100 let dozadu. Ještě se z toho nevzpamatovala.

>Otázka přerozdělování finančních prostředků je probírána zleva i zprava s často zcela protichůdnými názory.
Kupodivu většinou zapadne to, že právě tím tištěním peněz se přerozděluje bohatství. Od lidí, co drží peníze k lidem, kteří drží cenné papíry - ty totiž centrální banka za ty nové peníze nakupuje, tedy tak "zázračně" roste jejich cena.

>Kromě toho z pohledu celospolečenských zájmů je daleko horší a nebezpečnější nezaměstnanost mladých lidí, kteří dlouhodobě po škole jsou nezaměstnaní.
Souhlas. Ale jedna věc, která by pomohla je zrušení minimální mzdy. Znám několik mladých lidí po vysoké škole, kteří pracují (dělají si praxi) a dostávají za to mzdu ne minimální, ale nulovou. To totiž nikomu nevadí [smích] Nula asi není menší než minimální mzda. Kdyby se minimální mzda zrušila, tak by dostali aspoň něco.
Obecně krize je hlavně krizí státu: zavalil celou společnost zátěží nesmyslné byrokracie, vysokých daní, šikany a zlodějinou. Nedivím se, že poctivých podnikatelů je tak málo. Už se to prostě nevyplatí.

>Většina ekonomů i politiků (soudě dle médií) je přímo posedlá růstem HDP jako základním ukazatelem stoupající prosperity daného státu.
Souhlas, politici řeší výši nějakého čísla a realita je nezajímá.

>Finský ekonom Jon Hellevig, spoluautor studie Awara Group říká, že „růstové“ křivky o reálné dynamice ekonomik neříkají nic, pokud se zároveň „neočistí“ o dluh.
Taky souhlas. Je lehké HDP zmanipulovat tak, že si vypůjčím a ty peníze poutrácím na nesmysly.

>Finanční krizi lze zjednodušeně popsat jako nedostatek finančních prostředků a pojem finančních prostředků převést na základnější pojem - finanční energii. Když použijeme základní fyzikální zákony pro energii, které říkají, že energii nelze ani vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit jednu její formu na druhou, je zřejmé že energie nemohla zmizet.
Energie je asi nejhloupější analogie, co se dá vymyslet. Podstatou ekonomie naopak je, že se neustále něco nového vytváří a něco starého zaniká. A to platí i pro peníze, o kterých mluví autor. Netvrdím, že nikam neotékají, ale rozhodně nemají nějakou konstantní hodnotu, ta se naopak mění podle toho, kolik se jich vytiskne, stáhne a kolik se toho v ekonomice vyrobí či zničí.
Když už nějakou analogii, tak spíš nějaká specifická forma energie - třeba elektrická: snadno někam odtéká, ale lze ji vytvořit (v elektrárně) i zničit (ztráty).

323067

10.12.2014 14:55

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

>HDP nerozlišuje, jestli si někdo koupí něco podle vás užitečného nebo jestli si koupí jen tak něco pro radost.
To je přesně ono. Pokud chceme dlouhodobý blahobyt, tak je potřeba (relativní) omezení spotřeby a navýšení investic (tj. navýšení vytváření a snížení ničení), ale HDP je to jedno. Tam se to projeví až za mnoho let.

Stimulace spotřeby je nesmysl. Spotřeba je umožněna předchozími investicemi, ne že spotřeba nějak vytváří investice. Spotřeba je prožírání. Prožráním se nic nevytváří. "Stimulace" spotřeby je přesně jedna z těch manipulací s HDP.

323112

10.12.2014 18:57

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

>Cílem je tedy vždy "domácí spotřeba". Proč bychom měli investovat, když by to ve výsledku nic nepřineslo, že?
To je sice pravda, ale "cílem" je taky udržitelnost té spotřeby. Okamžitá a budoucí spotřeba ale jdou proti sobě. Když dneska všechno prožereme, vybydlíme a vykašleme se na údržbu a na jiné investice, tak naši potomci zdědí spálenou zemi a nebudou mít, co spotřebovat, protože už jsme všechno spotřebovali my. (A ještě jim přidáme kopu dluhů navrch...)

>Spotřeba je možná především tím, že lidé budou mít peníze, za které mohou realizovat nákupy.
Spotřeba je možná především tím, že je co spotřebovávat. Tedy, že to někdo nejdřív vyrobil.

>V zásadě jsou možné dvě cesty...
Zdá se mi, že to jsou cesty, které jakoby někdo postavil před nějakého byrokrata a řekli mu "zvyš HDP!". Lidi ať si sami rozhodnou, kolik chtějí spotřebovávat a kolik investovat (spořit). Já nikoho nechci nutit ani do jednoho. Jenom všude opakuju mantru: neberte si spotřební úvěry, neberte si spotřební úvěry.

>Vnímáte ekonomiku příliš staticky a bez souvislostí. Nevyhodnocujete příčinu poklesu "domácí spotřeby" v daném časovém okamžiku.
To je věc názoru, vy zas jak se zdá se orientujete jen na současný okamžik a po nás potopa. Výše "domácí spotřeby" mě netrápí. Kromě toho analýza ekonomických dat se nedá dělat takhle hospodsky, to pak každému vyjde to, co si přeje. Proto mě spíš zajímají obecnější principy, než aktuální výše spotřeby nebo HDP. Kalousek mě taky nezajímá, je to chemik a ekonomii nerozumí.

323135

10.12.2014 23:46

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Z jakých zdrojů tedy jsou investice?

Zdá se mi, že si to představujete tak, že stát pískne a najednou se začnou z nebe sypat peníze. Nebo že banka pískne a začnou se z ničeho sypat úvěry. A kdyby jenom peníze, hlavně ty reálně věci, z kterých se dá vybudovat navýšená kapacita.

Je pravda, že za krize je v ekonomice určitá "volná" kapacita. Jenže ta je volná do jisté míry kvůli tomu, že krize ukázala její nepotřebnost. Tu kapacitu je potřeba začít používat na něco jiného. Např. zmrzlinář, který ztratí práci, možná bude muset začít míchat beton na stavbě nové fabriky.

Investice bez úspor nejdou ne kvůli penězům, ty se vždycky nějak natisknou, ale kvůli reálným věcem, dostatku energie, stavební techniky, atd. Když veškerou energii spotřebujeme na provozování televizí a supermarketů, tak prostě ji nebude dost na produkci něčeho užitečnějšího.

Každopádně představa, že zvýším spotřebu a tím zajistím prosperitu je něco jako představa, že se za tkaničky svých bot vytáhnu z bažiny. Zvýšení spotřeby nevytvoří žádnou novou hodnotu, jen přerozdělí věci z jedné hromady na druhou a přitom ještě z té hromady značně užere. Že najednou všichni mají práci je hezké, ale je to jen iluze, je to práce na prázdno.

323158

11.12.2014 00:02

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Podle mě by ideální stát zredukoval státní výdaje a přestal by s manipulacemi úrokových měr, kurzu měny, přestal by s tiskem peněz, zrušil by nesmyslnou byrokracii, přestal by lidi nutit tu spořit, tu utrácet, atd. Jinými slovy by ukončil už konečně to nesmyslné centrální plánování ekonomiky. A krize by se bez problému vyřešila sama, pokud by vůbec vznikla. "Dobrý národohospodář" je spíš eufemismus pro centrálního plánovače. A to centrální plánování nám tu už hodně let nefunguje. (Teď myslím celkem celou Evropu) Žijeme z podstaty.

V Číně i ten nejchudší dělník ze svého platu spoří. V Čechách nás sice odírají všelijací Kalouskové na daních, ale to nás neomlouvá. Kdo chce mít perspektivu, tak musí spořit, s Kalouskem i bez Kalouska. (Pokud se teda nepodaří nastolit lepší vládu, ale to je mnohem větší utopie než to spoření.)

Na zbytek má odpověď níže.

323161

12.12.2014 19:08

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Spotřeba je daná produkcí. Nelze spotřebovat něco, co nikdo nevyprodukoval. Naopak, pokud něco vyprodukujete, můžete to spotřebovat nebo vyměnit (ať už přímo nebo nepřímo) za něco, co spotřebujete. Spotřeba je tedy odvozená věc, nemá cenu ji nějak extra stimulovat. To je ještě jinak jako snižovat horečku chlazením teploměru.

>A tak šetřili, až se prošetřili k "home made" krizi.
Když se podívám na výši státních výdajů, tak tam žádné zásadní šetření nevidím. (http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_rozpo%C4%8Det_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky) Vy ano?

>Energie je dost...
Nevím, co myslíte tím "dost". Kdyby jí bylo dost, tak má nulovou cenu. Asi jako dneska vzduch. Nebo vesmírný prostor.

>Zvýšení spotřeby samozřejmě hodnotu vytvoří. Je to zákon zachování energie. Pokud něco spotřebuji, tak ta hodnota nezanikne, protože se přestěhovala ve formě financí k tomu, kdo mi tu spotřebu prodal (zmrzlina, boty apod.)
To je omyl. Finance nominálně spotřebou nezanikají. Ale snižuje se jejich kupní síla (je méně zboží, které se za ně dá pořídit, nebo jinak ceny jsou tlačeny nahoru). Samozřejmě v případě jedné zmrzliny jen o málo (o tu) zmrzlinu, takže se to hned nepozná, ale v součtu už to samozřejmě je něco jiného. V praxi se to vyrovná tím, že tu zmrzlinu někdo produkuje, čímž kupní síla peněz opět roste. Ale pokud začněme bezhlavě spotřebovávat, takže nikdo nebude dost vyrábět, tak se to samozřejmě z té rovnováhy dostane.
Zákon zachování energie v ekonomii neplatí.

>Já prodám zmrzku on mi prodá chleba, oba to zkonzumujeme, ale oba máme stále ty peníze.
Představte si, že jsme se dospotřebovali do stavu, že existuje poslední zmrzlina a poslední chleba. Zmrzlinář si koupí chleba a sní ho, pekař si koupí zmrzlinu a sní ji. Na co jim teď budou ty peníze?

>Stále si nechcete připustit jednoduchou rovnici, že "prosperita = domácí spotřeba = příjmy obyvatel = životní úroveň".
Já souhlasím s tím, že pokud je prosperita vyvolává vysokou spotřebu a životní úroveň. Naopak to ale neplatí, prosperitu nevyvoláte vysokou spotřebou. Tak by to dělali cargo cultisti.

323271

12.12.2014 21:55

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Tržní cena je daná nabídkou a poptávkou. Pokud roste poptávka, tlačí to cenu nahoru, pokud roste nabídka, tlačí to cenu dolů. Pokud tedy někdo nic hodnotného nevytváří, ale přesto něco hodnotného spotřebovává, tak ano, jeden z důsledků jsou vyšší ceny. Zvyšuje totiž poptávku, ale nezvyšuje nabídku.
Mimochodem, pokud vás zloděj okrade, tak vám vlastně škodí dvakrát: jednak máte méně peněz, druhak zloděj má víc peněz a použije je proti vám. Takže než se nechat okrást, radši peníze spálit [smích]

323276

13.12.2014 16:22

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

To, že banky nepůjčují z vkladů bych tak kategoricky netvrdil. Ta vazba je sice mnohem volnější, než by měla být, ale banky rozhodně nemůžou půjčit kdykoli cokoli. Ale na to nejsem žádný expert, bankovnictví je obecně přeregulované a běžný člověk se v tom nemůže vyznat. Osobně jsem zastáncem systému, který se nazývá "Free banking", mj. tam není centrální banka, není monopol na vydávání peněz.

V dnešní době (zvlášť když teď centrální banky uměle snižují sazby), tak nemá smysl si spořit do slamníku. Pokud máte rozumný projekt, tak není nic špatného si vzít úvěr v bance.

Té poslední otázce moc nerozumím, ale myslím, že už byla zodpovězena, jenom bych upozornil, že to není tak, jak tvrdí někteří levicoví ekonomové, že státní dluh vlastně nevadí, protože si ho dlužíme sami sobě. Ta zátěž budoucích generací dluhem je reálná, schodkový státní rozpočet je zcela nemorální (nemluvě o dalších zátěžích, které necháváme budoucím generacím).

323314

13.12.2014 16:43

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Už bych se jenom opakoval.
Kdyby se po každé krizi vždycky měly využít stávající kapacity, tak ještě dnes svítíme svíčkami: http://parat.webzdarma.cz/old/bastiatpeticevyrobcu...

323316

13.12.2014 16:49

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: ekonomove

drfie 185.?.?.?

>Jak dlouho trvalo, než někdo vykřikl "Země se točí!"-zcela zřejmá a jednoduchá pravda!
Nejdřív museli opustit jinou zřejmou a jednoduchou pravdu, že se hvězdy točí kolem Země [smích]

Jinak je docela vtipné, kolik veskrze ekonomických příspěvků tady píšou lidi, kteří považují ekonomii za v nejlepším případě blábol [smích]

Opusi, sice s vámi nesouhlasím asi v 60%, ale držte se [smích]

P.S.: já ekonomii nestudoval a jako ekonom nepracuju

323318

15.12.2014 19:57

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Tak mi vysvětlete tohle: http://www.cnb.cz/cs/statistika/menova_bankovni_st.... Proč je výše úvěrů víceméně shodná s výší vkladů?

323463

15.12.2014 22:43

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Jasně, zmátlo mě tam, že to, co označují jako vklady, vlastně vklady nejsou [smích] Skutečné vklady jsou tedy vklady minus úvěry. A těch je opravdu cca 10% z vkladů. Aspoň podle těch odkazovaných čnb dat.

Ale na mém původním (poněkud šalamounském) tvrzení to nic nemění.

323477

15.12.2014 23:27

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Nabídka a poptávka funguje univerzálně, i na pokřiveném trhu. Pokud např. stát nařídí, že se zboží X má prodávat za cenu Y, tak pokud je Y menší než tržní cena, tak bude X nedostatek, pokud je Y větší než tržní cena, bude X přebytek.

Úrok problém není, problém je monopol na vydávání peněz a všelijaká privilegia, kterých se bankéři těší (úrok není bankéřské privilegium). Ale tahle debata tu už několikrát proběhla, tak nevím, jestli má cenu ji opakovat.

323479

16.12.2014 20:33

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

To je tak špatně, že nemám sílu to tady všechno vypisovat.

Je zajímavé, jak jsou obhájci cel rozpolceni ohledně toho, koho ta cla vlastně chrání: Jedni říkají, že to chrání vyspělé státy před levnou konkurencí, druzí naopak že chrání chudé státy před vyspělou konkurencí a "zahraničním kapitálem". Pravda není ani jedno. Cla škodí na obou stranách.

Pokud někdo tvrdě a levně pracuje a jeho stát ho ještě třeba dotuje, tak je naším dobrodincem. Pracuje za nás, ne proti nám.

Otrokářství je nedobrovolná práce. Nepleťte si otrokářství s chudobou a z ní plynoucími mizernými pracovními podmínkami. Otrokářství je samozřejmě třeba zakázat a bojovat proti němu, ale chudobu nemůžete "zakázat". Pokud chcete humanisticky pomoci chudým, tak klást jim překážky ve formě cel je kontraproduktivní.

323521

16.12.2014 20:41

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Zeman je etatista, že by cokoli (např. bankovnictví) liberalizoval, třeba rušil státní monopol na peníze, to mi na něj teda vůbec nesedí.

323524

16.12.2014 21:07

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

>banka nepotřebuje ani korunu vkladu, aby poskytla úvěr
Jedna věc je potřebovat, druhá věc je, co je výhodnější. Dokud budou úroky placené za vklady nižší než úroky za půjčky na mezibankovním trhu nebo od centrální banky, tak banky budou poskytovat možnost vkladů. Ne proto, že by bez nich nemohly poskytovat úvěry, ale proto, že je to tak pro ně výhodnější.

>Mají tedy skutečně výhodu (rychlosti) ti, kteří financují získání "kapitálových faktorů" (na investice) takovým úvěrem
To záleží na konkrétní situaci. Výhodu rychlosti určitě, ale také samozřejmě nevýhody (splácení úvěru). Pokud je ten podnikatelský plán finančně náročný, ale perspektivní, tak nemá cenu čekat, než si ze skromného platu naspořím. Ale je třeba být opatrný, zmanipulované úrokové míry neznamenají, že jim odpovídá dostatek reálných zdrojů.

Na svobodném trhu je úroková míra dána spořivostí členů společnosti. Čím spořivější, tím jsou úroky nižší a také tím víc je reálných zdrojů použitelných pro investice (protože byly uspořeny). Tomu pak odpovídá i struktura ekonomiky, kde je méně supermarketů, ale víc producentů zboží daleko od spotřeby (suroviny, stavebnictví, ...)

323527

16.12.2014 23:02

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Právě proto, že svobodné peníze mají hodnotu, tak s nimi má smysl spořit. Spoření je vzdaní se spotřeby ve prospěch investic s vidinou nějaké návratnosti. Např. místo televize si pořídíte třeba kurz angličtiny s nadějí, že to pomůže najít lepší práci nebo se víc lidí spojí a místo, aby si kupovali televize a dovolenou v Chorvatsku, tak rozjedou nějakou fabriku. To spojování ale typicky potřebuje nějakou organizaci, čili typicky prostředníka, což je ve svobodném systému typicky banka.

323535

17.12.2014 19:36

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Hodnotu mají, ale otázkou je jakou a jak dlouho. Kdy přijde zas nějaká ta "intervence", "záchrana" nebo "uvolňování"? Nemluvě o tom, že centrální banka "cíluje" inflaci (u nás tuším na 2% ročně), tedy neustále tisknou peníze tak, aby zhruba řečeno rostlo množství peněz o (růst hospodářství + 2)%.

Investice je cokoli co si pořizujete za účelem budoucího zisku. Pokud si skrze angličtinu chcete zajistit lepší práci, je to investice (může se ukázat, že špatná, ale na tom nezáleží). Pokud vás ale baví studovat cizí jazyky a angličtinu studujete jen pro zábavu bez snahy o polepšení v práci, pak je to opravdu spotřeba.

323575

17.12.2014 21:27

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

To chcete vážně popírat, že má zlato hodnotu?

>zlato jako platidlo vnutil lidem právě ten silový monopol státu
Zlato nikdo nikomu nutit nemusel, v tom je ten vtip. Stát naopak musí lidem nutit nekryté papírky.

>přirozená funkce peněz je jen jedna a to prostředek směny peníze jako uchovatel hodnoty a s nimi spojené spoření je čirá spekulace
Tyhle dvě funkce se těžko dají oddělit. Jak by peníze mohly být prostředkem směny, kdyby nedržely hodnotu (aspoň dostatečně dobře, byť třeba nedokonale)? Takové peníze bych teda nebral. A myslím, že většina lidí. A pokud by je lidi nebrali, tak by nemohly fungovat jako prostředek směny.

323580

17.12.2014 21:40

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

Měštácko materialistická definice? [smích] Takový slovník, to snad máš soudruhu z VUMLu? Co to probůh je? Jak se liší od rustikálně idealistiké definice?

Ano, utišení hladu je zisk. Lepší pocit taky. Investice je vyšší zisk v budoucnu. Je na každém, jestli si dá vrabce v hrsti nebo holuba na střeše. (Záleží taky, jak je to holoubě vykrmené a jak je střecha vysoká...)

Podle wiki (http://cs.wikipedia.org/wiki/Sedm_ctnost%C3%AD) jsou střídmost a činorodost opravdu ctnosti, zatímco nestřídmost (obžerství) a lenost hříchy.

Dokonce hřích je tradičně chápán jako něco, co vede člověka do otroctví. Takže ano, brát si spotřební úvěry, které nejsem schopen splatit, je hřích [smích]

Takže klidně spotřebovávejte kolik chcete, ale pokud budete nestřídmý, tak se nedivte [smích]

323581

17.12.2014 21:56

Fenomén celosvětového dluhu a další ekonomické „záhady“

RE: Pár poznámek

drfie 185.?.?.?

>velká část USD z kvantitavního uvolňováno slouží k přesně cíleným operacím na finančních trzích
Tomu věřím, že je to přesně cílené. Do kterých asi kapes? Především do kapes majitelů těch cenných papírů.

>po splnění jejich účelu použití jsou spláceny a tyto finance zaniknou
To se ještě uvidí.

> nemyslím si, že právě intervence ČNB měla za cíl navýšit nožství české měny v oběhu
Pokud vím, tak cílem bylo znehodnotit korunu. Každopádně tím ČNB pomohla majitelům eur od kterých ty eura koupila. (Kdyby to pro ně nebylo výhodné, tak ty koruny nekupují.)

>Přesto je inflace velmi nízká
Bez intervence by byla ještě nižší.

Kalousek stahoval likviditu? Povídejte...


Prostě centrální banky neustále překvapují občany nějakými intervencemi, takže se občané nemohou spolehnout na jejich kupní sílu. (Kdyby to nebylo překvapení, tak by se lidé před intervencí hromadně zbavili korun a po intervenci by je zas nakoupili, což se ale nestalo.) Na co se můžou spolehnout je to, že se měna bude neustále znehodnocovat.

323585

02.07.2017 17:35

Něco pro pedagogický sbor

RE: Obraz demokratického školství

emil zola 185.?.?.?

Dobrý den, při vší úctě, podle té gramatiky Vám nepomohlo ani tehdejší vyspělé školství... Nicméně s původním článkem plně souhlasím a dávám palec nahoru.

358773

Káva pro Zvědavce

63

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 130 čtenářů částkou 22 170 korun, což je 63 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Co nikdo neříká o lockdown29.11.20 23:02 Neurčeno 0

Seznamte se: Soudruh Vrábel, Vyvolený informátor29.11.20 17:01 USA 1

Policejní robocapové zastavili zločin28.11.20 11:19 Česká republika 6

Jak migranti "obohatili" Švédsko27.11.20 21:12 Švédsko 1

České nemocnice jsou motivovány umístit co nejvíc covidových pacientů na JIPce27.11.20 21:02 Česká republika 2

Vláda se chystá vymývat nám za naše peníze mozky. BigPharma se tetelí radostí27.11.20 17:07 Česká republika 1

Odporné. Jako by to ani nebyli živí tvorové27.11.20 16:50 Dánsko 3

V Georgii a Michiganu byl právě vypuštěn Kraken26.11.20 17:24 USA 0

Sčítání hlasů v USA zřejmě ovlivňuje Harry Potter26.11.20 17:00 USA 7

Virginie: Mezi 5:07-5:12 ráno po volební noci zmizelo 169.000 hlasů26.11.20 16:33 USA 0

Obama napadl Hispánce za masivní podporu Trumpa a následně to od Hispánců schytal 26.11.20 10:59 USA 0

Volební fact-checker Facebooku dal v roce 2017 cenu Bidenovi, zaměstnanci dotují demokraty26.11.20 10:11 USA 0

Nevadský soudce odsouhlasil, aby Trumpův tým předložil soudu své důkazy o volebních podvodech26.11.20 09:21 USA 0

Pensylvánská soudkyně pozastavila certifikaci výsledků voleb 26.11.20 09:05 USA 2

Sadistická vláda nám dovolí nadechnout se, než zase přiškrtí25.11.20 22:48 Česká republika 2

Vývoj náboženství ve světě 1946 - 201925.11.20 12:36 Neurčeno 2

Novinky.cz zase straší covidem v Polsku, skutečnost je zřejmě jiná25.11.20 11:07 Polsko 0

Neuvěřitelně otevřený článek o teroru politické korektnosti na Expres.cz23.11.20 18:31 Česká republika 3

Sidney Powell: It will be BIBLICAL - advokátka bez obalu odhaluje podvody ve volbách23.11.20 13:53 USA 3

Newsroom ČT24 má jasno: hurá, očkovat!22.11.20 11:13 Česká republika 8

Měnové kurzy

USD
21,90 Kč
Euro
26,21 Kč
Libra
29,21 Kč
Kanadský dolar
16,86 Kč
Australský dolar
16,18 Kč
Švýcarský frank
24,23 Kč
100 japonských jenů
21,08 Kč
Čínský juan
3,33 Kč
Polský zloty
5,85 Kč
100 maď. forintů
7,25 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,77 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 758,58 Kč
1 unce stříbra
481,67 Kč
Bitcoin
405 834,69 Kč

Poslední aktualizace: 30.11.2020 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?