Zpátky na příspěvek ›

Všechny příspěvky ze stejné IP adresy

Nalezeno 7 příspěveků, 1 jméno: Martin Tomis.

Setříděno od nejstaršího, přetřídit od nejnovějšího

13.08.2007 17:12

Africké země směřují k unii

Globalizace a Integrace v Africe; pozitivní role USA

Martin Tomis 211.?.?.?

O přínosech zapojení zemí Černého kontinentu do globalizace dnes již téměř nikdo nepochybuje. Jeffrey Sachs dokonce prohlásil, že Afrika je tak chudá, protože se jí globalizace vyhnula
Politická stabilita, ke které může institucionální rámec AU přispět, může zajistit, aby se z rozvojových zemí Afriky staly země rychle rozvíjející.

Přestože to z článku samotného nevyplývá, editor v dodatku tvrdí, že podpora ze strany USA africké integraci je snahou Ameriky o vytvoření protektorátu nad Afrikou a její kolonizaci.

Podle mého názoru je ale budoucí vývoj v Africe nejvhodnější, respektive nejméně škodlivou, možností.

1. Afrika je atraktivní zejména kvůli svým zásobám nerostných surovin. Již dnes se velmoci snaží o zajištění dodávek zejména energetických surovin. Jedním z nejvýznamnějších hráčů je i Čínská lidová republika, jejíž vojáci např. dozírají na stavbu ropovodu v Sudánu a CNOOC vloni pořídila 45% podíl na Nigerijském ropném poli. Přestože Číňané jsou dnes v Africe, jako občané úspěšně se rozvíjející se země, vítanými hosty, přínos Číny pro Afriku je silně diskutabilní. Příkladem může být čínské veto návrhu sankcí OSN proti Súdánu za přehlížení genocidy v Darfúru nebo úzké styky s Mugabeho Zimbabwe (Čína je hlavní obchodní partner Zimbabwe). Podpora podobných režimů, které jsou často isolacionistické, nepodpoří projekt Africké Unie a tím může ohrozit tolik žádanou stabilitu.

2. Kromě nerostných surovin Afrika nabízí i levnou pracovní sílu. Například v Lesothu existuje velké množství zahraničních textilek. Přestože to nedokážu podložit empiricky, v továrnách západních států budou panovat lepší pracovní podmínky než v továrnách čínských.

3. Celkově nejvíce pomoci posílá Africe Evropská Unie. Ani ní se ale Africké státy skutečné pomoci nedočkaly. Mnohé projekty EU na rozvoj Afriky skončily fiaskem: například zavlažovací zařízení, které mělo v oblasti Obratníku Kozoroha podpořit chovy dobytka, urychlilo odčerpáním spodní vody desertifikaci. Patrně více ale Africe škodí protekcionismus EU. Z důvodu ochrany zanedbatelné produkce tropického ovoce ve Francouzských zámořských departementech je na Africké zboží uvaleno vysoké clo.
V EU existuje také program podpory rozvoje Afrického obchodu. Určitá dobře myšlená ustanovení jsou ale opět kontraproduktivní: výše zmíněné Lesothské továrny často nemohou užít výhod bezbariérového obchodu, protože podle EU musí dovážený produkt pocházet pouze z jedné rozvojové země; Africké výrobky jsou ale často ušity u látky vyrobené v Číně. Na základě African Growth and Opportunity Act USA do roku 2012 odstranily kvóty z veškeré africké produkce. I proto je dnes Severní Amerika hlavním obchodním partnerem Afriky.

Alternativy k rozvoji bez USA tedy Africe spíše uškodí.

141662

14.08.2007 07:21

Africké země směřují k unii

RE: USA a pozitivni...? Tady nekdo zaspal 60 let vrazdeni pod vlajkou USA...!

Martin Tomis 211.?.?.?

>Co kdyz je to tak, ze vlada Sudanu nema sanci deni v Darfuru
>ovlivnit a Cinane to, stejne jako jini lide s primymi
>informacemi, vi? [mrknutí jedním okem]

Na úvod bych napsal, že veto má zajistit, aby Sudánská vláda ukončila vojenskou a materiální podporu milici Janjaweed. Chartůmská vláda tedy má na situaci přímý vliv.

Nevím jestli chápete, že Globalizace se nerovná Integrace. Já v africké integaci vidím možnost hladšího urovnávání sporů mezi africkými státy s cílem konečného dosažení stability na kontinentě, tak jako byla po 2. světové válce zahájena v Evropě integrace západoevropských států.

>Globalizace prinesla svetu katastrofu a ze ji nevidite jeste
>neznamena ze tu neni. Je. Stejne jako centralni rizeni vseho z
>Moskvy de-facto polozilo Sovetsky blok.

Jinak mnoho lidí, co má z globalizace obavy, (z našich mě napadá P. Pithart) uvádí přesně opačný důvod než vy: neexistující politická kontrola, respektive možnost zasahování států do vývoje.
A upřímně řečeno nevím, jak se dá globalizace řídit, protože jejím ekonomickým projevem je spontánní směřování ekonomických zdrojů k nejefektivnějšímu využití v rámci celého světa. To, že k tomu dochází umožňuje další projev Globalizace; usnadněná "globální" komunikace.

PS: můžete uvést příklad závažnějšího centrálního řízení v USA?

141703

21.08.2007 09:51

Izrael má v Íránu židovský problém

Špatně přeložený výrok a Židé v Iránu

Martin Tomis 211.?.?.?

Já myslím, že ten špatně přeložený výrok se netýkal "vymazání Israele z mapy", ale "práva Iránu na jadernou energii", což CNN přeložila jako "právo na jadernou zbraň".
Vymazání Israele z mapy ale Ahmadinežád opravdu zmínil: nicméně v analogii se SSSR, který byl "vymazán" relativně nenásilně.
Jinak tvrzení, že Židé v Iránu mají plná práva je poměrně komické, nejen s ohledem na omezený rozsah práv, která požívají Iránští muslimové. Iránská vláda jen v 90. letech 2krát vydaly Protokoly sionských mudrců, v roce 2004 vysílala sérii dokumentů o konspiracích Židů. Historické programy pro děti často velmi negativně prezentují Židy. Nejedná se tedy pouze o anti-sionismus, ale o klasický anti-semitismus.
Co se týče množství synagog v Teheránu, během krátké rešerše na internetu jsem našel čísla od 3 do 30, přitom samozvaná "nejčtenější iránská stránka" udávala 15. Kromě toho ředitelem všech Židovských škol musí být muslim a žáci jsou povini navštěvovat školu i v sobotu (o Šabatu).

Stát Irán nechci nijak démonizovat, protože věřím, že kdyby místo teokratické doktríny "velayat-e fiqah" zavedl skutečnou demokracii, množství mladých Iránců by s největší pravděpodobností změnilo politickou orientaci vlády. Se současnou politickou reprezentací ale částečně chápu, proč Israel považuje Irán za hrozbu.

142198

23.08.2007 09:51

Jak se rodí New World Order

Sveďme vše na novináře

Martin Tomis 211.?.?.?

Pokaždé mám obavy, když někdo "zvenčí" prohlédne skutečný problém společnosti. Například Egypťan Sayyid Qutb po krátkém pobytu v USA odhalí příčinu, proč jsou Američané nešťastní, radikálně začne odsuzovat Západní styl života a stane se spirituálním otcem Al-Kajdy. Nebo když Číňan Huang Xiaosheng působí krátce v USA jako asistent soudce a zjistí, že USA je nejméně demokratická země na světě. Pro všechna svá tvrzení vždy najdou jednotlivé "argumenty", kterými svou teorii o špatnosti naší společnosti podpoří.

Takovými argumenty jsou i pro laika záhadné jevy, ke kterým došlo během teroristického útoku 11.září 2001. V jednom rozhovoru se tímto problémem zabývá Noam Chomsky, který rozhodně nepatří k americkému establishmentu a jehož článek tady sem tam objeví. Chomsky přesto nepochybuje o tom, že k 9/11 došlo podle oficiální vládní verze. Sám také uvádí, že i při laboratorních pokusech může dojít k těžko vysvětlitelným jevům, je ale hloupé automaticky za nimi vidět konspirační teorii.

Pokud si pamatuji reakci tisku na 9/11, psal zejména o obětech neštěstí, ukázal fotografie záchranářů, kteří neúnavně pracovali na místech tragédie, a uvedl názory představitelů téměř všech skupin Američanů, kteří samozřejmě barbarský útok odsuzovali. A naopak se tisk prakticky vyhnul reportážím o vlnách veselí na Blízkém Východě, které tam někteří obyvatelé pociťovali při pohledu na tragédii jednoho ze symbolů úspěchu Západní společnosti.
Hlavním tématem novinářů tehdy rozhodně nebylo vyvolávání vášní proti jakékoliv skupině obyvatel.
Alespoň co se týče novinářů v demokratických zemích Euroatlantického regionu. Al-Manar – televize Hizballáhu – odvysílala dodnes tradovanou “kachnu”, že se Židovští zaměstnanci nedostavili 9/11 do práce ve WTC. Čínská média události prezentovala takovým způsobem, že kamarád, který tehdy studoval v Číně na univerzitě, mi řekl, že všichni studenti byli “excited”.

Západní média, ostatně jako jakýkoliv jiný podnikatelský subjekt, nemají jiný cíl, než podnikat za účelem dosažení zisku. To vede k jejich zřejmé banalizaci a bulvarizaci, ale rozhodně ne k jejich zvyšující se závislosti na politicích. Někdy se až může zdát, že negativní kampaně o pro společnost nepodstatných pochybeních politiků jednoznačně dominují nad zprávami o úspěších politiků.
Také není pravda, že alternativní média jsou vždy namířena proti establishmentu. Před volbami v USA stanice NBC odvysílala dokument o tzv. Killian Reportu, usvědčujícího Bushe ze lži o jeho službě v Národní gardě. Byl to právě drobný blog Three Little Footballs, který upozornil na fakt, že dokument je podvrh.

Tím se tedy dostávám k úloze médií na internetu: samozřejmě existují servery, které slouží k výměně politických názorů mimo hlavní spektrum (například zmíněné TLF...

Automaticky kráceno

142386

23.08.2007 12:42

Jak se rodí New World Order

RE: Říká se, že

Martin Tomis 211.?.?.?

>"Pokud si Vaše dítě půjde zachytat
>ryby k řece, dopouští se několika trestných činů, ještě
>než nahodí udici. Pokud tam firmy vylévají tuny jedů, které
>ty ryby zabíjí po tunách, neděje se nic…."


Mě ta věta zaujala z jiného důvodu. Pominu-li vůbec možnost dopustit se rybařením trestného činu, při zachování základních společenských pravidel, nehraje tu ještě něco. Naším dítětem je patrně myšleno opravdu malé dítě, nikoliv 30-ti letý syn. Děti do 15 let nemají trestní odpovědnost.
A na excesy průmyslových firem často upozorňují právě novináři.

142400

24.08.2007 08:51

Evropa varuje Spojené státy před sankcemi proti Íránu

Sankce nefungují

Martin Tomis 211.?.?.?

Sankce nepomouhou, naopak je třeba neklást Iránu ekonomické překážky. Takto nebude nucen obchodovat takřka výhradně s Čínou a Ruskem a nebude se moci spolehnout na jejich diplomatickou podporu nejen v OSN. Když USA ponechá Iránu možnost nerušeně se zapojovat do světového obchodu, iránský režim nebude mít možnost svádět své ekonomické problémy na USA a sama se v očích mladých Íránců dříve či později zdiskredituje.

Například tolerance v obchodních záležitostech vůči Číně (např. pernamentní MFN) vyprodukovala podstatně lepší výsledky než sankce proti Kubě.

142497

Změna Iránského režimu by rozhodně nebyla na škodu. Ahmadinežád nemá zdaleka takovou podporu, jak se může v zahraničí zdát. Při prosincových volbách do obecních zastupitelstev a do Sboru Odborníků utrpěli jím podporovaní kandidáti výraznou porážku. Asi 30 poslanců Amhadinežáda pozvalo “na kobereček“ do Parlamentu. A přední ekonomové zaslali prezidentovi dopis kritizující jeho špatnou hospodářskou politiku.

Přestože Irán opravdu není demokracií, existuje tam silná opozice, která může legitimně zaujmout místo radikálů.

Jak ukázala Irácká zkušenost, vedení válek na Blízkém východě s cílem změny režimu, může dopadnout velmi špatně. Ale jsou i jiné možnosti, jak přispět ke kolapsu Ahmadinežáda.
Jeho oporou jsou v článku zmíněné Revoluční gardy. Z těch se za téměř 30 let stala velmi vlivná politická síla, zejména díky kontrole ekonomicky silných firem. Jak píše nedávný The Economist, Gardisté například z vlastní pravomoci zavřeli teheránské Chomejního Mezinárodní letiště, protože tendr na jeho provozovatele prohrála jedna z jimi vlastněných firem.

Pokud by tedy Západ “dal vydělat“ firmám spojených s opozicí (např. bývalý umírněný prezident Rafsanžání je jedním z nejbohatších Iránských podnikatelů), bylo by to rozhodně efektivnější řešení než zákaz investic do Iránu.

Změnou Iránského vedení by se mohla situace na Blízkém východě uklidnit. Irán je hlavním sponzorem sunnitského Hamásu a šíitského Hizbaláhu; dvou teroristických organizací, jejichž cílem je zničení státu Izrael. Od těchto dvou skupin pochází pravděpodobně nejtvrdší proti-americká a proti-židovská propaganda na Blízkém východě (al-Manar je zakázána i v relativně pro-arabské Francii). Destabilizující efekt Iránu na BV je tedy zřejmý, nemluvě o jeho podpoře Šíitským povstalcům v Iráku.

Co se týče Kucinichova prohlášení o “omezování svobod“ Američanů, existuje jednoduchý argument PRO přísnější sledovací systémy: Pokud sledování dokáže zamezit teroristickým útokům proti Američanům, je zcela ospravedlnitelné, protože ten, kdo nic neskrývá se nemá čeho bát. Každý má samozřejmě nějaké tajemství, ale sledovací programy se zajímají pouze o typ informací, které jsou nutné pro NÁRODNÍ BEZPEČNOST a nevinného člověka nemohou kompromitovat už proto, že jsou (alespoň v primární fázi) vyhodnocovány technikou a ne lidmi.

142638

Káva pro Zvědavce

46

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc duben přispělo 93 čtenářů částkou 16 150 korun, což je 46 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
12vZg7LszAecMsq3wRW4pNpoUAgGZB8aS5

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

České karikatury politiků vyhostí další 60 pracovníků ruské ambasády22.04.21 17:53 Česká republika 5

My z vás tu chuť bojovat proti banderovcům a ukronacistům vytlučeme22.04.21 15:04 Česká republika 0

Ruská FSB zveřejnila video z tajného rozhovoru agentů CIA připravujících puč v Bělorusku21.04.21 20:39 Rusko 3

Život vašich dětí a život dětí vrchnosti21.04.21 20:03 Česká republika 2

Češi dávají Rusku ultimátum! Trapnost už nemůže být větší21.04.21 19:29 Česká republika 6

Policista Chauvin shledán vinným ve všech třech bodech obžaloby21.04.21 14:51 USA 2

SÚKL hrozí Právu pokutou až půl milionu za články o ivermektinu21.04.21 11:15 Česká republika 3

„Nechápeš, že máš svobodu.“ Sedm Němců se chce přestěhovat do Běloruska20.04.21 23:17 Německo 3

Odvolali ředitele waldorfské školy, který umožnil netestovaným dětem výuku20.04.21 11:36 Česká republika 1

Tak se povedlo. Rusko je z tendru venku19.04.21 19:41 Česká republika 15

Mobilizace vlastenců proti novodobé cenzuře 19.04.21 12:21 Evropská unie 0

Pokus o státní převrat v Bělorusku odhalen18.04.21 10:28 Belorusko 5

Na výbuchu ve Vrběticích se podíleli ruští agenti, Česko vyhostí 18 diplomatů 17.04.21 21:02 Česká republika 16

Francie přijala drakonický zákon zakazující zveřejňovat foto policajtů16.04.21 18:47 Francie 4

O tom, co můžeme říkat, bude rozhodovat Evropská unie16.04.21 18:17 Evropská unie 1

Sítě 5G16.04.21 08:42 Neurčeno 6

Německo: Soud zakázal povinné nošení masek, rozestupů a testování žáků15.04.21 20:28 Německo 3

Kúdela dostal za rasismus deset zápasů14.04.21 23:51 Británie 5

Testování lidí ve firmách bylo nezákonné14.04.21 23:27 Česká republika 1

Další a další zhovadilosti14.04.21 19:56 Česká republika 2

Měnové kurzy

USD
21,51 Kč
Euro
25,86 Kč
Libra
29,81 Kč
Kanadský dolar
17,24 Kč
Australský dolar
16,63 Kč
Švýcarský frank
23,46 Kč
100 japonských jenů
19,93 Kč
Čínský juan
3,31 Kč
Polský zloty
5,66 Kč
100 maď. forintů
7,11 Kč
Ukrajinská hřivna
0,77 Kč
100 rublů
28,54 Kč
1 unce (31,1g) zlata
38 426,84 Kč
1 unce stříbra
562,72 Kč
Bitcoin
1 082 772,00 Kč

Poslední aktualizace: 23.4.2021 06:33 SEČ

Tuto stránku navštívilo ?