Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 1253 příspěveků, 3 různá jména: <nic>, coder, Vojta49.

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

26.06.2010 01:44

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Co chápu jako argumenty? No přece jakékoliv reálné výsledky toho, o čem mě přesvědčujete, že funguje. Třeba. Pan XY nechal v novinách zveřejnit, že přestanou platit české pětitisícovky a pak si nadělal jmění jejich vybíráním z popelnic.

Teoretizování bez praktických výsledků nemá žádný smysl. Mohu tisíckrát tvrdit, že zveřejněním zprávy o tom, že nebudou rajčata vyprodám zásoby neprodejného kečupu. Proč to Heinz každoročně nedělá? Když to údajně funguje?

Jestliže se pane Udo ve zdejších diskuzích mnoho lidí na čemkoli shodlo, neznamená to, že mají pravdu. Svět a jeho poznání se stává tak složitým, že stále častěji vidíme, kterak se většina mýlí.

Jestliže
> dlhodobo veľmi reálne prebieha
deformování chápání či dokonce ovlivňování hodnotových systémů jednotlivců či skupin, ukažte prosím KDE a JAK. Když to jde, proč už dávno nejsou vyřešeny dlouhodobé konflikty? Učiňte, ať Palestinci milují Židy a naopak. A bude klid. Ne?

Nebo co takhle maličko zmodifikovat hodnotový žebříček cikánů? Aby se namísto "okrást gadža" stalo jejich nejvyšší hodnotou "poctivě pracovat a nekrást". Proč to nejde? [smích]

A další nesmysl
> tí, ktorí sa po generácie snažia o absolútnu moc,

Kdo jsou TÍ? Skutečně existují lidé, kteří žijí po generace? Snaží-li se o něco člověk, může se snažit nanejvýš do své smrti. Ale "po generácie"? Takové lidi neznám.

Obávám se, pane Udo, že naše pohledy na tento svět jsou naprosto neslučitelné. Je mi líto. Proto se vzdávám další diskuze a přeji Vám mnoho úspěchů v odhalování toho, jak Vám někdo deformuje chápání a mění Váš žebříček hodnot. Já si něco takového rozhodně nenechám líbit. [smích]

222829

26.06.2010 11:46

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Promiňte pane Anonyme, ale máte pravdu. Skutečně nemůžete provozovat žádný obchod. Píšete totiž úplné nesmysly. Udělá-li jakýkoliv obchodník 10 mil. hrubých tržeb, odvede z nich nejprve DPH. Každý, kdo trží víc než milion Kč ročně je ze zákona! plátcem DPH.

Pak musí ze zbytku oddělit částku, za níž původně nakoupil prodané zboží. To musí totiž znovu nakoupit a doplnit do regálů. Jinak by nebylo co prodávat. A ta částka na nové zboží činí z těch tržených 10 milionů podstatnou část. Odhadl, bych, že tak asi 8 milionů.

Z toho, co zbude musí nejprve uhradit nájem prodejny, energie, reklamu, údržbu, nákup provozních materiálů, pojištění, dopravu a ztráty zboží, které se mu zkazilo dříve, než je prodal. Pak teprve přijdou na řadu mzdy, náhrady, odměny a parafiskál (odvody z mezd). A zbude-li nějaký zisk (také se může stát, že zisk vyjde záporný a jsme v ...), je potřeba počítat s tím, že z něj musím odvést daň ze zisku.

Chcete si to po těchto informací spočítat znovu? [mrknutí jedním okem]

222846

27.06.2010 14:41

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: Jeno pro pripomenuti

Vojta49 81.?.?.?

Zajímavý závěr, pane Udo. Vyprovokoval jste mě jím k neplánované reakci. Vy jste v něm podtrhl to, co zřejmě považujete za nejdůležitější:

> Opakujem, ide o to ako chápete veci a aký máte k nim postoj.

Pokusme se tedy Váš (opakováním zdůrazněný) názor analyzovat. Já se domnívám, že věci a jevy objektivně existují bez toho, JAK (AKO) my je chápeme. Pokusíme-li se pak věci a jevy zkoumat jako Vy, tedy s předem zaujatým postojem k nim, ovlivní to naše vnímání. Možná až tak dalece, že uvidíme namísto objektivní reality jen to, co vidět chceme. A to asi nebude dobré.

Vaše příspěvky jsou, pane Udo, dokladem tohoto mého závěru. Zcela ignorujete uváděné argumenty o tom, že se nikdy nikomu žádná skutečná větší manipulace mysli nezdařila (sedmdesát let té nejbrutálnější komunistické propagandy v SSSR se rozplynulo, jako pára nad hrncem) a vidíte jen to, co vidět chcete. Útěchou Vám může být, že nejste sám. Takových, kteří věří v tu SVOU JEDINOU PRAVDU a plamenným způsobem o ní přesvědčují ostatní, je mnoho.

Zajímavou otázkou je, proč? Proč lidé, kteří v něco hluboce uvěří (reinkarnace, chemtrails, socialistická ideologie, peklo, úrok jako hlavní příčina ekonomických nesnází, numerologie, čarodějnictví, možnost zmanipulovat hodnoty člověka v jejich pravý opak, hvězdopravectví, kreacionismus, ...) náhle jakoby oslepnou a ohluchnou? Jakoby NEVIDÍ a NESLYŠÍ nic, co je v rozporu s jejich vírou.

Začnou náruživě vyhledávat informace, které jejich víru podporují. Informace, které víře protiřečí nebo ji dokonce falsifikují ignorují nebo alespoň bagatelizují. A hlavně. Zaujatě šíří svou víru dál. A pokoušejí se pro ni získávat další "věřící". Nedaří-li se jim adepta přesvědčit, jsou z toho rozladěni, možná snad i nešťastni. Dokonce se neváhají uchýlit k hrozbám, jako třeba
> zodpovednosť za to ponesiete aj s Vaším okolím.
[velký smích]

Nečekám, pane Udo, že na tento můj ZÁVĚR budete reagovat. Neberte jej prosím osobně a ani ve zlém. Ostatně soudím, že setkání se zapáleným věřícím (v cokoliv) je přínosnější, než srážka s hlupákem, který nezná nic a všechno je mu jedno. Tímto příspěvkem jsem chtěl jen poprosit čtenáře, které také zajímá zvláštní motivace lidského mozku, pracujícího v "režimu víra", o případnou další diskuzi na toto téma. Jsem k dispozici na svém mailu apear(zavináč)atlas.cz. Zde bychom byli s takovým tématem poněkud OT. [smích]

222901

27.06.2010 15:13

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Zeptejte se prosím ještě jednou, pane Anonyme, co je obsahem pojmu HRUBÉ TRŽBY. Dle mého soudu je to souhrn všech tržeb (tedy peněz), které se sešly na účtu a v pokladně obchodníka za dané období. Pokud je ponížíme o DPH, pak už se ta částka jmenuje HRUBÉ TRŽBY BEZ DPH.

Ale pozor! Nic jiného z té částky není "odečteno". Z povinnosti zaplatit za vše, co si obchodník od svých dodavatelů objednal, jej nikdo nezprostí. Ani žádné tajemné účetní praktiky. Lidsky řečeno, Obchodník MUSÍ být schopen z hrubých tržeb bez DPH zaplatit úplně všechno, co jsem Vám výše vyjmenoval. A určitě ještě i další položky (třeba ostrahu), které jsem zapomněl. A teprve až co zbude, je případný zisk, který můžete rozdělovat. Třeba na zvýšení mezd.

Ještě poznámka ke ztrátám na zboží. Skutečně si myslíte, že když Vám odejde mrazák a přes víkend se v něm všechno rozteče, že Vám to zaplatí mrazírenský velkoobchod? A kdo to zaplatí jemu? Skandinávský dodavatel mražených ryb? Proč by to dělal? Nebo když brigádník z neznalosti zarovná ve skladu paletu banánů prázdnými obaly a přijde se na to, až když tečou. Určitě Vám je někdo zaplatí? Kdo?

Promiňte mi pane Anonyme určitou strohost mých vyjádření. Není to arogance. Ani pokus Vás podvést. Jen nemám tolik času (a upřímně ani chuť) vést zde podrobný kurs ekonomiky maloobchodu na pokračování. V každém případě si vážím Vaší snahy, proniknout do jejích tajů. Ať se daří. [smích]

222902

27.06.2010 23:23

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Nutíte mě, pane Anonyme, abych se vrátil do diskuze. Jinak zůstanu za lotra a hloupého propagandistu. Nevěříte-li mě, vygooglujte si prosím statistický údaj nazývaný "průměrná maloobchodní marže". Ten údaj najdete třeba zde. Píše se tam:
> je průměrná marže maloobchodu v ČR zhruba 21,5 procenta

V jiných statistikách se dočtete +- totéž. Pojem marže znamená, kolik procent si obchodník v průměru přirazí na nákupní cenu. Ve Vašem konkrétním případě to znamená, že obchod musel nakoupit zboží za 8,2 milionu korun, aby na něm dokázal dosáhnout tržeb 10 milionů. To vše bez DPH. Tedy obchodníkovi zbude po úspěšném prodeji zboží, za něž utržil 10 milionů, přibližně 1,8 mil. Kč. A teprve z těch 1,8 milionu si může dovolit platit všechny své náklady včetně mezd. 5 milionů zisku je naprostá chiméra.

Kdyby fungoval Váš příklad, aby obchodníkovi zůstalo z 10 milionů tržeb po zaplacení veškerých nákladů 5 milionů zisku, musel by dokázat nakoupit to zboží, které za těch 10 milionů prodal asi tak za 3 miliony korun. A to by znamenalo, že ve svém obchodě dosahuje průměrné obchodní marže 333%. I když jste laik, ani tento údaj Vás nezarazí?

222917

28.06.2010 14:43

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: PS

Vojta49 81.?.?.?

Jen do mě, pane "85"! Fanatické kazatele a propagátory "ne/víry" a šiřitele "shnilého ovoce" je záhodno zcela eliminovat z lidské společnosti. A bude Ráj na Zemi! Tak jste to myslel? Toto sdělení mělo být jádrem Vašeho příspěvku? [mrknutí jedním okem]

V tom případě se Vám hluboce omlouvám. Za všechna svá slova, která ve Vás mohla vzbudit pocit, že snad pohrdám vírou, pronásleduji věřící či se snažím je od víry odvrátit. Není tomu tak.

Fakt, že většina lidí v něco věří (možná přesněji řečeno, je pevně přesvědčena o existenci, vlastnostech či pravdivosti některých věcí a jevů, aniž podrobně studovala jejich podstatu) jasně dokazuje, že schopnost věřit, není žádná úchylka ani směšná lidská slabost. Je to účelná vlastnost lidského mozku, získaná a dovedená do dnešní podoby miliony let naší evoluce.

Když si pozorněji přečtete můj příspěvek, na nějž reagujete svým tvrdým odsudkem, najdete možná jeho klíčovou větu. Ptám se v ní "proč je tomu tak"? Co víra (či přesvědčení) lidem přináší?
Soudím, že možná následující:

1. zbavuje je nejistoty, co si o předmětu víry myslet a tak posiluje jejich sebevědomí,
2. šetří jejich energii, kterou by museli vynaložit na detailní studium skutečných vlastností dané věci či jevu,
3. dává jim pocit sounáležitosti a případné podpory od skupiny lidí stejného smýšlení - čím větší skupina, tím vyšší podpora a tím i společenský statut "věřího".

Toto je můj osobní názor, který je možná hloupý a omezený. Třeba namítnete, že než poznávat příčiny a vlastnosti víry, je mnohem důležitější ji mít. Já se pak zase zeptám. Proč? [smích]

222945

28.06.2010 23:30

Kolabující západní způsob života

RE: Co se děje v Řecku, neobejde ani ostatní země

Vojta49 81.?.?.?

Tak o Vás přemýšlím, pane Anonyme. Ne ve zlém. Jen jsem zaskočen tím, jak bleskurychle jste si vytvořil názor, že řetězce běžně produkují 50% zisku z tržeb. A to je dle Vás jasný důkaz o tom, že peněz mají dost. Proto jsou jejich majitelé lotři, neboť jen z chamtivosti nepřidají prodavačkám.

Nevím, zda má ještě smysl Vám tento blud vyvracet. Je otázkou, zda jste ochoten přijímat věcné argumenty, či už Vás Vaše přesvědčení natolik ovládlo, že vlastně ani nechcete nic slyšet.

Podařilo se mi najít výsledky hospodaření řetězce Penny Market za poslední 3 roky. Jsou zde. V létech 2007, 8 a 9 řetězec vyprodukoval zisk ve výši 4%, 3% a vloni dokonce jen 1% z tržeb. Ta data jsou nezpochybnitelná. Zveřejňování hospodářských výsledků ve Finančních novinách je zákonná povinost a uváděná data se musí shodovat s výkazy, předkládanými Finančnímu úřadu. Co myslíte? Jak daleko je 1% zisku od krachu?

Krom toho jsem Vám našel jména tří řetězců, které v ČR nedávno zkrachovaly. Tedy nebyly schopny dlouhodobě tvořit VŮBEC ŽÁDNÝ zisk). Byly to Edeka, Meinl a Delvita. Tato jména a jejich osud si snadno ověříte Googlem.

Na závěr ještě jedno vysvětlení. Nemám žádný důvod, nadržovat zaměstnavatelům. Jen se snažím ukázat, že některé laické představy o "výnosnosti a snadnosti" podnikání jsou zdvořile řečeno nereálné.

Jen pro Vás. Můj tatínek byl Baťovým mužem. Se vším, co k tomu patří. Dost mě toho naučil. Já jsem na něj velmi hrdý, i když od 69. roku už byl jen pouhým dělníkem v dole. Možná to bude znít jako vychloubání, ale nevím, jak jinak Vám sdělit, jak velkým stoupencem baťovských metod řízení a motivace lidí jsem. Představte si, že se mi (přes odpor některých zarputilých soudruhů) podařilo zavést baťovskou metodu řízení práce jako jednomu z prvních v této zemi ještě před listopadem 89. Tehdy se to formálně jmenovalo BFO (brigádní forma organizace práce a odměňování) a bylo to tehdy povoleno jako důkaz nástupu "perestrojky". Byl to tehdy tak výjimečný čin, že si ho povšimla i jedna vysoká škola a zadala na toto téma diplomovou práci. Její kopii mám dodnes. A lidé z mé tehdejší party na ty časy rádi vzpomínají. [smích]

222973

29.06.2010 14:49

Kapitalisté katastrof: Halliburton profituje na úniku ropy

RE: PS

Vojta49 81.?.?.?

Omlouvám se, pane "85", za poněkud opožděnou reakci. Nerad činím ukvapené závěry. Tak jsem chvíli nad Vašimi slovy přemýšlel. A jsem na vahách. Otevřeně a nezáludně jsem Vám předložil výsledek své snahy o pochopení podstaty víry. Nejde o vyčtený či jinak přejatý názor. Zatím nebyl vystaven žádné oponentuře. Co to znamená? Že jsem Vám nabídl možnost můj názor argumentačně rozcupovat a ukázat tak převahu víry nad tím, co opovržlivě nazýváte ne/vírou.

Už jsem někde psal, že si Vašich příspěvků poměrně vážím. Vyzařuje z nich vzdělání i životní zkušenost. Ovšem jen tehdy, když nejde o víru. Jakmile dojde na toto téma, Vaše moudrost je tatam. Váš jindy brilantní úsudek je náhle zastřen a já namísto věcných argumentů, cílených k tématu diskuze, od Vás čtu, že:

- jsem žonglér se slovy,
- mých (nejspíše strašlivě temných) úmyslů se můžete jen dohadovat,
- má osobnost je stejně nedobrá, jako mé názory,
- svatouškovsky a pokrytecky zesměšňuji …
- zaslepenost mi brání hledat inormace, atd.

To přece nejsou argumenty, hodné člověka Vašich schopností. Jak si tu změnu vysvětlit? Čím to, že téma "víra" mění laskavého a moudrého pana "85" na roztřesený, ustrašený a pěstičkou hrozící uzlíček nervů? Nic ve zlém, ale jak jinak ty reakce nazvat? Čeho se tak strašně obáváte? Že se dokonce ponížíte až k dětinskému BU BU BU! - nepátrejte po mých pohnutkách a hleďte si raději …

Já po Vašich osobních pohnutkách nepátrám, pane "85". Ani Vám neberu Vaši víru. Chraň přírodo. Jen se snažím pochopit obecné pohnutky lidského konání. Myslím, že nikdo nemá právo mi v tom bránit. Ani Vy. Všimněte si prosím, že od doby, kdy jste odmítl mou nabídku k diskuzi na toto téma, Vás svými názory neobtěžuji. A v diskuzích se Vám vyhýbám. Reagujete-li ovšem Vy sám, nezbývá, než abyste strpěl mé odpovědi.

Má následující slova prosím berte jako pouhý dohad laika. Domnívám se, že Vaše extrémní přecitlivělost na téma "víra" nějakým způsobem souvisí s Vaším sebevědomím. Dál to nebudu rozvádět. Vy už si s tím určitě poradíte. A přijměte to prosím jako nabídku jakési "dýmky míru". [smích]

223002

30.06.2010 14:13

Skupinka Romů brutálně zbila třináctiletého hocha

RE: Tady je dukaz,ze blbost se dedi.

Vojta49 81.?.?.?

Souhlasím s panem Nohejlem. A mám za to, že problém je ještě širší, než jej vidí on. Netýká se totiž jen našich cikánů. Co tím myslím?

Před dvěma sty léty a dříve se lidé museli o sebe postarat sami. Jistě, existovaly ústavy milosrdné péče, špitály, obecní chudobince, pastoušky, ... V nich nacházeli pomoc ti nejpotřebnější. Bylo však téměř vyloučeno, takovou pomoc zneužívat.

Současný vyspělý svět posunul sociální péči tak daleko, že tím stvořil nový typ lidské životní strategie. Parazitování na společnosti. Ti starší si jistě pamatují, že cikáni bývali výteční kováři. Peníze si uměli vydělat i jako talentovaní muzikanti. Ovšem nač se dnes lopotit u výhně či trápit prsty na strunách? Když peníze ze sociálních podpor jsou tak jisté, jako každodenní východ slunce!

A tak má dnes většina vyspělých zemí nějakou menšinu obyvatel, kteří nikdy nepoznali, co je to poctivá práce. A ani si poznat nepřejí. Žijí s pocitem, že společnost je povinna se postarat o všechny jejich "oprávněné" potřeby.

To by ještě nebyla taková tragédie. Tristní je, jakým tempem ty menšiny bytní. Jejich růst je dán stupidní strategií většiny vlád vyspělých zemí. Ty se snaží řešit problém stárnoucí populace. A tak podporují porodnost. PLOŠNĚ! [oči v sloup] A dělají, že nevidí, jak tato "podpora" ve skutečnosti funguje. Že namísto zamýšleného účelu slouží jako spolehlivý zdroj obživy parazitů. A podněcuje vlastně pouze jejich reprodukci. A čím větší podpora, tím těžší zátěž pro hostitele, kteří parazity živí.

Černošští "revolucionáři" v JAR, evropští cikáni, muslimská menšina v západní Evropě, palestinětí Arabové, potomci bývalých otroků na Haiti, afroameričané a další. Někteří z nich nepoznali starost o vlastní obživu už po řadu generací. Nezmění-li vlády zásadním způsobem přístup k tomuto problému, je jen otázkou času, kdy se společnost poctivě se živících lidí pod rostoucím tlakem parazitů zhroutí. Příkladem může být Haiti. Tam už k tomu došlo.

223067

30.06.2010 20:16

Skupinka Romů brutálně zbila třináctiletého hocha

RE: Tady je dukaz,ze blbost se dedi.

Vojta49 81.?.?.?

S rostoucí produktivitou práce máte naprostou pravdu, pane Řeháku. Ta nás však nespasí. Zapomínáte totiž na maličkost. Na demokratickou MOC VĚTŠINY. Co se asi stane, až ruskou Dumu i Radu federace ovládnou muslimové? Jaké daně odhlasuje cikány ovládaný český parlament pracující bílé menšině? Kam se bude ubírat potomky severoafrických Arabů ovládaná Francie? ...

Křivky demografického vývoje jsou, pane Řeháku, neúprosné. V posledních šesti desetiletích jsou obdivuhodně stálé. Pracující populace v nich vykazuje trvalý pokles, parazité bouřlivý růst. Co by mohlo tento trend v dohledné budoucnosti zvrátit?

223091

01.07.2010 00:31

Pravda o situaci v Severní Korei

RE: Severni Korea byla vzorem

Vojta49 81.?.?.?

Byla-li v sedmdesátých létech KLDR rozvinutou průmyslovou zemí, jistě mi pamětníci snadno připomenou značky aut, sportovních letadel, motocyklů, traktorů, elektroniky, spotřebního zboží, ... které jsme tehdy dováželi z bratrské socialistické KLDR výměnou za naše Tatry, Trenéry, Jawy, Zetory, Tesly, ... Já si nějak na žádnou ne a ne vzpomenout. Že by ono to s tou průmyslovou vyspělostí zase nebylo až tak horké? [velký smích]

Argument o embargu Severní Koreje, jako hlavního důvodu jejího ekonomického rozvratu je slaboduchá propaganda, pane Hestroyi. Že zrovna Vy, takový "internetový osvícenec" jste ji neprohlédl? Každý stát, který je podporován svým sousedem s miliardou obyvatel, má k dispozici hospodářské zdroje i trhy takových rozměrů, že by měl růst raketovým tempem. Dokladem jsou země, označované jako asijští tygři.

Proč se KLDR také nestala jedním z asijských tygrů? Má jiné klima, jiné lidi, špatné suroviny, horší moře, ...? Vůbec ne. Od své jižní části se liší jen jedinou maličkostí. Na jihu lidé smějí pracovat ve prospěch svůj a svých blízkých. A díky tomu u nás dnes známe výrobky značek Hyundai, Kia, SsangYong, LG, Samsung, ... Na severu to lidé dělat nesmějí. Jsou nuceni pracovat ve prospěch svých soudružských bratří a sester. A to bohužel nefunguje. Soudruzi prostě opravdoví bratři nejsou!

Tato jednoduchá pravda byla postupně objevena ve většině zemí takzvaného socialistického tábora. Jen KLDR jednou bude výjimkou a všem nám to (tedy hlavně těm lumpům bankéřským) ukáže! [chechtot]

223114

01.07.2010 18:44

Pravda o situaci v Severní Korei

RE: Severni Korea byla vzorem

Vojta49 81.?.?.?

Opět mnoho slov, pane Hestroyi a žádný argument k věci. Není s čím polemizovat. Vaše chiméry o NICH, kteří potřebovali držet Slovany a Čínu dole (proč?) a pak si to náhle rozmysleli? Opět proč?

Buďte tak laskav, pane Hestroyi a na tyto mé otázky ani neodpovídejte. Dětských báchorek už jste zde vyplodil až až. Budu 10 dnů mimo internet, tak je ani nebudu moci vyvrátit.

Přeji krásné dny všem.

223184

23.07.2010 13:52

Ahmadinežád předpovídá pro lidstvo lepší časy

Lepší časy?

Vojta49 81.?.?.?

Pozorně jsem si přečetl slova pana Ahmadinežáda. A ty LEPŠÍ ČASY v nich nějak nevidím.

Údajně je před námi "doba osvícení". Chci vidět, jak a čím budou "osvíceni" cikáni (a podobní parazité na celém světě), aby se konečně sami začali starat o své vlastní potomstvo?

Také nerozumím tomu, jak dokáže "působení proroka" trvale nasytit miliardu hladovějících?

A už vůbec netuším, jak se z tohoto světa stane Ráj, naplní-li se přání pana Ahmadinežáda a bude zrušena OSN i s její nenáviděnou Radou bezpečnosti?

Žádné z Ahmadinežádových přání dle mého soudu světu nic nepřinese. Ve skutečnosti jde o starý známý NECHCISMUS. Pod klamavým titulkem o předpovědi lepších dob se iránský prezident jen vykřičel z toho CO NECHCE. Nebo mi snad něco podstatného z jeho slov uniklo?

224736

23.07.2010 23:29

Ahmadinežád předpovídá pro lidstvo lepší časy

RE: Lepší časy?

Vojta49 81.?.?.?

I já znám mnoho svobodných lidí, pane Erwine. Naprostá většina z nich umí přesně sdělit, co nechce. Projevit nespokojenost (s čímkoli) je totiž ta nejsnazší věc na světě.

Už křik novorozeněte, pláč předškoláka, vzdor puberťáka. Také většina diskuzí na internetu. A konec konců i spousta hesel v předvolební kampani začínala slovem ... NECHCEME.

Domnívám se, že NECHCISMUS je laciný. Netřeba nic znát, nic studovat. Stačí nabýt pevného přesvědčení a to vytrubovat do světa. U důvěřivých příjemců pak vyvolávají projevy NECHCISMU obvykle odpor, hněv, zlobu a nenávist. Nic pěkného, že?

To jsou důvody, pane Erwine, proč nemám NECHCISMUS rád a kritizuji jej. Domnívám se, že zvláště prezidenti (tedy lidé, kterým naslouchají mnozí), by se měli nechcismu vyvarovat. A měli by raději lidi učit, CO CHTÍT. Jenže to dokážou jen nemnozí. Jak vidíme, tak i nemnozí z prezidentů.

Na závěr se omluvím, pane Erwine. Tento příspěvek jsem psal jen jako vysvětlení svého postoje. Odpovíte-li na něj, nebudu moci reagovat. Budu opět na nějaký čas bez internetu.

224769

30.07.2010 21:36

Populace, eugenika a moc

RE: Autore, prosím...

Vojta49 81.?.?.?

> V době, kdy musíte mít oprávnění na kdejakou trivialitu je rodičovství otevřeno stále každému, což považuju za katastrofu.

Bezvýhradně souhlasím, paní Alexo. Tento Váš moudrý výrok si dovolím trochu doplnit.

Po celou dobu lidské evoluce předávali své geny úspěšněji (jinak řečeno dokázali vychovat více dětí) ti schopnější. V posledních několika generacích se tento trend převrátil. Vlivem stupidní plošné podpory porodnosti ve spojení s pokročilým zdravotnictvím a předimenzovaným sociálním systémem vypukla ve vyspělých zemích populační exploze underclass.

Zde je třeba si uvědomit další souvislost. Pokud bychom byli technologicky na středověké úrovni, všichni tito lidé by našli uplatnění i skromnou obživu (v lese, na poli, jako sloužící, ...). Současně s populační explozí ovšem probíhá i nebývale rychlý technologický vývoj. Ti schopnější to pochopili a upřednostňují kvalitu svého potomstva před jeho kvantitou.

Většina vzdělaných lidí dnes uznává, že trvale klesá úroveň školství. A hledají všechny možné příčiny, proč je tomu tak. Přitom odpověď je nasnadě. Naženu-li povinně do škol s rostoucími nároky na objem i kvalitu učiva stále větší procento nevzdělatelných a funkčně negramotných dětí, nemohu přece čekat nic jiného. Ti lidé se sice naučí číst, špatně psát a trochu počítat. Ale tím jejich schopnosti končí. Po celý svůj život zůstanou funkčně negramotní. Je pro ně problémem vyplnit složenku, porozumět jízdnímu řádu, zvládnout obsluhu složitějšího mobilu. Takoví lidé budou stále obtížněji hledat uplatnění ve společnosti, kde i základní role moderního oráče spočívá v komunikaci s počítačem jeho traktoru.

Tito lidé naprosto dokonale pochopili, že jedinou možností jejich "společenského uplatnění" je plodit děti. Vždyť společnost je za to odměňuje! Oni prostě nic jiného (s výjimkou kriminality) neumějí. Doufat, že kretén s imbecilkou mohou zplodit potomky, kteří se uplatní jako cokoliv jiného, než jako rodiče dalších debilů, je naivní.

Přikláním se spolu s Vámi paní Alexo k názoru, že právo plodit děti by mělo být CO NEJDŘÍVE podmíněno. Třeba tím, že po rodičovství toužící pár prokáže, že se už nějaký čas živí sám a pro očekávané dítě již připravil odpovídající životní podmínky (byt).

225228

06.08.2010 14:55

Katastrofa v Mexickém zálivu – jak to vidí ruský odborník

Ruský "odborník" pozapomněl

Vojta49 81.?.?.?

V roce 1991 nechal "osvícenec" jménem Saddám Husajn při útěku z Kuvajtu vypustit do Perského zálivu asi 7 milionů barelů ropy. Nějak si nevzpomínám, že by tehdy někdo investovat desítky miliard dollarů do jejího odstranění. Přesto si s následky této lidské zhovadilosti příroda poradila.

Havárie plošiny Deepwater Horizon způsobila celkový únik asi 5 milionů barelů. Ví někdo (krom ruského "odborníka") o nějakém závažném důvodu, proč by si s tím tentokrát příroda neporadila? I když se jí do toho budou plést podobní "odborníci" a bude to stát spoustu peněz?

225752

06.08.2010 23:53

Katastrofa v Mexickém zálivu – jak to vidí ruský odborník

RE: Ruský

Vojta49 81.?.?.?

Odhady počtů zabitých zvířat po havárii Exxonu uvádíte správně, pane Quido2. I mně je velmi velmi líto, když zbytečně zahyne 250 tisíc ptáků. ALE! Ornitologové odhadují, že denně zahyne v USA na následky střetu se skleněnou tabulí asi 300 tisíc ptáků. DENNĚ! Jen to nikomu nevadí, protože o tom skoro nikdo neví. Co Vy?

Vaše slova o tom, kterak "region zůstává paralyzován" a současně tam hyne spousta kachen a vyder si poněkud odporují, nemyslíte? Tak je ten region bez života nebo tam žijí kachny a vydry a s nimi spousta organismů, kterými se živí?

Ropa se z Exxonu vylila před více než dvaceti léty. Je naprostým nesmyslem, aby dodnes vydržela údajně "schovaná pod pískem" a ještě k tomu mazlavá. Vše kapalné dávno vytěkalo. Jestli tam něco zůstalo, tak jsou to na kámen ztvrdlé kusy dehtu. A chtěl bych vidět tu vydru, která se dobrovolně nakrmí asfaltem.

Nic nezlehčuji, pane Quido2. Jen nemám rád hysterické výlevy typu

> mořské dno bylo nevratně poškozeno a planeta se musí připravit na ekologickou katastrofu „za hranici veškerého chápání“.

údajných "odborníků". Opravdoví odborníci totiž vědí, že ropa uniká z mořského dna odpradávna. A příroda si s ní až dosud vždy poradila. I bez "odborníků". [velký smích]

225773

07.08.2010 12:57

Katastrofa v Mexickém zálivu – jak to vidí ruský odborník

RE: Ruský

Vojta49 81.?.?.?

Osočit někoho z výmyslů je snadné, pane Jentak. Já tvrdím, že hloupým výmyslem je tvrzení o mazlavé hmotě, která zůstane jako následek dvaceti let depozice surové ropy na mořském břehu. Ty tvrdé dehtové konkrece totiž může každý snadno najít téměř na všech neudržovaných plážích světa. Určitě jste se s nimi setkal i Vy. Jen Vás nenapadlo, že ty zvláštní "černé kamínky" jsou pozůstatkem ropy. Sublimace lehčích frakcí ropy totiž probíhá i za nižších teplot. Jen to trvá déle. Ovšem trváte-li i nadále na tom že "mazlavé" pozůstatky po havárii Exxonu nejsou výmyslem, prosím o věrohodný odkaz.

K "mazlavému" tématu ještě jednu poznámku. I kdyby se nějakým záhadným způsobem někde zachoval zbytek ropy z Exxonu v mazlavé podobě, chtěl bych vidět to zvíře, které by jej čichem nerozpoznalo. A ještě se v tom svinstvu dobrovolně vyválelo. [chechtot]

K Vašemu dotazu. Podle skutečných odborníků uniká ročně přirozeným prosakem ze dna Mexického zálivu DVAKRÁT VÍCE ropy, než která unikla z Exxonu Valdez. Čím to, že tamějším pobřeží až do letošního jara nikdo žádné "mazlavé" zbytky nenacházel? [smích]

225790

07.08.2010 16:31

Katastrofa v Mexickém zálivu – jak to vidí ruský odborník

RE: Ruský

Vojta49 81.?.?.?

Díky za přednášku o frakční destilaci ropy, pane Jentak. Ovšem Vaše úvaha má drobnou chybičku. To, co se děje v průběhu let s rozlitou ropou na břehu moře NENÍ frakční destilace. A dost se to od ní liší. Proces probíhá za běžných teplot, tlaků, za přítomnosti vzdušného kyslíku, vody, UV záření, mikroorganizmů, ... a hlavně nesrovnatelně déle. A to je důvod, proč se zatím nikdy a nikde nenalezl dvacet let po ropné havárii na mořském pobřeží mazut. A že těch havárií už bylo. Vždyť ten mazut by přece musel být na všech kontaminovaných pobřežích, ne? Proč nikde není?

Zkuste své přesvědčení doložit, pane Jentak. Máte-li pravdu, musí ležet na pobřežích moří a oceánů miliony mazutových jezírek. Kde jsou jejich fotografie?

225794

07.08.2010 23:43

Katastrofa v Mexickém zálivu – jak to vidí ruský odborník

RE: Ruský

Vojta49 81.?.?.?

Vaše důvěra mě těší, pane Bartošku. Ač jsem v těchto otázkách stejný laik jako Vy, pokusím se Vám odpovědět. I bez hlubších znalostí problematiky lze totiž učinit určitou předpověď na základě minulých zkušeností.

Za můj život se udály stovky velkých ropných havárií. V sedmdesátých létech unikalo do moří v průměru více než 2 miliony barelů ročně. Odhaduji, že stejně jako v Perském zálivu se i po této havárii do 4 měsíců většina ropy vypaří, biologicky rozloží nebo z ní zbudou relativně neškodné kusy dehtu. A tak krom dočasného poklesu stavu populací zasažených organismů k žádné tragedii nedojde.

A ještě jednu zkušenost. Po havárii Exxon Valdez se provádělo nesmírně nákladné tlakové čištění pláží. To však zabilo většinu pobřežního života. Na těch úsecích pláže, které byly z experimentálních důvodů ponechány nevyčištěné, se život vrátil již po 18 měsících, kdežto na čištěných úsecích to trvalo 3-4 roky. Experti na to poukazovali předem, ovšem tlak zelených a hysterie veřejnosti chtěla čistit a zachraňovat za každou cenu. A k té hysterii přispívaly podobné články, jako je ten, pod nímž diskutujeme.

225830

08.08.2010 15:49

Vojenský převrat v Turecku před útokem na Írán?

RE: Souhlasim.

Vojta49 81.?.?.?

Nemohl byste nám sem dát obrázek Vašeho spolehlivého počítače Tesla, pane Kryso? A co disk? Máte v něm HD český nebo bulharský? A OS z NDR? A co mobil? Ten máte také značky Tesla? [chechtot]

Dosti legrace. "Ono" se samo nic nenakupuje. Zboží nakupují zákazníci. A nakupují jen takové, které považují za dobré. Proto také za onoho údajně skvělého socializmu kdo mohl, dal přednost zahraniční elektronice z Tuzexu před značkou Tesla. Pamatujete?

Produkty Tesla snesly srovnání pouze se šmejdy z produkce ostatních zemí RVHP. Proč? No protože byly vyráběny téměř výhradně z nekvalitních součástek z produkce RVHP a navíc téměř manufakturním způsobem. Čest výjimkám, jako bývaly některé čs reprosoustavy. I to jste zapomněl?

225855

13.08.2010 01:22

Kdo je autorem Protokolů sionských mudrců?

RE: je to velmi jednoduché,

Vojta49 81.?.?.?

> dělám už pět let, slovy pět let, osvětu ohledně přímé demokracie a nikdo dodnes ze Zvědavců nepochopil

> Vše se statisticky vyřeší hlavně tím hlasováním mnoha lidí. Zvítězí statisticky vždy a zákonitě to nejlepší řešení.

----------

Cituji z výsledků voleb v ČSR 1946 :

V pondělí 27.května 1946 oznámilo Rudé právo palcovými titulky:
"Komunisté vedoucí silou národa. Ještě žádná politická strana neobdržela tak velkou důvěru - V nejdemokratičtějších volbách lid potvrdil a rozšířil mandát komunistů - Radostná nálada lidu - Jen nepatrný počet hlasoval bílými lístky proti lidově-demokratickému režimu a proti Národní frontě."

------- konec citátu

Děkuji, takováto "nejlepší řešení" už NIKDY !!!

Myslíte, paní Jarmilo, že podobné projevy přímé demokracie nám už nehrozí? Uměla byste říci, proč? Nebo si tu katastrofu, která nastala v důsledku tohoto

> statisticky vždy a zákonitě nejlepšího řešení

už nepamatujete?

226145

13.08.2010 15:13

Kdo je autorem Protokolů sionských mudrců?

RE: je to velmi jednoduché,

Vojta49 81.?.?.?

Takže volby ve 46. roce u nás zmanipuloval Stalin tak, aby vyhráli komunisté? A ostatní politické partaje na to po nákladné předvolební kampani jen tiše a bez protestů hleděly? Velmi zvláštní, že?

A totéž v bleděmodrém ve 32. v Německu, když vyhrál Hitler? Tam také voliče někdo zmanipuloval? A kdo? [chechtot]

I kdyby byly tyto volby zmanipulovány. Myslíte, paní Jarmilo, že kdyby už tehdy lidé nevolili formou zastupitelské, ale přímé demokracie, tak budou nezmanipulovatelní?

Přírodo, přírodo, jak já miluji ženskou logiku. [mrknutí jedním okem]

226194

25.08.2010 13:30

Renesance etnického separatismu ve „sjednocené Evropě“

RE: Z dnešních zpráv o deportaci romů z Francie

81.?.?.?

> zrovna tito vládci planety ...

Zatočit s nimi? Ale jak, když stále nevíme s kým? Já jsem schopen Vám vyjmenovat dlouhou řadu těch malých parazitů. Například Horváth, Oláh, Balog, Čonka, Lakatoš, Demeter, Sivák, Žiga, Németh, ...

Uměla byste Vy, paní Jarmilo, namísto neustálého hořekování, vyjmenovat ty zlé "vládce planety"? Aby už konečně bylo JASNO? [velký smích]

226753

01.09.2010 16:34

Socialismus a filmová kultura

Autor nás má za hlupáky?

Vojta49 81.?.?.?

Pan Toman na nás už zase zkouší svou primitivní propagandu. O filmech, vznikajících mimo náš bývalý režim tvrdí, že jde výhradně o snůšku
> stále stejných stupidit, krváků a oplzlostí ...

Dovolím si tomuto tvrzení oponovat. Stejně jako v ČSSR, vznikala (a stále vznikají) i v "prohnilém kapitalismu" skvostná filmová díla. Každý si je určitě vybaví, připomenu-li jména některých jejich režisérů.

Michelangelo Antonioni, Woody Allen, Ingmar Bergman, Federico Fellini, Miloš Forman, Alfred Hitchcock, Elia Kazan, Steven Spielberg, Orson Welles, ... To jsou opravdu autoři samých krváků a oplzlostí? [velký smích]

227263

01.09.2010 17:26

Socialismus a filmová kultura

RE: Autor nás má za hlupáky?

Vojta49 81.?.?.?

Dnešní vysílání všech komerčních TV stanic je řízeno něčím, čemu se odborně říká SLEDOVANOST. Už jste o tom někdy slyšel?

A teď odpověze Vy mě, pane Hestroyi. Jak dopadne poměr sledovanosti, když ve stejném čase spustím na stanici A špičkový Zeffirelliho film Romeo a Julie a proti němu na stanici B některý z osvědčených US krváků? Co bude mít větší sledovanost? A kdo lidem poroučí, co mají sledovat? [mrknutí jedním okem]

227268

22.09.2010 22:35

Dopis prezidentovi od jednoho z nás

RE: Ať žije kapitalistická výroba

Vojta49 81.?.?.?

> "zlatý komunistický výrobky" a co je z Asie, po tom hovno

Tak o tom nám ještě chvíli vyprávějte, pane Kryso.

Do roku 1992 jsem jezdil v "luxusní komunistické" DACIA 1310 break. "Drobné" opravy typu výměny vložky válců, prasklé spojovací tyče řízení, kola v převodovce či totálně zadřených brzdových prasátek byly zcela běžné. Odevšad tekl olej, reflektory po dešti plné vody. Tou se plnil i interiér vozu v myčce. Již po třech létech začaly karoserii "zdobit" puchýře na laku, brzy následovaly prorezlé otvory. Vůz se v podstatě zcela rozpadl ještě před ujetím 100 tis. km. Vy to nepamatujete?

Pak jsem přesedl do Mazdy 626 2.0i. Co Vám mám povídat. Prostě asijský šmejd. Do 350 tis. km žádná vážnější závada. Pak jsem vůz (nehavarovaný a se servisní knížkou) dobře prodal. Chcete si typnout, odkud je můj další vůz? [mrknutí jedním okem]

228517

23.09.2010 00:24

Dopis prezidentovi od jednoho z nás

RE: Ať žije kapitalistická výroba

Vojta49 81.?.?.?

Dovolte abych se pousmál nad Vaším "kdybys koupil ...". Za sociálizmu šlo něco běžně koupit? K té Dacii jsem se dostal na základě protekční informace, že jich zítra bude v Mototechně 5 na prodej. Vystál jsem celonoční frontu před prodejnou a byl jsem naštěstí čtvrtý. Pátý vůz byl v rámci předprodejního servisu předchozích aut zcela očesán. Že je Dacia šmejd jsem samozřejmě věděl. Ale nějak nebylo moc na výběr.

Dnes je to přece jen o chlup lepší, ne? Když usoudím, že nějaké zboží je šmejd, prostě je nekoupím. Vyberu si jiné. Je to určitě snazší, než ztrácet čas reklamacemi. A nejsem-li si kvalitou jist, mrknu na internetové reference.

Nechápu, nad čím se pan Krysa tak rozčiluje. Je-li přesvědčen, že jihokorejský set top box je šmejd, může si přece koupit "komunistický" severokorejský. Nebo ne? [velký smích]

228524

28.09.2010 13:39

Nešlapej na mě: Pravicová revoluce v Americe

RE: Zákonité, ale přesto překvapující

Vojta49 81.?.?.?

> Že je kapitalismus nereformovatelný a končí fašismem je známá a všemi přijímaná skutečnost ... ?

Dovolte, abych se pousmál. Opravdu jste přesvědčen, že švýcarský (též finský, dánský, kuvajtský, ...) kapitalismus vyústí ve fašismus? A dokonce si myslíte, že tomuto bludu věří VŠICHNI? Tedy já rozhodně ne. [chechtot]

228892

28.09.2010 16:41

Nešlapej na mě: Pravicová revoluce v Americe

RE: Zákonité, ale přesto překvapující

Vojta49 81.?.?.?

Uznávám, pane Maxime, že Vaše převědčení je nesmírně silné.
Vaše tvrzení
> Stát musí být silný a aby byl silný musí mít dost majetku
dokazuje, jak může silné přesvědčení zcela ochromit lidskou racionalitu. Proč?

Všichni zde se shodneme, že základní příčinou stávající recese jsou astronomické státní dluhy. Státní dluh ČR, USA, Řecka, Portugalska, Japonska, Německa, ... Jak tyto dluhy vznikly? Tyto (a další) státy utratily astronomické bohatství. Toto bohatství měly ony "silné státy" ve svých rukách. Dokázaly je (ve prospěch svých občanů) udržet? Nebo dokonce zmnožit? K smíchu, že? Vše je promrháno. Lhostejno, zda za nesmyslné válčení, předražené české státní zakázky či platy přebujelého řeckého státního aparátu.

Každý soudný člověk z toho musí odvodit jediné. Státního molocha je třeba přiškrtit. Jinak promrhá budoucnost nejen naší (ta už je v pekle), ale i budoucnost našich dětí a vnuků!

A Vy? Vy nabádáte k tomu, abychom do bezedných státních chřtánů vkládali ještě víc? V tom případě pro Vás mám doporučení. Shromážděte kolem sebe stoupence své myšlenky. Třeba z celé "socialistické" EU. Složte se a kupte si pěkný ostrov. Na něm si zřiďte stát svých snů. A za deset let nám přijďte vyprávět o tom, jak to funguje ve Vašem "silném státě". [mrknutí jedním okem]

228916

28.09.2010 23:49

Nešlapej na mě: Pravicová revoluce v Americe

RE: Zákonité, ale přesto překvapující

Vojta49 81.?.?.?

> možná bys nám mohl popsat mechanismus jak státní dluh může zapříčinit recesi v soukromém sektoru

Rád, pane Aristokrate.

1. Půjčování peněz soukromníkům je velmi riskantní. Oproti tomu půjčování vládám je (s malými výjimkami) téměř bez rizik. Je-li tak vysoká poptávka po úvěrech od vlád, je výhodnější půjčit jim. Na podnikatele pak prostě finanční zdroje nezbývají.

2. S rostoucí zadlužeností státu rostou i náklady na jeho dluhovou službu. Srozumitelně řečeno. Stále větší částka peněz, které by mohl stát utratit za zakázky od privátního sektoru, končí ve formě úroků opět u věřitelů státu.

3. Smyčka se utahuje. Stát spotřebovává stále více zdrojů z finančního sektoru a na jejich splácení potřebuje uloupit stále větší díl výsledků práce z produktivního sektoru. Na ten však zbývá stále méně finančních zdrojů. A tak produktivní sektor upadá. Roste nezaměstnanost. To je důvodem, proč se státu nedaří uloupit dost na daních. Nezbývá, než si opět o něco více půjčit. A za rok zase více a ještě VÍCE A JEŠTĚ ...

Pokusíte se odhadnout, pane Aristokrate, kam musí takovýto vývoj vést?

Pro pana Hc.

Nejsilnějšími (měřeno mírou přerozdělování), byly dlouhá léta evropské severské státy. Nějak si nevzpomínám na jejich koloniální výboje.

Pro pana Bartoška

Nikde jsem nenapsal, že si přeji zlikvidovat stát. Ovšem soudím, že stát má plnit jen takové funkce, na které si jeho občané vydělali. Dlouhodobý život na dluh vede nutně do pekel. A to platí jak pro člověka, tak pro stát. Vy si to nemyslíte?

228958

29.09.2010 23:05

Kolaps západní morálky

RE: Nejsem si jistá,

Vojta49 81.?.?.?

Dovolím si připojit k Vaší úvaze o morálce poněkud kacířskou poznámku. Lidé obvykle přijímají bez hlubšího zamyšlení morální imperativ o tom, kterak máme milovat své bližní. Jako sebe sama. A proč? No protože jsme všichni bratři a sestry.

Jenže nejsme! A to je ten důvod, proč se nám to "milování všech ostatních lidských bratří a sester" jaksi nedaří. Ba co víc. V tom nejdůležitějším, v rozdělování hmotných statků, vládnou od pradávna dva (na první pohled zcela nemravné) principy. Protekce a korupce.

Že ne? Dokonce jsou uzákoněny. Po zemřelém nedědí rovným dílem všichni jeho lidští bratři a sestry. Ze zákona jen jeho protekční příbuzní. Rodiče nemají ze zákona povinnost šatit a živit všechny děti v obci. Ale jen ty vlastní. Z pohledu "rovného milování všech svých bližních" je to neoddiskutovatelná protekce.

A požádá-li mě libovolný lidský bratr o můj hmotný statek či službu? Není-li to můj skutečný (tedy pokrevní) bratr, obvykle nedostane nic. Leda za protihodnotu. Tedy jiný statek, službu či peníze. Typicky korupční jednání. A tuto oblast morálky (jak se řádně navzájem korumpovat) upravuje tzv. obchodní právo.

Dle mého soudu je moc dobře, že v lidských vztazích převládá protekce a korupce. Kdyby jich nebylo, rozdělovaly by se hmotné statky přímým konfliktem. Kdo si co urve, to je jeho. Jen si také s paní Lin nejsem jist, jak si tu "ohavnou" protekci a korupci srovnat s morálkou. [mrknutí jedním okem]

229003

29.09.2010 23:23

Kolaps západní morálky

RE: to tu už predsa raz bolo....

Vojta49 81.?.?.?

Dovolíte-li, pane "62", přičiním svůj názor na zlo. Soudím, že ZLO je destrukce hodnot. Života, zdraví, svobody, lásky, víry, majetku, empatie, ...

Vnímání zla pak záleží na stupnici hodnot každého člověka. Je tedy relativní. Většina lidí považuje za největší hodnotu život. A chrání si jej nade vše. Jsou ovšem i výjimky. Tedy lidé, kteří si více než svého života cení třeba svobody. A položí za ni i svůj život.

Zlo nepůsobí jen lidé. Zabije-li člověka blesk (lavina, povodeň, ...), je to určitě veliké zlo. Ovšem jsou za něj odpovědny slepé přírodní síly. Od nich nelze očekávat žádnou empatii. [smích]

229005

30.09.2010 15:09

Fallúdža je horší než Hirošima

RE: Kto to zastaví?

Vojta49 81.?.?.?

Paní ve Střelci,

ochuzený uran se při bombardování NEPOUŽÍVÁ. Pan R.R. senior Vám přesně popsal, k čemu se vojensky užívá. Jako těžké jádro střel, určených k prorážení tankových pancířů.

Nebo Vy máte nějaké jiné poznatky? K čemu dle Vás slouží ochuzený uran při bombardování? A odkud čerpáte věrohodné informace, že byl ve Fallúdži některou stranou skutečně užit?

229032

02.10.2010 00:03

Kolaps západní morálky

RE: Nejsem si jistá,

Vojta49 81.?.?.?

Nezlobím se Lin. Spíše bych se měl omluvit já Vám za to, že jsem Vás svými slovy zaskočil.

S panem Hadem (jemuž děkujete) se zde občas špičkujeme. On věří v ezoterično, já jsem spíše pragmatik. A tak mě mrzí, že se pan Had hlouběji nevěnoval diskutované morálce. Tedy přímá otázka, pane Hade. Kdo nebo co je zdrojem té "správné" lidské morálky? Odkud pochází? Kde se bere? Kdo je tou autoritou, která určí, co je správné a co ne?

A jak je to dle Vašeho (nehmotařského) názoru s protekcí a korupcí v lidských vztazích? Osvícení lidé neuplácejí jiné, aby od nich dostali za mrzký peníz bydlení, potraviny, ošacení, ...? Měly by se tyto "špinavé" praktiky z konání lidí zcela vyloučit? A jak by pak probíhalo rozdělování hmotných statků? A to rozdělování statků je dle Vás skutečně něco tak nízkého, že se tím raději ani nebudete zabývat? Proč se jím tedy zabývá tolik přikázání z destatera? Desatero je také nízké a opovrženíhodné? [smích]

229150

16.11.2010 14:46

Kauza Vítkov

RE: tresty jsou v pořádku

Vojta49 81.?.?.?

Velmi moudrý postoj, pane Djb. Připojuji se. A dovolím si malé doplnění.

Nedbalostní čin s následkem smrti oběti u nás může být potrestán jen dvěma léty žaláře. Odsedí-li si vrah půl roku ve vyšetřovací vazbě, může být po dalších šesti měsících vězení podmínečně propuštěn na svobodu. Rok uvěznění za smrt nevinného člověka. To je trest? Takový "trest" si odpyká i člověk, který zavraždí jiného záměrně. A následně si opatří špičkového právníka, jež kauzu "uhraje" na výše zmíněnou nedbalost.

Lidé se chovají mravně, když se jim to vyplatí. A nemravného jednání se vystříhají tehdy, když se jim to velmi nevyplatí. I já se přimlouvám za větší přísnost. Všude. Od trestání nevychovaných klacků ve škole, přes lotry typu Grosse, Čunka či Bartáka, až po skutečné vrahy.

Rovněž bych považoval za správné, aby lidem, odsouzeným za závažné trestné činy, mohl být trest zostřen nucenými pracemi. Aby společnosti alespoň částečně vrátili to, oč ji připravili.

232451

17.11.2010 13:29

USA - HOMOSEXUÁLI vychovávajú zo svojich detí homosexuálov - tvrdí ŠTÚDIA

Sexuální orientaci člověka lze libovolně měnit výchovou?

Vojta49 81.?.?.?

Kdyby bylo možné homosexualitě člověka naučit, musel by fungovat i opačný postup. Homosexuál by měl jít "převychovat" na heterosexuála. Až dosud však nebyl zaznamenán jediný ověřený případ, kdy se něco takového podařilo. Čím to? [velký smích]

232500

18.11.2010 13:48

USA - HOMOSEXUÁLI vychovávajú zo svojich detí homosexuálov - tvrdí ŠTÚDIA

RE: Je pár témat

Vojta49 81.?.?.?

> Myslím, že v blízké budoucnosti budou tyto prastaré analýzy probuzeny.

Nerad Vám beru iluze, pane Quido2. Ani v blízké, ba ani v daleké budoucnosti, není co "probudit". Objeví-li totiž lidé něco účelného, užitečného, co mohou jakkoliv využít, nenechají to "usnout". Využijí to hned.

A ještě maličkost. Ovšem velmi důležitá maličkost. Víte, jak se pozná, že jakýkoliv poznatek (vědění, analýza) je účelný, užitečný, ... ? Naprosto jednoduše. Lidé jsou ochotni za něj (či jeho praktickou aplikaci, tedy v případě diskutovaného tématu za "odnaučení" homosexuality) zaplatit. A to velmi dobře.

Závěr? Máte-li jakékoliv znalosti z védských textů, které by mohly být lidem užitečné, uplatněte je hned. Neuděláte-li to, udělá to někdo jiný a Vy přijdete o slávu i o tučné honoráře. [mrknutí jedním okem]

232584

18.11.2010 14:16

Proč nebudu používat Student Agency

RE: Přátelé

Vojta49 81.?.?.?

Dovolíte-li paní Ájo, nabídnu Vám své řešení tohoto problému. Podmínkou je, pořídit si vlastní MP-3 přehrávač či mobil s touto funkcí. Já si do něj neukládám hudbu, ale mluvené slovo. Třeba nesmírně moudré eseje pana doktora Koukolíka. Ke stažení jsou například zde.

Provozuji MP-trojku s funkcí FM vysílače. To znamená, že při cestě autem mohu svou MP-3 poslouchat přes autorádio. Při cestách jinými dopravními prostředky používám malá sluchátka. Ta využívám také při práci na zahradě a pod. Soudím, že poslech slov moudrého pána je o moc lepší, než sebelepší hudební či filmová produkce. [smích]

232587

21.11.2010 13:53

USA - HOMOSEXUÁLI vychovávajú zo svojich detí homosexuálov - tvrdí ŠTÚDIA

RE: Něco málo k homosexualitě

Vojta49 81.?.?.?

> Mysl lze programovat.

Tak o tom nám prosím vypravujte, pane Govinde. Tyto Vaše znalosti budou nesmírně zajímat psychology, sociology, pedagogy i ekonomy řady vyspělých zemí. Například ti američtí se třeba už desítky let namáhají s otázkou (MARNĚ), co si počít s miliony mladých afroameričanů. Ti se většinou odmítají ve školách cokoliv učit, slovo "práce" považují za sprosté, jediným jejich cílem je získat co nejrychleji (a samozřejmě nezákonně) peníze. Vláda pro ně (s předstihemm ještě před dovršením jejich dospělosti) buduje dostatek míst v žalářích. A většina z nich tam také tráví podstatnou část svého života (čest výjimkám).

Totéž lze v podstatě říci o veškerém obyvatelstvu Haiti, o severoamerických indiánech, o mladých francouzských muslimech, o českých cikánech, o stále nových (pojem práce neznajících) generacích takzvaných palestinských uprchlíků, ...

Na příjemný život těchto takzvaně nepřizpůsobivých menšin vydává naše většinová společnost astronomické sumy. Nevěříte-li, vygooglujte si slovní spojení "dárcovská konference". Budete udiven.

Závěr? Proč nejde NAPROGRAMOVAT MYSL těchto lidí? Aby začali ctít alespoň základní mravní princip lidské společnosti? Kdy už je někdo PŘEPROGRAMUJE? Dovedete si představit, kolik zla a lidského utrpení by pak zmizelo ze světa? KDY UŽ TO BUDE?

Díky za laskavou odpověď. [smích]

232763

23.11.2010 14:51

Norimberk: pouhá historie?

RE: To, že pouze SSSR měl zájem na odsouzení

81.?.?.?

Nač tolik rámusu kvůli jedinému slůvku? Pan Greeny si někde přečetl "počet všech žijících obyvatel" Drážďan a maličko se spletl. Omylem napsal "počet všech zabitých obyvatel". Vždyť jde jen o slovíčko, ne? [mrknutí jedním okem]

232871

23.11.2010 22:31

Co když bude NATO v Afghánistánu poraženo?

RE: Charlie Rose

Vojta49 81.?.?.?

V dávné minulosti lidé netušili, proč se za bouře blýská. Až kdosi vymyslel Peruna. Tím se stal váženým, neboť lidé od té doby už "věděli". Jiný vymyslel hejkaly, další bludičky, uřknutí, zaječí pacičku, ...

Vy se zjevně toužíte stát váženým tak, že nás přesvědčíte o tom, že
> Modlením sa vytvára egregor, ... s príslušnými charakteristikami a regulačnými parametrov. ...

Ano, zní to vědecky. Prosím jen o doplnění typů a fyzikálních veličin všech charakteristik agregoru. U regulačních parametrů je nezbytné definovat funkce, které jsou těmito parametry regulovány. Spolu s jejich definičním oborem.

Mají-li Vám zdejší čtenáři uvěřit, chtělo by to rychlou a fundovanou odpověď, pane Udo1. [mrknutí jedním okem]

232887

24.11.2010 11:53

Co když bude NATO v Afghánistánu poraženo?

RE: Charlie Rose

81.?.?.?

Obdivuhodné, pane Dube. Vám vadí, že spojuji Peruna s blesky. A ani maličko Vám nevadí ta hora blábolů, na kterou jsem příspěvkem s hromovládným Perunem reagoval já.

Představte si, že mnozí lidé jsou pevně přesvědčeni o tom, že lidské jednání je naprosto racionální, lehce ovladatelné a předvídatelné. Vy jste zde dokonale demonstroval, jací jsou to naivkové. Díky. [smích]

Vojta49

232912

25.11.2010 23:27

Moc Izraele ve Spojených státech - James Petras

RE: Je to jedno

Vojta49 81.?.?.?

Pan Ethernal to má náhodou v hlavě velmi dobře srovnáno, pane Kubrte2. To spíše Vaše představy o fungování světa jsou poněkud ... řekněme zdvořile dětinské.

Opravdu myslíte, že rybář loví peníze? Sedlák je sklízí? Dřevorubec kácí a zedník je staví? Hloupost co? Oni přece svou prací nevyrábějí peníze, ale zboží. Zboží která mají hodnotu, pane Kubrte2. A to takovou hodnotu, nakolik užitečné shledávají ta zboží jiní lidé. Zcela bez ohledu na existenci či neexistenci peněz. Sebešikovnější řemeslník, který bude vyrábět cepy, si nevydělá ani na slanou vodu. Protože cepy nemají užitnou hodnotu. I když jsou krásné, nové, lidé je dnes prostě nepotřebují.

Vymyslí-li ovšem někdo akumulátor, který v kile hmotnosti pojme 10 kWh energie (tedy asi jako benzín), zahrnou jej lidé stamiliony. Protože pak bude možné skladovat tu zatracenou elektřinu z jaderných elektráren stejně snadno, jako ropné produkty. A kde se na výrobu toho zázračného akumulátoru (na stavbu výrobních fabrik, nákup strojů, materiálu, zaplacení dělníků, ...) vezmou peníze? Banky na ně rády půjčí. Vytvoří nové peníze za cenu obvyklého úroku. Nebo si soukromí investoři (ze svých úspor) koupí akcie budoucí výnosné firmy.

Peníze nebyly, nejsou a nikdy nebudou limitujícím faktorem pokroku. Ani žádné jiné materiální zdroje jím dlouhodobě nebudou. Všimněte si, že ani v historii nikdy nebyly. Dříve, než člověk vyčerpal zásoby pazourku, vynalezl bronz. Než došla měď, objevil železo. Železo nahradí uhlíkaté kompozity. Než dojde uhlík, ...

Podobně u energie. Než stačili lidé spálit všechno dřevo, přišli na uhlí. Pak na ropu, poté na štěpnou jadernou reakci. Než vyčerpáme uran, postavíme fúzní reaktory, ...

Jak je tohle všechno možné? Člověk totiž disponuje jedním zvláštním zdrojem. Zdrojem, který je nevyčerpatelný. Lidskou invencí. Tak prostě funguje svět. [smích]

233033

26.11.2010 17:33

Moc Izraele ve Spojených státech - James Petras

RE: Je to jedno

Vojta49 81.?.?.?

Možná si vzpomenete, pane Bartošku, že jsme spolu na toto téma už jednou debatovali. Vy jste tehdy odhadoval čas, kdy nastane kritický nedostatek ropy na období 2016-17. Pro zajímavost Vám ukážu některé jiné odhady:

Americký úřad pro důlní těžbu, rok 1914: „Celková budoucí produkce má hranici 5,7 mld. barelů, tedy zásoba na cca 10 let."
Ministerstvo vnitra USA, 1939: „Rezervy postačují jen na 13 let.“
Min. vnitra, odd. pro ropu a plyn, 1951: „Rezervy stačí na 13 let.“

Všímáte si, jak moc se všichni zmýlili?

Je docela možné, že stávající zásoby potravin vystačí současné pozemské populaci na 150 dnů. Ovšem těchto 150 dnů vůbec nijak nesouvisí se změnou typu pohonu traktorů. Ubezpečuji Vás, že současné traktory s naftovými motory budou sloužit ještě dlouhá desetiletí. A dříve, než cena ropy stoupne příliš vysoko, už budou po polích jezdit plně robotizované traktory, poháněné třeba vodíkovým palivovým článkem. Nebo přesně směrovaným mikrovlným paprskem. Nebo rotačním stirlingem se zdrojem energie ... možná v podobě malého fúzního reaktoru?

Budoucnost je lákavá a krásná hlavně proto, že je neodhadnutelná, pane Bartošku.

Já na rozdíl od Vás soudím, že nedostatek energie nikdy nebude limitující faktorem rozvoje lidské civilizace. To neznamená, že civilizace na Zemi nemůže zkolabovat. Jak? Třeba tak, že si většina demokraticky odhlasuje, že odmítá "nespravedlivé" přírodní zákony. A pro budoucnost si přeje nahradit je svými, spravedlivějšími zákony. Třeba zákonem o "základním příjmu".
Osvícená menšina ví, že přírodní zákony nelze regulovat "hlasem lidu". Ovšem co zmůže proti demokratické většině? Většině, tvořené funkčně negramotnými, jakoukoliv práci odmítajícími, po požitcích stále více bažícími a se sebou nesmírně spokojenými lidmi?

Nebo soudíte, že právě odsouzený cikánský idiot s IQ 41 po propuštění z vězení nezplodí na útraty našeho státu 6, 8 nebo dokonce 11 dětí? Kolik jich máte Vy, pane Bartošku? Opravdu tu rychle rostoucí záplavu líných, leč nesmírně sebevědomých a po svých "právech" stále hlasitěji řičících hlupáků kolem sebe nevidíte? Nebo čekáte zázrak, že je někdo nějak převychová? A vnukne jim skromnost, pokoru a chuť k práci? [chechtot]

233122

28.11.2010 14:13

Etno-nacionalismus a otázky lidské identity

RE: Já mám jiný názor.

Vojta49 81.?.?.?

> Zajímalo by mě, zda někdo dnes má alespoň nějakou představu, kam by taková cesta měla vést ...

Metoda dosažení "nějaké představy" je už dlouho známá, pane Lhotáku. Dala by se pojmenovat přibližně slovy "cestu vpřed dokáže nejlépe určit ten, kdo zná co nejvíce o cestě, kterou již prošel".

Mýlím se? [smích]

233302

29.11.2010 14:58

Norimberk: pouhá historie?

RE: To, že pouze SSSR měl zájem na odsouzení

Vojta49 81.?.?.?

> Hru řídí ... ti

Vyslovil jste oblíbenou konspirační floskuli, pane Quido2. Její další častá modifikace zní - ONI vládnou (či prahnou po světovládě).

Uměl byste pane Quido2 uvést ještě nějaký jiný příklad, kde skupina lidí "rukou společnou a nerozdílnou" něčemu vládne nebo cosi řídí? Můžete jít libovolně hluboko do historie. Využít příklady z celého světa. Že žádný fungující příklad úspěšného kolektivního řízení nenalézáte? Čím to? [mrknutí jedním okem]

Když si zanalyzujeme pojmy "vládnout" či "řídit". Lze vůbec v principu kolektivně cokoliv řídit? Lze nalézt takový kolektiv, který má na všechny problémy (zejména rozhodovací) stejný názor? Nebo jde spíše o chiméru?

Když nelze bezhlavým kolektivem uřídit auto, mateřskou školku, (obec, firmu, letadlo, banku, město, kraj, stát,) jak je možné, že lze kolektivně uřídit celé lidstvo? Nebo snad ONI mají nějakého odpovědného vůdce? Prozradíte nám, kdo to je? [velký smích]

233386

To, co navrhuje www.ekonomickareforma.cz je s prominutím diletantský blábol. Z kategorie takzvaného sociálního inženýrství. Proč?

Například předpokládá, že vezme lidem peníze, jako uchovatele hodnot. A shromáždí je v jakési státní instituci. A naivně očekává, že si to lidé nechají líbit? [velký smích] Nenechají!

Lidé se státu na jeho bezcenné (protože fakticky zdarma rozdávané, ovšem v cizině nesměnitelné) koruny vy...ignorují. A začnou používat eura, dolary, franky, drahé kovy, ... Ekonomika rázem zešedne. Vše, co by si lidé opravdu chtěli koupit, bude k mání jen na černém trhu za valuty. Stát proto zanedlouho zavede devizové přísliby, Tuzex a bony. Celnice, ostnaté dráty a závory na hranicích. Co mi to jen připomíná? [velký smích]

Protože devizy půjdou získat exportem, vypůjčí si ti chytřejší (bezúročně - haha) spousty bezcenných korun a nakoupí za ně od těch méně osvícených vše, co lze vyvézt. A tak již brzo nezbudou v ČR žádné lesy, žádný kaolin, sklářské písky, ..., benzín, nafta, zemědělské produkty, ...

Úředničtí "přidělovači" úvěrů rychle zbohatnou. Oni rozhodnou, kdo dostane bezúročný úvěr a kdo ne. Kdo asi úvěr dostane? Ten, kdo předloží riskantní podnikatelský záměr nebo ten, který plácne o stůl svazkem cizokrajných (a tedy velmi žádaných) bankovek?

A stát? Tak ten (například) pro naše děti na Vánoce nakoupí v cizině za tvrdou měnu celý vlak pomerančů. Hurá!!! Jen drobnou administrativní chybičkou se stane, že jej zapomene odstavený čtyři týdny na slepé koleji ve Velenicích. Že je něco špatně odhalí úředníci až tehdy, když z vagonů začnou "pomeranče vytékat" do kolejiště. Odpovědný úředník za to bude tvrdě potrestán. Jeho měsíční prémie mu budou pokráceny o celých 20%! A maminy budou marně od 3 hodin ráno stát ve frontě před státní Zeleninou (zde jsem popsal skutečnou událost z dob reálného socialismu, zdroj Koospol, a.s. - tehdejší monopolní dovozce a vývozce zemědělských produktů).

A budeme mít opět "státem plánovaný ráj". Vy byste to pane Pavleh14 opravdu chtěl? Proč? [zmaten]

233396

08.12.2010 00:19

Čas se zrychluje, zintenzivňují se změny a ty opravdu podstatné se blíží

Základní aspekt života změnit nelze

Vojta49 81.?.?.?

Pan Zelenka se lepší. Pochopil marnost NECHCISMU, když píše:
> Lidé většinou velmi dobře vědí, co nechtějí, ale málokdy mají komplexnější představu o tom, co by chtěli.

Má pravdu. Realita je však bohužel ještě horší. Nejen, že lidé nevědí, CO CHTÍT. Lidé neznají ani to nejdůležitější, co je provází jejich životem. ZÁKLADNÍ PRINCIP života. Tím principem je SOUTĚŽ. Ať se to někomu sebevíc nelíbí, je tomu tak. Mnozí NECHCISTÉ tak považují soutěž s ostatními lidmi o zdroje k uspokojování vlastních potřeb, o sexuální partnery, o statut ve společenské hierarchii, ... za cosi špatného, zmanipulovaného, nepřijatelného, nemravného. Soutěž prostě NECHTĚJÍ. A volají po změně, která má tuto "chybu napravit". Po "životních jistotách".

Většina lidí je dnes nespokojena. Soudí, že by byli šťastnější, kdyby bylo spravedlivěji rozdělováno společenské bohatství. Pod pojmem spravedlivěji si představují, že výrazně více bohatství náleží především jim samým. Nechápou, že bohatství jejich nespokojenost nespraví. Že bohatství není zárukou jejich vzestupu na společensklém žebříčku. Že si za ně nekoupí přátelství, vzdělání, úctu a důvěru ostatních, moudrost, lásku, zdraví, vysněného životního partnera, ... To všechno mají většinou ti schopnější z nás. Avšak nelze jim to žádným způsobem odebrat a rozdělit mezi nás, ostatní.

Závěr? Žádná změna nezbaví lidi vzájemné soutěže. Ani tzv. základní příjem, ani mimořádná úroveň vzájemné spolupráce, ani nic jiného. Ve chvíli, kdyby soutěž ustala, nastane stagnace, rozklad, úpadek. Bohužel. A v každé soutěži vítězí ti schopnější nad těmi méně schopnými. Bohudík. [smích]

233889

08.12.2010 16:23

Čas se zrychluje, zintenzivňují se změny a ty opravdu podstatné se blíží

RE: Základní aspekt života změnit nelze

Vojta49 81.?.?.?

Rozumím-li dobře Vaším slovům, pane Kurvasi, odmítáte evoluční soutěž také. Soudíte, že je nepřirozená, někým nám "nadrilovaná".

Dovolím si připomenout Vám pár událostí, jichž jste byl (či jste) s vysokou pravděpodobností osobně účasten:
- v okamžiku Vašeho početí jste vznikl splynutím té nejrychlejší spermie s vajíčkem (z desítek milionů méně úspěšných),
- v prenatálním věku jste své mamince způsobil těhotenskou cukrovku, a soutěžil jste tak s ní o cukr v její krvi,
- už v ranném věku jste s ostatními kluky čůral kdo výš, házel a skákal kdo dál, běhal kdo rychleji, dělal na ostatní ramena, ...
- v pubertě jste si zdobil tvář cigaretou (fuj, jak to bylo odporné), otloukal se v u-rampě (bolelo to), nosil sice neúčelný leč nezbytně módní oděv, účes, obuv (brr, to byla zima, ale byl jsem "in"),
- předváděl jste se před ostatními se svým "nejdokonalejším" nožem, (mobilem, bicyklem, prskoletem,...),
- v přítomnosti pohledné dívky Vás cosi nutí dělat a říkat věci, které Vás činí lepším, než ve skutečnosti jste,
- v zaměstnání se zásadně snažíte získat co nejvyšší ohodnocení (i když víte, že na ostatní tak zbyde míň),
- občas sníte o tom, mít Porche, Ferrari (či podobný kočkolap) a ukázat tak všem, jaký jste ...
- cosi Vás nutí psát do internetových diskuzí.

A teď to podstatné. Vše popsané jsou projevy soutěže. Opravdu soudíte, že Vás k této účasti na soutěži s ostatními už od předškolního věku někdo nutil, driloval? Kdo? Že by to byli ti lotři, Vaše geny? [velký smích]

Nyní k vašemu příkladu úspěšné SPOLUPRÁCE lidí. Statistika hovoří jasně. Polovina rodin končí rozvodem. To považujete za úspěch? Opravdu?

Nebo je i to plození potomstva (výběr partnera a následné rodičovství) také jen jedním druhem soutěže. A nevědomí lidé, kterým škola tuto skutečnost zatajila, v ní pravidelně selhávají. A odnášejí to jejich děti. Které nechápou, proč se jejich milovaní rodiče z ničeho nic na smrt nenávidějí.

Kdo je zde příčinou selhání SPOLUPRÁCE? Která v okamžiku početí jejich děťátka tak "pěkně fungovala"? Že by jim to chudáčkům zas někdo pokazil? Oni sami za to vůbec nemohou? [smích]

233917

09.12.2010 14:55

Čas se zrychluje, zintenzivňují se změny a ty opravdu podstatné se blíží

RE: Základní aspekt života změnit nelze

Vojta49 81.?.?.?

Děkuji Vám pánové Anonyme, Efs i Udo1 za reakce. Potvrzujete má slova o tom, že lidé neznají to, co je v jejich životě nejdůležitější. Neboť všichni říkáte přibližně toto:

Že je život především soutěž? Určitě ne PŘEDEVŠÍM. Možná trochu. A ještě k tomu často neférová. Život je přece daleko více láska, vzájemné pochopení, krása, víra, bratrství, empatie, spolupráce, přátelství, rovnost, přírodní harmonie, etc. Tedy ehm ... možná zatím není, ale u nás lidí (výjimečných tvorů) by určitě měl být!

Nezbývá, než položit otázky. Určitě jsme výjimeční? Proč by životní soutěž měla být fér? Proč by měl být život člověka plný lásky, víry, spolupráce, ...? Kdo to nařídil? Opravdu si příroda "přeje" něco, čemu by se dalo říkat přírodní harmonie? Proč?

Uměl by někdo z vás odpovědět na tyto prostinké otázky?

Prosba na závěr. Odpovědi typu "přeje si to stvořitel, nadliská vesmírná inteligence, létající špagetové monstrum a pod." prosím vynechte. [smích]

233962

09.12.2010 23:29

Čas se zrychluje, zintenzivňují se změny a ty opravdu podstatné se blíží

RE: Základní aspekt života změnit nelze

Vojta49 81.?.?.?

Díky pánové. S dovolením odpovím v jednom příspěvku všem.

Ad pan "82". Odkud jste vzal svou „mravní sílu“ a jak se (ona ve vašich skutcích) projevuje?

Pane Anonyme. Evoluční soutěž je plná klamů, šálení a podvodů. Příklad? Chování žen, když líčí na muže. Používají (vezměme to zdola) botky na vysokém podpatku, hladce oholené nohy i ohanbí, hedvábné punčošky, stahující kalhotky s kraječkami, korzet, push-up podprsenku, gelové prsní implantáty, barvičkami namalovaný cizí obličej na svém vlastním, studánkově modré kontaktní čočky, nalepovací řasy, vyholené obočí, odbarvené, vyčesané a nalakované vlasy, parfémy s feromony, oděv, zdůrazňující jejich přednosti a zakrývající ... a tisíce dalších lstí a úskoků. Podvod na podvod.

A o co vlastně tímto "fér způsobem" ženy mezi sebou soutěží? No přece o to úplně nejdůležitější v jejich životě. O co nejkvalitnějšího partnera, který jim přinese bohatství, vysoké společenské postavení, kvalitní geny jejich potomstvu, ...

U jelenů nespočívá prohra v tom, že vítězný jelen nakope poraženého do zadku. Prohra tkví v tom, že ten poražený nemá příležitost zanechat po sobě potomstvo. To je nejstrašnější prohra pro každého živého tvora.

Prozradím Vám malé tajemství. V internetových diskuzích občas narazíte na zoufalce. Tento svět je pro něho peklem. Lidé jsou buď úplní hlupáci nebo bezcitné bestie. Systém je třeba vyvrátit z kořenů. Válka je nevyhnutelná. Vše se již brzo zhroutí, zkolabuje. Živí budou závidět mrtvým, ... Podíváte-li se na osobnosti, které tohle píšou, mají jedno společné. Zoufale se jim nedaří v partnerských vztazích. Partnera se jim buď vůbec nedaří získat, či je zklamal, opustily jej i děti, o nichž si ani není jist, zda jsou skutečně jeho, ...

Tito lidé jen neuspěli v SOUTĚŽI. V soutěži o to, předat své geny dál. Vy to vidíte jako banalitu. Pro ně se však díky tomu svět stal peklem. Tak důležité je, v soutěži uspět.

Pane Dube. Jmenujte mi ty harmonické a stabilní systémy, které trvají. Byl to praoceán protoplasmy? Jurští ještěři? Nebo společenství neandertálců? Egyptská či Římská říše? Pojem "harmonický řád vesmíru" je stejný nesmysl, jako jsou Palestinci potomci biblických Filištínských či Perun je bohem slunce. Je mi líto.

Pane Udo1.
1. Random algoritmus je metoda náhodného výběru a do reálného řízení má daleko.
2. Ano, môžu existovať procesy s pravidlami bez cieľa. Např. vznik, vývoj a zánik hvězd.
3. K vysvětlení stávající sofistikované (když myslíte) úrovně života nepotřebuji žádné speciální tvořivé síly. Téměř vše lze vysvětlit s užitím přírodních zákonů. Zda je někdo vymyslel, nebo jde o základní vlastnosti prostoru, hmoty a času nevím. A nepovažuji toto vědění za podstatné. Myslím, že důležitější je, znát je.

233980

11.12.2010 16:14

Čas se zrychluje, zintenzivňují se změny a ty opravdu podstatné se blíží

RE: Základní aspekt života změnit nelze

Vojta49 81.?.?.?

Opět díky za reakce, pánové. Připomenu, že se pokoušíme diskutovat otázku, zda ŽIVOT=SOUTĚŽ. Já se domnívám, že ano. Též soudím, že mnoho lidí považuje toto tvrzení za chybné, příp. málo významné. Protože soutěž se jim zdá (alespoň v případě člověka) buď nemravná (všichni přece máme stejná práva, tak nač o cokoliv soutěžit) nebo člověka nedůstojná. Soudí, že člověk je přece do té míry výjimečný (boží) tvor, že nějaké závodění s ostatními je ho nedůstojné (rvát se o žvanec, jak prasata o bukvice, no fuj!). A SOUTĚŽ je navíc „ošklivá“, protože se v ní podvádí.

Nemohu reagovat na všechny vaše argumenty. S mnohými souhlasím, s jinými ne. Pokusím se stručně ukázat, proč považuji SOUTĚŽ za tak významnou.

Po celou dobu existence života na této planetě (o jiném životě zatím nevíme) pro všechny organismy platí - je třeba MNOŽIT SE RYCHLEJI, NEŽ HYNEME. Abych se dokázal množit, musím soutěžit s:

1. predátory,
2. příslušníky ostatních druhů (užívají-li stejnou ekologickou niku, jako já)
3. parazity (příp. se vzdorujícím hostitelem, jsem-li sám parazit)
4. slepými přírodními silami (vedro, mráz, povodeň, sucho, hurikán, …)
5. s příslušníky svého vlastního druhu
a) o zdroje
b) o sexuální partnery
c) o co nejvyšší vlastní zdatnost (vyjádřenou u sociálně žijících tvorů dosaženou úrovní společenského postavení).

Jsem-li jako organismus ve všech uvedených bodech soutěže úspěšný, rozmnožuji se a tedy žiji. Nedokáže-li se libovolný druh života (prohrou v některé z podkategorií soutěže) množit rychleji než hyne, PŘESTANE (jako život) EXISTOVAT. A to je pane Hade ten SMYSL ŽIVOTA. Lhostejno, zda se Vám jeví banální či nízký. Víra, že život žádný smysl nemá nebo že si smysl svého života máme stanovit sami je s prominutím ...

Rozhodnou-li se všichni lidé, že smyslem jejich života je jakýsi "vyšší cíl" a investují-li všechny své zdroje do tohoto cíle, nezbyde na plození a výchovu dětí. Během jediné generace bude "vystaráno". O smysl lidského života se už nebude mít kdo zajímat.

Závěr? Většina pisatelů na tomto webu hořekuje na tím, kterak nás ti ZLÍ ovládají, vykořisťují, podvádějí, ... Přitom těch ZLÝCH je zanedbatelná hrstka proti drtivé přesile nás HODNÝCH. To opravdu nejsme schopni z těch našich mas vybrat (či cíleně vychovat) výjimečně schopné jedince tak, aby ty ZLÉ korektně porazili v životní soutěži? V soutěži, jíž jsme všichni (i ti ZLÍ) povinně účastni? Opravdu to nejde? Proč?

234058

12.12.2010 16:54

Čas se zrychluje, zintenzivňují se změny a ty opravdu podstatné se blíží

RE: Základní aspekt života změnit nelze

Vojta49 81.?.?.?

Promiňte mi, pane Hade, strohost (a z ní plynoucí zdánlivou neúctu) mé předchozí odpovědi. Byla způsobena mou snahou, odpovědět alespoň na to nejpodstatnější v reakcích všech mých oponentů.

Možná se mnou budete souhlasit, řeknu-li, že největší lidská obava (a tedy i motivace) je STRACH Z NEZNÁMÉHO. Obvykle se tedy snažíme neznámým nebezpečím vyhnout. Nebo je alespoň předem odhadnout. Neznámá je ale celá naše budoucnost. A to je ten hlavní důlvod, proč vznikl Eden či Sedmé nebe. Kdo uvěřil, zbavil se té strašlivé obavy, co bude pak, po smrti.

Ovšem neznámé je obecně všechno, co nás čeká. Příští vteřinou počínaje. Některé budoucí události a jevy lze úspěšně předvídat. Střídání noci a dne, budoucí počasí, vývoj vegetace, ... Ovšem nejvíce naši budoucnost ovlivňují činy ostatních lidí. Bylo by proto navýsost žádoucí, UMĚT ODHADNOUT JEJICH BUDOUCÍ CHOVÁNÍ.

Evoluční biologové předpokládají, že nutnost odhadovat (příp. i ovlivňovat) budoucí chování lidí z vlastní society je hlavním motorem vývoje tak výkonného mozku, jakým disponujeme. Zřejmě se nemýlí. Mozky ostatních živočišných druhů se tak výkonnými nestaly. Přestože musejí zpracovávat stejné ekologické informace (žijí ve stejném prostředí), jako my lidé. S výjimkou výše zmíněných sociálních interakcí s lidmi.

Proč hovořím o strachu z neznámé budoucnosti? A z něho plynoucí potřeby odhadovat budoucí chování lidí? Těch lidí, kteří tu naši budoucnost mají do značné míry ve svých rukách? No protože SNÁZE SE ODHADUJE CHOVÁNÍ SUBJEKTU, JEHOŽ ZÁKLADNÍM POHNUTKÁM A MOTIVACÍM ROZUMÍM. Těžko odhadnu vývoj a důsledky svého případného střetnutí třeba s velkým špagetovým monstrem. O něm vůbec nic nevím. Pochopím-li smysl (nebo chcete-li účel) života lidí, porozumím tak mnohem lépe jejich chování, jejich pohnutkám i motivacím. A budu daleko úspěšnějším v odhadování jejich budoucích činů.

Tak se na mně prosím nehněvejte. Není to tak, že já jsem si
> svůj smysl života určil a našel ...
Chtěl jsem se jen podělit o své poznání. Dát příležitost lépe porozumnět. Vám i všem, kteří jsou schopni číst a ochotni se na chvíli zamyslet. Rozhodně jsem Vám nechtěl nic vzít.

Závěr? Zkusme pane Hade odhadnout, kdo je šťastnější? Ekonomicky úspěšný, leč bezdětný pár seniorů, kteří dožívají ve své luxusní vile na Hanspaulce, v garáži krásná auta, na kontě miliony, hromada času na své sebezdokonalování ... Nebo důchodci bez majetku, kteří nemají ani pořádné zubní protézy, s důchodem sotva vyjdou, všechno je bolí, ... Ale kolem jejich starých krků je objímají drobné ručky jejich nádherných vnoučat? Proč jsou vlastní vnoučata moudrými lidmi chápána jako KORUNA STÁŘÍ?

Mnoho štěstí i Vám. [smích]

234089

12.12.2010 21:25

Pravice nebo levice?

Otázka stojí jinak

Vojta49 81.?.?.?

Většinové mínění a s ním i autor soudí, že politiku ovládli ti nejhorší lotři. Prolhaní zkorumpovaní syčáci, kteří bez skrupulí zradí nejlepšího přítele, poruší všechny své předvolební sliby a za peníze udělají cokoliv. A proto ztratilo smysl rozlišovat mezi pravicí a levicí.

Dle mého soudu stojí otázka jinak. Tvoří lotři většinu společnosti? Jestliže ano, je vše v pořádku. Lotry zastupují v politice ti největší z nich. Nebo snad většinu společnosti tvoří slušní lidé? Sociologické průzkumy tvrdí, že vysoce inteligentních deprivantů (opravdu nebezpečných lotrů) je mezi námi méně, než 1%. Pak ještě existuje pár procent lidí, kteří si s morálkou nečiní větší starosti. Ovšem drtivou většinu naší populace údajně tvoří slušní lidé.

Proč tedy ta drtivá většina slušných lidí není schopna vybrat ze svého středu pár výjimečných lidí? Mimořádně schopných a čestných lidí, kteří se za žádných okolností nedají zkorumpovat? A budou čestně a hospodárně spravovat naši zem? Proč se na kandidátkách nacházejí jen jména samých lotrů? Slušná většina se nedokáže z nějakého důvodu spojit a postavit se menšině lotrů? Proč?

Očekávám odpověd, že bohatí loutkáři nic takového nepřipustí. Za své peníze si koupí cokoliv. Proti tomu lze namítnout, že když na tak dobrou věc daruje každý slušný občan této země jedinou stokorunu, má nově založená politická STRANA SLUŠNÝCH k dispozici 900 milionů Kč (mezi přispěvatele nepočítám platící členy stávajících politických stran a hnědočechy). Co je jediná stokoruna proti 150 tisícům dluhu, kterými ti syčáci za dobu svých vlád zatížili každého z nás. Z tohoto pohledu by se možná vyplatilo dát i tisícikorunu. Pak by kapitál nové politické strany představoval 9 miliard. Že by se ani s takovou částkou nedalo vybojovat vítězství slušných na lotry?

234101

13.12.2010 00:36

Pravice nebo levice?

RE: Otázka stojí jinak

Vojta49 81.?.?.?

Těch skutečně osvícených panovníků bychom našli v naší historii jako šafránu. Proč? Protože osvícených lidí obecně je málo. A to i v řadách někdejší aristokracie, pane Lhotáku.

Ani ty nejsilnější politické partaje nedokážou sehnat pořádné vůdce. A tak staví do svého čela různé Novotné, Jakeše, Grosse, Čunky, Paroubky, Topolánky, ... Škoda slov.

Soudíte-li, pane Anonyme, že "výjimečných jedinců" je k mání dost, buďte tak laskav a napište nám jména alespoň několika z nich. Jména lidí, kteří by dle Vás mohli a měli být členy naší vysněné VLÁDY NÁRODNÍ SPÁSY. Lidí, kteří jsou nejen sdostatek vzdělaní, čestní a moudří. Ale jsou schopni se i pod velkým tlakem vždy správně a rychle rozhodnout. A mají i dar přesvědčit národ, že to co činí, konají především v jeho zájmu. A kteří mají navíc tolik osobní statečnosti, aby odolali všem pomluvám, špinění, spílání, ..., které je ve službách lidu čeká. Neboť ještě nikde a nikdy se nevyskytl takový politik, který by se dokázal zavděčit úplně všem.

Moc prosím o pár jmen. Díky. [smích]

234121

13.12.2010 14:55

Pravice nebo levice?

RE: Otázka stojí jinak

Vojta49 81.?.?.?

Díky pane Anonyme. Cením si toho, že jste přinesl svou kůži na trh a uvedl jména lidí, jichž si vážíte. Dokazujete tím, že nepatříte do řad "nechcistů". Ti si obvykle neváží vůbec nikoho a ničeho. S výjimkou sebe sama. Divím se, že se dosud neozval žádný z nich s názorem, že jste nejspíš najatý agent, neboť zase cpete do české vlády Židy. [mrknutí jedním okem]

Z Vámi uvedených jmen vím trochu více snad jen o panu Mahlerovi. Rovněž si ho velmi vážím. Jako vzdělaného, nesmírně charismatického a snad i moudrého pána. O obou zbývajících toho moc nevím. Trochu toho ale vím o řízení. Studoval jsem je a zajímám se o ně. Nejen v teorii. Také jsem je trochu praktikoval. Zkušenost mě naučila, že k řízení lidí je třeba mít něco víc, než jen vzdělání, moudrost a charisma. Je třeba mít schopnost, motivovat lidi. To znamená, pochopit ta nejskrytější lidská přání a touhy. A svá rozhodnutí jim podřídit. Nebo alespoň "své" lidi přesvědčit o tom, že co činím, je vlastně jejich přáním. Baťa to uměl. Ale také Hitler, Stalin, Mao a Pol Pot.

Dnes se lidem, kteří mají schopnost řídit jiné, říká manažeři. Myslíte, že ti, které jste jmenoval, už někdy úspěšně řídili větší týmy lidí? Jsou to manažeři? Já myslím, že ne. A tak soudím, že k řízení státu bychom měli spíše povolat lidi, kteří se už jako kvalitní manažeři osvědčili. A když říkám osvědčili, tak mám na mysli PRAKTICKY OSVĚDČILI. To znamená, že řízenou jednotku (firmu, koncern, město, ...) dlouhodobě vedou k prosperitě a jejich lidé si jich přitom váží. Máme vůbec někoho takového?

234163

14.12.2010 18:26

Pravice nebo levice?

RE: Otázka stojí jinak

Vojta49 81.?.?.?

Vážím si Vašeho zájmu o mé názory na současnou politiku, pane Anonyme. Abychom se nevzdalovali příliš od tématu, budu stručný. Pan Lhoták řekl o něco výše velmi moudrou věc.
> většina lidí myslí apriori na svůj vlastní prospěch ...

Má pravdu. Vyjděme z této skutečnosti a posuďme její vliv na politiku. Pravicová ideologie praví. Chceme-li mít co největší blahobyt, nechť se nejprve postará především každý sám o sebe. Pak bude mít většina blahobyt a zbude i na ty, kteří se o sebe starat nemohou. Proto zredukujme stát a přerozdělování na minimum a ponechme prostředky těm, kteří je vydělali. Oni vědí nejlépe, co s nimi.

Levicové myšlení říká. Vezměme co nejvíce prostředků bohatým. Svěřme je silnému státu, který z těchto peněz zajistí blahobyt nám všem.

Co je to stát? No to jsou přece různé instituce. A co jsou to instituce? To jsou zástupy lidí. Jakých lidí? Lidí, kteří myslí vždy a především na svůj vlastní prospěch. A kolika lidí? No přece čím silnější stát, tím víc jich musí být.

Důsledek? Čím více peněz uloupí stát těm, kteří jsou schopni je vydělávat, tím více jich bude promrháno. Státní úředníci, kteří právě mají moc, jsou dokonce tak drzí, že se nespokojí s promrháním toho, co z nás vydřeli. Naopak nás stále přesvědčují, že vybrané peníze k "zajištění blahobytu lidu" nestačí a je třeba si na ten "blahobyt" půjčit. Přesvědčení, že za náš státní dluh mohou zlí vykořisťovatelé, bankéři či nějací tajemní ONI, je blud. Sice často opakovaný, leč přesto blud. Za státní dluh mohou výhradně a jenom politici a úředníci, kteří mají právě moc.

Nemyslím, že NERV či ODS mohou o své vůli nějak výrazně změnit další směrování naší země. To je bohužel závislé na konsenzu všech koaličních partnerů.

Závěr? Místo chamtivých a sobeckých lidí by nám měla vládnout korektní, jasná a přísná PRAVIDLA. Které pravidlo bych doporučil jako první? Doplnit ústavu o jednoduché ustanovení. Vláda je povinna (s výjimkou mimořádných živelních pohrom) hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. A bylo by.

234240

15.12.2010 23:35

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 81.?.?.?

> tam kde ja vinikam
> tyhle pochody uz zapricinili
> pokusum ktere ... byli ucineny

Obvykle toto v diskuzích nedělám. Ovšem holedbá-li se někdo veřejně vysokoškolským diplomem, měl by rozhodně umět gramatiku ze sedmé třídy, pane Řeháku. Navíc soudím, že hrubky nepřidají na váze Vaším názorům.

234345

17.12.2010 14:54

Genetické manipulácie – katastrofa genetického inžinierstva

Také by neškodilo, kdyby autorka napsala něco o urhoních

Vojta49 81.?.?.?

Autorčin text zní poněkud alarmisticky. I podíval jsem se na její odbornost. Nalezl jsem tato její díla. Zřejmě je "odbornicí na fšecko".

Už téměř celé století jsou přísně utajovány všechny informace o urhoních (angl. ugly primeval). Zmizely ze všech učebic, z encyklopedií i odborných časopisů. Rozsáhlou pasáž o nich lze údajně nalézt jen v tajném dodatku paktu Ribbentrop - Molotov. Proč? Některé zdroje tvrdí, že příčinou přísného utajení je Stalin. Za slib úplného vymazání pojmu "urhoň" z evropské literatury prý dokonce Hitlerovi postoupil větší část Polska.

Nacisté svůj slib sice dodrželi, ale sami údajně vedli intenzivní tajný výzkum. Z urhoních vajec se jim snad podařilo separovat zvláštní protein, který dokáže výrazně zvýšit objem neokortexu v prenatálním stádiu vývoje obratlovců. Cílem byl nacistický "Übermensch".

Spojenecký důstojník, který se jako první dostal koncem války k výsledkům těchto výzkumů, byl britský medicinský výzkumník Frank Hawking. Tento pán se údajně zmocnil části finálního produktu včetně dokumentace. Po jejím prozkoumání část produktu aplikoval svému malému synkovi jménem Stephen. Výsledky byly zpočátku přímo skvělé. Později se bohužel začaly projevovat nepříjemné vedlejší efekty.

Prosím všechny čtenáře, aby výše uvedené informace brali s rezervou. Pocházejí z neověřených zdrojů. Skutečností je pouze absence pojmu "urhoň" ve veškeré literatuře, existence dodatku paktu Ribbentrop - Molotov, nevysvětlitelná benevolence Stalina při odevzdání větší části Polska Hitlerovi a zvláštní vlastnosti mozku Stephena Hawkinga.

Možná by toto bylo lepší téma pro autorku. [mrknutí jedním okem]

234436

18.12.2010 00:16

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 81.?.?.?

Potlesk Vaším slovům o tom, kterak KAŽDÝ SI ZA VŠECHNO ..., pane Hade. V tom se naše pohledy na svět naprosto shodují. Potěšil jste mě. Já Vás také potěším.

Už nějaký čas promýšlím pojem ŠTĚSTÍ. Psal o něm snad každý, kdo umí psát. Já na něj nahlížím z toho svého "hmotařského" pohledu. Jako na zboží. A přišel jsem na úžasnou věc. ŠTĚSTÍ, chápané jako zboží, má neuvěřitelné vlastnosti:

1. Zboží tohoto druhu může rozdávat ostatním i ten, který sám žádné nemá! Obdivuhodné, ne?

2. Čím více tohoto zboží člověk rozdá, tím více ho má sám. [smích]

234456

18.12.2010 23:32

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 81.?.?.?

Aby byl člověk šťastný, pane Bartošku, musí být splněno více předpokladů. Jedním z nich je vlastní autonomie. Tedy nezávislost člověka na druhých. A jsme u zdraví. Nemocný člověk je odkázán na pomoc druhých. A žádná závislost k pocitu štěstí člověku nepřidá. Že by to byl i jeden z důvodů, proč se většina dětí snaží co nejdříve vymanit z vlivu rodičů? Co říkáte?

S tím rozdáváním štěstí jsem to myslel trochu jinak, pane Hade. My lidé SILNĚ TOUŽÍME PO UZNÁNÍ druhých. Vysoké mínění ostatních o vlastní osobě je pro každého z nás kýženou a ceněnou věcí. Je pro nás ohromným ŠTĚSTÍM. Lidé pro jeho získání podnikají zdánlivě zcela iracionální činy, riskují své životy. Guinessova kniha rekordů je toho dokladem. Módní a kosmetický průmysl z této naší touhy dobře prosperuje.

Ono s tím uznáním od ostatních totiž úzce souvisí naše sebevědomí. A na dostatečné úrovni vlastního sebevědomí zase záleží úspěch většiny našich činů. Příklad? I sebekrásnější dívka, která má (zcela zbytečně) pocit, že je tlustá rezignuje na možnost získat náklonnost toho muže, co se jí tak líbí. Aniž to vůbec zkusí. Její pošramocené sebevědomí ji utvrdí v tom, že přece "tak tlustou ženskou nemůže mít nikdo rád". Lidé vzdávají předem své sny. Které by většinou mohli naplnit. A příčinou je jen ono zrádné pomyšlení, "na to nemám" , "to bych nejspíš nedokázal".

Zpět k ROZDÁVÁNÍ ŠTĚSTÍ. Projevit úctu a uznání druhému nás obvykle nic nestojí. Na druhou stranu něco takového každého příjemce potěší. Pozdvihne jeho sebevědomí. Příjemce pocítí radost, ŠTĚSTÍ. Zde nalézáme další zajímavou souvislost. Z poskytnutého daru máme obvykle větší radost, než z daru obdrženého. Na tomto principu je od nepaměti postaveno lidské milosrdenství. Nebo chcete-li, čirý altruismus. A tak moudří lidé umějí taktně ocenit přednosti druhých. Aby to příjemce pocítil jako skutečné uznání a ne jako prázdné pochlebování. Ten, kdo takto umí ROZDÁVAT ŠTĚSTÍ druhým, sám dosahuje velkého sebeuspokojení, neboli ŠTĚSTÍ.

Ještě pár slov pro pana Hladovce. Máte pravdu. Měl jsem svůj příspěvek na téma ŠTĚSTÍ uvést alespoň stručnou definicí. Tedy dodatečně. Nehovořím o ŠTĚSTĚNĚ, která když se unaví, usedne i na ... Lidé, kterým štěstěna dopomohla třeba k velkému majetku, to mnohdy ani nepřežili. Namátkou M. Monroe, E. Presley, M. Jackson.

Co tedy člověka činí šťastným? Jen stručně a bez záruky. NEZÁVISLOST - tedy svoboda, zdraví, majetek. UZNÁNÍ DRUHÝCH – viz výše. SEBEPŘIJETÍ – neboli sebeláska (kupodivu, že?) ÚSPĚCH v partnerském vztahu (láska). RŮST svůj či svých nejbližších. Tedy třeba růst majetku, vzdělání, rozvoj talentu ..., Mnohdy stačí ke štěstí jen prosté prosperování (zdravý růst) vlastních dětí či vnoučat.

234500

19.12.2010 14:26

Je čas pomáhat

RE: Malá úvaha k tématu

Vojta49 81.?.?.?

Ekonomicky nezávislým se stane člověk, kterému byl právě vyměřen důchod ve výši 10 tis. Kč. Až dosud byl bez práce, bez pravidelných příjmů, odkázán na pomoc úřadů a rodiny. Tedy ekonomicky závislý. Ke spokojenému životu mu stačí 8 tisíc korun měsíčně. Myslíte, že je bohatý? Určitě ne. A může být takový člověk šťastný? Já soudím, že ano. Závěr? Pojmy ekonomicky nezávislý a bohatý nejsou jedno a totéž, pane Bartošku. Tolik reakce na první odstavec Vašeho příspěvku.

Dalším Vašim odstavcům nerozumím. Pojmy jogín, korunní čakra, negativní energie a pod. jsou daleko za hranicemi mého chápání. Zatím se teprve učím porozumět těm úplně obyčejným a banálním pojmům, jako jsou smysl života, zlo, láska, moc, štěstí, ... Asi se každý věnujeme tomu, co považujeme pro svůj život za důležitější.

Na Váš zánět bych si dovolil doporučit čaj, ze 2 dílů brusinek, 2 dílů lapacha (vnitřní kůra stromu tabebuiba serratifolia), jednoho dílu pětilistého ženšenu (gynostemma pentaphyllum) a jednoho dílu pupečníku asijského (centella asiatika). Vrchovatou polévkovou lžíci směsi zalít čtvrtlitrem vřelé vody a nechat pod pokličkou 15 minut vyluhovat. Jen ve skle či keramice! Třikrát denně. Přeji brzké uzdravení. [smích]

234534

22.12.2010 23:11

Pochybnosti o udržitelnosti eura

RE: Nemecký verejný dlh dosiahne historický rekord

81.?.?.?

> Bez dluhu by kapitalizmus nefungoval

Kapitalistické státy fungovaly bez dluhů dlouhá desetiletí. Mnohé z nich dokonce tvořily rozpočtové přebytky. Na druhou stranu se dokázaly těžce zadlužit některé socialistické státy. Třeba SSSR, MLR či PLR. A předtím také mnohé feudální státy. A to dokonce tak hluboko, že byly nuceny vyhlásit státní bankrot.

Čím to? Že by to zadlužování zemí ani tak nesouviselo s konkrétní ekonomickou formací (feudalismem, kapitalismem, ...)? Ale třeba s něčím jiným? [mrknutí jedním okem]

234740

23.12.2010 17:40

Pomáhat každému

RE: Čulíkovi se nedivím.

Vojta49 81.?.?.?

> Již několik tisíc let mohl být člověk šlechtěn ...

Možná by bylo přesnější napsat, "je šlechtěn". I když celibát je v katolické populaci bohužel šlechtění se záporným efektem. Nejschopnější jedinci z katolických komunit byli po staletí vybíráni ke "službě bohu". Jejich kvalitní geny tak byly nenávratně promarněny.

V židovských komunitách byli ti nejschopnější rovněž vybíráni a vzděláváni ke službě. Ale navíc se ženili. Hrozilo-li komunitě nebezpečí, semkli se všichni její členové. Aby chránili a podporovali především svého rabína a jeho děti.

Teoreticky bychom my, potomci katolických předků měli být ve srovnání s potomky židů geneticky v nevýhodě. Je tomu skutečně tak? Odpovídá poměr židovských a křesťanských nositelů Nobelovy ceny poměru počtů křesťanské a židovské populace?

Vaše názory, prezentované pod tímto článkem, jsou mi velmi blízké.

234783

26.12.2010 23:32

Symbióza vlád a korporací

RE: Vlastní stát

Vojta49 81.?.?.?

Obdivuji Vaše nadšení pro věc, pane Pavleh14. Bohužel Vaše přesvědčení nestačí. Projekt, pro nějž zde tak horujete, není postaven na znalostech, ale na zbožných přáních.

Možná jste zaslechl, že projekt komunistické společnosti byl (krom jiného) postaven na víře, že člověka lze převychovat tak, aby se mu práce stala základní životní potřebou. To je nesmysl. Člověka převychovat NELZE. A tak komunistická idea skončila žalostným fiaskem.

Vámi chválený projekt staví na podobném nesmyslu. Cituji :
> Peníze v tomto návrhu mají pouze jedinou funkci – prostředku směny. Funkce uchovatele hodnoty je záměrně potlačena ...

Jenže! My lidé potřebujeme uchovávat hodnoty. My po tom bytostně prahneme. Proč? Z jednoduchého důvodu. Po statisíce let evoluce prosperovali lépe lidé, kteří si tvořili zásoby potravin, zbraní, nástrojů, otopu, ... Tito lidé dokázali (z pochopitelných důvodů) vychovat více potomků, než ti bezstarostní. Kteří v okamžiku nástupu tuhých mrazů, dlouhého období sucha, apod. neměli nic. A tak touha, zajistit sebe a své potomstvo proti nejisté budoucnosti je jednou z nejsilnějších lidských motivací. Jsme prostě potomky těch, kteří rádi hromadili. Neseme jejich geny. A v realitě je to znát, že?

Autoři reformy tuto základní lidskou vlastnost buďto neznají, nebo ji ignorují. A násilím berou penězům jejich zákonitou funkci. Jestliže je tento diletantismus jedním z pilířů refomy, je to špatně. Reformátoři, kteří netuší co reformují, nemohou nikdy uspět.

Pochybujete-li o správnosti mého tvrzení, nabídnu Vám konkrétní argument. V Číně žije stále táž populace. Dokud tamním lidem komunisté zakazovali vydělávat, (hromadit, akumulovat bohatnout), téměř celá Čína hladověla. O čínské ekonomice nebylo ani vidu, ani slechu. Cca před dvaceti lety čínští komunisté zákaz vydělávat a hromadit bohatství zrušili. Všimněte si, že nezavedli žádnou přísně plánovitou ekonomiku s "centrálním skladem" peněz, bezúročnými půjčkami a podobnými nesmysly. Jen dali volný průchod základní lidské motivaci. A co vidíme? Čínský ekonomický zázrak.

Závěr? V praxi nikdy nefungoval a nikdy nebude fungovat žádný "systém", který nerespektuje lidskou přirozenost.

234941

29.12.2010 18:02

Belgie byla prakticky zrušena

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Vojta49 81.?.?.?

"Rozpady slepenců" neprobíhají samovolně, pane Arkane. Bez motivu. ČR se přece rozpadla díky tvrdému tlaku jediného člověka. Ten se pak na čas stal slovenským premiérem. A od té doby je "za vodou".

Prostí Slováci rozdělení nechtěli. Mečiar je ovšem přesvědčil, že když se odtrhnou, bude líp. Tak se odtrhli. A Mečiarovi (a jeho pomahačům) je skutečně líp. [velký smích]

235114

29.12.2010 18:30

Proroctví apokalypsy

RE: *Kali-yuga- věk Kali*

Vojta49 81.?.?.?

> Maháraja Prthu neměl jako král soupeře a třímal žezlo vlády nad všemi sedmi ostrovy Země.

Ne, že bych chtěl příliš šťourat, pane Quido2. Evropa a Asie jsou dva oddělené ostrovy? Od kdy?

A komu vládl ten bodrý muž v Antarktidě? Tučňákům?

A jak se projevovala jeho vláda v Austrálii. To by mě také moc zajímalo. [mrknutí jedním okem]

235116

30.12.2010 00:18

Belgie byla prakticky zrušena

RE: Nevím proč by vás měl titulek

Vojta49 81.?.?.?

Stát není voda, pane Gibi. Kdyby byl, nemohlo by dojít k takovým zvěrstvům, jako byl komunismus, fašismus, velký čínský skok, apod. Za každou šíleností stojí naprosto konkrétní člověk. JEDEN JEDINÝ ČLOVĚK, pane Gibi. Který přesvědčil o správnosti své myšlenky malou skupinu svých stoupenců. A s jejioh pomocí pak vnutil tuto svou ideu všem ostatním. Takzvané mlčící většině.

Nebo snad umíte popsat jedinou významnější dějinnou událost, která proběhla bez charizmatické vůdčí osobnosti? Jež stanovila cíl a metody jeho dosažení? A pak také dosáhla svého? Událost, která by proběhla dle Vašeho scénáře. Pomalu, nepozorovaně, bez iniciátora, tak jako voda pomalu podemílá hráz? Nic takového v dějinách nenajdete, pane Gibi.

Já osobně rozpadu ČSR velmi lituji. A vůbec to není z důvodu, že bych měl jako Čech ambice panovat nebohým Slovákům. Proč?

V té souvislosti by mě také zajímalo, které své ambice nemohli Slováci uspokojit v rámci ČSR. V některých věcech jsem poněkud natvrdlý. Tak kdybyste mi mohl laskavě alespoň ty nejdůležitější prozradit. Díky. [smích]

235148

30.12.2010 13:34

Proroctví apokalypsy

RE: *Kali-yuga- věk Kali*

Vojta49 81.?.?.?

Díky za reakci, pane Rejpale. Je typickou ukázkou reakcí nás, pyšných "pánů tvorstva". Ta typická reakce se projevuje přibližně takto:

"Když něco neznám já, tak to nemůže znát ani nikdo jiný".

Geologie ví poměrně přesně, jak vypadala Země před 5000 i před 400 000 léty. Na dotaz "continental drift animation" nalézá Google přes 36000 odkazů. Nechcete se na některý z nich podívat?

Kontinentální drift je samozřejmě teorie. Můžete se pokusit ji vyvrátit. Přeji mnoho úspěchů. [smích]

Ještě maličkost k tomu o tom, co známe z doby před 5000 léty. Přibližně z té doby zůstaly na naší planetě zachovány některé lidské stavby. Typněte si jejich výšku. Vyberte ze čtyř možností :

1. jsou vysoké jako rodinný domek,
2. dosahují výšky čtyřpodlažního činžáku,
3. jsou vysoké jako dvanáctipatrový věžák,
4. dosahují výšky padesátipodlažního mrakodrapu.

Co myslíte?

235170

31.12.2010 13:40

Proroctví apokalypsy

RE: *Kali-yuga- věk Kali*

Vojta49 81.?.?.?

> Proti současnému dělení povrchu planety Země zde nejsou uvedeny kontinenty a) Arktída a b) Antarktída.

Vaše víra v existenci kontinentu jménem Arktída plyne také z védské moudrosti? Pak není o čem ... [velký smích]

235243

01.01.2011 14:28

Na přelomu roku

RE: Vice pravicovani, vice Klausu, vice Kozenych...vice egoismu a vymirani

Vojta49 81.?.?.?

> Cinan ... nepropada "pozlatku" natolik, ...

Počet miliardářů (samozřejmě dolarových) vzrostl v Číně z loňských 130 na letošních 189. Celý seznam 1363 osob, jejichž majetek činí nejméně jednu miliardu jüanů (asi 2,7 miliardy Kč), bude zveřejněn příští měsíc, napsala agentura Reuters.

To jsou ti, pro něž

> Udrzitelnost a socialni sounalezitost neni sproste slovo? [chechtot]

235288

01.01.2011 21:41

Na přelomu roku

RE: Vice pravicovani, vice Klausu, vice Kozenych...vice egoismu a vymirani

Vojta49 81.?.?.?

Upřímně řečeno, je mi Vás trochu líto, pane Moudrostraku. Zkušenost mě naučila, že víry se člověk nezbaví snadno. Byť byla sebehloupější. Vy jste uvěřil v "jedinou a svatou pravdu" levicové (snad dokonce marx-leninské) ideologie. A ta Vám teď pevně sedí za krkem. Nutí Vás se dívat, jak všude ve světě tato ideologie končí naprostým fiaskem (na řadě jsou Kuba a KLDR [mrknutí jedním okem] ). To musí být strašlivá frustrace, muset hledět na úpadek toho, co by mělo být dle mé víry to "nejlepší na světě".

Takže není ani příliš divu, že se chytáte každého stébla. Tím je pro Vás ekonomický úspěch Číny. Dle Vás komunistické Číny. A tak v zájmu ochrany své víry poněkud přehlížíte, že čínské vedení již před dvaceti léty zcela opustilo základní ideje komunistického učení. Tedy KRÁDEŽ a NENÁVIST. Krádeži se v této "laskavé" ideologii říká eufemisticky "zespolečenštění výrobních prostředků" a nenávisti "třídní boj". Od chvíle, kdy se v Číně nemusí povinně "zespolečenšťovat" a "třídněbojovat", ale smí se bohatnout, vše se daří.

Tedy v Číně probíhá typická volná hospodářská soutěž provozovaná na svobodných trzích. Ideologicky čistý kapitalizmus. Na rozdíl od USA a EU, kde vlády natolik zasahují do ekonomik, že jde ve skutečnosti o státní socializmus. A to je ten pravý důvod, proč USA i Evropa upadá. A že ty zásahy jsou často vylobovány korporacemi? Pořád je podstatná část viny na vládách.

Ve smířlivé novoroční náladě Vám něco poradím. Z Vašich příspěvků je zřejmé, že jste vzdělaný člověk. A na druhé straně z nich trčí ta Vaše strašlivá (dle Vás sice oprávněná, ale dnes už zoufale zprofanovaná) třídní nenávist. A ta má rada? Někdy méně je více.

Pro pana Anonyma. K čemu takové seznamy slouží? To se mě ptáte Vy, tak zkušený a světem protřelý harcovník? No přece k tomu, k čemu slouží všechny produkty lidského snažení. Aby se dobře prodaly a hodně se na nich vydělalo. [velký smích]

235300

02.01.2011 01:41

Na přelomu roku

RE: Vice pravicovani, vice Klausu, vice Kozenych...vice egoismu a vymirani

Vojta49 81.?.?.?

Připouštím, pane Antiseptiku, že se mohu mýlit. A z nedostatku informací, z předpojatosti či jiného důvodu zaměnit ve svých úvahách příčinu za následek. To se může stát každému. Ovšem v tomto případě se této chyby dopouštíte Vy. Rozeberme Váš výrok

> Čína neprosperuje kapitalismem ale díky kapitalismu, který jí to z vlastní hrabivosti umožnil.

Kdyby byl pravdivý, musela by Čína prosperovat po celou dobu, kdy ve světě fungoval "hrabivý" kapitalismus. Tedy přinejmenším od konce války. Proč se tedy ten čínský vzestup, dle Vás údajně umožněný hrabivostí kapitalismu, nerozeběhl už v padesátých či sedmdsátých létech? Tehdy snad kapitalismus nebyl hrabivý? Samozřejmě, že byl. Ale ten zázračný přelom nastal, až když bylo v roce 1988 v Číně legalizováno soukromé podnikání. Tedy něco, co je sice naprosto neslučitelné s tou pravou komunistickou ideologií, ale je obrovskou motivací pro lidi.

To jsou, pane Antiseptiku, nezvratná fakta. Z nichž si každý racionálně uvažující člověk snadno odvodí, co je skutečnou příčinou diskutovaného jevu. Nebuďte z toho smutný. Chyby v uvažování se může dopustit každý.

Ještě malou poznámku pro pana Anonyma. Co je nepochopitelného na tom, že lidé dělají věci pro peníze? Tedy i ten zmíněný seznam čínských miliardářů pracně sestavuje někdo, kdo za něj dostane dobře zaplaceno. A firmy, které nabízejí bohatým Číňanům luxusní zboží, si jej rády koupí. Podobný seznam světových miliardářů sestavuje každoročně ekonomický časopis Forbes. A také to určitě nedělá pro slávu boží, ale protože si jej lidé kvůli tomu seznamu abonují. [smích]

235315

03.01.2011 00:12

Na přelomu roku

RE: Vice pravicovani, vice Klausu, vice Kozenych...vice egoismu a vymirani

Vojta49 81.?.?.?

Panu Antiseptikovi.
> Okolnosti příteli vždy určují co se bude dít.
V tom případě je všechno Vaše snažení marné, příteli. A nejen Vaše. I kdybyste se samou snahou přetrhl, "okolnosti" Vás stejně vždycky převálcují. Proč se mě tedy snažíte přesvědčit o své pravdě, když nakonec stejně rozhodnou ty "okolnosti"?

Pane Moudrostraku. Chybějící argumenty nahrazujete svými obvyklými propagačními floskulemi. Jako kovaný komunista přitom sám nejlépe víte, že současný čínský režim je v těžkém konfliktu se všemi třemi složkami marxismu (filosofií, politickou ekonomií i tzv. vědeckým komunismem). Dokonce i samotní čínští vládci přestali adjektivum komunistický užívat. Když Vám to vrátí vnitřní rovnováhu, klidně je užívejte dál a na mé pošťuchování nehleďte.

Z ekonomického pohledu je vztah Číny k nám poměrně jednoduchý. My, občané USA a EU jsme zhýčkáni půlstoletím rostoucího blahobytu. Podporovaného přebujelými sociálními systémy. Dokud jsme si prodávali výsledky své práce sami mezi sebou, bylo vše poměrně v pořádku. Pak na globalizovaný trh vstoupila Čína. Její občané, nadšení svobodným vyděláváním, pracují levně a bez nároků na drahé sociální výdobytky. My si s chutí kupujeme výsledky jejich levné práce. Oni o naši drahou práci (pochopitelně) nestojí. My levněji pracovat odmítáme. A tak už delší čas probíhá jednoduchý přesun. Čínská práce k nám a naše peníze k nim.

Žijeme v blahobytu, na který si ovšem nejsme schopni vydělat. A tak směňujeme po generace vytvářené hodnoty (pozemky, lesy, stavby, ...) za peníze. Které následně utrácíme za svůj provoz (spotřebu). Náš stát dluží 1,4 bilionu. Dluhy českých domácností dosáhly letos dalšího bilionu korun. A všichni hledáme viníky svého zadlužení. Všude jinde, jen ne u sebe. Soudím, že už nám to moc dlouho nevydrží.

235421

03.01.2011 14:31

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Vojta49 81.?.?.?

Aniž bych studoval Schopenhauera a Nietzscheho, mám podobnou zkušenost jako Vy, pane "78". Pokud bychom srovnávali lidi podle stupně úspěšnosti jejich partnerských vztahů, budou ti úspěšní na vrcholu stupnice. Tedy šťastní. A ti, kterým se ve vztazích příliš nedaří, klesají s každým dalším selháním do hlubin frustrace.

Zajímavé na tom je, že lidé si tento fakt nepřipouštějí. Ti nešťastní hledají příčinu své frustrace zásadně někde jinde. Nikdy ne u sebe. Někteří jsou na tom tak špatně, že dokonce veřejně deklarují tento náš svět, jako "peklo na zemi". Tuto skutečnost lze vypozorovat dokonce i v internetových diskuzích. Čím černější a katastrofičtější pohled na svět, tím horší výsledky v partnerských vztazích debatéra.

Na závěr ještě jedna kuriozita. Znám dámu ve věku 86 let. Nedávno ovdověla. Trpí řadou nemocí. Žije v téměř zoufalých materiálních podmínkách. Tato dáma se (i přes svůj požehnaný věk) znovu zamilovala. I přes všechny těžkosti svého života září blahem a spokojeností. Ve svém věku se dokonce rozhodla, že se naučí hrát na klávesový nástroj. Obdivuhodné. [smích]

235454

04.01.2011 00:10

Povánoční až silvestrovské rozjímání o pohádkách, bájích a společenských systémech

RE: Mužský s ženský prvek

Vojta49 81.?.?.?

Děkuji Vám oběma pánové za reakci. Zajímavý je výrok pana Lhotáka
> všichni muži na duchovní cestě, kteří se stranili žen pro své vlastní osvobození od nejnižších žádostí a instinktů ...

Odhlédnu od poněkud prudérní formulace "nejnižší žádosti a ...". Co když si tito muži zvolili svou duchovní cestu jako náhradu za svůj partnerský neúspěch? Pak by se má téze dala upřesnit asi takto :

Lidé prožívají a projevují štěstí či frustraci úměrně tomu, jak jsou partnersky a reprodukčně úspěšní. Případný reprodukční neúspěch si někteří intelektuálně disponovaní jedinci kompenzují seberealizací v duchovních aktivitách.

Toto myšlenka je téměř na zastřelení, co říkáte, pane Lhotáku? Ovšem na druhou stranu je v souladu s mou zkušeností. I s naší (lidskou) evoluční determinací. Které se ovšem většinou zuby nehty bráníme. Předem díky za její případné další doplnění. I za pokus o její falsifikaci.

S panem 78 jsme očividně téhož názoru. Tak snad jen malou prosbu. Vašim slovům by dodalo více váhy, kdybyste upustil od hodnocení osoby oponenta. A tepal jen jeho názory. Nic ve zlém, pane 78. Diskuzi by to opravdu prospělo. [smích]

235504

05.01.2011 23:31

Zlehčování zboží

Nemáme na výběr?

Vojta49 81.?.?.?

Zhýčkanost blahobytem. To mě napadlo po přečtení článku i diskuze. Jaké kvality bylo naše zboží před třiceti léty?

Základní potraviny. Brambory ze socialistické Ovoce/Zeleniny se daly občas jíst. V lednu už byly obvykle namrzlé. V předem odvážených papírových pytlících se skrývalo dost shnilotin. Krom brambor se v lednu dala nakoupit v Zelenině snad jen cibule, kořenová zelenina a možná nějaká ta jablka. Nic víc. O tropickém ovoci jsme mohli dětem nanejvýš vyprávět.

Mléko a mléčné výrobky? Kravám se do krmiva plošně přidával streptomycin. Jinak trpěly mastitidou a dojily místo mléka krev a hnis. Před čs. mléčnými výrobky byli důrazně varováni západní turisté. Co udělá trvalé podávání streptomycinu v mléce dětem netřeba psát.

Chléb a pečivo. Gumové rohlíky a jeden druh "pilinového" chleba. Ber nebo nech být. To byla většinou celá nabídka. O dnešní nabídce deseti druhů chleba či teplého pečiva se nám mohlo jen zdát.

Maso uzeniny. Kvalitní jen "pod pultíkem". Proto tehdejší řezníci patřili k nejbohatším lidem. Kuřata s anaboliky. A že by byl výběr z více druhů párků? Jen v pohádce či v Esu. Pamatujete?

Co průmyslové zboží? Sehnat barevný televizor byl nadlidský výkon. A výběr? Ber ruský Rubín nebo nech být. Autodíly? V Mototechně jsme slyšeli do omrzení "nemáme". Botky z Barexu, košilky z Dederonu a tesilová kvádra. Prostě kvalita. [chechtot]

Závěr? Samozřejmě i já nacházím v dnešním maloobchodě spoustu šuntů. Ovšem proti "zářné socialistické" minulosti mám obrovskou výhodu. Když se mě výrobce či prodejce pokusí napálit, jdu jednoduše jinam. Dnes už mám na výběr.

235616

06.01.2011 15:39

Zlehčování zboží

RE: Nemáme na výběr?

Vojta49 81.?.?.?

Díky všem, pánové. Za ukázku, kterak pevné přesvědčení (o prohnilosti kapitalismu) dokáže ve vzpomínkách udělat ze socialismu Ráj na Zemi.

Za socíku jsme údajně jedli biopotraviny. [chechtot] Zde
jsem už psal o jedovatém mléku.

Naše socialistické velkochovy byly vybaveny průmyslově vyráběnými ocelovými konstrukcemi, natřenými barvou, s obsahem PCB. Takže PCB byly obsaženy i ve většině našeho jatečního masa. Co jsou polychlorované bifenily a jak působí na lidský organismus si pánové laskavě najdou sami.

Dalším problémem bylo bídné skladování zeleniny. Dojde-li jeho vlivem v zelenině ke ztrátě vitaminu C, nastane v organismu po její konzumaci nitrosace dusitanů (zredukovaných z dusičnanů) na karcinogenní nitrosaminy. Přímo lahůdkové bio... [velký smích]

Také bych mohl zmínit aflatoxiny, plísně, 3-4 bezpyreny, dioxiny, jedovaté konzervanty, ... Víra, že nás nějaký státní úředník za sociálismu od těchto "lahůdek" ochránil, je dětinská. Proč by to dělal? Když nic nedělal, nic nezkazil a byl pochválen. Kdyby byl moc aktivní, mohl by něco pokazit a o své pohodlné místečko přijít.

Jak nás tehdejší režim chránil před karcinogeny ukázaly prvmájové "oslavy" v roce 1986. Přestože ti zmetci z ÚV dobře věděli o radioaktivním spadu, donutily masy lidí včetně dětí!!! povinně pochodovat v průvodech. Hanba jim.

Potraviny byly tehdy skutečně bídné. Statisticky se to dá snadno doložit. Průměrným dožitým věkem. A ještě jednou významnou skutečností. Tehdejší mocipáni o škodlivosti potravin pro plebs dobře věděli. Proto si zřídili vládní prodejny. A ty zásobovali nezávadným zbožím. Pro své dobře honorované přisluhovače pak zřídili prodejny Tuzex a Eso.

Je neuvěřitelné, jak snadno zapomínáme.

235648

06.01.2011 23:03

Zlehčování zboží

RE: Nemáme na výběr?

Vojta49 81.?.?.?

Dobrá pánové. Když bývalo naše socialistické zboží tak skvělé, proč jsme je nedokázali prodat do devizové ciziny? Nehovořme o výjimkách (pivo), ale bavme se o celých oborech. Mléčné výrobky? Chacha. Masné? Ojoj. Trvanlivé pečivo? Fííí. Ovoce a zelenina? Hoho. Konzervy? Júj. To všechno byly výtečné exportní artikly?

Nebo snad elektrospotřebiče Eta? Hodinky Prim? Elektronika Tesla? Kvalitní zboží se přece prodává samo. Na co od nás se v osmdesátých létech stály fronty v NSR, Francii či Anglii. Když ovšem Centrotex přivezl pár hadříků ze západu, mohly se ženské před prodejnou Exklusiv ušlapat.

Poměr cena/kvalita u základních potravin byl před revolucí ovlivněn dotovanými cenami. Ovšem kilo šunky stálo 70,- Kčs. V kursu 1:10 by tedy mělo dnes stát 700,- Kč. Čím to, že se dá špičková šunka koupit za 300,- Kč. Takže naozaj s plnou vážnosťou tvrdím, pane Udo1, že jsme rozpatlaní blahobytem tak, že nás umravní jen skutečná krize a hlad.

A na závěr to nejdůležitější. Až dosud se nikdo z vás nepokusil vysvětlit existenci vládních prodejen, Tuzexu a Esa. Když bylo obecně s naším zbožím vše v pořádku, k čemu existovaly? A s nimi Sanops, Volaréza, ... To považuji za důležitější, než že někomu vydržel chleba 7 dní.

A ještě poznámka na závěr. I já pamatuji kopeček zmrzliny za 25 haléřů. Výtečné mejdlíčko, šumáky a bonbónky Fialky. Jen si nejsem úplně jist, zda by mi ty tehdejší "dobrůtky" chutnaly i dnes tak skvěle, jako v dětských létech. Neboť dříve byla obloha modřejší a voda mokřejší, ne? [velký smích]

235683

07.01.2011 01:11

Zlehčování zboží

RE: Nemáme na výběr?

Vojta49 81.?.?.?

Víte, pane Dube, třeba bych se nad Vašimi argumenty i zamyslel. Ovšem vyvracet "moudra" člověka, který je skálopevně přesvědčen, že Perun je bohem Slunce a Palestinci jsou potomky biblických Filištínských mi přijde marné. Proto si prosím nechte svá "moudra" pro sebe a na mé "blbé kecy" laskavě nereagujte.

Pane Anonyme, tak slaboučké argumenty si snad ani nezaslouží reakci. Taky to cítíte?

Říkáte embargo ze Západu na naše zboží. Suroviny, uhlí, textilní a obráběcí stroje, dřevo, ... to u nás klidně nakupovali. A Tesly a Ety ... embargovali? To nemyslíte vážně, že?

Oni nás na Západě nenáviděli? Proč? Když už jsme se potkali v té zaslíbené Jugoslávii, tak jen útrpně pohlíželi na naši Škodu 100, bídný stan a hromadu konzerv, z kterých jsme se celou dovolenou stravovali. Proto nás nenáviděli?

A že nevíte o socialistických dotovaných základních potravinách? To byl jeden z nejsilnějších komunistických argumentů o tom, kterak jsme porazili zlé imperialisty. Cena chleba, mléka, brambor a vody byla výrobcům dotována. Abychom ukázali, jak jsme na tom ve srovnání se Západem dobře.

Tady najdete pěkné příklady toho, jaké jsme měli za toho "skvělého socialismu" ceny v přepočtu k dnešku. [smích]

235692

07.01.2011 01:17

Zlehčování zboží

RE: Nemáme na výběr?

Vojta49 81.?.?.?

Omlouvám se za chybný odkaz. Správně je to takto .

235694

09.01.2011 21:40

Univerzálne riešenie kríz

Co nám v dětských létech zatajili

Vojta49 81.?.?.?

Položme si otázku. Co je nejdůležitější pro naši budoucnost? Co ji nejvíce ze všeho ovlivní? Moudrý člověk pravděpodobně odpoví: Budoucnost závisí na schopnostech a vzdělání dnešních dětí. A to více, než na čemkoli jiném. Má pravdu? Myslím, že má.

Na chvíli se posuňme o generaci zpět. Do doby, kdy my jsme byli ty "dnešní děti". A položme si druhou otázku. Co očekávali naši rodiče od své budoucnosti? Splňuje dnešní realita jejich tehdejší přání? Jestliže ano, je vše v pořádku. Pakliže ne, leží bezpochyby značný díl viny na nás, jejich tehdejších dětech. Naše vzdělání a schopnosti zřejmě nestačily k tomu, abychom naplnili jejich vize.

Jinou otázkou je, zda nám v době přípravy na dospělost někdo náležitě vysvětlil, jak moc na nás záleží? Za sebe si tím vůbec nejsem jist. A jestliže ano, pak bez náležitého důrazu. V podstatě nám tak strašně důležitou věc zatajili.

Proč o tom mluvím? Protože autor článku hledá všemožné příčiny současné krize. A tu hlavní opomněl. Nás samotné. A také nezmínil to nejdůležitější pro její řešení, pro budoucnost. Děti.

A tak si kladu poslední otázku. Nedopouštíme se stejné chyby, jako naši rodiče? Vědí dnešní děti o své úloze pro budoucnost? Vysvětlil jim někdo naléhavost jejich poslání? Obávám se, že autor ne. Jinak by tak důležitou věc ve svém článku zmínil.

235781

10.01.2011 15:27

Univerzálne riešenie kríz

RE: Co nám v dětských létech zatajili

Vojta49 81.?.?.?

Naopak já s Vámi souhlasím, pane Moudrostraku. Tedy se dvěma úvodními odstavci Vašeho příspěvku. Všimněte si, že i já jsem na prvním místě uvedl SCHOPNOSTI dnešních dětí. Určitě tedy souhlasím, že je velmi obtížné

> najit jedince, kteri dokazi motivovat, ridit, jsou visionari ...

Ano, takové schopnosti bychom měli u dětí rozvíjet. Spolu s jejich formálním vzděláním.

Vaše přesvědčení, že my jsme první generací lidstva, která se zásadně odlišuje od generací předchozích je nesmysl. Proč? Protože vychází z přesvědčení, že
> jsme na zenitu, maximalne vyuzivame zdroje okolo sebe ... Dusime se ve vlastnich zplodinach ...
Alarmistické prognózy, že už brzo dojde uhlí, se poprvé objevily před stopadesáti léty. Dtto s ropou před sto léty. Dtto s vodou před padesáti léty. Nyní je moderní tvrdit, že kdyby každý Číňan chtěl auto, nestačí na to světové zásoby železa. Alarmistu nenapadne, že auta budoucnosti by mohla být i z nějakého jiného materiálu. A nejspíš také budou.

Klíčem ke všem ostatním zdrojům je energie. Např. kubík odsolené mořské vody přijde na 0,5 USD. Je-li osmotická odsolovna poháněna přímo jadernou elektrárnou.

Celkový zářivý výkon Slunce činí asi 3,8 x 10na26 watů. Cca jedna dvoumiliardtina z toho dopadne na Zemi. Odrazem od atmosféry, oceánů a ledovců (albedo) se asi 35% z této energie vrátí zpět do kosmu. Zbytek více než 10.000 krát převyšuje současnou spotřebu energie lidstva. [velký smích]

Takže na zenitu budeme pane Moudrostraku až ve chvíli, kdy budeme schopni využít nejen všechnu energii, která dopadá na povrch Země, ale úplně všechnu zářivou energii Slunce. A to určitě tak brzo nebude. Takže žádný strach, naše děti nejsou o nic víc "postižené", než jsme jako děti byli my. A budoucnost patří jim. [smích]

235801

11.01.2011 00:30

Univerzálne riešenie kríz

RE: Co nám v dětských létech zatajili

Vojta49 81.?.?.?

Máte pravdu, pane Bartošku. Hustota solární energie na Zemi je nízká. Konverovat ji na elektřinu je při současné účinnosti fotovoltaiky je nesmysl. Lidstvo však potřebuje energii i ve formě potravin. Což třeba využít miliony hektarů oceánů k hydroponii? Hydroponicky lze vypěstovat v podstatě vše. A nemusí to být na hladině. Z hlediska stability prostředí budou výhodnější velkofarmy, umístěné mělce pod hladinou tropických oceánů. A může nás tu klidně žít 15 miliard.

Elektřinu by bylo daleko výhodnější získávat z velkoplošných fotovoltaických panelů v kosmu. A dopravovat ji na Zem prostřednictvím koncentrovaného mikrovlného paprsku. Tato technologie je známa. Jakmile vystoupí ceny energií nad určitou hranici, dočkáme se realizace. Soudím, že prvních aplikací se dožijeme.

Mimochodem, jak účinkuje čaj? Nebo se Vám dočasně ulevilo a tak jste to nechal "na pak"?

V otázce POPs máte pane Oracle také pravdu. Jde o látky, jejichž dlouhodobé účinky na živé organismy nejsou dostatečně známy. Není v silách nikoho, zabránit babičce z Šumavy či obyvatelce slumu u Bogoty, aby si přitápěly plastovými odpadky. Ani uhasit dlouhodobě hořící skládky v chudých zemích. Ani zabránit, aby majitel malé spalovny nenacpal v noci do kotle hromadu PVC. Bohužel. A tak můžeme jen teoretizovat o tom, co působí tak markantní pokles plodnosti současných mladých mužů. Může to být i některé z těch perzistentních organických „svinstev“.

Nezbývá, než produkci POPs potírat. A vlivy stávajících koncentrací chápat jako evoluční tlak prostředí. Podobné tlaky způsobily, že 98% dosud žijících organismů vymřelo. A co my, lidé? Z pohledu trvalého růstu dožitého věku i z neklesající porodnosti některých etnik bych soudil, že ten tlak nebude tak tragický.

Přeji šťastnou ruku a chladný rozum při zkoušce. [smích]

235826

11.01.2011 01:09

Univerzálne riešenie kríz

RE: Co nám v dětských létech zatajili

Vojta49 81.?.?.?

Problém individuální dopravy v Číně bych neřešil, pane Moudrostraku. Ať budeme "věštit" sebelépe, budoucí realita stejně půjde svou cestou. Třeba právě vylehčení konstrukce dopravního prostředku, vyvolané potřebou nahradit kovy, spojené s nedostatkem pozemních komunikací způsobí, že právě v Číně začne éra individuální dopravy vzduchem. Zpočátku samozřejmě jen pro ty nejbohatší, posléze i pro masy. Cesty pokroku jsou neodhadnutelné.

A odpadní teplo? Kdyby se podařilo zvýšit průměrnou teplotu v mírném pásmu o 2 stupně, vzrostla by dle odborných odhadů zemědělská produkce o 15%. Protože průměrná teplota na Zemi kolísá i bez vlivu člověka, byl tento stav již jednou v Čechách zaznamenán. V průběhu 15. století. Na památku tohoto oteplení nám zůstalo rčení o tom, kterak "za krále Holce byla za groš ovce". Podobný teplotní výkyv je zapamatován i ve jménu Grónska. Dovedete si představit tu krásu, kdyby se Grónsko a celá Sibiř staly úrodným zeleným krajem? Ovšem toho my lidé se svými chabými prostředky určitě nedosáhneme. Tedy alespoň za našich životů ne. Bláboly IPCC o růstu globální teploty jsou jen jejich dobrým obchodním trikem. Ve skutečnosti nebyl za posledních deset let žádný vzrůst globální teploty Země zaznamenán.

Ovšem úplně jsme utekli od tématu. Dokázal byste ve stručnosti naznačit Vy, jak si představujete řešení současné krize? A to takové, které by další cyklickou krizi vyloučilo? Opravdu by mě zajímal Váš názor. Jsem totiž přesvědčen o tom, že když masám "chudých" rozdáte ještě více blahobytu, než mají dnes, důsledkem bude ještě zběsilejší drancování všech pozemských zdrojů. A to je věc, proti níž brojíte. Nebo ne?

235828

12.01.2011 00:58

Kritická analýza trhu a ekonomické krize

RE: ad výše

Vojta49 81.?.?.?

Máte pravdu, pane Guru. Kapitál ve formě výrobních investic vždy vydělával víc, než kapitál bankovní. Ovšem zapomněl jste na dvě podstatné věci.

1. Když už investujete svou miliardu do produkční firmy, musíte ji také umět kvalifikovaně ŘÍDIT. Nejste-li toho schopen, ani sebelépe zavedená značka Vás nespasí. A v krátkosti přijdete o vše. Příklady? Jaká jména měly ve světě ještě v roce 1947 firmy Škoda, Baťa, Tatra, Avia, Jawa, ČZ, ČKD, ... A jakou obrovskou hodnotu? A co z toho zbylo po pouhých 40ti létech jejich socialistického (tedy diletantského) řízení? Nic.

2. Kolik umíte vyjmenovat produkčních firem, které působí na trhu 200 let a trvale vykazují Vámi definovaný meziroční růst hodnoty akcie? S výjimkou pár těžařských firem žádnou? Čím to? No z prostého důvodu. Svět se mění. A s ním i poptávka po produktech. A tak jako majitel miliardového kapitálu nesmíte usnout na vavřínech. Ale racionálně INOVOVAT produkty, DIVERZIFIKOVAT do nových oborů či zcela REALOKOVAT svůj kapitál. Tedy vyhledávat nové, lukrativnější příležitosti, učit se, vymýšlet, soutěžit, motivovat, ... A to dokážou jen nemnozí. Lidé jako Ford, Baťa či Kamprad.

Závěr? Skupovat podniky na úvěr nestačí, pane Guru. Krom kapitálu musíte mít ještě schopnosti ty podniky řídit a rozvíjet. A těmito schopnostmi se od nás liší právě ta malá skupina lidí, kteří ty podniky vlastní. Ovšem pozor. Většina z nás, prostých lidí, ve schopnosti těch bohatých nevěří. Jsme tak sebevědomí (sami se sebou spokojení), že bychom snadno uřídili Microsoft, Ikeu, VW nebo ČEZ. Přinejhorším po dvoutýdenním zaškolení. Jen kdyby nás k tomu pustili. [mrknutí jedním okem]

Mimochodem, nedlužím Vám něco?

235879

12.01.2011 13:47

Ropu se ukrýt nepodařilo

Jak snadno usvědčí kupecké počty autorku z alarmismu

Vojta49 81.?.?.?

Nejprve zopakuji čísla, která udává autorka ve svém textu:

Celkový únik ropy do Mex. zálivu .......... 4,1 mil. barelů
Z toho 98% zůstalo v moři .................... 4 mil. barelů
Usazená ropa pokrývá tisíce km2 dna ... tedy nejméně 2000 km2
Ve vrstvě řádů centimetrů ..................... tedy nejméně 2 cm (neboť do jednoho centimetru hovoříme o řádu milimetrů).

Jeden barel obsahuje 159 l ropy. Celkový únik v krychlových metrech činí 651900. 98% z toho je 638862 m3. Toto množství ropy má pokrýt dno o ploše 2000 km2 vrstvou 2 a více centimetrů silnou (slovy autorky TLUSTOU).

Je něco takového možné? Tak schválně. [velký smích] K vytvoření dvoucentimetrové vrstvy na ploše jednoho km2 potřebujeme 20000 m3 hmoty. Máme k dispozici 638862 m3. To nám však postačí SOTVA K POKRYTÍ 32 km2! [chechtot]

Buďto udělala autorka (spolu se soudruhy z NDR [mrknutí jedním okem] ) někde chybu nebo jde o hloupý alarmismus. [smích]

235901

13.01.2011 22:43

Podvod zvaný úroky

RE: A není to ještě trochu jinak?

Vojta49 81.?.?.?

Cituji : Od 1.1.2010 do 17.12.2010 v USA zkrachovalo 157 bankovních institucí. Informovala o tom Federální společnost pro pojištění vkladů.

Škoda, že jste u toho nebyl, pane Doublem. Mohl jste je svou moudrou radou
> Banka nemůže prodělat.
ochránit před krachem. Proč se tím neživíte, když znáte takové žádané tajemství?[velký smích]

235993

15.01.2011 13:23

Ropu se ukrýt nepodařilo

RE: Jak snadno usvědčí kupecké počty autorku z alarmismu

Vojta49 81.?.?.?

Díky, pane Tmo, za racionální argumentaci. Problém je, že v diskuzi s věřícími racionální argumenty neplatí. Pojem "věřící" neznamená jen religionista. Pokud lidé uvěří v jakýkoliv blud, efekt je stejný.

V případě silné víry dokonce přestane fungovat i paměť věřícího. Ropných havárií přece už na světě proběhlo bezpočet. Třeba ta, kterou provedl Husain, když nechal "osvíceně" vypustit do Perského zálivu přibližně stejné množství ropy, jako uniklo z vrtu BP. Kde jsou dnes její katastrofické následky?

236100

18.01.2011 23:23

Malé vítězství rozumu

Co není vítězství rozumu. Dokonce ani malé.

Vojta49 81.?.?.?

Je známo mnoho případů, kdy lidé nedbali na žalostné následky svého počínání. Dlouhodobě před nimi zavírali oči. Bagatelizovali je, nedbali jich. Dokonce i tehdy, když ono počínání působilo jiným lidem útrapy, bolest či smrt. Nevěřili, že by se tragické následky takového počínání mohlo dotknout i jich samých. Mluvím o kouření.

Příkladem takového počínání byla třeba stavba soch Moai. Před nimi býval Velikonoční ostrov přírodním rájem. Pokrytý tropickým pralesem, plným zvěře a ptáků, se zurčícími potoky, obklopený rybami bohatým mořem. Tedy oplývající množstvím snadné obživy pro spoustu lidí. A ti lidé namísto něčeho užitečného káceli stromy a stavěli Moaui. Po generace. Až nezůstal na ostrově jediný strom. Nebyly jedlé plody, nebylo dřevo na stavbu obydlí a lodí, nebyla vlákna na výrobu sítí k rybolovu. Nebylo co jíst! Nejdříve vyjedli mlže z pobřežních mělčin. A pak se začali jíst navzájem.

Dlouhodobě nedbat na tragické následky svého počínání se obvykle nazývá ????????? A nikoli vítězství rozumu. Kdo uhádne, co se skrývá pod ????????? [mrknutí jedním okem]

236370

24.01.2011 14:14

To že je elita národa?

A kdo je tedy tou skutečnou elitou národa?

Vojta49 81.?.?.?

Pan Bartoš si je jist tím, KDO NENÍ ELITOU národa. Prosím. Každý má právo na názor. Ovšem jeho článek takto vyznívá jako obyčejný NECHCISMUS. On prostě nechce, aby se někteří lidé vyjadřovali k veřejným otázkám. On je s nimi nespokojen.

Vyjádřit nespokojenost s čímkoli, nevyžaduje žádnou kvalifikaci. Ani moudrost, ani zkušenost, ani odpovědnost. Křičet svou nespokojenost dokáže i právě narozené dítě. To je ten nejtypičtější NECHCISTA.

Za daleko přínosnější bych považoval, kdyby se autor pokusil sestavit seznam lidí, kteří jsou dle jeho názoru skutečnou elitou našeho národa. A my, prostí lidé, je máme považovat za svůj vzor. Případně za své neformální vůdce. Ovšem tím by nám autor sděloval, CO CHCE. A to nechcisté neumějí. Škoda. [velký smích]

Ještě závěrečnou poznámku. Pan Bartoš zjevně nemá rád (NECHCE) lidi, které sám řadí do kategorie "pravdolásky". Nevím co to je. Nikde jsem nenašel definici takové skupiny lidí. Ovšem logika praví, že opakem "pravdolásky" musí být "lžinenávist". Hrozné. Rozumím-li článku správně, autor se kritikou "pravdolásky" sám řadí do kategorie "lžinenávisti". Nebo co nám to vlastně chtěl sdělit? [mrknutí jedním okem]

236710

25.01.2011 13:42

To že je elita národa?

RE: A kdo je tedy tou skutečnou elitou národa?

Vojta49 81.?.?.?

Vážím si Vás, pane Anonyme, jako zkušeného a světaznalého muže. Jen občas mám pocit, jako by Vaše paměť trochu selhávala. Proč?

Vraťme se na chvíli do léta 1968. Celý národ tehdy stál jako jeden muž za svými vůdci. Proti nenáviděným okupantům. Vzpomínáte? A už za pár měsíců? Bububu - prověrky. A náhle se objevily seznamy. Na nich ocejchovaní lidé. Někteří jen POMÝLENÍ, jiní OPORTUNISTÉ, další TŘÍDNÍ NEPŘÁTELÉ. Kdo dostal zlý CEJCH, měl vymalováno. V podstatě doživotně. Včetně celé rodiny!

Kdo tehdy "prověřoval" správnost názorů ostatních, kádroval a cejchoval? Lidé bez cti a svědomí. Ta nejnemravnější chátra, pane Anonyme. A já bych se jen velmi nerad dožil nějaké další "normalizace", založené na cejchování lidí. Ať už ten cejch zní jakkoliv.

Na Vaše leninské (3x)"učit se" bych si proto dovolil zakontrovat důrazným "nezapomínat". A na Vaši otázku, koho bych umístil do čela seznamu skutečné české elity? Snadná odpověď. Moudrého Mudr. Františka Koukolíka. Přidal bych i profesora Vojtěcha Cepla. Ale ten nám bohužel nedávno zemřel.

236769

27.01.2011 13:23

Deprivanti všech zemí, spojte se! V Davosu!

RE: Žije v parelelním světě - kdo?

Vojta49 81.?.?.?

> Svoboda je pro ty, co se o sebe umějí postarat.

Klobouk dolů, pane Kropáči. Tato Vaše věta by se měla tesat do kamene. A možná ještě lépe, zařadit do POVINNÉHO MINIMA, které musí znát absolvent každé školy. Tou základní počínaje.

Měli bychom se zeptat, jaký je rozdíl mezi těmi, pro něž JE svoboda, a těmi ostatními. Já soudím, že rozdíl je ve schopnosti správně se rozhodovat. Ti, kteří se opakovaně rozhodují špatně, trpí následky svých chybných rozhodnutí. A postupně se začnou bát. Bát se samostatně a tedy SVOBODNĚ rozhodovat. Jsou raději, rozhodne-li za ně v důležitých věcech nějaká "autorita". A od té "autority" pak samozřejmě očekávají, že se postará o jejich úplné osobní blaho. Jenže!?!

Je-li má úvaha správná, vzniká další otázka. Proč se TOLIK LIDÍ NENÍ SCHOPNO SPRÁVNĚ ROZHODOVAT? Co je příčinou? Geny? Výchova? Vzdělání? Sebevědomí? IQ?

236903

09.02.2011 16:08

Na každé prase se někde vaří voda

RE: Nejhorsi na tom je...

Vojta49 81.?.?.?

Váš nářek je opravdu srdceryvný, pane Moudrostraku. A neztišitelný. Vy jste musel v období privatizace přijít o ohromný majetek. Svěřte se nám. Který z našich slavných sociálistických národních podniků jste považoval natolik za svůj, že Vás jeho privatizace tak zdeptala? Byla to Dřevona Bavoryně, n.p.? Nebo snad STS Chvojkovice-Brod? Či Kroupárna Mrskoš?

Nebo jste snad doufal, že zprivatizujete AZNP Mladá Boleslav? Co byste si s takovou manufakturou počal? Bez obrovské kapitálové investice by z toho nikdy nebyla firma, která je dnes schopna většinu své produkce prodat na zahraničních trzích. A dát práci desetitisícům lidí. Skončila by stejně neslavně, jako Liaz, Poldi, Jawa, Praga a stovky dalších, socialisticky projedených fabrik.

Na území ČSSR neexistovala v roce 1989 továrna, která by byla schopna vyrobit zboží, prodejné v (nesocialistickém) zahraničí. Nebo snad umíte nějaké takové podniky vyjmenovat? Prosím nejmenujte firmy, jako pekárnu Štramberských uší či Družstevní lisovnu rybářských háčků v Nelahozevsi. Mám na mysli významné podniky, schopné hospodářsky významných exportů.

Jestliže ovšem nejste schopen žádnou takovou naší socialistickou firmu jmenovat, nad čím stále tolik hořekujete? Opravdu myslíte, že účetně vykázaná hodnota socialistické STS Chvojkovice-Brod by Vám dnes byla k něčemu dobrá? K čemu? [velký smích]

237840

09.02.2011 22:24

Na každé prase se někde vaří voda

RE: Nejhorsi na tom je...

Vojta49 81.?.?.?

Souhlasím s Vámi, pánové. Slovinsko je na tom dnes ze všech bývalých postkomunistických zemí nejlépe. Není to však důsledkem kupónové privatizace u nás. Pravda je taková, že z celkového majetku v účetní hodnotě 780 miliard korun, který byl v ČR privatizován, bylo jen 333 miliard privatizováno kupónově. V Polsku nebyl velký průmysl privatizován dodnes.

Příčina úpadku naší ekonomiky je úplně jinde. "Zasloužila" se o ni samozvaná garnitura komunistických vládců-diletantů, kteří se u nás dostali k moci po roce 68. Slavné usnesení ÚV KSČ (kolem roku 1975) o tom, že "motocykl ztratil svou funkci dopravního prostředku a jeho výroba bude v ČSSR utlumena" jsem zde již jednou zmínil. Tímto diletantským rozhodnutím jsme odevzdali světový motocyklový trh konkurenci. Která dobře věděla, že motocykl se z dopravního prostředku stal prostředkem trávení volného času. Bohužel.

V roce 1972 probíhala v Moskvě světová výstava zemědělských strojů. Naše stranická delegace tam odjela s úkolem z nejvyšších míst. Ten zněl : prokázat sovětským soudruhům, že konsolidace v ČSSR je dovršena. Nejlépe tak, že ČSSR uzavře největší kontrakt na sovětské stroje. Naši "soudruzi odborníci" se nechali oslnit pěkně barevným sovětským kombajnem na kukuřici. A nakontrahovali největší zakázku na celé výstavě. Na několik tisíc těchto strojů.

Když po čase přišly první kusy, začali je testovat zemědělci na Žitném ostrově. Těžký kombajn se ihned po sjezdu z vozovky zahrabal až po nápravy do kyprého pole. Tak naši šikovní technici dodatečně opatřili stroj dvoumontáží. Sice tím silně omezili rejd, ale co dělat. Stroj se s osmi koly sice už nezahrabával, ale slabému motoru dělalo potíže zvládat současně chod i sběr. Tak naši technici vymysleli tlačnou tyč. Jejím prostřednictvím pomáhali kombajnu v dopředném pohybu traktorem. Kombajn chvilku pracoval. Skoro okamžitě však došlo k totálnímu zahlcení žacího i výmlatového soustrojí.

Komunističtí diletanti nakoupili stroj, určený ke sklizni na celinách. Kde půda je tvrdá jak dlažba a kukuřice typu "od klasu ke klasu v mlze netrefíš". Výsledek? Po řadu měsíců pak šly vagony se sovětskými kukuřičnými kombajny rovnou do VSSŽ Košice k sešrotování. V Rudém Právu se o tom ovšem nepsalo. [velký smích]

Kdo to platil? No přece fabriky, které byly schopné něco prodejného vyrobit. A samozřejmě nezbývaly peníze na modernizaci a rozvoj těchto fabrik. A tak zatímco v Jugoslávii vládl poměrně osvícený Tito, který kašlal na Brežněva, náš ÚV a vláda přivedli většinu čs. průmyslu k bankrotu. Žádná továrna, která vyrábí manufaturním způsobem na předválečných strojích nedokáže vyrobit nic prodejného. A že jsme občas prodali nějakou tu vodní turbínu nebo čerpadlo? V osmdeátých letech už jen do socialistických či rozvojových zemí. A dost často za modré z nebe.

237848

10.02.2011 16:00

Na každé prase se někde vaří voda

RE: Nejhorsi na tom je...

Vojta49 81.?.?.?

Sarkastická odpověď na Vaši citaci by mohla znít. A Vy si myslíte, že se mu to nepodařilo? On sám, pro svou osobu svůj slib splnil na 200%. Že se to nepodařilo některým jiným lidem? Jestli ono to nebude tím, pane/paní Vj66, že svoboda je jen pro ty, co se o sebe umějí postarat.

Nesarkastická odpověď zní. V době, kdy Václav Havel sdělil tuto svou vizi národu, si něco podobného přála drtivá většina slušných lidí v ČSR. To nepopřete. Jenže jako vždy zvítězila nad mlčící většinou menšina všehoschopných, aktivních a prohnaných lotrů. A většina slušných lidí jen nevěřícně kroutí hlavou.

Jak vidno, nestačí mlčet a věřit. O SVOU BUDOUCNOST JE TŘEBA SE STARAT. Kdo toto nepochopí, je odsouzen k trvalé nespokojenosti a neustálému hledání viníků svých neúspěchů.

Ovšem vysmívat se komukoliv za to, že toužil po lepší budoucnosti, napovažuji za příliš moudré. Byť by to bylo i jen formou citace.

237863

10.02.2011 16:57

Na každé prase se někde vaří voda

RE: Nejhorsi na tom je...

Vojta49 81.?.?.?

Je to jako obvykle, pane Moudrostraku. Vy zde opakujete levicové propagandistické floskule, přejaté ve většině od svého ideového guru, Kellera. Já se snažím sdělovat své zkušenosti.

V roce 1966 jsem pracoval ve slévárně strojírenského podniku. Ocelolitinu jsme lili do připravených forem RUČNĚ! Když jsem se byl ve stejném provozu podívat po dvaceti létech, změnilo se jediné. Chlapi slévači už nenosili bezpečnostní "perka", protože na ně údajně nebylo. Jinak vše zůstalo při starém. Prostě dvacetileté chátrání.

Velmi slušně jsem znal i provozy LIAZu, AZNP, Avie, Pragovky, ... Pohled na trestance, kteří v AZNP ručně "pod vodou" brousili vykytované karosérie v zamřížovaných sprchách byl úžasný. Proč se tato "otrocká" operace v naší největší automobilce za socializmu prováděla? No protože hlubokotažné plechy z Košic měly daleko do normované kvality. A v místech největšího protahu při lisování dílů praskaly. A tak se neplánované díry v karoseriích Škodovek po sbodování ručně vyvařovaly. Nehlubší místa na blatnících, rohy střech, ... A vzniklé nerovné povrchy bylo třeba vykytovat a brousit.

Podobný pohled skýtala i montážní linka v Avii. Nepřesnosti vyrobených dílů byly tak veliké, že se jednotlivé části korby daly "smontovat" jen za užití pajcru a pětikilové palice. Otlučený lak se pak zapatlal štětcem. Plechové výlisky se válely venku na dešti v paletách i desítky dnů. Na montáž šly rezavé jak liška. Jaký div, když karoserie vozu pak prohnila po dvou létech provozu auta.

Příčina? Všechno patřilo nám všem. A proto nebyl nikdo za nic odpovědný. Skutečnou odpovědnost za majetek cítí jen jeho skutečný vlastník. Proto nemohla fungovat ani "zprivatizovaná" Poldovka. Vždyť vlastně Stehlíkovi nikdy nepatřila. Patřila státním bankám, které mu na ni půjčily. Skoro bych se vsadil, že kdyby v privatizaci dostal Poldovku (třeba ZADARMO) opravdový zkušený podnikatel, dodnes by fungovala.

Závěr? Vaše neustálé horování pro sociální stát je proto absurdní (v překladu zřejmě nesmyslné, nelogické, protikladné vůči zdravému rozumu). Čím víc majetku svěříme státu, tím více ho bude promrháno. Nebo snad umíte vysvětlit, k čemu účelnému posloužilo našemu státu 1,4 bilionu korun, které jsme si NUTNĚ MUSELI napůjčovat?

237865

12.02.2011 15:36

Na každé prase se někde vaří voda

RE: Nejhorsi na tom je...

Vojta49 81.?.?.?

Omlouvám se pane Mirko. Váš příspěvek "Pro Vojtu" pod článkem "Izrael vrací úder" jsem našel až dnes. Odsuzujete mě v něm za to, že ironizuji pojem GENOCIDA PALESTINCŮ.

Soudíte, že lidské skupiny (národy) pod silným tlakem vždy vykazují zvýšenou natalitu. Svou domněnku dokládáte údajnou vysokou porodností v českých zemích v době druhé světové války. Našel jsem si oficiální statistiky viz "Pohyb obyvatelstva v Českých zemích 1920 až 2009". V létech 1938-1944 u nás činila čistá míra reprodukce 0,72, 0,75, 0,84, 0,86, 0,92, 1,06 a 1,07. Průměr za tato válečná léta je tedy 0,89. Na 100 zemřelých se tehdy rodilo 89 dětí! Tomu říkáte vysoká natalita?

Pojem GENOCIDA je užíván pro zločiny, páchané s cílem částečně nebo zcela vyhladit nějakou skupinu lidí. Jestliže ona skupina lidí po dobu údajné genocidy zosminásobí počet svých členů, prostě nemůže jít o genocidu.

Pojem "Palestinský národ" byl účelově vymyšlen v šedesátých létech minulého století. Žádný takový národ nikdy neexistoval. A protože nemůžeme hovořit ani o genocidě, ani o žádných Palestincích, je pojem "genocida Palestinců" zcela nesmyslný.

K Vašemu
> Pak samozřejmě není možné slušně platit dělnictvo a financovat základní sociální stát ...

Škoda auto, a.s. vyplácí nejvyšší mzdy v ČR. Za první pololetí 2010 to bylo v průměru 34 685 Kč. Z každé stokoruny, vynaložené ve Škodovce na mzdy, skončí v nenasytném chřtánu našeho "sociálního státu" přes 80 korun!

Proto soudím, že i tato Vaše teze je naprosto neudržitelná. Vy skutečně myslíte, že mzdy ve Škodovce by měly vzrůst? A státu z nich připadnout ještě větší podíl? Opravdu soudíte, že bychom měli do černých děr jménem Armáda, Zdravotnictví, České dráhy, Výstavba dálnic, Česká pošta, Živobytí pro hnědočechy na svobodě, Dotace ČEZu a podobných pseudopodnikatelů skrzevá solární energetiku, Ubytování a stravování žalářovaných, Správa hmotných rezerv, Sazka, Český sport, Justiční mafie, Fond národního majetku, Policie, Dotace a neprůhledné přerozdělování, Financování politických stran, Financování církví a a různých neprůhledných charit, ... nalévat ještě víc? Zdá se Vám, že pijavice, přisáté na těchto nekontrolovatelných penězovodech, dostávají málo?

To všechno, co jsem výše vyjmenoval (a ještě mnoho dalšího) je Váš milovaný SOCIÁLNÍ STÁT. Včetně všech jeho parazitů. Promiňte, pane Mirko, ale to musíme živit? Proč? Neexistuje žádný druh služby či výroby, které by stát dokázal pořídit pro své občany lépe a levněji, než soukromý podnikatel. To je prostinký fakt. A neexistuje žádný případ, kdy byl soukromý podnikatel dlouhodobě a opakovaně tunelován. Tak, jako jsou trvale tunelovány všechny eráry na světě. Tak k čemu ten "sociální stát"?

237957

14.02.2011 23:36

Vynořující se kontrarevoluce v Tunisu a Egyptě

Vynořující se kontrarevoluce?

Vojta49 81.?.?.?

"Revoluce" v Tunisu i v Egyptě jsou čirým NECHCISMEM. V Egyptě jsem nezaznamenal jiné heslo "revolucionářů", než NECHCEME MUBARAKA. Údajný opoziční vůdce Baradej nepřišel s žádnou myšlenkou, CO DĚLAT. Předání moci armádě je jasné pojmenování jeho programu - NEVÍM. Je-li nechcismus revoluce, co je potom kontrarevoluce?

Egypt je sice chudá země. Chudá zejména proto, že počet jeho obyvatel za posledních 60 let vzrostl na čtyřnásobek. Ale i přesto jeho rozpočet pracuje s příjmem cca 60 miliard USD ročně. A to je okrouhlá sumička. A díky ropě, průplavu a turismu celkem jistá.

Absence jakéhokoliv politického programu "revolucionářů" dle mého soudu způsobí, že se vynoří spousta zájemců, kteří budou mít na toto bohatství zálusk. Ovšem zvítězit mohou jen ti, kteří dokážou něčím oslovit masy. Na co slyší obvykle masy? Myslím, že především na to, čemu věří. Tedy na svou víru, na Islám.

Ten, kdo bude umět nejlépe využít víru egyptských Arabů ve svůj prospěch, získá nad Egyptem politickou moc. A jsou-li pravdivé zvěsti o tom, že Mubarak odešel po 30ti létech vlády s "našetřenými" 80ti miliardami USD, tak také velmi výnosnou. [smích]

238094

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Káva pro Zvědavce

57

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc říjen přispělo 129 čtenářů částkou 19 970 korun, což je 57 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Vážení čtenáři,
děkuji všem, kteří přispěli. Máme poslední pracovní den před koncem měsíce a my máme vybráno jen něco přes polovinu. Prosím, zvažte případný příspěvek na tento web. Děkuji.

Ve zkratce

Ve francouzském Nice útočil muslim ve jménu víry29.10.20 21:39 Francie 0

Hrdinství na Nově27.10.20 12:44 Česká republika 6

Poučme se, co způsobil totální lockdown v Izraeli26.10.20 00:42 Izrael 4

Jak u Prymulových hrabou a hrabou (pod sebe)24.10.20 18:21 Česká republika 5

Poskytovatelé hudby prý řeší nadřazenost bělochů. Písně čeká přísná kontrola24.10.20 10:04 Neurčeno 6

Soud dnes rozdal podmíněné tresty oběma autorům nápisu v Letech23.10.20 21:43 Česká republika 0

Vipná analýza Prymulova kiksu23.10.20 18:35 Česká republika 7

Prymulův konec? Neradujme se předčasně23.10.20 13:06 Česká republika 2

Sám Prymula náhubek neměl a chodí do restaurace i přes to, že je zavřel23.10.20 08:35 Česká republika 11

Na Slovensku testují "když budeš hodný, můžeš ven" - hlavní cíl hysterie kolem koronaviru22.10.20 21:22 Slovensko 2

Udavač volal linku 158 na chlapa bez náhubku22.10.20 21:14 Česká republika 4

AGENDA 2030 – TVŮRCI NYNÍ ZHODNOTILI SVÉ ZRŮDNÉ PLÁNY22.10.20 13:37 Neurčeno 0

Plánovaná demonstrace 28. října v Praze22.10.20 08:53 Česká republika 0

Bělorusko versus Česko21.10.20 20:43 Neurčeno 13

Česko žádá o pomoc21.10.20 13:25 Česká republika 9

Za polibek bez náhubků 400 euro20.10.20 17:33 Itálie 5

Soud v Německu rozhodl, že omezit zavírací dobu restaurací není opodstatněné19.10.20 21:32 Německo 4

Co je s panem prezidentem?17.10.20 09:47 Česká republika 7

Je třeba říci dost, burcuje Klaus. Nejsme ve válce, nestrašte mrazáky s mrtvolami14.10.20 11:11 Česká republika 3

Erouška je pochybná aplikace s placebo negativním efektem14.10.20 10:15 Česká republika 5

Měnové kurzy

USD
23,45 Kč
Euro
27,34 Kč
Libra
30,28 Kč
Kanadský dolar
17,56 Kč
Australský dolar
16,44 Kč
Švýcarský frank
25,58 Kč
100 japonských jenů
22,40 Kč
Čínský juan
3,49 Kč
Polský zloty
5,92 Kč
100 maď. forintů
7,43 Kč
Ukrajinská hřivna
0,82 Kč
100 rublů
29,67 Kč
1 unce (31,1g) zlata
43 807,43 Kč
1 unce stříbra
546,39 Kč
Bitcoin
318 090,95 Kč

Poslední aktualizace: 29.10.2020 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?