Americký sponzor teroristů v Íránu

Článek na Zvědavci (http://zvedavec.org)

URL adresa článku:
http://zvedavec.org/komentare/2010/01/3483-americky-sponzor-teroristu-v-iranu.htm

Lisa Karpová

Podle zpráv získaných ve středu pomáhaly Spojené státy pákistánským teroristům ze skupiny Džundalláh vstoupit do Íránu přes Perský záliv a provádět v zemi teroristické útoky. K tomu obstaraly členům teroristické skupiny loď, aby mohli cestovat a provádět operace v jihoíránských vodách.

Boží vojáci (Džundalláh) vedení Abdulhamídem Rigím se přihlásili k odpovědnosti za řadu teroristických útoků v jihovýchodním Íránu a zabití mnoha civilistů stejně jako vládních činitelů. Poslední z takových útoků proběhl v říjnu 2009 v jihoíránské provincii Sístán-Balúčestán a zabil více než 40 lidí včetně nejvyšších velitelů Republikánských gard a sunnitských a šiítských kmenových vůdců.

Již 25.února 2007 informoval deník London Telegraph, že „Amerika potají financuje militantní etnicko-separatistické skupiny v Íránu ve snaze nahromadit tlak na islamistický režim, aby se vzdal jaderného programu. Podobné incidenty provedli Kurdové na západě, Azerové na severozápadě, Ahwazi Arabové na jihozápadě a Balučistánci na jihovýchodě. Financování jejich separatistických aktivit jde přímo z utajeného rozpočtu CIA, ale dnes už podle jednoho vysoce postaveného úředníka CIA ve Washingtonu „není velkým tajemstvím“.

Bývalý protiteroristický agent amerického ministerstva zahraničí Fred Burton podpořil podle Telegraphu takové obvinění, když řekl: „Poslední útoky v Íránu zapadají do amerického úsilí vybavit a vycvičit íránské etnické minority, aby destabilizovaly íránský režim.“

V dubnu 2007 informovaly zprávy ABC News, že podle pákistánských a amerických důstojníků zpravodajských služeb byla skupina Džundalláh, která „je odpovědná za sérii smrtelných gerilových útoků uvnitř Íránu, tajně podporována a cvičena Američany od roku 2005.“

Bývalý důstojník CIA Robert Baer, který v utajení pracoval skoro dvě desetiletí v jižní Asii a na Středním Východě, byl citován 8.července 2008 v článku magazínu The New Yorker: „Balučistánci jsou sunnitští fundamentalisté, kteří nenávidí režim v Teheránu, ale můžete je taky popsat jako Al-Kajdu. Tihle hoši řežou hlavy nevěřícím – a v tomto případě jsou šiítští Íránci. Je ironie, že znovu spolupracujeme se sunnitskými fundamentalisty, stejně jako jsme to udělali v Afghánistánu v osmdesátých a devadesátých letech“.

To se týká zavrženíhodného amerického vyzbrojování, výcviku a podpory islámských teroristů proti Sovětskému svazu, nazvaném jako pomoc místní demokratické a pokrokové afghánské vládě.

Bylo také odhaleno, to se týká nedávného případu v Turecku, že řada teroristických skupin jako Al-Kajda a dalších existuje díky péči a podpoře amerických, izraelských a jiných západních vojensko-zpravodajských sil.

Mnoho propagandistických seskupení jako výzkumná skupina Jamestown group dostávají peníze, aby udržely naživu strašáka terorismu a zároveň byly hlásnou troubou plačící o lidských právech teroristů. Není proto převratným objevem dát si dohromady mozaiku... protivládní demonstrace k západním zpravodajským službám a propagandě.

Článek U.S. Sponsor of Terrorists in Iran vyšel 7. ledna na serveru Pravda.ru. Překlad Samantha

Článek byl publikován 20.1.2010


© 2019-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.