Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 222 příspěveků, 2 různá jména: <nic>, Jiří Koubek.

Stránka: 1 2 3

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

13.03.2010 15:56

Rozlícenost, když EU schválila GM brambory

RE: pokial je mi zname

Jiří Koubek 88.?.?.?

Jestli tady někdo rozvrací diskusi, tak jste to vy. Vaše výroky o placených agentech, rozvračečích jsou vždy skutečně plnohodnotným příspěvkem k tématu.

214795

13.03.2010 17:21

Rozlícenost, když EU schválila GM brambory

RE: pokial je mi zname

Jiří Koubek 88.?.?.?

Takže pokud to chápu správně, genetické modifikace vám vadí převážně z etických důvodů - "člověk by si neměl hrát na Boha".

Co se týče inzulinu - byl k dispozici, ale vyráběl se ze slinivky prasat. Víte, co takový zvířecí inzulin má za nevýhody? Kromě toho, že je tam možnost při nedostatečném přečištění získání nějaké nemoci, byl tento inzulin hůře přijímán, mohla se na něj časem vytvořit alergie, díky neschopnosti tvorby tzv. rychlých a pomalých inzulinů byla prognóza diabetiků o něco horší. Není to jen výhodnější, ale je to i bezpečnější a kvalitnější.
Co se týče vašeho tvrzení o osivech se sníženou schopností klíčivosti v další generaci - tady bych prosil o nějaký odkaz, tvrzení, že je to fakt, skutečně není argument. Jak byste vytvořil nějakou kulturu v první řadě? A jak byste to pak chtěl prodávat? Nelze dělat modifikace pokaždé, když si zákazník objedná osivo, to by bylo značně nevýhodné a pracné.
Odkazy na další škodlivost o GMO by byly též na místě - konkrétně by mě zajímala škodlivost Round-up ready to use rostlin, či zlaté rýže.
A jaké to má důsledky pro náš řetězec do budoucnosti? Snad nejste z těch, co tvrdí, že pouze geneticky modifikované organismy obsahují geny, člověk konzumuje geny jiných organismů od nepaměti a nevím o případu, kdy by třeba zezelenal v důsledku konzumace salátu.
Navrhujete skleník místo GMO - lacinější to rozhodně není - vytápění skleníku stojí peníze a musíte do toho investovat pořád, u GMO se jedná o jednorázový výzkum, nehledě na to, že rostliny i v dobrých tepelných podmínkách skleníku nemusí vyrůst. Rostlina má v sobě instrukce, při jak dlouhém dni má začít klíčit, kdy zase odumříc, což by na Aljašce nemuselo být splněno. Tak bychom se zase mohli vrátit na začátek, nic nedovážet? Ovšem pokud lidé nebudou íst ovoce či zeleninu, tak mají vyšší pravděpodobnost rakoviny.
"Pálení potravin" vidím jako nehoráznost též, v tom se shodneme, ale to je otázka něčeho jiného a ne existence genového inženýrství.

Pokud nesouhlasíte s GMO z hlediska etických důvodů, nemohu proti tomu nic namítnout. Ale v tom případě byste se měl vzdát mnoha výdobytků civilizace, protože v mnoha věcech jsou dnes zúčastněny GMO. Ale problém podle mě není v bezpečnosti daných produktů.

214807

14.03.2010 17:06

Rozlícenost, když EU schválila GM brambory

RE: pokial je mi zname

Jiří Koubek 88.?.?.?

V tom případě jsou vaše argumenty liché. Odsuzovat GMO kvůli možné bezpečnosti při konzumaci (a tím zahrnovat všechna GMO do jednoho pytle) je podle mě špatné. Jaké změny v našem tělo měla vyvolávat konzumace např. takové zlaté rýže? A jakým mechanismem? Problém s bezpečností je ten, že nikdy nemůžete prokázat, že daná potravina či látka je bezpečná, vždy jde jen o opak. Další věcí je, jak už řekl Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim (Paracelsus), že rozdíl mezi lékem a jedem je vždy pouze v množství. Ve větším množství vám může uškodit i sůl, která je pro chod našeho těla nezbytná. Takže, navrhněte mechanismus, jak prokážete neškodnost daných potravin. GMO jsou v Evropě přísně sledovány už cca 20 let a zatím se nepřišlo na to, že by byla nějaká závadná.
Ale problém importu potravin a GMO je zcela odlišný. Dané potraviny chutnají tak jak chutnají proto, že byly utrženy ve značně nezralém stavu a ne proto, že s nimi bylo nějak manipulováno. A těžko můžete hledat kvalitní ovoce mimo sezónu. Ovšem, jak jsem řekl, to je problém zcela odlišný od GMO. (A pokud je sezóna, běžně toto ovoce můžete sehnat na tržišti či u maloprodejců v místě pěstování, jen člověk nesmí být zcela líný). Pokud chcete prvotřídní ovoce, nesmíte ho očekávat po celý rok.
Abych to shrnul, to co požíváte a co vám nechutná není důsledek genetické manipulace, ale (vesměs) brzkého sběru. Ale jak jsem již řekl, a ještě jednou to pro jistotu zopakuji, nijak se to netýká GMO.
Jo a k DDT - jeho zákaz byla podle některých názorů možná jedna z největších chyb. Oproti jiným pesticidům používaným po zákazu není zas tak toxické a rozhodně stojí za zmínku, že používání DDT udělalo načas z malárie takřka vymýcenou nemoc.
A vůbec jste mi neodpověděl na mé dotazy týkající se údajné nižší klíčivosti GMO semen 1. generace, takže pokud si za tím tvrzením stojíte, potřeboval bych nějaké relevantní odkazy.

214922

01.04.2010 22:46

Bombové atentáty v ruském metru

RE: kdo je kdo

Jiří Koubek 88.?.?.?

Krymská válka, okupace Gruzie, dobývání Kavkazu, konsolidace Sibiře, okupace Pobaltí, okupace třetiny Polska; nejsou na tom o nic lépe než ostatní velmoci své doby.

216163

03.04.2010 13:21

Bombové atentáty v ruském metru

RE: kdo je kdo

Jiří Koubek 88.?.?.?

V historii není žádné kdyby, prostě se to tak stalo. A nemůžete vyvrátit fakt, že Rusko bylo za carské éry nějak mírumilovné, bylo na tom stejně jako ostatní velmoci, mělo hodně vnitřních problémů, stejně jako vnějších a neustále se snažilo nějak rozšiřovat svůj vliv. Nenasazuji Rusku nějakou psí hlavu, tak to prostě bylo a dělali to tak všichni (viz rozdělení Polska mezi Rusko, Rakousko a Prusko).

216309

08.04.2010 14:36

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Celý článek působí děsivým dojmem, ale skutečnost není zas tak zlá.

Nejdříve ovšem k překladu: za neúspěchem těchto semen nestál "nedostatečný hnojící proces v laboratoři", nýbrž "crops were insufficiently fertilised in the laboratory", což se přeloží "semena nebyla dostatečně oplodněna". Dává to více smyslu, ovšem asi jen tomu, kdo dané problematice trochu rozumí. "Fertilise" není jen "hnojit", ale i "oplodnit".

Firma Monsanto nabídla kompenzace všem farmářům - myslím, že to svědčí o férovosti přístupu, pokud by tak neudělala, rozhodně si nezachová dobré jméno. Podle zdrojů Monsanta, bylo postiženo 25% farmářů, přičemž souhrné ztráty výtěžku se pohybují okolo 10% (ovšem u výjimek se může jednat i o více, tedy i zmiňovaných 80%.

Pochopitelně jsou podobné incidenty vodou na mlýn všem proti-GMO aktivistům, kteří by chtěli okamžitě zakázat všechny GMO, ovšem řekl jsem to tady několikrát, řeknu to klidně i ještě jednou. Pokud kategoricky nesouhlasíte s GMO, je to vaše věc, ale v tom případě odmítněte i ostatní produkty GMO, které používáte. Takže pokud vám lékař diagnostikuje cukrovku a doporučí inzulín, či pokud vám zjistí rakovinu a bude vám chtít dát terapii založenou na bioléčivech, pokud půjdete na předoperační vyšetření krve, pokud si budete dávat pivo, sýr, ovocnou šťávu, budete si chtít vyprat tričko, musíte všechny tyto procesy odmítnout, jelikož u všech se používají produkty geneticky modifikovaných organismů.

216626

08.04.2010 14:38

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: Zeptejte se Koubka!!!

Jiří Koubek 88.?.?.?

Už jsem vás jednou žádal, abyste mi nevkládal do úst věci, co jsem nikdy neřekl.
A jak to bylo s tím vaším teatrálním odchodem a tichým příchodem?

216627

08.04.2010 17:08

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Jste pouze neinformovaný, rád vám vaše dotazy zodpovím.

Při průmyslové výrobě jablečné šťávy se relativně často používají enzymy, zvláště u těch "nečerstvých", obvykle je naleznete při pokojové teplotě s vysokou dobou trvanlivosti. Tyto enzymy tam slouží jako dodatečný rozrušovatel buněčných struktur (polygalaktourosidasy, často se nazývají triviálně macerasy), či jako odstraňovače zákalu (různé proteasy) či potlačovatelé hořké chuti (N-glykosidasy). Tyto enzymy mají svůj původ v geneticky modifikovaných organismech a často je pohráváno s jejich aminokyselinovou sekvencí tak, aby byly účinnější, měly větší stabilitu...
U pracích prášků je situace ještě dramatičtější. Většina pracích prášků už nefunguje na principu známého mýdla (protáhlá molekula s částmi, které mají různé hydro-afinitní vlastnosti, ta hydrofobní se naváže na špínu, ta hydrofilní se rozpustí ve vodě a vím pádem se i špína rozpustí ve vodě) a to z důvodu tlaku na ochranu životního prostředí, tak i z důvodu účinnosti. Dnešním mottem pracích prášků jsou enzymy. Ty dovedou doslova špínu naštípat na malé kousíčky, které se ve vodě rozpustí celkem snadno (ve zkratce řečeno). A produkce těchto enzymů je výsledkem genetickcýh modifikací, zvláště kvůli pozměňování vlastností. Klasické detergenty tvoří sice součást pracích prášků, ale tou nejaktivnější složkou jsou enzymy.

Doufám, že jsem vám tuto problematiku trochu přiblížil.

216639

09.04.2010 09:19

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Vy za vším vidíte hned potenciální spiknutí.

To, co se jim tam stalo byla nehoda, či si nějaký pracovník ulehčil práci. Jak to v takové společnosti asi vypadá? Uzavřený skleníkm samčí a samičí části rostliny taktéž neprostupně odděleny. Někdo akorát neudělal svoji práci tak, jak měl a část osiva se stala znehodnocenou.
Proč by měl mít někdo v soukromé firmě zájem na tom, aby se někomu neurodilo? Takový zákazník nebude spokojený a příšt si už nabízený produkt nekoupí a o prodej jde především.

216682

09.04.2010 09:25

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Jiří Koubek 88.?.?.?

A na jaké vysoké škole vaše přítelkyně studovala, že nám přinášíte tolik neoddiskutovatelných faktů? Tato fakta jsou jistě podložena nějakým seriózním výzkumem, takže jistě máte odkazy na články v recenzovaných časopisech, která vaše "fakta" potvrzují.

A jakým způsobem byste si tu řízenou likvidaci populace představoval, zvláště s ohledem na přípravu. Vyšlo snad z Bílého domu nějaké nařízení, které klade soukromé firmě za úkol vymyslet takovou plodinu, s níž by se dal počet obyvatl země zmenšit?

P.S.: pochopitelně chtěli, aby si zaseli znova, přece jim jde o zákazníky a zisk.

216684

09.04.2010 10:00

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Proti GMO v jakékoliv podobě. Proto odmítněte i ostatní produkty GMO, které jsem zmínil v předchozím příspěvku.

1) ukažte mi příklad, kdy vznikly nějaké karcinogenní látky. Ono to není jen tak nasyntetizovat nějaký jed, genetická informace se projevuje právě bílkovinami, které mohou něco syntetizovat a k nějaké chemické látce, která rostlina produkuje, obvykle vede několik úzce specializovaných enzymů. Tudíž pravděpodobnost, že by se něco takového stalo, je zhruba taková, že šimpanz s psacím strojem napíše Shakespeara.

2) Šance, že nabudou životaschopnost je nulová, byly jim zcela záměrně odstraněny geny nepotřebné pro přenos do bakterie, konkrétně geny lytického cyklu. Tudíž takový bakteriofág není schopen žádného rozmnožování. Navíc se používá pouze v minimum případů a to takřka pro výzkumné účely. Mnohem častější je přenos do bakterie přes plazmidy.

3) Prto tvorbu GM-rostlin se nejčastěji používají bakterie, ale modifikace rostliny neprobíhá samotným plazmidem, nýbrž pouze jeho částí, která je pečlivě zdokumentována a z které byly vyřazeny všechny prvky nebezpečné pro rostlinu. Po skončení modifikace se všechny bakterie zabijí antibiotikem a k rekonstrukci rostliny dochází pouze z jediné buňky. Celý proces pochopitelně probíhá v aseptickém prostředí. Najděte si nějaké informace o bakterii Agrobacterium tumefaciens, poté možná budete lépe informovaný.

216687

09.04.2010 10:33

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Ovšem jistě uznáte, že odsuzování GMO jako takových není správný přístup. To, co vnášíme do rostlin není nic jiného než nějaký ten enzym, navíc v mnohem šetrnější formě, že produkce enzymu nezastavuje ostatní životní projevy daného organismu. A dovolím si oponovat stejným způsobem. Bakterie roste v "definovaném" prostředí ve fermentační nádobě, ale rostlina taky roste v definovaném prostředí - v půdě. Jen je to trochu komplexnější systém. A má snad rostlina vyšší právo na ochranu než třeba bakterie?
Ale o to nejde. Další mutace a podobné záležitosti. Řeknu vám o tom, jak vypadá tradiční pěstitelství. Podle zákona a evropských norem mezi genetické modifikace nespadají náhodné mutace vzniklé působením mutagenního činidla. Ovšem z takových potravin nikdo strach nemá a nikdo neprotestuje nad nepřirozeností tohoto procesu, přičemž nikdo neví, co se uvnitř děje a jaký vliv to může mít na expresi antinutričních látek, které se lidé tisíciletími šlechtitelství snaží odstranit.
A testování GMO? Co brání takovým laboratořím financovaných z prostředků ekologických aktivistů, tedy "nezávislým", aby si produkty GMO koupili na trhu a otestovali je?
Pokud budeme schopni pomocí GMO nakrmit 12 miliard lidí, což je podle odhadů nejvyšší číslo lidí, kteří mají být na této planetě, jsem rozhodně pro. Otázku bezpečnosti takových potravin bych ponechal na úrovni jednotlivých plodin, neshrnoval bych všechny do jednoho pytle. Firmy vyvíjející je se snaží vydělat, však také vývoj není levnou záležitostí. Nic vládám či OSN nebrání ustavit laboratoř, která bude podobné plodiny vyvíjet a pak je bude nabízet k volnému užití. A co se týče nepřirozenosti daných plodin? Co je tak přirozeného na poli, které se musí každoročně orat, hnojit, stříkat proti škůdcům... A co je tak přirozeného na městě, elektřině, či internetu?

216690

09.04.2010 14:23

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

>Áno som proti GMO proti v akejkoľvek podobe(až na výrobu
>enzýmov a hormónov), a som na to hrdý.

To je stejné, jako tvrdit, že jsem vegetarián, akorát u steaků udělám výjimku, steaky prostě miluji a mohl bych je jíst každý den.

>Kto povedal, že rakovinotvorné látky môžu byť len produkty
>metabolizmu? Môžu to byť aj bielkovinové fragmenty, ktoré
>odomknú genetickú informáciu používané v embrionálnom
>období.

Je mnohem pravděpodobnější, že rakovinotvorná látka bude produkt tzv. sekundárního metabolismu než nějaký analog proteinu. Řekněte mi jedinný příklad nějakého proteinu, u nichž je zaznamenaná karcinogenita a který byl dodán z vnějších zdrojů, nejlépe per os. Uvědomujete si, kolik bariér takový protein musí projít a kolik překážek překonat, jen aby se nepozměněný dostal někam, kde by mohl začít škodit? Tím se dostáváme od krátkého sonetu k Romeovi a Julii.

>Pretože okrem rakovinových jedine embrionálne bunky majú
>možnosť nekonečne sa deliť. Pritom valná väčšina
>nádorových buniek má anaeróbny metabolizmus čo je
>charakteristické pre embrionálne obdobie keď ešte nie je
>vyvinutá placenta a pupočník.

Nemá, doplňte si vzdělání.

>Bohužiaľ tieto výsledky nie sú často publikované a
>recenzované kvôli lobingu farmaceutických firiem.

pochopitelně, za všechno mohou farmaceutické firmy. Osobně neznám ani jednoho člověka z oboru, který by byl proti GMO.


>Aha takže keď sa rastlina znova infikuje s natívnim
>bakteriofágom z toho istého druhu nemáme sa čoho obávať.
>[oči v sloup]

Opět, doplňte si vzdělání. Odkdy bakteriofág napadá rostlinu?


>Aha takže ohrozovať podľa Vás ostatné živočíchy je v
>poriadku, to je jedna vec.


Čím ohrožuje ostatní druhy živočichů taková zlatá rýže? Či anti-PG rajčata?


>Druhá je, že je tu možnosť toho
>že sa vysadená rastlina môže byť infikovaná s natívnou
>formou tak sa daný plazmid alebo jeho väčší fragment
>nemôže byť baktériou prevzatá, nehovoriac o prípadnom
>horizontálnom transféru.

Tato možnost tady není. Víte vůbec, jak taková infekce rostliny Agrobacteriem vypadá?
Genetická informace putuje pouze směrem bakterie->rostlina a nikdy naopak; je to bakterie, co se snaží řídit rostlinu. V této genetické informaci jsou uloženy instrukce pro tvorbu určitých skupin rostlinných hormonů a opinů, jimiž se následně bakterie živí. Tyto instrukce neplavou v rostlinné buňce jako plazmid, ale inkorporují se do jádra.

216701

09.04.2010 16:07

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Jednou se dalajlámy zeptali, zda si myslí, že je člověk od přírody dobrý nebo špatný. On na to odpověděl tím stylem, že je určitě dobrý, protože dělání dobrých věcí a pozitivní emoce život prodlužují. Tolik k lidské přirozenosti.

Do takové situace, aby si stát v rámci humanitární pomoci diktoval podmínky, se svět snad nedostane, není tady jenom jedna velmoc. A Monsanto je soukromou firmou, zodpovídající se pouze svým akcionářům.

A skryté změny genomu? To opravdu nejde, všechny genetické modifikace jsou vkládány do buněk s určitými sekvencemi, které je prozrazují a tyto sekvence jsou známé. Z toho jsme vcelku snadno schopni detekovat, jaké geny byly vloženy. Navíc, nejsem si jistý, jestli by se na takovou rostlinu, v níž někdo udělal skrytou změnu, vztahoval patent. Přeci jen, v patentu by měl být přesný popis. Nehledě na to, že by se něco takového neutajilo, takovou věc nemůže dělat jedna osoba.

216716

09.04.2010 16:30

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Jiří Koubek 88.?.?.?

A něco dalšího, kromě toho, že umíte číst dětské knížky, ve své zásobě nemáte? Protože zcela evidentně jste mé příspěvky nepochopil.

Zkusím to ještě jednou.

Mezi GMO nepatří jen některé kulturní plodiny, ale i mikroorganismy produkující všechno možné, jako jsou například enzymy přidávané do pracích prášků.

Proto, pokud někdo tvrdí, že "všechny GMO by se měly zrušit", dokazuje tím jen svoji neznalost problematiky. Tudíž vyzývám, aby lidé přestali a priori odsuzovat GMO, ale pokud s tím mají problémy, aby se zaměřili na jednotlivé druhy a tam ukázali, proč s tím mají problém. Nebo by se mohli vzdát mnoha věcí ve svém životě, jelikož k jejich výrobě přispěly GMO.
Stačí vám toto vysvětlení, nebo je třeba nějaké grafické pomoci?

GMO mají dobrý potenciál pomoci lidstvu jako takovému, pokud dojde ke zneužití, je to problém lidí a ne GMO. Ostatně, nic vám nebrání trochu si ten problém nastudovat, sehnat peníze od nějakých bohatých mecenášů a vytvořit vlastní modifikovanou plodinu, kterou dáte zdarma lidstvu. Něco takového se už stalo a ta plodina se jmenuje zlatá rýže. Jaké máte např. námitky proti této plodině?

216722

09.04.2010 17:08

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Jsou to pouze mé spekulace, ale možné to je.

Došlo k vývoji semene z neoplodněných vajíček, tím pádem vznikly haploidní zárodky. Měly veškerou genetickou výbavu, kterou rostlina potřebuje, až na schopnost rozmnožování. Rostlina tedy vyrostla dobře, vypadala hezky, ale v momentě, kdy došlo k tvorbě semen, došlo při meiotickém dělení ke špatné tvorbě gamet. Ty neobsahovaly ucelenou informaci, a to jak samčí, tak samičí gamety. Je nutné zdůraznit, že rozdělení chromozomů je při takových abnormalitách zcela náhodné. Tím pádem po spojení obou gamet došlo k potomstvu s nekompletní genetickou informací (třeba měly 2x chromozom 12, ale chyběl jim chromozom 11). Tím pádem nemohlo dojít ke správnému vývoji semen.

216726

09.04.2010 22:53

Několik ekonomických návrhů na řešení krize

RE: Nikdy krestansky svet nebude financne svobodny od zidovskych bank.

Jiří Koubek 88.?.?.?

Vždyť je to v zákoně o ČNB jasně napsané, je to veřejnoprávní instituce, její nezávislé postavení a kompetence jsou dány ústavou a samostatným zákonem.

216755

09.04.2010 23:08

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: jak je to doopravdy?

Jiří Koubek 88.?.?.?

Opět fakta jedna paní povídala. Nemáte alespoň nějaké podrobnosti? Já zase jednou jel ve vlaku s chlapíkem, co tvrdil, že by bylo lepší pitnou vodu z kohoutku nijak předem neupravovat, že chlorování vody nadělá více škody, než má užitku.

216757

09.04.2010 23:44

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Jiří Koubek 88.?.?.?

Odpovím vám na oba příspěvky v jednom. A ezmu to od druhého příspěvku.

Ale GMO nejsou jen potraviny, mnohem větší podíl na trhu tvoří ony mikroorganismy? Ty byste zakazoval také? Pokud ne, proč ne? Jsou u nich přeci jen stejné postupy jako u rostlin. Nějaký organismus má v sobě něco, co by tam možná být nemělo? A že to není v potravě? Ale je, jen se okolo toho nedělá takový humbuk.
Testovat něco takového jako to, jak to vyroste asi moc nejde. Představte si, že vlastníte nějakou biotechnologickou firmu prodávající GMO osivo. Do dnešní doby nebyly s rostlinami žádné problémy. Budete zadržovat ve skladě celou dávku osiva a budete čekat celý rok na to, abyste získal jistotu, že jsou všechny semena v pořádku. Upozorňuji, že předtím jste žádné problémy nezaznamenal. Asi ne - zadržováním vám vznikají další problémy - osivo vám může shnít a hlavně, s oním uplynulým rokem byste ztratil část klíčivosti (10,20 i více procent). Co nejspíše uděláte, prověříte klíčivost na malém vzorku a zbytek zabalíte a co nejrychleji vyexpedujete na prodej.
Neplatí za to, že byla malá úroda, platí za škodu, kterou způsobili. A tím vytvořili i precedens do budoucnosti - pokud se vám s úrodou něco stane a vina bude na straně semen, škodu vám vyplatíme. A věřte, že v anglosaském právním řádu to má velkou váhu. Ta firma se bude sakra snažit, aby se nic nestalo.

Nevím, zda jsou články publikované ve významných časopisech sponzorované výhradně velkými koncerny, osobně si myslím, že to ty časopisy nemají zapotřebí, mají dost velké zisky. A navíc takové články prochází velmi přísným několikaúrovňovým recenzním řízením.

Mohl byste tu stránku z VŠ skript naskenovat, ať víme, o jakém tvrzení se přesně bavíme?

Fantazii se sice meze nekladou, ale my se pohybujeme v reálném světě. Všichni jsme lidé, máme své svědomí.

Nejsem sice profesor, ale mohu vám dát kontakty na profesory, kteří se touto problematikou zabívají a kteří potvrdí, co tady píši. A jak jsem tady nejdenou psal. Neznám člověka z oboru, který by byl proti GMO.

P.S.: sice teoreticky můžeme naprogramovat pšenici, aby spustila syntézu antinutričních látek, které v ní kdysi byly a které ji chránily před ožerem, ale velice rychle by se na to přišlo a taková pšenice by byla z produkce vyřazena. Proč bychom se snažili vědomě zvrátit něco, čeho se už 12000 let snažíme zbavit?

P.P.S.: jen doufám, že to nebyla ekonomka či pověstná FLE.

216763

10.04.2010 10:14

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Jiří Koubek 88.?.?.?

Milá slečno, děkuji za odpověď. Jistě je zapotřebí nový druh semen otestovat, ale řekněte mi, zda se testují semena pro výsetbu každý rok i u vyzkoušených kultivarů, který funguje bez problému (co do klíčivosti a výnosnosti) už 10 či více let. Pochopitelně, že vyzkouší klíčivost části semen, ale poté se snaží dostak k farmářům ten zbytek co nejdříve, jistě potvrdíte má slova, že klíčivost s časem klesá (a možná budete vědět i přesná čísla). Chyba při opylení nesmí nastat, ale víte, jak to chodí, někdo spěchá v pátek z práce na chatu...
Nemám iluze o tom, o co jde těm ve správní radě firmy Monsanto, ale zase si nemyslím, že by jejich tajný plán byl posléze se spojit s "mocnými" a redukovat počet lidí na naší planetě. To by jim redukovalo zisky a o stoupající grafy ve všech obdobích jim jde především. A myslíte si, že lidé pracující ve výzkumu tam nemají žádné svědomí, že to dělají jen pro peníze?
Opylení ostatních druhů může být problém, ovšem existují doporučení, jak se něčemu takovému vyhnout.
Připadá vám, že i ostatní GMO jsou hnus na entou, proč tomu tak je? A pokud se snažíte žít ekologicky, o tom, nakolik je vaše počínání skutečně ekologické, by se mohla vést delší debata.
P.S.: lidi z jedné neziskové ekologické organizace rád potkávám v metru, pokud mám čas, rád je vyzkouším z toho, nakolik do dané problematiky vidí.

216803

10.04.2010 15:19

Úroda GM kukuřice firmy Monsanto v Jižní Africe selhala

RE: hrůzná realita - cesta do pekel

Jiří Koubek 88.?.?.?

Je otázka, zda u GM osiva se jedná o heterozygoty, jde tu o kýžený efekt dané vlastnosti, u heterozygotní populace by mohla být koncentrace Bt toxinu ještě neúčinná. Můžeme těžko spekulovat, co za tím selháním stálo, ale už jsem tady psal, stalo se a tím, že Monsanto přijalo zodpovědnost, vytvořilo tím precedens, že všechna další selhání v budoucnosti bude řešit tímto způsobem.
Všechno se dá zneužít, ale i to zneužití má svá pozitiva. Stačí příklad atomové energie jako jaderných zbraní. Sice nad námi neustále visí hrozba, že někomu rupne v hlavě a odpálí, co má k dispozici, ale na druhou stranu díky jaderným zbraním dosud neproběhla třetí světová válka. A vzhledem k rychlosti vývoje světa je dost možné, že by byla začala někdy na koci 40. let, či by druhá světová válka takřka kontinuálně přerostla v konflikt mezi USA a SSSR.
Problematika DDT je taky složitější než se zdá. Díky DDT se podařilo v Evropě zcela vymýtit malárii, v rozvojových oblastech se z malárie stala takřka exotická nemoc. Podle některých bylo rozhodnutí zakázat DDT v USA jedno z nejkontroverznějších rozhodnutí, jaké kdy bylo uděláno. Už jen samotné dopady na americké farmáře. Jako alternativy pro DDT byly mnohem toxičtější a farmáři na to nebyli připraveni a nakládali s nimi jako s DDT a v důsledku toho více jako 100 lidí zemřelo. A DDT jako takové nebylo nikdy zakázáno, pouze bylo rozvojovým zemím řečeno, pokud chtějí zahraniční pomoc, neměli by DDT používat.
Nedá se v současné době žít ekologicky, ale právě odmítání prášků s enzymy představuje tu méně ekologickou alternativu. Pro stejný efekt se musí u neenzymatického systému použít více detergentu, efekt na stojaté vody asi není třeba v létě připomínat.
Možná je masivní zemědělství nesmysl, možná by bylo pro planetu lepší, kdyby každý měl svoji kravku a políčko, ale takhle to dnes nejde. Práce v zemědělství je nikdy nekončící dřina, proč se asi naši předkové stěhovali z venkova do měst a proč tento trend neustále pokračuje. Člověk se nechce od rána do soumraku starat, aby měl dostatek dřeva na zimu, aby zapršelo a úroda mu vyrostla. Člověk má potřebu dělat to, co ho nejvíce baví, ovšem to je málokdy dřina na poli. Jsou místa na zemi, kde se něco takového pořád děje, ale pokud byste jim nabídla, že si s nimi vyměníte místo, nemám moc pochyb o tom, že by to skoro všichni udělali. Ti lidé by velkozemědělství a náš způsob života asi nevnímali jako nesmysl.

216853

21.05.2010 09:22

Malé zamyšlení nad státním dluhem

RE: Proč volit komunisty? Snad kvůli cestě ke spravedlivější společnosti.

Jiří Koubek 88.?.?.?

V tom případě se budete spolupodílet na tom bordelu, který tady po volbách vznikne. Člověk by si neměl vybírat "nejmenší zlo", ale měl by volit stranu, které bez výhrady věří.
Jinak není šance, že by se někdy něco změnilo.

219808

Stránka: 1 2 3

Káva pro Zvědavce

19

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc duben přispělo 23 čtenářů částkou 6 531 korun, což je 19 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Zemřela novinářka Tereza Spencerová07.04.20 18:12 Česká republika 0

Trump potvrdil právo USA na těžbu přírodních zdrojů na Měsíci07.04.20 14:18 USA 1

Pokuta 25 tisíc korun za bezdůvodnou jízdu autem během epidemie?07.04.20 13:51 Austrálie 2

Bill Gates: “Bez očkování proti COVID-19 nikdo nesmí za hranice ani sehnat práci”07.04.20 07:56 USA 2

Někdo zaútočil na českou ambasádu v Moskvě. Petříček se zlobí: musíte nás ochránit!06.04.20 17:13 Rusko 5

Ropa ve Venezuele je nyní ve vlastnictví Ruska06.04.20 16:48 Venezuela 0

Na několika místech Velké Británie zapalují lidé vysílače 5G, podezírají je z podpory šíření koronaviru05.04.20 16:15 Británie 8

Staří bardi se probouzejí v zakrátko těžce zkoušené zemi05.04.20 13:02 USA 0

Vakcína ještě není, ale "odborníci" se už obávají reakce odmítáčů05.04.20 09:11 USA 8

Výroba ,,nezávadných, hygienických“ roušek05.04.20 07:58 Indie 7

Byl 15. březen 2020...04.04.20 19:59 Česká republika 5

Česká armáda odmítla pomoci českým lidem...04.04.20 12:10 Česká republika 3

Praha 6 přesouvá Koněva03.04.20 11:08 Česká republika 6

Hermafrodité a úchylové v Panamě mají problém. Málo respektu k jejich úchylce03.04.20 10:48 Panama 2

Člověk v tísni spustil pomoc Česku. A je zle.03.04.20 09:20 Česká republika 4

Proč jsou americké nemocnice klidné a prázdné?03.04.20 00:18 USA 8

Je podáno trestní oznámení na komisařku Jourovou za nenávist ke svobodě slova!02.04.20 19:22 Česká republika 3

Rockefellerova studie o "budoucí" epidemii02.04.20 08:56 Neurčeno 1

Už to začíná vypadat, jako by zemi vedli milionchvilkaři02.04.20 07:11 Česká republika 3

Podívejte se, kam přísná karanténa vede01.04.20 17:41 Itálie 5

Měnové kurzy

USD
24,96 Kč
Euro
27,17 Kč
Libra
30,80 Kč
Kanadský dolar
17,86 Kč
Australský dolar
15,44 Kč
Švýcarský frank
25,71 Kč
100 japonských jenů
22,90 Kč
Čínský juan
3,54 Kč
Polský zloty
5,99 Kč
100 maď. forintů
7,60 Kč
Ukrajinská hřivna
0,92 Kč
100 rublů
33,07 Kč
1 unce (31,1g) zlata
41 325,32 Kč
1 unce stříbra
378,93 Kč
Bitcoin
183 085,41 Kč

Poslední aktualizace: 7.4.2020 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?