Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 108 příspěveků, 2 různá jména: <nic>, Kyklop.

Stránka: 1 2

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

29.04.2007 12:38

Stručné teze o umělé inteligenci

RE: Nema smysl cist

Kyklop 217.?.?.?

>Každá inteligence nějak souvisí s vědomím. Nelze si
>představit jedno bez druhého.

>Hned na zacatku extremne silny predpoklad bez jakehokoli
>zduvodneni.
Možná je problém v tom, že sa často zamieňa intelekt a inteligencia. Intelekt by potom mohol byť "chladný a bezcitný", "strojový", prísne zameraný na riešenie istej triedy problémov bez vedomia alebo zohladnenia ich širších súvislostí, podobne ako dnešné počítače. Inteligencia zrejme istý druh vedomia, uvedomovania si samého seba, svojej existencie a svojho miesta v systéme vyžaduje. Mala by byť schopná poskytovať heuristické riešenia, čo intelekt nemusí.

134196

29.04.2007 13:04

Stručné teze o umělé inteligenci

RE: My sami jsme taková umělá inteligence !

Kyklop 217.?.?.?

hoci mi právo rozhodovať v tomto spore nenáleží, môj verdikt je: obaja, každý svojím spôsobom
pána Gejdoša už sledujem dlhší čas, pán Lhoták je zrejme nový, a zdá sa, že hodnotný člen miestnej zbierky zaujímavých ľudí.

134199

29.04.2007 13:21

Stručné teze o umělé inteligenci

RE: Adaptivita, učenie, inteligencia

Kyklop 217.?.?.?

Stroj s vlastnosťami umelej inteligencie by byť schopný sám seba "optimalizovať", teda vlastne upravovať svoje vlastné programy podľa okamžitých potrieb alebo predošlých skúseností z riešenia podobných problémov. V spojení s "vnútorným modelom" sveta by to samozrejme malo viesť k rozpoznaniu svojej pozície a úlohy vo "vonkajšom" svete. Skôr či neskôr vznikne aj určitý "pud sebazáchovy" (ako výsledok čisto logickej úvahy, pokiaľ zaniknem, nebudem môcť vykonávať pravdepodobné ďaľšie úlohy v budúcnosti) - a odtiaľ je zrejme k "vedomiu" už len krôčik.

134201

29.04.2007 13:24

Stručné teze o umělé inteligenci

RE: Uvažování o umělé inteligenci je zcela absurdní

Kyklop 217.?.?.?

> Teď jsem, ale na pochybách jestli kopání do zadku je
>inteligentní chování. [chechtot]
Je.
Zodpovedá pozorovaniu, že istá skupina subjektov reaguje žiadúcim spôsobom len na určité, dobre definovateľné, podnety.

134202

01.07.2007 01:24

Putinův válečný pokřik – hrozící střet s Ruskem

RE: Rusky pud sebezachovy-vlastenectvi pred globalisaci.

Kyklop 217.?.?.?

Ani nie. Každý veľký spoločenský pohyb musí mať aj duchovnú dimenziu.
Ruská pravoslávna cirkev v tomto istú tradíciu má. Za druhej svetovej vojny sa jednoznačne a od počiatku postavila za obranu ZSSR - a to napriek tomu, ak s ňou bolševici zaobchádzali v predošlých dvoch desaťročiach.

Kyklop

138871

01.07.2007 01:45

Putinův válečný pokřik – hrozící střet s Ruskem

RE: Spinava politika a spinava hra s ohnem

Kyklop 217.?.?.?

Rusko bolo svojimi dejinami utvrdené v názore, že jediná vec, ktorá dokáže udržať nepriateľov v odstupe je reálna vojenská moc. Preto robí všetko preto, aby si udržalo túto vojenskú moc v maximálnej miere nedotknutú aj za cenu, ktorú iné krajiny nie sú ochotné zaplatiť. Lenže kto nie je ochotný zaplatiť cenu za nezávislosť, tomu napokon žiadna nezávislosť nezostane.

Veci sa majú tak, že kto chce ovládnuť Európu (nielen jej západnú tretinu), ten si musí podrobiť Rusko - a to sa zatiaľ žiadnemu dobyvateľovi nepodarilo.

138872

01.07.2007 02:07

Nové zprávy z Afghánistánu

RE: Nebrať zajatcov

Kyklop 217.?.?.?

V Afganistáne sa moc nezískava vo voľbách, ale so zbraňou v ruke. Také sú prastaré miestne pravidlá hry.
Taliban vznikol ako reakcia na zhovadilosť mudžahídov vycvičených v Pakistane za americké peniaze - a to až po odchode rusov, keď títo "bojovníci za slobodu" ovládli väčšinu krajiny. Vo vnútornej vojne ich porazil, pretože na rozdiel od bezprávia, ktoré tam panovalo prinášal právo a poriadok, síce kruté islámske právo šaría, ale aj to bola pre väčšinu lepšia voľba ako bezprávie a zdivočelé bandy bývalých "bojovníkov za slobodu" a ich lokálnych veliteľov.

138873

01.07.2007 02:09

Nové zprávy z Afghánistánu

RE: Nebrať zajatcov

Kyklop 217.?.?.?

Obdobie "ruskej okupácie" bolo nazatiaľ jediným obdobím v dejinách Afganistanu, kedy sa základné vzdelanie poskytovalo aj dievčatám.

138874

23.07.2007 13:00

Rusko nabízí Americe svůj nejlepší radar

RE: co mate porad s Iranem?

217.?.?.?

Súhlas. Irán má niečo, čo Európa mileráda a bez dlhého dohadovania kúpi - ropu a plyn. Európa má niečo, čo rád kúpi Irán - mercedsy, bavoráky, lieky, stroje, zariadenia .... a euro. Lenže tento kšeft je nesprávny - amerike z neho nekvapne žiadny profit. a o tom to je.

140281

29.07.2007 01:18

Zpochybnění genové teorie

RE: Mnoho povyku pro nic

Kyklop 217.?.?.?

s posledným odstavcom súhlasím bez výhrad.

Obilniny a ryža sú dosť typický príklad toho, že ľuďmi pestované rastliny sú súčasne na ľudí priamo odkázané.
Prečo? Medzi trávami sú výnimočné tým, že majú niekoľko sád génov, nie iba jednu, ako "normálne" trávy. Výsledkom tejto genetickej poruchy je, že majú podstatne väčšie semená ako "normálne" trávy a preto sa ľuďom oplatí ich zbierať a pestovať ako potravinu. V normálnom prírodnom prostredí sú však nadmerne veľké semená jasnou nevýhodou - takmer vôbec sa nešíria vetrom. Bez rozsievačov by zanikli.

140723

29.07.2007 01:43

Zpochybnění genové teorie

RE: Žádné překvapení

Kyklop 217.?.?.?

>Vždy mě znovu překvapuje, s jakou sebevědomou jistotou mluví
>přírodní vědci o otázkách týkajících se filosofie a
>teologie, a s jakou naprostou slepotou ignorují psychologii.
Takáto téza sa dá použiť aj v presne opačnom garde - s akou bohorovnou sebaistotou hovoria filozofovia a teológovia o svete okolo nás a ako ignorujú prírodné zákony a zákonitosti.

Arogancia a bohorovnosť je najlepším spôsobom, ako vyrobiť poriadny malér. Ignorancia, prehliadanie, či dokonca popieranie hlbších spojitostí a zákonitostí je typická pre málo talentovaných duchov, a je jedno, v akej oblasti. Vyskytuje sa to ako v prírodných vedách tak i v spoločenských vedách. Vždy sa pritom vytiahne nejaká autorita, ktorou sa mláti okolo seba ako kyjakom. A je celkom jedno, či to je Freud alebo Lenin, Platón alebo Lysenko [vyplazený jazyk] .

Sopka bola vedcami považovaná za vyhasnutú. Fajn... A čo na to legendy miestnych domorodcov?
Na boha hory neverím, omnoho skôr sa zrejme z jej okolia odsťahovala väčšina zvere a pre domorodcov vznikol problém: čo do hrnca. U primitívnych národov (tento výraz nemám rád, ale lepší ma nenapadá) spojených s prírodou a prírodnými náboženstvami je logické hľadanie odpovede v múdrosti predkov. Väčšina udalostí sa nestáva "prvý krát".

140725

30.07.2007 23:05

Kdo dává pětky?

RE: Existují zjevně stovky lidí placených za manipulování fór v internetu.

Kyklop 217.?.?.?

Táto kategória tu má už dávno takmer domovské právo. Takmer, ostáva dúfať, že ho nikdy nezískajú skutočne.

140826

30.07.2007 23:06

Kdo dává pětky?

RE: Autor asi zapomnel

Kyklop 217.?.?.?

kedy? pred tromi či šiestimi mesiacmi? Lenže vtedy tu známkovanie nebolo.

140828

30.07.2007 23:27

Americký ochuzený uran působí v Iráku nárůst rakoviny

RE: Obávám se převelice,

Kyklop 217.?.?.?

V prostredí, porovnateľnom z niektorými (menej postihnutými) oblasťami černobylskej zóny žije v Indii niekoľko miliónov obyvateľov a to podobu najmenej niekoľko storočí, skôr tisícročí. Samozrejme to má nejaké následky, vždy to má nejaké následky..., lenže ako ich odlíšiť, keď je to celý kmeň alebo dokonca národ? Problém je v tom, že napríklad percento spontánnych potratov v prvom mesiaci tehotenstva sa takmer nedá v normálnom prostredí zistiť, dokonca i vo vyspelejšej Európe by s tým boli spojené vážne problémy. Vrodené malformácie sú totiž výsledkom porúch, ktoré unikli všetkým kontrolným mechanizmom, ktoré fungujú počas vývoja, pritom najostrejšie mechanizmy fungujú práve v rannej fáze, neskôr už ich účinnosť klesá.
Zvyknúť si na radiáciu - viete že existuje teória, že podprahové dávky majú dokonca priaznivý zdravotný vplyv? Vec má logiku: opravné mechanizmy buniek vznikali v pradávnych časoch pred miliardou rokov, keď bola úroveň radiačného pozadia výrazne vyššia. V prípade malých poškodení majú po aktivácii nadbytok "opravárenskej" kapacity a tak zreparujú aj ďalšie poškodenia, ktoré vznikli inými ako radiačnými vplyvmi a reparačné mechanizmy nesputili.

K ochudobnenému uránu: urán je ťažký kov, a ako všetky ťažké kovy, je toxický, predovšetkým na bunečnej úrovni. Jeho pôsobenie v tele je podobné olovu, kadmiu, ortuti a ďalším jedom, ale je v porovnaní s nimi reaktívnejší - a teda jedovatejší. Navyše pri zbraňovom použití horí (je pyroforický) a vytvára oxidy, a súčasne je rozprášený do formy veľmi jemného prachu, takže ľahko oxiduje aj z kovovej formy.

140830

30.07.2007 23:33

Americký ochuzený uran působí v Iráku nárůst rakoviny

RE: Doporučuji přečíst...

Kyklop 217.?.?.?

Urán a wolfram - jeden vážny vojensko-ekonomicko-politický problém
USSA asi 50% svojej spotreby wolframu kryjú dovozom z Číny. Naopak, ochudobneného uránu majú obrovský nadbytok, niekoľko desaťtisíc ton, a pribúda stále ďalší.

140831

30.07.2007 23:36

Americký ochuzený uran působí v Iráku nárůst rakoviny

RE: No nevim.

Kyklop 217.?.?.?

V Juhoslávii je to problém tiež a celkom vážny, skôr by som povedal, že je to dôsledne zametené pod koberec.

140832

10.08.2007 13:05

Je poslední objevení se slintavky a kulhavky aktem biologického teroru proti britským farmářům?

RE: A čo neviditeľná krutosť voči hospodárskym zvieratám?

217.?.?.?

Dosť podstatným faktom je, že na správny vývoj ľudského mozgu sú nevyhnutné bielkoviny živočíšneho pôvodu, ktoré nie je možné získať z rastlinnej potravy, ani z rýb. Toľko na vaše ospravedlnenie.

141519

18.08.2007 01:52

Darebácký stát Arktida

RE: EMP

217.?.?.?

Až na to, že v účinnom dosahu rakiet (cca 40km) boli rušiče na B-1 platné ako hadovi šlapky - radar na Mig-25 mal tak obrovský vysielací výkon, že výkon rušičov nedokázal jeho impulzy prekryť. Ono sa s ním dal tiež "zastreliť" zajac až na jeden kilometer. Takže pokiaľ beriete údaje z knihy "Posledný let pilota Mig-25" ako pravdivé, mal by ste brať aj tento...

Odtieniť EMI? hm... a napájanie k tienenému čipu privediete čiernou mágiou? Na jeden meter vodiča sa naindukuje až jeden milión voltov... Ochrany sa robia rýchlymi diódami, ktoré sú zničené a vytvárajú tak skraty, obvody za diodami síce prežijú, ale diody sa musia vymeniť alebo odpojiť - a to priamo v chránenom obvode, inak o nemá zmysel.

141978

19.08.2007 16:23

Darebácký stát Arktida

RE: EMP

217.?.?.?

Indukované napätie - čo som kúpil, to predávam [vyplazený jazyk] . Je jasné, že ide o extrémny prípad.
Rušiče - ano, zvýšiť výkon je najjednoduchšia cesta, ale len pokiaľ je k dispozícii potrebný príkon, čo je u lietadiel dosť problém.

142042

25.09.2007 17:01

Velký bratr nás všechny sleduje

RE: Kamery v ulicich

217.?.?.?

Skutočne veríš tomu, že najbližšia hliadka polície naklepe lumpom kokos? Vidno, že si ešte poriadnych lumpov nestretol a nemusel si s policajtami jednať ako obeť prepadnutia... Nie že by som ti to želal, ale stačila by ti jedna jediná skúsenosť.

144473

29.09.2007 04:52

Holocaust, během kterého zmizely milióny lidí…

RE: Anglo-americká civilizace = německý nacizmus....

217.?.?.?

asi na to nemal žalúdok... Alebo sa vždy niekto postaral, aby dopočítať tak nejak nestihol.

144651

29.09.2007 23:56

Ztraceno v překladu: Ahmadinežád a média

RE: Pan profesor Bollinger

Kyklop 217.?.?.?

>Pokání nepomůže, navrhuji skřipec.
Dobrý nápad. Pre presnejšie zistenie skutkového stavu je vhodné zariadenie väčšie, dlhé tak päť metrov.

144713

06.10.2007 18:40

Všichni Rusové náhle opustili reaktor Bushehr v Íránu

RE: Utok na Iran

Kyklop 217.?.?.?

>O novém Big Dealu si běž snít s židozednáři do jejich
>tajných spolků vyvolenců, kde plánují nový světový
>řád.
Pokiaľ by uvažovanie o NBD malo mať nejaký pozitívny efekt, tak by sa muselo robiť zásadne BEZ týchto tvorov a s ich preventívnym vylúčením.

145055

06.10.2007 18:56

Všichni Rusové náhle opustili reaktor Bushehr v Íránu

RE: To není možný

Kyklop 217.?.?.?

S-300PMU Irán má, ale v malom počte, systémov S-400 nemá zatiaľ dosť ani Rusko samo pre seba, nie to ešte na export (a tak to bude ešte pár rokov).
O použití S-200 v šesťdňovej vojne počujem prvý krát [chechtot]
Egypt mal S-75 (Volchov), S-125 a S-10. Účinnosť je na dlhšiu diskusiu, nebolo to špatné, ale nebolo to ani príliš dobré.

145054

08.10.2007 23:31

Bush připravuje Ameriku na válku s Íránem

RE: Tři zajímavosti o 1. válce v zálivu:

Kyklop 217.?.?.?

Prepáč, peter, ale si trochu mimo.
Fotografických filmov priamo z Mesiaca zasa nie je nejak extrémne veľa, fotilo sa na veľkoformátový film 6x6cm pomocou fotokamery Hasselblad 500EL zhruba tohoto typu - http://de.hasselblad.com/products/v-system/503cw.aspx - mali výmenné kazety a prispôsobené časy a clony (kvôli silnému osvetleniu) a ovládanie a koštrukciu (aby sa dali ovládať v rukaviciach). Domov sa viezli len kazety s filmom, kamery boli ako zbytočná záťaž ponechané na Mesiaci.
Pri Apollo 11 to bolo 9 kaziet zo štyroch fotoaparátov (jedna kazeta obsahuje maximálne 200 záberov), 1407 fotozáberov, z toho 857 BW a 550 farebných. Len časť záberov je ale priamo z povrchu Mesiaca. Uplné (zrejme) sady záberov z výpravy apollo 11: http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/catalog/70mm/mission/?11, pre všetky výpravy Apollo: http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/catalog/70mm/
S tým kozmickým žiarením si príliš nelám hlavu, rozhodne to nie je tak strašné, ako si zrejme myslíš. Jednotlivé stopy po zásahoch časticami kozmického žiarenia by sa na fotkách dali nájsť, ale na to treba vedomosti a prax, na normálnom filme ich v skutočnosti treba hľadať mikroskopom.

145152

24.11.2007 04:20

Obyčejný občan

RE:

Kyklop 217.?.?.?

Pre niekoho bude precitnutie zo sna veľmi bolestivé. Pokiaľ sa Rocky vôbec stihne prebrať.

147879

24.11.2007 23:26

Neokonzervativci volají po americké invazi do Pákistánu

RE: Americania nevedia, co sa deje s ich vlastnymi raketami a bombami,

Kyklop 217.?.?.?

>Mezicasom uz su 6 ucastnici mrtvi.

To vážne už šiesti? Doteraz som počul len o dvoch... Myslím, že ich niekto upratuje.
Podobne ako tých troch v Kuvajte, čo odpálili Patriot, ktorý údajne nič nezasiahol...

147943

25.11.2007 00:48

Časy se mění

RE: [2] časy se mění - NĚCO NENORMÁLNÍHO???

Kyklop 217.?.?.?

>Vůbec nechápu, kde jste se tady vzal?

Možná z Vašich zlých snov. Najhoršie strašidlá sú totiž tie, čo sa vám snažia zobrať z očí tie ružové okuliare - vtedy totiž občas uvidíte realitu.

S 2xs nesúhlasím vo viac veciach, ale popis celkom dobre sedí.
Akurát jedna vec: Altruistické chovanie je známe aj zvieratám, a celkom dobre sa dokáže vyvinúť aj v detskom kolektíve - bezpodmienečne však musí existovať trest za "špatné" - nealtruistické - chovanie a parazitovanie na systéme vzájomných službičiek.

147944

26.11.2007 05:01

Časy se mění

RE: [2] časy se mění - NĚCO NENORMÁLNÍHO???

Kyklop 217.?.?.?

Ono to "altruistické" je v podstate darované - nie je to výmenný obchod "niečo za niečo, teraz a tu". Dávam, lebo mám, to že očakávam oplátku niekedy v budúcnosti, je iná vec. Nežiadam a neočakávam ju hneď, ale až niekedy v budúcnosti.

Inak svet podľa vašich názorov by bol malým peklom. Zatiaľ, našťastie, taký nie je, ale mám vážne obavy, že sa takým, aj vaším pričinením, stáva.

148007

26.11.2007 05:10

Časy se mění

RE: co na to říci ?

Kyklop 217.?.?.?

Bolo by zaujímavé zistiť, čo by sa s firmou stalo, keby sa ten chlapík z dielne rozhodol pre slobodné podnikanie a "udelal se pro sebe" [chechtot]

148008

27.11.2007 21:11

Zemřelo v irácké válce 15 tisíc amerických vojáků nebo víc?

RE: valka je svina

Kyklop 217.?.?.?

Pocit, že som bojoval za niečo nesprávne je asi hodne neprijemný...

148131

02.12.2007 00:31

Žalobníček s cejchem práskače

RE: Nohavica vs Hutka

Kyklop 217.?.?.?

>To ho opravdu nesere v dnešních poměrech nic
>víc než Nohavica? To nemá na víc, než na vytahování
>zapraný špíny?
Vaše otázky sú v podstate aj odpoveďami.

148371

05.01.2008 02:04

Zločinci v policejních uniformách

RE: Něco podobného jako s tím balíčkem

217.?.?.?

Akurát že Vlad Dracul žil v rokoch 1390-1447. V tom čase sa o amerike nesnívalo ešte ani kolumbusovi. V európe boli podobné srandičky postupne opustené ako príliš blbé, v amerike sa očividne dostávajú až teraz do módy.

150603

11.01.2008 23:37

Pozor na americké pokusy s ovlivňováním počasí

RE: Tohle bude další podařená psy-op

217.?.?.?

voľný citát
"Aj jediné mávnutie motýlích krídiel nad Amazonkou môže o pár dní spôsobiť hurikán v Karibiku."

Je treba ale vedieť kedy, ako a kde presne má ten motýľ mávnuť krídlami. Sú proste momenty, kedy stačí celkom jemné postrčenie, doslova jediná snehová vločka, aby sa dala do pohybu celá lavína. Výkon HAARPu je dostatočný, aby to načasovanie v čase a mieste nemuselo byť celkom presné.

151178

04.02.2008 02:13

Historii píší vítězové

RE: Vlasovci...

217.?.?.?

njn. O svinstvách Hitlera sa vedelo hneď po vojne. Svinstvá Stalina sa rozbalujú zhruba päťdesiat rokov po vojne. Na Churchillove svinstvá ešte príde rad tak o 40 rokov.
Vzaté kolem a kolem, rozdiel medzi nimi nebol asi žiadny.

153248

11.02.2008 11:53

Podmořské kabely a íránská ropná burza

RE: Vlečný sonary.

217.?.?.?

Rusi zostrelili lietadlo nad vlastným územím, ďaleko mimo letové trasy. Američania zostrelili lietadlo v letovom koridore a v oblasti, kde nemali čo hľadať.

153943

15.04.2008 23:08

Tibet a Palestina

RE: Chutzpa Maxima

217.?.?.?

Predstavujú necelé jedno promile populácie...

159205

02.05.2008 16:52

Jak mi von Krebst poslal jedno euro

RE: Hehe

Kyklop 217.?.?.?

Tiež si myslím. Osobne by som ich nechal v tomto aspoň týždeň...

160349

19.07.2008 00:27

Ano, Írán bude napaden

RE: Taky je možný, že žádný radar nebude.

217.?.?.?

Ale kde. Myslím si, že to skončí pri drkotaní zubami a nadávaní na skurvených rusov, ktorý nedodržiavajú zmluvy.

165677

22.07.2008 23:40

Půl milionu rakví?

RE: Petr2

217.?.?.?

"Morové" cintoríny (cholera, mor, týfus...), existujúce vo viacerých mestách na Slovensku (a zrejme aj v Čechách - nemám informácie) je, pokiaľ viem, dodnes zakázané otvárať (napríklad inak bežným pochovávaním do staršieho hrobu) alebo inak narúšať (napríklad aj ukladaním káblov do zeme).

165907

31.07.2008 01:39

Jak pokračuje vyšetřování Juščenkovy otravy?

Tak. A je to.

217.?.?.?

Anti-anti zasa veľmi úspešne rozvrátil jednu diskusiu, v ktorej sa mohli objaviť celkom zaujímavé úvahy.

166436

03.08.2008 21:48

Rusko převzalo kontrolu turkmenského (světového?) plynu

RE: Môj pohľad, alebo shrnutie stavu sveta (prosím nejakú reakciu)

217.?.?.?

>P.S. Nepodceňujte rozumové schopnosti Rusov lebo keď sa do
>niečoho vložia, tak je to poriadne spravené(desing síce nie
>je bohviečo viď Sputnik.

Slovami jedného lampasáka: Američan vyrába zbrane na predaj, rus na zabíjanie.

166764

03.08.2008 22:14

Rusko převzalo kontrolu turkmenského (světového?) plynu

RE: Turkmenistán :D

217.?.?.?

>Kanadska armada bude pronajimat ruske vrtulniky Mi-8 pro vojaky,
>kteri jsou v Afganistanu (ceka na dodavky americkych).
Problém je trochu inde - ruské Mi-8/Mi-17 proste musia mať, ak sa chcú dostať tam, kam sa potrebujú v hornatom Afganistane dostať.

Trochu teórie: Vrtuľník má okrem výškového dostupu aj ďalší podstatný parameter - anglicky "Hover ceiling in ground effect" - voľne "výška vznášania sa s efektom zeme" a ten v podstate hovorí o tom, v akej nadmorskej výške je vrtuľník schopný pristáť alebo odštartovať.

No - a Mi-17(niektoré jeho verzie) je schopný pristávať vo výškach až okolo 3900 metrov, kým UH-60 len 2800 metrov a v horúcom vzduchu ani nie 2400 metrov.
A o tom to je. A preto majú ísť do afgánu aj český piloti a české vrtuľníky Mi-17.

166765

05.08.2008 14:48

Zemřel Alexandr Solženicyn

RE: Hrdina a zlatý člověk...

217.?.?.?

Prekvapený? Ja ani nie. Cenzúra sa už dávno nerobí vybielením stránok novín a odvozom kníh do papierenského mlynu. Doba pokročila.
Dnes sa nepohodlný text proste vôbec nevydá.

166992

16.08.2008 17:41

Válka v Jižní Osetii může odstartovat nové kolo soupeření mezi USA a Ruskem

RE: Válka v Jižní Osetii odstartovala nové kolo SPOLUPRÁCE mezi USA a Ruskem

217.?.?.?

>>Naviac konflikt môže poslúžiť ako dokonalá výhovorka pre neposkytnutie pomoci Iránu.

To je práve ten problém - A čo ak sa Rusko naopak rozhodne Iránu pomoc poskytnúť, a to v merítkach porovnateľných s predchádzajúcou americkou pomocou Gruzínsku?
Neni absolutne v ruskom strategickom záujme, aby USA vojnu v Iráne vyvolali a nebodaj ju dokonca aj vyhrali. Rusom vyhovuje Irán samostatný, primerane silný a priateľský. Iránsku ropu priamo nepotrebujú, stačí im kontrolovať, kam tečie.


A neni to ani v záujme číny či Indie, čo sú ďalší dvaja významní hráči v oblasti.

168173

04.09.2008 22:00

Mráz přichází z Denveru

Ktorý?

217.?.?.?

Myslím, že nakoniec vyhrá McCain - tak ako vyhral Bush.
Víťazstvo Obamu by už neprinieslo zmenu, ale len predĺžilo agóniu systému.

169855

04.09.2008 22:09

Lekce válečných úspěchů a neúspěchů

RE: dovětek

217.?.?.?

>Pokud vim tak Hitler Maginotovu linii neobešel ale naopak
>zaútočil na její klíčovej bod - pevnost Eben Emael.
ehm... Eben Emael predovštkým nepatrila do Maginotovej línie, už preto, že je v Belgicku.

169856

07.09.2008 05:12

Jste připraveni na jadernou válku?

Mayovia

217.?.?.?

Píše sa rok 2008, do roku 2012 a Mayského konca jedného dlhého počítania a celkej zmeny zostáva práve jedno volebné obdobie.

A práve preto vyhrá McCain, ktorý to dokočíruje do definitívneko konca - debilne - rovnako, ako to pred ním kočíroval bubush.
Obama by to mohol zmeniť, rovnako ako ťahal ameriku z najhorších ekonomických sračiek Clinton.
Ale to by len len predĺžilo agóniu a utrpenie milionov. S McCainom to budú mať za sebou aspoň rýchlo - a s nimi aj terajšie usporiadanie sveta.
Počítam s tým, že ja osobne som pri "veľkej zmene" priamo na odpis - profesiou i názormi. Neteší ma to. Ale pokiaľ sa zmena stane tak, ako predpokladám, som pripravený vytrvať na svojom mieste až do posledného kola.

170046

Veci pomenované pravými menami.
Výborné.

170084

> Stejně jako se nedozvíme, kolik milionů tun kosmetiky a nápojů
> bděli úředníci ovcím, tedy chci říct lidem, zabavili.

V Bratislave toho bolo spočiatku za jeden až tri plastové kontajnery na odpadky denne, teraz tak pol kontajneru - ľudia sa poučili na vlastnej i cudzej škode. Pritom Bratislava je malé letisko - necelé 2 miliony ľudí ročne.

170288

24.09.2008 20:43

Americké ministerstvo financí se mění na hedgeový fond

RE: Chyba je v nas vsech

Kyklop 217.?.?.?

>stanné právo vyžaduje velkou alokaci vojska
>a složek (FEMA, NSA, CIA, FBI, Národní Garda)... to všechno
>stojí nemalé peníze udržet v chodu i v době krize ... KDE na
>to mají USA vzít v době, kdy od počátku krize vypsali více
>státních dluhopisů, než činilo loňské HDP USA??

A je tu celkom oprávnená otázka - žoldnieri bojujú za peniaze. Budú bojovať aj za bezcenné papieriky?
Alebo ako si dokáže vláda poistiť vernosť svojich silových zložiek vo väčšom rozsahu a hlavne v dlhodobom horizonte?
Stále vychádzam z toho, že "vojak v poli" môže byť tupý a vypatlaný robot, ale aj ten má obvykle nejaké rodinné zázemie a hlavne - so stúpajúcou zodpovednosťou v rebríčku hodností či funkcií už robot prestáva stačiť a treba niekoho, kto vie uvažovať. Rovnako ako v normálnej spoločnosti existuje aj v armádnej hierarchii "stredná trieda", jedinci, ktorý majú istú zodpovednosť a tiež moc, a zároveň musia mať istý nadhľad, aby dokázali svoje funkcie vykonávať, ale pritom sú ešte stále "v poli" a nie "za vodou" a prípadný krach ich priamo ohrozuje. Ako sa asi k prípadnému vnútornému konfliktu v amerike postaví táto vrstva?
Pretože armáde síce velia generáli, ale vojakom seržanti a poručíci...

171519

24.09.2008 21:59

USA prověří Krym

RE: Problem bude, az se bdou rozdavat pasy ve Varech

Kyklop 217.?.?.?

>Pan Van Guld bude jedním z těch lidiček zatuhlých ve
>stereotypech minulosti, přiživovaných americkou protiruskou
>propagandou dneška. [zmaten] nechápu tyto lidi.
Ja celkom aj hej, pretože som taký prerod zažil - osobne. Je to dosť strašné a pokorujúce [naštvaný] , priznať si pre seba a pred sebou samým, že je človek blbec a naletel...

171528

24.09.2008 22:20

USA prověří Krym

RE: Problem bude, az se bdou rozdavat pasy ve Varech

Kyklop 217.?.?.?

>Situace se zmenila a Rusku pomaha dnesni vysoka cena ropy, ktery
>dnes nedavaji ani svym sousedu zadarmo. Take nemusi mnohe
>kopirovat ale jednoduse si je mohou koupit.
Mám pocit, že postupne sa rusi dostanú do situácie, že už nebudú kupovať len hotové nápady, ale rovno aj hlavy, v ktorých sa tie nápady rodia. Tým sa dostanú do podobnej situácie, v akej boli USA od konca II.sv. vojny, keď viac ako polovicu nápadov v USA (pretavených napríklad do Nobelových cien) produkovali fakticky cudzinci - prisťahovalci. Ešte to síce možno pár rokov potrvá, ale ak nedôjde k skutočne veľkému pruseru, taký čas dosť neodvratne príde.

171531

24.09.2008 23:21

Všichni občané Ruska se stali občany Abcházie

RE: Historický okamžik pro Rusko!!

Kyklop 217.?.?.?

>už jednou jim otrávili prezidenta co ruská tajná služba vymyslí

Juščenka? [velký smích]
V čase, keď ho "otrávili" ešte prezidentom nebol ani náhodou. A v súboji o prezidentské kreslo s Janukovičom vyhral asi tak, ako Bubush na Floride a tiež s rovnakým konečným výsledkom.

171539

25.09.2008 00:56

Bombový útok v Islamabádu

RE: poněkud podivný a zcela nekompetentní atenátník, ne?

Kyklop 217.?.?.?

Video nič moc - ale aj tak zaujímavé. Asi niečo zlyhalo, pretože síce nejaké buchnutie tam je, ale vcelku nezaujímavé - výsledkom je trochu smradu a požiar auta.
Zato toto: http://zpravy.idnes.cz/foto.asp?foto1=JAN25e937_005.JPG je veľmi zaujímavé. Prečo? jednoducho preto, že takto nevyzerá kráter po "autobombe" - všimnite si strmé steny kráteru!

Ak vybuchne nálož v aute, teda nad povrchom zeme, väčšina tlaku sa šíri do strán a hore (v smere najmenšieho odporu) a len menšia časť smerom do podložia - výsledkom je plytký, ale široký kráter. Na hoteli by sa to prejavilo tak, že by mal zdemolovanú fasádu po celej výške.

Zobrazený kráter oveľa skôr zodpovedá výbuchu POD povrchom, zhruba v polovici hĺbky kráteru, skôr ešte o čosi hlbšie. Tomu zodpovedá aj vzhľad dna kráteru - je pomerne ploché (na fotke sčasti zaplavené vodou). to je spôsobené tým, že pri výbuchu pod povrchom sa šíri tlak v prvom momente viacmenej rovnomerne všetkými smermi až do okamihu, kedy "nad sebou" pretrhne povrch a má voľný priestor, kam môže expandovať.
Takémuto scenáru výbuchu zodpovedá aj poškodenie hotelu - viac to odniesli horné poschodia, pretože spodné boli čiastočne zatienené stenami kráteru.
Takže skôr ako autobomba to bola letecká bomba, ktorá vybuchla v hĺbke 2-3 metre pod zemou.

Čo si myslím? Jednoducho - niekto tam poslal samovraha, ale nálož v aute z nejakého dôvodu zlyhala, takže musel byť použitý plán "B".

171546

25.09.2008 00:59

Bombový útok v Islamabádu

RE: Micro-nuke

Kyklop 217.?.?.?

tiež varianta.

171547

25.09.2008 01:18

Americké ministerstvo financí se mění na hedgeový fond

RE: Chyba je v nas vsech

Kyklop 217.?.?.?

>To je velice jednoduche. Kazdy vojak vi, ze je prijemnejsi
>hlidkovat ve sluzbach novych panu, jezdit hummerem a vecer mit v
>podzemni zakladne horkou sprchu a dobre jidlo, nez z hladu
>pojidat krysy a bojovat nekde na povrchu o preziti...

>A o tom, ze ti co tady hroti situaci uz maji nekde hluboko pod
>Rocky mountains pohodlne kryty, tuny jidla , jezera paliva,
>zbrojnice a vse pro sve pohodli vubec, ale vubec nepochybuji...

Ano, to by mohlo fungovať v prípade jadrovej apokalypsy, ale nie v prípade niečoho na spôsob občianskej vojny, kedy je potrebné udržať na uzde a pod kontrolou nejakých 200-300 milionov ľudí, ktorý vlastnia (spočiatku) zhruba rovnaký počet strelných zbraní.
A kryty pod Skalistými horami? Sú len pre "elitu", nie pre obyčajných žoldnierov.

aristokrat - pokiaľ viem, tak túto "archu" už to spustili niekedy začiatkom leta

171548

26.09.2008 15:49

Piráti získali tanky Т-72

Problémik

217.?.?.?

Rusi zatiaľ zasahovať nemôžu.
Okrem iného preto, že loď nie je ani ukrajinská, ale je registrovaná v Belize - pod "lacnou vlajkou".

Ide o to, že vojnové námorníctvo môže v prospech vlastnej civilnej lode v medzinárocných vodách zasahovať okamžite, ale v prospech cudzej lode a/lebo vo výsostných vodách iného štátu je potrebná dohoda.

171702

27.09.2008 02:21

Piráti získali tanky Т-72

RE: Somalski pirati prihrali Rusom na smec

217.?.?.?

Problém bude v tom, že Légia urobila prievan len mierny - nejaký väčší im zrejme "niekto" urobiť nedovolil, hoci na to legionári majú. Kto asi? A prečo neboli peniaze za výkupné sledované, kadiaľ
sa pohybujú, po akých účtoch? To je jedna vec.

Druhá vec - rusi (resp. vtedy sovieti) už s pirátmi problémy mali niekedy v 70. rokoch v juhovýchodnej ázii (myslím, že niekde okolo Singapuru alebo Macaa - tam je to bežné tiež a zrejme až dodnes, ak to už neporiešili číňania) a vyriešili ich po svojom. Čo som čítal asi tucet člnov prirazil k lodi čo viezla nejaké dobroty - údajne lekárske opiáty - a zistil, že na stožiari sa objavila sovietska vojnová vlajka a na palubu vybehla četa námornej pechoty. Utiekol len jeden rýchly čln, pretože na lodi mali zaplachtované aj nejaké protilietadlové automatické kanóny. A mali pokoj na dlhé roky.

Ostatne, čo hovorí o námornom pirátstve medzinárodné právo?
Ešte v 19. storočí bolo čiste len na rozhodnutí kapitána, na ktoré rahno chytených pirátov obesí....

171760

29.09.2008 00:25

Piráti získali tanky Т-72

RE: Somalski pirati prihrali Rusom na smec

217.?.?.?

http://www.blisty.cz/2008/9/26/art42930.html
citát:
Pozn. LVI: Pokud Rusko přistoupí k vojenské akci proti pirátům u břehů Afriky, nebude to určitě poprvé. 30. října 1983 byla u břehů Sahary přepadena sovětská rybářská loď, což se v té době stávalo poměrně často, ale ke smůle pirátů se tentokrát poblíž nacházel na cvičení sovětský letadlový křižník Novorossijsk. Přijal zprávu kapitána rybářské lodě a po krátké konzultaci s Moskvou poslal na pomoc bojový letoun Jak-38 vyzbrojený raketami a helikoptéru Ka-27 s družstvem námořní pěchoty. Jak piráti dopadli v konfrontaci s elitou sovětského námořnictva, snad není třeba popisovat. Útoky na sovětské lodě poté nadlouho ustaly.

171912

02.10.2008 02:48

Ozdravný proces započal - ale čím skončí?

RE: nemozte to mat oboma cestami

217.?.?.?

A napadlo vás, že to môže byť ešte inak?
Napríklad tak, že dve skupiny pri koryte bojujú proti sebe a navzájom sa podrážajú až sa vyčerpajú a stratia akcieschopnosť a víťazom sa napokon stane tretia skupina, s ktorou sa pôvodne vôbec nepočítalo?
Niečo podobné sa odohrávalo aj u nás v 1989 - súboj "reformného" krídla okolo (povedzme) Adamca a konzervatívneho krídla okolo Jakeša vo vtedajšej KSČ skončil stratou akcieschopnosti a následnou politickou prehrou celej strany a rozpadom ňou riadeného mocenského systému.

172101

04.10.2008 15:20

Může záchranný balíček pomoci?

RE: Úvaha

217.?.?.?

Páni, vám stále uniká jedna (keby len jedna) súvislosť bolševickej revolúcie.
Na konci 19. a začiatku 20. storočia bolo Rusko síce stále pomerne zaostalé, ale začínalo prudko a úspešne ekonomicky rásť. Nebezpečne rásť. Dôkaz? napríklad taká "čerešnička na dortíčku" http://cs.wikipedia.org/wiki/Ilja_Muromec_(letadlo) - to určite nie je dielo zaostalého priemyslu, naopak, ruský priemysel rýchlo silnel. Svojím rastom a hlavne jeho ďalšou perspektívou ohrozovalo Rusko moc Británie a nielen jej. Určité kruhy si jasne uvedomovali, že rast ekonomickej základne Ruska a s tým zviazanej politickej moci a medzinárodného vplyvu ich v relatívne blízkej budúcnosti dvoch-troch desaťročí začne ohrozovať.
Podpora vnútorného nepriateľa, predovšetkým radikálov okolo bolševikov, sa zdala dobrou cestou, ako Rusko oslabiť s vynaložením minimálneho úsilia. Židobolševici boli významne finančne podporovaní a svoju úlohu splnili výborne - Rusko prišlo o prevážnu väčšinu svojej ekonomickej a intelektuálnej elity, ktorá ho v posledných predvojnových desaťročiach ťahala vpred.

172291

Nepredpokladám, že je z toho nejak zvlášť nadšená, ale zrejme robí to, čo považuje za správne/rozumné pre ďalší vývoj krajiny, v ktorej bola zvolená do čela vlády. Niekde sa tomu hovorí aj vlastenectvo...

172629

08.10.2008 19:59

Chávez ohlásil rusko-venezuelské námořní manévry v Karibiku

RE: Mensia oprava

217.?.?.?

>Okrem vojenskej techniky nakupila, alebo skor uzavrela kontrakt na
>12 supertankerov z Ciny, ktore by mali byt hotove do roku 2012 cim
>odpadne nutnost prenajimat si tankery na prepravu ropy od USA.
...
>Dalej pisali ze zrejme preto tvori konvoj aj vlecne lodstvo, ktore
>sa pouziva na odtiahnutie lodi do dokov.

Spolupráca s po rope smädnou Čínou je pomerne dobrým krokom pre zaistenie si ďalšie aspoň trochu silnejšieho partnera, ktorý by sa mohol Venezuely v prípadnom konflikte zastať a znižuje o niečo pravdepodobnosť napadnutia, pretože útočník by sa mohol stretnúť s čínskou protiakciou - Čína proste ropu nutne potrebuje, ber, kde ber, a Venezuela má dostatočne bohaté zdroje.

Vlečné lode - oceánske remorkéry - sú pomerne bežnou súčasťou každej flotily, aj keď nikdy nie sú prezentované tak výrazne, ako bojové lode. Rusi si na túto cestu skoro určite zobrali napríklad aj nejaký ten tanker či cisternovú loď, tá je tiež celkom bežnou súčasťou flotily.

172630

Ako dlho by asi tak zostala pri moci (či skôr pri živote), keby sa im skúsila otvorene postaviť bez dobre krytého chrbátu?

172644

09.10.2008 17:04

Irák zve zpátky do země ruskou ropnou společnost

Obracnie kabátov, burnusov, turbanov a podobne

217.?.?.?

Niekto tu spomenul pud sebazáchovy. To je veľmi správny prístup.
Treba si lepšie uvedomiť, čo to vlastne sú za jedinci, ktorý tvoria súčasnú Irackú vládu a parlament. Prakticky všetci boli označovaní ako "politický odporcovia Saddáma" a väčšina z nich ušla z Iraku do zahraničia, aby sa vyhla väzeniu alebo rovno poprave. Zaujímavé je, že nemálo z týchto "politických odporcov" malo svojho času v predvojnovom Iraku celkom zaujímavé a aj lukratívne pozície.
Zaktivovali sa po prvej vojne v Iraku, a vytvorili veľmi rôznorodé spoločenstvo, ktorého tmelom nebol ani tak odpor k Saddámovi, ako skôr doláre.

172684

11.10.2008 01:12

Island žádá Rusko o pomoc

Vhodné miesto?

217.?.?.?

> A nakonec, je to vhodné místo pro mezipřistání letadel na cestě do Latinské Ameriky.
To ani nie, kvapku od ruky - ale je to celkom vhodné miesto aj na iné "hnusné" veci. Napríklad na radar "na oplátku", šikovné miestečko na medzipristátia protiponorkových hliadkových lietadiel, hliadkujúcich proti strategickým ponorkám medzi Nórskom a Grónskom a podobne, tiež z nejakej námornej základne na Islande by sa veľmi pohodlne kontrolovala doprava v severnom Atlantiku...

> Island totiž nemá svou vlastní armádu. Poté, co Spojené státy
> uzavřely svoji tamní základnu, převzalo Norsko speciální
> alianční zodpovědnost za obranu islandských vojenských zájmů
> dohodou podepsanou letos v dubnu.
Taký šikovne zabitý klin. A ani nebolo veľmi treba trieskať.

Apropo, ako si stojí Malta? Verím, že za podobnú cenu by ju určite kúpili tiež [velký smích]

172786

11.10.2008 19:27

Island žádá Rusko o pomoc

RE: Vhodné miesto?

217.?.?.?

Cyprus nie je dobrý - je rozdelený medzi dva štáty, takže nemá okolo ostrova vysostné vody "len pre seba".
Hlavnou výhodou samostatného ostrova je práve to, že sa dá celkom slušne ustrážiť pred neželanými zvedavcami.

172808

11.10.2008 19:42

Island žádá Rusko o pomoc

RE: Aby byla jasnější měřítka...

217.?.?.?

Máš pravdu, je ich niečo tesne nad 300 000. Ak im Rusko požičia 4 miliardy, budú mu dlhovať nejakých 13 500 euro na hlavu [naštvaný] . Lenže pri HDP $39400 na hlavu (je to skoro raz toľko ako na Slovensku a o takmer 2/5 viac ako v Čechách) by to ale nemusela byť až taká tragédia - záleží však na tom, z čoho bolo HDP produkované. Ak tam bol vysoký podiel bankovníctva, a teraz tri najväčšie banky fakticky kľakli, tak to môže byť aj hodne zlé.

172809

18.10.2008 20:43

Kdo stojí za pádem burzy?

RE: Otázka

217.?.?.?

Burza ako taká potrebná je - podobne ako je potrebné nákupné centum alebo trhovisko.
Čo mi ale príde divné, a jasne smerujúce k podvodnému konaniu, je možnosť nakupovať a predávať akcie alebo produkty/tovary, ktoré nevlastním ani nemám oprávnenie nimi disponovať.

173331

19.10.2008 00:21

Kdo stojí za pádem burzy?

RE: Otázka

217.?.?.?

Bežný smrtelník platí DPH z každého obchodu, ktorý uzavrie, v takmer každej banke vám vyúčtujú poplatky za každý vklad alebo výber (a z nich zrejme potom odvádza dane). Podľa mňa by bolo celkom normálne, aby boli podobným spôsobom zdanené aj všetky operácie na burze. Výška zdanenia pritom musí byť dostatočne vysoká, aby znemožnila/znevýhodnila špekulatívne typy obchodov, ale pritom nesmie výrazne obmedzovať normálne burzové transakcie - určite by to muselo byť menej než 1%, typujem 0,1% obchodovanej sumy.

Tiež pokiaľ v normálnom svete bežných smrteľníkov predáte niekomu niečo, čo vám nepatrí a patrí niekomu inému, máte na krku trestné stíhanie pre podvod - na burze to tak evidentne nefunguje. Prečo?

173343

20.10.2008 09:26

Modrý armagedon

RE: Nedělám si o ČSSD iluze,

217.?.?.?

Myslím si, že toto v čechách určite nehrozí.
Ešte príliš veľa ľudí vidí "rudě", keď by mali čo i len teoreticky pripustiť, že jediný, kto sú ochotní skutočne hájiť ich záujmy sú vlastne už len komunisti z KSČM. Ešte stále si neuvedomili, že väčšina "straníkov", ktorých si pamätajú z prednovembrových čias, už dávno preveslovala za lepším bydlom. Zmenili vlajku, zmenili farby, ale nezmenili spôsoby.

173432

21.10.2008 01:51

Modrý armagedon

RE: postřehy

217.?.?.?

Svätá pravda..
Chlapec ale urobil dôležitý krok v inej veci - a to, že vôbec začal hľadať iné vysvetlenia a zdroje, než tie, ktoré servíruje televízia a tlač.

Nie je príliš významné, že prestaneme kráčať za jednou bludičkou kvôli inej, ale je významné uvedomiť si, že bludičiek je okolo nás mnoho. A niekde možno predsa len je aj ten domček s pravdou...

173534

Zrejme je to dané tým, že od istej úrovne v hierarchii moci je nutnou podmienkou úspešnej činnosti a akcieschopnosti moci samostatnosť v rozhodovaní a konaní. Tomu potom zodpovedá aj samostatnosť v myslení. A jednotiacim prvkom hierarchie moci už nemôže byť len sila centrálnej moci, ale niečo iné - ideológia, spoločný záujem, ....
Z hierarchie moci sa tak stáva skôr kooperujúca skupina viacmenej rovnakých (rovnako vplyvných a mocných) nezávyslých vládcov. Pokiaľ na tejto úrovni dochádza k tomu, že jedna z častí je oproti iným častiam akokoľvek znevýhodnená, na kooperáciu proste nepristúpi a jedná samostatne, takže k centralizácii moci vôbec nedôjde.

173627

22.10.2008 00:56

Kdo stojí za pádem burzy?

RE: Otázka

217.?.?.?

to sa dá pochopiť, ale nie ospravedlniť [velký smích]
Dobrý sluhovia predsa nepotopia svojich pánov...

173628

>Nic není černo-bílé. Možná, že kdyby se tam naši předci
>nehrnuli a nedrancovali, tak na tom mohla Afrika být lépe než
>Evropa. V každém případě, je ale tento plán velmi děsivý.
A vykľulo sa šidlo z vreca...
Nespomínam si, žeby Československo malo kedy nejaké kolónie v Afrike či Ázii. [velký smích]

173734

Pokiaľ by k utajenej skúške jadrovej zbrane malého výkonu došlo v nejakej odľahlejšej púštnej oblasti Iraku v čase prvej vojny v zálive, malo by to niekoľko výhod - na pozadí inej bojovej činnosti sa stratí aj inak pomerne mohutný výbuch, nezainteresovaných svedkov tam veľa nie je, cudzie (nepriateľské) prieskumné družice sa oblasti nevenujú nepretržite ect.

EMI z malého nukleárneho výbuchu v troposfére nemá nejak extra veľký dosah, v skutočnosti je to maximálne pár desiatok kilometrov, skôr menej. V otvorenej púštnej krajine za slnečného dňa a výbuchu vo výške niekoľko kilometrov to dokonca ani nebude zvlášť nápadné. Z bomby malej tonáže sa totiž pri výbuchu v stredných výškach vôbec nemusí sformovať typický hríbový oblak. Ten sa vytvára predovšetkým z prachu a vodnej pary - prach je ale pri výbuchu v stredných príliš ďaleko dolu a vodnej pary nad púšťou nemusí byť mnoho.

Iné príčiny môžu prekryť možný malý jadrový výbuch aj pri povrchovom alebo nízkom nadzemnom výbuchu - v oblasti bolo použitých niekoľko bômb typu MOAB, ktoré majú mohutné sprievodné efekty a za určitých podmienok formujú podobný hríbový oblak ako jadrová zbraň. Takže jej prípadné použitie by sa mohlo "stratiť v dave".

Konečne vážnou otázkou je, prečo by to robili?
Jedným z dôvodou by mohol byť súčasný zákaz jadrových skúšok a politická neúnostnosť ich otvoreného obnovenia. Pritom ale vývoj a konštrukcia jadrových zbraní a predovšetkým zbraní malého výkonu je do značnej miery založený na odborných odhadoch a poloempirických pravidlách a zákonitostiach. Mnoho vecí okolo konštrukcie sa dá samozrejme modelovať na počítačoch a aj sa to robí, podobne sa časť vecí okolo konštrukcie dá odskúšať bez jadrového výbuchu - a aj sa to tak skúša, ale praktická skúška úplnej zostavy nálože je v súčasnosti normálne nerealizovateľná z politických dôvodov. Pritom od konca 80. rokov prebieha v USAS intenzívny výskum práve v oblasti malotonážnych jadrových náloží s minimalizovanými postrannými efektami.

V tomto svetle sa trochu inak javí aj vývoj, zavedenie a použitie bômb typu MOAB, ktoré sú inak dosť nezmyselné a do značnej miery konštruované na vonkajší - vizuálny efekt, nie na skutočný deštrukčný účinok. MOAB by potom predstavovali "maskovanie" pre pripravovanú jadrovú skúšku a vzhľadom k cene jadrovej zbrane by boli náklady na ich vývoj a výrobu zahrnuté do ceny skúšky, ktorú by možno zvýšili na dvojnásobok, možno nie ani o toľko.

Takže - zmysel by to dávalo.

173788

24.10.2008 05:20

Spojené státy shodily v roce 1991 u Basry atomovou bombu, tvrdí veterán

RE: Možné? Nemožné?

217.?.?.?

A navyše - v oblasti sa skúšali aj "EMI bomby" - čiže ďalšia vec, ktorá by mohla prekryť niektorý efekt jadrovej zbrane.

173789

Drobný problém.
Rus by to možno aj predal. Ale len SPOĽAHLIVÉMU zákazníkovi.

173800

24.10.2008 17:00

Loď se zbraněmi pro Sudan není majetkem Ukrajiny, ale vlastní ji Izraelec

RE: Dufam, ze unoscovia

217.?.?.?

Ja dufam, že loď potopia američania. Aby to nebola poistná udalosť [velký smích]

173843

24.10.2008 17:16

Spojené státy shodily v roce 1991 u Basry atomovou bombu, tvrdí veterán

RE: To nedava politicky ziadny zmysel.

217.?.?.?

S tým dosahom to trochu preháňaš. Asi tak desať krát. Jadrové míny mali výkon okolo 20kt, teda ako v Hirošime - na ničivý dosah 20-30km je potrebných niekoľko Megaton (jedna je málo - dosah len asi 8-10km).
Prenosné demoličné nálože mali výkon ešte menší a regulovateľný, od 0,5 do 5 kt.

173844

Ktoré ruské družice? Z vysokej orbity nebola táto oblasť strážená a družice na nízkej orbite nerobia nikdy dozor nepretržite - to je fyzikálne nemožné, takže s trochou snahy sa dá nájsť "slepé" časové okno, kedy oblasť nie je sledovaná vôbec. Začiatkom 90. rokov bol ruský systém kozmického sledovania v kríze - mali problém udržať v prevádzke systém včasnej výstrahy, nie to ešte sledovanie nejakých nie príliš významných oblastí.
Čína - tá sa ešte len učila lietať, Francúzi mali síce SPOT, ale ten je tiež na nízkej orbite, takže dozor nie je nepretržitý.
Navyše, ako som už uviedol vyššie, jadrové zbrane malej tonáže sú zaujímavé práve tým, že majú malý výkon a malé efekty použitia - takže ich použitie môže byť prehliadnuté. A ak si dá niekto záležať na tom, aby skúšku urobil v čase, keď je oblasť bez náležitého dozoru, tak si to nikto nevšimne.
A dodatočne nájsť miesto výbuchu? Tiež bieda - zamorenie je malé, celá malá nálož má pár kilogramov (moderná polmegatonová bojová hlavica má nejakých 100-150kg, priemer cca 30cm a dĺžku necelý meter), takže štiepnych produktov a vysokoožiareného materiálu z konštrukcie malej nálože je málo, navyše je zamorenie v oblasti prekryté použitím značného množstva uránovej munície, kráter pri výške výbuchu malej nálože nad jeden kilometer vôbec nevznikne a nevznikne ani trinitit - "vulkanické" sklo, ktoré sa vyskytuje na jadrových strelniciach. A tiež čas hrá svoju rolu - od údajnej skúšky uplynulo viac než 15 rokov, takže nápadné, silne rádioaktívne, produkty výbuchu už vymreli. Dokázať, že to urobili, je zložité.

173912

Viete, čo je termobarických/aerosolových náložiach zaujímavé? Strmosť čela rázovej vlny ich výbuchu je takmer rovnaká ako u jadrového výbuchu - a tým aj pádom je aj seizmicka odozva výbuchu termobarickej nálože značne podobná jadrovému výbuchu.
Kým pri výbuchu nálože klasických trhavín je strmosť čela takmer o 60% nižšia ako pri jadrovom výbuchu, pri termobarickej náloži je rozdiel len 5 až 15%.

Termobarickými, presnejšie vzduchopalivovými, náložami sa skúšali konštrukčné prvky pre protiatomové kryty už koncom 50. rokov. Klasickými náložami sa totiž nedarilo dosiahnuť potrebnú strmosť a veľkosť pretlaku, simulujúceho rázovú vlnu jadrového výbuchu.
A zrejme odtiaľ vznikol nápad takéto nálože využiť aj vojensky.

173996

30.10.2008 01:33

Jsme svědky tichého převratu?

RE: 8-mičkový rok

217.?.?.?

>> Smutné je na tom to, že to tentokrát provedou vlastní lidé, dobrovolně a rádi.

to, čo nasledovalo po 68. urobili tak isto "naši vlastný" ľudia (ehm...), dobrovoľne a celkom radi.
Vtedy tomu pomohli tanky, teraz stačili dolárové bankovky. Vtedy vyšiel národ do ulíc - dnes drží hubu a bojí sa pípnuť. Česť výnimkám.

174274

05.11.2008 21:02

Amerika na rozcestí

RE: víťaz

217.?.?.?

Ak má Chazin (viď link na BL) pravdu, tak je scenár ďalšieho vývoja pravdepodobne zhrnutý vo výroku (neviem odkiaľ to mám):
"Mouřenín splnil svou úlohu, mouřením múže jít" (rozumej - padnúť).

175073

05.11.2008 21:35

Cenzura internetu v USA je za rohem

RE: Je to az neuveritelne

217.?.?.?

Ale ano, dôvod k zamysleniu je to rovnako dobrý ako pohľad na mraky, na majestátnosť mora, na krásnu prírodu či nejaké ľudské dielo, ktorý nás naplní nejakou tou pokorou a povznesenosťou zároveň.
Ale ako "dôkaz"? Keby to bola výnimka, tak možno, ale viazaná rotácia satelitov je skôr pravidlo ako výnimka.

175075

06.11.2008 21:53

Tak tedy Obama

RE: myslím že to není dobře

217.?.?.?

Alebo ešte inak - s McCainovou agresívnou hlúposťou by sa systém pravdepodobne zosypal v dohľadnom čase katastrofický spôsobom, takže by prestali fungovať kontrolné systémy a došlo by k prerodu spoločnosti a prerozdeleniu moci, možno aj k zmene paradigmy fungovania spoločnosti.
S Obamom to bude dlhá agónia, ale kontrolné mechanizmy zostanú po celý čas funkčné, takže k prerodu spoločnosti a zmene paradigmy nedôjde, čo je pre "tých v pozadí" životne dôležité, pretože si moc udržia.

175203

22.11.2008 01:13

Babylon se z války už nikdy nevzpamatuje

RE: Babylon je jen jeden, ale hloupost je vseobecna

Kyklop 217.?.?.?

Barbari sú vždy a všade rovnaký.
A je jedno, či sedia na neosedlanom koni alebo v kabíne supermoderného lietadla - dokážu len vraždiť a plieniť, kradnúť, rabovať a ničiť. Ich koniec je tiež vždy ten istý - zostanú po nich len mrtvoly a temné spomienky, keď zmiznú v prepadlišti dejín.

176498

19.01.2009 15:21

Čubajsovy (a nejen jeho) zločiny jsou vědecky prokázány

RE: Cenzura začíná mít trhlinky

Kyklop 217.?.?.?

Čo tak skúsiť niečo celkom nové? Napríklad neliezť do žiadneho?
To je ale dosť nepohodlné - myslieť za seba, niesť zodpovednosť za svoje činy.

181433

19.01.2009 15:30

Život ve vypůjčeném čase v ukradené zemi

RE: Tak to jsem zvědavý

Kyklop 217.?.?.?

Ako by to helstroy neprorokoval....

181434

22.01.2009 00:35

Nové koště dobře mete anebo opravdu změna?

zatiaľ

Kyklop 217.?.?.?

Čítal som jeho inauguračný prejav - hovorí dobre, možno aj múdro. Ale mám podobný pocit - totiž že "klame telom", otázka je - koho...
Ciel vytýčené v prejave znejú dobre, určite aspoň američanom - vytýčené ciele sú chvályhodné, lenže až čas a skutky ukážu, čo je z toho realita a čo klam.

181698

28.01.2009 23:22

Nabucco přenechme Verdimu

RE: Nabucco je perspektivní stejně jako chlap po stovce v posteli. Možná jo, možná nic.

Kyklop 217.?.?.?

Pre niekoho môže byť Nabuco naopak veľmi perspektívne.
Máte predstavu, koľko štúdií a analýz za nemalé štátne peniaze sa dá na vopred pochovanom projekte spáchať? A bez rizika, že to niekto niekomu neskôr otlčie o hlavu.

182379

28.01.2009 23:42

Nabucco přenechme Verdimu

RE: K reaktorům s rychlými neutrony

Kyklop 217.?.?.?

Strašidlo hromadnej výroby plutónia obchádza svet. [velký smích]
Vtip je v tom, že tak ako nie je urán ako urán, nie je ani plutónium ako plutónium - a separuje sa to ešte "blbejšie" ako urán. Navyše produkty rýchlych reaktorov celkom intenzívne žiaria, takže sa síce dá robiť separácia na novú vsádku do reaktoru, ale o "svetielkujúce" zbraňové nálože nikto nestojí (jadrové zbrane v skutočnosti žiaria len veľmi málo, údajne menej ako nepoužité palivové články)
Problém bude niekde inde, a nielen politický. Na rýchle reaktory treba aj dosť sofistikované konštrukčné materiály, páč neutrónové toky sú výrazne silnejšie ako v klasickom reaktore a to výrazne poškodzuje konštrukciu. Ostane podobné problémy sa riešia aj pri fúznom reaktore ITER, takže v tomto smere asi pôjde vývoj ruka v ruke.

182380

04.02.2009 03:26

Výrobky, výrobci, prodejci..a kam to povede

RE: Také jedna

Kyklop 217.?.?.?

Každá forma domácej počítačovej zábavy chce trochu inak odladené počítadlo. Najdrsnejším žrútom výkonu sú ale moderné počítačové hry, takže "herné" počítače, či už hotové alebo skladačky, pokiaľ sú aspoň trochu rozumne urobené, zvládnu prevažnú väčšinu ostatných domácich počítačových činností ľavou zadnou - a to vrátane spomenutého CADu.

Už som sa pár krát pobavil na niektorých menej zbehlých/neznalých známych, keď začali rozvíjať úvahu na tému "starý počítač prestáva stíhať, dám ho deckám na hry a kúpim si nový" [velký smích] namiesto trochu logickejšej úvahy (so znalosťou veci) - "synovi prestáva počítadlo stíhať, kúpim mu nový a ja si zoberiem na fotky ten jeho".

182982

08.02.2009 06:43

Falk přirovnal Gazu k Varšavskému ghettu

RE: Čeští politici

Kyklop 217.?.?.?

>>Také bych to tak viděl.
>
>V Německu jdou knihy Karla Marxe (komunistický manifest) na
>dračku. Poptávka převyšuje nabídku a dodatečný dotisk
>nestačil uspokojit zájem veřejnosti. Takže...vážení.
>Držte si klobouky. Řítíme se zpátky do diktatury
>proletariátu.
To ako vážne? Hmm...
Dá sa to ale pochopiť, idú na nás fakt zlé časy.
A východiská sa rysujú tak dve: Diktatúra proletariátu alebo nevoľníctvo až otroctvo.
Nevylučujem tretiu možnosť, ale pre tú asi zatiaľ nemáme vhodné meno. Dejiny sa opakujú v špirále, nie v kruhu.

183328

10.02.2009 06:03

USA a Rusko si vzájemně vyhrožují vojenskými základnami v Gruzii a v Abcházii

RE: Gruzijci nehrajou dobreho pokra

Kyklop 217.?.?.?

so "susedmi" ani nie, skôr s ich blbnúcim vedúcim.
Ale pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, tak to skôr nechajú len tak "vyhniť" a počkajú si až kravatožrúta obesia gruzínci sami.
Zatočiť s Gruzínskom a gruzíncami mohli aj poriadne nechutne - Gruzínsko dováža takmer 100% plynu a skoro polovicu elektriny z Ruska. Pokiaľ by to chceli dať Gruzíncom poriadne zožrať, stačilo vyhodiť prepínače a zavrieť ventil - na tento čas by gruzínci rýchlo vychladli, zhruba tak na úroveň teploty okolitého vzduchu.
Nestalo sa tak, takže usudzujem, že to rusi nechcú hnať do extrému.

183444

11.02.2009 22:31

Krize v USA ohrožuje federální systém

RE: Pomozte mi verifikovat dvě otázky vyplývající z článku

Kyklop 217.?.?.?

>Ale nejspíš se mýlím, zásadní problém bude jinde než
>Kalifornii, jen se to tam dříve projevuje.
B je zrejme správne.
Štát žije z daní - problémy sa potom objavia rýchlejšie v štáte, kde je finančný obeh rýchlejší (dane -> štátne výdaje -> verejná a súkromná/osobná spotreba + výroba a trh -> dane).
Ak je totiž obeh rýchly (rozpočet je napätý a rezervy štátu i obyvateľov malé), stačí malé priškrtenie alebo úbytok v ľubovoľnom segmente a okamžite vzniká reťazová reakcia, ktorá systém obehu brzdí až ho zablokuje celkom a nastáva kolaps...

Schwarzenegger je síce fugúrka, ale jeho IQ je udajne 135. Ľahký nadpriemer.

183556

11.02.2009 22:54

Krize v USA ohrožuje federální systém

RE: Pomozte mi verifikovat dvě otázky vyplývající z článku

Kyklop 217.?.?.?

Ešte jedna vec - finančným kolapsom prešlo i Rusko na konci 90. rokov a vynorilo sa z neho vnútorne posilnené. Je ale otázkou, ako prejde kolapsom krajina s odlišne stavanou infraštruktúrou štátu a spoločnosti.
Ruská je totiž "ruská" - pomalá a neohrabaná, ale robustná, stavaná na "vojnový stav".
Jeden príklad za mnohé - doprava do zamestnania: v amerike má "každý" vlastné auto, verejná hromadná doprava, vrátane taxíkov, je v menšine. V Rusku sú samozrejme súkromné vozidlá, ale funguje či nefunguje aj verejná hromadná doprava podobne ako u nás, a majú i jednu miestnu špecialitku - "maršrutky", čo je obvykle mikrobus a funguje ako niečo medzi taxíkom a MHD.
V čom je rozdiel? V tom, že ak dôjde ku kolapsu zásobovania palivami (napríklad), pre MHD sa dá zabezpečiť palivo prostredníctvom direktívneho prídelového systému a MHD bude obmedzene funkčná i naďalej, čiže aspoň časť ľudí sa dostane do zamestnania a systém sa nezastaví úplne.

183560

11.02.2009 23:01

Thajsko - díl I.

RE: Hezky napsáno, rád Vaše články čtu.

Kyklop 217.?.?.?

>Vy zase chcete toho Orwela obvinit z nejake spiny?
Ale kdeže. Len sme si mysleli / bolo nám nakecané, že dielo "1984" je opis komunizmu. A helemese, ono je to "rozvinutý trhový kapitalizmus".

183562

23.02.2009 17:53

Krize

klam

Kyklop 217.?.?.?

Ani jediná z odpovedí, ktoré na svoje otázky dáva Angelica, nie je správna, dokonca si dovolím tvdiť, že všetky jej odpovede sú falošné a úmyselne zavádzajúce.
Táto kríza totiž vznikla ako následok cieľavedomého odbúrania a likvidácie kontrolných mechanizmov vo finančníctve. A ako v každej kríze ponesú následky výlučne tie skupiny obyvateľov, ktoré majú nulový vplyv na riadenie štátov a ekonomiky všeobecne.

184422

Stránka: 1 2

Káva pro Zvědavce

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
15SucVps1Cpxd6ahR6uxx6SJiR16SZgR7b

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Co nikdo neříká o lockdown29.11.20 23:02 Neurčeno 0

Seznamte se: Soudruh Vrábel, Vyvolený informátor29.11.20 17:01 USA 1

Policejní robocapové zastavili zločin28.11.20 11:19 Česká republika 6

Jak migranti "obohatili" Švédsko27.11.20 21:12 Švédsko 1

České nemocnice jsou motivovány umístit co nejvíc covidových pacientů na JIPce27.11.20 21:02 Česká republika 2

Vláda se chystá vymývat nám za naše peníze mozky. BigPharma se tetelí radostí27.11.20 17:07 Česká republika 1

Odporné. Jako by to ani nebyli živí tvorové27.11.20 16:50 Dánsko 3

V Georgii a Michiganu byl právě vypuštěn Kraken26.11.20 17:24 USA 0

Sčítání hlasů v USA zřejmě ovlivňuje Harry Potter26.11.20 17:00 USA 7

Virginie: Mezi 5:07-5:12 ráno po volební noci zmizelo 169.000 hlasů26.11.20 16:33 USA 0

Obama napadl Hispánce za masivní podporu Trumpa a následně to od Hispánců schytal 26.11.20 10:59 USA 0

Volební fact-checker Facebooku dal v roce 2017 cenu Bidenovi, zaměstnanci dotují demokraty26.11.20 10:11 USA 0

Nevadský soudce odsouhlasil, aby Trumpův tým předložil soudu své důkazy o volebních podvodech26.11.20 09:21 USA 0

Pensylvánská soudkyně pozastavila certifikaci výsledků voleb 26.11.20 09:05 USA 2

Sadistická vláda nám dovolí nadechnout se, než zase přiškrtí25.11.20 22:48 Česká republika 2

Vývoj náboženství ve světě 1946 - 201925.11.20 12:36 Neurčeno 2

Novinky.cz zase straší covidem v Polsku, skutečnost je zřejmě jiná25.11.20 11:07 Polsko 0

Neuvěřitelně otevřený článek o teroru politické korektnosti na Expres.cz23.11.20 18:31 Česká republika 3

Sidney Powell: It will be BIBLICAL - advokátka bez obalu odhaluje podvody ve volbách23.11.20 13:53 USA 3

Newsroom ČT24 má jasno: hurá, očkovat!22.11.20 11:13 Česká republika 8

Měnové kurzy

USD
22,00 Kč
Euro
26,28 Kč
Libra
29,34 Kč
Kanadský dolar
16,94 Kč
Australský dolar
16,17 Kč
Švýcarský frank
24,28 Kč
100 japonských jenů
21,07 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,87 Kč
100 maď. forintů
7,32 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,80 Kč
1 unce (31,1g) zlata
39 197,33 Kč
1 unce stříbra
495,89 Kč
Bitcoin
422 457,45 Kč

Poslední aktualizace: 30.11.2020 19:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?