Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 17 příspěveků, 2 různá jména: <nic>, Jiří Koubek.

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

06.05.2008 16:11

Spin doktoři nasadili nejtěžší kalibry

RE: kiss your asses goodbye....

Jiří Koubek 147.?.?.?

>Uz som to tu raz kedysi pisal a teraz to este raz zopakujem:
>Ruska obranna doktrina jednoznacne operuje s preventivnym
>jadrovim uderom v pripade, ze by RF bola ohrozena ZHN alebo v
>pripade eminentneho presiloveho konvencneho utoku. Ruska obranna
>doktrina nehovori o "nuclear warfare" ako o poslednej moznosti.

USA je kritizována za preventivní válku, přesto se v tomto případě nikdo neozve? Každý, kdo uvažuje o útoku jadernými zbraněmi by se měl jít léčit, protože si evidentně neuvědomuje hrozbu, jaké použití byť i jedné taktické atomovky představuje - zničí to onu psychologickou hranici nepoužívání AZ, která tady je už 60 let a která ušetřila svět dalšího vážnějšího konfliktu. A oproti současným AZ je Hirošima jako kousnutí lva proti štípnutí komárem.

160528

14.09.2008 21:55

11. září si vybralo další oběť

RE: Včerejší online průzkum na aktuálně cz

Jiří Koubek 147.?.?.?

S takovými lidmi se nemá cenu bavit. Oni budou neustále povídat to, čemu bezmezně věří a žádný argument by je nebyl schopen přesvědčit. Třeba jsem se setkal s tvrzením, že ve WTC nebyly výtahy vedoucí z přízemí až do vrchních pater. I jasné odkazy nebyly schopny tohoto člověka přesvědčit. Takže tyto lidi nebude schopen přesvědčit ani záznamy hovorů, které popisovali, že se patra v blízkosti nárazů začala hroutit několik minut před samotným pádem, ani tvrzení, že požár budovy je něco jiného než požár budovy po nárazu velkého dopravního letadla.

170566

22.09.2008 23:24

Bombový útok v Islamabádu

RE: Pár střípků info...

Jiří Koubek 147.?.?.?

tak to jsou tedy protiargumenty!

171301

17.12.2008 19:00

Nebezpečí světové vlády existuje

RE: Zemekouli clovek opravdu

Jiří Koubek 147.?.?.?

V. Klaus netvrdí, že globální oteplování se neděje, pouze pochybuje nad jeho antropogenitou.
Množství energie vytvořené člověkem je minimální vzhledem k množství, které buď dopadne na zem ve formě slunečních paprsku anebo vyjde ze zemského jádra.
Na počátku vrcholného středověku došlo k velkému oteplení, kdy se Grónsko stalo oním ostrovem Greenland. Může za toto oteplení člověk? Na konci poslední doby ledové v období neolitické revoluce byla teplota též vyšší než dnes. Mohl za to člověk? V 70. letech se věřilo, že přichází doba ledová.
Klima na Zemi nebylo nikdy stabilní, vždy se dynamicky měnilo. Máte pravdu v tom, že zdaleka asi neznáme všechny proměnné. Obsah CO2 v atmosféře je velmi malý, v období druhohor byl až 100x větší než dnes a život jen kvetl.
Jistě, jsou věci, kde je ochrana přírody potřebná, ovšem v tomto případě je to krok zcela vedle. Jsou za tím jen lobistické tlaky různých skupin, zcela bez vědeckého podkladu. Říká se, že předpověď počasí klesá na pouhých 70% po třech dnech (což je z hlediska vědy jako věštění z koule). Opravdu si myslíte, že předpověď klimatu na 100 let dopředu bude přesná?
Člověk by se měl přestat bát o svoji planetu. Ona si umí poradit i bez něj. Ve skutečnosti je to osud jeho druhu, co je v sázce.

178361

18.12.2008 13:31

Nebezpečí světové vlády existuje

RE: Zemekouli clovek opravdu

147.?.?.?

Kyselé deště nevznikají působením oxidu uhličitého, ten se jako takový hlavně ve vodě rozpustí, ale vlivem oxidů síry a dusíku.
A kyselý déšť má sice negativní vliv, ale zároveň půdu hnojí, což ji činí úrodnější.
Úbytek lesů na horách koncem 80. let byl způsoben spíše prachovými částicemi, které blokovaly rostlinám sluneční světlo.

178453

25.02.2009 09:06

Monsanto využívá různé cesty, jak znemožnit používání nemodifikovaných semen

RE: Monsanto from Hell

Jiří Koubek 147.?.?.?

Cholesterol snižuje spíše pravidelný pohyb než nějaké potraviny. GMO nemá pravděpodobně s rakovinou vašeho manžela žádnou souvislost, sice je to kruté, ale občas se bez zjevných příčin naše buňky zblázní a začnou se nekontrolovaně množit. A čím jsme starší, tím je ta pravděpodobnost zbláznění větší. A že např. nebyl tak starý? Jedna z mých bývalých učitelek umřela na rakovinu taky cca před dvěma lety. Žila zdravě, požívala pouze "bio-potraviny". Máme tedy její smrt hodit na "bio-potraviny"?

184530

25.02.2009 16:56

Monsanto využívá různé cesty, jak znemožnit používání nemodifikovaných semen

RE: Problém je jednoznačně v legislativě

Jiří Koubek 147.?.?.?

Stáhnutí DDT je asi jedno z nejkontroverznějších rozhodnutí, co bylo uděláno. Nesmíte zapomínat na přínos DDT, za jeho používání se z malárie stala velmi minoritní onemocnění s úmrtností pár tisíc případů ročně.
PCB mělo své výhody taky, s jejich toxicitou to není zas tak horké, jak se někdy uvádí.
Ovšem GMO je něco zcela jiného - co je na rostlině špatně, pokud jí přidám schopnost syntetizovat více vitamínu? Čím to může uškodit? Nebo pokud ji dám schopnost jiné syntetické dráhy fenylalaninu, když normální dráhu blokuji snadlo rozložitelným glykofosfátem? Tím se omezuje používání hůře rozložitelných herbicidů, a v konečném důsledku se zlepšuje i kvalita pitné vody? Co je na tom špatného? Co vám takováto plodina může udělat? Jen pro informaci, geny které se používají s největší pravděpodobností máte ve střevě jako součást mikroflory.
A jak vás taková GMO může zmutovat?

Nelíbí se mi patentová politika, to je ovšem zcela rozdílná věc od GMO a jejich potenciálních rizik...

184620

25.02.2009 20:39

Monsanto využívá různé cesty, jak znemožnit používání nemodifikovaných semen

RE: Problém je jednoznačně v legislativě

Jiří Koubek 147.?.?.?

Ale to přece není odpověď na to, co jsem se ptal. Nehledě na to, že biopaliva považuji za totální hloupost a válku proti terorismu považuji za spíše kontraproduktivní.
Teď bych prosil onu odpověď...

184660

10.03.2009 15:58

Už zase straší s nukleárním Íránem

dobrý článek

Jiří Koubek 147.?.?.?

Musím tento článek pochválit. Logické argumenty, vše jasně vysvětleno.
Ještě bych mohl dodat toto - v případě že by ji Irán získal, nepoužil by svoji jedinou strategickou výhodu, Severní Korea dokazuje, že se dá spíše použít k vyjednávání o lepší pozici, použití zbraně by odradilo asi i ty nejvěrnější spojence Iránu.

186210

19.04.2009 21:34

Historický průlom: výbušnina super-termit nalezena v troskách z WTC

Tak jsem napsal prof. Harritovi

Jiří Koubek 147.?.?.?

A dočkal jsem se odpovědi, tento přístup se mi velice líbí. Přesto mě odpovědi utvrdily v názoru, že se dost pravděpodobně o žádný "nanotermit" nejedná.
Zkusím tady shrnout otázky i odpovědi.
Podle prof. Harrita se dá množství prachu odhadnout na 90000 tun. Pokud vezmeme v potaz, že v prachu bylo 0,1% oné podezřelé látky, vychází to, že 90 tun "nanotermitu" se nezúčastnilo žádné reakce. Doveďme tuto úvahu dál. Řekněme, že nezreagované látky tvoří 1% původního množství. Tím nám vychází, že v budovách bylo 9000 tun, to je 1800 plně naložených nákladních aut střední nosnosti. I když budeme předpokládat, že látky v patrech nad impakty nezreagovaly kvůli chybě, stále se dostáváme na číslo 450 tun, což je "pouhých" 90 náklaďáků. Tolik lidí v konspiraci, nikdo nic neprozradil a nikdo si ničeho nevšiml...
Na otázku, jaký má význam ona šedá vrstva v údajném "nanotermitu", mi bylo sděleno že se to neví. Z čehož můžu vyvozovat, že se nijak nepotvrdila funkčnost při zkoumání vlastností vzorků. Z čehož nám vyvstává otázka, proč by výrobce "nanotermitu" (v tomto případě výrobce pracující pro US Army) přidával do výbušniny látku, která nemá žádný význam. Náhodnou adhezi na "nanotermit" můžeme vyloučit, jelikož se vždy jedná o pravidelné slepení oranźová vrstva-šedá vrstva.
Barva použitá na srovnání se vzorkem mi ani po výslovné otázce nebyla specifikována pouze "ordinary, unspecified paint".
Na otázku, proč nebyly zveřejněny snímky z elektronového mikroskopu, které by zobrazovaly obyčejný termit, mi bylo řečeno, že nemohli žádný získat. Nemyslím si, že by byl takový problém zeptat se někoho u armády.
Dále nebyl schopen vysvětlit, jaký typ instalace termitu by byl schopen přeřezat vertikálně postavený velmi masivní železný sloup. To ovšem nijak nezazlívám, není to expert na demolice.
A na žádost o vzorek mi bylo sděleno, že ho nemůže poskytnout dalším lidem, jelikož je ho velmi málo. Analýza provedená skeptikem asi nebude.

Můj názor je asi takový, že pokud se něco v prachu skutečně vyskytovalo, a nebylo to tam úmyslně přidáno A.Jonesem, tak se jedná o určitý druh barvy. Mohu vypíchnou fakt, že např. takový Hindenburg byl natřen barvami, které působily jako termit a které přispěly k jeho konečné zkáze.

Odpovědi na některé otázky se mi zdály dostačující, ty sem uvádět nebudu.

188836

20.04.2009 01:18

Historický průlom: výbušnina super-termit nalezena v troskách z WTC

RE: Tak jsem napsal prof. Harritovi

Jiří Koubek 147.?.?.?

To, co se hledá v troskách zřícených domů jsou akřka vždy rezidua, tedy nezreagované části výbušnin. Rozhodně nemohu souhlasit s tím, že šedá část je vyhořelý termit, což ostatně vylučuje i prof. Harrit. Jednak by struktura byla jiná, jednak by to mělo jiné složení, a to čisté železo a nikoliv oxidy železa a dále by se tam nacházel i hliník. V článku se píše (str. 23), že z 1,6 g vzorku bylo vyizolováno 1,76 mg "red-gray chips", což se předpokládá, že je nezreagovaný termit. Nikde se nepíše o tom, že by se ona červená vrstva vyskytovala samostatně. Takže tu i nadále máme 90 000 tun prachu, z něhož by 0,1% měl být nezreagovaný termit.
Ovšem obávám se, že žádnou korespondenci zveřejnit nemohu, i když byla na odborné úrovni, pořád je to soukromá pošta.
A co se týče vaší poslední otázky - jedním z pilířů vědy je opakovatelnost všech pokusů. Jak by se dala ověřit věrohodnost této zprávy? Postup je uveden v článku, ovšem není vzorek. Proto je požádání o jeho část logickým krokem.

188850

20.04.2009 08:30

Historický průlom: výbušnina super-termit nalezena v troskách z WTC

RE: Tak jsem napsal prof. Harritovi

147.?.?.?

No tak teď jste mě úplně rozsekal.
Moje specializace je biochemie a molekulární biologie, přesto jsem na začátku dostal dostatečně obecné chemické vzdělání. Což se asi nedá říci o lidech s elektrotechnikou a psychologií.
A kolik myslíte, že těch identifikovatelných částí betonu a skla bylo? I kdyby jich bylo hmotnostně polovina, stále se pohybujeme v číslech, které jsou nepředstavitelné. A navíc se zcela znehodnocuje daná práce, pokud není uvedena hmotnost původního vzorku bez nějakých úprav. Odhad 90 tisíc tun není můj, což jsem myslím zdůraznil. Použité náklaďáky byly pouze přiblížení pro ty, kteří si dané množství nedovedou představit.
Reziduum, ač se to někomu s elektrotechnikou a psychologií nepředstavitelné, skutečně znamená zbytek a jsou to nezreagované části výbušnin. Např. rezidua střelného prachu jsou ty, kterése silou výbuchu rozptýlí po okolí a ulpí i na ruce. Dají se pak zjistit jednoduchým testem díky své vysoké reaktivitě.
Hliníkem jsem pochopitelně nemyslel elementární hliník, ale oxid hlinitý, což není plyn, nýbrž bílý prášek s teplotou tání přes 2000°C. Ovšem tento oxid by se na spektru měl ukázat jako samostatný peak pro hliník, což se nestalo. Já doporučuji se podívat na obrázek 24, kde je spektrum vyhořelého komerčně dostupného termitu. Jistě si všimnete i peaku hliníku.
Zatím se tady jako odborník na všechno prezentujete vy, ovšem kromě pár argumentů zakládajících se na neznalostech jste se moc jako odborník nepředvedl.

188874

20.04.2009 08:33

SCIO píše Zvědavci: Porušili jste autorský zákon

RE: Vyměňte právníka

Jiří Koubek 147.?.?.?

Ovšem otázky byly vytvořeny společností SCIO, tady na ně by se mohl autorský zákon vztahovat.

188875

20.04.2009 08:34

Historický průlom: výbušnina super-termit nalezena v troskách z WTC

RE: Tak jsem napsal prof. Harritovi

Jiří Koubek 147.?.?.?

No tak teď jste mě úplně rozsekal.
Moje specializace je biochemie a molekulární biologie, přesto jsem na začátku dostal dostatečně obecné chemické vzdělání. Což se asi nedá říci o lidech s elektrotechnikou a psychologií.
A kolik myslíte, že těch identifikovatelných částí betonu a skla bylo? I kdyby jich bylo hmotnostně polovina, stále se pohybujeme v číslech, které jsou nepředstavitelné. A navíc se zcela znehodnocuje daná práce, pokud není uvedena hmotnost původního vzorku bez nějakých úprav. Odhad 90 tisíc tun není můj, což jsem myslím zdůraznil. Použité náklaďáky byly pouze přiblížení pro ty, kteří si dané množství nedovedou představit.
Reziduum, ač se to někomu s elektrotechnikou a psychologií nepředstavitelné, skutečně znamená zbytek a jsou to nezreagované části výbušnin. Např. rezidua střelného prachu jsou ty, kterése silou výbuchu rozptýlí po okolí a ulpí i na ruce. Dají se pak zjistit jednoduchým testem díky své vysoké reaktivitě.
Hliníkem jsem pochopitelně nemyslel elementární hliník, ale oxid hlinitý, což není plyn, nýbrž bílý prášek s teplotou tání přes 2000°C. Ovšem tento oxid by se na spektru měl ukázat jako samostatný peak pro hliník, což se nestalo. Já doporučuji se podívat na obrázek 24, kde je spektrum vyhořelého komerčně dostupného termitu. Jistě si všimnete i peaku hliníku.
Zatím se tady jako odborník na všechno prezentujete vy, ovšem kromě pár argumentů zakládajících se na neznalostech jste se moc jako odborník nepředvedl.

Měl jsem nějaké problémy s vložením, snad se to tady neobjeví 10x.

188876

21.04.2009 00:34

Historický průlom: výbušnina super-termit nalezena v troskách z WTC

RE: Tak jsem napsal prof. Harritovi

Jiří Koubek 147.?.?.?

Jsem rád, že jsme se dostali k věcné diskuzi.
Osobně se mi zdá, že teplota 5000°C je přehnaná, stará dobrá wiki udává 2000 - 3000, to je ještě pod teplotou varu Al2O3. Navíc je hoření termitu charakterizováno jako bezdýmé.
Co se týče onoho rezidua, pravda leží uprostřed - představuje to jak zbytky po spálení, tak nezreagované zbytky. (Např. při reziduech střelby se určují jak kovové částečky po odpálení roznětky, tak zbytky nitrocelulosy). Takže i já se za svoji část nedorozumění omlouvám.
Já osobně bych si představoval nanotermit nějak takhle - prášková hmota skládající se z nanočásteček Fe2O3 tak i z nanočásteček hliníku. To, co mě hlavně vedlo k zavržení závěru prof. Harrita byla forma onné látky - dvě vrstvy, každá o tloušťce 10 - 100 mikrometrů, jedna má vlastnosti termitu, ovšem druhá nemá a její účel není nijak vysvětlen. A tato vrstva se vyskytuje u každého "termitu". Použití výrazu "hliník" jsem též vysvětlil. V XEDS spektru nedochází k identifikaci sloučeniny, pouze se objevují peaky jednotlivých atomů. Proto bych v šedé vrstvě očekával hliník (tedy v XEDS spektru šedé vrstvy) podobně jako tomu bylo po zážehu komerčního termitu a ostatně i červené vrstvy vzorku.
Můj spodní odhad 450 tun byl určen následovně. 0,1% hmotnosti v 90 000 tunách prachu je za předpokladu rovnoměrné distribuce 90 tun. Dále předpokládejme, že termit nezreagoval nad místy impaktu letadel z důvody poruch na drátech. Pokud se podíváme na výšku dopadu, snadno zjistíme, že nad požárem se nacházela cca 1/10 v jedné budově a 1/4 pater ve druhé budově (použil jsem podobná čísla). Dále jsem předpokládal, že se veškerý takový termit do rozptýlil do okolí, aby mohl obohatit případné vzorky. Horní odhat 9000 tun je taky jasný - zreagovalo vše až na 1%, tudíž oněch 90 tun představuje jedno procento původního množství.
Ony lupínky jsou hezké (mikrosvět je hezký sám o sobě), ale to co vidíte může být cokoliv, co je stříbrolesklé a trochu vyleštěné.
A co se týče onoho údajného pyroklastu, mohu odkázat na známou stránku, fotografii dole. Tím se totiž dostáváme mimo rámec zprávy prof. Harrita.

188944

21.04.2009 21:40

Historický průlom: výbušnina super-termit nalezena v troskách z WTC

RE: Tak jsem napsal prof. Harritovi

147.?.?.?

Bezdýmé nebylo správné slovo, bez plynných splodin je to správné.
2Al+Fe2O3->Al2O3+2Fe
Standardní reakční entalpie této reakce je -825,5 kJ/mol (tady se tím myslí na reakční obrat, neboli "mol" reakce), to je -3,97 kJ/g. To je fysikální chemie, více tepla z této reakce nezískáte, ať se snažíte sebevíc, data byla získána ze standardních slučovacích entalpí. Situace v zapáleném termitu bude velice divoká a nepřehledná. Předpokládejme, že reakce proběhne okamžitě, určitě s tímto budete souhlasit, tudíž se nijak pracně nebude ohřívat ani tát hliník, natož aby se vypařoval, jelikož má teplotu varu cca 2500°C a teplo tání nějakých 240 kJ/mol ani Fe2O3. Ostatně, to je přece vaším přání, aby reakce proběhla okamžitě.
Takže v nádobě mám 2 moly železa, mol oxidu hlinitého, 825,5 kJ tepla, vše je při teplotě cca 300. Teplota tání železa je cca 1800 K, teplota tání Al2O3 je cca 2300 K. Od 300 do 850 K je tepelná kapacita železa 25,1 J/(mol.K), od 850 až do teplotý varu 3132 K se průměrná tepelná kapacita pohybuje okolo 45 J/(K.mol). Skupenské teplo tání železa je 13,81 kJ/mol. Oxid hlinitý má tepelnou kapacitu 79,04 J/(mol.K) v pevném stavu, v tekutém 192,5 J/(K.mol), skupenské teplo tání je 55,2 kJ/mol, vře při teplotě 3253 K.
Výparné teplo železa je 340 kJ/mol.
Začněme tedy zahřívat onu termickou směs po reakci, kdy všechny složky na 100% zreagovaly a kdy nedošlo k žádné výměně tepla z okolím.
Z 300 do 850 K (tedy bod, kdy se mění tepelná kapacita železa, se spotřebuje 71,1 kJ tepla.
Od 850 do 1800 K se spotřebuje dalších 188,4 kJ tepla, bylo zapčítáno i roztátí železa.
Od 1800 do 2300 K (TT Al2O3) se spotřebuje dalších 139,8 kJ tepla, opět bylo započítáno i tání Al2O3
od 2300 do 3132 K (TV Fe) přijde na zmar dalších 178,7 kJ tepla, do toho nebyl započítán var železa.
Takže jsme spotřebovali 578,1 kJ tepla z původních 825,5, z čehož nám zbývá 247,4 kJ tepla.
To nám akorát tak vystačí na vypaření 0,72 molů železa z původních dvou. Takže maximální teoretická teplota hoření termitu ve složení Fe2O3 a Al je 3132 K, což je 120 stupňů méně, než je teplota varu Al2O3.
Ve skutečnosti reakce bude pomalejší, takže bude docházek k vypařování hliníku (TV 2792K), ten může posléze reagovat se vzdušným kyslíkem a tím může vznikat onen bílý kouř.
Další problém se ovšem týká "nanotermitu". Jak si jistě pamatujete ze středoškolské chemie, je hliník na povrchu pasivován, tedy pokryt vrstvičkou Al2O3. Tako vrstvička je cca 5 nm silná, ovšem to má velký význam při "nanočásticích", Tillotson a kol. (2001, Journal of Non-crystallin Solids 285, 338-45) udává, že to snížilo hodnotu vyvinutého tepla na 1,5 kJ/g, tedy asi 40% teoretické hodnoty.
K onomu papíru - ten se přece nacházel v budově a vyvanout ho měl právě onen pyroklasický mrak, tudíž by se měl potkat s teplotou nad 400°C, ne? Přemýšlet více.

189038

21.04.2009 21:43

Historický průlom: výbušnina super-termit nalezena v troskách z WTC

RE: Tak jsem napsal prof. Harritovi

Jiří Koubek 147.?.?.?

Bezdýmé nebylo správné slovo, bez plynných splodin je to správné.
2Al+Fe2O3->Al2O3+2Fe
Standardní reakční entalpie této reakce je -825,5 kJ/mol (tady se tím myslí na reakční obrat, neboli "mol" reakce), to je -3,97 kJ/g. To je fysikální chemie, více tepla z této reakce nezískáte, data byla získána ze standardních slučovacích entalpí. Situace v zapáleném termitu bude velice divoká a nepřehledná. Předpokládejme, že reakce proběhne okamžitě, tudíž se nijak pracně nebude ohřívat ani tát hliník, natož aby se vypařoval, jelikož má teplotu varu cca 2500°C a teplo tání nějakých 240 kJ/mol ani Fe2O3. Ostatně, to je přece vaším přání, aby reakce proběhla okamžitě.
Takže v nádobě mám 2 moly železa, mol oxidu hlinitého, 825,5 kJ tepla, vše je při teplotě cca 300. Teplota tání železa je cca 1800 K, teplota tání Al2O3 je cca 2300 K. Od 300 do 850 K je tepelná kapacita železa 25,1 J/(mol.K), od 850 až do teplotý varu 3132 K se průměrná tepelná kapacita pohybuje okolo 45 J/(K.mol). Skupenské teplo tání železa je 13,81 kJ/mol. Oxid hlinitý má tepelnou kapacitu 79,04 J/(mol.K) v pevném stavu, v tekutém 192,5 J/(K.mol), skupenské teplo tání je 55,2 kJ/mol, vře při teplotě 3253 K.
Výparné teplo železa je 340 kJ/mol.
Začněme tedy zahřívat onu termickou směs po reakci, kdy všechny složky na 100% zreagovaly a kdy nedošlo k žádné výměně tepla z okolím.
Z 300 do 850 K (tedy bod, kdy se mění tepelná kapacita železa, se spotřebuje 71,1 kJ tepla.
Od 850 do 1800 K se spotřebuje dalších 188,4 kJ tepla, bylo zapčítáno i roztátí železa.
Od 1800 do 2300 K (TT Al2O3) se spotřebuje dalších 139,8 kJ tepla, opět bylo započítáno i tání Al2O3
od 2300 do 3132 K (TV Fe) přijde na zmar dalších 178,7 kJ tepla, do toho nebyl započítán var železa.
Takže jsme spotřebovali 578,1 kJ tepla z původních 825,5, z čehož nám zbývá 247,4 kJ tepla.
To nám akorát tak vystačí na vypaření 0,72 molů železa z původních dvou. Takže maximální teoretická teplota hoření termitu ve složení Fe2O3 a Al je 3132 K, což je 120 stupňů méně, než je teplota varu Al2O3.
Ve skutečnosti reakce bude pomalejší, takže bude docházek k vypařování hliníku (TV 2792K), ten může posléze reagovat se vzdušným kyslíkem a tím může vznikat onen bílý kouř.
Další problém se ovšem týká "nanotermitu". Jak si jistě pamatujete ze středoškolské chemie, je hliník na povrchu pasivován, tedy pokryt vrstvičkou Al2O3. Tako vrstvička je cca 5 nm silná, ovšem to má velký význam při "nanočásticích", Tillotson a kol. (2001, Journal of Non-crystallin Solids 285, 338-45) udává, že to snížilo hodnotu vyvinutého tepla na 1,5 kJ/g, tedy asi 40% teoretické hodnoty.
K onomu papíru - ten se přece nacházel v budově a vyvanout ho měl právě onen pyroklasický mrak, tudíž by se měl potkat s teplotou nad 400°C, ne? Přemýšlet více.

Toto snad zodpoví i otázky pana Bartoška.

189039

Káva pro Zvědavce

74

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc květen přispělo 148 čtenářů částkou 25 993 korun, což je 74 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010
IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Milí čtenáři,

stalo se už smutným koloritem Zvědavce, že na konci měsíce musím žádat o finanční příspěvek na provoz serveru. Každý měsíc něco chybí, ale ještě nikdy se nevybralo tak málo, jako tento měsíc. Snažím se dělat tuto práci poctivě, ale nemohu do nekonečna dotovat provoz z vlastní kapsy. Ty peníze potřebuji, abych mohl udržet nezávislost tohoto serveru a být bez reklam. Vím, že teď hodně z vás má hluboko do kapsy, ale prosím uvažte, zda byste mohli podpořit tento server. Děkuji

Ve zkratce

Občané města Jeseníku proti 5G sítím28.05.20 17:13 Česká republika 5

Lidé (ovčané), co si vzali modrou pilulku27.05.20 18:00 Neurčeno 7

Veselý a Lipovská se stávají členy Rady ČT; kavárna plive krev27.05.20 17:04 Česká republika 2

Bill Gatesův plán, jak proočkovat svět27.05.20 16:05 Neurčeno 0

"Demonstrace" proti 5G sítím na Malostránském náměstí. Chjo27.05.20 11:39 Česká republika 7

Roman Prymula je ve střetu zájmu - šéfuje např. vakcinologické společnosti24.05.20 23:45 Česká republika 4

Už to začíná pronikat do mainstreamu: V Česku epidemie nebyla a není22.05.20 14:30 Česká republika 7

Po znepřátelení Ruska pracují čeští politikové na urážce a provokaci Číny19.05.20 22:49 Česká republika 9

Musk a jeho vesmírné smetí: svět mlčí19.05.20 17:40 Neurčeno 1

Na Ukrajině už pronajímají i dělohy žen. Hnus19.05.20 17:29 Ukrajina 2

Rok vězení za vyznačení hranice mezi Čechy a Moravou19.05.20 17:19 Česká republika 3

Další kulturní obohacení: U Ahmeda se našla hlava sedmnáctileté Švédky19.05.20 14:41 Švédsko 2

Dodržujete odstup?18.05.20 15:04 Česká republika 4

Covid-1984, tajemný Hamáčkův agent16.05.20 00:08 Česká republika 16

Plynovod Nord Stream 2 v Německu narazil. Nedostal výjimku z pravidel EU15.05.20 15:54 Evropská unie 3

Všichni majitelé mobilů budou/jsou centrálně sledováni15.05.20 10:15 Evropská unie 8

Další rána feminacistek: chtějí mít příjmení jako chlapi, nepřechýlená14.05.20 15:00 Česká republika 12

Tvrdá cenzura dokumentu PLANDEMIC!14.05.20 12:50 USA 7

Slovenský velvyslanec se v Minsku zúčastnil vojenské přehlídky a skončil14.05.20 11:07 Slovensko 1

Sankce a vězení za zpochybňování karantény13.05.20 17:32 Bolivie 6

Měnové kurzy

USD
24,37 Kč
Euro
26,97 Kč
Libra
30,03 Kč
Kanadský dolar
17,70 Kč
Australský dolar
16,24 Kč
Švýcarský frank
25,27 Kč
100 japonských jenů
22,63 Kč
Čínský juan
3,41 Kč
Polský zloty
6,06 Kč
100 maď. forintů
7,72 Kč
Ukrajinská hřivna
0,91 Kč
100 rublů
34,59 Kč
1 unce (31,1g) zlata
42 003,05 Kč
1 unce stříbra
425,74 Kč
Bitcoin
231 288,46 Kč

Poslední aktualizace: 28.5.2020 18:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?