Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 18 příspěveků, 2 různá jména: Karel M, karpolat24.

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

17.09.2012 16:16

Sedmnáct mrtvých coby výstupní kontrola kvality alkoholu

Bernsteinismus-intervencionismus Marx odmítal dávno před jeho vznikem

karpolat24 212.?.?.?

Větší kontrola nepomůže, musíme si uvědomit, že K. Marx byl klasickým ekonomem a ne bernsteinovský intervencionista. Bernsteinismus-intervencionismus Marx odmítal dávno před jeho vznikem. Je potřeba vytvořit nového socialistického člověka, protože současní lidé mají do něho daleko a pak to končí takhle: http://www.mises.cz/clanky/popil-methyl-popil-ethyl--825.aspx

„Podívejme se ale na situaci trochu objektivněji. Jaká jsou nyní pravidla výroby a prodeje alkoholu? Stejně jako jakékoliv jiné nápoje nebo jídlo, alkohol podléhá drastické státní regulaci. Nikde jinde pravděpodobně nenajdeme tak silnou státní regulaci jako v potravinářství a zdravotnictví.
Když je nám neustále podsouváno, že tyto regulace jsou nutné, aby bylo zabráněno podobným neštěstím – jak je možné, že se stále dějí? Od čeho si platíme tisíce úředníků v různých státních inspekcích a od čeho jim dáváme moc vměšovat se do našich soukromých záležitostí, když je výsledek takový, jaký je?
Na to je velmi jednoduchá odpověď. Stát je zde od toho, aby chránil zájmy státu a spřízněné elity. Že stát chrání zájmy „obyčejných“ lidí (ať už se pod tím pojmem skrývá cokoliv), je jen tisíce let trvající mýtus naivní veřejnosti.

… Dalším typickým znakem státních regulací je, že jejich pravidla jsou tak přísná a tak složitá, že je prakticky nemožné je dodržet, a porušují je tedy úplně všichni. Zároveň je znakem to, že jejich vynucení není možné – kvůli nedostatku pracovní síly, která by musela na dodržování takového objemu regulací dohlížet. Logickým vyústěním těchto dvou znaků je, že většině se porušování pravidel toleruje, zatímco se kontroloři „vozí“ na nějaké menšině, která nemá šanci se bránit, protože i kdyby se sebevíc snažila, vždycky „se něco najde“. A tato menšina musí být nějak vybrána. Máme tedy ideální prostor pro úplatky.
…. A nakonec, mohou být výhodné i pro regulované subjekty, pokud jsou tedy dostatečně velké a dostatečně zavedené, aby si dokázaly získat úředníky na svou stranu. Výměnou za drobný peníz pak získají efektivní způsob, jak zlikvidovat menší a méně zavedenou konkurenci (třeba poctivé výrobce domácích lihovin na vesnici) – stačí na konkurenci poslat nějakou státní kontrolu.
… hlavní důvod, proč je výroba nekvalitního alkoholu lukrativním, miliardovým businessem, je, že u takového alkoholu dochází k úsporám na daních, které jsou právě u alkoholu velmi vysoké – díky spotřební dani. Sám [padělatel alkoholu] přiznává, že nebýt zdanění alkoholu, lidé by neměli sebemenší motivaci levný alkohol nejasného původu kupovat.

… Zákaz nebo zdanění poptávku po dané věci nevymaže. Pouze vytvoří černý trh, na kterém je mnohem obtížnější kontrolovat kvalitu a porovnávat výrobky mezi sebou.

274999

17.09.2012 16:17

Sedmnáct mrtvých coby výstupní kontrola kvality alkoholu

Bernsteinismus-intervencionismus Marx odmítal dávno před jeho vznikem

karpolat24 212.?.?.?

Nový socialistický člověk se nenechá jistě nachytat, jak lidé dnes – viz odkaz - a nebude alkohol téměř konzumovat.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/clanek.phtml?id=666023

… A.cz: Co by proti černému trhu zafungovalo?
Jedině snížení daní, DPH a spotřebky. Čím vyšší daně, tím vyšší úniky. Když jsou daně vysoké, vyplatí se nám to. Kdyby se snížily, riziko už by za to nestálo. A pak by zabralo, kdyby měl člověk pořád za zády celníka. Což je utopie. Při způsobu, jaký funguje teď, stát postihuje jen ty chudáky, co si vypálí pár litrů slivovice a prodají to svým známým. Na ty dosáhne, výš výjimečně.

275000

15.01.2013 13:03

Lotyšská ekonomická katastrofa uváděna jako neoliberální „úspěch“

Liberální Lotyšsko?

Karel M 212.?.?.?

Lotyšško mi nepříjde jako liberální země, naopak je značně neliberální a EU na to kašle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Loty%C5%A1sko
Významná je menšina tvořená Rusy (cca 26,9 %),[4] zhruba polovina z nich však nemá lotyšské občanství, nemůže volit a je pod značným tlakem ze strany úřadů, aby Lotyšsko opustila. Většina z nich to však odmítá a Rusko se k této možnosti také staví odmítavě. Návrh na přiznání statutu oficiálního jazyka pro ruštinu zamítli v únoru 2012 lotyšští občané v referendu.

Nevím co to je přesně neoliberalismus, ale vysoké zdanění čehokoliv je klasickým liberalismem odmítáno, naopak vysoké zdanění se považuje spíše z ekonomického hlediska za atribut (státního) socialismu anebo intervencionismu. To se nelze moc divit, že raději jdou pracující pracovat jinam, dnes to poměrně otevřené trhy umožnují. Zajímavé je, že jdou do zemí, které mají oficiální míru nezaměstnanosti poměrně vysokou a nalézají se v hospodářských potížích.

Problémem těch lesů je to, že jsou státní (veřejné) a vzniká zde klasický problém veřejné pastviny. Vyplatí se je vydrancovat a nic do nich neinvestovat, protože z těch investic nic investor nemusí v budoucnu uvidět - lesy mu nepatří. Demokratičtí volení politici se chovají stejně, protože za pár let už stejně u koryta nebudou a mají tak vysoké časové preference.

Význam účasti chigaské školy na směřování v Chile je dnes považován spíše za sporný a ve vlastním Chile dokonce ho zcela popírají a tvrdí, že se tou cestou vydali sami.

282426

24.01.2013 09:52

Více k pláči, nežli k smíchu

Dluh v roce 1989

Karel M 212.?.?.?

Autor: Včetně bezprecedentního, beztrestného rozkradení, vysoce hospodářsky prosperující (ve srovnání se současností), nezadlužené země s přebytky! (A proč o tomto z mladých nikdo neví?!!)

http://www.outsidermedia.cz/Cesky-statni-dluh-1989-2011-1.aspx
Něco jsem našel ke státnímu dluhu v roce 1989, pokud je to v nominálu, tak dnes by to odpovídalo zhruba tak něco nad 0,5 mld. : „Historie : Na startovní čáře v roce 1989 činilo zadlužení 114 mld. Kč(s) (Miloš Pick, Stát blahobytu nebo kapitalismus).“

Další jiná forma zadlužení je patrná z následujících odkazů: http://www.mises.cz/clanky/recenze-myty-o-socialistickych-casech-556.aspx
„Autoři k tomu píší: „Nízké nájmy a ceny bydlení zase způsobovaly, že státní podniky a družstva neměly peníze na opravy domů, věčně v nich nic nefungovalo, stovky krásných, historicky cenných budov ... chátraly a pustly.“ [16] Budovy byly doslova spotřebovávány. Dodejme, že na byt se čekalo mnoho let [17].“

Podobně jiný zdroj: Ve zlatých šedesátých letech se město Olomouc potýkalo s nedostatkem pitné vody, nízkou bytovou výstavbou, chátráním bytového fondu a rozpadajícím se jádrem města. „Počet žadatelů o byt se pohyboval kolem tří tisíc a prakticky se neměnil – 800 registrovaných zájemců o byt figurovalo v příslušném pořadníku více než patnáct let.“. Tato kniha odhaluje i fakt, že u státních a obecních bytů byla zaostávající údržba kryta z nájmů jen přibližně za dvou třetin a zbytek hradil stát z centrálních prostředků. Náklady na bydlení v družstevních bytech pak nejméně dvakrát převyšovaly obdobné platby ve státních bytech (SCHULZ, Jindřich. Olomouc: malé dějiny města. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002, ISBN 80-244-0493-1, s. 308).

Anebo třebas zde:
• Šebela Martin: Parnická textilní továrna (Oftis, Ústí nad Orlicí 2010): - zastaralé textilky za komunismu (s. 161-2 a 134)
• Vinkler Vladimír: Moravolen v dobách slávy a dnes. In.: XI. svatováclavské mezinárodní setkání v Jeseníku: Historie textilního průmyslu na Jesenicku (VMJ a SOka, Jeseník 2011): - od roku 1997 modernizace v tkalcovně, strojový park byl velmi zastaralý (s. 88).
• Fasora Lukáš aj.: Člověk na Moravě - 19. století (Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2008): -Fasora Lukáš: Tovární dělník v textilním průmyslu - Příklad Františka Halase staršího. In.: Fasora Lukáš aj.: Člověk na Moravě - 19. století (Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2008): - zastaralost výrobního strojního zařízení v NDR, 60. a 70. letech se pracovalo na strojích z přelomu století (s. 172);
Atp., podobné to bylo i u jiného spotřebního průmyslu.

283332

24.01.2013 09:53

Více k pláči, nežli k smíchu

Dluh v roce 1989 - II

Karel M 212.?.?.?

A taky zde: Pro Jihlavu se lze dočíst o kritické situace v jihlavské nemocnici, která pracovala ve zcela nevyhovujících podmínkách. A to již před rokem 1960 byly připravovány projekty a plány na výstavbu nového areálu, ale ještě v dubnu 1968 (tj. asi po deseti letech) se orgány města obrátily dopisem na předsedu vlády a upozorňovaly na těžkou a neudržitelnou situaci nemocnice (PISKOVÁ, Renata a Milena BARTLOVÁ. Jihlava. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2009, ISBN 978-80-7106-551-7, s. 651). „Zcela klasickým případem, který provázel Jihlavu téměř celou druhou polovinu 20. století, byl téměř katastrofální technický i hygienický stav vnitřního města.“ (Ibid, s. 650). Po roce 1960 se Jihlava i nadále potýkala s nedostatkem bytů a zejména stavem bytového fondu, který byl bohužel ve stále horším stavu.“ (Ibid, s. 650).

Takových záznamů jsou skoro všude v knihách o dějinách obcí mraky. Stejně jako o nedostatcích.

283333

24.01.2013 09:58

Více k pláči, nežli k smíchu

RE: Dluh v roce 1989

Karel M 212.?.?.?

Samozřejmě tam mělo být 0.5 biliónu:
ttp://www.outsidermedia.cz/Cesky-statni-dluh-1989-2011-1.aspx
Něco jsem našel ke státnímu dluhu v roce 1989, pokud je to v nominálu, tak dnes by to odpovídalo zhruba tak něco nad 0,5 biliónu: „Historie : Na startovní čáře v roce 1989 činilo zadlužení 114 mld. Kč(s) (Miloš Pick, Stát blahobytu nebo kapitalismus).“

283335

08.02.2013 11:31

Jak se chodí ke křížku

Nevýhody dotací

Karel M 212.?.?.?

Nezdá se mi, že by ty dotace byly jen přínosné, ale mají i řadu negativních dopadů, a to i pro umělce. Stručný přehled nevýhod ohledně divadel a jiné věci jsou tu: http://www.mises.cz/clanky/o-divadlech-zavislych-na-verejnych-dotacich-708.aspx

Navíc si myslím, že třeba u těch divadel jde o docela typickou situaci, kdy někdy chudší lidé dotují bohatší lidi – tj. část návštěvníků a umělce – někdy i o dost bohatší.

284506

08.02.2013 11:37

Jak se chodí ke křížku

RE: Mafiánský kapitalismus hubí kulturu

Karel M 212.?.?.?

Dotace dávají ale i města a obce a i kraje. Z veřejného sektoru jde tak na kulturu více peněz.

Viz třeba zde u města Brna: http://www.brno.cz/sprava-mesta/dokumenty-mesta/ro...

....Finanční vztah kpříspěvkovým organizacím města, společnostem, v nichž město drží majetkový podíl a k dalším osobám, které mají být příjemci dotací nebo příspěvků z rozpočtu ( Fin_vztah.xls (58.9 kB, MS Excel tabulka), Ostatní_osoby.xls (66 kB, MS Excel tabulka))...

284508

11.03.2013 15:47

Česká televize připravila neseriozní diskuzi o přímé demokracii

Demokraci má své limity

Karel M 212.?.?.?

Dle mého názoru je potřeba si na některé nevýhody demokracie spíše zvyknout, jako každý systém má demokracie své problémy, holt s tím se dá obtížně něco dělat, je to o umění možného. Takové shrnutí problémů demkracie (ovšem dost nekompletní) je třeba zde: http://www.mises.cz/clanky/occupy-noama-chomskeho-...

286201

18.03.2013 10:56

Chalkidiki: místo, kde se nedaří číslům, ani lidem

Klasika teorie veřejné volby

Karel M 212.?.?.?

Aá, tak to je naprostá klasika teorie veřejné volby a selhávání veřejného sektoru a politiky, před desítkami let prozkoumané věci. Stručně zde: http://www.mises.cz/clanky/recenze-vsezravy-stat-8....

Nesouhlasím akorát, ale s tím, že těžba zlata nutně musí významně ničit životní prostředí. Již delší dobu se zabývám historií těžby zlata, a to včetně moderní těžby například ve Zlatých Horách (Jeseník) z 90. let, a ty dopady jsou zde velmi malé (většinou jde o štoly a šachty). Hrozba je větší až při zpracování zlata pomocí rtuti, o tom se ale v článku nic nepíše.

286559

19.03.2013 17:36

Šéf banky požaduje ukradení 15% italských úspor

Island

Karel M 212.?.?.?

Island jako jedna z malá zemí nechal své banky v podstatě zkrachovat, což je dle mého lepší řešení, ale rozhodně to nebylo a není také zcela zadarmo, což je patrné na vývoji tamnejší nezaměstnanosti, která hluboce přesáhla 10 % míru. 14.9 % to bylo v červenci 2012.

286683

10.04.2013 13:15

Světová finanční pyramida

RE: Lichva, Írán i Bible...

Karel M 212.?.?.?

Nevím,ale místo úroku umožňuje islámské právo platit věřiteli podíl na zisku - tj. de facto jde pořád o úrok, jen je to formálně jinak. Ostatně skoro nikdo by nebyl ochotem půjčovat. Restrikce lichvy zpravidla spíše znamená její odliv do černé ekonomiky, což znamená větší úrok (je větší riziko) a případně i růst kriminality.

287942

19.04.2013 13:09

Totalita

RE: Se článkem lze jen souhlasit

Karel M 212.?.?.?

Myslím, že často je to jen vzpomínkový optimismus - taková obrana lidské psychiky. Ale neyblo to za kominustů asi nic moc:

http://www.mises.cz/clanky/recenze-myty-o-socialis...

http://www.mises.cz/clanky/u-rudeho-snedeneho-kram...

http://www.mises.cz/clanky/u-rudeho-snedeneho-kram...

Volby roku 1946 (ne 1947) dopadly takto:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3.... A to při zákazu jiných stran než uvedených.

288403

23.04.2013 08:57

Hitler vyhrál válku

Co vadí nacionálnímu socialistovi panu Vítovi?

Karel M 212.?.?.?

Nechápu pane Víte, co zrovna Vám vadí na nacionálním socialismu, vždyť sám hlásáte dost podobné názory. [překvapení]

288696

23.04.2013 09:08

Kanada

RE: Kanada

Karel M 212.?.?.?

Rozvojových zemí je spousta, ba většina, to není asi třeba uvádět, akorát v některých jsou ty příjmy ještě méně než ta čtvrtina.

288697

23.04.2013 09:13

Kanada

Pobyt v cizině

Karel M 212.?.?.?

Od té doby, co jsem strávil skoro půl rok v Británii si nemyslím, že u nás je to až tak špatné, a že je u nás až tak velký bordel. Delší pobyt v cizině alespoň jednou v životě lze doporučit.

288698

25.04.2013 16:48

Křišťálová noc ve Venezuele

Pravice nebo levice?

Karel M 212.?.?.?

Název článku odkazuje na nacionální socialismus a při tom se mluví pak o pravici. Ale v jakém smyslu? Nacionalistickém? Nebo jiném. O nacionálním socialismu nemá jasno ani wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Socialismus#Historick...

288802

25.04.2013 16:53

Křišťálová noc ve Venezuele

RE: Pravice nebo levice?

Karel M 212.?.?.?

Asi je tedy Capriles nacionální socialista, ale proč chce pak zlepšovat vztahy s Izraelem?

288803

Káva pro Zvědavce

11

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc prosinec přispělo 16 čtenářů částkou 3 732 korun, což je 11 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Možná nejdůležitější projev prezidenta Trumpa03.12.20 10:51 USA 1

Zastavme krádež voleb! 03.12.20 00:23 USA 0

Íránského vědce patrně zavraždil Mosad01.12.20 23:07 Írán 6

Co nikdo neříká o lockdown29.11.20 23:02 Neurčeno 0

Seznamte se: Soudruh Vrábel, Vyvolený informátor29.11.20 17:01 USA 1

Policejní robocapové zastavili zločin28.11.20 11:19 Česká republika 6

Jak migranti "obohatili" Švédsko27.11.20 21:12 Švédsko 1

České nemocnice jsou motivovány umístit co nejvíc covidových pacientů na JIPce27.11.20 21:02 Česká republika 2

Vláda se chystá vymývat nám za naše peníze mozky. BigPharma se tetelí radostí27.11.20 17:07 Česká republika 1

Odporné. Jako by to ani nebyli živí tvorové27.11.20 16:50 Dánsko 3

V Georgii a Michiganu byl právě vypuštěn Kraken26.11.20 17:24 USA 0

Sčítání hlasů v USA zřejmě ovlivňuje Harry Potter26.11.20 17:00 USA 7

Virginie: Mezi 5:07-5:12 ráno po volební noci zmizelo 169.000 hlasů26.11.20 16:33 USA 0

Obama napadl Hispánce za masivní podporu Trumpa a následně to od Hispánců schytal 26.11.20 10:59 USA 0

Volební fact-checker Facebooku dal v roce 2017 cenu Bidenovi, zaměstnanci dotují demokraty26.11.20 10:11 USA 0

Nevadský soudce odsouhlasil, aby Trumpův tým předložil soudu své důkazy o volebních podvodech26.11.20 09:21 USA 0

Pensylvánská soudkyně pozastavila certifikaci výsledků voleb 26.11.20 09:05 USA 2

Sadistická vláda nám dovolí nadechnout se, než zase přiškrtí25.11.20 22:48 Česká republika 2

Vývoj náboženství ve světě 1946 - 201925.11.20 12:36 Neurčeno 2

Novinky.cz zase straší covidem v Polsku, skutečnost je zřejmě jiná25.11.20 11:07 Polsko 0

Měnové kurzy

USD
21,79 Kč
Euro
26,40 Kč
Libra
29,17 Kč
Kanadský dolar
16,86 Kč
Australský dolar
16,14 Kč
Švýcarský frank
24,38 Kč
100 japonských jenů
20,86 Kč
Čínský juan
3,32 Kč
Polský zloty
5,90 Kč
100 maď. forintů
7,34 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,99 Kč
1 unce (31,1g) zlata
40 006,15 Kč
1 unce stříbra
523,46 Kč
Bitcoin
415 340,60 Kč

Poslední aktualizace: 3.12.2020 07:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?