Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 13 příspěveků, 1 jméno: ad infinetum.

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

25.05.2011 15:28

Právo pochybovat

RE: Z jineho soudku

ad infinetum 94.?.?.?

V Maroku jsem byl za posledních pět let několikrát. Pokaždé jinde, někdy trajektem, někdy letadlem, někdy na tři týdny, jindy jen na pár dní. Tu zemi jsem si zamiloval. Ale rád bych uvedl i své zkušenosti, protože jak jste to popsal Vy, tak mi to - neberte to ale prosím v žádném případě ve zlém - přijde moc černobílé.

Zmiňujete kvalitnější silnice než u nás. Možná tam, kde jste se pohyboval Vy, ale jak městské komunikace v Rabatu, Marrakéši, Casablance tak Tangeru jsou ve špatném stavu. Ovšem dostal jsem se i do hor na severu, např. v Chefchaouenu, a tam jsou silnice v naprosto dezolátním stavu. Já nicméně vždy raději využívám vlaky. Některé spoje jsou v Maroku perfektní, pohodlné, rychlé. Ale po absolvování cesty z Tangeru na severu dolů po pobřeží na jih přes Asilah až do Rabatu - znovu již ne. Ani s místenkou se mi nepodařilo sebe ani přítelkyni usadit, ve vlaku jedoucím 30km/h bylo s jistou nadsázkou dvakrát více osob, než by se tam teoreticky mělo vejít. Tímto bych tedy chtěl z mých zkušeností říct, že doprava v ČR je na mnohem lepší úrovni a komunikace v lepším stavu.

Pak jste zmínil kamery, bezpečnost. Já se tam nikdy v nebezpečí necítil, kamer jsem si nevšiml, na letišti a na trajektu chtěli vidět doklady a kontrolovali, ovšem nesvlékali mě, jako v Londýně. Ovšem je tomu několik týdnů, co moje oblíbená kavárna na hlavním náměstí Dejmaa al-Fna v Marrakéši vylítla do povětří, asi 15 mrtvých, především cizinci, turisti. Měsíc předtím jsem si tam dával mátový čaj a bomba bylo to poslední, na co jsem myslel. Chci říct, že pocit bezpečí je velmi relativní a zcela subjektivní. U nás se naštěstí nic podobného ještě nestalo, a doufejme, že ani nestane, ale naznačuji jen, že pokud ano, přehodnotil byste možná svůj postoj. Vím, že je milion a jeden způsob, jak dostat nebezpečné lidi a látky do ČR, ale pokud je kontrola na letišti jedním z faktorů, jak to omezit, tak jsem ochoten to - DO JISTÉ MÍRY SAMOZŘEJMĚ - podporovat. Ale aby mě jako v Londýně nejdřív zcela svlékli a pak zdržovali hodinu kvůli tři roky starému vízu do Sýrie, na to nepřistoupím. Podotýkám, že vše jako turista, student, žádné diplomatické nebo politické nebo byznys styky jsem tehdy neměl.

A stejně tak, jakkoliv je ta země nádherná a lidi úžasní, tak naarazíte, stejně jako v ČR, na špatnou zkušenost. Třeba při toulání se s krosnou po Atlasu mě na venkově banda dětí snažila stáhnout o nějaký ten bakšiš, za to že mě nechají projít přes cestu, povídal jsem si s nimi a i přes úsměvy na mě začaly házet na rozloučenou kamení. To samé se ale může stát, když narazím v Praze v metru na bandu rowdies.

244724

25.05.2011 15:29

Právo pochybovat

RE: Z jineho soudku

ad infinetum 94.?.?.?

A ještě jsem si vzpomněl, v Atlasu jsem si podle Googlu našel minulé léto nádhernou rokli a po cestě tam mi sdělili, že ta nejbližší vesnice je srovnaná se zemí, řeka se jim tam vylila a voda přišla po jarním tání odkud neměla a shrnu to, ze sedmdesáti domů zůstaly stát tři. Nikdo nepřišel o život, ale poničená byla i ta jediná silnice, která je spojovala s civilizací. Ta silnice alespoň improvizovaně vyspravená nebyla ani po roce. Sanitka by se tam nedostala. Opravovali tam ty domy na koleni, vypadalo to jak kdyby tam spadla bomba. Zmiňuji to proto, že v ČR věřím že by se náprava sjednala v mnohem kratším časovém horizontu. Ale je to jen domněnka, mohu se mýlit.

Závěrem - nikoho neodrazuji od cesty do Maroka. Nebo do Sýrie. Kazachstán je taky nádherný. A ano, měl jsem stejný pocit jako Vy, při prvních cestách tam, že jsou lidé svobodnější, šťastnější. Dost pravděpodobně jsou. Ale nic není černobílé. Zdravotnictví je tam prachbídné, nejel jsem v autobusu aby tam nebyl někdo s převázaným okem nebo narychlo amputovanou nohou. Tohle je tam do očí bijící. A příběhy, co mi vyprávěli mladí kluci v Sýrii, jak je při dovolené na Kypru na letišti vyslýchali dvě hodiny, poté co si vyfotili na mobil F16 která stála na ranveji.. Myslím, že kdybyste se jich zeptali, zda by přijali kameru na každém rohu výměnou za to, že jejich strýčkovi odoperují zákal nebo vláda podpoří rychlejší obnovu po živelních a jiných katastrofách---myslím, že by do toho šli.

PS: cestu do Maroka, Sýrie nebo Kazachstánu mohu ale i po tom všem jedině doporučit. Nedotčená příroda, nezkažení lidé. Pravé dobrodružství. Je ale samozřejmě třeba vyvarovat se turistických center. Dolary změní každého, tuaréga, assádovce i kluka z jurty...

244725

26.05.2011 10:46

Právo pochybovat

RE: Z jineho soudku

ad infinetum 94.?.?.?

V tomhle dám na Vás, protože já naštěstí kromě prohlídek jednou za pět let (kdy tam jdu hlavně abych se připomněl a aby neskartovali moji složku) k doktorům nechodím. Takže stejně jako pan Řehák jsem jen přihodil svou trošku do mlýna, svoji zkušenost, že pro turistu po nějakých odlehlejších oblastech zmíněných zemí je setkání s nějakým neléčeným nebo špatně/nedostatečně léčeným prostě běžnou zálěžitostí. Jedinou fyzickou zkušenost se zdravotnictvím mám z Kazachstánu, kde kamarád dostal angínu a potřebovali jsme antibiotika. Když se nám podařilo odstopovat 130km do nejbližší nemocnice, tak pominu-li stav exteriéru a interiéru, který byl horší než žalostný, tak nikdy nezapomenu výraz mého přítele, když jsem mu tlumočil, že se doktorka ptá, kdo z nás mu bude ta antibiotika píchat. Samozřejmě, že měli i prášky, ale první nabízela atb injekčně. Doteď nevím, jak tomu rozumět, protože ona se fakt divila, že chceme prášek a ne injekci. Snad proto, že místní víc věří injekci než tabletě.. kdyby k tomuhle někdo měl nějaký poznatek, rád se nechám poučit.

Se zdravotnictvím v Anglii nemám žádnou zkušenost, proto díky za Vaši reakci. Já si plně uvědomuji, že naše zdravotnictví je špička, snad jen inspirovat se tou nezměrnou a v lidech již zakořeněnou lékařskou solidaritou panující na Kubě - vzpomínám si, jak do Pákistánu posílali padesátkrát víc pomoci, personálu, a narozdíl od našich nezůstali pár týdnů, měsíc, ale přes čtvrt roku...

244758

26.05.2011 12:01

Právo pochybovat

RE: Z jineho soudku

ad infinetum 94.?.?.?

Zcela Vám rozumím a zopakuji, že jsem to nemyslel nijak ve zlém, jen jako další názor. Nikde to není bez chyb a tak i u nás jsou plné čekárny, jak říkáte půlmetrové díry na silnicích a další větší či menší problémy, které navíc každý vnímá jinak.

S tou bombou jsem chtěl poukázat na tu pomíjivost pocitu bezpečí. Sám jsem racionálně uvažující člověk, ale od roku 2002 se tam nic nestalo a já jsem se vždy cítil bezpečně. Po tom nedávném výbuchu, navíc v místě, kde se občas pohybuji, se mě to dotklo osobně a jakkoliv si to nebudu chtít přiznat, tak se tam tak bezpečně cítit nebudu. To ale neznamená, že tam nepoletím. Jak říkal můj učitel dějepisu, když je někde konflikt, hned hledá letenky, tou dobou tam nikdo nechce lítat, ceny jdou dolů a takhle sjezdil celý svět.-)

Máte velkou pravdu v tom, že je třeba se učit jeden od druhého.

244762

27.05.2011 17:15

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Dovolte mi reagovat na Vás a na pisatele před Vámi, protože odkrýváte zajímavou paralelu k původnímu článku.

S autorem se na mnohém shodnu, ale chtěl bych podotknout, že máloco z toho, co popisuje, je skutečně NOVÉ a přelomové. Děje se to už desítky let, jen jej to asi víc bije do očí až nyní.

Antibiotika jsem dostával od narození, na každou pitominu, už jako mimčo když mě máma tahala v mrazech v '86 přes sídliště na polikliniku, aby tam do mě prali penicilin. Co tři roky se dělo něco, na co byla jediná reakce "nasadíme penicilin" a jak už to tak logicky vyplývá, teď jsem alergický na penicilin. Protesty mojí mámy, že nesouhlasí s tím aby její děcko dostávalo ATB jako na běžícím pásu (nepopírám, že penicilin je pokrok a úžasná věc, ale všeho s mírou) se setkaly jen s opovržlivým "nebuďte staromódní," nebo "vy toho naděláte," apod. Stejná šoková reakce byla na to, když mezi "moderními" matkami na třídních shůzkách klidně řekla, že to svý děcko (myšleno mě.-) seřeže, když nebude nosit dobrý známky. Měl jsem vždycky nejlepší známky a i když jsem si kolikrát říkal, že když umím biologii, nezáleží sakra na tom, jestli přinesu dvojku nebo nedej bože něco horšího... tak tenhle tlak dopředu mě donutil udělat vždycky něco navíc. Stejně jako vědomí, že když mě kdykoli uvidí s cigaretou v puse, tak mě (jako to udělala s mojí sestrou) donutí na posezení vykouřit celou krabičku, než zezelenám a nezebleju se tak, že mě to nikdy znova nenapadne.

Je jasný, že u nás doma to moc demokraticky nevypadalo. ALE: stojím si za tím, že pro rozvoj osobnosti, aby nezlenivěla a jela nějakým alespoň trochu správným směrem, je to třeba. Takováhle autokracie jde instalovat na individuální úrovni, ale historie ukázala, že na větší masy to jde snadno zneužít a kdo ohlídá hlídače, že.. ale já chci říct, že tuhle cool generaci mládežníků, jak nás nazývá pan Vimmer, si dobře nebo špatně vychovala ta generace před.

244870

27.05.2011 17:15

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Já to vidím tak, že postupně zlenivěli, jak výchova novýho dobrýho člověka, ten nejtěžší úkol, podléhala těm stejným trendům, jako všechno ostatní (a teď to hodně zjednodušuju, já vím):

- RECYKLACE - máma ani táta nemaj čas vařit, protože vydělávaj dlouho do noci, oba, aby mohli zaplatit junk food. Máma i táta jsou natolik znechucený politikou a děním okolo, že buď a) se o tom doma vůbec nehodlají bavit, nebo b) svoje levo či pravo extrémní názory stavěj jako dogmata, který nejsou k diskuzi, nebo c) pro ten všechen shon se nechaj lehce brainwashnout a jen opakujou v televizi stokrát omílaný nepravdy a polopravdy, maskovaný za zdejší „objektivní a ucelený“ zpravodajství.

- INDIVIDUALIZACE - moderní máma dělá jógu a aerobik, je o tolik hnědší než byla moje máma, protože má solárko. Má o tolik času víc díky automatický pračce a myčce, že se může pouštět do takových experimentů, jako vegetariánství, nejlíp pro celou rodinu, nebo třeba adoptuje černouška. Moderní taťka chodí na golf a na squash a lézt po stěně a posilovat a střílet na střelnici, no a děcka mezitím hrajou hry deset hodin denně, souloží ve třinácti a fetujou. Důležitý už není ani tak co dělaj, ale že každej sám (i kdyby fetovali spolu, tak to bude lepší, než tahle situace, protože jeden z nich může mít ten spásnej nápad a říct těm ostatním - počkat, hej, tohle je úplná blbost co děláme, i způsob jak to děláme). Takže vypozorovat se dá totální absence výchovy k úctě rodiny, nebo alespoň k nějakýmu uvědomění, že lidi se zkušenostmi mají co říct. Rodina se stává prázdným slovem; pouze lidi co nosej peníze a žijou spolu na jednom „dvorku,“ ale jejich individuální potřeby jsou výš, než blaho a potřeby rodiny. To není zdravý prostředí pro vývoj zdravých názorů.

Těch příkladů najdeme určitě víc. Já jen vím, že mojí mámě se ani jedno ze tří děcek nevymklo z rukou, zatímco o generaci později už vidím, jak mají s výchovou těch cool mládežníků hrozný trable. Negeneralizuju, vím, že pravda je někde mezi. Ale tyhle dva problémy, recyklace a individualizace, mi přijdou jako hlavní hybatele toho všeho, co jak pan Vimmer říká, vedlo ty cool mládežníky jako jsem asi i já, aby nespoléhali na důchod.

244871

27.05.2011 17:17

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Ani já nespoléhám na důchod. Máma se mi diví, s tátou o mě mají strach, ale já vidím způsob jen jeden - jít zase pěkně zpět ke kořenům a obnovit to, co tu fungovalo po tisíciletí – ta bazická komunita, instituce rodiny, kdy já budu dřít, vychovám dobře svý potomky (to je částečně taky loterie, to víme) a znalosti, nebo byznys, nebo jmění, nebo poučení nebo cokoliv co můžu dát, tak jim dám. A pokud jsem je vychoval dobře, tak mám vyšší šanci, že se postaraj, abych mohl pěkně odpočívat, až dosloužím. Tím, že mě nevynechaj a zapojí i v pokročilým věku do běžnýho rodinnýho dění, tak budu dosluhovat pomaleji a s pocitem mnohem většího štěstí. Vždycky to tak bylo, že stařešinové měli nenahraditelnou roli, hergot každej v rodině hrál svou nezastupitelnou roli. Děcka se dělala místo důchodu (teď si mladej pár pořídí psa), děcka se dobře vychovávala proto, aby se zvýšila šance přežití rodu i sebe samotnýho (teď se o lepší podmínky dožití handrkujeme s bankstery a politiky), kdo mohl, tak pracoval, dřel, no a kdo už nemohl, tak radil nebo nebo pomáhal jak mohl. Chci říct, že spoléhat na stát a bavit se o důchodech je pláč na špatným hrobě, ale chápu proč to lidi dělaj - protože je to tak snadný! Je jednoduchý nadávat na politiky, je jednoduchý naříkat si o to "kdo se o mě postará! vždyť platím daně!" ale je nebetyčně složitější se o to postarat sám a za ty daně... za ty tu mám od státu tolik úžasných a pokročilých věcí, který bych sám nikdy dohromady nedal, a na jejichž správu bych NIKDY neměl dost času... chci říct, že celá debata o důchodech jde mimo mladý třeba i z jinýho důvodu. Ne jen, že jejich heslem je ZEMŘÍT MLADÝ! (já teda, pane Vimmere, při vší úctě ke kvalitnímu článku, neznám nikoho ze svých vrstevníků 25-30, kdo by se tímhle řídil, ale budiž, asi neznám ty správné lidi.-) ale je tu i kasta lidí, kteří třeba prokoukli, že stát je nástroj, který se za tu dobu ztupil PRÁVĚ PROTO, že ho lidé začli používat špatným způsobem.

Jak z toho ven? Vychovejte dobře svoje děti a naučte je, že spoléhat se mají v první řadě na sebe a na rodinu. Naučte je, že starší členové rodiny i když to tak možná nevypadá, tak taky souložili jak králíci, taky pili jak Dánové, taky třeba smotli brčko - ale nevymklo se jim to z rukou, právě proto, že je držela pohromadě rodina. Nerozsypali je psychiatři, vyhoření ze stresu, nesložily je xanaxy ani perník.

Jo a pane Stwora, jako programátor se nabízím, že Vám sem bezplatně (ale kvalitně!) přidělám počítadlo, kolik ještě znaků zbývá do toho limitu 3000 na jeden příspěvek - aspoň by to lidi jako já zbrzdilo v rozletu[velký smích]

244873

27.05.2011 17:17

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

PS: a jak to, že na západě je mládež vlevo a u nás vpravo? No, mluvíte o Španělsku, žil jsem tam rok, lidi tam FAKT nemaj práci, mladý lidi ve Valencii, v Madridu, nejen v menších městech. Chodil jsem na přednášky s třiatřicetiletými, pro který je bydlení s rodiči a nástavbový kurzy ve škole tou nejrozumnější variantou, když po půlroce shánění nesehnali práci... takže já radím, kašlete na doleva, doprava, oni jsou v ulicích proto, že je to už fakt se*e a to tak, že ve velkým. Poznal jsem tam i řecké přátele a to jejich smýšlení je na celou další diskuzi, nicméně pravdou je, že tam jsou na tom mladí ještě hůř a vidí mnohem horší budoucnost před sebou, než si my mladí tady v ČR vůbec dokážeme představit. Takže proto, proto nás je v ulicích míň. Protože tu máme možnosti a podmínky pro to, abychom si vybudovali vlastními silami pěknou budoucnost. Espaňoles a Griegos tenhle pocit nemají.

244874

27.05.2011 19:53

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Mějte mě za exota, asi je to teď už brané jako zcela normální, ale to, co jste uvedla za příklad, tak to není kompletní rodina. Rozumím, kam tím míříte, ale já se právě v té své eseji snažil podtrhnout tu výjimečnost a nenahraditelnost kompletní rodiny a zázemí, které skýtá. Jasně, že máma musí makat od nevidim do nevidim na dcerunku, ale kdyby se nerozvedla, tak na ní makali s taťkou oba a nešli by třeba tolik proti sobě. Takže zase, jsme u toho že se to celé zjednodušilo - rozvod je snadnější než kdy předtím, společnost to vnímá líp než předtím.. Dřív kdyby měli každý bydlet jinde, tak rodina zůstala aspoň papírově pohromadě, řešilo se to všemi jinými možnými způsoby, než se přistoupilo k tomu nejradikálnějšímu. Teď? Zahnuls? Rozvod. Líbí se mi někdo jinej, nebo má někdo jinej víc peněz a chce mě? Rozvod. Děti? Přežijou to, je to přece moderní nástroj, lidi se rozchází, schází... tak stejně tak manželé. Vy říkáte, že chyba je spíš v systému, ale já zase říkám, pokud jsou děti správně vychované, tak je ANI NENAPADNE takovou věc, jako v příběhu Vaší známé, VŮBEC VYSLOVIT. V tomhle musím souhlasit s panem Bartoškem.

Podle mě stejným pokrokem, jako prošly technické obory, jakým prošly sociální vědy a techniky mediální a jiné masáže, tak bohužel s tím nestačil ruku v ruce jít i osobní pokrok, takový ten vnitřní rozvoj obyčejných lidí. Protože se lidi nechali ukonejšit vábničkou, že v budoucnu lze blaha dosáhnout bez velkýho úsilí... kdo na tohle neskočil, tak maká stejný hodiny, jako dřív a přitom požívá všechny ty benefity dnešní doby - internet, čili přístup k nezměrným znalostem a informacím; energie obecně v takových kvantitách a tak snadno, ať už mu tečou z kohoutku nebo proudí přes jističe.. pokročilé zdravotnictví, rychlejší, spolehlivější a bezpečnější infrastruktura.. já si pořád stojím za tím, že to není chyba systému, ale to, že lidi se nechali zlákat vidinou snadnějšího a zadupali do země instituci rodiny. Tam pramení všechny problémy a je to tak zakořeněný, že obracet to bude na několik generací...

Z toho posledního odstavce cítím, jako by snad bylo chybou SYSTÉMU, že se nechá rodič od dítěte překecat ke koupi nějaké zbytečnosti. S tím nesouhlasím. Kdo ze sebe nechce nechat ždímat peníze, tak svoje děti takhle vychová. Kdo nemá čas na výchovu dětí, tak ten čas zřejmě investuje do vydělávání peněz, které pak z něj někdo může ždímat.-) Přijde mi, že teď se na stát uvaluje tolik povinností, co by měl za mě dělat, před čím by mě měl ohlídat... že lidi zapomněli, jakou obrovskou zodpovědnost mají oni sami.

244903

27.05.2011 20:12

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Cítím to stejně. S těmi uniformami apod... Já Vám nevím, pokud je celé tohle uměle navržené a děti jsou schválně brainwashovány, aby zvýšily koupěchtivost rodičů, tak přece ten brainwash nebyl skrytý ve Večerníčku, to bych to "chytil" taky, a Vy asi taky... ani nebyl skrytý v knížkách. Je to jen a jen o tom, že necháme děcka tupě civět na bednu, kontrolu nad tím, co jim ukázat a co ne to ponecháme pouze na tom, kdo dělá programovou skladbu no a ten má dost pravděpodobně jiný zájem, kudy směřovat původně svobodnou mysl mladýho člověka... Takže je to jen o tom, mluvit a vysvětlovat a být tím filtrem. Filtr nemusí být cenzura a jen rozdělovat zakázáno/povoleno, ale chytrý rodičovský filtr může být "vidíš, tady dali do reklamy kluka jako jsi ty, aby přemluvil tátu pro tohle auto. Jenže tohle auto jen hezky vypadá, ale cestou na dovolenou se pokazí. A to že maj sousedi větší auto než my? No oni zase nejezdí s dětma v zimě na lyže. Chceš mít velký auto, nebo chceš jezdit na lyže?" Je to podle mě jen a jen o výchově a jak kdo zaseje, tak sklidí.

A školní uniformy podle mě nic výchovného neřeší.
Když děti vychovám k závisti (ale hlavně nepřejícnosti), resp. je nechám převychovat okolím, tak na tom žádná uniforma nic nezmění, možná to jen na chvilku skryje..

244904

27.05.2011 21:47

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Paní Blažková, já v žádném případě nenaznačoval, že je to Vaše chyba, nebo že vychováváte svoji děti špatně. Naopak, ten příklad co dáváte ve mně rezonuje s tím, jak mě vychovala moje máma... pamatuju, jak se mi smáli, když jsem napsal do nějaké eseje v sekundě příjmení Tchajkovsky místo Čajkovský a máma na schůzkách, kde ji to vyčetl přede všemi jeden profesor, tak říkala, že je to proto, že to nijak jinak než na CDčkách z anglie kluk napsaný neviděl... fakt, že ostatní nevěděli, kdo Čajkovský vůbec byl, ten nebyl relevantní. Já to psal "jinak" a proto jsem byl divnej. Stejně tak když máma na schůzkách říkala, že se mnou nedělá úkoly, nebo že se do školy těším. To jsem byl taky divnej, snad ještě víc!.-) Takže já Vám fandím, protože Váš syn bude mít rozhled, a za to bude vděčit Vám, je to Vaše zodpovědnost. Rád bych tu ale zmínil, že kdyby mě vychovala jen máma, tak jsem dostával ve škole taky zřejmě kapky, jak popisujete u svého syna. Já mám ale ještě tři sourozence a ti mě naučili to všechno, na co pracující máma s děckem na starý kolena už nestačí, třeba jako jezdit na kole, lyžovat, plavat atd. Chci říct, že kdybych "šel do světa" jen s tím, co mě naučila máma, tak budu mít sice úžasnej rozhled, ale dostal bych někde po papuli, kdyby mě sourozenci nenaučili "to ostatní." A to ostatní píšu takhle, já totiž nevím jak to popsat, taková škola života, škola ulice. Snad abych věděl, že s někým prostě neprosadím svoji, když ho budu poučovat o Čajkovským.-)

Tím chci naznačit, že to není problém AŽ TEĎ, už moji mámu měli za blázna, když si se mnou v autobuse procvičovala anglický slovíčka. Já si přišel divnej až když na to někdo poukázal, že se to obyčejně nedělá. Tak jsem se ptal, co dělaj, když jedou v autobuse. Řekli mi, že různě, třeba mlčí. Tak jsme dál brousili anglinu. No big deal. Nejbezohlednější byli vždy nejúspěšnější, nikdy v historii to nebylo jinak. Chyba to není ani Vás, ani těch silnějších, ale ani systému. Vy, stejně jako moje máma, a stejně jako milion dalších osvícených rodičů, vychovává svý děti správně, celistvě, k tomu aby nebyli bezohlední atd. Ale zároveň je třeba je připravit i na to, že nemusí při svý cestě životem narazit jen na podobně vychovaný jedince... Ten systém totiž spoluvytvářejí všichni, jak ti vychovaní, tak ti bezohlední. A jen bezohlední jej kontrolují.

244915

27.05.2011 21:48

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Nemám pro Vás jednoduchou radu, moje sestra teď vychovává svý dva kluky a vidím, jak na ně okolí působí, jak učitelce není divný, když synovec nepřijde dva týdny do školy. Jasně, je to vůl, že to udělá takhle okatě, ale když sestra při každý sebekratší návštěvě doktora píše SMS,že kluk nepřijde, a pak dva týdny kluk nikde a žádná sms a ta kr..a učitelka ještě požaduje po ředitelce přísnější trest, bez jakýhokoliv přijetí zodpovědnosti byť by byla snad trochu mimo rámec jejích povinností? Ale má to dobrej konec, nad bezohlednou učitelkou je v hierarchii naštěstí vychovaná ředitelka. Obě strany si poslechla, s klukem to vyřídila, kluk je přijatej na strojárnu a to taky díky tomu, že odmítla nátlak učitelky a trojku mu nedala, jen velký a poslední varování. Tím chci říct, že vím, jací blbci jsou v jeho okolí, už učitelkou počínaje. O spolužácích ani nemluvím. Ale jak jsem si dělal průzkum a povídal jsem si s ním, tak skoro polovina z jeho spolužáků je z rozvedených manželství... a věřte mi, že blbá učitelka to ve třídě vychovaných bude mít sakra těžký, stejně jako to bude mít bezohlednej spratek těžký s dobrou učitelkou. Takže chyba je v tom, že rodinou je opovrhováno, nicméně nikdo Vás ani moji sestru, stejně jako ani moji mámu, nenutil a nenutí tomu podlehnout. Jen je třeba naučit děcka trochu ostrým loktům, a naučit je správně číst lidi.

Vím ale, kam míříte. Ten úpadek výchovy odkazujete na školství. A v tom Vám po sepsání tohohle všeho asi musím dát zapravdu. Já měl štěstí tak na 80 procent dobrých až výjimečných učitelů, a stejně tak se spolužáky. Ten úpadek je cítit z toho jak aktuální stav popisujete Vy i moji synovci. Ale jedno je jasné, ve Vás chyba není, hlavně nepodlehněte a nerezignujte.

244916

27.05.2011 23:05

Žádní důchodci - žádný důchod: nebo obráceně?

RE: Jak to, že na západě je mládež levicová a u nás pravicová

ad infinetum 94.?.?.?

Nad touto plazí statí radno jest se zadumati!.-)

Zkouším si dát do souvislosti Vaše tvrzení o jednoduché a prosté pravdě v kontrastu s tím, jak je podle Vás přímá výchova přeceňována. Mám za to, že pravdu je vždy třeba hledat někde napůl cesty. Má zkušenost je, že se oba druhy výchovy vhodně doplňují. Někdy slova skutečně nejsou potřeba, a člověk cítí, jak jednat správně, aniž by mohl čerpat z jakýchkoli již vstřebaných příkazů, zákazů nebo pouček. Stejně tak nepotřebuje za každou cenu vnější fyzický nebo psychický stimul, aby nějak "temperoval" svoje pocity; znám pocit vnitřní radosti. Ale jak to uvědomění si nějakého velkého a dalekého prostoru a sounáležitosti s ním, tak schopnost vnitřního štěstí, není zrovna něco, co by šlo v člověku nějak snadno "probudit." Ale souhlasím s tím, že je to zcela mírumilovné a nikomu to ublížit nemůže. Jak ale lidi přimět víc se smát, vnitřně? Nebo je to cesta každého individuálně, kterou musí sám projít a na konci tohle sám "poznat" ?

244923

Káva pro Zvědavce

49

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 115 čtenářů částkou 17 255 korun, což je 49 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Milí čtenáři,

stalo se už smutným koloritem Zvědavce, že na konci měsíce musím žádat o finanční příspěvek na provoz serveru. Každý měsíc něco chybí, ale ještě nikdy se nevybralo tak málo, jako tento měsíc. Snažím se dělat tuto práci poctivě, ale nemohu do nekonečna dotovat provoz z vlastní kapsy. Ty peníze potřebuji, abych mohl udržet nezávislost tohoto serveru a být bez reklam. Vím, že teď hodně z vás má hluboko do kapsy, ale prosím uvažte, zda byste mohli podpořit tento server. Děkuji

Ve zkratce

Roman Prymula je ve střetu zájmu - šéfuje např. vakcinologické společnosti24.05.20 23:45 Česká republika 4

Už to začíná pronikat do mainstreamu: V Česku epidemie nebyla a není22.05.20 14:30 Česká republika 6

Po znepřátelení Ruska pracují čeští politikové na urážce a provokaci Číny19.05.20 22:49 Česká republika 9

Musk a jeho vesmírné smetí: svět mlčí19.05.20 17:40 Neurčeno 1

Na Ukrajině už pronajímají i dělohy žen. Hnus19.05.20 17:29 Ukrajina 2

Rok vězení za vyznačení hranice mezi Čechy a Moravou19.05.20 17:19 Česká republika 3

Další kulturní obohacení: U Ahmeda se našla hlava sedmnáctileté Švédky19.05.20 14:41 Švédsko 2

Dodržujete odstup?18.05.20 15:04 Česká republika 4

Covid-1984, tajemný Hamáčkův agent16.05.20 00:08 Česká republika 16

Plynovod Nord Stream 2 v Německu narazil. Nedostal výjimku z pravidel EU15.05.20 15:54 Evropská unie 3

Všichni majitelé mobilů budou/jsou centrálně sledováni15.05.20 10:15 Evropská unie 8

Další rána feminacistek: chtějí mít příjmení jako chlapi, nepřechýlená14.05.20 15:00 Česká republika 12

Tvrdá cenzura dokumentu PLANDEMIC!14.05.20 12:50 USA 7

Slovenský velvyslanec se v Minsku zúčastnil vojenské přehlídky a skončil14.05.20 11:07 Slovensko 1

Sankce a vězení za zpochybňování karantény13.05.20 17:32 Bolivie 6

Opojení mocí, které bude neustále sílit a bude stále rafinovanější, aneb 5G pod dohledem Spasitelů13.05.20 00:12 Česká republika 0

Musk vyhrožuje, že Tesla může opustit Kalifornii kvůli koronaviru11.05.20 19:57 USA 6

Objevují se další statistiky, že kuřáci jsou odolní vůči koronaviru11.05.20 14:07 Británie 7

V Německu protestují proti šíření paniky10.05.20 22:09 Německo 7

Apel čtyř kardinálů a sedmi biskupů na celou Církev a svět k nejtěžší krizi, která hrozí zničením křesťanské civilizace09.05.20 23:16 Neurčeno 9

Měnové kurzy

USD
24,66 Kč
Euro
27,03 Kč
Libra
30,38 Kč
Kanadský dolar
17,90 Kč
Australský dolar
16,39 Kč
Švýcarský frank
25,52 Kč
100 japonských jenů
22,94 Kč
Čínský juan
3,45 Kč
Polský zloty
6,09 Kč
100 maď. forintů
7,77 Kč
Ukrajinská hřivna
0,92 Kč
100 rublů
34,83 Kč
1 unce (31,1g) zlata
42 137,98 Kč
1 unce stříbra
421,21 Kč
Bitcoin
218 040,10 Kč

Poslední aktualizace: 27.5.2020 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?