Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 9 příspěveků, 1 jméno: jean.laroux.

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

15.12.2010 08:20

Je čas pomáhat

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux 85.?.?.?

Případ Kalouskova zděšení tak trochu zavání alibismem. Na stranu jednu vítám každou snahu o vzdělávání ve "finanční gramotnosti" již na školách ale na stranu druhou nelze přeci vše HODIT jen na občana. Když si vezmeme, že do problémů se může dostat kdokoliv pak si musíme představit různé typy lidí s různou úrovní intelektu a schopnostmi. Vlastně právě ti s nejmenšími možnostmi a schopnostmi často potřebují úvěr pro zajištění základního životního standardu. Mnoho lidí udělá chyby a zadluží se. To není v době reklam, které nám na každém kruhu vnucují cokoliv vůbec těžké. Jak z toho pak ven ? Studovat úvěrovou smlouvu a nevzít další půjčku na vytlučení jiné půjčky, když se něco nepozdává ? Ti lidé zoufale potřebují peníze aby je třeba nevyhodili z bytu tak vezmou COKOLIV a jejich případná finanční gramotnost s tím nic nenadělá. Nejdůležitější tedy je aby lidé do rizika nespadli. A zde vzdělání ve finančnictví rozhodně NESTAČÍ ! Je mnoho smluv které jsou psány mikropísmem na několika stranách a běžný člověk-neprávník jim nerozumí. Dokonce jsem se již OSOBNĚ párkrát setkal se stavem, kdy mi ani zaměstnanec peněžního ústavu nebyl schopen vysvětli úvěrové podmínky a hnal mě za právníkem. ZDE JE TEDY NEZASTUPITELNÁ ROLE STÁTU ! JE TO PRÁCE KALOUSKA A JEHO SUITY ! Je nutno zjednodušit obsah smluv a právně znemožnit různé vyčůrané obezličky v textu (už bylo dříve navrhováno). Je nutné udělat pořádek s lichvou (už bylo navrhováno). Možná by nebylo od věci zaangažovat finanční poradenství jako jednu z garancí k úvěru. Finanční poradce je zdarma a kolikrát dokáže neznalému pomoci. Dalo by se udělat mnohé ABY se snížilo riziko pro pád do dluhové pasti. Jen vzdělávat a vzdělávat NESTAČÍ. Už vidím jak Kalousek vychová národ finančních a právních expertů. Jednoduše se chce vyhnout svým povinnostem a odpovědnost za úvěrový systém háže na toho nejposlednějšího občana.

234271

15.12.2010 11:17

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux 85.?.?.?

Není to až tak jednoduché. Rok jsem strávil v Africe. Tamní lidé a zejména děti se velmi rádi učí. Není to jako u nás, kde děti škola nebaví. Projdou vzdělávacím systémem a mají velmi dobré předpoklady se uplatnit na trhu práce. Nakonec ale i vzdělaní lidé končí na ulici. NENÍ PRO NĚ UPLATNĚNÍ a to je ten zásadní problém. Vzdělání samo o sobě není samospásné. Ono se lehce řekne cikánům "STUDUJTE a pak budete mít dobře placenou práci". Ale co když pro ně nakonec ta práce i tak není ? Já vím .. Možná namítnete, že práce je všude plno. Možná ano .. Ale otázka zní : JAKÁ JE TO PRÁCE ? Mám jako středoškolák nebo vysokoškolák zametat ulice za směšnou mzdu, která mi ani nepokryje minimální životní náklady ? .. To je jen pro dokreslení .. že to opravdu není vůbec jednoduché a samo vzdělání je jen tím A v abecedě, která obsahuje mnohem více nezbytných písmen.

234282

15.12.2010 14:48

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux 85.?.?.?

V tom co píšete s Vámi souhlasím. To na co poukazuji je fakt, že dnešní minimální mzda (to je ta mzda za nejpodřadnější práce, které tu sice jsou ale nikdo je nechce dělat) je tak malá, že nestačí pokrýt životní náklady zaměstnance a jeho rodiny. To je ten důvod proč určitý druh práce nikdo nechce dělat a raději je na podpoře. I to nyní padne a je to na jednu stranu dobře. Na stranu druhou ale není dobře, že bude člověk s minimální mzdou nucen pro udržení životní úrovně vkročit do dluhové pasti. Stát místo aby tlačil na vyrovnání poměru mezi mzdou a životními náklady působí přesně naopak. Opatření státu (vlády) životní náklady skokově zvyšují a mzdy naopak drží dole nebo je v případě státního sektoru dramaticky tlačí ještě níž. Současně stát přijímá taková opatření, která znevýhodňují zaměstnance na úkor zaměstnavatele. Pro obsazení neatraktivních pracovních pozic je vláda schopna zajít až tak daleko, že vyslyší majitele firem (zejména velkých firem zahraničních investorů) a pustí stavidla pro import levné pracovní síly ze zahraničí tj. z chudých zemí zmítaných konflikty. To už hraničí s ohrožováním bezpečnosti národa. Je fajn, že Vy osobně vytváříte pracovní místa a pokud i poskytujete slušný plat pak Vám není co vytknout. Nemůžete ale popřít, že ta disproporce mezi náklady na životní standard a mzdou tu prostě je. Nemůžete ani popřít, že je tu nedostatek pracovních pozic odpovídajících dosaženému vzdělání. Neexistuje tu ani žádný efektivní a smysluplný program rekvalifikace. Mě by se třeba líbilo, kdyby si firma resp. ty velké firmy vzdělávaly své budoucí zaměstnance a stát by na to nějakým způsobem přispíval formou úlev. Mě to přijde, že se pravicová vláda postupně zbavuje veškeré odpovědnosti a vytváří legislativu pro naprostou živelnost v ekonomice země. Kalousek místo aby řešil zjednodušení úvěrových smluv a snažil se minimalizovat rizika pádu do dluhové pasti související s lichvou a nejasnými pravidly, se odvolává na průzkum a je zděšen finanční negramotností národa. Starejte se sami .. neznáte ? Neorientujete se ? Necháte se podvést ? Váš problém !!! Nemáte být hloupí ! Máte být všichni tak znalí a chytří jako jsem já ! Byli jste podvedeni ? S tím stát .. tedy JÁ KALOUSEK nemáme nic společného. ...NO ... na druhou stranu si říkám, že je dobře, že všichni lidé nejsou tak znalí finančníci jako Kalousek .. to už by tu v této zemi bylo vytunelováno naprosto vše [cool]

234300

15.12.2010 15:53

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux 85.?.?.?

Ale ovšem. Např. na Ústecku nebo na Ostravsku je to mnohem horší než v Praze. Mnozí to vyřeší dojížděním do zaměstnaní což jsou každý měsíc nějaké 3 tisíce na dojíždění ze vzdálenosti ca. kolem 100 km. Se zdražením paliv a snížením mezd to bude horší. Alespoň ve státním. Stěhováním se to nevyřeší. Prodat byt třeba v Mostě a koupit obdobný byt v Praze je záležitost ohromného zadlužení. To s tím pohybem poptávky po určité profesi máte pochopitelně pravdu. Zatím jsem nikde neviděl nějaký aktuální graf (nejlépe geograficky členěný) poptávky po profesích aby měli studenti možnost vybrat si svůj obor. Možná by podobné průzkumy byly užitečnější než průzkumy růstu preferencí TOP 09 atp. Firemní vzdělávání a jeho podpora na státní úrovni není také nic nového. V oblasti úvěrů jsem nedávno navrhl povinnou garanci úvěru (některých úvěrů) pomocí asistence registrovaného finančního poradce. Je toho spousta co by se dalo vymyslet na podporu trhu práce a ke zmírnění dopadů přijatých úsporných opatření. Ne, že by se nedělo vůbec nic ale chybí tomu komplexnost ve vztahu k celkové koncepci. Zatím jsou to jen populistické nápady jednotlivců v pravicové vládě, kteří se předhánějí v tom kdo kde ušetří více a nehledí na to jaký to bude mít dopad. Jak si jinak mám vysvětlit snižování personálních stavů ve státním sektoru přičemž není uděláno vůbec nic v rámci optimalizace byrokratických procesů na úřadech. Vždyť by to logicky mělo jít v opačném pořadí ne ? Mám dokonce pocit, že procesy naopak narůstají protože páni ministři vymýšlí spolu se svými nápady i nové procesy. Kdo je bude dělat ??

K minimální mzdě. To je hodně jednostranné vidění. Musíte vzít v úvahu člověka s určitým vzděláním a pracovní pozicí (PLATEM), který si v duchu Vaší kalkulace vytvořil SVŮJ odpovídající životní standard. A NAJEDNOU je tu krize (pohyb poptávky po jeho profesi) a tento člověk jde s příjmy dolů. Náklady ale zůstávají stejné nebo rostou. Nájem Vám nikdo nesníží protože jste se stal z managera zametačem a máte nižší plat. To nikoho nezajímá. Takže ten konkrétní člověk aby přežil alespoň pokud zase nenajde práci za vyšší mzdu volí dočasný Úvěr. Ano špatně ! Ale co má dělat ?? Musí zaplatit nájem a uživit rodinu! Má prodat byt a jít s rodinou do maringotky ? Tohle není jen záležitost nějakého přizpůsobení určitých schopností a možností následnému životnímu standardu. V období krize a zejména dnes dochází opravdu VELMI ČASTO k takovýmto skokovým změnám a ty vedou lidí skokově do problémů. Zkuste to vidět i z tohoto úhlu. Jinak s Vámi pochopitelně souhlasím.

234308

15.12.2010 16:08

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

jean.laroux 85.?.?.?

Víte já si vážím lidí jako jste Vy. Pokud podnikáte poctivě, vyděláváte a ještě dáváte lidem práci za přiměřenou mzdu tak klobouk dolů. Právě Vám by ale mělo vadit, když stát nešetrnou politikou a přijímáním chaotických opatření přivádí mnoho lidí do problémů. Bere jim práci, snižuje mzdu. Znevýhodňuje je. Nechá zanikat malé a střední podniky ve prospěch zahraničních investorů s mnohem lepšími podmínkami (např. slevy z price-listů u zboží) atp. Všichni ti lidi jejichž životní úroveň poklesne přestanou nakupovat zboží a služby. I ty Vaše služby. Pokud se úsporami ve státním ušetří 7 miliard bude to o 7 miliard méně, které tito lidé u Vás podnikatelů utratí. A to je jen příklad. Nezdá se Vám, že ty kroky současné vlády nesměřují vůbec k nějakým úsporám ale spíše vyvolávají budoucí propad ? Ušetří se 7 miliard a nějakých 500 miliard ročně dál poteče ze státního kapsovné za předražené zakázky, na úlevy na daních pro zahraniční investory, na různá arbitráže solárních loby atp ?? Není to nasměrování trochu špatným směrem. Tady nejde o úspory ale o odvedení pozornosti. Politici prostě stvořili obraz lenivých socek a nemakačenků a strefujte se ! Hlavně nám nekoukejte pod prsty.

234312

16.12.2010 07:51

Je čas pomáhat

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux 85.?.?.?

Ono to nebude tak jednoduché. Banka se snaží být krytá a hledá zajištění pro případ nesplácení. Pokud ten co si chce půjčit nemá žádnou zástavu tak banka logicky požaduje, aby ta zástava byla dána třeba přibráním ručitele. Vnímejte to spíše jako snahu žadatele najít způsob pro účinné garance. Je v zájmu žadatele, aby našel ručitele a splnil podmínky pro úvěr. Ručitele také nikdo nenutí, zaváže se (pomáhá příteli) sám a ze svobodné vůle. Nepřijde mi zrovna logické žádat po bance, aby nepožadovala krytí (to by přestala poskytovat úvěr pozn. to by na druhou stranu nemuselo být od věci) nebo žádat po žadateli aby se nějak nesnažil to krytí zajistit. Potažmo požadovat po ručiteli aby neměl možnost se svobodně rozhodnout někomu pomoci. Je dobré, že hledáte způsob jak ošetřit riziko pádu do dluhové pasti už na počátku procesu ale Váš návrh tak trochu omezuje svobodu volby. Jak byste se cítil kdyby Vás někdo omezoval v právu někomu něco půjčit nebo SI od někoho něco půjčit .. nemusí jít ani o peníze. Soused Vás třeba požádá abyste mu půjčil vrtačku. Já osobně vidím řešení spíše v nastavení jakýchsi limitů. Je velmi těžké stanovit výhledová rizika a vypočíst odpovídající cenu úroku úvěru, který by vyrovnal ona rizika (inflace, nemožnost investice) + je nutné zajistit provoz úvěrového systému (mandatorní a další výdaje) + je nutno zajistit určitý zisk. Neziskové bankovnictví není na pořadu dne. I přesto ale lze stanovit určitý strop a vše nad tímto stropem označit za nepřípustnou lichvu. Je nutno právně stanovit konkrétní čísla a ne jen frázi o dobrých mravech a slušnosti. Dalším limitem je zjednodušení a zprůhlednění smluvních podmínek. Troufl bych si mluvit i o STANDARDIZACI úvěrového systému. V principu by platilo, že ať přijdete tam či onam (do banky nebo soukromému věřiteli) tak podmínky pro získání úvěru a pro jeho splácení budou stejné v intencích zákona. Vše mimo nebude v souladu se zákonem a smlouvu bude zneplatňovat tzn. že mizí právní garance státu za jakýkoliv nestandardní smluvní úvěr. V podstatě lze jít až do levelu nejnižšího, kterým jsou směnky byť tam si myslím, že to je právně docela dobře ošetřeno. .. Nyní trochu mimo .. Co mě se vůbec nelíbí jsou např. miliardy v různých arbitrážích. Zavedl bych pravidlo pro každou smluvní operaci učiněnou z pozice státu. Tím pravidlem je NEŽALOVATELNOST státu za nějaké jeho rozhodnutí a případné ztráty. Pravidlo " Podnikej ZDE ale s rizikem, že v případě ztráty nebudeš moci vymáhat na státu jakýkoliv ušlý zisk". Není to až tak neproveditelné jak se zdá. Sice bychom se mnohým lobistům v pozadí EU velmi znelíbili ale FURT LEPŠÍ než desítky či stovky miliard, které jsou vyhozené z našich daní různým nenažraným lumpům. Jak funguje podnikání třeba v Číně ? Ještě jsem neslyšel, že by Čína platila něja...

Automaticky kráceno

234363

16.12.2010 08:30

Je čas pomáhat

RE: Moc smutný příběh

jean.laroux 85.?.?.?

Ještě bych to doplnil. Pokud ve státním sektoru probíhá nějaká veřejná zakázka placená z veřejných prostředků pak může dojít k tomu, že vznikne situace nedodržení smluvních podmínek a musí se platit sankce definovaná smlouvou. V první řadě je tedy už při specifikaci výběrového řízen nutno stanovit, že neúspěšný účastník nemá nárok na jakékoliv budoucí finanční vyrovnání související s jeho "nevybráním" v rámci tenderu. Jediné co může, je v souladu se zákonem napadnout výsledek výběrového řízení a vynutit si přezkum s pozastavujícím účinkem. Další věcí je vliv lidského faktoru na smluvní plnění. Může dojít např. k situaci kdy odběratel (státní úřad) nezaplatí včas fakturu a ze smlouvy je stanoven sankční poplatek za každý den z prodlení. Proč by měl ten poplatek být placen z veřejných prostředků ?? Za prvé .. státní úřad nemusel vůbec takový poplatek ve smlouvě akceptovat a za 2. pokud jej akceptoval, byl to nějaký úředník kdo jej akceptoval a ten ať uhradí vzniklou škodu. Může dokázat, že na vině je třeba úředník z finančního úřadu a pak tedy škodu zaplatí on ze svého platu. Není důvod aby na lemplovství úředníka doplácel daňový poplatník. Stejně tak může v průběhu smluvního vztahu nějaký úředník změnit podmínky a dodavateli tak vznikne škoda. Můžeme vzít případ Diag Human nebo ještě lépe poslední "solární" kauzu kde hrozí, že stát zaplatí v arbitráži až nějakých 250 MILIARD. Šílené číslo. Má to zaplatit zase daňový poplatník ??? To daňový poplatník udělal chybu ? Politik, který od stolu špatně rozhodne bude zase zobliga a nezaplatí ani kačku ?? Tak, jestliže se poruší nějakým politickým rozhodnutím vlády podmínky smluvního vztahu AŤ TU ŠKODU VZNIKLOU Z LEMPLOVSTVÍ ZAPLATÍ ODPOVĚDNÍ POLITICI (Vláda nebo strana) ze svého. NAIVNÍ PŘEDSTAVA ?? PROČ ??? Oni už si příště dají pozor aby uzavřeli smlouvu u které hrozí riziko budoucí arbitráže. Udělají vše pro to aby onu arbitráž už v zárodku (při zpracování zadání zakázky nebo v intencích smlouvy) znemožnili. Dnes to funguje ale přesně naopak. Jak mohlo dojít k tomu, že stát tj. my všichni platíme 10 miliard za nějaké čachry mezi Železným a Lauderem ?? Co má dělník s platem 10 000 hrubého, platící daně, společného s nějakými čachry kolem CME ? Dnes jeden úředník uzavře nějaký děravý smluvní vztah a po volbách jiný úředník resp politik naprosto beztrestně poruší smluvní podmínky a místo aby vše zaplatili odpovědní úředníci tak to zaplatí ti dělníci s 10-ti tisíci hrubého. Dokonce můžeme spekulovat i o tom, že ti úředníci ty miliardy na arbitráž nahráli "někomu" schválně. A co se děje ? Přijdou ti úředníci o práci ? NE ! Naopak ! Dělají ji dál ... Je až neskutečné co si necháme líbit.

234365

16.12.2010 08:34

Obamova vláda zvažuje věznění bez časového omezení

RE: Se tady můžu upsat.....

jean.laroux 85.?.?.?

[smích] Tak nahnat někam 90% (dosud ozbrojené) populace zní jako docela velký nesmysl ne ? To sám musíte uznat [mrknutí jedním okem] Na stranu druhou může "čirou náhodou" vzniknout nějaké pandemie nebo může čirou náhodou dojít k vlně "náhodných" zemětřesení nebo "náhodných" záplav popř. může zemí proběhnout vlna čistě "náhodných" tornád a květináče svůj obsah už naleznou ...

234366

16.12.2010 10:52

Je čas pomáhat

RE: Člověk v tísni je naprosto politicky provařená organizace,

jean.laroux 85.?.?.?

No ale ten divoch byl v tom svém divoštsví přeci spokojený, ne ? Kde se bere ta prostoduchá filosofie, že jsme vyspělejší a máme nějaké svaté poslání a právo k té naší vyspělosti dovést i ty podle nás nevyspělé ?

Celé dějiny jsou o vměšování těch silnějších nebo osvícenějších popř. svobodnějších a vyspělejších do života těch slabších, neosvícených, nesvobodných a zaostalých ? Asi se s tím nic nenadělá. Jde o princip koexistence v omezeném prostoru a zajištění přístupu ke zdrojům tj. k přežití. V každém případě ale na toto vměšování většinou ti slabší nějak doplácí a mají rozhodně právo si minimálně postěžovat popř. snažit se tomu vměšování zabránit. Je logické, že k tlaku existuje protitlak.

234378

Káva pro Zvědavce

72

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc září přispělo 141 čtenářů částkou 25 032 korun, což je 72 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Vážení čtenáři,

stalo se už smutným pravidlem, že na konci měsíce musím uvřejňovat tenhle křiklavý rámeček s prosbou o pomoc. Do konce měsíce zbývá poslední den a my máme vybráno jen něco přes 70 %. Prosím uvažte, zda byste mohli přispět na provoz tohoto serveru. Děkuji.

Ve zkratce

Rouška neposkytuje žádnou ochranu proti virům a tedy ani COVID-1929.09.20 07:27 Neurčeno 11

Přidusit, povolit. Přidusit, povolit. Prymula si to užívá28.09.20 19:12 Česká republika 4

Cross Club bude mít otevřeno i po 22. hodině25.09.20 14:25 Česká republika 8

Prymula: Chci méně prostoru v médiích pro kritiky svých opatření25.09.20 11:09 Česká republika 3

Média stupňují hysterii strachu, opět šíří poplašné zprávy24.09.20 22:34 Česká republika 2

Dezorientováni Němci chtějí více afrických kobylek. Demonstrují s nápisy "My máme místo"22.09.20 18:59 Německo 9

Obchodní centrum Mercury, České Budějovice: Rouškové gestapo v akci21.09.20 16:29 Česká republika 3

Janek Ledecký: Zůstaňte negativní a buďte pozitivní!21.09.20 00:15 Česká republika 0

Rasistická černoška v letadle: Jsem královna Kalifornie20.09.20 23:33 Neurčeno 3

Arabská strana Švédska vyzývá k vysídlení těch obyvatel skandinávské země, kteří odmítají multi-kulti hodnoty a etnickou diverzitu18.09.20 19:00 Švédsko 6

Někdo zmlátil cyklisty v Rumburku. Byli to cikáni?17.09.20 17:26 Česká republika 2

Proč hynou statisíce ptáků? A proč se před smrtí chovají divně?17.09.20 11:21 USA 15

Až 90% testů v USA je chybně vyhodnoceno a přiznává to NewYork Times16.09.20 23:02 USA 3

Svědci Covidovi? Je jich 50 a mlátí lidi, kteří nemají náhubek16.09.20 22:14 Česká republika 8

Český COVID teror v metru15.09.20 21:31 Česká republika 9

Vládní pomoc firmám se ukazuje jako velká past15.09.20 09:55 Česká republika 1

Vládní semafor ukazuje nulové riziko - vláda nařídila plošně nosit náhubky12.09.20 12:45 Česká republika 4

Další důkaz funkčnosti švédského modelu při zvládání Covid12.09.20 12:22 Švédsko 7

Likvidace dopravy autem po Praze11.09.20 09:12 Česká republika 6

Nemáte homosexuály, ženy či menšiny? Zapomeňte na Oscara09.09.20 12:14 USA 4

Měnové kurzy

USD
23,19 Kč
Euro
27,17 Kč
Libra
29,79 Kč
Kanadský dolar
17,29 Kč
Australský dolar
16,48 Kč
Švýcarský frank
25,16 Kč
100 japonských jenů
21,94 Kč
Čínský juan
3,40 Kč
Polský zloty
6,00 Kč
100 maď. forintů
7,43 Kč
Ukrajinská hřivna
0,82 Kč
100 rublů
29,26 Kč
1 unce (31,1g) zlata
43 837,42 Kč
1 unce stříbra
556,38 Kč
Bitcoin
248 813,78 Kč

Poslední aktualizace: 29.9.2020 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?